Cartelul anti-DNA. Schimbare majora de tactica in lupta cu Kovesi

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 24 iulie 2017, 18:01 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Un mic cartel format din oameni de afaceri influenti, patroni de presa si politicieni corupti investeste energie si resurse in tentativa de a convinge cancelariile occidentale ca lupta anticoruptie din Romania, DNA si Laura Codruta Kovesi nu mai merita sustinute. Asistam la o schimbare majora de tactica in lupta cu procurorii. Clientii DNA au inteles ca pentru a face liniste in tara trebuie mai intai sa faca mult zgomot afara. Degeaba schimba legi si omoara institutii daca in favoarea lor intervin cei de la Bruxelles sau de la Washington si, sub presiune externa, le repun in functie.

In consecinta, au exportat atacurile la DNA sperand ca intr-o buna zi vor putea aplica justitiei lovitura de gratie fara sa mai riste noi interventii salvatoare din afara. Schimbarea de tactica s-a produs de ceva timp, dar actiunile au devenit tot mai vizibile in ultimele saptamani: audieri in Congres, consultanti americani platiti sa puna la indoiala actiunile justitiei, articole in presa occidentala, asa-zise rapoarte devastatoare despre mersul justitiei (unele au aparut, altele sunt inca pe teava), in fine, un intens lobby la vedere sau pe sub masa pentru a discredita la maxim lupta anticoruptie din Romania.

Membrii cartelului (cunoscuti in mare, nici un nume surpriza) au cu totii de rezolvat o problema comuna: dosarele, in curs de ancheta sau trimise deja in judecata. Tehnica denigrarii se bazeaza pe manipularile vizibile si in tara: acuzatii lipsite de fundament, distorsionarea faptelor, minciuni amestecate cu adevaruri, generalizari sau exagerarea unor probleme reale. Unul din varfurile campaniei mediatice derulate in plan extern impotriva DNA este Alexander Adamescu, fiului omului de afaceri decedat la inceputul anului.

Prins la Londra anul trecut in baza unui mandat european de arestare, Adamescu jr. se lupta sa convinga instantele britanice ca intreg sistemul judiciar romanesc functioneaza abuziv. Pentru a evita extradarea in Romania, Adamescu a pus in miscare un impresionant aparat de lobby vizibil in marile publicatii occidentale, cazul sau fiind prezentat in Der Spiegel sau The Telegraph. Numele sau a aparut si intr-un recent raport prezentat în faţa Comisiei pentru Securitate si Cooperare în Europa – US Comitetul Helsinki. Dar Adamescu nu lupta cu DNA si cu justitia din Romania de unul singur.

Alti potenti oameni de afaceri cu bune conexiuni peste Ocean au organizat o vasta operatiune de lobby cu scopul de a convinge decidentii de la Washington sa-si retraga sustinerea pentru DNA si Kovesi. Lor li s-a alaturat grupul Monaco, conform informatiilor obtinute de HotNews.ro, dar si lideri politici importanti.

Toti acesti oameni pun la bataie foarte multi bani, de cele mai multe ori chiar banii proveniti din acte de coruptie. Cu acesti bani murdari vor sa murdareasca mai departe tot ce le pericliteaza libertatea si afacerile.

Liderul PSD, Liviu Dragnea sau fostul presedinte, Traian Basescu, se numara printre marii beneficiari ai operatiunii, in caz ca va avea succes, iar campania isi atinge obiectivele. Exportand scandalurile, acuzatiile si atacurile impotriva DNA, cartelul spera ca oficialii de la Bruxelles sau Washington vor evita pe viitor sa se amestece intr-o afacere sulfuroasa, din care nu se mai intelege exact cine sunt baietii buni si cine sunt cei rai.

Asadar, razboiul s-a sofisticat, iar in tara lucrurile s-au complicat si ele teribil. Curtea Constitutionala a devenit treptat principala arma de lupta a politicienilor, cu care au slabit deja puterile DNA. N-ar fi de mirare ca judecatorii CCR,  intens curtati de liderul PSD, Liviu Dragnea, sa-si sporeasca puterile si sa devina instanta de control a sentitelor definitive din perspectiva respectarii Constitutiei, dupa cum au atras atentia avocata Elenina Nicut si ziarista Ioana Ene Dogioiu.

Scandalul intern din DNA le vina manusa detractorilor institutiei. Ziarista Adriana Dutulescu a descris perfect cum si din ce motive a ajuns procurorul Doru Tulus vedeta mogulilor bulgari, speriati de perspectiva ca modelul romanesc de anticoruptie va trece intr-o buna zi Dunarea.

Dintre cei care pana mai ieri aparau cauza justitiei, cativa au schimbat taberele din varii motive. Unii au devenit ei insisi subiectul investigatiilor. Altii, orbiti de orgolii profesionale sau de uri minore foarte personale, fac in mod deliberat sau din pura prostie jocurile borfasilor. Sustinatorii de ieri ai DNA transformati in adversarii lui Kovesi se mint singuri cand se vad in oglinda drept luptatori onesti pentru adevar. Adevarul trist este ca raman niste mari neadecvati, incapabili sa inteleaga mizele mari. E ca intr-un razboi cand, inainte de batalia decisiva, incepi sa-ti sabotezi propria armata convins ca asa o faci mai buna. Macar faptul ca nu-i mai preia decat Antena 3, RTV, Luju si Andronic sa-i puna pe ganduri.

Mai sunt cativa de buna credinta care isi consuma energia pentru a sublinia neajunsurile DNA, crezand ca astfel vor indrepta lucurile din mers inainte de a se ajunge la un dezastru. Nu fac decat sa lucreze si ei pentru cauza Cartelului. Probleme exista, dar in realitate ele nu au amploarea unui dezastru. Stau marturie sutele si miile de condamnari pe bune, care indica totusi un sistem pe ansamblu functional.

Toate astea nu inseamna ca procurorii anticoruptie nu gresesc, ca nu s-au intamplat abuzuri sau ca sistemul a functionat tot timpul perfect. Nu inseamna nici ca DNA si Kovesi nu pot fi criticati, dimpotriva. Toate derapajele trebuie sanctionate punctual atunci cand ele se produc. Dar aici vorbim de dozaj, de pastrarea proportiilor si de luciditate. Daca nu intelegem ca borfasii s-au cartelizat si ca pregatesc asaltul final, ca au dus lupta cu justitia la un nivel superior, se cheama ca am pierdut deja ultima mare batalie inainte ca ea sa inceapa cu adevarat.

PS: O veste, totusi, proasta pentru Cartel. In locul Victoriei Nuland tocmai a fost anuntat oficial Wess Mitchel, un foarte bun cunoscator al Romaniei. Greu de crezut ca va inghiti vreodata produsele lobby-ului romanesc, oricat de frumos ar fi ele impachetate de Cartel.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

46298 vizualizari

  • +54 (82 voturi)    
    :) (Luni, 24 iulie 2017, 18:29)

    Her [utilizator]

    Cred ca Tapalaga a gasit termenul perfect pentru grupul acestor scursuri: Cartel.

    Don Basescu, Don Dragnea, si alti Doni... si cand te gandesti ca Basescu era unul pentru care m-am certat cu multa lume... niste lichele...
    • -37 (51 voturi)    
      Hai sa fim seriosi.... (Luni, 24 iulie 2017, 20:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Her

      Incep cu o paranteza: "te-ai certat pentru Basescu cu foarte multa lume" pentru ca esti un fel de Boureanu (si asta, un mare castravete basist), nu pentru principii sau altceva.

      Basismul asta a fost: crearea si folosirea "pe persoana fizica" a unui sistem ticalosit, cea mai mare amenintare la adresa drepturilor omului si democratiei in perioada postdecembrista. Ma rog, istoricii vor scrie mai mult depre pata asta neagra din Istoria Romaniei.

      Pana atunci, sa facem un exercitiu de logica.

      Inchipuiti-va un Congres american dominat de republicani, republicani care stiu ca Soros a folosit statul american in interes propriu (cu buna stiinta si interesul democratilor) si prin Europa de est si-a cam facut de cap; inclusiv raportarile oficiale fiind deformate.
      In contextul asta, in fata Congresului vine unul care declara cu subiect si predicat, sub juramant(!!!) ca "lupta anticoruptie e corupta in sine". Unul care aduce in fata congresmanilor americani (care abia stiu unde e Romania, dar super-atenti la drepturile omului) urmatoarele fapte:
      - Cetateanul X este condamnat
      - Judecatorul care l-a condamnat este dat afara din magistratura pentru ca - chiar in timpul judecarii cetateanului X - a fost platit de partea adversa.
      - Procurorul acuzator al cetateanului X este pus pe liber pentru lipsa de discernamant (nebunie).
      - In ciuda tuturor celor de mai sus, cetateanul X ramane la puscarie.

      Ce parere aveti? Ce parere isi fac congresmenii despre "lupta anticoruptie"?
      • +18 (24 voturi)    
        Martirul Voiculescu (Marţi, 25 iulie 2017, 10:17)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ce mare martir este el, cum a fost el condamnat pe nedrept.

        Mai, faptele tot alea sunt: a cumparat cu 100.000 de dolari pachetul majoritar al ICA, care avea 4 ha de teren in Baneasca si 10.000 mp de constructii.

        La licitatie a participat doar firma lui Voiculescu si chiar directorul ICA, celebrul Mencinicopschi, pe persoana fizica (!!!), el fiind chiar subalternul politic al lui Voiculescu in PUR.

        Da, stiu, a fost condamnat nevinovat.

        Canta, te rog, la alta masa.
        • +13 (17 voturi)    
          sa nu uitam de CRESCENT (Marţi, 25 iulie 2017, 10:52)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          banii lui ceaushescu aka Securitatea au disparut miraculous..prin vaporizare ? ta;lharie ? la achizitia Intacta a Latrinelor ? cine stie...
        • -10 (10 voturi)    
          Nu stie nimeni de "Voiculescu" in US (Marţi, 25 iulie 2017, 13:59)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          Mai baiete, nu ai priceput esentialul: din 100 de congresmeni americani poate e unul (si sunt foarte ingaduitor) care a auzit de numele Voiculescu. Numele Voiculescu e total irelevant.

          Dar, din aceiasi 100 de congresmeni, cel putin 75 pur si simplu se socheaza cand aud ca un om a fost condamnat de un judecator DOVEDIT ca fiind platit de partea adversa. Asta ramane in mintea congresmenilor US in relatie cu Romania, nu umoarea matale despre Voiculescu.

          Iar toate astea EXISTA, fara sa vezi tu, fara sa ti le spuna propaganda lui Soros prin Tapalaga. Consecintele sunt vizibile: tu de ce crezi ca pana si azi tot ai nevoie de vize pentru US, desi ele sunt ridicate pentru toata Europa?
          • +6 (6 voturi)    
            Aiurea (Marţi, 25 iulie 2017, 14:38)

            Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Asta ar funcționa doar dacă americanii s-ar informa exclusiv de la latrina 3. Pentru că de fapt judecătorul respectiv NU a fost plătit, a ținut un curs și i s-a asigurat cazarea. Atât!
            Iar Soros e o amenințare inventată pentru copii mici. La fel de bine puteau să dea vina pe baubau!
            • -3 (3 voturi)    
              Sunt fapte, nu "A3" (Marţi, 25 iulie 2017, 15:07)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

              Sunt fapte, nu interpretari "A3". Judecatoarea aia chiar a fost platita de partea adversa in timpul procesului. Asta e motiv de invalidare a oricarei actiuni a individei in US, dar in Romania, nu. E chiar la mintea cocosului, dar la iobagii #rezist nu se intelege.

              Tu crezi ca americanii au ajuns cei mai mari din lume cu gandirea asta de iobag carpatin a ta?

              La federali nu merge sa te angajezi nici macar portar daca esti platit - sub orice forma , chiar salariu, renta, pensie, etc - de un guvern strain....in Romanika il pui prim ministru pe unul care e platit cu 8000 de euro pe luna de catre UE (Ciolos) si il mai si trimiti "sa negocieze interesele Romaniei in UE" cu entitatea care il plateste de 4 ori mai mult decat iti permiti tu sa-l platesti !

              Hehehehe
              • +3 (5 voturi)    
                desigur (Marţi, 25 iulie 2017, 15:51)

                Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Poți să o spui de câte ori vrei, tot nu devine adevăr. Nu a fost plătită! Problema ta dacă te minți singur.
                Pe bune, singurul tău criteriu care îl descalifică pe Cioloș e că a primit salariu de la UE? Nu are rost să mai discut cu tine...
                Inventezi un dușman (ignorând faptul că e o prostie ce spui) iar apoi marșezi pe subiectul ăsta în ciuda oricărei rațiuni... Sper că iei bani buni pentru asta, la cât e de dezonorant măcar plata să fie bună.
                • -3 (3 voturi)    
                  Fapte, nu vorbe ! (Marţi, 25 iulie 2017, 16:38)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                  Fapte, nu vorbe !

                  Mai baiete, FAPTULca judecatoarea aia a fost platita de partea adversa a fost stabilit de aia care au dat-o afara din magistratura, nu de mine. Tu poti sa crezi si in Mos Craciun, dar e problema ta.
                  Iar in ceea ce-l priveste pe Ciolos: daca tie ti se pare normal ca el sa fie platit de partea adversa, tocmai partea cu care el, Ciolos, "negociaza" interesele Romaniei, ei bine, iti meriti soarta. Nu PSD-ul e de vina. Probabil ca esti ardelean; nu e un capriciu al istoriei ca ardelenii au fost iobagi cu acte pana in zorii secolului 20.

                  PS: Ar fi chiar culmea sa dea lectii de "onoare" un biet iobag care cerseste stapan (teuton, daca se poate, dar daca nu, merge si ungur sau chiar rus, asa cum ne arata istoria).

                  PPS: Daca vreodata, unul dintre astia ca tine, iobagi structural si nimicuri umane, ar aprecia postarile mele, crede-ma ca in secunda urmatoare m-as uita cu mai multa atentie la ce-am scris acolo. No offence, dar probabilitatea ca matale sa judeci sanatos e infinit mai mica ca cea ca eu insumi sa fi facut o greseala de exprimare si sa para ca suntem convergenti in idei.
              • +4 (4 voturi)    
                hehehe (Marţi, 25 iulie 2017, 16:21)

                transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                disperatilor, va fuge pamantul de sub picioare.

                Mazeta&friends sunteti dealerii Cartelului de comentarii ametite. Nu mai bea, ma, daca nu mai poti.

                Huh, ce va mai trenura barbia :-))))
          • +3 (5 voturi)    
            Crezi ca daca scrii cu majuscule un (Marţi, 25 iulie 2017, 15:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            cuvant mesajul tau capata greutatea adevarului ?

            N-or fi auzit americanii de Voiculescu dar sigur au auzit de multiplele cazuri de coruptie din Romania, la care cu onor si-a adus contributia si "Dom Profesor" !

            Pe de alta parte - recunosc - imi place teribil sa te urmaresc cum lupti tu cu armele "adevarului" impotriva propagandei sorosiste !

            PS. Inca odata spun, sper sa merite dpdv material, pt ca de straduit te straduiesti, nu ca tiriplicii astilalti (nu-i mai enumar pt ca se stiu) !
      • +3 (3 voturi)    
        minune mare !!!!! (Marţi, 25 iulie 2017, 17:16)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Bai acesta..... altul ca tine nu mai exista pe acilea !!!!!Plin de raspunsuri si puneri la punct pentru fiecare ,plin de tine cu logica ta de doua parale si sa nu mai vorbim de obraznicie si tupeu ,te crezi buricul pamantului !!!! Plimba ba ursul de aici !!!!!!
    • +16 (26 voturi)    
      Iata pana unde au ajuns (Luni, 24 iulie 2017, 21:05)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Her

      Niste tradatori. Totusi, cand o institutie a statului e atat de atacata, nu exisa solutii legale?
      • +10 (18 voturi)    
        Nu exista! (Marţi, 25 iulie 2017, 9:38)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Ai utiat ca ei fac legile pentru ei? A ripostat KJ cat a ripostat si ce au facut? I-au luat dreptul de numire ANCOM. Urmatorul proiect al lui Tradiceanu era pentru DNA. Ca sa decida doar PSD cine ancheteaza pe cine.
      • +1 (7 voturi)    
        Am ajuns sa descoperim democratia. (Marţi, 25 iulie 2017, 13:55)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Institutii ales statului sunt si Parlamentul, si Guvernul, si Curtea Constitutionala, si Avocatul Poporului samd.

        Nu poti sa ataci una si sa tipi ca de ce este atacata alta. Asa e intr-o demcoratie, orice institutie este criticabila. Si e bine sa fie tratata critic mai ales de presa. Sa-i faci tradtori pt critica din alt registru. Poate ca ti-i gasi mai bine locul undeva mai la est.
    • +3 (11 voturi)    
      Iata pana unde au ajuns (Luni, 24 iulie 2017, 21:05)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Her

      Niste tradatori. Totusi, cand o institutie a statului e atat de atacata, nu exisa solutii legale?
  • -46 (76 voturi)    
    DNA da lovituri de stat (Luni, 24 iulie 2017, 19:04)

    MagdalenaValentinaFeru [utilizator]

    Si oficial-dosarul ordonantei 13 , si neoficial -inregistrarile cu "inhatati prim-ministrul si macar un ministru."
    Ce va mai trebuie , dle Tapalaga , ca sa recunoasteti "dezastrul" pe care va faceti ca nu il vedeti?
    Prefer sa sprijin orice "cartel" vreti dumneavoastra , fiindca democratia liberala poate supravietui coruptiei , decat sa sprijin Dictatura..
    Stiti vreo dictatura mai putin corupta decat o democratie liberala , fie ea si schioapa?!
    Va cedati drepturile fundamentale pentru anti-coruptie , fara sa realizati ca veti pierde si drepturile , si coruptia va inflori.
    • +34 (44 voturi)    
      Aferim! (Luni, 24 iulie 2017, 19:20)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

      Mai stiu eu pe unul... raposat intre timp: CV Tudor. Un feroce amator de Diktaturi, ipochimenul ceausist a rostit o butada cancerigena - care a facut cariera la vremea ei:

      "„Decât o democraţie bolnavă, mai bine o dictatură sănătoasă“

      http://adevarul.ro/news/politica/apostolii-epociide-aur-episodul-23-insuportabila-usuratate-corneliu-vadim-tudor-decat-democratie-bolnava-mai-dictatura-sanatoasa-1_5746eaa15ab6550cb8527079/index.html
      • +21 (31 voturi)    
        Singura solutie, o noua Revolutie! (Luni, 24 iulie 2017, 21:02)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

        Iesim in strada si intram peste parlamentari. Pana nu pleaca definitiv ultimul dintre ei, nu plecam. Apoi la guvern si cerem depolitizarea tuturor institutiilor publice: CCR, DNA, MI, Justitie, institutiile descentralizate, scoli, spitale, etc. Apoi, scoaterea in afara legii a PSD si ALDE. Ne ia o zi. Merita!
        • +16 (18 voturi)    
          lasa astea (Marţi, 25 iulie 2017, 8:47)

          Her [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Mergeti la vot cand e de votat!!!

          Astea sunt povesti... cand puteti sa le dati cu bata in cap va doare in fund si stati in casa ca sunteti plictisiti si nu aveti cu cine vota... pe urma plangeti ca distrug tara...

          Mergeti la vot cand sunt alegeri ca deocamdata ei au puterea si oricat de tare am urla tot ce vor ei fac... la urmatoarele alegeri trebuie sa maturam cu ei pe jos...
          • +2 (8 voturi)    
            daca tu crezi (Marţi, 25 iulie 2017, 11:11)

            Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Her

            ca vor mai fi alegeri in 2020 in Romania pesedista, te inseli.

            sau daca vor fi, vor fi ca pe vremea comunismului, numaram 10 la dragnea, 1 la ceilalti.

            retineti, in 2016 s-a votat pentru 25 de ani nu pentru 4.
            de asta toata lumea zicea ca e vital sa se mearga la vot...si s-a mers fix pe partie si la mall, acum indurati!
    • +26 (32 voturi)    
      Diktatura Hamstarului e feroce (Luni, 24 iulie 2017, 19:33)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

      Subestimezi lacomia si ferocitatea hamsterului se pare.
      • +12 (18 voturi)    
        E pe lista payroll a celor care urasc DNA (Luni, 24 iulie 2017, 22:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Fie Troll P$D,fie probleme la mansarda,oricum,o blogerita piscotara
        • -4 (8 voturi)    
          Cum te numesti "piscotarule"? (Marţi, 25 iulie 2017, 14:07)

          MagdalenaValentinaFeru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Tu ai lipsa de bun simt sa minti si sa jignesti-fara sa ai curaj sa iti postezi numele?
          "Platit si cu probleme la mansarda" sunt caracteristicile tale exclusiv - piscotarule , nu le atribui si altora.
          • +3 (5 voturi)    
            Madam, sub nickname-ul acesta apari (Marţi, 25 iulie 2017, 15:34)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

            de relativ scurt timp pe acest site si tot scoti ochii unora ca nu au curajul sa isi posteze numele !

            Daca te consideri jignita de @un domn, prejudiciata dpdv moral, ai la indemana tot ce trebuie pt a actiona !

            PS. Daca nu, silence, pt ca deja devii obositoare !
          • +2 (4 voturi)    
            D-na Feru, chiar dvs insistati pe HN (Marţi, 25 iulie 2017, 17:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

            in conditiile in care aveti si facebook si blog !

            Oare de ce ? Pt ca-i mai palpitant, nu-i asa ?
            Aici e viata, pulseaza, ideile, chiar daca uneori careva mai si derapeaza. Se intampla.

            PS. Recunoasteti ca blogu-i plicticos, e arid, e pustiu !

            PPS. Bine ati venit in tumult !
          • +2 (4 voturi)    
            aha..deci troll P$D este ok (Marţi, 25 iulie 2017, 17:21)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

            fie...ridicam stacheta de la pishcotaREA la troll P$D !
            • +3 (3 voturi)    
              D-na are blog, dar e cam pustiu, (Marţi, 25 iulie 2017, 18:59)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              pe acolo in ceea ce priveste comentariile, asa ca a inceput sa frecventeze site-ul asta.

              PS. Te rog, domnule, nu o mai dezamagi !
    • +29 (43 voturi)    
      Despre ce fel de democratie vorbesti tu? (Luni, 24 iulie 2017, 19:47)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

      PSD-ul are majoritate cvasi absoluta in parlament cu numai 3 mil si ceva de voturi din 18 mil de alegatori. democratia adevarata ar trebui sa fie reprezentativa dar la noi nu e cazul.
      Stii de ce nu se mai duce lumea la vot? Iti spun eu nu are de ales decat niste hoti!
      Daca justitia i-ar curata pe hoti poate ca ar mai putea aparea pe liste si oameni cinstiti. Eu raman optimist!
      • -1 (7 voturi)    
        Foarte corect , (Marţi, 25 iulie 2017, 13:09)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        dar si justitia trebuie curatata de hoti si ticalosi care au fost numiti in functii de catre politicieni . . Cum as putea sa ma ce-a mai mica incredere in kovesi , care a ajuns procuroare datorita tatalui ei , pentru mine asta spune totul .
      • +1 (1 vot)    
        Hai, lasa (Marţi, 25 iulie 2017, 15:29)

        manusha [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        ca ar fi putut vota USR, ca n-am auzit sa fie corupti si sa-si duca averile in Brazilia. N-ar fi reusit poate mare lucru dar mai dizlocau putin colosul psd. Circula o poza, pe fb cred, inainte de alegeri cu o tipa draguta, cu parul in vant, zicand relaxata "ma pis pe el de vot". Asta a facut majoritatea.
    • +1 (9 voturi)    
      Durere (Marţi, 25 iulie 2017, 11:54)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

      Doamnă, când văd asemenea comentarii înțeleg de ce România e pe ducă. E pe ducă pentru că oameni altfel sănătoși la cap își pun creierul pe pauză și ascultă ce le spune un organ de presă aservit, clar părtinitor, plătit de unul care are tot interesul să scape de justiție. Cum naiba poate un om normal să ignore faptul că latrinele și surorile lor servesc interesul stăpânilor lor, iar interesul acestora e să fure nestingheriți??? E Koveși perfectă? Clar, NU. E preferabilă unui regim în care boii ăia fură iar noi murim proști și înfometați? Răspunsul ar trebui să fie evident. Cum puteți să nu vedeți că ce crează ăia nu e democrație? Democrația ar trebui să însemne că ei ne servesc. Cum puteți să nu vedeți că se servesc doar pe ei, împotriva interesului nostru???
      • -2 (6 voturi)    
        Si daca 1 om numit poate darama guverne (Marţi, 25 iulie 2017, 13:59)

        MagdalenaValentinaFeru [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        alese ,infloreste democratia? Cine te mai "serveste" daca procuroul sef DNA indeamna la arestarea tintita a Primului Ministru si a macar a unui ministru?
        Acum urasti PSD , ceea ce in mintea dumitale e suficient ca sa transformi democratia in dictatura.
        Dar daca procurorul sef DNA va fi numit de un Presedinte PSD- vrei sa iti aresteze guvernul?
        Romania e pe duca din cauza lipsei de perspectiva a cetatenilor ,care se multumesc cu avantaje de moment si razbunari personale , fara sa judece consecintele deciziilor lor.Dumneata esti printre acei cetateni.
        • +4 (6 voturi)    
          Orbire (Marţi, 25 iulie 2017, 14:45)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

          Serios? Răzbunări și avantaje personale? Păi ce treabă personală am eu cu ăștia doamnă? Nu e personală deloc, mă sperie doar să văd că își bat joc de o țară întreagă. Ori țara asta nu e pe persoana mea fizică, deci nu e personal. Partea proastă e că matale faci treaba murdară a ăstora fără ca măcar să înțelegi despre ce e vorba și cât de absurd e să îi slujești pe cei care-și bat joc de tine și de ceilalți români!
          Revenim: nu ați înțeles nimic din ancheta pe care a făcut-o DNA-ul asupra ordonanței 13. Ei nu au anchetat legea în sine, au anchetat modul în care s-a ajuns la acea propunere. Bănuiesc că de principiu sunteți de acord că legile nu ar rtebui să fie date cu dedicație, nu? E, exact asta au anchetat ei.
          • -5 (5 voturi)    
            Tara nu esti tu, puisor (Marţi, 25 iulie 2017, 16:00)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            Tara nu esti tu, puisor. Daca nu pricepi lucrul asta elementar, esti doar un (alt) biet psihopat #rezist. Daca nu esti psihipat, vorbeste in numele tau, exprima-ti frustrarile pe persoana fizica, precum Kovesi; nu te-a mandatat nimeni sa vorbesti in numele tarii.
            • +3 (5 voturi)    
              Nici (Marţi, 25 iulie 2017, 16:16)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Păi nici nu am zis că aș fi. Dar există anumite criterii după care se definește o țară, iar nenorociții ăștia își bat joc de toate, indiferent că accepți tu sau nu. Iar punctul de vedere am dreptul (încă) să mi-l exprim. Nu-ți convine că mai avem libertate de exprimare? Mergi tăticu` în rusia și stai acolo până ne-o ia p$d-ul și pe-asta. Apoi poți reveni, dar nu o vei mai face că nu vor mai avea din ce bani să vă dea ajutoare sociale...
              • -1 (3 voturi)    
                "Criteriile" tale sunt ale tale, puisor iobag. (Marţi, 25 iulie 2017, 16:51)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                "Criteriile" tale sunt ale tale, puisor iobag.
                Nu stabilesti tu "criteriile". In plus, esti un biet psihopat #rezist, un maruntel fara macar un fir logic:
                Eu spun ca tu nu reprezinti tara, tu urli despre libertatea de exprimare. Cine ti-a intrezis libertatea de exprimare, mai psiho-pupu?

                Si daca ar fi sa vorbim despre restrangerea libertatii de exprimare, cei care propaga ideea asta dementa sunt tocmai sustinatorii statului de drept(i). Zilele trecute, chiar Pantazi (HN) scria cu subiect si predicat ca cere restrangerea activitatii radioului public, pe motiv ca pe el il deranja o anumita emisiune. Ce ai scris la acel articol? Aud?
                • +2 (2 voturi)    
                  da, identific lipsa cartelei de pufaika (Marţi, 25 iulie 2017, 17:06)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  iar efectele sunt vizibile; sheful vostru tov Mazeta v a lasat pe uscat aici (alaturi de magdalenadeFier), chiar nu va musta un pic constiinta ? chiar credeti ca ceea ce voi comentati aici ne impresioneaza ?
                  • -2 (2 voturi)    
                    Ar fi o premiera mondiala (Marţi, 25 iulie 2017, 18:20)

                    newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    Ar fi o premiera mondiala sa "fie impresionata" o rama.
                    Nu, nu-mi fac iluzii d'astea.
                    Matale si cele 5-6 extrapersonalitati pe care le ai pe forumul asta (ex: wandeha) - ocupati-VA (folosesc pluralul, pentru schifrenia matale) de ceea ce stiti: minusati, si dati-i cu "KGB, pufoaika, Phutin, Ciuma Rosie, si inca cateva acumularii lingvistice in directia asta ".
                    Ramaneti la astea; nu puteti mai mult. Tine-o langa-danga "Huo Ordonanta 13, CCR, PSD, Parlament, Guvern, ANAF, Avocatul Poporului, primari, Consilii Judetene, Municipale, Orasenesti" Toti astia, alaturi de cetatenii americani care l-au ales pe Trump au fost platiti de Putin cu un kil de faina si o litra de ulei !
                • +1 (1 vot)    
                  Observ (Miercuri, 26 iulie 2017, 8:22)

                  Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  ca aveti un limbaj din ce in ce mai "academic" stimate Dle Codrin . Cumva ati reusit sa luati doctoratul si Dvs la ACADEMIA DI OPREA?
        • +1 (3 voturi)    
          wooow..invidie si ura ..femeie vs femeie (Marţi, 25 iulie 2017, 17:23)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

          dar LCK ti a spus ca te uraste ? esti secretara "tintuita a Primului Ministru" ? ce cauza aperi tu ? ca vad,citesc ca te agitzi ca spayul Rexona la soare INSA nimic..doar ..piscoturi de comentarii ai, si piscoturi expirate mai ales !
  • +35 (41 voturi)    
    Singura metoda... (Luni, 24 iulie 2017, 19:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ma tem ca, cu cat trece timpul vom ajunge la o singura concluzie. Ca singura metoda care va functiona si care ne va curata tara este cea aplicata si in trecut cand am facut pasul catre "Europa noua", din anii 90. Iar acel pas a fost facut in 89.

    Sunt sigur ca la presiunile facute de noul USL, foarte multi vor dori sa iasa la vot acum. Dar realist vorbind, nu cred ca vom mai avea ocazia. Tot ce asteapta PSD este sa secatuiasca fondurile europene pana robinetul se inchide, sa zica "ia uitati cum UE ne abandoneaza, v-am zis eu ca-s rai", sa ne scoata din UE si sa ne bage in "patria mama" inapoi la stapanii lor. Sunt sigur ca multi dintre voi sesizati deja asemanarile in proiectele lor de lege.

    Pentru "nostalgici", dar si pentru tineretul care crede ca exagerez:

    http://adevarul.ro/locale/zalau/cea-mai-grosolana-frauda-electorala-istoria-romaniei-castigat-comunistii-46-partidele-istorice-obtinusera-80-voturi-1_583191885ab6550cb8abf0dc/index.html

    Si acum va intreb: DACA (!!!) vor mai fi alegeri peste cativa ani, chiar credeti ca vor fi corecte? Nu uitati de voturile mortilor de mai demult. Nu uitati de autobuzele care plimbau oamenii sa voteze in mai multe locuri (pana la introducerea verificarii cu CNP recente). Nu uitati de voturilor persoanelor agramate (cu tot respectul fata de aceste persoane... cum pot sa-mi las viitorul si nu daor al meu cat si al copiilor mei in mana cuiva care nu doar ca nu intelege ce este un buget sau o lege, dar care nici nu stie sa scrie cuvintele astea ?! sincer acum...)

    Acest nou PCR a dovedit in numeroase randuri ca statul de drept, jsutitia, democratia si progresul sunt niste amenintari la adresa statului si nu trebuie permise. Mediul privat ce nu poate fi controlat de ei trebuie stigmatizat. Iar educatia determina oamenii sa gandeasca. Trebuie sa muncim, nu sa gandim. Nu asa se zicea pe vremuri? Indobitocirea si zombificarea sunt prioritare.

    DNA si PG sunt doar ultimele obstacole ce trebuie strivite de Inalta Mustata pana la tron.
    • +12 (14 voturi)    
      scena de la alegerile parlament la Floresti, Cluj (Marţi, 25 iulie 2017, 6:53)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Din sediul Primariei iese un slabanog de vreo 20 de ani, cu o privire confuza, imbracat in jeansi prespalati din cap pana in picioare, cu parul vopsit cu peroxid si adidasi roz fosforescent in picioare. Mutra tuciurie exprima un IQ de vreo 80. Alt individ similar il astepta afara. Acesta din urma il intreaba: cat ti-a dat bah? Cinci sute da mii raspunde tuciuriul. Bah da' prost esti. Mie mi-a dat un meleon. Dupa ei, iese o tigancusa cu privire isteata si ii i-a la fuga: hai bah ca ne asteapta ala. Se urca intr-o masina cu nr de Salaj parcata pe locul pt handicapati, condusa un nene cu mutra de consilier judetean. Se duceau probabil sa mai voteze si prin alte parti.
      • +2 (2 voturi)    
        :))) (Marţi, 25 iulie 2017, 15:36)

        manusha [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        Cum arata mutra de consilier judetean? Ca sa-l putem recunoaste!
        • +2 (2 voturi)    
          tipic (Marţi, 25 iulie 2017, 21:05)

          pardalian [utilizator] i-a raspuns lui manusha

          frunte ingusta, ochi porcini, ceafa la 3 randuri de grasime, burta colosala, vocabular limitat si cu bmw ;)
          • 0 (0 voturi)    
            Hmmm (Miercuri, 26 iulie 2017, 12:12)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

            Ai grija cu fruntea ingusta, ca se poarta si la varful DNA de vreo patru ani.
            Daca te auci sa judeci oamenii dupa aspetul fizic, nu stii unde ajungi...
            http://www.cotidianul.ro/upload/images/original/kovesi.na72z3ub48.jpg
  • +32 (36 voturi)    
    cu mult Elan incearca (Luni, 24 iulie 2017, 19:11)

    Kosmos [utilizator]

    Poate ca trebuie mentionat si implicarea Israelului in lobby-ul anti-justitie . De la afacerea Bechtel care duce la Netanyahu pana la Benny Steinmetz -arestat in lipsa cel care conduce BSGR.BSGR fiind principalul actionar al Gold Corporation.GoldCorporation incearca de ani de zile sa deschida exploatarea de la Rosia Montana o afacere initiata de Berceanu si livrata de Isarescu.
    Am avut un Black Cube de fapt agentie Mossad la Londra implicata in discreditarea lui Kovesi, iar daca ne uitam la campania electorala a PSD care a fos condusa de expertii israelieni Moshe Klughaft & Sefi Shaked, aceeasi oameni care au sprijinit si campania lui Netanyahu din Israel atunci totul se leaga.Recenta vizita a lui Dragnea in Israel nu este intamplatoare. Sunt miscari daunatoare pt Romania ce trebuiesc abordate frontal chiar daca exista riscul sa fii catalogat antisemit.
  • +16 (22 voturi)    
    Cainii latra,caravana anti coruptie INVINGE ! (Luni, 24 iulie 2017, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    Lotrii banului public se incoarda degeaba,RO se va limpezii de apele tulburi ale subteranelor mucege.
    • +1 (7 voturi)    
      nu (Marţi, 25 iulie 2017, 12:38)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      m-as culca pe o ureche.ia in considerare faptul ca au fost in stare sa faca un colaj de inregistrari,si s-o puna pe kovesi,care oricum e o tinta,intr-o lumina proasta.asta stiind ca falsul putea fi demostrat imediat.talharii astia baga bani grei,nu se dau inapoi de la nimic.
      in plus,dna-ul are si ea uscaturile ei
  • -34 (48 voturi)    
    se va termina si cu Kovesi (Luni, 24 iulie 2017, 19:43)

    xanti [utilizator]

    Cum nu credea nimeni ca Voiculescu va iesi din inchisoare tot asa va pica si Kovesi si nu va crede nimeni dar va fi prea tarziu pentru voi.
    Kovesi este istorie ,poate sa faca cate spume vrea ca CCR si justitia romana va scapa toti nevinovatii care acu sunt ostateci in puscariile romanesti.
    • +22 (28 voturi)    
      Iar dai drumul la robinetul cu frustrari, (Luni, 24 iulie 2017, 20:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nefericitule ?

      Toti stiau ca la un moment dat Voiculescu o sa fie eliberat conditionat, (deja ii fusesera respinse doua cereri si, cu chiu cu vai, matematic, implinise treimea de stat la bulau).

      Kovesi insa, spre deznadejdea voastra, va pleca din post , la termen. Pe plan intern niciunul din adversarii luptei impotriva coruptiei nu va putea spune "Kovesi, pleaca pt ca, uite, nici UE si nici SUA nu te mai sustin" !

      Cand varfurile de lance ale luptei anti-DNA sunt penali aflati in pragul condamnarii pt coruptie nu poti sa ai pretentia sa convingi Occidentul ca LCK trebuie sa plece.

      PS. Ar fi ca si cum un fumator inveterat apare la TV, fumand tigara dupa tigara in timp ce debiteaza ca fumatul este nociv iar el i se opune cu indarjire !! ;))
      • -20 (28 voturi)    
        E irelevant cand pleaca Kovesi (Luni, 24 iulie 2017, 22:02)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        E irelevant cand pleaca Kovesi. Pentru democratie, pentru Justitie, raul a fost deja facut.

        Ce om sanatos ar mai crede intr-o institutie unde sefa "a furat, dar numai 4%", intr-o justitie unde sefa spune "adu-mi capul primului ministru". intr-o organizatie "impotriva coruptiei" in care factiunile diferite se alearga intre ei cu detectorul de minciuni si incoruptibilii sunt gasiti cu ceasuri si bani in fiset?

        Mda, o perioada, pana cand cartoful va deveni prea fierbinte, Johannis va folosi (precum Basescu, predecesorul) DNA in lupta cu adversarii politici...dar si aici, ca politie politica, cu credibilitatea spre zero, DNA va avea eficienta zero.

        Daca cineva in tara aia vrea sa faca intr-adevar un organism care sa slujeasca Justitia, atunci DNA trebuie desfiintata de urgenta si locul trebuie deratizat si dezinfectat. Sobolanii de acolo trebuie sa suporte exigentele adevaratei Justitii.
        • +6 (12 voturi)    
          Strada O Canonizeaza sa lupte (Marţi, 25 iulie 2017, 7:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          In continuare impotriva idolilor tai, in urmatoarele decenii deconducere laDNA
          Isi va desavarsi..Capodopera
        • +8 (12 voturi)    
          Frate, lasa cuvintele mari (Marţi, 25 iulie 2017, 10:25)

          v_sile [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          "Pentru democratie, pentru Justitie, raul a fost deja facut. "

          Scrie, nene, direct ce ai in cap si lasa-ne cu Justitia asta, scrisa cu majuscule.

          Zi asa:

          Pentru Voiculescu, Nastase, Fenechiu, Vantu, Catalin Voicu, Hreneciuc si compania (sa ii pun aici si pe Basescu-fratele si pe Udrea, ce zici??), raul a fost deja facut: acesti "martiri" au vazut puscaria pe dinauntru.

          Ca asta te arde. Lasa tu grijile pentru justitie, ca stim bine ce aveti in cap: un DNA ca PNA-ul lui Amarie, supranumit tatal NUP-urilor, care sa se ocupe de profesori, doctori si sef de tren si sa nu se atinga de pestii mari
          • -1 (5 voturi)    
            S-a intamplat deja (Marţi, 25 iulie 2017, 14:07)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

            Avem un DNA care in loc sa instrumenteze tunurile reale, pt care au si probe, se agata de niste nimicuri care sutn desfiintate in instante.

            Unde sunt dosarele EADS, ce s-a intamplat cu grosul dosrului Microsoft?
            De ce nu au existat dosare Kazmunaygas sau Teldrum, Ikea si Harvard?

            De cand a venit Kovesi cei mai mari banditi prospera, mai ales politic in ultimii ani. O fi Ghita fugit, dar SRI faca in continuare contracte cu aceleasi firme care ii apartineau. Teldrum a ajuns singura firma de asfaltari din tara care nu are un dosar la DNA. Pesacriu si Florica activeaza la fel ca mai inainte.
            Ce anticoruptiei vezi tu? Ca il tin pe Mircea Basescu in puscarie si iese Voiculesc, desi doar unul dintre ei indeplinea conditiile de eliberare?
            Ca il lasa pe Maricel Pacurariu, finantatorul Realitatea, sa iasa conditionat, printr-o cascada de erori judiciare?
            • +2 (4 voturi)    
              uau (Marţi, 25 iulie 2017, 14:56)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Cu câtă precizie știi matale că DNA-ul nu anchetează!
              De ce e vina lui Koveși că SRI-ul face afaceri tot cu firmele lui Ghiță? SRI-ul e acum comandat politic, deci ia-te de p$d.
              Ipocriților,când vă luați de DNA că lovește în poiliticieni, când spuneți ”De cand a venit Kovesi cei mai mari banditi prospera, mai ales politic in ultimii ani.” Păi până la urmă cum ar trebui să facă?
              E clar de fapt, nu vă interesează decât să atacați DNA-ul, indiferent de motiv, sau de logică!
              • -1 (5 voturi)    
                1. (Marţi, 25 iulie 2017, 15:54)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                Kovesi se apropie de sfarsitul celui de-al doilea mandat, si tot nu se vede c-ar lucra la acele anchete.
                Nici nu are vreo istorie care sa ma incurajeze, dimpotriva, la parchetul general a frecat menta ori a clasat dosarele revolutiei si mineriadelor.
              • -2 (6 voturi)    
                2. (Marţi, 25 iulie 2017, 16:00)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                De ce e vina lui Kovesi ca SRI face contracte cu aceleasi firme care ii apartineau lui Ghita?
                De ce maiactiveaza Pescariu si Florica?
                Pt ca procurorii din subordinea erau cei care se presupune ca au anchetat acele firme.
                Pt ca sub sefia lui Kovesi DNA-ul a ajuns dependent de SRI-ul lui Coldea in instrumentarea dosarelor. Tot in compania lui isi sustinea si doctoratul plagiat. Iar conducatorul lui Coldea de doctorat a fost chiar Gabriel Oprea. Coldea se tragea de sireturi cu Ponta si Dragnea la partide de tenis. Iar Kovesi se intalnea cu ei acasa la Gabriel Oprea si prin sediile SRI.

                Oare de ce nu a aaprut un dosar Teldrumpatru ani de zile?
              • 0 (4 voturi)    
                3. (Marţi, 25 iulie 2017, 16:05)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                Matale te certi cu propria imaginatie pe aici. Eu critic PSD-ul de cand ma stiu, cum sa ma plang ca ar da Kovesi in politicieni?
                Ma plang ca sub ochii ei unii ca Dragnea prospera atat in afaceri cat si politic.

                De altfel, lupta lui Dragnea n-a fost niciodata cu DNA sau Kovesi, ci cu propriul guvern pt a se amnnistia prin OUG.
        • +5 (9 voturi)    
          Surprize (Marţi, 25 iulie 2017, 12:00)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Păi nu uita că cei găsiți cu bani în fișet erau tocmai cei care lătrau că Koveși nu e bună. Oare de ce încercau să pună umărul la decredibilizarea Dnei Kovesi? Pentru că se simțeau cumva cu musca pe căciulă?
          Și care e problema cu detectorul? Ți se pare mai normal să ai scăpări de informații către cei pe care îi monitorizezi și să nu reacționezi? Eu aș face controlul cu poligraful obligatoriu pentru cei ce lucrează în instituțiile statului!
          • -4 (6 voturi)    
            Minti cu misiune? (Marţi, 25 iulie 2017, 14:12)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            Banii au fost gasiti in fisetul si in biroul politistului judiciar. Nu in biroul procurorului.

            Kovesi acuza ca banii si bunurile ar fi trbuit sa se afle in camera de probe a DNA. Iar procurorii din subordine spun ca nici nu exista o astfel de camera. Kovesi manipuleaza ca aia de la RTV.
            • +3 (5 voturi)    
              Mai cercetează (Marţi, 25 iulie 2017, 14:58)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Dezlipește-ți ochii de pe TV, și vei vedea că e posibil ca tanti procuroarea acuzată să nu fie singura sursă de informații credibile.
              • -1 (3 voturi)    
                Orice e posibil, dar pana acolo nu mai minti (Marţi, 25 iulie 2017, 15:49)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                Tanti procuroarea acuzata se numeste Kovesi, asta inainte sa o arate cu degetul pe Moraru Iorga.

                Si in loc sa minti pe aicii, mai bine ai citi comunicatul oficial al DNA. Nicaieri nu spune ca s-au gasit bani in fisetul sau biroul lui Iorga. Ci la politistul judiciar cu care lucra. Si amandoi sunt in subordinea lui Kovesi.
                • 0 (2 voturi)    
                  Tocmai (Marţi, 25 iulie 2017, 16:21)

                  Encounter [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  Tocmai din comunicatul DNA am aflat cine și unde ținea banii unde nu trebuia. Tot de acolo am aflat că amica ta, procuroarea demisă raportase în scris că a predat banii, desi au fost găsiți ÎN FIȘETUL EI!
                  • +1 (3 voturi)    
                    Plimba ursul cu dezinformarea asta (Marţi, 25 iulie 2017, 16:51)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                    Trebuie sa fii ori prost sadea ori platit, ca sa "crezi"ca un procuror de varf anticoruptie, ar fura banii de flagrant, care sunt inregistrati serie cu serie. Ori probe care sunt la randul lor inventariate, asa cum a confirmat comunicatul DNA.

                    Ceea ce face Kovesi e o executie de cea mai joasa speta. Ca la PSD acasa.
                    • +2 (4 voturi)    
                      LCK Face Bine iar Treietoarea Ei (Marţi, 25 iulie 2017, 17:10)

                      un domn [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                      o sustinem Noi Strada ! ; asteptam cu mare bucurie cadrul HD (chiar si pe sticla Latrina 3) cand Draqnea va iesi cu bratzarile in drum spre Brutarie !; MULTI comentatori anterior au scris CLAR : cine este suparat pe LCK ? Borfashii - Penalii cu procente absolute in P$D si Secta Motocicleanului + aripa intunecata din penele, or de ce alta lume - culmea MULTA LUME aplauda LCK si DNA...Cum se faca ca Pletosul de Plesoianu NU a trans prozeliti la DNA ? ai idee cati am fost noi #Rezist in STrada asta iarna ? fa singur analiza ..breh !
                      • -1 (3 voturi)    
                        Justitia nu se face cu strada (Marţi, 25 iulie 2017, 18:11)

                        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                        Am idee, pt ca eram acolo. Dar ce legatura are asta cu Kovesi?

                        Vad cativa fundamentalisti de-ai lui Kovesi, la fel de de agresivi in manipulare ca orice postaci pesedisti, cum striga prin subsolul unor articole.

                        Poate ca voua va place plagiatul, complicitatea cu SRI si vizitele la Gabriel Oprea. Poate ca nu va intereseaza coruptia de la Teldrum, Kazmunaigas, EADS, Microsoft, trasngaz si tot asa.
                        Poate ca va incalzeste doar sa vedeti niste catuse fluturate chiar daca in instanta sunt desfiintate.

                        Poate ca voua va convine ca anticoruptia sa ajunga doar o forma fara fond,.
          • -3 (5 voturi)    
            Urmeaza sa angajeze si ghicitoare la DNA? (Marţi, 25 iulie 2017, 14:36)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            Controlul cu poligraful in institutii se face prin lumea a treia, prin tari din Caraibe si Africa ecuatoriala parca. In occident a fost chiar si interzis prin lege.

            Sa mai crezi azi in detectorul de minciuni e similar cu ghicitul in cafea. Si nu ma deranjeaza lipsa asta de discernamant la oamenii simpli. Ei post sa se duc si la ghicitoare. Dar in cazul unui sef de parchet anticoruptie e o dovada de prostie cat tara.
            • -1 (3 voturi)    
              Vai (Marţi, 25 iulie 2017, 15:58)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Dacă pentru tine un aparat de măsură e același lucru cu o ghicitoare... Pariez că lucrezi la stat și nu știi prea bine de fapt cu ce te ocupi.
              Pentru știința ta, poligraful coroborat cu alte probe este acceptabil în instanță. Nu singur, clar, deoarece există oameni antrenați să-l ”păcălească”, dar poate fi folosit în asociere cu alte probe care să susțină informațiile confirmate/infirmate de poligraf.
              Desigur, nu vorbesc de testele poligraf pe care le vezi la tv, făcute de baba omida.
              • -1 (3 voturi)    
                Google polygraph (Marţi, 25 iulie 2017, 16:15)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                Pt stiinta ta, testul poligraf e considerat pseudostiinta.
                Nu doar ca poate fi inselat de cel care este testat, dar este complet manipulabil de catre cel care il testeaza. De aia nici nu ofera rezultate mai bune decat daca ai da cu mondea, ori ai ai ghici in palma sau in... cafea.

                Tu nu esti obligat sa cunosti asta, dar un procuror sef peste anticoruptie care cere subalternilor sa se supuna detectorului de minciuni este total lipsit de discernamant. Iar acei procurori care au acceptat s-au descalificat instantaneu. Aratand ca ar face orice tampenie daca de asta depinde slujba lor.
                • +1 (3 voturi)    
                  hotzilor de poligraf le este frica (Marţi, 25 iulie 2017, 17:11)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  Oamenii Cinstiti NU se tem de asa ceva ! Alta Intrebare ?
                  • +1 (3 voturi)    
                    Sunt procurori, nu hoti. Hotii sunt mai destepti (Marţi, 25 iulie 2017, 18:28)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    Hotii se tem de poligraf cum se tem si de farmece. Poligraful e o inselatorie, doar prostii pun botul la asa ceva.

                    Nu cred ca mai are cineva pretentii intelectuale de la Kovesi, dar de la procurorii din subordinea ei suntem obligati sa avem pretentia de discernamant.
                    Iar niste procurori care se supun unei tampenii, doar de frica de a nu-si pierde locul de munca, se supun si la alte ordine mult mai pragmatice.
              • +3 (3 voturi)    
                Poligraful nu este "acceptabil" (Marţi, 25 iulie 2017, 16:58)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

                in instanta, coroborat sau necoroborat cu vreo alta proba, pt ca el insusi nu este un mijloc de proba in sistemul dreptului de procedura penala din Romania !

                Se fac astfel de teste cu poligraful doar daca subiectul testarii este de acord iar rezultatul testului poate fi folosit doar neoficial de procuror in ideea de a continua sau nu o investigatie in legatura cu o anumita persoana banuita de savarsirea unei fapte penale !

                Niciun judecator nu o sa dea relevanta juridica unui astfel de refuz (daca afla despre el, bineinteles)!

                PS. In anumite domenii pe care nu le stapanesti e bine sa nu te arati categoric in a formula judecati de valoare.

                PPS. Ori macar ajuta-te de Google !
                • -3 (3 voturi)    
                  Mai Cracanel, tu esti Toader Tudorel? (Marţi, 25 iulie 2017, 17:54)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Mai Cracanel, tu esti Toader Tudorel?
                  Evident ca nu, ca esti mononeuronal, dar te asemeni cu el ca si structura/fractura logica:

                  - el zice despre Kovesi ca e proasta, incompetenta, jigodie, etc (evident, cu cuvinte mai voalate, dar esenta asta e)... si trage concluzia ca ... "e oportun sa ramana in functie!" (Dumnezeule!)

                  -preopinentul matale iti explica de ce e rau detectorul de minciuni si de ce sunt incompetenti magistratii ce il folosesc...matale zici ca el, ca poligraful e rau, d-aia, d-aia, etc...dar te exprimi in sensul general "ce buni sunt aia care folosesc detectorul de minciuni" !

                  Din nou :"Dumnezeule!"
                  • +3 (3 voturi)    
                    Tudorel tot e mai coerent ca restul guvernului (Marţi, 25 iulie 2017, 19:14)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Daca singurul viciu al lui Kovesi ar fi fost ca e detectorista, cu siguranta ca o mai sustineam si eu azi.

                    Nu e niciun paradox la mijloc. Doar niste microbisti ca tine sau Encounter nu pot sa inteleaga ce-a scris Susufler
                  • +3 (3 voturi)    
                    Tu faci pe prostul sau chiar esti ? (Marţi, 25 iulie 2017, 19:30)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Eu ii explicam lui @Encounter ca a gresit considerand
                    ca poligraful este un mijloc de proba, respectiv ca testul cu poligraful ar reprezenta o proba admisibila in sistemul nostru de drept penal. Atat si nimic mai mult, mai limbric !

                    In rest, matale poti sa tragi ce concluzii (gresite) vrei !

                    PS. Spor la treaba ! ;))
    • +3 (5 voturi)    
      si cam cine sunt D-le (Marţi, 25 iulie 2017, 13:35)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      saracii "ostateci" in acest moment in puscarii? acu ca tocmai s-a "liberat" taticutu' vostru dupa care plangeati de atata vreme.

      Spuneti-ne va rugam si noua ca sa ne alaturam demersului vostru multpreacinstit.
  • +22 (34 voturi)    
    Autovictimizarea hotilor (Luni, 24 iulie 2017, 19:44)

    motanul_gri [utilizator]

    Zelul cu care cartelul anti-DNA incearca discreditarea in ochii cancelariilor occidentale a justitiei din Romania miroase a disperare si va avea exact efectul opus.

    In perioada fanariota, orice dregator bogat din Moldova sau Valahia putea trimite pesches suma potrivita la Inalta Poarta si orice problema se rezolva intantaneu.
    Dar vremurile s-au schimbat. Washington nu este totuna cu Istanbul, iar liderii vest-europeni nu sunt nici prosti, nici corupti.

    Eforturile disperate ale haitei hotilor de a submina credibilitatea Justitiei demonstreaza teama pe care le-o inspira aceasta si sunt de fapt o dovada in plus a faptului ca DNA isi face datoria.
    • -12 (14 voturi)    
      Ce spui tu acolo ? (Luni, 24 iulie 2017, 22:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Washingtonul si vest-europenii au oameni mai destepti ca turcii ?
      Atunci de ce Laura Codruta Kovesi este secuianca dupa mama, (neam turcic) ?
      Si de ce in locul ei nu este de exemplu, Roberta Anastase, care are partial radacini germane, (vest-europene cum zici tu) din zona industriei petrolifere Ploiesti ?
      Crezi ca in locul Laurei Codrutei Kovesi, s-ar fi descurcat mai bine Roberta Anastase ? . Dupa ce a facut in Parlament cu numararea voturilor, eu nu cred !
      • +10 (14 voturi)    
        Diferente (Luni, 24 iulie 2017, 23:56)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Politica turcilor fata de voievodatele romanesti a fost de a le trata ca pe niste provincii de granita semi-autonome, un fel de zone-tampon in fata celorlalte puteri ale vremii (Polonia, Ungaria, mai tarziu Rusia si Austria) si campuri de batalie atunci cand izbucneau razboaie. Timp de secole otomanii au jefuit Moldova si Valahia, le-au mentinut sarace si dezbinate tocmai pentru a nu se ridica si a deveni o amenintare.

        Ca o coincidenta, Romania se regaseste acum tot intr-o regiune de frontiera - a NATO. Insa diferenta de atitudine fata de noi difera ca de la cer la pamant. Romania si Polonia sunt stalpii politicii americane in estul Europei, iar dorinta Washington-ului este ca aceste doua tari sa fie puternice si stabile.
        Intrucat coruptia este principalul factor care submineaza din interior dezvoltarea unui stat, interesele cartelului anti-DNA si ale aliatilor occidentali intra in coliziune. Tot lobby-ul hotilor nu face doi bani fata de calculele geopolitice pe termen lung, si de aceea este sortit esecului.

        Iata diferenta intre influenta turceasca si cea occidentala. Te las pe tine sa judeci cine sunt desteptii si cine sunt prostii in aceasta ecuatie.

        P.S.
        Scrii ca secuii sunt un neam turcic. As fi mai precaut in legatura cu asta. Legatura lor cu kazarii sau avarii (migratori turcici) ramane doar o simpla speculatie.
        • +1 (1 vot)    
          In primul rand, se zice ,,voivodate" (Marţi, 25 iulie 2017, 15:13)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          sau ,,voevodate" si nu si ,,voievodate" .
          Forma cu ,,voievod" este comform foneticii complete din zona slavilor Kieveni si a fost ,,impusa" de filo-rusi in ultimii vreo 150 de ani in Romania. Aceasta forma nu s-a folosit in Romania inca de la inceputurile tarilor romane.
          Pe piatra de mormant a lui Stefan cel Mare, e scris ,,Voivod ",
          si nu ,,Voievod" !. La fel e situatia cu marea majoritate a documentelor, inscriptiilor si pietrelor de mormant ,,voivodale" din Romania.
        • +1 (1 vot)    
          Deci, zici ca turcii (Marţi, 25 iulie 2017, 16:14)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          erau ,,baietii rai" care ,,jefuiau" tarile romane, fata de de rusii care eventual, erau ,,baietii buni".
          Atunci de ce, pe la 1700, in timpul razboiului lui Dimitrie Cantemir, impreuna cu tarul rus, contra turcilor, marea majoritate a moldoveniilor erau contra schimbarii suzeranitatii turcesti, pentru o noua suzeranitate a Rusiei ? (sunt documente in sensul asta). Din ce imi aduc aminte, grupuri de moldoveni actionau, ca la armata rusa, sa nu ajunga carutele de aprovizionare din Rusia.
          • 0 (2 voturi)    
            explicatie (Marţi, 25 iulie 2017, 18:08)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Pot sa-ti sugerez un motiv, nu neaparat singurul dar, turcii erau mai sensibili la bacsis, de aceea erau preferati de catre vanzatorii locali de avantaje.
            Nu ca rusii ar fi fost incoruptibili, dar aveau pretentii mai mari daca validau un alt domn; mai vroiau si sa se bazeze pe el, ceea ce nu era cazul pentru majoritatea "vanzatorilor".
            Pe turci ii interesa numai si numai cine da mai mult. Oricum forta militara nu conta pentru ei, ba din contra - pentru rusi era importanta, caci vroiau ca cineva sa moara la hotare in locul lor.
          • 0 (0 voturi)    
            Cantemir (Marţi, 25 iulie 2017, 19:18)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Avand ca scop consolidarea Moldovei, Dimitrie Cantemir a incercat sa limiteze puterile si privilegiile marilor latifundiari (boierii). Acestia isi dobandisera in trecut faima de a fi nestatornici si de multe ori chiar tradatori fata de diversii domnitori.
            Cantemir s-a bazat pe sprijinul micii boierimi, al razesilor si al mazililor. Cronicarii vremii l-au descris ca pe un conducator cinstit si popular, care primea in audiente pe oricine si se preocupa in mod real de bunastarea poporului sau.

            Asadar, "marea majoritate a moldovenilor" despre care spui ca se impotriveau politicii lui Cantemir si aveau sentimente filo-turce erau de fapt numai marii boieri si oamenii din anturajul acestora.
            • +1 (1 vot)    
              Gresit ! nu aduci nici o dovada, (Marţi, 25 iulie 2017, 20:57)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              ca mica boierime, razesii, s.a.m.d.erau de partea lui Cantemir (de voie), si anti- turci si in favoarea inchinarii Moldovei, Rusiei.
              Informatiile pe care le dai, le dai fix ,,din burta", sau dupa autori proslavi, care au mult simt poetic, dar fara dovezi.
              Cantemir, sa nu uitam ca era jumatate tatar dupa tata. Nu avea, de fapt, de ales.
              Daca se impotrivea rusilor, rusii se razbunau lovind in provinciile tataresti din Nordul Marii Negre. El a cautat sa se puna bine cu tarul, ca sa lase acele provincii ,,cat mai in pace".
              De fapt a gresit sultanul otoman, si l-a pus domnitor, fara sa-si dea seama ca va trada interesul Imperiului Otoman.
              A fost pacalit de faptul, ca a locuit foarte mult la Istambul,
              ( aproape toata viata, inainte de a ajunge pe tron). Iar Cantemir era foarte erudit cu liba turca , muzica turca, geografia posesiunilor otomane etc. -Sultanul, desigur, s-a simtit flatat.
              Nu vi se pare asemantoare, schimbarea de directie, pe care a facut-o Basescu in lupta anti- coruptie ?
              E cam acelasi lucru, pe care a facut-o Cantemir cu Sultanul !
              In concluzie, daca romanii ar fi citit istorie, nu s-ar mai fi pacalit cu Basescu.
        • +2 (2 voturi)    
          Zici ca secui nu sunt neam turcic (Marţi, 25 iulie 2017, 17:55)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Hai sa o luam asa: In Ungaria (in campia Tisei -nu departe cu granita cu Romania) se afla multi cumani (populatia turcica) veniti de mai multe sute de ani.
          (In Ungaria, le zice Kuni- sunt mai bruneti, si in nici un caz acolo, nu se pune problema ca nu ar fi inruditi cu ungurii. Cu secuii, se irudesc chiar mult mai mult.)
          In plus, mi se pare logic ca, pe la 1300, in perioada cind s-a constituit Tara Romanesca sub domnia cumanului Basaraba, sa se poate observa ca numele ,,Basaraba" se compune din :
          ,,Basar" = in cumana - ,,stapanitor, conducator".
          si
          ,,apa" = in cumana -,,tata", dar si in ungureste, sau secuieste ,,apa" = ,,tata" (se citeste opu)
          Deci numele complet ,,Basaraba" =,,Tatal stapanitor"
          (la rusi, echivalat cu numele de ,,Tatuc" - ,,Tatucul Stalin" e.t.c.)
          Deci, ce poate fi mai clar, ca prestatia autoritara a Laurei Codrutei Kovesi, are o importanta provenienta din sangele secuiesc (inrudit cu cumanii). De fapt, nu e sigur ca nu e chiar cumanca dupa mama.
          Iar avanad in vedere, autoritatea ei la DNA, ar putea sa fie supranumita ,,Basarmama" -,,Mama Stapanitoare",
          : -)) , astfel, ca numele ei, sa fie o combinatie dintre limba cumana si romana.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Marţi, 25 iulie 2017, 19:34)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Cumanii, populatie migratoare provenita din Asia Centrala, au intrat prima data in Europa in secolul XI, deci la mai mult de 100 de ani dupa stabilirea maghiarilor in Pannonia.

            Despre secui, istoricii afirma ca au fost asociati cu (sau parte a) maghiarilor inca de la inceputul asezarii acestora in campia Dunarii. Asadar, legatura cu cumanii este exclusa.

            Exista cateva teorii care ii asociaza cu anumite populatii turanice mai vechi (avarii sau kazarii), dar aici intram deja pe teritoriul speculatiilor.
            • +1 (1 vot)    
              Depinde ce inseamna (Marţi, 25 iulie 2017, 21:41)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              Europa la tine. Daca consideram Europa pana la Marea
              Caspica , nu am date, ca deja cumanii sa nu fi traversat
              acesta linie inainte de secolul 11.
              Oricum nu are legatura cu subiectul, deoarece eu nu am pretins ca secuii s-au despartit din cumani, in zona Romaniei .
              Ei erau deja despartiti de mult, din Asia-Centrala.
              Pretind alceva, secuii au fost un trib turcic inrudit cu cumanii, care au venit in Europa mai devreme decat cumanii, antrenati de alte triburui de migratori central-asiatici ( unguri, avari, uzi, pecenegi s.a.m.d)
              Cand cumanii au ajuns in zona romaneasca, s-au desprins din ei: ,,cumanii negrii", care au venit intre Carpati si Dunare . Si ,,grosul" , a ramas in stepele din Nordul Marii Negre, unde s-au numit ,,cumanii albi". Treaba asta cu desprinderea ,,negrilor" , a fost cam imediat dupa anul 1100.
              Numiti asa, probabil ca din cauza, ca cei care au luat-o in sud erau mai bruneti, sau dupa conceptia vremii, ca ,,negrul" este inferior/ minoritar, ca numar, ,,albului".
  • +14 (22 voturi)    
    traim momente istorice, (Luni, 24 iulie 2017, 20:11)

    yellowdog [utilizator]

    faptul ca mafiile + regimul putinist sau cartelizat impotriva DNA-ului reprezinta apogeul acestor misei. Eu sunt optimisit cu toate ca "tranzitia" iliesciana mi-a mancat 27 de ani din viata. Cu succesul luptei anticoruptie vor cadea ca un castel de carti mafiile din estul Europei, asta e pericolul cel mai mare pt misei.

    Daca se poate in Romania se poate peste tot - asta e mesajul de care se tem cel mai mult. O tara profund corupta asa cum suntem descrisi sa scape de coruptie, asta e o minune in devenire.
    • -23 (27 voturi)    
      mama ce naiv esti (Luni, 24 iulie 2017, 21:07)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      Toata aceasta minciuna cu coruptia a picat deja in Polonia,Ungaria,Bulgaria,Cehia urmeaza la noi ca intotdeauna ultimii.
      Uita-te in estul europei si vei intelege ca se va despride de UE ,motivul e foarte simplu nu mai vrem sa fim sclavi nici ai UE nici ai ambasadelor .
      End Game
      • +18 (22 voturi)    
        sclav cu 10000 euro/luna in Europa? (Luni, 24 iulie 2017, 21:43)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        aberezi tovarase...inca ceva, am un profund dispret pt oameni ca tine ce incearca sa falsifice si sa minta,
        • +5 (7 voturi)    
          Nu fi asa dur! (Marţi, 25 iulie 2017, 8:25)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

          Viata in catacombele Moscovei este dura si ai face orice pentru o copeica! El este doar un soldat al razboiului hibrid Rusia-Romania, razboi prin care Romania o tot ia in bot daca se ridica economico-politic un pic din stadiul de "manson de protectie pentru Moscova".
      • +14 (18 voturi)    
        Cum e sa fii mancurtul rusilor? (Luni, 24 iulie 2017, 21:54)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        E bine sa ai hrishka si pufaika cea de toate zilele asigurate???
      • +11 (15 voturi)    
        Esti jalnic, propagandistule (Marţi, 25 iulie 2017, 2:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        cu ideile pe care le debitezi !

        Polonia, Ungaria, Bulgaria, Cehia au devoalat lumii intregi ca treaba cu coruptia e o minciuna, spui tu !
        In realitate, nu exista coruptie si corupti la ei, dar nici la noi ! ;)

        Chestiunea este o inventie sorosista menita a destabiliza aceste tari pt a le face mai usor de subjugat !

        In curand estul Europei va iesi din UE (noi, ultimii) va reveni la matca, in Tratatul de la Varsovia, respectiv in CAER !! :)

        De ce nu le zici in clar, ca doar le gandesti ? De ce nu esti barbat ! Asuma-ti -le !

        PS. Auzi, xanti, nu esti cumva maestrul Ion Cristoiu, pt ca doar ala emite astfel de "comunisme", in vreme ce savureaza din plin avantajele capitalismului ? ;))
  • +7 (13 voturi)    
    Incremeniti in timp si naravuri, fac tot posibilul (Luni, 24 iulie 2017, 20:51)

    padrepadrone [utilizator]

    sa-si mentina averea si prestigiul; oarecum asemanator si autorul care nu merge mai departe pe firul coruptiei, ci ne explica citet ce se vede cu ochiul liber.
    Coruptia de la noi se sprijina pe 2 piloni de mare rezistenta, mai putin vizibili publicului larg, dar deosebit de eficienti in general: e vorba de mentalitate si de exercitiul institutiona partinitor. Evident ca politicienii din spatele institutiilor dau tonul coruptibilitatii, functionarii il intretin iar cetatenii il amplifica oarecum natural: vor efectiv sa sara peste birocratie si ineficienta. Deci avem o coruptie institutionalizata democratic lejer.
    Ca nesatuii se organizeaza in cartel e ceva absolut normal, ca statul isi continua asaltul asupra cetateanului iar acesta se descurca, iarasi e normal.. atunci oare unde se termina scenariul coruptibilitatii institutionale si incepe lupta anticoruptie sprijinita TOT institutional?
    DNA-ul a ajuns pe post de sperietoare si continua sa joace convinsa de rolul sau providential; daca ne uitam putin in spate, la asa zisele condamnari de rasunet(eliberarea varanului, achitarea lu mazariche, ingroparea Microsoft, EADS, etc) vedem cu ochii inchisi ca sperietoare a fost mai tot timpul.
    Nu avem legi clare, nu avem procurori care sa nu greseasca asa des, nu avem judecatori specializati si intransigenti: de fapt mai avem, dar cum descoperim un judecatori ca-si face treaba, il tragem pe dreapta, sa nu mai deranjeze pe altii. Culmea ca alti judecatori decid indepartarea celor care produc frisoane sis, pardon, cartelului.
    Mie chestia asta imi miroase imbietor a renasterea si legitimarea useleului for ever, deoarece avem si noi mentalitatile si naravurile noastre chiar daca timpul, civilizatia, normalitatea isi vad de drumul lor; noi, cu ale noastre!
    • -12 (22 voturi)    
      oare (Luni, 24 iulie 2017, 21:46)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      Faptul ca DNA a dat gres in cazurile de mai sus nu inseamna ca de fapt totul a fost un santaj ordinar a unei parti a politicului impotriva alteia?
  • +12 (16 voturi)    
    nu cred... (Luni, 24 iulie 2017, 20:51)

    liviu_ [utilizator]

    ca strainii vor pune botul la asa ceva...
    sa nu uitam ca ei isi iau informatiile din multe alte locuri decat din presa... "agenturili" vb. unui fost conducator :P
  • +6 (12 voturi)    
    Evident, KGB-ul n-are nimic de-a face cu asta! (Luni, 24 iulie 2017, 22:04)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Este periculos, evident, mai ales ca KGB a cucerit si SUA!
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Marţi, 25 iulie 2017, 0:11)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      da te prinsesi prea tarziu...:-))
  • +7 (9 voturi)    
    dezbatere sa fie. (Marţi, 25 iulie 2017, 1:09)

    g01an [utilizator]

    sa-si spuna dom'le punctul de vedere, sa-si iroseasca banii cumparand articole in publicatii si la stanga si la dreapta spectrului politic. care este problema? libertate de exprimare sa fie.

    n-am nicio emotie legata de cotninutul acestor articole, pana acum au fost doar tentative de demonizare vadite. cine o sa-i creada? in cel mai rau caz, vor sadi indoiala in randul occidentalilor legate de eforturile de modernizare din Romania. asa si? lucrurile nu merg inainte cum ar trebui nici din punctul de vedere al reformistilor... cu ce ne ajuta daca occidentalii credeau ca lucrurile merg doar in directia buna in Romania?

    cum ar putea o astfel de manevra sa confunda publicul occidental ca reforma justitiei si intarirea statului de drept nu sunt necesare? nu poate. ar dori ei sa demonizeze tabara reformistilor si protestatarilor? asa si? publicul occidental nu are vreun fel de afinitate fata de factiunile politice implicate in politica balcanica, vor fi oricum de partea celor care doresc reforma reala si modernizarea.
  • +2 (8 voturi)    
    ,,Cartelul anti-DNA" (Marţi, 25 iulie 2017, 8:53)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    tipati-l in duba. )))))
    • +2 (10 voturi)    
      Ii tzipam la pubele pe ucenicii ali baba (Marţi, 25 iulie 2017, 9:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

      Cand revin la parlament,inclusiv gashka adormita usere
  • +3 (7 voturi)    
    Urat (Marţi, 25 iulie 2017, 10:24)

    austerus [utilizator]

    Mai urat e ca se exacerbeaza greselile DNA. Orice eroare a procurorilor e sub microscop acum, atat pe plan national cat si prin prisma sesizarilor la CEDO.
    Nu mai e vorba de curaj, ci de atentie aici.
  • +7 (9 voturi)    
    am spus mai demult... (Marţi, 25 iulie 2017, 10:32)

    astronaut [utilizator]

    ca printre avantajele ''sosirii americane'', in Romanica se numara si apararea justitiei romanesti de catre acestia , asta daca facem comparatia imaginara cu eventuala'' sosire a rusilor'' de tip Ucraina! ? .Dar se pune intrebarea , oare ''borfasii , mogulii capitalismului romanesc sunt niste autodidacti se instruiesc (invata) singuri cum se infaptuieste ''marele capital'', sau sunt indrumati ''iau lectii'' de la altii ??