Un broscoi cam mare inghitit de Iohannis: guvernul Tudose

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 28 iunie 2017, 18:11 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
In 2009, PDL-istul Ioan Oltean a dat cea mai plastica definitie compromisului in politica: a comparat alianta cu PSD cu inghitirea unui broscoi. Si Klaus Iohannis a trebuit sa inghita acum un broscoi. Dar la cum arata guvernul Tudose, pare un broscoi prea mare chiar si pentru standardele politicii din Romania.

In decembrie, cind PSD cistigase zdrobitor alegerile si marja lui de miscare era mica, Iohannis a avut taria sa refuze prima propunere de premier, pe Sevil Shhaideh. Broscoiul Grindeanu a fost usor de inghitit: nimeni nu-i putea reprosa presedintelui ca nu facuse nimic pentru binele public.

Acum insa, cu o libertate de miscare ceva mai mare dupa ce Dragnea a avut nevoie de ajutorul sau (cel putin prin neimplicare) pentru a-l da jos pe Grindeanu, Iohannis a acceptat sa inghita un broscoi cam mare. Guvernul Tudose arata chiar mai rau decit Guvernul Grindeanu 2. Iar Iohannis, prin acceptarea rapida si fara nici o chestionare publica a profilului lui Mihai Tudose, in perfect dezacord cu propriile sale criterii, isi lipeste intr-o oarecare masura imaginea de cea a acestui guvern plin de figuri detestabile.

Uitati-va putin la guvernul Tudose. In afara de mentinerea lui Tudorel Toader la Justitie - miza uriasa, sa recunoastem - numele noi ne dau fiori. La Aparare, domeniu vital pentru Iohannis, a venit baronul inept de Dambovita Adrian Tutuianu, care s-a facut de ris in nenumarate ocazii cu pozitionare conspirationista despre corporatiile care au scos oameni in strada si care vor, in general, distrugerea Romaniei.

La Educatie a venit Liviu Pop, un politruc grobian, tovarasul sindicalistilor corupti, cel care a distrus doua institutii-cheie ca sa-l apere pe Victor Ponta de acuzatia de plagiat in 2012. In Guvern a intrat si baronul de Buzau Marcel Ciolacu, tovarasul de vinatoare al lui Omar Hayssam. In locul unui Viorel Stefan decent, la Finante a venit un tinar scolit de-a dreapta lui Mazare&Nicusor Constantinescu. In rest, fidelii lui Dragnea ramin tari pe pozitii.

Spuneam ca Iohannis l-a ajutat pe Dragnea tura asta. Dan Tapalaga a explicat aici care a fost calculul ambilor politicieni. Dragnea avea nevoie de ajutor ca sa-l darime pe Grindeanu si sa-si asigure supravietuirea in partid. Avea nevoie de non-combatul lui Iohannis si al serviciilor, care altfel i-ar fi putut dizloca suficienti parlamentari cit sa il tina pe Grindeanu in functie. Iohannis a acceptat (nici macar nu e nevoie sa fi discutat explicit aceste lucruri) pentru ca interesul lui era sa nu-l propulseze inapoi la virful politicii pe Victor Ponta, care reintrase spectaculos in joc de nicaieri. Daca mai vreti dovezi ca a fost o situatie win-win pentru amindoi, uitati cit de rapid a promulgat Iohannis legea salarizarii pentru bugetari si ce frumos vorbeste Dragnea despre gestul presedintelui. Relevante ambele pozitii pentru a ilustra o data in plus o foarte posibila intelegere  intre cei doi.

Exista tot mai multe informatii ca Iohannis l-a cerut in mod expres premier pe Tudose, care avea garantia serviciilor. Si Dragnea s-a executat. A mai vrut Iohannis pastrarea lui Tudorel Toader la Justitie, ca garantie ca nu mai apar OUG-uri care sa distruga Justitie. Si a primit.

Cam aici se opresc vestile bune pentru noi.

Pe ansamblu, Guvernul arata rau. Premierul desemnat, Mihai Tudose, incalca toate criteriile cerute de Iohannis: e suspect de plagiat, nu ne-a aratat vreo competenta relevanta, plus legaturile atit de evidente cu SRI. Intr-un climat public sufocat de suspiciunea ca serviciile sint in tot si in toate, pe fondul refuzului tot mai multor cetateni onesti de a participa la ceea ce li se pare o butaforie politica, presedintele a ratat momentul sa spuna Stop!.

Iohannis ne-a vindut povestea crizei care dauneaza grav imaginii Romaniei si l-a acceptat pe Tudose fara sa spuna macar un cuvint despre rezervele lui (daca o avea vreuna). Eu insa, da, am rezerve serioase fata de un personaj politic obscur, cu opera ascunsa la sertar.

Avea Iohannis instrumente de aparare? In afara celor care tin de negocieri de culise, avea o prima respingere (chiar daca asta insemna prelungirea crizei), si mai avea cuvintul. Puterea cuvintului unui presedinte nu-i putin. Avea datoria sa avertizeze public ca propunerea e slaba, avea datoria sa ceara citeva lucruri de bun simt pentru cabinetul lui Tudose. N-a apelat la nici unul dintre aceste instrumente.

Sigur ca acum putem face discutii savante despre mizele ascunse ale lui Iohannis: ca vrea sa-i slabeasca pozitia lui Dragnea in partid, ca poate forta o rupere a PSD, ca e nevoie ca PSD sa duca tara-n cap astfel incit sa piarda la prezidentialele din 2019. Eu insumi am scris despre ele, si e logic ca Iohannis, ca politician, sa urmareasca aceste tinte.

Dar, pe termen scurt si mediu, interesul public a fost lasat la o parte. Cu acest guvern nu ne putem astepta decit, eventual, la o temperare a avintului populist luat de PSD la inceputul guvernarii. Si-au cam dat si ei seama ca nu au bani de toate pomenile promise. Iar Tudose, sfatuit probabil de sfetnicii lui, va pune frina. Dar e maximul pe care-l putem astepta. In rest, luati-va adio de la investitii, lucrari de infrastructura, proiecte de reforma. Peste 3 ani vom vedea o Romanie incremenita si cu rezerva de bascalie sleita. Ca doar bascalia ne mai ramine la cum arata guvernul Tudose.

A nu se intelege din reprosurile adresate lui Iohannis ca-l consider principalul vinovat pentru cum arata guvernul. Asta cade totusi in responsabilitatea lui Dragnea si a PSD. Dar, asa cum am subliniat, putea sa faca mai mult decat sa se limiteze la securizarea Justitiei si impunerea unui premier agreat de sistem. Putea sa ceara cu voce tare standarde, sa-si ia ca aliat opinia publica si sa puna astfel presiune pe PSD sa vina cu oameni ceva mai competenti.

PS: Si o remarca despre jocurile din interiorul PSD. Trei dintre cei mai puternici baroni au ramas sa faca Opozitie la Dragnea. De aici e posibil sa vina eventualele contestari in interior: Niculae Badalau, Paul Stanescu si Marian Oprisan.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

26801 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Broscoi (Miercuri, 28 iunie 2017, 18:32)

    mitg [utilizator]

    Atunci trebuia sa iasa lumea la vot si sa nu voteze PSD-ul.
  • +10 (16 voturi)    
    Eu cred ca broscoiul inghitit de Dragnea (Miercuri, 28 iunie 2017, 18:45)

    Susufler0 [utilizator]

    e comparabil cu cel hapait de Iohannis !

    In fond, sa ai un sef de guvern pe care nu l-ai ales tu, ci ti-a fost impus de Presedinte si un ministru de justitie absolut neobedient si lucrand dupa reguli, adica exact cum nu intelegi tu ca se poate lucra si cum nu vrei tu sa se lucreze inseamna un compromis dureros pt Livache.

    E adevarat ca Presedintele ar fi trebuit sa vrea mai mult si, pesemne ca daca incerca ar fi obtinut mai mult, pe fondul slabiciunilor evidente dovedite de PSD !

    PS. Briza Atlanticului sa fi fost de vina ca Neamtul s-a multumit de data asta doar cu atat ?

    PPS. Se asteapta oare ca restul sa il rezolve justitia ?
    • +8 (12 voturi)    
      Acum 2 ore gandeam asa : (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:16)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      " Ui doamne ia-ma , ptiuuuuu !!!! (Miercuri, 28 iunie 2017, 17:29)
      Vorbesc serios , inainte de orice stire cu poza prim-sinistrului HIDOS_E , va rog sa incepeti cu :

      Atentie ! Urmeaza poze ce va pot afecta emotional !!!

      La Tv , inainte sa dea interviuri cu el , trebuie spus si scris MARE :

      " Rugam femeile gravide sa schimbe canalul , exista risc major de avort spontan !!! "

      Nu glumesc ! "

      Acum gandesc asa :

      " Mihai Tudose, parlamentar PSD si foarte apropiat de SRI, actualmente premier desemnat de catre Klaus Iohannis, a spus inca din decembrie 2016 ca va ajunge in guvern si ca “trebuie să ne facem treaba să scăpăm de penal (aluzie la condamnarea lui Liviu Dragnea). Să se ducă la el la conac la teleolteni!“, relateaza Ziua News intr-un articol din 29 decembrie 2016.

      In discutiile pe care Tudose le-a avut la o bauta cu alti comeseni din PSD, acesta spusese si ca Grindeanu este “unul dintre emulii mei [pe care] l-am crescut dintr-o țâță“.

      “Sorin e un băiat care mă ascultă și dacă mă ajutați și voi într-un an îl aruncăm pe Dragnea peste bord“, ar mai fi spus Mihai Tudose. "

      Dintr-o data, HIDOS_E a devenit CEL MAI FRUMOS DIN ORASUL ACESTA !!!

      Cat despre klausica , FLIT . Ai gresit, ai pierdut.

      Sper sa se valideze .

      Si commentul, si caricatura de guberniu .
      • +4 (8 voturi)    
        Am citit si eu informatia asta pe Flux TV (Miercuri, 28 iunie 2017, 20:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        dar am luat-o sub un mare, foarte mare beneficiu de inventar !

        PS. Nu de alta, dar cred ca atunci cand s-a trezit dupa bauta habar nu mai avea ce vorbise mai inainte !
        • +1 (3 voturi)    
          bauta este un atribut URSS mare mirare (Joi, 29 iunie 2017, 8:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ca Ospatarul si nota de plata sa NU fie in contabilitatea Bolshevika de la Kremlin !
    • -1 (15 voturi)    
      Si uite asa... (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:42)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mihai Tudose devine, incet, incet, acceptabil, ba chiar dezirabil pentru postacii de pe Hotnews, pe motiv ca a fost „impus de Iohannis”. Lol! Vai de capul vostru...:))
      • +3 (7 voturi)    
        Asta-i inteles tu, prapaditel din comentariile (Joi, 29 iunie 2017, 1:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        de pana acum ?

        PS. In cazul asta te citez : "Vai de capul tau"!
        • +2 (6 voturi)    
          N-a inteles nimic (Joi, 29 iunie 2017, 1:29)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Tre sa ii intelegi is si ei bulversati, probabil ca semnalele de la MosCow nu-s prea incurajatoare. Se uita la poza cu klingonianu si nu le vine a crede, ei, maiestrii pufaicei.
    • -3 (13 voturi)    
      Post Scriptum : (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:54)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      PS foloseste doar Susufleur ...

      PS... Cu P.S. o arde si Scarmazi - pantazi ...

      PS 1... Ps 2... Pâsat 3 ...

      Accepta ca Klausica tocmai si-a facut o ciorbica pe BANII , TIMPUL , SUFLETELE noastre , ale alora care am stat in fata jandarmilor caer au scos PULANELE la noi si ne-am asezat pe jos la al doilea atac major , am poze, si asta pentru votul la prezidentiale 2019 ...

      Mamaliga , tu esti mah ? ...

      E implozie si in Hotz -News?....

      Nu numai in P$D e ? ...

      Politicile astea .... clar se va valida ...
  • +2 (14 voturi)    
    e limpede (Miercuri, 28 iunie 2017, 18:54)

    bancheru83 [utilizator]

    ca sri a pus umarul serios la toate hotiile si privatizarile dubioase de la revolutie incoace.politicienii corupti au fost invatati cum sa faca bani de cei din servicii.uitati va la cazul ghita,ce relatie frumoasa s a impletit intre servicii si politicieni.
  • +1 (13 voturi)    
    Guvernul Tudose nu rezista mai mult de un an (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:00)

    Ochiana [utilizator]

    Johannis ii asteapta la cotitura...Acum opozitia e prea faramitata ca sa se inchege in jurul unui nou guvern de dreapta.
    Cu cat arata mai nashpa Guvernul si ticalosia PSD-ALDE e mai mare cu atat au sanse sa piarda majoritatea in maxim un an.
  • +8 (20 voturi)    
    PSD 45% (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:04)

    John12 [utilizator]

    PSD a castigat cu scor zdrobitor in urma cu ~6 luni. Ce sa faca Iohannis in acest context? Nu a avut de ales, astia sunt cei pe care i-am votat, astia trebuie sa faca un Guvern, cum o fi el.

    PSD-ul se va duce in jos, fortarea de alegeri anticipate le-ar putea da aripi si ne-am putea trezi dracu cu Firea presedinte........

    Asta e situatia, poate va fi mai bine daca nu dormim la urmatoarele alegeri.
    • +7 (9 voturi)    
      pe ansamblu toata tara arata mizerabil(ca (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:32)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui John12

      si guvernul, dealtfel) dar nu pentru ca pesedeul a castigat "zdrobitor" in decembrie, ci pentru ca oamenii simpli si-au pierdut orice speranta in alde dvs, dle Pantazi-Tapalaga si restul jurnalistilor deontologi, plus constatarea empirica ca cine se naste din pisica - tot soareci mananca. De cand lumea si pamantul.
      Altii au descoperit ca nu este chiar asa de greu sa obisnuiesti o populatie sa-si amelioreze instinctul salbatic, si chiar au reusit; cu costuri substantiale, se intelege, dar au reusit.
      Pe cand o lectie civica elementara in care veti provoca procese de constiinta generate de inghitirea broscolior ?
      PS Adresat cititorilor cu capul la purtator, inca; incercati cat de mult sa cititi printre randuri si sa clasificati interesele participantilor la banala lectura a oricarui articol generat de presa demo damboviteana.
    • +1 (5 voturi)    
      si tu zici ... (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:37)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui John12

      ... ca e bine sa moara dracul viu agatat de gatul nostru ca Di Caprio de barna?...

      Eu zic sa nu, sa ii dam o zmetie inca de acum !!!
  • +7 (11 voturi)    
    O "mini-sinteza" care.. (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:22)

    Andradda [utilizator]

    ... nu face nimic altceva decat sa adune la un loc tot ceea ce comentatorii acestei pagini au spus deja.
    Veniti cu ceva nou, dle Pantazi, cu ceva original.
    Avem pretentii!
    • 0 (6 voturi)    
      nu poate, nu stie sau nu are voie (Miercuri, 28 iunie 2017, 21:09)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Deoarece pastelul pescaresc populat cu broscoi, gata de inghitit la orice ora, face parte din cultura sushiiana adaptata mediului dambovitean.
      Nu vreau sa-l critic, doar evidentiez faptele: indiferent de jocul politic ieftin, deontologii de serviciu musai sa-i dea substanta chiar daca abdica de la abc-ul ziaristic profesional.. deh, daca doar asa gusta romanii demo, n-ai ce face: faci ce face majoritatea sau retrogadezi in basism!
      PS Autorul, ca si restul deontologilor recunoscuti comenteaza doar efecte; de cauza nici vorba, ca costa prea mult, de unde ajungem la realitatea din spatele infrangerii asumate: cand oamenii buni nu se mai implica..
  • 0 (6 voturi)    
    Sta-i-ar in gat! (Miercuri, 28 iunie 2017, 20:02)

    vio7 [utilizator]

    Asta e problema/Ne intereseaza cine a castigat -Dragnea sau Iohannis?Noi am pierdut asta e clar-daca gandim de felul:''au luat 45%,sa stam sa se urce in capul nostru''.Ce nu inteleg eu este logica lui Klaus-bine ,si eu nebuna sa cer logica la un politician roman.El a vrut sa ne transmita noua ca e de partea noastra cand a Girat guvernul Tudose si cand a promulgat legea salarizarii?Daca e adevarata varianta vehiculata aici,ca e mishto acu' la Miami si voi ma frecati la icre cu treburi de Tara-poate ne gandim si noi,fraierii de am votat ca el sa fie presedinte,sa ne luam o vacanta-sa mergem la derdelus cand o vrea el voturi de la noi.Asa ca sa-ti stea broscoiul in gat,bah!
  • +5 (7 voturi)    
    Strategii politice (Miercuri, 28 iunie 2017, 20:57)

    sake31 [utilizator]

    Dragnea: "Power is nothing without control"
    Iohannis: "Give him enough rope and he will hang himself"
    Din fericire aceste doua strategii se completeaza. E doar o chestiune de timp("Patience is a virtue") pana cand psd va realiza capcana presedintelui, care le ofera "DECAT" atata libertate de miscare, incat sa le permita sa isi dea singuri in cap, prin neonorarea politicilor populiste.
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred scenariul ăsta (Miercuri, 28 iunie 2017, 21:51)

    nick24 [utilizator]

    mai degrabă Iohannis își păstrează dreptul de a respinge numai o dată pt Dragnea.
    • +2 (4 voturi)    
      KJ se lupta in genul lui Tepes (Miercuri, 28 iunie 2017, 23:58)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      KJ a dat mana libera slehtei de retardati sa se joace cu butoanele puterii. Poate la final va iesi castigator dar cu ce pret ? Cu tara n cur** gol - holedel parjolite, fantanile otravite... . Si cel mai trist e ca, foarte probabil, electoratul P$D nu va pricepe cine este cu adevarat vinovat. Probabil ca se mizeaza pe mobilizarea indecisilor de la ultimele alegeri. Sau dreaq stie care e planul si ce se urmareste cert e ca noi ca tara pierdem tren dupa tren, oportunitate dupa oportunitate sa ne ridicam din mocirla si sa ne dezvoltam. :(
      • +1 (3 voturi)    
        Asa au decis bugetarii care au mers la vot (Joi, 29 iunie 2017, 7:23)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Ceilalti au stat acasa, acum sa taca si sa inghita.

        Iohannis e un tip comod, nu e dispus sa lupte el cu majoritatile toxice cum facea Basescu.

        Asta alegeti asta aveti - deviza lui Klaus.
    • 0 (2 voturi)    
      De unde chestia cu respinsul presedintelui ?? (Joi, 29 iunie 2017, 7:17)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Cand se desemneaza primul ministru, Iohannis desemneaza si parlamentul aproba sau respinge.
      Doar in cazul remanierilor presedintele poate respinge (o singura data)
  • -2 (6 voturi)    
    Dar oarece elefanti n-ai vazut pe-acolo ca (Miercuri, 28 iunie 2017, 23:51)

    xrogo [utilizator]

    broscoi ai aflat?
    • -1 (3 voturi)    
      era mai bine Varan ? (Joi, 29 iunie 2017, 8:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      miricica, lsa o asa, bucura te de Unkiu tau Varanul, Afacerea terenurilor Academiei Romane urmeaza !
  • +5 (7 voturi)    
    De ce salvati? (Joi, 29 iunie 2017, 0:41)

    SebastianIonescu [anonim]

    Interesul public sa si-l urmareasca publicul si sa iasa din casa la vot, nu sa se minuneze cat de prost a fost dupa si sa astepte salvarea de la altcineva. Pana atunci, ciocu' mic, ne meritam soarta.
  • +5 (5 voturi)    
    Dl. Pantazi, victima a manipularii (Joi, 29 iunie 2017, 0:44)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    lansate sau cel putin incurajata de Dragnea, in sensul ca Tudose (sau cum il cheama) ar fi fpst impus lui Dragnea, deci Dragnea nu va avea nicio raspundere pentru dezastrul care va urma, raspunderea va fi a Presedintelui.
    • 0 (4 voturi)    
      relax)))) Strada Il Va "Cenzura" (Joi, 29 iunie 2017, 8:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      pe acromegal, nu te agita inainte de vreme ca transpiri fara sens ! hidrataza te cu ce trebuie Nu cu pufoiaka !
  • +2 (2 voturi)    
    suntem un popor de mitangii (Joi, 29 iunie 2017, 8:57)

    pb80tm [utilizator]

    dam si luam mita in toate aspectele existentei noastre. mita morala care ne-o serveste autoru cu fantasticul tudorel toader. e digerabil pt ca nu da vreo oug 13. ce sa observam la acest individ? stim ca nu e prost ca nu ajungea judecator. lucru pe care majoritatea de aici nu e in stare s-o faca vreodata. (sa faci dreptu si sa ai inteligenta si smecheria sa ajungi judecator). deci individul e rau intentionat combinat cu faptul ca e psdist si cunoaste smecheriile legii. de ce? pai el mimeaza democratia cu intalnirile lui publice vs pragu lu peste. obiectivul lui este impunerea oug13 intr-o formula estetica pe care societatea civila sa fie obligata sa o inghita de dragul corectitudini politice. marea greseala a civicilor este ca sunt asa de plini de responsabilitate fata de aceasta corectitudine politica incat sunt in stare sa faca puscarie in locul lui dragnea si el sa fie pm daca tudorel gaseste drumul spre acest tel. si daca deja acceptam aceasta mita: tudorel vs oug13 in stil dragnea ce sa vorbim de alti ministri?
    tot ce produce psd azi nu e de natura social-democrata. e de natura scaparea infractorilor, furtul banului public, angajarea neamurilor in administratie.... in general orice actiune care o gasim in istoria noastra o regasim azi. echivalarea fanariotismului cu psdismul de azi e chestie de forma.
    in aceste conditii noi suntem dirijati de cancelarii externe. si au influenta, acei externi care pot cu efort minim sa obtina avantaje maxime in Ro. guvernul psd e un guvern formal. el pe langa alte hartogarii europene are datoria sa puna la dispozitia altora acele interese carora le sunt lor necesare. pt externi democratia este un produs de lux pe care romanii au obiceiul sa-l arunce porcilor. ca noi ne multumim cu seminte, manele si mita. care o dam la bugetar sa ne iasa si 9 o faza sau o luam de la hn sa ne linistim spiritul ca macar justitia e safe, sau o luam de la a3 ca sa ne racorim sufletul ca inca suntem social protejati de stat.
  • 0 (0 voturi)    
    Dovada prostiei (Joi, 29 iunie 2017, 12:00)

    DaniC [utilizator]

    Pe scurt , e de dorit ca P$D-ul sa demonstreze falimentul clar al "gandirii" lor odata pentru totdeauna , ca altfel ne miram iarasi ca la alegerile urmatoare iarasi pun botul 70% din prezentii la vot , pe motive ca nu au fost lasati , etc . Din pacate e singura solutie , degeaba ne dorim altceva .