De ce a pierdut din nou Victor Ponta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 23 iunie 2017, 18:55 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
La doua zile distanta de victoria lui Liviu Dragnea, e cazul sa aruncam o privire in tabara invinsilor. Mult spus tabara, sa-i zicem mai bine grupare. In fruntea gruparii s-a instalat rapid Victor Ponta,  perceput rapid drept creierul mutarilor menite sa-i slabeasca liderului PSD autoritatea si puterea de negociere in zilele premergatoare votului din Parlament. El este astazi marele invins, inca o infrangere grea pentru fostul premier prabusit de la varful puterii in urma protestelor declansate de tragedia din clubul Colectiv din toamna lui 2015. Unde a gresit de aceasta data?

Dupa esecul din noiembrie 2014 in fata lui Klaus Iohannis si pierderea functiei de prim-ministru un an mai tarziu, este al treilea mare rateu contabilizat intr-un interval relativ scurt de Victor Ponta. In iulie 2015 a demisionat din functia de presedinte al PSD, explicand ca nu va mai ocupa o functie in partid pana la rezolvarea problemelor din justitie. Era convins, probabil, ca puterea va ramane oricum la el in urmatorii ani cat timp sta in functia de prim-ministru. Daca ar fi stiut ca peste cateva luni apare o lebada neagra care avea sa-l dea jos de la Guvern, cu siguranta nu i-ar fi cedat atat de usor locul lui Dragnea. Eternul numar doi din umbra lui Ponta a fost ales presedintele PSD pe 12 octombrie 2015, asadar cu numai trei saptamani inainte de tragedia de la Colectiv.

Din acest moment, Dragnea si-a izolat treptat rivalul in partid, incat la alegerile generale din 2016 Ponta s-a vazut silit sa joace impreuna cu Ghita sceneta rupturii pentru a-l determina pe noul lider PSD sa-i accepte candidatura la Parlament pe un loc eligibil. Dupa acest episod, Dragnea l-a marginalizat pe fostul premier, exclus total din viata partidului. Nu i-a oferit nici o functie dupa marea victorie de anul trecuti, ci l-a tinut pe tusa cat mai departe de putere. Asa se explica setea lui Ponta de revansa. Convins in sinea lui ca popularitatea de care se bucura in partid este mai mare decat a lui Liviu Dragnea, a pandit momentul potrivit pentru a reveni la varf, l-a subminat pe Dragnea cat a putut si a jucat cartea opozitiei interne.

Pe masura ce relatiile dintre Sorin Grindeanu si Liviu Dragnea s-au tot racit dupa ordonanta 13, Victor Ponta a inteles repede ca o alianta de conjuctura cu premierul, politician slab si fara anvergura politica, il poate ajuta sa ia puterea din mainile liderului PSD. Din acest motiv s-a apropiat de Grindeanu si s-a aratat dispus sa-l ajute cu sfaturi, cu oameni si cu talentul sau real de politician. Ca un general care-si cunoaste bine soldatii, Ponta a contat pe oportunismul pesedistilor (si al politicienilor in general), pe usurinta cu care pot fi cumparati pentru a trada, pe forta de convingere a celui care tine in mana biciul si zaharelul. Din toate aceste motive a lasat prudenta la o parte si a iesit in fata la razboi deschis, dupa ce Dragnea a incercat intr-o prima faza sa-l determine pe Grindeanu sa plece singur sub presiunea demisiei in bloc a ministrilor.

Mutarea lui Dragnea i-a dat ocazia lui Victor Ponta sa revina in guvern temporar ca sef al SGG iar din aceasta pozitie cheie  i-a executat scurt liderului PSD toti oamenii importanti. A fost o demonstratie de forta menita sa le arate pesedistilor si baronilor ca puterea trece din nou in mainile lui. Pana in acest punct, fostul premier si-a calculat corect pasii. A procedat logic din punct de vedere tactic, insa orbit de razboiul sau punctual cu Dragnea n-a mai vazut intreg tabloul. Daca s-ar fi uitat de sus la tabla de sah, ar fi inteles de pilda ca presedintele Klaus Iohannis nu are nici un interes sa-l sprijine pe Sorin Grindeanu. De ce sa-si lege de picior bolovanul guvernarii, cand peste un an si jumatate va intra in campanie electorala? De ce sa se implice in salvarea unui guvern in care tocmai a intrat Victor Ponta, cel care in campania din 2014 a trecut toate liniile rosii posibile? Cum sa-l uite si cum sa-l ierte? S-ar fi facut, evident, de ras.

Daca s-ar fi uitat asadar mai atent, ar fi realizat ca presedintele Klaus Iohannis are mai degraba motive sa nu-si doreasca coabitarea cu un guvern Grindeanu-Ponta. De ce l-ar fi relansat cu mana lui pe fostul premier in politica? La ce i-ar fi folosit un Victor Ponta cocotat din nou in fruntea PSD? Ar fi riscat sa se trezeasca in 2019 din nou cu el pe post de adversar redutabil la prezidentiale, dornic sa-si ia revansa dupa gafele majore care i-au suflat de sub nas in urma cu trei ani cea mai inalta functie in stat.

Oricat am suci evenimentele ultimelor zile, pentru Klaus Iohannis era mai avantajos sa pice Grindeanu-Ponta, decat sa piarda Liviu Dragnea. Daca premierul Grindeanu rezista in functie, cu totii l-ar fi asezat in bratele presedintelui Iohannis. Pesedistii si televiziunile il acuzau deja pe fata ca este omul sistemului. Iohannis se trezea astfel responsabil de un guvern care nu era a lui, in schimb deconta alaturi de el. In schimb, prin victoria lui Dragnea, intreaga raspundere pentru guvernare ramane in continuare la PSD si la liderul sau.

Fix din acest motiv, nu cred ca sistemul de sub presedinte s-a agitat prea tare pentru a-l salva pe Grindeanu, oricat s-a speculat pe sustinerea extra-politica de care s-ar fi bucurat. Daca sistemul s-ar fi implicat mai departe in jocul politic din Parlament, poate ca astazi rezultatul arata putin diferit.  Ocupat sa-l darame cu orice pret pe Dragnea, Ponta n-a mai vazut limpede pana la capat.

In fine, mitul ruperii PSD s-a spulberat din nou. Grindeanu si Ponta au generat in plina criza impresia ca ridica un val de nemultumire interna. S-a spus atunci ca partidul se va rupe, ca au aparut premisele unor fracturi la varf si ca partidul nu va mai fi niciodata ce a fost. Poate au crezut si ei ca vor disloca filiale intregi, convingandu-le sa treaca in cele din urma de partea lor. In realitate, langa Ponta n-a mai rezistat eroic in lupta cu Dragnea decat Banicioiu. Toti ceilalti l-au lasat balta.

S-a dovedit iarasi ca PSD functioneaza ca un monolit si ca-si urmeaza liderul pana in panzele albe. Doar cand  se asigura ca a pierdut cu totul puterea, abia cand ajunge un hoit politic nefolositor, il sfasie in bucatele mici si apoi il schimba din mers fara mari regrete. Pana atunci, haita alearga in spatele masculului alfa oricat de proasta ar fi directia in care ii conduce.  

Dragnea i-a transmis dupa vot lui Ponta ca nu-i mai vede un viitor in PSD. Dar in politica? Dupa fiasco-ul numit Partidul Romania Unita a lui Ghita, nu-i mai ramane decat sa incerce o constructie alaturi de Daniel Constantin. Dar parca e cam putin. Ce viitor ar mai putea avea fostul premier in afara Marelui Partid?























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

31722 vizualizari

  • -16 (32 voturi)    
    Draga domnule Tapalaga : (Vineri, 23 iunie 2017, 19:33)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Nu pot sa nu observ ca de cand ai inceput cu articole
    "hallucinante!!!" , conform unei mastar shefe di la proteve , prin care ne iexplici cat de mult castiga Iohannis daca ii mai da fraiele dracului viu , cum ii spun eu , sa demontreze cat de jos poate duce caruta numita România , incep sa se intample o gramada de lucruri de neintamplat :

    - Hotnews-ul pica doua ore fara "esplicatie" ...

    " furtuni fara precedent in Iasi ... "

    - "Primaria Capitalei a semnat contractul de executie pentru largirea strazii Fabrica de Glucoza ... "

    - " KFC: Ii rugam pe locuitorii din Targoviste sa ne accepte scuzele. In niciun moment nu ne-am dorit sa denigram orasul..."

    Cand si cuM castiga România si nu P$D-ul si nu Klaus Iohannis, poti sa incerci sa ne explici , draga Domnule Tapalaga?...

    Clar se va valida...

    PS: Ma gandeam sa il sun pe eDOAREDE hELVIc , dar stiu ca respinge numere necunoscute.

    CLAR SE VA VALIDA.
    • +5 (21 voturi)    
      Pastilele, băiețaș, nu uita pastilele (Vineri, 23 iunie 2017, 20:09)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Atât pentru ficat, cât și pentru psihoză
    • +4 (6 voturi)    
      va spun tot eu ! (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 10:10)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Pentru ca a incercat sa se detaseze de hoarda de ticalosi preponderent si pururea majoritari !
    • +7 (13 voturi)    
      Ponta a pierdut pentru ca.... (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 12:22)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      este un golan. Iar o golanie o faci odata, de doua ori, dupa aia se satura lumea. Asa o sa dispara si infractorul condamnat definitiv Dragnev. Pana la urma chiar si cei mai prosti romani, votantii P$D-ului, se vor prinde ca-i duce cu presul si-l vor matura la urmatoarele alegeri.
      • +8 (10 voturi)    
        votanii PSD vor (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 14:45)

        DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui cartofil

        disparea cand va dispare PSD ul ! Nu se poate ! Atat timp cat porcii nu merg la vot PSDul va fi nemuritor ! Ca prostia !
  • +32 (34 voturi)    
    Toate bune și frumoase, dar... (Vineri, 23 iunie 2017, 19:44)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    1. Noi, populația, ce dracului facem până în 2019? Că în 2 ani de PSD dezlănțuit ajungem cu Iordache procuror-șef la DNA.

    2. Noi, populația, ce dracului facem după 2019 (cu sau fără Iohannis la Cotroceni)? Că „prima funcție în stat” nu are, în realitate, atât de multă putere precum au impresia românii. O învăța Iohannis să vorbească mai mult, dar puterea reală tot la Victoria este - da, la amărâtul care este abia al patrulea în linie la domnie!
    • -8 (22 voturi)    
      "Voi"...nu E "populatia", Gigele (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 0:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      "Voi"...nu E "populatia", Gigele. Nu-mi aduc aminte sa te/va fi mandatat cineva. Tu / voi sunteti doar niste neica-nimeni.

      Hai pa !

      ============

      "1. Noi, populația, ...

      2. Noi, populația, ..." (kooo-kooo!)
      • +3 (11 voturi)    
        Populatia spune hi pa (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 5:03)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Or sa ramana doar asistatii, batranii si puscariasii in tara. Do, hi pa granpa.
    • +2 (6 voturi)    
      Sugestie? (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 0:49)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      Street-dance.
  • +17 (19 voturi)    
    haha... (Vineri, 23 iunie 2017, 19:50)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    "" ...Pana atunci, haita alearga in spatele masculului alfa oricat de proasta ar fi directia in care ii conduce"". Asta a fost replica cea mai tare a articolului. :)))
    • +10 (12 voturi)    
      De haita lu Dracnea (Vineri, 23 iunie 2017, 22:38)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      are grija insa o alta haita, cea de la A3, care are si ea un mascul Alfa si care stie sa manipuleze in favoarea haitei lu Dracnea.
  • +1 (15 voturi)    
    buna analiza (Vineri, 23 iunie 2017, 20:34)

    xanti [utilizator]

    Are totusi o hiba gandirea lui KJ ,daca pica tabara Dragnea scapa si de Gabriela Firea pe post de candidat la presedentie ,e posibil sa-i fie fatala alegerea.
    Firea chiar daca nu face nimic la primarie, comunica atat cat trebuie, pentru ca ,electoratul de stanga sa o perceapa ca o candidata serioasa la fotoliul prezidential.
    Cu o opozitie anesteziata va avea sanse.
    • +6 (10 voturi)    
      Ati vrea voi, acolo la Moscova, (Vineri, 23 iunie 2017, 23:31)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca Firea sa aiba sanse la prezidentiale. ,,Presedintele" va fi de fapt Pandele, adica Putin.
      Dar daca ,,blonda" Firea ,,pacaleste" o parte din barbatii romani, pe romance, cuplul Pandele-Firea, nu le pacaleste, si ele sunt jumate din voturi.
    • +4 (8 voturi)    
      Ma vad nevoit sa va repet a nu stiu cata oara : (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 13:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      un candidat PSD va avea sanse sa ajunga Presedintele Romaniei doar daca se modifica Legea alegerilor prezidentiale si se elimina al doilea tur de scrutin !

      PS. Ori poate umbla la Constitutie, ca tot e moda si modifica art 81 cu totul, in sensul ca confera dreptul de a alege pe Presedinte, Parlamentului.

      PPS. Cu conditia sa nu fie stabilita necesitatea obtinerii unei majoritati calificate !
  • -14 (36 voturi)    
    Aveti umor , asta imi place (Vineri, 23 iunie 2017, 21:22)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Dupa ce ati transpirat 2 saptamani ca sa il transformati pe Grindeanu in Nicolae Balcescu.
    Dupa ce ati folosit toate manipularile posibile privitoare la "marea scindare" , "mii de membrii PSD , zeci de parlamentari ne-au spus pe surse ca vor vota impotriva motiunii".
    Dupa mizeria sovina cu " Vindem Ardealul".
    Acum va prefaceti ca nici nu stiti ce a fost in mintea lui Ponta si Grindeanu...
    Presedintele a jucat de partea lui Grindeanu prin declaratia "e o lupta interna in PSD" , cand era evident ca Grindeanu incalca principii fundamentale ale exercitarii puterii in stat. Un presedinte mediator ar fi luat pozitie clara in ceea ce priveste un guvern nereprezentativ si nefunctional .
    Voiati sa mai iasa o data in geaca rosie? Aia e posibil 1 data pe mandat inainte sa fie inchis ori pentru inalta tradare, ori la spitalul de psihiatrie.
    • +6 (18 voturi)    
      ignorați commul de mai sus, e postac, sau pesedist (Vineri, 23 iunie 2017, 22:41)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      că nici nu mai știu care e mai rău. Tind să cred că mai rău e să fii pesedist, postacul câștigă și el o pâine amară mâncând cacao, pesedistul o mănâncă din convingere :)))
      • +1 (3 voturi)    
        Crezi?! (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 19:06)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Pesedistul de rand, jignit de tine, majoritar in Romania, acum si in vecii veciloor... crede cam la fel despre tine si ai tai, cu deosebirea ca va indopati la greu cu cacao nu din convingere, ci din interes. Cum o fi mai bine?! In rest, Tapalaga este intr-o mica mare eroare: Sistemul e independent de Johannis, il sprijina tot din interes, azi, maine poate pe Dragnea, asa cum l-a sustinut brusc si vehement pe Pisicutul Corupt, Copilot Plagiator, cu constiinta patata de #Colectiv, consilierul dictatorului Erdogan, bun amic cu Putin, cu mari interese prin Kazastan... N-a reusit lovitura, dar nu cred ca Johannis a dat ordinul de zi pe unitate. Pentru mine e de neinteles cum au putut rudele marilor arsi de la Colectiv si #rezist sa-l sustina pe Pisicutul criminal. Are cineva vreo explicatie?
    • +5 (15 voturi)    
      mare pacat (Vineri, 23 iunie 2017, 22:54)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      ca nu pot da decat un singur minus, tare mi-ar fi placut sa dau macar vreo 100
      • +1 (7 voturi)    
        Feru asta e Fieru Sovietic P$D (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 9:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui auch

        un fier ruginit care vra sa intoarca brazda, are o prezenta recenta pe Hotnews asezonata cu invective bolshevice, cred, este varianta feminina @Lovecraft- care are indicatii psiho-patologice mujice
  • -3 (11 voturi)    
    O analiza foarte, (Vineri, 23 iunie 2017, 22:20)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    foarte pertinenta!
    Alta la fel de pertinenta am citit si pe blogul maestrului IC, articolul "Gandul de vineri".
  • +11 (13 voturi)    
    Analiza ar fi valida daca s-ar vorbi de un tip (Vineri, 23 iunie 2017, 22:46)

    __alex__ [utilizator]

    inteligent. Tutea spunea "Proştii sunt înzestraţi cu o sculă care ţine loc de inteligenţă: şiretenia!". Este cazul lui V. Ponta deci analiza pleaca de la o premisa falsa.
    Ponta a pierdut si de data asta exact cum a pierdut de fiecare data: fiindca e un bou.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e exact asa. A fi prost si siret, cum zice (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 9:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Tutea, nu inseamna sa fii un chiar un bou.
      Sa o luam pe rand:
      Criza in PSD o declanseaza Grindeanu, care refuza sa se supuna
      ordinelor lui Dragnea.
      Ce zice Tabara Grindeanu: de fapt Dragnea greseste in aprecieri.
      Si cum intr-un partid, nu esti intr-o structura de stat, poti sa divizezi partidul in doua sau mai multe factiuni, in functie de reorientarile politice ale membrilor.
      Grindeanu a mizat (pe ascuns) ca are o ,,masa critica" de parlamentari de a forma o noua formatiune.
      (Pe fata) Grindeanu a facut declaratii pentru public ca vrea sa preia tot PSD-ul cu lozinca ,, # Dragnea Demisia" etc. Dar desigur ca, pentru Grindeanu era o atitudine de ,,fatada", pentru ca Dragnea fusese condamnat inainte de a intra la guvernare. Iar Dragnea este sef de partid , cat se poate de clar prin Congresul Partidului.
      Greseala PSD-ului este, ca nu are indicat in Statutul Partidului, faptul ca, un PSD-ist, ajuns in fuinctia de prim-mistru, sa fie obligat sa elibereze postul inainte de asi forma o noua factiune, si a iesii din PSD, sau a contesta vointa sefului de partid / Comitet EX.
      Dar pentru PSD, ca partid retrograd si rigid de stanga, au in statut indicat doar ca, in partid se pot intampla numai ,,lucruri bune", spre fericirea Poporului Roman si a ,,proletariatului" sau.
      Ponta s-a raliat cu Grindeanu in mod automat, altfel se facea de ras.
      Stiindu-se ca, Ponta era certat cu Dragnea. Iar Ponta este legat de Grindeanu prin mai multe legaturi ,,fratesti".
      Ponta a facut probabil tot ce putea, ca Grindeanu sa castige partida. Da,r nu vad sa fie o dovada, ca Ponta nu regreta, ca Grindeanu a inceput rebeliunea contra lui Dragnea.
      • +1 (3 voturi)    
        a realizat ceva Ponta in viata lui pe cont (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 13:46)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        propriu? A fost acceptat la Bacalaureat pe milogelile maica-si, procuror jenant, a facut cariera ca tucalarul lui Nastase, a promovat ca si ginerele securistului raspopit Sarbu (a fost in stare sa lase o nevasta cu copil pentru 'oportunitate'), iar cand a fost prim ministru a fost o catstrofa.
        Dar bomboana pe coliva a fost perfomanta sa piarda niste alegeri gata castigate. Sa fii prost nu ajunge, trebuie sa fii bou in toata regula sa ai un parcurs de calcat sistematic in strachini.
        • +1 (1 vot)    
          Ponta e doar un oportunist (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 17:34)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          Unul prost si nesimtit. A vazut o oportunitate cu Grindeanu, dar nu a calculat sansele, asa ca e primul Pisic papat de un Hamstar.
        • +1 (1 vot)    
          Si ce ? daca Ponta a facut lucrurile scrise (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 19:23)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          de tine, senumeste ,,bou" ?. Eu zic ca se numeste ,,magar" mai degraba.
          Care alegeri ,,gata castigate" a pierdut ?
          Cu Iohannis ?. Cand au venit 60% la vot, in turul 2, Ponta nu avea cum sa castige.
  • +9 (13 voturi)    
    ce-i asta? (Vineri, 23 iunie 2017, 22:48)

    pb80tm [utilizator]

    epitaful lu ponta?
    mai are relevanta s treci in revista calitatile unui muribund politic?
    ponta e dus dpdv politic.
    e lipsa de idei la hn?
    puteati incerca ceva tare cu ccr acolo e mai grava lupta cu cetatenii decat sa rereincalziti ciorba ponta. vorba unuia a-ti crezut ca iese grindeanu si va reforma psdu?
    psd nu se reformeaza. e expresia generatiei de pensionari nascuta brigadieri la canal inaugurat cu sangele martirilor Romaniei.
    cand o sa intelegeti ca statistic din utecisti pionieri si soimi ai patriei formati in totalitarism nu ies oameni cu idei de dreapta. e o generatie de sindicalisti guralivi care au furat suruburile de la fabricile comuniste acum 30 de ani si prima lor optiune a fost iliescu cand cica s-au eliberat.
    revenirea la normalitate e pe un alt drum pe care progresistii pacaliti de neomarxism nu al vad. hn e un instrument propagandistic care se vrea critic la adresa stangii dar efectele sunt doar in interesul stangii.
    deci domnu tapalaga ce valoare adaugata are o trecere in revista a calitatilor lui ponta? cand el a fost un dezastru pt Romania? am intrat in era dintre 2 rele socialistoide dragnea vs ponta sa vedem ca ponta e un pic mai digerabil? si sa alegem raul cel mai putin socialist?? pai al avem pe basescu suficient de socialist, infractional si de dreapta ca sa-i facem curicula nu?
    pe bune?
  • +3 (5 voturi)    
    Interesul meu pt o ceapa degerata... (Vineri, 23 iunie 2017, 23:51)

    gayon [utilizator]

    e mult mai mare decat acest subiect, dupa ce ieri acelasi autor a azvarlit cu mucii pe pereti, incercand sa convinga audienta cat de norocoasa e Romania in frunte cu presedintele, ca s-a pricopsit cu un teleoltean dat dreaqului de smecher. In conceptia autorului, hotia si minciuna e mai spectaculoasa ca jocul de sah.
    Pe vremea guvernului tehnocrat, ti-am urmarit aproape toate comentariile. Premierul era ciuca bataiilor in comentariile tale. ba era prea slab, ba era prea gras, ba vorbea putin, ba prea mult si apoi cand a peneleii au fost refuzati de premier, chiar erau impertinente articolele tale. Eu as sugera sefilor tai sa se decida. Sau cu sufletul langa sanii lui Eva sau cu coada dracului in dosul pantalonilor.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce greseli face Tapalaga. (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 0:03)

    Rahan5 [utilizator]

    Nu da nici o ,,dovada serioasa" ca Iohannis il prefera pe Dragnea in locul lui Ponta. Dupa parerea mea, Iohannis il considera pe Dragnea mult mai periculos pentru Romania decat Ponta. Si asa este.
    Ponta nu e decat un mascarici, inofensiv politic in afara PSD-ului. Ponta ,,mosteneste" din talentul lui Lenin, Busoi si al lui Petre Roman, sa se ,,bage in fata" ca ,,lider". Desigur ,,lider '' in fata prostilor , pentru ca in fata intelectualiilor, niciodata un astfel de om nu se va impune ca lider.
    Ponta a dobandit un urias handicap in 2016, cand a fost dovedit cu acte ,,absolut " in regula, ca este un plagiator. Iar daca in disputele din PSD, nu e un lucru care sa conteze prea mult, intr-o campanie electorala, in care nu e suficient electoratul traditional al PSD, acest handicap este fatal lui Ponta. Plus amintirea urata a ,,Colectivului".
    Deci, ,,ecapada" lui Ponta, tine strict de PSD ca partid, si nu are ,,greutate" in afara partidului.
    Deci Ponta, are un ,,viitor politic'', doar in organizarea interiorului unui partid de stanga, si extrem de greu v-a mai putea dobandii o functie inalta in aparatul de stat. Cu atat mai putin, functia de presedinte.
  • +5 (7 voturi)    
    N-a pierdut nimic Pisicul (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 6:22)

    Wanheda [utilizator]

    Plouat cum era, nu a avut rabdare sa se usuce. Johan a fost domol cu el. Hamsterul insa i-a papat coada.
    • +4 (8 voturi)    
      era bine sa apara al III lea cand Pisicul (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 9:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      si Hamseterul se bateau, deh, intotdeauna al III lea castiga, e vorba de DNA, acolo Imi este Speranta !
  • +2 (4 voturi)    
    Chiar merita luat in seama Victor Ponta? (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 9:27)

    delavrancea [utilizator]

    Merita el un articol?Si daca da,DECE?Aveti vreun raspuns.
    A abandonat scoala,a devenit procuror peste noapte si bineinteles a fost impins inainte si sustinut din spate in politica pana a ajuns prim ministru si a mai si candidat la presedintie.
    L-ati blamat in toate felurile ,pe drept de cele mai multe ori si acum ii dedicati un articol.Nici nu am citit articolul ca ma obosesc prea tare si sigur nu merita.

    In concluzie...
    Domnule Tapalaga de ce ii dedicati un articol?
  • -5 (9 voturi)    
    ORICUM (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 11:30)

    EmilNae [anonim]

    o dai a fost cel mai bun PM postdecembrist.
    • +2 (2 voturi)    
      Oh da, The Copy God Phontanelu (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 18:30)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Maiestrul limbajului golanesc, basketbslistu supraponderal....
  • +2 (6 voturi)    
    DT nu observa ca Ponta, chiar daca reusea (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 13:20)

    Susufler0 [utilizator]

    in intreprinderea sa, n-ar fi avut nicio sansa intr-o noua incercare in 2019, nici impotriva lui Iohannis, nici a altui reprezentant al "dreptei" !

    PS. E mult prea incarcat trecutul sau cu belele, nefacute si infrangeri pt a mai putea spera macar la o nominalizare din partea partidului.

    PPS. Plus ca problemele sale cu Justitia vor continua cu chestiuni mult mai grave decat cele de-acum !
  • +1 (1 vot)    
    Cauzele unui esec (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 16:33)

    motanul_gri [utilizator]

    In ultimele doua articole, dl Tapalaga a explicat cateva din motivele pentru care a esuat fronda Ponta - Grindeanu. Unul din aceste motive a fost neputinta "rebelilor" de a atrage un numar suficient de aliati. Dar de ce au pastrat PNL, USR, PMP sau Presedintia o atitudine neutra in timpul conflictului ?

    Pentru ca, dupa 6 luni de la ultimele alegeri, lovitura de maciuca a celor 47% obtinuti de PSD inca isi mai face simtite efectele. Vrand-nevrand, in partidele de centru si de dreapta un asemenea esec monumental a lasat urme adanci.
    Sociologii si strategii acestor partide au intors situatia pe toate fetele incercand sa inteleaga ce au gresit atat de grav. Mai ales ca alegerile parlamentare au urmat dupa victoria categorica a dlui Iohannis la prezidentiale si la doar un an dupa manifestatiile anti-PSD prilejuite de Colectiv.

    Concluzia a fost ca greseala fundamentala a fost acceptarea instalarii dupa Colectiv a guvernului tehnocrat, in locul fortarii imediate a anticipatelor.

    Nu as vrea sa fiu inteles gresit. Guvernul Ciolos a fost cel mai competent pe care l-a avut Romania in ultimii 10 ani. Dar acest guvern, desi bun administrator, nu a avut sprijinul politic necesar pentru a promova masurile cu mare impact la public. El a fost doar tolerat - la limita. Puterea politica a ramas tot timpul la un Parlament ostil dominat de PSD, care periodic ameninta cu motiuni de cenzura. De aceea nu au putut fi trecute legi esentiale cum ar fi alegerea primarilor in doua tururi, posibilitatea studentilor de a vota in campusuri (in loc de localitatea de resedinta din buletin) etc.
    In ciuda acestui fapt, propaganda A3/RTV a prezentat administratia Ciolos ca si guvernul personal al dlui Iohannis sau al PNL-ului, acestia decontand orice nemultumire a electoratului.

    Prin sprijinirea gruparii Ponta-Grindeanu, dl Iohannis, PNL-ul sau oricine altcineva ar fi facut exact aceeasi greseala: ar fi fost perceputi ca fiind la guvernare, fara sa fie de fapt. Si ar fi decontat orice esec.