Iohannis construieste afara, Dragnea darama in tara

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 18:32 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In timp ce presedintele Klaus Iohannis se ocupa cu vizite externe importante, in Statele Unite si Germania, de pe urma carora Romania ar putea profita, Liviu Dragnea arunca acasa tara in aer spre nedumerirea partenerilor externi si spre exasperarea publicului intern. Pana si fostul premier Adrian Nastase s-a vazut silit sa admita ca ofensiva liderului PSD impotriva propriului Guvern proiecteaza o imagine in contrast a celor doi: un presedinte serios in opozitie cu un lider de partid iresponsabil.

Cu vasta lui experienta politica, fostul premier a sesizat corect: “În perspectiva alegerilor prezidenţiale, toţi actorii principali ai acestor evenimente se află în poziţie de inferioritate de imagine faţă de preşedintele Iohannis. În timp ce acesta transmite un mesaj de seriozitate - din perspectiva agendei întâlnirilor externe - liderii PSD sunt parte a unui conflict greu de înţeles şi acceptat de alegători”.

Presedintele Iohannis s-a tinut departe de conflictul intern, dar tema l-a urmarit si in Germania, unde la conferinta de presa tinuta luni impreuna cu Angela Merkel a fost intrebat daca scandalul din tara nu incomodeaza Romania in relatiile sale externe. Seful statului a asigurat-o pe Merkel ca Romania este un stat solid si criza politica va fi depasita curand. La fel ca in Statele Unite, si in Germania presedintele Iohannis a jucat un fel de rol de mediator intre europeni si americani. Si la Washington, dar si la Berlin, seful statului a navigat abil pe teme complicate: Europa cu doua viteze, relatia cu Statele Unite, criza politica interna etc.

In mod evident, interesul Germaniei pentru Romania are explicatii destul de simple. Am ramas ultima tara pe care se poate conta in Europa Centrala si de Est. Pana si copilul de suflet al nemtilor, Bulgaria, a cazut  putin in dizgratie din cauza jocului duplicitar al Sofiei in relatiile cu Moscova. Pe restul tarilor din regiune, Ungaria, Polonia, Cehia, pur si simplu nu se mai poate conta. Romania a ramas, asadar, o insula pro-occidenta intr-o mare de tari cu tendinte izolationiste sau duplicitare, puternic atasata atat de americani, dar alaturi in UE de motorul franco-german.

Mesajul repetat al cancelarului Angela Merkel in conferinta de presa in apararea statului de drept si a luptei impotriva coruptiei a insemnat ceva mai mult, in contextul crizei interne, decat simpla repetare a unui cliseu diplomatic. Cred ca Merkel a dorit sa sublinieze ca pentru Germania cele doua linii de actiune sunt importante pentru orice guvern va veni la Bucuresti in urmatoarele zile. Asta asteapta Germania mai departe de la Romania: justitie si stat de drept. Nici partenerii externi nu-si permit ca Romania sa se abata de la acest drum deoarece prabusirea tarii in anomie si coruptie ar echivala cu pierderea ultimului cap de pod sigur in aceasta parte a Europei.

Chiar daca nu a fost o tema de discutie pe agenda oficiala, Germania mai are un interes major ca Romania sa asigure o guvernare care sa joace pe cat posibil corect, dupa reguli. Este vorba de modul cum se vor cheltui sutele de milioane de euro, cei 2% din PIB destinati inzestrarii armatei. Cu doar cateva zile inainte de vizita lui Iohannis la Berlin, pe 15 iulie, gigantul Rheinmetall a acceptat sa infiinteze o compania mixta in care statul roman sa detina 50% pentru producerea de trasportoare blindate. HotNews.ro a scris in repetate randuri ca acest contract, la fel ca altele pe zona de inzestrare, s-au blocat din cauza liderului PSD, Liviu Dragnea, care ar fi sperat ca le poate utiliza ca moneda de schimb in negocierile cu paretnerii externi.

De notat aici ca nu doar Germania e interesata de bugetul semnificativ al Romaniei destinat apararii: toti marii producatori de armament si tehnica militara din lume sunt cu ochii pe nevoile armatei romane si pe licitatiile lansate. In subteranele politicii si in lumea diplomatica se duc lupte incredibil de dure intre companii europene, americane si israeliene pentru miliardele de euro puse la bataie de Romania in urmatorii ani. Pentru asta, toti sunt interesati de competitie in conditii egale, in nici un caz de santajisti sau de guverne corupte si discretionare.

Potriviti informatiilor HotNews.ro, increderea nemtilor in Dragnea si bunele lui intentii tinde spre zero. Desi contractul pare acum deblocat si aparent s-a facut un pas hotarat inainte, nemtii nu sunt deloc siguri in acest moment ca Armata Romana va cumpara in cele din urma vehiculele blindate produse de Rheinmetall in  Romania. O decizie oficiala inca n-a fost luata, in ciuda faptului ca s-a infiintat compania mixta. Iar decizia va fi puternic influentata de viitorul Guvern, oricare va fi el.

In concluzie, criza politica generata de Liviu Dragnea a picat cum nu se poate mai prost. In loc sa exploateze la maxim deschiderea oferita cei mai importanti parteneri externi, Statele Unite si Germania, PSD a aruncat tara intr-o criza politica fara precedent, a dezgropat demonii nationalismului si urii etnice intrand intr-o negociere ilegitima cu UDMR, chiar in ziua in care Klaus Iohannis prezenta tara noastra intr-un discurs tinut la Muzeul de Istorie din Berlin drept un exemplu in domeniul protectiei minoritatilor.

PSD si Liviu Dragnea poarta in acest moment intreaga responsabilitate pentru sabotarea politicii externe si a intereselor Romaniei pe termen lung. Cum sa-ti darami propriul guvern dupa sase luni fara vreun motiv serios in afara unor calcule foarte personale de putere si de supravietuiere personala? Acest mod iresponsabil de a face politica trebuie oprit inainte ca ultima insula de stabilitate din Est sa se transforme singura instr-un stat mafiot condus strict de interesele particulare ale unor condamnati penal. Daca se ajunge aici, picam de pe harta. ​


Citeste mai multe despre   






















21835 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    P$D are Phd in darmat - vezi Mineriadele (Marţi, 20 iunie 2017, 18:42)

    un domn [utilizator]

    si mai nou Asaltul prin OUG 13...culminand prin "impushcarea" lui Grindeanu; nota bene : El Insusi de Burberry a impushcat pe unu numit Tata Socru (parca tot banatean)
    • +21 (25 voturi)    
      Daca trece motiunea, o va pune pe Carmen Dan! (Marţi, 20 iunie 2017, 19:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Care va da un OUG rapid privind abuzul in servicul si pragul pana la care nu esti hot, ci contravenient. Adica exact cat are nevoie Dragnea sa scape si chiar mai mult, ca sa se fure ca in codru.
      Trebuie sa iesim in strada si sa scoatem PSD de pe harta partidelor politice, caci este o gasca de mafioti care devalizeaza Romania.
      • +6 (10 voturi)    
        Exact e momentul oportun de iesit in strada (Marţi, 20 iunie 2017, 22:01)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Este o ocazie istorica de a scapa de PSD + ALDE definitv. Eu cred ca dupa cate a facut Dragnea decand au castigat alegerile au pierdut o jumatate din alegatori. Sa cochetezi cu UDMR pe niste teme extrem de sensibile cand tu spui ca esti mare nationalist, sa ai dosar penal si sa arati clar ca singurul lucru pe care te intereseaza este sa scapi de puscarie, sa dai OUG 13 si sa scoti 600 000 de oameni in strada, sa iti darimi propriul guvern, sau cel putin sa incerci, sa creezi cea mai mare lupta intre gastile din PSD care sa dea o imagine oribila electoratului, oare ce mai trebuie sa faca Dragnea ca sa i se reteze o data capul?
        • -5 (11 voturi)    
          Vizita lui Iohannis în US = doua avioane Boeing! (Miercuri, 21 iunie 2017, 5:44)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

          Klaus Iohannis își construiește imagine personala pe banii tarii. Vizita sa în SUA a costa Romania doua avioane Boeing luate fără licitație și la suprapreț. Deși nu era nevoie de ele l-am cumpărat cu 200 mil. $ bucata în loc de 100 mil. $, prețul corect, după care unul din băieții lui Trump a venit la noi sa încaseze comisionul pentru tatăl sau și apoi, drept compensație, Donald Trump l-a primit pe Iohannis la Casa Alba.
  • -8 (28 voturi)    
    sa evitam idealizarea (Marţi, 20 iunie 2017, 18:49)

    Radu_B [utilizator]

    Binele lupta cu Raul e ce invatam de mici din basme. Dar nu ne spune nimeni ca Greuceanu era in USL cand a fost mic (Johaniceanu), ca Basescuceanu intai a luptat cu zmeii si apoi s-a dat cu ei (ceva cu o zmeoaica Nuti) ...

    Nu e totu alb si negru, e bine sa rontaim cu grija nuantele de gri ...
  • -38 (50 voturi)    
    Daca (Marţi, 20 iunie 2017, 18:51)

    A310 [utilizator]

    tot ati identificat INAMICUL PUBLIC Nr-1 , recte Dragnea , ce mai asteptati ,initiati o actiune de lapidare sau poate sa il ardeti pe rug , si ati rezolvat problema si in Romania va curge lapte si miere . Ce va impiedicati de un ciot , doar majoritatea sunteti romani verzi , cu sange in instalatie . Natia va va fi recunoscatoare de-a pururi ., precis o sa intrati in cartea de istorie a neamului .
    • +22 (24 voturi)    
      preferam DUPA ce iese de la brutarie (Marţi, 20 iunie 2017, 19:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Lapidarea va fi o Mangaiere !
      • -8 (12 voturi)    
        Ce sa mai pierdem timpul , (Marţi, 20 iunie 2017, 20:20)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca doar nu este ca pe vremea lui Dej " Cine limba lunga are 5 ani va taia la sare "
        • +3 (5 voturi)    
          Stimate postak komunist (Miercuri, 21 iunie 2017, 8:28)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Proverbul respectiv în societățile normale sună un pic diferit, mai ales în cazul pesederbedeilor hoțomani: Cine MÂNĂ lungă are, cinci ani va săpa la sare.... dacă nu cumva condiția fizică delicată o să facă să aibă o celulă cu tapet, televizro și covorașe pe jos, că de, hoții sunt slabi de constituție....
          • -3 (3 voturi)    
            Pentru informarea (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:57)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

            dvs , va pot spune , ca nu am fost membru al PCR , cand faceti aprecieri ar fi bine sa va bazati pe ceva . In ceea ce priveste hotomania , ea este prezenta in absolut toate sferele sociatatii . Eu sunt detasat , deoarece privesc de departe cele ce se petrec in originala Romanie . Pentru mine totul este foarte clar , dupa ce basescu a afirmat , ceea ce de fapt stiam de multa vreme ca Romania este un stat MAFIOT , indiferent de cine este la putere .
            • 0 (0 voturi)    
              POLITICIENII sunt mafioti, Nu Romania ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 12:57)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

              atentie la exprimare, breh !
              • 0 (0 voturi)    
                Eu doar (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:28)

                A310 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                l-am citat pe basescu , care din pozitia de presedinte sunt convins ca stie foarte bine ce spune , asa ca exprimarea este absolut corecta .
                • +1 (1 vot)    
                  te as ruga pe viitor (Joi, 22 iunie 2017, 8:29)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

                  sa alegi pe acest forum o alta limba draga tzie : rromaes sau rusa, asa te vei putea exprima LIBER in tr o limba care nu este legata de mafioti
    • +17 (19 voturi)    
      Jar (Marţi, 20 iunie 2017, 19:28)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui A310

      In istoria neamului or sa intre Dragnea si fanii lui pentru ticalosiile facute...
    • +19 (21 voturi)    
      Sincer? (Marţi, 20 iunie 2017, 19:40)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Eu sunt pt ardera pe rug a taranusului dragnea!
      Dealtfel tot psd trebuie dezmembrat ,destructurat fie pe cai legale sau nelegale!
      Hai mai comenteaza ceva acu'!
      • -6 (10 voturi)    
        Cine sa il dezmembreze ? (Marţi, 20 iunie 2017, 20:22)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        La acest moment nu cred ca este realizabil acest deziderat .
    • +19 (21 voturi)    
      Uite (Marţi, 20 iunie 2017, 19:43)

      pag [utilizator] i-a raspuns lui A310

      O idee buna :P.

      Bre, asa debandada e la PSD incat au angajat postaci entry level??? Toti banii merg pe cumparat voturi la motiune si nu mai sint bani pentru postacii "cu stil"?
      • -4 (8 voturi)    
        Va spun cu toata sinceritatea , (Marţi, 20 iunie 2017, 20:29)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui pag

        ca eu nu sunt postac , poate dvs, sunteti unul mai cu stil -Maybe you are a high-level one .
        Doar ma amuz ,se pare ca unii chiar pun suflet in ceea ce scriu , ce naibi de-a lungul celor 27 de ani , absolut toti au fost la guvernare , sau daca nu si-au imbarligat cozile pe sub mese , iar rezultatele se vad .
        • +1 (3 voturi)    
          in Opinia ta inseamna sa lasam inca 27 (Miercuri, 21 iunie 2017, 7:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

          de ani sa continue obiceiurile ? indiferent daca este usere,penele sau macabrul #Mandrucasunt ungurP$D ?, chiar asa mentalitate de trantor ai ?
          • -2 (2 voturi)    
            Eu pe aici pe unde sunt , (Miercuri, 21 iunie 2017, 11:07)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            nu am gasit o pozitie in care sa trandavesc . Daca s-ar dori ca romani sa fie interesati de soarta propriei tari , eu consider ca un sistem precum cel din Elvetia ar fi benefic .
            Elveţia este statul care încorporează cel mai binecaracteristicile unui regim democratic consensualist, dar şi Belgia se încadrează în aceasta categorie .
            • 0 (0 voturi)    
              locul tau (Joi, 22 iunie 2017, 8:30)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

              cred ca ar fi util restului Pamantenilor undeva pe Strada Six Feet Under, la Nr.1
      • +4 (8 voturi)    
        nu sunt de la psd, (Marţi, 20 iunie 2017, 21:50)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui pag

        sunt mai din stepa, psd-ul e partenerul lor natural in Romania, aka - tradatorul de neam si tara - de asta ii promoveaza asa de tare
    • +11 (13 voturi)    
      da' glumeti mai sunteti latrinistilor (Marţi, 20 iunie 2017, 20:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui A310

      cand stergeati pe jos cu Johannis ca nu are copii sau cu Ciolos ca are nume frantuzesc erati mari deontologi.
      Acum vi se pare ca un recidivist ca Dragnea trebuie lasat sa duc tara pe inalte culmi de civilizatie si progres. Mars la Jilava nesimtitilor sa-i da-ti chiftele lui Voiculescu. Si puteti pastra cateva si pentru Dragnea.
      • -7 (9 voturi)    
        "sa-i da-ti"??? (Marţi, 20 iunie 2017, 23:43)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        "voi dati".......

        E grele limba romana, deh....
        • +3 (5 voturi)    
          Sadoveanu spunea parca... (Miercuri, 21 iunie 2017, 7:52)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          lasa limba romana sa spuna esenta, adevarul, nu ne cramponam de fraze sau exprimari bolovanoase, deh...tu nu pricepi, in rest toata lumea Intelege !
        • +2 (4 voturi)    
          Itzhak, (Miercuri, 21 iunie 2017, 9:59)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          ... lasa-ne 'mneata cu gramatica, du-te, du-te....
      • -4 (4 voturi)    
        Modul dvs. (Miercuri, 21 iunie 2017, 11:10)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        de exprimare , denota un nivel educational cel putin precar .
        • 0 (0 voturi)    
          al tau este unul GREGAR (Miercuri, 21 iunie 2017, 12:58)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ULTRA-Gregar mai exact
          • 0 (0 voturi)    
            Poate dumneata (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:31)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            traiesti in turma . Eu in nici un caz , aici unde sunt sunt pe propriile puteri .
            • 0 (0 voturi)    
              gregare sunt si lacustele (Joi, 22 iunie 2017, 8:32)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

              similare tzie in gandire si actiune, sau ma rog daca ai alte preferinte de comportamente gregare..sa spunem musca verde...acolo cu sigurantza te incadrezi...si mustele verzi au mandria lor (similara cu a ta ) nu zboara..in turma
    • +3 (3 voturi)    
      REMARCA (Miercuri, 21 iunie 2017, 9:24)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui A310

      .. de bun simt! Dar iata ce eforturi ca sa fiti acoperit de minusuri! Se iau bani din treaba asta?
      • -2 (4 voturi)    
        Eu , (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:29)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        doar ma amuz , este un fel de amuzament pe seama celor chiar se cred importanti .
        • +1 (1 vot)    
          nivelul educational (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:24)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui A310

          e important dar in momente de astea pica pe plan secund sub cel moral. Prefer agramati care-l vor in pijamale pe LD decat eruditi care raspund la lucruri evidente si strigatoare la cer cu vesnicile replici obosite "cand Basescu facea" si ca Iohanis cumpara armament de la americani impotriva interesului national.
          Bai baieti, DA si tu - eruditule din strainatate, incercati sa mai schimbati placa asta diversionista, ca ESTE KKTUL prea mare si destabilizeaza tara. Lasati-ma cu armamentul american si speciile de pasari din Delta Dunarii si recunoasteti ceea ce si membrii marcanti ai PCR recunosc: Jigodia KGB-ista sau FSB-ista etc, nu mai are limite!! este un animal scapat din orice lesa, este ca ala din Game of Thrones care vroia sa arda totul si si-a luat o sabie in burta.
          N-are nimeni vreo sabie p-aici???
  • +18 (20 voturi)    
    KJ nu e un repetent derbedeu din Padurea (Marţi, 20 iunie 2017, 18:54)

    Maniu [utilizator]

    Nebuna. Bine zis, ne exaspereaza gangsterul de la Medelin care ataca statul si statul nu-i gaseste antidotul mai repede.
  • -29 (33 voturi)    
    asa (Marţi, 20 iunie 2017, 19:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    '' Pe restul tarilor din regiune, Ungaria, Polonia, Cehia, pur si simplu nu se mai poate conta''. Bine ca leprele pot conta pe romania, aici vor fi mereu binevenite.
    Ma refer la mosjungher, baba utecista prosovietica si nepotul sotiei sale, vajnicul macrou. Ce fericire pe romania.
    • +7 (11 voturi)    
      urss se scrie cu Litere Mici (Marţi, 20 iunie 2017, 20:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Romania se scrie cu R Mare !
    • +12 (14 voturi)    
      Dar de ce nu zici nimic de mosul sovietic? (Marţi, 20 iunie 2017, 21:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ce sa intelegem de-aici? Tu ai iesit vreodata din satul natal? daca, da ce? Restul sunt venetici, lepre, numai in bordeiul natal e bine, la coada vacii.
    • +7 (13 voturi)    
      Daca nu esti rus, (Marţi, 20 iunie 2017, 21:49)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      atunci esti sovietic.

      Noi te vedem.
  • +9 (11 voturi)    
    Diferente (Marţi, 20 iunie 2017, 20:29)

    motanul_gri [utilizator]

    “În perspectiva alegerilor prezidenţiale, toţi actorii principali ai acestor evenimente se află în poziţie de inferioritate de imagine faţă de preşedintele Iohannis."

    In plus, eu zic ca si modul haotic si smecheresc prin care majoritatea parlamentara PSD / ALDE a inteles sa valorifice votul primit in decembrie contrasteaza total cu profesionalismul si seriozitatea din timpul guvernarii Ciolos.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce poate fi mai clar? (Marţi, 20 iunie 2017, 21:23)

    Bibishor [utilizator]

    Bun articol. Ce pacat ca adevarul este transparent dar nimeni nu poate face nimic. Comentam pe forum, ne dam cu parerea, iesim la o demonstratie si...cam atat. Viata merge inainte asa cum vor EI.
    "Acest mod iresponsabil de a face politica trebuie oprit inainte ca ultima insula de stabilitate din Est sa se transforme singura instr-un stat mafiot condus strict de interesele particulare ale unor condamnati penal. Daca se ajunge aici, picam de pe harta". Dur, dar cat se poate de adevarat.
    • 0 (2 voturi)    
      De fapt, "stanga" a e cunoscuta prin consum (Miercuri, 21 iunie 2017, 12:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

      irational (pe asistati si nu numai) si distrugeri voluntare !

      PS. Doar ca pana acum parca nu parea ca distrug in baza unui plan bine stabilit !
  • -9 (17 voturi)    
    Deci Germania asteapta de la Romania (Marţi, 20 iunie 2017, 22:51)

    xrogo [utilizator]

    justitie si stat de drept, dar cu cine sa faca justitie si stat de drept, cu procurori ca Negulescu, desigur laudat de sefa sa, cu sefi ca Kovesi ce fixeaza tinte pentru procurori si care are un limbaj de mahala, cu sefi ca Lazar ce deschide dosare penale la indemnul adevaratei sale sefe, adica aceiasi imaculata Codruta?
    • +1 (1 vot)    
      EI (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:25)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cei pe care i-ai enumerat. e simplu!
  • -7 (13 voturi)    
    bun Johanis!! (Marţi, 20 iunie 2017, 23:44)

    king david hotel [utilizator]

    premierul de la Grivco se ricepe, totusi!
    • 0 (2 voturi)    
      Mah, se ricepe ceva ... (Miercuri, 21 iunie 2017, 6:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Doar de-aia l-au ales aia sa-l puna premier.
  • -4 (6 voturi)    
    CE construieste Ioha? (Miercuri, 21 iunie 2017, 9:15)

    Toni_Romania [utilizator]

    Asa vizita "de lucru" la The Big Global Chief au facut si Tzapul si Basexu la vremea lor.
  • -1 (1 vot)    
    Este deja stat mafiot! (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:15)

    parol_monsher [utilizator]

    Voi nu vedeti ca la varf e o imensa mafie si ca niciun conducator sau functionar, ca e ministru, parlamentar, secretar sau ce e, niciunul dintre ei nu lucreaza pentru tara?