Salvatorii democratiei si pucistii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 1:53 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Motiunea citita duminica, 18 iunie, in Parlament ramane unica nu doar prin faptul ca PSD cauta sa-si darame propriul guvern, ci mai ales prin cinismul abisal al textului. Tot ce scrie acolo pare sa fie despre Liviu Dragnea, nu despre Sorin Grindeanu. El, liderul PSD, exercita azi puterea in nume personal si reprezinta o amenintare reala pentru democratie, insa Dragnea a pus in carca rivalului din partid toate faptele care i se imputa lui insusi. Cu umorul sau inegalabil, Dragnea si sustinatorii lui pretind, dimpotriva, ca ei sunt salvatorii democratiei si denunta o lovitura de stat in curs de desfasurare.

Singuri cuc in monstruoasa cladire nascuta din paranoia lui Ceausescu,
parlamentarii PSD si ALDE vor ramane in analele Parlamentului. Dupa canoane gangsteresti, intr-o dupa amiaza mohorata de duminica, au pus in scena executarea deviationistilor din partid, mitraliati cu gloantele unei text nemilos. Tot cam asa trebuie sa fi aratat plenarele Partidului Comunist cu cateva decenii in urma. Singura diferenta majora este ca azi nu se lupta tabere ideologice diferite, nationalistii cu internationalistii, romanii cu moscovitii (desi ne amintim ca au existat ceva aluzii, Grindeanu l-a acuzat pe fata pe Dragnea ca face impreuna cu Valcov jocurile Rusiei), ci gasti interne din PSD.

Ca sa fim si mai precisi, un lider speriat de perspectiva puscariei a tabarat din senin peste premierul instalat tot de el, suspectat ca lucreaza pe ascuns sa-i ia locul si devenit nefolositor din cauza ezitarilor sale de a anihila justitia dupa esecul rasunator al OUG 13. De precizat ca fostul premierul Victor Ponta s-a aliat pur conjunctural cu un politician lipsit de charisma si slab din dorinta de a-si lua revansa in fata lui Liviu Dragnea, marele sau rival din partid. In jurul lui Grindeanu si Ponta s-a format un grupuscul obscur de sustinatori, cu intentii destul de neclare in privinta justitiei.

Pe scurt, asistam la un razboi intern din PSD, in care nu exista buni si rai, alb si negru. Avem de-a face cu grade diferite de periculozitate, unii letali si irecuperabili, cum sunt Dragnea si baronii lui de suflet (Badalau, Stanescu), ceilalti cu potential letal major (Grindeanu cu OUG 13, Ponta cu asaltul din 2012 si sfidarea din 2014) dar utili in contextul dat. Pana una alta, sunt singurii care pot opri un dezastru iminent in conditiile in care opozitia nu exista iar presedintele Klaus Iohannis nu se amesteca.

Nici deviationistii sau pucistii – depinde din ce tabara ii privim – n-au stat cu mainile in san.
In ziua precedenta executiei, si-au dezarmat inamicul, decapitand demonstrativ doi ministri prin intermediul carora Dragnea exercita puterea: internele si fondurile europene. Altfel spus i-au luat din mana biciul si zaharelul. Ziua de vineri a fost unul din momentele de cotitura ale razboiului intern din PSD.

Daca Grindeanu nu se deplasa in extremis la Monitorul Oficial pentru a convinge functionarasii
de acolo sa publice ordinul de demitere a secretarului general al Guvernului, Sorin Grindeanu era mort. Cum sa-si convinga partidul sa-l darame pe Dragnea in Parlament din moment ce nu putea scapa de anonimul Busuioc din Guvern? In plus, daca nu-l inlocuia rapid pe seful SGG, era imposibil sa opereze celelalte schimbari menite sa-i slabeasca liderului PSD capacitatea de negociere cu baronii si cu parlamentarii.

In ziua de sambata, premierul Grindeanu a organizat acasa la Timisoara o manifestatie spontana de sustinere din partea primarilor PSD, care l-a emotionat pana la lacrimi. Atmosfera aducea putin a revolutie, Grindeanu scanda la microfon “Nu va fie frica” intr-un fel care evoca in mintea multora continuarea din 89 “Ceausescu pica”. Cu aceste actiuni "spontane" de sustinere Grindeanu a dorit sa transmita activistilor PSD ca se bucura de sustinere la baza partidului, in randul primarilor, si sa  aprinda cumva de jos in sus flacara revoltei impotriva dictaturii interne. O mica farsa, in fond, deoarece doar dizidentul Chirica de la Iasi a reusit sa agite cativa parlamentari, in rest tacere adanca.

Toate acestea erau  mutari obligatorii pe campul de bataie
in cele cateva zile ramase pana la votul de miercuri din Parlament, dar sa nu uitam ca Grindeanu si Ponta au tarat in caftul de partid institutii guvernamentale. Cu experienta din 2012, cand a paralizat institutiile statului pentru a-l suspenda pe Traian Basescu de la Cotroceni, Ponta a stiut exact pe ce butoane sa apase pentru a-l torpila pe Dragnea. Evident ca toate acestea arata prost si e cam dificil de explicat afara de ce un guvern care si-a pierdut sustinerea politica nu pleaca. Noroc ca e foarte  usor de inteles de ce nu e bine sa conduca tara Dragnea, Badalu, Stanescu si Olguta.

Raspunsul liderului PSD la tentativa disperata a tandemului Grindeanu – Ponta
de a se agata de putere a fost isteric si disproportionat. Ministrul de interne Carman Dan i-a acuzat de lovitura de stat iar ministrul dezvoltarii Sevil Shaideh i-a amenintat cu plangeri penale dupa ce au zburat-o acuzand-o ca impartea baronilor bani dupa bunul plac. In realitate, “pucistii” n-au urmarit altceva decat sa transfere din mana lui Dragnea in mainile lor cele mai puternice si eficiente instrumente de negociere cu parlamentarii PSD care vor vota miercuri la motiune. Cele doua instrumente sunt frica (internele) si banii (dezvoltarea regionala).

Asa arata evolutia ultimelor trei zile si e greu de anticipat cine va castiga.
Dar putem afirma ca PSD nu va mai fi ce a fost. In primul rand, indiferent de rezultat, tabara Ponta -  Grindeanu va iesi castigata. Au obtinut maxima vizibilitate in partid si poate mai multi adepti cu ajutorul lui Dragnea, care i-a scos din izolare si marginalizare. Apoi, in PSD s-a spulberat deja mitul unitatii de monolit, imaginea de partid strans unit in jurul liderului. E devreme sa vorbim despre sciziuni si rupturi, deoarece pesedistii merg in haita dupa masculul alfa indiferent de numele lui, dar coeziunea interna a PSD a avut puternic de suferit in timpul acestei crize interne. Fisurile aparute sunt abia la inceput.

In fine, marele public a avut ocazia rara de a arunca o privire intr-un castel al ororilor pe usa deschisa chiar de pesedisti. Au vazut cum se macelaresc liderii fara scrupule intre ei, cum se folosesc de institutiile statului pentru a se demola reciproc, in fine, i-au vazut partidului o fata urata pe care nici o televiziune nu a mai putut sa o ascunda in aceste zile. S-a vazut PSD in toata splendoarea si nocivitatea lui cand liderii sai au decis sa-si verse matele pe stadion cu tribunele pline.

Repet, nu este o batalie intre bine si rau, intre salvatori ai democratiei si pucisti.
Insa daca motiunea trece, Dragnea ajunge stapann peste toata tara iar influenta liderului PSD va creste enorm. Va fi vazut drept omul care a invins Sistemul. Daca Grindeanu si Ponta vor conduce mai departe Guvernul, n-avem mari motive de bucurie. Interesele celor doi se suprapun pana la un punct, daca vorbim de justitie, cu ale liderului PSD, cu singura diferenta ca inca nu par chiar atat de disperati.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

26471 vizualizari

  • -105 (123 voturi)    
    Ziarul asta are ca unic scop destabilizarea tarii (Luni, 19 iunie 2017, 3:07)

    simplex1 [utilizator]

    Citind ziarul acesta de ceva vreme am ajuns la concluzia ca singurul sau scop este destabilizarea tarii. Este evident ca majoritatea (ca sa nu zic totalitatea) celor care scriu articole în paginile sale nu sunt etnici romani și ne urăsc de moarte. Nimic nu i-ar satisface mai mult decât o Romania dezmembrata.
    • +47 (51 voturi)    
      Asa-i! (Luni, 19 iunie 2017, 5:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nici nu se compara cu latrinele, sau RTV Ghita! Alea "ziare" adevarate, pentru romani verzi adevarati.

      Deci, pentru tine, descrierea unei situatii, unei stari de fapt (situatie la care s-a ajuns datorita hotilor vostri pe care i-ati ales) si analiza acesteia, inseamna "destabilizarea tarii".

      Hotii tai care se bat "pe" guvern si putere, nu destabilizeaza tara, ci "ziarul". Asa alegatori, asa alesi!
    • 0 (28 voturi)    
      E doar un site si nimic mai mult (Luni, 19 iunie 2017, 7:44)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui simplex1

      Sunt sute de alte ziare online in aceasta tara. Fiecare incearca sa manipuleze cititorii prin diverse metode. In general, un cititor trebuie sa se informeze din mai multe surse si sa ia singur o decizie. Eu personal citesc hotnews.ro, antena3.ro, ziare.com, romaniatv.net si impresia mea e ca fiecare urmareste interesele cuiva. Nu exista presa independenta in aceasta tara dar poti sa-ti faci singur o opinie despre ce e bine si ce e rau pentru ca in general ,chiar daca manipuleaza, nu ascund totusi adevarul. Adica nu mai e ca acum 20 de ani cand totul se facea in spatele usilor inchise si presa era controlata total de sistem si dadea doar informatiile pe care le vroia Nastase , de exemplu. Acum sunt mult mai multe surse de informare si ziarele online nu pot ascunde informatiile.
      • -6 (12 voturi)    
        MANIPULAREA (Luni, 19 iunie 2017, 11:17)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        este o adevarata stiinta , si nu numai in domeniul politic . Peste tot in lume lucrurile se desfasoara in spatele usilor inchise , doar nu va imaginati ca cineva va livra adevarul catre marele public , indiferent de domeniu la care face referinta .
      • +6 (6 voturi)    
        Multe surse - si cat spam produc (Luni, 19 iunie 2017, 12:07)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Buba e ca azi nu mai scrie doar cine are ceva util de impartasit, azi scrie orice prost.

        Inainte de-a o lua ca un atac la persoana, ce vreau eu sa spun este asta: internetul a facilitat aparitia unei puzderii de "surse de informare", unde fiecare toarna ce-l taie capul. E pe principiul asta: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a7/da/f9/a7daf93267e47d4a770111ca6f802a79.jpg - azi sunt mii de blog-uri unde fiecare afirma ce vrea, sute de site-uri unde fiecare scrie ce-l taie capul... Atata spam!

        O alta parte a bubei e ca fiecare avem tendinta de-a ne inconjura cu acele surse care ne canta-n struna. "Confirmation bias" . Astfel, chiar daca sunt multe si avem de unde alege, ajungem sa ne "informam" doar din sursele care se "pupa" unele cu altele, in ceea ce afirma. Vezi, antena3.ro + ziare.com + romaniatv.net (din ce-ati afirmat) sau (in cazul meu cel putin) hotnews.ro + digi24.ro + biziday.ro

        Si, cand vezi aceeasi minciuna (sau psihoza) "confirmata" de N televiziuni, M posturi radio, Z site-uri/blog-uri... ce poti face? ajungi sa crezi. Si asa punem botul la mizeria cu "fortele oculte".

        Inainte de-a o lua pe camp cu factorii externi, noi trebuie sa ne rezolvam probleme interne. Iar cancerul asta numit "coruptie" e prima problema ce trebuie rezolvata. Da, nu exista leac pentru cancer - inca. Insa pentru asta, spre deosebire de cel real, putem trece la extirparea tumorilor, a membrelor/organelor compromise si la iradierea celulelor care mai raman. PSD/ALDE ar trebui sa se scindeze - ce-i canceros, sa faca fix ce-o vrea, cine are coloana vertebrala si niste principii, sa faca un alt partid. Apoi, astia de nu sunt tumori, sa faca o alianta si sa faca apoi opozitie. Altfel, nu se rezolva problemele tarii.
    • +31 (31 voturi)    
      Aoleu (Luni, 19 iunie 2017, 7:55)

      DumitruAlexandru [anonim] i-a raspuns lui simplex1

      Ce discurs Ceausist ai in tine domnule. De la jalnicul teatru cu destabilizarea tarii la paranoia despre agenturile streine.
    • +22 (22 voturi)    
      Thiii (Luni, 19 iunie 2017, 8:29)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Cum le mai stii tu pe toate... Ca un om mare!
    • +21 (25 voturi)    
      Asta bate tot ce-am citit eu pe HN (Luni, 19 iunie 2017, 8:36)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      de ani de zile. Matale nu faci pe prostul, nu?
    • +21 (23 voturi)    
      da' de CAND dracu'... (Luni, 19 iunie 2017, 8:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      PSD (si alti ciumeti aferenti) inseamna "tzara"??!! >:
      ???
    • +19 (21 voturi)    
      Da, si Latrina 3 are ca scop stabilizare tarii (Luni, 19 iunie 2017, 9:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ...
    • +14 (16 voturi)    
      Ceva argumente? (Luni, 19 iunie 2017, 9:13)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Concluzia Dvs. este foarte clara, dar ati putea aduce ceva argumente?
      Referitoare la VERIDICITATEA articolelor?

      Atunci cand cineva imi prezinta vremea, stirile internationale, zice de atacul terorist de la Londra sau relateaza discutiile din Parlament, ma intereseza mai putin etnicitatea lui, cat competenta si integritatea!
    • +18 (22 voturi)    
      Doar atrage atentia la ce se intampla! (Luni, 19 iunie 2017, 9:30)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      E simplu, la fel ca si numele tau de baiat cu ochi albastri din vechea Secuiritate.
      Tapalaga ne arata exact cine si ce vor borfasii din PSD cu tara asta. Sa o fure, ei sa scape de puscarie iar noi sa traim ca in Teleorman sau Giurgiu.
      • -9 (13 voturi)    
        Poate Domnul Tapalaga , (Luni, 19 iunie 2017, 11:21)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ne spune cum ligea clantele pe la ambasade , asa cum afirma basescu , si cred ca acesta stie ce vorbeste in aceasta privinta , ca sa nu mai pomenesc de cardasia domniei sale cu madam macovei . Poate ne aducem aminte cum il pupa peste tot pe basescu si toata sleahta lui .
    • +19 (23 voturi)    
      Ţara unor oameni ca tine (Luni, 19 iunie 2017, 9:31)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Mercenare !
      Ai tot atâta subtilitate şi la fel de multă glagorie ca şi stăpânii tăi, oricine vor fi ei, dar pe care-i banuim.
      PSD-ul a destabilizat deja ţara, iar etnicitatea lor nu cred că-i situează în altă parte decât în astă ţară săracă, rudimentară, needucată, gata să se aştearnă "preş" în faţa primului fanariot care decide că este Il Capo unei turme de prădători inculţi, lacomi si iresponsabili.
      Procuririi au în pregătire dosare şi mai grave privindu-l pe iubitul tău Dragnea. Rădăcinile averii sale ies, uşor-uşor, la iveală, iar comportamentul său de vătaf, ce tratează România ca o afacere, este coroborat de mărturii (îndosariate) din ce în ce mai numeroase.
      Eşti un artefact al istoriei, urmaş al turnătorilor de trista amintire ai Securităţii. Acum nu mai e nevoie de Securitate. Se ocupă PSD-ul de asta.
      • -9 (9 voturi)    
        SRI +DNA (Luni, 19 iunie 2017, 11:25)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        = SECURITATE , absolut nici o diferenta , acelasi mod de actiune precum securitatea din vremea lui Dej , numai progresele tehnologice sunt altele . Iar slugi in randul judecatorilor se gasesc , ca sa dea condamnari asa cum le poruncesc ei .
    • +19 (21 voturi)    
      Nick-ul "Simplex" ti se potriveste, (Luni, 19 iunie 2017, 9:46)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      "mai draga", de minune.

      Banuiesc ca nu l-ai gasit tu, ci cineva care te cunoaste bine.

      "Destabilizarea tarii ?" :-)) "Etnici straini care ne urasc de moarte" ? :-))
    • +16 (18 voturi)    
      Puteti face o demonstratie logica... (Luni, 19 iunie 2017, 10:00)

      USMarines [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      a afirmatiilor Dvs. sau doar aruncati cu sabloane nationaliste ?
      Ca sa va ajut, iata cateva intrebari care sa va ajute in aceasta demonstratie:

      1. Explicati ce inseamna destabilizarea tarii si cum contribuie - cu dovezi - acest ziar
      2. Explicati - cu dovezi - cum ati ajuns la concluzia ca cei care scriu nu sunt etnici romani
      3. explicati - cu dovezi - ura de moarte a acestora
      4. explicati - cu dovezi - cum contribuie acestia la dezmembrarez tarii
      5. explicati ce inseamna dezmembrarea tarii, cine o planuieste si care sunt beneficarii - cu dovezi
      ATENTIE!!
      Cuvantul de ordine este DOVEZI.
      Fara DOVEZI, doar cu sabloane nu veti convinge nici o persoana serioasa.
    • +17 (17 voturi)    
      Cati "simplex" sunteti in echipa? (Luni, 19 iunie 2017, 10:07)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Vad ca tu esti simplex1. Esti seful?
      Dar de ce nu vrei sa zici "totalitatea"? Hai, ca nu e greu. Ar fi cea mai mica prostie din tot textul.
      Cred ca din text rezulta si vechimea ta in campul muncii. Mare. "Ziarul"? Vezi ca nu e ziar. E site web. Tu ai ramas la manualele din anii '90, cand va invatau sa luptati cu "ziarele". O poza cum pupi mana unui miner nu ai pe undeva?
    • +5 (7 voturi)    
      In primul rand un site nu este un ziar ! (Luni, 19 iunie 2017, 11:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Un ziar are tendinta sa fie mult mai partizan catre o anumita ideologie politica, de stanaga sau dreapta, nationalista sau nu. Un ziar isi face un anumit tip de clienti, care dau 2 lei, si-l cumapra in fiecare dimineata.
      Un site, fiind gratuit (se intretine din reclame) si are ocazia sa primeasca colaborari de la diversi jurnalisti de orientari politice diverse.
      Faptul ca un site de stiri este ,,mai de dreapta" decat PSD-ul este absolut logic. Votantii din PSD in medie, nu prea au habar ce este un calculator, si folosesc cel mult un celular de moda veche.
      Un larg procentaj din PSD sunt pensionari de la tara, care nici nu au avut ocazia sa foloseasca un calculator in toata viata lor . Si chair daca ajung la un calcualtor, pensia lor mica face ca reclamele sa nu fie destinate lor !. Acesta este un factor deosebit de important.
      Toti jurnalistii care scriu pe site-uri de stiri sunt practic platiti din ,,reclamele vandute". Este logic sa scrie pe gustul celor care au salarii de 2000--3000 lei /luna, si nu pe gustul pesionarilor de la CAP care au 500 lei /luna si care voteaza masiv cu Dragnea, ca sa le dea o pensie mai mare !
  • +10 (12 voturi)    
    Inca o (Luni, 19 iunie 2017, 5:31)

    Kepler [utilizator]

    comedie psdista demna de Caragiale.
  • +14 (18 voturi)    
    tapalaga (Luni, 19 iunie 2017, 6:43)

    toras [utilizator]

    Excelent jurnalist/ analist/comentator . Un adevarat chirurg pe trupul mutilat al politicii romanesti. O inteligenta sclipitoare, care imi aminteste de Octavian Paler versus..... "mintile feudale, intunecate " ale baronilor PSD.
    Ma intreb daca membrii Parlamentului Romaniei sunt reprezentantii cititi, informati, educati civic in slujba patriei Romane sau ....,.sunt turma de oi....manata de baciul din Teleorman....!!??
    • -3 (9 voturi)    
      Cu tot respectul , (Luni, 19 iunie 2017, 11:37)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui toras

      dar nu puteti compara pe Octavian Paler cu domnul Tapalaga . Ce opera a ramas in urma domnului Paler si ce opera are domnul Tapalaga , domnul Paler era un mare patriot si un om de o moralitate deosebita , pe cand domnul Tapalaga este un obedient .
  • +19 (21 voturi)    
    da, clar. (Luni, 19 iunie 2017, 7:42)

    Sorrows [utilizator]

    uite, eu de exemplu, nu sunt etnic roman, ci klingonian și, în plus, câștig foarte mulți bani de la Soroș. Dar - zic și io - nu mai bine renunți să mai citești ziarul ăsta? nu-i păcat să te stresezi în fiecare zi cu articolele scrise pe-aici de etnicii ăștia străini? adică, nu-i ca și cum neuronii tăi s-ar regenera și, cum sunt puțini, cititul de știri pe ziarul ăsta s-ar putea să-ți fie fatal.
    • +7 (7 voturi)    
      pentru simplex (Luni, 19 iunie 2017, 11:06)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      commentul de mai sus e pentru matale.
  • +12 (16 voturi)    
    Mi se pare putin wishful thinking (Luni, 19 iunie 2017, 7:58)

    Eu the first [utilizator]

    Anume, ma astept ca, indiferent ce se intampla la motiunea de cenzura, PSD sa se vindece rapid de disensiuni interne, si sa se alinieze cat se poate de disciplinat si de ordonat in spatele castigatorului. PSD n-are traditia unei opozitii interne, cei cativa care nu se vor alinia vor fi maziliti rapid, restul se vor da pe brazda si mai rapid.

    Ca o consecinta, daca Grindeanu pierde, el si Ponta sunt istorie.

    Tot ca o consecinta, daca guvernul Grindeanu a avut initiativa OUG 13, dar l-a retras la presiunea strazii, ma astept ca un nou guvern numit de Dragnea sa vina cu masuri si mai drastice de omorat justitia. De-aia, strict conjunctural, ar fi extrem de nasol daca Dragnea ar castiga.

    Una peste alta, eu sper sa nu treaca motiunea. Sper ca minoritatile si UDMR - marile necunoscute ale votului - sa-si dea seama ca daca guvernul Grindeanu pica, ne ducem grav in directia Turciei. Chiar daca obtin ceva avantaje pe termen foarte scurt, odata instalat la butoane Dragnea va taia si va spanzura tot ce nu-l sustine neconditionat. Adica il va durea la basca nu doar de opozitia politica, ci pe ansamblu si de drepturile minoritatilor, inclusiv ale maghiarilor, daca aia nu va fi in avantajul lui personal.

    Sansele sa vedem continuand evolutia extrem de lenta dar sigura a Romaniei spre statutul de stat de drept, cu Dragnea la butoane, ar deveni nule. Odata acaparata justitia, nici un politician, nici macar sustinatorii consecventi ai lu' Dragnea, n-ar mai fi in siguranta in fata unor dosare fabricate - exact ca-n vremea de dinainte de '89. Asta e, dupa parerea mea, marele pericol care ne paste.
  • -2 (14 voturi)    
    Si totusi... (Luni, 19 iunie 2017, 8:25)

    transalpinarum [utilizator]

    Vad ca multi cred ca daca pica motziunea e de bine, hai sa ne uitam un pic.

    * daca pica motiunea, ce program de guvernare implementeaza Grindi? programul lui valcov? pai cam da, ca pentru asta a fost ales PSD. singura chestie buna e debarcarea lui dracnea si eventual trecerea pe tusha a mai multor clantzai, dar asa cum grindi amenintza ca se inscrie in PSD de 2000 de ori, la fel si dracnea se poate inscrie de 3000 de ori. Varianta grindi2 are poate o noutate buna fatza de varinata grindi1: la o eventual motiune de cenzusa a opozitiei, grindi2 poate sa zboare, dar asta depinde de cicatrizarea interna a PSD, care nu ar trebui sa fie neglijata.
    * daca trece motiunea (ceea ce eu cred ca se va intampla si explic si de ce) este foarte posibil sa avem alegeri anticipate. De ce trece motiunea? pentru ca dranea o sa fac promisiuni UDMR care o sa voteze pentru. Dar ce se intampla dupa? Johannis NU o sa numeasca un premier PSD, desi, c aprima incercare, ca sa aduca pe cineva de la PSDLADE, il poate numi pe grindi :), asta ca sa fumeze scurt o numire in parlament. Deci vom aveam alegeri anticipate in toamna, e bine? e cel mai biine. in primul rand scapam de dracnea, accesul la butoanele justitziei va fi zero, scapam de programul de guvernare al PSD. OK, dar pe cine alegem? Si aici incepe durerea de cap. PNL vine cu o "noua" garnizoana de partid. Orban, right... USR isi da cu stangu' in dreptu' si ne arata ca nu au maturitatea necesara, si la eventuale alegeri in Noiembrie, USR ar putea sa ia mai putin decat in toamna trecuta. Deci ce solitie ar mai fi? Sa intre Ciolos in joc ASAP. Si de fapt actualele miscari politice arata ca Ciolos se gandeste prea mult, nu inteleg de ce? Avem nevoie de Romania in Miscare, si Ciolos are vizibilitatea cu care ar putea sa puna ceva pe toate pana in toamna, deci, sa aduci un partid la nivel national in 4 luni, e cam mission impossible...

    Deci, gindi si dracnea pica si alegeri anticipate tetele!
    • +10 (12 voturi)    
      nu vom avea anticipate... (Luni, 19 iunie 2017, 10:21)

      USMarines [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      pentru ca majoritatea parlamentara are dreptul sa propuna un nou prim-ministru....Iar Iohannis nu poate refuza la nesfarsit desemnarea acestuia, mai ales daca primul-ministru are sprijin in parlament.
      deci daca motiunea trece, ramanem toti ca pe feuda lui Dragnea.....
      Nu va imbatati cu apa rece.... Ideile astea , cu lasa sa treaca motiunea ca duce la anticipate e perfecta pentru Dragnea sa adoarma ochul si spiritual civic.
      S-ar putea sa fie coapta chiar de ei si subtil aruncata in retele sociale unde oameni de buna-credinta au preluat-o.
      Stiu, si Grindeanu tot spune ca se poate ajunge la anticipate, dar la el este wishful thinking, pentru ca spera ca aceasta criza sa scindeze PSD, si recte o noua propunere de PM a blocului Dragnea-ALDE sa nu aiba sustinere majoritara in Parlament si doar atunci se poate ajunge la anticipate.
      dar grindeanu greseste. Odata ce Dragnea va castiga(trece motiunea) in PSD se va lasa liniste deplina fiecare asteptand biciul sau morcovelul de la tatuca si nu se va zice nici pas la initiativele acestuia.
      • -2 (4 voturi)    
        eu zic ca PSD nu sta doar in Dragnea (Luni, 19 iunie 2017, 11:55)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

        sau in marioneta stricata de Grindeanu, cu PONTA pe post de papusar!

        Ar fi culmea culmilor sa inghitim asa ceva - PONTA din nou la putere!?! Niciodata!!! Niciodata!!!!

        Am uitat deja? PSD a uitat ce mobilizare de forte a fost importiva lui, in nov. 2016? Pe mana cui au pierdut, de s-au facut de bacanie in toata lumea, nu pe a lui Ponta?

        MOTIUNEA TREBUIE SA TREACA, daca PSD vrea sa mai castige ceva la alegerile viitoare.

        Cu Dragnea e simplu, rezolva justitia. Se pare ca niciunul dintre noi nu mai credem ca s-ar putea face justitie corecta in tara asta, toti suntem convinsi ca Dragnea si cloaca lui sunt intangibili - dar s-ar putea sa nu fie asa si nodul gordian sa se taie mai repede decat credem.

        PSD sa faca bine sa scoata la inaintare alti lideri, mai inteligenti si mai putin compromisi (vedeti, spun "mai putin compromisi", nu necompromisi, ca asa ceva nu exista), au de unde, au si destui inregimentati in servicii, deci ar avea sustinerea necesara.
        Nu inteleg, PSD chiar ar vrea sa fie din nou sluga clanului Sarbu-Ponta, si sa-si bage pielea in saramura pentru salvarea familiei lor + a lui Ghita, amicul lui Ponta? Ca si astia fug tot de justitie, nu lupta pentru bani sau putere politica. Incearca cu disperare sa ajunga la butoane, sa reteze DNA-ul, sa modifice codurile si sa inchida dosarele in care sunt anchetati si Ponta si Sova si Ghita si cumnatul lui Ponta

        Deocamdata, nu se poate vorbi de alegeri, pt. ca PSD ar castiga si mai zdrobitor in final. Acum chiar nu mai avem cui sa dam voturile, absenteismul va fi si mai mare, deci PSD s-ar duce la 70-75%, pentru ca electoratul PSD este format strict din profitorii regimului, care nu ar putea sa reziste intr-o societate normala, competitiva. Ei ar avea cu adevarat ce pierde, de-asta voteaza. Noi, ceilalti, stam pe picioarele noastre, ne croim singuri soarta, indiferent de cine este la putere si de cat fura. Sigur, este o soarta chinuita, dar macar nu stam cu mana intinsa si cu ochii dupa furt.
    • +4 (4 voturi)    
      in alte circumstante poate (Luni, 19 iunie 2017, 11:50)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      PNL-u tocmai a fost recastigat de gasca penalilor.

      vor da la pace cu PSD-u si se va numi un guvern de "uniune nationala".

      crezi ca este mai bine sau mai rau pentru perspectivele noastre? ar umra un furt generalizat.

      motiunea era bine sa treaca daca exista o opozitie puternica si o sansa reala ca prin diverse intelegeri sa faca un guvern cu sustinere la limita in parlament. atunci conta Iohannis la Cotroceni.

      ar fi fost bine daca trecea, daca aveam pe masa o alternativa viabila mai buna decat Grindi. ce ne paste pe noi este o criza politica majora si prelungita. timp in care ar fi fost bine sa ramana in picioare guvernul pentru mentinerea stabilitatii si lupta sa se dea in legislativ.
  • +9 (13 voturi)    
    Daca Iohannis nu joaca tare... (Luni, 19 iunie 2017, 8:47)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Daca Iohannis nu joaca tare asa cum are acum singura sansa, cine va veni ulterior din partea PSD ne va manca complet, mai ales pe tema justitiei dar si si pe teme economice. Dragnea va face macel in bugetul Romaniejn ca sa-si asigure o candidatura la presedintie cat mai confortabila.

    Iohannis are acum singura sansa, dat fiind balta de sange in care zace PSD dupa luptele interne.

    Sunt sigur ca motiunea nu va trece.
  • +5 (5 voturi)    
    Bădia Mihai zicea... (Luni, 19 iunie 2017, 10:09)

    periscop [utilizator]

    "... S-a întors mașina lumii, cu voi viitorul trece..."
  • +4 (4 voturi)    
    CAP LIMPEDE (Luni, 19 iunie 2017, 10:38)

    ILMA [utilizator]

    O țară întreagă a vazut, timp de 6 luni, cum a actionat și ce a făcut guvernul PSD moșit și îdrumat direct de Dragnea- Tăriceanu: numai încercări brutale de a strâmba justiția și mai mult prin ordonanțe, proiecte de lege, comentarii și idei transmise în spațiul public de personaje obediente, slugarnice și interesate direct să facă din statul român un stat șubred și foarte prietenos cu cei care comit abuzuri și ilegalităti.
    Acum acest tandem a dorit să-l înlocuiască pe Grindeanu (care a început să nu le mai răspundă la comenzi: o nouă ordonanță de urgență, o sumă uriașă de bani vărsată din trezoreria statului direct în fantomaticul fond național de investiții spre utilizare discreționară) cu un personaj mai dedicat intereselor lor.
    Nici măcar moțiunea nu au mai îndreptat-o împotriva guvernului, ci exclusiv împotriva premierului care a refuzat să asculte ordine date nu de partid ci de câțiva oameni din partid.
    Daca UDMR, minoritățile, PNL, USR, PMP, parlamentarii onești ai PSD- ALDE ( n-or fi toti ca șefii lor) nu se vor pune de acord pentru a găsi o soluție eficientă de a contracara manevrele celor doi și ale celor care-i susțin din interes personal de libertate, de îmbogățire sau de mărire, dacă nu vor face astfel încât moțiunea să cadă, dacă se vor găsi ”patrioți și deștepți” care să pună umărul la trecerea moțiunii, e clar că toți își vor mânji reputația de parlamentar, vor decredibiliza și mai mult parlamentul aici și în lume și ,în mod sigur, nu se vor bucura prea mult timp de avantajele pe care speră să le dobândească.
    Toți cei enumerați, mai ales UDMR au ocazia să demonstreze fără dubii că sunt împotriva acelei părți din PSD care nu știe să conducă democratic, care nu știe să conducă. Care se bazează pe amețirea oamenilor cu vorbe goale nesocotindu-le capacitățile intelectuale și nevoile.
    Dacă vor invoca motivul că nici ceilalți nu sunt mai breji, să se gândească macar că ceilalți au procedat legal în tot acest haos creat de un om & co.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca motiunea trece, PSD doar aparent va iesi (Luni, 19 iunie 2017, 12:06)

    Susufler0 [utilizator]

    intarit din aceasta batalie !

    Va avea atatea "rani" care se vor deschide mult mai repede si vor sangera lasandu-l fara vlaga in urmatoarele razboaie.

    Stransura in jurului lui el lider maximo va fi reala doar in ceea ce-i priveste pe cei care si-au legat soarta de cea a presedintelui PSD.

    Ceilalti, care par a face un zid in jurul lui Dragnea il vor trada la prima condamnare ce o va primi, ori la primele alegeri neizbutite.

    PS. Sau, mai stii ? La prima desemnare de premier ce va veni din partea lui Iohannis !
  • +3 (5 voturi)    
    D-le Tapalaga, puteati vedea si altfel! (Luni, 19 iunie 2017, 13:54)

    valll [utilizator]

    De ce nu ati vazut intamplarea astfel: un om din sfera puterii nu a mai suportat sa fie folosit ca unealta pentru ticalosii, a facut un act de mare curaj si s-a eliberat din sclavia mafiei de partid. Cam tarziu, dar a facut-o. Era mai bine daca primea una dintre cele patru functii pe care i le-a oferit Dragnea si statea linistit?
    Si, cum se intampla la noi, cam toti deontologii din presa nu se lasa impresionati. Maaare lor grija este sa fie impartiali, sa nu se lase pacaliti.
    Si ce daca v-ati pacali, d-le Tapalaga? Ar fi mult mai moral sa va pacaliti aparand un om care pare extrem de indraznet, care se opune mizerabilelor obiceiuri ale locului, decat desfiintandu-l fiindca nu intelegeti. Intr-o tara plina de politicieni escroci, ticalosi, inconjurati de o puzderie de lasi obedienti, din cand in cand se mai revolta cineva. Si atunci, grija deontologilor este impartialitatea.
  • +1 (3 voturi)    
    Il sustinem pe Puie Monta??Peste un an pe Dragnea? (Luni, 19 iunie 2017, 14:33)

    Miky60 [utilizator]

    Voi sunteti normali? Vad ca unii de pe aici au inceput sa sustina una din cele 2 tabere din psd-ciuma rosie. Voi chiar ati uitat tot ce s-a intamplat asta iarna + acum 1 an si jumatate? Cum puteti sa il sustineti pe Puie Monta dupa tot ce a facut cat a fost premier, cum a crescut caracatita psd-ciuma rosie si cum a omorat tinerii la #colectiv! Cum puteti sa il sustineti pe Grindeanu dupa OUG13 si dupa noptile pierdute la -30 de grade in Piata Victoriei? Voi chiar ati uitat? Acum pupam dupa ce am injurat si am scuipat! Nu trebuie sa sustinem nici pe Puie Monta, nici pe grindeanu, nici pe dragnea si gasca lui! Trebuie sa stam deoparte si sa ii lasam sa se distruga intre ei!
    Ma intreb ce o sa se intample peste un an, cand Dragnea nu va mai fi presedinte psd si va fi un alt presedinte si atunci il vom apara pe dragnea si injura pe ala, daca continuam in stilul asta de pupat unde scuipam.
  • +1 (1 vot)    
    Cu un singur lucru nu sunt de acord (Luni, 19 iunie 2017, 15:35)

    Maniu [utilizator]

    ce e tampenia asta de determinism biologic de secol XIX cu "masculul alfa"? Din cate stiu conceptul se refera la haitele de caini. Antropologic, oricat de darwinieni am fi, nu cred ca li se potriveste oamenilor.