Primul asalt al lui Dragnea impotriva propriului Guvern. Grindeanu rezista :)

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 19:34 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
De douazeci de ani de cand scriu despre politica n-am mai auzit in Romania sau aiurea ca un partid care castiga alegerile sa incerce sa-si darame propriul guvern dupa doar sase luni de la instalare fara sa aiba un motiv serios. Asistam la un spectacol unic. Premierul Grindeanu se afla de mai bine de o saptamana sub asaltul propriului partid. Macelul se poarta dupa tipicul PSD: prin interpusi, nimic oficial, totul pe sub masa si multa manipulare la televizor, in special Antena 3. Dragnea a incercat miercuri sa-l convinga pe Grindeanu sa plece singur, dar asa cum am anticipat inca de vineri va fi dificil sa scape de premier.
  • De remarcat insistenta primarului general Gabriela Firea in a ataca guvernul Grindeanu. Din punct de vedere politic e o miscare riscanta. Daca Grindeanu supravietuieste, primarul Firea va avea un mandat dinamitat permanent de la Palatul Victoria, in detrimentul bucurestenilor.
Premierul ar fi refuzat pana cum de trei ori sa-si dea demisia, spre disperarea liderului PSD. Ar fi fost cea mai simpla varianta de a scapa de Grindeanu, convingandu-l cumva sa plece de buna voie. In incercarea de a-l determina sa renunte, am vazut aruncate in lupta cele mai urate metode: amenintari cu dezvaluri despre viata privata, acuzatii ca nu mai respecta programul de guvernare sau ca ar fi omul serviciilor, drept dovada Antena 3 a prezentat miercuri o lista a consilierilor “infiltrati”. Toate aceste pseudo-motive de inlocuire a guvernului sunt praf in ochi.

Adevaratul motiv pentru care Liviu Dragnea vrea sa schimbe premierul si mai multi oameni din Guvern este, in mod evident, unul si acelasi, valabil din februarie incoace. Liderul PSD si mai multi baroni din partid au de rezolvat niste probleme cu justitia. Premierul Grindeanu refuza sa-i mai ajute dupa ce ordonanta 13 a declansat cele mai mari proteste din Romania dupa 89. Ministerul justitiei, Tudorel Toader, a temperat modificarea legilor justitiei iar Guvernul a refuzat sa mai legifereze cu mana lui in interesul borfasilor. Grindeanu a lasat in seama Parlamentului distrugerea sistemului de justitie, numai ca acolo lucrurile se misca prea incet.

Aceasta este singura explicatie valabila a crizei politice iscata din senin. Nici opozitia n-a atacat mai dur guvernul Grindeanu decat au facut-o singuri pesedistii ajutati de ciomagarii lor din presa in ultimele zile. Dragnea nu mai are nimic de pierdut, instalarea unui Guvern care sa raspunda integral la comanda lui a ramas ultima sansa de a incerca sa-si scape cumva pielea. N-ar fi exclus sa forteze nota si maine in sedinta PSD, insa asa cum am explicat deja nu prea cum sa-l dea jos pe Grindeanu daca premierul refuza sa demisioneze. Demisia in bloc a ministrilor nu rezolva nimic, motiunea de cenzura impotriva propriului guvern risca sa nu treaca, pe langa ridicolul absolut al demersului, iar cooptarea UDMR la guvernare nu prea are sanse in acest moment.

Daca Dragnea reuseste totusi sa-l dea miercuri jos pe Grindeanu, va castiga si mai multa putere si autoritate in interiorul partidului. Ar fi o victorie simbolica nu doar impotriva unui potential rival, ci impotriva unui intreg sistem acuzat ca s-a incolonat in spatele premierului. Daca asaltul impotriva premierului esueaza total, Dragnea va avea o problema. Grindeanu va fi perceput mai puternic decat este in realitate, iar in PSD apar premisele sciziunii. Ar fi cam devreme sa ne hazardam acum, sa vedem cum vor evolua lucrurile de maine incolo, insa totul arata ca Dragnea se indreapta in viteza cu capul spre zid.

In treacat fie spus, incercarea lui Ion Iliescu de a scapa de Adrian Nastase prin 2003, cand isi luase cam mult avand in partid si intrase in conflict aproape deschis cu Cotroceniul, pare inofensiva cu ce face Dragnea azi. Nastase s-a baricadat in Guvern cateva zile pana a trecut pericolul si cam asta a fost.

In fine, ar mai fi ceva de notat. Inca o mare minciuna a PSD crapa sub ochii nostri: vom pune capat scandalului politic, va aducem liniste, pace si o guvernare eficienta. Iata ca astazi nu-i deranjeaza nimeni, presedintele Iohannis s-a extras din orice jocuri interne, opozitia este praf si nimeni nu impiedica PSD sa lucreze pentru tara. Numai ca scandalul e in toi, in loc de armonia promisa PSD ofera publicului spectacolul unui macel intern care se rezuma la eterna dorinta a baronilor si penalilor din partid de a manevra guvernarea in interesul lor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

36384 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Dau in Grindeanu si "crapa " Dragnea ! (Marţi, 13 iunie 2017, 19:47)

    Plagarus [utilizator]

    O celula si nu de " criza " i se pregateste l'u Dragnea Liviu.
    • +4 (6 voturi)    
      Mai devreme sau mai tarziu (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:43)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Tot acolo o sa ajunga...in propria-i celula!
      Fiecare pasare pe limba ei piere!

      In februarie in timpul protestelor ma gandeam ca guvernul de hoti nu va mai apuca vara...
      Dar chiar asa, sa se sfasie intre ei nu-mi inchipuiam!
      Azmute-i Doamne, poate le cade si capatana din fruntea lor in procesul asta!
      Poate nu va mai fi nevoie sa mai iesim iar in strada...
  • +13 (21 voturi)    
    tara e ok, de ce sa fie demis Guvernul? (Marţi, 13 iunie 2017, 20:14)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dl Dragnea de fapt actioneaza din cate se pare dupa toanele doamnei Firea.
    Doamnei Firea nu stiu ce i-a casunat pe guvernul Grindeanu si vrea ca guvernul Grindeanu sa plece ca asa are chef domnia sa.
    Doamna Firea a fost votata cam de 11% din cei cu drept de vot din Bucuresti si i se pare ca a ajuns cumva conducatoarea Romaniei.
    Vedeti si pe ce ton agresiv vorbeste doamna Firea pe A3 si RTV.
  • +27 (27 voturi)    
    Dar motivul este foarte serios ! (Marţi, 13 iunie 2017, 20:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Grindeanu nu vrea sa faca puscarie !
  • +16 (16 voturi)    
    In treacat fie spus (Marţi, 13 iunie 2017, 20:23)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Dusmanul dusmanului meu mi-e prieten mie.

    (Titlu de piesa de teatru pe marea scena psd)
    Au spus unii ca asa se va intampla inca din momentul desemnarii lui Grindeanu. Aduceti-va aminte!
  • +16 (18 voturi)    
    Livache, ai incercat si cu bani ? (Marţi, 13 iunie 2017, 20:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Chitrosule !
  • -10 (22 voturi)    
    " fara sa aiba un motiv serios" ...?? (Marţi, 13 iunie 2017, 20:29)

    mnicku [utilizator]

    dar vi se pare ca guvernul lucreaza cumva ?
    avem ceva autostrazi in functie, spitale noi, scolile sint puse la punct cit de cit, niste legi puse in fagasul normal ................
    ZERO REALIZARI , ZERO GUVERNARE......... vedem doar o ciocanitoare care se tot da cu capul in pereti s-un "oier" de asfalt (scuze oierilor adevarati) behaind

    naspa pt liviut copilul minune este ca la el nu se misca nimic favorabil
    • +10 (16 voturi)    
      te pricepi n-am ce zice (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:02)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Nici la japonezi nu se face o autostrada in 6 luni..
      Dincolo de asta int-adevar Grindeanu putea sa rezolve scolile si spitalele care nu s-au facut in 30 de ani, in cele 6 luni..dar asta numai pentru un privitor de A3( nu-i autostrada!)
  • +17 (19 voturi)    
    dracnea... (Marţi, 13 iunie 2017, 20:57)

    liviu_ [utilizator]

    vrea putere si vrea un tap ispasitor pentru a arunca vina ... ca deja greaua mostenire e prea fumata
  • +21 (25 voturi)    
    Rezista (Marţi, 13 iunie 2017, 21:54)

    amanda13 [utilizator]

    Grindene! Ca nu ai nimic de pierdut! Dar in treacat fie spus, nu ar fi rau sa o remaniezi intre timp si pe Duamna Olguta :)
  • +3 (15 voturi)    
    Sa ne gandim insa... (Marţi, 13 iunie 2017, 22:25)

    Observator roman [utilizator]

    ...ca nici pozitia lui Grindeanu nu e pusa la adapost de „umbrela” presedintiala a lui Iohannis. Da, presedintele Iohannis poate respinge de doua ori numele premierului desemnat de PSD+ALDE+(UDMR) si - teoretic - ajungem la dizolvarea parlamentului si la noi alegeri. Si „pe ce picior” ar prinde aceste noi alegeri partidele de opozitie??

    Da. Din pacate pe asta mizeaza si Dragnea. Pe un statu quo din care el, cu orice pret, repet, CU ORICE PRET vrea sa se salveze. Si daca se salveaza baga la apa Romania superficiala, Romania profunda, in fine Romania asa cum este ea.

    Cred ca ce trebuie sa facem este sa recurgem la masurile care nu sunt (neaparat) scrise in manualele de democratie parlamentara...
    • +7 (7 voturi)    
      pe ce lume traiesti? (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:04)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Nici nu stii macar cum si cand se poate dizolva parlamentul.
      Hint: nu are nici o legatura cu Johannis
  • -26 (36 voturi)    
    circul e total (Marţi, 13 iunie 2017, 22:27)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Vad ca cei ce defilau cu placute #rezist le-au schimbat cu #SustinGuvernulGrindeanu si invers.

    Inca o dovada ca majoritatea celor care au inghetat iarna trecuta pe un ger naprasnic, fie in Piata Victoriei, fie la Cotroceni, n-au fost decat niste naivi, ca sa nu zic fraieri.
    • +9 (11 voturi)    
      Ce aiureli spui (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:26)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      De ce am ieșit în stradă? Ca să nu se dea liber furtului (sub orice nume) și corupției. De ce a câștigat Grindeanu simpatie? Pentru că pare că se opune furtului și corupției, deci în linie cu ce am cerut noi. Noi suntem consecvenți, voi sunteți praf!
      • -3 (5 voturi)    
        nu a dat el OUG13 noaptea, ca hotii?? (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:26)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        dar acum e simpatic! Bizar...apropo de consecventa.
      • -5 (7 voturi)    
        si eu ma opun furtului (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:49)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        merit sa fiu prim ministru?

        Da-mi exemplu de un singur lucru pe care l-a facut Grindeanu in 6 luni pt care merita sa ramana in functie. Legea salarizarii a dat-o la Parlament, s-a spalat pe maini.. Se lauda cu niste cifre de crestere economica irelevante, crestere bazata pe consum si intr-un context economic international favorabil (toate tarile au crestere economica).
    • +1 (1 vot)    
      Circul este total (Miercuri, 14 iunie 2017, 14:51)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Pentru ca si-o trag astia la gioale...in aceeasi barca!
      Si nu pentru ca am iesit asta iarna la proteste impotriva guvernului de hoti si al condamnatului penal Drac'nea!
      Eu personal vreau ca tot guvernul cu Grindeanu in frunte sa plece...de unde a venit.
      Chiar daca a mai incercat Tudorel (min. just) sa mai dreaga busuiocul tot guvernul hotilor ramane.
      Si imi mai doresc ceva...pe termen foarte scurt, sa ajunga Drac'nea la puscarie, acolo unde-i este locul!
  • +23 (27 voturi)    
    De ce acest circ ? (Marţi, 13 iunie 2017, 22:54)

    motanul_gri [utilizator]

    Cand am aflat azi lista celor trei ministri care au promovat evaluarea, prima reactie a fost sa cred ca am inteles gresit. Ca de fapt este exact invers - ei sunt cei care ai picat examenul. Dupa care am inceput sa rad, de parca as fi auzit un banc "Care Daia, ala cu oaia ?"
    Dupa care am inteles.

    Evaluarea nu a fost una care sa masoare in mod real eficienta, competenta sau gradul de punere in practica a programului de guvernare (asa cum ne-am fi asteptat, tinand cont ca totusi este vorba despre Guvernul Romaniei, nu despre vreun for intern din partid). De fapt, testul fost pur si simplu unul de obedienta fata de Sef. Un fel de "slugarnico-metru", la care cei trei au promovat magna-cum-laude.

    Faptul ca se pune atata accent pe strangerea randurilor, pe ascultarea fara cracnire a poruncilor, arata ca trebuie sa ne asteptam in viitorul apropiat la niste decizii radicale sau socante din partea conducerii PSD. Debarcarea lui Grindeanu (daca reuseste) este probabil doar o etapa, ea nu are cum sa fie un scop in sine.

    Tare imi este teama ca se va incerca reinvierea Ordonantei 13. Sau promovarea unui pachet pro-hoti al legilor justitiei. Sau o reforma fiscala aventurista, care risca sa arunce in aer finantele tarii, Sau, de ce nu, o tentativa de suspendare a Presedintelui.
  • +11 (17 voturi)    
    pronostic 1 solist (Marţi, 13 iunie 2017, 23:10)

    bancheru83 [utilizator]

    daca pica grindeanu,iohannis desemneaza alt premier,eventual tot pe grindeanu:)daca refuza mustaciosul de doua ori,se dizolva parlamentul si avem alegeri anticipate.
    • +11 (15 voturi)    
      important este ca hamsterul si motocicleanu (Miercuri, 14 iunie 2017, 7:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      sa ajunga la Brutarie
  • -9 (25 voturi)    
    Nimanui nu-i plac tradatorii (Miercuri, 14 iunie 2017, 1:14)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Indiferent cate ode conjuncturale ii aduceti lui Grindeanu- e un om care si-a castigat toata existenta lui painea din sinecuri de la partid.
    Si pe omul asta care a mancat paine doar pentru ca l-a numit partidul in functii , l-a apucat morala si interesul national?!
    Asta e stupiditatea pe care incercati sa o vindeti ?
    Laudati un om mort politic , nu poate guverna fara sprijin parlamentar si nu va mai fi niciodata primit la varf in niciun partid , si pe buna dreptate.
    • +10 (14 voturi)    
      De-aia (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:28)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Prefer un om care s-a trezit târziu, unuia care nu vrea să se trezească. Și sincer să fiu nici măcar nu mă prea interesează motivele lui Grindeanu, important pentru mine e că drept urmare ceea ce face are un rezultat pozitiv pentru mine.
      E abslut irelevant de ce nu vrea să debarce, important pentru mine e că nu vom avea ca prim-ministru vreo gabi sau olguță, sau mai rău vreun liviuț.
  • +11 (15 voturi)    
    Unde este OPOZIȚIA ? (Miercuri, 14 iunie 2017, 7:26)

    Fisherman [utilizator]

    Pușcăriabilul Dragnea își permite să se răstească la Primul Ministru al Guvernului României ca și cum acesta ar fi un biet vătaf de pe moșia lui din Teleorman.
    De ce își permite ?
    Oare pentru că încă mai există mentalitatea feudalistă nu numai a șefului PSD ci și a întregului său partid, o mentalitate moștenită de la predecesorul acestui partid, PCR nomina odiosa, ai cărui Prim-Secretari erau vătafii locali ai Dictatorului de la Centru ?
    Poate că da.
    Oare motivul pentru care teleormăneanul nu se mai ferește să-și dezvăluie fața schimonosită de frică este iminenta sa condamnare cu executare care vine la pachet, în aceste zile, cu punerea sub acuzare a principalului vinovat de lovitura dată crudei democrații românești în Iunie 1990 ?
    Poate că DA !
    Dar adevărata cauză a mizeriei care se revarsă în spațiul public este LIPSA OPOZIȚIEI POLITICE !
    Aici există singur vinovat: PNL !
    Crin Antonescu a fost doar o unealtă. De unică folosință...
    • +3 (3 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:14)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Deci tu consideri polițistul vinovat pentru că nu a împiedicat crima? Interesant! Opoziția ar fi putut (eventual) să prevină dezastrul, dar vinovații adevărați sunt cei ce l-au cauzat! Nu uita asta și nu mai abate atenția aiurea!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu s-ar mai fi jucat de-a Guvernul (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:17)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        domnul Dragnea dacă ar fi existat o Opoziție politică reală, pregătită să susțină imediat o Moțiune de Cenzură.

        Poate că în teritoriu nu ar mai fi proliferat concubinajul rușinos numit USL dacă la Centru nu ar fi existat trădarea PNL-istă, parafată cu surle și trâmbițe pe un stadion plin de idioți utili aduși cu forța de mașinăria PCR-PSD.

        Da, există și posibilitatea să dăm vina pe ”stupid people” pentru că ”nu are prințipuri” dar asta mi se pare cea mai înaltă trădare posibilă, știind foarte bine cine, cum și când i-a izgonit din țară pe cei mai activi reprezentanți ai acestui amărât de popor, pentru a nu fi prea aproape de locul crimei.
  • +5 (5 voturi)    
    nu uitati (Miercuri, 14 iunie 2017, 8:36)

    Mos Andrei [utilizator]

    toti sunt in aceeasi echipa
  • +8 (10 voturi)    
    Inamicul nr.1. (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:04)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Marlanul de Teleorman a ajuns inamicul nr.1 al Romaniei!Toata tara asta e la mofturile si ambitiile acestui individ !Am ajuns ca vointa respectivului sa reprezinte totul in aceasta tara!El leaga si dezleaga -n tara toate, e sef suprem al Romaniei-ce Guvern, ce Prim ministru, ce Presedinte!Toti se vor supune genialului de Teleorman,Justitia o fraza de dansii nascocita!Din rau in mai rau-nu credeam ca Ponta poate fi depasit in ticalosie, iata ca se poate!Dar in Romania, totul e posibil!
  • +4 (12 voturi)    
    Asta demonstreaza ca NU avem optiuni de vot (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:45)

    jackalphonse [utilizator]

    Mergem sa votam contra psd-lui, sau contra UDMR-lui, ca sa i mai scada din procente, dar nu exista optiuni reale de vot.
    PSD-ul, un FSN revopsit nu poate fi o optiune de vot.
    Celelalte partide? Zero barat. Un PNL care se face ca actioneaza prin inactivitate, PMP gestionat de niste penali, in frunte cu un om care aduce amendamente pe fata in favoarea unor penali, iar USR-ul, marea mea dezamagire, este un partid de copii, fara probleme de justitie, dar cam prosti, iertata fiindu-mi exprimarea.
    Hai la vot! Dar eu cu vine votez?
  • -2 (4 voturi)    
    pe cand #sprijin Grindeanu? (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:47)

    king david hotel [utilizator]

    spontan, desigur!
  • +1 (1 vot)    
    a fi sau a nu fi (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:16)

    pb80tm [utilizator]

    psdist?
    sunt curios toti postacii si fanii psd cu cine tin acum.
    ca in februarie aveau dreptate contra rezististilor.
    nasol a intrat democratia si in progenitura fsnista.
    scenariu:
    tata sarbu are de platit polite lu dragnea pt parcarea lui ponta si prin interpusi al pune pe grindeanu in raza vizuala a lui dragnea care musca momeala si al face premier. credeti ca tata sarbu doarme?
    si ponta spera la vreo renastere in psd si numa pe mana lu grindeanu se poate.
    rus din ardeal chirtoaca din moldova si grindeanu din banat vs dragnea et co. tare meci.