De ce este importanta pe termen lung vizita lui Klaus Iohannis in America lui Trump

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 15:14 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Orice vizita oficiala efectuata de un presedinte roman in Statele Unite este importanta, de pe urma careia Romania are de castigat daca stie sa-si joace bine cartile, insa primirea lui Klaus Iohannis la Casa Alba de catre presedintele Donald Trump se remarca prin cateva particularitati care o fac cu totul speciala. Primul si cel mai important castig: vizita spulbera incertitudinile in ce priveste planurile noii administratii Trump cu Romania.

Din cazua relatiilor neclare cu rusii, din cauza pozitionarilor stranii din campania electorala dar si din timpul vizitei in Europa fata de modul de functionare al NATO, in fine, din cauza caracterului tranzactional al noului presedinte, nimeni nu stia pana de curand ce are de gand noua administratie Trump cu Romania. Se putea intampla orice. Cea mai mare temere a noastra era sa nu picam din nou de partea gresita a istoriei dupa o eventuala tranzactie Trump – Putin, in urma careia Romania sa fie sacrificata de americani in cadrul unei noi impartiri a sferelor de influenta.

Evident ca acest pericol nu a trecut definitiv, Romania este totusi un pion mic pe tabla de sah a marilor puteri. Dar cu aceasta vizita, ne-am securizat pozitia cel putin o vreme de aici incolo. Dupa superlativele utilizate de presedintele Trump si importanta acordata partenerului sau strategic din Estul Europei, dupa garantiile de securitate oferite si de sustinere totala a Romaniei in lupta impotriva coruptiei si a consolidarii statului de drept, americanii nu mai pot intoarce foaia peste noapte.

Nu spun ca exista acest risc sau ca pun la indoiala loialitatea Statelor Unite fata de un partener care in ultimii zece ani s-a dovedit cel putin la fel de puternic ca Polonia, predictibil si pe care americanii au putut conta in Irak si Afganistan – aici credit trebuie dat si fostului presedinte Traian Basescu. Pe de alta parte, Klaus Iohannis s-a ridicat la inaltimea momentului prin discurs, prestatie si decizia strategica de a investi masiv in parteneriatul cu SUA, inclusiv prin alocarea celor 2% PIB inzestrarii armatei, idee acceptata de toate partidele. Dar aici nu este vorba de presedinti, de merite individuale, ci de un efort colectiv si sustinut. Romania nu si-a castigat peste noapte respectul la Washington.  

Nu cred ca americanii si-ar fi parasit usor un partener care si-a varsat sangele in razboaiele altora, cu o contributie atat de importanta pe linie militara si de inteligence. Dar este evident ca exista aceasta spaima colectiva, nu doar in Romania, ci in mai toate statele europene aflate in proximitatea unei Rusii care a investit ceva energie in alegerea lui Trump in functia de presedinte al Statelor Unite.

Acesta pare sa fie, repet, marele castig al vizitei lui Klaus Iohannis: securizarea pozitiei Romaniei pe  o harta cam nesigura dupa alegerea lui Trump. De acest moment astral vom beneficia ani buni de aici incolo daca vom intelege sa ne consolidam la randul nostru democratia si statul de drept, nu sa ne culcam pe o ureche ca o vor face altii in locul nostru, respectiv americanii. Acestia au oferit deja Romaniei un statut privilegiat, spulberand fricile colective din tara si starnind mici gelozii in regiune.

Singurul lucru de care ma tem este sa nu ne batem singuri joc de aceasta sansa istorica. Ne-am dovedit din nou tara care, vorba lui Carp, are atata sansa incat pare sa nu mai aiba nevoie si de conducatori. Dar asa cum spuneam, ma ingrozeste uneori gandul ca puterea altora de a ne face un mare bine paleste in fata capacitatii noastre de a ne face siguri foarte mult rau.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

22465 vizualizari

  • -4 (28 voturi)    
    nu vreau sa par carcotas, dar (Luni, 12 iunie 2017, 15:34)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Interesul deosebit pe care ni l-a acordat Trump trezeste anumite suspiciuni ca ne cere ceva extrem de important, si ca urmeaza evenimente majore . Cum jumatate din conferinta de presa a fost despre Qatar si terorism, ma tem ca vom avea un rol semnificativ in toata operatiunea.
    Sunt de parere ca o ruptura de Germania si Franta ar fi o miscare foarte foarte proasta din partea noastra. Cu aceste tari avem si puternice relatii economice, ceea ce cu SUA nu prea avem. Trump se poate folosi de noi in atingerea scopurilor, ca apoi sa-si ia jucariile si sa plece.

    Presedintele a zis ceva de o Europa puternica, dar sa vedem daca vom avea abilitatea de a juca la 2 capete. Desi parem intr-o postura favorabila, o inabilitate politica ar putea ruina totul. Dupa ultimele evenimente, nu cred ca putem avea relatii bune si cu SUA si cu Germania/Franta fara sa suparam pe unii dintre ei, poate doar pe probleme punctuale..

    Vom vedea dupa intalnirile cu Merkel si Macron, ii urez presedintelui sa fie intelept in interesul Romaniei.
    • -3 (17 voturi)    
      Pai doh! (Luni, 12 iunie 2017, 17:19)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Nu te-ai intrebat ce se intampla cu focoasele de la Incirlik dupa ce au plecat nemtii?
      • +3 (5 voturi)    
        Nemtii au fost ,,Neica Nimeni" la Incirlic, (Marţi, 13 iunie 2017, 0:45)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        fata de ce capacitati au acolo SUA.
        Ce legatura sa aiba plecarea nemtilor cu bombele nucleare ?
        • +3 (7 voturi)    
          nemtii au avut vreo 600 soldati cantonati (Marţi, 13 iunie 2017, 9:23)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          la Ingirlik....e nimica toata...
          Bombele nucleara sunt acolo de prin anii 1960-1970, asa ca nu nemtii le pazeau. Mutarea bombeleor tine de relatiile SUA-Turcia si nu de prezenta nemitlor
          • +2 (2 voturi)    
            Nu-mi amintesc ca au fost 600 (Marţi, 13 iunie 2017, 18:42)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Imi amintesc de vreo 300 si vreo 4 avioane de cercetare Tornado, neinarmate. Au fost acolo ,,de gura americanilor", nu ca si-au dorit asa ceva.
            Ce au facut ei acolo, puteau sa faca mai bine dronele. S-au mai si facut de ras, ca nu le-au functionat cum trebuie sistemele.
            Zburau noaptea cu ,,lumina aprinsa" in cabina etc.
            In primul razboi mondial ,,ministrii apararii" prusaci,cu rang de conti si printi, tot n-au reusit sa rezolve corespunzator problemele echiparii armatei Kaiserului.
            Cum naiba sa le rezolve Ursula von der Leyen? o baronesa prusaca. Mai bine o numeau la ministerul comertului etc.
    • -9 (19 voturi)    
      2 capete + 1 (Luni, 12 iunie 2017, 20:20)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Aproape simultan cu vizita lui Iohannis în SUA a fost vizita lui Grindeanu în Franța, unde probabil s-au făcut promisiuni similare. Important este ca Merkel să nu afle ce am aranjat cu americanii, iar Trump să nu afle ce am aranjat cu europenii.
      • -2 (4 voturi)    
        e ok, izolarea URSS pentru Greatest Manhunt (Marţi, 13 iunie 2017, 7:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        of 2017 sa se intample, dupa vanatoarea OBL, vanatoarea Cracanatului este mai tare vs Vanatoarea de la Balc (cred ca si tziri ar vrea sa isi testeze carabina pe Cracanat)
    • +4 (6 voturi)    
      Johannis nu va intoarce spatele Germaniei (Marţi, 13 iunie 2017, 9:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      doar e nemt la origine...in al doilea rand a spus clar la conferitna comuna de la Washington: UE si SUA trebuie sa colaboreze, nu sa se excluda reciproc.
      • +1 (1 vot)    
        mai stim (Marţi, 13 iunie 2017, 17:34)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        noi unul.de vita nobila.care a pus Tara inaintea originei si a rudeniei.remember?
        ue,in vanitatea ei,crede ca prin realizarea armatei ue o sa faca fata agresiunilor.inclusiv ruse
        vin si eu de la tara,si ca un needucat va intreb:
        care galeata?!
        care ue?
        care europa?
        aia care pupa tarul cand se incrunta o leaca?
        aia care aduce migranti organizat cu frontexul?
        etc
  • -26 (46 voturi)    
    Mda, Trump ne apara impotriva a....nimic (Luni, 12 iunie 2017, 16:32)

    newlook [utilizator]

    Cel putin in perioada previzibila a istoriei viitoare, Rusia NU va ataca un stat din estul Europei decat daca este atacata sau daca populatii rusofone importante din fosta URSS sunt puse in pericol. Pamantul, terenul NU este un issue pentru rusi care au si asa prea mult - pentru cata populatie au. Rusii au deja pre mult pamant si prea multe resurse vis-a-vis de prea putina populatie capabila sa-l protejeze, in special in partea si la vecinii din Sud, in partea estica (China). E clar ca rusii au inteles ca NU expansiunea teritoriala le este viitorul ci dimpotriva, protectia a ceea ce au deja.

    (Ideile de mai sus nu sunt personale; ele au fost preluate din numeroase surse de analiza, Stratfor fiind una dintre ele. Dar, in esenta, fie ca vorbesc despre razboaie asimetrice, cyberatack-uri, etc...toti spun acelasi lucru: cele doua mari puteri, USA si Rusia nu mai cauta dezvoltare geografica, ca in secolele trecute).

    Trump nu e deloc prost; in ciuda fake media, el e sau vrea sa fie exact ceea ce a promis: un presedinte pentru americani, nu pentru fel de fel de cersetori diplomatici.
    De aceea, desi Trump stie exact ca Rusia nu va ataca nicidecum Europa, el ofera - CONTRA COST - ceea ce clientul cere: garantii de securitate, ca asa se vand produsele militare americane.
    • +20 (28 voturi)    
      Nu are nevoie de teritoriu... (Luni, 12 iunie 2017, 16:59)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ...ci doar de Crimea, Cecenia, Georgia, Abhazia si cam tot ce are importanta strategica pe la mari si oceane. Controlul teritoriilor nu se face exclusiv pentru resursele lui ci si pentru pozitie, influenta, barganing negociation power...deci, mai usor cu dezinteresul rusilor fata de orice...inclusiv teritorii...
      • -14 (28 voturi)    
        Tu intelegi ceea ce citesti? Reciti dupa dictare? (Luni, 12 iunie 2017, 17:51)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Tu intelegi ceea ce citesti? Sau textele mai lungi te coplesesc?

        Vad ca reciti dupa dictare. Eu am spus clar (de fapt nu eu, ci geostrategi importanti de la Stratfor si altii):

        " Rusia NU va ataca un stat din estul Europei decat daca este atacata sau daca populatii rusofone importante din fosta URSS sunt puse in pericol"

        Care cuvintel nu-l intelegi de aici?
        • +14 (20 voturi)    
          Cecenia mai ales (Luni, 12 iunie 2017, 18:32)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Acolo-s rusi ortodocsi majoritari. Sau Moldova...sau Ucraina...sau chiar si in Kurile. Tot mapamondul este rus.
          • -15 (19 voturi)    
            Cecenia. Prost exemplu. Mama terorismului. (Luni, 12 iunie 2017, 20:51)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            Cecenia. Prost exemplu. Mama terorismului.

            Moldova? Ce-i cu Moldova? A cucerit-o Rusia? Sau a ramas fara parale dupa ce au devalizat-o fel de fel de patrioti eurofili? Ai vazut ce spunea zilele trecute ambasadorul american in Moldova despre moldoveni?

            Ukraina? "
            " Rusia NU va ataca un stat din estul Europei decat daca este atacata sau daca populatii rusofone importante din fosta URSS sunt puse in pericol"

            Care cuvintel nu-l intelegi de aici?"

            Kurile? Dincolo de alte dispute anterioare, dincolo de populatia rusofona, ele sunt ale rusilor dupa cel de-al doilea razboi mondial. Au castigat japonezii si ai aflat doar tu? Pretentiile japoneze asupra Kurile sunt la fel de exagerate ca si cum ar cere americanilor sa le dea inapoi Iwo Jima sau Guam.
            • +8 (10 voturi)    
              )))) terorism )))) URSS este Mama terorismului (Marţi, 13 iunie 2017, 7:55)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              informatic, prin omuleti verzi..precum si un terorism la adresa propriului Popor, vezi violentele Militiei din 12.06.2017 din "democratia" Cracanatului
          • +6 (8 voturi)    
            si in Georgia (Marţi, 13 iunie 2017, 9:31)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            nu sunt asa de multi rusi....am un amic gerogian si, la o sticla de bere, imi tot repeta ca ei vor independenta totala fata de Rusia dar nu le iese din cauza unei mici enclave rusesti de pe teritoriul Georgiei.
            • -1 (1 vot)    
              In rest, ca a pus tunul pe populatia civila... (Marţi, 13 iunie 2017, 15:22)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              In rest ca anterior invaziei rusesti , nebunul ala care era presedinte a pus tunul pe populatia civila (la modul cel mai propriu, cartiere civile bombardate cu artileria)...nu conteaza, nu-i asa, ca doar erau cativa rusi...nu mare paguba!

              PS: Sevarnadze, Presedintele nebun care si-a bombardat cu tunul propria populatie a fost rejectat si alungat de puterea urmatoare din Georgia (putere care nu e in nici un caz pro-rusa).

              Dar nu-i nimic, a fost recuperat de obsedatii rusofobi si a fost pus guvernator pe undeva prin Ukraina. Deci, tineti-va bine, nu s-a mai gasit un ukrainean sa fie pus Guvernator de regiune; a trebuit sa fie reciclat nebunul din Georgia. Asta, fireste, nu da nici un fel de dureri de cap celor care sunt brusc miscati de mila ukrainenilor !
              • -1 (1 vot)    
                Mikheil Saakashvili nu Sevarnadze (Marţi, 13 iunie 2017, 15:43)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Mikheil Saakashvili nu Sevarnadze.

                Mutumesc HN ca lasi sa treaca si postarea care corecteaza greseala.
              • 0 (0 voturi)    
                De unde... (Marţi, 13 iunie 2017, 17:33)

                Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                ,,,ai informatiile cu bombardatul rusilor? Poate erau razvratiti si in razvratiti intri ca in cartierele tiganesti...cu armata, cu mascatii...nu ti se pare normal sa-i tii sub control?
                • 0 (0 voturi)    
                  Citeste. Pe bune, citeste ! (Marţi, 13 iunie 2017, 20:07)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

                  Citeste. Pe bune, citeste !

                  Nu e vorba despre mascati. Am spus clar : artilerie, noaptea, de la distanta

                  "2.2 Indiscriminate Shelling of Tskhinvali and Outlying Villages

                  On the night of August 7-8, Georgian forces subjected the city of Tskhinvali and several nearby Ossetian villages, including Nizhnii Gudjabauri and Khetagurovo, to heavy shelling. !"

                  Asta-i din raportul "Human Rights Watch", in nici un caz pro-rus.

                  link:


                  https://www.hrw.org/report/2009/01/23/flames/humanitarian-law-violations-and-civilian-victims-conflict-over-south#915ac0
    • +23 (29 voturi)    
      "Numeroasele surse de analiza" nu au auzit (Luni, 12 iunie 2017, 17:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      de Crimeea, Estul Ukrainei plus teritorii anterior ocupate Karelia, Regiunea Transnistria din Moldova, etc. Poate le-ar fi utila o documentare mai serioasa Imperiul Rus este permanent in cautare de expansiune teritoriala. Stat primitiv rusia mizeaza doar pe vanzarea bruta a meteriilor prime, armata supradimensionata si presiuni inclusiv teritoriale asupra vecinilor. Iritarea rusnacilor la instalarea unui sistem defensiv in Romania si Polonia arata clar orientarea lor pentru crearea de state tampon, tinute sub control cel putin politic. Singurul garant, cel putin la acest moment, al unei reale independente pentru fostele tari din "lagarul" comunist sunt SUA
      • -2 (6 voturi)    
        Ineresanta ,,contra" pe ,,teritoriul (Marţi, 13 iunie 2017, 1:07)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Romaniei ", dintre trolul rus Newlook si trolul SUA Bogdan_ 100 (Nu e clar inca, ce factiune din SUA o reprezinta ). Newlook este mai onest (desi Atentie ! ca e foarte ,,agresiv"), dar macar nu se deghizeaza cu un ,,nume romanesc".
    • +12 (18 voturi)    
      DOMNU* ...LOOK (Luni, 12 iunie 2017, 17:47)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Groaza pe care o are poporul a carui limba o vorbiti , fata de stapanii dumneavoastra , face ca aceasta asigurare sa merite toti banii .E ca un fel de CASCO Poate mancutii de la Savuskina , cu timpul , vor pricepe si ei ceva , cand vor putea ,(peste 30-40 de ani ) cu troleybuzul sa faca ocolul patriei lor (Veliki Mujikistan )
      • -11 (17 voturi)    
        Nu esti "poporul", nu te amagi! (Luni, 12 iunie 2017, 22:36)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

        Nu esti "poporul", nu te amagi!

        Din partea mea, daca Romania vrea sa aiba doua tancuri la fiecare intersectie, asa sa fie.
        Trebuie doar ca poporul, IN DEPLINA CUNOSTINTA DE CAUZA, sa hotarasca asa si sa voteze asa.
        Asta inseamna ca oamenii trebuie sa inteleaga si sa valideze judecatile care spun ca nu stiu cine ii ataca maine la pranz, dar si consecintele acestora: mai putini bani in invatamant, sanatate, investitii, etc.

        Sigur ca da, unii sunt interesati sa inventeze amenintari si din partea martienilor; din asta mananca painica alba (Johanis y compris). Dar ceea ce nu spun romanilor e cate spitale, cate locuri in invatamant, cate pensii si salarii se reduc ca Romania sa-si achite "obligatiile militare", obligatiile care-i consolideaza pozitia lui Johanis.
        • +5 (11 voturi)    
          Am mai auzit discursul ăsta în 1981, (Marţi, 13 iunie 2017, 2:49)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          pe vremea când Statele Unite instalau rachete nucleare cu rază scurtă de acțiune în RFG ca să-i scoată lui Brejnev din cap ideea că ar putea ajunge la Amsterdam folosind doar tancuri și armament convențional.

          La vremea aceea, dacă stăteai să-i asculți pe ruși, exact același discurs îl auzeai, erau plini de grijă față de poporul german care ar fi trebuit s”ă-și dea acordul în deplină cunoștință de cauză” etc. etc.

          Problema s-a rezolvat mult mai simplu, Helmut Schmidt a fost înlocuit cu Helmut Kohl (fără măcar să fie nevoie de alegeri pentru asta) iar rușii au rămas vorbind singuri.
        • +4 (4 voturi)    
          mars de-aici! (Marţi, 13 iunie 2017, 15:03)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ce zici, ma? Scoli, spitale? Nu mai sunt bani? Pai PSD nici n-a prevazut bani pentru ele, nu stii? Salarii si pensii? Pai tocmai ce si le-au inzecit!! Dar, brusc, 2-3% din buget este prea mult pentru aparare!
          Asta v-a zis la instructaj? Asta e linia pe care trebuie sa jucati? Dar miliardele si miliardele furate de PSD si musterii din servicii, industria si flota vandute la fier vechi, intreg patrimoniul PCR, UTC, BT, al sindicatelor, resursele extraordinare date din pix lui X si Y? Unde sunt? Nu le-au furat si nu le fura in continuare?

          TU, nemernicule, nu esti platit din banii furati, deturnati de Mafie? La munca, jivina, castiga un ban cinstit si-o paine curata!! Mars de-aici!!!
    • +22 (28 voturi)    
      pe bune? (Luni, 12 iunie 2017, 17:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Deci Rusia are destul pamant zici tu? Dar ne poti spune cine a atentat la drepturile rusofonilor din Crimeea? sau din Georgia? sau din Donbass? Ce riscau acestia? Sa ajunga in UE? Si de cine vrea sa se apere Rusia cand intareste flota din Marea Neagra? De Siria? De Turcia?
      Si de ce Rusia nu se retrage din republica Moldova?
    • +6 (8 voturi)    
      ciudata analiza! (Marţi, 13 iunie 2017, 9:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      uiti un mare amanunt: in 1939 URSS era muult mai mare decat este Rusia astazi. Cu toate acestea nu a ezitat o secunda sa smulga teriorii (de la noi Basarabia, a inghitit tarile baltice, estul Poloniei etc). Toate prin tratatul RibentropMolotov..Apoi, dupa conferinta de pace de la Paric (1945) si-a extins influenta si in Ungaria, Cehia, toata Polonia, Germania de Est.
      Sta in spiritul liderilor rusi sa fie lacomi, sa ia cat mai mult, desi poate nu au nevoie (incepand cu Ivan cel Groaznic si pana la Putin).
      • -4 (4 voturi)    
        Nu, nu uit (Marţi, 13 iunie 2017, 14:56)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu, nu uit. Stii istorie pe sarite, dar nu conteaza. Spre exemplu, nu URSS a atacat Germania, ci invers (stiu, Stalin a luptat pentru chestia asta, dar nu-i vina lui ca nemtii au pus botul). Iar Nazismul si lagarele de exterminare CHIAR au existat; razboiul a fost castigat de cele trei puteri impotriva puterilor Axei, etc, etc.

        Chiar si cu contorsionarea istoriei pe care o practici...

        ....Secolul de azi e 21 !!! Obisnuiti-va cu asta.

        Comunism vs Capitalism nu mai e un issue, Est-Est nici atat pentru ca dpdv teritorial, cele care sunt acum mari puteri sunt satisfacute.

        Altele sunt provocarile azi, nu cuceririle teritoriale. Cand scriam acum cativa ani ca Ioropa e pe curs de coliziune cu SUA, toti ziceau ca sunt nebun. Azi...uite ce se intampla.

        Lasati ochelarii de cal. Daca vreti sa luati masuri intr-adevar inteligente luati realitatea asa cum e (nu cum visati voi sa fie) sia actionati in functie de datele ei, nu de fanteziile cu pokemoni.
        • +2 (4 voturi)    
          cate au existat! (Marţi, 13 iunie 2017, 17:17)

          q1953 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dumneata nu ai pic de rusine, trasatura dealtfel comunistilor rusi!
          Comunismul si gulagurile siberiene au existat, Canalul Romanesc a existat, canibalism in Ucraina anilor "30 a existat, 100 de milioane de rusi morti prin crime ale NKDV au existat, maresalul Tuhacevski omorat de NKDV a existat, tezaurul romanesc furat a existat, ce vrei mai jigodie antiromaneasca sa-ti mai amintesc?
          • -1 (3 voturi)    
            Vorbesti de Tuhacevski, (Marţi, 13 iunie 2017, 19:05)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui q1953

            dar se pare ca habar n-ai cine a fost.
            Ai citit ce ideologie comunista avea Tuhacevski ?. Stalin era un fel de ,,mic burghez " pe langa el.
            Cu ce crime a facut in razboiul civil, si in anii '20, Tuhacevski il face pe Beria sa para un securist de duzina.
            Stalin avea dosarul lui Tuhacevski cu dovezi ,,beton", nu a trebuit decat sa trimita dosarul tribunalului, si soarta lui Tuhacevski a fost pecetluita.
            Tuhacevski a fost ,,umflat cu pompa '' de propaganda anglo-americana, ca sa para o ,,alternativa" in locul lui Stalin. Dar nu era o alternativa . Ar fi fost un dezastru.
            • -1 (1 vot)    
              Reabilitare Stalin! (Marţi, 13 iunie 2017, 23:00)

              q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

              Dezastru a fost, fara toti maresalii si generalii bagati la inchisoare de Stalin in primul an de razboi, cand a trebuit sa-i scoata pe cei care mai traiau si sa-i puna la comanda marilor unitati de pe front si sa redreseze situatia.
              Dosarele au fost "beton" pe baza diversiunii serviciilor germane care l-au intoxicat pe Stalin cu lista de la Viena.
              Cum iti explici dezastru in primul an cu Stalin la conducere?
              Probabil esti agent de influenta rus si te inscrii in linia loe de reabilitare a lui Stalin.
              • -1 (1 vot)    
                Tuhacevski (Marţi, 13 iunie 2017, 23:34)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui q1953

                Mai baiete, uite ca m-ai injurat cu foc, imi fac mila de tine si te invat cate ceva. Nu are nimic de-a face cu "reabilitarea lui Stalin" sau alte isterii ale matale, e istorie curata. Si nici macar nu googalesc ca sa te invat:

                - in completare la comentariul anterior ca Tuhacevski a fost o bruta chiar mai mare decat Stalin, retine ca singurele victorii pe "campul de lupta" ale lui Tuhacevski au fost in razboiul civil bolsevic: cele impotriva taranilor neinarmati de prin Bielorusia, cand reusea cu "armata lui" (de fapt haite inarmate de asasini rosii) sa omoare toata populatia civila din "zone ostile".

                -cand a dat cu nasul de trupe regulate poloneze (da, au participat la razboiul bolsevic, de partea albilor), "viteazul" Tuhacevski a reusit sa scape cu fuga. Niciodata ulterior "Maresalul" Tuhacevski nu a infrant vreo trupa regulata inamica.

                Speculativ vorbind, daca Stalin nu scapa de incompetentul Tuhacevski si armada de secaturi incompetente din armata mositi si promovati de Tuhacevski, probabil ca Moscova ar fi fost germana acum...dar e simpla speculatie.
            • 0 (2 voturi)    
              Lasa-l. Nu ai cu cine, zau! (Marţi, 13 iunie 2017, 23:20)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

              Lasa-l. Nu ai cu cine, zau

              Talmes-Balmes. A ajuns la Tuhacevski ca asa a googalit si el pe undeva. Un mic necitit isterizat ca lumea nu-i ca in carticica lui cu pokemoni.
              • +1 (1 vot)    
                Nu stiu cat te ajuta concluzia mea. (Miercuri, 14 iunie 2017, 3:02)

                Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Poate ai mai studiat problemele interbelice in URSS, si ai propriile concluzii.
                Eu cred ca ,,Epurarile" de prin 1938, au fost in principal cauzate de Stalin, in setea lui de putere si frica de a nu fi dat jos de la conducere.
                URSS iesise deja din perioada ,,revolutionara", dar Stalin era deranjat de vechii tovarasii care,,aveau tupeul" sa-i spuna Koba etc .,,Pufaind din pipa" si-a zis:,, Ia sa scap eu de astia si sa aduc in jurul meu numai oameni ,,tineri" ", care erau cel mult in ,,al doilea esalon" in perioada Revolutiei si a Razboiulului Civil.
                Deci in 1938 , la Moscova a fost o lupta de nimicire intre fosti tovarasi ,,criminali". (De fapt in revolutii, cum ,,scopul scuza mijloacele", criminalii se autodenumesc ,,Mari Revolutionari" ). In acest moment de dupa ,,Epurari", consider ca Stalin a devenit ,,tatucul" . ,,Batranul ",,unic martor" si participant de rang inalt la vremurilor revolutionare ale lui Lenin . Pozitia lui politica era ,,consolidata" puternic. Ar fi fost singurul om care putea pretinde ca Lenin i-a spus ce sa faca dupa moartea lui etc.
                Lenin, desi imbalsmat a ajuns de fapt ,,prizonierul" lui Stalin. Comunismul Sovietic a ajuns ,,proprietatea lui Stalin".
                Deci, Stalin nu ar mai fi putut fi dat jos de la conducere. Tragic este ca, omul asta, chiar a facut scoala de teologie, si a ajuns ce a ajuns.
                Tuhacevski si Rasputin, in sufletul lor, erau mai onesti decat Stalin, oricate rautatii au facut si ei.
                Pentru ca spre diferenta de Stalin, ei isi asumau responsabilitatea (desigur cu scuza ca scopul scuza mijloacele ), dar Stalin nu. Stalin ,,se ascundea" si asta il face mult mai rau. Mai ales, cand pentru ,,a se ascunde", omora pe altii. Ce poate fi mai abject decat asa ceva ?
                • 0 (2 voturi)    
                  Poate fi asa... (Miercuri, 14 iunie 2017, 8:48)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                  Poate fi asa; totusi e "istorie speculativa" daca facem clasamente de genul "care ar fi fost mai rau daca il sugruma pe celalalt". Nu stiu. Eu m-am referit la competenta militara a vestitului Tuhacevski, mai usor de verificat. Concluziile istoricilor sunt impartite; eu sunt in categoria celor care au mari semne de intrebare in directia asta. Argumentele istoricilor "non-Tuhacevski" mi se par mai credibile si mai putin coafate. Ca sa fiu sincer pana la capat, Tuhacevski chiar nu prea ma intereseaza dar am citit despre el fiind un pic pasionat de istoria celui de-al doilea razboi mondial.

                  Ma rog, nu asta e locul in care se poate discuta istorie.
                  • +1 (1 vot)    
                    Deci, eu cred ca (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:42)

                    Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Tuhacevski era la suflet chiar mult mai bun decat Stalin. Dar absolut sigur nu merita sa-l inlocuiasca pe Stalin din motiv de incompetenta. Sa nu incurcam ,,bunatatea " cu ,,conducerea statului". Stalin se pricepea mult mai bine de cat Tuhacevski la industrie.
                    Iar Al 2-lea Razboi Mondia,l a fost un razboi al industriei, si nu a generalilor.
                    Marea pacaleala poate ar fi fost, daca Tuhacevski putea sa se mentina la putere. Nu cred deloc ca ar fi facut fata lui Molotov s.a.m.d. Iar Molotov, nedorind sa imparta puterea cu unul care era ,,compromis" din Razboiul Civil, cu siguranta l-ar fi indepartat pe Tuhacevski.
                    Eu ma indoiesc de faptul ca Tuhacevski ar fi reusit sa ,,puna mana pe putere" in URSS, chiar si daca reusea sa il aresteze si ,,lichideze'' pe Stalin. Ar fi patit ca Beria dupa ce a murit Stalin.
                    • 0 (0 voturi)    
                      doi agenti rusi! (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:04)

                      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                      Eu nu am urmat cursuri de indoctrinare ruso-comunista ca voi doi.
                      Eu am citit carti aparute in tara.
                      Dar de uciderea lui Kirov ce spuneti?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Kirov era un comunist (Miercuri, 14 iunie 2017, 18:16)

                        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui q1953

                        Si comunistii nu prea o ,,sfarsesc" bine cu totii.
                        Comunism inseamna sa pui in comun ceea ce ,,au bogatii ". Iar cand bogatii au disparut,
                        comunistii s-au batut pe ,,averea" lor, pana a ramas in viata numai Stalin.
                        Kirov a fost un comunsit naiv si ,,bun".
                        Nu si-a dat seama, la fel de repede ca Stalin, ca pentru a ramane la putere in comunism, trebuie sa-ti ,,gatuiesti colegul". Stalin ,,s-a miscat mult mai rapid ". Avea ,,avantajul '' ca era deja obisnuit sa aiba mainile bine ,,patate cu sange", cu mult inainte de Revolutie.
                        Vezi atacul asupra masinii cu bani pentru banci din Georgia.
  • +14 (22 voturi)    
    "Moment astral " ? Nu e prea mult totusi ? (Luni, 12 iunie 2017, 16:45)

    Susufler0 [utilizator]

    In orele astrale ale omenirii Stefan Zweig a ilustrat cateva astfel de "momente" (ore) astrale, de care a depins cursul istoriei omenirii, de la cucerirea Bizantului pana la batalia de la Waterloo.

    In cazul vizitei lui Iohannis in SUA si al intalnirii cu Trump nu s-a petrecut niciun moment astral. S-au marcat si practic reconfirmat repere ale politicii externe americane pe care nici macar Trump nu le poate schimba. Si apoi, ce sa schimbe ? Angajamentul pt securitate incheiat cu o tara pozitionata geostrategic in coasta rusilor ? Care isi plateste constincios cei 2% din PIB ? Care este aliat de baza al SUA in NATO ? Care are un Parteneriat ce incumba cheltuieli militare semnificative pt americani, pozitionari strategice si in primul rand multa buna credinta si predictibilitate din partea Romaniei ?

    Deci, vizita a fost un succes prin faptul ca fiecare parte si-a reafirmat vointa, cel putin de a nu schimba nimic !

    PS. Cred, sper ca s-a adaugat si "plusvaloare" la ceea ce exista pana acum intre cele doua tari.

    PS. Dar asta ne-o vor spune altii iar daca va fi cazul o vom constata si singuri.
    • -13 (23 voturi)    
      Plusvaloare ... aproape sigur (Luni, 12 iunie 2017, 16:53)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "PS. Cred, sper ca s-a adaugat si "plusvaloare" la ceea ce exista pana acum intre cele doua tari."

      Cateva sute de "ceva" ce vand americanii pe bani grei, plus mentenanta, plus upgrade periodic....plus curatirea de rugina dupa 1-2-3 decenii.
    • +7 (11 voturi)    
      Mana nevazuta (Luni, 12 iunie 2017, 22:40)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Din volumul unui iceberg plutitor, peste 90% se afla sub nivelul oceanului. Privitorii nu observa partea submersa . Daca am putea insa sa ii intrebam pe supravietuitorii de pe Titanic, ei ne-ar confirma ca exact partea aceasta nevazuta este cea care produce efectele cele mai dramatice.

      Declaratiile date la conferintele de presa sunt doar partea vizibila a celor 5 zile de vizita. Dincolo si mai adanc de acestea sunt discutiile tete-a- tete, schimburile de informatii, planurile puse la punct. Adica evenimentele care au generat concluziile.
      Unii din noi s-au intrebat de ce din delegatia romana a facut parte Eduard Hellvig, dar nu si omul lui Dragnea - Teodor Melescanu. D-aia !

      Cele doua concluzii esentiale ale vizitei au fost garantarea explicita a securitatii Romaniei (referirea clara la art .5 al Tratatului NATO) si asigurarea ca SUA vor sprijini hotarat lupta contra coruptiei. Efectele acestor angajamente nu se vor vedea instantaneu in mod spectaculos. Dar ele vor exista, vor actiona in tacere si - asa cum spune titlul articolului - vor fi importante pe termen lung.
  • -10 (16 voturi)    
    heh! nu va hazardati cu predictiile (Luni, 12 iunie 2017, 17:04)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    in lipsa unor efecte reale care produc atingerea unor scopuri realste.
  • -13 (25 voturi)    
    Potoliți-vă măi cu importanța... (Luni, 12 iunie 2017, 17:20)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Băsescu a fost de cel puțin 3 ori la Casa Albă și nu-și mai aduce nimeni aminte când sau în ce scop au fost făcute vizitele. A plecat Băse, au trecut băieții la cântat ode în cor lui Iohannis.
  • +8 (12 voturi)    
    Ofticosii de serviciu: ochiu la mine! (Luni, 12 iunie 2017, 21:51)

    Heruvim [utilizator]

    Ca au mai fost si altii (gen Dragnea & Grindeanu), ca unde-s banii (tot de la Dragnea cetire), ca de ce nu purta basca la conferinta comuna...

    Bei ofticosilor! Sunteti in stare sa daramati tara asta numa sa va iasa voua cioaca. Acuma nu stau sa va demonstrez ca Dragnea se milogea sa dea si Trump o palma acolo un high five sa iass bine in poza, nu comentez ca Basescu nu a avut niciodata privilegiul de a vorbi de la pupitru peluzei din Casa Alba.

    Da asa, ca Trump s-a angajat la Articolul 5 alaturi de Iohanis, nu va roade un pic? Ca orice relatare mondiala de angajarea Articolului 5 mentioneaza conferinta de presa alaturi de presedintele Romaniei? Hai ma...un pic de icter acolo tre sa bagati si voi ca doar nu sunteti idioti.

    Da faptul ca presedintele USA l-a identificat pe Iohanis ca si campionul luptei anti-coruptie nu va da niste stari de ameteala? Sau de greata? Trump care a spus ca stie foarte bine ce se intampla la Bucuresti?

    Va mai ramane sa spuneti "cine pana mea mai e si Statele Unite stea si de ce nu au si ele basca?".

    Apoi luati-o asa usurel taras grapis spre mama Rusie. Ca va duce dorul: le-a crescut un pic gradul de curatenie morala si au nevoie de jigodii noi pe teritoriu.
  • -5 (13 voturi)    
    NATO nu ne apara de PSD, (Luni, 12 iunie 2017, 22:11)

    OmulNou [utilizator]

    iar PSD e un pericol mai mare decat Rusia.
    • -2 (10 voturi)    
      Ne pandesc (Luni, 12 iunie 2017, 23:50)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      mari pericole , asa ca cel mai bine este sa ne jeluim la Inaltele Porti , sa spunem ca la Bucuresti este mocirla , iar johhanis este aparatorul statului de drept . Marile pericole sunt : coruptionen , PSD-ul ca a format guvernul , nu i-a iesit ticalosia lui johhanis cu Taricianu , iar Rusia este si ea un mare pericol pentru Romania , dar Germania si alte tari dezvoltate au relatii economice foarte dezvoltate cu dusmanul nostru .
    • +1 (1 vot)    
      nu stiu ce sa zic (Marţi, 13 iunie 2017, 15:10)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Avand in vedere scandalul care tocmai s-a iscat in PSD, intre Dragnea si catelul Zgardeanu, care refuza sa se duca la colt... De ce este Dragnea atat de nervos? Ce stie el si din ce surse? De unde si pana unde s-a ajuns la demiterea guvernului? Ca asta inseamna latraturile catelelor de serviciu si "evaluarea" aia facuta de mafiotul sef PSD-ist.
  • -3 (13 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Luni, 12 iunie 2017, 22:31)

    vi_escu [utilizator]

    Oare o fi aflat Trump de articolele scrise de tine imediat dupa alegerile din SUA? Hammm.... ce zici?
  • -2 (12 voturi)    
    Anost și inutil (Luni, 12 iunie 2017, 23:36)

    CalinMircea [utilizator]

    Total fără rost întâlnirea. Replicile celor doi parcă le-a scris Hagi - "Să fie bine să nu fie rău" - o pierdere de timp colosală. Nici o problemă reală discutată : vize, economie, problema Balcanilor, Moldova, etc. Nimic. Zero. Veșnica și inutila "luptă anticorupție". Amândoi "șefii de stat" și - au mai dat încă o dată examenul în lipsa totală de viziune și inteligența îndoielnică. Și nelipsita mizerie morală a unor "formatori de opinie" de pe la noi care după ce l-au umplut de zoaie pe Trump acum îl preaslăvesc. Nu putem să ieșim din mlaștina intereselor mărunte. Păcat.
  • +1 (7 voturi)    
    Newlook (Marţi, 13 iunie 2017, 0:44)

    europeanul2 [utilizator]

    Newlook nu-ti fa probleme ca asigurarea securitatii acestei tari presupune lipsa de bani pt spitale, scoli, cultura si altele! Situatia in care suntem se datoreaza in primul rand lipsei de securitate si de putere de care am dat dovada cand ne-au invadat cu atata blandete rusii. Nu te speria, acum s-au mai schimbat lucrurile si incepem si noi sa avem o infuzie de putere militara si politica din vestul salbatic. Pui pariu ca odata cu creerea unei zone solide din punct de vedere militar vor creste si investitiile si implicit economia? Crescand economia vor aparea bani si in sanatate, educatie, cultura si asa mai departe?
    Cu siguranta stii si tu aceste lucruri, asa ca te rog abtine-te, nu de alta dar vad ca te iau la misto toti cititorii!
    Newlook old style!
    • -2 (2 voturi)    
      Multumesc, mai baiete ! (Marţi, 13 iunie 2017, 14:17)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Multumesc, mai baiete ! Pari foarte marcat de grija mea. Eu sunt bine, mersi.
      Dar nu crezi ca ar trebui sa te referi la articolul lui Tapalaga si nu la comentariile mele?
      • +1 (1 vot)    
        ramai fara slujba! (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:50)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Postace, nu esti bine de loc!
        Cred ca in curand vei ramane fara salariu!
        Nu vezi ca nu au efecte pozitive postarile tale?