Cine scufunda PNL mai repede: Orban sau Busoi?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 20:01 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Candidaturile lui Cristian Busoi si Ludovic Orban, anuntate luni in mod oficial, arata ca liberalii si-au epuizat resursa interna si ca atat mai poate oferi acest partid. Nu ma indoiesc ca intre cei doi va exista o competitie reala, dar lipsita de interes pentru public. Un politician cam neserios si altul lipsit de charisma, amandoi retrasi din cursa pentru primaria Capitalei inainte sa inceapa, reclama pozitia de lider al PNL. Singura necunoscuta este care din cei doi scufunda mai repede partidul?

Unii inclina sa creada ca Busoi este mai letal, prin capacitatea aproape unica de a trece neobservat oricat de mult ar iesi la televizor. Altii se tem mai mult de haoticul Orban, sub care liberalii s-ar stinge ca pe Titanic, cu muzica, dans si veselie. Cu totii sunt insa de acord ca nici unul nu e ce trebuie pentru partid, nevoit sa aleaga intre catastrofa si apocalipsa. Jucatori de liga inferioara, loseri profesionisti, amandoi au expirat inainte de iesirea din perioada de garantie.

Busoi propune in motiunea lui mai multa discutie despre economie si fiscalitate si mai putin despre justitie. Altfel spus, o competitie de populisme cu PSD si a se slabi cu integritatea. Baronii PNL s-au cam saturat si ei de procurori, anchete, sentinte. Orban vine cu un aer vindicativ, cu un dinte impotriva “sistemului” al carui victima a fost. Ca detaliu semnificativ, in motiunea lui nu veti gasi un cuvant despre justitie sau integritate. Tocmai din acest motiv se bucura de sustinere interna. 
  • Din motiunea lui Busoi: "PNL este în derivă pentru că PNL a pierdut avantajul poziţionării pe teme economice prin reducerea fiscalităţi - acest avantaj a fost chiar preluat de PSD - şi PNL s-a concentrat pe Justiţie, în condiţiile în care scorul PSD nu poate fi scăzut pe teme de Justiţie, pentru că electoratul PSD este indiferent la această temă, iar PNL nici nu creşte în bazinul său pentru că nu mai oferă nici mesaje economice oamenilor deschişi spre PNL. Justiţia rămâne o temă importantă de luptă cu PSD, dar tema prioritară a PNL devine economia şi fiscalitatea!"
  • Din motiunea lui Orban: "Partidul Naţional Liberal are nevoie, la toate nivelele, de lideri, nu de şefi. Liderul este omul care inspira, care indică direcţia şi îi convinge pe oameni să îl urmeze pentru că dă încredere şi energie grupului. Şeful, în schimb, este doar un om numit, aflat conjuctural într-o poziţie superioară ierarhic, fără a fi câştigat aprecierea şi susţinerea grupului."
De ce au ajuns liberalii aici? Cum au ajuns sa aleaga intre Orban si Busoi? In esenta, nu le-a pasat de public, ci de functii, afaceri, putere exercitata in interes propriu. In interior, partidul nu dispune azi de alte solutii mai bune. Unul din cei doi va administra temporar partidul. Greu de crezut ca viitorul sef al PNL castiga un mandat de patru ani. Liberalii vor fi obligati sa organizeze un nou Congres inainte de alegerile prezidentiale din 2019, sa importe iarasi un lider din exterior, asa cum au mai procedat pana acum cu Stolojan sau Iohannis si sa incerce relansarea partidului. In treacat fie spus, nu cred ca asta se mai poate dat fiind ca PNL este organizat, gandeste si functioneaza la fel ca PSD, adica populist si corupt, numai ca se adreseaza unui electorat mult mai pretentios si exigent.

Cu Orban sau Busoi la carma, liberalii vor continua sa scada in sondaje. Mai au la dispozitie maxim un an sa gaseasca un lider adevarat, onorabil, capabil sa recastige increderea alegatorilor si sa se aseze la masa negocierilor cu USR. PNL nu va avea nici o sansa la urmatoarele alegeri daca nu formeaza o alianta. Faramitata, dreapta mai sta doua cicluri electorale pe tusa cel putin. Cu resursa interna epuizata, liberalii vor pierde foarte probabil rolul de lider al opozitiei dar asta nu mai prea conteaza. Ar mai fi de notat ca vechiul PDL a renuntat cu totul la pretentii, prin retragerea lui Catalin Predoiu din cursa. Demobilizarea pedelistilor va accelera caderea partidului.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

15089 vizualizari

  • -12 (32 voturi)    
    Domnu Tapalaga, cu limba română cum stăm? (Luni, 15 mai 2017, 20:17)

    Lovercraft [utilizator]

    Zilele trecute vă legați de Grindeanu, că e analfabet. Văd că folosiți „la toate nivelele”. Păi se poate, domnu Tapalaga? Ia uitați-vă în dex să vedeți ce sunt alea „nivele”. Care e diferența între „nivele” în acest context și „succesuri”?
    • 0 (12 voturi)    
      7 ani de acasa lipsa! (Marţi, 16 mai 2017, 6:50)

      sun [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Esti un caracter de doi bani ce vaneaza greselile altora crezand in capul tau diform ca esti destept! Nu, nu esti si o poti constata in fata unui proiect sau a unor probleme de matematica sau fizica ca sa nu spun de o competitie sportiva. Ca unii fac parada de limba romana nu inseamna ca si pledeaza pentru ea ! Este doar o parada asemanatoare cu una de posete sau pantofi cu toc! te du...
      • 0 (4 voturi)    
        Foarte urât din partea ta... (Marţi, 16 mai 2017, 19:18)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui sun

        ...să adresezi un astfel de mesaj domnului Tăpălagă, care vâna greșelile de exprimare ale lui Grindeanu....
  • +7 (23 voturi)    
    Un om care le era mult superior celor doi (Luni, 15 mai 2017, 20:27)

    Susufler0 [utilizator]

    atat dpdv intelectual cat si organizatoric nu are priza in interiorul partidului, in mass-media, la public !
    Daca ii compari pe cei trei, este evident ca cel mai rasarit este Predoiu. Da' nu place !

    De aceea, in disperare de cauza unii se gandesc la Cacarau !

    Asta ar avea priza si in partid si in media si si la o parte din public ! Dar e puturos !

    PS. Si asta e norocul PNL-ului, pt ca cel mai repede dintre toti Cacarau ar scufunda pluta liberala
    • +22 (28 voturi)    
      Toti trei sunt niste loseri! (Luni, 15 mai 2017, 22:05)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cand loserii conduc un partid, viitorul partidului e sa intre in istorie. Prin lada de gunoi ai istoriei. Pentru raul facut Romaniei alaturi de PSD, PNL merita sa dispara. Avem nevoie de alta clasa politica, borfasii din PSD, ALDE, PNL, nu au ce cauta in politica!
      • +10 (12 voturi)    
        Bine zici " lada de gunoi a istoriei" ! (Luni, 15 mai 2017, 23:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Busoi in containarul rezervat deseurilor din hartie (igienica), Orban, in cel rezervat deseurilor din plastic (peturi de bere, sticlute de plastic de votca etc) iar Cacarau in cel rezervat sticlelor (de whiskey premier) !
    • -7 (11 voturi)    
      cacarau? (Luni, 15 mai 2017, 22:54)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      esti simpatizant pnl prin aripa pdl-base-udritza?

      antonescu a avut unele trosneli, printre care si asta cu sustinerea lui busoi, insa mult mai putine fata de cele de care a fost acuzat in mod concertat de o media aservita unor idoli renegati acum :D Caz in care se pune intrebarea: cine este rau de fapt? cel "injurat" de base atunci si cu care este in pat acum (dragnea) sau cel injurat de base si atunci si acum (cacarau). De base si de fanii sai neconditionati cu poza sub perna, bineinteles :D
      • +3 (9 voturi)    
        N-ai nimerit-o ! (Marţi, 16 mai 2017, 8:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Sunt simpatizant Radu Banciu prin intermediul aripioarelor de pui pe care le cumparam de la acelasi restaurant chinezesc ! :)

        In ceea ce-l priveste pe Cacarau ezit intre a-l caracteriza a fi fost branza buna in burduf de caine sau forma fara fond, arta pt arta. Inclin totusi pt ultima varianta !

        Vezi tu, planetele se rotesc si se aliniaza pana la urma pt a da numai si numai un anume rezultat. Asa fiind, ar fi fost groaznic sa iasa Cacarau de la Isaccea Presedinte al Romaniei, si atunci s-au mai rotit un tur si s-au aliniat din nou. N-au nimerit-o nici de data asta : ar fi fost oripilant sa iasa Ponta Presedinte si atunci, inca o tura, tura finala, dupa care alinierea a fost fara cusur : a iesit Klaus !

        PS. Asta-i de fapt meritul lui Cacarau ! Ca nu a iesit el Presedintele Romaniei ! :))

        PPS. Restul, "trosneli", "idoli renegati", "fani", "poze", sunt baliverne, sau altfel spus, "forme fara fond" !

        PPPS. Iti doresc o zi buna ! ;)
    • +12 (14 voturi)    
      Cine sa fie ? (Luni, 15 mai 2017, 23:37)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Am urmarit un interviu cu dl Antonescu in urma cu vreun an. Parea convingator, spunea lucruri interesante, l-am ascultat cu interes... asta doar pana cand a inceput sa justifice crearea USL.
      Ala a fost momentul cand s-a rupt filmul si am comutat pe alt canal.

      Daca vrea sa se intoarca in politica mare, dl Antonescu trebuie inainte de toate sa admita clar si raspicat ca USL-ul a fost o idee fundamental gresita. Doar apoi se poate discuta ...
      - - - - - - - - - - -
      Indiferent care va fi conducerea PNL in urmatorii doi ani, pentru a fi credibila, ea va trebui sa faca o Opozitie mult mai hotarata decat pana acum. Iar la prezidentialele din 2019, pentru a evita un fiasco asemanator celui de la localele bucurestene, va trebui sa sustina un proiect comun cu USR-ul.
      • +13 (15 voturi)    
        Hardcore politics (Marţi, 16 mai 2017, 2:40)

        n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        Tariceanu a afirmat, recent, ca Geoana a vrut sa fie presedinte mai repede, asa a fost suspendarea si referendumul din 2007. Au ratat obiectivul, PSD dominant in parlament a platit pretul esecului, l-a sustinut pe Tariceanu sa-i scoata pe PD din guvern si apoi sa stea cu un guvern minoritar.
        Legislatia electorala e modificata in uninominale, PNL + PSD (+UNPR, vechi pesedisti) fac USL-ul pentru a controla total jocul politic, iau 95% din consilii judetene, iau cam toate orasele, strivesc tot in 2012. Iar suspendare, iar referendum. Motivele circumstantiale sint iar aruncate lumii sa le molfaie. Insi cu doxa si cu pretentii (Pirvulescu, decan la SNSPA, AMP etc.) ne explica ce si cum se molfaie. Si referendumul asta esueaza. De data asta e mai usturator. Nu exista scuza pentru un asemenea amatorism. Era joc controlat 99% de USL. Ca o consolare pentru toata echipa, PSD ii ia pe PNL in toamna si in parlament, unde prin uninominal au luat toate colegiile. Impart in mod egal locurile. Un an mai tirziu, PNL-ul se retrage in liniste din guvern, ca si cum ar fi o greseala ca ar fi acolo. Asa cum Geoana si-a fortat norocul si a platit si el si partidul in 2007, tot asa Antonescu si-a supralicitat sansa in 2012 si a platit si el si partidul in primavara 2014. Antonescu a jucat atit de lamentabil, cu carti foarte mari in mina, incit ii este si rusine sa mai dea ochii cu vechii aliati de fortare a norocului.

        Ginditi-va un pic la chestia asta: obiectivele au fost cele de mai sus; toate comentariile din toata perioada 2007-2014, cu cezarismul lui Basescu, cu Udrea, cu sicanarile Ponta-Antonescu, toate sint fum, camuflaj, prilej de a ne etala fantezia, de a ne enerva si de a ne supara intre noi.

        Dan Tapalaga are dreptate: PNL-ul, PSD-ul si PD-ul au dus politica pina la incest. Generatia de politicieni care au transformat politica intr-un joc de maxim cinism nu mai merita nici macar ascultata, cu atit mai putin votata.
        P.S. Actant principal in toate astea a fost Dragnea.
      • +5 (9 voturi)    
        Motanule gri, parerea mea despre Crin (Marţi, 16 mai 2017, 8:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        este urmatoarea : Pe Milica Geologul l-a invins "Sistemul", pe Cacarau, Lenea ! Dovada ? Sta acasa pe banii nevestei (pensia lui de parlamentar e mizilic) si taie frunza la caini.
        Ca sa evit injuraturile multora ma grabesc sa adaug ca e dreptul lui si totodata cadoul pe care i-l face nevasta-sa zi de zi.

        Cat priveste "talentul" d-lui Antonescu, da, el exista, dar eu unul, ghidandu-ma dupa excelenta clasificare pe care o face Titu Maiorescu in "Oratori, retori, limbuti" l-as incadra pe liberal in categoria retorilor. Dupa parerea mea, bazata, e adevarat, aproape exclusiv pe experiente livresti), de la incheierea perioadei interbelice Romania nu a mai avut oratori ci doar cativa retori si o droaie de limbuti !

        Poate cand se va repatria d-na de la Bruxelles, de voie, de nevoie se va intoarce si dl Antonescu in politica !

        Va trebui insa sa negocieze cu liberalii care vor fi la carma partidului atunci (daca va mai exista partidul!), pt ca este evident ca nu se poate intoarce decat presedinte !

        Totusi, daca ma intrebi pe mine, nu cred ca Cacarau se va da jos din pat ca sa-si ia pe cap o droaie de responsabilitati.

        PS. Nu e genul !
    • +2 (4 voturi)    
      Un nou candidat (Marţi, 16 mai 2017, 9:06)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      O sa apara o noua optiune, un candidat care sa ofere alternativa la dezastrul care se intrevede.
      • 0 (4 voturi)    
        Asa ar trebui ! Asa este imperios necesar ! (Marţi, 16 mai 2017, 11:12)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        Nu-mi pot inchipui ca in 2019 vor candida la functia de Presedinte al Romaniei Dragnea (sau Firea), Busoi (sau Orban)... si ?

        E nevoie intr-adevar de o alternativa, altfel vom alege iarasi raul cel mai mic, adica pe Iohannis !

        Problema la noi insa cred ca e alta in ceea ce priveste lansarea figurilor noi in politica mare. Sa scoti la vedere in 2019 un om capabil sa cucereasca publicul,asta inseamna ca ar trebui sa-l vedem inca de pe acum pe acel om. Inseamna ca inca din mai 2017 trebuie sa avem un nume "nou" pe care sa-l vedem deocamdata cu ochii mintii la Cotroceni. Asta pt ca romanii se lasa sedusi mai greu, sunt mai imobili si mai inceduli decat alti europeni.

        PS. Or te intreb : vedem acea personalitate capabila sa reprezinte, cum bine ai spus, "alternativa la dezastrul care se intrevede" ?

        PPS. In ceea ce ma priveste, din nefericire, eu nu o vad !
    • +1 (1 vot)    
      cred ... (Marţi, 16 mai 2017, 14:31)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... ca sunteti pedelist ... cam de cand era si duvaz prin partid ;)
  • +10 (14 voturi)    
    Orban sau Busoi? (Luni, 15 mai 2017, 21:05)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Amandoi. Impreuna cu ceilalti membri PNL.
    Submarinul galben.
    • +1 (9 voturi)    
      catarama (Luni, 15 mai 2017, 23:35)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      unele surse spun ca maine va apare si catindatura lui viorel catarama.
      deci, don tapalaga s'a grabit cu scufundarea titanicului istoric al politicii postdetzembriste din tzarisoara.. :-)
      iaca, vine salvarea de la un liberal de afaceri. dintre putinii, caci labaralii sunt bujetari din tata'n fiu. cum zicea nenea iancu, contzopistii, advocatii, profesorasii, caracuda.
      so, buckle up for safety, penelica !
      and may the force be with you !
      pt. o mica atentie, va spun si cine'i ...the force.:-))
      • +2 (6 voturi)    
        catarama!>? (Marţi, 16 mai 2017, 6:56)

        sun [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Asta nu este intreg la minte. Are un amestec de idei luate de peste tot si mai a fost si un profitor al sistemului
        • 0 (2 voturi)    
          adica (Marţi, 16 mai 2017, 14:10)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui sun

          ce vrei sa zici e ca nu e la minkea, ca nu pica la zar cu ..The Force :-)
  • +14 (18 voturi)    
    Amandoi-s gropari prin vocatie (Luni, 15 mai 2017, 21:07)

    Plagarus [utilizator]

    O apa si un pamant, notarul- doctor si fiul macelarului rosu din Brasov.
  • -11 (21 voturi)    
    ambii, (Luni, 15 mai 2017, 21:08)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    cu aportul si sub bagheta distinsului Prasident Herr. Johannis....
  • +8 (14 voturi)    
    astia fac concurs ca nebunii pe A1 (Luni, 15 mai 2017, 21:24)

    mnicku [utilizator]

    rezultatul e previzibil si oricum mor ca popindaii !!! variaza eventual viteza de scufundare, ca la cum arata sint ca piatra in aer .

    astia se vor trezi cind isi vor citi in necrologul din MO .
  • -13 (19 voturi)    
    Eu (Luni, 15 mai 2017, 21:35)

    A310 [utilizator]

    as fi de parere ca un liberal cu state vechi ar trebui ales in functia de presedinte al PNL , respectiv Viorel Catarama .
    Cred ca adevaratii liberali l-ar sustine .
    • +2 (10 voturi)    
      nu neaparat (Luni, 15 mai 2017, 22:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui A310

      orban e destul de ok, dar clar este cu cooperativa veche, bushon fiind cu cea noua.

      Cand a candidat la pimarie, lumea a facut misto de o poza proasta cu javra in curte, fara sa se aprinda cuiva vreun beculet ca omul chiar nu a avut mega echipe de pr, ca unii "saraci" din voluntari sau nana. Asta chiar a incercat prin el insusi :)))))
  • +3 (15 voturi)    
    pff (Luni, 15 mai 2017, 21:51)

    cvi [utilizator]

    Eu cred ca Orban poate sa le opreasca scufundarea. E unul dintre putinii care s-au opus deschis formarii USL.
    Dar mai e cale lunga pana sa ma faca sa-i votez, din nou. Cred ca multi vom ramane cu USR.
    • -2 (4 voturi)    
      peneleaua (Marţi, 16 mai 2017, 12:37)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      nu risca mare lucru, orice'ar fi, raman de dreapta.
      unii vor trece la base, altii la tarliceanu, cativa, mai fraieri, la salvamari.:-))
      • -2 (2 voturi)    
        Sigur ca da! (Marţi, 16 mai 2017, 14:32)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Pentru ca Basescu si Tariceanu sunt personaje perfect frecventabile si mai ales de dreapta.
        Tariceanu tocmai vrea sa omoare impreuna cu PSD cota unica pe care tot el a dat-o.
        • 0 (2 voturi)    
          voi astia care'l (Marţi, 16 mai 2017, 19:18)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          gasiti nefrecventabil, tartor, diktator, tot raul lumii, ia ganditi pe cine a batu base in alegeri, si folositi oleaca imaginatia voastra.
          ce'ar fi fost romania cu bombonel 10 ani la cotrocesti, aaaa ?!
          sau pe joana din jacuzzi de la vintu...

          astept baietii cu imaginatie sa ne faca o ilustrare, cam ce ar fi fost azi in romania lui bombo sau jeoana....
          pai, nicu dracnea este pui de'o zi, comparand...:-))
          have a nice evening !
  • +13 (19 voturi)    
    Comedia continua (Luni, 15 mai 2017, 21:57)

    bagu.florin [utilizator]

    Lolek si Bolek se bat pe motocicleta, care sa stea la geam.
  • +3 (15 voturi)    
    Inca odata, (Luni, 15 mai 2017, 22:19)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Ilie Bolojan este Solutia.
    Ce ati facut cu el? L-ati ascuns? L-ati convins sa se retraga?
    O sa deveniti istorie. Cu Busoi sau Orban. Daca nu schimbati ceva, AMIN!
    • +2 (6 voturi)    
      io zic ca emil (Luni, 15 mai 2017, 23:47)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

      are si experienta.:-)
      neeee, labaralii nu merita un asa om....
  • 0 (2 voturi)    
    Sa dispara toate! (Marţi, 16 mai 2017, 6:42)

    sun [utilizator]

    Ca o parere: si daca dispar toate denumirile de azi maine ii gasim sub alte sigle tot pe neispravitii astia care ne duc la dezastru! Si daca ne uitam la istoria interbelica PNL-ul de atunci era aproape identic cu PSD-ul de azi ! Acelasi tip de oameni si aceleasi apucaturi! Sau secretarii de partid ai lui Ceausescu nu erau cam cum sunt azi presdintii de consilii judetene? Ce credeti ca poate sa emane acest oropsit popor?
  • -2 (4 voturi)    
    Oare cine (Marţi, 16 mai 2017, 9:34)

    wintershadow [utilizator]

    are de castigat prin scufundarea PNL-ului? Daca v-ati pune intrebarea asta, poate ar fi mai evident cine isi baga coada. Sper totusi ca va castiga Orban, care desi are si el niste bile negre in trecut, e cam singura speranta. Indiciu: vezi cum a fost scos "elegant" din cursa pentru Primarie, nu corespundea si mai si manca din procentele cuiva...
    • +4 (6 voturi)    
      Puteti desemna un preferat intre Dracu" si Aghiuta (Marţi, 16 mai 2017, 10:49)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      ??!!!
      Referitor la afirmatia : "a fost scos elegant din cursa pentru Primarie", va reamintesc ca singur s-a scos din cursa !! Va mai amintesc ca a facut o declaratie video in care s-a scuzat cu urmatoarele argumente :
      -ca nu a cerut banii pentru el , ci pentru campanie
      -ca nu stia exact noua lege electorala (pe care a votat-o si el cu mai putin de un an inainte, iar initiator a fost pnl) !!!
      Si mai relevant e faptul ca Orban insista pe numerar si pe remiterea acestuia unor sefi din tembeliziuni fara sa intre mai intai in conturile/caseria partidului !!
  • +2 (6 voturi)    
    PNL este deja istorie (Marţi, 16 mai 2017, 10:40)

    Acidutu [utilizator]

    Nici cu "apa vie" nu mai poate fi resuscitat. Dupa 1989 nu a fost decat o "aripa"a psdr_ului si psd_ului. La inceput doar o aripioara si mai apoi ditamai aripa.
    Au fost tot timpul cu tuhazul in doua lutri, iar acum au cazut cu el in balata. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
  • -2 (6 voturi)    
    singura solutie (Marţi, 16 mai 2017, 11:48)

    om simplu din multime [utilizator]

    unirea cu pmp, prin absorbtie, si alegerea lui base ca sef al marelui pmp ! :-)
  • -3 (3 voturi)    
    Raspuns corect: Turcan si Predoiu (Marţi, 16 mai 2017, 13:44)

    andipetre [utilizator]

    PNL a inceput sa decada in momentul in care a fost unit cu PDL. E cel mai rau lucru ce i s-a intamplat acestui partid dupa 1989.
    • 0 (2 voturi)    
      no shit ! (Marţi, 16 mai 2017, 14:07)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      pai, toata lumea a vazut cum a cazut cand s'a incardasit cu psd..cu usl'amul, cu martea si lovitura.
      aia a dus si la mazilirea lui kkrau.
      bucatica de penele dusa de motocicleanu tot la psd, un usl'am mai mic, merge si mai prost in sondaje.
      penele a gresit cu alegerea primarelui de sighii, care a franat schimbarea partidului, i'a urmat calea ..pas cu pas.
      o greseala si mai mare a fost ca nu a tzinut un congres si alegeri interne, dupa kixul din locale si palavramentale.
    • -1 (1 vot)    
      Nu! (Marţi, 16 mai 2017, 14:37)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Deci nu cand a sarit in bratele PSD si au format USL si a inceput sa creada ca se poate comporta la fel de mizerabil ca el, nu asta a fost inceputul sfarsitului pentru PNL?
      Dar puroiul care se tot scurge din acest partid catre ALDE si tot in bratele PSD, e vina tot a PDL-ului?
      Cand s-au unit, s-a unit tusea cu junghiul!
  • +2 (4 voturi)    
    Problema la pnl nu e lipsa liderului ci lipsa de (Marţi, 16 mai 2017, 14:09)

    deval [utilizator]

    mesaj, consistenta, profesionalism, onestitate la varf ! Antonescu a fost bun pentruca putea sa simuleze toate astea in numele partidului si ii si tinea toate nulitatile de la varf in pozitia culcat !! Acum toti cei de la varf sunt "lideri" si toti sunt zero !!
  • 0 (2 voturi)    
    oare de ce (Marţi, 16 mai 2017, 14:36)

    ..13 [utilizator]

    Nu este primul pe lista si acum Leon Dănăilă???

    Omul asta ii face bine la creier pe pacientii sai si are un creier de invidiat asa ca asta cred ca este cea mai buna solutie pentru PNL Bucuresti.

    O parere zisa asa in trecere...
  • +1 (3 voturi)    
    Ambii scufunda PNL-ul la fel de bine (Marţi, 16 mai 2017, 15:15)

    v_sile [utilizator]

    Dar cu menestrelul Sica Orban parca o sa fie un pic mai vesela scufundarea :)

    Deci, Sica sa fie, daca PNL-ul vrea astfel sa se duca la fund.

    P.S 1. Prosti ar fi aia de la USR daca nu ar profita de felul cum se misca PNL-ul acum ca sa urce spre 20% in intentia de vot.

    P.S 2. Daca era dupa capul meu, acum era nevoie de o figura chiar neasteptata. Adriana Saftoiu sau Ciprian Ciucu sau Ovidiu Raetchi. In cel mai rau caz, Predoiu.

    Bonus: toti astia care au tot defilat in fata in ultimii 5-6 ani, la fund (Tase, Busoi, Orban si compania)

    Bine, asta daca PNL-ul chiar voia sa faca ceva ca sa revina la guvernare. Nu imi pare ca au astfel de ganduri, opozitia le prieste: un pic de ciolan, fara mare bataie de cap. Sa isi bata PSD-ul capul cu DNA-ul, legile justitiei, gratierea, legile prin care albesc primarii sau baletul pe sarma in fata alora din UE si in fata americanilor. "Ne rezolva PSD-ul problemele, baieti, sa ii sprijinim discret, ca nu se vede"
  • 0 (2 voturi)    
    L-a scufundat Cacarau de ani de zile (Marţi, 16 mai 2017, 16:28)

    Wanheda [utilizator]

    E pana la buze si astia de acum sar cu randul si fac valuri. Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca in Romania procentul celor care ar avea alte valori decat pesedeaua este undeva intre 5 si 10%, desi s-ar putea sa fiu prea optimist chiar, deoarece aceasta baza electorala, hai sa-i spun mai libertariana, se dreneaza incet si sigur.
  • +1 (3 voturi)    
    un raspuns scurt (Marţi, 16 mai 2017, 16:40)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Cine scufunda PNL mai repede: Orban sau Busoi?
    Amandoi. PNL este deja sufundat, cand azi s-a dat un sondaj cu PSD 44 % intentie de vot, daca azi ar fi alegeri. Ne asteapta vremuri grele.
  • 0 (2 voturi)    
    Amin (Marţi, 16 mai 2017, 17:35)

    Sati [utilizator]

    +
  • 0 (2 voturi)    
    Ia cititi aici : (Marţi, 16 mai 2017, 18:06)

    Acidutu [utilizator]

    Marea PRĂDUIALĂ! Gata, companii și regii de stat, inclusiv Tarom, trec la PARTID! Adică la PSD, cu ajutorul decisiv al PNL!