Irespirabila Romanie. O posibila explicatie pentru succesul lui Liviu Dragnea si al Tel Drum

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 15:39 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
"E socant, tocmai m-am intilnit cu un antreprenor roman de succes care nu mai concepe sa traiasca in Romania si pleaca definitiv, cu copii si sotie", mi-a spus de curind un inalt oficial european. Tentatia plecarii in rindul elitelor profesionale e uriasa. Tot mai multi romani cu acces la informatie se sufoca in atmosfera irespirabila din tara. Cazul Dragnea spune tot: un personaj care beneficiaza de averile uriase stranse de familie si de prieteni, fara vreo explicatie valida economic. Dar asta nu e singura problema: exista senzatia ca Dragnea face parte dintr-o categorie aparte de romani, la fel ca Sebastian Ghita pe vremuri: protejat de oameni influenti din servicii, alimentat de Stat cu contracte inimaginabile.

Dezvaluirile despre Liviu Dragnea vin pe banda rulanta, si toate au legatura cu Tel Drum, compania pe care a privatizat-o cind era presedintele Consiliului Judetean Teleorman. Se duce la distractie in Brazilia la proprietatile oamenilor din Tel Drum, fiul sau a primit practic gratuit de la Tel Drum o afacere infloritoare cu porci, se duce la vanatoare in padurea Tel Drum si, in fine, merge si la pescuit pe o mini-delta tot de la Tel Drum. Dragnea spune ca nu are nici o legatura cu atotprezenta firma Tel Drum, ale carei actiuni sint la purtator (imposibil de verificat deci cine e proprietarul real).

Dar vedem cum compania de constructii Tel Drum a devenit in ultimii zece ani un beneficiar urias al contractelor cu statul. HotNews.ro scria in 2014 ca Tel Drum a avut o serie exceptionala de contracte castigate cu statul de cand Liviu Dragnea a intrat in Guvern: peste 100 milioane de euro in 3 ani.

Romania Libera a scris anul acesta despre contractele cu statul ale Tel Drum in zece judete, in valoare de 430 milioane de euro in ultimii zece ani.

Un asemenea model de succes fulminant am mai vazut la un singur holding: Asesoft, detinut de Sebastian Ghita. HotNews.ro a scris de-a lungul timpului zeci de articole despre cum galaxia Asesoft a drenat sute de milioane de euro din banii statului prin contracte in IT. Era de atunci evidenta protectia primita de Ghita de la personaje din virful comunitatii de informatii. Acum, cu Ghita cazut in dizgratie si dezvaluiri venite pe banda rulanta despre relatiile sefului Asesoft cu George Maior si Florian Coldea, intuim ca realitatea era alta: Ghita nu era protejat de SRI, ci era instrumentul SRI.

Revenim la tiparul Asesoft - Tel Drum. Va amintiti anii 2013-2015, cind SRI trimitea la DNA zeci de sesizari transformate apoi in dosare despre baronii locali? Au cazut aproape toti marii baroni PSD si PDL, dar de Liviu Dragnea si Tel Drum nu s-a atins nimeni. Nimeni nu vedea afacerile Asesoft, nimeni nu vedea afacerile Tel Drum.

Nu avem acum dovada ca intre Liviu Dragnea si capi ai SRI a existat aceeasi simbioza ca in cazul Ghita. Dar sint multe indicii si semne de intrebare.

Poate nu intimplator, Liviu Dragnea si Sebastian Ghita sint prieteni, iar RTV pare in acest moment o televiziune predata de Ghita cu totul lui Dragnea. Ghita si Dragnea par sa faca parte din aceeasi lume, papusi manevrate de aceleasi miini nevazute. Doar ca, la fel ca in cazul Ghita, e posibil ca si Dragnea sa incerce sa scape de sub control, sa se creada chiar intangibil, uitind ca toata puterea i-a fost imprumutata temporar. De notat ca, potrivit celor care il cunosc bine pe Dragnea, lucrurile s-au desfasurat asa: Dragnea a inventat si crescut pina la un punct mecanismul Tel Drum, dupa care a intrat in atentia papusarilor.

De aici si senzatia ca Dragnea e intangibil, ca e mai presus de toate. Senzatia ca orice ar face, exista o mina invizibila care il protejeaza si ii garanteaza succesul in afaceri, lui si mai ales prietenilor de la Tel Drum. Singura vulnerabilitate pentru Dragnea vine de la DNA si judecatori: a primit deja o condamnare cu suspendare in Dosarul Referendumul, iar noul proces e in plina desfasurare.

Suprapuneti aceasta senzatie de Superman Penal peste realitatea ultimelor trei luni produsa de PSD-ALDEsi veti avea o imagine cam neagra. OUG 13 - continuata de atacurile la Justitie din Parlament, oamenii de casa pusi de Dragnea pe unde a apucat, promisiunile de cresteri salariale majore pentru bugetari in ciuda realitatilor economice, operatiunea de distrugere a cercetarii, jocul iresponsabil cu marile contracte din Aparare, dezastrul din Sanatate, numirea unui sef fara mare anvergura la ICR.

Ce primim la schimb? O tara condusa cam cum conduce Gabriela Firea Bucurestiul: mult spectacol de prost gust, mult scandal, investitii utile zero in Sanatate, Educatie si Infrastructura de Transport.

Practic, ce vede orice om de bun-simt e ca Romania patronata acum de Dragnea nu s-a schimbat fundamental dupa Revolutie: puterea e concentrata in mina citorva, restul primesc frimituri. De fapt, asta e sistemul patronat de Ion Iliescu, la presiunea vechilor securisti transformati in oameni de afaceri si papusari de politicieni.

O mina de oameni au sufocat sectoare economice asupra carora au monopol sau oligopol, au sufocat sectoare esentiale precum Educatia si Sanatatea, vazute doar ca bidoane uriase de colectat bani tot pentru ei.

Au transformat Romania intr-o tara irespirabila pentru milioane de oameni. Primii au plecat in 1990, dupa mineriada din iunie, cind au inteles ce fel de Romanie se construieste; erau multi membri ai elitei intelectuale. A urmat in anii 2000 - 2007 o emigrare a disperarii, a oamenilor care nu-si gaseau locuri de munca. Ce se intimpla acum e o emigratie la fel de dureroasa: migreaza elitele profesionale, mai ales cei din profesiile liberale, care au bani, dar nu au aer. Oameni care se sufoca intr-o tara confiscata, tara democratiei cu epoleti, cum o definea Dan Tapalaga. Oameni care au inspirat cu voluptate aerul libertatii reale din strainatate si nu pot rezista in simulacrul de democratie din Romania.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

31649 vizualizari

  • +60 (66 voturi)    
    E simplu, oamenii destepti vad ce face Mafia psd (Miercuri, 3 mai 2017, 15:44)

    Wanheda [utilizator]

    aia prosti ii voteaza si se uita la ei ca la dumnezei.
    • +4 (8 voturi)    
      Revolutia este singura salvare (Miercuri, 3 mai 2017, 18:30)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Este clar ca lupta in strada este singura sansa de a salva tara din mainile murdare ale penalilor care se ascund in spatele unor voturi luate de la votantii PSD, care se impart in doua mari categorii:
      1. Apropiati ai penalilor sau beneficiari ai banilor din contracte cu statul.
      2. Asistati sociali sau pensionari care vad ca singura varianta de a supravietui banii primiti de la stat.
    • +3 (7 voturi)    
      dA (Miercuri, 3 mai 2017, 20:20)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Din Romania au plecat inteligentii si au ramas doar desteptii.....
      • -2 (2 voturi)    
        munca e salvarea (Joi, 4 mai 2017, 13:57)

        jjiacobuta [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        99% din cei plecati lucreaza pt altii. Nu si-au deschis nici un fel de afacere acolo. S-au dus doar pt ca unii se cred mai destepti decat sunt , altii pt aici nu i se ofera nimic . Acolo poti trai greu dar decent . Se munceste mai ales daca esti roman esti si tratat in consecinta . Poti sa-ti deschizi afaceri aici fara nici o problema . Daca vrei bani de la stat e alta problema . De obicei trebuie sa stii ca vei fi platit greu pt lucrarile efectuate. Se poate merge la licitatii fara probleme si se poate castiga . Sunt sute de licitatii pe zi si sunt firme care castiga . Daca vrei proiecte marii acolo e greu . Si chiar daca castiga un proiect cum e Teldrum multe lucrari mici se subcontracteaza . Ca sa prinzi contracte mari trebuie sa ai autorizatii e peste tot ,ISO , mediu care nu le obtii oricum iti trebuie bani . Nu poti participa la anumite licitatii . De ce toti vreti sa luati doar felia de tort cea mai mare . Dupa parerea voastra oricine are o firma e "destept". Eu personal am doua servicii unul la firma mea . Se munceste nu se bate in cap . Din pacate multi cred ca afara umbla caini cu colaci in coada . Nu e deloc asa . Nici aici nu e usor insa sunt zeci de mii de firme fara a fi destepti care presteaza si aduc plus valoare fata de unii care habar nu au si doar posteaza. E prefer pe cineva care face ceva pozitiv decat pe cineva care da din gura si nu ofera niciodata solutii .
        • +1 (1 vot)    
          Păi da (Vineri, 5 mai 2017, 2:07)

          Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui jjiacobuta

          99% lucrează pentru alții... Și ce-i rău în asta? Lucrează ceva ușor, nu au griji, duc o viață liniștită. Nu toată lumea vrea să fie boss, cei mai mulți preferă un program lejer de la 9 la 5, o mașină decentă, o casă decentă, o pensie medie, plimbări, vacanțe... știi, chestii pe care un job din RO nu le poate oferi.
  • +44 (52 voturi)    
    Perfect adevarat !!! (Miercuri, 3 mai 2017, 15:46)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Pute peste tot , dar peste tot in tara
    a cangrena coruptiei !!!

    #respect!

    #rezist!
  • -56 (66 voturi)    
    si marmota... (Miercuri, 3 mai 2017, 15:47)

    demaGOGU [utilizator]

    ...deci motivul ptr care pleaca un antreprenor de succes cu sotia si copiii (sic) ar fi ca detine Dragnea un luciu de apa de cateva hectare unde a intarcat mutu iapa in saracia din Teleorman.

    au fost vremuri in care se manipula mai subtil de atat.
    • +31 (35 voturi)    
      Gogule... (Miercuri, 3 mai 2017, 16:05)

      MGFX [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ramai tu aici, te potrivesti bine in peisaj.
    • +8 (16 voturi)    
      In vremurile acelea (Miercuri, 3 mai 2017, 16:08)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      disperarea manipulatorilor nu era atat de marte.
    • +4 (8 voturi)    
      Hai siktir! (Miercuri, 3 mai 2017, 22:40)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      demaGOGUle! Stai la simbria si la umbra celor care rontzaie lacom din Romania de 28 de ani.

      Postac de cacao.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai tras de păr... o concluzie... (Joi, 4 mai 2017, 10:50)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... și ai dat dovadă de ocluzie.... intelectuală, presupunând că posezi o brumă nanometrică de intelect.
  • +19 (31 voturi)    
    Corect (Miercuri, 3 mai 2017, 15:51)

    PopaRaducu [anonim]

    Subscriu, aceleasi ganduri le am si eu, sa plec. Si sunt tot mai aproape. Si nu ma intereseaza ca o iau de la 0, pt ca nu mai suport. Sa mai astept inca 4 ani? In 4 ani se intampla multe, dau faliment si ma ridic de 10 ori. Si sunt ok ca si venituri pe profesie liberala, bineinteles munca 12 ore pe zi minim.
    • +25 (31 voturi)    
      Ar fi tare pacat, trebuie rezistat (Miercuri, 3 mai 2017, 16:02)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui PopaRaducu

      Daca pleaca toata lumea inseamna ca am abandonat lupta, si ca nimeni nu va ramane sa lupte si sa apere Romania. Nu uitati cati oameni au iesit in strada in Romania la OUG 13, asta arata ca suntem multi care ne dorim o alta Romania. Solutia nu e plecarea ci #rezist!
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Miercuri, 3 mai 2017, 18:24)

        PopaRaducu [anonim] i-a raspuns lui Zimbru

        Printre acei oameni am fost si eu. Si in plus de la 350 km, 350 dus, 350 intors in aceeasi seara, si asta ca sa protestez impotriva cretinilor. Dar se pare ca tot cretinii castiga in tara asta. Uitati-va in jurul Dvoastra si spuneti-mi, va rog, ce vedeti?
        • +1 (1 vot)    
          Daca suntem structurati si organizati (Joi, 4 mai 2017, 13:25)

          Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui PopaRaducu

          atunci castigam. Parerea mea este ca aceasta este ultima oara cand PSD-ALDE va mai castiga alegeri, ca e ultima lor sansa sa scape de puscarie, si de aceea merg si asa de departe. Isi dau seama si ei ca e sansa lor acum sa faca praf Romania pentru a scapa. Daca noi ne opunem, ei vor pierde, definitiv. Pentru a da lovitura de gratie oamenii trebuie sa iasa si la vot.
      • +1 (7 voturi)    
        Nu poți să lupți împotriva serviciilor secrete (Miercuri, 3 mai 2017, 20:12)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Julian Assange e un caz fericit, e încă în viață. Citește despre Michael Hastings, asasinat de serviciile secrete pe vremea marelui campion al democrației Obama.

        OUG 13 e o miză de doi lei, bună să ia ochii hipsterilor. În realitate, ”afacerile” ca Asesoft, Murfatlar sau Hexi-Pharrma se țin lanț, economia românească e controlată de serviciile secrete aproape la fel ca și economia Rusiei.
  • -30 (44 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 3 mai 2017, 15:52)

    xanti [utilizator]

    Ce faceau ''elitele '' cand presedinte era Basescu?
    Atunci nu mai era aerul irespirabil datorita Elenei Udrea care platea B1TV post la care se afisa TOATA dreapta romaneasca inclusiv elitele.
    Sa plece,este dreptul lor este democratie ,sunt liberi dar ceva e ciudat rau din relatarea dumneavoastra.
    Sa inteleg ca elitele astea stau de vorba cu oficiali europeni si le spun '',sunt om de succes ,gata nu mai stau in Romania'' ,moment in care oficialul european da ochii pe spate si povesteste ziaristilor cum a auzit el de la elita ca pleaca din Romania.
    LOL
    • +3 (7 voturi)    
      Base e de vina, nu-i asa? (Miercuri, 3 mai 2017, 18:24)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Idei putine, dar fixe...
    • +3 (7 voturi)    
      Serios (Miercuri, 3 mai 2017, 19:19)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ba era si atunci. Totusi madam Udrea n-a facut 430 de milioane de euro.
  • -13 (27 voturi)    
    Eu am plecat deja (Miercuri, 3 mai 2017, 15:59)

    HansBrinker [utilizator]

    si m-am intalnit cu niste zeci de mii de doctori si cu niste mii de cercetatori, chiar si niste milioane de capsunari. Nu-i interesa plecatul, sunt stabiliti demult in Europa, de cand reformele de dreapta din anii 2000 care trebuiau sa-l sustina pe antreprenor...
    Ma mir ca o duce asa de rau bietul antreprenor, ca doar pentru el s-au batut atatea guvernele de dreapta pe care le lauda Hotnews acum cativa ani.
  • -14 (22 voturi)    
    Dati navala (Miercuri, 3 mai 2017, 16:06)

    A310 [utilizator]

    in occident , va astept cu drag , aici totul este pur si imaculat , iar caini alearga cu covrigi in coada . Parasiti IRESPIRABILA Romanie .
    • +2 (8 voturi)    
      Cum adica "aici"? (Miercuri, 3 mai 2017, 18:23)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Pai tu nu postezi din draga ta rossie ?
      • -1 (7 voturi)    
        Nu am (Miercuri, 3 mai 2017, 22:43)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        avut "onoarea" de a avea tangenta cu rossia . Dar constat ca Germania nu are nici o problema in a avea puternice relatii cel putin comerciale si nu numai cu rossia , eu sunt mult mai la vest , acolo unde curge lapte si miere .
        • 0 (0 voturi)    
          onoarea (Joi, 4 mai 2017, 12:07)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Germania nu are nicio problema: a se citi: "oameni de afaceri din Germania nu au nicio o problema in a face afaceri cu rusi". la fel la nivel guvernamental. totul ok, nici noi nu avem probleme, ba chiar eu apreciez poporul rus si-l plang pt ca traieste o mare drama.

          Problema este cand gasca de interlopi, lingai, mafioti de la Kremlin face politica externa cu valiza cheilor de la ICBM-uri nucleare la purtator. Si vor / nu vor, tarasc numele Rusiei si al poporul rus in dizgratia occidentului.

          cam asta e problema, d-le A310, restul sunt generalitati.
  • +17 (23 voturi)    
    In plus, (Miercuri, 3 mai 2017, 16:17)

    poatedapoateba [utilizator]

    Daca la aceasta imagine adaugam si modificarile legislative care, pas cu pas, deschid drumul catre dictatura coruptiei, in curand in Romania se vor sufoca toti oamenii cinstiti.

    Cat de modest si de binevoitor ai fi, nu poti sa accepti sa devii sclav cotizant fara pic de beneficii...

    Dar daca plecarea este poate o solutie, consider ca #rezist-enta este o solutie mai buna si mai corecta. Prin aceasta inteleg utilizarea tutror parghiilor legale pentru debarcarea infractorilor de la conducerea Romaniei.

    Prin parghii legale inteleg chemari in justitie, reclamatii la DNA, politie, OPC, la primarie, in orice loc in care ne putem apara drepturile.
    • +3 (7 voturi)    
      Exact, de ce sa plecam noi, ei trebuie (Miercuri, 3 mai 2017, 17:53)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui poatedapoateba

      Ei trebuie sa plece la Jilava, iar noi sa ne luam tara inapoi.
  • +29 (37 voturi)    
    Da, rezisti la nesimtirea lor pana mori (Miercuri, 3 mai 2017, 16:26)

    Wanheda [utilizator]

    Dupa absolvire am rezistat 10 ani. Au trecut 10 ani de cand am plecat si cand ma uita la Romania ma ingrozesc. Vad analfabeti si mecanici in Parlament, secretare si dudui, tractoristi in cercetare, dottori si repetenti. Nu multi vor sa isi iroseasca viata.
    • +2 (6 voturi)    
      esti fericit? (Miercuri, 3 mai 2017, 20:47)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      daca esti fericit unde esti si cum traiesti, felicitari si nu te mai uita in urma, ai ales, ai castigat.
      lasa-i pe ceilalti, mai nefericiti, sa faca ce pot cu Ro.
      dupa puterile lor, dar care pot lupta ptr ROMANIA,
      pentru copii lor ROMANI, la ei acasa,
      sper sa existe o "acasa" si pentru cei dintai, "fericitii care au ales" , poate datorita nefericitilor.
      • +5 (9 voturi)    
        Nu-s fericit, nu e nimeni fericit cu adevarat (Miercuri, 3 mai 2017, 21:43)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        Afara. Esti departe de rude si prieteni. De trait traiesti mai bine dar nu o sa fii niciodata unul de-al lor, afara. Cand te uiti insa la ce e in Romania, dtrangi fin dinti si mergi inainte. Stiu care s-au intors. In 6 luni au plecat din nou. Probleme de adaptare in tara in care te-ai nascut.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa vedem succesul lui ghita-dragnea si altfel: (Miercuri, 3 mai 2017, 17:39)

    padrepadrone [utilizator]

    cand nimeni nu zice nu, nu se opune, inseamna ca reprezinta chiar un model de viata demo, nu credeti ?
    Dl Pantazi propune un model de intelegere a complicitatii serviciilor cu puterea: de parca aderarea la UE si apartenenta la NATO sunt suficiente sa invocam civilizatie si respect din partea puterii, implicit serviciilor; ieftin si perimat. Ca si butada ca intelectualii resping nativ coruptia si beneficiile aferente: e timpul sa ne trezim, sa ne unim in proteste si sa cerem/impunem politicului, administratiei, transparenta reala, nimic mai mult pentru inceput... doar constientizam cat de familiari suntem cu coruptibilitatea damboviteana.
    Apoi se va gasi vreun rest de elita care sa canalizeze energia protestului spre normalizarea relatiilor dintre stat si tara; altfel vom trai din succesuri in succesuri pana vom obosi sa rostogolim perceptia ca hotul nedovedit(sau proaspat gratiat) se poate cinsti din proprie si evlavioasa vointa, in tara in care toti vad dar nimeni nu cracneste, decat pe ici colo si cu grija mare, sa nu deranjeze!
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo lor (Miercuri, 3 mai 2017, 17:42)

    adventure [utilizator]

    iar aici sa ramana Clasa Bugetara sa presteze pana nu mai poate pentru partidul unic si conducatorii multiubiti.
  • 0 (4 voturi)    
    Povestile pentru nepotii nostri... (Miercuri, 3 mai 2017, 18:17)

    geonicol [utilizator]

    ... vor incepe asa: A fost odata o tara frumoasa care se numea Romania...
  • -3 (3 voturi)    
    GLADIOLU CU MUSTATA (Miercuri, 3 mai 2017, 19:38)

    NurosuNurosu [anonim]

    Hamsterul , e copilul padurilor, condamnat la misto ca sa fie asezat in fruntea asazisei stangi vopsite din RO pt a o delegitima....constant ..daca vor considera ca trebuie inlaturat e o bagatela nu poate un om sa fie contra sistemului... si istoria o dovedeste cel putin in cazul RO avem cea mai mare panoplie de sacrificati fara
    pic de jena de a lungul istoriei de 100 de ani..
  • 0 (4 voturi)    
    dreptul de a trai in mizerie (Miercuri, 3 mai 2017, 20:56)

    yellowdog [utilizator]

    iti este garantat in Romania
  • 0 (2 voturi)    
    fandoseala (Miercuri, 3 mai 2017, 22:23)

    adriann_l [utilizator]

    Ce ne mai vaitam...dar cand e zi de vot, avem alt program, noi nu avem cu cine vota, noi suntem speciali... adica de nimic.
    Jurnalistii se fandosesc pe hotnews si iau bani de la siveco (pe care uitam sa ii mentionam in articole despre mafioti: din trei firme, spunem numele a doua dintre ele si pe a treia o uitam...).
    • +3 (7 voturi)    
      Informatiile pentru marele public (Miercuri, 3 mai 2017, 23:15)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

      sunt dupa vremuri si sunt procesabile in functie de IQ-ul individual + aria ta de informare si procesare ca background cultural.

      Jurnalistii nu se fandosesc pe Hotnews, nu, deloc. Nu cred ca este simplu sa scoti la iveala matrapazlacurile protipendadei neo-comuniste, nu in ziua de astazi. Cred ca Hotnews isi face treaba pe cat se poate si cel putin cativa jurnalisti care nu au depus steagul te miri pe unde.
  • +2 (2 voturi)    
    Fără politețe (Joi, 4 mai 2017, 8:12)

    stos [utilizator]

    Stimate domn, dacă nu-ți convine aici de ce nu pleci împreună cu coleguții dvs. și jurista care vă finanțează?
  • +1 (3 voturi)    
    Gresit (Joi, 4 mai 2017, 9:35)

    DanielCriss [anonim]

    Nu sunt doar o mana de oameni. Este o intreaga structura, cu ramificatii, adulatori si sustinatori de toate felurile. Daca erau doar o mana de oameni pana acum se facea curatenie si aerul ar fi fost respirabil.
  • 0 (6 voturi)    
    Pesedistii sunt primii care au observat ca (Joi, 4 mai 2017, 9:59)

    Susufler0 [utilizator]

    si in opozitie fiind, daca ti-ai pastrat oamenii in structurile guvernamentale de rangul II si III, precum si in cele locale (unde este mult mai simplu) poti sa prosperi, adica sa devii milionar sau chiar miliardar, pt ca PNA (da-da, vorbim de epoca PNA) e ca si inexistent.

    Si tot pesedistii (niste penelisti mai destepti, privind in oglinda) si-au dat seama, dupa ce DNA si-a turat motoarele ca sunt obligatorii doua lucruri ca sa mori super bogat in patul tau (din Bahamas eventual) : ca trebuie sa te folosesti de democratia pe care ai hulit-o si sa castigi prin alegeri libere PARLAMENTUL si (indirect) CURTEA CONSTITUTIONALA.

    PS. Ceea ce au si facut ! Si de aceea a inceput noul exod peste granita... al celor lucizi !
  • +3 (3 voturi)    
    Licitatii lucrari (Joi, 4 mai 2017, 12:22)

    Nilis [utilizator]

    Stimate Domn, contractele adjudecate de Tel Drum CU SIGURANTA au fost semnate in urma unor proceduri de achzitii publice CONFORM legilor in vigoare!!! Aici este marea problema!! Legea, trecuta sau cea actuala, este VADIT in favoarea autoritatilor contractante care isi pot ''alege'' foarte simplu castigatorul licitatiei!! Cum? De exemplu, daca participa 10 ofertanti la o procedura in urma evaluarilor comisiei, DOAR una este 100% conforma (ati ghicit care?) restul fiind neconforme! Bineinteles acestia pot contesta la CNSC si ulterior la Curtile de Apel aferente dar legea este atat de stricta d e partea autoritatilor incat orice mica problema in oferta acestora poate fi speculata si contestatia sa fie respinsa!! In acel moment, INDIFERENT cat de buna este oferta TEL DRUM aceasta ramane castigatoarea procedurii!! NIMENI NU POATE VEDEA DACA si oferta TEL DRUM are sau nu aceiasi problema! NIMENI, fiindca ceilalti ofertanti nu au oferte admisibile si nu iau dreptul sa consteste admisibilitatea ofertei TEL DRUM. In caz ca se intampla ca o contestatie sa fie admisa de CNSC/Curtea de apel atunci Autoritatea Contractanta anuleaza procedura (mai bine decat sa adjudece contractul unui alt ofertant decat cel ''dorit'').

    Motivul? De exemplu, lipsei de fonduri!! Fac o adresa catre Minsiterul.... care le raspunde ca nu se mai acorda fonduri pentru proiectul ....! Dar peste 2 luni vezi ca se reia procedura..., bineinteles pentru a o castioga cine trebuie!!

    Am intalnit multe asemenea cazuri in licitatiile la care am participat!

    Sunt multe de spus!

    Revenind la problema, sunt sigur ca TEL DRUM a castigat licitatiile in urma unor proceduri conform legilor in vigoare asa ca NU AVEM CE LE FACE!!!

    Din pacate, in Romania de astazi se intampla foarte foarte des asemenea rezultate la licitatiile publice (mai ales in domeniul Constructiilor!).