Hotii si prostii lui Tiriac

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 13 martie 2017, 23:26 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Lumea lui Tiriac se imparte intre hoti de admirat ca lasa totusi ceva in urma lor si prosti protestand aiurea pe strazi. Cam dubios sa auzi un fost mare sportiv aclamandu-l din tribuna pe vanzatorul meciului, pe trisorul si impostorul turneului. Cam straniu sa vezi cum antonimul hotului nu este, in mintea miliardarului ajuns la senectute, omul cinstit, onestul, ci prostul sadea. Cine a ajuns opusul hotului? Natangul, dobitocul muncitor, care trage ca vita in jug, respecta legi si  reguli mai putin cand ii vine sa urle. Dar daca Ion Tiriac a ajuns la varsta marilor revelatii si adevaruri? Daca, totusi, are dreptate?
  • “Nici aia (revolutionarii din anul 1989) nu aveau voie sa se adune, nici astia n-au voie sa se adune fara aprobarea primarului. Coruptie exista in toata lumea asta si la nivele de o mie de ori mai mari, nu la nivele de carnat. Eu, intre un hot si un prost, prefer hotul. Dupa hot mai ramane ceva. Dupa prost, nu mai ramane nimic" - Ion Tiriac la Realitatea TV.
M-am lasat pacalit de axioma lui Tiriac si am incercat sa vad ce-au lasat in urma lor hotii celebri ai Romaniei? Ce universitati, spitale, ce fabrici, ce mari companii au ridicat ei despre care putem spune azi ca intorc Romaniei valoare adaugata? Ce au dat tarii Vantu si Voiculescu in afara de o populatie indobitocita cu minciuna si  manipulare? In afara de banii sifonati de la FNI, scosi prin off-shore-uri din tara si spalati prin televiziunea lui, in afara de dosarele penale, ce a ridicat SOV? Furtuni de praf in ochii publicului. Ce s-a ales de miliardele lui Patriciu dupa moartea lui? Mai nimic in Romania, grosul banilor au iesit afara si nu se vor mai intoarce curand.

Dar marele fugar, Ghita, ne-a lasat el altceva in afara de softuri proaste, scumpe si nefunctionale? In afara de gauri mari la bugetul statului, tunuri si tepe, ce altceva a dat Ghita societatii romanesti? A, le-a daruit romanilor inca o televiziune, chiar mai otravitoare decat cele ridicate de predecesorii lui? Daca toti acesti hoti construiau o retea de spitale, universitati, poduri, viaducte si autostrazi, o marca de automobile, daca iesea ceva bun la capatul primelor milioane facute salbatic, intrau cu totii in legenda capitalistilor de succes pe care e bine sa nu-i intrebi de primul milion. Asa, ma tem ca intra doar in puscarie iar in urma lor ramane ceva, averi dosite pe la Monaco, Dubai sau prin alte destinatii exotice. Nu in Romania. Pe hotii astia ii prefera Tiriac? De ce?  Care este marele lor merit? De ce l-ar admira pe unul ca Dragnea, despre care nu stim exact daca nu cumva lasa mai mult in Brazilia decat in Teleorman?

In definitiv, in afara de o admirabila cariera de sportiv, de victorii frumoase obtinute din munca cinstita si grea, pe zgura aspra a terenului de tenis, ce va lasa omul de afaceri Tiriac in urma lui de care se va putea mandri, ceva pentru care societatea sa-i onoreze memoria si sa-l pretuiasca? Mormanele de mistreti impuscati la Balc impreuna cu miliardarii lumii?

Unii vor spune ca Tiriac are, totusi, si putina dreptate. Cand coruptia aproape ca a devenit politica de stat, trebuie sa fi cel putin prost sa te opui curentului general din societate. Numai un tampit sadea refuza sa inteleaga ca ne indreptam catre statul mafiot si legalizarea furtului. Si cum sa nu-i pari ingramadit unuia ca Tiriac daca, in loc sa te lasi dus de valul borfasilor, in loc sa castigi impreuna cu ei un ban cinstit pentru a “lasa ceva in urma”, arzi gazul de pomana tipand pe strazi? De ce te incapatanezi, in prostia ta, sa-i incurci pe hotii care construiesc Romania de maine in loc sa pui umarul la transformarea tarii din temelii, dintr-o democratie europeana intr-un cartel de tip sudamerican? Cat de prosti trebuie sa fie cei care incalca legea saptamani in sir pentru o idee, nu pentru bani, masini sau femei? Omul de afaceri in general prietenos cu politicienii flexibili gen Nastase n-o sa-l priceapa in veci pe cel care contesta o putere abuziva. Sportivul din el i-ar putea intelege chiar foarte bine, insa ma tem ca el a murit demult.


Citeste mai multe despre   






















45188 vizualizari

  • +92 (108 voturi)    
    Pentru Tiriac, om cinstit = prost (Luni, 13 martie 2017, 23:37)

    dumitrica [utilizator]

    Asta a vrut sa spună Ion Tiriac, ca oamenii onești sunt de fapt niște prosti iar el nu are nici un respect pentru aceasta categorie de persoane. Singurii pe care ii stimează sunt hoții ca el.
    • +68 (78 voturi)    
      Angajatii lui Tiriac au fost la proteste (Marţi, 14 martie 2017, 1:06)

      DrN [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Cel putin 10 angajati ITH MANAGEMENT OFFICE au fost la proteste in ziua de 5 feb.

      Deci mosule Tiriac, angajatii tai de cine au fost manipulati sa iasa in strada? De ce oare, ai avut nevoie mosule sa dovedesti ca esti un aparator de hoti ordinari?
      • +26 (28 voturi)    
        apai nu sunt departe angajatiii... (Marţi, 14 martie 2017, 7:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui DrN

        grupurile sanitare de la sediul numit de tine NU au becuri/abajur la grupul sanitar, hartie de sters....asta la sediul central..acolo este hotzie sau zgarcenie ?
        • +24 (30 voturi)    
          Drama lui e alta (Marţi, 14 martie 2017, 9:47)

          ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Faptul ca mostenitorul nu prea e hot, adica a incercat sa fure de cateva ori si a fost prins, deci, matematic vorbind, ar cam intra la categoria hot prost.
          Pe deasupra, cei doi sunt inconjurati de o gramada de hiene (de unde si preferinta pt hoti) care in secunda in care seniorul o mierleste, juniorul ajunge in linia intai la McDonalds.
          Imi pare rau, e trist pt un asemenea om care a luat-o de la zero.
          • +9 (13 voturi)    
            Nu e trist deloc (Marţi, 14 martie 2017, 10:07)

            Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            Banul e facut sa circule. Iar cand nu circula la ei e bine sa circule si pe la noi.
    • +47 (53 voturi)    
      Toţi angajaţii lui să facă bine să-l fure ! (Marţi, 14 martie 2017, 8:31)

      GitaLaurita [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Veţi fi apreciaţi de dânsul mai mult decât proştii care nu-l fură.
    • +25 (31 voturi)    
      aoleu (Marţi, 14 martie 2017, 8:57)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      A venit ziua in care sa-i dau plus lui Dumitrica. Numai un animal ca Tiriac putea sa ne aduca la aceeasi concluzie.
    • +33 (37 voturi)    
      Frustarea lui Tiriac este (Marţi, 14 martie 2017, 9:21)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ca a aparut o generatie care este activa civic-politic.Este un lucru foarte periculos.Daca intra astia in politica peste 3 ani se face Parlament de oameni cinstiti care vor da legi cinstite si brusc se va vedea ca unii "geniali afaceristi" nu sunt decat niste Popotari de Unitati Militare de Securitate ,ramasi in functie la Popota Cadrelor.Popota Cadrelor functioneaza asa.Fiecare pune ce bani a furat din conturile DIE si Popotarul intra in businesuri pe care i le pun la dispozitie de la Bugetul de stat Securisti Ramasi la Post.Apoi se creaza o legenda ca Popotarul avea miliardul "dinainte" cand era el mare sportiv .Nu il avea.Popotarul a fost intodeauna tov.gradul la Dinamo.Spunea el intr-o marturisire regizata la TV ca a acceptat grade "ca sa-i mai dea 50 de lei la solda".Ce miliardar este asta????
    • +8 (8 voturi)    
      prosti, prosti dar cu bani (Marţi, 14 martie 2017, 11:47)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      Numai un mare prost poate sa aleaga hotii ! Asa cum ati demonstrat in articol ! QED mai !
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 14 martie 2017, 17:13)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Discutia are nuante. Dl. Tapalaga spune ce suna bine pentru culoarea sa politica si da exemplele care il avantajeaza, omitand spre exemplu ca Romania a intrat in UE si Nato in special datorita PSD-ului (cu bune si cu rele). Pe de alta parte nici Tiriac nu are tocmai dreptate. Pe fond afirmtia lui ar fi adevarata, hotul e mai bun decat prostul, dar numai daca e vorba de hotul destept, capitalist care ar investi inteligent banii negrii creand astfel locuri de munca, platind impozite, recirculand capitalul si devenind in timp om onest din necesitatea de a-si proteja averea cu minimul de efort. Din pacate tinand cont de discursurile publice ale politicienilor momentului, ma gandesc la Dl. Tariceanu, Serban sau Tutuianu, nu pare sa fie vorba de niste persoane, hoti, nehoti, ancorati prea bine in realitate, iar hotul lui Tiriac nu prea ar fi de gasit pe meleagurile noastre.
        ...deci Tiriac - Tapalaga, scor: 0 - 0.
        • +2 (4 voturi)    
          Mai minciunica... (Marţi, 14 martie 2017, 18:56)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Ro a intrat in NATo si UE datorita PSD-ului ???
          Ce-ai fumat, bre ?
          • 0 (0 voturi)    
            ...mda (Miercuri, 15 martie 2017, 8:37)

            Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            la sfarsitul mandatului lui Nastase in 2004 Romania a aderat la NATO, iar in 2000, la inceputul mandatului lui Nastase, Romania a inceput discutiile de aderare la UE, discutii ce s-au finalizat cu aderarea in 2007 in mandatul lui Tariceanu.
    • +6 (12 voturi)    
      pai si nu are dreptate? (Marţi, 14 martie 2017, 12:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Natangul, dobitocul muncitor, care trage ca vita in jug, respecta legi si reguli, pai asta nu e prost in Romania de azi?
      Una peste alta , lasand gluma la o parte, Tiriac si-a dat arama pe fata: tocmai a recunoscut cum s-a imbogatit, adica preferand si lucrand cu hotii.
    • +3 (3 voturi)    
      Cartel sudamerican/democraţie europeană (Marţi, 14 martie 2017, 20:11)

      cetateanul roman [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Tipul acela de tara de tip sudamerican în România profundă există de foarte mulţi ani (de cel puţin 40-50 de ani). Şi am conveţuit în aceast tip de ţară fără să ne dăm seama. Cred că generaţia care a ieşit în stradă vrea să schimbe paradigma acestei ţări. Vor o ţară democratică. Ceea ce a spus acest personaj Ion Ţiriac este ceea ce am acceptat noi cetăţenii acestei ţări cel puţin jumătate de veac. Aceste demonstraţii au arătat o ţară împărţită. O parte din ţară cu mentalitatea lui Ion Ţiriac care nu pune preţ pe valorile etice şi morale. În care a fi hoţ şi şmecher este o adevărată valoare. Şi pentru care nu contează că o bună parte din aceast popor este plecat în pribegie. Şi o altă parte din ţară care pune preţ pe cinste, onestitate, valoarea muncii. Această parte de ţară doreşte să câştige doar din muncă cinstită, îşi plăteşte dările la stat şi este destul de educată să înţeleagă că un altfel de comportament duce la dizolvarea acestui neam. Această parte din ţară se naşte încă. A apărut în urmă cu mai mulţi ani (vreo 15-20 ani). Acum se dă lupta între partea veche (de tip cartel sudamerican) şi partea nouă (de tip democraţie europeană). Este o minune că s-a născut această parte nouă de ţară.
    • +1 (1 vot)    
      Stie el ce spune. (Marţi, 14 martie 2017, 23:25)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Desi este la varsta cand daca tacea filozof ramanea .
      Dar el vorbeste in cunostiinta de cauza , el face pate din tagma profitorilor sub orice dictatura . Inainte de 1989 erau un profitor al sistemului conducator al analfabetilor . Sa-l intrebe cineva cum se afisa pe vremea lui ceasca prin poiana Brasov cu sefii securitatii sau cu primii secretari . Cum avea atunci dreptul sa aiba valuta cand pe noi prostii daca ne prindeau cu 1 dolar ne ridcau pe sus securistii.
      Dupa 1989 tot un profitor care se dadea mare filantrop si a infiintat casa soarelui pentru copii neajutorati in Noua Brasov cu banii nemtilor iar cand nu a mai castigat nimic a abandonat-o.
      Tot imediat dupa 1989 a facut o fabrica de paine langa uzina Tractorul si calea ferata fara o investitie pentru transportul faiinii sau folosind canalizarea si curentul UTB-ului pe gratis. Atunci de ce sa nu-si apere confratii de furt. dictatorii minoritari de azi.
  • +54 (64 voturi)    
    si cat a lasat (Luni, 13 martie 2017, 23:39)

    stanescu [utilizator]

    si lasa Tiriac prin offshore-urile din Cipru ...
  • +34 (44 voturi)    
    Da, (Luni, 13 martie 2017, 23:39)

    Alethea [utilizator]

    bine spus, domnule Tapalaga.Si ati fost bland(gentleman, in limbajul d-lui tiriac). Cu ce l-or santaja pe micut?
    • +9 (11 voturi)    
      A mai uitat dl Tapalagă (Marţi, 14 martie 2017, 11:38)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

      Pe lângă cele spuse bine a uitat să menționeze și ce părinte model este nea tenismenul (mare nu știu dac-a fost, mare a fost Năstase, alt imbecil). Cum i-a asigurat el o bună creștere de l-a găsit poliția pe Ion Ion cu medicamentele pentru vise și cu planta bună doar de Playboy. Sau cum a trosnit el ansamblul ăla nenorocit, denumit fără rușine precum copacii jumulți de pe o parcelă din pădurea Băneasa.
      Mare om, mare caracter, bălește omul de rând la mașinile din Otopeni și-l admiră pe netrebnic pentru banii lui care dau greutate tâmpeniilor pe care le debitează doct din spatele ochelarilor și a boschetului de pe față.
  • +45 (57 voturi)    
    de la o anumita varsta (Luni, 13 martie 2017, 23:42)

    keiser_soze [utilizator]

    se instaleaza scleroza, senilitatea, Alzheimer si alte boli....
    Pacat ca nu a imbatranit frumos, prin declaratia lui a stres tot respectul de care se bucura.
    • +45 (53 voturi)    
      De la o anumita varsta ... (Marţi, 14 martie 2017, 0:38)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      ... se instaleaza grandomania, blazarea, autosuficienta. Individul pierde simtul proportiilor, incepe sa se creada un mic zeu, un fel de guru al afacerilor, intangibil fata de muritorii de rand.

      Odata ajuns la acest nivel, considera ca isi poate permite sa lase garda jos, sa arunce masca ipocriziei si prefacatoriei pe care a purtat-o toata viata, si ca in sfarsit poate vorbi liber scuipand in fata lumii ce crede cu adevarat despre ea.

      Omul acesta nu s-a sclerozat acum la batranete: el a fost asa tot timpul.

      Si nu, niciodata in ultimele zeci de ani nu s-a bucurat de respectul majoritatii romanilor. Pe buna dreptate, se vadeste acum...
      • +9 (13 voturi)    
        Nu senil, baron ceausist! (Marţi, 14 martie 2017, 9:54)

        contest [anonim] i-a raspuns lui motanul_gri

        Da, tipul nu e grandoman fiindca senil!
      • +5 (9 voturi)    
        Asa este (Marţi, 14 martie 2017, 10:20)

        Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        Dar exista una cu coasa care nu crede in masti. Intrebati-l pe Dinu Patriciu. Si, culmea, tocmai cand omul incepe sa se creada un mic zeu apare si ea. De cele mai multe ori neasteptata si neinvitata. Si, culmea, nu o poti mitui asa cum poti face cu oamenii. Si nu poti nici macar sa ii iesi din vorba: cand vrea ceva ea stie ca va si obtine.
      • +1 (1 vot)    
        Foarte exacta (Marţi, 14 martie 2017, 21:44)

        SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui motanul_gri

        descrierea ta a domnului Tiriac.
        Si mai adaug o intimplare. La aniversarea unui post de radio, au avut doi invitati: omul de afaceri, bogatul Tiriac si cintaretul Smiley.
        Smiley a venit cu un tort, Tiriac a venit cu destu'n cur, ca oricum el le facea onoarea de a-l avea in emisiune. Un om care a imbatrinit urit.
    • +10 (12 voturi)    
      NECUNOASTEREA (Marţi, 14 martie 2017, 7:57)

      sun [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Respectul il aveau doar fraierii ce nu stiu de manariile ce l-au imbogatit!
    • +7 (11 voturi)    
      .... (Marţi, 14 martie 2017, 8:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      In afara de imaginea si pupicii din media in lumea reala nu era atat de apreciat. In special dupa episoadele Balc. Ca a primit premiul "cel mai iubit om de afaceri" dat de Andreea Marin pe vremea surprizelor nu arata decat o alta fateta a micimii sale.
      Faptul ca turneul sau(Madrid) a sarit printre primele sa-i dea invitatie Mariei Sharapova e si asta o mica piesa din puzzle. $$$ si doar $$$, restul nu conteaza.
    • +5 (11 voturi)    
      Nu e nici sclerotic . . . (Marţi, 14 martie 2017, 9:27)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      . . . nici bolnav de alzhaimer. Este exact tipul amului priceput in meseria sa, dar lipsit complet de inteligenta si bun simt. Pe deasupra este speriat ca in tara se vor putea cumva, datorita prostilor din strada, sa se schimbe ceva, schimbare ce i-ar putea pune in pericol afacerile legale, sau ilegale, pe care le face. Pe scurt Tiriac este un prost! Si pe prosti ori nu ii bagi in seama ori le dai cu sutul in fund!
    • +6 (8 voturi)    
      Respect ? Pentru ce ? (Marţi, 14 martie 2017, 10:41)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Pentru toate hotiile si escrocheriile de dupa '90 ? Il mai poate respecta cineva pe acest ...sacal,rechin sau cum mai doriti ??????
  • +36 (48 voturi)    
    Încă mă întreb ce a rămas după Ion (Luni, 13 martie 2017, 23:44)

    mr_mojo [utilizator]

    Legenda unor meciuri de demult și cam atât. În rest afaceri dubioase și mult praf (alb) de la Ion Ion.
    În rest nimic; din miliardul ăla de-l avea nu a dat NIMIC înapoi țării ăsteia. Acum vine și ne împarte în două.
    Cred că un lucru totuși a făcut bine: că nu s-a băgat în politică; la ce idei are putea totuși să facă foarte mult rău.
    • +17 (25 voturi)    
      eh (Marţi, 14 martie 2017, 0:45)

      I [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      tot timpul a fost bagat in politica si dupa ce declaratii a facut, mai mult de partea psd. Doar ca a putut sa plateasca pe altii si nu sa se compromita el direct.
      • +3 (5 voturi)    
        Da, hm, "politics" (Marţi, 14 martie 2017, 9:46)

        contest [anonim] i-a raspuns lui I

        ca prin Russia...
    • +11 (17 voturi)    
      Ce fel de legenda? (Marţi, 14 martie 2017, 8:30)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Din pacate majoritatea romanilor nu-si mai amintesc ce fel de tenisman era acest Tiriac. Insa eu imi amintesc foarte bine ca era un sportiv mediocru, o singura data a ajuns pana la 1/4 finala de la French Open si atat. Producea mai multe dezamagiri decat satisfactie pentru amatorii de tenis.
  • +18 (26 voturi)    
    mesaj (Luni, 13 martie 2017, 23:45)

    mita sucila [utilizator]

    interesant ce mesaj transmite omul asta partenerilor de afaceri onesti
    sau nu cunoaste asa ceva?
  • +4 (8 voturi)    
    La Balc. (Luni, 13 martie 2017, 23:46)

    ouyang [utilizator]

    Balcic e la bulgari parca.
  • +28 (40 voturi)    
    Reflecta (Luni, 13 martie 2017, 23:47)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    cinstea lui. Valoarea lui ca om. Am avut contract cu Unicredit Tiriac Bank pe care nu l-au respectat. I-am actionat legal si am castigat.

    Cine a fost hotul si cine a fost prostul? Cel cinstit sau cel necinstit?

    Am dat un exemplu simplu.
  • +27 (39 voturi)    
    Este clar : in Romania "hotii" sunt cinici (Luni, 13 martie 2017, 23:54)

    Susufler0 [utilizator]

    precum Ion Tiriac si zgarciti precum George Copos iar "prostii" sunt aidoma celor iesiti in Piata in ultimele doua luni, corporatistii care muncesc aici in tara si-si platesc impozitele tot aici, acasa, in speranta ca o fac pt ca odraslelor lor sa le fie mai bine decat le-a fost lor parintilor si bunicilor si...

    Si-atunci cine duce Romania inainte ? Raspunsul mi se pare evident !

    PS. Evident ca noi, "prostii" !
  • +25 (33 voturi)    
    Corect (Luni, 13 martie 2017, 23:57)

    BuneaAdrian [anonim]

    Ultima propozitie e geniala si subliniaza tot ce e mai important referitor la Tiriac ...
  • +4 (14 voturi)    
    Metafora (Marţi, 14 martie 2017, 0:00)

    Roz [utilizator]

    Sunt convins ca s a inteles metafora, mai ales de autorul articolului.dar totusi a fost nevoit sa scrie articolul ca si " replica" ��
    Acum serios,daca toata lumea ar avea o inteligenta sa inteleaga realitatea cine ar mai munci,cu cine s ar mai face revolutii,cine ar umple posturile atent formulate si targetate pe profilul psihologic al oamenilor "activi" de like uri si share uri. Fiecare cu arma lui...psd ul cu autocarul restul cu fb-ul si influencerilor presari.
    Dar e o reteta care functioneaza, acelasi lucru se ntampla in State cu Administratia Trump.
  • +19 (29 voturi)    
    continuarea articolului (Marţi, 14 martie 2017, 0:05)

    Ciprian2020 [utilizator]

    seychelles, panama, mossack fonseca, junior droguri, angajati haituiti ca el sa prospere, bascvai o universitate americana in planuri, ca cei de peste ocean sa importe gratuit creiere romanesti, prin obligatii catre viitorii studenti. terenuri de tenis in paragina si convingerea lui a. nastase cu un pariu pe un mercedes sa puna de sali de sport aka sali de mese pt ciuma primarilor PESEDE.
    • +1 (1 vot)    
      daca nu spuneai de creiere erai pe plus (Marţi, 14 martie 2017, 16:14)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      Dar hai sa fim seriosi... tu chiar ai impresia ca vei fi apreciat de creierele alea pentru faptul ca nu le dai posibilitatea sa fie importate in SUA? Cine iti da tie dreptul sa-i tii in tara?
  • +17 (23 voturi)    
    de ce este surprinzator? (Marţi, 14 martie 2017, 0:59)

    Consonant [utilizator]

    Pentru mine nu este nimic surprinzator in afirmatiile jignitoare ale lui IT. Romanii au multe proverbe intelepte. In cazul acesta, se potriveste acesta: spune-mi cu cine te-mprietenesti ca sa-ti spun cine esti.
    • 0 (2 voturi)    
      si tot din ciclul... (Marţi, 14 martie 2017, 14:59)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      mostre de intelepciune populara - iata un alt proverb care se potriveste SI in cazul acesta...:

      "... cainele moare de drum lung..."
  • +18 (24 voturi)    
    Tipic miliardar! (Marţi, 14 martie 2017, 1:04)

    catalinux [utilizator]

    Pe principiul 'Modestia e calitatea celor care nu au alte calitati', domn Ion ne da un sfat: bah fraierilor, din munca cinstita nu o sa aveti niciodata milioane de euro in RO! Beliti bine ochii pe langa cine stati: sa nu fie nici prost ca intrati la parnaie odata cu el si nici mai hot ca voi ca picati voi de prosti! Hai nea mustata, zici ca esti din teleorman, ce dracu!
  • +17 (21 voturi)    
    crezul PSD ist (Marţi, 14 martie 2017, 1:10)

    razeshu [utilizator]

    omu e foarte sincer, tocmai a dat expresie unei stari de fapt - la noi prostii aleg hotii si de aia se alege praful de toate. Omul nu a facut decat sa admita indirect ca a votat PSD.
  • +26 (30 voturi)    
    Cu riscul de a ma repeta (Marţi, 14 martie 2017, 1:34)

    brifcor [utilizator]

    1. Si hotii, si prostii voteaza PSD. Ceilalti nu voteaza PSD, dar manifesteaza !
    2. Notiunea de democratie e prea complicata pentru un profitor (ce-i drept talentat) al tuturor sistemelor (Maurer, Ceausescu, Roman, Nastase, Ponta, Dragnea, etc.).
    3. Daca Ion Tiriac prefera hotii, pai hai sa dam o tura pe la proprietatile domniei sale si sa ne servim.
    Ce ziceti ?
    • -2 (4 voturi)    
      si eu constientizez riscul repetitivitatii: (Marţi, 14 martie 2017, 15:17)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      si totusi spun (din nou si cu ghilimelele de rigoare ca sa evit plagiatul): "... aceeasi mizerie"... deci daca nu suntem nici prosti, nici hoti si nici manipulatori ordinari - cu cine ar fi trebuit sa votam?
  • +22 (26 voturi)    
    un bou patetic (Marţi, 14 martie 2017, 4:34)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    in sfarsit si-a dat arama pe fata acest macelaritor de mistreti!
    doar un escroc poate spune ca prefera un hot unui prost, sau un om al carui singur dumnezeu este banul.

    o demonstratie superba prin care ne-a aratat cat e de marginit,snob in sensul minor, arogant si plin de patetica lui ''intelepciune'' de taran agramat.
  • +18 (20 voturi)    
    Parafrazandu-l pe Cristian.... (Marţi, 14 martie 2017, 5:49)

    gigiN [utilizator]

    ...Paturca : Mai bine prost decat lichea,escroc si pupincurist al psd-ului !
  • +7 (19 voturi)    
    traducere pentru tot prostul (Marţi, 14 martie 2017, 6:44)

    tontu [utilizator]

    Asa functioneaza capitalismul. Prostimea e preocupata de democratie, de statul de drept, de morala si va ramane cu praful de pe toba, iar baietii destepti sunt preocupati sa faca cat mai multi bani pe cai mai mult sau mai putin cinstite. Capitalismul de azi isi trage seva din colonialismul din secolele XVI-XVII cand Europa a praduit si insclavizat restul lumii. Din colonii provin banii care au facut posibila revolutia industriala si au adus bunastare si civilizatie. Concluzia e ca in mare parte capitalismul, aflat la faza acumulaii primitive de capital(faza in care ne aflam noi acum) s-a construi cu bani furati...
    • +7 (13 voturi)    
      Lasa-ne cu lupta de clasa ! (Marţi, 14 martie 2017, 8:07)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Ce are capitalismul cu lipsa de moralitate a d-lui Tiriac ? Un hot este un hot si in comunism si in capitalism.
    • +5 (9 voturi)    
      Si totusi (Marţi, 14 martie 2017, 9:52)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui tontu

      tarile nordice au un fel de capitalism in care toti sunt relativ egali deci exista si capitalism cu fata umana in care poti sa te imbogatesti cinstit dar nu atat de mult incat sa-ti permiti sa spui ce spune Tiriac.
    • -6 (8 voturi)    
      Domule , (Marţi, 14 martie 2017, 11:00)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Aveti toata aprecierea mea , sunteti unul din putinii din cei care scriu pe acest site . Opinia dvs. este absolut corecta . Eu traiesc in occident si constat in fiecare zi , ca vrajeala asta cu lupta contra coruptiei este pentru persoane NAIVE . In Romania , procurorii si uni judecatori nu au nici o tangenta cu combaterea coruptiei , ci numai sa isi apere beneficiile nesimtite , de HYPER IMBUIBATI , nimeni nu ii trage la raspundere pentru vietile distruse . Romani la capitolul coruptie sunt la nivelul de bebelusi care inca folosesc tetina , sa vedeti coruptie de inalta clasa , de un rafinament inimaginabil in "ONESTUL" occident .
    • +4 (6 voturi)    
      Mentalitate de "capitalist" rosu (Marţi, 14 martie 2017, 14:29)

      dioan [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Chiar asa ! Mentalitatea pe care o afisezi in acest comentariu vine de la Marx. Or fi fost si ceva "capitalisti" care au furat dar rzgula capitalismului adevarat este cu totul alta: sa creezi valori, sa acumulezi si sa le gestionezi cu intelepciune.
      "Capitalistii" rosii isi justifica ascensiunea exact prin texte ca ale tale.
      • +2 (2 voturi)    
        Este vorba de responsabilitate socială. (Marţi, 14 martie 2017, 18:43)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui dioan

        Acumularea de capital crește, în mod paradoxal, responsabilitatea socială a deținătorului. Fără a pune în slujba societății propria avere ai șanse nule să ți-o păstrezi, indiferent că ai obținut-o pe căi legale sau ilegale.
    • +2 (2 voturi)    
      Care faza ? (Marţi, 14 martie 2017, 20:14)

      dioan [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Chiar asa ! Mentalitatea pe care o afisezi in acest comentariu vine de la Marx. Or fi fost si ceva "capitalisti" care au furat dar rzgula capitalismului adevarat este cu totul alta: sa creezi valori, sa acumulezi si sa le gestionezi cu intelepciune.
      "Capitalistii" rosii isi justifica ascensiunea exact prin texte ca ale tale.
  • +8 (12 voturi)    
    Dezamagit (Marţi, 14 martie 2017, 6:46)

    kilroy456 [utilizator]

    Domnule Tiriac,

    M-ati dezamagit.

    Aveam pretentii mai mari de la dumneavoastra.

    Aveam pretentia sa vedeti ce este relevant in situatia respectiva.
    Ceea ce ati vazut dvs nu este doar irelevant, dar este si neadevarat.

    Aveam pretentii mai mari de la dumneavoastra.
    • -2 (6 voturi)    
      mai adăugăm două vești proaste: (Marţi, 14 martie 2017, 8:25)

      ZapezPerplex [utilizator] i-a raspuns lui kilroy456

      nu există Moș Crăciun și nici nu v-a adus barza !
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 14 martie 2017, 8:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui kilroy456

      Tu vad ca suferi, dar el de-asta nu doarme. Cine are impresia ca vreun milionar post-revolutionar are alta conceptie de viata decat cea enuntata de Tiriac se inseala. Poate vreo cativa care au facut milioanele din sport. Poate. Hagi si Popescu amenintau ca nu mai vin la nationala daca nu primesc nu stiu ce hotel in Sinaia. Pana la urma Hagi l-a primit pe cel din Mamaia. Popescu stim ce a facut. Pentru Ilie Nastase e suficient un google si te sperii, dar macar n-a pozat niciodata in persoana decenta.
  • +5 (7 voturi)    
    Imbogatit in Romania (Marţi, 14 martie 2017, 7:54)

    sun [utilizator]

    Putini stiu ca in primii doi ani dupa revolutie acest om a beneficiat prin hotarari de guvern nepublicate initial hot.date de Roman , de transfer de bunuri de la stat. Asa ceva s-ar numi acum : abuz in serviciu, trafic de influenta, furt calificat ! Era vremea lui El Dorado! Asa ca tipul este doar un profitor si mincinos( gen mama Omida) care a facut avere in tara pe seama romanasilor creduli , avere ce o tine pe alte meleaguri dar care , cu tupeul cunoscut , ne tine lectii de democratie ! Eu de cum l-am vazut pe ecran am inchis televizorul! Trebuia sa mearga la A3 si la RTV !
  • +5 (9 voturi)    
    Angajaţi Ţiriac furaţi să fiţi apreciaţi ! (Marţi, 14 martie 2017, 8:29)

    GitaLaurita [utilizator]

    Angajatii lui sa facă bine si să-l fure. Cu cât mai mult cu atât mai stimaţi vor fi de dânsul. După declaraţiile lui dacă nu-i va avansa, înseamnă că-şi dă doar cu presupusu' sau l-au ajuns bolile vârstei.
  • +3 (7 voturi)    
    comparații (Marţi, 14 martie 2017, 8:32)

    ZapezPerplex [utilizator]

    încercați să faceți o paralelă între Sebastian Ghiță și Elon Musk sau între Ion Țiriac și sir Richard Branson
  • +5 (9 voturi)    
    Stiam... (Marţi, 14 martie 2017, 8:42)

    dragos_k [utilizator]

    ...ca ii plac hotii. Vezi wild card-ul acordat Sharapovei pentru Madrid. Probabil ca sa plateasca cat mai multi prosti bilete.
  • -6 (10 voturi)    
    de fapt (Marţi, 14 martie 2017, 8:46)

    Toni_Romania [utilizator]

    De fapt lumea lui Tiriac e lumea corporatiilor.
    Iar tupeul cinic al lui Tiriac e tupeul cinic al corporatiilor.
    Ca o macheta.
    • -3 (7 voturi)    
      si totusi are dreptate (Marţi, 14 martie 2017, 11:55)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Toti marii industriasi bogati ca sa nu mai zic de bancheri au furat ,fura si vor fura.
      Toti marii corporatisit precum Microsoft,Apple ,Bechtel au furat si fura in continuare neplatind taxe in tarile unde s-au extins.
      Cel mai bun exemplu este Soros care nu plateste taxe nici macar la el in tara ,are sediul intr-o insula obscura.
      Tiriac stie ce vorbeste dar noi suntem prea naivi sa il intelegem,
  • +4 (6 voturi)    
    Si daca erau doar prostii (Marţi, 14 martie 2017, 8:52)

    soundtrack [utilizator]

    la conducerea tarii din '89 incoace, Romania nu era atat de devastata.
    Va mai amintiti de personajul Brcan care vorbea despre 'stupid people'? Asta e comunismul si marxismul socialist!
  • +6 (10 voturi)    
    Ion Țiriac (Marţi, 14 martie 2017, 9:05)

    Fisherman [utilizator]

    Ai uitat câtă muncă și câtă sudoare ai depus urcând treptele spre culmile succesului ?!
    Te-am urmărit cu o încordată admirație cum l-ai supus pe Stan Smith în Cupa Davis !
    Ai devenit din acel moment un model pentru mine: am înțeles foarte bine care este secretul: perseverență, luptă constantă, atenție la slăbiciunile adversarului, specularea oportunităților, prudență în momentele delicate.
    Cu uriașă surprindere constat că trebuie să-mi revizuiesc părerea, nu despre mine (contul meu atinge nivelul 0 înainte de ziua în care intră pensia, deci am fost un prost !) ci despre tine !

    Din fericire eu am reușit să transmit băieților mei parametrii succesului în viață prin propria muncă și nu prin furt. Cu certitudine munca lor este răsplătită nu numai în consistența conturilor lor ci și material prin Rezultatele Muncii lor, rezultate care sunt folosite de mii de alți oameni care muncesc, atât aici în țară cât și pe alte meridiane.

    Ion Țiriac, ce dezamăgire ...
    Se cunoaște că nu prea ai trăit în România, nici în acești 27 de ani de când îți poți permite să fii pușcaș în Balș, nici înainte.
    Aruncă-ți cu apă rece pe față, ieși din țarcul tău cu mistreți și mergi pe cărările gloduroase ale patriei. Vei afla multe povești de succes de la oameni care au lăsat ceva sau pe cineva în urma lor deși astăzi, în sec. XXI, tot cu glodul la poartă trăiesc.

    După ce te vei convinge de Realitate vei avea șansa să faci ceva fără bani: să te întrebi care sunt vinovații pentru iluzia în care trăiești acum ? Ce au ei de gând să lase în urmă ?
    Moș Țiriac: Nu Hoții vor lăsa în urma lor O Românie !

    Dacă nu vei reuși să dai acest passing-shot moral atunci nu-ți mai rămâne decât să-ți iei jetul tău și să te ascunzi !
    Acum noi suntem la serviciu !
  • +10 (12 voturi)    
    Voi nu intelegeti logica celor ca el... (Marţi, 14 martie 2017, 9:19)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Ce valoare au banii lui in tara asta daca nu poate, sa zicem, sa cumpere un politist, un judecator ceva daca de exemplu copilasul dumnealui ar fi prins consumand substante interzise...(un exemplu la intamplare)
  • +3 (5 voturi)    
    Lustratia de la kalendele grecesti :-( (Marţi, 14 martie 2017, 9:40)

    contest [anonim]

    Just, "lumea lui Tiriac"...

    Astia-s multi!
  • +3 (5 voturi)    
    dl. Tiriac a simplificat lucrurile.. (Marţi, 14 martie 2017, 9:48)

    akillies [utilizator]

    ..intr-o maniere nefericita si trista pentru cei care il considerau cineva: era corect saspuna prefer hotul inteligent, hotului prost!
    Hotul inteligent, acum pare a fi chiar dl. Tiriac (acum ca a dat o astfel de declaratie, cel care recunoaste un hot inteligent nu poate fi om cinstit).
    hotul prost are ca principal reperezentant functionarul public care incearcasa se acopere modificand legea(pervertind legile bine stabilite si bune ca functionalitate ale statului (avem destule exemple in ultimele luni).

    Totusi, de unde a determinat el ca oamenii sin piata sunt prosti?!? De ce sunt prosti? Ca nu cheltuie banii ca altii in localuri, sau in magazine?!?! sau cu copii?!?

    dle. Tiriac, ce as mai rade daca o sa va nationalizeze astia averea!!
    • +2 (4 voturi)    
      Dumnezeu (Marţi, 14 martie 2017, 10:23)

      Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Cand a facut omul i-a dat 3 calitati dar oricine isi poate alege doar doua: inteligenta, cinstea si comunismul.

      Astfel, cine e inteligent si comunist nu va fi cinstit; cine e comunist si cinstit nu este inteligent si cine e inteligent si cinstit nu poate fi comunist.
      • -3 (5 voturi)    
        ce adanc (Marţi, 14 martie 2017, 11:57)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

        Ati uitat o categorie ticalos si liberal nu poate fi cinstit.
  • +4 (6 voturi)    
    ..|..('_') ..|.. (Marţi, 14 martie 2017, 10:04)

    _The_Dude_ [utilizator]

    Sa ne ridicam toti in picioare si sa ii multumim marelui sportiv cu mustata.
    Sa intelegem ca din vasta lui experienta oamenii se impart in "hoti si prosti". Poate ne lamureste si din care categorie face dansul parte. Probabil toti suntem prosti ca n-am stiut sa sifonam banii (...produsi de prostii de angajati) prin off-shore-uri.
    Inca o data, toata lumea in picioare si degetele mijlocii sus,
  • +1 (3 voturi)    
    HOȚIE, CINSTE ȘI PROSTIE (Marţi, 14 martie 2017, 10:12)

    ILMA [utilizator]

    O observație generală: prost te naști și, de-a lungul vieții, nu poți face altceva decât să atenuezi destinul crud prin conștientizare(?!?), poate prin educație, prin exerciții de dezvoltare a creierului(!?!). Chestia asta nu se întâmplă pentru că prostul autentic nu știe că e prost și se crede deștept.
    Hoț nu te naști ci devii prin alegere proprie la un moment dat. Odată devenit hoț, te poți scimba într-un om cinstit. Schimbarea poate fi și invers, adică dai cinstea pe rușine.
    Cam asta a făcut și Ion Țiriac declarând, într-un moment de sinceritate care sunt valorile pe care le prețuiește: a dat cinstea mimată și prezumată pe rușinea de a arăta că nu prețuiește succesul bazat pe moralitate, ci succesul și atât.
    Dispariția sportivului din el s-a vazut de când a revenit în Ro, după 1989, și a început să amețească publicul cu panseuri de doi bani (debitate cu aroganță de la înălțimea unei averi impresionante), cu preferințele sale politice (care s-au îndreptat mereu spre cei de la putere ca să-și netezească drumul pentru propriile afaceri), cu cuceririle femeilor fatale de pe Dâmbovița, cu afacerile cu droguri ale fiului său, cu morga sa de miliardar care vorbește proștilor ascunzându-și mereu privirea în spatele acelor ochelari negri (amănunt chiar mai semnificativ decât vorbele sale). Vazându-l nu poți spune decât atât: un fost sportiv de performanță, acum un personaj dubios.
    De mirare de câtă credibilitate și admirație s-a bucurat/ se bucură la cât de limitat, meschin,viciat și toxic este modul său de a gândi și de a se purta.
    Chiar în emisiunea respectivă, jurnalistul Rareș Bogdan îl prezenta și vorbea cu el ca și cum ar fi fost un guru, un atoateștiutor, un reper, un model, un om cu soluții pentru o societate bolnavă când, de fapt, el face parte dintre șmecherii care au un singur ideal și idol în viață:banii.
    • 0 (0 voturi)    
      mai concret (Marţi, 14 martie 2017, 19:12)

      dordetara [utilizator] i-a raspuns lui ILMA

      easy money!
  • +1 (3 voturi)    
    Analfabetul acesta (Marţi, 14 martie 2017, 10:28)

    Scapa cine poate [utilizator]

    A vrut sa spuna altceva, dar nu il ajuta capul! Bineinteles ca nu se referea la hotii si prostii de rand, a caror existenta este mai neimportanta decat a unor mistreti. El se referea la hotii si prostii din administratie si politica, la cei care fura contracte din care isi ciuguleste fiecare partea lui, vizavi de cei corecti si tematori care mai bine pierd contractele europene decat sa isi riste libertatea, sunt sigur ca tot la "oportunitati" se referea.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect! (Marţi, 14 martie 2017, 11:56)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

      Asa e. Un studiu prezentat acum cativa ani in revista Economist conchidea ca oamenii competenti, cu idei si cu initiative, din varful administratiilor si politicii sunt adesea si cei care cred ca lor li se cuvine sa se infrupte un pic in mod fraudulos. Totodata, cei care se simt incompetenti sunt de obicei si cei mai cinstiti. Concluzia studiului era ca societatea beneficiaza mai mult daca accepta un anumit grad de coruptie la nivel inalt. Evident, studiul NU se referea la societati complet mafiotizate, cum tinde sa devina cea din Romania, ci la societati in care, pe ansamblu, functioneaza statul de drept.
  • +5 (7 voturi)    
    UN HOT (Marţi, 14 martie 2017, 10:31)

    stefan04 [utilizator]

    Este normal ca un hot, care toata viata a "furat", cel putin in momentele cheie, sa gandeasca astfel.
    Ar fi interesant de facut o analiza a averii lui Tiriac in 89, cand avea deja aproape 50 de ani si averea de acum.
    La fel de interesant ar fi de vazut ce a primit Tiriac si sora-sa de la guvernul Roman. Cred ca intr-o tara normala Petrica lua vreo 130 de ani de puscarie.
  • -2 (6 voturi)    
    Tiriac (Marţi, 14 martie 2017, 10:33)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Nu mai are valoare pentru ca si-a exprimat sincer si decent parerea?

    Fiti fara grija, d-le Tapalaga!
    Tiriac nu are nevoie de avizul dvs pentru a-si spune parerea si nici eternitatea nu cred ca va cere permisiunea pentru accesul lui Tiriac acolo...

    Sunteti prea mic si ingust la minte, nu se stie de ce...
  • -2 (6 voturi)    
    Si totusi... (Marţi, 14 martie 2017, 10:42)

    IYI [utilizator]

    Domnule Tapalaga, cand veti incerca dumneavosatra si colegii dumneavoastra sa fiti si obiectivi si sa prezentati si realitatea - sau e prea mult sa ma stept la asa ceva in presa romaneasca ?! Dl Tiriac si-a exprimat o parere presonala intr-un mod mai direct care e mai greu de digerat. E atat de greu sa o respectam? In fuga pentru vizualizari scrieti doar ceea ce aduce comentarii inversunate fara a incerca sa vedeti unde e adevarul. Toata presa evidantiaza ca au iesit 500 de mii de oameni in strada cea ce le da drptul sa impuna orice ca sunt multi, dar este minimizata importanta celor 3 milioane care au votat acesti guvernanti. Pai de ce au mai muta dreptate primii dact cei din urma? De acord ca guvernl le-a dat motivul, dar acest motiv era cautat de imediat dupa ce s-au dat rezultatele alegerilor. Peste tot se vede numai manipulare si in online si pe TV. Vrem o tara ca afara- dar doar partea care ne place noua, nu toata realitatea de acolo, Schimbarea rebuie sa vina din fiecare individ, nu cerand altora sa se schimbe, Nu vom fi nicodata respectati daca nu respectam. Cat despre politicieni ei sunt aceeasi din 90 incoace, nicunul nu a facut ceva in plus decat pentru a-si creste veniturile proprii. Au fost de dreapta, de stanga, si tehnocrati - nu s-a vazut nimic in urma lor. Se pare ca noua ne trebuie un sistem politic definit special pentru noi - evnmtual bazat pe voluntariat - stiu ca pare o aberatie dar poate ca daca nu ar avea nici o posibilitate de castig ar face si ceva pentru tara.
  • 0 (6 voturi)    
    Dihotomia prosti – hoti (Marţi, 14 martie 2017, 11:04)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tiriac mai bine tacea. Impartirile acestea a unor grupuri largi de oameni in „alb“ si „negru“ denota o inteligenta precara care nu poate opera cu concepte, categorii complexe. Normal ca dl. Tapalaga avand o inteligenta similara a sarit repede la mingea ridicata la fileu de Tiriac. Nici nu ma asteptam la altceva. Eu nu cred ca toti membrii PSD, membrii guvernului sau parlamentarii coalitiei de guvernare sunt hoti. La fel cum nu cred ca toti cei din piata sunt prosti. Pare a fi mai degraba o impartire intre cei care pun pe primul loc drepturile si libertatile cetatenesti si cei care nu au nici o problema cu incalcarea lor daca asta ii face sa-si atinga obiectivele politice. Vad si pe aici pe HN.ro. Daca ai curaj sa spui ce gandesti si e cumva impotriva curentului majoritar al site-ului esti imediat catalogat drept „hot, asistat social, pesedist, platit de Voiculescu etc.“. Probabil ca daca as fi trait in anii ´50 as fi fost catalogat drept „chiabur, intelectual, dusmanul poporului, element dusmanos“. In esenta nu e nici o diferenta. Lupta anticoruptie a devenit un fel de lupta de clasa. Amandoua pareau ok pana in momentul cand au trecut granita abuzului.

    PS Chiar si analiza despre ce lasa in urma milonarii de carton ai Romaniei e superficiala. Poate ca un Vantu sau un Ghita nu lasa nimic in urma. Dar nu ar strica domnului Tapalaga sa se intereseze despre miile de tineri pe care fundatiile lui Voiculescu i-au ajutat sa invete si sa se dezvolte. E cu nuante. Nu e cu „alb“ si „negru“.
  • +2 (4 voturi)    
    ion tiriac (Marţi, 14 martie 2017, 11:20)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ion Tiriac stie ce spune. Se invarte printre hoti de talie internationala ,mari sefi de firme care isi ascund ca si el banii in paradisuri fiscale. Panama papers sau afacerea Clearstream , afacerea HBSC bank sunt dovezi clare de furturi de sute de miliarde de Euro. Da, se fura cu acte in regula prin banci, prin firme ofshore de persoane onorabile, mari capitalisti care au mii de angajati -"prostii". Asa se face ca 90 la suta din averea acestei lumi se afla in mana a 3 la suta din populatia globului. Are dreptate Tiriac, suntem prostii, fiindca alegem oameni politici care ii acopera pe ei si nu pe noi aia ca noi de scriem declaratia 200 si platime taxe peste taxe. Da , hotii conduc lumea de azi , sunt invitati la tv, sunt pe coperta revistelor de mare tiraj.
  • 0 (2 voturi)    
    Inca de pe timpul lui Carol I se poate spune: (Marţi, 14 martie 2017, 11:33)

    jackalphonse [utilizator]

    "Cine a ajuns opusul hotului? Natangul, dobitocul muncitor, care trage ca vita in jug, respecta legi si reguli mai putin cand ii vine sa urle", asa cum scrie in articol.
  • +1 (3 voturi)    
    Cam asta este situatia marilor afaceristi (Marţi, 14 martie 2017, 11:40)

    jackalphonse [utilizator]

    Cel putin la majoritatea.
    Ei sunt hotii si trebuie apreciati. Angajatii sunt sclavoni, adica prosti.
  • +3 (3 voturi)    
    nu pot accepta sfaturi ..... (Marţi, 14 martie 2017, 11:55)

    Claudiu-N [utilizator]

    de la un comunist care isi tine mare parte din bani in Panama numai sa nu plateasca impozite statului ...
    situatia in care a fost tara pana in acest moment i-l avantajeaza si de aceea tine mortis sa ramana asa ...
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Marţi, 14 martie 2017, 11:55)

    neo13 [utilizator]

    A ajuns la batranete un ,milimurdar in euro.
  • -4 (6 voturi)    
    Inseamna RATIONAL versus IRATIONAL (Marţi, 14 martie 2017, 12:03)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Nu e vorba ca trebuie sa fii prost ca sa fii cinstit, Tiriac nu a zis ca prefera hotii fata de oamenii cinstiti ci a spus foarte clar ca daca e obligat sa aleaga, intr-o situatie de viata ,intre un om irational (fie el si calugar la muntele Athos) si un om rational ( fie el si hot) alege hotul fiindca e predictibil si se poate negocia cu el in termeni rationali.
    Decat un om irational din diverse motive incepand cu IQ mic, religiozitate,ideologie, nevroticism- e mult mai util si suportabil un hot fiindca acela e rational si daca ii propui un targ rezonbil , veti putea trai amandoi si ii poti anticipa reactiile in viitor.

    Intrebarea pe care trebuia sa si-o puna autorul (si cititorii) este de ce ati fost clasificati ca majoritar irationali - ce tare emotionale , ce frustari , ce lipsa de cunostere a realitatii , ce informatii partiale , ce fundamente ideologice , ce reactii emotionale colective v-au plasat in categoria oamenilor irationali?
    Inainte sa decideti ca Tiriac greseste , faceti o analiza interioara si intrebati-va daca ar putea avea chiar si partial dreptate.
  • +4 (4 voturi)    
    Asasinul de mistreti (Marţi, 14 martie 2017, 12:06)

    ZinaRebeleanu1 [anonim]

    Sportivul s-a sinucis spiritual prin acest interviu. A ramas borfasul care a acumulat averi pe sema prostilor care muncesc ! Borfasule, vezi-ti de fiul tau mare amator de droguri.
  • +1 (1 vot)    
    Asemanari / deosebiri (Marţi, 14 martie 2017, 12:32)

    Carpati [utilizator]

    Eu din Brasov-Tiriac din Brasov;
    Eu repetent in liceu la franceza- Tiriac exmatriculat din liceu (3 examene la matematica);
    Eu angajat la turnatoria Tractorul - Tiriac angajat in turnatoria Steagul Rosu ;
    Eu lucrat in turnatorie si primit bani - Tiriac pe statul de plata luat bani, dar jucat hochei;
    Eu stat in tara si iesit odata in RDG -Tiriac mai mult pe afara;
    Eu cu troleibuzul - Tiriac cu limuzina rosie;
    Eu nu sunt hot - Tiriac nu e prost;
    Eu pensionar - Tiriac om de afaceri;
    Asteptam in fiecare an camionul cu portocale pe arena Ion Tiriac din Brasov.
    Multumim Domnule Tiriac !
    .
    .
    .
  • +3 (3 voturi)    
    tiriac unul din (Marţi, 14 martie 2017, 12:37)

    pb80tm [utilizator]

    oamenii din umbra ai psdului. de la aparitia acestui individ in zona vip a ro postdecembriste acesta a pastrat o distanta apreciabila de cea ce ar insemna normalitate. investitiile sale sunt de genul bisnita, bursa, mers la sigur pe cai unse dinainte. tipul nu a fost public dar a profitat din plin de legaturi majore la varful postcomunistilor instalati la conducere. el a facut pariuri cu nastase. dar nu ar fi indraznit un pariu cu coposu ca ar scoate un judet din prostie. si-a facut domeniu de vanatoare la fel ca ceausescu. nu a construit nimic in ro. a investit banii altora in propria-i imagine si a vandut actiunile la un pret maxim. tipul e o corcitura fascisto postcomunista a carui scop a fost decapitalizarea altora in propriui beneficiu. daca Romania ar fi o normalitate atunci acest individ ar fi fost maxim un bisnitar de cartier cu butic pe 2 strazi.
  • +2 (4 voturi)    
    marul putred (Marţi, 14 martie 2017, 12:38)

    VladBerliba1 [anonim]

    Pai cred ca ati scris un articol ca sa explicati o evidenta.

    Adica atunci cand bunul simt se diminueaza covarsitor la nivelul unei societati evidentele trebuie explicate, pericolele preintampinate cu mormane de legi si in cele din urma legile trebuie si ele protejate de Constitutie si de DNA si care in final se prabusesc sub vazul tuturor si ce ramane este atat de subtire atasat de constiinta colectiva incat reperele devin din ce mai vagi. Cele care au defilat pompos au lasat doar iluzii si vise care o data destramate lasa sa se vada masura reala a valorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Cautare zadarnica (Marţi, 14 martie 2017, 12:56)

    Petza [utilizator]

    Puteti cauta mult si bine dle Tapalaga.

    Pai daca hotii lasau ceva in urma pentru prosti nu mai erau la categoria hoti.

    Au lasat ei ceva in urma, dar pentru alti hoti.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnul (Marţi, 14 martie 2017, 13:08)

    Cristian FlorinLupu [anonim]

    Tiriac gandeste exact ca milioanele de romani care au votat PSD ul. Nimic nou. Este si el un "asistat social" de la revoluie incoace.
  • -1 (1 vot)    
    de fapt (Marţi, 14 martie 2017, 13:35)

    noi2013 [utilizator]

    https://newpolitics.ro/2015/08/20/its-not-the-corruption-stupid/ de citit cu atentie si mintea deschisa. Cam asta vroia sa spuna si Tiria, dar intr-adevar cel mai simplu e sa strigi hotii dupa care sa iei leul de pe jos ...
  • +1 (3 voturi)    
    Declaratiile lui Tiriac (Marţi, 14 martie 2017, 14:03)

    MoldovanMircea [anonim]

    Cei care gândesc ca Ţiriac, cei care îi dau dreptate, nu-şi dau seama de un lucru foarte important: un stat mafiot n-are viitor! Mai devreme sau mai târziu, totul se prăbuşeşte, în mod catastrofal!
  • -2 (4 voturi)    
    Tiriac, Realitatea TV.... (Marţi, 14 martie 2017, 14:23)

    taro [utilizator]

    sunt irelevanti cel putin pentru mine.

    Citatul ala lui Tiriac cam suna a ceva ce ar spune Vantu.

    Iar Realitatea TV trebuie sa fi picat in cap sa te uiti la postul ala.
  • +2 (2 voturi)    
    Jale pentru RO (Marţi, 14 martie 2017, 16:08)

    EvaAdam1 [anonim]

    Jale mare pentru RO. Se zice ca o tara nu poate da faliment, dar se poate eroda pana la disparitia natiei care este fiinta ei vitala. Pe acest drum este RO. Cu milioane de migrant, cu conducatori constituiti intr-o mafie transpartinica, cu duspamnii la granite din ce in ce mai agresivi, populatia oligofrena care voteaza tembeli sau puscariasi sau nu se duce la vot ca nu stie ce sa faca, cu o biserica corupta si doar intersata, cu...
    Jale!