Dragnea si banda lui au devenit in mod oficial o vulnerabilitate. Avertisment fara echivoc din SUA, Germania si Franta: Romania isi risca apartenenta la UE si NATO

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 21:48 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Liviu Dragnea si acolitii lui au reusit doua performante unice: a declansat cele mai mari proteste interne din ultimii 25 de ani, la doar o luna jumatate de la instalare, si cea mai dura riposta internationala de dupa mineriade. Noi stim ca Dragnea a imbracat camasa mortii, s-a lansat intr-o aventura singucigasa pentru viitorul lui politic, dar ce face e prea mult. Trebuie oprit. SUA, Germania, Franta, Belgia, Olanda si Canada avertizeaza ca guvernul risca "risca sa afecteze parteneriatele bazate pe valori comune, inerente principiilor conducatoare ale UE si NATO". Nu putem permite unui personaj ca Dragnea sa darime statul.

Ordonanta de urgenta adoptata banditeste luni noaptea de guvernul lui Dragnea a pus pe jar Romania si aliatii ei. A doua noapte de proteste a adus in Bucuresti peste 100.000 de oameni, iar in tara alte zeci de mii. Baricadat in spatele jandarmilor si al portilor sudate, guvernul prietenos cu banditii rezista.

Dar in seara asta a venit o salva de tun care ne da fiori. Sase dintre cei mai importanti parteneri ai Romaniei, printre care SUA si motorul franco-german al UE, au pus anatema pe un guvern ilegitim intr-un limbaj nemaintilnit: "profunda ingrijorare"; "actiunile Guvernului au subminat progresele inregistrate in ultimii zece ani in privinta statului de drept si in lupta impotriva coruptiei"; "contravine intelepciunii colective a intregii comunitati judiciare si a statului de drept"; "nu poate decat sa submineze reputatia Romaniei in randul comunitatii internationale si risca sa afecteze parteneriatele bazate pe valori comune, inerente principiilor conducatoare ale UE si NATO". In final, marii parteneri ai Romaniei someaza practic guvernul sa inverseze "acest curs care nu este util".

Aceste formulari nu au nimic de-a face cu limbajul diplomatic obisnuit. Ele arata o iritare totala in cancelariile straine, inclusiv la Washington, unde niste consilieri dibaci l-au dus pe Dragnea pe o suma frumusica acum doua saptamini. Iritarea e la cote maxime, diplomatii stiu ca un asemenea limbaj arata un drum fara intoarcere: cu acest guvern si cu Dragnea nu se poate discuta.

Partenerii straini au aflat ceea ce sutele de mii de romani iesiti pe strada doar simt in strafundul sufletului lor: ca Dragnea are un plan prin care vrea sa darime intreaga arhitectura a statului de drept, sa puna la pamint lupta anti-coruptie si sa transforme Romania intr-un stat esuat, dupa modelul Plahotniuc.

Nu sint cuvinte mari. Ordonanta de urgenta care dezincrimineaza abuzul in serviciu e doar prima secventa dintr-un scenariu horror. Planul a fost croit in aplauzele penalilor care tremura de fericire ca Dragnea ii scapa de inchisoare si le sterge cu buretele Grindeanu infractiunile comise.

Dar o asemenea lovitura la temelia statului de drept nu e compatibila cu statutul Romaniei de membru UE si NATO si de partener strategic al SUA. Cind am cerut sa intram in aceste parteneriate, noi, romanii, am promis ca vom respecta valorile si principiile acestor cluburi selecte. Noi ne-am asumat ca vom construi un stat de drept, ca vom incepe lupta c coruptia endemica - toate cu scopul de a avea un stat puternic. Un stat puternic inseamna pentru partenerii din UE si din SUA ca etajele superioare ale puterii nu sint penetrabile - via coruptie - de agenti ai puterilor ostile. SUA nu si-ar fi adus aici scutul antiracheta si baze militare care sa ne asigure noua securitatea daca se temeau ca statul roman poate fi condus de borfasi care sa-i vinda pentru un contract spaguit.

Dragnea a apucat-o pe drumul fara intoarcere. El, guvernul lui si majoritatea parlamentara au devenit un pericol real si iminent pentru Romania si orientarea sa euro-atlantica. Cind ai ca singur obiectiv sa te scapi de puscarie si sa devalizezi bugete de miliarde, alaturi de baroni analfabeti si lacomi, nu poti sa conduci o tara. Chiar si un judet e prea mult.

A venit timpul ca Dragnea, Grindeanu si restul sa retraga rapid ordonanta de urgenta. Sper ca au inteles mesajul. E cit se poate de clar, mai ales pentru unul care a frecventat Washingtonul si s-a simtit ca la el acasa alaturi de Trump. Iar daca nu l-a inteles, vremurile nu vor avea rabdare cu el.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

25225 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    Amin! (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:51)

    SHEAPA [utilizator]

    Să se ducă dracului! De tot.
    • +37 (43 voturi)    
      Romania ramane in NATO si UE (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:18)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      PSD pleaca din legalitate in ILEGALITATE, acolo unde e si a fost. Pt. inalta tradare.
      • -36 (44 voturi)    
        Ce enormități puteți afirma!!! (Joi, 2 februarie 2017, 0:18)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Stat_de_drept

        Câte proteste și violențe au fost în Grecia și nimeni nu și-a pus problema că Grecia iese din NATO și UE!

        Minciuni și intoxicări media! Rușine hn
        • -25 (31 voturi)    
          felicitari protestatarilor (Joi, 2 februarie 2017, 1:56)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          si mai ales celor care-i manipuleaza fara rusine, pentru ca ne distrug tara. Este incredibil ce se intampla, oameni cu studii care citesc 2 randuri de pe facebook si se invart in chinuri, fara sa realizeze ca toate prostiile pe care le citesc sunt de la aceeasi manipulatori ordinari care strigau "lovitura de stat" cand a fost referendumul de demitere al presedintelui Basescu. Din partea mea, sa spuna ce vor PPE (care, intamplator, sunt dictatorii din structurile europene, ca in democratia europeana nu se schimba niciodata puterea), sunt aceeasi politruci care spuneau ca in Romania dam lovitura de stat prin referendum. Continuati, dragi protestatari, continuati sa plangeti si sa urlati, in loc sa va informati corect. O sa ne aparam democratia si votul democratic!
          • +4 (8 voturi)    
            stii ce? (Joi, 2 februarie 2017, 9:12)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            cand vreo 300.000 de oameni iti zic tare ,raspicat si repetat ca esti prost,e timpul sa te uiti mai bine in oglinda..manipulatorii vorbesc despre manipulari
            tu nu stii sa citesti?cauta naibii ordonanta aia si citesti-o de 2 3 ori
          • +3 (7 voturi)    
            da bre postacila (Joi, 2 februarie 2017, 10:13)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            toata planerta e manipulata, de la dna, csm, parchet, sindicatele judecatorilor (pina si sindicatul vioricai costiniu e impotriva), toate ong-urile, ambasadele sua, canada, germania, franta, etc, etc, toti "e " manipulati. Adevarul adevarat il stiu doar livache si cinca 2-3 din PSD care au redactat ordonantele. In citeva zile o sa va intoarca fundul si poporul PSD.
        • +17 (21 voturi)    
          CUM POTI SUSTINE , omule , ASA PENALI ? (Joi, 2 februarie 2017, 2:31)

          rockerul [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Ai tot dreptul din lume sa fi de stanga , dar Chiar nu vezi ce fac astia ?! Chiar esti orb ? Banuiesc ca esti suficient de inteligent incat sa iti dai seama ca ROMANIA se duce dracului DOAR PT CATEVA SUTE DE PUSCARIABILI ??? De ce ,sau cum naiba , te faci ca nu intelegi ca vor DOAR SA SCAPE DE JUSTITIE , desi stii ca AU FURAT CA PORCII ?? Nu vreau sa te conving sa fii ca mine , eu STANGA folosind-o doar la fumat si la pipi , dar nu ti-ar placea sa ai un partid de stanga european adevarat ??? Nu vezi ca sunt niste mafioti ordinari , alaturi de altii din alte partide ??? Gandeste , omule !
          • -28 (32 voturi)    
            bai cretinule (Joi, 2 februarie 2017, 4:23)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui rockerul

            "nu vezi ce faci astia ? esti orb ?". Eu vad ce fac astia, tu vezi ce ti se spune ca trebuie sa vezi. Tu vezi interpretari ale manipulatorilor, eu ma uit la fapte, nu la interpretari. Dar tu vezi ce fac astia ai tai ? Ca vor sa ia puterea prin violenta ?
            • +15 (19 voturi)    
              Manifestantii au spus clar ce vor (Joi, 2 februarie 2017, 7:32)

              motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              Demonstrantii nu doresc sa ia puterea prin violenta ! Ei vor ALEGERI ANTICIPATE !

              Voi, pesedistii, aveti curaj sa mergeti din nou la urne, acum cand mastile au cazut si toata natia v-a vazut infatisarea adevarata in toata hidosenia ei?
              • +8 (10 voturi)    
                ingrijorator (Joi, 2 februarie 2017, 8:37)

                fit [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

                "Circula informatii extrem de insistente ca OUG-ul hotiei din crucea noptii a fost doar primul pas dintr-un scenariu cu mult mai amplu care sa arunce Romania intr-un hau. Exista informatia ca urmeaza cat de curand unificarea DNA cu DIICOT, pentru a scapa de Codruta Kovesi si Daniel Horodniceanu, care sa fie inlocuiti cu un om agreat de Liviu Dragnea.

                Urmatorii pe lista ar trebui sa fie procurorul general si seful SRI, cu suspendarea presedintelui." http://www.comisarul.ro/articol/diversiunea-din-piata-n-a-fost-intamplatoare!-lovi_870030.html
                • +2 (6 voturi)    
                  da, doar ca au calculat gresit (Joi, 2 februarie 2017, 10:15)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fit

                  Au uitat de romania cealalta, de alea 6 milioane de votanti ai lui Johannis. Si au mai uitat ca americanii au aici scut antiracheta. Asha ca, atit timp cit se iese in strada in numar mare, intr-un fel sau altul sigur vom scapa de ciuma rosie.
            • +7 (11 voturi)    
              limbaj (Joi, 2 februarie 2017, 8:20)

              fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              Tov. Colonel permiteti sa raportez:
              "bai cretinule" spune tot fie despre angajatorii tai, fie despre ideologia ta !
              Am oarece respect pt. prima varianta (fiecare trebuie sa manance), dar a doua varianta este chiar grava !!
              Sa traiti !
            • +2 (6 voturi)    
              interpretari? (Joi, 2 februarie 2017, 9:13)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              pe bune?te uiti la fapte?inseamna ca trebuia sa vezi ordonanta data noaptea,fara nici o respectare a legii?
            • +1 (5 voturi)    
              ??? (Joi, 2 februarie 2017, 11:35)

              rockerul [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              Cu toate ca nu te-am insultat cu nimic , tu ai facut-o ! Ar trebui sa nu te bag in seama .....! Dar , daca te uiti pe orice imagini de aseara , vei vedea ca aia , huliganii aia retardati , NU ERAU PROTESTATARI , au venit acolo cu un singur scop : sa sparga mitingul cu orice pret !!! Am fost acolo , i-am vazut , am si incercat sa ii fac sa inteleaga ca strica tot ...etc., dar nu te puteai intelege cu niciunul din ei , asa de tare " motivati " erau sa faca ceeace au facut !!! P.S. Sunt suficient de matur si cu capul pe umeri , incat SA JUDEC SINGUR SI SA DECID SINGUR , nu " vad interpretari ale " altcuiva , ca sa inteleg ce se petrece ....!!
        • +7 (11 voturi)    
          Nu se compara merele cu perele ... (Joi, 2 februarie 2017, 7:49)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Comparativ cu Romania, Grecia este situata mult mai departe de Rusia (geografic vorbind). De aceea, pericolul pentru greci este mult mai mic, probabil chiar inexistent. Acest lucru s-a vazut clar si in timpul razboiului rece, cand Grecia a ramas tot timpul in sfera de influenta occidentala.

          Romania este situata insa, alaturi de Polonia si tarile baltice, chiar la granita NATO. Este logic ca imixtiunile serviciilor rusesti si eforturile propagandei pro-Kremlin si antioccidentale sa se concentreze in primul rand pe aceste zone.
        • +1 (5 voturi)    
          si.. (Joi, 2 februarie 2017, 9:10)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Grecia sta bine tare in momentul asta ,nu ?
        • +3 (7 voturi)    
          Șaoline, șaoline... (Joi, 2 februarie 2017, 9:37)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          N-ai nici minte, nici rușine! În Grecia oamenii protestau împotriva unui lucru - se învățaseră cu nărav de la stat, că acolo cei ce fură - echivalentul PCR...PSD, mai fac și ceva pentru țară, dau gratuități și pentru strănepoata ceferistului, etc., și a venit scadența și statul a tăiat tot și a pus și impozite grele.
          Aici oamenii protestează împotriva unui guvern de tâlhari, care legiferează cum că doar de la 200 000 se numește hoție, că doar dacă hoția este reclamată în șase luni, se anchetează, etc. etc....
          Băi călugăre cu ochi oblici, dacă îți fură hoțul din buzunar banii, și te duci la poliție, ți-ar place să îl auzi pe ofițer că îți spune: Nu am ce face, ți-a luat sub 50 de lei, nu este hoție...
          O întrebare - chiar ești întreg la minte sau postac pe banii hoților?
      • -14 (20 voturi)    
        Turcia (Joi, 2 februarie 2017, 2:23)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Stat_de_drept

        În Turcia au fost mișcări MASIVE de stradă, mult mai mari decât la noi și mult mai ample! A fost chiar o lovitură de stat!

        ABSOLUT nimeni nu a și-a pus problema în mod serios că Turcia iese din NATO!

        Încetați cu intoxicările!
        • +22 (26 voturi)    
          Fata (Joi, 2 februarie 2017, 3:05)

          Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          de Romania, Turcia este muullltttt mai importanta. Turcia este puternic militarizata. Are o pozitie geostrategica extrem de importanta. Poate ca nu vom iesi din NATO, caci din punctul meu de vedere este improbabil sa se intample asa ceva, dar vom ajunge ceea ce astazi a ajuns TURCIA. O tara instabila, imprevizibila, pe care nu te poti baza. Si pentru ce? Pentru ca niste rahati cu ochi sa o duca bine? Sa fure ? Sa se scoata din puscarie?
          Asa cum bine scria cineva cineva zilele astea, nu este pt prima oara cand se da o lege cu dedicatie. Sa ne amintim de guvernul Ciorbea si a lui ordonanta care a scos din puscarie "celebrii miliardari de hartie". Este trist. Este trist pt ca asta nu face decat sa imi sublinieze un lucru pe care il banuiam de mult. Romanii sunt nascuti hoti. La asta excelam. Romania asta stie sa faca cel mai bine. Degeaba avem oameni capabili, care castiga olimpiade de matematica, fizica, etc. Degeaba. Pt fiecare olimpic, sportiv premiat, etc, exista de mii de ori mai multi oameni de nimic .... hoti, talhari ...
          • -1 (3 voturi)    
            hoti exista peste tot (Joi, 2 februarie 2017, 10:26)

            silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Salmonela

            nu sunt mai multi la noi decat in alta parte ...

            problema este ca la noi de 25 de ani hotii sunt la putere si lumea a acceptat asta din comoditate - a parut ceva secundar ca unii la Guvern fac niste smenuri ...

            mai ales generatiile vechi, educate in comunism obisnuite cu minciuna si duplicitatea la nivelul conducerii societatii si cu mentalitatea ca fiecare trebuia sa "se descurce pentru el si familia lui" au lasat lucrurile asa cum au cazut

            dar acum sunt noi generatii, care vor sa traiasca pe picioarele lor, nu cu mana intinsa la Guvern - cu astia nu mai merge !
    • +7 (15 voturi)    
      partid de stanga (Joi, 2 februarie 2017, 0:34)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Romania are nevoie urgenta de un partid de stanga patriot care sa preia electoratul de manevra captiv PSD cu care tari straine ne tin in sah de 27 de ani ! Haideti ca se poate !
      • +2 (4 voturi)    
        Nu intelegi ca stanga doar rau stie sa faca (Joi, 2 februarie 2017, 8:35)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Uita-te si tu in lumea larga!
        • -1 (3 voturi)    
          partial ai dreptate (Joi, 2 februarie 2017, 10:36)

          silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui fit

          dar Dimijoarei spune de fapt ca oamenii astia (captivii PSD) au toata mintea organizata pentru stanga si nu pot fi schimbati !
          lor le trebuie un partid de stanga modern - nu o adunatura de banditi deghizati in politicieni de stanga

          daca PSD era un partid modern, serios, dinamic - nu o adunatura de oameni care mint cum respira si stau cu ochii numai pe buzunarele noastre - poate nici nu te interesa atat de mult ca a castigat stanga alegerile !

          pana sa ajungem la discutia cu raul pe care il face stanga in lume noi mai avem f mult de mers :) noi suntem dpdv politic in evul mediu, nu am ajuns nici la epoca moderna, ce sa spun de Mil III - Dragnea are un guvern de SLUGI, si aroganta maxima e ca si-a luat slugoi sef un banatean, ca sa demonstreze ca nici Banatu nu-I fruntea !
    • -1 (3 voturi)    
      ....trist (Joi, 2 februarie 2017, 9:40)

      Sorin782 [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Vreau să spun că prostestul în primul rând este o mişcare politică în opinia mea, apoi a degenerat puţin datorită influenţei trădătorilor, corupţilor, serviciului de informaţii şi unor grupuri de manipulatori care pun paie pe foc.

      Eu şi alţii suntem provocaţi pentru a se crea haos mai mare … chiar de servicii, oameni din MAI de asemenea au informaţii despre acest lucru. Sunt mulţi oameni monitorizaţi fără motiv şi provocaţi, mă abţin să nu le fac jocul, cred că în ţară sunt oameni inteligenţi ce au înţeles situaţia şi nu vor face jocul lor. Oricum se pun baie pe foc chiar din interiorul MAI, SRI, SIE.

      Habar nu am ce este în mintea lor limitată, vor să bage ţara într-un război civil şi alţii ca mine să fie provocaţi pentru a o băgă (într-un mod inteligent) pe plan extern? Se lucrează împotriva intereselor naţionale şi siguranţei naţionale chiar din interior.

      Se pot accesa servere din alte state, se pot lăsa oraşe fără electricitate un timp, toate în numele SIE, ai nevoie de timp liber şi creativitate.

      Cred că realizează că dacă se răspundea la fel de agresiv azi noapte, mureau câţiva şi începea ceva se dorea apoi nu doar alt guvern ci şi demiterea preşedintelui ş.a.m.d.
  • +43 (49 voturi)    
    nu ne oprim (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:52)

    dum_i [utilizator]

    Da, sa retraga ordonanta.

    Da, sa demisioneze guvernul.

    Da, alegeri anticipate.

    Dar nu, nu ne oprim. PSD si ALDE si toti coruptii din camarila lor si a celorlalti "politici" au depasit orice limita.

    Daca dupa colectiv s-a intamplat prea putin, de data asta se va intampla TOTUL.

    DESTUL! Mergeti cu totii dupa ceausescu si lasati-ne sa TRAIM CORECT IN TARA NOASTRA
    • -29 (31 voturi)    
      mergeti cu totii dupa ceausescu (Miercuri, 1 februarie 2017, 23:00)

      Elena IrinaAszalos Costachescu [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      De ce credeti ca daca sunteti tineri aveti dreptul sa ne trimiteti la cimitir.Mi se pare o obraznicie si o lipsa de educatie monumentala.Cine nu are batrini sa-cumpere spune un vechi proverb.Cind l-am trimis pe ceasca unde ii era locul voi erati prunci,asa ca taceti din gura.As vrea sa-mi raspundeti cinstit ce studii aveti si ce loc de munca .M-am saturat de tot felul de giurumele alipite pe la diverse ong-uri(de unde au mai aparut si asteain familia mea nimeni nu a gasit o sinecura de asta de unde sa primesti bani fara sa faci nimic,decit sa postezi obraznicii si minciuni pe net .Stiu ca si asta ia ceva timp si de aceea banuiesc ca acesti postaci nu muncesc nicaieri ,nu produc nimic.
      • +13 (19 voturi)    
        de batrani ca tine (Joi, 2 februarie 2017, 0:58)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        prefer asa ma lipsesc; ai imbatranit degeaba. N-ai inteles si nu intelegi nimic.
      • +13 (17 voturi)    
        HA ... (Joi, 2 februarie 2017, 1:05)

        maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        cand cumperi batrani ai posibilitatea sa ii alegi pe aia mai sanatosi la cap ... cand ti da dumnezeu aleatoriu ai sanse mari sa fie virusati de antena 3 :))))
      • +6 (8 voturi)    
        stimata doamna (Joi, 2 februarie 2017, 8:25)

        fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        Am 57 de ani (nu eram sigur "prunc" in '89), sunt licentiat, muncesc, sunt mandru ca desi am fost pe rand cercetator stiintific apoi cadru universitar, nu mai primesc bani de la stat din 1996 - dar d-voastra chiar ar trebui sa ramaneti cu nepoteii.
        Cu respect stimata doamna !
      • +1 (3 voturi)    
        tu ai fost in starda? (Joi, 2 februarie 2017, 10:21)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        1. Aia pe care-i vezi la proteste sunt macar 90% angajati. Cine crezi ca a iesit in strada, asistatul? pensionarul? bugetarul? Eu pot sa-ti spun cine erau cei 15-20.000 care au iesit in strada la Iasi. Pe la 6 se formase o coloana de citeva mii de oameni care veneau grupat la miting de la palas, loc unde lucreaza citeva mii bune de IT-sti/corporatisti. Deci cam asta e protestatarul de aseara, 30-40 de ani, cu studii universitare si lucrind intr-o corporatie.
        2. chestia aia cu cine n-are batrini sa si-i cumpere functiona pentru niste batrini intelepti, nu pentru armata de privitori de antena3 care pentru 50 de lei in plus la salariu isi vind buicuros constiinta.
    • -23 (29 voturi)    
      sa traiti in tara mea (Miercuri, 1 februarie 2017, 23:05)

      Elena IrinaAszalos Costachescu [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      De ce crezi ca eu nu am dreptul sa traiesc linistita aici unde am muncit 40 ani si am platit taxe?Tu citi ani ai platit taxe si unde?
      • +14 (16 voturi)    
        Stati linistita, va conduc lupii. (Joi, 2 februarie 2017, 1:59)

        HappyOne [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        Toti care s-au revoltat in '89 au acelasi spirit ca cei din strada de acum - vor sa traiasca intr-o tara mai buna. La atitudinea pe care o aveti, nu cred ca l-ati trimis dumneavoastra "pe ceasca unde ii era locul" ci au facut-o altii. Daca va place sa sa traiti linistita intr-o tara unde alesii fac ce ilegalitati vor (cu taxele dumneavoastra) atunci nu am niciun respect.

        - Un platitor de taxe in Romania
      • +17 (19 voturi)    
        tu nu ai platit.... (Joi, 2 februarie 2017, 3:38)

        predator [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        taxe toata viata ta, cate taxe platesc eu intr-un an in Romania. Si nu imi convine ca taxele astea sa fie furate de niste secaturi!
        Si-apoi, nu ne masuram in taxe, ca nu astea iti dau drepturi sau obligatii!
      • 0 (2 voturi)    
        hehe (Joi, 2 februarie 2017, 10:25)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Elena IrinaAszalos Costachescu

        In cei aproape 20 de ani de munca am platit in mod sigur taxe la stat mai mult decit tine in 40 de ani. Si din banii pe care ii platesc eu la stat iti iei si tu pensia, din banii aia functioneaza si guvernul, si armata, si politia, si sanatatea. Si nu accept ca niste tilhari sa-si dea legi care legalizeaza furtul. Din chestia asta se iese in doua feluri. Ori dam jos tilharii ori ne caram noi in alta tara si lasam poporul PSD sa isi cistige singur existenta. Vro 4 milioane deja sunt plecati, mai plecam si astialalti citeva milioane care muncesc in privat si va lasam sa va autointretineti. Sa vezi atunci liniste.
  • +25 (31 voturi)    
    Dracnea e seful ciumei rosii (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:52)

    zzztop [utilizator]

    S-a nascut din cimitirele din Teleorman sa doboare Romania intreaga.

    A mituit din banii nostri pe toti cat a putut si acum vrea sa reinvie hotia generalizata si cred sincer ca vrea sa scoata Romania din UE si NATO.
    • 0 (2 voturi)    
      Bulgarul (Joi, 2 februarie 2017, 9:39)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Are origini bulgaresti si inaintasii se numeau
      Dragnev.Asa ca avem un sef la Senat un grec
      fanariot (Tariceanu) iar la Camera Deputatiilor un
      bulgar.
  • +22 (28 voturi)    
    Sunt mai mut decat o vulnerabilitate (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:53)

    Zimbru [utilizator]

    Sunt un pericol la existenta statului si la bunastarea romanilor. Daca Romania nu mai e aparata de NATO, si tinand cont de actuala coalitie Orban-Dodon-Putin, chiar si integritatea statului e in pericol. Dar pe Dragnea nu il intereseaza decat sa scape de puscarie. Ce tradator!
    • +22 (26 voturi)    
      Tradarea intereselor superioare ale Romaniei (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:20)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui Zimbru

      o gasca de subdezvoltati mintal au jucat destinul a milioane de oameni. Sa plateasca in justitie pretul.
  • +12 (22 voturi)    
    ar trebui sa-i eliminam (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:53)

    paranoid_android [utilizator]

    sa terminam cu ei odata
    • -16 (18 voturi)    
      sa terminam cu ei odata (Miercuri, 1 februarie 2017, 23:22)

      Elena IrinaAszalos Costachescu [anonim] i-a raspuns lui paranoid_android

      Cu mine vrei tu sa termini nimurucule,eu care am muncit 40 de ani in aceasta tara cu studii superioare facu te aici in Ro unde se dadeau examene pe bune nu asa cum dati voi la Academia de informatii, sa=ti fie rusine ,cred ca nu ai muncit si nu muncesti nicaieri,dormi pina la 10 dimineata si seara iesi in piata cu gluga pe cap sa nu se vada cit esti de jegos si nebarbierit.
  • +18 (24 voturi)    
    PSD-ul&Company ne duce-n subdezvoltare (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:56)

    Daniel G. [utilizator]

    PSD-ul plonjaza tara in infractionalitate si coruptie;

    Dar PSD-ul are astazi atatea mandate de parlamentari si sustinere in tara din cauza USL-ului –si a USL-ismului care traieste mult si bine.

    Fara sustinerea tacita si mai putin tacita a PNL, UDMR, si a tuturor infractorilor si coruptilor din toate partidele politice din Romania – PSD nu ar avea atatea voturi si sustinere intr-o mare parte a populatiei.


    Pana cand PNL nu devine o reala alternativa la PSD, pana cand celelalte partide nu se curata pe bune de coruptii lor, de Laure Gorghiu, de lideri stersi si tinuti cu hatisuri de nerealizari si fara nici o viziune politica si coloana vertebrala,

    PSD va tot castiga alegeri si noi ne vom tot pierde serile, noptile, rabdarea si energia incercand sa reformam aceasta tara.

    Practic > in momentul de fata nu exista alternativa convingatoare impotriva PSD in afara strazii.
    • +14 (16 voturi)    
      Opinie (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:17)

      revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      PSD -ul va disparea daca nu se reformeaze. E timpul pentru un real partid social-democrat in Romania !
  • +7 (15 voturi)    
    Stare de urgenta (Miercuri, 1 februarie 2017, 21:59)

    ICosmin [utilizator]

    Sa vedem evolutia din zilele urmatoare si sa vedem daca presedintele trebuie sa instituie starea de urgenta.
    Niste masuri trebuie luate pentru a reveni la normalitate.
    (Asta asa ca sa folosesc un limbaj de lemn specific... pentru a se intelege directia... de urmat)
    • +1 (3 voturi)    
      nu are singe asta in singe (Joi, 2 februarie 2017, 1:55)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      nu e lider si nu are nici viziune. comunicarea cu populatia e aproape zero, ceea ce nu e normal cind lumea asteapta sa fie sustinuta de cei care le impartasesc aceleasi valori. un popor atit de singur cu mesaje de sprijin numai din afara mi se pare umilitor. oameni buni, toti iubim romania, sint multi acolo in strada care simt asta....imbratisati-va si ridicati-va voi in numele celor care vor a romanie moderna fara infractori, tara asta a fost pe mina infractorilor din 90. daca acolo ar fi un general adevarat ar prelua puterea cu orice risc macar ptr 6 luni. stiu ne-am intoarce in anii...nici nu mai conteaza, dar daca asta inseamna reset ptr romania..tradatorii si infractorii ar trebui sa inceapa sa se teama...nu vor ceda, uitati-va ce au facut la revolutie, s-au catarat pe cadavre.
      • -1 (1 vot)    
        ei nah (Joi, 2 februarie 2017, 9:18)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        nu e lider..e asta peste tot unde poate sa incerce sa repare situatia asta..ca nu e lider..in ultima perioada a fost o schimbare in comportamentul presedintelui si una binevenita.Nu pate sta sau veni in piata permanent,face ce trebuie facut pe cale oficiala..eu sunt multumit
  • +18 (26 voturi)    
    cerem desfiintarea (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:03)

    mavis [anonim]

    orgzanizatiilor PSD si ALDE, independenta totala DNA si CNA, schimbarea av. poporului si aplicarea rezultatelor referendumului din 2009 (desfiintare senat si maxim 300 deputati).
  • +6 (10 voturi)    
    Pentru cine bat clopotele, Dragnea? (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:32)

    Opus Dei [anonim]

    Si eu am aceeasi convingere, ca grupul Dragnea si-a sapat singur groapa, inclusiv in PSD, unde multi ii vor cere capul cat de curand. Este clar ca Dumnezeu le-a luat mintile. In Bucuresti si in tara e groasa. Apropo, ce distanta este intre Gratia (nume predestinat) de Teleorman si Scornicesti? Dar intre Caracal si Scornicesti ?
  • -13 (15 voturi)    
    n-au dat afara Turcia din Nato... (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:34)

    king david hotel [utilizator]

    si ne dau pe noi? Cu siguranta nu!
    • +6 (8 voturi)    
      turcia e in NATO (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:56)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      de la formarea lui. Turcia are arme nucleare americane pe teritoriul ei care au o istorie indelungata pentru care USA a luptat diplomatic si mai putin diplomatic. Nu exista termen de comparatie. Daca se va castiga si OUG 13 va fi retrasa prezenta NATO in Romania va face istorie si apartenenta noastra la organizatie se reafirma. Cu totul altceva se va intampla daca Iordache si ai lui isi pun in aplicare planurile de subminare a intereselor nationale.
  • +8 (10 voturi)    
    Atenție! (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:37)

    unMoldovean [utilizator]

    Am urmărit postările Antenei 3 și de data asta au dat numărul real de manifestanți pe tot parcursul serii în București și în orașele din țară. Ba chiar puneau și titluri gen ”Haos în PSD” de la demisiile unora. Probabil că de la numărul imens de oameni și presiunile internaționale, nu mai puteau să ascundă sau să manipuleze aceste numere și știri că nu vreau să fiu naiv să cred că vor întoarce armele.
  • -14 (14 voturi)    
    Articol scris inainte vreme (Miercuri, 1 februarie 2017, 23:37)

    Lucian Ilea [utilizator]

    care imi arat faptul ca voi iluminatii si templierii ati planuit aceste evenimente
    cu scopul de a distruge aceasta tara intr-un razboi nuclear cu mult timp inainte
    care o luna jumate?
    cand a fost facut guvernul?
    la inceputul lui ianuarie
    eu am intervenit pe asta pe data de 30 de cembrie 2016
    imi ADUC AMINTE PERFECT
    APOLLO
  • +11 (13 voturi)    
    Trebuie sa continuam sa protestam PASNIC (Miercuri, 1 februarie 2017, 23:41)

    Susufler0 [utilizator]

    pana cand Gasca asta va ceda !

    Atentie insa, au inceput provocarile !

    Am fost si ieri in Piata si astazi cu trei colegi si voi merge si maine pt ca trebuie sa protestam DAR PASNIC !
  • -11 (13 voturi)    
    Nota de plata (Joi, 2 februarie 2017, 0:58)

    A310 [utilizator]

    In Romania trebuie sa scada cresterea economica , iar acest articol nu este decat o caramida din marea constructie care se duca la dezmembrarea Romaniei . Sunt convins ca foarte multi oameni care au iesit sa protesteze sunt de buna credinta , dar sunt folositi de johannis si alte centre de putere .
    • +9 (11 voturi)    
      30 copeici (Joi, 2 februarie 2017, 5:27)

      tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui A310

      e nota ta de plata?
      • +1 (1 vot)    
        Emotie (Joi, 2 februarie 2017, 11:43)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui tufa_de_venexia

        Va multumesc , ca mi-ati atras atentia asupra monedei pe care s-ar putea sa o am in cont , eu stiam ca primesc salariul in Lire Sterline , am sa verific si am sa va informez . Oricum mie imi creeaza impresia ca johannis face tot ce este posibil ca sa aiba din nou guvernul lui , nu degeaba l-a avertizat pe Tariceanu ca el va declansa razboiul total cu PSD-ul si ca ar fi bine sa nu fie acolo . Nu sunt si nici nu am fost un sustinator al PSD-ului , dar guvernul actual a deranjat foarte multe interese ale companiilor multinationale , precizez numai una - plata impozitelor pe profit in Romania si dupa aceea se externalizeze profitul , cred ca nu ati uitat ca johsnnis de partea firmei Schweighofer si a multor alte interese straine . Vedeti numai cate multinationale din Romania sunt venite prin firme offshore I.B.C , majoritatea sunt inregistrate intr-un paradis fiscal ca Seychelles, St.Vincent Belize, Panama, Costa Rica . Analizati mai profund , pacat ca oameni onesti sunt manipulati de cei care chiar vor sa distruga Romania de tot .
    • 0 (0 voturi)    
      Romania.... (Joi, 2 februarie 2017, 13:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui A310

      se destrama... da fix din cauza psdului
      daca Romania ramane cu ordonanta asta si lupta anti coruptie e distrusa... vom avea MARI probleme economice!
      si multi oameni care se vor cara din republica bananiera romania, inclusiv eu
  • +1 (3 voturi)    
    Dragnea la ocna!!! (Joi, 2 februarie 2017, 1:51)

    MirceaIo [utilizator]

    Puscarie pe viata, fara posibilitatea eliberarii conditionate alaturi de: Grindeanu, Iordache, Carmen Dan si Teodor Melescanu. Acestia sunt varful icebergului putregaiului romanesc. Trebuie scosi afara cu radacina cu tot. Dragnea a folosit guvernul Romaniei in scop personal. Atentie abuzul abuzului. Grindeanu, Carmen Dan ci alti PSD -isti au chemat batausi la manifestatii. Acesta e un comportament criminal. Sau separat bineineles imediat.
  • +6 (8 voturi)    
    PERFECTA DREPTATE !!! (Joi, 2 februarie 2017, 2:42)

    rockerul [utilizator]

    Dle CRISTIAN PANTAZI , dupa ce au facut infiltratii de acum , dupa ce zice nenorocitul ala de general de /// de militie Abraham Pavel , dupa ce au facut hooliganii trimisi pe bani de psd ..... dupa ce riscam sa ajungem iar in epoca de aur .... TREBUIE SA IESIM IN STRADA CAT MAI MULTI , SA ARATAM CE VREM , CA NU NE ESTE FRICA SI CA SUNTEM OCCIDENTALI , NU rusi comunisti !!! Iesiti in strada ROMANI , pasnic , fara violente , dar al dracului de ferm ! Fiti pe faza , ticalosiile SUNT ABIA LA INCEPUT ! ASTA E LOVITURA DE STAT , niste /// ....!!!
  • -7 (9 voturi)    
    schengen (Joi, 2 februarie 2017, 2:57)

    EdwardJohnson [anonim]

    foarte frumos....olanda ?
    niste mizerabili....avem si noi schengen ? canada,usa....o rusine,cu tot respectul nu stiu decat sa ceara si nu ofera nimic in schimb,isi protejeaza afacerile,parerea mea.
    • -1 (1 vot)    
      stai tu linistit (Joi, 2 februarie 2017, 9:20)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui EdwardJohnson

      ca daca nu avem shengen e dintr-un motiv intemeiat..nu ca nu vrea olanda..tu nu vezi ca inca suntem mancati de coruptie cu bete chinezesti ?
  • +2 (4 voturi)    
    UENATo (Joi, 2 februarie 2017, 7:01)

    Valitu [utilizator]

    Ieșirea din UE și NATO este scopul principal al acestui partid și guvern prorus.
    • -1 (1 vot)    
      PSD e prorus, pe bune? (Joi, 2 februarie 2017, 9:14)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Valitu

      -In 2004 PSD a dat petrolul tarii Austriei (moca).
      -Tot sub PSD s a pus la punct instrainarea aurului de la RM catre Occident.
      -Jandarii lui Ponta-PSD au batut oamenii la Pungesti pt. CHEVRON.
      -Geoana are din anii 90 ranch in Colorado.
      Mai vrei?
  • -7 (9 voturi)    
    risca pe naiba (Joi, 2 februarie 2017, 7:25)

    Toni_Romania [utilizator]

    Economia si resursele tarii sunt la multinationalele vest pt. 75 ani. E gargara.
    • +1 (1 vot)    
      felicitari! (Joi, 2 februarie 2017, 13:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      e unul din cele mai cretine "argumente" pe care l-am auzit in ultimii ani!
  • -1 (1 vot)    
    Pe ce lume sunt aia?! (Joi, 2 februarie 2017, 9:30)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Cum adica, "Romania isi risca apartenenta la UE si NATO"??
    Romania a IESIT deja din Uniunea Europeana si din NATO pe 11 decembrie 2016, cand oamenii au votat cu partidul lui Putin!
    Reactai occidentala este mult prea tardiva ...
  • -1 (1 vot)    
    catre aia cu fixul "Psd e pro-Rusia" (Joi, 2 februarie 2017, 9:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    -In 2004 PSD a dat petrolul tarii Austriei (moca).
    -Tot sub PSD s a pus la punct instrainarea aurului de la RM catre Occident.
    -Jandarii lui Ponta-PSD au batut oamenii la Pungesti pt. CHEVRON.
    -Geoana are din anii 90 ranch in Colorado.
    etc etc
  • +1 (3 voturi)    
    Romania mai are 9 zile... (Joi, 2 februarie 2017, 9:42)

    triciupa [utilizator]

    ... de trait asa cum o cunoastem. Dupa aceea va fi de nerecunoscut, o tara mutilata, un fief al penalilor in care arbitrariul si abuzul vor deveni noua lege. Pentru bietii mancurti va fi doar o intoarcere la umilinta de dinainte de 89, la capul plecat pe care sabia nu-l taie. Pentru oamenii verticali care cred in lege si civilizatie va fi iadul pe pamant. Pentru Europa va fi tara aceea trista de unde vin mii de emigranti.
    Va rog sa ascultati asta https://www.facebook.com/Voltaj/videos/10158278245010624/
    Merita ascultata de cat mai multi. Poate e prea lacrimogena dar descrie cu acuratete si emotie o realitate infricosatoare.
    Nu stiu ce veti face voi. Eu voi lupta pana la capat.
  • +1 (1 vot)    
    cu alte cuvinte... (Joi, 2 februarie 2017, 13:48)

    liviu_ [utilizator]

    psd ori lasa lupta anti coruptie in pace...
    ori romania lasa ueu si ne intoarcem in 90!