Ambitiile primarului Firea si inchiderea scolilor

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:26 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Primarul Capitalei a decis inchiderea scolilor timp de o saptamana nu neaparat din grija pentru sanatatea copiilor, ci mai ales din dorinta de a evita poza unui Bucuresti sufocat de trafic. Inceperea scolii cu aglomeratia aferenta risca sa-i strice imaginea de primar eficient care a reusit sa curete marile bulevarde dupa viscol. Intorsi din vacanta, bucurestenii care si-ar fi dus luni copiii la scoala ar fi blocat traficul la primele ore ale diminetii. N-ar fi avut unde parca, trotuarele sunt acoperite cu nameti, iar televiziunile ar fi difuzat luni imagini de cosmar dintr-o Capitala paralizata.

Ca om venit din presa, Gabriela Firea a anticipat perfect aceste imagini. Toti bucurestenii ar fi injurat-o, asa ca a preferat sa adopte o masura cu impact minim, de pe urma careia sa aiba de suferit cat mai putini cetateni. Pragmatic vorbind, afectate de decizie sunt familiile cu copii mici, aflati la o varsta cand inca nu pot fi lasati singuri acasa. In cinismul ei de politician, Firea i-a sacrificat fara sa clipeasca cu speranta ca toti ceilalti o vor aplauda. Si multi au facut-o, multumiti ca se poate circula decent intr-o Capitala unde pe marile bulevarde s-a curatat zapada mai bine decat in alti ani in conditii meteo similare.

Personal, nu cred ca se justifica masura inchiderii scolilor. Nu e nici atat de frig si nici pe departe periculos pentru copii sa mearga la scoala pe vreme de iarna. Am crescut la Sibiu, un oras unde minus 20 de grade iarna era la ordinea zilei si nu s-a pus vreodata problema inchiderii scolilor. De pilda, la Sibiu doar o scoala este inchisa acum, desi s-a raportat in noaptea de luni spre marti una din cele mai coborate temperaturi din tara: - 29 de grade Celsius, fata de – 20 in Bucuresti!

E o falsa dezbatere daca masura este sau nu in beneficiul copiiilor, cata vreme vorbim de o decizie pur politica, menita sa protejeze un primar foarte atent cu imaginea lui. Aici e marea discutie, in ce masura un politician are dreptul sa faca asta. Legal, nu-l impiedica nimeni, iar asupra oportunitatii masurii cetatenii nu se pot pronunta decat prin vot peste cativa ani, cand ii vor evalua mandatul.

Personal, as fi preferat sa vad mai multa flexibilitate, sa lase decizia la scoli si la parinti. Ideea ca stie un politician ce-i mai bine pentru viata noastra si a copiilor noastri, ca dispune altcineva de modul cum iti cresti copiii, imi displace profund. Mi se pare corect ca fiecare sa aiba posibilitatea sa opteze si sa decida cum crede e mai bine pentru copilul lui. Aceste detalii le vad discutate exclusiv in scoli, intre parinti si profesori, de la caz la caz.

Daca socoteste cineva ca-i expune sanatatea copilului, sa-l tina acasa. Daca, in schimb, considera ca asa se caleste sa-l trimita la scoala. A lua din start parintilor si scolilor posibilitatea de a opta, de a stabili ei de comun acord calea de urmat, evoca un mic abuz de putere. A impune decizii politice intr-un spatiu foarte intim denota lipsa de respect fata de individ si libertatea lui de a alege. Multi parinti nu pot gasi solutii peste noapte, au job-uri solicitante si n-au cui sa-si lase copiii trimisi de primarul Firea intr-o vacanta fortata. Primarul Capitalei pur si simplu n-a dorit sa riste lasandu-le parintilor posibilitatea sa opteze. Daca s-ar fi trezit ca parintii isi trimit, cei mai multi, copiii la scoli?

Daca miercuri si joi vine iarasi vreme rea, cu viscol si zapada, atunci vom ajunge in aceeasi situatie la inceputul saptamanii viitoare. In acest caz, primarul Firea va trebui sa inventeze noi motive pentru o a prelungi suspendarea cursurilor in scoli sau sa-si asume ca Bucurestiul este un oras in care haosul pe vreme de iarna este aproape inevitabil, ca infrastructura e depasita, ca firmele de deszapezire lucreaza cu utilaje putine, ca ar trebui sa transporte zapada de pe marginea drumului si de pe trotuare in afara orasului daca vrea sa-l curete cu adevarat, nu doar pe marile bulevarde, in fine, sa admita ca nu poti adopta la nesfarsit masuri populiste pentru a-ti proteja cu orice pret imaginea.

Au toata decizia pe mana, sa eficientizeze curatarea orasului, sa-l goleasca de zapada, nu de masini si nici scolile de copii. Este lider PSD, primarii de sector sunt ai lor, au majoritate in Consiliu General, deci nu mai au nici o scuza ca cineva le-ar sabota activitatea. Dar ma tem ca de la instalarea in functie, primarul Firea si administratia PSD n-au facut mare lucru pentru imbunatatirea traficului rutier, cu sau fara zapada pe carosabil. Bucurestiul e un oras paralizat si fara zapada si cel mai bine s-a vazut asta de sarbatori.

In tot cazul, modul cum s-a comportat primarul Firea la prima provocare majora din mandatul ei de primar ne indica un politician cu ambitii pe termen lung. A mobilizat administratia, a facut demonstratii de forta decapitand conducerea RATB (de fapt a profitat de situatie pentru a-si pune oamenii ei) si a stiut sa-si  impacheteze deciziile in asa fel incat sa razbata din fiecare gest grija pentru bucuresteni. In paralel, Firea investeste in imaginea sa de lider PSD si cauta sa fie prezenta la toate marile evenimente ale partidului, alaturi de Liviu Dragnea. S-ar putea ca ambitia primarului Firea sa se limiteze la dorinta de face o buna figura in administratie si sa obtina eventual un al doilea mandat, dar ceva imi spune ca in sinea ei viseaza la mult mai mult.


Citeste mai multe despre   






















48284 vizualizari

  • +46 (74 voturi)    
    va rog frumos, Dle. Tapalaga! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:35)

    Crioan [utilizator]

    Va rog sa folositi o terminologie corecta, chiar din titlu ma izbeste utilizarea incorecta a termenilor!

    Care "primar"??!?

    Gabitza Fierea este, ca sa ne exprimam delicat, prolifica stirista a Varanului, nevasta penalului Pandele, nu are absolut nicio treba cu managementul unei localitati, nici macar al unei comune, darmite al celui mai mare oras din tara!

    De unde si pina unde "primar"?!!!
    • -53 (91 voturi)    
      dar Dan Tapalaga cine este? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:52)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Este chiar cel care l-a pupat pe Basescu, fara ca Basescu sa i-o ceara. Chiar Basescu a spus asta: ,,Dan Tapalaga a pupat fara sa i-o ceara nimeni''.
      Dupa ce a vazut ca a luat teapa cu Basescu, Dan Tapalaga a trecut la o noua etapa: atacarea primariei Bucurestiului, fara sa se consulte cu bucurestenii.
      Aflati domnule Tapalaga ca eu sunt foarte multumit de aceasta masura a primariei: amanarea scolilor. Am copil mic acasa si nu am chef sa il scot afara la -12 grade cate au fost azi de dimineata. Plus ca traficul a fost si mai lejer asa. Pana incep scolile se mai incalzeste afara, se mai dezapezesc locurile de parcare, nu ne mai sufoca nametii.
      Foarte bine a facut primaria ca a amanat scolile; spun asta in calitate de tatic si de sofer de Bucuresti.
      • +34 (58 voturi)    
        ?? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:13)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        nu-ti mai duci copilul la scoala pana prin martie-aprilie ??
        • -24 (42 voturi)    
          intrebare din putzul gandirii (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:43)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          vei primi zmeura de aur !
          • +24 (34 voturi)    
            Doar intrebati-o pe Firea! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:27)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Ce-i facea domnului Isarescu ca sa-l energizeze, ea fiind purtatoarea de cuvant al guvernul Isarescu in 2000?...Nu-i pe surse, e un adevar.
        • -12 (28 voturi)    
          ei marti-aprilie... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Nu il mai duc saptamana aceasta, cat timp s-au intrerupt scolile. De luni (sau de cand se anunta) reaiau scoala, bineinteles.
          • +5 (25 voturi)    
            Îi cumperi tu o diplomă! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:50)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Burghezia proletară este mai rea decât burghezia tradițională.
        • +6 (14 voturi)    
          :) (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:53)

          p1noch1o [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          pai n-are nevoie. copilul lui nu poate sa traiasta la mai putin de 0 grade. o sa emigreze in tarile calde imediat ce taticul o sa fie cautat de DNA...
      • +35 (47 voturi)    
        Unde sunt cele -12 grade? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:59)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Miercuri or sa fie -4, joi -5, cu soare, vineri zero grade, cu soare

        Nu e aberant sa inchizi scolile pe vremea asta?

        Daca ninge in weekend-ul urmator si e viscol, inchidem si saptamana viitoare?

        E clar ca Tapalaga are dreptate: Firea ia decizii politice, pentru interes propriu, de imagine
        • -11 (21 voturi)    
          atat imi arata (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:19)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          de dimineata termometrul la masina:-12 grade. Si cred ca atat a fost, mi-au inghetat mainile desi aveam manusi groase si caldura data pe maxim.
          • +10 (24 voturi)    
            -12C e nimic (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:46)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            In Canada sau Siberia temperaturi din astea ai primavara.
            • -13 (15 voturi)    
              in Canada se circula altfel (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:16)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              nu ai nevoie de RATB, au niste tuneluri si circula foarte bine prin ele, nu prea ai nevoie sa iesi la suprafata pe viscol.
              • +11 (19 voturi)    
                Fals (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:08)

                Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                Am locuit timp de 4 ani in Toronto. Nu stiu la ce tuneluri te referi. Younge street este cea mai lunga strada comerciala din lume si nu are niciun tunel, seamana cu Calea Victoriei doar ca este mult mai lunga, in timp ce Bay St. este Magheru in oglinda. Se circula la fel ca in Bucuresti, cu exceptia faptului ca temperaturile ajung pana la -35 de grade (cu vant), se curata strazile si trotuarele si nu se inchid scolile.
              • +4 (6 voturi)    
                In 10 ani inca nu am prins autostrada (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 3:43)

                Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                sau orice alt drum inchis. Doar prin Rockies si doar pt a declasa controlat avalansele. Si am prins viscole urate cu temperaturi de -40-50C in North.
                Nush despre ce tuneluri vorbesti, aberatii.
            • +13 (17 voturi)    
              ...ceea ce conduce la intrebarea : (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:28)

              motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              daca Firea era primarita intr-un oras rusesc, ce facea, tinea inchise scolile pana in aprilie?
              • +3 (5 voturi)    
                Probabil (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 7:17)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

                Ca doar era in acord cu ideologia partidului din care face parte: prosti, da' multi. Da' prostii aia nu cresc suficienti de capu' lor, trebuie ajutati - de exemplu prin limitarea artificiala a timpului petrecut la scoala.
          • +3 (5 voturi)    
            bun, am inteles (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:37)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            ai copil mic si azi erau -12C
            Dar eu am copil de liceu mai inalt decat mine si cu o energie care o depaseste cu mult pe a mea. Crezi ca era capabil sa mearga la scoala?
            pct. 2 - azi au fost -12 dar maine? dar joi, dar vineri? Exceptand viscolul ipotetic din noaptea asta(care nu stim cum va afecta Bucurestiul) nu prea se mai prevad temperaturi extreme!
            Deci madam Firea a luat decizia strict politic si nu pentru parinti si copii!
            • -1 (7 voturi)    
              Vai de voi, (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:27)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ce parere aveti de vremea de afara de acum? O criticati toti pe Firea, ca a luat decizia politica, dar nu vedeti ca azi (miercuri) nu se poate circula? Eu am facut 90 min pana la banca cu RATB-ul, mergand mult pe jos. Zapada e mare, f mare pe alocuri, masina am lasat-o aseara in parcare in fata blocului si acum nu mai stiam unde este (asa de acoperite erau toate de zapada). Pana la statia RATB am facut 25 min (in mod normal fac 10 min), si nu m-am suit decat in al patrulea autobuz (impingand tare). Autobuzele si toate se misca ca melcul (desi nu pot sa spun ca au fost multe masini in trafic)...si voi vroiati sa imi duc copilul mic la scoala? S-au oprit trenuri, nu se circula pe ruta Buc-Ploiesti, autostrazile si o gramada de drumuri sunt inchise, si voi tot o tineti pe a voastra ca nu se justifica inchiderea scolilor. Toate comentariile voastre au strict un scop: sa o defaimeze pe Gabriela Firea. Nu au nicio legatura cu vremea de afara.
              Nici mie nu imi place Firea pt ca a facut multe greseli, dar acum a actionat corect: a inchis scolile pt ca nu se mai poate..
              • -1 (3 voturi)    
                ai dreptate (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 11:41)

                DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui bancher

                si eu o detest pe Firea dar sa spui ca pe nametii astia e perfect ok sa mearga copii la scoala e la fel cum gandesc cei care pleaca pe autostrada pe cod portocaliu de viscol si se mira ca de ce raman pe coclauri.
                • -1 (1 vot)    
                  100% corect (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:12)

                  bancher [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

                  Nu am votat-o pe Firea si nu imi place de ea si de partidul ei sub nico forma.....dar de data asta a actionat corect: a inchis scolile si gradinitele. Ca dovada ca a actionat corect, multe universitati au luat fix aceiasi masura (si-au inchis portile), fara sa le forteze nimeni.
                  Ura politica vad ca a atins cote paroxiste pe acest site, unii sunt in stare sa de in oricesi in oricine pentru simplu fapt ca nu este al lui Basescu.
        • +6 (16 voturi)    
          Nu DACA ninge, SIGUR va fi iar viscol luni (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:03)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          Si uite asa mai stau copiii vreo 3-4 zile acasa, apoi inca una, "ca n-o sa incepem de vineri...!"
        • +7 (13 voturi)    
          da, (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:04)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          dar a aflat fierea pe surse, ca doar cica e si jurnalista (nu teleprompterista) ca o sa dea cu zapada. offff, iarna nu-i ca vara. chiar ninge. chiar e viscol. chiar sunt geruri.
        • 0 (2 voturi)    
          azi (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:38)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          e o minunata zi de ianuarie !
          Frumos, caldut, fulguieli linistite!

          Zici ca mai au bani sa va platesca postarile?
      • +17 (25 voturi)    
        zi cinstit (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:00)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ca nu vrei sa iti plimbi tzancul cu RATB-ul proaspat remaniat al primaresei si te credem pe cuvant.

        aia cu "nu am chef sa il scot afara la -12 grade" spune totul
        • -9 (21 voturi)    
          cand o sa ai copiii (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:21)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          poate o sa intelegi.
          Pana atunci vorbesc vorbe cu tine.
          • +13 (21 voturi)    
            trimite-i la scoala pentru binele lor! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:48)

            nellino [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            "copii" se scrie cu 4 i
            • +11 (19 voturi)    
              Depinde de cati copii ai. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:44)

              Cuca [utilizator] i-a raspuns lui nellino

              Daca ai patru, atunci da.

              Bancher, aici de fata, probabil ca are numai trei.
              • 0 (2 voturi)    
                Nu stiu de ce, sarcasmul nu e perceput (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:58)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

                pe internet si oamenii iau lucrurile stricto sensu. Buna postare!
              • 0 (0 voturi)    
                f f rea (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:33)

                Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

                Unu din cei patru nu a luat bacu'
          • +4 (6 voturi)    
            Aiurea (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 7:44)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Cand dadea zapada, desi era ger, nu -12 grade (frecvent -25 cu vant - pod de gheata pe tot Timisul de puteai sa patinezi pe el, uneori), nu reusea nimeni sa ne tina in casa. Si daca trebuia sa scoti sania pe geam si tot ieseai afara.

            La -12 grade, pe drumul de la scoala catre casa, cautam toate baltile care erau inghetate doar la suprafata, ca sa sparg gheata. Iti imaginezi cum ajungeam acasa. N-am murit, si daca racesc o data la 3-4 ani e mult. Si am facut scoala si in conditiile in care in clasa erau uneori sub 10 grade - da' scoala aia mi s-a meritat pe deplin.

            Stii care-i consecinta daca-ti tii copilul doar in casa cand e frig? Ca pe cand o fi mare o sa raceasca intr-una.

            Pana-n 4-5-6 ani e normal ca unui copil sa-i curga cvasi permanent nasu', sa stranute si sa faca febra, mai ales iarna. De la 2-3 luni pana la 5-6 ani sistemul lui imunitar invata, daca-l tii in mediu steril la temperatura constanta sistemul lui imunitar n-are ce sa invete, si copilul va ajunge sa fie un adult cu probleme de sanatate frecvente. (Alta prostie e sa-l indopi cu antibiotice la cea mai mica infectie - aia clar ii compromite grav sistemul imunitar, antibioticele trebuie sa fie tratamentul de ultima instanta, nu primul mijloc la care apelezi.)

            Gandeste-te un pic. Daca-i dai unui copil gramada de mancare si nu-l lasi sa se miste si sa faca efort, il faci obez, nu puternic. Ca sa creasca puternic si sanatos fizic trebuie sa faca multa miscare - sa-si solicite muschii si oasele, sa se intinda, sa-si dezvolte abilitatile fizice prin exercitiu. La fel, daca copilul mananca ce trebuie, traieste intr-o locuinta bine aerisita si incalzita, se spala si isi schimba hainele frecvent, dar nu se loveste de nici un microb, de frig sau de alt factor de stress pentru sistemul imunitar, stimularea sistemului imunitar lipseste, si in consecinta acesta nu se dezvolta. Anii de inceput din viata copilului sunt determinanti pentru sistemul imunitar.
      • +24 (28 voturi)    
        Pai... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:21)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Primeaza interesul copiilor. Din acest motiv, era corect ca scolile si gradinitele sa fie deschise pe timpul cat tine un program normal, asa incat copiii in dificultate sa poata fi adusi la scoala, avand un program lejer, fara lectii. La crese si gradinite cu atat mai mult. Firea s-a gandit doar la interesul ei legat de circulatie si degajarea strazilor, poate la eventuale probleme de incalzire din scoli, la economii si a dat acest ordin brutal. Dar bucurestenii suporta, sunt un „popor” rabdator.
      • -6 (6 voturi)    
        Dar "bancher" falit cine este? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:55)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cineva care preia expresiile vulgare ale lui Basescu? canta domnule pe forumurile PIMP.
      • +1 (7 voturi)    
        Postacii au iesit (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:15)

        Vidanjor [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Gogule, ori esti postac PSD ori nu ai inteles mare lucru din ce a scris omul asta in articol.
        • 0 (2 voturi)    
          ai facut un pleonasm! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:37)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Vidanjor

          Vidanjorule, ai spus de doua ori acelasi lucru: postacii pedesere desigur ca nu inteleg nimic din articol, ei oricum zic numai ce li se ordona sa spuna!
    • -11 (27 voturi)    
      Nu e chiar asa (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:52)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Crioan

      pentru ca ne meritam conducatorii. Sa stii ca a luat voturi si asta o face primar.

      Chiar daca ne place sau nu, dar atata timp cat are un mandat de primar incredintat de populatia Bucurestiului, chiar daca e un primar bun sau rau, chiar daca stie sau nu ce are de facut, este primar si punct.
      • +17 (25 voturi)    
        se poate suspenda prin referendum (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        de catre cei care nu au vota o si cei care nu au iesit la vot...lejer
        • +15 (25 voturi)    
          Mda (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:33)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui un domn

          Dar nu trebuia sa iesiti la vot atunci cand au fost alegerile?

          Eu asta nu inteleg:

          Nu iesim la vot, dar daca nu iese cine ne place comentam.

          (nu e cazul tau, ca poate ai iesit la vot)
          • +12 (18 voturi)    
            din pacate (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:07)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            asa este.
            cei care nu au iesit la vot, nu au dreptul moral sa comenteze.
            problema este ca cei care nu au iesit la votul alegerilor locale, nu or sa iasa nici la votul referendumului de destituire al teleprompteristei.
            • +3 (13 voturi)    
              prim mobilizare Se Poate (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:23)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              unii se trezesc la socurile realitatii P$D la primarie, merita incercat
              p.s @arka, am votat USR sector 3 la primaria de sector si USR la PMB, sunt mahnit ca M10 nu a coagulat Oameni !
        • -7 (13 voturi)    
          ha,, ha, ha (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:16)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Voi nu ati fost in stare sa va strangeti la alegeri si vreti sa va adunati la referendum. E o gluma buna...nici mie nu imi place Firea, dar faptul ca voi vreti sa o dati jos la referendum e cea mai buna gluma pe ziua de azi.
          Doar de comentarii si de dat minusuri sunteti buni...
      • +1 (3 voturi)    
        NU! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:38)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        Fierea nu este primarul meu!
        Dracnea nu este premierul meu!
        • -1 (1 vot)    
          E democratie (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:51)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Crioan

          Asa ca majoriatea castiga. (Majoritatea simpla)

          Daca ar fi iesit PNL/USR sustinatorii PSD ar fi spus ca X nu este primarul/premierul lor....pentru asa e in orice democratie: exista o minoritate care pierde si o majoritate care castiga.

          Daca nu va place democratia, hai sa o schimbam....alternative?
    • +25 (31 voturi)    
      Precizie terminologica (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Eu cred ca "primarul FIrea" e suficient. E clar ca e vorba de sluga Varanului, mâncătiâoarea de (...) de la A3, activista PCR provenita din mafia penalului Pandele pesedistul (PSD, adica turma de incompetenti, carieristi, impostori, securisti etc pusa pe jaf)
    • +7 (21 voturi)    
      ai dreptate re firutza madrutza (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:01)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      dar nici pe timpul omului de stiinta doftoru' mitica oparescu nu era altfel.
      sau pe timpul videanului sau, chiar mergand treizeci de ani in urma.
      asta e bucurestiul.
      apropos de trotuare, domnule tapalaga, in nyc, un oras cam de cinci ori mai mare, nu orasul se ocupa de trotuare, ci locatarii, fie pravalii, fie rezidenti.
      nu numai ca trebuie sa'si curete trotuarele, dar primesc si amenzi daca au zapada sau ghiatza in fata casei.
      daca un trecator aluneca pe ghiatza si'si rupe un picior, pe trotuar, in fatza casei tale, primul judecator, la care merge, te pune sa'i platesti despagubiri.

      cat de strazi, si acolo se incepe cu strazile principale. pe strazile mici ajung utilajele a treia sau a patra zi. si acolo masinile parcate sunt acoperite cu zapada aruncata de utilaje.
      numai ca acolo cetatenii se mobilizeaza, au lame pe camionete sau pe atv si isi curata strazile si trotuarele. newyorkezii nu asteapta primaria, ca vine cu amenzi, nu sa le curete zapada din fata casei.

      in orase ca viena, locatarii sau pravaliasi curata treotuarele tot anul, iarna de zapada, vara le matura si spala.

      bucale e la poarta orientului. :-)
      • -3 (9 voturi)    
        "inainte era mai bine!" (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:20)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Incredibil, cum este valabila in continuare zicala de dinainte de 1989!

        Nu spun ca Oparescu a fost un primar bun, insa avea in orice caz competente si calificari superioare nevestei lui Pandele, Oprescu chiar este chirug, iar functia de director al Spitalului Municipal inseamna ca are ceva competente de MANAGER, pe cand Gabitza nu are absolut nimic!!!
        • +13 (17 voturi)    
          diferenta este in ascendenta (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:04)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

          firutza este o parvenita, venita din moldova, nevoita sa dea cu coatele si cu ce mai avea, sa razbata.. a avut stilul sau, varanu un bun mecena..etc.
          pe cand doftorul era fiu de ghinarar secorist, trecut prin scoli ca atare, copil de bani gata, chirurg cu diploma, adevarat. numai ca nimeni nu'si aminteste cand a operat. ca fura numai shaf.
          mai ales dupa ce la putere a ajuns protectorul fiilor de secoristi si ghinarari, ilici kaghebescu.
          ba, director peste doua spitale mari, de faima, concomitent si in acelasi timp :-)
          plus palavramentar si sef la socialisti.

          deci, mai draga, firutza mai tre' sa dea din coate, si din ce poate (din gura) ca mai are de urcat.

          doftorul asteapta sa trateze pacientii de la cantonamentul rahova.

          acuma, nu zic ca firutza n'ar putea sa'i devina pacienta...acolo...:-)
          • +3 (5 voturi)    
            precizare (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:58)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            parvenita inseamna venita in bucale din alta parte, pe cand doftoru' e bucalez inconfundabil.
            numai ce deschide gura....de gashca.:-))
            • +3 (3 voturi)    
              Corectie (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 8:04)

              NicuMercioiu [anonim] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Parvenit nu are legatura cu ce vorbiti dvs.

              Conform DEX: PARVENIT=Persoană ajunsă la o bună situație materială, politică sau socială fără merite deosebite, fără muncă, prin mijloace neoneste.
              • 0 (0 voturi)    
                si ce (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:19)

                om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui NicuMercioiu

                trebuie sa i'o zici omului in fatza ?! :-)
      • -3 (9 voturi)    
        Explicatie (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:18)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Domnule draga , nu este cazul sa ii explicati ceva celui care pupa fara sa fie solicitat si celui care linge clante la ambasade , ce sa inteleaga ei din realitatile din SUA , Austria sau Elvetia , unde ai drepturi dar si indatoriri , iar daca nu le indeplinesti in mod aproape sigur ca vei fi sanctiomat . In Romania aproape toti LATRAI arunca cu noroi dar nu pun mana la munca .
    • +18 (20 voturi)    
      hm (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:09)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Dl Tapalaga spune ca este

      "o decizie pur politica, menita sa protejeze un primar foarte atent cu imaginea lui. Aici e marea discutie, in ce masura un politician are dreptul sa faca asta",

      si are perfecta dreptate,dar nu este de ajuns.
      De ce sa asteptam pina la iarna viitoare sau pina votam peste 4 ani?

      Poate ar fi bine ca presa sa ceara, sa obtina si sa publice continutul contractelor de deszapezire ( partea cu servicii si costuri - sa stim ce trebuie sa faca , cat ii platim si cine sunt).
      Asta ca sa inteleaga si bucuresteanul de rand care ar fi motivul pentru care stai si astepti 7 zile ca sa trimiti copiii la scoala.
    • +1 (5 voturi)    
      dixit (Marţi, 10 ianuarie 2017, 22:12)

      Gaga-mic [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      uite cum devin importante gangavelile oricui....
      avem de unde alege: bolboroseli sfertodocte sau oligofrene - primari, ministri, sefi de partide - iata cum suntem atenti la orice emisie de sunete provenite de la niste indivizi pe care niciodata intr-o viata normala nu ar trebui sa-i ascultam, nicicum sa-i comentam incercand sa deslusim un sens...
      avem tzoape de mahala - aici de fata pe post de primar, smecheri de s(t)at - de fata peste tot pe post de sef de partid victorios in alegeri si gangav cu nevoi speciale - pe post de prim-ministru....
      bine suntem, ce mai....
    • 0 (0 voturi)    
      Ceapa (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 11:30)

      Llort [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Deci? Inca este nejustificata inchiderea scolilor?
      Va recomand cu toata caldura sa va luati cate o ceapa si sa reflectati la aberatiile pe care le-ati dezbatut ieri!
      • 0 (0 voturi)    
        Va multumesc de recomadare! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:36)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Llort

        Am sa reflectez, si voi ajunge fara indoiala la concluzia ca mare dreptate a avut Primarita Dvs. cand a spus ca mai bine sa stam cu TOTII acasa!
  • +19 (25 voturi)    
    Mda , excelenta analiza....!!! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:37)

    polonyca [utilizator]

    Si mie mi-e frica ca ea vizeaza termene medii si lungi in proiectele si deciziile !! Asa este fantezia ei....am insa motive temeinice sa cred ca , efectiv , n-o sa apuce sa-si puna in aplicare fanteziile....!!!
  • +18 (22 voturi)    
    El Insusi Adrian Nastase a Invatat/Educat (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:39)

    un domn [utilizator]

    pe toti P$Dii de Suflet ca Dolce Fa Niente este Litera de capatai in La Famiglia P$D
  • +12 (20 voturi)    
    prostia vine de la ministerul invatamantului (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:46)

    om simplu din multime [utilizator]

    vacanta de sarbatorile iernii ar trebui sa tina din ajunul craciunului pana dupa gerul bobotezii.
    se intampla in fiecare an.
    pt. sanatatea copiilor si economisirea de energie.
    pot sa inceapa scolile la 1 sept. ca in majoritatea uniunii.
    la craciun pot inchide semestrul.
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:22)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      De multe ori ninge in februarie sau chiar martie. Alteori in decembrie. Au fost ani cu ianuarie calduros. Mai bine nu mai facem iarna scoala deloc, ce atata bataie de cap, e oricum "o perioada de evaluare", zilele scurte, copiii n-au randament, "nu se pierde nimic".
      • +8 (10 voturi)    
        Propunere (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:36)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        eu zic ca ar fi mai bine ca dna primarita sa plece chiar dansa intr-o indelungata vacanta, asa cam de vreun an.

        ... oricum "nu se pierde nimic" !
  • +15 (17 voturi)    
    a fost doar o amanare (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:46)

    Altiro [utilizator]

    Incepand din seara asta un nou episod de vreme viscolita incepe. Ce-i drept nu mai are culoarea rosie dar vanzoleala ramane.
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:48)

    tirolez [utilizator]

    Presedintia e urmatoarea tinta. In judetele rosii e admirata de grupa 60+ considerabil mai mult decat la Bucuresti.
    • -22 (26 voturi)    
      O FI (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:08)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui tirolez

      apreciata in alte judete dar nu uita un lucru IN BUCURESTI V-A FACUT PRAF SI PULBERE.Nu ii mimimalizati realizarile da dovada cel putin pina acum CA ESTE CEL MAI BUN PRIMAR DE BUCURESTI POSTDECEMBRIST. Comparati-o cu lis , videanu halaicu.Despre ce vorbim?
      Stiu oftica este boala grea.
      Firea nu tinteste la presidentie ea va deveni cert presedinta partidului ca dragnea ca vreti sau nu va ajunge presedinte.mai repede sau la termen,depinde de atirnator.
      • +10 (14 voturi)    
        ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:43)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        Pe Ciorbea l-ai uitat? Sau el e baiat bun acum, e util. Oprescu? Nici de el nu e frumos sa ne luam, doar a terminat proiecte incepute de BAsescu si Videanu.
  • +11 (13 voturi)    
    :))) (Marţi, 10 ianuarie 2017, 10:49)

    LaurentiuCatrina1 [anonim]

    la brasov au chemat copiii luni si marti i-au lasat acasa.
    • -4 (10 voturi)    
      era logic sa ii lase acasa (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina1

      pe viscol si ger e greu sa ii duci la scoala...spun asta din proprie experienta.,
      In Buc nu i-au mai chemat nici luni, ii lasa acasa toata saptamana,
      Foarte bine ca au facut asa. Pe mine ma mira ca cei care nu au copii acasa comenteaza si critica decizia.
  • -9 (11 voturi)    
    Parintii nu voteaza. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:04)

    ttavi [utilizator]

    Pensionarii nu se duc la scoala. Pensionarii voteaza. Firea primar 2020 - 2024.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu pensionarii ni l-au adus pe cap pe Dragnea (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ttavi

      .
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:45)

        Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        de data asta : STATUL ACASA LA TV.
      • 0 (0 voturi)    
        tu nu intelegi ca nu pensionarii sunt de vina? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:18)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        De vina este electoratul traditional al dreptei, care a stat acasa in loc sa mearga la vot. PSD-ul a fost votat de votantii lui traditionali, iar votantii dreptei nu au mai iesti la vot. Rezultatul il vedeti acum.
  • -2 (22 voturi)    
    Firea nu e Ciolos (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:23)

    xanti [utilizator]

    Ciolos e un bun exemplu de cum sa NU faci politica pentru ca nu te mai voteaza nici dracu(poporul asistat,pensionari,educatori,asistente,militari...)
    Firea stie ce vrea votantul PSD asa ca ii canta in struna .
    Bucurestiul e rosu de 10 ani ,PSD castiga pe banda rulanta toate sectoarele inclusiv capitala asa ca ce ne miram.
    Firea stie ca primaria capitalei este o rampa pentru Presedentie ,functia de prim ministru nu o intereseaza stie ca nu e capabila dar ca Presedinte stie ca poate da poporul antenist exact ce vrea ,minciuni frumos impachetate.
    PSD nu are om sa il bata pe Johannis dar cu Firea va avea sanse 100%,poporului ii place circul.
    • +11 (19 voturi)    
      Si ce vrea votantul PSD? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Iti spun eu, POMANA si CHIULEALA. Voi sunteti foarte aproape de maimutze, de aia si va vaicariti la -12C, ati ajuns bananieri.
      • 0 (2 voturi)    
        gresiti (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 8:51)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Nu sunt PSD ist nu le tin partea doar am atras atentia ca politica tip Ciolos nu da rezultate in Romania.
  • 0 (12 voturi)    
    Gabi Firea presedinte.. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:38)

    Limestone [utilizator]

    Vrea sa ajunga presedinte !
    • 0 (0 voturi)    
      si ti se pare ciudat?! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Limestone

      Basescu nu a facut la fel? Sau numai el are voie si altii nu?!
  • +10 (12 voturi)    
    viscolul se intoarce (Marţi, 10 ianuarie 2017, 11:59)

    serban_d [utilizator]

    Pana la urma, n-a facut decat sa amane inevitabilul: viscolul si zapezile se intorc de maine, inclusiv in Bucuresti.

    Masura inchiderii scolilor ar fi fost corecta in urmatoarea situatie: amanam cu o saptamana inceperea scolii, dar in acest timp inchidem circulatia, conform unui calendar anuntat public de dinainte, pe cate 3-4 bulevarde pe zi, de preferabil pe timpul noptii. Pe aceste bulevarde iesim cu toate utilajele, incarcam zapada in basculante (inclusiv de pe trotuare!) si o ducem in afara orasului. A a doua zi le redeschidem circulatia si trecem la urmatoarele.

    Astfel incat dupa o saptamana nu ar mai exista nameti si munti de zapada, iar circulatia se va desfasura normal (atat cat poate fi normal pe infrastructura actuala).
    • 0 (0 voturi)    
      oricum noaptea (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui serban_d

      nu mai circula nimeni in Bucuresti pe acesti nameti. Daca vor sa curete zapada, o fac si fara sa inchida circulatia.
  • +22 (24 voturi)    
    un exercitiu interesant (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:01)

    nellino [utilizator]

    pentru reporterii Hotnews ar fi sa mearga la patinoarul Cismigiu sau in parcul Colentina, Circului, Herastrau, Moghiros si sa numere cati copii sunt la patinoar sau pe derdelusuri.

    si mai vorbim dupa aceea de copiii care nu trebuie expusi bla-bla...
  • -5 (17 voturi)    
    eu duc copilul cu SUVul.... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:33)

    king david hotel [utilizator]

    nu inteleg pericolul!
    Aaa, daca eram sarac si-l lasam la tramvai sau pe trotuare.....
    • 0 (8 voturi)    
      Tu esti bazat si ai valoare. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:47)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Stiam asta.
    • +4 (6 voturi)    
      Da, Davidovici (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Stim ca PSD-istii au SUV-uri, bone filipineze, un bunic sarac si cinstit si o matusa bogata si darnica!
      • 0 (0 voturi)    
        si dam si meditatii la fizica! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:57)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        la sediul Grivco!

        Vrei?
  • +11 (15 voturi)    
    O gaura de 5 grade (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:37)

    Ion2050 [anonim]

    in temperatura prognozata pentru dimineata asta. In loc de minus 22 au fost minus 17 in Bucuresti la ora 8. Sa explice Ciolosi unde sunt gradele!
    • +1 (3 voturi)    
      termometre tehnocrate (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:03)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

      Nu conteaza cate grade sunt afara, conteaza cine le numara.
    • +1 (3 voturi)    
      LOL! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:16)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

      multam pentru descretirea fruntii!
  • +12 (14 voturi)    
    Exact ca Ceausescu (Marţi, 10 ianuarie 2017, 12:51)

    Opus Dei [anonim]

    In ianuarie 1985, cand a fost zapada mare si ger intens, Ceausescu a interzis circulatia masinilor personale in toata Romania. Desi vremea s-a ameliorat, interdictia a ramas, inclusiv in martie, timp de vreo 2 luni. S- facut ca uita. Asa si cu Pandelita. Ar fi fost o primarita perfecta, apreciata de savanta chimista Elena Ceausescu, mai ales ca si Gabi Firea are un doctorat in economie, ea fiind de fapt cu studii de fillologie, fara nici o treaba cu economia.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:19)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Opus Dei

      Doar in '85? Cred ca in fiecare an se oprea circulatia la prima ninsoare.
      • 0 (0 voturi)    
        imi amintesc iarna aceea... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        parca nu a fost asa rau ca acum. Scolile s-au oprit de luni pana miercuri, si joi au reinceput in totata tara.
  • 0 (14 voturi)    
    Precizari... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:12)

    taticutu [utilizator]

    Articolul se refera si la o copilarie si scoala petrecute la Sibiu, cred ,aproape sigur , inainte de 1989 ; pai dle Tapalaga se compara traficul Sibiul cu cel al Bucurestiul ; elevii din Bucuresti si nu putini, parcurg distante mari pana la scolile lor, in timp ce Sibiul poti sa-l parcurgi la pas. Pe vremea coplilariei dvs scolare ,inainte de 1989, cate prognoze se dadeau iarna ? Te trezeai cu zapada sau gerul, fara ca cineva sa te avertizeze ! Stiai ca a doua zi te scotea din productie cu lopetile , inclusiv militarii, ca sa deblochezi arterele de troiene... Tramvaiele, autobuzele si troleibuzele erau sufocate de cetatenii care trebuiau sa le foloseasca ; asa era imaginea Bucurestuilui inainte si de aceea nu se poate compara cu Sibiul copilariei dvs...
    • +5 (11 voturi)    
      de ce? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:13)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      De ce, ma rog, parcurg distante mari? La cele mai multe scoli copiii locuiesc la max. 10-15 minute de mers pe jos. Cel putin in zonele de blocuri 90% din ei stau f. aproape de scoli. Cazurile in care parintii au dorit sa-i dea la alte scoli sunt determinate fie de serviciul parintilor (deci oricum ii aduceau acestia cu masina), fie de fitze.
      • 0 (0 voturi)    
        nope, eu stiu cazuri (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        in care copiii invata la 11 km de casa, mai ales la tara. Nu toti sunt aproape.
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:16)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Daca o tine asa toata iarna anulam anul scolar? Azi era o zi in care se putea merge la scoala.
  • +6 (14 voturi)    
    Spre sfarsitul saptamanii ... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 13:51)

    Cuca [utilizator]

    ... se anunta temperaturi cumplite de -2.... +2 grade.

    Infiorator !

    Urgia alba loveste din nou !
    • +1 (1 vot)    
      postul tau e de marti, (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      astazi, miercuri, se vede clar cat de tare te-ai inselat: afara urgia alba chiar a lovit din nou.
  • +1 (13 voturi)    
    vipera (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:05)

    Silviku13 [utilizator]

    Urmeaza modelul Basescu. Acum, la primarie isi consolideaza imaginea si puterea. Urmeaza sa identifice resursele necesare pentru campanie. Va tinti ori functia de presedinte ori pe cea de premier. Deocamdata executa ordinele, dar il asteapta pe Dragnea la cotitura, daca penalul se impiedica ea se va cocota pe cadavrul lui.
  • +7 (11 voturi)    
    Da! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:11)

    alegzandru [utilizator]

    Sa inchida scolile definitv iarna, si ii mai dau o idee: sa goneasca Domnului firmele straine din oras, au venit strainii astia cu locuri de munca de nu mai ai loc pe strazi dimineata si seara! Un oras de someri rezolva problema asta, tanti Gabi!
  • +10 (12 voturi)    
    Normal ca se gandeste la mai mult , la mai mare ! (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Toti vor sa-i ia locul penalului de Dragnea ! Si Viscoleanu si Firea... Ponta, de asemeni, la cat e de imatur, se gandeste ca Livache o sa intre in puscarie in dosarul bombonicii de menta iar el o sa fie achitat si se va intoarce cu panas in fruntea PSD, dupa care, a doua va fi cu noroc.

    Evident insa ca cele mai mari sanse le are acum madam Firea, asa ca trimisul acasa o saptamana, doua, trei a elevilor bucuresteni este un mizilic fata de ce o sa urmeze pt a-i vraji pe "mamici" si pe "tatici" ! :)

    Gabitzei nici ca-i pasa ca aceasta saptamana de vacanta va da peste cap programa scolara si, ca ce nu invatau elevii intr-un an scolar normal, daramite ce nu vor mai "recupera" acum vreodata !

    Nu ne facem griji, pare a gandi Gabi Firea ! Noi guvernam si daca vrem, da un Ordin Ministrul nostru al Educatiei si decreteaza ca elevii bucuresteni sunt destepti si au absolvit cu totii clasa iar daca d-na Cati are nevoie, pot chiar sa intre toti la facultatile particulare, fara a mai da simularile pt evaluarea nationala de la sfarsitul clasei a VIII a !! :)))

    Asa ca d-na Primar General, dati-i inainte. Nu tine iarna cu dvs, "inghetati" anul scolar . Ce pana, palaria si pisicii lui Robin Hood !! :))))
  • +6 (10 voturi)    
    Dar haita A3 ce face? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:59)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    1. Nu e cu semnul intrebarii ci e real: Gabi nevasta lu Pandele vizeaza Presedintia Romaniei si daca haita A3 o va ajuta cu siguranta va fi. Eu spun mereu ca haita A3 decide in marile directii in care merge tara dar vad ca analistii se fac ca nu observa aceasta realitate si nu atrag atentia asupra pericolului major pentru siguranta nationala pe care il reprezinta haita. Indeosebi masculul Alfa al haitei a dus manipularea la culmi nemaiintalnite la noi si milioane de romani sunt deja victimele lui.
    2. Am remarcat figura lui Gabi nevasta lu Pandele la anuntarea Guvernului de catre Dragnea; avea fata complet cazuta, se vedea clar amaraciunea ca nu e ea sefa Guvernului. Mai ales ca rivala ei la gratiile lui Dragnea, Olguta din Craiova, era printre ministri.
    • +1 (9 voturi)    
      Seful tau... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:47)

      taticutu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      In 2012 seful tau Basescu ti-a spus sa nu te mai uiti la A3, iar tu acuma te uiti incontinuu ! Fii consecvent, ce naiba ! Sefu-i sef !
  • -1 (7 voturi)    
    Dar de Timisoara ce spuneti? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:36)

    gazania [utilizator]

    Singurul oras si judet din Banat si Translivania, fara pic de zapada si cu scolile inchise. Oare de ce?
    • -5 (11 voturi)    
      tot PSD o fi de vine. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:56)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui gazania

      ?
      • 0 (2 voturi)    
        Doar la ridicolul situatiei m- am gandit, (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:53)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        dar cred ca ai dreptate. Timisul e rosu acum iar primarul a fost uslist odata.
        • -1 (1 vot)    
          Precizari (Marţi, 10 ianuarie 2017, 23:35)

          MarySmith [anonim] i-a raspuns lui gazania

          Nu primarul din Timisoara a hotarat cand incepe scoala in Timis. Cititi, va rog, mai jos:
          http://debanat.ro/2017/01/la-timisoara-nu-sunt-scoli-fara-caldura-cursurile-pot-fi-reluate-miercuri_182159.html
  • +1 (3 voturi)    
    apropo de imagine (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    i-am vazut pe oamenii scosi din adaposturi sa le imparta fire supa in gara ! de ce nu scrie nimeni despre asta?
  • -1 (5 voturi)    
    Dar ministrul educatiei ce spune? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 21:43)

    Cristian_D [utilizator]

    In sfarsit se pune punctul pe "i". Azi-dimineata la Sibiu erau -29 de grade, la Cluj-Napoca -22, iar la Bucuresti -18. Unde nu s-au tinut si nu se vor tine ore pana saptamana viitoare? Si sa n-aud ca nameti, troiene etc. Sau sa intelegem ca cetatenii capitalei nu pot iesi nici azi din casa din cauza zapezii? Suntem in 1954 cumva si n-am sesizat noi? Chiar nimeni din presa nu are de gand sa-l intrebe pe ministrul educatiei cum de este permis ca unii elevi sa fie scutiti de scoala o saptamana intreaga intr-o capitala europeana, in vreme ce in alte orase, afectate cu adevarat de ger, orele se tin? Iar pe dl presedinte (profesor!!!) nu-l ingrijoreaza ca zeci (daca nu sute) de mii de elevi NU fac scoala in mod nejustificat? Numai directorii sunt un subiect fierbinte pe agenda institutiilor din Romania? Constat absolut dezarmat ca atat actualul, cat si fostul ministru al educatiei, dimpreuna cu actualul si fostul presedinte, au un singur subiect pe agenda: cele cateva sute directori interimari numiti in ianuarie. De zecile de mii de elevi care, repet, NU fac scoala, nu pare nimeni interesat. Aceasta e dimensiunea reala a educatiei din Romania: doi presedinti si doi ministri ai educatiei care se bat in declaratii publice pe subiectul... directorilor! Orgoliu si politica, educatie NU. Rusine tuturor!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai luat plasa... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:05)

      taticutu [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_D

      Cand te-ai trezit astazi dimineata cum ai gasit caile de acces ? Ai vazut ca a nins toata noaptea ? La ora 7 dimineata ai circulat bine, ca esti adult ? Intrebarea este valabila daca locuiesti in Bucuresti...
    • +1 (1 vot)    
      Punctul pe "i" (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:00)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_D

      @Cristian_D - din pacate, ratezi momentul de a pune concis punctul pe "i".

      Ai profitat de prilej pentru a te lua de anumiti demnitari (prezenti sau fosti). Esti selectiv in analiza facuta. Lipsa de informatie(?) sau dezinformarea(!) iti umbresc bunele intentii.

      Unii dintre demnitarii mentionati s-au exprimat chiar critic, in dese randuri, asupra problemelor sensibile care privesc Educatia & Sanatatea.

      In final, il voi cita pe unul dintre demnitarii pomeniti in textul tau: "Iarna nu-i ca vara!" Aferim.
  • +3 (5 voturi)    
    urasc PSD (Marţi, 10 ianuarie 2017, 22:42)

    The Great Cornholio [utilizator]

    hai sa fim seriosi, ca vorba provebului "decat un prieten prost, mai bine un dusman intelept" sau "Decat cu un prost la castig, mai bine cu un destept la paguba".

    La ce degringolada e in PNL chiar credeti ca ar fi fost mai bine? Partea buna este ca:
    1. PNL trebuie sa se reinventeze si sa isi gaseasca liderul si ideologia. Altfel s-ar fi sfasiat in luptele interne pentru putere
    2. PSD are in sfarsit ocazia sa isi dea cu stangul in dreptul si sa iasa in suturi de pe scena politica in cativa ani, dupa o guvernare proasta.
    • 0 (0 voturi)    
      si cu ce te incalzeste ca ies de pe scena politica (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      daca ies, vor iesi cu buzunarele pline, ei si copii lor si inca o generatie dupa.
  • 0 (4 voturi)    
    din Talmud (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 0:40)

    VirginiaBatog1 [anonim]

    "Pe copii sa nu-i iei de la invatatura nici ca sa ridici un templu!
    • +2 (2 voturi)    
      art (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:10)

      CIRCUMFLEX [utilizator] i-a raspuns lui VirginiaBatog1

      Dle Tapalaga, dupa ninsoarea din noaptea trecuta, ar trebui sa scoti articolul asta!
      • +2 (2 voturi)    
        Cam da :) (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:26)

        Astronautul [utilizator] i-a raspuns lui CIRCUMFLEX

        De fapt eu prefer sa-l lase primul, sa vada toata lumea contradictia :))
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo!! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:28)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui CIRCUMFLEX

        In sfarsit cineva care vorbeste logic. Eu am spus inca de ieri ca vremea e prea urata si va fi si mai urata ca sa lasi copiii sa mearga la scoala, si m-am umplut de minusuri si de comentarii negative.
        Dupa ce a fost asta noapte si de dimineata, inseamna sa ai probleme cu capul sa mai sustii ca scolile nu trebuiau inchise.
  • 0 (0 voturi)    
    In fine ... o opinie pertinenta! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:30)

    ihateyou [utilizator]

    ...si a trebuit sa vina gerul si viscolul!...:)) Desi demersul dumneavoastra este admirabil, de jurnalist adevarat ... nu cred ca lucrurile astea ar trebui lasate la nivel de propaganda binomista! ...:))

    Eu cred ... ca plecand de la ... dezvaluirile d-lui Tapalaga ... se poate ... ingheta (in sensul de ... constitui) un dosar penal pe modelul altui primar penal, Olguta Vasilescu! Este evident pentru toata lumea ca se incearca obtinerea de foloase electorale de catre acest primar psd-ist ... si la cu totul alta scara decat la Craiova ... vorbim de mii de elevi ... si cu parintii lor care ar fi inclinati sa acorde votul ... primarului pro-chiul! La care mai adaugam alte mii de studenti si universitati autonome de ministerul invatamantului ... care au devenit complici la aceasta fapta penala initata de Firea de la PSD! ...:)) Ca side-note ... chiulul in sine ... ar trebui sa fie ridicat la rank ... macar de contraventie ... sau infractionalitate juvenila! Dar asta ramane un proiect in lucru ... pentru guvernele viitoare ale d-lui Ioannis! ...:))

    Deasemnea ... un dosar penal kovesist acum, de anvergura ... ar repune si DNA-ul lui Kovesi ... pe orbita corecta ... dupa ce a fost deraiat putin de niste corpuri stelare aflate pe o traictorie penala! Exista fapta, exista calitate juridica si procesuala ... avand in vedere statutul de membru psd ... let's go! Pana vin condamnarile celor 2 sefi ai singurelor partide care au luari de pozitii non-binomiste ... cateodata chiar anti-binomiste ... mai trec ... luni ... isi permite 'dreapta' sa astepte? ... Dosarele Celsius

    De altfel din experienta d-voastra vasta, de expert politic, juridic, sociolog, istoric, mama omida, jurnalist de instigatii ... ce i-ati recomanda lui Kovesi sa ... urmareascsa ... abuz in serviciu sau frauda electorala ... sau sa forteze constituirea unui concurs de infractiuni? ...:))