Cum au iesit Liviu Dragnea si Klaus Iohannis din criza politica

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 12:03 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu desemnarea lui Sorin Grindeanu in functia de premier, Romania incheie anul evitand escaladarea crizei politice aparute dupa respingerea primei propuneri la functia de premier. Este cea mai importanta veste pentru opinia publica interna si partenerii externi, pentru mediul de afaceri, investitori si economie in ansamblu. Vecinii bulgari nu reusesc de aproape doua luni sa formeze un nou guvern, tara fiind blocata intr-un conflict politic pagubos si vor merge foarte probabil la anticipate anul viitor. La Bucuresti, harmalaia s-a oprit brusc dupa aproape trei saptamani de amenintari cu suspendarea presedintelui. Cine a castigat si cine a pierdut si, mai ales, ce urmeaza?

PSD si Liviu Dragnea au castigat in mod zdrobitor alegerile din 11 decembrie, dar au gestionat catastrofal victoria. Mai in gluma, mai in serios, putem spune ca PSD a marcat o premiera in istoria sa: liderul castiga alegerile, dar pierde puterea. Ce l-a determinat insa pe Liviu Dragnea sa greseasca atat de mult dupa alegeri? In primul rand frustrarea ca nu va putea exercita nemijlocit functia de premier, ca o rasplata binemeritata pentru victorie.

Apoi frica devenita patologica de a nu pierde partidul, groaza ca guvernul va scapa de sub controlul sau. Frustrarea si frica l-au transformat intr-un mic satrap. Asa a ajuns sa o impuna in mod arbitrar, intr-o secretomanie totala si in dispret fata de ceialti colegi de partid pe Sevil Shhaideh. Cu acest gest nesabuit, liderul PSD si-a aratat limitele, lipsa de viziune si de anvergura politica.

A pus Romania intr-o situatie extrem de delicata in exterior si l-a readus in joc pe marele invins al alegerilor. Presedintele Klaus Iohannis n-a ratat ocazia nesperata oferita de liderul PSD de a trece la ofensiva. Astfel, in loc ca numirea premierului sa fie o simpla formalitate, vulnerabilitatile majore ale candidatului propus de PSD l-au determinat pe seful statului sa-l respinga.

Obsedat sa nu cedeze puterea serviciilor, Dragnea a sfarsit prin a i-o oferi unui pesedist conectat in mod evident la sistem. A doua propunere, Sorin Grindeanu, pare un compromis negociat intre liderul PSD, Cotroceni si serviciile secrete. Va deveni Grindeanu un pol de putere in partid, exploatand parghiile functiei de premier?

Foarte posibil, daca ne uitam la un detaliu relevant din cariera premierului desemnat: in 2010 l-a detronat de la sefia PSD Timis pe atotputernicul Ilie Sarbu, considerat parintele sau politic. Asta ne arata un politician ambitios, determinat si cam lipsit de scrupule, in raspar cu imaginea de soldatel disciplinat si docil al partidului pe care el insusi a tinut sa o prezinte la primele aparitii publice alaturi de Liviu Dragnea.  

Vom putea evalua intinderea compromisului dintre Dragnea si sistem judecand dupa componenta viitorului cabinet. In tot cazul, marele castigator s-a vazut silit, din cauza unor erori tactice majore, sa imparta victoria cu invinsii. Liderul PSD a pierdut simbolic batalia cu sistemul si ocazia sa conduca guvernul prin intermediari de incredere.

Klaus Iohannis s-a reabilitat putin in ochii opiniei publice, a castigat tot simbolic meciul numirii premierului. Dar, atentie mare! Mai priviti o data harta puterii! PSD si ALDE controleaza Parlamentul, adica sediul adevaratei puteri. Dragnea conduce Camera, Tariceanu Senatul si au aratat deja, adoptand in forta legea taierii celor 100 de taxe trimisa la reexaminare de presedintele Iohannis, cum vor manevra puterea.

Din acest punct de vedere, se anunta vremuri grele pentru seful statului. Repet, adevarata putere este inca in mainile lui Dragnea si Tariceanu. Va mai trece ceva timp pana cand vom afla daca se va naste un pol de putere in jurul lui Grindeanu, daca si cand vor aparea fisuri in noua majoritate, sprijinita si de UDMR. Pana atunci, majoritatea PSD-ALDE va avea timp sa modifice legi care azi il impiedica pe Dragnea sa fie numit prim-ministru, sa propuna amnistii, sa reduca termenele de prescriere a unor fapte penale si sa goleasca de continut legile justitiei.

Este de asteptat sa o faca deoarece atat presedintele Senatului cat si presedintele Camerei au procese in curs iar Dragnea risca a doua condamnare. Daca nu va reusi s-o evite, greu de crezut ca va supravietui ca lider al PSD. Din toate aceste motive, mare miza a anului 2017 va fi tot justitia insa subrezirea legislatiei anti-coruptie pare inevitabila.

Mai mult, e de asteptat ca Dragnea sa promoveze amnistierea unor fapte in asa fel incat sa inlature conditiile care il impiedica azi sa ajunga premier si sa scape de al doilea dosar. Singura sansa este ca noul premier sa poata coagula rapid in jurul sau pe cat posibil o parte din PSD si ALDE astfel incat sa scurtcircuiteze o majoritate toxica.

De functionarea ei depinde in continuare totul. Cu sau fara voia lui, presedintele Iohannis este condamnat sa intre in opozitie, coabitarea cu viitoarea majoritate pare putin probabila. Adversarul sau nu va fi atat Guvernul, cat Parlamentul.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

37844 vizualizari

  • -16 (34 voturi)    
    pentru a potoli apetitul de comentat al mazetei (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:09)

    un domn [utilizator]

    si altora aidoma Lui, Kiwi a decis ca S.G este o veste (temporara) pana saptamana viitoare cand se va vota in Parlament Lotzi Dancu premier si Ciolos vicepremier...e un fapt care natural si Normal se va Intampla !
    • +17 (27 voturi)    
      Mama Omida (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:00)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Toate prorocirile tale s-au „adeverit”. Lol! :) Ești de departe cel mai amuzant și caraghios user al forumului.
    • +2 (28 voturi)    
      Tataie... (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:18)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tataie, de douzecisiceva de ani ne tot spui cum va fi desfiintat PSD-ul, scos in afara legii, cum nu-l voteaza nimeni etc. Si a ajuns la 45%.

      Acu ai aberatia asta cu Dancu si Ciolos in program. Ce fumezi? Ca tutun normal sigur nu.

      PS Mazeta are farmec. Uneori e plin de umor, alteori ironic. Matale insa reusesti sa ma faci sa ma simt un pic stingher dupa ce iti citesc comentariile. Pe sistemul "saracu'!"
      • -2 (18 voturi)    
        Mazeta farmec? hahahaha (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:52)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        cat de limitati stetz voi bullshevinii.
      • -1 (5 voturi)    
        adevarat! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 15:14)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        si tot ai primit minusuri. Ma intreb ce fel de user pune - la o postare ca a ta.
    • +2 (14 voturi)    
      Saracu de tine,chiar suferi de oarece , (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:29)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      daca mai multi iti spun ceva si au dreptate tu o tii puia gaia pe-a ta,opreste-te omule si mai si gandeste!
  • +21 (29 voturi)    
    romania e in criza politica de mult timp (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:33)

    cladob [utilizator]

    si daca se prezentau 100 de mii la vot la psd tot zdrobitor era, cum se faceau odata in comunism declaratiile cu indicatorii economici care niciodata nu scadeau.

    Atunci cand vor veni la vot cel putin 60% am putea spune ca oamenii sunt interesati de soarta tarii. Pana atunci suntem o barca plina cu oameni in care numai unul da la vasle.
  • +22 (34 voturi)    
    am ajuns de rasul lumii intregi (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:52)

    aladinculampafermecata [utilizator]

    La alegerile locale, au fost alesi primari comdamnati definitiv ptr fapte de coruptie (nu pot sa-mi inchipui cum s-a intamplat), la alegerile parlamentare SUNT alesi indivizi cu condamnari penale, dar care au si culemea obrazniciei sa emita pretentii.... Unde ne este capul, si cu ce se gandeste oare...la procesul de votare?!, s-au?! poate suntel lasati sa traim in "tara lor" varianta asta ma cam sperie si ma infurie.
    Inculpatul de Dragnea, dambovitean de meserie, are reactii caudate, cand se crede zmeu, cand purice, cam lipseste sangele din "veioza", pare a fi marioneta cuiva mau smecher si cu origini catre capitala.
    Cam slabut si domnia sa Iohanis, i-as fi dat la oute sa ramana incovoiat (Dragnea).
    Una peste alta, sa aveti sanatate vata va doresc eu, sa va usuce mainile si sa cada (de la umeri) ca sa nu mai aveti cu ce lua spaga.La restul, la multi ani!
    • -5 (11 voturi)    
      explicatie ff simpla (Vineri, 30 decembrie 2016, 22:24)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui aladinculampafermecata

      oamenii nu mai cred in Justitie si condamnarile ei din cauza abuzurilor grosiere ale DNA; de-aia voteaza "penali" care doar in viziunea "dreptei" sunt asa
      • +2 (4 voturi)    
        Nu taticu, explicatia e mai simpla (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 12:46)

        Pooky [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Explicatia e alta, n-are nici o treaba DNA-ul.

        De 26 de ani aceeasi oameni fura de rup. Si, normal, au acumulat averi uriase.

        Cu averile uriase... ce sa faca? Cotizeaza la partid, indiferent care ar fi el, ca sa incapa cat mai sus pe lista la alegeri. Cina da 1 mil. de euro e primul pe lista, cine da 500k e al doilea, cine da 10k si e ultimul si s-ar putea sa n-ajunga parlamentar, pentru ca vine imediat altul care da 50k si ii fura locul ... ai prins ideea.

        Nu conteaza ca e penal, analfabet prost gramada samd, important e cat a cotizat sa prinda un loc eligibil pe lista.

        Dupa care vine tugurlanul de teleorman si voteaza... lista, ca altceva n-are ce. Si uite-asa te trezesti in parlament cu toti infractorii, fiindca un om cinstit n-are nici o sansa in acest sistem. Ori e sarac, ori, daca are bani si i-a facut cinstit, nu se baga in mocirla asta.

        Hai, sa nu-mi spui nu stiai cum merg treburile...
      • +2 (6 voturi)    
        Boulean, tara care nu mai are jusititie (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 13:10)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        e o tara esuata.
        Iar "abuzurile" Justitiei sunt mici copilarii fata de ABUZURILE parlamentarilor sub conducerea PSD-ului.
  • -17 (29 voturi)    
    probabil (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:16)

    victor L [utilizator]

    ca e "majoritate toxica" (chiar am convingerea unei guvernari in bataie de joc). Dar s-a obtinut in urma unor alegeri democratice girate de "guvernul meu".
    Circul care a urmat alegerilor, nu ii apartine doar lui Dragnea, ci si lui Klaus, cel ce spunea ca nu vrea sa fie mirlan, dar a fost la fel de mirlan ca Dragnea.
  • -18 (38 voturi)    
    Batutul campilor (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dl Tapalaga bate campii cu gratie referindu-se la "subrezirea legislatiei anticoruptie", "golirea de continut a legilor justitiei", "amnistie" etc.

    Toate problemele cu abuzurile sistemului de forta pot fi usor rezolvate prin legea raspunderii magistratilor. Ai o condamnare la CEDO, retrogradare la instanta inferioara si la revedere promovare (Livia Stanciu trebuia sa fie acum judecator la o judecatorie minora, nu membru CCR). Ai doua condamnari... afara din magistratura. Sau la procurori, ai decizie de "inexistenta a faptei" adica ai fabricat un dosar sau ti se da dosarul inapoi de doua ori ca nu e clar ce acuzi (ca in cazul Olgutei Vasilescu), la fel retrogradare. Amenzi. La repetarea faptei afara din procuratura.

    Va exista aceasta lege? Nici o sansa. PSD-ul s-a pupat pe gingii cu binomul prin nominalizarea unui PM securist. Dragnea, ca si Ponta, nu poate intelege ca nu poate aplica programul de guvernare daca e dupa gratii. In timp ce asteapta ca prostul motivarea de la prima condamnare, pe care Livia Stanciu nici nu catadicseste sa o produca. Nu poate exista "coabitare" cu binomul. Binomul obtine ce vrea iar apoi te baga la puscarie..."la Chilia in port"...
    • -3 (5 voturi)    
      adevarat din nou! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 15:17)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Si iar ai primit multe -......de ce oare?
  • +17 (31 voturi)    
    tinichele (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:19)

    revo [utilizator]

    Noul premier are deja un sir lung de tinichele legate de coada, sir incepand cu bunicul lui, turnator probabil, trecand prin taicutul lui, alt informator sau raspandac si pretin cu popa Sarbu, continuand cu parintii lui spirituali din PSD-ul in care a intrat la 18 ani.
    A intrat nu pentru ca este de stanga, ci pentru ca este un oportunist.
    Toti cei care au avut de suferit de pe urma comunistilor, i-au urat pana la moarte, au urat societatea comunista si le-au insuflat aceleasi sentimente si copiilor si nepotilor lor.
    In ceea ce-l priveste pe bunic, nimeni, dar absolut nimeni nu are dreptul sa-l judece pentru faptul ca a incercat sa supravietuiasca si sa scape cu viata din inchisoare. A facut ce-a putut sa faca. Probabil ca noi, cei de acum, mult mai slabanogi din toate punctele de vedere, am ceda din prima.
    Pe urma insa, familia acestui domn a vazut ca daca esti cuminte si raspunzi la comenzi, ai avantaje si te bucuri de posturi caldute, te insori si te incuscresti "in familie" (obligatoriu, dar avantajos), ti se deschid tot felul de perspective, esti asigurat.
    Bineinteles, totul se plateste. Si noul PM va plati cu varf si indesat afilierea la o grupare de crima organizata, PSD, nu va misca in front si va executa disciplinat toate ordinele.
    Poate ca si-ar dori sa faca altceva, sa-si foloseasca mintea pe care se pare ca o are, dar nu va putea. Va dansa asa cum i se va canta.
    Eii, cam asta a fost. Se termina rau anul, iar anii viitori se anunta dezastruosi. Scapa cine poate.
    • -7 (15 voturi)    
      Vad ca mergi pe principiul folosit de toti (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:32)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui revo

      raspandacii din presa,mintesti sau presupui ceva,ca poate totusi ramane in mintea cititorului un rest de minciuna,rest colportat catre altii ca tine si uite-asa pe surse se aude ceva rau despre un om,esti de toata jena!
      • 0 (4 voturi)    
        mircica, breh (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 8:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        chiar asa ? ai aceeasi retorica pe sticla Latrina 3, si pe net ?
        • -2 (4 voturi)    
          de unde stii ce e la Antena 3? (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 15:19)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si de unde stii ce se spune acolo?

          Te uiti, asa-i? Iti place, asa-i?
    • -2 (4 voturi)    
      ai uitat de cumnati si cumnate (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 15:18)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui revo

      colegi de banca si de Iliescu!
  • +17 (35 voturi)    
    "Frustrare", "frica", "groaza", "nesabuinta", (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:25)

    Susufler0 [utilizator]

    "lipsa de viziune si de anvergura politica", "mic satrap local". Excelente caracterizari ale lui Liviu Dragnea.
    Sau altfel spus Livache ot Teleorman care se viseaza un Tov. Liviusenko, pardon Lukasenko al Romaniei

    Cred ca este evident pt toti ca Dragnea a pierdut. A vorbit de o singura propunere, de o UNICA propunere, pt ca "altfel ne vedem in alta parte" (apropo, unde domnu Liviu ?) si pana la urma au fost doua. Candidata lui, papusa trasa de sfori Sevil Shhaideh, a ramas o simpla recuzita nefolosita.

    A vorbit de decuplarea Serviciilor de puterea executiva si a ajuns sa-l propuna pe Grindeanu, care si din avion se vede ca este omul Serviciilor !

    Tot limbajul agresiv folosit de Dragnea inca din seara lui 11 decembrie si pana acum, accentuat in ultimele 5-6 zile, este clar SEMN DE SLABICIUNE din partea acestuia.

    Grindeanu, trebuie doar sa astepte si sa spere ca Justitia isi va face treaba cu Dragnea, pt a deveni viitorul presedinte al PSD. Pt asta trebuie sa se remarce in guvern ca un om echilibrat iar guvernul sa nu faca boacane. Momentul in care Dragnea o sa incaseze prima condamnare cu executare va fi inceputul sfarsitului pt Livache (daca pana la acel moment nu se va fi votat Legea amnistiei si gratierii !).

    In concluzie, Dragnea, desi a castigat PSD, a pierdut in fata lui Iohannis, iar Neamtul isi va desavarsi victoria in fata presedintelui PSD in momentul in care Justitia il va condamna pe acesta( in prima instanta) in dosarul Bombonicii de menta !

    PS. Hai, sa vedem daca am dreptate !
    • +2 (6 voturi)    
      Am indoieli (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:47)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ca sa se intample acestea, ar trebui ca Justitia, DNA sa nu-si schimbe atitudinea. Dar nu e exclus ca sa se dea dupa noul stapan. Dupa cum, nu e exclus sa inceapa o ofensiva a coalitiei de la putere prin care sa ia DNA orice posibilitatea de a actiona ca pana acum. Dupa cum s-au purtat dupa 11 decembrie, par in stare de orice. De fapt, obiectivul lor nr 1 este dezarmarea justitiri si inlocuirea cu una impotenta.
      De asemenea, nu stim cum e Grindeanu, cat de contaminat?
      • +3 (5 voturi)    
        pesedisti actioneaza prin grajdani (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:05)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Lor nu le este utila o justitie impotenta. Ei au nevoie de o justitie obedienta.
      • +3 (5 voturi)    
        Ar trebui sa ii fie cel putin la fel de greu (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        actualei majoritati sa treaca o lege a amnistiei si gratierii, pe cat i-a fost trecutei majoritati pesediste, intrucat presiunea externa va fi aceiasi ca si in trecut ; va exista opozitie interna vocala atat in parlament cat si in strada, din partea societatii civile.

        Chestiunea care poate schimba in mod dramatic lucrurile de aceasta data consta in faptul ca azi, cel care sta cu sabia lui Damocles deasupra capului, adica vede destul de clar in fata ochilor poarta Rahovei larg deschisa in fata sa, nu mai este reprezentantul unui partid de doi bani si al unei singure televiziuni, ci presedintele unui partid mare care a castigat alegerile detasat si care controleaza ocult patru din cele sase televiziuni ce conteaza in spatiul mediatic.

        E posibil ca acest om sa nu vrea sa riste nimic si sa fie dispus sa atraga partidul sau si pe aliatii acestuia intr-o afacere personala (scaparea sa din bratul legii), cu repercursiuni insa asupra tuturor romanilor.

        Acest om a dovedit ca poate cere "asistatilor de partid si de stat" (i-am numit aici pe membrii de partid) sa iasa in strada pt a-l apara pe cel care le-a promis ca va revarsa asupra lor rauri de lapte si de miere.

        PS. Nimeni nu stie daca o va face, dar nici nu stie ce ar putea iesi daca o va face !
        • +1 (3 voturi)    
          la Palatul care a ocupat suprafata (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 8:43)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Alexandriei lumea spune ca nu are autoriztie de constructie...
  • -9 (17 voturi)    
    Jocul, ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:27)

    forlevel [utilizator]

    In opinia mea, Dragnea a vut ca scop din start sa-l desemneze pe Grindeanu PM. Si cum era evident ca prima propunere va fi refuzata, a bagat-o la inaintare pe Sevil, pentru a-i creste sansele lui Grindeanu.
    • +10 (16 voturi)    
      nu cred (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:55)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui forlevel

      a crezut ca-i tine el singur pe toti in mana, si partidul, ai Guvernul, si Parlamentul, si Presedentia, el taie si spanzura, iar ceilalti tremura de frica pe margine.
      De aici se trage o concluzie: e prost de bubuie. A mai incercat unul chestia asta, Nastase, si ce-a iesit? L-au scuipat ca pe o masea stricata, pentru ca totusi astazi nu mai e chiar ca pe vermea lui Ceasca. Azi se merge in turma la furat si la impartit prada. Nu mai ia doar unul tot, iar restul, doar oasele golite de carne.
    • -2 (8 voturi)    
      Chiar ma gandeam (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:27)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui forlevel

      Dacă se prinde careva... /// ăla de la treicoceni a muscat-o artistic..��
  • +13 (25 voturi)    
    Totusi, a stat 20 de ani in PSD (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:34)

    valll [utilizator]

    Dl Tapalaga isi face unele sperante. In mod normal, un absolvent al Facultatii de Matematica, daca n-a trecut prim ea precum gasca prin apa, a ramas cu un dram de simt al adevarului, rigorii si nu s-ar putea amesteca in escrocheriile practicate de politicieni, cand au acces la ciolan. Totusi, a stat 20 de ani in PSD si stim care este atmosfera acolo.
    Cum s-a comportat? S-a opus, s-a dat dupa ei, sau a stat deoparte si i-a privit cu indulgentza, asteptand cu rabdare ca ei sa-si rupa gatul ca sa le poata lua locul?
    Oricum, vom avea un cuplu interesant: un fizician si un matematician Poate ca vor gasi puncte comune si va domina ratiunea, fiindca de mincinosi si demagogi e satula tara.
  • 0 (22 voturi)    
    Tristeti de iarna (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:59)

    DanTeo [utilizator]

    Pacat ca nu a candidat Ciolos. Asa, a ramas pe drumuri, cu tehnocrati cu tot. Se pare ca nu au drept nici la somaj. Si nimeni nu se gândeste la ei, ci numai la saraci. La fel ca în adoptie, numai copii asiatici si africani. Ce-or zice micutii elvetieni si monegasti?
  • +9 (11 voturi)    
    STAI LINISTIT (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:11)

    EmilNae [anonim]

    gata nici nu i s-a scris inca numitrea si vizezi la grupuri grupulete care sa sparga sa desfaca.Nu te mai iluziona Dragnea ESTE A TOT STAPINITOR. Grindeanu nu va misca in front daca o face e moert si dragnea va PM ca pina atunci rezolva treaba cu nu are voie cu nu stiu ce lege. Asa ca nu scormoniti ca o sa va pare rau.
    Nu va imbatati cu apa rece si cu tot felul de conspiratii ca nu se va intimpla nimic.psd-alde vegheaza
  • -2 (14 voturi)    
    Catastrofa (Vineri, 30 decembrie 2016, 14:26)

    A310 [utilizator]

    Da , va fi dezastru de acum înainte , eu dacă as fi asa preocupat as ieși în strada și mi-as rupe hainele și mi-as smulge parul . Îmi imaginez ca Domnul Johannis a suferit foarte mult , ca nu a reușit sa instaleze guvernul lui .
  • -10 (16 voturi)    
    Deci Tapalaga saluta numirea si proroceste (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:35)

    xrogo [utilizator]

    dezordinea si negura ce se va asterne peste tara,mare pacat ca lumina ce venea de la Johann se estompeaza si lumanarica lui Ciolos se stinge,dar daca erau ei la putere ce ode si imnuri le ridica acelasi Tapalaga!
    • -2 (8 voturi)    
      Propunere (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:06)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mare dreptate aveți , ca se lasă negura peste țara , cred ca ar fi înțelept sa ne îndreptam spre Cotroceni și sa îl imploram pe Johannis sa ne dea și noua din lumina care îl călăuzește . Domnul Tăpălagă este mai ceva cedat Mafalda sau Mama Omida , important este ca cineva îl plătește pentru asemenea profeții . Cred de asemenea ca nici nu se poate odihni de grija bietului binom sau mai bine zis trinom . Ar fi indicat sa se îngrijească de propria stare de sănătate , sa nu cumva sa dobândească vreo maladie , de atata preocupare pentru bietul trinom ( justitie )
  • +5 (9 voturi)    
    Hai popor.. (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:12)

    vasiem [utilizator]

    beti-va spritul si la munca acum ca sa aibe p$d-eaua de unde sa-si traga impozitele diferentiate de unde sa plateasca asiatatii,pensionarii si bugetofagii!
    L-ati regretat pe Ceasca, Domnul s-a milostsit de voi si vi l-a dat pe Ceasca II!
    Halal sa va fie, puturosilor care nu v-ati miccat fundul la vot!
    Ciocu mic de acum inainte si munciti dublu pentru bugetari si asiatati!
  • +3 (9 voturi)    
    criza :)) (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:22)

    cladob [utilizator]

    "harmalaia s-a oprit brusc dupa aproape trei saptamani de amenintari cu suspendarea presedintelui"

    deci psd cum s-a vazut "castigator" a inceput cu amenintarea suspendarii presedintelui. Pe cine amenintau ? pe Presedinte ? sau poporul Roman ?
  • +2 (6 voturi)    
    Dragnea il dirijeaza acum pe Grindeanu (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:36)

    Andradda [utilizator]

    Deocamdata o face prin puterea absoluta pe care si-a castigat-o in urma alegerilor. Daca aceasta putere se va diminua, Dragnea va trece automat la santajarea premierului, lucru absolut normal in clica mfiota a politicienilor PSD-isti. Marea majoritate a fostilor si actualilor sefi ai PSD au probleme in primul rand datorita mancatoriei si turnatoriei pe care o practica ei intre ei. DNA doar a prins capetele de ata si a tras de ele.
    Asa ca Dragnea nu va pierde curand puterea (decat in urma unei noi condamnari) iar in acest caz, mai mult ca sigur ca va pica si Grindeanu.
    La ora actuala, Dragnea si-a mai linistit putin confratii avizi de putere, prin infiintarea a 4 noi minister, care vor fi oferite drept rasplata celor care au marait la desemnarea tataroaicei si ulterior a lui Grindeanu. La urma urmei, are balta destul peste, chiar si pt cei mai lacomi PSD-isti..
    In cateva luni ne vom lamuri.
    • -1 (5 voturi)    
      Ne vom lamuri rapid (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:06)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      In general, noile majoritati beneficiaza de o perioada de gratie de cateva luni dupa instalare, timp in care au posibilitatea sa demonstreze ce intentii au si ce pot sa faca.

      Dar daca PSD+ALDE incearca sa se atinga de legile justitiei, presimt ca aceasta perioada de toleranta se va scurta drastic.
      Am toata increderea ca Presedintele va retrimite la Parlament orice eventual proiect de lege ticalos ticluit de penali, generand dezbatere publica si aducand astfel in atentia cetatenilor mismasurile acestora.
      Rabdarea publicului nu este un lucru cu care te poti juca la nesfarsit (cine nu crede, sa il intrebe pe Ponta).
  • +1 (5 voturi)    
    Cum au iesit din criza politica? (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:16)

    drona [utilizator]

    Simplu,cu un SMS.
  • +4 (10 voturi)    
    Criza creata de Dracna (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:54)

    Wanheda [utilizator]

    Prima propunere stia ca va fi refuzata. Creca l-a sunat CIA personal si si-a bagat mintile in cap. Noroc ca FSB arau murati in vodca si nu au sunat.
  • -1 (7 voturi)    
    Criza Politica nu s-a terminat! (Vineri, 30 decembrie 2016, 23:32)

    ihateyou [utilizator]

    Atat timp cat exista basisti in Romania ... tara va fi mereu in criza! Voi sunteti criza...:))

    Daca m-ati vota pe mine Presedinte ... basistii ar fi considerati cetateni de mana a 2-a ... ar avea salarii mai mici decat restul populatiei si ar plati impozite mai mari, nu ar beneficia de nici o prezumptie de nevinovatie ... ar fi considerati ... vinovati din nastere ... si ar putea sa-si dovedeasca nevinovatia ... dar numai dupa ce executa pedeapsa! Asa mi se pare corect...:))

    As declasifica tot ce inseamna 'informatie secreta' ... in afara de viata privata ... nu trebuie sa existe nici un secret ... in ce priveste informatii de interes public. Stiu ca va credeti smecheri, acoperiti, informati ... pentru ca nu ati dat de unul ca mine ... care sa dea de pamant cu servicile voastre si alte institutii ale statului care sunt de fapt grupuri de influenta infractionala finantate din bani publici! Iar politisti si alte primate mascati ... in infractori si spargatori de banci ... nu ar exista! Fara cagula pentru stat ...:))

    Presa ar fi in continuare libera sa injure, critice ... dar daca m-ar injura pe mine ... unul sa zicem Tapalaga ... cum il injura pe Dragnea, Ponta, Tariceanu ... cam pe oricine nu s-a imperecheat cu Regele Lear ... nici nu iti imaginezi ce ti-as face ... as veni la tine in fata blocului cu portavocea si ti-as injura tot familionul ... macar 5 minute in fiecare zi! ...:)) Eu nu-mi dau seama cum pot astia sa se abtina! Iar astia care ii folositi ca masa de manevra ... pfiuu... le-as face rost de toate IP-urile ... si le-as planta droguri in casa ... in caz ca li s-a terminat stocul ... si as da numai ponturi anonime! Daca nu merge asa ... le-as baga familile in rahat ... imposibil sa nu-ti iasa ceva ... daca incerci! ...:))

    Asta cu politica mai usor ... ca la noi nu se face Politica ... se face securism si stalinism! Daca Dragnea ... scuipa pe un basist in plina strada ... asta ar demonstra clar ca ar avea viziune si principii!
  • -1 (1 vot)    
    Haita de la A3 (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 13:43)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    a declansat o batalie pe viata si pe moarte contra Presedintelui Iohannis, vazand ca acesta nu face nimic pentru scoaterea din puscarie a patronului lor.
    Asta mi se pare mai semnificativ decat orice altceva, pentru ca haita e cea care conduce in fapt Romania.
    • -1 (3 voturi)    
      cu santaju RCS vaietele haitei (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 17:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      se vor amplifica...in final haita va rade la fel de zgomotos pentru ca il voi hacui financiar pe varan, inchis aproape pe viata (speranta de viata in Romania e la limita existentei varanului) in momentul pronuntarii verdictului, varanul va inchide latrina..pentru ca va fi furata din interior...Pastorul deja ia bani de la partide
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai mare umilinta (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:13)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    pentru Plavanis va fi sa dea poimaine mana cu cea pe care a umilit-o si sa se uite in ochii ei! Sevil la Dezvoltare >>va dati seama ca o sa crape fierea-n el, ca el n-ar fi vrut-o nici macar acolo, adica deloc in guvern, noroc ca nu poate refuza niciun ministru la investirea guvernului, ci doar la remaniere.