O dezbatere rusinoasa de Ziua Nationala

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 1 decembrie 2016, 13:56 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu penali sau fara? O fi bine sau rau ca presedintele Klaus Iohannis a decis sa nu invite de Ziua Nationala politicieni condamnati sau cercetati penal, ca liderul PSD, Liviu Dragnea, fostul premier Victor Ponta sau presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu? De ce, adica, sa nu defilam si cu ei? Nu cumva se comite un abuz? Ce, e sarbatoarea personala a presedintelui Iohannis? Pana la urma Romania voteaza penali intr-o veselie, deci cu ce drept ii trimite presedintele la plimbare de ziua nationala? Nu e si a lor, a penalilor? Si apoi, ia uitati ce bine tratati sunt penalii in Franta sau America. Si acolo candideaza sau sunt invitati sa ocupe functii in stat, de ce-am fi noi mai catolici decat Papa?

Ceea ce pare de nediscutat in alte tari a devenit in Romania un rusinos subiect de dezbatere nationala. A  te preface ca nu intelegi de ce trebuie sa faca un pas lateral un inalt demintar al statului confruntat cu acuzatii oficiale de coruptie, deci nu vorbim de simple suspiciuni formulate in presa, reprezinta un act de dispret fata de public. Mai mult, avem de-a face cu o reprezentare periculoasa a modului cum trebuie sa functioneze societatea.

Cei care au introdus tema in dezbaterea publica - scandaloasa chiar pentru cineva cu pretentii minimale de la politicieni - au insa un scop precis. PSD si Antena 3 doresc sa faca din condamnatul sau cercetatul penal un ins nu doar frecventabil, ci eventual dezirabil. Scopul lor este sa anuleze orice exigenta etica din partea publicului, propunand un criteriu abuziv de evaluare a politicienilor. Daca sunt votati de popor, sunt foarte buni. Este tot ce conteaza, in rest, totul li se cuvine, inclusiv dreptul de a incalca legi fara a rasupunde politic.

Liviu Dragnea si-a aranjat sa fie primit de cancelarul Austriei si premierul Suediei taman acum, in plina campanie, pentru a demonstra ca mai marii Europei nu se impiedica de o amarata de condamare la doi ani cu suspendare sau de acuzatiile de coruptie din celalalt dosar. Mesajul nerostit este acelasi: oricate condamnari as colectiona, in politica nu prea conteaza integritatea din moment ce sunt pe val, la un pas de a castiga alegerile.

PSD si Antena 3 introduc cu buna stiinta relativismul moral pentru a genera confuzie in public si pentru a se victimiza. In plus, cauta sa transforme handicapul in avantaj electoral. Tariceanu, Firea, Dragnea au urmarit din multime parada organizata de MApN la Arcul de Triumf, mimand astfel apropierea de oamenii obisnuiti de care presedintele Senatului nu se prea sinchiseste dealtfel, cand sare peste rand coada la permise sau blocheaza banda unui bulevard central pentru a-si face cumparaturi.

Este foarte bine ca presedintele Klaus Iohannis a propus standardul corect, desi i s-ar putea reprosa ca gestul sau are si o evidenta componenta electorala. Poate, dar discutia este daca a procedat corect sau nu. Or, a ridica putin stacheta, a obliga inclusiv publicul sa pretinda ceva mai mult de la politicieni, nu poate fi decat un lucru bun. Klaus Iohannis si-a motivat, marti, dupa sedinta CSAT, decizia de a ridica standardele integritatii in selectia invitatilor de Ziua Nationala. Argumentele presedintelui suna a truisme in orice stat civilizat, mai putin intr-o tara ca Romania unde negrul devine repede alb si invers:
  • "Este Ziua Nationala, zi dedicata unor manifestari foarte vizibile, care vor sa sublinieze caracterul statului roman, de stat unitar, de stat de drept, de stat european, membru NATO. Prin manifestarile de 1 Decembrie nu dorim doar sa omagiem trecutul, ci si sa creionam viitorul Romaniei, care se bazeaza pe respectarea valorilor UE, ale NATO si toate acestea au un punct comun foarte puternic - statul de drept. Si atunci cred ca este bine sa dam semnale puternice lesne de inteles ca de la varful statului se promoveaza curatenia politica. Asta nu inseamna in niciun caz ca persoane care sunt acuzate, dar nu condamnate, nu sunt considerate pana una-alta nevinovate. Aceasta nevinovatie este un principiu pe care cu totii il respectam si consideram ca sta la baza statului de drept. Doar ca la varful politicii actioneaza si alte criterii”.
Foarte corect, cu precizarea ca o parte din politicienii romani functioneaza exact pe dos. Cu cat acumuleaza mai multe dosare, cu cat incalca legea mai des si sunt condamnati  in justitie pentru asta, cu atat politicienii si jurnalistii in culpa se dau mai patrioti, mai mandri ca sunt romani si mai nationalisti. Patriotismul de fatada este presul sub care isi ascund mizeria si gaunosenia, paravanul in spatele caruia comit faradelegi si singurul truc cu care reusesc de ani de zile sa traga pe sfoara o parte din public. Ridicolul merge atat de departe incat unul din partidele auto-intitulate nationaliste, avand drept simbol efigia lui Vlad Tepes, propune nici mai mult nici mai putin decat amnistie penala sub lozinca “bunastare, nu dosare”. Pretind ca apara drepturile omului, dar sunt primii condamnati in justitie ca le-au incalcat (dreptul la vot, dreptul la imagine etc). In general, lor li se aplica perfect zicala "hotul striga hotii".

Drama Romaniei, la aproape un secol de la Marea Unire, pare a fi ca valorile nationale nu-i sunt inca foarte clare. Un popor asezat refuza sa dezbata daca cei care l-au jefuit metodic mai merita sau nu un loc la varful politicinii, societatea i-ar izola si sanctiona prin vot. Doar un popor bulversat, manipulat si mintit metodic, care inca bajbaie prin istorie, ajunge sa creada ca adevaratii patrioti sunt borfasii profesionisti iar toti ceilalti, strainii de neam, sorosistii, tehnocratii si alti dusmani ai poporului conspira de dimineata pana seara impotriva tarii.

Este ceva mai dificil sa tinem standardele sus si foarte usor sa le prabusim, mai ales cand ni se spune zilnic ca toti sunt o apa si-un pamant. Or, chiar si in balta statuta a politicii romanesti exista diferente, avem totusi de unde alege. Macar de ziua nationala am putea pretinde mai multe de la noi si de la cei care ne conduc. Numai asa vom scapa in timp de complexul de inferioritate, de cetateni ai unei tari de mana a doua, confiscata de partide corupte. Numai asa vom avea, poate, motive de mandrie cand iesim in lume.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
48878 vizualizari
  • -89 (121 voturi)    
    măcar de Ziua Națională... (Joi, 1 decembrie 2016, 14:17)

    Mazeta [utilizator]

    ... ar trebui să fim mai buni, mai înțelegători unii cu alții. Politicienii, afaceriștii și procurorii au dovedit deja că se pot întâlni și înțelege unii cu alții. A venit timpul și pentru poporul român. Să facem din România o mare vie!
    • +32 (54 voturi)    
      vie (Joi, 1 decembrie 2016, 15:05)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      substantiv sau adjectiv?
      Mare - substantiv sau adjectiv?
      ai băut cam mult, nu crezi?
      • +12 (28 voturi)    
        eee, (Joi, 1 decembrie 2016, 17:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        a fost la reciclare la moscova si inca e derutat, mai ales ca nici @Mazeta nu crede ca putin chiar doreste o conciliere cu occidentul, mare...vie.
        cred ca daca-i dam aperitiv niste trascau (tuica, doi ochi albastri, palinca, horinca, secarica) urmat de un vin alb sau negru, se spala pe dinauntru de votca aia trecuta prin suba.
        • +15 (23 voturi)    
          N-ati inteles nimic (Joi, 1 decembrie 2016, 18:38)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Mazeta vrea o mare vie, contrară Mării Moarte, în care toți rechinii înoată vesel și numai peștii mici sunt înfulecați.
      • +7 (13 voturi)    
        Ha-ha-ha...Mazeta l-a citit pe Pastorel (Joi, 1 decembrie 2016, 22:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        si a fost cucerit de substantiv dar l-a citit si pe Eminescu si a ajuns sa indrageasca adjectivul) !

        PS. Nu se mai face odata baiat de treaba !
    • -46 (70 voturi)    
      Firea ce probleme penale are? (Joi, 1 decembrie 2016, 15:05)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      toata tarasenia cu "nu invit penali" tine daca o invita pe Firea.
      Asa toate argumentele sunt false
      • +27 (33 voturi)    
        Firea a fost invitata (Joi, 1 decembrie 2016, 16:11)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Dar facut pe printesa nemultumita pentru ca nu i-a dat direct Iohannis invitatia.

        Tariceanu in schimb a avut ocazia sa vada cum e printre muritorii de rand...asta daca nu cumva a aranjat si la parada sa aiba loc in fata.
      • +16 (28 voturi)    
        heh (Joi, 1 decembrie 2016, 16:20)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Firea a fost invitata numai ca ea este mai aproape de penali..defapt stie ca este o penala in devenire..deja baleste la pusculitza PMB!
        • -4 (12 voturi)    
          este mai aproape de penali... (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:09)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          adică ne întoarcem la stalinism, unde învinuitul era ridicat împreună cu toţi apropiaţii, fie ei rude sau prieteni ?
          se pare că aceşti 27 ani de aşa zisă democraţie a fost doar o spoială superficială care nu a convins decât prea puţini... mulţi au rămas cu aceleaşi mentalităţi totalitare, pe care nici măcar nu se mai jenează să le exprime public.
      • +11 (21 voturi)    
        bai ameteala, (Joi, 1 decembrie 2016, 17:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        daca te uitai la tv la parada, o vedeai si pe fierea in al doilea rand, la 10 persoane distanta de ilici kgb-istul vostru sef.
        probabil insa, ca in tara de hoti si penali pe care ti-o dioresti, dragnea et co. vor avea loc pe podium, in primul rand, el fiind presedinte iar fierea prim ministru.
        esti penibil.
        • -4 (6 voturi)    
          ilici şi-a reconfirmat obedienţa de bolşevic (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:11)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          în loc să refuze invitaţia şi să stea alături de ai săi, a preferat să îi ţină isonul lui herr klaus...
          jalnic...
      • +11 (19 voturi)    
        e suficient să arunci o privire (Joi, 1 decembrie 2016, 17:58)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Cu sau fără dosar, Gabriela e penală oricum.
      • +10 (18 voturi)    
        Firea a capatat ... (Joi, 1 decembrie 2016, 18:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        ... o invitatie oficiala. S-a dat insa cu curu' de pamant, in stilu' caracteristic, doar pt. ca nu venea personal de la Johannis.
      • -2 (4 voturi)    
        oricum nu ţine căci l-a avut alături pe băsescu... (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:04)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        ...
    • +37 (49 voturi)    
      Poftim? (Joi, 1 decembrie 2016, 15:31)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Despre cine vorbesti? Despre politicienii care se intalnesc cu afaceristii ca sa fure banul public? Tu te-ai gasit sa faci pe popa impaciuitorul, tu care-I imbraci in haine albe de nevinovati pe toti hotii pesedisti?
      Auzi tu, sa fim intelegatori. De ce? Pentru ca s-au "sacrificat" si au coborat in randul p@@limii pe un ger napraznic de vreo 2 grade si au stat cu capul dezgolit mai rau ca taranii de la 1907 in fata boierilor? Vezi-ti nene de treaba si poate de pensie ca nu cred ca iei prea mult de la sectia de propaganda rosie.
      • -3 (5 voturi)    
        păi şi exemplele tale cu 1907 cam tot roşii (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:13)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

        sunt.
    • +12 (18 voturi)    
      exact ! (Joi, 1 decembrie 2016, 16:19)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Adica acuma ca s-au intalnit hotii cu prostii noi sa intoarcem mereu si celalat obraz...adica de fapt ne ceri sa ne intoarcem mereu buzunarele pe dos cand ii vedem, nu-i asa ?
    • -12 (26 voturi)    
      risipesti margaritarele, (Joi, 1 decembrie 2016, 17:20)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      adica ironia, la......orci.
      • +3 (13 voturi)    
        as vrea sa stiu (Joi, 1 decembrie 2016, 19:55)

        SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

        as vrea sa stiu de ce hotnews nu exclude o persoana care jigneste fatis majoritatea celor care isi exprima opinnile aici?
    • +7 (15 voturi)    
      dragul tău de dragnea la pușcărie (Joi, 1 decembrie 2016, 18:36)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tăriceanu fanariotul la fel, coana firea pandele să meargă și ea la bulău
    • +7 (13 voturi)    
      mai intelegatori cu cine? (Joi, 1 decembrie 2016, 20:13)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu ala de ne da lectii de civism si el ocoleste coada de 1000 de persoane ca sa-si ia permisul "cu prioritate" sau care jura strimb la tribunal?
    • +3 (3 voturi)    
      Mazeto (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:20)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai mafiotii din politica sunt buni si intelegatori unii cu altii: nu se aresteaza intre ei.
    • +1 (1 vot)    
      Ai stat si ai pandit cu nerabdare (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:30)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aparitia oricarui articol, numai ca sa fii tu primul care scrie un comentariu (pardon, niste aberatii), nu-I asa, Mazeto ?
    • +3 (3 voturi)    
      Iar gargara de maskirovka, Mazetule? (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:18)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum ar veni, lozinca electorală la PSDika este ”Mândru că sunt penal”! La mai mare... condamnare!
      Vă salută din pârnaie, Ponta, Dragnea, Niculaie!
  • +67 (81 voturi)    
    Santa Klaus, parada și isteria clovnilor penali (Joi, 1 decembrie 2016, 14:23)

    slevin_kelevra [utilizator]

    Revenire de zile mari a șefului nostru. Tace el un timp, mai spune câte o prostie, dar și când se forțează, priviți ce minune de cadou ne face de ziua noastră.
    Poate la anul, de 1 decembrie, ne reprezinți fără iliescu.
    • -29 (51 voturi)    
      Omul și-a atribuit niște case ilegal (Joi, 1 decembrie 2016, 14:50)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui slevin_kelevra

      Dar face pe lupul moralist....S-a trezit Iohannis, monument de moralitate....
      • -26 (36 voturi)    
        le-a castiga onest! (Joi, 1 decembrie 2016, 17:22)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Iti dai seama cata fizica trebuie sa predai in particular ca sa-ti cumperi case din banii castigati? Si inca dupa ce ai platit si impozitele pe vemit?


        Milioane!!! Milioane de ore a muncit dl. presedinte!
        • -6 (16 voturi)    
          O fi predat (Joi, 1 decembrie 2016, 18:44)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          relativitatea speciala. Acolo timpul se lungește și impozitele se scurtează.
        • +9 (23 voturi)    
          Nu vorbi daca nu stii (Joi, 1 decembrie 2016, 18:49)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Johannis a prins vreo sase ani de dat ore de fizica inainte de '89. La vremea aia mai faceai 2 lefuri din ore, daca munceai. Cam toti dascalii de matematica si de fizica isi faceau in cel mult 4-5 ani de profesat case, inainte de '89, daca nu erau prosti sau puturosi. Daca te-a prins '89 cu ceva bani la ciorap, ai putut sa-i cam dublezi in fiecare an doar speculand dobanda la banci, pana spre 2000, cand a inceput sa se aseze inflatia. Tot in vremea aia puteai usor cumpara case ieftine, de la batrani incapabili sa le administreze si carora le fusesera retrocedate, sau pur si simplu de la oameni nevoiasi care-si vindeau casa de nevoie.

          Nu m-am uitat io in finantele lu' Johannis, ca nu-s procuror, da' nu mi-as da cu parerea inainte sa vad ceva decizii negru pe alb ale unei institutii a statului care sa zica clar ca Johannis a furat ceva. Deocamdata singura sentinta definitiva pe care-o are se refera la o casa din care a mostenit jumatate nevasta-sa, si unde el a cumparat ailalta jumatate de la un proprietar care obtinuse casa in mod ilegal (desi si aia e cu cantec). Pana la proba contrarie, alelalte case le detine legal.

          Si nici pentru casa ce-a piedut-o in instanta n-a facut ce-au facut multi alti politicieni - anume sa incerce sa influenteze justitia.
          • -3 (7 voturi)    
            Pai (Joi, 1 decembrie 2016, 21:49)

            ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

            deja exista o decizie. Vezi cazul legat de sediul raiffeisen.

            Din cate imi amintesc, domnu nostru presedite mut a pierdut casa respectiva in instanta.
          • -3 (3 voturi)    
            mai draga (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:23)

            korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            pai, daca fu asa di ghini, dice mai facurati voi lovirutie ?!
            auzi, doua joburi, doua case, bani la saltea...
            viata, trai nineaco !!
            nu'i de mirare ca se strang atatia la belu, la groapa lui al batran...
            baaaa, de ce'ati stricat ordinea buna a tzarii ?! :-)))
      • +2 (2 voturi)    
        daca vei mai repeta mult asta, (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:55)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        s-ar putea chiar sa ajungi sa o crezi :)
    • -17 (25 voturi)    
      dispare natural (Joi, 1 decembrie 2016, 15:05)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui slevin_kelevra

      ca și fidel!
      • +12 (14 voturi)    
        Eu sper ca nu (Joi, 1 decembrie 2016, 16:12)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        Inca nu s-a finalizat dosarul Revolutiei, astept ca macar o zi de inchisoare sa faca inainte sa crape.
      • +5 (9 voturi)    
        ar fi pacat (Joi, 1 decembrie 2016, 17:09)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        nu tre' sa dea coltul pana nu aude sentinta in precesele lovirutiei si mineriadelor.
        totusi, dupa cum se desfasoara ...activitatea precurorilor, s'ar putea, saracu(!) sa tot astepte.
        poate cand o face suta...
        bine lucrat, kodrutza, precuror jeneral al raspublicii...
    • -16 (28 voturi)    
      gura... adevar graieste... (Joi, 1 decembrie 2016, 15:20)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui slevin_kelevra

      seful vostru / ziua voastra... ups: v-a scapat... acu', ca sa fiu pricinos, intreb si eu: daca imi pasa mai putin decat deloc de seful vostru pot sa consider 1 decembrie si ziua mea?
      • -6 (10 voturi)    
        ai primit raspunsul in minusuri :-) (Joi, 1 decembrie 2016, 20:01)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

        e clar, nu ?!
        nu e ziua matale, nici a mea...
        e ziua lor, e vremea lor..
        cum a cui ?
        a celor mai nepatati dintre romani. :-)
        minusurile tot de la ei..
        ca d'aia sunt platiti baietii.

        partidu' meu, ziua mea, tzara mea.

        ps. la anul vor defila veteranii din siria. asa ne'a lasat sa intelegem herr cotroceanis.
        sa fim si noi cu ioropa.
        apropos, nato nu e implicat in siria.
    • -20 (28 voturi)    
      hm (Joi, 1 decembrie 2016, 15:29)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui slevin_kelevra

      pai dac' o ia asa, la anul s'ar putea sa lipseasca si cine nu te gandesti, mai ales daca ies ai lui dracnea, in cateva zile. :-)
      astia se acuza unii pe altii de divizarea tzarii, dar in loc sa faca ceva sa opreasca divizarea, care cum prinde microfonu' sapa la prapastie.

      parerea mea e ca tarliceanu, ca presedinte al senatului, ar fi trebuit invitat. nu era nevoie sa dea mana cu el, dar trebuia sa stea la tribuna.
      dracnea si tonta sunt fara obligatii. n'au functii in stat. deci e f. bine c'au stat cu ai lor.

      cat de penali, pai crima impotriva umanitatii nu e penala ?! ce drac' cata ilici kaghebescu, cu caciula lui ruseasca, in tribuna oficiala, chiar langa herr cotroceanis ?!
    • +2 (6 voturi)    
      ok..... (Joi, 1 decembrie 2016, 16:49)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui slevin_kelevra

      Doamne-ajuta ! Cum se zice .....
  • -30 (44 voturi)    
    Poate as fi de acord cu anumite criterii (Joi, 1 decembrie 2016, 14:33)

    MasP [anonim]

    dar ce facem cu Basescu si Iliescu invitati peste tot ?
    • -2 (20 voturi)    
      Aia (Joi, 1 decembrie 2016, 14:43)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Nu sunt condamnati, urmariti penal...inca.
      • -1 (5 voturi)    
        Nici Tariceanu, nici Ponta (Joi, 1 decembrie 2016, 18:29)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui KostasP

        De ce nu spunem lucrurilor pe nume si anume ca Iohannis are nevoie de PMP ca sa faca majoritatea.
        • +1 (3 voturi)    
          Esti prost (Joi, 1 decembrie 2016, 23:25)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Informat.
  • +59 (79 voturi)    
    A procedat corect (Joi, 1 decembrie 2016, 14:34)

    marcus61 [utilizator]

    Armata nu trebuie sa dea onorul unor borfasi, mai ales ca multi militari de la parada si-au riscat viata prin Afganistan. Mie ca cetatean de rand mi-ar fi fost greata sa ma uit cine este in tribuna oficiala.
    • -21 (45 voturi)    
      dle Tapalaga (Joi, 1 decembrie 2016, 14:51)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      si stimat popor, procedati exact ca pe timpul comunismului: dat verdicte fara hotariri judecatoresti.
      Pai, dece uitati ca presedintele nostru a fost dovedit de Justitie ca n-a obtinut casa din meditatii, ci cu acte false.
      Si atunci este el in masura sa fie hirtie de turnesol?
      Leprele de Ginerica si prim plagiatorul nu au fost dovediti, in grai popular se spune "hotul neprins e negustor cinstit"
      Domoliti-va ura, daca vorbiti despre dreptate si stat de drept, pina da Justitia un verdict. Ca la Iohannis: decizie definitiva, a obtinut casa cu acte false,
      Stiu, acum Justitia cauta un detergent sa-l spele.
    • -7 (21 voturi)    
      serios? (Joi, 1 decembrie 2016, 15:15)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      cum adica "de rand"? puteti elabora putin cum e cu imparteala asta intre cetatenii "de rand" si cei "speciali"? eventual cu ceva exemple de exponenti ai categoriei "de ne-rand" ca sa intelegem si noi cum (sa) stam... sa stim incotro sa ne orientam cu gurile cascate tamp asteptand "lumina"... d'aia suntem in kktul in care suntem: pentru ca asteptam, unii ca prostii, altii ca imbecilii, sa vina "lumina"... dar stiti asta foarte bine stimate cetatean de rand, nu-i asa?
      • +2 (6 voturi)    
        Daca pana acum nu ai ajuns sa stii asta, e grav (Joi, 1 decembrie 2016, 17:55)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

        Vad ca stii sa scrii (presupunand ca nu ai copiat ce ti-a dat altcineva sa postezi), asa ca ar trebui sa stii ce inseamna expresia "om de rand". Sa incerc sa-ti explic, poate nu e prea tarziu: om de rand e cineva ca mine, ca (probabil) "marcus61" si ca marea majoritate a populatiei, oameni care nu au functii publice reprezentative, de conducere la nivel inalt. Cei "speciali" la care faci referire nu sunt de fapt speciali, ci reprezentanti, conducatori. Si este evident ca de la ei ar trebui sa se aiba alte pretentii, pentru ca ei ies in fata, reprezinta tara, poporul.
        • -1 (1 vot)    
          "specialii"... din nefericire (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:30)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          în marea lor majoritate nu sunt speciali prin ceea ce fac, prin valoarea lor personală ca oameni, politicieni şi servanţi ai intereselor publice - aşa cum ar fi fost ideal să fie - ci doar prin privilegii, imunităţi şi intangibilitate.
          vezi ca exemplu băsescu, care a făcut mai mult decât toţi penalii dna-ului la un loc şi este în continuare bine mersi, nederanjat.
          şi ilici la fel.
          sistemul îşi conservă cu grijă brontozaurii împreună cu marile secrete ce acoperă încă multe alte mari ticăloşii...
          • 0 (0 voturi)    
            Partial de acord (Vineri, 2 decembrie 2016, 17:48)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

            Daca unii "speciali" sunt numiti, deci avem un mai mic control asupra lor, unii (si nu putini) sunt alesi chiar de populatie. Asa ca aici a cui e vina ca ii alege pe corupti, hoti, etc.?? Tine minte ca au fost si alegeri ununominale (asa proaste cum au fost concepute, dar totusi uniniminale) si tot au iesit, de multe ori chiar din primul tur, hoti si chiar condamnati penal. Asa ca inca o data, a cui e vina? Spunea bine Orwell: "Un popor care votează corupți, impostori, hoți și trădători, nu este victimă, este complice."
      • +2 (2 voturi)    
        N-ai inteles (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:04)

        marcus61 [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

        Ii multumesc lui LiviuX pentru explicatia pe care v-a dat-o. Nu am asteptat niciodata cu gura cascata nustiu ce lumina calauzitoare.
        Cand am avut prilejul, m-am implicat. In revolutia de la Timisoara, in organizarea primelor alegeri libere de la sfarsitul lui ianuarie '90 pentru consiliul local si judetean (ati stiut asta?), am participat la sustinerea Proclamatiei de la Timisoara si altele de care nare rost sa mai pomenesc.
        Si cu toate astea, eu nu m-am dus sa cer certificat de revolutionar. Ce fraier, nu?
        Poate trebuia sa scriu "cetatean cinstit", dar stiu ca de asta a abuzat Iliescu.
    • -3 (3 voturi)    
      şi consideri că nu a dat onorul... (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:20)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      ...nici unui borfaş?
  • -22 (38 voturi)    
    in USA (Joi, 1 decembrie 2016, 14:52)

    xanti [utilizator]

    Un "penal" cu 2 ani de suspendare mai penal decat Dragnea ajunge in una din cele mai importante functii ,acolo unde este farul democratiei.
    La noi Dragnea nu are voie pentru ca nu vrea faraonul de la Cotroceni.
    Mai sunt 11 zile si ne luam revansa ,la Cotroceni nu va avea voie sa stea in fruntea statului unul care a furat 2 case.
    • +1 (11 voturi)    
      as putea fi de acord cu tine (Joi, 1 decembrie 2016, 16:29)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dragnea sigur nu avea ce cauta acolo (de america nu sint foarte interesat la capitolul asta), iar de "faraonul" de la cotroceni daca vreti sa va debarasati, s-o faceti legal, nu cum ati incercat cu basestu, da?
      • -2 (2 voturi)    
        totul a fost legal în 2012... (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:31)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        doar sforile trase prin spate nu.
    • 0 (8 voturi)    
      xanax, (Joi, 1 decembrie 2016, 17:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cum ti-am zis, iti lipseste.
      minciuna insa, o fi si nativa si dobandita la cursurile de reciclare comuniste.
    • +6 (16 voturi)    
      xanax, (Joi, 1 decembrie 2016, 17:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ti-am zis ca-ti lipseste.
      daca adugam si minciuna si aberatiile postate mereu, devii un caz clar de evadare de la balaceanca.
      voi astia pesedistii, chiar vreti sa transformati Romania intr-o mare inchisoare.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu vrei sa fii mai explicit? (Joi, 1 decembrie 2016, 17:48)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cine e "penalul" de care vorbesti, ce functie ocupa, da un link si la condamnare, ca sa stim si noi, cei mai saraci in informatii... Sau minti si tu ca ponta si ceilalti?
  • +27 (47 voturi)    
    La multi ani ! (Joi, 1 decembrie 2016, 14:54)

    Firavu [utilizator]

    La multi ani Dan Tapalaga !
    La multi ani celor ce comenteaza textul lui Dan Tapalaga !

    La multi ani tuturor romanilor amarati ; unii dintre ei se inghesuie la fasole cu ciolan ! In timp ce nemernicii tin post negru : beau vin negru si mananca icre negre.

    De Ziua Nationala nu urez nimic bun celor care au devalizat tara aceasta si o data la patru ani ni se prezinta drept fete mari.
    Doresc tot raul tagmei jefuitorilor : Basescu, Dragnea, Blaga, Ponta, Antonescu, Ghita precum si altora, multor altora, mari si mici !
    • +2 (14 voturi)    
      Asa mai merge (Joi, 1 decembrie 2016, 18:50)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Firavu

      Baga-l si pe Basescu ca a jignit-o pe Firea. Infractor, ce mai..
  • +13 (23 voturi)    
    Buimac bobor format A3 (Joi, 1 decembrie 2016, 15:02)

    Plagarus [utilizator]

    Ipopetic,oare cat de repede ar fi luati de soti cercetatii/condamnatii-pt. a scapa de satarul gadelui - de catre tutele ce pe vremuri aplaudau minerii si astazi bocesc infractorii din politica ???
  • -11 (27 voturi)    
    Urmaritii penal (Joi, 1 decembrie 2016, 15:12)

    HP [utilizator]

    Daca urmaritii penal nu ar fi trebuit invitati - ceea ce mi se pare perfect rezonabil - ce e cu Basescu si cu Iliescu acolo ?

    Sunt sau nu si respectivii - urmariti penal ?
    • +1 (15 voturi)    
      Faci o confuzie (Joi, 1 decembrie 2016, 18:57)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Johannis stie el ce stie. Unul din principiile justitiei in toate tarile europene e prezumtia nevinovatiei. De-aia, Johannis n-a zis ca nu invita nici un urmarit - aia, pana sa-i dovedeasca justitia, sunt oameni cinstiti. A zis doar ca nu invita condamnati - oameni care-s infractori cu acte, nu doar presupusi.

      Lu' Basescu, si inainte, si dupa ce-a fost presedinte i s-au intentat zeci de procese, de catre diversi, si n-a primit vreo o condamnare in nici unul. Mie asta imi pute, in sensul ca daca era ceva de condamnat, cat de chititi sa-i faca rau sunt unii, nu scapa pana acuma. Iliescu nu s-a bagat in afaceri, el e cinstit, pe partea de infractiuni economice. E insa cercetat in pentru mineriade si altele de gen, dar de asemenea, inca n-are nici o condamnare.
      • -1 (7 voturi)    
        Ok (Joi, 1 decembrie 2016, 22:05)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Tariceanu e condamnat penal ?
      • -3 (7 voturi)    
        Confuzie (Joi, 1 decembrie 2016, 22:08)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Din cate stiu, Iohannis n-a invitat nici condamnati, NICI URMARITI, deci teoria ta nu tine.

        In plus, oricare are fi principiile justitiei, fara foc nu iese fum, si fiind urmarit penal arunca o pata de rusine pe institutia pe care o reprezinti.
  • -16 (46 voturi)    
    Povesti vanatoresti de la dl Tapalaga (Joi, 1 decembrie 2016, 15:21)

    Gigi Kent [utilizator]

    1) Daca criteriul este "fara cei cu probleme penale" atunci ce cauta Basescu acolo?

    2) Dragnea nu are nici o functie oficiala, deci, daca nu au fost invitati toti parlamentarii (ceea ce nu cred), nu avea oricum ce cauta la tribuna oficiala. "Presedinte PSD" nu e o demnitate publica a statului roman.

    3) Tariceanu este presedintele Senatului si ocupantul celei de-a doua functii publice in stat. Insusi faptul ca este in pozitia asta (adica nu e in puscarie si nici nu are interzis sa ocupe asemenea pozitie) este suficient pentru a participa la eveniment. Iohannis a fost un marlan in cautare de avantaje electorale.

    4) Gabriela Firea este primarul Capitalei, fara probleme penale. A fost invitata la misto prin intermediul Ministrului Apararii care nu face in mod normal invitatiile. Decizia de a nu participa la fanfaronada lui Iohannis este un gest de solidaritate (cu presedintele Senatului) binevenit.

    5) Alina Ghorghiu nu indeplineste nici o functie oficiala in statul roman. Cum "presedinte PSD" nu se califica, la fel nu se califica nici "presedinte PNL". Nu avea ce cauta la tribuna oficiala.

    Pe moment Klaus Iohannis si-a satisfacut dorinta de mica vendeta politica impotriva adversarilor sai organizand Ziua Nationala a lui Klaus Werner Iohannis. Pe 11 Decembrie e randul nostru sa i-o dam peste bot celui care a pierdut doua case in instanta pentru acte falsificate si se erijeaza cu tupeu in reper moral al natiunii.

    PS Este problema domnului Tapalaga si a unui numar restrans de oameni daca gandesc ca sunt "cetateni ai unei tari de mana a doua, confiscata de partide corupte". Eu unul (si foarte multi ca mine) nu am nici un sentiment de inferioritate, nu consider Romania o tara de mana a doua si nici nu cred ca e confiscata de partide corupte. Coruptia la noi nu este nici mai mare si nici mai mica decat in alte tari. Retorica e insa mai nesimtita. Avem un singur mare handicap. Care nu poate fi surmontat din cauze istorice. Aproape 50 de ani de comunism.
    • +15 (27 voturi)    
      Corupție și... corupți (Joi, 1 decembrie 2016, 17:17)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      „Coruptia la noi nu este nici mai mare si nici mai mica decat in alte tari.” Serios?
      Poate aveți și ceva exemple edificatoare din care să aflăm că Parlamentul, legiuitorul unei țări europene este o haită de infractori, urmăriți sau cercetați penal, trimiși în judecată sau condamnați deja? În timp ce spitalele colcăie de viermi, școlile sunt o ruină, autostrăzile-o glumă proastă. În timp ce 40% dintre români trăiesc într-o cruntă sărăcie, cu closete în fundul grădinii.
      Toate astea, în timp ce listele din care suntem îmbiați să alegem arată cam așa:
      1. Victor Ponta, judecat pentru mai multe infracțiuni de fals îndosarul în care a fost trimis în judecată și Dan Șova. Sub control judiciar în dosarul finanțării dubioase a vizitei lui Tony Blair în România.
      2.Lia Olguţa Vasilescu, trimisă în judecată pentru luare de mită și spălare de bani pentru finanțarea campaniei electorale din 2012.
      3.Ecaterina Andronescu-urmărită penal în dosarul licențelor Microsoft.
      4. Mircea Drăghici, trimis în judecată într-un dosar de corupție (pus pe locul doi la Camera Deputaților)
      5. Niculae Bădălău, acuzat de trafic de influență (deschide lista candidaților pentru Senat la Giurgiu)
      6. Iulian Iancu, cercetat penal într-un dosar disjuns din cel al fostului judecător constituțional Toni Greblă
      (candidează pe prima poziție la Camera Deputaților în Constanța)
      7. Ovidiu Donțu, cercetat de DNA pentru luare de mită. Ar fi primit bani pentru a aranja o licitație de transport public (pe poziția 3 la Senat în Suceava).
      Și, cu voia d-voastră, candidat în Teleormanul natal, Liviu Dragnea, condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, trimis în judecată pentru instigare la abuz în serviciu.
      Mai sunt și alții (din PSD sau din partidele aliate). Îi găsiți aici: http://www.euractiv.ro/justitie/penalii-care-vor-sa-intre-in-parlament-lista-celor-certati-cu-justitia-si-ne-cer-votul-5761
      • -1 (3 voturi)    
        Anticoruptia made in Romania (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:25)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Jumatate din cazurile enumerate mai sus sunt procese politice / condamnari de tot rasul.

        Si nu, nu cred ca un Parlament haituit de o sefa DNA avida de afirmare personala, de PR, mai ceva decat un CEO de companie, este reprezentativ pentru dimensiunea coruptiei din Romania. Si nici nu cred ca toate dosarele alea sunt pe bune. Multe sunt facute pentru a avea ce raporta anual ca productie la hectar Kovesi.

        28% din PIB colecteaza ca taxe si impozite anual Romania. Ce fel de calitate in sanatate te astepti sa ai? Daca plateai 40% impozit pe salariu / venit si era mizerie in spitale? Sa vezi atunci ce ai fi chitait despre coruptie. Asa sa zici bine merci ca de 16% impozit din salariul de sclav corporatist iti permiti o clinica / spital privat.
    • 0 (4 voturi)    
      bine zis (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:37)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      subscriu.
    • -1 (1 vot)    
      nici amiba nu are sentimente de inferioritate (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:29)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      .
  • -28 (48 voturi)    
    Romanii sunt toleranti. Klaus si Tapalaga nu. (Joi, 1 decembrie 2016, 15:30)

    andipetre [utilizator]

    Despre asta e vorba. E sarbatoare nationala, dar unii vor sa ne arate asa cum NU suntem: intoleranti, dezbinati, aroganti si ipocriti. Cat despre penali, pana se pronunta justitia, trebuie tratati ca nevinovati, daca suntem stat de drept. Nu poti face rabat de la principiile fundamentale doar pentru ca nu iti place omul.
    • +8 (14 voturi)    
      este condamnat penal (Joi, 1 decembrie 2016, 15:59)

      CiucăEmanuel [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      pai dragnea este deja condamnat penal
      • -2 (4 voturi)    
        condamnat pt. că a încercat să suspende (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:39)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui CiucăEmanuel

        un scelerat detestat de popor dar de care justiţia noastră mult lăudată refuză cu îndărătnicie să se atingă.
    • +3 (7 voturi)    
      deci: (Joi, 1 decembrie 2016, 16:21)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      sa zicem ca psd cistiga alegerile. atunci vine un premier de umplutura, care schimba legea data de nastase si isi da demisia si vine dragnea premier.
      ce ziceti de scenariul asta, e de film, sau poate fi realitate?
      • 0 (4 voturi)    
        nu contează prea mult persoana premierului (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:44)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        ci ce fel de politică face.
        ete preferabil un dragnea care a luptat contra monstrului băsist decât un cioloş susţinut de un pnl fuzionat cu băsişti, de un preş ce îi calcă pe urme lui băse şi cu un guvern plin de băsişti sub (străvezie) acoperire...
    • +26 (36 voturi)    
      Uite care e chestia (Joi, 1 decembrie 2016, 17:03)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      eu nu sunt tolerant si solidar cu tradatori ai tarii.

      Cei care au furat statul roman folosindu-se de functia detinuta in cadrul statului roman sunt tradatori.
      Iar demnitarii care au furat folosindu-se de pozitia de demnitar ar trebui acuzati de inalta tradare si inchisi pe viata (ca cica suntem europeni si nu aplicam pedeapsa cu moartea).
      • -5 (5 voturi)    
        măi robespierre... (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:52)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        furtul e furt şi este firesc să fie condamnat.
        a fura sub protecţia funcţiei în stat este o circumstanţă agravantă.
        dar închisoare pe viaţă pt. furt, când în ţarile pe care le admiri şi citezi se dă 10 ani pt. omor...
        repet ce am mai spus (şi recent, se pare că şi stalinista ministră a justiţiei pare a fi de acord), pt. furt (furt masiv de corupţie, nu mă refer la borfaşii mărunţi) - confiscarea parţială sau totală a averii; puşcaria este pt. omoruri şi alte fapte cu violenţă.
        P.S. faci şi confuzii grave de semnificaţie a termenilor (trădător, înaltă trădare, etc.) dar nu mai dezvolt aici...
    • +21 (29 voturi)    
      . (Joi, 1 decembrie 2016, 17:22)

      Soranna [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Pai s-a pronuntat justitia, Dragnea e condamnat cu suspendate = vinovat
    • +7 (13 voturi)    
      Sarrbatorim ... impreuna (Joi, 1 decembrie 2016, 18:30)

      ArmandOlvedi [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      De Ziua Nationala primeste la masa in casa ta 2-3 violatori, talhari si aurolaci. Poate si un pucsarias sau doi. Serbati Ziua Nationala impreuna in armonie. Ca deh...sunteti toti romanai!!
    • +6 (12 voturi)    
      Toleranta fata de nemernici? (Joi, 1 decembrie 2016, 19:36)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Penalii despre care vorbesti au furat bani sau bunuri publice. Banii publici nu sunt o chestie abstracta, a tuturor deci a nimanui. Ei sunt stransi din taxele si impozitele pe care cetatenii cinstiti le-au platit cu scopul precis de a finanta invatamantul, sanatatea, politia, armata, sistemul de pensii.

      Daca nu ar fi fost furati, ar fi fost folositi la dotarea spitalelor cu aparatura pentru a nu mai muri cu zile pacientii, la asigurarea unor pensii decente seniorilor nostri, la inzestrarea armatei cu tehnica militara moderna pentru a ne putea apara eficient alaturi de aliatii din NATO.

      Furtul din banii publici reprezinta in sine un act profund nepatriotic, care duce la subrezirea societatii romanesti in ansamblul ei.

      Ce sa caute atunci penalii la sarbatoarea nationala? Prezenta lor ar fi o palma pe obrazul romanilor cinsititi !
      • -2 (4 voturi)    
        despre ce furturi vorbeşti? (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:57)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        ce uşor este să te faci de râs când repeţi ca un papagal acuzele altora, făra măcar să citesti motivaţiile...
        referitor la subiectul discuţiei (neinvitaţii):
        1. tăriceanu este cercetat pt. ipotetică falsă marturie;
        2. dragnea este condamnat pt. "instigare de participare la referendum" împotriva fiarei băsiste - deci un gest patriotic şi lăudabil.
        unde sunt furturile ???
  • +10 (12 voturi)    
    De acord d-le Presedinte, la varful politicii (Joi, 1 decembrie 2016, 15:41)

    Susufler0 [utilizator]

    actioneaza si alte criterii in afara celor care contureaza notiunea de stat de drept, cu al sau principiu de baza, prezumtia de nevinovatie.

    Aceste "alte criterii" atat de puternice care infrang principiul prezumtiei de nevinovatie v-au facut sa nu-i invitati pe cei impotriva carora a inceput urmarirea penala, ori care au fost deja trimisi in judecata in diverse dosare. Pe mine unul m-a uns pe inima atitudinea dvs. Pana la un punct insa. Pana la punctul in care, criteriile nu au mai functionat in ceea ce il priveste pe Ion Iliescu.
    O sa-mi spuneti ca dosarul revolutiei abia ce a fost redeschis si cercetarea se face deocamdata "in rem" iar nu "in personam" si ca deci fostul presedinte nu are nicio calitate inca in dosar, persoana sa fiind in acest caz mai presus si de insasi prezumtia de nevinovatie.

    Asa este, doar ca in situatia lui Ion Iliescu trebuie sa functioneze intru neinvitarea lui la Parada de Ziua Nationala a Romaniei CRITERIUL MORAL, cu atat mai mult cu cat e vorba de o sarbatoare nationala care se poate tine datorita si celor care au murit impuscati si INAINTE si DUPA ziua de 22 decembrie 1989. Dosarul Revolutiei care s-a tot deschis si s-a tot inchis in ultimii 10-12 ani a avut tot timpul in centrul sau persoana lui Ion Iliescu, acuzata de a fi vinovata de mortii Revolutiei !!

    D-le Iohannis, nu ati descoperit niciun "alt" criteriu care sa va faca sa nu il invitati pe acest individ la Sarbatoarea de 1 Decembrie ?

    PS. Unii spun ca insul nu este periculos pt viitorul carierei dvs !

    PPS Asa sa fie oare ?
    • -5 (7 voturi)    
      probabil că pe tine te-a "uns pe inimă" (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:02)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      şi declaraţia lui prună cum că drepturile omului sunt un lux, nu?
      iar de băse care este în urmărire penală nu zici nimic?
      frumoase mentalităţi mai aveţi, măi postacilor, cred că în decembrie '89 eraţi de cealaltă parte a baricadelor, după ideile pe care le devoalaţi...
      • +3 (3 voturi)    
        unde (Vineri, 2 decembrie 2016, 12:39)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        e basescu urmarit penal ? care dosar ?

        iliescu e vinovat de moartea celor de la revolutie si a celor de la mineriade
      • +2 (2 voturi)    
        Tipule, bine ca ridicolul nu poate ucide, (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        pt ca altfel nu mai aveam acum prilejul sa fac misto de tine ! :))

        Tu vorbesti de postaci, tu care te prezinti tuturor cu nickname-ul asta de postac declarat ?!! :)))

        PS Mai vrempeBase... ai mintea prea "baricadata" ca sa imi pierd vremea cu tine. Ce legatura are declaratia lui Pruna cu invitarea unuia sau altuia la Parade sau Receptii ? Ori te pomenesti ca alde Dragnea, Ponta si Tariceanu aveau dreptul sa fie invitati de Iohannis iar asta era obligat sa-i invite si neinvitandu-i le-a incalcat drepturile.

        PPS. Stii ce, ia fii bun si du-te, te rog si canta la alta masa aria asta a indignarii ! Merci !
  • -6 (10 voturi)    
    Decizie irevocabila - nu sunt penal! (Joi, 1 decembrie 2016, 15:46)

    AndreiTudor1 [anonim]

    Politrucul si ghinionistul Iohannis (precum sustinea in campanie) nu mai este un PENAL, pentru ca si-a permis sa conteste o decizie irevocabila si definitiva a justitiei privind una dintre numeroasele case cumparate din meditatii.
    Nu mai este PENAL pentru ca a fost scos deja scos de sub urmarire penala din dosarele 270/P/2006 şi 5/P/2007 de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia.
    Nu mai este PENAL pentru ca a fost in conflict de interese semnand in 2010 un contract de prestari servicii pentru primaria Sibiu cu o societate administrata de catre forumul German al carei presedinte era.
    Nu mai este PENAL pentru ca Forumul Democratic German din Romania (al carui presedinte a fost) s-a obtinut in justitie retrocedarea mai multor imobile din Sibiu, in numele Grupului Etnic German, organizatie nazista!
    NU MAI ESTE PENAL PENTRU CA ESTE PRESEDINTE!
    • -6 (6 voturi)    
      eram cât pe aci să te punctez pozitiv pt. (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:05)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui AndreiTudor1

      ce spuneai...
      din păcate ai dat cu paru'n baltă la sfârşit cu "organizaţia nazistă"...
      • 0 (0 voturi)    
        Despre Grupul Etnic German (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:00)

        AndreiTudor1 [anonim] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        http://dictionnaire.sensagent.leparisien.fr/Grupul%20Etnic%20German%20din%20Rom%C3%A2nia/ro-ro/

        Grupul Etnic German din România (în germană Deutsche Volksgruppe in Rumänien) a fost înființat, sub presiunea Germaniei naziste, prin Decretul nr. 830 din 20 noiembrie 1940 (Legea 830/21 noiembrie 1940).

        Conform sentinţelor Tribunalului de la Nürnberg, singura organizaţie de pe teritoriul României care a fost declarată ca fiind „fascistă” a fost «Grupul Etnic German», al cărui patrimoniu a şi fost confiscat de stat pe baza sentinţei de la Nürnberg. Puterile Aliate au impus României, prin articolul 15 al Convenţiei de Armistiţiu din 12 septembrie 1944, dizolvarea organizaţiilor pro-hitleriste de pe teritoriul românesc. Astfel, Grupul Etnic German a fost desfiinţat și patrimoniul acestuia confiscat prin Decretul – Lege nr. 485 din 7 octombrie 1944, semnat de regele Mihai al României.
    • +3 (5 voturi)    
      confunzi codul civil cu codul penal (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:42)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiTudor1

      OK, nici o problema, stiu ca o faci in mod intentionat

      Dar am o intrebare: cei care in terminarea nick-ului aveti cifra 1, lucrati pentru aceeasi "internationala"? Ce reprezinta cifra respectiva, filiala pentru care actvati?
      Ca postarile sunt toate pe aceeasi idee "da, referitor la lincalzirea globala, trebuie sa amintim ca Iohannis e penal pentru ca a furat cu acte false 17 case"

      PS: Nik1 e ok, ca nu l-am vazut azi pe aici ?
  • -5 (9 voturi)    
    Decizie irevocabila - nu sunt penal! (Joi, 1 decembrie 2016, 15:46)

    AndreiTudor1 [anonim]

    Politrucul si ghinionistul Iohannis (precum sustinea in campanie) nu mai este un PENAL, pentru ca si-a permis sa conteste o decizie irevocabila si definitiva a justitiei privind una dintre numeroasele case cumparate din meditatii.
    Nu mai este PENAL pentru ca a fost scos deja scos de sub urmarire penala din dosarele 270/P/2006 şi 5/P/2007 de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia.
    Nu mai este PENAL pentru ca a fost in conflict de interese semnand in 2010 un contract de prestari servicii pentru primaria Sibiu cu o societate administrata de catre forumul German al carei presedinte era.
    Nu mai este PENAL pentru ca Forumul Democratic German din Romania (al carui presedinte a fost) s-a obtinut in justitie retrocedarea mai multor imobile din Sibiu, in numele Grupului Etnic German, organizatie nazista!
    NU MAI ESTE PENAL PENTRU CA ESTE PRESEDINTE!
  • -4 (8 voturi)    
    Presedintele care nu mai este PENAL (Joi, 1 decembrie 2016, 15:53)

    AndreiTudor1 [anonim]

    Politrucul si ghinionistul Iohannis (precum sustinea in campanie) nu mai este un PENAL, pentru ca si-a permis sa conteste o decizie irevocabila si definitiva a justitiei privind una dintre numeroasele case cumparate din meditatii.
    Nu mai este PENAL pentru ca a fost scos deja scos de sub urmarire penala din dosarele 270/P/2006 şi 5/P/2007 de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia.
    Nu mai este PENAL pentru ca a fost in conflict de interese semnand in 2010 un contract de prestari servicii pentru primaria Sibiu cu o societate administrata de catre forumul German al carei presedinte era.
    Nu mai este PENAL pentru ca Forumul Democratic German din Romania (al carui presedinte a fost) s-a obtinut in justitie retrocedarea mai multor imobile din Sibiu, in numele Grupului Etnic German, organizatie nazista!
    NU MAI ESTE PENAL PENTRU CA ESTE PRESEDINTE!
  • -2 (8 voturi)    
    E foarte mica probabilitatea... (Joi, 1 decembrie 2016, 16:09)

    Irina25 [utilizator]

    ...ca in tribuna oficiala sa fi fost macar un singur om onest.
    • -4 (4 voturi)    
      Emil Constantinescu de exemplu... (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:07)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      din nefericire încadrat de doi ticăloşi...
      de fapt a fost UNICUL preşedinte decent pe care l-a avut vreodată această ţară.
  • 0 (6 voturi)    
    mai ales de ziua Romaniei ..... (Joi, 1 decembrie 2016, 17:09)

    TRABI [utilizator]

    Schimbarile majore niciodata nu s-au facut alintandu-i pe cei care au distrus o tara , stand sa vedem ce zice justitia , Nu intelegeti ca aici nu-i vorba de ce va zice justitia in final ? Oriunde in lume si justitia este coruptibila , mai ales de catre cei care au bani fara sa le mai stie suma . Acu si aici , in Romania , se face schimbare , este in desfasurare . Ce nu ati inteles ? Cei ce vor fi schimbati , sunt exact acesti infractori , penali cum vreti sa le ziceti , impostori , care au adus Romania la urma Europei . Nu va mai ascundeti sub umbrela prezumtiei de nevinovatie si taraganarea termenelor pana la prescriere . Gata , s-a cam terminat , nu va mai obositi sa formati opinie ca si hotii , condamnatii , penalii , impostorii , sunt si trebuie sa fie in rand cu noi ...NU , nu trebuie sa fie in rand cu populatia onesta . Locul lor , este la usile DNA si la sediile de politie unde trebuie sa se prezinte sub control , mai ales de ziua Romaniei .
    • -2 (4 voturi)    
      adică o justiţie formată din mii de oameni (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:12)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      şi cu bune, şi cu foarte multe rele nu poate fi luată serios în considerare, dar un singur ins, el, unicul, cu "guvernul lui", "parada lui", "tribuna lui", "recepţia lui", ăsta da? sigur, el, unicul, nu poate greşi !!!
      după nick-name pare că ai trait si înainte de '89, dar se pare că nu ai înţeles nimic din relele "conducătorului unic".
  • +12 (26 voturi)    
    Un semnal clar si vizibil (Joi, 1 decembrie 2016, 17:33)

    Piru [utilizator]

    Clasa politica are datoria sa pastrze morala si demnitatea unui popor. Ce demnitatee poate avea un roman cu oameni politici (multi dintre ei in fruntea unor partide) condamnati si suspectati de hotii din banii publici. Presedintele Iohanis a procedat f.f.f. bine
  • -2 (16 voturi)    
    Se vede ca domnul Tapalaga a trecut cu (Joi, 1 decembrie 2016, 18:48)

    xrogo [utilizator]

    arme si bagaje in slujba noului imparat,dar mi-e sa nu pateasca cum a patit cu Basescu,cel care le facut lingau cu toate ca il ajutase si-l adulase destul in timpul domniei de 10 ani!
  • -4 (10 voturi)    
    de-abia astept (Joi, 1 decembrie 2016, 19:19)

    srpc [utilizator]

    o ancheta a DIICOT care sa-i ia pe sus pe postacii gretosi care imput forumurile si sa-i bage la penal
    • -2 (4 voturi)    
      păi dacă gândeşti astfel nu prea te deosebeşti (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:13)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      cu mult de ei...
  • -1 (15 voturi)    
    PENALI (Joi, 1 decembrie 2016, 19:23)

    EmilNae [anonim]

    asa ca gutau, remes, rarinca si dragnea pe care il faceti penal si nu stiti de ce pentru ca a trecut un an de cind s-a dat asa zisa "sentinta" si NU i-a aparut inca MOTIVAREA ca sa stie de ce a fost condamnat si sa o poata ataca la CEDO. Stiti de ce nu -ia aparut, pentru ca nu este motiv de condamnare serios si se tot cauta formula ideala ca sa nu se faca justitia romana de cacao la cedo.Hai sa fim seriosi penal nu este verdict .Penal poti fi dumneata daca eu ma duc luni si depun pligere penala pe numele dumneavoasta pentru nu stiu ce fapta. Pina se constata inexistenta faptei si dumneata poti fi o paria. Iti va conveni? sigur nu, asa ca lasati-o dracului cu penal ca nu face doi bani pina nu exista un verdict clar pina la cedo inclusiv.
    Si revenim gutau, remes sint penali pot fi exclusi de la viata sociala si politica? nu nimeni.Timpul si sanatate nervii cine le-o da inapoi .
    Si vedeti ca a mai fost un "penal" in acceptiunea dumneavoastra Paul Pacurariu care a ajuns in spitalul de nebuni fara a face ceva dar era penal. LUi cine ii va da mintea inapoi. Fiti foarte atent la etichetari.
    PS. in franta un penal sarcotzy si un condamnat jupe au participat la algeri preliminare si nimeni nu a spus nimic nimeni nu a spus ca nu pot ajunge presedinti Sa nu mai vorbesc si de sefa de fmi si nu i-a cerut nimeni demisia. Si sint tari democratice sau astia nu se pun.
    Orcum ati dao neinvitarea celui de-al doilea om in stat si a sefului celui mai mare partid este o mare uriasa mirlanie nimic altceva.
  • +8 (16 voturi)    
    Prezumtia de nevinovatie ... (Joi, 1 decembrie 2016, 20:22)

    AEV [utilizator]

    Prezumatia de nevinovatie ii apara deocamdata de puscarie, dar ar fi fost cu totul nefiresc ca anchetatii penal sa primeasca, de Ziua Nationala, defilarea si onorul Armatei Romane si al armatelor aliate din NATO! Bravo Iohannis!!
  • +4 (12 voturi)    
    Normalitate (Joi, 1 decembrie 2016, 21:36)

    Firuta [utilizator]

    Normalitatea si civilizatia incepe sa isi gasesasca drum in lumea noastra. Acei (ne)oameni penali dovediti si, nedovediti in multe, infatuati, ipocriti nu au ce cauta nicaieri decat in puscarie. Cat de ipocrit am sta azi in multime.....
  • -4 (12 voturi)    
    Un lucru e cert (Joi, 1 decembrie 2016, 21:48)

    Ion2050 [anonim]

    In perspectiva alegerilor Iohannis a fost sfatuit prost. Indreptatita sau nu decizia de a nu invita adversarii politici a dat apa la moara propagandei penale. PNL va pierde acum si mai multe voturi.
  • -2 (10 voturi)    
    acesta este un subiect diversiune... (Vineri, 2 decembrie 2016, 9:01)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    înainte de a se pune pe tapet un astfel de subiect trebuie pusă problema dacă putem avea sau nu încredere orbeşte în TOATE deciziile justiţiei.
    în ultimii 27 ani justiţia a primit independenţă, inamovibilitate şi puteri excepţionale ÎNAINTE de a fi fost curăţată de lăturile cu care o infestase regimul comunist.
    consecinţa a fost o obedienţă faţă de putere, la fel ca şi înainte, doar că bazată nu pe ordin ci pe recunoştinţă.
    iar regimul băsisit a făcut din justiţie cam ce era pe vremuri securitatea pt. pcr, instrument de răzbunare politică.
    băsescu a ieşit la pensie dar succesorul, în loc de a încerca să facă curăţenie în această cloacă, s-a mulţumit să o păstreze şi folosească în interes propriu, reconfirmând în posturi înalte cel puţin doi piloni ai acestei politici : kovesi şi stanciu.
    ori, în contextul în care dna caută şi cel mai mic nod în papură adversarilor politici dar este total orb şi lipsit de reacţie la uriaşele ticăloşii ale simpatiilor lor politice, orice discuţie pe această temă, a îndepărtării penalilor, devine prematură şi chiar suspectă.
    primul pas ar fi fost recâştigarea încrederii publice în imparţialitatea deciziilor justiţiei, prin o drastică curăţenie, în primul rând la vârf şi prin responsabilizarea individuală a magistraţilor prin lege.
    abia după aceea putem purta astfel de discuţii, altfel sterile.
    • -2 (4 voturi)    
      campii (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:13)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

      Bati campii cu spor facand pe desteptul...
      • -1 (3 voturi)    
        unii fac pe deştepţii, alţii pe proştii... (Vineri, 2 decembrie 2016, 11:08)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        ...fiecare cu ce poate să arate...
  • 0 (4 voturi)    
    bine (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:10)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...a fost excelent...
    Iohannis a revigorat campania...
    Acum sa faca bine Dragnea sa se comporte cum a invatat in Suedia...sau cel putin Oreste sustine ca pentru asta a devent acceptabil...

    De asemenea, Dan Puric, Invaciuc si balul mascat de la A3 sa fie premiati de SISTEM pentru valurile groase de fum aruncate asupra populatiei ...la ore de mare audienta... de ziua nationala... si in timul unui pretins ARMISTITIU declarat de ...cine l-a declarat...? Doar Dragos Bogdan stie...
  • -1 (1 vot)    
    Gheorghe Stelian (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:27)

    Cuca [utilizator]

    - cel cu vila de pe Kiseleff si cu o multime de procese si condamnari pentru mafia retrocedarilor - si-a imbracat vila intr-un tricolor gigantic. Enorm. Acopera toata fatada vilei.

    Intelegeti dvs, dupa cat a furat, merita si el sa fie patriot, si sa-si iubeasca nespus tarisoara.

    Desigur, insa, fac pariu pe toata averea lui furata de la statul roman ca daca ar fi, Doamne fereste, vreun pericol (gen incorporare, stare de razboi, etc, orice I-ar putea atinge plapanda lui persoana), el ar fi primul care ar da bir cu fugitii si s-ar duce pana in Tahiti sa ne trimita de acolo mesaje patriotice.

    Mi-e greata de patriotismul asta de fatada.
    In caz de razboi, toti marii patrioti, care acum se bat cu pumnul in piept si lacrimeaza de la prea multa iubire de tara, s-ar ascunde ca sobolanii.
  • +3 (5 voturi)    
    O dezbatere rusinoasa de Ziua Nationala (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:36)

    NaeCool [anonim]

    Sunt perfect de acord cu autorul articolului. Confuzia se face și în alte medii nu numai în politică. Acum Hoții sunt mult mai la modă decât persoanele integre. în mare, nu ești angajat la stat dacă nu ai simțul și mirosul șpăgii. Apoi jumătate din șpagă ajunge la șef. Am ajuns de fapt o țară de hoți, din cauza acestei promovări.
  • -3 (5 voturi)    
    Un singur raspuns... (Vineri, 2 decembrie 2016, 10:48)

    Flinder [utilizator]

    ...la intrebarile autorului : ce face Iohannis demonstreaza ca uraste POPORUL ROMAN. Romania plateste ca si-a ales (nu stiu daca si cinstit) un presedinte strain.Care natiune mai concepe asa ceva? Da, sunt nationalist si nu e xenofobie.
  • 0 (2 voturi)    
    O logica intoarsa pe dos (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:29)

    Confident [utilizator]

    Nu este singura data cand ma surprinde lipsa de coerenta in logica textelor lui Tapalaga. Daca se pleaca de la premisa ca ziua nationala a Romaniei este (ii reprezinta) pe toti romanii, de ce trebuie sa introducem criterii de selectie? ( banuiesc ca scopul presedintelui Johanis in lansarea acestei dispute nu vine dintr-un prea plin de scrupul moral). Stigmatizatii "penali" politicieni cu destule bube in cap si nedemni de a ne reprezenta (in opinia mea) sunt, din nefericire, exponentii a milioane de romani care i-au votat si ii vor mai vota. Parada nu a fost organizata si pentru acestia ? faptul ca, din ratiuni doar de ei stiute, sunt "fanii" acestor politicieni, incumba vre-o penalitate ? ii exclude din randurile "poporului roman"? Ziua nationala este a Romaniei si a tuturor romanilor, un moment de infratire, toleranta si iertare crestineasca, asta presupune unirea in cuget si simtiri.
    Nu pun in discutie criteriile de " stigmatizare" tip penalii, ce instiga la ostracizate (marginalizare) si, in anumite cazuri, nedreapta condamnare apriori. Imi vine in minte nu doar cazul Gutau dar si cel al altor doi primari care au fost umiliti si infierait 3-4 ani pana cand instantele de judecata i-au achitat de orisice presupusa infractiune.
    Vreau sa fiu bine inteleasa, stiu ca, in mare parte clasa politica colcaie de personaje nedemne, cinice si cu adevarat necinstite, dar nu prin exercitii de moralitate ipocrita precum cel facut de actualul presedinte se va curata aceasta clasa politica. Doar prin exemplu personal de cinste, onestitate si devotiune a fiecaruia dintre noi, numarul celor ce i-au votat pe " penalii" cu pricina se va diminua. Ai umili si "pedepsi" acum prin excluderea exponentilor lor de la o sarbatoare de suflet a romanilor imi pare un gest de intoletanta si cinism. Nu avem cetateni romani de rangul de trei carora le interzicem a se identifica si bucura cu ziua lor nationala, si cetateanul Johanis trebuie sa redevina presedintele tuturor romanilor