Vom rezista?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2016, 16:47 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Priviti inca o data harta capitularilor dupa alegerile din Moldova si Bulgaria. Simtiti cum vi se dilata pupila la gandul ca, intr-o buna zi, valul pro-rusesc ne va inghiti si pe noi, mai ales ca nu stim cat vom mai putea conta pe America lui Trump. Avem toate motivele de ingrijorare. Daca bate palma cu Putin? Daca americanii se vor retrage din Europa? Cum si cat timp va mai rezista o tara ca Romania, cu politicieni slabi, vulnerabili si corupti? Ce n-am da acum sa putem vedea in viitor zece sau macar cinci ani. Pe ce drum vom apuca? Vom cadea iarasi de partea gresita a istoriei?  

La toate aceste intrebari nu putem raspunde azi. Dar stim cu oarecare precizie ce putem face noi, acum, pe termen scurt, fara a mai astepta salvarea din exterior. Desi, fara americani, contand doar pe UE, nu avem nici o sansa pe termen lung. Stim, de pilda, ca Putin nu va incerca niciodata sa ne faca pro-rusi. In Romania, din varii motive, asta nu se poate, cel putin nu cu generatia noastra si a parintilor nostri.

Dar cu singuranta rusii, cu a lor logica imperiala, nu stau cu mainile in san. Unii isi vor da fix in acest moment ochii peste cap exclamand: “iarasi vedeti rusi peste tot?” Uitati-va din nou la realitateea crunta de pe harta: deja sunt peste tot in jurul nostru. Ce ne vor putea face, noua, insulei protejate temporar de scutul american?

Ne pot ajuta, de pilda, sa dispretuim Occidentul, iar pentru asta nu trebuie neaparat sa iubim Rusia. Ne vor incuraja sa mergem pe calea izolationista, nationalista, traditionalista si anti-liberala salutata de Orban, Farage, Le Pen si altii dupa victoria lui Trump in Statele Unite. Exact baieti, asta e calea, adevarul si viata! Confuzia e totala. Modelul oferit nu este rusesc, ci american.

Cam asta veti auzi tot mai des de azi inainte. Drumul drept este eliberarea totala de ce vreti voi: de globalism, de Bruxelles, de Washington, de corectitudine politica si de alte mofturi occidentale. Solutia lor este o lume inchisa, autosuficienta, baltirea in suc propriu si in zeama urii fata de celalalt. Celalalt poate fi oricine altfel decat noi: imigranti, minoritati sexuale, etnice, religioase, musulmani etc. Niciodata parca treburile n-au fost atat de incurcate.

Elita romaneasca trebuie sa inteleaga ca sunt cateva teme pe care de de acum incolo va trebuie sa le trateze cu mare intelepciune si discretie. Prevad trei linii majore in propaganda ruseasca, fie exercitata direct, fie indirect prin intermediul asa numitilor idioti utili de care nici Romania, nici Europa nu duce lipsa:
  • 1. Cultivarea anti-americanismului dupa victoria lui Trump. Vor proclama moartea democratiei liberale exaltand in paralel virtutiile nationaliste si conservatoare. Ideologii dreptei radicale sa nu se supere, dar sunt studii intregi deja despre cum s-a adaptat Rusia razboiului propagandistic si se foloseste nu doar de miscari stangiste si neomarxiste, dar mai nou investeste masiv in discursul ultra-conservator, eurosceptic etc. Si daca tot suntem aici, o mica paranteza: nu doar corectitudinea politica impusa cu forta arata gretos si genereaza respingere. Politicile anti-avort in Polonia si referendumul anti-imigratie in Ungaria au esuat din aceleasi motive de agresivitate ideologica extrema, de dreapta. In consecinta, este nevoie de mai multa grija si moderatie, de mai putina habotnicie ideologica in abordarea a unor teme sensibile. De pilda, politicienii romani ar trebui sa puna urgent in surdina tema familiei, care a generat o dezbatere perfect artificiala.  Pesedistii lui Dragnea au fost pe punctul de a comite un mare rau fortand organizarea referendumului pentru modificarea Constitutiei in paralel cu alegerile.  In ultimul moment, ceva i-a determinat sa faca pasul inapoi. Liberalii dovedesc prin semnarea acordului cu Coalitia pentru Familie ca n-au inteles mare lucru din ce se intampla in jurul lor.  Atat asociatiile care militeaza pentru drepturile minoritatilor cat si cele crestine gresesc profund daca mai forteaza nota intr-o directie sau alta. Nu mai este de joaca, iar cei care intind coarda fac de acum jocul rusilor constient sau inconstient.
  • 2. O alta linie importanta de atac in razboiul propagandei a fost si va fi cu asupra de masura factorul etnic. In Europa, rusii au finantat partide extremiste anti-imigranti si anti-UE iar in Romania vor cauta sa exploateze la maxim frustrarile tot mai accentuate din comunitatea maghiara. Nu bag mana in foc ca n-au incurajat deja acte de provocare, dejucate la limita. Vor veni vremuri tot mai complicate pe masura ce ne apropiem de 2018. An cu o puternica incarcatura simbolica, o suta de ani de la Marea Unire. inseamna sarbatoare nationala pentru Romania, doliu pentru Ungaria. Avem o singura sansa: dezamorsarea bombei etnice. Tensiunile s-au acumulat in mai multe planuri: politic, economic si simbolic.  In plan politic, maghiarii trebuie cooptati la maxim in structurile de putere, acordate drepturi minoritatii maghiare in mod real, nu doar pe hartie; in plan economic, inclusi la maxim pe harta investitiilor in infrastructura; in plan ideologic, golite de continut simbolurile de care se agata radicalii maghiari: steaguri, autonomie etc. Daca elita de la Bucuresti nu va avea inteligenta sa faca toate acestea, adica sa trateze cu respect, delicatete si fermitate doar cand e cazul minoritatea maghiara, o va arunca in bratele Budapestei. Iar acolo o asteapta Victor Orban, prietenul lui Putin, care-i va spune el ce are de facut.
  • 3. A treia poarta de intrare a propagandei rusesti este fundamentalismul religios, coruptia si institutiile slabe. Aici depinde mult de Biserica Ortodoxa, daca si cum va reusi sa tina sub control micarile unor prelati si calugari in special din Moldova. Dar un rol imporant revine si asociaiilor ortodoxe de buna credinta. Ele vor putea echilibra discursul fundamentalist, daca vor dori. In ce priveste coruptia si consolidarea institutionala, avem nevoie de anchete profesioniste, de magistrati puternici si independenti, de un CSM activ si onest, de un Guvern si Parlament care sa protejeze justitia de influenta politica, nu sa incerce mereu subordonarea si subminarea ei.
Toate acestea depind in mare masura de noi, iar directia in care mergem o putem decide intr-o oarecare masura peste o luna, la vot.  Aminti-va cum in urma cu vreo cativa ani tema pericolului rusesc era persiflata, minimalizata, tratata superficial. Azi nu cred ca mai rade nimeni ca de o prostie fara sens. Ne uitam din nou la harta: putem ramane o insula intr-o mare de tari cazute sub influenta Moscovei? Vom rezista numai daca vom dovedi ca ne si dorim asta, ca dispunem in primul rand noi insine de capacitate de lupta. Altfel, perfect de acord, nu mai depinde doar de noi. O mana de oameni, elita pro-occidentala sau chiar o tara intreaga nu pot rezista singuri in fata istoriei.


Citeste mai multe despre   









34526 vizualizari
  • +44 (76 voturi)    
    vine peste noi globalizarea.. (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:03)

    pehash [utilizator]

    Cine si-a facut temele, poate opta oricand pentru civilizatie. In alta tara. O fi Trump presedinte in America, dar California nu e America.. in Shanghai nu e China comunista si Australia are loc pentru toata populatia Europei.
    Credeti ca rusii vor pamantul romanesc? Au mai mult decat pot duce. Vor doar fraieri care sa munceasca pentru ei. La fel cum electoratul PSD traieste pe spinarea celor care nu voteaza niciodata PSD.
    • -46 (84 voturi)    
      "Vor doar fraieri care sa munceasca pentru ei" (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:13)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Si UE ce vrea?!
      • +34 (54 voturi)    
        UE vrea... (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:34)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        sa casti ochii mai bine, in caz contrar va trebui sa te apuci de rusa. Vezi ca aia au alfabet kirilic. Articolul ti-a pus 2 directii: vest sau est. Tu decizi unde ti-e mai bine.
        • +22 (36 voturi)    
          Is doua tipuri de troli sovieti (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:15)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Postacii pe copeici si fripturistii de sistem. Nu potisa discuti logic cu ei.
          • +12 (14 voturi)    
            propaganda peste tot (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:39)

            FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            La noi Rareș Bogdan nu știe cum să-i mai facă reclamă lui Marian Munteanu. Munteanu în sus, Munteanu în jos! Votați, votați! Da vă rog eu, votați-l! Vă rog, vă rog! E de-al nostru, a patriot! Votaaaaaaați!
            Penibil, penibil!
            • +7 (9 voturi)    
              Nu ma mai mira nimic (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:19)

              Clop [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

              Omul are epoleti TV. E urmatorul Turcescu.
              Il avem pe Dan Andronic, guitz, guitz, de pilda, care inca mai tine emisiuni cu ambasadori in Romania. Si multi alti acoperiti din media.

              Cum a fost posibil sa-i ai inviati si invitati la emisiuni electorale despre Republica Moldova pe Melescanu, Corlatean si dopul Pop?
        • -15 (55 voturi)    
          eu cred ca sunt mai multe directii (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:21)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          si sunt satul de propaganda cu sfarsitul lumii care se anunta inainte de fiecare alegeri daca nu castiga cine vrea patalarga. Este democratie, directia se da prin vot, buna rea, asa cum e ea. Vreti altfel ? Luati topoarele, iesiti in strada si bagati o dictatura. Cine nu vrea ca voi sa moara. Sunt la fel de satul de propaganda voastra cu votantii PSD care traiesc pe spatele altora. Pana una alta, cam tot ce exista in tara asta e construit si facut de bunicii nostrii, nu de generatia noastra de sclerozati care abia au luat bac-ul sau au facut facultate pentru ca asa e la moda, dar se trezesc mari luptatori pentru dreptate. Eu muncesc pentru banii mei si votez PSD, iar voi nu aveti dreptul sa imi puneti nici o eticheta de asistan social, om fara educatie, sau cum va mai zice propaganda. Am mai multa scoala decat multi dintre voi si muncesc mai mult decat multi dintre voi. Exista oameni si opinii diferite, nu exista "aia destepti" care voteaza cum trebuie si "aia prosti" care voteaza ca sa traiasca pe spatele nostru. Asta e propaganda voastra care va spala neuronii cu clor.
          • +2 (18 voturi)    
            da (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:42)

            Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            si primul minus de duce la dl colonel..
          • +5 (11 voturi)    
            ai dreptate (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:07)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            ai care voteaza ca sa traiasca pe spatele nostru nu sunt neaparat prosti. totusi, nu pot sa nu ma intreb de ce le lipseste acea mandrie de sine care pe mine ma impiedica sa cersesc sau sa fur.
            • -2 (14 voturi)    
              sigur ne alegem cu ciuma rosie (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:59)

              om_normal [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              La cati bugetari, asistati sociali . pupatori de moaste avem ....
              • -1 (7 voturi)    
                Da... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:22)

                Clop [utilizator] i-a raspuns lui om_normal

                Perfect posibil. Romanul nu are valori dincolo de lopata lui Dorel, nici interes pentru informatie si nici constiinta civica, el e la miutza. Cine da mai mult. E ca in fotbal.
                • +4 (8 voturi)    
                  bine ca esti tu strain... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 10:03)

                  andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Clop

                  ...si ne ajuti sa intelegem ce e bine.

                  Nu am votat niciodata psd (cu exceptia dezastrului acela cand trebuia sa ne ferim de Vadim ca presedinte), dar sa vii cu clisee din astea cum ca toti votantii psd sunt asistati sau idioti, e chiar lipsa de maturitate.

                  Nu mi-as dori sa avem o tara in care ideile diferite de ale noastre sa fie permanent ridiculizate, ignorate sau interzise. Aia nu ar fi democratie, ar fi restaurarea comunismului securist.
                  • -1 (1 vot)    
                    Am fost sec si... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 20:15)

                    Clop [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

                    M-am referit la romanul en gros, ala din ruralitatea majoritara a tarii. Nu suntem cu totii in poiana lui Iocan.

                    Cascavalul e plin de bale mici.
          • +4 (6 voturi)    
            ai gresit reactia... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:25)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            ca nu am adus in discutie un concurs despre cei care muncesc mai mult sau care au educatii mai alese. De asemenea n-am mentionat nimic despre asistati sociali, PSD-isti sau care dreac or mai fi etc. Cu siguranta ca sunteti multi romani care ati muncit si v-ati zbatut pt a ajunge (sau nu) acolo unde v-ati dorit. Doar ca nu e suficient, pentru ca nu un vot amarat o data la 4 ani te va duce spre normalitate, etc, etc., ci capacitatea de a reactiona si protesta public la derapajele sistemului. De asta e considerata Islanda o mare democratie. Pt ca la prima gafa a alesilor, aia au tabarat in strada. P/S: Si nu e vorba de vreo propaganda, ci de opinii. Cu aia care fac propaganda cu siguranta nu te vei intelege pt ca oricum nu dau 2 bani pe parerea ta, ei sunt platiti pt scopuri ceva mai clare si nu se abereaza ca "noi astilalti" :).
          • +1 (9 voturi)    
            Aiurea (Marţi, 15 noiembrie 2016, 9:39)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Ce-au facut bunicii nostri a fost distrus de comunisti. Ce-au facut parintii nostri, in vremea comunismului, a fost facut atat de prost incat n-a avut nevoie de nici un ajutor sa se distruga singur (de exemplu lungimea de cale ferata a scazut dramatic dupa '89, Transfagarasanul la un moment data ajunsese impracticabil, ARO s-a inchis pentru ca ce fabrica era necompetitiv, marile hidrocentrale sunt in permanenta amenintate de faliment, de multele uzine care-au intrag in faliment nici nu mai zic). Ce mai exista in tara asta sau e facut inainte de razboaie (de exemplu ambele exploatari saline din Ardeal, de la Praid si de la Turda), sau refacut aproape integral dupa '89 (de exemplu Dacia la Pitesti sau Mittal Steel la Galati).

            Matale ca muncesti pentru bani si votezi PSD esti o exceptie. Majoritatea celor ce voteaza pentru PSD sunt someri, pensionari, tarani fortati intr-un fel sau altul sa voteze PSD de catre primari. Vezi de exemplu ultimele alegeri legislative, la care in Teleorman au votat si mortii. Daca cu aia vrei sa te asociezi, treaba ta.

            Si da, exista opinii diferite, da' exista si prosti, care-s doar prosti, fara sa aibe musai o opinie diferita. Aia-s in foarte masura masa electorala captiva pt. PSD. Din nou, daca cu aia vrei sa te asociezi, treaba ta.
          • 0 (4 voturi)    
            Alo, tovarase... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 15:49)

            selim1 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Daca dupa 27 de ani votezi in continuare PSD, inseamna ca NU ai inteles nimic din ce te inconjoara si mai ales ca scoala ta nu face nici" cat negrul sub unghie". Adevarul este ca nu mai am timp sa fiu ingaduitor cu cei ca tine si sa incerc sa va inteleg lipsa de pregatire si discernamant. Cu siguranta sunteti agenti de influenta ai rusilor. Restul este interes sau prostie.
        • -3 (9 voturi)    
          spune-le (Luni, 14 noiembrie 2016, 23:05)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          astea si lui junker, merkel sau holande, unul mai filorus ca altul.
          • -1 (5 voturi)    
            aia sunt filorusi.... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:27)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            in sensul ca urmaresc anumite interese si nu sa cada sub sfera de influenta.
        • -4 (4 voturi)    
          fraza (Marţi, 15 noiembrie 2016, 13:21)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          "Articolul ti-a pus 2 directii: vest sau est. Tu decizi unde ti-e mai bine."
          Romanii decid pa naiba.
          Se pare ca nu ai aflat ca RO e baza militara Sua.
          ps - Au decis vreodata romanii ceva, de la 1918 incoace?
          • +2 (2 voturi)    
            ok.... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:48)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            n-or fi decis romanii nimic,,,dar poate ca ar fi totusi momentul, nu? Chiar trebuie mereu sa gasim scuze blamand pe altii? In cazul respectiv inseamna ca suntem niste incompetenti.
            P/S: E ceva rau sa fii baza militara SUA? Ca oricum noi tocam de 26 de ani banii pt bazele noastre proprii :)
            • 0 (0 voturi)    
              Nu e rau, nu e bine (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:20)

              Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

              Aia cu baza Sua nu e chestie decisa de popor. Deci chiar nu conteaza ce crede populatia despre statutul de baza Sua. Deci ajungem la ce am zis: nimic nu e decis la Bucuresti.
      • +15 (29 voturi)    
        UE nu e condusa de oligarhi ca Rusia ta (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:55)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        maika Rassia ta.
        • 0 (0 voturi)    
          serios (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:21)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nealesii aia de la BRX cu leafa de 20.000 euro/luna nu-s "oligarhi"?
      • +20 (20 voturi)    
        aici gresesti.. (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:42)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        UE este o comunitate economica. Scopul ei a a fost clar de la inceput - sa se ridice la nivelul puterilor mondiale de la acel moment - SUA si Rusia. Mai nou si China. Din momentul in care am intrat in UE am avut acces la o gramda de bani, fonduri nerambursabile, ca sa ne creste nivelul de trai la un nivel egal cu media UE. Si ne-a ajutat. Avem un pib/capita de 4 ori mai mare decat aveam cand am intrat in UE. E vina lor ca am votat niste doar hoti si incompetenti care nu sunt in stare sa acceseze aceste fonduri? Uita-te la tarile din jur - Bulgaria are 95% rata de absorbtie.
        Compara UE cu EAEU, parodia de uniune Eurasiatica pe care Rusia a creat-o impreuna cu fostele tari URSS. Probabil nici nu ai auzit de ea pana acum. Nici nu aveai de ce.. singurul scop este ca Rusia sa aiba acces fara taxe vamale la resursele acestor tari.
        • +14 (14 voturi)    
          corect... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:37)

          Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          sunt de acord cu tine. este incredibil ca inca exista multi care doar blameaza UE fara a se uita sa vada hotia din propria curte. faptul ca avem un parlament cu o rata de infractionalitate de aproape 20%, asta spune multe.
    • +44 (50 voturi)    
      nu, nu o vor (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:23)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui pehash

      nu vor romania, nu au ce face cu ea, dar nici nu vor sa fie sub influenta vestica. cel mai mult le-ar conveni un conflict inghetat, cum e si in moldova, conflict care ar face tara nefunctionala. sau o tara care se distruge singura..
      • +7 (9 voturi)    
        Nu vor RO? O VOR ! (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:04)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

        Nu vor rusii RO? De trei secole o vor! Toti slavii din Balkani sunt cu fata catre stepele Rusiei de unde au venit spre soare, la portocale si la facut plaja in Grecia , in Creta ,in Cipru si in insulele Dodecaneze ! Jonctiunea cu fratii slavi e visul lor milenar. Dar peste Romania, jonctiunea nu se poate face. ÎNCĂ !! RO le sta in cale si in gat de cateva secole bune .Ai fost vreodata in Cipru sa vezi milionarii rusi cum flutura cu ruble si dolari pe toate plajele insorite ale ...celebrei insule ? Cum isi fac siesta alaturi de localnici intre orele 12-16 ale fiecarei zile ?
    • -27 (47 voturi)    
      Fundamentalism religios (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:48)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Tapalaga nu stiu ce iubeste..dar in nici un caz Romania
    • +24 (42 voturi)    
      Sa fim ceva mai calmi si perseverenti (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:43)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      E cam multa agitatie si non-sens in afirmatii impanate de certitudini cu viata foarte scurta.

      Romanii nu au fost si nu vor fi rusofili, pentru ca au inteles repede cu cine au de-a face la frontiere, in momentul in care "fratii pravoslavnici" au dat navala si s-au instalat ca la ei acasa, cu mojicie.

      In Istorie sunt fluxuri si refluxuri, ale popoarelor, natiunilor, imperiilor.
      Noi traim astfel de vremuri, "de cotitura", numite "turning point" pe la altii.

      Pentru a supravietui, romanii au fost nevoiti sa se adapteze, uneori au luptat (chiar foarte bine), alteori au facut pace, uneori au primit pe unii, alteori i-au dat afara pe altii (adesea fara prea multa violenta).

      in loc de a ne caina cu ochii holbati la drobul de sare cu iz sovietic, ca in fabula moldoveanului Creanga, ar fi mult mai util sa actionam constant, determinat, in interesul nostru, al romanilor si al statului nostru national (pentru ca e singurul care ne apara in valtoarea din jur).

      Continuam cu lupta dura contra coruptiei printre politicieni, functionari, oameni de afaceri, pentru asta inseamna o economie mai performanta si mai functionala.

      Mentinem an de an crestere economica, cat mai mare posibil, coroborat cu inflatie redusa, cu deficit bugetar cat mai mic, cu echilibre macro-economice sub control.

      Amelioram capacitatile nationale de aparare, pe toate nivelurile, ne inarmam cat ne permite bugetul, limita de 2% nu e limita maxima, ci doar recomandata.

      Reforme in sanatate, educatie si efort mult mai consistent in infrastructura.

      E necesar sa transam chestiuni societale inainte ca acestea sa devina refulari si pretexte pentru manipulari politice din exterior. Apropo, daca am face acum referendumuri in Occident pt a defini familia, ar fi mare soc printre ideologii corectitudinii politice, acolo multe raspunsuri au fost date "oficial", poporul nu a fost intrebat si rezultatul e o frustrare "ascunsa" care aduce un Brexit sau un Trump.
      • +1 (1 vot)    
        Toate bune si frumoase, ... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 9:48)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ... da' cand, prin coruptie si mita, Rusia iti distruge invatamantul, iti saboteaza si-ti supra-incarca sistemul de justitie, iti indunda mass-media cu propaganda platita, ca stat mic, e greu sa reactionezi, mai ales in conditiile unei legislatii si a unor conventii internationale inca neadaptate pentru a permite statelor afectate sa reactioneze eficient. (De exemplu daca te apuci sa confisti active detinute de firme rusesti, sau detinute prin interpusi de rusi, cand ai dovada clara ca respectivele firme finanteaza forte politice subversive, ai sanse bune sa te trezesti cu sanctiuni internationale. Daca iti modifici legislatia in mod aparent nationalist, protectionist, pentru a nu permite firmelor rusesti, sau rusesti prin intermediari, sa praduiasca resursele tarii, iar te trezesti cu sanctiuni. Daca introduci prevederi legale care-ti permit sa judeci si sa pedepsesti acte de implicare in politica interna prin finantarea unor politicieni corupti, risti chiar sa nu ti se mai recunoasca hotararile judecatoresti in alte tari. Sistemul a fost conceput pe ideea corectitudinii si echilibrului intre toti judecatorii, da' acuma, cu decaderea occidentului, echilibrul ala nu mai exista, si rusii folosesc la maxim avantajele pe care le pot obtine de pe urma dezechilibrului creat.)
    • +4 (20 voturi)    
      Tapalaga greseste tendentios? (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:45)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Domnule Tapalaga e foarte bine ca PNL a semnat protocolul cu Coalitia pentru Familie. E foarte bine ca partide pro-europene fac asta. Astfel manipulatorii pro-rusi ca PRU si ANR nu vor atrage spre ei potentialii frustrati ca nici unul din partidele mari nu ia in seama acest demers. Deci se ia munitia din mainile agitatorilor pro-rusi.

      E chiar asa cum s-a intamplat si in Polonia si o stiti bine: conservatorii si traditionalistii de acolo, la fel ca Coalitia pentru Familie, au sustinere mare din partea populatiei dar sunt si cel mai anti-rus partid, cel mai pro-NATO si mai consecvent pe investitiile in aparare.

      Nu stiti istoria Romaniei? Cel mai anti-comunist partid a fost PNT partid traditionalist crestin, pana sa fie deturnat de fsn-isti.

      Era foarte grav tocmai daca nu se rezolva intr-un fel aceasta problema. Dar acum, gata, e ok: avem un termen. Stim ca se va face referendumul. Nu mai exista motiv de agitatie deci rusii nu au nimic de castigat. Trimiteti un mesaj de calmare pritenilor dumneavoastra progresisti care nu se vor lasa. Ei sunt agitatorii.

      Hai Romania! Hai Polonia!
    • +3 (17 voturi)    
      Btw dle Tapalaga (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:55)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Btw, domnule Tapalaga. Primul protest pe aceasta tema cine crezi ca il agita? Progresistii au organizat pentru Sambata.

      Va rog eu, daca aveti metode sa le spuneti sa nu se agite sa nu faca agitatie in folosul Rusiei, da?

      Nu de alta, dar daca ne preseaza ar putea sa iesim si noi, cu 1 milion sau 2, asa cum a fost la Roma sau Paris. Avem de unde. Daca protestul este solutia si daca agitatia ne era scopul, am fi facut pana acum ca motive am avut serioase de la tergiversarea CCR, ambiguitatea partidelor etc.

      Sunteti onest? Vedeti cine sunt agitatorii?
    • +3 (11 voturi)    
      @Tapalaga: Uite cum ti-o trage Paul Dragos Aligica (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:42)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      "Am zis ca nu mai vreau sa scriu aici dar mi-e greu sa tac cand vad vaicareala si impotenta asta generalizata: Rusia in sus, Rusia in jos. Romania este pierduta. Romania este este in pericol. Europa este pierduta. Europa este in pericol.
      Este absolut fascinant dar si ridicol tot fenomenul. Iata cum stau lucrurile, doar un singur exemplu: GDP-ul masurat PPP in milioane USD, estimat pe 2016, sursa FMI:
      United States: 18,561,930
      European Union: 16,518,723
      versus
      Russia 1,267,750.

      Asta e tot. Raportul: nu de 10 ci de aproape 30 de ori mai mare! Este strigator la cer. Occidentalii au capabilitati sa-si toarne si in cap. Au avut grija generatiile anterioare. Ce nu au este leadership -politic, mediatic, intelectual. Ii face o statie de benzina cu arsenal nuclear si retea de agenti de influenta cum vrea ea dintr-un singur motiv: stupiditatea, iresponsabilitatea si impotenta elitelor.
      O intreaga generatie de pigmei. ."

      PLUS:

      "Occidentul isi va reveni. IN ACEST MOMENT O REVOLTA POPULARA ARE LOC IMPOTRIVA ELITELOR SALE. Are loc pe cale democratica. Vor fi reasezari pentru ca orice minte lucida care nu se lasa victima manipularii de catre mass media occidentale pro-establishment intelege ca lucrurile nu puteau continua indefinit asa.
      In ceea ce ne priveste, daca avem o optiune proocidentala si stim sa o exprimam si avem vointa si dexteritatea de a o pune in practica diplomatica si politica, nu putem avea decat de castigat din toata asta. Cu o conditie: sa gandim."
      • +2 (4 voturi)    
        istoria ne invata.. (Marţi, 15 noiembrie 2016, 10:17)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        cat era GDP-ul in SUA cand pierdea razboiul din Vietnam? dar Al Qaeda?..
    • -2 (6 voturi)    
      Ce zice Paul Dragos Aligica? Tapalaga e ridicol. (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:43)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      https://www.facebook.com/pauldragos.aligica?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf
      • +2 (6 voturi)    
        si de ce... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:43)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ar trebui sa fie Aligica luat ca referinta a adevarului suprem? sau el nu are voie sa greseasca?
        • +1 (5 voturi)    
          Ba da (Marţi, 15 noiembrie 2016, 11:02)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Bineinteles ca poate sa greseasca, doar om e si dansul (chiar daca unul arogant si care se crede infailibil).
          Insa de data asta foloseste cifre, deci lucruri obiective, nu opinii.
          Sa mai adaugam doua seturi de numere:
          1. Rusia are ca la 150 milioane de cetateni si probabil cea mai grava problema demografica din lume/istorie - barbatii rusi au o speranta de viata extrem de redusa (comparativ cu rusoaicele, dar si cu barbati din alte tari din lumea civilizata). Banuim de ce, dar sa nu divagam.
          UE + SUA au ca de peste cinci ori mai mult. Pana si Romania + Polonia au binisor peste 50 de milioane - de trei ori mai putin ca Rusia, dar, totusi... numai de trei ori mai putin, nu suntem nici noi, iar polonezii cu atat mai putin, o tara baltica de un milion de oameni.
          2. Bugetul militar al Rusiei este de-abia al patrulea din lume, mai mic si decat al Arabiei Saudite si nici macar jumatate fata de-al Chinei.
          In Europa e cel mai mare, intr-adevar, dar cu putin; combinate, bugetele militare ale tarilor europene sunt DEJA de peste patru ori mai mari fata de cel rusesc si, cu un efort cat se poate de suportabil, la nevoie ar putea fi de 10 ori mai mari (si asta fara sa-i mai luam in calcul si pe americani), ca e de unde.

          Toate aceste cifre nu-s motive de ignorare a situatiei si pericolului, dar panica si defetismul pot fi mult mai grave.
          Singurul avantaj al Rusiei in fata UE este comanda centralizata, faptul ca toate resursele lor sunt sub comanda unica. UE are resurse, de orice fel, incomparabil mai mari - e "doar" o chestiune de organizare.
          • 0 (0 voturi)    
            ok... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:55)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            am inteles ce ai spus si e foarte logic dpdv teoretic. Dar practic, perioada comunismului a demonstrat ca sovieticii, sau mai bine rusii, au reusit sa controleze juma' de continent chiar daca aveau o populatie mai redusa si probabil un buget inferior. Ma gandesc ca tocmai asta este ideea unui control,,,,sa-ti maresti finantele. Altfel Putin ar sta relaxat la el acasa si nu ar mai urla toata ziua ca se simte atacat de toate tarile din jur. Le mai si acuza ca sunt pioni ai Statelor Unite, dar nu si-a pus nicioadaca intrebarea de ce pana si tarile baltice prefera SUA? Asta e, cat exista rus pe pamant, nu avem liniste noi in partea asta de lume, asa cum probabil altii nu au liniste din cauza americanilor.
            • 0 (0 voturi)    
              Multumesc... (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 0:49)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

              ...pentru raspunsul civilizat.
              Uniunea Sovietica a fost o entitate mult mai mare decat Rusia - dubla ca populatie, cu o demografie mai buna si - pana prin anii 80, cand au cazut in capcana in general atribuita lui Reagan si colaboratorilor sai - cu o economie mult mai sanatoasa decat a Rusiei de azi.
              In plus, modul in care au dominat acea jumatate de continent n-a fost rezultatul unei expansiuni graduale sau in salturi, ci rezultatul celui de-al doilea razboi mondial. Atunci a fost impartita Europa si s-au trasat sferele de influenta care aveau sa dureze aproape jumatate de secol.
              Or, sa mentii un teritoriu cucerit sau sa cuceresti altul sunt lucruri foarte diferite si care necesita mijloace diferite.
              Stiu ca argumentul autoritatii nu este unul valabil (iar cand ne folosim de pseudonime e de-a dreptul ridicol), insa eu cunosc binisor Rusia de prin 2000 incoace; indraznesc sa cred ca mai bine decat multi altii.
              In contextul in care vorbim aici, calitativ Rusia nu e atat de diferita de Romania (sau invers) pe cat ne place sa credem. E o tara de vreo 7 ori mai mare ca populatie si tot cam asa dpdv economic, cu un procent din PIB dedicat militarilor de 2-3 ori mai mare decat al Romaniei. Mai au agresivitatea si resentimentele unei foste mari puteri, precum si arme nucleare.
              In rest, aceeasi poveste - politicieni corupti pana-n maduva oaselor, lipsa de orizont si perspective, camarile, infrastructuri de tot rasul, industrii falimentare, agricultura dependenta de vreme, discursuri patriotarde gaunoase adresate unei populatii imbatranite si deziluzionate, din care cei mai buni voteaza cu picioarele.
              Motivul pentru care Rusia pare astazi atat de periculoasa e doar in subsidiar Rusia insasi, cu Putin cu tot. Motivul principal e leadership-ul deplorabil al tarilor europene, lipsa lor de cojones, de fermitate. In fata unor lideri care sa bata cu pumnul in masa si sa se tina de cuvant, Putin ar face imediat pasul inapoi.
              Poate UE ar trebui sa importe niste ulii israelieni.
    • 0 (2 voturi)    
      Aiurea (Marţi, 15 noiembrie 2016, 9:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Rusii vor control asupra gurilor Dunarii si o linie defensiva mai usor de aparat de-a lungul Carpatilor.

      Daca te uiti pe harta, o granita din aia ar fi din Bulgaria peste Romania pana la granita vestica a Poloniei, poate partial peste Slovacia si Cehia, dar cu Austria si Germania in siguranta. Asta poate-ti explica si de ce politicienii nemti is asa de indiferenti fata de ascensiunea ruseasca, si de ce polonezii si noi suntem cele mai rusofobe natii din Europa.

      Aia-i doare pe ei, ca granita lor cu Europa de Vest e in plina campie, extrem de greu de aparat. Intr-un plan cu bataie pe termen lung, asta a fost si motivul pentru care au intervenit in Ucraina.

      Daca cauti, ai sa vezi ca asta e ideologia lor de la vremea lu' Petru cel Mare. Cu stilul caracteristic, n-o sa atace direct nici un stat membru NATO, dar vor astepta rabdatori pana cand NATO, din lipsa de opozitie, se va destrama singur, si atunci vor acapara toata partea Europei de Est in care au interese. De-aia e important ca acuma ca s-au ales americanii cu Trump presedinte UE sa se coalizeze cat mai repede si intr-o cooperatie defensiva, nu doar economica. Chestie care devine insa tot mai putin probabila si mai dificila, data fiind roseata care deja s-a intins peste toata Europa de Est, mai putin Romania.

      Vin vremuri nasoale. Tot ce pot face politicienii nostri e sa vada cum scapam cat mai putin scarmanati din toata nasoleala care urmeaza. Chestie care e foarte dificila, data fiind pozitia noastra chiar in mijlocul teritoriului interesant pentru rusi in Europa de est, peste doua resurse de importanta strategica pentru ei, mai mare decat pentru occidentali (americani si europenii vestici deopotriva): gurile Dunarii si linia carpatilor. Cata vreme Turcia se indeparteaza tot mai mult de occident, si singura tara de interes (cat de cat) pentru occident ramane Romania, gurile Dunarii si Marea Neagra isi pierd importanta, si occidentul mai are un aliniament pe linia Alpilor in fata rusilor.
    • +1 (7 voturi)    
      D-le Tapalaga - Rusii sunt niste muritori de foame (Marţi, 15 noiembrie 2016, 9:33)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      1. rusii sunt 140 de milioane si scad masiv. cam atat are China in regiunea Shanghai-ului. incluzand cele 22 de republici care numai urmasii lui piotr der grosse nu sunt.

      2. pib/capita in rusia e mai mic decat in Romania. PIB cat Benelux-ul. hal de tara!!!

      3. China de abia asteapta sa ciupeasca jumate de Siberie.

      4. rusia e terminata. vor cersi la portile Evropei, vor navali mai rau decat sirienii. o sa-mi iau si eu vreo doua-trei; blonde si cu oichii albastri ce nu pot focusa.

      5. au pierdut 400 miliarde de usd de cand a scazut petrolul la 50.

      6. Trump va fi fara mila cu ei. Ce-a facut Reagan a fost un joc elegant, era un gentleman. Trump nu e.

      7. Hoti, ne-educati, betzivi, grobieni, celoveci intr-un cuvant.

      8. cand o sa crape piticul se va alege praful efectiv. oli-garchii si alte minoritati agile vor prada la infinit acest teritoriu batut de Dumnezeu de unde toti vor sa plece.
      • 0 (0 voturi)    
        sa te auda... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:58)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

        vreo divinitate si sa se adevereasca ceea ce zici :)
    • -2 (2 voturi)    
      bunadimineata (Marţi, 15 noiembrie 2016, 13:19)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      SUNTEM GATA GLOBALIZATI - 80% din economie-resurse sunt la multinationalele vest. Moca. De ani de zile. Iar tara nu mai demult condusa de la Bucuresti.
  • +24 (46 voturi)    
    Eu cred ca vom rezista (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:11)

    Maniu [utilizator]

    nu m-as speria prea tare de alegerile din Bulgaria si cred ca nu va asteptati ca sa iasa Maia Sandu in Republica Sovietica Socialista Moldoveneasca. Acolo, cum bine zice Lucian Boia, gata, jocurile s-au facut demult si nu prea mai putem face nimic pentru oamenii rusificati de mai bine de 70 de ani.
    • +32 (44 voturi)    
      Moldova poate fi salvata (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:26)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Nu poti spune ca Rep Moldova e terminata cand 48% din cei prezenti la vot au votat-o pe Sandu.In Rep Moldova, toata populatia rusofona voteaza disciplinat partide pro-ruse. Ei reprezinta cam 30% din electorat. 2/3 din romani au votat-o pe Maia Sandu, daca toti romanii ar vota pentru Sandu, atunci asemenea rezultate nu vor mai fi. Romania trebuie sa continue lupta pentru Moldova asa cum si rusii se lupta pentru interesele lor. Ar insemna sa capitulam prea usor, Rep Moldova este un proiect pe termen lung.
    • +3 (9 voturi)    
      of corso ! (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:31)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Maniu

      de 2000 de ani asta facem cel mai bine!
    • +25 (47 voturi)    
      e ca si pana acum ! (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:41)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Dle Tapalaga, articolul Dv mi se pare excesiv de alarmist si fara sustinere la un simplu exercitiu logic.
      Moldova a fost si pana acum sub influenta ruseasca, rusii sunt in Moldova, toata populatia vorbeste ruseste ,mai degraba decat limba romana. Daca vorbesti romaneste ,OK, ti se raspunde in romana, dar toata lumea romani, rusi, vorbesc ruseste.Tot jocul acesta cu UE nu a convins pe nimeni, fiindca UE n-a facut nimic altceva decat sa dea drumul la vize. Coruptia e endemica in Rep. Moldova, o tara saraca , care cu greu o poti numi tara. Bulgaria a fost si este o tara sub influenta ruseasca, cu o coruptie iarasi endemica, o tara mai saraca si mai amarata ca Romania.Daca in 1990 PIB Moldova si Bulgaria era egal cu al Romaniei, azi Romania are un PIB de 5 ori mai mare decat ambele tari.Deci nu s-a schimbat nimic, noi n-am bagat de seama , sau ne-am iluzionat cu iluzia UE , care aici tinde sa devina realitate, in timp ce avem in jur tari sarace, corupte , sub influeta Moscovei. Dar nu uitati un lucru ! PIB-ul Rusiei este cat al Olandei, la o populatie de mii de ori mai mare, deci Rusia nu prea are ce da. E un colos cu picioare de lut. Restul e propaganda.
      • -2 (28 voturi)    
        ti se pare alarmist?? (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:38)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        pai asta e si ideea propagandei rusesti. sa nu-ti starneasca chestii alarmiste ci doar sa te trezesti peste noapte sub influenta lor. ca doar n-or fi prosti a-ti dea timp de gandire. deci e mai bine sa fii precaut si sa iei in considerare. P/S: Cum sa fie PIB-ul Rusiei cat la Olandei? Ia uita-te mai bine.
        • +11 (17 voturi)    
          E mai mare al Rusiei (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:20)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Holland: 853.5 billion USD ‎(2013)
          Russia: 2.097 trillion USD
          De 2.5 ori mai mare.
          Dar GDP per capita e alta treaba.
        • -3 (5 voturi)    
          Sa-ti explic (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:49)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Daca scazi din pib-ul rusiei veniturile din petrol si gaze atunci pib rusiei este echivalent cu cel al olandei. Acum pricepi?
          • +4 (6 voturi)    
            KostasP.... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:48)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            Nu pricep pt ca nu aplici regula de ambele parti. Ce ar fi daca am lasa si Olanda fara gigantul ei petrolier "Royal Dutch Shell"??? Drept exemplu,,,Shell topped the 2013 Fortune Global 500 list of the world's largest companies; in that year its revenues were equal to 84% of the Netherlands' $555.8 billion GDP." Sursa: Wikipedia.
      • +18 (32 voturi)    
        analiza corecta (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:43)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        "ne uitam in jurul nostru si vedem rosu, " daca si ucrainienii sint de partea rusilor ( asa era harta ) atunci va recomand consult ofta.

        bulgarii n-au dupa ce sa bea apa, exceptind regiunea capitalei Sofia si ceva litoral, restul tarii e zero, Serbia o umbra a cea ce a fost cindva, Ungaria - aceeasi poveste de secole, vor privilegii peste privilegii..samd ,
        Moldova de peste Prut cu parere de rau e pierduta de mult. Ro nu a fost capabila sa contarbalanseze influenta rusa in zona .

        Daca politicienii romani n-ar mai fura atit ar fi bani si pt o inzestrare a armatei cu echipamente noi, F21, samd .
        Sansa noastra ramane alianta cu Turcia si Polonia . Indiferent de ce se va intimpla polonezii nu-i iarta pe rusi , nici morti.

        Rusia la nivelul actual e doar o chestiune de timp pina se prabuseste.
        • -2 (6 voturi)    
          ... ce bine.... (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:53)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          ... in afara de noi totzi sunt prosti ... . Minunat .
          • +2 (2 voturi)    
            Chiar asa? (Marţi, 15 noiembrie 2016, 8:16)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

            Nu asta a zis omul. Si cumva cind in momentul asta te intorci la socialism falimentar, da, o sa ne pomenim tara stabila si gigea, fie si pentru faptul ca restul aleg drumuri gresite.
            • -1 (1 vot)    
              NU ? (Marţi, 15 noiembrie 2016, 13:49)

              Observatore [utilizator] i-a raspuns lui ac

              DA' ce a zis ?... lamureste-ma .
        • +5 (7 voturi)    
          Ucrainenii (Luni, 14 noiembrie 2016, 23:23)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Ucrainenii sunt in proces de "coacere". Și ei sunt bombardați de propaganda. Mai au un pic și vor ieși din nou in strada dar in direcţia opusa. La cât li s-a îmbuibat creierul ca au la conducere doar prosti de care se face mișto peste tot in runet mai e puțin pana sa reactioneze. Victima urei comune a fost identificată - Ultranaționaliștii din zona Lyvov. Urmează doar marea împăcare. Ucraina mai are puțin și se va autodevora. Și la ei e foame mare iar Europa nu a venit cu nimic concret in întâmpinare.
        • 0 (0 voturi)    
          corect... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:02)

          Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          "Indiferent de ce se va intimpla polonezii nu-i iarta pe rusi , nici morti." Aici ai nimerit-o perfect. Nu cred sa existe altii sa-i urasca mai mult pe rusi. N-am gasit inca polonez nici (cand am fost) in Polonia nici in afara ei care sa aiba vreun cuvand de lauda la adresa rusilor.
      • +1 (3 voturi)    
        ..." articolul Dv... excesiv de alarmist "... (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:44)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        ... cine stie ...
        Poate este cu musca pe caciula ... .
    • +11 (13 voturi)    
      pe timp de pace (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:09)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      vom rezista pe timp de pace, dar nu si in cazul unor conflicte armate, cu alte cuvinte in caz de război nu are cum sa fie bine pentru noi dar asta nu înseamna ca nu trebuie sa fim pregătiți si sa nu investim in armata, dar atunci când lupta se duce la tine in curte va fi prăpăd, vezi ce fac SUA si Rusia in Siria își descarca armele in teritoriul sirian.
  • -24 (38 voturi)    
    Prietenia sincera Donald - Putin (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu exista solutii perfecte. Pe de o parte ar fi indicat ca Donald Trump sa nu devina presedinte nici macar pentru o ora. Dar asta implica un atentat si/sau razboi civil, si obligatoriu o deconectare militara a Statelor Unite. Adica pericol extrem.

    Pe de alta parte, daca Donald Trump ajunge presedinte, are nenumarate metode sa scurtcircuiteze intregul sistem american de verificare si balans. In sincera prietenie cu Putin, pot simula amandoi alarme nucleare de grad maxim, perfecte, cu insulte si tot tacamul, si cateva incaierari militare perfect regizate, sau atentate teroriste in sir pe teritoriul american si european. Si cate si mai cate sunt in stare sa impartaseasca impreuna cei doi prieteni, Putin si Trump, care chipurile vor intra in conflict unul cu altul . Vom fi chipurile atacati, iar regulile democratiilor se schimba imediat si radical, in toata lumea libera, nu doar in America.

    As opta pentru impiedicarea instalarii lui Trump la Casa Alba. Dar nu sunt sigur ca e o solutie buna. Raul iremediabil a fost deja comis. Donald Trump a fost ales perfect democratic. Lumea asa cum o stim va pieri. Nu exista nici o solutie de a evita violentele si moartea, in America sau Europa, razboaie civile sau mondiale. Am trecut dincolo de no-return zone.
    • -2 (32 voturi)    
      Ha Ha Ha (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:23)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Domnule, dar esti mare cunoscator al politicii americane, poate ca esti memru Liberal si simpatizezi cu Killary, her new name.
      Aricolul de fata discuta despre Moldova, si ai sarit pe Trump.
      Tramp a castigat alegerile pentru ca este patriot, nu vrea ca America sa devina Germania musulmana, sau Franta Algeriana.
      ce a propus Trump: apararea granitelor, in special cea cu Mexico, de unde se scurge criminalitatea si drogurile. Avem o tara sau nu?
      Liberalii negri si latini, au votar de ceci de ani cu Democratii, pentru ca le a promis dar nu le a dat mimic, plate un mic os de ros pana la toile alegeri.
      Prietenie cu Rusia?! mai bine prietenie cu Rusia decat cu Iran ! Adevartii dusman este Iranul.
      Pacaleala cu Obama, nu prea a tinut. Omul nu-si poate ascunde simpatia pentru muslim culture. Educat de mic la Jakarta, tata muslim si mama white trush.
      Nici macar ngru nu este, mulstru? da !
      African-american and latino population nu o duce mai bine in ultimate 8 and demand Obama a pac alit clasa de jos!
      Se poate discuta mult, dar politica este judecata din ce unghi privesti la TV si iei lectia de rigoare.
      Liberalii in America sunt la un pas de Socialism (o noua variante a comunismului) dar suna mai frumos, dupa Lenin, Stalin, si Ceausescu.
      Va urez success la alegerile dumneavoastra, nu va mai ingrijorati de America, avem noi grija si fara sprijinul dumneavoastra.
      Success cu Poanta ( baiatul cel mic a lui Ilici)
      • -8 (24 voturi)    
        Game over (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:15)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Voi simpatizantii lui Trump chiar nu intelegeti. Inca va mai luptati cu noi, ca sa vezi, c-o fi, c-o pati, ca nu-i asa, etc ..

        Taticu, a castigat Trump! Cuplul Trump-Putin este in plina forta! Noi restul suntem toti impreuna, chiar daca ne contrazicem pe-aici, nimic nu mai conteaza. E game over! Stiu ca multi dintre simpatizantii lui Trump poate nu v-ati dorit sfarsitul, poate nu v-ati dorit nimic din cele care urmeaza. Dar nu mai conteaza acum. S-a terminat. Suntem toti in aceeasi barca. La mila cuplului Trump-Putin. Chiar nu mai contam. Daca vrei sa crezi ca veti fi cumva protejati, alegatorii sau simpatizantii lui Trump, .... treaba ta. Multa sanatate iti doresc si numai bine!
        • +9 (23 voturi)    
          Nene, dacă e game over (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:25)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          nu mai bine mergi tu să te culci? Știi cum e, dacă mai mulți îți spun că ești turmentat, te duci să te culci...
        • +3 (7 voturi)    
          Mosule (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:52)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Numai bazaconii spui de cand ai aparut pt prima oara si intaias data pe site-ul asta. Lasa-ne draga daniels ca suntem satui de pronosticuri d-astea panicarde fara baza.
  • +18 (24 voturi)    
    Ati uitat si de investitia masiva in armata (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:18)

    Zimbru [utilizator]

    Ca sa fim protejati trebuie nu numai sa punem capac propagandei rusesti, sa intarim institutiile statului, sa luptam impotriva coruptiei, dar si sa avem o armata care sa dea de gandit unui inamic inainte de a ne ataca. Daca costurile de atac sunt mari, siguranta creste.
  • +28 (30 voturi)    
    Vine vremea ... (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:23)

    Unu-2 [utilizator]

    Vine vremea decontarii lipsei autostrazilor sau altfel spus legaturilor cu vestul. Vine vremea decontarii investitiilor importante nemtesti / franceze in RO, altele decit cele putine existent. Daca nu banii fac lumea sa se invirta si sa tina influenta RO in UE la cote decente, atunci ce altceva? Ochi frumosi si cuvinte frumoase, mincinoase? Eu tot cred ca unii in mod voit au intirziat constructia de autostrazi pt. ca influenta Bucurestiului sa nu fie diluata de deciziile economico-financiare luate in vest, daca legaturile cu occidentul pe autostrada sau calea fereata erau excelente. La fel cum in Moldova politicieni la putere intretin in continuare relatiile comerciale cu Rusia, sa nu spunem decit de curent si gaz.
    La toate le vine vremea ...
  • +16 (26 voturi)    
    De ce nu ne putem baza pe UE? (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:23)

    m3th0dman [utilizator]

    „Desi, fara americani, contand doar pe UE, nu avem nici o sansa pe termen lung.”
    De ce?
    De ce credeți că Germania și Franța vor o armată a UE?

    Dacă Franța nu i-a lăsat pe polonezi în 1939 în fața Germaniei, de ce ne-ar lăsa pe noi acum în fața Rusiei când suntem mult mai strâns legați, membri ai UE și ai NATO?
    Dacă UE ne-ar lăsa pe noi, de ce nu-i lasă pe ucrainieni? Dacă estul se bazează pe americani, de ce la trativele de la Minsk n-a fost și Obama (și eventual Cameron) ci doar Putin și Poroșenko mediați doar de Merkel și Hollande?

    PIBul UE e de vreo 10 ori mai mare decât al Rusiei.
    Populația UE e de vreo 3 ori mai mare decât a Rusiei.
    Armata
    Bugetul pentru armată al statelor membre UE e de vreo 3 ori mai mare decât al Rusiei.
    • +16 (24 voturi)    
      dap,,, (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:47)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      de acord cu tine ca Europa are resurse si capabilitati mai mari decat Rusia, insa tampenia e ca-i formata din tot felul de natii care trag ca boii in toate directiile. Nu e o structura precum statele unite. Acilea la noi fiecare imbecil are mandrie in fund.
  • -8 (34 voturi)    
    continuati sa bagati capul in nisip ca strutul (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:24)

    Mihaitza_P [utilizator]

    Articolele presei mainstream din ultima perioada vin sa ne spuna ca englezii au inceput sa-si dea seama ce greseala au facut la referendum, ca Hilary a castigat de fapt ca numar de voturi, ca Putin e bolnav si pe cale sa predea puterea, Orban la fel, ca Maia Sandu, desi a pierdut, a castigat (vezi articolul de azi - Ionita) si multe altele.
    Asta in timp ce harta lumii (si mai ales a Europei de Est) se coloreaza in rosu pe zi ce trece.
    Eh, pt toate astea dl Tapalaga ne prescrie aceeasi reteta care a dus la situatia actuala: sa negam valorile traditionale, sa fim toleranti cu jihadistii si celelalte puncte de pe agenda globalista.
    Cu alte cuvinte, toarna in continuare gaz pe foc, asteptandu-se ca incendiul sa se stinga.
  • -6 (22 voturi)    
    O analiza perfect ancorata in realitate! (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:34)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    De mult curaj da dovada dl. Tapalaga azi! Voi urmari insa asta seara sa vad cum il va ataca haita de la A3 pentru ca a indraznit sa spuna lucruri care ii deranjeaza in actiunile lor de manipulare a romanilor.
    Eu am spus, cred, de zeci de ori pe acest site, ca daca nu vom acorda atentie cerintelor rezonabile ale etnicilor maghiari, pericolul cel mare va fi ca multi etnici romani din Ardeal vor trece de partea lor si voma ramane fara Ardeal.
    • +7 (11 voturi)    
      curiozitate (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:02)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      care cerinte nu sunt acordate etnicilor maghiari?
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 12:38)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

        Guvernul (inca) nu anuleaza Trianonul.
  • +19 (37 voturi)    
    De la Nistru pân la Tisa și până jos la Dunăre (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:41)

    Schlossadler [utilizator]

    Vaileu, că mi se ridică părul la ceafă!
    Limita dintre blocurile militare antagonice e pe Prut.
    Bulgaria, aliat NATO, s-a dus și ea naibii.
    Pe Turcia nu se poate conta că s-a scârbit și ea.
    Ungaria joacă cazacioc de foarte multă vreme.
    Polonia e departe a naibii.
    Rușii comandă asasinate în Muntenegru și lovituri de stat în Serbia.
    Trump transformă NATO într-o societate comercială pe acțiuni - dai banul, tragi o dată.
    România mai are armată cât s-o aduni pe un stadion de fotbal, de divizia D.
    Așadar, România NU MAI ARE TIMP, RESURSE și INTERES ca să pompeze bani, gaze, ajutoare, sprijin pentru dodonii care au în buzunar pașaport românesc și votează cu muscalii.
    Prioritatea ZERO a României este asigurarea propriei securități zonale și statale.
    Bantustanul Absurdistan și Sovietic al Dubăsarilor, Găgăuziei și Taracliei NU MAI INTERESEAZĂ PE NIMENI DIN ROMÂNIA.
    România trebuie SĂ STOPEZE TOATĂ această hemoragie de fonduri și foloase NECUVENITE actualei Moldove și cu acele resurse bugetare SĂ ÎȘI ASIGURE PROPRIA SECURITATE.
    • +10 (12 voturi)    
      am impresia ca... (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:49)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Schlossadler

      e cam tarziu. dupa ce au furat in draci 25 de ani sa se dea (vorba aia) ca smecherii pe dorobanti, cred ca apare pentru prima oara intrebarea: oare se vor mai putea bucura in continuare linistiti de banii furati? asa se intampla cu societatile corupte.
    • 0 (0 voturi)    
      Ha (Luni, 14 noiembrie 2016, 23:32)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Schlossadler

      Mai bine nici nu puteai spune! +5
  • +2 (10 voturi)    
    Ar fi de siguranta nationala (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:52)

    wodan [utilizator]

    curatarea BOR de cleptomani si sa ramana numai cei care merita sa se numeasca popi. S-a inceput timid, sa vedem ce se intampla, de exemplu, in dosarul de cercetare pentru gestiune frauduloasa a fostului adjunct a episcopului de Roman, musiu gherasimescu ioan. Si cate schelete mai are asta in dulap...
  • +2 (14 voturi)    
    Daca ne-am putea decupa tara (Luni, 14 noiembrie 2016, 17:59)

    valll [utilizator]

    Inteleg nelinistea domnului Tapalaga. Rusificare ne mai lipsea! Stim ce inseamna si cat rau ne-a produs!
    Ma intreb sub ce forma s-ar manifesta de data aceasta. Comunismul lor s-a transformat intr-un regim mafiot, in care orice opozitie este suprimata cu violenta. O dictatura a unui grup de bogati, exact se si-ar dori unii de pe la noi.
    Suntem vulnerabili, nu ne-am putea apara, daca nici de dusmanii din interior nu ne-am aparat. Au distrus si au furat, iar poporul ii crede tot pe ei. Cine sa-l lumineze? Presa, in cea mai mare parte mercenara? Papagalii „politicii corecte” care-si spun intelectuali? Oastea lui Ghita si Diaconu?
    Nucleul UE ne va intoarce spatele. Ne agatam de America ca de ultima speranta. Daca ne-am putea decupa tara de pe harta si ne-am muta-o mai langa SUA!
  • +7 (19 voturi)    
    in strada, acum, nu dupa (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:00)

    victoroul [utilizator]

    Un canal direct de destabilizare ar fi un PSD la guvernare. Trebuie sa ne concentram toate energiile pentru a evite un dezastru si o intoarcere a Romaniei in mocirla populismului.
    Trebuie sa iesim in strada, acum, inainte de alegeri cu un mesaj ferm anti-PSD. Dupa, va fi totul pierdut.
    • -2 (2 voturi)    
      Excelent comentariu (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:58)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui victoroul

      Editorialistul observa, pe buna dreptate, ca este imposibil ca romanii sa fie transformati in pro-rusi. In aceste conditii, calea alternativa de actiune este sa incerce sa ne slabeasca. Pentru asta, au nevoie de un cap de pod, de colaboratori in interior. Acestia pot fi motivati intr-un singur fel: prin bani, prin acces liber la resursele tarii, neingradit de amenintarea justitiei, a DNA etc.

      Ma intreb daca nu cumva multi din ALDE sau PSD privesc cu speranta catre Est.
  • -1 (23 voturi)    
    Ungaria, Bulgaria, Slovacia@co. nu sunt deloc (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:02)

    DanTorcea [anonim]

    ţări aflate în sfera de influenţă a Rusiei. Sunt ţări UE/NATO şi nu îşi propun să intre în Uniunea Euroasiatică şi în CSTO. Ele doresc însă relaţii normale cu Rusia, aşa cum doreşte şi Trump. România rezistând unui închipuit "pericol rusesc" seamănă cu ăla care se ascunde, deşi nu-l caută nimeni.
    • +3 (3 voturi)    
      Dupa 20 ianuarie 2017... (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:50)

      Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui DanTorcea

      ... sefa absoluta peste Romania ultimilor ani si instigatoarea acestui gen de propaganda anti-ruseasca absolut stupida, Victoria "Fuck the EU" Nuland, va zbura cu fulgi cu tot din guvernul american impreuna cu inca vreo 4000 de salariati la fel ca ea.

      Dupa 20 ianuarie 2017 genul asta de propaganda stupida va inceta subit. Din lipsa de bani.

      Vor disparea pina si trollii de pe hotnews.

      Si se vor inchide redactii si ONG-uri.
      • +1 (3 voturi)    
        eu nu inteleg/.... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 1:02)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

        de ce ar trebui pupati in fund rusii? chiar nu se poate trai fara ei? ca sunt romanii anti-rusi, foarte bine, e parerea lor, si-o exercita in propria curte. tot timpul trebuie sa ne guduram pe langa rusi care oricum nu fac nimic nici pe dracu. Chiar ma intreba deunazi un coleg de munca din India care zise: "Bai, mie Rusia mi se pare cam ciudata". De ce?-zic eu. "Pai zilnic auzi chestii diferite din toata lumea, ba unii au construit nu stiu ce mega-structura, ba ca altii au inventat nu stiu ce startup,,,insa de la rusi nu-l auzi decat pe Putin care zbiara mereu ca e Rusia e amenintata si atacata. Culmea ca sunt cea mai mare natie ca suprafata si probabil si ca numar de nuclear warheads,,,si tot ei cei speriati". Ce dracu era sa-i mai raspund :)))
    • 0 (0 voturi)    
      ce inseamna (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:20)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui DanTorcea

      relatii "normale" cu Rusia ?
      • +2 (2 voturi)    
        Renunţarea la sancţiuni şi (Marţi, 15 noiembrie 2016, 5:53)

        DanTorcea [anonim] i-a raspuns lui cladob

        cooperarea pe dosare de interes comun: scăderea tensiunilor între ţările UE/NATO şi Rusia, comerţ, investiţii, combaterea terorismului, problemele legate de ascensiunea Chinei.
        • 0 (0 voturi)    
          combatarea coruptiei (Joi, 17 noiembrie 2016, 11:27)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui DanTorcea

          as adauga
  • +2 (12 voturi)    
    Rusia-n sus, Rusia-n jos (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:14)

    DragosParvu [utilizator]

    Da' cum va arata Rusia in 5 ani cu petrolu' din ce in ce mai jos si tehnologia solara din ce in ce mai sus, nu va ganditi? Da-ti un search pe net ref. investitii in solar, urmariti-l pe Musk / Tesla, vedeti pretul barilului, vedeti unde se duce cuprul si poate veti vedea ca nu e dracu, nici viitorul, chiar asa de negru...
    • 0 (0 voturi)    
      pai tocmai de asta... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:05)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui DragosParvu

      se inghesuie sa se bage in Europa. Sa nu ramana in urma. :)
  • +9 (19 voturi)    
    Pericolul e urias (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:27)

    ElGrecu [utilizator]

    In conditiile in care capitalul romanesc e nesemnificativ, pamantul este din ce in ce mai mult in mainile strainilor, sistemul bancar asijderea, resursele sunt si ele instrainate in mare masura si procesul continua, cu o masa de politicieni corupti ce nu au nici o gandire strategica pentru viitorul Romaniei, cu o presa manipulanta populata si ea cu multe cozi de topor, numai o minune ne mai poate salva din incercuirea pe care Moscova o instrumenteaza cu o consecventa diabolica... Daca PSD-ul (cu satelitul ALDE) castiga iar peste 35% cum a tot facut-o din '89 incoace, procesul de inrobire in propria tara va intra intr-o faza critica! Daca lumea nu se trezeste si nu vom avea o prezenta de peste 65% (un vis aproape irealizabil...) pentru indepartarea psd-ului din structurile ocupate continuu din '89 incoace, sansele de salvare devin neglijabile!
    • +1 (1 vot)    
      asta cu pamantul in mainile strainilor.. (Marţi, 15 noiembrie 2016, 10:29)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui ElGrecu

      ..e singura noastra garantie ca vom fi aparati de NATO: resurse foarte importante pentru membrii NATO se afla in RO.
      Problema e ca politicienii romani nu stiu politica, ci furtisagul!
      Politicienii romani sunt prosti de bubuie, neavand nicio calitate inafara de experti imbatabili in hotie si prostie!
      Cate contracte cu marii giganti occidentali au fost pierdute din cauza prostiei si incompetentei politicienilor nostri, din cauza lipsei de viziune, din cauza hotiei lor!!!?!??
      Orice afacere occidentala in Romania era un garant al securitatii tarii noastre, din toate punctele de vedere, dar deh, cand votati toti cretinii in parlament, toti hotii si mincinosii, toate amoebele politice, toate gunoaiele societatii, asa ajunge sa arte si tara asta!!!
      Cum sa sustii punctul de vedere al UE, cand aici se fura mai rau ca in Rusia?!?! Cu ce politician sa faci aceasta treaba?!!?/
      Cum sa castigi increderea partenerilor economici cand investitiile sunt taiate pentru biserici(?!?!!?), pensii(?!?!?!) si salariile bugetarilor nesimtiti ( - parlamentari, administratei publica proasta si depasita?!?!?!).
      Cum sa faci ceva intr-o tara in carese aasteapta de la altii sa se faca si nu se incepe un proiect niciodata?!?!
      Uite, o initiativa cetateneasca, cu faorte mare sustinere, ajunsa legal in parlamentul tarii, aprobata si cu proiect de lege pregatit, nu paote trece din cauza ca oamenii nu inteleg conceptul de initiativa ceateneasca, refernedum, separarea puterilor in stat, chesti ielementare intr-o democratie, intr-un stat de drept!
      Mai mult, s-au pornit vuvuzele corect politice sa ameninte viitri politicieni, sa ameninte actuali politicieni in dulcele stil clasic al comunistilor!
      O actiune cetateneasca - total neinteleasa de multi oameni din societatea noastra - se doreste a fi blocata de politic!!! de ce? ca sa ne intoarcem in comunism?!?!?
      Politicienilor le este frica pentruca nu au viziune: nu pot intelege mia departe de interesul propriu, sau cel dictat de afara!!!
  • +2 (10 voturi)    
    mirare (Luni, 14 noiembrie 2016, 18:59)

    L8MA [utilizator]

    Putin vrea putere si faima de baiat rau ca sa poata exploata mai bine prin santaj si intimidare, Trump vrea $$$$$$$$,sexy bitches si imagine de ''Presedinte''.
    Doi narcisisti cu veleitati matcho care declara oficial ca se inteleg pe mai multe teme de politica externa numai ca temperamentele si motivatiile lor sunt diferite si asta va duce la o ciocnire a orgoliilor lor cu complexe de superioritate lfrizand usor sociopatia, mai repede decat ne asteptam.
    Riscul unui ww3 este mult mai mare cu Trump chiar daca pe termen scurt cei doi mardoiasi par a dezamorsa tensiunile USA-Rusia.

    Europa ar trebui sa nu mai astepte si alte surprize si sa dea ok-ul pentru productia in regim de urgenta a catorva mii de focoase nucleare distribuite cu generozitate si uniform pe teritoriul tarilor membre UE pentru a descuraja pe bune Rusia si a-l lasa pe Trump cu o mana moarta la poker-ul lui de pussy runer bling-bling jucand ca un manelist de lux american soarta planetei...
    Nu inteleg de ce o Europa cu un GDP echivalent sau superior SUA( in 2014 EU a avut un pib mai mare!!, nu-si ia securitatea in propriile maini.
    Singurele atuuri pe care nebunul le tot defileaza prin media sunt cele nucleare.Pai atunci Europa sa vorbeasca pe limba lui.Israelul are arme nucleare si nimeni nu indrazneste sa faca ceva impotriva.Europa ce asteapta????
    Nuclearul e singurul raspuns care poate da asigurari si poate descuraja intentiile belicoase si politica pumnului in gura.
    • +1 (3 voturi)    
      nucleare (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:15)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      Pai deja sunt focoase nucleare pe diferite tipuri de rachete in Europa. Franta are vreo 290 si Anglia cam
      160.
      Cam de 100 e nevoie sa facem pamantul nelocuibil.
      De cate ori vrei sa facem asta, pentru ca sunt in lume cam 15 000 de focoase nucleare?
      Crezi ca mai trebuie?
      • 0 (2 voturi)    
        facts (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:31)

        L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        Minim 100 de bucati pe membra UE.
        Sau la paritate cu Rusia.
        Daca o tara membra a Uniunii e atacata de rusi,sa fie clarificat negru pe alb ca va exista o reactie SIMETRICA si direct proportionala fara echivoc,non negociabil.
        Cele britanice sunt sub comanda NATO adica codurile tot la Trumpalica in servieta iar Franta nu are vreo responsabilitate individuala sa atace Rusia daca Rusia invadeaza Tarile Baltice, sau Polonia,Romania...
  • +2 (8 voturi)    
    Cu siguranta ca nu (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:04)

    Marius_23 [utilizator]

    Cateva motive :
    - coruptia generalizata si pedepsele de tot rasul pentru marea coruptie,
    - instabilitatea unui loc de munca,
    - foarte multi romani sufera din cauza stresului, statul impune noi reguli sub tot felul de pretexte, cand ne mai relaxam,
    - prostituia nu mai este o infractiune si cred ca asta spune totul despre statul roman
    - hotii o duc mult mai bine decat oamenii care muncesc, la mine in centru sunt o trupa de bisnitari care au vandut in ultimii 27 de ani tiruri intregi cu marfuri furate, la micul comerciant statul merge si-l amendeaza ca nu a atasat o hartie la factura,
    - traficul de droguri e la ordinea zilei .
  • -1 (9 voturi)    
    scenariu (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:13)

    mistydo [utilizator]

    Cel mai negru scenariu... Sa ajungem moneda de schimb intre Putin si Trump....
    • -2 (6 voturi)    
      alt scenariu (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:44)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      Deveselu opreste in jur de 20 de rachete balistice intercontinentale.
      ''Jucaria'' e conectata la un sistem NATO in valoare de multe miliarde de dolari si protejeaza Europa de Iran,Coreea de Nord si minor de Rusia care are mii de focoase.E logic, la mintea cocosului ca nu poti opri nici macar cateva sute de rachete, dar mii.
      O asemenea miscare ar scandaliza tarile membre NATO din Europa in asa masura incat o inarmare nucleara masiva ar fi inevitabila.
      Renunta SUA la bazele sale din Romania, Europa activeaza divizii nucleare instant.
      Germanii deja au securizat forta de munca de 1mil de sirieni scoliti cu care pot construi o super armata in no-time!Le ajunge cu primirea imigrantilor, deja politicienii lor vorbesc de planurile de redirectionare a refugiatilor din Mediterana.Strategi seriosi.Si de data asta Rusia nu va mai avea vreo scuza daca invadeaza vreo tara vecina membra NATO.
      Risca sa fie ultima.
  • +8 (16 voturi)    
    Rezisti dar o sa fii afectat mereu de Ciuma Rosie (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:20)

    Locke Lamora [utilizator]

    E vorba de limba in primul rand. La moldoveni rusii au deportat, omorat si colonizat. Dupa 100 de ani situatia e fifty fifty.
    Se vede din commenturi ca trolii intreaba mereu ce le da ue? Pomanagii de sistem, care cauta un loc caldut la stat pe banii publici.
    Eu ii intreb, cat mai vreti ca Rudia sa va ia? Ca de dar nici macar principii umane nu pot sa va dea.
  • +1 (3 voturi)    
    Se pare (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:32)

    ipolitic [utilizator]

    ca nu-ti sunt familiare alte motivatii, in afara de a fi imbecil sau a fi vandut. Dar de a avea convingeri, ai auzit?
  • +4 (6 voturi)    
    Desi o randunica nu face primavara (Luni, 14 noiembrie 2016, 19:43)

    ipolitic [utilizator]

    eu m-as uita mai atent, care dintre politicienii nostri a fost mai consecvent si intransigent in pozitiile sale fata de actiunile Rusiei. Si care, drept consecinta, a suportat si suporta cu stoicism si acum, atacurile si denigrarile furibunde ale agentilor moscoviti, ale vechii securitati si acolitii lor antenisti.
  • +2 (8 voturi)    
    Pericolul este iminent ! (Luni, 14 noiembrie 2016, 20:05)

    Fisherman [utilizator]

    La aceste alegeri parlamentare trebuie ca românii conștienți și patrioți DIN DIASPORA să poată vota masiv !
    Dacă Diaspora nu va da 1,5 MILIOANE DE VOTURI pro-vest atunci și România se va înroși pe lângă vecinele sale pentru că este foarte clar că este ultima oportunitate pentru penalii dâmbovițeni să fraudeze alegerile și să pună gheara pe Puterea Politică Totală.
    Actualul Guvern trebuie să înțeleagă că trebuie să asigure maximum de voturi în Diaspora !

    Dacă PNL va mai continua să viseze și la aceste alegeri la USL atunci salvarea va sta doar în voturile din diaspora !

    Idioții Utili Imperiului Roșu continuă să mișune în libertate pe plaiurile românești și urmează neabătut ucazurile muscălești în timp ce moșnenii noștri cască gurile la clovnii politichiei care le dau cu tifla de pe ecranele nederanjate de un CNA aservit.
    • -2 (2 voturi)    
      Idioții Utili Imperiului Roșu... (Luni, 14 noiembrie 2016, 20:34)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      ...au vazut clar cine sunt pro-europenii: Videanu, Udrea, Poteras etc. In concluzie, sunt ei mai idioti ca ceilalti?
  • +4 (4 voturi)    
    ei, na! (Luni, 14 noiembrie 2016, 20:52)

    Conservator [utilizator]

    Deci asa, astia medievalii care vrem ca homogay-ii sa stea sub patura am trecut la stadiul de idioti utili.
    Deci daca nu facem sex anal nu sintem europeni, deci sintem cu Rusia.
    De 15 ani va citesc, asta e ultima data.
    In incheiere, iata ce spune un om destept:
    "Romania NU este pierduta. Europa NU este pierduta. Cu o conditie: Cei care s-au erijat ca lideri si elite, si cei cocotati pe platforme media ca formatori de opinie si jurnalisti -aici si acolo- sa se opreasca o secunda, sa traga aer in piept sa iasa de pe pilotul automat in care sunt blocati de atata amar de vreme si sa GANDEASCA".
    Cocotati pe platforme media.
    Si:
    "Occidentul isi va reveni. In acest moment o revolta populara are loc impotriva elitelor sale. Are loc pe cale democratica. Vor fi reasezari pentru ca orice minte lucida care nu se lasa victima manipularii de catre mass media occidentale pro-establishment intelege ca lucrurile nu puteau continua indefinit asa."
    Manipularea de catre mass media pro-establishment.
    Azi toate ziarele au urlat: "Trump vrea sa deporteze milioane de oameni". Ieri Trump a zis: "vreau sa deportez milioane de oameni care sint imigranti ilegali si au cazier".
  • +7 (7 voturi)    
    E superba asta : "sa fim delicati dar fermi" ! (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:16)

    Susufler0 [utilizator]

    (cu UDMR).

    Alta idee "interesanta": Sa-i cooptam la conducere , la guvernare, sa-i bagam in seama adica.

    D-le Tapalaga, democratia e dura ! Daca UDMR nu face 5 %, atunci cum ii mai "cooptam"?

    Sau face, (cum e cel mai probabil de altfel), dar nu e nevoie de aceasta Uniune pt a forma majoritatea. Tre' sa fim "delicati" cu ei si atunci ii bagam la guvernare.

    Fara suparare, cred ca exagerati in toate sensurile. Si cu pericolul rusesc si cu bagatul in seama al ungurilor !

    PS. Eu cred insa ca in 5-6 zile va trece !
  • +8 (8 voturi)    
    Rusia exploateaza prostia (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:26)

    Salmonela [utilizator]

    Hai sa fm seriosi. Toata lumea face propaganda. E normal. SUA face pentru ea. A prins bine. Pun pariu ca daca intrebi pe forum ce cauta NATO in conflictul din Siria, toti or sa zica ca lupta impotriva ISIS si pentru a aduce democratia. LOL. Asta merge la turma. E de efect.
    Pe de alta parte daca intrebi pe forum ce cauta Rusia in Siria, cei care sunt obisnuiti sa pupe dos rusesc, or sa zica ca au venit sa il sprijine pe Assad in lupta cu terorismul. Asta se numeste propaganda. Se propaga prin toate mijloacele media posibile. Daca intri pe youtube gasesti la filmulete cu armata SUA care elibereaza Mosul, cu armata Rusa care elibereaza Alep. Te plictisesti de aberatii. In realiate este macel. In ambele orase.
    Rusia exploateaza toate slabiciunile care au aparut in UE. E si normal sa o faca. Sunt izolati. Cu un picior in groapa. Economia praf facuta. Eu sa fi fost rus faceam la fel.
    Faptul ca a ajuns Trump presedinte este efectul direct al faptului ca unii oameni s-au saturat ca SUA sa fie miez peste tot in lume
    Faptul ca in UE la ora actuala partidele politice ultranationaliste prind electorat este consecinta directa a politicii fara creier pe care am abordat-o. Europa trebuie sa ramana Europa. Lumea nu este pregatita pt o globalizare pe scara larga. Sa primesti refugiati cu milioanele. Se creeaza frustrari. Anglia a iesit din UE. Credeti-ma ca nu va fi ultima tara care paraseste blocul. UE pute a mort si noi inca nu realizam. Nu Rusia darama UE ci insasi UE prin politicile ei total gresite. Hai sa nu mai dam vina pe rusi pentru faptul ca noi (UE) nu suntem in stare sa ne aparam unitatea.
  • +7 (9 voturi)    
    Alta cale (Luni, 14 noiembrie 2016, 21:30)

    motanul_gri [utilizator]

    Este adevarat ca propaganda ruseasca functioneaza la turatie maxima. Dar la fel de adevarat este si ca erorile strategice grave comise de unii conducatori occidentali au pregatit terenul pe care semintele manipularilor rusesti sa incolteasca si sa prinda radacini.

    In ultimii 10-15 ani, unii lideri occidentali au comis marea greseala de a pune toate ouale in cosul globalismului, multiculturalismului si corectitudinii politice impinse la nivel de ridicol.
    Cartea pe care au jucat-o este una necastigatoare. Au mizat impotriva instinctului de conservare natural si innascut al fiecarei natii si, dupa cum era de asteptat, au pierdut.

    Dupa umila mea parere, nu exista eveniment care sa fi dat mai multa apa la moara propagandei rusesti decat decizia catastrofala a dnei Merkel de anul trecut de a invita imigrantii ilegali musulmani sa se stabileasca in Europa, urmata de incercarea de a forta cotele obligatorii (din fericire ideea cotelor a esuat, ca urmare a opozitiei ferme a tarilor din estul Uniunii).

    Sun sigur ca exista si un alt viitor pentru UE sau America, o cale de mijloc intre izolarea si ura ultranationalista propovaduita de unii si sinuciderea etnica pe altarul multiculturalismului propovaduita de altii.
    Daca vom gasi aceasta cale, atunci da, vom rezista.
  • +3 (3 voturi)    
    Legile nu sunt negociabile. (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:26)

    Scapa cine poate [utilizator]

    Parca asta era cuvantul de ordine in Ro, s-a schimbat schimbarea ? Daca romanii nu vor sa-si schimbe religia si sa treaca la cea corecta politic asta e, referendumul trebuie dus la indeplinire daca asa scrie in Carte .Daca nu politicul isi saboteaza singur viitorul si sustinerea populatiei, atata cata mai e.Oare cer prea mult romanii, ca oricate concesii au facut sunt tot cei mai saraci ?Intoleranta religioasa nu vine din Orient, ci din dealul Mitropoliei ?
    Stati linistiti ca nu se termina munca, Soros va avea nevoie inca multa vreme de spalatori de funduri damboviteni, sau vreti sa ramana alde oengistii someri?
  • +3 (5 voturi)    
    Alarmistul tapalaga (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:44)

    KostasP [utilizator]

    Don tapalaga, ceea ce se intampla in jur cu vecinii nostri nu este nici nou si nici surprinzator. Este chiar o banalitate cotidiana, as spune. Nu trebuia sa astepti rezultatele unor alegeri ca sa-ti dai seama incotro se-ndreapta bulgaria, r moldova, serbia, etc. Este doar o confirmare a faptului ca aceste tari nu si-au schimbat orientarile de stanga. Atata tot. Asta arata ca noi romanii, trebuie sa fim mai hotarati ca niciodata in a merge in continuare pe calea intaririi relatiilor cu nato/sua. Nu avem alta optiune. Articolele de genul asta, pe care le tot scrieti in ultima vreme, nu fac decat sa dea apa la moara unora mai slabi de inger sau pur si simplu manipulatori si tradatori de natie. Treaba sta in felul urmator. Rusia spera, in disperare de cauza, sa ajunga la un blat cu noul presedinte al sua. Numai ca, asa cum am mai spus, trump nu este putin si sua nu este rusia. Statele Unite au o strategie internationala batuta-n cuie care nu se schimba de la o zi la alta sau de la un an la altul ca asa vrea un presedinte. Daca va mai amintiti si obama a incercat o ameliorare a relatiilor cu rusia la inceput, dupa care i-a plesnit (printr-o miscare maiastra in ucraina) cu un embargou care i-a trimis pe rusi 15 ani in trecut, dpdv economic. Si inca este in vigoare. Trump va urmarii si el aceleasi linii trasate de predecesorii lui in relatiile internationale. Asa ca incetati sa mai scrieti articole alarmiste si puerile, in opinia me, care dau apa la moara in tara noastra unor organizatii politice de stanga. O zi excelenta!
    • 0 (2 voturi)    
      Dezinformator! (Marţi, 15 noiembrie 2016, 0:56)

      contest [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Va e teama de Trump, nu va place sa recunoasteti ca UE e in shock?!
      Putin e in castig!
      • +1 (1 vot)    
        Asa de in castig este putin (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:34)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui contest

        Ca este fortat sa demisioneze...
  • +9 (11 voturi)    
    Hmm...si Mda ... (Luni, 14 noiembrie 2016, 22:48)

    solar [utilizator]

    ce faci, nene tapalaga ? vrei sa ne vezi pe toti in mana cu steagul lui clinton ? mai lasa-ne domnule , nu ne mai indoctrina atata ! inca nici nu s-a instalat trump in biroul oval si ti-ai propus sa ne dai gata cu ... nu e bine fratilor ? ce tot deplangi atata famila dinastic prezidentiala a lui clinton? deplange mai bine ca nu suntem instare sa facem o autostrada intreaga in ro in 27 de ani, ca nici acum nu am instalat nimic la magurele, ca nu ne-am creeat o baza de it cum s-ar cere pentru sec xxi, ca n-avem spitale, scoli bune si in sate, ca nu stim sa ne educam copiii , ca nu suntem capabili sa avem in universitati facultati si capabilitati pentru robotica etc etc .ca nu am creat clasa de mijloc si de truda a bratului si a mintii, ca nu sunt banci romanesti in sistem ! despre asa ceva intr=adevar avem ce sa ne plangem si sa cerem insistent sa le avem ! nu; nu-ti fie frica ca deveselu se va duce pe dambovita la vale daca a venit trumpla putere !! asa ceva nu se va intampla !! sa ne plangem ca si 2 la suta e putin pentru apararea tarii si contributie la scutul nato ! rusia are 15% din pib pentru a fi anti-nato ! cat are germania? franta ? italia scl ? nu, nu ma tem ca trump va lasa de izbeliste romania!! nu are cum!! nu mai are cum!! sa te plangi, poate, ca nu avem diplomati seriosi si total integri si compatibili cu interesul romanesc, dar nu sa bati clopotele-n dunga ca a venit trump la putere !
    ti-am mai facut candva reprosul ca te pripesti cu concluzile si cu demersurile publicistice. il fac si acum, chiar dac ma vei umili si injosi ca postac prost ce sunt ! lasa sua acolo unde e ! nu romania stie mai bine ca ea ce are de facut. stiu mai bine cei peste 300 de milioane de americani decat oricare european ! de doua ori intr-un secol a stiut mai bine ca europenii ce-i de facut !! si i-a salvat !!! scuza-mi duritatea si vehementa, dar invitatia mea e de a reflecta mai mult si mai aprofundat ce se intampla azi in lume si cu noi.
  • -2 (8 voturi)    
    Vom rezista? (Luni, 14 noiembrie 2016, 23:38)

    Claudiu99 [utilizator]

    ... probabil ca nu, dar are importanta? Suntem o tarisoara de nici 20 milioane bipezi iar rusii sunt vreo 180 milioane, cu o tara de 100 ori mai mare ca a noastra si rezerve naturale cat cuprinde, iar despre politica lor externa vizavi de a noastra ce sa mai vorbim …. Probema este de caracter la romani si de tembelism la clasa politica atat in intern cat mai ales in politica externa in acest caz. Cand am crezut ca vom fi aparati la nesfarsit de bizonul american am latrat ascunsi dupa el ca un catel mic si artagos si pe deasupra neprovocati direct catre rusi cum facea Basescu in numele nostru. Acum Iohannis a inceput sa faca la fel dandu-se principial … bun, nici pe asta nu-l duce mult capul si instinctul. Problema este ca urmasii lui Petru cel Mare au notat si acum cand roata da semne ca se intoarce o sa ajungem ca in desenele animate. Daca am fi avut o politica externa cu bataie pe termen lung ar fi fost ok sa fim in NATO dar sa cultivam si o relatie de buna vecinatate totusi cu un vecin de 100 de ori mai mare ca noi aflat la mai putin de 1000 km de granitele noastre. Am fi putut avea relatii comerciale privilegiate plus ca ne-am fi aliniat cu tarile din jur … Suntem o tara mica, n-avem ce face decat sa jucam politica balantei. Asa suntem vai de mama noastra, izolati si priviti cu neincredere de rusi dar si de tarile din jur. Din fericire nu mai este ca acum 50 ani si Rusia nu mai cucereste teritorii complet straine una dupa alta … Crimeea este fost teritoru de al lor de sute de ani pe care Hrusciov un ucrainean l-a dat “bacsis” Ucrainei cand i-a casunat.
    • +1 (3 voturi)    
      rusia da semne cataleptice (Marţi, 15 noiembrie 2016, 9:28)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu99

      1. nu sunt 180 ci 140 de milioane. incluzand cele 22 de republici care numai urmasii lui piotr der grosse nu sunt.

      2. pib/capita in rusia e mai mic decat in Romania. PIB cat Benelux-ul. hal de tara!!!

      3. China de abia asteapta sa ciupeasca jumate de Siberie.

      4. rusia e terminata. vor cersi la portile Evropei, vor navali mai rau decat sirienii. o sa -mi iau si eu vreo doua-trei; blonde si cu oichii albastri ce nu pot focusa.

      5. au pierdut 400 miliarde de usd de cand a scazut petrolul la 50.

      6. Trump va fi fara mila cu ei. Ce-a facut Reagan a fost un joc elegant, era un gentleman. Trump nu e.

      7. Hoti, ne-educati, betzivi, grobieni, celoveci intr-un cuvant.

      8. cand o sa crape piticul se va alege praful efectiv. oli-garchii si alte minoritati agile vor prada la infinit acest teritoriu batut de Dumnezeu de unde toti vor sa plece.
    • +2 (4 voturi)    
      dupa logica ta (Marţi, 15 noiembrie 2016, 10:25)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu99

      oricand rusii pot sa spuna ca si alte tari (Lituania, Estonia, Ucraina intreaga, etc) au fost parte a URSS si poate sa le re-integreze.. Si noi, am fost sub "umbrela" lor binefacatoare si ca atare ar trebui sa-i luam in brate.
      Rusii tot timpul au avut o politica expansionista. Rusul nu stie ce inseamna "respect", el intra cu bocancii peste tot si daca spui ca ti-a intrat in casa murdar si pute, te si impusca...
      TBasescu a tot spus ca Marea Neagra va deveni lac rusesc daca tarile EU si NATO nu fac nimic...si acum, MNeagra a cam devenit lac rusesc..
      Si DTapalaga era printre cei care zicea ca TBasescu nu stie ce vorbeste...
      • -3 (5 voturi)    
        Rusii s-au extins pe langa ei (Marţi, 15 noiembrie 2016, 12:32)

        Ana.Mihai [utilizator] i-a raspuns lui vezi

        Americanii s-au extins peste tot... Sa fim seriosi.
        • +1 (1 vot)    
          Pai du-te la rusi (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:37)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Ana.Mihai

          Daca nu-ti plac americanii.
    • +2 (2 voturi)    
      Si tu cine esti (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:36)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu99

      Baba Vanga a geo-politicii? Toti latraii de serviciu au iesit la lumina. Multumim, tapalaga!
  • 0 (2 voturi)    
    Corect (Marţi, 15 noiembrie 2016, 10:44)

    austerus [utilizator]

    1. anti-americanismul e pe deplin meritat si n-avem pe cine face responsabili decat administratia de la washington. Nu poti invada tari in stanga si in dreapta cum te taie capul fara ca altii sa zica "daca astia pot, fac si eu". Americanii invadeaza cu tancul, rusii mai mixeaza tancul cu coruptia. E trist ca nu mai poti zici ca unu-i rau, fara ca si celalalt sa fie rau. Pana si americanii fac jocul rusilor atunci cand condamna interventii militare.
    2. In Romania rusii vor exploata sentimentele maghiarilor mai ales ca in Ungaria il sustin pe Orban, dar si sentimentele anti-imigranti. Basescu face acum partial jocul rusilor in directia asta si sustine fractura fata de UE.
    3. Corect, aici vine si ingustimea perspectivei celor ramasi in tara.
    • 0 (2 voturi)    
      Ma bucur ca fac parte din categorie (Marţi, 15 noiembrie 2016, 12:29)

      Ana.Mihai [utilizator] i-a raspuns lui austerus

      desi sunt plecata din tara.
      Uite ca dupa 5 ani la Soros, un an in Anglia si acum in Danemarca, desi nu merg la Biserica nici de Paste si nu "pup moaste" prefer sa am minte ingusta si sa votez pentru la referendum, ca sa plesneasca fierea-n toti tolerantii si deschisii la minte.
  • 0 (0 voturi)    
    Frica (Marţi, 15 noiembrie 2016, 10:58)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...pai dvs propuneti exact ce avem acum dar putin mai exagerat ... spre stanga

    Aveti o propunere de antifrica?
    Poate asa veti fi mai acceptat...
  • +3 (3 voturi)    
    Inainte de Trump (Marţi, 15 noiembrie 2016, 11:00)

    M.aura [utilizator]

    "Moldova trebuie sa ramana un stat suveran si independent in cadrul unor granite sigure. Alaturarea Romaniei de exemplu, ca o cale de a intra in UE sau pentru orice alt motiv, nu este o alegere practica si nu este o alegere care va face lucrurile mai bune aici in Moldova. Ceea ce va face lucrurile mai bune aici in Moldova este cooperarea dintre clasa politica si oamenii din Moldova pentru ca ei toti sa contribuie la realizarea unei tari mai bune pentru moldoveni. Moldova nu este Romania, Moldova isi are propria sa istorie si propriile provocari, printre care este faptul ca Moldova este o tara multietnica cu oameni care vorbesc limbi diferite si desigur, mai este si problema transnistreana, care nici macar nu este sub controlul guvernului central, dar care are nevoie de un statut special, dar un statut special in cadrul Republicii Moldova", a declarat James Pettit(ambasadorul SUA la Chisinau) - august 2016
  • 0 (0 voturi)    
    precizari (Marţi, 15 noiembrie 2016, 13:17)

    Toni_Romania [utilizator]

    1-Romanii sunt majoritar rusofobi dupa 15 ani de ocupatie sovietica salbatica. Aia nu o uita poporul.
    2-Chiar daca Donny-cel-Canit face gargara, armata Usa va ramane in Balcani, si Ro baza militara Usa.
  • +1 (1 vot)    
    Cu republicanii la butoane se va schimba retorica (Marţi, 15 noiembrie 2016, 13:47)

    jackalphonse [utilizator]

    Dle., istoria recenta a pus pe tapet tendintele:
    -democratii provoaca galceava in Europa si impinge statele europene sa faca imprumuturi la FMI si alte banci. Astia-s democratii, ei umfla buzunarii bancherilor si in plan secundar se ocupa de petrol si producatorii de arme. Au fost capabili s afaca aliante armate cu Arabia Saudita in Yemen, unde un macel infiorator este bagat sub pres.
    -republicanii stiu petrol/petrolisti si cat mai multe arme vandute IN ORIENT, partea cu Europa fiind in plan secund, doar in masura in care ne obliga sa trimitem ceva trupe pe unde se caftesc ei.
    Prin urmare, Phutin and co. sunt vor fi tratati mai cu blandete de republicani, Israelul va fi "salvat" samd.
    Politica americanilor este simpluta: prin aletrnanta mandatelor castiga toti...americanii care trebuie sa castige.
    • +1 (1 vot)    
      bun comentariu jackal (Marţi, 15 noiembrie 2016, 14:34)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cu precizarea ca si regimul Obama a umplut lumea de ARME.
      • 0 (0 voturi)    
        cand ma uit cate greseli de scriere am facut.... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:01)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        :D
  • +1 (1 vot)    
    stranie pozitionare (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:32)

    VladBerliba1 [anonim]

    Stranie pozitionarea asta elitista.

    Elita fiind cine ?

    Politicienii alesi, guvernul Ciolos de tranzitie, viitorii alesi ? Elita pro-Hillary ?

    Si ceilalti cine sunt ? Idiotii utili care se uita la elita sa le spuna ce sa faca ?

    Interesanta pozitionare ... nimic de zis ... Idiotii utili inteleg ca sunt etnici romani care locuiesc probabil in tara si care au alta parere decat cea a elitelor ?