​Dragi moldoveni, lasati dezamagirea deoparte si mergeti la vot

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2016, 9:07 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Stiu, aveti un stat care v-a dezamagit profund. Aveti politicieni mai corupti si mai duplicitari decit v-ati fi imaginat. Au facut totul sa va trimita in strainatate pe voi, cei mai curajosi si mai nemultumiti dintre cetateni. Si noi, romanii, sintem deseori satui de cei ce ne conduc si avem tentatia sa-i socotim o apa si-un pamint si sa-i boicotam la alegeri. Dar, cumva, noi am gasit resursele ca la fiecare moment decisiv sa alegem directia corecta. Incercati si voi, dragi moldoveni. Va costa citeva minute dintr-o zi.

Candidatul pe care il veti alege ca presedinte al tarii nu va aduce rezolvarea problemelor voastre. Constitutia Republicii Moldova arata ca puterile presedintelui sint limitate. Dar un presedinte ales direct de popor are o arma de temut: cuvintul. Prin puterea data de alegerea directa, cel mai votat om al Republicii devine si cel mai legitim purtator de mesaj in numele cetatenilor sai. Iar cuvintele si ideile au o putere uriasa; ele schimba lumea.

Aveti de ales azi intre un candidat care reprezinta actuala clasa politica si o candidata care aduce un aer timid de schimbare. Nu-i ascultati pe cei care va cer sa votati pe criterii geopolitice, cei care spun ca trebuie sa votati cu inima pentru o iluzorie unire cu Romania.

Unirea cu Romania nu se face pentru ca asa vor citiva analisti si politicieni romani decuplati de realitate sau in cautare de voturi facile in rindul unionistilor. Unirea se va face cu doua conditii: ca voi, moldovenii, sa o vreti; si dupa ce va rezolvati problemele interne. Deocamdata, e un non-subiect, iar votul pentru unionisti la prezidentiale a aratat categoric asta.

Votul de azi e despre tara voastra si despre cum puteti sa faceti o bresa in zidul gros cu care coruptii s-au inconjurat de frica poporului. Stiu ca e greu sa mai credeti ca vreunul dintre ei va poate ajuta; in ultimii ani i-ati vazut cum, in numele UE si al valorilor occidentale, v-au furat cu nonsalanta de odinioara a comunistilor sovietici si moldoveni.

Poate ca si de data asta e la fel. Dar nu stiti pina cind nu incercati. Pina la urma, viata e un lung sir de alegeri. Acum insa aveti in fata o alegere cu impact teribil asupra viitorului vostru. Dezamagirea nu-i o scuza pentru refuzul implicarii. Nici descurajarea.

Am vazut in diaspora moldoveneasca initiative extraordinare: oameni care isi pun casa la dispozitie pentru cetatenii veniti la vot din orase fara sectii; oameni care isi pun masinile la dispozitie pentru transport pina la statia de vot. Seamana mult cu ce-au facut si romanii in 2014.

Pentru voi, moldovenii de acasa si cei din Romania, votul e mai usor: aveti sectia aproape de casa. Mergeti la vot si mai dati o sansa tarii voastre. Si nu uitati, votul, cuvintul si ideea sint armele cele mai puternice din lume.










4329 vizualizari
  • -13 (17 voturi)    
    Celovek Pantazi (Duminică, 13 noiembrie 2016, 10:21)

    feisbuk [utilizator]

    De la Carpati spre est, oamenii nu stiu ce este aceea libertatea. Nu au in gena lupta pentru libertate si drepturi ci sunt doar produsul unui melanj nefericit intre iobagi, mujici si proletari. A unui spatiu violat sute de ani de ortodoxie, rusi, turci si moldoveni.

    O atitudine a omului invins, supus si umil.



    "Si nu uitati, votul, cuvintul si ideea sint armele cele mai puternice din lume."
    Asa au facut si ucrainienii iar Maidanul lor a dus la jumatate din tara lipsa.
    • 0 (2 voturi)    
      e disperat (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:13)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Ca nu castiga Maia 52% ora 20 ,putin foarte putin.
      Maia presedinta de bloc fara familie si copil va pierde
  • +14 (14 voturi)    
    Buruiana moscovita Dodon (Duminică, 13 noiembrie 2016, 10:43)

    un domn [utilizator]

    vrea sa distruga ce are bun Moldova....
  • +7 (11 voturi)    
    Dupa opinia voastra, unirea nu va fi niciodata (Duminică, 13 noiembrie 2016, 11:03)

    Lawrenciu [utilizator]

    Sigur, noi romanii am ales mereu "directia corecta, calea corecta" : cea a mafiei PSD-iste. Din aceasta cauza, Romania e de 26 de ani intr-o saracie si subdezvoltare continua, pentru ca s-a ales "calea corecta", adica PSD.
    Iar in legatura cu unirea, articolul respectiv spune un lucru absurd si anume ca: "Unirea se va face cu doua conditii: ca voi, moldovenii, sa o vreti; si dupa ce va rezolvati problemele interne" ( si asta cand va fi, prin anul 2100? ).
    Va intreb: voi vorbiti serios? Unirea nu se va face niciodata, daca nu se incepe de la clasa politica, de la Parlament, Guvern si Presedentie!
    Normal ca multi basarabeni nu doresc unirea cu Romania, ca sunt indoctrinati! Cei 45 de ani de comunism stalinist au distrus tot ce era romanesc in Basarabia: biserici, scoli, elita intelectuala. Au deportat si ucis aproximativ 1 milion si ceva de romani si alte cateva zeci de mii de familii, pe parcursul anilor de dupa 1945 ( deportari fiind si intre 1940 - 1941 ), fiind aduse populatii rusofone, pentru a fi modificata structura etnica a Basarabiei, astfel incat populatia romaneasca sa fie depasita numeric de rusi si ucraineni.
    Limba romana a fost inlocuita cu rusa, iar istoria a fost falsificata si indreptata impotriva Romaniei, fiind impanzita de minciuni si propaganda sovietica (limba moldoveneasca, poprul moldovenesc, etc).
    Ce vorbiti voi? In aceste conditii, fara sprijin si initiativa din partea politicienilor din Romania si Basarabia, unirea nu se va realiza. Integrarea in UE a R. Moldova, nu va fi in urmatorii 10 sau 20 de ani sau nu va fi deloc, deci sunt doar vorbe formale.
    Nu se poate ca orice decizie sa fie luata doar cu acordul poporului. Daca s-ar face un refendum in Romania, in care ar fi intrebarea "Doriti iesirea din UE?" iar poporul cel "inteligent" ar spune "DA", atunci politicienii trebuie sa se conformeze? Unele lucruri care tin de un ideal national, trebuie facute numai de o clasa politica serioasa, responsabila, nu de corupti sau de poporul "luminat".
  • -5 (15 voturi)    
    De ce (Duminică, 13 noiembrie 2016, 11:10)

    Ammonius [utilizator]

    s-ar duce moldovenii la vot domnule autor? Ca sa aleaga intre un reprezentant al rusilor si unul al americanilor? Unde este candidatul moldovean sau roman sau cum vrea el sa-si spuna, al pamantului. Maia vorbeste moldoveneste/romaneste mai prost decat rusnacul dodon. Face dezacorduri de limba nespecifice graiului moldovenesc cu atat mai putin limbii romane. Unul vorbeste despre est, celalalt despre vest. Romania nu-I pe nicaieri pentru ca nu-I nici macar in Romania. Steagul nostru national a devenit ala cu stele galbene. Interesul american cere scoaterea Transnistriei de sub rusi. NU AVEM NEVOIE DE TRANSNISTRIA. Basarabia istorica nu include transnistria. Marii nostril voievozi ai Moldovei nu au stapanit transnistria. De ce ne cramponam de un teritoriu doar ca sa servim interesul american? La o adică, in contextul unei viitoare uniri, de ce sa aducem in granitele tarii peste 2 milioane de rusnaci dusmanosi? Sa avem o noua coloana a 5-a de parca nu e de ajuns cea pe care o avem deja. Cei care sustin asa zisa integritate teritoriala a republicii Moldova sunt adversarii mascati ai ineresului national, al neamului nostru fie ca ne zicem romani sau moldoveni. Mai bine ne-am "orienta" spre recuperarea teritoriilor de la un alt ocupant veroce, sora rusiei, ucraina. In Moldova avem un singur adversar: toti slavofonii, rosofoni, ucrainieni, gagauzi, toti cei care refuza sa invete romaneste (moldoveneste daca le place mai mult asa). Toti veneticii slavi, toti slavofonii sa invete romaneste (sau moldoveneste - e bine si asa) sau sa plece de pe teritoriul nostru latin.
    • +3 (5 voturi)    
      Altul (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:10)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Ammonius

      Mosule, du-te si te culca.
  • +5 (5 voturi)    
    Oameni si locuri (Duminică, 13 noiembrie 2016, 11:22)

    cinevatus [utilizator]

    Citeam undeva ca moldovenii au votat pentru Dodon in primul tur, in locuri in care Romania a investit in gradinite. Frumos ce sa zic.

    Eu ma declar pesimist azi. Si nu mai putem da vina pe lipsa de candidati sau ca fortele politice pro-europene nu s-au coalizat.
    • 0 (2 voturi)    
      si? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Si daca ar fi asa, care ar fi problema? Cat timp alegerile sunt corecte, ce treaba au banii de gradinite cu Dodon?
      Crezi ca Romania ar trebui sa investeasca in gradinite in care sa se voteze doar pentru Maia Sandu?
      Ganditi un pic, inainte de a abera.
  • -16 (18 voturi)    
    hahahahahaha (Duminică, 13 noiembrie 2016, 11:51)

    xanti [utilizator]

    Cata disperare ca va castiga Dodon ,a castigat Truuuuuump in USA ati uitat ,de acum nu se mai baga in Europa.
    Gata cu jandarmul mondial .
  • +12 (14 voturi)    
    537 (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:14)

    motanul_gri [utilizator]

    Doar 537 voturi a obtinut republicanul George W Bush mai mult decat contracandidatul sau democrat Al Gore in statul Florida, la alegerile prezidentiale din SUA in anul 2000.
    Acest numar de voturi pare insignifiant raportat la populatia Americii, dar el a fost suficient pentru ca Bush sa castige toti cei 25 de mari electori alocati in acel an Floridei, si implicit sa devina presedintele SUA.

    Soarta alegerilor din Republica Moldova nu este inca decisa. Orice se poate intampla, si fiecare vot conteaza.

    Frati moldoveni, mergeti la vot !
  • -2 (8 voturi)    
    merg moldovenii la vot (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:23)

    stefan2008 [utilizator]

    si voteaza Rusia... eu zic ca fiecare primeste ceea ce merita. Astia ar trebui expulzati din UE si trimisi la mama lor in Rusia. Iar cei 5% care vor unirea sa se mute in Romania si gata tot circul asta cu retardati.

    Este inadmisibil sa tii in relatie privilegiata cu UE o tara in care toate satele sunt pline de mankurti si retarzi fara limite care nici macar nu stiu bine limba rusa, dar ei voteaza cu Rusia.
  • +4 (10 voturi)    
    Nu ne mai sedati cu minciuni! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:32)

    harapalb [utilizator]

    "Si noi, romanii, sintem deseori satui de cei ce ne conduc si avem tentatia sa-i socotim o apa si-un pamint si sa-i boicotam la alegeri".

    Nu, domnule Cristian Pantazi, nu am ales directia corecta deoarece nu am avut niciodata aceasta optiune. Ni s-a pus pumnul in gura de fiecare data, dupa scenariul stiut, eficient, de care isi dau seama tot mai multi. Oamenii stiu in sinea lor foarte bine ca sunt doar terenul pe care calca cu nesimtire cei ce se joaca de-a ideologiile. Oamenii vad foarte clar si pacturile sinistre ale reprezentantilor acestor ideologii - exact o apa si-un pamant sunt (desi eu i-as numi acelasi rahat). Iar acea masa critica care trebuie sa impuna schimbarea nu actioneaza pentru ca e inca foarte sedata. O alegere corecta a romanilor ar fi sa mature pe jos cu politicienii si stapanii lor, sa impuna frica in acesti corupti dementi care si-au vandut sufletul iar la prima greseala sa regrete timp de 33 de vieti. Poate e greu sa va dati seama de acolo, din lumea ideologiilor, ca ceea ce ne-au facut si ne fac aceste "alegeri corecte" de care vorbiti cu usurinta costa VIETI, domnule.
    • +1 (3 voturi)    
      DA, Albule Harap ! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:54)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      Vorbesti cu dreptate ! Asa e, in RO se face vinovata intreaga clasa poliltica, elita intelectuala,intreaga presa de sindromul lasitatii fata de chiar tara lor ! Si s-a reusit astfel sa se imprime o conduita generala a politicii strutului, care isi vîră capu in nisip, fluturandu-si penele RAMASE LA VEDERE ! NU ! NU E NATIONALISM, NUPOATE FI INVINUIT POPORUL ROMAN CA ESTE NATIONALIST DACA- SI APARA FIINTA NATIONALA SI INTEGRITATEA LUI PROPRIE,FIE CA SE AFLA DINCOLO SAU DINCOACE DE PRUT! POTI INVINUI GERMANIA CA S-A UNIFICAT SI SI-A REFACUT TARA, PUNÎND CAPAT URMARILOR CELUI DE AL II-LEA RAZBOI MONDIAL?
      Toate guvernarile ultimilor 27 de ani din RO s-au aratat nedemne de soarta poporului roman !
  • +4 (10 voturi)    
    Responsabilitate (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:38)

    lentz [utilizator]

    Dupa parerea mea dvs sunt cam defazat pe subiectul asta.
    Aici nu e vorba de nationalism retrograd, expansionim sau umflare de muschi, aici e vorba de RESPONSABILITATEA TARII fata de cetatenii ei. Pentru ca eu ii consider pe basarabeni cetatenii Romaniei.
    In locul Basarabiei putea fi Teleormanul sau Vasluiul sau orice alta zona a tarii asa ca ma cutremur cand aud ideea asta de rezolvati-va voi problemele interne si dupa stam de vorba daca va vrem. Sau cand se fac calcule economice. Hai sa zicem asta si teleormanenilor, vasluienilor, tulcenilor, oltenilor etc. Ia plecati voi din Romania cu tot cu bucata de pamant pe care stati ca oricum nu aduceti plus valoare!
    Romania este RESPONSABILA pt urmasii romanilor rapiti in 1940, asa cum e responsabila pentru toti romanii fie ca sunt olteni, munteni, ardeleni, banateni, etc care se afla in nevoie.
    Sunt consternat si rusinat de lipsa de reactie a tarii si de lipsa de solidaritate a romanilor ramasi intre granitele ei actuale.
    E ca si cand iti trimit copiii la orfelinat iar cand ai ocazia sa-i aduci in sanul familiei razi de ei ca nu stiu sa se spele si le reprosezi ca au invatat sa fure.
    Sau ca atunci cand fata iti este rapita, sechestrata si violata ani de-a randul de un nenorocit iar cand ai ocazia sa o scapi o intrebi daca vrea cu adevarat sa mai plece in conditiile in care aceasta e traumatizata psihic si lipsita de repere.
    Tot o criticati pe asta cu populismul... E mult mai buna o campanie pro-unire chiar din motive populiste decat nimic. Si hai sa fim seriosi ca, din pacate, nu castigi mare voturi in Romania cu asemenea tema.
  • -8 (10 voturi)    
    Maia nu are nici o sansa (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:32)

    xanti [utilizator]

    Rusia nu ar accepta niciodata ca Moldova da faca parte din NATO.
    Cu Maia presedinte putem fi siguri de un razboi civil in Moldova ,foarte aproape de Romania.
    Castiga cu siguranta Dodon .
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 16:45)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      La fel cum au castigat si Nastase si Ponta atunci cand parea ca nimeni nu ii poate opri.
    • +4 (6 voturi)    
      Oracolule (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:49)

      Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu vrei sa ne spui si ce numere ies la loto?
      ca prea esti sigur de rezultat. O spui ca sa te linistesti pe tine sau ca sa punctezi la norma?
    • +3 (5 voturi)    
      Omiti ceva, si arunci o minciuna (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:25)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      o shoparla adica. Nu va fi razboi civil, va fi genocid comis de Omuletzii Verzi. Hai mai de'va dracu' de postaci sovieti.
  • -3 (5 voturi)    
    Dragi moldoveni... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 18:33)

    Irina25 [utilizator]

    ...indiferent ce ati vota, tot in mizerie o sa traiti. Totusi, aveti sansa sa-i alegeti pe cei care o sa va fure si batjocoreasca in continuare.
    Vedeti in tara vecina: indiferent cine-i la putere, exista o mana de excroci care o duc bine, alatrui de slugile lor, in timp ce romanul de rand traieste din ce in ce mai greu, copilul lui neavand nicio sansa la o viata demna.
    • 0 (0 voturi)    
      te contrazic (Duminică, 13 noiembrie 2016, 20:01)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      In Romania o duc prost tocmai cei ce au votat proeuropean.
  • -1 (3 voturi)    
    cred ca (Duminică, 13 noiembrie 2016, 19:52)

    Toni_Romania [utilizator]

    ORICUM reunificarea Ro-Md nu este in agenda Usa/Ue si RM va ramane un no man's land intre imperii.