Primul balet Iohannis - Ciolos

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 14:21 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cand presedintele Iohannis spune ca "dupa alegeri este diferit fata de inainte de alegeri", pe langa mica tautologie se poate intelege ca una zicem in campanie, alta facem dupa. Asta a inteles, de pilda, Antena 3, care a titrat ca seful statului nu exclude un guvern cu PSD, in opozitie cu Ciolos, care a declarat in interviul pentru HotNews.ro ca “nu se vede” intr-un guvern cu partidul lui Dragnea. Atentie mare, insa, la nuante! Premierul a fost intrebat clar daca exclude, dar raspunsul n-a fost da, exclud, ci “nu ma vad”. O nuanta importanta, cum sunt toate virgulele puse in declaratiile politicienilor.

Ce inteleg pana acum din declaratiile celor doi actori-cheie este ca guvernul de mare coalitie n-a picat ca varianta in totalitate, asa cum am fost tentati sa interpretam la cald. As spune ca din declaratiile lui Iohannis rezulta destul de limpede ca, daca PSD vine cu o majoritate clara, o accepta.

In campanie fiind, Dacian Ciolos s-a vazut silit sa gaseasca o formula suficient de ambigua, menita sa dea impresia, pe de-o parte, ca face din PSD inamicul absolut, iar pe de alta parte sa lase deschisa poarta unei eventuale colaborari. Atentie inca o data la detalii. Una e sa spui ca nu te vezi, dar la o adica sa accepti broasca raioasa daca n-ai altceva pe masa. Cu totul alta e sa spui ca excluzi categoric broasca raioasa din meniu chiar daca mori de foame.

Pe moment, imposibilul pare sa-i fi reusit. Dar ulterior i s-a reprosat de catre public tocmai tentatia sa de a evita raspunsuri transante la mai toate intrebarile pe teme sensibile. Unii au remarcat ca hainele de tehnocrat ale premierului Ciolos par a fi croite dintr-o buna stofa, de politician sadea.
Cel mai bine s-a vazut fuga de raspunsuri cand a fost intrebat despre casatoriile intre persoanele de acelasi sex. Presedintele Klaus Iohannis a pledat pentru toleranta, as spune intr-un fel curajos intr-o tara ultraconservatoare. In schimb, premierul Dacian Ciolos a preferat sa impace si aici adeptii ambelor tabere, afirmand ca pledeaza atat pentru toleranta, cat si pentru familia traditionala. Or, in chestiunea concreta a interzicerii casatoriilor gay, nu poti fi si pentru si impotriva in acelasi timp. Pur si simplu nu se poate decat cu riscul de a-ti atrage in final antipatia ambelor parti.

Cateva observatii acum referitoare la celalat actor-cheie, Klaus Iohannis. Merg din cand in cand in delegatia de ziaristi care-l insoteste cu seful statului tocmai pentru a-i observa pe teren,  in mod nemijlocit de filtrul televiziunilor, comportamentul, evolutia si capacitatea de reactie pe teme sensibile. Ceea ce presa a observat deja de cateva saptamani s-a vazut si la Bruxelles. Klaus Iohannis a intrat in priza, vorbeste mai mult cu ziaristii, a renuntat sa citeasca de pe hartii fiecare declaratie de presa si, marea noutate, raspunde la aproape orice intrebari.

Presedintele Iohannis a fost subestimat, cred, in privinta capacitatii de joc politic. Un singur exemplu. Public, Klaus Iohannis afirma ca nu tine ca Dacian Ciolos sa aiba carnet de partid pentru a-l desemna premier dupa alegeri. Toate informatiile indica insa ca realitatea este cu totul alta si ca presedintele a facut eforturi sa-l convinga pe Dacian Ciolos sa preia PNL dupa alegeri. Cred asa se explica de ce premierul Ciolos se irita cand este intrebat de planurile post-electorale Simte ca i se impune o traiectorie si asta nu pare sa-i convina deloc. 

Este, daca doriti, primul balet, abia perceptibil, detectabil numai la o atenta citire printre randuri,  intre presedintele Klaus Iohannis si premierul Dacian Ciolos. Sunt convins ca cei doi au o relatie foarte buna, ca actioneaza dupa ce vorbesc in prealabil si cad de acord asupra caii de urmat. Nu e cazul sa dramatizam. Dar la fel de bine se vede ca au stiluri diferite si, poate, planuri diferite.

In sistemul nostru constitutional, grija oricarui presedinte de la Iliescu incoace este sa joace in asa fel incat sa nu creasca un rival cu mana lui in primul mandat daca si-l doreste pe al doilea. Si tot istoria ne arata ca, oricat s-ar stradui, presedintele si premierul ajung repede la neintelegeri daca amandoi manifesta ambitii politice pe termen lung. Daca Ciolos i-a garantat lui Iohannis ca nu va dezvolta vise prezidentiale in 2019, istoria nu se va repeta de aceasta data. Daca nu, primul balet se va transforma treptat in altceva, cu timpul.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
15003 vizualizari
  • +20 (34 voturi)    
    pentru a nu starni trantorii P$D (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:30)

    un domn [utilizator]

    consider ca KiWi si dl Prim Ministru Ciolos au actionat Diplomatic ! pot intelege si altii pot intelege ca Democratia Va Functiona Mai bine cu 55 % USR in Parlament ! altfel Democratia cu P$D majoritar ne apropie de un ratting de tzara gen "JUNK" ceea ce NU este de dorit. Alternanta la putere prin trecerea P$D intr o crunta minoritate este Un Fapt la Care NOI TOTI TREBUIE sa actionam ! Exista si comentatori pro P$D si pro penele, acestia TREBUIE sa inteleaga ca Idolii Lor I au Pacalit 3 decenii...nu mai avem rabdare !
    • +12 (20 voturi)    
      ... (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:47)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Incep sa prind curaj si optimism . Dar mai e un singur hop , cred cu tarie ca mai avem un singur hop de trecut pana cand lucrurile vor deveni ireversibile .

      Avem un presedinte caruia ii putem reprosa multe dar nu si rea intentie sau coruptie . E corect omul si sunt convins ca are bune intentii , un pas urias fata de toti cei dinaintea lui . Si ce e si mai imbucurator e ca incepe sa isi intre in piele . Sa fie mai dinamic , mai activ , mai prezent , mai priceput . Invata .

      Avem un premier care le are cam pe toate , integritate, dorinta si competenta .

      Si avem un nou partid cu care chiar putem sa votam . va creste, va invata , isi va defini o structura si o ideologie mai bine, va elimina eventualii dubiosi care se vor strecura printre ei inevital la aceste parlamentare . Poate ca PNL va fi astfel fortat sa se reformeze si el . Societatea romaneasca incepe sa se miste , sa colaboreze si sa fie dinamica .

      PSD pe termen mediu nu mai are cum sa reziste in piata . Le mor votantii si cu cei morti nu prea se mai poate vota , via DNA. E un partid care inevitabil va muri in umatorii 10 ani . Generatiile mai noi sunt atrase prea putin de el .

      Dar ai e un singur hop , alegerile astea . Daca scapam si acum , crd ca drumul spre bine devine ireversibil .
      • -5 (9 voturi)    
        curaj si optimism (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:40)

        Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Esti extraordinar de euforic, ma intreb ce ai luat ?
        • +7 (13 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 2:02)

          Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

          O doza prea mare de bun simt si decenta . iti recomand .
    • -2 (6 voturi)    
      O alta ofesiva? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 14:13)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Avalansa de „stiri” despre Kovesi a incetat. Acum au alte obiective: Iohannis, Ciolos si Pruna. Zvonurile curg si orice-ar spune oamenii astia, se trunchiaza si se interpreteaza, agitand populatia.
      Sa fie goana dupa stiri, combinata cu prostia? Sau o ofensiva violenta, calculata dupa formula utilizata de Ghita impotriva lui Kovesi?
      Ce-ar trebui sa faca oamenii acestia? Sa-si calculeze fiecare fraza? De-abi a iesit Iohannis din tacerea autoimpusa si cred ca se vrea din nou de la el autocenzura exagerata. Ar fi o greseala. Abia acum simt si eu ca avem un presedinte. Iohannis trebuie sa continue pe linia aceasta, care mi se pare cinstita si de bun simt. Iar daca sar cu interpretarile, sa aduca precizarile de rigoare.
      Raluca Pruna ar trebui s-o termine cu metaforele, sa se exprime riguros si direct.
      Ciolos prea se da dupa cires. Am asteptat de la el o critica obiectiva a grelei mosteniri. Am asteptat idei de reforma pe care, daca parlamentul retrograd le respingea, vina era a parlamentului. Asa, ii apartine.
      Acum, in ceasul al 12-lea, sa spuna clar una dintre urmatoarele fraza: „Dragi romani, nu vreau sa fiu PM dupa expirarea acestui mandat” Sau: „Dragi romani, am convenit cu PNL si cu USL sa accept sa fiu propunerea lor de PM. Asa ca, daca ma vreti, votati candidatii lor ”
  • -2 (10 voturi)    
    ok, dar ca alternativa la worst case scenario (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:37)

    AG [utilizator]

    in care PSD are in mana TOATE sforile, e totusi preferabila o noua "solutie imorala", cu toate ca asta ar insemna sacrificiul (politic) suprem pentru Ciolos. Ma insel?
    • +4 (10 voturi)    
      nu-s convins... (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AG

      daca era lasat Ponta la guvernare pina-n 2016, PNL/USR cistigau acu detasat. Nu poti sa iei la infinit guvernarea de la un PSD cistigator in alegeri fara ca la urmatoarele agegeri sa-i faci din nou cistigatori.
      • +8 (12 voturi)    
        Daca era lasat (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:01)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ponta la guvernare pana in 2016 , Dragnea organiza alegerile. Mii si mii de morti ieseu din cimitire si votau. De groaza !
        Asa , Ciolos organizeaza alegerile . Altceva !
        Deja se anunta camerele de filmau in sectiile de votare si alte mici amanunta care vor stopa frauda.
        Acum lupta se va da pe bune. Vom iesi la vot si vom castiga.
        PSDin opozitie. ALDE la lada de gunoi a istoriei.
        • 0 (0 voturi)    
          mmm (Luni, 24 octombrie 2016, 13:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          da, e adevarat, dar odata cu mortii votau si vro 2 milioane din cei care de obicei stau acasa.... Daca e sa ne gindim bine, Ponta era premier organizator de alegeri si concomitent candidat la presindetie in 2014, cind si-a luat-o la 10 procente... Nu-s asha de multi mortii care pot fi adusi la vot pe cit zice legenda...
  • +17 (27 voturi)    
    Contradictie (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:47)

    danen [utilizator]

    Nu a fost nici o contradictie la Ciolos si nici nu a vrut sa impace ambele tabere.

    Poti sa fii tolerant cu homosexualii si sa nu fii de acord cu casatoriile lor. La fel cum poti sa fii tolerant cu cei care voteaza PSD dar sa nu votezi ca ei.

    Nu vad ce legatura are toleranta cu a avea fix aceleasi idei pe care le ai tu sau a fi de acord cu aceleasi lucruri cu care tu nu esti de acord.

    Daca e democratie si e toleranta te acecpt cum esti, dar nu trebuie sa fim tot timpul de acord. Si eu si tu trebuie sa ne supunem deciziei majoritatii si putem la randul nostru sa ne sustinem pucntul de vedere.
    • +5 (7 voturi)    
      Pai sa ne intelegem (Vineri, 21 octombrie 2016, 17:02)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Pai sa ne intelegem si sa nu trecem la concluzii exagerate. Exact atitudinea care o ai tu o presupune democratia dar ce zici de cei care se opun isteric unui demers pentru referendum care este tocmai pentru a stabli vointa unei majoritati (se va descoperi care e majoritatea atunci) pe o tema care este divergenta?
  • -7 (19 voturi)    
    la ce bun (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:54)

    xanti [utilizator]

    Sa ne batem capul cu balete cand dupa alegeri vom avea o tornada daca castiga PSD,KJ va avea o mare problema sa nu isi scranteasca glezna impins pe scari.
  • -7 (13 voturi)    
    cu panzele sus, spre un nou usl'am (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:07)

    korkodell [utilizator]

    nu se vede ciolos intr'un guvern cu psd..
    ..totusi, daca inchide ochii..
    cu dancu vice. ca acuma.
    ministri si de colo si de colo. concordie nationala, pt. realizarea tzelurilor, pardon, targheturilor, cum se zice mai nou in ioropian langhegi...

    usl II.

    dragnea a fost lucrat in foi de vitza, este umilul yes man dorit de ...sistem.
    se pare ca actorii cu ambitii sunt cam dati deoparte.

    pas cu pas, spre lucrul bine facut.

    salvatorii rumaniei, soroseii...tot cu giohaniz, tot cu ciolosh. sa prinda si ei macar un post de menistru, macar la cultura, sa mai salveze monomente.
    deci, tot usl'am.
    nu putura salva bucurestiul, facut ferfenita, si'acum s'au apucat de salvat rumania.

    vom urmari cu atentie, cu popcorn si bere.

    haoleooo, era sa'l uit pe herru, care cica s'ar fi inviorat.
    pai, base, cat i'a detestat el, pe tarliceanu si pe dottore, le'a zis macar dupa porecla.
    niciodata nu le'a zis in scarba...indivizi.
    la asta nu ne asteptam, de la un niamtz.
    asa'i dom tapalaga ? :-)
  • +11 (17 voturi)    
    Dupa 11 decembrie sa nu vina peste noi (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:29)

    Susufler0 [utilizator]

    "Batuta" de la Pojorata, cu deschizatori de hora in persoana lui Dracnea si Tampiceanu, ca altfel ne descurcam noi cu "baletul" Iohannis-Ciolos !

    Diferentele dintre cele doua dansuri sunt fundamentale :

    Unul, "Hora" lui Livache si Anton parjoleste totul in calea ei, de nici FMI, BM, UE, SUA, NATO nu mai reusesc sa refaca, celalalt "Baletul" in regia neamtului Werner cu Julien ca Prim Balerin, va fi controlat de "orchestra" pesedista din Parlament, in asa fel incat la sfarsitul stagiunii publicul votant sa nu ceara Bis !

    Ce vrea sa insemne asta ? Ca atata timp cat PSD va fi votat
    de asemenea maniera incat sa poata face jocurile in Parlament (vezi cazul guvernarii Tariceanu din 2006-2008) si al Guvernarii Ciolos din acest an, nimic durabil nu se poate construi in Romania : nici sosele nici programe, nici legi.

    PS. Un cancer ori e extirpat total, ori te omoara pana la urma !
  • +7 (17 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Vineri, 21 octombrie 2016, 17:52)

    pardalian [utilizator]

    Am vazut si interviul video cu premierul si am remarcat incisivitatea cu care ati insistat pe subiectul casatoriilor gay. Mi s-a parut complet ne fairplay din partea dvs. sa aduceti in discutie un subiect delicat ca acesta. Mai ales ca este complet IRELEVANT pt dezvoltarea economica a tarii. Ca sa fac o paralela un pic fortata mi-ati amintit de biciclistii care fac demonstratii pt piste de biciclete (dar din acelea ultra moderne) in timp ce noi nu avem asfalt pe strazi sau canalizare. Sau educatie buna sau sistem de sanatate adevarat, etc
    Ciolos a acceptat aceasta sarcina incredibil de dificila in contextul actual si brusc toata lumea da in el ca nu face mai mult. Oare ati trecut de partea PSD-ului si dvs? Articolele din ultima vreme vadesc o tendinta populista caracteristica stangii. Pacat! Parerea dvs. era un reper . Cel putin pt mine.
    • +6 (8 voturi)    
      Chiar asa ! (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Domnul Tapalaga voia neaparat sa se bage in planul de guvernare rezolvarea problemei gay-lor.
      Nu cred ca e urgenta.
      Vom face mai intai Referendum pe tema aceasta si vom proceda conform rezultatului.
  • +6 (10 voturi)    
    Cernerea graului de neghina (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:16)

    motanul_gri [utilizator]

    Nimic nu ar demobiliza mai mult electoratul de dreapta decat vreo aluzie din partea sefilor PNL, USR sau din partea dlui Ciolos ca dupa alegeri ar fi dispusi la o coabitare cu PSD-ul.
    Foarte putini s-ar mai deranja in duminica alegerilor sa faca un drum pana la sectia de votare, daca ar sti ca votand PNL sau USR voteaza de fapt un viitor partener de guvernare al penalilor pesedisti.

    Modul in care s-a desfasurat campania alegerilor locale si rezultatul acestora pot furniza cateva lectii valoroase strategilor partidelor.

    Mie unul imi este clar ca dl Ciolos si partidele de dreapta care probabil il vor sustine au o singura optiune pentru a castiga lupta electorala: atacul. Soarta alegerilor va fi decisa de modul in care acestia vor reusi (sau nu vor reusi) sa convinga cetatenii indecisi ori dezamagiti sa iasa la vot.
    Iar pentru asta e nevoie de un discurs transant, de teme de dezbateri care sa rezoneze cu prioritatile si asteptarile publicului, de un mesaj hotarat ca dreapta, in parteneriat cu dl Ciolos, stie ce are de facut si este decisa sa faca ce spune.

    Energia si incisivitatea dovedite de dl Iohannis in ultima vreme vin sa imi confirme aceasta parere. Presedintele a dovedit si in trecut ca este perfect capabil sa iasa din "carapacea" sa diplomatica si sa puncteze atunci cand are cu adevarat nevoie. Cu siguranta, acum este un astfel de moment: dl Iohannis va face ceea ce ii sta in putere (in limitele Constitutiei) pentru a nu fi obligat sa coabiteze in ultima jumatate de mandat cu un guvern compus din hoti, mincinosi si corupti.
  • -6 (10 voturi)    
    Cum s-o numi (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:18)

    MarioaraBadauta1 [anonim]

    Ceea ce se intimpla la noi?Daca Ciolos e deja ales sa fie numit si Mutul inviorat se roaga de el,de ce mai cheltuim bani sa facem alegeri?Ce fel de democratie mai e si asta?Si daca PSD plus strinsura sint majoritari ce poate face Ciolos cu un parlament ostil?N-a facut el acum ca nu l-a deranjat nimeni de un an de zile dar dupa alegeri ce-o sa faca ?Ciolos e gata sa fie premier si peste PSD n-are nicio jena.Nici nu candideaza nu vrea sa-si strice imaginea sa dea mina cu toti nespalatii si sa promita cind stie ca nu e bun de nimic.Iohanis il pune pe Ciolos pt interesul lui sa nu creasca alt politician care in 2019 ar putea sa-i sufle presedintia.
    • +5 (9 voturi)    
      Dar de ce sa candideze ? (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MarioaraBadauta1

      Constitutia nu cere imperativ ca prim 0ministrul sa fie membru de partid !
      Presedintele numeste un om agreat de partidul castigator si de Presedinte, acest om formeaza un guvern si acel guvern este validat de parlament. Cam asa este , nu ?
  • +12 (14 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:31)

    mprodanus [utilizator]

    Din pacate, in problema casatoriilor hetero, sau homosexuale, sunteti atat de conditionat ideologic (fara voie), incat sunteti incapabil sa vedeti lucrurile in adevarata lor lumina.
    Domnul Ciolos, cu toate pacatele lui, a avut de aceasta data o pozitie echilibrata si nu una neconditionat pro gay, cum poate ati fi dorit.
    Mai cititi si mai reflectati!
  • +5 (5 voturi)    
    Schimbarea este in desfasurare.... (Duminică, 23 octombrie 2016, 8:33)

    TRABI [utilizator]

    Ce sa-i faci dom'-le Tapalaga . Asa-i cand tara-i impaienjenita de mafie . Dumneata , daca ai fi presedinte , ce raspunsuri ai da ? Eu cred ca Iohannis a procedat si procedeaza corect . Rezultatele adevarate , se vor obtine progresiv , asa cum a promis presedintele . Schimbarea este in desfasurare .