PSD are o noua gaselnita pentru sifonat banii statului. Blestemul firmelor de stat

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2016, 16:06 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
De o luna, primarii PSD din Bucuresti si din alte orase se intrec in infiintarea de firme noi de imobiliare, dezinsectie, paza, sondaje de opinie si alte obiecte de activitate. Liviu Dragnea insusi a anuntat ca in programul de guvernare a prevazut infiintare de noi firme de stat alimentate dintr-un fond suveran de investitii. In spatele promisiunilor ca aceste firme vor face proiecte minunate se ascunde o realitate mult mai prozaica: aceste firme au designul unor instrumente pentru furtul banilor publici.

  • O scurta paranteza. Firmele de stat sint un blestem pentru Romania. O spun nu de pe o pozitie ideologica, ci ca urmare a miilor de anchete de presa si a sutelor de dosare DNA care arata rolul lor esential in interiorul mecanismelor de coruptie. Daca va uitati doar pe dosarele Vasile Blaga, Victor Ponta - Dan Sova, Microsoft, CE Oltenia, toate au avut de-a face cu coruptia din firmele de stat. Nu mai vorbim de modul in care multe dintre ele distorsioneaza pietele pe care activeaza, de comportamentul economic aberant (companii de stat monopoliste pe pierdere) si de potentialul de dezvoltare pierdut din cauza managementului deseori catastrofal. Cu toate aceste evidente, politicienii stau calare pe ele si nu le vor privatizate nici in ruptul capului. Motivul e simplu: o companie de stat e privita de majoritatea politicienilor ca o vaca de muls. Locul in care, odata ajuns la putere, poti sa-ti angajezi niste cunostinte, poti sa impui contracte cu spaga inclusa, poti sa sifonezi bani pentru partid.

Revenim la noua moda lansata de PSD. Mi-a atras atentia acum citeva saptamini indirjirea cu care Gabriela Firea si-a prezentat si aparat ideea de a infiinta o firma a Primariei Bucuresti care sa intre pe piata imobiliara. Apoi, Primaria Bucuresti a venit si cu alte idei de firme, care sa se ocupe de distrugerea tintarilor si a sobolanilor.

In paralel, Consiliul Local al Sectorului 1 (condus de PSD-istul Dan Tudorache) a fost imputernicit sa faca o firma a Primariei Sector 3 pentru prestarea serviciilor de paza la  obiectivele pe care le administreaza. Astazi, Consiliul General a aprobat infiintarea a doua noi firme pe langa Consiliul local Sector 1: una care va presta servicii pentru cladirile domeniul public si o alta care va presta servicii si executarea de lucrari pentru imobilele proprietate publica si privata a municipiului Bucuresti, cu exceptia cladirilor.

Si Consiliul Local Sector 3 (condus de alt PSD-ist, Robert Negoita) are doua societati comerciale, un SA si un SRL, insa activitatea acestora e perfect opaca: nu stim pe ce dau banii fiindca nu au contractele pe site, nu stim cum si-au selectat angajatii, plus ca ambele au fost implicate in mai multe scandaluri, dupa cum a relatat colega mea, Catiusa Ivanov, intr-o analiza dedicata fenomenului.

Numai ca Firea nu a anuntat in programul sau electoral ca vrea sa infiinteze firme ale Primariei. Nici un cuvint despre aceste intentii in Programul sau pentru Bucuresti. Candidata Gabriela Firea nu a explicat in campanie de ce ar vrea firme de stat.

Tendinta e clara. Ea a fost intarita de presedintele PSD, Liviu Dragnea, care a anuntat intr-o conferinta de presa ca in programul de guvernare al PSD pentru alegerile parlamentare figureaza o masura similara. Dragnea a anuntat ca PSD vrea sa infiinteze un "fond suveran de dezvoltare și investitii", alimentat cu activele si dividendele companiilor actuale de stat. Din acest fond ar urma sa fie infiintate alte companii de stat, printre care si "companii greenfield în zone care acum nu sunt atractive pentru investitori".

Veti spune ca nu e nici o problema, e logic ca un partid de stinga precum PSD sa vrea cit mai mult firme de stat. In definitiv, stinga e adepta unei implicari mai mari a statului in economie.

Problema e ca aceste companii functioneaza ca niste entitati perfect opace. Surse politice au explicat pentru HotNews.ro ca PSD vrea sa le utilizeze ca pe o posibilitate de eludare a legislatiei privind achizitiile publice. Avem deja exemple din trecut. Mecanismul e simplu: firma primariei X are in derulare proiectul de construire a unui bloc de locuinte sociale, si in loc sa il construiasca singura, atribuie contractul de constructie unei firme prietene. Fara licitatie, complet arbitrar.

Avantajele sint doua: primaria X scapa de constringerile licitatiei, dar scapa mult mai usor si de atentia publicului (presa, ONG-uri). Cum scapa de atentia publicului? E foarte greu de urmarit traseul contractelor daca acestea nu sint publicate pe SEAP. Exemplul opacitatii celor doua firme ale Primariei Sectorului 3 e relevant.

Un alt avantaj al acestor firme de stat e modul in care fac angajarile. In mod traditional, aceste firme evolueaza "sub radar"; din lipsa resurselor, presa si societatea civila este mult mai atenta la institutia - mama (primarie, de exemplu), decit la puzderia de firme infiintate de aceasta. Ca atare, modul in care se fac angajarile la aceste firme cu capital de stat excede deseori cadrul legal. Asa se face ca in timp aici se aduna clientela de partid, rude si obligatii.

Sintem, asadar, in plina dezvoltare a acestui fenomen: firme cu capital de stat deschise pe banda rulanta care vor intra in pietele unde exista deja o competitie reala. Inainte de alegerile locale, candidatii PSD nu ne-au anuntat ca vor avea acest comportament, dar odata ajunsi primari exact asta fac. Inainte de alegerile parlamentare, PSD - prin vocea presedintelui Liviu Dragnea - ne-a anuntat ca, odata ajuns la guvernare, va deschide noi companii de stat. Nici vorba despre privatizarea "gaurilor negre" din economie, ci infiintarea unora noi. Nici vorba de eliminarea potentialelor surse de coruptie, ci crearea unor noi "tentatii”.










9981 vizualizari
  • +39 (41 voturi)    
    eu cred... (Joi, 29 septembrie 2016, 16:16)

    liviu_ [utilizator]

    ca astia se pregatesc de guvernare...
    (a se traduce... marele jaf)!
    incep sa-i terfeleasca numele sefei dna pentru a avea motiv sa o demita, incep sa-si faca firme pentru spalare de bani...
    ce sa mai ... niste mafioti prevazatori care se gandesc la viitor!
    noi, trebuie sa facem TOTO CE PUTEM !!! pentru ca psd si alde sa NU castige alegerile din decembrie...
    daca le castiga ne-am ars rau de tot!!!
    astia o sa intoarca tara innapoi 15-20 de ani... (la nivelu in care dacaaveai o functie decenta cat de cat sau ceva bani puteai face practic orice si nu iti facea nimeni nimic!)
    • +4 (6 voturi)    
      Au 50% in sondaje. (Joi, 29 septembrie 2016, 22:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cum naiba mai scapi de ei ???? PNL are 30% si chiar daca iese la guvernare, are acelasi comportament ca P$D. Iar partidul lui Nicusor Dan nu are vana, nu are bani, nu are experienta. Deci nu prea exista. Daca suntem atat de dobitoci, ca natie, asta si meritam.
  • +27 (31 voturi)    
    PSD la PUTERE = CORUPTIE si HOTIE ! (Joi, 29 septembrie 2016, 16:24)

    MeridianAlbastru [anonim]

    Ce a crezut alegatorul cand a VOTAT CORUPTIA -CRIMA si HOTIA PSD , ca primeste alteceva decat CORUPTIE -CRIMA si HOTIE ???
    • +6 (8 voturi)    
      Pai... (Joi, 29 septembrie 2016, 18:56)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui MeridianAlbastru

      ...asta nu este o problema pentru alegatorul respectiv, daca si el insusi este corupt, criminal sau hot !

      Vorba ceea: "Spune-mi cu cine umbli, ca sa iti spun cine esti".
      Inlocuim "umbli" cu "votezi" si ne lamurim cam care sunt motivatiile alegatorilor de nadejde al psd-ului.
  • +19 (23 voturi)    
    evident (Joi, 29 septembrie 2016, 16:34)

    The Great Cornholio [utilizator]

    in spatele fiecarei idei bune se afla un management defectuos. mai ales cand vorbim de administratia de stat PSD
    • +4 (8 voturi)    
      Care era "ideea buna" aici, pt ca nu se intelege (Joi, 29 septembrie 2016, 19:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      din comentariul tau !
    • +1 (1 vot)    
      Victor Petrini... de partid (Joi, 29 septembrie 2016, 22:32)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Cred ca se pregatesc cu totii sa citeasca "Cel mai iubit dintre pamanteni"... nu-i asa?

      Hai DNA. Hai societate civila. Haideti sa le dam cu tifla moroilor lui Dragnea.
  • +27 (29 voturi)    
    astia sunt idioti (Joi, 29 septembrie 2016, 16:37)

    loveparade [utilizator]

    "companii greenfield în zone care acum nu sunt atractive pentru investitori". daca nu sunt interesante pt investitori de ce sa bage statul banii? ah, ca sa furati voi. nu sunt idioti, sunt ticalosi!
  • -25 (31 voturi)    
    ideologie (Joi, 29 septembrie 2016, 16:37)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ce articol. De parca corporatiile si bancile franceze, germane, olandeze, etc. care capuseaza Romania nu ar fi mana in mana cu guvernele/elitele politice ale tarilor respective. De parca nu exact aceste corporatii si banci/org.financiare ar fi cele care le finanteaza politicienilor acestor tari campaniile politice si cele de manipulare a populatiei prin mass-media (vezi campania prez, din SUA).
    • +2 (2 voturi)    
      tu ce compari? (Joi, 29 septembrie 2016, 20:50)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Confunzi lucrurile in mod grosolan.
      Dintotdeauna politicul a fost fintat sau influentat de economic dar aici vorbim de intentia unui partid cunoscut pentru apetenta pentru furt de a gasi noi metode de evaziune si imbogatire personala pentru membrii sai.
      Chestia cu capusarea Romaniei sa ti-o faci guler.
      Capusele Romaniei nu sunt corporatiile si bancile ci parlamentarii trimsi in Parlament de catre capuseii de rand obisnuiti de comunism ca toata tara asta e alor si ca trebuie toti sa furam in mod egal.
  • +25 (25 voturi)    
    sector 5 (Joi, 29 septembrie 2016, 16:53)

    andreexe [utilizator]

    Aceeasi situatie si la sector 5: Economatul SRL (care are ca obiect de activitate comercializarea alimentelor) si AES SA (care se ocupa de intretinere spatii verzi si salubrizare) sunt doua firme detinute de Consiliul Local Sector 5. Sunt complet netransparente, nu raspund la petitii ale cetatenilor, nu publica nicaieri cu ce se ocupa. Ideea infiintarii lor a fost a fostului primar (Marian Vanghelie), dar ele au fost preluate cu bucurie de noul primar (Daniel Florea).
  • +22 (22 voturi)    
    furt masiv si nu numai (Joi, 29 septembrie 2016, 16:55)

    Bokila [utilizator]

    Astfel de societati, gauri negre la bugete, inseamna si noi posturi de directori plini si adjuncti plus locuri in consilii de administratie pentru rude, prieteni, amante si colegi de partid. Toate astea platite arbitrar mult mai mult decat permite salarizarea la personalul bugetar.
  • -11 (19 voturi)    
    sefa DNA trebuie sa plece (Joi, 29 septembrie 2016, 17:05)

    xanti [utilizator]

    Sa o ouna pe Macovei sa se oftice si mai tare PSD.
    • 0 (2 voturi)    
      Inca nu -dupa Mandat intra Macovei FORTE ! (Vineri, 30 septembrie 2016, 0:08)

      MeridianAlbastru [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Dupa ce isi gata LCK mandatul regular (2 1/2 ani ) la DNA intra Macovei FORTE in turul doi !
  • +10 (14 voturi)    
    După bunul plac (Joi, 29 septembrie 2016, 17:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E ff limpede că mafia care a anexat Ro - ciuma roție, portocalie etc - consideră că e moșia lor și o pot fura cum vor mușchii lor, în disprețul populimii. ROmânii au exact ceea ce merită și au ales. Va mai rezista această țară coruptă profund pe harta Europei? Nu cred.
  • +16 (18 voturi)    
    Practic (Joi, 29 septembrie 2016, 17:14)

    placintacubranza [utilizator]

    Practic PSD a inceput sa cladeasca din nou comunismul. In uralele poporului (vom vedea la alegeri).
  • +13 (13 voturi)    
    si care-i problema? (Joi, 29 septembrie 2016, 17:28)

    CRMS [utilizator]

    Romanii asta vor si asta le place: sa fure si sa fie furati.
    Daca are altcineva o explicatie mai coerenta pentru faptul ca romanii voteaza hoti (chiar si dovediti, aflati deja si in puscarii) sunt curios sa o aflu.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu exista alta explicatie (Joi, 29 septembrie 2016, 18:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Chiar si in lumea larga,Romanai e faimoasa pentru hotii ei
    • +3 (5 voturi)    
      Explicația este simplă! (Joi, 29 septembrie 2016, 19:43)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Celor ce votează hoți le place să muncească, cu cât sunt furați mai mult cu atât le crește plăcerea fiindcă trebuie să muncească mai cu spor pentru a acoperi furtul. Este o relatie bazată exclusiv pe plăcere, două nevoi total opuse, munca și hoția, sunt satisfăcute pe deplin printr-o simplă contopire.

      Pentru a înțelege acest mecanism trebuie să-ți placă fie munca, fie hoția, nu e vorba de moralitate, dreptate, echitate socială, este vorba numai de plăcere pură, ca la sex.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca le pica si lor ceva (Vineri, 30 septembrie 2016, 2:51)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      is chiar in delir.
  • +9 (9 voturi)    
    psd nu au cum sa lupte impotriva coruptiei, (Joi, 29 septembrie 2016, 17:55)

    yellowdog [utilizator]

    ei sunt coruptia, ei jefuiesc, ei tin tara asta inapoi, din cauza lor mor oameni cu zile, ei sunt cancerul societatii romane
  • +6 (6 voturi)    
    nu-i nimic (Joi, 29 septembrie 2016, 18:18)

    moka [utilizator]

    o sa se trezeasca abia cand o sa incepa sa intre DNA-ul in firmele astea si toti directorii astia pusi acolo si care semneaza contracte o sa fie anchetati.
    Sunt curios cum arata bilanturile acestor firme ale primariilor. Si sa nu-mi spuneti ca nu trebuie sa aiba profit, ca nu cred.
    In plus, chiar daca-i firma primariei, nu poate primi contract prin incredintare directa. O licitatie tot trebuie organizata.
    In plus, Consiliul Concurentei nu are nici o problema cu aceste relatii dintre primarie si firma primariei?
    • +9 (9 voturi)    
      Cu regiile a mers (Joi, 29 septembrie 2016, 18:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Regiile au fost vaci de muls pentru partide si clientela de partid ani in sir. A intrat DNA-ul peste ele. Ei si? La fel va fi si cu SRL-urile primariilor. Servicii de cacao, preturi umflate, mita, sifonare de parai. Comunistozii care conduc tara de 25 de ani (alesi de un popor pus pe furat) atit stiu.
      • +5 (5 voturi)    
        Ciuma pesedista (Joi, 29 septembrie 2016, 19:19)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Astia au flamanzit rau de tot in ultima vreme, de cand a inceput DNA-ul anchetele. Daca din nenorocire PSD va castiga alegerile, se vor repezi la banii publici ca hienele asupra prazii.

        Pentru societatea romaneasca, DNA reprezinta exact ceea ce este sistemul imunitar pentru organismul uman: detecteaza microbii si ii elimina.
        Presimt ca prima ocupatie a PSD dupa decembrie va fi discreditarea si paralizarea DNA-ului, pentru ca virusii coruptiei si hotiei sa se poata dezvolta in voie.
    • -1 (1 vot)    
      ba da, poate (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:43)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui moka

      o firma in subordinea consiliului local poate primi lucrari pur si simplu.
      legislatia actuala permite consiliului local sa stabileasca prin vot daca o lucrare se da unei firme din dubordine sau merge la licitatie.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai si (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 9:35)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Fara licitatie cum stii ca e mai ieftin cu firma din subordine?
  • +7 (7 voturi)    
    Au o inventivitate fenomenala pesedacii (Joi, 29 septembrie 2016, 19:50)

    Susufler0 [utilizator]

    cand e vorba sa gaseasca metode de a jefui fara sa poata fi opriti (de lege) la inceput.

    Fiind vorba de jaf facut chiar de cei ce conduc statul pe plan local si central, pana cand organismul social menit a interveni in mod institutionalizat prin politie, parchet si justitie intervine, in mod inevitabil se scurge o perioada semnificativa de timp, in interiorul careia, dupa cum am vazut la jafurile de pana acum, unii scapa definitiv (nu sunt descoperiti, ori pana cand sunt descoperiti, intervine prescriptia raspunderii penale), altii apuca sa cheltuiasca ce-au furat, ori sa doseasca
    bine de tot produsul furtului, de asemenea maniera
    ca nu va mai fi descoperit in veci iar altii, prinsi si judecati se aleg cu un rastimp de 1-2-3 ani in care se odihnesc la mititica si dau statului cu chiu cu vai o infima bucatica din ceea ce au furat, dupa care sunt eliberati conditionat si nimeni nu-i mai deranjaza cu nimic.

    Cei mai ghinionisti trebuie sa toarne ca sa iasa mai repede, astfel ca exista riscul ca cei turnati, sa-i retoarne la randul lor, din razbunare, iar asta sa aduca noi masuri de retorsiune din partea celorlalti.

    Dupa ce metoda a dat roade cativa ani de zile, penelacii o adopta si ei, intai pe plan local, mai apoi, dupa ce le cedeaza PSD-ul puterea (voit, nevoit), si pe plan central. bineinteles ca neavand clasa pesedeilor, peneleii cad mai repede in mana DNA.

    Dupa care, DACA ROMANIA MAI EXISTA, PSD ajuns din nou la guvernare, inventeaza altceva pt a jefui in continuare di granda.

    PS. E ca circuitul apei in natura !
    • +1 (1 vot)    
      circutitul putea sa fie stopat (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      daca aparea legea lustratiei - nu mai vedea nici un Ilici si nici un Bombonel si nici ca aparea vreun urmas de al lui bombo...

      Acum problema este alta - faci un dig numit DNA+justitie si mai pui un mare scut - si opreste valul de jefuitori. Cati poti sa mai treaca???

      SCUTUL SUS si DNA sa lucreze 27/7

      Si daca trebui parjolesti totul in calea jefuitorilor pentru ca oricum oamenii de rand mor de foame - asa ca sa moara si ei si mama lor. SA SCAPAM!
  • -2 (4 voturi)    
    Ce veste proastă! (Joi, 29 septembrie 2016, 23:00)

    kasandra [utilizator]

    Pentru toate firmele private care prestau de decenii pe la primării, pe bani buni și profit și mai bun, asta este o veste chiar proastă. Le dispare clientul cel mai fraier!. De acum, trebuie să facă afaceri adevărate cu alți privați.
    Dacă o companie municipală poate să construiască locuințe cu 500 euro metrul pătrat, cum vor mai pretinde ei 1500 euro de la fraierii care vor un apartament?
    Dacă primăria asfaltează singură străzile, cum mai fac averi colosale asfaltangii? Viena de ce poate avea propriile companii municipale pentru trebuințele orașului și Bucureștii nu ar putea?
    Ce veste proastă pentru ”dăștepți„ și ce de fraieri care jelesc pe interesele ”patronilor”!.
    • +3 (3 voturi)    
      Mda. (Vineri, 30 septembrie 2016, 0:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      Mai da' ai citit mult si ai inteles putin. Da, primaria asfalteaza, face locuinte, pune oameni pe Marte, face de toate. Dar tot cu aceleasi firme ca si pana acum, caci o sa subcontracteze toate aceste lucrari. Diferenta o sa fie ca asa-zisele licitatii, acum o sa se desfasoare la madama in birou, sau la sediul PSD, nu la restaurant ca pana acum..
    • +4 (4 voturi)    
      Vai, ce vise frumoase... (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:03)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      Discutam de primaria care are un buget anual de 1 milliard de euro si pe care il ingroapa in panselute si covoare de iarba de 5 ori mai scumpe ca in Paris? De primaria care de ani de zile aproba subventii la caldura, dar de platit nu plateste nimic, de a ajuns Radetul in faliment si bucuresteanul se va incalzi la lumanare la iarna, caci datoriile RADET sunt uriase? De primaria care da 50.000 de euro pe un ceas aurit si 30.000 de euro pe un chiosc de lemn in parc?

      Primaria asta credeti ca e in stare sa aiba firme proprii care sa toarne asfalt, sa constriasca case sau sa faca sondaje de opinie?

      Doamna, imi pare rau, dar traiti pe alta planeta. Statul roman nu are capacitatea de a face afaceri in domeniul economic. Aratati-mi o afacere de stat din ultimii 25 de ani care nu a sfarsit in faliment si datorii uriase si o inghit.

      Ce face acum PSD-ul e foarte simplu. Incearca sa ascunda sifonarile de bani. Daca primaria are un contract cu o firma de asfaltare, acel contract se obtine in urma unei licitatii publicate pe SEAP. Se pot vedea toate conditiile de licitatie, termenele, pot sa participle mai multe firme. Obiectul acelui contract poate duce la un dosar penal, daca e cazul.

      In cazul firmei de stat lucrurile stau altfel: primaria ii zice firmei: asfalteaza strazile aia si aia. Sau fa sondajul ala de opinie. Sau construieste tu aia. Si cam atat. Firma poate face ce achizitii ii trec ei prin cap si de la oricine, pentru ca e o firma cu regim de societate comerciala. Nu poate sa acuze nimeni firma ca lucreaza numai si numai cu firme de partid sau ca achizitioneaza la preturi mult peste pretul pietei. Asa a vrut ea sa lucreze si nu o obliga nimeni sa faca licitatie. Sau credeti ca firmele astea de primarie vor angaja oameni, vor cumpera escavatoare, buldozere, betoniere si masini de turnat astfalt? Din ce bani? Din ce buget?

      Or sa fie simple interfete de sifonat bani publici, fara frica DNA-ului. Cautati pe net care e situatia economatului creat de Vanghelie.
    • +3 (3 voturi)    
      Uite, ca sunt cam nevorbit in dimineata asta (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:24)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      Am cautat eu situatia economatului lui Vanghelie pentru dumneavoastra:

      "Conform datelor furnizate de Registrul Comerţului şi ANAF, SC “Economat Sector 5” SRL a declarat pierderi de aproape 12 milioane euro în perioada 2001-2010 și ar trebui să fie dizolvată, conform legislaţiei comerciale în vigoare, pentru că nu îşi atinge obiectivele pentru care a fost înfiinţată. SC “Economat Sector 5” SRL (care are, reamintim, are ca acţionar unic Consiliul Local), a fost administrat de o societate comercială cu capital privat, SC “Calex Bussines Grup” SRL. Această firmă îl are că Asociat unic pe Tiberiu Bodea, prietenul din copilărie al primarului Daniel Marian Vanghelie şi fost angajat la Administraţia Pieţelor Sector 5 Bucureşti la începutul anilor 2000."

      Misto, nu? Pierderi de 12 milioane de euro in 9 ani, firma administrate de prietenul din copilarie al lui Marean.

      Asta ca sa vedeti ca cum ar arata o firma "de primarie", la care visati atat de frumos.
  • -1 (1 vot)    
    Documentatre (Vineri, 30 septembrie 2016, 0:11)

    A310 [utilizator]

    Cei care afirmați ca totul este furaciune , eu va recomand sa vedeți câte firme ale municipalităților exista in Europa , în Zurich , Paris , Londra , nu mai vorbesc de capitalele scandinave . Solicitați informații credibile de la diaspora .
    • +1 (1 vot)    
      Problema nu e ca si acolo exista. (Vineri, 30 septembrie 2016, 6:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Diferenta consta in motivul infiintarii acestor firme si cum functioneaza aceste firme la noi in tara. E ca si cum ai spune: " pai sa vedeti ca si in Suedia sunt parlamentari". Da, dar la noi cei care vor sa fie parlamentari, au un singur gand: imbogatirea cu orice pret.
      • 0 (0 voturi)    
        Opinie (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:51)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Cu tot respectul , eu nu am abordat problema din punct de vedere al corupției , este o diversiune aceea ca parlamentarii sunt raul cel mai mare al României , dacă ar fii numai parlamentarii corupți , problema s-ar putea rezolva într-o perioada de timp rezonabila , dar în Romania in absolut toate domeniile sunt FAMILII . Ca eu sa pot avea cea mai mica încredere în DNA sau în oricare institutii din Romania , ar fii trebuit sa ancheteze privatizările și retrocedările din Romania . Distrugerea României a început în 1989 , unde au fost serviciile , procuratura , dar și cetățenii si-au adus contribuția adus la starea actuala . Cu respect .
    • +2 (2 voturi)    
      Va ajut eu cu documentarea din tara (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:13)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Mai intai, hai sa va intreb, daca ne puteti spune: Cati primari si viceprimari din Zurich, Paris sau Londra sunt anchetati sau in puscarie pentru fapte de coruptie?

      Va pot ajuta eu cu documentarea pentru Bucuresti, ca sunt in tara: Oprescu (primar doua mandate), Videanu (primar, un mandat), Orban (viceprimar un mandat), Murgeanu (viceprimar un mandat). Se pregateste Basescu (primar un mandat si un pic). Toti primari si viceprimari ai Bucurestiului in ultimii 15 ani.

      Si atentie: m-am limitat la primarii si viceprimarii primariei generale. Daca incepeam sa numar si primarii de sector nu mai aveam loc, ca si postarile pe hotnews-ul au un spatiu limitat de caractere.

      In conditiile astea, mi se pare o idee cum nu se poate mai proasta. Am spus si mai sus: sunt doar interfete de sifonat banii publici, fara frica de DNA.
  • +1 (1 vot)    
    mesajul lui Nicusor DAN pentru Diaspora (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:14)

    cristianfagadar [utilizator]

    Dragi sustinători,
    • Avem nevoie de 7000 de semnături din diaspora până pe 5 octombrie pentru a putea candida la alegerile parlamentare din acest an şi în diaspora! Avem un potential imens de voturi din afară, dar le putem pierde daca nu vom fi prezenti pe buletinul de vot de diaspora.
    Aveti 5 prieteni, rude, cunoștințe, cu domiciliul în străinătate?
    VĂ RUGĂM SĂ-I CONTACTAȚI, pentru a ne ajuta în acest sens.
    5 prieteni x 1000 persoane = 5000 de semnaturi.
    5 prieteni x 5000 persoane = 25000 de semnaturi.
    Găsiți toate detaliile la linkul de mai jos.

    Atenție:
    • Avem nevoie de semnături cât mai repede, termenul este 5.10.2016

    Vă mulțumesc pentru ajutor,
    Nicușor Dan
  • 0 (0 voturi)    
    Curtea de Conturi (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:17)

    Fisherman [utilizator]

    Există legiferarea mecanismului de transparentizare a activităților financiare la nivelul Consiliilor locale: Curtea de Conturi.

    Fondurile aflate la dispoziția Consiliului Local provin din Bugetul de Stat.
    Controlul utilizării acestor fonduri cade în sarcina Curții de Conturi a României.
    Curtea de Conturi este o instituție a statului aflată sub controlul Parlamentului.
    Activitatea sa se desfășoară autonom, conform Legii 94/2012 și a Regulamentului propriu.

    Legea:
    http://www.clr.ro/rep_htm/L94_1992_Rep2.htm

    Regulamentul:
    http://www.curteadeconturi.ro/Regulamente/Hotarare_nr_155_2014_Curtea_de_Conturi.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      esti in eroare (Vineri, 30 septembrie 2016, 15:23)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Bugetul este local - este verificat de unitatea de control a ministerului de finante

      Numai exceptional se poate cere a verificare de la Curtea de Conturi legea 273/2006.

      Bre multi sunt aia care cred ca banii vin de sus, de la GUVERN in loc sa inteleaga ca banii punlici sunt produsi de prostii de rand... Multi prosti!