PNL se indreapta spre solutia Ciolos

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:53 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Liberalii si Dacian Ciolos par sa se indrepte spre o colaborare inainte de alegerile parlamentare din 11 decembrie. Tot mai multe pozitionari publice, dar si surse politice arata ca PNL ia in calcul sa anunte sprijinul pentru nominalizarea lui Ciolos ca premier intr-un guvern construit cu PNL ca pivot, si fara PSD. Ciolos, la rindul sau, ar tinde sa accepte sustinerea PNL pentru un proiect de guvernare, cu citeva conditii clare.

  • UPDATE: Prin demisia lui Blaga de la sefia PNL in urma punerii sub acuzare in dosarul bani pentru partid, scenariul apropierii lui Ciolos de liberali devine si mai actual. Blaga era un contestatar puternic al acestei miscari

In primul rind trebuie trecute in revista cele trei scenarii posibile dupa alegeri.

Primul: guvern de uniune nationala PSD - PNL daca cele doua partide vor fi apropiate ca scor si vor avea dificultati in realizarea unei majoritati stabile cu partide mai mici

Al doilea: guvern construit in jurul PSD, daca PSD cistiga la diferenta mare de PNL si are cu cine sa se alieze in Parlament (posibili aliati, daca intra in Parlament: ALDE, UDMR, PMP)

Al treilea: guvern construit in jurul PNL, daca PNL cistiga alegerile sau se afla la aproximativa egalitate cu PSD si are cu cine sa faca o alianta de guvernare (posibili aliati, daca intra in Parlament: USR, UDMR, putin probabil ALDE)

Din informatiile HotNews.ro, scenariul guvernului PSD - PNL (condus eventual de un premier independent) ar fi iesit din calcule. Acest scenariu a existat, inclusiv presedintele Klaus Iohannis l-a luat in calcul la un moment dat, dar pare extrem de greu de realizat din mai multe motive. In primul rind, Dacian Ciolos - posibil premier dorit de Iohannis in acest scenariu - ar fi spus clar ca nu va intra intr-un guvern in care se afla si PSD. In al doilea rind, in interiorul partidelor exista opozitie fata de un asemenea scenariu.

Al doilea scenariu, cu guvern dat de PSD, pare inevitabil daca social - democratii vor cistiga la distanta mare de PNL (10 puncte procentuale, de exemplu), si vor avea alaturi in Parlament ALDE sau UDMR. Problema va fi la nominalizarea pentru postul de premier: Klaus Iohannis a dat semnale puternice ca nu il va nominaliza pe Liviu Dragnea, presedintele PSD, din cauza condamnarii in dosarul fraudelor referendum si din cauza trimiterii in judecata in dosarul de coruptie de la CJ Teleorman. Dar despre acest scenariu, intr-un articol viitor.

Sa ne oprim asupra celei de-a doua posibilitati: guvern in jurul PNL. Cit de realist e?

PNL e in spatele PSD cu citeva procente (la locale, PSD a avut cu 5,5 pp mai mult decat PNL, sondajele actuale arata o diferenta similara), dar PSD a inceput sa faca deja greselile caracteristice inainte de alegeri si sa enerveze publicul anti-PSD. Ca sa ajunga la egalitate sau chiar sa depaseasca PSD, PNL are insa nevoie de ceva mai mult decit sa astepte greseala adversarului.

Asa ca PNL si Dacian Ciolos au inceput un dans nuptial din care amindoua entitatile ar avea de cistigat. PNL va putea beneficia de un potential aport de imagine dinspre actualul premier, Dacian Ciolos isi va putea continua cariera de premier.

Cum poate insa Ciolos sa intre in acest joc fara sa-si incalce promisiunea repetata de nenumarate ori, ca nu va intra in politica inainte de terminarea mandatului? El va ramine in continuare in afara PNL si nu va candida la alegerile parlamentare, asa cum a promis. Dar va accepta, probabil, sustinerea PNL pentru un nou mandat de premier si sustinerea pentru proiectele sale guvernamentale. O sustinere pentru Ciolos e posibila sa vina si din partea USR, partid in care e posibil sa intre si citiva dintre ministrii reformisti dupa plecarea din guvern.

Aceasta solutie a fost sugerata ieri seara si de Alina Gorghiu in interviul de la Antena 3, unde co-presedinta PNL a spus ca "nu e exclus ca impreuna cu USR sa agream aceeasi varianta de premier.
  • Ironia politicii: desi USR a furat din voturile PNL la alegerile locale din Bucuresti, acum PNL are nevoie reala ca USR sa intre in Parlament pentru a avea cu cine sa faca o alianta guvernamentala care sa voteze propunerea de premier.

Dar acceptul lui Dacian Ciolos vine la pachet, potrivit surselor HotNews.ro, cu mai multe conditii. Una dintre ele e ca pe listele electorale ale PNL sa nu apara personaje cu probleme penale sau de integritate. De altfel, aceasta e si una dintre cererile publicului reformist. O alta conditie e cooptarea unor figuri noi pe locurile fruntase de pe listele electorale: personaje credibile, noi in politica, acel singe proaspat clamat de premier si in ultimul interviu, acordat Agerpres.

In acest moment, colaborarea intre PNL si Dacian Ciolos pare un scenariu luat in seama serios de ambele parti. Ramine de vazut in ce masura tot partidul, inclusiv aripa PDL-ista si aripa dura Atanasiu - Petrache, vor fi de acord cu aceasta ipoteza de lucru. Sa nu uitam ca Vasile Blaga a dat semnale repetate ca nu vrea un premier din afara partidului, ridiculizind chiar ipoteza si spunind ca PNL poate da un candidat de premier din fiecare judet. Iar aripa Atanasiu se simte foarte bine intr-o combinatie cu PSD. Dar acum, dupa chemarea la DNA ca suspect, influenta lui Blaga in interiorul PNL s-ar putea diminua in favoarea iohannistilor reprezentati de Alina Gorghiu. Iar reforma din PNL ar putea duce la apropierea si mai puternica a lui Ciolos de partid dupa alegeri.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
17879 vizualizari
  • +15 (47 voturi)    
    Parlament Tehnocrat SINGURA Solutie ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:02)

    un domn [utilizator]

    Se trambiteaza Neconvingator rolul partidelor politice (emanatiile FSN + P$D) in Viata Romaniei, le am vazut,simtit si mai ales cu ajutorul DNA am Remarcat ca ABSOLUT toate partidele create din 1990 si care s-au perindat in Parlament Au Furat Cat Au Vrut si cat au Putut !; NU mai putem continua asa, Demisia si Dizolvarea Parlamentului Nu a avut succes motiv pentru care TOTI Oamenii de Buna Credinta Neafiliati Politic TREBUIE sa ajunga in Parlamentul Romaniei, scopul ? Inserarea Proclamatiei de la Timisoara - Legea Lustratiei - Incarcerea Tartorilor de la Revolutia din 89, Mineriade, Jaful Bancorex, Jaful Bechtel si nu in ultimul rand recuperarea banilor Crescent...apoi actionarea Rusiei in instanta prntru Nerestituirea Tezaurului ! Alt Drum NU exista !
    • -25 (45 voturi)    
      bai, stii ce inseamna parlament tehnocrat ? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:45)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Inseamna dictatura. Termina cu aberatiile astea, daca vrei sa ajunga in parlament oamenii pe alte criterii decat cele politice, atunci cauta o tara in care nu exista democratie. Nu spun ca e rau, atat timp cat oamenii care au puterea de decizie vor alege mereu oameni competenti. Dar istoria ne spune ca mereu puterea a dus la abuzuri si ca un astfel de sistem nu merge mai mult de o generatie, dupa care multe alte generatii sufera din cauza oamenilor incompetenti promovati ulterior de cei competenti. Democratia nu exista fara vot.
      • 0 (14 voturi)    
        Votul Comunitatilor locale cand va conta ? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Oamenii Gospodari Sustinuti de Comunitatile Locale TREBUIE sa ajunga in Parlamentul Romaniei; Te rog spune mi Rolul Partideor Parlamentare din 1990-ytd...te ajut/completez ? prin reprezentantii lor au FURAT cu AMBELE MAINI ! Nota bene Norica Niculai cu nepoata, vot la "doua maini< Nota Bene raspunsul lui Sova in legatira cu Originalul Contractului Bechtel...s apierdut...contract semnat de Unkiu sau El Insusi Von Burbery, Nota bene Primanul Rares manescu sustinut de Alina de penele : panselute si tuia furate la drumul mare...revenim la Nota bene cu Oprescu care a Colmatat Bucurestiul cu Sinecura ELCEn si Sinecura RADET...de ce ?...ce au facut CORECT Partidele Parlamentare ? NIMIC !!!! de ani de zile TOATA lumea ne spune sa avem grija de padure..noi o dam la Kerestoy Gaterszag SRL...si uite asa voturi ba la P$D ba la penele....cate dovezi ai nevoie ca sa Intelelegi ca Partidele Parlamentare in 2016 NU au Treaba cu Romania !!!! au treaba DOAR cu Buzunarul Lor..Nota Bene - Pensii Speciale !!!
        • -4 (16 voturi)    
          nici nu are rost sa iti raspund (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:56)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          vad ca ai niste probleme serioase. Cand nu mai ai argumente pe un subiect, bagi altele la inaintare. N-au nici o treaba partidele cu problema parlamentului tehnocrat. Nu au nici o treaba comunitatile locale cu parlamentul tehnocrat. Parlamentul tehnocrat nu e democratie. Restul sunt alte subiecte pe care poti sa le dezbati cu alta ocazie.
        • -2 (8 voturi)    
          primul sfat: (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:43)

          victor L [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          inapoi la Scoala.
          Apoi mai vedem :P
          • +2 (6 voturi)    
            Orice Om cat Traieste Invata (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:49)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

            insa memeaca ta...nu pricepe
      • -8 (18 voturi)    
        Deja suntem la începutul dictaturii (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:04)

        un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        rumînilor bidimensionali.
        Superficiali, aifonizaţi, pokemonizaţi, cu ceva pregătire tehnică, dar cu o profunzime egală cu grosimea planului euclidian. :))

        NB: Pentru cei care nu au înţeles, prin profunzime m-am referit la ceea ce se numeste "cultura generala".
    • +3 (3 voturi)    
      Marea Adunare Nationala (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:38)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Multi idei comuniste pe aici, doar ca nesintetizate la nivelul tovarasilor. Mai puneti mana pe carte!
      • -1 (3 voturi)    
        "ie" multi...dar Prosti (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        ar fi spus Lapusneanu, cu siguranta esti si tu la Gloata !
  • +25 (33 voturi)    
    Riscant (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Foarte, foarte riscant. In momentul de fata, PNL este lupul in blana de oaie, este PSD cu alta palarie, asadar o asociere a PNL cu Ciolos va conduce, in mod inevitabil, la intinarea renumelui lui Ciolos si la erodarea politica prematura a acestuia.
    As zice, mai degraba, ca scena trebuie impartita in PSD + PNL + PRU pe deoparte si Ciolos+USR pe partea cealalta.
    Manevra PNLului de a il obtine pe Ciolos are ca unic scop decredibilizarea acestuia, PNL este constient ca mai sus de atat nu poate urca, nici macar impreuna cu PSD asadar incearca sabotarea concurentei.
    • +17 (25 voturi)    
      USR nu va strange prea multe voturi in decembrie (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:32)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      E putin timp, au prezenta scazuta sau deloc in multe judete....poate peste 4 ani sa fie o forta. Acum, viitorul guvern se va face 100% in jurul PSD sau PNL. Prefer varianta PNL + USR decat PSD + ALDE.

      Iar un guvern Ciolos partial tehnocrat ar fi o varianta de compromis. Curatirea clasei politice nu se poate face peste noapte, din pacate. Vorbim de 25 de ani in care oamenii astia au prins radacini puternice in sistem.
      • +4 (24 voturi)    
        TREBUIE Iesit In STRADA (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui banel

        NICI un Partid Parlamentar NU trebuie sa ajunga in Parlament ! Parlamentul este Agora Comunitatilor NU Agora Intereselor de Partid ! NICI un partid parlamentar din 1990 NU a Contribuit la Dezvoltarea Romaniei ! Singura Institutie este DNA care Demasca Jaful Politicienilor !
        • -1 (5 voturi)    
          Ca sa strangem semnaturi (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:38)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Descarcati formularul de pe site-ul USR si in strada sau la munca puteti sustine campania de strangere semnaturi in vederea participarii la parlamentare.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru banel (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Eu cred ca Ciolos cu USL vor avea mult mai multe voturi decat PNL. ( chiar si decat Ciolos cu PNL, varianta improbabila .)
    • +3 (3 voturi)    
      pentru Soljenitin (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Un comentariu lucid. Asa ar fi corect sa fie. Sper ca Ciolos are destul fler politic sa nu cada in capcana PNL.
  • +20 (24 voturi)    
    Disperarea (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PNL (=USL) e disperat. Sper ca Ciolos nu se va compromite cu un partid pe cale de disparitie. Coana Gorghiu si-a cam indeplinit misiunea de a distruge opozitia, acum probabil ca are ordin sa-l compromita si pe Ciolos
  • +2 (10 voturi)    
    singura sansa (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:24)

    xanti [utilizator]

    A PNL sa ia peste PSD la alegeri este ca Alinuza si Blaga sa plece si in fruntea PNL sa vina Ciolos.
    Partea nasoala e ca nu vad cu cine face majoritatea chiar daca castiga.
    • +1 (13 voturi)    
      penele si P$D=Aceeasi Mizerie ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      NU, nici UNUL nu trebuie sa Paseasca in Parlament !, e randul Oamenilor sa isi Aleaga Oameni nu Tonomate si vuvuzele Latrinare !
  • +16 (18 voturi)    
    Asta mai lipsea... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:32)

    IancuJianu [utilizator]

    Să-l compromită și pe Cioloș așa cum s-au compromis ei, făcînd țara și rahatul praf împreună cu PSD și UDMR.
  • -11 (21 voturi)    
    USR - e calul troian al PSD... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:58)

    Io1234 [utilizator]

    ...va fura vreo 3-4% la nivel national din votantii de dreapta (PNL). Prea des nenea Nicusor viziteaza Antenele si il pupa pe Gadea...
    • +7 (13 voturi)    
      Nope (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:42)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Va castiga multe voturi din zona electoratului nehotarat, care de obicei nu iese la vot. Asta inseamna ca procentul PSD se va diminua pentru ca se va raporta la un numar mai mare de votanti.
      Apoi, este foarte improbabil ca USR sa faca o alianta cu alt partid in afara de PNL.
      • -3 (11 voturi)    
        Ai vazut vreun sondaj... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:40)

        Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        ...in care USR ia peste 6% la nivel national?
        • +1 (9 voturi)    
          stii ce spunea Churchill? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:05)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

          Ca el crede numai in sondajele masluite de el.
          Așa că mă piș pe ele de sondaje.
          USR va lua cel putin 9% pe țară și peste 30% in Bucale, asta dacă uslașii nu mai contiuă să-și dea reciproc la gioale.
          • -2 (2 voturi)    
            Da da... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:37)

            Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

            ..va lua 90%...viseaza vrabia malai...
        • +2 (2 voturi)    
          Nu cred in sondaje ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:43)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

          Am vazut sondaje inainte de alegerile prezidentiale. Pana atunci eram cam circumspect cand vedeam sondajele. De atunci le ignor !
        • 0 (0 voturi)    
          Ai vazut vre-un sondaj in 2014 in care Iohannis (Joi, 29 septembrie 2016, 12:50)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

          sa castige ?!
          Apoi noi ne ghidam dupa sondaje sau sondajele dupa voina noastra ?
          Votez cu x si daca sunt singura pentru ca trebuie sa ma impac cu constiinta mea , nu cu cea care pare majoritara sau pe care mi-o indica un sondaj sau altul ....
    • +2 (6 voturi)    
      Se duce oriunde e invitat caci nu e ghita sa fie (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:30)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      gratis (??!) peste tot !!
      Asta ar fi logica . De ce nu-l invita mai des ceilalti , mate-fripte facandu-se exponentii interesului nostru , nu inteleg !!
    • +1 (1 vot)    
      Nu va fura nimic ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:42)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Va castiga voturi multe de la cei care s-au saturat de actualele partide parlamentare ,care au lucrat impotriva intereselor tarii.
      Parlametul actual este "o pestera de talhari ".
  • +3 (7 voturi)    
    Pe bune! Nici nu ma gandeam! Wow! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:22)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Dar eu cred ca Ciolos are agenda proprie, asteapta alegerile.
    Apoi vine tot premier tehnocrat! Ciolos e tinut curatel pana dupa alegeri! Nu se poate manji, amestecandu-se cu partidele. Nu mai stiti: " USL , PDL Aceeasi mizerie! "
    Zic si eu ...
  • -3 (7 voturi)    
    Din pacate cand a facut promisiunea nici noi, (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:33)

    deval [utilizator]

    nici dansul nu stiam ca o sa fim atat de varza (cu aproape nimic de votat) inainte de alegeri !!
  • +8 (10 voturi)    
    Il luara si pe Vasile (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:42)

    MyGame [utilizator]

    Il luara si pe Vasile ....

    Pas cu pas !
    • +2 (8 voturi)    
      Păi Dragnea să rămîna singur... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:07)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Să nu se plictisească la Rahova ditamai președintele de partid.
  • -7 (13 voturi)    
    USR merg pe modelul PCR (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:52)

    mihaitzateo [utilizator]

    Mie mi se pare ca in USR se merge mai mult pe modelul PCR - Pile,Cunostinte,Relatii.
    USR sa ia voturi multe ?
    USB au luat in Bucuresti ,dar nu au luat voturi multe.
    Daca dl Nicusor Dan si dna Clothilde o sa inceapa sa mai asculte si parerile altora si o sa inceteze cu comportarea dictatoriala si cu promovarea oamenilor in partid pe baza de PCR (pile,cunostinte,relatii) ,da,ar fi o chestie.

    Cum s-a constituit USR si cum a ajuns dna Armand,in conducere?
    Simplu,dl Nicusor Dan a infiintat USB.
    Apoi,cum sotul dnei Armand e prieten bun cu dl Nicusor Dan, dna Armand a ajuns la conducerea USB,alaturi de Nicusor Dan.
    Apoi, dansii au infintat USR.
    Unde ,probabil,majoritatea celor din conducere sunt cunostinte ale dlui Nicusor sau a dnei Armand sau cunostite ale unor cunostinte/prieteni ale dnei Armand sau a dlui Nicusor sau a altor membri din familiile dnilor lor,prietenilor lor etc.
    Cumva la asa ceva se zice promovarea oamenilor pe relatii de cumetrie ?
    • +3 (7 voturi)    
      cred că pe timpul PCR nu erai nici pe țeavă... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:08)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Așa că nu-ți ține comparația.
    • +3 (11 voturi)    
      Hai sa-ti fac o paralela... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:25)

      OctavianMirica1 [anonim] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Sa zicem ca eu lucrez in IT de peste 10 ani. Am inceput ca junior intr-o firma oarecare, unde am intalnit cativa profesionisti de la care am invatat meserie. Apoi m-am dus la alta firma, pe pozitie de senior acum, unde iar am cunoscut cativa profesionisti de la care am mai invatat cate ceva.

      In peste 10 ani mi-am dezvoltat niste relatii cu oameni (buni, zic eu) din domeniul meu, oameni cu care am lucrat la diverse proiecte de-a lungul timpului. Acum am ajuns intr-o pozitie de conducere, sa zicem ca sunt CTO intr-o companie de IT si am nevoie de oameni pe care sa-i angajez. Ghici unde caut acesti oameni in prmul rand? Ai ghicit! Caut acolo unde cunosc eu sau cer recomandari de la cunostine din domeniu, nu ii iau de pe strada.

      Concluzia: nu vad nimic rau in a te inconjura de oameni pe care ii cunosti, profesional vorbind, atunci cand ajungi intr-o pozitie de conducere sa. Atentie, nu vorbesc de favoritisme gratuite, cum se fac in politica actuala. Vorbesc despre a favoriza niste persoane in ale caror competente am deplina incredere (testata in timp), inaintea unor oameni pe care nu-i cunosc absolut deloc, desi poate ei sunt foarte buni profesionisti. E ceva rau in asta?

      Vizavi de dna Armand: nu ma intereseaza a cui sotie e, ci ma intereseaza daca e competenta in pozitia pe care o are, iar eu cred ca e mai competenta decat 90% din parlamentarii Romaniei.
      Firea e sotia lui Pandele, crezi ca ma intereseaza? Chiar deloc, ma intereseaza doar ce face la primarie, si face niste grozavii acolo, din pacate.
      • +8 (12 voturi)    
        Paralela (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:56)

        V.M.C. [utilizator] i-a raspuns lui OctavianMirica1

        Stimate domn, comparatia in acest caz nu este tocmai buna. O tara nu este o companie (fie ea IT sau nu) pe care sa o conduca cineva dintr-o functie asemanatoare celei de CTO. Intr-o companie puteti sa scapati de angajatii care nu performeaza la nivelul asteptat, sau care nu au setul de skill-uri necesare job-ului.
        Intr-o tara, oricat de mult si-ar dori unii, nu puteti scapa de cei care nu sunt de acord cu Dvs, sau care sunt incompententi.
        Iar daca ramanem la comparatia Dvs, din functia de CTO ma indoiesc ca puteti evalua competentele celor de la HR, sau ale paznicilor, sau ale femeilor de serviciu. Deci va trebui sa organizati un concurs pt. angajare.
        Iar acel concurs se numeste "alegeri" intr-o democratie.
        De acord - madam Firea poate nu va face mare lucru la PMB. Dar a fost aleasa in mod democratic de o majoritate care s-a prezentat la vot...
        • 0 (0 voturi)    
          Dar cand o fi fost "aleasa" (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:41)

          somesanu [utilizator] i-a raspuns lui V.M.C.

          pentru alegeri ce o fi contat? Vocea si talentul, ori realizarile profesionale ( care este ele :D )?
      • 0 (2 voturi)    
        fiecare cu propria parere (Miercuri, 28 septembrie 2016, 22:15)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui OctavianMirica1

        Ca idee,dupa legile din UE si din SUA alesul de oameni pe "stiu eu pe cineva" nu e legal.
        Da, ai firma ta, faci ce vrei,in firma ta ; insa in unele state din UE si in unele state din SUA , nu e voie sa faci chiar asa, nici in firme particulare.

        Aici era vorba de pus oameni in functii de stat ; cand e vorba de pus oamenii in functii guvernamentale sau in alte posturi, la stat, nici in UE nici in SUA nu e voie sa mergi pe principiul "stiu eu pe cineva".
        Statul nu e firma particulara.

        Si ca idee, daca isi alege cineva oamenii intr-o firma particulara pe principiul "lasa ca stiu eu pe cineva" destul de probabil ca firma sa nu va fi competitiva fata de firmele care isi aleg oamenii pe baza de soft skills (adica comportament la locul de munca) plus competente tehnice .

        E logic ca daca iei pe cineva in firma, pe principiul "ne stim de mult" ,in majoritatea cazurilor, respectivul sau respectiva nu se va sili prea mult la servici, ca doar il stie pe patron.


        Sigur, daca esti intr-un stat care da lucrari la firmele particulare tot pe principiul "lasa ca stiu eu pe cineva" atunci firma ta va merge.


        Sigur sa iti iei oameni cautandu-i, e un proces care necesita efort .
        Acum, Romania nu e SUA sau Germania sau Scandinavia unde sa apara cineva de nicaieri si sa ajunga om de mare success. pentru ca e foarte talentat intr-un domeniu.

        Sigur, ca veni vorba de IT, niste romanii au scris Microsoft Windows si au fondat compania, niste romani au scris si Linux, au inventat si limbajul de programare C++ si Java si si C si QTul si limbajul Perl si limbajul Python si asa mai departe.
        A stai, de fapt, toti sunt americani sau scandinavi (cel de a inventat Python e olandez, C e inventat de doi americani, C++ de alt american etc etc etc), ce chestie ciudata.
        E ITu rasist si are ceva cu romanii ,d-aia.

        Hai ca incepe sa ma ia rasu.
        • 0 (0 voturi)    
          Mie imi plac IT-istii (Joi, 29 septembrie 2016, 10:56)

          Cristina84 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

          Mie imi place cum gandesti, mihaitza, chiar daca nu inteleg nimic, eu sunt stewardeza. Si noi suntem angajate pe "competente" ;)
    • +3 (5 voturi)    
      ti se pare (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:54)

      Cristina84 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      De unde stii tu cum era in PCR, frate? stii ca ca PCR avea vreo 4 milioane de membri? erau toti neamuri? Si de unde stii tu cum e in USR? crezi ca se poate face partid doar pe cunostinte?
      • -2 (4 voturi)    
        Mihaitza are dreptate (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:10)

        Ruberto [utilizator] i-a raspuns lui Cristina84

        cum sa faci un partid daca nu pe relatii, nu?
      • -4 (6 voturi)    
        Nicusor stie ce face, are dreptate ca e un fel de (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:30)

        Pamplezir [utilizator] i-a raspuns lui Cristina84

        PCR. Eu as zice ca e mai degraba un CDR, insa Nicusor e chiar destept, nu ca fraierii din CDR care s-au afisat cu umanisti si fosti detiuniti politici, el merge pe stiinte exacte si recomandari ca peste tot. Cine se poate plange de asta ? Evident cei care stau prost cu matematica.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Mihaita (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Intradevar ti se pare. Dar grsesti. Nu e nici un model PCR. E ALTCEVA! Alt fel de a face politica. Daca te vei informa , vei afla.
  • +1 (9 voturi)    
    Alegeri (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:20)

    V.M.C. [utilizator]

    Iata ca vin din nou alegerile si din nou cautam solutii inexistente. Ne punem speranta intr-un singur om. Omul providential… Fara a contesta meritele si competentele domnului Ciolos, trebuie remarcat ca dansul este un singur om, fara sprijin politic major. Iar partidele fac momentan “jocul de-a propaganda”, indiferent de culoarea politica.

    PSD – same shit, different day. Adica se bazeaza pe acelasi discurs, care va fi bine primit in randul oamenilor simpli, mai ales in mediul rural.

    PNL – Incearca sa arate ca s-a reformat, desi sunt foarte multe nume in partid care sunt de o integritate discutabila. Discurs zero.

    USR – incearca sa se agate de numele lui Ciolos si al “tehnocratilor”, fara insa a avea acoperire nationala. Ma indoiesc ca vor obtine prea multe procente, in afara marilor orase. In plus, nu au prezentat pana astazi un program de guvernare care sa se adreseze intregii societati.

    ALDE – un fel de PNL, dar fara mari sanse de reusita politica. La fel, un singur om, Tariceanu, este privit ca Mesia.

    UDMR – same shit, same day. Discurs profund nationalist maghiar. Isi pun sperantele in cateva procente, pe care le vor obtine. Suficient pentru a ajunge in Parlament si a freca menta.

    Restul de “partide” – nu conteaza.

    In orice caz, oricine va ajunge la guvernare trebuie sa tina cont atat de corporatisti si oamenii de “dreapta”, cat is de electoratul PSD, predominant ignorant. Iar celor care cred ca strada rezolva totul, nu le pot aminti decat faptul ca protestul este democratic si sanatos, atat timp cat nu se ajunge la situatia in care cateva zeci de mii decid pentru cateva milioane. Doamne fereste sa iasa vreodata votantii PSD in strada, ca se ajunge iarasi la situatii de trista amintire, gen mineriade.

    In rest, happy voting.
    • +1 (3 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:12)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui V.M.C.

      Nu inteleg de ce ai primit -, o analiza super care e chiar mai buna decat articolul care doar se joaca cu ,,daca si poate".
      • +1 (3 voturi)    
        Re: (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:31)

        V.M.C. [utilizator] i-a raspuns lui Rali

        Am primit - pentru ca nu am proslavit vreunul dintre partidele sau persoanele favorizate de catre cititorii HN.
        Adica e ok ca am zis nasoale despre PSD, dar nu e OK ca am criticat tabara opusa PSD-ului. Sau, ma rog, probabil ca discursul a fost prea "comunist" sau "postac" sau "pro rus"...
        Sper din suflet ca parerile exprimate de unii comentatori sa fie facute doar la comanda sau din lipsa de experienta. Daca nu, mi-e teama ca democratia, chiar si la nivel teoretic, e in pericol in Romania.
  • -3 (5 voturi)    
    UPDATE (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:52)

    M.aura [utilizator]

    Ce vreti sa spuneti? Ca DNA face politica, ca dosarele procurorilor au scopul de a elimina pe unii actori politici si de a face loc altora? Cred ca realizati ca toata lupta anticoruptie ar fi pusa sub semnul intrebarii, daca nu cumva compromisa.
  • -1 (3 voturi)    
    GRAV (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:48)

    EmilNae [anonim]

    ar fi de se indreapta pnl catre ciolos.Ar parea desi asta este lucratura sa-i faca loc lui ciolos.Cum? cu implicarea binomului.S-ar demasca"" institutiile statului independente"".Stim cu totii ca este doar o vrajeala cu independenta institutiilor dar asta ar fi CLAR ca apa de izvor ca"" institutiile independente"" in indepedenta lor nu exista si se implica politic ceia ce este extrem de grav.Se alege praful de statul de drept care si asa era praf dar acum secu cu binomul lui da lovitura de gratie.
    Era tot timpul din lume sa-l priponeasca pe blaga din 2009 incoace.De ce au facut-o tocmai acum? ca sa-l scoata din viata politica.Cine alegatorii prin vot? ei as, institutiile independente ca asa-i in democratia noastra originala stat politienesc ce mai in colo si in coace.
  • -1 (3 voturi)    
    PNL e in situatie critica... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:53)

    chirvasamar [utilizator]

    NU ca le plang de mila.. Dar obiectiv vorbind, Alina Gorghiu este intre ciocan si nicovala.
    Daca vireaza mult spre Ciolos, e posibil ca fostii PDL-isti, ramasi acum fara lider, sa o saboteze in teritoriu la alegeri.
    Daca le face pe plac ex-PDL-istilor pentru procente in plus la alegeri, nu isi respecta promisiunile de reformare...si bye-bye Ciolos...
    Iesirea lui Blaga din scena este binevenita, desigur, dar in acest moment da un avantaj in plus PSD-ului de a ajunge la guvernare dupa alegeri.
  • +2 (4 voturi)    
    Dom' Pantazi, pun'te dom'le de acord cu Nils ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Cum care Nils ? Analistul Nils Smecher.
    Auzi ce zice asta : Ca acum, daca Blaga a parasit PNL, partidul o sa decada si o sa ajunga in bratele lui Basescu !!!.

    Dumneata cunosti insa alte scenarii total opuse astuia de-l amintii "analistul" Nils : Ala ca PMP daca intra in Parlament, participa la guvernare alaturi de PSD si, automat sustine PSD-ul in Parlament, in vreme ce daca PNL e in situatia de a face guvernul, nu o sa apeleze la PMP, sau o sa refuze ajutorul PMP si o sa prefere sa intre in opozitie.

    PS. Dom' Pantazi, refuz sa ma gandesc la faptul ca ati putea crede cu adevarat in aceste doua scenarii.
    Nu de alta, dar sunteti un om inteligent, indiferent cat v-ar displace Marinarul.
  • +3 (5 voturi)    
    Si uite-asa se spala PNL-ul (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:34)

    andipetre [utilizator]

    Din aliat PSD, blamat de toti, acum devine brusc tanar si frumos... Politica e, intr-adevar, o c....!
  • 0 (0 voturi)    
    spre Belu (Miercuri, 28 septembrie 2016, 22:09)

    timp tamp [utilizator]

    pnl se îndreaptă PAS CU PAS spre soluția finală DECESUL! omul de la grivco e satisfăcut!
    • +1 (1 vot)    
      Santajul RCS + terenurile Academiei Romane (Miercuri, 28 septembrie 2016, 22:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      omu de la grivco aka varanu, va sarbatori RESTUL Revelioanelor NUMAI la Brutarie ! Acolo e Locul Lui !
  • 0 (0 voturi)    
    Mutarea castigatoare (Joi, 29 septembrie 2016, 0:44)

    motanul_gri [utilizator]

    Anuntul din partea PNL al intentiei de a-l sustine pe Ciolos ca si premier dupa alegeri reprezinta singura solutie pentru a se evita un guvern PSD in 2017. Doar asa indecisii si electoratul penelist dezamagit ar mai putea fi convinsi sa mearga totusi la vot.

    Cu totii ne amintim circul dinaintea alegerilor locale din Bucuresti, cu plimbarea cartofului fierbinte de catre PNL pe ruta Busoi-Orban-Munteanu-Predoiu. Si rezultatul dezastruos.

    Din pacate acum, ca si inaintea localelor, PNL nu are la dispozitie in interior niciun lider competent si carismatic care sa poata juca rolul de locomotiva a partidului. Varianta Ciolos pare a fi singura cu sanse de reusita.
  • +3 (3 voturi)    
    Va mai ntra PNL in parlament dupa 11 dec.? (Joi, 29 septembrie 2016, 6:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    PNL este in degringolada totala, complet dezorientat. Nu-l poate salva nici chiar "experimentata" politiciana - cea cu o expertiza politica impresionanta - Alinuca - sefa de mucava a partidului.
    In starea de 'mare disperare' in care se afla, agravata maximal si de demisia 'caporalului' Blaga, partidul 'dezorientatilor' isi cauta salvarea in Ciolos. Inutil! Toboganul pe care se afla l-au construit, cu migala, chiar sefii PNL.