Rezultate surprinzatoare obtinute de Mihai Gadea si Rares Bogdan. Campanie de succes la televiziunile puscariasilor 

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2016, 19:39 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Antena 3 duce de cateva saptamani bune o campanie furibunda in favoarea gratierii unor pedepse, sustinuta si de Realitatea TV. Ambele televiziuni au pe cineva de scos. Gadea, Ciuvica&co pe Dan Voiculescu. Rares Bogdan, Cozmin Gusa&co pe Maricel Pacuraru. Desi aparent se detesta, cele doua televiziuni se potenteaza reciproc pe un subiect de interes comun: justitia. Cand Tavi Hoandra a atacat-o incalificabil pe ministrul justitiei, Raluca Pruna, in urma cu o saptamana, Gadea l-a laudat pentru isprava difuzand integral monologul colegului sau despre "crimele din puscarii".

De notat ca Realitatea nu si-a aparat detinutul asa cum a facut-o Antena 3, cand dosarul se afla in stare de judecata. Acum insa diferentele s-au sters. Ambele au devenit televiziunile oficiale ale puscariilor din Romania.  

Campania s-a intensificat si a atins apogeul dupa ce ministrul justitiei, Raluca Pruna, a declarat, intervenind intr-o emisiunea lui Tavi Hoandra, ca gratierea ar putea fi una din solutiile  propuse pentru a rezolva problema supraaglomerarii din inchisori. A fost o eroare, am explicat in textul Cum golim inchisorile si de ce putem face asta si fara gratiere

Dar declaratiile ministrului justitiei (fara precedent pe o tema atat de delicata) au dat sperante tuturor.

Antena 3 si-a concentrat campania pe cazul unei mame care ar fi furat din supermarket pentru fiica ei, folosindu-se de drama minorului pentru a umaniza la maxim actul de gratiere. Apogeul abjectiei a fost atins luni seara, cand  fetita de zece ani a fost pusa sa vizioneze in direct un  pseudo-interviu cu mama ei in timp ce Gadea explica faptul ca in Italia de pilda un astfel de caz n-ar fi pedepsit penal. Intre timp, ziarul Adevarul dezvaluise ca femeia condamnata "doar pentru ca a furat un salam si o bucata de cascaval" pentru fetita ei mai fusese de fapt condamnata pentru furt, s-a sustras cercetarii si furase mai multe bunuri, nu doar mancare.

In lupta pentru gratiere au fost aruncate insa toate resursele, nu doar cele mediatice. Site-ul Luju a anuntat duminica, 10 iulie, ca "un grup de ONG-uri a depus la Ministerul Justitiei un proiect de lege pentru amnistierea unor infractiuni si gratierea colectiva a unor pedepse".  Alta manipulare, deoarece la o simpla intrebare adresata Ministerului Justitiei in legatura cu  numele acestor ONG-uri, raspunsul a venit previzibil: "Referitor la solicitarea dumneavoastră din data de 12 iulie 2016, vă informăm că am primit de la Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzului Statului (FACIAS) o petiție care este în curs de soluționare." Deci nu vorbim de un grup de ONG-uri, ci de unul singur, cel infiintat de Dan Voiculescu. FACIAS propune, intre altele, si gratierea partiala a pedepselor mai mari de zece ani, unde se incadreaza si Voiculescu.

De cealalta parte, Realitatea TV, prin Rares Bogdan, a continuat luni seara sa denunte conditiile din inchisorile romanesti si chiar sa ameninte cu plangere penala conducerea Administratiei Nationale a Penitenciarelor pe motiv ca nu pun in aplicare solutiile propuse de Avocatul Poporului. Bogdan l-a ridicat in slavi pe Victor Ciorbea, caruia i-a multumit public pentru raportul despre penitenciare. Tot luni, Rares Bogdan a atacat procurorul DNA care l-a adus la audieri pe un inalt prelat ortodox, mitropolitul Laurentiu Streza.

Toata aceasta campanie, plus eroarea ministrului justitiei de a anunta ca va propune gratierea ca solutie pentru conditiile proaste din penitenciare si anuntul inexact ca Romania risca sa plateasca amenzi de 80 de milioane de euro din cauza supraaglomerarii din inchisori, au avut ca efect un protest la Rahova si o revolta izbucnita la penitenciarul de la Iasi. Presa locala difuzeaza imagini cu rudele detinutilor care au prins din zbor ideea agiata la televiziuni si de ministrul justitiei agitand pancarde cu "gratierea".

Toate acestea sunt eforturi demne de o cauza mai buna, numai ca lumea s-a cam speriat pe buna dreptate. Lucrurile au ajuns iarasi mult prea departe. Greu de crezut ca gratierea va mai figura printre solutiile propuse de Ministerul Justitiei dupa tot iuresul facut de Voiculescu&co. Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, trebuie sa inchida si sa opreasca urgent orice fel de dezbateri sau discutii despre gratiere ca solutie la supraaglomerarea din inchisori inainte de a lua foc tot sistemul penitenciar. Daca va continua sa sustina gratierea, va aparea ca promotorul intereselor lui Voiculescu in Guvernul Ciolos. Nu cred ca doreste sa se intoarca la Bruxelles la brat cu Serban Nicolae. Doar el mai are curajul sa promoveze in Parlament proiecte de legi cu amnistii si gratieri.

In rest, Voiculescu poate sa-i scrie mai departe ministrului justitiei misive ironice pe hartie velina daca asta-l racoreste pe caldurile astea, dar ma tem ca nu-l va ajuta la nimic.  Dimpotriva, as zice. Tot ce face azi se intoarce impotriva lui, cum s-a intamplat de altfel tot timpul. Televiziunile puscariasilor au reusit sa arunce penitenciarele in aer. E un succes incontestabil. (Vezi fotogalerie in Ziarul de Iasi)



Rezultatul surprizator este ca tocmai si-au compromis sansele de a convinge publicul ca gratierea e un lucru bun. Nimeni nu se simte foarte linistit vazand imaginile de la Iasi cu puscariasi urland doua zile la rand pe acoperisul inchisorii si cu rudele borfasilor tipand ca vor sa-si ia infractorii acasa. Nimeni intreg la cap nu doreste sa deschida puscarii intr-o tara sleita de hotie. Orice guvern sau partid care sustine oficial termina prost.

Evident, pe Voiculescu l-a scos din minti si ordonanta care i-a aruncat la cos cele zece capodopere scrise la Rahova. Ministrul justitiei, Raluca Pruna, le-a diminuat masiv scriitorilor sansa unei liberari conditionate. Daca ne uitam cu atentie in sentinta lui Voiculescu, intelegem mai bine de unde atata agitatie. In mod normal, pedepasa se reduce la jumatate tinand cont de varsta si la o treime daca se adauga zilele muncite. Numai ca nu stim sigur cat a muncit pe bune si cat l-au pontat din pix, dat fiind ca s-a lacomit.

Ce-l ingrozeste pe Voiculescu pe buna dreptate e perspectiva de a mai sta cativa ani buni la Rahova, plus ca risca sa-l ajunga din urma si condamarea in dosarul de santaj. De aici toata isteria cu gratierea, dar iarasi observ ca Voiculescu face ce stie el mai bine. E gata sa dea foc la tara ca sa-si scape el pielea. Adica sa deschida larg usa puscariilor sperand ca se va strecura si el cumva afara, dar ceva imi spune ca iarasi i-a iesit exact pe dos.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
57716 vizualizari
  • -30 (42 voturi)    
    ce nu inteleg (Marţi, 12 iulie 2016, 20:06)

    radiola31 [utilizator]

    De ce se tot chinuie sa dea lege de amnistiere ,in toamna PSD si ALDE plus PMP castiga alegerile si doamna Pruna e buna de facut tuica.
    Un alt ministru al justitiei va da o lege de amnistie aprobata fara probleme de parlament si de noul Prim ministru altul decat Ciolos.
    • +27 (29 voturi)    
      Pentru ca... (Miercuri, 13 iulie 2016, 1:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      ... o sa arate "lumii" ca nu "ei" si-au dat lege sa-si scape hotii, ci guvernul cel tehnocrat si impartial, deci "lumea" (societatea civila, ong-urile "reale" etc.) nu are de ce sa se supere si sa iasa in strada. Acu' intelesesi?
      • -14 (14 voturi)    
        Totuși (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:38)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Rareș Bogdan are cea mai buna emisiune în prime time. Nu l-aș asocia pe Rareș Bogdan cu latrina 3.latrina 3 sunt slugile lui voiculescu evident. Rareș nu are nici în clin nici în mânecă cu mafia roșie kaghebisti. Hai Rareș!
        • +2 (4 voturi)    
          Pai el singur s-a asociat... (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:27)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          In ultima vreme derapeaza din ce in ce mai tare...
    • +34 (36 voturi)    
      pentru ca au scoala (Miercuri, 13 iulie 2016, 1:08)

      NL [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      E, din nou, mina lu' Voiculescu. Pas cu pas, ca la suspendarea din 2012. Mai intii o femeie sarmana, care fura de mincare pentru fetita ei. Nu conteaza ca n-a furat numai mincare si ca a furat bunuri de vreo 700 de lei. Exact pe modelul bugetarei care-si vinde rosii siesi.
      Apoi se cere amnistierea, care e o situatie win-win pentru antenisti: daca Johannis nu o gratiaza, se incepe atacul cu rahat pe tema ce om rau e si se continua cu alte cazuri de acelasi gen (Gadea, cu patetismul si cabotinismul lui e perfect pentru rolul asta). Daca o gratiaza, se creaza un precedent si se poate trece la pasul doi: gratierea a tot mai multi (ati vazut ca deja detinutii se agita).
      Ce nu inteleg eu e cit rahat poate sa aiba in cap omul asta incit sa puna la punct astfel de planuri. Cit de josnici angajatii care-l ajuta la implementare. Si cit de prosti cei care se uita la Antena 3.
      • +14 (14 voturi)    
        cei care savureaza Latrina 3 (Miercuri, 13 iulie 2016, 8:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui NL

        sunt votantii P$D, penele,iunepere izmenari-girofar, principial varanul a impus la politica editoriala varianta "relaxata" a emisiunilor Reflectorul parca ii spuneau unde se infiera cu venin proletar tot ce era ostil Comunismului, ei bine, un Pastor Raspopit cu buze mushtarii aduce in culori (dar nu in HD, Varanul nu are bani pentru asa ceva) emisiunile Reflectorul de pe timpuri
      • +11 (11 voturi)    
        bravo, exact dle NL (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:01)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui NL

        in plus dl Dan Tapalaga, ar trebui sa aduca aminte si de faptul ca "antenele" au o modalitate noua de a convinge lumea STUDIATA CU ATENTIE si facuta CU PROFESIONALISM !

        si anume, cei care sunt convinsi de anumite fapte mascate ca ar fi asa, deci cei de la antene care modifica perceptia realitatii mintind (femeia care fura de mancare pentru copil ... vai... dar de fapt ea este o hoata care fura cam tot ce prinde si are o sumedenie de "acte" la activ)

        cei care sunt convinsi, care se uita la televizor SUNT IN MINORITATE fata de cei care prezinta aceasta minciuna, aceasta realitate la televizor !!!!

        Aici este lucrul cel mai grav.
        La TV se uita, sa zicem, pensionarii dar acestia nu sunt o suma de 3-6-8 milioane ci de fapt sunt UN PENSIONAR (sotia daca a murit sotul, sau viceversa) maxim DOI PENSIONARI (sot sotie) care stau pe de o parte a prezentarii TV in timp ce pe de alta parte cei care prezinta realitatea modificata (MINCIUNA ca sa fiu mai exact) SUNT MULTI !!!! 3-4-5 daca nu chiar ajung si la 7 invitati !!!

        Ei bine, antenele dar si realitatea (ambele au niste patroni foarte promiscui !!! dar undeva acolo DUMNEZEU VEDE si NU IARTA !) au rolul de a pompa in principala masa votanta - pensionarii - aceste minciuni !

        Problema cea mai mare ca o fac asa de profesionist (in prostia lor) in cat sunt imbatabili !

        Cand doi pensionari se uita la televizor in casa lor si "in televizor" sunt deja 5 persoane care latra, scuze care discuta despre cine stie ce stire mare despre justitie, si acestea mint la unison, dand-usi dreptate unul altuia intr-o "sinergie" de netagaduit (ca doar antenele nu o fi prosti sa aduca si invitati sa creeze o dezbatere democratica reala !!!) atunci acei doi pensionari NU AU NICI-O SANSA !

        Sunt spalati pe creier cu siguranta.
        Cam asta e adevarul din pacate.
        • +14 (14 voturi)    
          Oare (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:45)

          Cosanzeana9 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Oare numai pensionarii sunt spalati pe creier? Exista un foarte mare numar de tineri care SE LASA spalati pe creier...
      • +13 (13 voturi)    
        eu nu inteleg... (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:31)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui NL

        de ce procuratura nu face o vizita antenelor!
        instigarea la violenta se pedepseste penal!
      • +15 (15 voturi)    
        VA DAU UN EXEMPLU ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:30)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui NL

        Am o matusa de 90 ani.Are in istoricul familiei 2 evenimente in care s-a confruntat cu comunistii. Ii considera criminali. Ea este o persoana profund morala si bisericoasa. Locuieste in sectorul 1 si mi-a laudat actiunile lui Chiliman in cartierul si pe strada ei si am intrebat-o daca a votat cu liberalii. A zis : ei, cu cei care am votat todeauna, cu psd !Am amutit ! La tv se uita la Gadea si Trinitas. ...Asa arata cred, o parte dintre prizonierii psd ....
        • +4 (4 voturi)    
          Eu, unul (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:49)

          Gladiatorul [utilizator] i-a raspuns lui deval

          am amutit citind randurile dvs. E trist si e greu de iesit din acest enorm impas.
    • +7 (7 voturi)    
      Polis vs. Justus (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:16)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui radiola31

      Hoardele de borfasi maturatzi pe bancile scolii bolshevice, goniti de huni de la spate nu admit ca Justitia sa fie peste ei !
      • +8 (8 voturi)    
        Ar trebui marite (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:53)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        pedepsele pentru corupți. Ai furat peste 100.000 euro ai luat 10 ani. Si in felul asta toți s-ar gândi de două ori înainte de a fura ceva. O să se ajungă și aici, dar probabil n-a venit timpul încă. Hai DNA!
        • -1 (1 vot)    
          Nu e destul (Joi, 14 iulie 2016, 9:06)

          Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Cat timp la finalul lunii ai mai mult bani de cheltuit comparativ cu salariul (vorbim de bugetari) inseamna ca ai avut in mana o suma de bani pe care ai luat-o prin spaga, ai furat-o sau "din greseala" ai luat banii si i-ai cheltuit in nestire.

          Daca nu raportezi DNA-ului acest lucru atunci pentru sume mai mari de 1000 de lei cheltuiti in plus sa fi pasibil de inchisoare pe viata si confiscarea tuturor bunurilor pe care le ai si le-ai avut vreodata in viata ta.

          Sa ii vedem atunci cum isi mai justifica excursiile de zeci de mii de euro din salariul de bugetar.
    • -1 (1 vot)    
      o spui... (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      de parca ar fi un lucru bun...
  • +12 (16 voturi)    
    Pruna : una, struna, alta-n luna ! (Marţi, 12 iulie 2016, 20:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Ordonanta care i-a linistit pe borfasii scriitori a fost o masura buna, chiar daca se aude ca ar urma sa fie atacata la CCR.

    In schimb, anuntata lege de gratiere si amnistie a unor pedepse pe motiv de supraaglomerare a penitenciarelor e data, cum se spune "in luna", adica aiurea rau de tot .

    Vor urma fel de fel de episoade a la inchisorile din Mexic (pastrand proportiile, bineinteles) si, cu cat ministrul Justitiei nu va spune clar se gratiaza doar furturile si conducerile sub influenta alcoolului si inca vreo 2-3 maruntisuri, cu excluderea totala a tot ceea ce inseamna infractiuni de coruptie si a celor asimilate infractiunilor de coruptie, precum si a tot ceea ce inseamna infractiuni de violenta, cu atat raul nu va mai putea fi stavilit.

    PS. Sa fi fost vorba de o gafa uriasa a d-nei Pruna sau...
    • +13 (15 voturi)    
      Gratierea trebuie sa fie exceptia si individuala (Miercuri, 13 iulie 2016, 8:04)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cand au la cineva ca pronunta gratiere referindu-se la mai mult de o persoana, stiu din prima ca e rau-intentionat si daunator pentru tara.

      inchisoarea e absolut necesara pentru a proteja societatea, a da timp indiidului sa realizeze ce a facut si eventual sa o regrete si sa se indrepte. gratierea individuala trebuie sa fie o exceptie extrem rara, altfel e o fapta antisociala.

      Daca nu sunt inchisori, detinutii pot sa construiasca altele in loc sa scrie carti academice lipsite de orice sens sau valoare. Sau cladirile abandonate din toata tara pot fi folosite.
      • +4 (6 voturi)    
        Sunt perfect de acord cu tine in privinta (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        faptului ca "scriitorii" ar trebui pusi sa construiasca inchisori noi ba , mai mult, cu riscul ca i-as discrimina pe ceilalti detinuti care presteaza alte munci, "scriitorilor" le-as dubla zilele castigate muncind sa ridice noile penitenciare..
      • 0 (4 voturi)    
        Sunt perfect de acord cu tine in privinta (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        faptului ca "scriitorii" ar trebui pusi sa construiasca inchisori noi ba , mai mult, cu riscul ca i-as discrimina pe ceilalti detinuti care presteaza alte munci, "scriitorilor" le-as dubla zilele castigate muncind sa ridice noile penitenciare..
      • -1 (3 voturi)    
        Sunt perfect de acord cu tine in privinta (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        faptului ca "scriitorii" ar trebui pusi sa construiasca inchisori noi ba , mai mult, cu riscul ca i-as discrimina pe ceilalti detinuti care presteaza alte munci, "scriitorilor" le-as dubla zilele castigate muncind sa ridice noile penitenciare..
      • -1 (3 voturi)    
        Sunt perfect de acord cu tine in privinta (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        faptului ca "scriitorii" ar trebui pusi sa construiasca inchisori noi ba , mai mult, cu riscul ca i-as discrimina pe ceilalti detinuti care presteaza alte munci, "scriitorilor" le-as dubla zilele castigate muncind sa ridice noile penitenciare..
    • +13 (13 voturi)    
      ah. si nici nu trebuie ridicata problema gratierii (Miercuri, 13 iulie 2016, 8:06)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      fara recuperarea integrala a pagubei provocate. nu, furi 1.000.000 euro si iesi din inchisoare daca nu ai dat banii furati inapoi. Daca nu-i dai ar trebui dublata pedeapsa.
      • +2 (2 voturi)    
        De acord si cu ideea asta ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Totusi cu un amendament. Nu poti dubla pedeapsa obtinuta pt fapta, daca prejudiciul nu poate fi acoperit. Poti insa sa-i refuzi liberarea inainte de termen. Asta , da !
  • -26 (34 voturi)    
    De "dragul" lui Voiculescu Pruna si compania (Marţi, 12 iulie 2016, 21:04)

    xrogo [utilizator]

    ar fi in stare sa blocheze orice initiativa de amnistie sau gratiere colectiva,cu riscul de a plati zeci de milioane de euro sanctiuni !
    • +22 (22 voturi)    
      zeci de milioane de ce?? (Marţi, 12 iulie 2016, 23:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Bine Gadea, ai punctat, treci pe la casierie!
      • +5 (5 voturi)    
        cuplul cabotin Shpagasin si Pastorul (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        comenteaza sub acest nume de multa vreme, imediat ce isi varsa produsul latrinar fug repede pe forumurile lor specifice si fetide unde infiereaza Hotnews, pe principiul da si fugi - insusit foarte bine de la tov profesor Crescentovici varanovici voiculescu
    • +13 (15 voturi)    
      De dragul lui Felix, . (Miercuri, 13 iulie 2016, 1:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...ai fi in stare sa dai drumul la toti puscariasii posibili, doar-doar o scapa si al tau stapan.
    • +11 (11 voturi)    
      "platim", pe dracu'! (Miercuri, 13 iulie 2016, 2:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      IA zi EXACT cf. carui act normativ (al UE sau al cui o fi), Directiva / articol / paragtaf si fa, cf. acestuia, un calcul cu plata! >:

      Si chiar de-ar fi sa platim oarescatva, ok! accept sa platesc, ca ORICUM e MULT mai putin decat sunt astia in stare sa fure si sa distruga, deci bilantul e ORICUM pozitiv, iesim in castig! :P
  • +27 (31 voturi)    
    .... (Marţi, 12 iulie 2016, 21:14)

    ak33 [utilizator]

    s-au rezolvat toate problemele din romania in ceea ce priveste spitalele , gradinititele si azilele de batrani , singura nerezolvata era problema puscariilor, bleah
  • +29 (31 voturi)    
    Conditiile din puscarii (Marţi, 12 iulie 2016, 21:49)

    Gelu Vizitiu' [utilizator]

    Nu trece zi de la Dumnezeu sa nu ma convinga, de fiecare data in plus, ca traim intr-o lume pe dos. Cate amenzi am primit de la CEDO pentru situatia din spitale? Pentru cum sunt tratati copiii si batranii institutionalizati sau care sunt pe strazi? Pentru invatamantul nostru care merge din prost in mai prost, de fiecare data in urma unei reforme? Si cate si mai cate... In schimb se fac spume la gura pentru oameni care au actionat, cu buna stiinta, impotriva societatii si au fost judecati si condamnati pentru faptele lor. Societatea romaneasca cred ca le da mai mult decat merita. Nu cred ca i-a fortat cineva sa incalce legea, ca acum sa ceara, din spatele gratiilor, conditii mai bune. Ma rog si sper ca Dumnezeu sa ne dea conducatori mai buni si mai barbati, care sa spuna Europei ca banii in plus pe care ii avem ii dam copiilor, batranilor, bolnavilor, elevilor, dascalilor si altora in nevoie, dar nu puscariasilor, pe care nimeni nu i-a impins sa calce legea ca sa ajunga in puscarii. Puscaria trebuie sa fie locul unde sa nu vrei sa ajungi deloc, darmite de repetate ori, ca cei care au condamnari mai lungi decat o viata de om. Si vor conditii mai bune! Mai bune decat cine? Decat cei pe care i-au omorat sau i-au lasat infirmi? Decat cei traumatizati pe viata in urma talhariilor, violurilor si altor nenorociri? Decat cei care s-au trezit fara agoniseala de-o viata pentru ca au fost furati de hotii care cer acum conditii mai bune? Treziti-va oameni buni! Puscariasul trebuie sa plateasca statului ca-l tine in puscarie pentru ca nimeni nu l-a indemnat sa ajunga acolo. Iar despre cei putini care intra in puscarie constienti fiind de ceea ce fac, acestia si-au asumat riscul si ies din discutie, Erorile judiciare... Intotdeauna statul a platit pentru ele. Eu, ca cetatean, nu vreau sa port in spate nicio farama de puscarias. A incalcat legea, sa plateasca! Si cu libertate si cu averea! Nu are avere, atunci la munca pana achita tot ce a luat de la societate fara sa merite.
    • +2 (2 voturi)    
      un roi de viespi ziua si tzantari tigru (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Vizitiu'

      noapte timp de o luna de trimis la protestatarii acestia din botosani si Iasi, de altfel zonele de "bulion" al P$D, nu ar fi mare mirarea ca acestia sa agite spiritele
  • +24 (28 voturi)    
    atac la ministrul justitiei (Marţi, 12 iulie 2016, 22:32)

    revo [utilizator]

    Agitatia din penitenciare nu este efectul, ci doar o alta metoda de a pune presiune asupra lui Ciolos sa o schimbe pe d-na Pruna din functia de ministru.
    Se pare ca d-na ministru ii deranjeaza tare pe unii, ceea ce este o veste foarte buna, o confirmare a faptului ca nu este inregimentata in batalioanele coruptilor si interlopilor din politica.
    Obs.: remarcati, va rog, cat de bine arata maimutoii aia de pe acoperis: bine hraniti, curati, atletici. Cati din oamenii care trudesc pentru un salariu mizerabil arata asa? Si cum au ajuns acolo si cat vor fi lasati? Unde erau gardienii si de ce nu au intervenit? Au ordin sa amplifice scandalul? Asta duce la concluzia ca sefii penitenciarelor trebuie anchetati cu minutiozitate si urmariti pentru a vedea de la cine primesc ei ordine, de fapt.
    • +2 (2 voturi)    
      sunt spetnatz P$D (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      $teppenwolf de TR isi pregateste terenul pentru ca se viseaza Prim Ministru, noi TREBUIE sa ne organizam pentru Demonstratii Maraton care sa conduca la demiterea lui Draqnea daca din intamplare ajunge la Maidan Victoriei
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e niciun atac la ministrul Justitiei. (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:48)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui revo

      E o critica intemeiata. A gresit vorbind despre o lege a amnistiei, e (sper) doar o greseala, dar mare.
      O apreciez in general pe Raluca Pruna, iar aici are si scuze. Atentionarile din partea CEDO nupot fi ignorate, iar CEDO are dreptate pe fasia ei, dar nu are cum sa stie ca in Ro traieste in mizerie o buna parte a populatiei, ca e mizerie in spitale, in orfelinate, pe strazi si in unele scoli. Toata Romania e saracita, trebuie imbunatatite conditiile si ar fi nepotrivit sa se inceapa cu inchisorile.
      Raluca Pruna s-a preocupat de zona ei, dar problema e de ansamblu si aici ar trebui sa intervina PRESEDINTELE, care sa-i invite pe cei din puscarii sa-si astepte randul. Mai ales ca, unii vinovati de mizeria generala se afla acolo sau isi asteapta randul si, de rau ce o duc, isi permit chiar sa organizeze asemenea tulburari. Ar fi lamentabil daca s-ar lasa sa se sparga totul in capul dnei Pruna sau, de frica, a da dreptate detinutilor.
  • +18 (22 voturi)    
    Derbedeii (Marţi, 12 iulie 2016, 23:59)

    MosTeaca_ [utilizator]

    Bună analiză, domnule Tapalagă !
    Despre Antena 3, nimic de zis, în plus. Știm, de mult timp, ce joc face.
    Realitatea TV-Bogdan-Hoandră, stârnește o mare greață.
    • +2 (4 voturi)    
      ambele aservite Kremlinului (Miercuri, 13 iulie 2016, 9:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MosTeaca_

      ambele pe statul de plata'......pai unde apar favoritii lui Dughin ?
      • -1 (1 vot)    
        domnu, domnu ... (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:44)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Da' cati favoriti are Dughin si cati de Dughin exista de se uita toti la Antena 3 ca cica sunt audientele uriase si incasarile din publicitate si mai si?
      • -1 (1 vot)    
        Si inca ceva... (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:54)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Auzi, da' parca Antena 3 era platita din banii de la Crescent? Acum e platita de Kremlin? Nu te grabi sa raspunzi. Raspunsul la aceasta intrebare iti poate afecta viitorul, prezentul dar mai ales trecutul. Daca Voiculescu este de fapt Putin intr-o realitate paralela?
    • -3 (5 voturi)    
      .. (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:38)

      cfgvbhjnk [utilizator] i-a raspuns lui MosTeaca_

      si noi santem mult mai multi care stim clanțele cui le linge ''tăpalagă ăsta''...asa ca spuneti orice vreti ca oricum marea majoritate vede ce se intampla in tara asta si ce jocuri murdare se fac si va veni ziua cat de curând in care roata se va invarti si cu totii cei vinovati vor plati pt toate mizeriile facute...asa ca eu zic sa va pregatiti de acum cei care va simtiti cu musca pe caciula...
  • -2 (6 voturi)    
    Doamna Pruna e OK. (Miercuri, 13 iulie 2016, 8:50)

    dinica [utilizator]

    Doamna Pruna sa traiasca din punctul meu de vedere, e ok ce face.
    La fel tot guvernul, este foarte destoinic. Sper sa continue si dupa alegeri pentru ca au fost facute progrese majore in toate directiile. Se vede cu ochiul liber.

    Tapalaga, nici amicii nu te mai citesc, doar 14 comentarii?

    Daca punem institutiile de forta vreo 300.000, cu familiile lor multumite de miile de euro platite lunar, o sa luati maxim doua milioane de voturi.
    Cu voturile ;-) (adica sanchi) din diaspora, mai luati vreo trei milioane si castigati alegerile, cum ati mai facut-o.

    Deci nu trebuie sa-ti faci griji, totul e sub control.

    Intrebarea este de ce va e frica de un biet batran colaborator al securitatii cum e Voiculescu? Parca securitatea a fost desfiintata din 1989? Eu am fost pe strazi atunci si asa stiu ca am cerut, strigat si ni s-a dat. S-a facut si procesul comunismului. ;-) (adica tot sanchi).
  • -2 (4 voturi)    
    Hmmm, a doua zi dupa unificarea PMP-UNPR (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:19)

    dbdb [utilizator]

    si Tapalaga n-a publicat nimic pe subiectul asta. Asta nu e un subiect, nu-i asa? tot Voiculescu care e in puscarie e subiectul zilei.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu sunt doar puscariasi, ci CIORDITORI (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:20)

    Razvan_M [utilizator]

    In Romania, cultura furtului este adanc impamantenita in psihicul colectiv, fiind vazuta ca o modalitate de a lupta contra sistemului. In cazul politicienilor ciorditori, ei fura in primul rand de la saraci si doar pt. a avea mult mai multi bani decat au deja si pentru a-si intretine viata extravaganta.
    A-i numi doar puscariasi inseamna a-i introduce in categoria puscariasilor "onorabili". Un ciorditor care fura de la saraci este mai rau decat cei mai rai pentru ca are moralitate 0. Nu are nimic onorabil in el.
  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:28)

    liviu_ [utilizator]

    "Rezultatul surprizator este ca tocmai si-au compromis sansele de a convinge publicul ca gratierea e un lucru bun." BINE ! marac sa fie asa!

    sunt satul cu "drepturile puscariasilor" da drepturile oamenilor liberi cile le apara?! eu platesc ca sa fie tinuri puscariasii... eu stai bine-merci gratis! si mai urla si ca vor drepturi!
    daca raman fara apartament si fara venit singurul lucru care-l pot face (Ca sa nu ajung cersetor) e sa intru in puscarie... si brusc... casa si masa asigurate! nu vede nimeni o problema in asta?!

    puscaria e PEDEAPSA! nu e hotel!
  • +5 (5 voturi)    
    PS: apropos... (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:29)

    liviu_ [utilizator]

    nu ii ia nimeni pe astia de la A3 pentru instigare la violenta?!
  • +4 (6 voturi)    
    jenant dar ...asta e realitatea (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:19)

    samariteanul [utilizator]

    Mass-media este ca si Parlamentul Romaniei si precum si celelalte guverne inamicii nr 1 ale poporului roman. In tara noastra mass-media a fost cumparata cu trup si suflete de hoti,excroci,coruptii deprin politica romaneasca.
    Nu este de mirare ca un Rares Bogdan sau Hoandra fac sluj patronatului,ca doar de acolo vin banii de salarii si chefusaguri.
    80% din jurnalisti sunt facaturi penibile si slugi ale coruptilor si este "normal" sa atace statul si institutiile lui pentru ca si aceste institutii gem de corupti si hoti .
    Romania nu mai poate fi salvata de mizeria sociala in care ea,singura s-a bagat.
    S-a votat de 26 de ani in mod iresponsabil.Moldovenii,oltenii,muntenii si mai nou si o parte dintre ardeleni sunt imbecilizati complet si ar vota si o maimuta daca asta propune psd sau pnl . Tara este intr-un haos economic si industrial fara precedent si cred ca de la momentul trecerii hoardelor tataresti si a turcilor ,tara asta nu a mai fost praduita ca in zilele noastre.Romania este o tara terminata si timpul va dovedi ca totul este garagara si ca hotii,excrocii,iresponsabilii au distrus-o,complet.
  • 0 (4 voturi)    
    puscarii (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:14)

    DumitruFlorin [anonim]

    Imi pare foarte rau ca Rares Bogdan, fost comentator impartial si foarte bine documentat candva, s-a raliat acum unor cauze total neavenite in contextul actual al societatii din Romania. Toata aceasta sleahta de penali care au devalizat de-a dreptul bugetul statului prin afacerile veroase intreprinse isi merita pe deplin pedepsele primite. Rau este faptul ca statul nu reuseste sa recupereze in totalitate ceea ce a rezultat ca ilicit, motiv pentru care indivizii si familiile lor au in continuare posibilitatea sa comande campanii media si sa cumpere "profesionalismul" oamenilor din media (ma refer la Rares Bogdan, pentru ca la Gadea sau Ciuvica, la Grecu ori Stoicescu, numai de asa ceva nu poate fi vorba)!
    • +2 (2 voturi)    
      vuvuzele Sovietice sunt (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DumitruFlorin

      de acolo le Vine Lumina !
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt de acord cu dl Tapalaga (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:20)

    valll [utilizator]

    . Gadea a denaturat total cazul cu femeia care ar fi furat putin cascaval. De fapt furase mult mai mult, nu era prima data cand fusese prinsa si, fiind iertata, a furat si mai mult. Dar minciuna lui Gadea e nimic fatza de mizeria de a se folosi de fetita, de a se juca cu mintea si cu sufletul ei, de a o impinge sa minta, de a-i sadi sperante desarte si de a o face sa creada ca furtul poate fi si legitim. Daca in tara asta ar exista institutii pentru protectia morala a copiilor, ele ar trebui sa reactioneze.
    Daca ar exista o institutie care sa sanctioneze tipul de otrava pe care-l imprastie Gadea in randul adultilor, si acestea l-ar sanctiona. Dar nu exista. Nu exista nici macar un termen in l romana pentru a denumi amestecul atat de cleios de cinism, viclenie, ipocrizie, minciuna pe care l-a produs Gadea si l-a varsat asupra acelei fetite, dar si asupra tuturor celor slabi la minte care-l cred.
    Iar Rares Bogdan, cu toate emisiunile lui rascolitoare impotriva coruptilor, isi da in petec si calca pe urmele lui Gadea. Nu poti numi asta decat fatarnicie de aceeasi factura cu cea a lui Ciutacu. Numai ca unul pozeaza in patriot iar celalalt in badaran. Au stiut patronii pe cine sa aleaga.
    Dar cei trei laolalta abia daca-l egaleaza pe „maestrul”pe Cristoiu care, aparent, nu are patron.
    • +1 (1 vot)    
      Pastorul cu buze Mushtarii (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui valll

      nu are nici o treaba cu ce a facut acea femeie, el precum tatulici care ridica osanale parintelui Caritas de la Clusj, pregateste Mirul pentru Varanul, cel care il plateshte sa aiba buze mushtarii !
  • +4 (4 voturi)    
    Gusa, (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:44)

    Gladiatorul [utilizator]

    Rares Bogdan, Mihai Gadea, Mugurel Ciuvica sunt jurnalisti!? Vorbiti serios!? Antena3, Realitatea, RomaniaTV sunt televiziuni de stiri!? Vorbiti serios!? E o penurie de jurnalisti seriosi si corecti, dar cine sa-nteleaga? Astia patru din capul postarii nu sunt jurnalisti. Sunt diversionisti ordinari formati in scoala de jurnalism de la Moscova. Sa te ploconesti in fata lui Ciorbea dupa ce acum vreun an R. Bogban se dadea cocos la avocatul......sa zicem.....al poporului. Sa te asezi in genunchi sub sutana mitropolitului Ardealului mi se pare o impietate inaintea bunului simt. N-avem, absolut deloc, profesionisti. In niciun domeniu. Si e grav.
  • 0 (2 voturi)    
    Revin cu o mentiune anterior (Miercuri, 13 iulie 2016, 22:29)

    UpNext [utilizator]

    exprimata privind tonul excesiv de acid si pozitia partizana a autorului. De acord ca televiziunile mentionate sunt, la randul lor, ne-obiective, dar acest lucru este normal in toata media locala si internationala actuala. NU mai exista obiectivitate, echidistanta, independenta absoluta, ci doar dirijism editorial determinat de interese diverse.Sau poate b1tv este absolut ideala si sanctificabila ?!....
    Amintesc pozitia presei UK fata de prezenta romanilor (si polonezi), ultrademonizati la comanda. Nimic negativ despre unguri sau cehi, absolut NIMIC (citesc presa UK zilnic de cativa ani). Sau reportajele mizerabile/iste despre romani (Channel 4, chiar BBC), care au mobilizat opinia publica britanica impotriva acestora, inclusiv ca exemplu de motivatie Brexit. La fel si in prvinta media it/fr.
    Pozitia autorului nu face decat sa intensifice inutil polarizarea opiniilor in societate, cu o ingustare accentuata a segmentului de suporteri ai paradigmei Tapalaga/Pantazi/Stanomir sub gestiunea celui tismanean. Si e pacat...devenind nesemnificativi.