​Evaluarea la cald dupa summitul NATO: ce-a obtinut Romania, ce a ramas de negociat si cum iese Iohannis din prima confruntare serioasa pe politica externa

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2016, 23:21 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Cea mai pregnanta concluzie dupa summitul NATO terminat azi la Varsovia e ca Iohannis si Basescu au mai multe in comun decit ar vrea sa recunoasca. Iohannis a preluat stafeta de la Basescu si a dus lucrurile mai departe dupa summitul din 2014, din Tara Galilor. Directia? Consolidarea Romaniei ca jucator important in flancul estic, furnizor de solutii, orientat spre SUA si Marea Britanie ca garanti ai securitatii nationale. Bilantul Romaniei la Varsovia e unul echilibrat. El deschide calea spre solutii ce vor testa inteligenta si creativitatea decidentilor romani.

Am scris inainte de summit ca Romania avea patru mize importante: prezenta navala NATO la Marea Neagra, declararea scutului american antiracheta de la Deveselu drept capacitate a NATO, sprijin pentru brigada multinationala a NATO din Romania si dezvoltarea planului de contingenta.

In ce grad au fost ele realizate?

Prezenta navala a NATO la Marea Neagra a fost subiectul cu cel mai mare potential de prejudiciu de imagine pentru presedintele Iohannis
. Mai ales dupa patania din Bulgaria, cind premierul Borisov a denuntat extrem de virulent initiativa Romaniei. Ce-a obtinut Romania la summit? O mentionare suficient de puternica in concluziile oficiale, prin formula: "Vom dezvolta o prezenta inaintata adaptata in sud-estul NATO. Masuri potrivite, adaptate la regiunea Marii Negre si incluzind initiativa romaneasca de creare a unei brigade multinationale ... vor contribui la postura intarita de descurajare si aparare a Aliantei... Vor fi evaluate optiuni pentru o prezenta aeriana si maritima intarita a NATO". (Vezi aici textul oficial, punctul 41). Iar Iohannis a declarat ca aceste optiuni "vor fi discutate în NATO în perioada imediat următoare şi vor fi abordate de miniştrii Apărării în octombrie", octombrie fiind deci termenul - limita la care vom sti daca initiativa Romaniei are un viitor sau intra in impas.

Dar sprijinul SUA (exprimat explicit in discutiile dintre cei 28 de sefi de stat, potrivit unor surse aliate) si al Marii Britanii pentru proiectul Romaniei vor conta in discutiile de pina in octombrie. Si va conta si pozitionarea Turciei, care, prin purtatorul de cuvint al presedintelui Erdogan, a anuntat ca vrea "o noua arhitectura de securitate la Marea Neagra".

Iohannis a cumparat timp pina in octombrie. Cei care decretau esecul usturator al initiativei navale trebuie sa mai astepte. Depinde acum de Romania sa stie sa cistige aliati si adepti in interiorul NATO, si nu m-as mira ca Polonia sa fie alaturi de noi in acest dosar. Polonezii nu au uitat serviciul facut acum trei saptamini de Iohannis, care a amendat public Comisia Europeana pentru criticile aduse Varsoviei. Relatia buna dintre Romania si Polonia e evidenta, cele doua tari urmind sa se sprijine reciproc cu trupe pentru formatiunile multinationale NATO de pe teritoriul lor.

Si mai trebuie spus ceva: asa vaga cum e mentiunea din documentul final al summitului, ea vine cu un plus fata de propunerea initiala, adaugind si o dimensiune aeriana viitoarei prezente NATO la Marea Neagra.

Asa cum am mai spus, Iohannis a cistigat timp. In octombrie vom vedea daca a stiut sa-l gestioneze.

Brigada multinationala.
Romania a obtinut la summit aceasta brigada, dar mai are de negociat cu tarile care sa-si trimita trupe. Pina acum, doar Bulgaria si Polonia au confirmat contributii certe. Sigur ca putem compara la nesfirsit ce au obtinut Polonia plus balticele (cite un batalion din SUA, UK, Canada si Germania), dar Romania are un avantaj: militarii romani (jumatate din brigada) se vor antrena cot la cot cu militarii straini care vor completa brigada, isi vor dezvolta reflexele de colaborare.

Dezvoltarea planului de contingenta a fost obtinuta
, desi, cum am mai explicat, a existat o opozitie in interiorul Aliantei.

Declararea scutului american antiracheta de la Deveselu drept capacitate a NATO
. Obiectivul a fost realizat.

Summitul a mai adus un anunt bun pentru Romania, venit initial pe surse si confirmat apoi de Iohannis: SUA vor trimite din 2017 in Romania un batalion de militari, cu tot unitati mecanizate, in cadrul unei prezente rotative.

Cred ca e un bilant echilibrat. Nu e nici prilej de triumfalism, dar nici de autoflagelare. E bine ca Romania ramine pe orbita euro-atlantica, e bine ca pozitiile comune cu Polonia se inmultesc si ca Iohannis continua pe directia inceputa de Traian Basescu inca din prima zi a mandatului lui de presedinte.

Pentru final, doua observatii de atmosfera.

Nu am mai vazut de mult timp sefi de stat sau de guvern atit de obositi (la propriu), cred ca de la Consiliul European din 2013 la care s-a negociat bugetul UE. I-am vazut azi pe Hollande si Iohannis marcati de oboseala, si inteleg ca au existat cazuri si mai critice.

Iar Iohannis m-a surprins astazi, la conferinta de presa, cind a vorbit liber cu o pasiune necaracteristica despre armata romana, despre negocierile din NATO si profilul de tara al Romaniei.

Atit pentru moment din Varsovia.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
25568 vizualizari
  • -35 (59 voturi)    
    basescu vs johannis (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 23:50)

    xanti [utilizator]

    Comparativ cu Johannis este diferenta mare ,daca dupa Basescu am ramas cu scutul antiracheta si o belea in plus pe cap, dupa Johannis lucrurile s-au mai echilibrat.
    Amenintarea la adresa Rusiei in ceea ce priveste Marea Neagra s-a redus considerabil si batalionul rotativ e o frectie avand in vedere ca Polonia participa cu 200 militari si Bulgaria a anuntat ca nu va participa ,1000 de militari nu inseamna mai nimic in caz de razboi ,asta arata ca NATO nu vrea sa-i provoace pe rusi.
    Probabil la decizia asta a ajutat pozitia secretarului general NATO cum ca Rusia nu reprezinta pericol la adresa statelor europene ,plus pozitia Frantei ,Bulgariei foarte concilianta la adresa rusilor.
    Asadar va fi pace.
    • +2 (10 voturi)    
      Nu scutul e beleaua ta. (Duminică, 10 iulie 2016, 7:22)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ai o cu totul alta belea.
    • +3 (9 voturi)    
      Vrabia mălai visează (Duminică, 10 iulie 2016, 16:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Da, da totul e ca muscalii să nu-și piardă speranțele. Iar pentru asta, în lipsă de altcv mai bun, merită plaptiti ceva mărunțiș la tot soiul de troli din ăști ieftini ca tine. Măcar voi să-i mai țineți maicii Rusii moralul deasupra prăbușirii...

      În rezumat Rusia o ia în mână tot mai bine. De ce se temeau Putler și Medvedev (în rarele lor momente de luciditate) iată că nu scapă: O nouă cursă a înarmărilor, care e similară cursei dintre o babă asmatică și o mașină sport. Prima cursă a înarmărilor a produs prăbușirea URSS. A doua va duce fără greș la prăbușirea Rusiei putleriste.
  • -21 (37 voturi)    
    hei (Duminică, 10 iulie 2016, 0:00)

    john70 [utilizator]

    Daca un summit NATO e o confruntare serioasa, ma intreb o intilnire cu Putin cum o caracterizeaza "analistul" asta.
    • +13 (23 voturi)    
      Ha ha ha (Duminică, 10 iulie 2016, 9:51)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Cand toti sunt uniti, intalnirea cu Putin e floare la ureche.
    • +7 (9 voturi)    
      Piticul rusesc, cel mai înalt pitic din lume (Duminică, 10 iulie 2016, 16:20)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Întâlnirea cu Putler? Adică aia cu piticul chel și decrept ce cere presei rusești să-l prezinte înalt și păros, ce-și umflă botul cu botox de două ori pe an ca să pară mai puțin hâd decât e. Penru care se lansează pe piață povești despre amante magnifice ce oftează de mascului feroce, spre a i se ascunde impotența. Care se pozează lângă tigrii siberieni sedați în prealabil și truchează scufundări cu submarinul (utilizând secvențe din filmul Titanic) ca să pară curajos.

      O întâlnire cu un asemenea degenerat?! Care e problema?! Chiar dacă face o criză de isetrie ăilați sunt suficienți ca să-i saprga râtul....
    • -1 (3 voturi)    
      Sociopatul in fata comisiei (Duminică, 10 iulie 2016, 23:53)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Asa e intalnirea. Finalul ideal ar fi lobotomizarea sociopatului.
  • +17 (31 voturi)    
    Frumos si, cred, realist articol. (Duminică, 10 iulie 2016, 0:06)

    Lucky1 [utilizator]

    Intr-adevar, dupa stirile, declaratiile publicate cred ca Romania a inceput sa prinda consistenta in cadrul structurilor NATO. Si asta, in primul rand, consecventei cu care s-a dedicat indeplinirii obligatiilor asumate prin parteneriatul strategic cu Statele Unite, participarea cu tehnica si personal in teatrele de operatiuni NATO si, nu in ultimul rand, initiativelor generalilor romani si analistilor militari care au dovedit acum maturitatea acumulata.
    Sunt convins ca pe masura ce rolul Romaniei creste in ansamblul eforturilor NATO, se creaza premizele unei mai bune relatii cu UE. Sigur ca acest segment depinde mult mai mult de calitatea politicienilor nostri si sper ca acest lucru sa fie inteles, asa cum trebuie, de liderii partidelor prlamentare carora le incumba o atentie responsabila asupra acelora care vor fi promovati pe lista alegerilor parlamentare.
  • -28 (52 voturi)    
    de-acum e evident (Duminică, 10 iulie 2016, 0:17)

    Mazeta [utilizator]

    NATO își va concentra resursele și atenția pe Polonia și Țările Baltice. Apărarea flancului sudic a fost lasată în seama câtorva ziariști.
    • +1 (7 voturi)    
      :) (Duminică, 10 iulie 2016, 17:46)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ti-e frica ca o sa fii retras de la post? :D
    • 0 (2 voturi)    
      Dar macar sunt talentati ? (Luni, 11 iulie 2016, 10:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu, din pacate, iti irosesti talentul.

      Eu sunt mai nou pe site-ul asta, asa ca ma risc cu o intrebare : Cat au contat pt tine convingerile in alegerea taberei ?
  • -16 (40 voturi)    
    a obtinut o laie balaie (Duminică, 10 iulie 2016, 0:31)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Romania a obtinut o laie balaie, in ce priveste Brigada multinationala. Pentru a crea aceasta brigada, a desfiintat Divizia I Infanterie Dacica.

    deci despre ce vorbim? a timit bulgarii un batalion si polacii o companie. cam atat.

    a, da si o flegma in ochi de la Merkel si Hollande, lui Obama i se rupe ca el isi termina mandatul. poate vine Trump si zice, adios amigos, rusii ne dau mai mult ca voi.

    dar, pofta buna la apa rece, stiti de ce nu>? daca vin rusii, o trimitem pe fii rea, mama-mama ce o sa se sperie baietii :)))
  • -21 (43 voturi)    
    iar si-au luat-o.... (Duminică, 10 iulie 2016, 0:49)

    mihai2013 [utilizator]

    ....basistii, pontistii si putinistii, care sperau cu disperare intr-un esec al lui Iohannis la acest summit :))
    Daca voi primi de la ei minusuri si replici negative, inseamna ca mesajul meu de mai sus a ajuns la ei si le roade ficatii tare de tot :))
    Daca nu voi primi, inseamna ca au facut ciocu mic si nu mai au ce sa comenteze :))
    • -6 (10 voturi)    
      nu am facut ciocul mic! (Duminică, 10 iulie 2016, 8:13)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

      De la prima Dvs. fraza, ma scoate din sarite lipsa de LOGICA ELEMENTARA, imposibil sa fac ciocul mic!

      NU am citit mai departe, ca sa vad daca este de bine sau de rau, dar puteti sa imi explicati de ce puneti in acelasi cos pe noi, cei ce suntem cu Presedintele di cu Lumea Libera, cu adpetii lui ilici?!

      Observati ca "Pontistii si putinistii" este o expreimare gresita si pleonastica - Tonta nu exista, nu este decat o marioneta de-a lui Ilici, care la randul sau face numai ce i se ordona de la Kremlin, asa ca daca ati fis sus "iubitorii de mujici" era mai clar si comprehensiv!.

      Cel putin trolii sovietici ce semneaza Patton, echidistantul, Mazeta etc, etc sunt mai consecventi in exprimarei, ei spun totdeauna bine de federatia Ciolaveka si rau de Lumea Libera ...
    • -1 (11 voturi)    
      minus (Duminică, 10 iulie 2016, 8:36)

      RăzvanRădulescu1 [anonim] i-a raspuns lui mihai2013

      Stai linistit ca tu primesti minusuri pentru altceva. Si eu cred ca Iohannis n-a avut nici un esec, dar tot ti-am dat minus. Oare de ce?
  • +14 (24 voturi)    
    lupta pentru pace (Duminică, 10 iulie 2016, 2:53)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Am impresia ca la instructajul de dimineata tov. maior v-a dat nick-urile astea cu numere sa le alegeti din sapca dar inca nu v-a venit o pozitie clara de la Maskva.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 10 iulie 2016, 7:25)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

      toti si-au tras la nick cate un numar doua,de dimineata.
  • +12 (22 voturi)    
    Brigada multinațională (Duminică, 10 iulie 2016, 3:03)

    Mihai Badea [anonim]

    Colaborarea este întotdeauna bună, însă se poate colabora și ca grup, așa cum vor face polonezii și balticii.

    Foarte util articolul dumneavoastră, în condițiile în care comunicatul de presă este extrem de stufos și lipsit de orice structură care să faciliteze lecturarea.

    *Susțin folosirea diacriticelor. Chiar dacă tastatura fizică este English US, din soft se poate trece pe română.
  • +6 (20 voturi)    
    Troli... (Duminică, 10 iulie 2016, 4:40)

    Lucky1 [utilizator]

    Oare nu se cunosc acesti troli? Nu pot fi identifictyi, catalogati ca atare si banati de pe acest site si, in general, de pe orice site public.
    HOTNEWS, nu credeti ca vrem si noi un aer putin mai curat?! Ar fi timpul sa curatam societateea de acesti virusi.
    • 0 (2 voturi)    
      Am mai spus-o si o repet (Duminică, 10 iulie 2016, 13:45)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      interesul este altul.Nu o vor face,circul aduce bani,chiar si cel de prost gust.Incet,incet vor predomina trolli.Vor disparea comentariile facute cu bun simt,realiste si bazate pe argumente.Dar nu conteaza,cat timp se fac bani,rating si audienta.Asta primeaza,sa nu te astepti la altceva.Eu ma astept sa fiu banat.
    • -1 (3 voturi)    
      ti-am dat plus (Duminică, 10 iulie 2016, 14:46)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      M-a amuzat teribil ideea ta bolsevica de anii 1950 in democratie,asadar nu avem voie sa avem idei contra ,trebuie mers cu valul ca prostii daca nu, sa faca baietii dosare sa ne bage la puscarie pentru delict de opinie.
      Dupa mintea unora ca tine , Michael Moore trebuia dus la Guantanamo pentru ca are idei contrare americanilor de dreapta..
      • 0 (2 voturi)    
        Daca te-a amuzat (Luni, 11 iulie 2016, 9:28)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        inseamna ca esti destept,te duce capul,bravo tie,te admir.Nu te vrea nimeni la puscarie.Nu te lasa luat de val,ca prostii.Ramai cu desteptii care afirma ca in Ucraina nu s-a intamplat nimic,ca Rusia straluceste toata,mareata si democratica in frunte cu al sau preafotografiat pres...Care,daca il suparam si nu suntem cuminti,ne spulbera de pe suprafata pamantului,etc,etc.Pe tine bolsevismul te amuza(oare?),pe altii ii anima,mie imi provoaca sila.
  • +2 (8 voturi)    
    Unde sunt americanii? (Duminică, 10 iulie 2016, 8:41)

    Martinezu [utilizator]

    A fost o stire pe HN ce a stat vreo 2 zile legata de o brigada americana de 1000 de soldati care vor fi detasati permanent la Kogalniceanu. Se vorbea si de blindate.
    Acum nu mai gasesc nici o referinta .
    Deci care este situatia?
    Ne aparam singuri sub steagul NATO si zicem ca avem cel mai mare castig??????
    Singurul element care ne lasa sa speram este dupa parerea mea scutul de la Deveselu , pe care nu cred ca America l-ar abandona .
    Insa altceva in plus, concret, nu vad nici un castig.
  • +3 (9 voturi)    
    mai usor cu entuziasmul (Duminică, 10 iulie 2016, 8:55)

    victor L [utilizator]

    dupa intilnirea NATO.
    E doar o batalie.
    (Ce important suna "dezvoltarea planului de contingenta".)
    In plus, noi doar am obtinut ceea ce era:
    - transferarea scutului de la Deveselu de la producatori (SUA) la NATO se facuse in absenta lui Klaus. La Varsovia a fost toata familia si a luat la cunostiinta. Ca sa-l linisteasca pe "obositul" Holande, ca nu va fi sub conducerea prapaditilor de americani :P
    - inafara de trupe americane, care sint mai demult aici, ce trupe vestice vor veni? bulgari :D
    NB,
    sinteti induiosator, dle Pantazi: ati ramas impresionat de presedinte ca a vorbit si el liber si cu entuziasm despre armata.
  • -1 (9 voturi)    
    Presedintele.. (Duminică, 10 iulie 2016, 9:43)

    Limestone [utilizator]

    Sa-si fi intrat presedintele in rol dupa un an si ceva de mandat ? Felicitari pentru articol !
  • +1 (1 vot)    
    Iar a avut dreptate, nu-i mai pomenesc numele (Luni, 11 iulie 2016, 10:42)

    Susufler0 [utilizator]

    pt ca va enervati iar eu tin la echilibrul vostru psihic dintru inceput de saptamana !

    Polonezii discutau inca de la jumatatea lui 2015 despre necesitatea unor trupe NATO in tara lor. Balticii, la fel.

    Neamtul nostru, la un CSAT de la sfarsitul anului trecut s-a hotarat ca este necesara o flota NATO la Marea Neagra ! Practic si-a legat numele si prestigiul de initiativa aceasta. Acest proiect urma sa il configureze ca pe un important sef de stat din regiune.

    Niciunul din ageamii sai de consilieri nu i-a spus ca la nivel de politica externa, proiectele nu se realizeaza de pe o zi pe alta, daca nu sunt manate de la spate de o criza grava internationala. Cu atat mai mult cand e vorba de proiecte cu caracter militar care in proportie de 99% ii implica pe altii (NATO si in special SUA si Turcia) impotriva Rusiei.

    Apoi a urmat "luatul in freza" de la bulgari !

    Brigada internationala, este una de antrenament de lupta si se contureaza greu.

    Scutul a trecut sub comanda NATO !

    CE-AM OBTINUT, DOMNU PANTAZI !

    PS. Pastrand evident proportiile , Mazeta deocamdata, nu a gresit foarte tare ci doar a exagerat !
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm, domnule Pantazi, (Luni, 11 iulie 2016, 11:52)

    dbdb [utilizator]

    ati ramas un nostalgic basist, in cantextul in care Basescu se leapada zilnic de fostii basisti naivi, ca vrea sa se "reinventeze" a mia oara? si, dupa cum arata lucrurile, cu ajutorul neprecupetit al PSD, o va si face. Sa spui ca Iohannis si Basescu au impreuna mai multe in comun decat ar vrea sa recunoasca, e ca si cand ai spune despre ei ca sunt identici si produc aceleasi rezultate, de vreme ce "amandoi au cate doua maini, cate doua picioare si merg cu fata". Ce e aia ca Iohannis a preluat proiectul lui Basescu? care proiect? ala cu parteneriatul cu NATO? ce, a fost al lui Basescu, Basescu l-a facut? haideti sa fim seriosi! Ati intrat iar in activitatea de spalare a "cadavrului politic" Basescu? s-ar putea sa va coste scump. Sa nu uitam ce flegme si-a luat madam Macovei de la personaj.