Salarii de bancheri: Halalai (Eximbank), peste 30.000 de euro lunar. Ghetea (CEC Bank), peste 27.000 de euro/luna.Vezi in text cat castiga reprezentantii Statului in entitatile publice

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 6:21 Actualitate | Opinii

Traian Halalai si Radu Ghetea, printre cei mai bine platiti bancheri locali
Foto: Agerpres
Traian Halalai, seful Eximbank, castiga lunar peste 30.000 de euro (brut), iar Radu Ghetea, seful CEC Bank, este "rasplatit" financiar cu circa 27.000 de euro brut, se arata intr-un document privind numele si remuneratia reprezentantilor statului in entitatile publice. Documentul cuprinde este 870 de nume si reprezinta o premiera in administratia publica din punct de vedere al transparentei.

Mihaela Popa vicepresedinte coordonator al diviziei Corporate din CEC Bank incepand cu septembrie 2007, castiga 62.000 de lei lunar, in vreme ce Andrei Stamatian, prim-vicepresedintele CEC Bank ia 82.800 de lei lunar. Stamatian a lucrat anterior (in perioada 2005-2011) in cadrul grupului austriac Raiffeisen, unde ultima pozitie detinuta a fost aceea de presedinte al Raiffeisen Banca pentru Locuinte. Intre 2000 si 2004 a mai lucrat pentru Cornerstone Research si pentru banca HVB.

La momentul numirii sale in functia de la CEC, tatal lui Stamatian era prefect de Cluj din partea PDL. El a fost propus ca prim-vicepresedinte la CEC de catre Ministerul Finantelor, controlat in acea perioada tot de reprezentantii PDL.
Banca Nationala a respins initial nominalizarea sa, care includea atributii pe zona de corporate, domeniu in care nu lucrase. Pentru a-si impune omul, Finantele au "revizuit" propunerea trimisa BNR, specificand o functie care prevedea atributii doar pe zona de retail.

Tot cu 60.000 de lei lunar este rasplatita si Mirela Iovu, vicepresedinte CEC.

La Eximbank il mai intalnim pe Florian Kubinski , vicepresedinte, platit cu peste 72.000 de lei lunar (brut). Kubinski are 20 de ani de banking, el fiind colec cu actualul sau sef Traian Halalai, pe cand amandoi lucrau la ING Bank. Kubinski a mai fost director financiar la Banca Tiriac in perioada 2000-2006 (devenita ulterior HVB Tiriac) si timp de patru ani director general adjunct al MKB Romexterra Bank,


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
11345 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    salarii (Joi, 30 iunie 2016, 8:52)

    Johnatan [utilizator]

    corect ar fi sa amintiti si de salariile ”de ospatar” de la celelalte institutii
  • -13 (19 voturi)    
    asa si? (Joi, 30 iunie 2016, 9:02)

    tearoftime [utilizator]

    De ce facem atat tam-tam pe salariile unor angajati la companii private?
    Daca nu si-ar merita salariul fi convins ca i-ar zbura rapid, nu e ca la stat.
    Probabil ca sumele par mari pt. angajatul "normal" dar cand esti raspunzator de profit de sute de milioane de euro si cand o decizie pe care o iei poate sa aduca firmei un plus sau un minus cu 6 cifre, cu cat vrei sa il platesti? Cu 1000 de euro?
    HotNews se tabloidizeaza cumva?
    • +7 (7 voturi)    
      eroare (Joi, 30 iunie 2016, 9:43)

      safalax [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      nu sunt companii private
    • +12 (12 voturi)    
      ASA ESTI TOT TIMPUL? (Joi, 30 iunie 2016, 9:54)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      Nu te doare chestia aia numita cap? Nu! Ca e goala! Si EXIMBANK si CEC sunt institutii ale statului roman, nu private!
  • +4 (6 voturi)    
    Reptilieni (Joi, 30 iunie 2016, 9:24)

    K-Man [utilizator]

    dupa cum observati din pozele de mai sus Traian si Radu seamana foarte mult, ei sunt reptilieni
  • +10 (10 voturi)    
    fair enough (Joi, 30 iunie 2016, 9:25)

    loveparade [utilizator]

    daca asta e nivelul de salarizare in banking.
    problema e ca acesti "bancheri" pe care statul ii plateste la nivel de privat nu au performante de privat deci ard gazul degeaba.
    in privat nu stiu daca ar prinde Tier 3(de 1 sau 2 nici nu se pune problema) de salarizare, vorbind dupa competente.
    • -6 (8 voturi)    
      nivelul in banking (Joi, 30 iunie 2016, 12:35)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      ma refer la ala privat, e mai mare de atat. un presedinte de banca privata castiga mult mai mult decat baietii astia 2. deci dupa parerea mea, cred ca e fair enough.
  • +10 (12 voturi)    
    credeti ca este usor... (Joi, 30 iunie 2016, 9:33)

    schroedinger [utilizator]

    sa tot scornesti fel si fel de comisioane si taxe? pai, cec-ul iti ia comision cand iti intra bani in cont!!!! De ce? iata una din explicatii.
    La ce-i trebuie lu'nea chelie ala 27.000 Eur pe luna?
    • -5 (7 voturi)    
      cine te pune sa tii banii la cec (Joi, 30 iunie 2016, 12:37)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      du-te la banci care nu cer comision! sunt multe.

      deci treaba cu prostia e la ala care da nu la ala care cere. nu crezi ?!
  • +10 (12 voturi)    
    IN CE TARA TRAIM (Joi, 30 iunie 2016, 9:56)

    jidanul [utilizator]

    La situatia economico financiara din zilele noastre a Romaniei, asemenea salarii nici nu trebuiau a fi gandite si niciun caz platite. Este o nemernicie maxima ca sa se plateasca din banii contribuabililor asemenea salarii, unor angajati ai statului.
  • +13 (15 voturi)    
    exagerat de mult (Joi, 30 iunie 2016, 9:58)

    TDragos [utilizator]

    Au salarii mult mai mari decat un CEO de banca privata de top 10, unde nu prea se trece de 20k EUR pe luna...in plus rezultatele Exim si CEC sunt mult sub cele ale bancilor private (in termeni de ROE, ROA, Costuri/ venituri etc)...si la capitolul cota de piata cele doua banci au fost pe trend descendent...sa nu mai zic de nivelul de inovatie si calitatea serviciilor din cele doua institutii de stat...la ei se aplica motto-ul...daca nu fac nimic nu risc sa gresesc, iar timpul trece si leafa vine.
    • -5 (9 voturi)    
      nu e adevarat (Joi, 30 iunie 2016, 12:38)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      un CEO dintr-o banca de tot are in jur de 1 mil pe an. deci cam de 3 ori mai mult decat baietii astia.

      Cauta in presa si ai sa gasesti destule articole despre salariile de top din sistemul bancar.
  • +9 (9 voturi)    
    salariul (Joi, 30 iunie 2016, 10:12)

    soloman [utilizator]

    unui casier de la cec cat este?
    • 0 (0 voturi)    
      Din nefericire.. (Joi, 30 iunie 2016, 17:30)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui soloman

      este sub salariul unui casier la Kaufland, de exemplu. Asta e tragedia din sistemul bancar, salariile salahorilor sunt mici in banci, salariilor directorilor foarte mari (raport 1/50-60). Si atunci, de unde profesionalism?
  • -1 (1 vot)    
    Nu va agitati degeaba ! (Joi, 30 iunie 2016, 22:39)

    Miky113 [utilizator]

    Toate sunt instrumente prin care se alimenteaza sie.

    Nu mare mirarea ar fi ca dansii sa fie niste acoperiti, ceva mai mult decat Pontake.

    Nu demult vice la exim(bancorex reinfiintata) era Ionutz Costea(cumnatul lui Geoana), cu remuneratie ceva mai mica(22500), si clauze de reziliere de vreo 700 mii oiuro.
    AldeBase nici "mrr" n-a zis ! Colegi de sistem... . cu productivitate ca in iukei-iuesei