​Corespondenta de la Londra

Brexit: caderea din Europa si pacatul originar

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 8:16 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Votul englezilor pentru Brexit deschide cutia Pandorei într-o Europă bântuită de populism și de diavoli naționaliști cum nu s-au mai văzut de un secol. Ce efecte va avea acest vot asupra șanselor Marinei Le Pen de a câștiga președinția Franței, o țară care în prezent este mai eurosceptică decât Marea Britanie? Uniunea Europeană poate supraviețui fără Regatul Unit, dar nu și fără Franța. Ce efect va avea votul englezilor asupra Suediei sau asupra altor țări cu partide eurosceptice tot mai influente? Nu știm răspunsul la aceste întrebări. 

Ce știm este că Europa poate spune adio unui mediu politic așezat și predictibil. Triburile populiste au trecut de porți. De astăzi, ele au pătruns în cetate. 


Există câteva lecții importante pe care ar trebui să le învățăm din referendumul britanic. 

Fără o narațiune care să transmită emoție, Uniunea Europeană va pierde tot mai multe referendumuri în ciuda efectelor sale pozitive incontestabile. Procesul este inevitabil pentru că, de ani de zile, politicienii de la nivel național aruncă vina pentru nereușitele lor pe instituțiile de la Bruxelles. Odată creată e foarte greu să contrabalansezi această zestre negativă. Iar înainte de a fi ființe raționale noi, oamenii, suntem creaturi emoționale. 

Deși UE este democratică (cel puțin la fel de democratică precum Marea Britanie - argumentele aici), legătura dintre europarlamentarul direct ales și cetățean este inexistentă. Câți dintre noi putem numi trei europarlamentari români? Câți dintre noi înțelegem diferența dintre Consiliul și Comisia Europeană? A spune astăzi că UE are nevoie de reformă este prea puțin. Arhitectura Uniunii Europene are nevoie de clarificare, de simplificare, de ieșirea din acest delir al procedurilor care mimează consensul. De la un anumit nivel de complexitate în sus, orice entitate devine de neînțeles. Iar noi, oamenii, ne temem de ceea ce nu înțelegem. 

Dar păcatul originar al Brexitului și a tot ceea ce va urma după el este ignorarea străzii. Nu poți ignora strada chiar dacă statisticile îți dau (poate) dreptate. Chiar dacă istoria îți dă dreptate. Chiar (sau mai ales) și atunci când strada e manipulată. Democrația se joacă, până la urmă, în stradă, nu în clădiri de sticlă cu rapoarte în Excel. Elitele politice, intelectuale și financiare ale Europei au ales să audă doar acea parte a străzii care le convenea. În fața vociferărilor celeilalte, elitele și-au închis urechile și ochii. Iar noi, oamenii, când nu suntem ascultați începem să spargem obiectele din jur. 

Faptul că rezultatul referendumului a fost pe muchie de cuțit e important. E important indiferent cine a câștigat. Ne spune că UE nu este dorită de jumătatea unui popor, dar în același timp este dezirabilă pentru cealaltă jumătate. Eșec pentru o jumătate, succes pentru cealaltă jumătate. Cum este posibil? Trăim în realități separate? 

Realitatea e aceeași, dar percepțiile sunt diferite. Să călătorească și să muncească neîngrădit în Anglia e un mare plus pentru un român. Să călătorească și să muncească în România este irelevant pentru un englez. Să aibă colegi străini e ceva firesc pentru un tânăr care a beneficiat de burse Erasmus și a călătorit de la 14 ani. Dar pentru o bunică poate fi șocant să-și cumpere zilnic pâinea alături de o femeie care vorbește în altă limbă. 

Nici tânărul nu poate fi admirat pentru toleranță, dar nici bunica nu poate fi acuzată de rasism. Pentru că ambii sunt produsul contextului în care au trăit. Iar acest context s-a modificat cu o viteză amețitoare în ultimul secol. Tatăl meu și-a trăit copilăria fără televizor și îmi e foarte greu să înțeleg asta. La fel copilului meu îi va fi foarte greu să înțeleagă că eu mi-am trăit copilăria fără computer. Pentru mine, New York-ul nu e departe. Pentru bunica mea, New York-ul e un oraș ficțional pe care-l vedea doar în filme. Par detalii, dar sunt detalii care ne modifică enorm percepțiile. Și asta este esențial pentru că “lumea din capul nostru nu este o reproducere precisă a realității”. 

De aceea Brexit-ul și cutremurul prin care trece astăzi Uniunea Europeană nu este un eveniment exclusiv politic. Politica joacă un rol important, dar cauzele sunt mult mai adânci. Evoluția modernității nu poate fi încetinită. Iar acea Europă care ar vota mâine un nou Brexit seamănă cu indienii care, după ce au mers prima oară cu trenul, s-au așezat în praful stației și au cerut timp ca să-și aștepte sufletul să-i ajungă din urmă. 

Vom citi și auzi în aceste zile multe discursuri care vor încerca să simplifice situația. Din nefericire am ajuns însă într-un punct deloc simplu, în care orice explicație monocoloră e periculoasă. Lipsa de nuanțe este combustibilul triburilor populiste, un combustibil cu care au mai aprins de câteva ori Europa. Iar noi, oamenii, folosim explicații simpliste pentru a da sens unor situații complicate. Chiar și atunci când acele explicații nu au mare legătură cu realitatea.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
36407 vizualizari
  • -17 (23 voturi)    
    bulgarele de zapada (Vineri, 24 iunie 2016, 8:45)

    radiola31 [utilizator]

    Vor incepe si altii Franta,Olanda dupa care tari din estul europei.
    Poate este cazul sa ne reorientam.
    • +14 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iunie 2016, 9:58)

      John.Doe [anonim] i-a raspuns lui radiola31

      Spre Est? Mai bine imi dau foc la casa si trec Dunarea inot.
      • -8 (16 voturi)    
        ... (Vineri, 24 iunie 2016, 11:04)

        Boyko Borisov [anonim] i-a raspuns lui John.Doe

        pai ce mai astepti? Chibrite? Bricheta? Noi aici la sud de Dunare te-asteptam cu bratele deschise!
      • -1 (9 voturi)    
        @John Doe (Vineri, 24 iunie 2016, 11:32)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        Si de curiozitate... treci inot la bulgari sau la sirbi?
      • 0 (0 voturi)    
        unde?? (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 9:10)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        La bulgari??
    • 0 (2 voturi)    
      asta e (Vineri, 24 iunie 2016, 13:29)

      OVi [anonim] i-a raspuns lui radiola31

      Dă doamne !
  • +5 (9 voturi)    
    Guvernele, oficialii nu inteleg noua realitate (Vineri, 24 iunie 2016, 8:50)

    zzztop [utilizator]

    Guvernele si oficialii au ramas cu aceeasi atitudine pasiva si contemplativa in timp ce provocarile au crescut si apar cu o viteza foarte mare.

    S-au uitat cum 50% sunt nemultumiti cu rolul tarii in UE si nu s-au intrebat de ce: mass-media care exagereaza impactul imigratiei, trebuie sa sublinieze avantajele mari pe care le au in UE, oamenii obtin mai putin din bogatia care este creata in centrele financiare, au salvat bancile care au pierdut prin speculatii in timp ce au lasat oamenii simpli fara educatie?

    Multe intrebari la care guvernele si oficialii ar trebui sa aiba raspunsuri din pozitiile in care se afla..
  • -12 (34 voturi)    
    Nici o grijă (Vineri, 24 iunie 2016, 8:55)

    Mazeta [utilizator]

    Este un referendum consultativ, nu imperativ. Cam ca referendumul lui Băsescu pentru amputarea Parlamentului.
    • -1 (13 voturi)    
      Daca eram englez (Vineri, 24 iunie 2016, 9:47)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum am mai spus daca eram englez votam si eu pentru Brexit. Fiind roman.. as fi preferat cealalta optiune...
    • +10 (20 voturi)    
      Dormi linistit: o vei duce mai rau (Vineri, 24 iunie 2016, 9:53)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Referendumul consultativ a scos Regatul Unit din Uniunea Europeana (Unit pana la referendumul iesirii Scotiei din Regat). Lira sterlina a cazut cu 10% in 6 ore, de la 10 seara, cand s-au inchis sectiile de votare si pana la 4 dimineata, cand era clar ca echipa Brexit a castigat. Toate bursele sunt pe pierdere, asa ca vom fi cu totii afectati, inclusiv romanii ramasi in tara: banii gratis dinspre UE vor fi mai putini si pentru Romania.
      Nu stiu cine ti-a spus ca e doar consultativ, ca doar poporul britanic nu este CCR.
      Tabara 'vote leave' trambita ca nimic nu se va schimba, in ciuda avertismentelor Bancii Angliei si a burselor. Acum recesiunea bate la usa: daca in 2008 lira s-a depreciat pana la nivelul anului 1992, acum s-a depreciat pana la nivelul anului 1985 cand Marea Britanie incepea sa creasca, cu ajutorul "Pietei Comune", viitoarea mult hulita Uniune Europeana.
      Da-te intelept astazi, sa poti da vina pe ticalosii de la Bruxelles si maine, cand vei avea si mai putini bani in buzunar.
  • -4 (14 voturi)    
    Felicitari pentru articol!!!! (Vineri, 24 iunie 2016, 9:00)

    gigiN [utilizator]

    Populismul a prevalat si in Regatul Unit.Ca sa fiu sincer,eu ma mir mai mult de faptul ca au intrat in UE decat de cel ca au iesit.
    • +1 (5 voturi)    
      vax,lefty-ule (Vineri, 24 iunie 2016, 12:06)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nu confunda minscarile nationaliste cu populismul.

      la obiect:ma tot miram de ce VM i-l citeaza pe pantazi
      chiar asa??si citind,pe diaginala recunosc,am zis ''meh,mare branza''.insa,vazand comentariile,am ridicat o spranceana si am recitit.
      ca pt pantazi am avut,de fapt inca am,o apreciere foarte buna a articolelor lui VM.insa aici greseste enorm.nu cred ca e corect sa asociezi brexitul cu ''diavolii nationalisti''(de ce nu diavolii PC?)triburi populiste samd.mai avea putin si arunca vina pe oricine,numai sa ocoleasca adevarul.nu nationalistii sunt de vina pt brexit,d-le VM ci ignoranta elitista a brusselului.
      incercati sa priviti cu alti ochi PC-ul la care aderati ca si dl pantazi,si incercati sa-i vedeti si latura hidoasa,asa cum o vedeti pe cea a "nationalismului de trib"
  • +16 (22 voturi)    
    măi, oameni buni (Vineri, 24 iunie 2016, 9:07)

    Radu_Luci [utilizator]

    văd în primele comentarii de după anunţarea rezultatului tendinţa de a-i blama pe englezi, pe francezi, pe suedezi, pe Putin, pe condiţiile meteo, pe extratereştri... serios acum, euroscepticii au ceva de reproşat (funcţionării) Uniunii Europene. dacă tot e atâta toleranţă în uniunea asta, de ce nu-s ascultaţi şi ei, luaţi la negociat, găsit soluţii de compromis? ar fi mai constructiv decât să dăm cu basca de pământ sau să zbierăm din cauza drobului de sare. nici acuma n-ar fi prea târziu pentru o radiografie şi o reformă, dar are cine s-o facă în maşinăria asta greoaie, superbirocratică şi plină de "lideri" care de care mai lipsit de carismă, mai zeflemist şi mai indiferent, de parcă ar proveni din Parlamentul de la Bucureşti?
    • +1 (1 vot)    
      CEDO există sau nu, ce compromis poți face? (Vineri, 24 iunie 2016, 14:56)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Euroscepticii nu vor problemele rezolvate altfel, ei vor să nu le spună nimeni ce să facă. E exact aceeași prostie ca și la români: indiferent de problemă, nu interesează pe nimeni o soluție funcțională, ei vor doar să-l discrediteze pe cel care propune soluții.

      UKIP, de exemplu, vrea ”cale de atac internă la deciziile CEDO”. Ce compromis crezi că se poate face aici? Ori ești membru CEDO, ori nu ești. Poți fi în afara spațiului Schengen, poți fi în afara zonei euro. Ce compromis mai vrei, desființarea spațiului Schengen și a zonei euro?!
  • +16 (32 voturi)    
    Europa nu mai are coloana vertebrala (Vineri, 24 iunie 2016, 9:12)

    MBA [utilizator]

    si nici vitalitate. De aceea au plecat Englezii. Populismul extrem a aparut din aceasta cauza. Nationalismul are ceva sanatos, dar Europa l-a pus la zid pledand pentru multiculturalism si jocuri de culise. Si a rezistat doar latura extremista a nationalismului. Orice sistem se autoregleaza, iesirea Angliei e un autoreglaj sanatos al sistemului European.
    • +4 (20 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iunie 2016, 9:39)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui MBA

      Cum este naționalismul ceva sănătos. Ce a ieșit vreodată bun din naționalism?

      Și de ce neapărat trebuie pus în antiteză cu multiculturalism? Adică astea-s singurele opțiuni, multiculti sau naționalism? Doar extremele cele mai idioate?
      • +7 (13 voturi)    
        asa (Vineri, 24 iunie 2016, 10:43)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        si ce a iesit bun din multikulti si political correctness?tocmai asta e,nationalismul a aparut in urma abuzurilor idiotilor din uniune care au promovat si aplicat PC si multikulti,neluand in seama reactia oamenilor.
        amintiti-va reactia politiei din Koeln,cand au incercat sa baga sub pres,desi stiau foarte bine cine erau vinovatii,si sa arunce plapuma peste ce s-a intamplat.crede cineva ca au facut-o de capul lor?media mare internationala,a incercat de asemenea sa ascunda crimele,furturile si violurile,facute de ''refugiati''.exista un tipar,numai un orb nu-l poate vedea.
        nu stiu daca nationalismul este sanatos sau nu,insa trebuie sa existe o reactie de aparare a unei societati
        • 0 (6 voturi)    
          Cam asta spuneam și eu (Vineri, 24 iunie 2016, 11:01)

          CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Nu apăr nicicum tabără multiculti și PC. Dar nu pot accepta nici reacția naționalistă. E la fel de idioată, doar de sens contrar.

          Nu există soluții simple pentru situații atât de fantastic de complexe și complicate, iar orice astfel de soluție simplă propusă, indiferent că vorbim de multiculturalism sau de naționalism, este o greșeală.

          Iar confruntarea între aceste două forțe extreme și nocive, cu tot ceea ce presupun ele, conduce la un mediu politic și social foarte tulbure și foarte ușor de exploatat de conducători cinici. Nu vreau să exagerez, dar cred că situația de acum din Europa este destul de similară cu cea din anii 1930, îndeajuns de asemănătoare încât să tragă măcar niște semnale de alarmă în orice minte rațională. Sau poate-s eu pesimist și paranoic...
      • +2 (4 voturi)    
        Nationalismul este sanatos. (Vineri, 24 iunie 2016, 17:21)

        MBA [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        Extremismul nu. Nationalismul e afirmarea unei natiuni prin ceea ce are mai bun. Produce valori ce sunt o expresie mareata a specificului si afinitatilor de viata ale unui popor. Extremismul este afirmatia unor idioti ca acea natiune e buricul pamantului si ca numai acea natiune are dreptate, restul fiind muci in drum. Sa nu facem deci confuzie.
    • +10 (16 voturi)    
      Europa nu mai are un membru... (Vineri, 24 iunie 2016, 10:34)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      care nu dorea decat statutul de privilegiat.
      Europei ii va merge mai bine pe termen lung, dar Marea Britanie se va dezintegra rapid: economic, politic si teritorial.
      Populismul a aparut odata cu criza economica din 2008, pana atunci nici Farage, nici Le Pen, nici Siriza si nici cine mai vrei tu dintre extremistii ajunsi in apropierea puterii in Europa, nu insemnau mare lucru in sondaje.
      Dar lumea reactioneaza exact ca atunci cand Basescu a vrut sa taie pensiile: Uniunea Europeana corupta e de vina si oricine o sustine. De-altfe criza economica a aparut tot din cauza Uniunii Europene, ca si holera, variola si varsatul de vant. Era sa uit gripa aviara, da' uite ca mi-am adus aminte.
      Daca vrei sa-ti mearga asa cum le va fi englezilor incepand de astazi, foloseste retorica xenofoba si rasista, spune-le celor care vor sa te auda ca romanii sunt buricu' pamantului, castiga un referendum impotriva oricui, dar impotriva Uniunii Europene este optiunea cu succes garantat la public si dupa cativa ani romanii iti vor fi recunoscatori. Vei intra in Istorie drept salvatorul natiunii.
      • 0 (0 voturi)    
        Basescu chiar era corupt, impreuna cu gasca (Luni, 27 iunie 2016, 14:09)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Jaful cu retrocedari si imprumutul gigant de la FMI, a carui bani s-au dus nu se stie pe ce, il descalifica pe Basescu in a fi un exemplu.
        Scaderea salariilor a facut mai mult rau si asta s-a vazut imediat. A fost ca si cand un inecat este "salvat" tragandu-l la mal cu funia legata de gat.
        Basescu-boc-udea, incapabili de a demara reforme reale si proiecte de dezvoltare globala, a facut ce face orice mediocru: a taiat venituri si a facut impumuturti fara cap...
    • -6 (8 voturi)    
      las´ca ii va regla (...) vitalitatea (Vineri, 24 iunie 2016, 10:46)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Primarului nou ales al Londrei &Co!!
      Poate ca englezii se vor intoarce la anii Thatcher...cand se descurcau f. bine fara UE.

      PS Nu sunt de acord cu termenul "nationalism extremist".
      Cred intr-un nationalism. Cealalta parte se numeste altfel.
      • +1 (5 voturi)    
        Anii Thatcher... (Vineri, 24 iunie 2016, 12:29)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        ...au fost toti in Uniunea Europeana: de-aia "se descurcau f. bine fara UE". Marea Britanie a fost primita in UE (adica a facut cere si tot tacamu', n-a tras nimeni de ei), iar anii Thacher sunt 1979 - 1990.
        Nationalistii sunt si extremisti, sau mai bine zis nationalistii esueaza intotdeauna in extremism, legionarismul interbelic fiind exemplul elocvent.
        Nationalismul a dus la cele doua razboaie mondiale. In schimb Uniunea Europeana a scutit Europa de razboi vreo 70 de ani.
        Vitalitatea i-a reglat pe germani sub Hitler, asa ca nu m-as mira sa-si gaseasca si englezii salvatotul natiunii, ca si ei au inceput sa creada in nationalism.
    • +4 (6 voturi)    
      Nationalismul are ceva sanatos ???? (Vineri, 24 iunie 2016, 14:29)

      Michael [anonim] i-a raspuns lui MBA

      Scuze, dar asta e o afirmatie cel putin ciudata.
      Nici o atitudine extremista nu este sanatoasa.

      Am trait Brexit-ul la mama lui si pot sa va spun ca este doar un exemplu maret de manipulare a opiniei publice: unul din argumentele majore ale campaniei este total infirmat de unul dintre cei mai infocati nationalisti (Nigel Farange) la doar citeva ore dupa inchiderea urnelor!!

      Probabil ca vom importa metoda la alegerile din toamna ...

      Asa ca nu e nimic sanatos in nationalism. Dimpotriva. Si nici in idea "noi sintem mari si nu ne trebuie altii". Intelepciunea populara ne spune ca "unde-s multi puterea creste" si se aplica chiar si Uniunii Europene.

      Pacat ca englezii au fost pacaliti de nationalisti sa faca invers ... iar consecintele le vom trage din pacate toti.
      • +2 (2 voturi)    
        Confuzie (Vineri, 24 iunie 2016, 17:17)

        MBA [utilizator] i-a raspuns lui Michael

        Nationalismul este sanatos. Extremismul nu. Nationalismul e afirmarea unei natiuni prin ceea ce are mai bun. Extremismul este afirmatia unor idioti ca acea natiune e buricul pamantului si ca numai acea natiune are dreptate, restul fiind muci in drum. Sa nu facem deci confuzie.
  • +9 (15 voturi)    
    nationalisme (Vineri, 24 iunie 2016, 9:12)

    CzCa [utilizator]

    Subscriu la afirmatia ca "elitele politice, financiare și intelectuale ale UE au ales să audă doar acea parte a străzii care le convenea”. Prefer însă să cred că nu deficitul de democrație UE, discuție veche de 20 ani, și lipsa de charismă sunt între cauzele majore, cât conflictul legat de direcția în care se îndreaptă Uniunea. Eu prefer, conservator, definitia initiala ca Piata Comună și complementaritate cu NATO, și consider că s-a ajuns la Brexit din cauza naționalismului elitelor franco-germane, și nu de ieri de azi:D.
  • +6 (18 voturi)    
    Si totusi (Vineri, 24 iunie 2016, 9:13)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Cred totusi ca lectia cea mai importanta pe care europenii inca n-au asimilat-o este ca socialismul a pierdut peste tot in lume.
    Britanicilor le va fi greu in perioada imediat urmatoare dar vor fi din nou pe picioarele lor. Noi nu vom fi prea curind pe propriile picioare. Cu tot euroscepticismul sau Franta e, de fapt, socialista. Pentru noi ar fi fost mai bine sa plece Franta, nu Marea Britanie, dar nu-i nici acuma prea tirziu ca Franta sa plece.
    Istoric, populismul e de sorginte socialista: capitalismul e constrins sa dea in cele din urma solutiile corecte care nu pot fi populiste.
    • -9 (15 voturi)    
      Auzi cumetre (Vineri, 24 iunie 2016, 9:38)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Cand o sa scapati de tampenia asta cu socialism = raul absolut ptr ca nu-i asa ? de fapt inseamna comunism ? sau la noi inseamna PSD ? Tov Ilici stia el ce face. Deci daca e sa ne lu-am dupa rationamentul matale fiecare ptr mamaliga lui ca asa este nu in marele capitalist ? ai bani bine, nu ghinion. Iti recomand filmul Others people money o comedie draguta dar care arata in esenta un adevar crunt
      • +10 (12 voturi)    
        iti explic eu (Vineri, 24 iunie 2016, 11:06)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

        Am trecut de 50 de ani si-am simtit pe pielea mea socialismul, SSMD (daca stii ce-nsemna acronimul asta).

        Socialismul/comunismul are drept capatai ***egalitatea***: toti oamenii sunt egali. Ti se pare frumos si nobil, nu-i asa? Eh, egalitatea aste e cel mai nociv lucru posibil, deoarece egalitate inseamna lipsa valorilor - nu poti si sa fii egal, dar sa fii si o valoare, in acelasi timp. Egalitate inseamna ca medicul e egal cu culegatorul de ceapa, profesorul e egal cu elevul, Pepe e egal cu Haricleea Darclee, iar cel ce lucreaza 12 ore eegal cu cel care trage chiulul opt. Egalitate inseamna ca daca tu castigi 1000 de lei si eu 10, cei 1010 lei se vor distribui egal mie si tie, cate 505 fiecaruia. Oriunde in natura, in termodinamica, egailtate inseamna moarte, stop, inghet; de la planete, gravitatie si pana la regnul animal si vegetal baza e competitia, ierarhia, "pesti" mari ii inghit pe cei mici, "masculi alfa".

        Si mai este si aspectul pervers al comunismului/socialismului: oamenii sunt toti egali, dar sub conducerea Partidului Comunist - curat egalitate, nu? :D
      • +3 (5 voturi)    
        hehe (Vineri, 24 iunie 2016, 11:28)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

        copile,intreaba-ti parintii cum era pe vremea taticului tau,ceasca.
        eu personal,nu-ti recomand filme,nici chiar comedii,ia-ti viata de guler si fa ceva cu ea.nu mai trai din carti si deschide-ti ochii si mintea.

        sunt bun de bunic intelept,insa am glumit.esti un troll necitit.ia aminte la fratele tau mazeta
        • +3 (3 voturi)    
          Propaganda ta nu face doi bani!!! (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 14:59)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Point

          "Parintii" aia care au trait pe vremea lui ceasca au ocupat locul zecilor de mii de intelectuali si specialisti ucisi la canal, inchisori, munca fortata.Mediocrii si incompetentii au iesit in fata si restului i s-a dat iluzia ca ar conta in vreun fel. Au fost omorati taranii si spiritul sanatos al omului care-si stie locul si care are bunul simt innascut. S-au dislocat populatii intregi, au fost desfiintate categorii sociale, au fost dezradacinati indivizii si bagati in blocuri mizere si gri cu incaperi mici, dar cu wc in casa si cu o baie mica igrasioasa.Albului i s-a spus ngru si negrului alb. Egalitate patologica. Toti pigmeiii aia s-au redresat dupa 1989, ei i-au impuscat pe oameni, le-au furat viata si viitorul.Ei si plozii lor, sustinuti fireste de rusia. Asa ca nu vorbiti de vreun capitalism in Romania furata de insisi oamenii ei fie prin votarea lichelelor, fie prin indiferenta si lipsa patriotismului care s-a demonetizat tot de pe vremea lui ceausescu.
  • +21 (37 voturi)    
    conventional wisdom (Vineri, 24 iunie 2016, 9:20)

    Arlecchino [utilizator]

    Cred ca daca Jean Claude Juncker ar fi scris un articol ar fi semanat foarte mult cu cel al domnului Mixich. Exact aceasta atitutinde de "oamenii nu ne inteleg" a dus la Brexit. Cum puteti sa vorbiti de bunicuta englezoaica? Bunicuta este membra in UE din 1973, de cand avea 30 de ani. Bunicuta nu a crescut in comunism. A crescut cu UE. Este foarte obisnuita cu UE si nu are nimic impotriva in principiu. De asemenea, cum puteti spune ca UE este cel putin la fel de democratica precum Marea Britanie. Este o afirmatie incredibila. Mentionati Parlamentul European. Care sunt puterile Parlamentului European? Se compara el cu Parlamentul britanic? Sau macar cu cel roman? Nu este Comisia, un organism care nu a fost votat niciodata de nimeni, format din birocrati si hotarat prin influenta catorva lideri din UE, principala institutie atat executiva dar, daca e sa fim cinstiti, chiar si legislativa? Poate ca multe lucruri pe care si le doresc europenii sunt gresite. Se poate. Dar faptul ca aceasta Comisie le calca sistematic in picioare ca si cum se reprezinta doar pe sine este democratic? Este macar normal? Arogantele si glumitele lui Juncker de anul trecut despre cotele obligatorii de migranti unde se incadreaza? Nu numai ca ignora dorinta populara (gresita, poftim), dar o face manifestandu-si dispretul pe fata. Iata ca nici macar acum in al treisprezecelea ceas liderii UE nu inteleg sa-si asume nicio greseala, nu inteleg sa schimbe nimic. Nu, vinovata este bunicuta din Cardiff care nu ii intelege... S-ar putea sa aiba o surpriza. De fapt, surpriza dupa surpriza pana vor intelege sa-si schimbe discursul. Deplorati cresterea necontrolata a extremei drepte in Europa. Cresterea necontrolata a extremei drepte in Europa a fost generata exact de acesti lideri neintelesi si care nu au facut nicio greseala. Daca maine liderii neintelesi si-ar ajusta discursurile lor corecte politic doar putin, extrema dreapta s-ar prabusi instantaneu.
    • +13 (17 voturi)    
      pai (Vineri, 24 iunie 2016, 9:35)

      hamham [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

      islmaizarea europei a contat mult in acest brexit.
      cenzura oficiala a mediilor legata de stirile negative ce privesc musulmanii ( violuri, crime, etc) a contat si asta.
      ah,limbajul multiculturalismului corect politic..abia astept s-o ascult pe madam merkel.
      se pregateste trump. MAGA.
    • +11 (15 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 24 iunie 2016, 9:38)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

      exemplul cu bunicuta m-a scos din sarite, vezi doamne, daca nu mai sunt de acord cu politicile europene sunt ingusti sau inapoiati

      cred ca politica vizavi de migratie a nemultumit cel mai mult, insa elitele UE nu sunt in stare sa recunoasca

      nimeni nu spune nimic de esecul Germaniei si al lui Merkel in special.... vinovata e bunicuta, da
    • 0 (10 voturi)    
      conventional wisdom (Vineri, 24 iunie 2016, 9:47)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

      Ai uitat ca ai votat la alegerile pentru parlamentul european ? Cum adica nu i-a ales nimeni ?Ca in orice tara,poporul alege parlamentul care,in baza majoritatii castigatoare numeste un guvern.La nuvelul UE,guvernul este Comisia Europeana,cea pe care o blamezi tu !
      • +8 (10 voturi)    
        rugaminte (Vineri, 24 iunie 2016, 10:14)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui jimmy

        Verifica, te rog, ce atributii are Parlamentul European. Ce atributii are Comisia Europeana. Eu am spus de Comisie ca nu a fost votata si ca este hotarata discretionar componenta ei. Parlamentul European, desi cu o importanta crescuta, este inca in umbra Comisiei si nu poate hotari singur mai nimic. Dupa ce verifici putem sa discutam. Uite, un singur exemplu, se spune ca Parlamentul European este puterea legislativa in UE. Asa se zice. Dar cum poate fi Parlamentul European puterea legislativa cand nu are drept de initiativa legislativa? Singurul lui drept este sa aprobe sau nu initiativele legislative ale altora. Si da, lucrurile poate stau ceva mai bine decat acum 10 ani cand Comisia nici macar nu era votata de Parlament dar mai e mult pana la a spune ca ai niste institutii democratice si reprezentative.
        • 0 (0 voturi)    
          Comisia este Guvernul. Nu votezi tu guvernul. (Vineri, 24 iunie 2016, 15:04)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

          Comisia Europeană nu este și nu va fi votată de către electorat. Ea este echivalentul guvernului unei țări și electoratul nu votează miniștri, votează doar membrii corpului legislativ.

          Directivele Comisiei Europene sunt similare ci ordonanțele de guvern.
          • 0 (0 voturi)    
            precizare (Vineri, 24 iunie 2016, 17:15)

            Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Nu stiu exact ce ati vrut sa spuneti cu Directivele Comisiei Europene, fraza nu e foarte clara. Totusi, sa reiau facand o analogie cu Parlamentul Romaniei. Parlamentul Romaniei are drept de initiativa legislativa, sunt legi initiate si votate in Parlament. In plus fata de asta, Guvernul emite atat de criticatele Ordonante de Urgenta pe care Parlamentul se presupune, le va aproba candva, eventual cu amendamente. Parlamentul European nu poate initia nicio lege, poate doar sa aprobe ce spune "Guvernul" (Comisia Europeana). Eu am spus de la inceput ca ea este "Guvernul" UE mentionand ca este puterea executiva. Totusi, puterea executiva si cea legislativa nu sunt complet separate in UE pentru ca exista o puternica componenta legislativa in activitatea Comisiei. Aceasta componenta era si mai puternica pana acum cativa ani, recunosc.
            Nu stiu ce vreti sa spuneti cu electoratul nu voteaza ministri, aveti dreptate, desigur, dar care este semnificatia? Cand sunt alegeri parlamentare in Anglia se cam stie care va fi urmatorul prim ministru. In alte state la fel. Chiar si la noi se mai anunta nominalizarea celui care va duce la indeplinire programul. Presedintele Comisiei este numit printr-un proces foarte netransparent de catre Consiliul European. La domnul Juncker, de bine de rau, a existat si aprobarea Parlamentului dar domnul Barrosso a fost pur si simplu nominalizat de Consiliu. Da, e un progres, e adevarat dar mai sunt multe lucruri de facut. Din nou, nimeni nu zice ca Brexit-ul e bun, sigur ca nu e, dar oamenii respectivi au avut niste motive, expedierea lor nu este buna si nici nu arata bine pentru un organism caruia i se reproseaza deja lipsa de democratie. Un castig ar fi ca UE sa arate ca macar face un efort sa inteleaga. Dispretul superior nu este deloc atitudinea recomandabila.
      • +5 (5 voturi)    
        Sa fim seriosi (Vineri, 24 iunie 2016, 11:07)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui jimmy

        Comisia Europeana e numita in realitate de Consiliul sefilor de trib (sefii de state si de guverne), nu de Parlamentul Decorativ European. Exact ca Guvernul roman. Si cu exact aceleasi probleme si nereusite. Deficitul de democratie de la nivelul "pisicilor grase" de la Bruxelles se plateste scump.
    • +8 (10 voturi)    
      Dar PRM? (Vineri, 24 iunie 2016, 10:57)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

      De ce a votat bunicuta de la Focsani cu PRM pana a inchis ochii? Tot din cauza birocratilor de la Bruxelles?
      L-ai auzit vorbind vreodata pe Nigel Farage? Stii cam ce povesti arunca pe piata? Dar pe Boris Johnson: l-ai auzit cam ce aberatii a debitat in aceasta campanie pentru referendum?
      Crezi ca oamenii sunt dispusi sa auda intotdeauna adevarul? Ce vor crede: ca nu mai sunt bani pentru "beneficii", sau ca de fapt sunt bani pentru "beneficii", dar se duc la Bruxelles "degeaba" atunci cand nu-i mananca emigrantii veniti din Europa de Est?
      Dupa tine, nu-i mai credibil ca birocratii de la Bruxelles sunt de vina pentru datoria publica de un trilion de euro a Regatului Unit? Cam cat crezi ca va creste datoria publica cand casele de rating isi vor spune cuvantul peste cateva luni?
      Bunicuta nu a crescut in comunism, dar nici n-a parasit Regatul niciodata in viata ei, asa ca atatia straini care alimenteaza bugetul i se pare o blasfemie.
      Desigur, liderii Uniunii Europene au gresit cand au inceput sa incalce statutul Uniunii acordand cu largete tot mai mult statut privilegiat unui membru al UE care acum tocmai a pus in spatele elgatorilor iesirea din Uniune: toate tratatele economice vor fi aruncate la gunoi, cu consecinte nefaste pentru britanici in primul rand, bogati si saraci deopotriva.
      Toti aliatii au spus sa ramana in Uniune, dar britanicii i-au ascultat pe Putin si Donald Trump, amandoi fiind cunoscuti ca sustinatori ferventi ai democratiei.
      Sa le fie de bine.
      • 0 (4 voturi)    
        partial (Vineri, 24 iunie 2016, 12:52)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Sigur ca ce spuneti dumneavoastra nu este gresit. Este insa doar jumatate de adevar. Sigur ca sunt diverse persoane cu argumente gresite sau pur si simplu sinistre care cer plecarea din Uniune. Daca UE, insa, nu ar fi facut niste greseli foarte mari aceste persoane ar fi ramas ce au fost intotdeauna: o minoritate. Dar UE efectiv si-a sfidat cetatenii continuu si a determinat ca foarte multi oameni de bun simt, oameni care recunosc avantajele de a fi parte din UE sa se plaseze si ei de partea iesirii. Sigur ca eu, ca roman, as fi vrut ca Marea Britanie sa ramana in UE. Spuneam doar ca au si ei argumentele lor si ca aruncarea in derizoriu a unei bunicute inculte nu este de bun augur. UE ar trebui sa se autoevalueze si sa inteleaga ca a facut cateva greseli importante. Prima dintre ele: deficitul de democratie.
        - cetatenii voteaza pentru Parlamentul European, cu rol foarte limitat, cetatenii nu voteaza pentru decizii majore care implica viitorul tuturor.
        - cand se voteaza (vezi constitutia europeana) daca nu iese cum trebuie se mai voteaza o data. Birocratii sunt mai indragostiti de decizia luata de ei decat de respectarea vointei populare.
        - cand o majoritate se pronunta impotriva unei migratii complet necontrolate si fara un plafon superior (ceea ce e diferit de a fi TOTAL impotriva migratiei) presedintele Comisiei face glume ieftine cu o chestiune foarte grava. Macar din respectul pe care pretinde ca il are pentru migranti Juncker ar fi trebuit sa se comporte diferit.
        Incredibil, exista si deficit de solidaritate. Cu asta nu voi fi foarte popular dar trebuie spusa. Germania profita masiv de pe urma euro (prin incurajarea exporturilor) si dicteaza politica europeana, fiind e adevarat si cel mai mare contributor. Cand i-ai luat unei tari (Grecia, de exemplu), dreptul de a face default pe datorie plus politica monetara este normal sa o sustii. Exista solidaritate cu migrantii dar in Grecia somajul la tineri e 50% Ar putea fi ei sprijiniti sa intre in Germ.
        • 0 (0 voturi)    
          Definitiv afara (Vineri, 24 iunie 2016, 16:21)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

          In cazul referendumului de ieri nu este vorba de "vointa poporului", ci s-a transat o disputa veche de 40 de ani in sanul Partidului Conservator care nu are nimic a face cu democratia. Daca peste o luna s-ar organiza inca un referendum, 52% dintre englezi vor vota ramanerea in UE. Pana atunci, zeci de tratate comerciale vor fi aruncate la cos in mod "democratic". Obrazul englez nu mai valoreaza nici cat negrul de sub unghie si vei vedea ca am dreptate in urmatoarele luni.
          Ma pregateam sa expun toate minciunile spuse de catre echipa 'vote leave' in aceasta campanie, dar m-am oprit la timp dupa ce am citit ca Germania "cea impilatoare" dicteaza politica europeana a celorlalti membri, desigur, livrand prosperitate pe banii contribuabilului german, un fleac de care nu imi dau seama cum de te-ai impiedicat.
          Problema Greciei este ca a trait pe banii altora pana nu i-au mai putut da inapoi, o vina aruncata tot in spatele Germaniei pe motiv ca isi vrea banii inapoi, daca nu toti, macar jumatate din ei.
          Ei si dupa ce statele membre au beneficiat de banii contribuabilului german, este normal sa voteze daca mai dau banii inapoi sau nu, ca doar asa e democratic.
          Deficitul de democratie este la nivel maxim in Uniunea Europeana, asa ca cel mai bine ar fi ca fiecare sa-si vada de drum si sa renunte la jugul de fier burghezo-mosieresc al Germaniei.
          In zilele ce vor urma, tot indignatul se va lamuri ce prostie de proportii au facut britanicii, de buna voie si nesiliti de nimeni.
          Restul sunt povesti de adormit copiii: cine le crede, sa-i fie de bine.
          • +1 (1 vot)    
            nu se poate asa (Vineri, 24 iunie 2016, 17:01)

            Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

            Cu tot regretul, comentariul dumneavoastra anterior mi-a placut mult mai mult. Nu poti sa ai amandoua lucrurile. Daca grecii sunt atat de rai ar trebui sa fie exclusi din zona euro. In mod evident nu sunt pregatiti pentru ea. Ceea ce spuneam era simplu asa: daca am facut o uniune monetara cu un stat inapoiat, corupt si nepregatit nu am dreptul sa ma plang in momentul in care acest stat se comporta ca un stat inapoiat, corupt si nepregatit. Pur si simplu trebuie sa-mi asum acest lucru. In privinta Germaniei, fara a le contesta generozitatea, imi permit doar sa subliniez ce scriam mai sus: exporturile Germaniei au beneficiat masiv de subventia indirecta primita prin euro. Spania, Italia, Portugalia, Grecia, Franta ar fi avut monede mult mai slabe decat marca germana ceea ce ar fi avut un impact semnificativ asupra exporturilor. Poate pare o chestiune tehnica dar nu este. Se traduce in multe miliarde de euro anual. Faptul ca valuta acestor tari nu se mai poate devaloriza fata de a Germaniei (avand ele toate aceeasi moneda acum) ajuta masiv exporturile Germaniei. Se pot face calcule dar, desigur, toate sunt doar estimari. De asemenea, poate am fost gresit inteles, eu nu sunt pentru Brexit, mi se pare doar ca atitudinea de tipul: cetatenii sunt de vina, au votat aiurea nu ajuta pe nimeni. Au existat motive pentru oamenii respectivi, sunt niste nemultumiri reale, unele sunt si corecte. Bruxelles-ul este desprins de realitate, ganditi-va doar ca sunt 1000 (o mie) de functionari europeni cu salarii mai mari decat David Cameron. Ce fac acesti oameni pentru a justifica veniturile respective? De asemenea, din cand in cand apar reguli cum e cea referitoare la curbura castravetelui. E o lume paralela deja.
            • 0 (0 voturi)    
              Scuze (Vineri, 24 iunie 2016, 18:46)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

              ...pentru ultima postare, dar nici eu nu m-am facut inteles. Sa o luam pe rand:
              1. Grecia: Grexit nu este solutia ideala ca grecii sa scape cu basmaua curata, fara sa dea banii inapoi. Daca sunt capabili sa se descurce singuri, fara UE, nu-i opreste nimeni, dar dupa referendumul grecesc, au dat-o la intors ca de fapt referendumul (mult mai clar decat Brexit) nu a fost in favoarea iesirii din UE, ci o arma pentru a putea negocia "noi termeni" pentru achitarea datoriei. Germania a inghitit si povestea aceasta penibila si le-a sters jumatate din datorii. Grecia, la ora aceasta, si-a revenit destul de bine, dar acest fapt nu i-a oprit pe cei din campania 'vote leave' sa o dea drept 'argument' pentru parasirea UE: "Uitati ce au patit saracii greci!".
              Altfel spus si in loc de concluzie, Grecia nu iese din UE pentru ca nu este capabila sa se descurce singura.
              2. Generozitatea Germaniei se datoreaza pietei unice de pe urma careia profita. La schimb, tarile "ajutate" beneficiaza de fonduri nerambursabiile pentru dezvoltare, libertatea miscarii fortei de munca, fonduri pentru reconversie profesionala si asa mai departe. Nu ti se pare echitabil? Ce ar trebui sa faca Germania mai mult de atat pentru a multumi pe toata lumea?
              3. "Birocratii" Uniunii Europene provin din toate cele 28 de state (27 de astazi, daca nu se razgandesc bravii englezi, ceeace nu m-ar mira foarte tare): care ar trebui numarul parlamentarilor, consilierilor economici, juridici si asa mai departe pentru a multumi pe toata lumea?
              Cum este birocratia de la Bruxelles o dictatura? Dictatura are numai yesmen pentru ca nu are nevoie de parlamentari, experti, consilieri care sa dezbata luni de zile o lege. Apropo: cati parlamentari are Romania?
              4. Daca cetatenii britanici nu sunt de vina pentru votul de ieri, atunci cine: Uniunea Europeana? Acum nu mai vorbim de democratie, de votul popular? Probabil ca tot UE va fi de vina daca iese prost.
            • +2 (2 voturi)    
              Curbura castravetelui (Vineri, 24 iunie 2016, 19:03)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

              O mie de functionari pentru o populatie de jumatate de miliard nu este asa mult: Romania are 588 de parlamentari la o populatie de nici 20 de milioane si nu se mai plange nimeni, nici de numar, nici de salariile si pensiile lor nesimtite si nici nu stim exact numarul neamurilor consilieri pe diferite domenii pentru ca tocmai si-au tras lege pe chestia asta.
              Curbura castravetelui se refera la calitate: noi, consumatorii Uniunii Europene, avem dreptul la produse de calitate. De aici provine standardizarea "curburii". Desigur, se gasesc voci care sa se indigneze:
              "Platiti mai bine decat Cameron si se ocupa de curbura castravetelui: bataie de joc, ce mai!"
              Ca Uniunea Europeana are cel mai inalt standard din lume in ceeace priveste protectia consumatorului, nu are nicio relevanta: curbura castravetelui ne doare la lingurica.
              Daca un stat membru nu mai doreste sa ramana in Uniune, exista articolul 50 din Tratatul de la Lisabona: in doi ani a scapat de "exploatare".
              Vom trai si vom vedea ce se va intampla dupa Brexit, dar lipsa de entuziasm de la Londra ma face sa cred ca nu se vor grabi sa iasa prea curand din Uniune si o vor lungi cat de mult posibil: cam ciudat pentru o tara care tocmai a sarbatorit "Independence Day".
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate doar partial (Vineri, 24 iunie 2016, 20:38)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

      Vlad a spus clar : este o problema de perceptie. Pentru englezi care au trait in democratie in ultimii cateva sute de ani, institutiile europene reprezinta o entitate politica inferioara calitativ sistemului lor politic, parlamentului si guvernului lor. Pentru europenii din est trecuti prin 45 de ani de comunism, este o institutie net superioara institutiilor nationale. Cine are dreptate aici ? Toata lumea. E adevarat ca institutiile europene sunt birocratice si ineficiente. E adevarat ca cel mai bine ar fi sa existe o discutie cu euroscepticii din diverse tari. Dar ce te faci cand acei oameni practic vor doar desfiintarea UE sau doar iesirea tarii lor din UE ? Ce comunicare poti avea cu ei ? Eu cred ca nimeni nu a pus piciorul in prag. Cameron a obtinut maximum de concesii . As zice eu mult prea multe pentru in conditiile in care UK oricum avea o gramada de beneficii si inainte pe care alte tari nu le au.
  • -5 (17 voturi)    
    austeritate (Vineri, 24 iunie 2016, 9:24)

    ics_11 [utilizator]

    Germania culege rezultatele politicii de austeritate impuse in tarile din UE.
    Va mai amintiti "taxa pe tranzactiile bancare" care ar fi afectat cel mai tare pe englezi ?
    Nu se poate vorbi de o organizatie de succes cata vreme membrilor ei trebuie sa li se taie salariile si sa li se creasca taxele.
    • +4 (4 voturi)    
      austeritate (Vineri, 24 iunie 2016, 9:49)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui ics_11

      Englezii si-au aparat paradisurile fiscale care aduc venituri de 10% din PIB.Cine are de castigat ? In niciun caz oamenii de rand !
      • +1 (5 voturi)    
        exact (Vineri, 24 iunie 2016, 10:58)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui jimmy

        exact. enflezii isi apara propriiele interese.
        prin iesirea din ue isi consolideaza paradisurile fiscale. pana la urma ce are de pierdut englezul, cetateanul de rand, ca ele exista ?! sunt in fond 10% la PIB dupa cum spui tu.
        important este ca nu mai primeste indicatii de la ue. daca vrea sa le pasteze le poate pastra, daca nu, nu.
        daca vrea austeritate, face austeritate, dar nu o face ca asa decide germania si nici cand vrea ea.
        • 0 (0 voturi)    
          E prea simplu... (Vineri, 24 iunie 2016, 17:04)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          pentru a fi adevarat.
          Evenimentele de astazi au evoluat ca in filmele cu tampiti: David Cameron va demisiona "peste 3 luni", Boris Johnson a declarat ca nu va apela la articolul 50 al Tratatului de la Lisabona privind iesirea din UE, iar Nigel Farage este singurul care se bucura de 'Independence Day', Boris fiind ocupat cu elogierea viitorului fost premier Cameron.
          Este adevarat: UE cea ticaloasa ii someaza sa activeze articolul 50 si sa iasa cat mai repede din piata unica europeana, dar englezii sunt "demni", asa cum ne-au obisnuit in ultimele 24 de ore.
          Mi-e teama pentru britanici: sa nu dea in vreo "fandacsie" de atata demnitate.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca si dupe Panama papers.... (Vineri, 24 iunie 2016, 22:54)

          Aurelius Colibasi [anonim] i-a raspuns lui ics_11

          Paradisurile fiscale atrag banii/averile care fug de impozite. Impozitele alea sunt pentru sanatate/educatie/cultura/aparare. Cine ar benficia de toate astea? In principal omul de rand , deoarece cei avuti n-au asemenea griji.

          Vedeti acum padurea?
          • 0 (0 voturi)    
            11 masochisti + 1 ciudat (Luni, 27 iunie 2016, 13:34)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Aurelius Colibasi

            din voturile pe care le-am primit rezulta ca sunt 11 masochisti care vor sa li se taie veniturile cu 25% si sa le creasca impozitele si taxele.

            ciudatul sunteti dumneavoastra, care n-ati inteles ca utilizatorul jimmy sustine ca paradisurile fiscale din marea britanie aduc 10% din pib-ul marii britanii. Adica bani pentru sanatate/educatie/cultura/aparare .
            dumneavoastra sustineti ca dimpotriva, nu sunt bani pentru sanatate si altele.
            este treaba dumneavoastra.si a lui jimmy. pe mine nu ma intereseaza paradisurile fiscale, fiecare tara e libera sa decida nivelul taxelor si impozitelor. si daca germaniei nu-i convine ceva, n-are decat sa iasa din ue, caci si asa, prin politica dusa de dupa Helmuth Kohl a distrus ideea de uniune europeana si a introdus dictatura celui care contribuie mai mult, impotriva oricarei idei de democratie !
            ca si cum daca eu as da multi bani pentru parlament sau justitie, parlamentaul si justitia ar tebui sa ia deciziile pe care le vreau eu. o prostie !
  • +6 (8 voturi)    
    si totusi exista o explicatie (Vineri, 24 iunie 2016, 9:36)

    xan [utilizator]

    De ce au vrut englezii sa iasa? De ce ameninta deja francezii si olandezii ca vor referendum? De ce?

    Noi, oamenii, care am reusit sa stapanim focul si aerul si apa de mare si apa de fluvii si aprinderea prin combustie si atomul, poate ca totusi nu ne vom limita la explicatii simpliste fara legatura cu realitatea.

    S-ar putea sa fie irelevant pentru un englez sa calatoreasca in Romania, desi e discutabil, dar cu siguranta ii intereseaza sa calatoreasca si sa munceasca in Franta, Germania, Olanda, etc. Si atunci de ce?

    Este intrebarea pe care Bruxelles si politicienii in aroganta lor nu au inteles-o pentru ca nu i-a interesat, si acum sufera consecintele.
    • -3 (5 voturi)    
      pe ce lume traiesti? (Vineri, 24 iunie 2016, 10:13)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui xan

      Oamenii nu stapinesc nici focul, nici apele, nici atomul. Mai usor cu exultarea asta stiintifica.
      Nici un doctor nu a salvat nici o viata, toti oamenii au murit sau vor muri, cel putin o vreme de acum inainte.
      Nu confunda confortul cu puterea
  • +4 (12 voturi)    
    Neee (Vineri, 24 iunie 2016, 9:43)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Discursurile sforaitoare nu mai intereseaza pe nimeni. Daca la Bruxelles nu se face o Europa politica a cetatenilor, ci doar a elitelor, e mai bine sa fim scutiti de uniunea politica si sa ramanem doar cu piata unica care are un beneficiu clar pentru toata lumea!
  • +5 (9 voturi)    
    articol pertinent (Vineri, 24 iunie 2016, 9:44)

    ampersand [utilizator]

    Nu-s capsunar in Marea Britanie, dar am colegi capsunari englezi, cat si francezi si germani. E foarte interesant e ca, intr-un punct de vedere fata de EU, opiniile lor sunt convergente: birocratia Bruxelles-ului, sub forma practica "nu-i poate trage nimeni la raspundere". In contextul referendumului, colegii mei englezi (toti cu studii superioare si varste intre 28-42 de ani) sintetizau cam astfel:

    La noi se vehiculeaza ideea ca cei pro-Brexit sunt impotriva politicienilor britanici. E doar indirect adevarat; direct, eu sunt nemultumit de cei de la Bruxelles dar, cum nu pot ajunge la ei, consider ca e treaba MP-ului meu sa-i traga de guler si sa-i faca sa ia act de nemultumirile mele; cum el nu poate face asta, normal ca-s nemultumit de el. In acest caz, in care el este complet ineficient pentru mine, prefer sa transez lucrurile-n favoarea mea si sa-l am doar pe el raspunzator si disponibil problemelor mele. Pe de alta parte, financiar vorbind, de ce-ar trebui ca eu, contribuabil, sa platesc doi birocrati, unul la Bruxelles si altul MP-ul meu, cand unul dintre ei n-are decat un rol decorativ? Prefer sa "intretin" doar unul.

    In formulari asemanatoare, colegii germani si francezi aveau aceeasi opinie. Nu s-a vorbit decat foarte putin de imigranti, despre "furatul" locurilor de munca samd, pentru ca asta intra la acelasi capitol generic, ineficienta MP-ului fata de "deconectarea" birocratului de la Bruxelles.
    • 0 (0 voturi)    
      Despre capsunari, numai de bine (Vineri, 24 iunie 2016, 17:19)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Asa este: capsunarii de pretutindeni au de ce a se plange: fara birocratia de la Bruxelles acum erau cetateni demni ai Romaniei, pe ajutor social sau cu munca la negru la firma vreunui ales al poporului.
      Si ai dreptate: de ce sa plateasca contribuabilul britsanic doi birocrati, unul la Bruxelles si altul la Westminster, cand banii acestia pot fi aruncati in gaurile lasate de deprecierea lirei?
      Apropo: cei 180 000 de romani care muncesc in Regat, jumatate dintre ei veniti aici cu mult inainte de 1 ianuarie 2014, au furat peste 20 de milioane de locuri de munca, asa ca e normal ca englezii care se respecta sa fie indignati.
      Romanii din tara nu prea inteleg de ce se indigneaza, dar pot organiza si ei un referendum, sa transeze odata pentru totdeauna aceasta problema.
  • +3 (9 voturi)    
    Eu cred (Vineri, 24 iunie 2016, 9:46)

    EuIoan [utilizator]

    ca rezultatul referendumului este unul definitoriu pentru ceea ce se intampla acum la nivelul intregii uniuni europene . Englezii sunt doar cei care au avut tupeu sa dea cartile pe fata .
    Pana la urma , ideea este simpla . Globalizarea , asa cum o vor popoarele bogate ale lumii ar fi trebuit facuta altfel . Toti si-au imaginat ca emigrantii vor fi naturalizati rapid si ca vor contribui la PIB-ul lor , vor adopta cultura lor si vor fi motorul care relanseaza cresterea demografica intr-o Europa imbatranita si blazata .
    Realitatea a fost ca popoarele sarace s-au dus acolo , au muncit si au trait in enclave . Au trimis surplusul de bani la ei acasa si/sau au incercat sa isi impuna cultura lor , celor care i-au primit si le-au dat o casa si un loc de munca .
    Bogatii Europei nu cred ca mai vor asta . S-au cam lamurit cat de bine functioneaza sistemul de valori impus de politically correctness .
    • +4 (8 voturi)    
      Anglia exit (Vineri, 24 iunie 2016, 10:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui EuIoan

      Buna, despre ce tupeu vorbesti? Englezii au fost si raman niste curve ...cei drept pragmatice.Au beneficiat de cele mai bune conditii in cadrul UE...
      Vis a vis e globalizare Uk-ul este varf de lance in acest ''sport''...Cele mai mari manipulari financiare se fac la Londra in celebrul City...Vis a vis de imigranti , acestia au imbogatit natiunea engleza....economia a beneficat din plin de forta de munca ieftina,care din pacate nu avea cum sa se integreze cultural... In maxim 10 ani populatia de culoare alba sa zicem asa a Angliei+Tara Galilor o sa fie minoritara! Vor fi dominati de islamisti si hindu...Scotia si Irlanda de Nord vor fi natiuni separate integrate in structurile UE.
  • -5 (13 voturi)    
    Globalism vs. Nationalism (Vineri, 24 iunie 2016, 9:49)

    OvidiuStoica [anonim]

    Mare victorie morala. Victorie a omului de rand, a patriotismului si nationalismului impotriva elitelor "multiculturale" , impotriva bancilor si corporatiilor trans-nationale, impotriva propagandei mediatice. Victorie in primul rabd impotriva globalismului, ideologia elitelor care le-au cacarisit tara, le-au umplut de arabi si africani, le-au distrus economia nationala si micile afaceri pentru a face loc marilor corporatii ("too big to fail").
    Bravo !
  • -1 (5 voturi)    
    Anglia e Cancer (Vineri, 24 iunie 2016, 9:53)

    cafo [utilizator]

    1 lira = 6 lei
    1 bere = 6 lire in anglia
    1 bere = 2 lei in romania

    Cat o sa fie berea in romania dupa ce operam tumoarea?

    In lei va rog
  • -2 (12 voturi)    
    UE a murit in forma actuala! (Vineri, 24 iunie 2016, 9:55)

    SkyDan [utilizator]

    UK a fost un imperiu in care soarele nu a apus pentru 200 de ani. Au construit o civilizatie; USA, Canada, Australia, SA, sunt creatia lor. Ce fel de oameni sunt acesti " britanici"? Niste incapabili sa se conduca singuri? Din contra! Deasupra britanicului era doar dumnezeu, acel dumnezeu notional care anula orice frica, orice limitare in actiune si care-i permitea sa fie creativ in tot ce face.

    Prin iesirea din aceasta oragnizatie hiper birocratica care este UE, UK va avea sansa sa se desfasoare mondial creativ, curajos si agresiv datorita gandirii de frontiera formata de secole.
    Ca si creatori ai gandirii moderne matematice, tehnice, si financiare prin Newton, Watt, Hume, Smith, etc., britanicii s-au trezit dominati de nemti pe intreg continentul prin spirit imitativ, niste chinezi ai secolului 18-lea in fond. De ce nu avem un Gerxit? Simplu! Germania este marele castigator al acestei gandiri disciplinate, structurate si masive.

    UE nu este o entitate functionala pentru cei ce se pot administra si singuri. Nu intamplatoare este atitudinea Ungariei si Poloniei. S-au saturat sa fie dominati la ei acasa. Statul maghiar vrea componenta locala in bancile din Ungaria. In felul asta se evita furturi gigantice. Vezi vinderea cu 2% a activelor neperformate de la Erste ( BCR) catre oameni de-ai lor.
    Pentru abulia din Romania, cu toate ca si la noi sunt voci care spun ca spiritul local este asfixiat de marele capital, a fost un lucru bun sa fim in UE dar nu vom putea sa ne dezvoltam organic. " Strainii" vor veni si pleca fara sa lase ceva trainic in urma. Si ce sansa are sa creasca un popor cand competitia e deschisa cu altii de categorii mult superioare?

    Cred ca UE se va reforma masiv si ne vom castiga locul meritat. Un continent de oameni civilizati care trebuie sa inteleaga ca viteza si agresivitatea sunt esentiale in aceasta competitie imposibil de oprit care este timpul modern.
    • +6 (6 voturi)    
      Si ce-ati prefera? (Vineri, 24 iunie 2016, 10:27)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      "Si ce sansa are sa creasca un popor cand competitia e deschisa cu altii de categorii mult superioare?"

      Si credeti ca protectionismul si cocoloseala nationalista va acorda sansa unui popor sa creasca? Nu cumva tocmai confruntarea cu cei mai performanti stimuleaza raportarea la niste standarde care sa stimuleze acea crestere?
      Ca la scoala: ce stimuleaza mai mult performata scolara: sa fii mediocru intr-o clasa de olimpici, sau sa fii premiant intr-o clasa de mediocri?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce spun olandezii (Vineri, 24 iunie 2016, 11:13)

      cristinelu [anonim] i-a raspuns lui SkyDan

      Io sunt specializata in olandezi :)
      Acum vor avea loc negocieri in EU despre cum trebuie tratata UK. Trebuie tratata cu asprime pentru ca altfel se porneste un efect domino al euroscepticilor.
      Integrarea europeana va merge mult mai repede fara UK. Chiar nu mai exista o contrapondere la dorintele Frantei si Germaniei
      Problema cea mai mare acum este devalorizarea masiva a lirei, care a produs socuri pana in Japonia
      Sa vedem ce o sa decida bancile, se muta din Anglia sau nu ?
    • +5 (5 voturi)    
      Bla bla bla (Vineri, 24 iunie 2016, 11:14)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      N-a apus soarele dar a apus imperiul. Si n-am auzit de resuscitarea vreunui imperiu apus. Asa ca vor renvia pe bucati: primul sut ... independenta Scotiei, care deja a votat sa ramana in UE.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu se pot administra. (Vineri, 24 iunie 2016, 12:42)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Este vremea globalizarii, nu a tribalismului nationalist.
      Zeci de acorduri comerciale cu Uniunea Europeana au cazut si numai 2 ani ii mai despart pe britanici sa dea piept cu capabilitatea de a se conduce singuri.
      Numai astazi, datorita caderii lirei sterline pe bursele din toata lumea, Regatul Unit a pierdut o suta de miliarde de lire, adica suma pe 5 ani si jumatate pe care ar fi cotizat-o Uniunii Europene.
      Unde va fi descurcatul britanicilor daca moneda lor nationala s-a dus la vale? De maine va creste? Cum va creste daca lumea a inceput sa-si retraga investitiile in moneda britanica? Cat timp va dura sa-si revina lira, daca acum este la nivelul anului 1985? Cat timp ii va trebui economiei britanice sa iasa din G7 fara investitiile care au adus-o pe acest loc in lume?
      Nimeni nu poate raspunde la aceste intrebari si totusi englezii (nu scotienii si nici nord-irlandezii) sunt increzatori ca vor reusi.
      Le doresc succes.
    • 0 (0 voturi)    
      brexit (Vineri, 24 iunie 2016, 13:30)

      vlase [anonim] i-a raspuns lui SkyDan

      Asa este.Pentru inceput pierdem un glas favorabil noua in contextul vecinatatii cu Rusia,pe timp mediu insa poate dusul rece ii face pe europeni(germanii in special ,asa cum sugerati d-voastra)sa reformeze Parlamentul si Consiliul Europei de asa natura incat sa devina mai reprezentative iar oamenii sa fie direct alesi si raspunzatori in termen util si efectiv de deciziile luate.Nu ar fi rau sa intervina si tehnologia informatiei aici.(Ma refer la sistemele expert pentru legislatie si economie)De exemplu calculatorul IBM Dr.Watson care beneficiaza de sisteme de analiza cu inteligenta artificiala, retele neuronale, logica fuzzy si sisteme de invatare si gestionare a bazelor de cunostinte si sistemelor expert, poate deja sa inlocuiasca un un judecator experimentat,restul il puteti deduce singuri.
    • 0 (0 voturi)    
      alba-neagra are viteza si agresivitate (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 10:07)

      what [anonim] i-a raspuns lui SkyDan

      spuneti ..." Strainii" vor veni si pleca fara sa lase ceva trainic in urma".....
      ...parca poporul roman este urmas atat al lui Burebista cat si al lui Traian (care a plecat dupa 170 ani), iar de la Mircea si Neagoe Basarab pana la Constantin Brancoveanu, Carol I si Ferdinand (cat se poate de alogeni) poporul roman a ramas cu amintiri foarte placute (ca sa ne raportam la criteriul invocat de "lasat in urma")
      nu tot ce e strain e rau si nu tot ce e neaos e bun.
      usor cu nationalismul pe scarile globalizarii tovarasu' ca ce s-a putut vinde din tara s-a vandut deja si daca inchidem competitia cu "categorii superioare" ajungem din nou la salam cu soia si coada la painea pe cartela
  • -1 (13 voturi)    
    din pacate, domnule Mixich (Vineri, 24 iunie 2016, 9:55)

    dan.c [utilizator]

    ... triburile populiste, cum neinspirat le numiti, spun lucruri mai de bun simt decat birocratii de la Bruxel, care bat campii cu gratie corecta politic. Stiati ca in timp ce in Belgia taxele depasesc 50% din brut, ei sunt scutiti, ba mai mult, nu platesc TVA la casa si masina? Au si magazine speciale fara TVA.
    In timpul asta sunt incapabili de decizie si au facut praf Grecia si in curand restul tarilor napadite de imigranti.
    Pe cine intreaba nemtii in UE cand iau decizii bune doar pentru ei? Au omorat South Stream fara sa clipeasca, au umplut UE de migranti. Pe cine au intrebat?
    De ce ar sta englezii in acest UE?
    Si by the way, cu cat ii stigmatizati mai mult pe nationalisti, cu atat le dati mai multa legitimitate.
    • +1 (5 voturi)    
      MINCIUNI (Vineri, 24 iunie 2016, 11:36)

      belgian [anonim] i-a raspuns lui dan.c

      Spui minciuni rusesti......Functionarii europeni platesc taxe ca si ceilati cetateni. Singurul avantaj care il au , la venire, si numai o data, este sa cumpere o masina fara TVA!
      • +1 (1 vot)    
        de care belgian sunteti? (Vineri, 24 iunie 2016, 12:32)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui belgian

        de-ala care plateste taxe?

        Pentru cine are timp, un articol edificator intitulat: Are Eurocrats in it for the money?
        Va va ajuta sa cititi votul de ieri intr-o alta cheie.

        http://www.economist.com/blogs/charlemagne/2010/06/bureaucrats_brussels

        Deasemenea, domnule autor Vlad M., in loc de opinii la ceas de seara, de ce nu faceti un articol larg si documentat pe acest aspect: Salarizarea si beneficiile functionarimii europene. Eu cred sincer ca lumea l-ar citi.
  • +1 (9 voturi)    
    Merkel cu migrantii... (Vineri, 24 iunie 2016, 9:56)

    Alin [anonim]

    Merkel cu migrantii nu are nicio vina? Nu dupa hoardele de migrantii si-au intarit poziltiile partidele nationaliste din UE?
    Tot din cauza aceasta si multi romani s-au cam saturat de diktatul UE.
  • -3 (11 voturi)    
    Diavoli nationalisti (Vineri, 24 iunie 2016, 10:23)

    Snitzelvienez [utilizator]

    De ce nu nazisti si antisemiti ?Soros ameninta cu repercussuni dar Misch continua cu aceeasi placa
  • +2 (2 voturi)    
    Pacatul originar (Vineri, 24 iunie 2016, 15:14)

    xolv [utilizator]

    e globalismul bagat inconstient pe gat Europei incepand cu 2011. Nationalismul actual e replica, nu cauza problemei.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 24 iunie 2016, 18:40)

    Maria [anonim]

    Cel mai realist si documentat articol pe tema asta de pana acum din toata mass-media romanesca! Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    O scurta analiza (Vineri, 24 iunie 2016, 20:52)

    almadon [utilizator]

    La inceputul anului Eurostat a publicat rezultatele unor sondaje de opinie (Eurobaromatrul 84).

    Intrebare : cat de atasat va simtiti fata de Uniunea Europeana ?

    Raspuns : foarte atasat UK 40 %, Germania 53 %

    Defalcat, pe grupe de varsta :

    Intre 15 si 24 de ani UK 49 %, Germania 61 %
    (problema, nici macar tinerii britanici nu sunt majoritar atasati de UE !)
    Intre 25 si 39 ani UK 44 %, Germania 49 %
    Intre 40 si 54 ani UK 44 %, Germania 53 %
    55 de ani si peste UK 31 %, Germania 55 %

    *****
    Defalcat, dupa educatie

    Scoala incheiata inainte de 15 ani (gimnaziu) UK 28 %, Germania 46 %
    Scoala incheiata la varsta de 16-19 ani (liceu) UK 35 %, Germania 48 %
    Scoala incheiata dupa 20 ani (studii superioare) UK 56 % Germania 66 %
    (alta problema, se pare ca in toata Europa
    Concluzia : cetatenii fara studii superioare au probleme in a se identifica cu UE. Ceea ce sugereaza o problema de comunicare. Nu s-au facut eforturi pentru a fi "integrati". UE ramane doar o problema a "elitelor". Care elite sunt la randul lor insuficient atasate de conceptul de UE. Doar 56 % mi se pare extrem de putin

    *****

    Defalcat, dupa statut profesional
    Manageri UK 58 %, Germania 69 %
    Diversi functionari UK 32 %, Germania 47 %
    Munca fizica UK 41 %, Germania 44 %
    Self-employed UK 47 %, Germania 51 %
    Someri UK 38 %, Germania 50 %
    Lucratori familiali UK 21 %, Germania 60 %
    Pensionari UK 28 %, Germania 52 %

    Surprinzator de multi functionari (stat, privat) care nu se simt atasati de UE. In ceea ce priveste somerii si pensionarii, e evident ca un somer / pensionar englez e prin definitie eurosceptic
    Dar marea catastrofa e la lucratori familiali (in majoritate femei casnice). Intre altele si pentru faptul ca aceste persoane sunt esentiale in educarea si formarea copiilor.
    Si in acest caz au existat probleme de comunicare. Nu se poate spune ca pensionarul german sau casnica germana sunt, prin definitie, mai inteligenti sau mai culti. Sunt mai informati. Pentru germanul "sub-mediu" UE nu e o necunoscu