Evidenta statistica confirma suspiciunile USB

de Radu Craiu     Contributors.ro
Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:44 Actualitate | Opinii

Radu Craiu
Foto: Arhiva personala

Ultimele alegeri locale din Romania au polarizat inca o data societatea romaneasca. Pasiunile politice din Bucuresti au fost rascolite de performanta surprinzatoare a Uniunii Salvati Bucurestiul (USB) la alegerile din capitala. O revelatie a acestor alegeri a fost reprezentanta USB in sectorul 1, Dna Clotilde Armand, care parea  castigatoare dupa finalizarea votului pentru ca in dimineata de dupa sa aflam ca a fost invinsa “pe ultima suta de metri” de catre candidatul PSD, Dl Daniel Tudorache.  Schimbari de ultim moment sunt intotdeauna puse sub semnul intrebarii de catre candidatii care pierd alegerile.

Am avut sansa sa intru in posesia datelor raportate de catre  sectiile de votare din sectorul 1 si mi-am pus intrebarea daca numerele raportate confirma sau nu suspiciunile USB. Numerele puse la dispozitia noastra reprezinta numarul de voturi anulate  si numarul de voturi pentru Dna Armand si Dl Tudorache.

In figura de mai sus se poate vedea foarte limpede ca exista o corelatie puternica intre numarul de voturi primite de Dl Tudorache si numarul de voturi anulate.  Practic, cu cat o sectie de votare are mai multe voturi anulate cu atit e mai mare sansa  ca PSD sa primeasca voturi. Aceasta tendinta ne ingrijoreaza mai ales pentru ca o  corelatie similara nu apare deloc daca ne uitam la voturile primite de Dna Armand.  In general, nu exista motive rezonabile pentru care sa ne asteptam la asemenea corelatii in date.

Exista suspiciunea din partea USB ca la cele 36 sectii unde acest partid nu a avut observatori, au fost anulate neobisnuit de multe voturi ceea ce a putut influenta rezultatul alegerilor.

In figura de mai jos prezentam  proportia de voturi pentru Dl Tudorache si proportia de voturi anulate pentru fiecare sectie de votare .  Neavand la dispozitie lista sectiilor de votare fara reprezentanta USB ne-am bazat pe ceea ce se stie la momentula asta, si anume ca in toate sectiile fara reprezentanta USB numarul de voturi anulate este neobisnuit de mare si in toate aceste sectii a castigat Dl Tudorache. Cu albastru am marcat  36 sectii alese dintre cele  unde Dl Tudorache a castigat majoritatea voturilor si care totodata au  cele mai mari  proportii de voturi anulate.

O prima intrebare care se poate pune este de ce aceste sectii albastre sunt atit de diferite de restul sectiilor in ceea ce priveste proportia voturilor anulate? Evident la asta noi nu putem raspunde,  dar pare improbabil ca populatia sectorului 1 sa fie atat de neomogena cand vine vorba de pus stampila pe un buletin de vot. O a doua intrebare care se poate pune este care ar fi fost rezultatul alegerilor daca si sectiile albastre ar fi fost similare cu cele rosii in ceea ce priveste dependenta statistica dintre voturile acordate candidatilor si numarul de voturi anulate,  iar la aceasta intrebare analiza statistica ne poate oferi un raspuns.  Analiza noastra se bazeaza pe un model de regresie liniara care face legatura intre numarul de voturi anulate si proportia de voturi in favoarea  domnului Tudorache.  Folosind corelatia  dintre cele doua variabile putem estima care ar fi fost rezultatul votului daca si sectiile “albastre” ar fi fost similare cu sectiile “rosii”. Cu alte cuvinte, daca folosim modelul estimat  cu datele provenite din sectiile  “rosii” putem aproxima procentajul voturilor pentru Dl Tudorache pe care acesta era de asteptat sa il primeasca in sectiile “albastre”.  In sectiile “albastre” Dl Tudorache a primit 5537 de voturi, insa dupa ajustarea descrisa mai sus, numarul voturilor  devine 4500, cu  1037 de voturi mai putin care ar fi revenit deci Dnei Armand.

Citeste intreg articolul si comenteaza pe Contributors.ro












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8051 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    Statisticile arata un singur lucru (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:54)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Blatul PSD - PNL impotriva USB!
  • +1 (3 voturi)    
    Deci PSD a furat alegerile in sectorul 1 (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:55)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    OK, BEC ce zice? Sau cei de la BEC sunt ocupati cu numararea bancnotelor din spaga?
  • +1 (3 voturi)    
    Cum?! (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 23:56)

    hopshio [utilizator]

    Cum?! PSD a manarit voturi?! Nu imi vine sa cred. Nu stiu cum stam toti ca euglenele si acceptam mizeriile astea.
  • 0 (2 voturi)    
    PENAL (Duminică, 12 iunie 2016, 0:05)

    healthycity [utilizator]

    CUm se poate continua?
    In mod legal aceasta problema....
    Trebuie sa se faca ceva ...
  • -2 (4 voturi)    
    da sigur! (Duminică, 12 iunie 2016, 0:19)

    levierul [utilizator]

    pe voi va platesc aia care imparteau droguri si dolari in piata universitatii in 1990. Tradatorilor!
  • -1 (5 voturi)    
    Suspiciunea este intr-adevar mare ! (Duminică, 12 iunie 2016, 0:42)

    Susufler0 [utilizator]

    Problema este insa de acum alta.

    USB vrea sa se transforme in partid national (USR) pt a participa la alegerile parlamentare din toamna aceasta si ma intreb atunci : daca nu a reusit sa
    aiba observatori in cele 1852 de sectii de votare din Bucuresti, cum va reusii sa acopere, in jumatate de an intreaga tara, unde se infiinteaza peste 17.000 de sectii ?
    Bine-bine, nu o sa poata ajunge Nicusor la sate si in toate oraselele inventate de Ceausescu din comunele asa zis mai rasarite, dar totusi trebuie sa patrunda in orase, pt a putea face baremul de 5%, necesar intrarii in Parlament .

    Cum va reusi ? Pt ca e musai sa reuseasca, altfel va pati ceea ce a patit in ziua 5 iunie .

    PS. Oare nu ar trebui mai intai ca USB sa se intareasca , sa inceapa sa-si creeze, fara graba, temeinic, asezat organizatii in toate judetele si abia apoi, intarita si cu sanse, sa atace parlamentarele din 2020 ?

    PPS Nu stiu, zic si eu, nu dau cu parul !
    • +1 (1 vot)    
      Daca nu aveti rabdare sa il asteptati 4 ani, (Duminică, 12 iunie 2016, 15:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      atunci treceti la treaba cei care va declarati pro Nicusor si pro USR si inscrieti-va voluntari, lasati concediile, lasati weekend-urile, zilele libere si treceti la treaba in toata tara !
      PS. Nu-i asa ca-i greu ?
  • -8 (8 voturi)    
    Foaie verde loboda (Duminică, 12 iunie 2016, 4:58)

    newlook [utilizator]

    Foaie verde loboda. Pseudo stiinta. A adunat cateva cifre cine stie de unde si demonstreaza ...kuku !
  • +11 (11 voturi)    
    Trist (Duminică, 12 iunie 2016, 6:59)

    Caligula [utilizator]

    Problema nu e ca exista frauda in aceste alegeri, problema e ca e posibil sa fie atat de sistematica, ca frauda schimba ideea de alegeri democratice si ca e tolerata de BEC pana la nivel central.

    Se pare ca e nevoie de introducerea observatorilor EU (OSCE) in viitoarele alegeri.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu va faceti griji (Duminică, 12 iunie 2016, 11:01)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Daca doamna Armand ar fi castigat tot nu ar fi putut face nimic la primarie. Este imposibil sa faci managementul unei echipe care nu vrea sa colaboreze cu tine. Ar fi sabotat-o.

      Este imposibil sa ii fi schimbat pentru ca probabilistic ar fi gasit altii cu pile care ar face la fel.

      Se poate schimba situatia: fireste ca da. Odata cu disparitia fizica a unei generatii si a celei crescute de ea. Adica in aproximativ 30-50 de ani.

      Sincer eu nu am atat timp cat sa imi bat joc de el asteptand.

      PS: Brucan cu ai lui cei 20 de ani a fost mic copil.
    • +2 (4 voturi)    
      mai degraba legea (Duminică, 12 iunie 2016, 13:28)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      e proasta pentru ca permite coalizarea partidelor mari in sectie impotriva partidelor mici si a indepedentilor.
      • 0 (0 voturi)    
        ramane doar supravecherea cu camere (Luni, 13 iunie 2016, 13:31)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

        Nu este asa un mare deal - se face la bac si a dat rezultate spectaculoase.
    • 0 (0 voturi)    
      dar ar trebui sa acceptam atunci (Luni, 13 iunie 2016, 13:33)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      ca avem nevoie de observatorii OSCE, cum ar trebui sa acceptam ca inca avem nevoie de MCV.

      Daca cei care ne conduc spun ca nu mai este nevoie si societatea civia,, fraierii de rand, nu reactioneaza atunci totul este pierdut - ne indreptam sigur si consecvent spre dictatura.
  • +3 (3 voturi)    
    In procesul verbal (Duminică, 12 iunie 2016, 13:43)

    Potrivit [utilizator]

    De la sectia 37 (pagina 4) scrie ca au plecat 24 de oameni cu buletinele de vot acasa.
    http://i.imgur.com/XuJMVnF.jpg

    Asta mi-a sarit al mai mult in ochi, mai sunt si altele cu diverse probleme, dar n-are rost sa le pun aici, va puteti uita si voi. Procesele verbale se gasesc pe internet.
    • 0 (0 voturi)    
      vezi sa nu dispara (Luni, 13 iunie 2016, 13:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Potrivit

      Sunt stan patitu...

      Am iubit cu lacrimi PV prin care PNL a refuzat sa semneze la a doua urcare pe tron al lui TB...

      din dragoste de viata!