M-am saturat sa votez. Sa vedem ce iese din asta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2016, 12:33 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu tine vorbesc, cutremuratul de scarba, indignatul si dezamagitul. Ai toate motivele din lume sa stai acasa duminica, cum vor face foarte multi din jurul tau. Oferta marilor partide arata prost, nu mai ai incredere in nimeni si te-ai convins in 26 de ani ca toti fura indiferent pe cine alegi. In mintea ta de om rational si grijuliu cu votul lui a incoltit demult ideea ca nu vei putea schimba nimic in veci. Anul acesta lehamitea face furori. Cristian Pantazi a incercat sa te convinga ca s-ar putea sa nu fie chiar cea mai buna idee. Sa zicem insa ca tu ai dreptate. In cazul asta, merita sa mergem pana la capat cu lehamitea, sa vedem unde ajungem.

Inainte sa mai facem cativa pasi trebuie sa-ti spun, cu toata onestitatea de care sunt in stare, ca nu-mi amintesc o campanie mai anosta. Localele in general sunt mai plicticoase de felul lor, degaja mai putina energie si pasiuni decat niste prezidentiale sau generale. Dar parca acum s-au aliniat astrele in asa fel incat sa uram din suflet alegerile de duminica.

Ai vazut ca multi habar n-au ca sunt alegeri, in cate tururi si cine candideaza. Unii s-au saturat de minciuni si inselatorie, altii manifesta o indolenta crasa. Pe deasupra, noua lege electorala i-a scos pe candidati de pe radar. Apoi, partidele si-au revenit dupa Colectiv, au profitat de valul de dezamagire publica. Au venit, obraznice, tot cu penali, cu habarnisti si incompetenti. Chestia asta intriga lumea civilizata.

Dar sa stii ca m-am uitat cu atentie pe listele din tara, de la Iasi, Constanta, Sibiu, Cluj sau Craiova. Nu poti spune ca n-ai de unde alege. Unii sunt ok, am vazut destui independenti, chiar partide sau figuri noi. Unele liste de consilieri s-au improspatat, altele nu, ma rog, ca de obicei, o lume pestrita exact ca micul univers romanesc. Dar sa zicem ca nimeni, absolut nimeni nu indeplineste standardele tale inalte pentru a te scoate din casa.

Stiu, cunosc foarte bine satisfactia interioara pe care o simti la gandul ca vei intoarce spatele tuturor. Te protejezi, te simti chiar putin superior si imposibil de pacalit inca o data. Eliberat de raspunderea alegerii, te refugiezi de mizeria politica intr-un ecosistem unde intalnesti tot mai multi prieteni, la fel de multumiti ca in sfarsit au descoperit reteta unei vieti linistite.

Fara politica e chiar mai bine. Nu te mai certi la nesfarsit cu cei mai buni prieteni in fiecare weekend si descoperi de pe noua ta bicicleta frumusetea naturii, berea bauta senin, fara spume la gura si noduri in gat. Daca te uiti mai bine la ceilalti, care inca isi mai pierd vremea cu fleacurile politice, te umfla rasul cat de prosti, orbi si naivi au ramas in comparatie cu tine. Spre deosebire ei, tu ai avut norocul sa te luminezi la timp. 

Anul acesta, daca nu ma insala intuitia, veti fi foarte multi. Veti fi o forta, o majoritate tacuta de care partidele ar trebui sa se sperie. Absenta voastra istorica se va consemna, probabil, in sondaje drept cea mai mare dupa 90. O mare realizare care nu va avea insa nici un efect. Veti face o demonstratie de forta perfect inutila, ca si cum ati pedala la bicicleta cea noua fara lant sau ati bea o bere fara alcool.

Sa-ti spun mai departe ce sa va intampla. Profitand de absenta ta absolut justificata, de protestul tau mut, toti penalii si borfasii aia de pe liste vor fi votati cu entuziasm de cealalta Romanie, de compatriotii tai mai indolenti, mai neinformati, mai usor de manipulat si de cumparat decat tine. Tu, am convenit deja, nu mai poti fi tras pe sfoara prea usor inca o data.

Dar cealalta Romania exista si va exista mereu la marginea ecosistemului tau, oricat te straduiesti sa o ignori. Partidelor li se va rupe de absenteismul urias, de votul de blam dat de o parte din societate. Se vor bucura, chiar, ca in sfasit au scapat de tine, ca nu le mai incurci socotelile la vot.

Si atunci, ce-ai rezolvat? Daca ai curaj sa mergi cu mine pana la capat, pot sa-ti arat, dar nu cred ca o sa-ti placa. De data asta nu doar ca n-ai rezolvat nimic, dar ai legitimat coruptia. Da, tu, cel care refuza sa i se opuna, cel care-i intoarce spatele cand coruptia candideaza si cere sa fie votata. Poate n-ai privit suficient de atent la miza uriasa a acestor alegeri anoste. Mai gandeste-te putin.

Daca simbolurile coruptiei din tara asta vor primi un vot masiv, o mare parte din vina o vei purta cu tine, in ecosistemul tau. Nu poti fugi de probleme sperand ca astfel se vor rezolva singure, fara nici un efort si asumare. Candidatul tau ideal, perfect, nu se va naste curand. Ecosistemul tau se va dovedi, din pacate o iluzie intr-o tara cucerita de jefuitorii ei. Te-a obosit deja democratia? Ai de ales: iadul anarhiei, al dictaturii sau o democratie mimata intr-un stat mafiot. 

Coruptia votata acum te va coplesi in toamna, dupa generale. Iar iluzia ta se va spulbera cand coruptia se va lafai din nou peste tara, de data asta votata in mod democratic. Toti borfasii iti vor rade in nas cand vei incepe sa tipi din ecosistemul tau impotriva lor, si-ti vor inchide gura scurt: poporul m-a ales!

Daca mai esti cu mine, nu mai am sa-ti spun mare lucru decat ca ma simt la fel de scarbit ca tine, cu o mica diferenta. Eu inca mai cred in forta teribila a fiecarui vot in parte.


Citeste mai multe despre   























[P] Apeluri pentru expresii de interes pentru finantarea IMM-urilor prin Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate

Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate va finanta intreprinderi mici si mijlocii cu pana la 59,3 milioane euro, suma alocata din Programul Operational pentru Competitivitate 2014-2020, cofinantat prin Fondul European pentru Dezvoltare Regionala. Programul a fost lansat in septembrie 2016 de catre Fondul European de Investitii si Guvernul Romaniei pentru a accelera accesul la finantare IMM-urilor inovatoare romanesti, prin intermediul unor intermediari financiari (institutii financiare cum ar fi banci sau manageri de fond).

26279 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    na, ca nu sunt de acord! (Joi, 2 iunie 2016, 12:42)

    ..13 [utilizator]

    O sa vedem ca prezenta la vot la aceste alegeri nu se va schimba semnificativ.

    O sa vedem rasturnari de situatii - putin asteptate de partidele istorice si necitite in asa zisele sondaje de opinii pe care le vedem pe cand nu sunt...

    Probabil ca va exista un numar similar, dar nesemnificativ usor mai mare fata de alte alegeri similare, de voturi anulate...

    Putin numi alegrile locale din 2016 - alegerile altfel din ultimii 26 de ani.

    Acum ochii deschisi, plansi sau tristi, buzunartele nu mai zornaie si cred ca fiecare vrea sa schimbe ceva pe ici pe colo, si mai ales prin partile esentiale.

    O sa fie mai bine, sigur!
    Ne mai citim dupa 06.06.2016!
    • +8 (10 voturi)    
      Adica avem ce meritam...iar pt CONSTANTA: (Joi, 2 iunie 2016, 16:03)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      cu parere de rau am ajuns la urmatoarea concluzie:
      deoarece sub PSD clica Mazare a sufocat orasul de a ajuns mort economic si cultural voi vota (datorita alegerii primarului dintr-un singur tur) PNL/Chitac la fel cum am votat Iliescu ca sa nu iasa farsa numita Vadim. Altfel nu i-as fi votat...
      Tot timpul trebuie votat raul cel mai mic, numai nerealisti cred ca lucrurile se schimba peste noapte...
      • +7 (15 voturi)    
        Deja vu (Joi, 2 iunie 2016, 18:01)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Alegerile intr-un singur tur, sunt similare cu suprimarea dreptului la vot in diaspora acum doi ani.

        Alegerile locale practic suprima votul majoritatii tocmai atunci cand e nevoie de acel vot.

        Din aceasta cauza, o prezenta mare la vot e necesara pentru a contesta aceasta abordare - asa cum a fost in diaspora.
        • -2 (2 voturi)    
          in 2012 a fost introdus (Vineri, 3 iunie 2016, 11:06)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          votul intr-un tur a fost introdus de pdl in 2012
          asa ca ... du-te si plange la usa lui blaga
      • +1 (7 voturi)    
        raul cel mai mic (Vineri, 3 iunie 2016, 0:47)

        fluturel [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        De fiecare data raul cel mai mic este RAUL CEL MAI MARE....Nimic nu se schimba ci totul ia amploare.NU VA AMAGITI
        • -2 (6 voturi)    
          E simplu (Vineri, 3 iunie 2016, 2:48)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui fluturel

          Alegerile intr-un singur tur desemneaza catigatorul care are cele mai multe voturi. Daca voturile anulate sunt cele mai numeroase, atunci castigatorul e nimeni - ca cineva nu poate fi.

          Anulati-va buletinul de vot daca stiti ca rezultatul va desemna un candidat care nu are majoritate.
    • +10 (12 voturi)    
      Suprize (Joi, 2 iunie 2016, 16:05)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Și eu mă aștept la surprize de proporții. Fără billboarduri și cadouri electorale, campania e o luptă de idei în măsură mult mai mare decât era înainte. În localitățile mai mici campania este predominant door-to-door și chiar și în orașe și unele municipii destulă lume ajunge să cunoască personal candidații și să schimbe măcar două cuvinte cu ei, să-și dea seama din ce aluat sunt făcuți. Avantajele marilor partide s-au diminuat și acum e mult mai vizibilă în rândul alegătorilor calitatea candidaților.
    • +4 (6 voturi)    
      na, ca nu sund de acord ca nu esti de acord (Joi, 2 iunie 2016, 16:06)

      DanBadea1 [anonim] i-a raspuns lui ..13

      De fapt esti de acord dar mai optimist din fire.
      Eu nici ca sunt de acord dar mai m-i-s si pesimist sadea.
      Intrebare intrebatoare:
      Daca votez eu iar raul cel mai mic? Dar ce zic mic, mititel de tot, insignifiant, cu tenta de bun, bunicel, talent, speranta chiar, beton armat ce mai. Iar acesta, in secunda trei (ca secunda doi a fost bookata de Jochannis iar unu de Constantinescu), deci in secunda trei dezvolta asta talentatul niste falci mai groase ca Hrebe si colti mai ascutiti ca Varanul? Cum s-a cam intamplat in majoritatea cazurilor si de fiecare data cu o preciziune de ceas elvetian nou nout scos de la cutie!
      Ce te faci monsher atunci? Ce de responsabilitate mai zace (iar?) pe capul matale? eh?
      • +10 (14 voturi)    
        Hai ca raspund eu. (Joi, 2 iunie 2016, 17:17)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui DanBadea1

        Pe capul tau nu poti spune ca va fi o responsabilitate, pentru ca votul este secret, in cazul in care nu strigi tu in gura mare, poate sa nu stie nimeni cu cine ai votat si oricum nu te trage nimeni la raspundere pentru asta.

        Vei spune, am ales gresit cuvintele, mustrari de constiinta poate? Dar vei avea pe constiinta doar faptul ca ai incercat sa schimbi ceva, ca ai incercat sa faci o diferenta; daca ai esuat, continua pana reusesti, pentru ca cel putin le arati politicienilor ca noi suntem atenti si interesati de ceea ce se intampla in tara asta, ca scaunele pe care stau nu-s mostenirea lor din mosi stramosi, ca pot sa ajunga si la inchisoare si numai asta, ar trebui sa-i faca sa fie mult mai atenti.
        • +4 (14 voturi)    
          Nu-l votaţi pe ND! (Joi, 2 iunie 2016, 17:32)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Simona_Srb

          Pentru că are interese imobiliare în Bucale. A spus-o chiar Predoiu. Sau ce, voi ştiţi mai bine ca Predoiu?
      • 0 (0 voturi)    
        au trecut vremurile cand ... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:02)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui DanBadea1

        Se puteau face falci groase marca Hrebe!
        ANI/DNA scutura periodic situatia...

        Responsabilitatea care sede pe capul meu este sa nu votez imbecili chiar daca astia lucreaza in multinationale...

        Dupa 26 de ani inca nu s-a inteles de unde ne vine progresul si nu mai vreau sa tip pana intelege toata lumea...

        cred ca este momentul ca fiecare sa gandeasca cu capul sau - sper sa nu doare prea tare!
    • +11 (15 voturi)    
      Ba nu, TREBUIE sa votam! (Joi, 2 iunie 2016, 16:40)

      Om bun [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De ce TREBUIE?

      1. Pentru ca-ti pasa si de asta ai si postat aici.
      2. Pentru ca trebuie sa fim si numeric superiori milioanelor de pensionari a caror vot este usor influientat de televiziunile de scandal aservite mafiei.
      3. Printr-o prezenta masiva la vot ii speriem la propriu si, pe viitor, politica nu va mai fi un refugiu caldut si profitabil pentru nulitati.
      4. Este gresit daca chestiunea votului este analizata doar d.p.d.v. matematic. Votul are o importanta incarcatura psihologica si mobilizatoare. Contrariul este indiferenta si am vazut cu totii cat ne costa.
      5. Trebuie sa le aratam ca NOI suntem "baietii destepti" si nu ei, si ca implicarea noastra pe viitor le va da mult de gandit.
      • +2 (10 voturi)    
        Prezenta la vot e necesara (Joi, 2 iunie 2016, 17:54)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

        In cele mai multe situatii, cei alesi nu vor intruni majoritatea. Prezenta la vot e necesara pentru a da un semnal celor ce vor fi alesi ca mandatul lor e limitat din cauza faptului ca nu sunt reprezentativi.

        Prezenta la vot e un avertisment impotriva abuzurilor, indiferent de preferinta cuiva - si un buletin de vot anulat e important.
      • 0 (0 voturi)    
        da- votez! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:04)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

        de acord Noi suntem mai destepti decat altii.
        Multumesc!
    • +4 (12 voturi)    
      mda, nu va schimba nimic. (Joi, 2 iunie 2016, 18:04)

      Bruno.IS [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Din pacate asa este, nu va schimba nimic. Cei in functie vor fi realesi in proportie de peste 90%.
      Avem de unde alege? Nu prea, dar voi merge la vor si voi da un vot probabil unui independent tocmai pentru a nu ii legitima cu un procent mare pe cei care vor iesi.
      De fapt cel mai grav lucru este ca alegerile se vor desfasura intr-un singur tur de scrutin. Impardonabil!
    • +4 (4 voturi)    
      nu e adevarat (Vineri, 3 iunie 2016, 10:42)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      la fel si ceea ce scrie dl autor "Cu tine vorbesc, cutremuratul de scarba, indignatul si dezamagitul. Ai toate motivele din lume sa stai acasa duminica, cum vor face foarte multi din jurul tau." ESTE TOTAL GRESIT !

      Nu ai nici-un motiv din lume sa stai acasa !!!
      Nu exista nici-o mila pentru un individ care "din scarba" nu se duce la vot, in timp ce un pensionar care abia il mai tin picioarele se duce la vot !

      Imi este scarba nu de votantii PSD ci de votantii astia intelectuali care nu se duc la vot, si sa le mai dam si dreptate cica !!

      INTOTDEAUNA este o sansa de a alege !
      Adica daca pensionarii PSDisti voteaza la ceea ce gandesc si se informeaza ei, si sunt mai batrani si mai putini intelectuali decat astia mari care se dau rotunzi - INSEAMNA ca si restul care fac mofturi sa nu se duca la vot se pot informa CARE ESTE SOLUTIA CEA MAI BUNA - RAUL CEL MAI MIC - BINELE CEL MAI MARE si sa voteze dreaq cu mana lor alegerea facuta !

      Unul care nu se duce la vot, FAPTELE dovedesc ca nu are creier nici pentru a face o decizie simpla (raul cel mai mic) si se plange si complace intr-o prostie crasa.

      Acestia care nu se duc la vot sunt inferiori pensionarilor PSD-isti care se duc la vot.

      Vorba aia... nu votezi .. nu contezi...
      este o leguma dpdv cetatenesc si restul ca nu are pe cine vota sunt doar mofturi stupide.

      .
      • 0 (0 voturi)    
        DA - am sansa de a alege! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        merg la vot! deci contez?

        Nu stiu, dar ceea ce este sigur este ca acele consilii locale vor arata altfel - nu am nici o indoiala.

        Lipsesc insa profesionistii - asta ma doare!
        Profesionistii sunt cei care aduc schimbarea in timp scurt, sunt eficienti si nu sunt manipulabili.
  • +19 (27 voturi)    
    bun material (Joi, 2 iunie 2016, 12:42)

    zaboo [utilizator]

    pacat ca am ajuns aici
    • +14 (28 voturi)    
      Boală lungă ... (Joi, 2 iunie 2016, 14:52)

      AdrianCalin1 [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      ... asta facem. Se aleg primari și președinți cu 40% prezență la vot și voi îmi spuneți că 60% dintre oameni sunt proști, ei bine eu spun că 60% dintre oameni au dreptate și voi nu aveți. Textele astea cu: haideți la vot le aud din 2008 încoace din ce în ce mai des și iată, au trecut 8 ani deja. 8 ani în care nu s-a rezolvat nimic, ne tot chinuim să impunem partide noi sau oameni noi și nu ne iese pentru că nu găsim calea cea mai eficientă ca să mergem mai departe. Nicușor Dan vrea musai el, Predoiu vrea musai el, Băsescu îmi bagă pe gât un fost ziarist plătit de serviciile secrete, de Firea nu mai vorbesc, o să avem Răpirea din Serai peste Ateneu. Vorbesc strict despre București, poate că în alte locuri e mai bine, aici e jale. Eu m-aș duce la vot dacă ceea ce cred eu contează dar sistemul ăsta este construit să nu conteze atunci când nu-mi place niciunul iar eu, cetățean, la fel ca cel care-l vrea ND sau pe alții, nu contez, CEEA CE VREAU EU CU ADEVĂRAT NU CONTEAZĂ pentru că eu trebuie să mă duc musai să votez (împotriva cuiva, mai degrabă). Și o să ne mai mințim așa zeci și zeci de ani când soluția este simplă și eficientă: obligativitate la vot, căsuță cu vot de blam pentru toți candidații, dacă 50% decid că niciunul nu e bun să se reia. Știu, poate să dureze dar sigur o să schimbăm candidații ăștia mai repede de 26 de ani, de când ne zbatem ca peștele pe uscat. De ce să vină oamenii de calitate să se bălăcărească cu una ca Firea? Stau în banca lor, atunci când partidele se vor vedea forțate să pună candidați care să nu-și mai ia vot de blam se vor schimba lucrurile, până atunci nu. Cetățeni d-ăștia de 5 minute la vot în 4 ani am tot văzut, sunt ăia cărora dacă le spui să nu mai parcheze pe trotuar sau să nu mai arunce gunoiul pe jos sau să nu-și mai lase copiii îndobitociți la ora de religie se iau de tine. E mai ușor să votezi în 5 minute decât să faci cu adevărat ceva.
      • +1 (19 voturi)    
        si dupa obligativitate la vot (Joi, 2 iunie 2016, 15:31)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

        ce sa urmeze? sa n-avem voie mai mult de trei pe strada? tie chiar ti s-a urat cu binele (putinul care mai e)?
      • +8 (14 voturi)    
        sa facem o actiune concreta (Joi, 2 iunie 2016, 15:37)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

        Prima actiunea concreta este sa mergi la vot si daca nu iti place nimic cred ca poti sa iti anulezi votul.

        Din ceea ce am analizat eu pot sa spun clar ca cineva care vede voturile anulate atunci cand se face numaratoarea acestora poate sa inteleaga daca
        1. a fost o greseala
        2. a facut greseala cu o intentie clara - unii chiar scriau cate ceva...

        Dar de fiecare data, cel putin pana acum, procentul de voturi anulate, nu depaseste 3%.

        Deci daca procentul va urca brusc la aceste alegeri atunci ceva ar trebui sa se intample - cel putin intr-o societate normala la care mai sper.
        • +1 (1 vot)    
          opinii Dan tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 22:56)

          ilenuca [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          si eu am gindit la fel! Mi-e lehamite,dar ma duc la vot!
        • +1 (3 voturi)    
          Acţiunea concretă (Joi, 2 iunie 2016, 23:38)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Am efectuat acţiunea asta concretă din 1998 încoace. Prin 2012 mi-am zis "ajunge".
      • +7 (11 voturi)    
        Pentru ”specialii” care nu votează (Joi, 2 iunie 2016, 16:59)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

        Nu pot fi schimbați toți candidații, chiar și într-o societate perfectă ar apărea și indivizi dubioși. Însă dacă Vanghelie sau alți urmăriți ar lua 1% iar candidații serioși ar aduna procente serioase probabil candidații vor fi cerniți mai bine? Dacă nu votam Nicușor acum 4 ani credeți că fără încurajarea de 10% acum ar mai fi candidat? NICHT! Nu visați schimbări peste noapte, ci haideți să punem mână de la mână, plângere peste plângere și vot lângă vot ca să schimbăm ușor-ușor câte ceva! Nu vă oprește nimeni să fiți activi în timpul mandatelor lor, dar faceți măcar un mimim efort și contați în SINGURUL MOMENT în care SIGUR contăm!
        De ce să lăsăm doar manipulații să voteze? Am crezut că ura îndreptățită împotriva lui Tonta care l-a instaurat pe berbecul sibian (incomparabil mai puțin nociv decât ăla tânăr și ortodox) v-a arătat forța votului, diferența făcând-o cei ce de obicei nu votau.
        Dacă în loc de asta voi înțelegeți doar să fiți dezamăgiți de Johannis, adică să vă agățați de toate motivele ca să fiți ”deosebiți” stând acasă, înseamnă că nu e mare diferență între voi și turma blamată dar disciplinată a P$D-ului.
        Mai fac o ultimă încercare matematică: fiecare autoabținut d-ăsta scade numărul votanților și conferă mai multă importanță voturilor exprimate, DECI VOTEAZĂ CU TOȚI, în proporția stabilită de cei ce au votat!
        Deci voi aprobați ceea ce s-a stabilit, fără crâcnire, rebeli fără cauză! Și meritați să tăceți 4 ani de zile dacă nu votați!
        • +8 (8 voturi)    
          F. F. corect! (Joi, 2 iunie 2016, 20:19)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          Cei ce nu merg la vot sunt complici penalilor PSD ce au distrus tara din `90 incoace!
        • +4 (4 voturi)    
          opinii Dan Tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 22:57)

          ilenuca [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          Corect! De acord intru totul!
    • -1 (13 voturi)    
      hei (Joi, 2 iunie 2016, 16:11)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      La ora actuala, cine mai crede ca alegerile si alesii mai pot rezolva vreo problema trebuie sa mearga la psihiatru.
  • +36 (50 voturi)    
    LA VOT (Joi, 2 iunie 2016, 12:46)

    Lucida [utilizator]

    Mergem la vot. Neaparat.VOTĂM INDEPENDENȚI ! Cu partidele am tot încercat. Nu se mai poate așa !
    NU STAȚI ACASĂ.
    • +17 (21 voturi)    
      Independenti Constanta (Joi, 2 iunie 2016, 13:06)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Lucida

      ANDREI NICOLAE TATU
      Rep.: Ați pornit în lupta electorală din postura de independent. De ce?

      A.N.T.: Lucrez în sistemul public de ceva vreme. Nu vreau să dau numele agenției la care lucrez, dar pot să spun că din 2008 încoace, de câte ori s-a schimbat Guvernul, s-au schimbat și directorii.
      ----
      Deci sigur nu asta.


      ION BUDI (fratele Taniei Budi, patron de discoteci - apropos de Colectiv si siguranta cetateanului)

      Rep.: Cum vreți să eliminați birocrația?

      I.B.: Am un plan, dar nu vreau să îl spun pentru că pare pompos, deși este realizabil și sunt convins că se va dovedi a fi o măsură foarte bună.
      ----

      Nici asta.


      GEORGE ANDREI POPESCU
      A candidat in 2012 pt deputati din partea partidului lui Dan Diaconescu in Direct.

      Nici asta.

      -------------------
      Si uite asa si cu independentii. Un bugetar car enu vrea sa ne spuna unde lucreaza, un carciumar si unul care si-a incercat norocul cu partidul OTV.
      • +15 (19 voturi)    
        CU CINE VOTAM ? (Joi, 2 iunie 2016, 14:47)

        Lucida [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        Eu ma refeream la Bucuresti, unde am ce sa votez: NICUSOR DAN lupta pentru Bucuresti de 10 ani, iar frantuzoaica CLOTILDE ARMAND mi se pare foarte potrivita pentru SECTORUL 1.SIGUR va fi mai bine decat cu OPRESCU sau FIREA sau CHILIMAN.
        • +3 (3 voturi)    
          Corect (Joi, 2 iunie 2016, 23:40)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Lucida

          Ei există. Ei nu vor ieşi niciodată primari.
          Nu fiindcă votează sau nu cei maxim 10% oameni maturi politic, ci fiindcă restul celor 90% de oameni imaturi politic vor vota cu aceiaşi penali.
      • +3 (7 voturi)    
        este si acolo o solutie (Joi, 2 iunie 2016, 15:03)

        break_noon [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        Da cu banul sau cu zarul, si alege unu din cei 3 independenti. Asa macar dai un semn ca nu mai vrei partidul.
    • +3 (7 voturi)    
      Pe independentul Oprescu il mai sti? (Joi, 2 iunie 2016, 16:21)

      DanBadea1 [anonim] i-a raspuns lui Lucida

      Aaaah.... astia sant adevarati? Pai asa da...
  • -38 (48 voturi)    
    Nu votez Ba!(...a la Oprescu) (Joi, 2 iunie 2016, 12:47)

    delavrancea [utilizator]

    Ca uite asa am iesit cu totii si am dat cu stampila pe patratul lui D-lui Johanis.
    "Degeaba"-vorba lui Tudor Gheorghe.
    Hai sa boicotam alegerile , sa nu mai voteze nimeni.
    Atata timp cat candidatii nu sunt convingatori ca oameni si politicieni , imi pun intrebarea :
    De ce as vota?
    Votati voi Ba!
    • +17 (25 voturi)    
      NU (Joi, 2 iunie 2016, 12:54)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      dacă vrei sa boicotezi pana nu exista căsuța "nu ma reprezinta nici unul " anulează măcar votul votând pe toți .
      • +1 (15 voturi)    
        nu pricepi sau te faci ca nu pricepi (Joi, 2 iunie 2016, 13:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        Maestrul Delavrancea ti a transmis o stare care va culmina In Strada ! mutantii din ecosistem care vor vota oferta politica a emanatiilor FESENE se vor trezi apoi..cand Strada se umple din nou...
        • +15 (23 voturi)    
          "strada", la vot! (Joi, 2 iunie 2016, 14:51)

          Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Cei care se autointitulează "strada" ar face bine sa vina la vot demonstrând ca sunt majoritari si ca vor determina marea schimbare. Dacă se mărginesc sa frece trotoarele si carosabilul, urlandu-si frustrările si clamând taierea capului celor aleși prin vot, ma voi afla sigur printre cei care ii vor alunga cu picioare in fund. Si am fi ai naibii de multi...
    • +22 (30 voturi)    
      Iti pot spune eu de ce votez (Joi, 2 iunie 2016, 13:01)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui delavrancea

      Am un copil la o scoala din Bucuresti in care se va invata din septembrie , nu in 2 schimburi ca pana acum ci in 3 schimburi. Trebuie sa-mi duc copilul la scoala de la 10 dimineata. Ba mai mult, durata unei ore se va reduce la 35 min. Da, suntem in Bucuresti, in sectorul 1. Din disperare votez cu cineva care isi propune sa rezolve aceasta problema uriasa atat pentru copiic cat si pentru parinti care va genera o degradare totala a procesului de invatamant. Restul problemelor precum lipsa parcarilor, drumurile sparte, mizeria , palesc in fata acestei situatii grotesti in care se zbat scolile din Bucuresti.
      • -1 (5 voturi)    
        sunt si scoli private (Joi, 2 iunie 2016, 14:38)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Daca nu stiai - acum inca nu am aflat cat de scumpe sunt...Si nu este nici scoala americana si nici cea british
      • +1 (1 vot)    
        Adică cine va rezolva problema ? (Joi, 2 iunie 2016, 14:49)

        Lucida [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Adică cine va rezolva problema ?
    • +19 (21 voturi)    
      N-ai inteles... (Joi, 2 iunie 2016, 13:10)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      ...sau te-ai grabit cu raspunsul ? Tu nu votezi, foarte bine, nu votez nici eu, nici toti astia care citim ziare online si comentam sub articole. Toti, dar absolut toti vom boicota facatura asta de alegeri. Si ? Ei, aia cu galetile si uleiul se vor duce la vot ca si pina acum, chiar daca de data asta nu le-au primit. Pensionarii antenisti, asistatii sociali speriati de primar ca nu-si vor mai lua banii de Mona si Scandic se vor duce la vot. Si colectorii de fier vechi se vor duce. Iar rezultatul va fi ca in loc de 60%, ii vom avea prin primarii in proportie de 95%. Asta voiai ?
    • +22 (30 voturi)    
      Tudor Gheorghe (Joi, 2 iunie 2016, 13:11)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Ti-as aminti ca Tudor Gheorghe batea darabana sa votam un roman verde, care de fapt este rosu: ponta.
      • +13 (21 voturi)    
        + amator de Latrina 3 (Joi, 2 iunie 2016, 13:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ...cam asa..
        • +6 (6 voturi)    
          In nici un caz! (Joi, 2 iunie 2016, 14:24)

          delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Si te rog sa explici ce exemplu dau cei doi politicieni Predoiu si Dan sau Dan si Predoiu ( ca sa nu fac diferente in ordonarea dansilor), cand ...ei si "partile" lor se cacaie si dau comunicate pe feisbuc de vreo doua saptamani neajungand la un consens.
          Miram-as sa ia primaria unul dintre ei.
          De ce mama dr. nu pot ajunge doi oameni in toata firea sa ajunga la un numitor comun , DIN TIMP, pentru a da un altfel de exemplu si un impuls de incredere celor ce ii sustin.
          Bucurestiul este cel mai important.Si...
          • +10 (10 voturi)    
            pentru ca, de exemplu, in spatele unuia (Joi, 2 iunie 2016, 14:42)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

            este un partid legendar care vrea sa calce pe urmele celui mai vechi - partidul care este in toate, in cele ce sunt, in holda...

            Cred ca de partea cealalta este o persoana care asteapta ca cei vechi sa dispara - parerea mea este ca ceva nou trebuie sa apara ca sa dispara cei vechi, care au admis prea multe compromisuri.

            Nu pot sa am incredere intr-un partid care a facut o alianta cu otrava rosie, si care a fost incapabila sa nominalizeze din prima un candidat credibil profesional si uman.

            Greselile le vom plati cu totii!
    • +18 (28 voturi)    
      Stai acasa BĂ (Joi, 2 iunie 2016, 13:13)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui delavrancea

      Daca ai impresia că i-ai dat votul lui Iohannis ( aici am dubii că i l-ai dat ) degeaba gândeste-te cum ar fi arătat România azi cu ponta presedinte . Doar atat , gândeste-te .
      Si apoi să te gândesti cum va arăta România cu psd din nou pe cai mari pentru că tu ai stat acasa si nu ai votat .
      Nici eu nu am cu cine vota la mine in localitate , am de ales intre psd/unpr/alde/pnl , dar voi merge la vot chiar daca nu stiu cu cine voi vota . Dar voi lua cu mine un pix si cel mai probabil le voi transmite un ”mesaj” să vada că eu , alegătorul , incă exist si nu pot să faca ce vor .
    • +9 (9 voturi)    
      dar daca... (Joi, 2 iunie 2016, 14:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Iti fura cineva votul? este mai bine asa?

      Daca sistemul va permite numararea electronica a persoanelor care voteaza si acest numar se va verifica cu numarul de semnaturi din liste de vot atunci mai avem o speranta...

      desi s-au cam furat multe CI in multima perioada - cu surprindere am constatat ca sunt cel putin 3 cunoscuti au actele furate in ultimele 1,5 luni...Deh....

      Greu de ales, dar nu imposibil!
      Oricum io merg la vot!
  • +14 (20 voturi)    
    Sfat (Joi, 2 iunie 2016, 12:51)

    feisbuk [utilizator]

    Pentru autorul articolului sau cititori, imi puteti recomanda pe cine sa votez in Constanta la primarie, pentru a demonstra "forta teribila a fiecarui vot in parte."
    • +6 (6 voturi)    
      capul face (Joi, 2 iunie 2016, 14:43)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      capul trage!

      Si la final
      Fiecare pasare pre limba ei piere!
      • +4 (4 voturi)    
        Ploaia aduce apa (Joi, 2 iunie 2016, 15:43)

        feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Eu asteptam un nume/solutie, nu colectie de pilde.
    • +1 (3 voturi)    
      Independenti (Joi, 2 iunie 2016, 16:44)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Voteaza independenti daca sint digerabili dar necunoscuti - daca nu ies, macar ai speriat un pic partidele. Daca ies, macar sint ceva sanse sa se comporte altfel. Si asa si asa, e un mic pas in fata. Daca nu si nu, du-te si anuleaza-ti votul, ca iara prezenta sperie sau pune la munca partidele pentru urmatoarele alegeri.
    • -1 (1 vot)    
      Cred (Joi, 2 iunie 2016, 17:06)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Cred Deez Nuts e pe liste in Constanta :)
  • +6 (16 voturi)    
    ! (Joi, 2 iunie 2016, 12:55)

    Kpriciu [utilizator]

    Votez cu Iesitul in Strada!
  • +5 (25 voturi)    
    Mai Draga, (Joi, 2 iunie 2016, 12:56)

    robertTm [utilizator]

    Dupa denigrarea lui Basescu saptamana de saptamana acuma vine sezonul cu iesiti la vot ca doar stii ca pe PSD nu avem cum pune stampila , deci mai aduna coruptii aia de la PNL ceva voturi. PNL nu merita nimic pana nu se schimba.
  • +8 (20 voturi)    
    Si daca (Joi, 2 iunie 2016, 13:00)

    Cristian FlorinLupu [anonim]

    Am votat de fiecare data. Fara exceptie.
    Daca nu am pe cine sa votez?
    Sunt din Brasov. La noi oferta este exact aceiasi. Un primar anchetat de DNA si pasibil de puscarie, si o sleahta de politruci care sug miere din primarie si Consiliul Local. Nu am pe cine vota! Ce sa fac?
    Spurgeon spunea: "Cand ai de ales intre 2 rele....nu alege niciuna."
    • +7 (13 voturi)    
      Exact (Joi, 2 iunie 2016, 13:49)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui Cristian FlorinLupu

      Anuleaza-ti votul.
    • +4 (4 voturi)    
      poate merita sa ne gandim mai mult (Joi, 2 iunie 2016, 14:46)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian FlorinLupu

      inainte de alegeri la cine sa ne reprezinte.

      Personal am incercat sa provoc o personalitate politica care sa ma reprezinta pentru ca am siguranta ca aceea persoana va face o treaba excelenta in aceasta pozitie.

      Mi-a raspuns ca este euro-parlamentar si este extrem de ocupat la Bruxelles - ceea ce este extrem de adevarat, Dar oare nu trebuia sa ma provoc o alta persoana? Cred ca aici am gresit. Lectie de invatat.
    • +1 (1 vot)    
      Sugestie (Joi, 2 iunie 2016, 16:08)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Cristian FlorinLupu

      George Cornel Comșa, independent. Și curat.
  • +15 (23 voturi)    
    Diverse (Joi, 2 iunie 2016, 13:01)

    Casargoz [utilizator]

    PSD va câștiga mult peste scorul partidului.
    Cealata Romania va vota :)
    Sa presupun ca merg la vot. De data asta nu cred ca mai ma preocupa candidatul cu șansa, nici votul contra, nici raul cel mai mic, nici cea mai buna alegere.
    Daca voi vota voi vota sigur independenti. Asa ca rog partidele sa nu mai cheltuie bani.Am supravietui raulul PSD, am supravietuit raului cel mai mic PDL etc...Asa ca daca voi vota, nu mai voi gandi nici un moment la ce castiga candidatul nr. 1 sau nr. 2. Mi se rupe. Miza este consiliul, Poate sa iasa si Tatal Hotilor primar, ,daca nu are consiliu e pa.
    As ca voi vota numai independenti, acestia nu au acel nivel de relatii care sa le asigure protectia de DNA, as ca fie vor fi corecti fie vor merge la mititica...
  • +16 (24 voturi)    
    eu sunt (Joi, 2 iunie 2016, 13:01)

    hamham [utilizator]

    ofticat pe predoiu si nicusor dan. mai mul pe predoiu fiindca e clar ca nicusor e mai bine plasat; trebuia sa cedeze.
    si fiindca cei doi n-au ajuns la un consens,o sa iasa tzoapa de firea.
    cu majoritate covarsitoare.
    zarurile fiind jucate,prefer sa pescuiesc.
    tapalaga, fa ceva. esti cunoscut. pune mana pe telefon si convinge-l pe predoiu sa renunte.
    altfel,chemarea la vot n-are sens. cel putin in cazul meu,in bucuresti.
    • +20 (20 voturi)    
      Da, (Joi, 2 iunie 2016, 13:34)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      mare pacat, aveti dreptate, ar fi o sansa uriasa sa stearga PSD-ul de pe harta Bucurestiului , sint la fel de revoltat -si nici macar nu sint bucurestean-si desi il apreciez pe Predoiu , ar fi cazul sa renunte si sa cedeze in favoarea lui Nicusor dan .
    • +10 (10 voturi)    
      Nu cred! (Joi, 2 iunie 2016, 14:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      Dar o sa vedem la final!

      Pacatul original de care numai PNL-ul este vinovat este ca avem ALEGERI intr-un SINGUR TUR!
  • +10 (10 voturi)    
    Nu e neaparat scarba (Joi, 2 iunie 2016, 13:03)

    Heruvim [utilizator]

    La locale se voteaza in orasul in care ai adresa in buletin. Stiti cate milioane de romani (cu drept de vot) nu locuiesc unde au adresa de buletin pentru ca muncesc in alta parte? cred ca 50% dintre votanti.

    De aceea la presedinte voteaza mai muti - pentru ca pot!

    Eu sunt in aceeasi situatie - nu pot vota decat la presedentie.
    • +2 (6 voturi)    
      oare nu se poate face nimic (Joi, 2 iunie 2016, 13:26)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      pe tema asta? pana la urma, cata vreme platesti taxe acolo, de ce sa nu alegi - numai pentru ca esti plecat o vreme?
      • +1 (5 voturi)    
        s-ar putea schimba ... (Joi, 2 iunie 2016, 14:57)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        daca ai residenta mai mult de 1 an la alta adresa atunci ar trebui sa poti sa votezi la adresa unde ai stat mai mult de un an....

        In acelasi timp daca stiai ca pe data de 05.06.2016 este un SINGUR TUR destinat alegerilor locale si chiar vroiai sa votezi atunci cred ca se putea aranja ceva in programul tau... cred....
        • 0 (2 voturi)    
          nu sunt in tara (Joi, 2 iunie 2016, 15:33)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          nu e asa de simplu
  • +6 (6 voturi)    
    alternativa (Joi, 2 iunie 2016, 13:12)

    stefansb [utilizator]

    orice s-ar spune, exista o problema cu alternativa in politica romaneasca. fie nu exista in mod real, fie cei care constituie o alternativa viabila...nu-s asa de buni manageri. De ce spun asta? Nu stiu sa-si managerieze resursele in asa fel incat sa-si promoveze eficient ideile. E ceva ce le lipseste: nu inteleg cum trebuie sa-i abordeze pe cei descrisi in articolul tau. Pe cei satui de minciuna si impostrua de pana acum. As zice ca nu resuesc pt ca merg pe linia pe care au mers si cei care deja au dovedit ce pot, deja s-au compromis.
    Nu crezi. Uita-te la modul in care actioneaza partidele noi? Exact ca si cele vechi, se bazeaza pe atacurile la adversarii politici, pe discursuri usor populiste, incearca sa se prezinte ca alternativa la alte partide, nu alternativa viabila, cu program, cu solutii.
    Mereu m-am intrebat ce rol au pozele alea cu fetele candidatilor lipite pt panourile electorale? N-am vazut nici unuls-asi lipeasca programul. Sa puna o poza micuta intr-un colt, si restul afisului sa fie plin de masuri.
    Si mai e ceva? Fac pariu cu tine ca daca maine Tolontan candideaza independent, ia mai multe voturi decat multe partidulete infiintate recent la un loc. De ce? Are credibilitate. El nu promite ca se lupta cu sistemul, el a facut ceva in lupta cu sistemul.
    Asta nu reusesc sa aiba cei care se vor alternativa. Si nu reusesc pt ca actioneaza la fel ca cei pe care vor sa-i schimbe, acelasi discurs, aceleasi platitudini despre coruptia pe care o vor starpi, fara sa spuna cum, despre infrastructura, fara sa vina cu un plan concret, despre imbunatatirea educatie, fara nici o urma de masura concreta, alta decat "vom mari salariile profesorilor".
    Sunt lipsiti de curaj, ca si vechile partide incearca sa nu supere pe nimeni cu masuri reale, concrete, si de-aia sunt tratati cu neincredere. Par a urma tiparul celor pe care vor sa ii inlocuiasca, de aceia nu sunt credibili cand spun ca sunt diferiti.
  • +6 (12 voturi)    
    Dl. Plesu spunea... (Joi, 2 iunie 2016, 13:13)

    andipetre [utilizator]

    Asa cum am comentat si la articolul d-lui Pantazi, in 2012 dl. Andrei Plesu spunea: "Nu merg la referendum. Nu vad niciun motiv sa inlocuiesc un berbec cu doua gaste". http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12884742-andrei-plesu-nu-merg-referendum-nu-vad-niciun-motiv-inlocuiesc-berbec-doua-gaste.htm?nomobile=

    Ce s-a schimbat intre timp, sunt mai bune gastele, domnule Tapalaga?

    Eu sunt de acord ca participarea la vot e esentiala si nu sunt de acord cu cei care nu voteaza. Dar, domnule Tapalaga, ma deranjeaza ipocrizia presei in legatura cu acest subiect.

    Daca presa ar fi sustinut constant participarea la actul democratic, nu am fi ajuns in situatia de acum.
    Dar presa a fost "flexibila", unduitoare, interesele conjuncturale au contat pentru ea mai mult decat principiile democratiei.

    Prin urmare, presa, inclusiv hotnews, a sustinut adesea neparticiparea la actul democratic, fapt ce s-a dovedit extrem de nociv, dupa cum constatati acum, tardiv, si dvs.
  • +15 (15 voturi)    
    timp (Joi, 2 iunie 2016, 13:20)

    EXEs [utilizator]

    Problema nu a fost si nu o sa fie niciodata doar in clasa politica. Problema reala este populatia. Coruptii nu au aparut din neant, au aparut pentru ca poporul a acceptat mai mult sau mai putin tacit coruptia si furtul ca o realitate extrem de naturala si de viabila. Evident sistemul politic corupt stie sa se autoprotejeze, sa-si perpetueze existenta mizerabila aparandu-se in fata atacurilor DNA sau ale altor justitiari, impartind pomeni sociale, corupand politicieni, votanti etc, izoland si exterminand pe oricine nu gandeste ca ei. Dar sistemul traieste pentru ca i se permite sa traiasca, pentru ca o buna majoritate ar face absolut acelasi lucru daca s-ar afla intr-o situatie similara. M-am mirat cand dupa ce a tras luni de zile cu nesimtire de scaun in urma plagiatelor si a celorlalte prostii, Ponta a fugit mancand pamantul atunci cand risca sa fie linsat de furia populatiei dupa Colectiv. Realitatea e ca indivizii astia stiu bine ce au facut si ca daca ies la lumina toate mizeriile lor inchisoarea ar fi o scapare blanda fata de ceea ce merita.
    Poporul roman nu are inca maturitatea politica necesara, nici nivelul de civilizatie necesar pentru a alege inteligent solutii specializate si extrem de diferite pentru pozitii de primari, consilierii locali, parlamentarii si presedintele. Poporul alege lideri atunci cand poate, iar atunci cand nu se vede nici un lider aleg pragmatic cu burta sau cu buzunarul.
    Personal nu am ce sa aleg intre niste prosti capatzanosi care nu au inteles realitatea singurului tur (dar pe care au acceptat-o) pe care psdeii au impus-o si nimeni nu a iesit sa le traga o mama de bataie. Matematic mai multi candidati de dreapta vor fragmenta voturile si nu vor putea depasi votul unificat al stangii. Game over.
  • +14 (20 voturi)    
    Sectorul 1 (Joi, 2 iunie 2016, 13:27)

    eugenflorin [utilizator]

    Pentru cei care locuiesc in Sectorul 1 Bucuresti si sunt scarbiti de politicieni...le e lehamite sa mai mearga la vot pentru ca nu au cu cine vota..va invit sa va rupeti 20 minute din viata Dvs si sa o urmariti pe doamna Clotilde Armand in emisiunea Denisei Rifai de ieri 01.06.2016 ora 17
    http://www.realitatea.net/newsroom.html

    S-ar putea sa regasiti candidatul pe care il cautati de mult!
    • +14 (14 voturi)    
      DA pentru CLOTILDE ARMAND (Joi, 2 iunie 2016, 14:58)

      Lucida [utilizator] i-a raspuns lui eugenflorin

      100% DE ACORD.De oameni cum este ea avem nevoie, nu de politicieni care au in spate interese obscure.
  • +2 (10 voturi)    
    despre votare (Joi, 2 iunie 2016, 13:30)

    Toni_Romania [utilizator]

    Toti candidatii importanti care defileaza sunt niste valutisti snapani (unii cu diplome si masterate, mare chestie). CUM sa pun eu stampila pe numele unuia din ei in aceste conditii? Si de ce? Doar sperand ca va fi mai bine cu snapanul X in locul snapanului Y? Dar ce-i asta, loz in plic? Nu, NU trebuie votat.
    Iar teoria ca “daca nu votezi iti ia altul votu” nu e dovedita. In plus cum sa votez eu intelectualul cu discernamant cot la cot cu toti tiganii si aurolacii si pensionarii senili?
    UNDE se duce votul meu?
    Si alta care ar trebui sa ne roada – CINE numara voturile?
    CINE are acces la servere in final?
    CINE muta virgulele pe servere?
    Atansion - De ani societatile civile din Vest militeaza pt. adoptarea rubricii ABTINERE in buletinele de vot - dar elitele hoate se opun, sa nu li se strice socotelile de jefuire „democratica” a natiilor.
  • -4 (20 voturi)    
    Articol irelevant, (Joi, 2 iunie 2016, 13:31)

    Andradda [utilizator]

    populist si plin de diletantism.
  • +11 (17 voturi)    
    PNL-PSD e un jeg, cu oameni de joasa speta (Joi, 2 iunie 2016, 13:39)

    Razvan_M [utilizator]

    Mizand pe faptul ca sunt "alternativa la PSD", ticalosii buni de nimic din PNL ne propun o gramada de resapati, resuscitati, epave politice, ciorditori nerusinati, in timp ce ataca - atentie - nu oferta la fel de proasta a PSD-ului, ci pe cei care au potentialul sa devina adevarata opozitie.
    Eu nu voi vota sub nicio forma cu un eventual candidat PNL, chiar daca este singurul contracandidat al unui PeSeDist. Ba chiar tocmai de aia, ca vor sa fie singura alternativa la un partid care actioneaza ca o organizatie mafiota.
  • +8 (16 voturi)    
    Clotilde Armand (Joi, 2 iunie 2016, 13:40)

    eugenflorin [utilizator]

    Pentru cei din Sectorul 1 care sunt scarbiti de politicieni si nu gasesc niciun motiv sa mearga la vot, va rog sa va rupeti 20 minute din viata Dvs si sa o urmariti pe doamna Clotilde Armand in emisiunea Denise Rifai de la Realitatea de ieri 01.06.2016 ora 17.
    S-ar putea sa regasiti candidatul pe care l-ati cautat de mult timp!
    • -3 (3 voturi)    
      are prea mare orientare (Joi, 2 iunie 2016, 15:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui eugenflorin

      sociala - nu vad cum poate o persoana care lucreaza in mediul privat sa aiba o asemenea abordare - probabil ca nu exista o cerere de a presta o munca eficienta la serviciu...

      Poate gresesc!
      • +5 (5 voturi)    
        de ce? (Joi, 2 iunie 2016, 16:04)

        eugenflorin [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Ce te face sa spui asta? Eu zic ca e de 10 ori mai pregatita decat contracandidatii ei (chiar se cunoaste ca a pus mana pe carte si stie problemele); are background cu ce a realizat in trecut (informatizarea Distrigaz etc), studii nu mai zic. Mie mi se pare fair sa spui ca transportul in comun nu depinde de primaria de sector, decat sa vii cu avioane gen Laura Chiriac si sa spui ca va pune autobuze sa transporte copiii la scoala.
        Daca te uiti la limbajul ei verbal si non-verbal, se cunoaste ca este un Manager si nu un Sef (cum sunt foarte multi in privat).E foarte mare diferenta intre un Manager si un Sef (cei care lucreaza in Corporatii stiu despre ce vorbesc)
  • +9 (11 voturi)    
    Domnilor ziaristi de la HN: (Joi, 2 iunie 2016, 13:41)

    clint [utilizator]

    Votul este si o chestie de optiuni. Am stat mult si m-am gandit la ruptura dintre "clasa politica" si cetatean si concluzia mea e ca ruptura cea mare este intre cetateanul de rand si membrul de partid, dar nu acela din varf, ci tot cel de rand.

    Ideea e asa, noi nu alegem cand mergem la vot oameni pe care ii cunoastem, colegi, ii stim ce pot, cum gandesc, etc., ci "candidati" cu imagine formata cu bani multi, echipe de campanie si celelalte.

    Insa in interiorul partidelor, oamenii se mai cunosc si se voteza pe mai multe paliere, pana in varf. Dar cei care isi voteaza reprezentantul pe palierul lor il cunosc cumva, nu ca noi care votam doar imagine.

    Deci cand ajunge o lichea in varf si apoi e luata de DNA, noi, cetatenii de rand putem spune ca nu stiam ca e corupt, l-am votat pentru progam ( o prostie ), insa colegii lui de partid nu au scuza asta.

    Asa ca nici DNA nu va rezolva aceasta problema fiindca daca nu sunt atacate "la baza", partidele vor genera acelasi tip de candidati ca si pana acum. Cum, prin alegerile celor de la baza partidului, cei care fac "preselectia" pentru noi.

    Hai sa ne uitam mai bine cine sunt la baza partidelor: cei fara joburi serioase, cu mult timp liber, gata sa isi sacrifice o zi pe stadioane pentru o masa calda si 50 lei, fanaticii, asistatii, naivii ( useful idiots ) si mai ales oportunistii. Ce iese din votul lor intern ? Oameni care au trasaturile de mai sus cel mai bine pronuntate, pe scurt: oamenii ca ei, care insa stiu sa minta mai bine ca ei.

    Ei sunt cei care se opun, tot prin vot, oricarei incercari de reformare in partide, daca ea apare cumva, tot ei voteaza in unanimitate excluderea celor "incomozi".

    Odata trecuti de alegerile lor interne, candidatii au deja "garantia lichelismului" astfel incat sa nu mai conteze cu cine votam noi.

    Ca un corolar la toate astea, ar trebui sa votam doar candidati independenti cu adevarat la orice tip de alegeri daca vrem sa se schimbe ceva. Eu asta am de gand sa fac, daca ma duc la vot.
    • +3 (3 voturi)    
      de mare substanta acest comentariu (Joi, 2 iunie 2016, 15:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Multumesc!

      vezi scandalul cu galetile/puii/s.am.d.

      Suntem cred pe directia buna pentru ca cum responsabilitatea pentru fondurile folosite in campanie apartine exclusiv candidatului si astfel oricine se poate indrepta direct catre candidat.

      Multumesc inca o data pentru comentariu!
  • +1 (9 voturi)    
    SE VOTEAZA RAU CEL MAI MIC...deocamdata (Joi, 2 iunie 2016, 13:43)

    healthycity [utilizator]

    DEsi pare nmasol se voteaza raul cel mai mic ...si se va mai vota cativa ani de acum....

    Deja discursul de alegeri este mai mult despre proiecte, despre ce trebuie in orase, despre problemele urbei....

    Dc vom fi un procent din ce in ce mai mare....
    Si discursul lor trebuie sa se schimbe....treptat...si se vor schimba si concetatenii nostri si vor invata sa isi ceara drepturile.

    HAI LA VOT !!!
  • +2 (10 voturi)    
    o sa ma duc (Joi, 2 iunie 2016, 13:49)

    bobyrou [utilizator]

    o sa ma duc la vot cand te opresti sa-l denigrezi pe basescu.
  • 0 (14 voturi)    
    nu votez cu dl Nicusor Dan sau dna Firea (Joi, 2 iunie 2016, 13:49)

    mihaitzateo [utilizator]

    Desi initial am criticat pe dna Armand,mai nou am constatat ca,pe dansa as fi dorit sa o votez ca si primar al Bucurestiului.

    Dnul Nicusor Dan a venit cu un program slab,pentru PMB.
    Dna Armand,a venit cu un program foarte bun,pentru sectorul 1.
    (dar "mesterii" de la USB,in loc sa evidentieze,ce vrea dna Armand sa faca,nici macar un nume corect pentru programul cu plajele/strandurile de vrea dnia sa sa le amenajeze pe malurile lacurilor din sectorul 1,nu i-au gasit.
    "Mesterii" de la USB au zis programului "litoral Bucuresti"....Nu puteau sa ii zica, "Plaje in Bucuresti" ?
    Sau mai stiu eu cum,alta denumire inspirata?
    Sa puna si niste poze,cu ce se intentioneaza sa se faca ?
    Nu stiau sa o sfatuiasca pe dna Armand sa pozeze in mijlocul familiei dnei sale ,ca poze folosite pentru campania electorala ?
    Si asa mai departe?
    Cei de la USB "ie destepti,le stie pe toate".
    Dsoara Rifai le mai lipsea din echipa, "profesionistilor" de la USB....)

    De ce dl Nicusor nu s-a dat la o parte,sa o lase pe dna Armand ca si candidata la PMB?

    Eu cred ca dna Armand castiga,daca i si se facea campanie electorala calumea.
    Are 4 copii,are grija de familia sa,mai si munceste,ce mai, majoritatea bucurestenilor ar fi votat-o.
  • +4 (14 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Joi, 2 iunie 2016, 13:53)

    Nababucordonmosor [utilizator]

    Va citesc articolele si in mare sunt de acord cu ele, Dvs fiind un ziartist inteligent si punctual. Azi insa nu sunt de acord cu Dvs din 3 motive si vi le voi enumera mai jos:

    1. Alegeri cu un singur candidat pe lista. Asa arata in unele localitati. Merita sa mergi la vot? Adica cum arata votul? Pun stampila pe el (l-am votat) sau nu pun stampila pe el (nu l-am votat). Pai foarte bine se poate sta si acasa daca tot nu pun stampila pe el.

    2. Alegeri cu n candidati din care nici unul nu ma reprezinta. Am doua variante: raul cel mai mic (asta am facut in aproape 15 ani - eu - de mers la vot) sau pur si simplu in minte creez grupul "candidati in aceeasi oala" si problema se reduce la cea prezentata la punctul 1. Adica votez oala sau nu votez oala.

    3. Anulez votul. Un vot anulat nu se poate folosi fraudulos insa un vot anulat nu modifica rezultatul alegerilor. Cand anulez votul, este ca si cum acesta se distribuie procentual exact in acele valori numerice cu rezultatul final al scrutinului. Deci da, un vot anulat nu poate fi "reciclat" insa are valoare nula.

    Asadar am de fapt urmatoarele variante:

    1. Merg ca sa anulez votul. Deci nu ma duc. Tot ce pot face ei e sa il recicleze.

    2. Votez oala pentru ca nici un candidat nu imi place.

    3. Nu ma duc la vot.

    4. Votez raul cel mai mic: adica inlocuiesc porcul cu magarul. Nu, mersi. Nu fac zootehnie. Am facut destula pana acum. De fapt diferenta actuala nici macar nu este porc vs. magar ci este porc vs. vier.

    De departe cea mai eficienta metoda este 3. De ce? Pentru ca oricine iese tot nu ma reprezinta, asa ca votand cu cineva care nu ma reprezinta este ca si cum nu am votat cu nimeni pentru ca eu oricum nu sunt reprezentat. De ce? Simplu: nu pot vota pe cineva pe care il/o dezavuez. Esce ca si cum mergi la vot obligat, ai 3 casute si pe fiecare scrie Nicolae Ceausescu. Tu cu cine ai vota?
  • +2 (18 voturi)    
    legitimarea la sefie a infractorilor (Joi, 2 iunie 2016, 13:55)

    jackalphonse [utilizator]

    Dupa Pantazi, urmeaza cu Tapalaga cu indemnurile la vot. Apreciez efortul presei de a ne indemna la vot.
    Mor infractorii si viitorii infractori, zisi si personaje politice, de grija faptului ca vor lipsi votantii care sa i legitimeze pe scaunul de sefie. Asta este primul stres, al doilea este sa fie votati.
    Ei, uite eu REFUZ sa dau cu stampila ok-lui pe viitorul om care ma va fura. Sa l voteze naivii si votacii profesionisti, pentru ca eu NU, chiar NU mai vreau sa mai particip la legitimarea infractorilor in posturi din care ma pot fura si pentru care au si pensii speciale.
    Din cate vad tara asta este putreda de coruptie si eu am votat de fiecare data. Forta aia teribila votului meu este zero barat.
    Ar trebui sa fie un pprag vis a vis de procentul celor care voteaza, ca la referendum. Nu vad de ce trebuie MUSAI sa iasa un infractor, chiar daca se duc 20% la vot. Atunci cand numai infractori candideaza, ar trebui sa fie o metoda de anulare a votului prin neparticipare sau anulare a votului.
    • +8 (14 voturi)    
      Mno, (Joi, 2 iunie 2016, 14:30)

      roxani [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      pai nu-i bai ca nu te duci :) Lasa ca se duc altii si hotarasc ei si pentru tine, nu-ti fa griji ;)
  • +3 (23 voturi)    
    @Tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 13:57)

    bogdan192 [utilizator]

    Nu mai votez cu nimeni nici daca ma bateti. Bag ceva-n tara asta. Majoritatea graitoarea doreste hoti si tradatori? Da. Minoritatea tacuta tace? Da. Cine sunt eu sa ma pun stavila dorintei unei tari de a se face scrum.
    • +9 (11 voturi)    
      este exact ceea ce spunea Tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 15:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Ca fiecare mic vot conteza!

      Nu poti schimba pe toti, dar se poate incerca!
      EU merg la vot. Poate incercati si Dvs.

      Succes!
      • +2 (6 voturi)    
        Si PSd spune la fel (Joi, 2 iunie 2016, 15:23)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Fiecare MIC conteaza.
        Au si target: sa transforme macar 20% din micii dati in voturi. :))
  • +3 (11 voturi)    
    Sa va explic pe scurt (Joi, 2 iunie 2016, 14:33)

    CezarN [utilizator]

    Pe scurt, caci nu am nici spatiu s nici timp.
    Nu de oameni cu idei si cu vorbele la ei, nu de doctori(adevarati) in administratie duce lipsa cu adevarat Romania, ci de oameni cu caracter. As vota si maine un instalator corect, vertical, om de caracter, cum se spune, in detrimentul unuia cu diplome in administratie obtinute la Londra sau Berlin.
    Dar sita partidelor cerne exact in sensul nedorit de noi iar, matematic, sansa ca un candidat sa aiba caracter nu depinde de prezenta la vot. As spune ca dimpotriva: o prezenta mare la vot in conditiile desemnarii tuturor sforarilor si oamenilor de carton drept candidati nu face decat sa incurajeze partidele sa continue pe aceeasi cale. O prezenta scazut poate sa le dea de gandit.
    Apoi, odata ce un candidat cu caracter si corect a aparut, voi merge la toate scrutinurile si referendumurile, si voi incerca sa-i conving si pe altii ca omul merita sa fie depozitarul sperantelor noastre.
    • 0 (2 voturi)    
      stai linistit (Joi, 2 iunie 2016, 15:40)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ca ii trag vecinii la cap la primul semn ca vrea sa se ridice... apoi fostii colegi si "prietenii" ... ia incearca!
    • +3 (5 voturi)    
      nu le da de gandit (Joi, 2 iunie 2016, 15:42)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Toti cei care nu merg la vot sustin ca prezenta mica le va da de gandit. Dimpotriva, prezenta mica le convine, pentru ca atunci voturile mebrilor de partid conteaza mai mult. Daca nu merge nimeni la vot, vor merge doar candidatii si se vor vota pe ei si vor fi multumiti. Nu se vor gandi nici o secunda de ce nu a mers lumea la vot, chiar se vor bucura de asta.
  • -4 (8 voturi)    
    TOT EA (Joi, 2 iunie 2016, 15:06)

    EmilNae [anonim]

    nu va mai lamentati nu va mai agitati ca la Bucuresti tot Firea va iesi primar general si nu oricum cu cu un vot aproape de 50%.Asta este, pe ceilalti competitori ii va face tocanita.
    Si la nivel de tara pnl va minca o bataita zdravana si asta numai pentru ca s-au aliat cu cei mai mari hoti din romania cel de la pdl care de la referdum incoace se tot ascunde sub pulpana altora.Dar poporul nu este asa de prost, neinformat, needucat ,pe cum credeti voi, vede si voteaza in consecinta
    Bai fratilor asa zisa"" deapta"" nu este cea curata si cinstita cum o credeti voi este cu mult mai hoata decit stinga lui dragnea sau ponta.Stinga pina una alta a fost prinsa cu gainarii de genul unui termopan sau o zugraveala pe cind dreapta tata cu microsoftul, anpr, si fondul proprietatea au devalizat juma de buget national pe un an ce dracu.
    Asa ca nu fiti tristi vor ramine incontinuare gainarii in detrimentul devalizatorilor care unde dracu mai pui stateau si cu statul de drept in brate.
    Si va mai perde ceva tata adica""liderii"", adica daca nu stiati Mita baston si caporalul adica cei doi Stan si Bran ai dreptei pe care de cite ori ii vedeai nu puteai asculta ce sun pentru ca te umfla risul
    PS. Pentru D-l Tapalaga
    Lasati diversiunea cu penalii ca pina la pronuntarea unei sentinte definitive si irevocabile TOTI sint NEVINOVATI deci pot participa fara cea mai mica problema la alegeri.
    Cei deja condamnati NU pot participa la alegeri si nici NU PARTICIPA.
    Justitia asta cu care stati dumneavoastra in brate a distrus multi oameni asa ca fiti mai circumspect cind spuneti penali.Cred ca nu ati uitat cazul deputatului sau senatorului Pacuraru declarat pina la urma nevinovat dar el a ajuns la spitalul de nebuni.
  • +3 (5 voturi)    
    care-i baiul ? (Joi, 2 iunie 2016, 15:30)

    TRABI [utilizator]

    Mai sunt unii noi M10 ....ia comentati putin , carei baiul cu ei ?
    • -2 (2 voturi)    
      nici nu auzisem de M10 (Joi, 2 iunie 2016, 16:12)

      mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Acum am auzit de M10.
      Nu au pe nimeni,acolo,care sa aibe talent organizatoric.
      Apoi,platforma lor propune un capitalism salbatic si e contra liberalismului.
      Ei zic sa fie "stat minimal,capitalism".
      Pai,in Romania,e capitalism salbatic.

      Capitalismul e un sistem putred,care nu se intelege bine cu liberalismul.Si nu se intelege bine capitalismul nici cu statul minimal.

      Sa explic de ce.
      In capitalism,se ajunge ca putine persoane sa detina majoritatea resurselor - financiare,pamant,energetice etc.

      Acum,deja capitalismul incepe sa se contrazica pe sine insusi.
      Ar fi fost nevoie de competitie,dar daca exista o companie mare si puternica intr-un domeniu,va fi greu sa existe competitie acolo. Compania mare,va anihila companiile mici care vor incerca sa intre in acel domeniu.

      Apoi,revenind la statul minimal:
      persoanele si companiile cu putere mare financiara vor finanta politicieni (campaniile electorale ale acestora) iar politicieni respectivi vor pune mana pe putere.

      Ideal,acesti politicieni ar trebui sa fie corecti si sa nu ajute companiile / persoanele de i-au ajutat sa ajunga la putere.
      Dar practic,acesti politicieni vor ajuta persoanele si companiile care i-au ajutat sa ajunga la putere.

      Aceste persoane si companii se vor teme sa nu isi piarda pozitia dominanta si gata,s-a dus liberalismul si statul minimal.
      Vom vedea foarte multe structuri de control - servicii secrete,politie,armata care vor fi folosite pentru a apara pozitia companiilor/persoanelor de detin puterea.
      Aceste structuri vor avea nevoie de multa finantare.
      Plus,companiile si persoanele cu putere vor astepta de la stat sa le faca infrastructura si alte investitii,ca ei sa isi conserve si sa isi sporeasca puterea de o au.

      Si atunci,politicienii vor pune taxe peste taxe.
      Vor avea foarte multe organizatii de control,care sa verifice daca cetateanul de rand a platit.

      A disparut statul minimal si s-a ajuns ca la bolsevism,la dictatura a unei paturi restranse.
  • +2 (6 voturi)    
    Propaganda la serviciu (Joi, 2 iunie 2016, 15:52)

    satanae [utilizator]

    Vad ca tot Agitprop-ul site-ului s-a pus in miscare sa mobilizeze masele de oameni ai muncii. Ieri Mihai Roller, astazi insusi Chisinevschi. Ambii - varianta mai proasta a personajelor istorice.
    Pe mine ma distreaza mult logica oamenilor astora patetici: adica trebuie sa te duci sa votezi un hot sau un dobitoc, pentru ca maine sa nu-ti rida in fata hotii, spunindu-ti ca i-a votat poporul. Dupa cum imi place foarte mult modul in care, in imaginatia lor, separa populatia tarisoarei in doua: aia energici, curati si intreprinzatori, furati de coruptii ticalosi, si ailalti, dependentii, mostenirea cruntului comunism, carora nu le iese lumina pe nas si nu vad ca nu e bine sa voteze PSD-ul, ci pe alti tilhari. Am o noutate pentru dl. Tapalaga: toti sintem la fel, de-aia nu iese nimic. Diferenta o fac virsta, unde lucram si banii la care avem acces, altfel nu ne deosebeste nimic. Si nu, nu poti sa te izolezi, cum isi imagineaza acest propagandist jalnic ca fac cei care nu merg la vot, dar poate sa nu-ti mai pese. Singura solutie, daca simti ca nu esti la fel ca restul, este sa pleci in alta tara, dar altfel nimeni nu-si imagineaza ca se poate izola daca nu voteaza. Stie numai ca, daca o face sau nu, este exact acelasi lucru si nu din alta cauza, dar oricum ramane in cadrul aceleiasi natii. Ca asta e problema, nu ca sint alesi coruptii de la PSD in locul alora de la PNL. Si daca nu-ti tihneste berea la terasa, este din cauza asta, nu pentru ca, vezi Doamne, iti ride coruptul in nas. Singura cale de a vota, ca sa conteze cu adevarat pentru tine, este cu picioarele: cara-te, du-te in alta tara, constata ca, de fapt, si tu erai la fel ca ei, si intoarce-te cu coada intre picioare sa-l votezi pe Mazare, Predoiu, Udrea, pe Capitan sau orice alt urangutan.
    Si ar mai fi ceva: mi se pare o porcarie fara margini sa ascultam teorii ale chibritului de la creaturi care ani de zile ne-au sfatuit sa votam cu Udrea, Videanu, Oltean, Capitanul samd, numai pentru ca nu erau de la PSD.
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Joi, 2 iunie 2016, 16:06)

    stani [utilizator]

    Am ajuns sa traim intr-o societate in care de dimineata pana seara ti se spune ce sa faci. E mai ceva ca in comunism.
  • +3 (9 voturi)    
    Lehamite vs puterea fiecarui vot (Joi, 2 iunie 2016, 16:14)

    Locke Lamora [utilizator]

    hahahahaha. Pai de 26 de ani se merge la vot cu acelasi rezultat, accentuarea coruptiei si a degradarii sociale. Solutia este una singura, plecatul din tara. Cu cat realizezi mai repede asta cu atat mai bine pt tine si familia ta. There is no hope. In Romania de mult timp votul nu mai schimba nimic.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce sa-i faci... (Joi, 2 iunie 2016, 16:26)

    taticutu [utilizator]

    Acuma ,domnule DT, daca nu iese , probabil 100%, cel dorit de D.voastra, nu trebuie sa influientati alegatorii !
    Stimulati-i sa iasa cat mai multi ; doriti sa iasa " acoperitul " cu procent mare ?
    Sa voteze toata lumea asa cum crede de cuviinta !
  • -1 (1 vot)    
    spun de mult timp (Joi, 2 iunie 2016, 16:51)

    xanti [utilizator]

    Lehamitea face ca PSD in special electoratul de stanga sa castige voturi.
    Legat de numarul alegatorilor si Klaus Johannis greseste nefacand apel sa iasa lumea la vot.
    Nicusor Dan a trimis scrisoare deschisa KJ s-a facut ca ploua.
    O sa votez PSD deoarece sunt de stanga asta nu inseamna ca imi plac borfasii ,am criticat de multe ori DNA ca e folosita ca arma politica cand de fapt ar trebui sa curete TOT spectrul politic nu doar PSD,ALDE ,UNPR vad ca Blaga e bine mersi si probabil a furat si asta destul cat a fost sef la vama.
    Mergeti la vot ca votati pentru voi nu pentru un partid sau altul,votati pentru orasele in care locuiti chiar daca votati dreapta ,nu asta e important.
  • +2 (2 voturi)    
    sunt o... (Joi, 2 iunie 2016, 17:02)

    Gaby51 [utilizator]

    ...baba comunista. Dar... votez cu creierul si cu gandul la viitorul copiilor si nepotilor nostri, nu cu gandul la... stomac. Frica, neputinta, lenea i-au ingenuncheat pe parintii si bunicii nostri, de n-au mai putut sa se ridice timp de 50 de ani.
  • +1 (7 voturi)    
    ORICE numai tehnocratisme NU (Joi, 2 iunie 2016, 17:16)

    Nicu Sordan [utilizator]

    Mergeti la vot oameni buni ! Unei guvernari politice ii e mai frica de oprobiul public decat unor tehnocrati venetici care nu raspund in fata nimanui. Acestia nu au program, nu nasc asteptari, au doar agende de indeplinit ale unora care din umbra i-au sprijinit si finantat, adica a unui mediuluiu obscur, gri si ocult. Mergeti la vot Romani ! Votati ORICE, dar macar votati !
  • -1 (3 voturi)    
    ''cea mai proasta alegere'' (Joi, 2 iunie 2016, 17:21)

    cristi8691 [utilizator]

    Poate ca ai fost partas la acest sictir , draga Dane !!
    Cand a fost nominalizat Busoi ai spus ca este cea mai proasta alegere !!! Desi era , oricum , o optiune mai buna decat madam Pandele .L-ai ''ucis'' pe Busoi cu o daruire demna de o cauza mai buna .
    Cand a fost nominalizat Orban.... ''cea mai proasta alegere'' . Si mai ca mai proasta decat cea mai proasta / Busoi .Nici cu Predoiu nu ai fost foarte departe in exprimare ....Poate ca a fost dorinta de al inalta'' pe Nicusor Dan dar singura care a avut de castigat a fost Firea .
    Pentru ai indus in mintea nehotaratilor ( care sunt hotaratori si anti-PSD ) sa ramana in aceasta latenta pentru nu pot vota ''cea mai proasta alegere ''.......
  • 0 (2 voturi)    
    insuficienta optiunilor (Joi, 2 iunie 2016, 17:41)

    Schlossadler [utilizator]

    „Votul de blam” aka „votul împotriva tuturor”

    http://tazmaniandemoon.blogspot.ro/2015/08/votul-de-blam-aka-votul-impotriva.html
  • +4 (4 voturi)    
    insuficienta optiunilor (Joi, 2 iunie 2016, 17:43)

    Schlossadler [utilizator]

    Prea puțin se știe că undeva, la nivelul anului 2013, cu ocazia proiectului de revizuire a Constituției, în mediul online a existat un așa zis forum constituțional. Loc în care toți cei interesați, sau toți cei suficient de naivi să creadă că al lor cuvânt argumentat poate constitui o temă de dezbatere, puteau formula propuneri de revizuire a Legii fundamentale.
    Acolo, pe acel forum, au activat câteva zeci de ONG-uri, ceva reprezentanți ai Academiei, ai instituțiilor superioare de învățământ, ai cultelor religioase, precum și un număr destul de restrâns de naivi și frumoși visători ai unei țări ca soarele de pe ceriu.
    În total vreo trei sute și ceva de naivi visători care încă mai credeau că opinia lor argumentată poate fi luată în considerare de șobolanii veroși ai politichiei rrumânești. (112 subiecte de discuții, 316 participanți înregistrați și 700 de comentarii).
    Inutil de precizat că în această activitate civică, nu prea s-au regăsit magistrații țării, cei care ar fi avut pregătirea de specialitate și experiența necesară pentru a formula propuneri pertinente.
    No, no, no, no!
    Magistrații țării erau mult prea preocupați să-și numere miliardele de lei vechi cu care statul le răsplătește ineficiența instituțională, astfel încât nu au avut timp să se aplece asupra tuturor fostelor Constituții ale României, sau să le analizeze comparativ cu Constituțiile Belgiei, Franței, Austriei, Germaniei, Italiei, Marii Britanii etc.
    Tipii erau prea ocupați cu șobolănelile venale ca să mai aibă timp de activități donchișotești.

    Printre alte propuneri interesante, pe acel forum, unul din topicurile ce au suscitat cel mai aprig interes a fost cel corespunzător introducerii în sistemul electoral românesc a „Votului de blam” aka „Votului împotriva tuturor”
    Ce era acest vot?
    Propunerea ca pe buletinele de vot de la orice tur de alegeri, să se materializeze o căsuță specială, suplimentară numărului candidaților propuși. Acea căsuță, care ar fi purtat mențiunea „VOT ÎMPOTRIVA TUTUROR
    • 0 (0 voturi)    
      e o idee buna... (Joi, 2 iunie 2016, 22:02)

      thord [utilizator] i-a raspuns lui Schlossadler

      toti politicienii de meserie se tem de ea

      en.wikipedia.org/wiki/None_of_the_above
    • +2 (2 voturi)    
      (continare) (Joi, 2 iunie 2016, 23:24)

      Schlossadler [utilizator] i-a raspuns lui Schlossadler

      ar fi fost destinată exercitării opțiunii electorale ACTIVE a tuturor celor ce sunt nemulțumiți de TOATE CANDIDATURILE propuse.
      Baza argumentativă a introducerii acestei opțiuni electorale stătea în principiile generale ale participației active la procesul electoral, precum și prin regulile definitorii ale oricărui vot.
      Astfel, participarea activă la un proces electoral presupune existența a 3 opțiuni distincte:
      - vot PENTRU
      - vot ÎMPOTRIVĂ
      - ABȚINERE.
      Prin actualul sistem electoral, în care cetățeanul se poate pronunța doar „Pentru”, sau se poate abține în mod pasiv (neprezentare la vot sau anulare voluntară a buletinului), cetățenii sunt văduviți de 2 elemente fundamentale:
      a) Participația activă la procesul electoral, atâta timp cât prin actuala anulare voluntară a buletinului de vot, ei NU MAI PARTICIPĂ ACTIV la procesul electoral, voturile nule nefiind contabilizate în calculul final al voturilor exprimate
      b) Prin actualul sistem de vot, cetățeanul nu poate formula un VOT DE BLAM la adresa unor liste care cuprind, în integralitate, lichele, secături și canalii.
      Prin propunerea de introducere a „Votului împotriva tuturor”, cetățeanul participa ÎN MOD ACTIV la procesul electoral, votul său de blam fiind contabilizat activ în procesul verbal constatator al rezultatelor alegerilor.
      Mai trebuie de menționat și propusa componentă punitivă a acestui „vot împotriva tuturor”.
      Se propunea ca în situația în care, la un tur de alegeri, un anumit buletin de vot întrunea „Voturi de blam” în număr de 50% + 1 din numărul total al voturilor exprimate, atunci turul de alegeri era reluat la o dată ulterioară, cu alte liste de candidați.
      De asemenea, candidații de pe lista respinsă prin vot de blam ar fi urmat să suporte, în solidar, toate costurile de organizare ale turului de alegeri invalidat prin vot de blam.
      Ooooooo!
      Ce propunere îndrăzneață. Ce propunere suficient de puternică să reformeze din temelii oferta țarcurilor și oboarelor politice dâmbovițene
  • 0 (6 voturi)    
    Vot cenzitar! (Joi, 2 iunie 2016, 18:05)

    MarcelP [utilizator]

    Vot cenzitar. Aia e solutia. In alta ordine de idei, da, merita votati independenti, merita votat M10 de ex, dar cand stii clar ca X de la PSD sau Y de la PNL (USL) castiga, pt ca e vot intr-un tur, nu are rost sa iti pierzi vremea. Nici eu nu m-as duce.
  • +3 (5 voturi)    
    Dane, tu, de fapt, ne indemni sa votam tot (Joi, 2 iunie 2016, 18:39)

    Susufler0 [utilizator]

    ca si pana acum RAUL CEL MAI MIC, sugerand ca raul cel mai mare este (dupa cum bine stim cu totii , inca din 1990 fostul FSN, actualul PSD.

    Dar, spre deosebire de alte dati, de data asta nu mai ai curajul sa indici (sa sugerezi) cine este raul cel mai mic, pt ca esti pus intr-o pozitie delicata, datorita ineditului alegerilor de anul acesta, dat de faptul ca se desfasoara intr-un singur tur.

    Acesta este si motivul pt care nu te referi in mod special la alegerile pt Bucuresti, ci incerci sa fi un ghid electoral pt restul tarii, spunandu-le tu oamenilor ca si in localitatea X si in localitatea Y si in Z, Q, W, sunt oameni capabili, noi, buni, independenti, in conditiile in care oamenii de acolo stiu mai bine decat tine, daca este asa sau nu.

    Demersul tau e slab tocmai pt faptul ca, de data asta nu exprimi o optiune clara, gen : Oameni buni, votati-l pe Nicusor Dan, pt ca..... si, in acest scop ii chem si pe cei care si-ar risipi voturile cu candidati de primari fara sansa sa il voteze tot pe Nicusor. Ai fi atras mai multe injuraturi asupra ta, dar si demersul ar fi fost mai eficient.

    PS. Asa, de exemplu, pe mine nu m-ai fi convins sa merg sa votez. Noroc ca nu am nevoie sa ma convingi tu !
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai votam nimic (Joi, 2 iunie 2016, 18:41)

    puiu54 [utilizator]

    Pentru ce sa votam? Eu am tot votat si lucrurile merg tot prost. Raul cel mai mic tot rau este.Tara asta e terminata . Urmeaza sfarsitul. Hotii sunt clar in majoritate. Statul e mafiot, administratia la fel, de partide nici nu mai vorbesc. S-a ajuns la crime pentru bani. Ma refer la sistemul medical.Ne jucam doar de-a democratia. Ceausescu poate zimbi fericit. Omul nou a fost creat si aproape toti suntem oameni noi. Asta e realitatea. Altfel cum se explica ca toti politicienii,bugetarii si o buna parte dintre ceilalti sunt pusi pe rele?
  • 0 (2 voturi)    
    Ar merita mers (Joi, 2 iunie 2016, 19:09)

    ACP [utilizator]

    daca ar fi o casuta de vot cu titlul "Niciunul" si asta sa apara in statistici. Cand iese peste 50% +1 intr-o circumscriptie se refac alegerile cu 100% alte nume pe buletinele de vot. Atunci s-ar mai trezi si partidele sa propuna oameni in regula.
    Asa decat sa aleg intre 2 corupti ca asa s-a ajuns cam peste tot mai bine stau acasa. Si poate sa iasa coruptul cu 20-30% din cei ~25% care se prezinta. Deci cam cu 8% din voturile de pe liste.
    Cred ca e mai putin legitimat asa decat daca e votat in masa.
    Cei norocosi care au totusi un candidat cat de cat gen Nicusor Dan si un contracandidat gen Stirea sa faca bine sa se prezinte la vot ca e totusi o diferenta.
    Din pacate multi nu au o asemenea sansa
  • +5 (5 voturi)    
    Eu cred ca (Joi, 2 iunie 2016, 19:23)

    Costel15 [utilizator]

    Problema votului este una falsa. Adevarata problema este ca poporul roman nu are, nu a avut vreodata spirit civic. Noi am fost mereu o gloata de barbari care s-a indoit ca o salcie in vant . La noi nu a existat idea de meritocratie, de pretuire a valorilor si de aceea comunismul a prins radacini atat de puternice. Am avut o sansa sa construim ceva imediat dupa ’90, cand “esalonul 2” a preluat puterea. Mintile luminate de atunci nu au reusit sa-si faca vocea auzita si fie au fost cooptati in noua nomenklatura, fie au capitulat. Partidele istorice nu au avut nicio viziune de marketing, sa foloseasca perioada interimatului lui Iliescu si sa construiasca o dreapta puternica, cu un mesaj profund si credibil pentru intelectuali care, la randul lor sa mearga din sat in sat, ca apostolii si sa le vorbeasca oamenilor, sa-I scoata din moaptea in care ne-a bagat comnuismul si 2000 ani de barbarie si balcanism. In schimb s-au pierdut in orgolii si acum s-a ales praful de ele. Sunt conduse de retarzi, fara vlaga, fara viziune, orgoliosi si egoisti pana in maduva oaselor. Ce speranta sa mai ai daca o afacere ca Hexifarma a inflorit intr-un minister care afecteaza pe fiecare dintre noi in mod direct? Si daca intr-un astfel de minister se intampla aceste monstruozitati, in celelalte ce credeti ca se intampla? Singura speranta pentru generatiile viitoare de romani este ca intelectualii care au mintea mai luminata sa mearga ca apostolii in toate comunitatile, sa foloseasca toate mediile de comunicare si sa “predice” spiritul civic noii generatii, pentru ca astfel sa speram ca in 20 de ani vom avea posibilitatea sa “emanam” o clasa politica decenta, care se gandeste si la cei care i-au ales.
  • -1 (1 vot)    
    Propunere optimista (Joi, 2 iunie 2016, 19:53)

    Rafaila [utilizator]

    Propun sa o voteze toata lumea pe Firea. Sa iasa cu vreo 90%. In felul asta si-o va lua in cap mai repede, mai abitir, pentru a comite fara-de-legile de care mai are nevoie pentru a se muta dupa gratii. Vreti sa scapati de ea mai repede? Atunci, votati-o!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu m-am uitat la mutrele lor la Cluj:) (Joi, 2 iunie 2016, 22:36)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Unguru e cinstit da e din Epoca Industriala
    ailalti fie is tarani,fie is nebuni sau hoti sau criminali pe alocuri
    cei mai multi is hoti totusi:)))
    deci ne modernizam ne apropiem de Bucuresti
    nu mai avem atata de multi bolunzi
    numa io am ramas si Laurentiu
    hihihi
    Apollo
  • 0 (0 voturi)    
    puteati alege alt titlu d-le Tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 22:40)

    Ochiana [utilizator]

    tocmai pentru ca sunteti formator de opinie e mai putin importanta scarba, lehamitea etc. d-voastra.
    Important este ce vreti sa se intample, spre ce directie ii indrumati pe cei care va citesc.
    Da, lehamitea exista la multi dar de asta se folosesc altii.
    REMEMBER : " THE DAY WE GIVE IN IS THE DAY WE DIE "
  • 0 (6 voturi)    
    Nu va amagiti (Vineri, 3 iunie 2016, 0:59)

    fluturel [utilizator]

    NU VA AMAGITI.Nu se va schimba nimic.S-au acumulat prea multe.Putinul pe care-l vor realiza cei care vin va fi nesemnificativ.Toti isi doresc PUTERE si BANI/AVERE..
    Se vorbeste mult si prost.S e fura mult iar masurile care se iau sunt ca si cum nu ar fi.Romania ramane o cauza pierduta.Cei care au furat-o si distrus-o in 26 de ani sunt tradatori.Au bani in conturi,case,masini,bijuterii,copii la studii in strainatatedar, ei sunt marii tradatori.Putini sunt cei ce au acumulat prin munca lor.Mafia este prea extinsa.iar prostimea are numar mare.Ati mai auzit ceva de HREBENCIUC.Pana se termina judecata trec ani.Pana atunci se trag sfori,iar daca va fi condamnat ,va fi simbolic.Oricum el ramane un om bogat.Si ca el sun foarte multi.NU VA AMAGITI!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca TP and company spun sa nu votam, mergem la vo (Vineri, 3 iunie 2016, 3:01)

    D-or [utilizator]

    Negresit mergem.
    A pornit o campanie acerba anti-vot. Am primit si pe FB astfel de mesaje. O fi mai greu de minarit daca sunt multe voturi.
  • -3 (3 voturi)    
    De ce trebuie sa votez? (Vineri, 3 iunie 2016, 8:19)

    dt1961 [utilizator]

    Mai frate!
    Suntem un popor de coma. Pai daca din cati candidati sunt intr-o localitate toti sunt „penali”, voi (majoritatea) spuneti ca trebuie sa votam. Pai ce dreaqu sa votez? Un excroc, un handicapat, un hot, un analfabet, un nimeni care s-a gudurat langa un partid si s-a trezit direct capabil sa conduca un oras, el (in realitate) ne cunoscand nici tabala inmultirii?
    Nu domnilor! Eu cred ca adevarata „epurare” ar fi tocmai faptul de a nu mai merge la vot. Astfel as vrea sa vad si eu un primar intr-un oras votat de 50 de persoane cum si-ar ocupa fotoliul?
    Din pacate insa adevarul este altul. In Romania cred ca numarul de inculti este cu mult peste 90 la suta si astfel se va vota in orice conditii si bineanteles „penalii” isi vor ocupa in continuiare fotolile mult ravnite.
    • +2 (2 voturi)    
      haha (Vineri, 3 iunie 2016, 9:44)

      c3392375 [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      Atunci stai ca boul pardon "desteptul" acasa.
      Poate ca daca tu te duci la vot, vor indrazni sa candideze si unii care nu sunt penali, sa simta ca au o sansa.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte bine isi va ocupa fotoliul: LEGAL (Vineri, 3 iunie 2016, 9:49)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      In Bucuresti, daca nu se prezinta absolut nimeni la vot, va merge Firea se va vota pe ea si va fi primar cu un singur vot. Isi va ocupa "fotoliul" fara nici o jena si va anunta marea victoriea a PSD: castigarea alegerilor cu 100% din voturi. Marea majoritate a primarilor nu au nici o problema sa incalce legea (fura), crezi ca vor avea o problema sa accepte postul de primar, 100% legal, chiar si cu un vot??????
  • 0 (2 voturi)    
    Constatare (Vineri, 3 iunie 2016, 10:08)

    feisbuk [utilizator]

    Justitia nu ii poate potoli pe politicieni doar atunci cand sunt condamnari cu executare.

    Cazurile lui Dragnea sau al numerosilor primari cercetati / pusi sub acuzare este definitoriu pentru tupeul romanilor.

    Singurul lucru care schimba ceva in tara asta este VIOLENTA (Targoviste) si DEMONSTRATIILE IN MASA CARE POT DUCE LA VIOLENTA (vezi si caderea lui Ponta plagiatorul, a lui Oprea, Piedone, scuzele lui $Daniel, etc.)

    Nu mai pierdeti timp cu votul.
    Votul nu schimba absolut nimic.
  • -1 (1 vot)    
    mde (Vineri, 3 iunie 2016, 10:20)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..cu mici variatii vor iesi la vot tot ca in anii trecuti...
    ...cu mici -mici exceptii... va castiga USL.

    Nu stiu de ce va agitati.... doar dvs ati pus la indoiala pe toti si toate... ce ati vrea sa fac alegatorii?
  • +1 (3 voturi)    
    NU mai votez (Vineri, 3 iunie 2016, 12:29)

    Alex2016 [utilizator]

    Pe baza principiilor expuse in articol, am votat pina acum de fiecare data de cind am implinit virsta de 18 ani.
    "Nu votezi, nu contezi" "o sa voteze/decida altii in locul tau" "iti fura votul"...etc erau si sunt inca argumentele care ar trebui sa prevaleze peste scirba, lehamite sau presupusa autosuficienta hipsterist-elitista care ne-ar face pe cei "sofisticati, educati, etc" sa nu mai votam.
    Am ajuns la concluzia ca e total gresit mersul la vot de dragul mersului.
    Singurul lucru ce il "dai" clasei politice mergind la vot este VALIDAREA/LEGITIMAREA lor. Au nevoie de ea ca sa spuna "ne-a votat popoprul".
    In 5 iunie va fi o prezenta undeva la 30 % (optimist). Ei bine, jogodiile politruce din partide vor stii ca 30% nu e "poporul". Daca cistigi o primarie cu 30 % prezenta la vot si procent de 50 % ..practic te-a votat 15 % din comunitate. Restul NU TE VOR.
    Mergind masiv la vot doar le sustinem hotia, coruptia si legitimitatea de care au nevoie.
    Majoritatea tacuta la vot poate si trebuie sa fie ff vocala in strada. Degeaba te voteaza 15 % din populatie, daca resptul de 85 % iti pot iesi in strada sa iti ceara capul.
    Iar iesitul in strada si cerutul capului tuturor politrucilor de partid si de stat e singura alternativa..Fara o revolta , boicot si presiune imensa - pina la luatul fizic al capului celor ce sunt in partide, cu functie si grade cu tot - putem tot vota ca vaca la pasune.
    As mai merge la vot daca ar fi o casuta "NONE OF THE ABOVE" anulind astfel votul - dar autoritatea electorala ar trebui sa le numere si pe acelea si sa mi le afiseze cind afiseaza procentele (infime de fapt) ce aleg un primar, un parlamentar sau alt sobolan din asta jmecher.
    Am votat 24 de ani la rind - gata. Nu spun ca nu mai fac politica, dar nu imi limitez actiunea politica la vot. Actualul jeg nu se mai poate reforma/modifica prin vot.
    • 0 (0 voturi)    
      fraiereala pseudodemocratica (Vineri, 3 iunie 2016, 17:12)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      Ziceau unii ca Parlamentul este institutia fundamentala a democratiei. In 2009 am votat pt. Parlament cu 300 de vite incaltate. Pana in 2014 aveam vreo 500, dupa alegerile din 2014 am primit aproape 600 de vite incaltate. Deci asta este "democratia" noastra.
      Mecanismul prin care gigeii ciorditori se rotesc la conducere este relativ simplu: 1. si-au dat legi care impiedica pe cei din afara sistemului PNL/PSD+UDMR sa candideze 2. ajunsi la putere, prin rotatie, ciordesc cu salbaticie pana la os; nu conteaza partidul de la putere, si clientii opozitiei primesc niste consilii de administratie sau contracte cu statul 3. cei de la putere sa comporta dispretuitor cu fraierii votanti, in timp ce acei din "opozitie" face pe aparatorii democratiei 4. in urma rotatiei, fosta opozitie ajunge la putere si se comporta cu aceeasi nesimtire ca puterea dinainte; fosta putere isi da jos hainele arogante si se imbraca in tricouri cu "interzis la dreapta", mimand apararea democratiei.

      In aceasta sarabanda a ticalosilor presa este de multe ori cainele de paza al celor ce dau banu', iar atata timp cat banu' curge platitorul nu este deranjat de nimeni. Asa au putut avea loc tunuri intinse pe zece ani, precum afacerea Microsoft, Hexi Pharma, Bechtel, Rosia Montana (sunt numeroase alte exemple, iar altele sunt inca la secret) etc. La Rosia Montana a avut loc si un referendum si, dupa toate presiunile (inclusiv manipulari de genul "vanduti Rusiei"), proiectul a fost respins de cetatenii din zona. Cu toate astea, presa a continuat sa faca o campanie desantata unui proiect care promitea sa traga un tun de miliarde Romaniei si sa transforme o suprafata de 400 de hectare dintr-o zona salbatica si extrem de frumoasa intr-o hazna toxica.
      Deci vorbim despre democratie aici? Victor Ponta, plagiator dovedit si initiator al unor actiuni ilegale si anticonstitutionale in timpul loviturii de stat din 2012 a condus bine-mersi ca PM timp de 3 ani, fiind indepartat doar din motive de strategii electorale.
  • +1 (1 vot)    
    "Dar ce pot sa fac eu?" (Vineri, 3 iunie 2016, 14:10)

    lrrr [utilizator]

    De jos in sus se fac schimbarile. Sictirul general al populatiei nu are nici o legatura cu candidatii. Daca s-ar pogori 3 ingeri din ceruri sa candideze tot nu s-ar schimba nimic. Fiindca poporul inca isi vede traiul determinat de "instiutie" si "ei" cand, de fapt, lucrurile se schimba prin "comunitate" si "noi". Ce dracu' va frecati cu partide si consilii si primarii si tururi si va vaitati ca nu se face si nu se drege dar unuia care scuipa seminte pe strada nu-i spuneti nimic? La o baba care nu-i strange cacatul pekinezului de pe trotuar va intoarceti capul. Va framantati ca trebuie sa alegeti raul cel mai mic cand raul cel mai mare sunteti voi! Du-te si pune o stampila insipida pe o foaie la fiecare n ani. Macar asta sa faci. Dar tu trebuie sa dai telefoane si mail-uri si sa bati la usi si sa te certi si sa vorbesti! Bucurestiului nu-i trebuie primar mai bun ci cetateni mai buni.