M-am saturat sa votez. Sa vedem ce iese din asta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2016, 12:33 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu tine vorbesc, cutremuratul de scarba, indignatul si dezamagitul. Ai toate motivele din lume sa stai acasa duminica, cum vor face foarte multi din jurul tau. Oferta marilor partide arata prost, nu mai ai incredere in nimeni si te-ai convins in 26 de ani ca toti fura indiferent pe cine alegi. In mintea ta de om rational si grijuliu cu votul lui a incoltit demult ideea ca nu vei putea schimba nimic in veci. Anul acesta lehamitea face furori. Cristian Pantazi a incercat sa te convinga ca s-ar putea sa nu fie chiar cea mai buna idee. Sa zicem insa ca tu ai dreptate. In cazul asta, merita sa mergem pana la capat cu lehamitea, sa vedem unde ajungem.

Inainte sa mai facem cativa pasi trebuie sa-ti spun, cu toata onestitatea de care sunt in stare, ca nu-mi amintesc o campanie mai anosta. Localele in general sunt mai plicticoase de felul lor, degaja mai putina energie si pasiuni decat niste prezidentiale sau generale. Dar parca acum s-au aliniat astrele in asa fel incat sa uram din suflet alegerile de duminica.

Ai vazut ca multi habar n-au ca sunt alegeri, in cate tururi si cine candideaza. Unii s-au saturat de minciuni si inselatorie, altii manifesta o indolenta crasa. Pe deasupra, noua lege electorala i-a scos pe candidati de pe radar. Apoi, partidele si-au revenit dupa Colectiv, au profitat de valul de dezamagire publica. Au venit, obraznice, tot cu penali, cu habarnisti si incompetenti. Chestia asta intriga lumea civilizata.

Dar sa stii ca m-am uitat cu atentie pe listele din tara, de la Iasi, Constanta, Sibiu, Cluj sau Craiova. Nu poti spune ca n-ai de unde alege. Unii sunt ok, am vazut destui independenti, chiar partide sau figuri noi. Unele liste de consilieri s-au improspatat, altele nu, ma rog, ca de obicei, o lume pestrita exact ca micul univers romanesc. Dar sa zicem ca nimeni, absolut nimeni nu indeplineste standardele tale inalte pentru a te scoate din casa.

Stiu, cunosc foarte bine satisfactia interioara pe care o simti la gandul ca vei intoarce spatele tuturor. Te protejezi, te simti chiar putin superior si imposibil de pacalit inca o data. Eliberat de raspunderea alegerii, te refugiezi de mizeria politica intr-un ecosistem unde intalnesti tot mai multi prieteni, la fel de multumiti ca in sfarsit au descoperit reteta unei vieti linistite.

Fara politica e chiar mai bine. Nu te mai certi la nesfarsit cu cei mai buni prieteni in fiecare weekend si descoperi de pe noua ta bicicleta frumusetea naturii, berea bauta senin, fara spume la gura si noduri in gat. Daca te uiti mai bine la ceilalti, care inca isi mai pierd vremea cu fleacurile politice, te umfla rasul cat de prosti, orbi si naivi au ramas in comparatie cu tine. Spre deosebire ei, tu ai avut norocul sa te luminezi la timp. 

Anul acesta, daca nu ma insala intuitia, veti fi foarte multi. Veti fi o forta, o majoritate tacuta de care partidele ar trebui sa se sperie. Absenta voastra istorica se va consemna, probabil, in sondaje drept cea mai mare dupa 90. O mare realizare care nu va avea insa nici un efect. Veti face o demonstratie de forta perfect inutila, ca si cum ati pedala la bicicleta cea noua fara lant sau ati bea o bere fara alcool.

Sa-ti spun mai departe ce sa va intampla. Profitand de absenta ta absolut justificata, de protestul tau mut, toti penalii si borfasii aia de pe liste vor fi votati cu entuziasm de cealalta Romanie, de compatriotii tai mai indolenti, mai neinformati, mai usor de manipulat si de cumparat decat tine. Tu, am convenit deja, nu mai poti fi tras pe sfoara prea usor inca o data.

Dar cealalta Romania exista si va exista mereu la marginea ecosistemului tau, oricat te straduiesti sa o ignori. Partidelor li se va rupe de absenteismul urias, de votul de blam dat de o parte din societate. Se vor bucura, chiar, ca in sfasit au scapat de tine, ca nu le mai incurci socotelile la vot.

Si atunci, ce-ai rezolvat? Daca ai curaj sa mergi cu mine pana la capat, pot sa-ti arat, dar nu cred ca o sa-ti placa. De data asta nu doar ca n-ai rezolvat nimic, dar ai legitimat coruptia. Da, tu, cel care refuza sa i se opuna, cel care-i intoarce spatele cand coruptia candideaza si cere sa fie votata. Poate n-ai privit suficient de atent la miza uriasa a acestor alegeri anoste. Mai gandeste-te putin.

Daca simbolurile coruptiei din tara asta vor primi un vot masiv, o mare parte din vina o vei purta cu tine, in ecosistemul tau. Nu poti fugi de probleme sperand ca astfel se vor rezolva singure, fara nici un efort si asumare. Candidatul tau ideal, perfect, nu se va naste curand. Ecosistemul tau se va dovedi, din pacate o iluzie intr-o tara cucerita de jefuitorii ei. Te-a obosit deja democratia? Ai de ales: iadul anarhiei, al dictaturii sau o democratie mimata intr-un stat mafiot. 

Coruptia votata acum te va coplesi in toamna, dupa generale. Iar iluzia ta se va spulbera cand coruptia se va lafai din nou peste tara, de data asta votata in mod democratic. Toti borfasii iti vor rade in nas cand vei incepe sa tipi din ecosistemul tau impotriva lor, si-ti vor inchide gura scurt: poporul m-a ales!

Daca mai esti cu mine, nu mai am sa-ti spun mare lucru decat ca ma simt la fel de scarbit ca tine, cu o mica diferenta. Eu inca mai cred in forta teribila a fiecarui vot in parte.


Citeste mai multe despre   









26248 vizualizari
  • +13 (25 voturi)    
    na, ca nu sunt de acord! (Joi, 2 iunie 2016, 12:42)

    ..13 [utilizator]

    O sa vedem ca prezenta la vot la aceste alegeri nu se va schimba semnificativ.

    O sa vedem rasturnari de situatii - putin asteptate de partidele istorice si necitite in asa zisele sondaje de opinii pe care le vedem pe cand nu sunt...

    Probabil ca va exista un numar similar, dar nesemnificativ usor mai mare fata de alte alegeri similare, de voturi anulate...

    Putin numi alegrile locale din 2016 - alegerile altfel din ultimii 26 de ani.

    Acum ochii deschisi, plansi sau tristi, buzunartele nu mai zornaie si cred ca fiecare vrea sa schimbe ceva pe ici pe colo, si mai ales prin partile esentiale.

    O sa fie mai bine, sigur!
    Ne mai citim dupa 06.06.2016!
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +19 (27 voturi)    
    bun material (Joi, 2 iunie 2016, 12:42)

    zaboo [utilizator]

    pacat ca am ajuns aici
      #showComment#showComment
  • +36 (50 voturi)    
    LA VOT (Joi, 2 iunie 2016, 12:46)

    Lucida [utilizator]

    Mergem la vot. Neaparat.VOTĂM INDEPENDENȚI ! Cu partidele am tot încercat. Nu se mai poate așa !
    NU STAȚI ACASĂ.
      #showComment#showComment
  • -38 (48 voturi)    
    Nu votez Ba!(...a la Oprescu) (Joi, 2 iunie 2016, 12:47)

    delavrancea [utilizator]

    Ca uite asa am iesit cu totii si am dat cu stampila pe patratul lui D-lui Johanis.
    "Degeaba"-vorba lui Tudor Gheorghe.
    Hai sa boicotam alegerile , sa nu mai voteze nimeni.
    Atata timp cat candidatii nu sunt convingatori ca oameni si politicieni , imi pun intrebarea :
    De ce as vota?
    Votati voi Ba!
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +14 (20 voturi)    
    Sfat (Joi, 2 iunie 2016, 12:51)

    feisbuk [utilizator]

    Pentru autorul articolului sau cititori, imi puteti recomanda pe cine sa votez in Constanta la primarie, pentru a demonstra "forta teribila a fiecarui vot in parte."
      #showComment#showComment#showComment
  • +6 (16 voturi)    
    ! (Joi, 2 iunie 2016, 12:55)

    Kpriciu [utilizator]

    Votez cu Iesitul in Strada!
  • +5 (25 voturi)    
    Mai Draga, (Joi, 2 iunie 2016, 12:56)

    robertTm [utilizator]

    Dupa denigrarea lui Basescu saptamana de saptamana acuma vine sezonul cu iesiti la vot ca doar stii ca pe PSD nu avem cum pune stampila , deci mai aduna coruptii aia de la PNL ceva voturi. PNL nu merita nimic pana nu se schimba.
  • +8 (20 voturi)    
    Si daca (Joi, 2 iunie 2016, 13:00)

    Cristian FlorinLupu [anonim]

    Am votat de fiecare data. Fara exceptie.
    Daca nu am pe cine sa votez?
    Sunt din Brasov. La noi oferta este exact aceiasi. Un primar anchetat de DNA si pasibil de puscarie, si o sleahta de politruci care sug miere din primarie si Consiliul Local. Nu am pe cine vota! Ce sa fac?
    Spurgeon spunea: "Cand ai de ales intre 2 rele....nu alege niciuna."
      #showComment#showComment#showComment
  • +15 (23 voturi)    
    Diverse (Joi, 2 iunie 2016, 13:01)

    Casargoz [utilizator]

    PSD va câștiga mult peste scorul partidului.
    Cealata Romania va vota :)
    Sa presupun ca merg la vot. De data asta nu cred ca mai ma preocupa candidatul cu șansa, nici votul contra, nici raul cel mai mic, nici cea mai buna alegere.
    Daca voi vota voi vota sigur independenti. Asa ca rog partidele sa nu mai cheltuie bani.Am supravietui raulul PSD, am supravietuit raului cel mai mic PDL etc...Asa ca daca voi vota, nu mai voi gandi nici un moment la ce castiga candidatul nr. 1 sau nr. 2. Mi se rupe. Miza este consiliul, Poate sa iasa si Tatal Hotilor primar, ,daca nu are consiliu e pa.
    As ca voi vota numai independenti, acestia nu au acel nivel de relatii care sa le asigure protectia de DNA, as ca fie vor fi corecti fie vor merge la mititica...
  • +16 (24 voturi)    
    eu sunt (Joi, 2 iunie 2016, 13:01)

    hamham [utilizator]

    ofticat pe predoiu si nicusor dan. mai mul pe predoiu fiindca e clar ca nicusor e mai bine plasat; trebuia sa cedeze.
    si fiindca cei doi n-au ajuns la un consens,o sa iasa tzoapa de firea.
    cu majoritate covarsitoare.
    zarurile fiind jucate,prefer sa pescuiesc.
    tapalaga, fa ceva. esti cunoscut. pune mana pe telefon si convinge-l pe predoiu sa renunte.
    altfel,chemarea la vot n-are sens. cel putin in cazul meu,in bucuresti.
      #showComment#showComment
  • +10 (10 voturi)    
    Nu e neaparat scarba (Joi, 2 iunie 2016, 13:03)

    Heruvim [utilizator]

    La locale se voteaza in orasul in care ai adresa in buletin. Stiti cate milioane de romani (cu drept de vot) nu locuiesc unde au adresa de buletin pentru ca muncesc in alta parte? cred ca 50% dintre votanti.

    De aceea la presedinte voteaza mai muti - pentru ca pot!

    Eu sunt in aceeasi situatie - nu pot vota decat la presedentie.
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    alternativa (Joi, 2 iunie 2016, 13:12)

    stefansb [utilizator]

    orice s-ar spune, exista o problema cu alternativa in politica romaneasca. fie nu exista in mod real, fie cei care constituie o alternativa viabila...nu-s asa de buni manageri. De ce spun asta? Nu stiu sa-si managerieze resursele in asa fel incat sa-si promoveze eficient ideile. E ceva ce le lipseste: nu inteleg cum trebuie sa-i abordeze pe cei descrisi in articolul tau. Pe cei satui de minciuna si impostrua de pana acum. As zice ca nu resuesc pt ca merg pe linia pe care au mers si cei care deja au dovedit ce pot, deja s-au compromis.
    Nu crezi. Uita-te la modul in care actioneaza partidele noi? Exact ca si cele vechi, se bazeaza pe atacurile la adversarii politici, pe discursuri usor populiste, incearca sa se prezinte ca alternativa la alte partide, nu alternativa viabila, cu program, cu solutii.
    Mereu m-am intrebat ce rol au pozele alea cu fetele candidatilor lipite pt panourile electorale? N-am vazut nici unuls-asi lipeasca programul. Sa puna o poza micuta intr-un colt, si restul afisului sa fie plin de masuri.
    Si mai e ceva? Fac pariu cu tine ca daca maine Tolontan candideaza independent, ia mai multe voturi decat multe partidulete infiintate recent la un loc. De ce? Are credibilitate. El nu promite ca se lupta cu sistemul, el a facut ceva in lupta cu sistemul.
    Asta nu reusesc sa aiba cei care se vor alternativa. Si nu reusesc pt ca actioneaza la fel ca cei pe care vor sa-i schimbe, acelasi discurs, aceleasi platitudini despre coruptia pe care o vor starpi, fara sa spuna cum, despre infrastructura, fara sa vina cu un plan concret, despre imbunatatirea educatie, fara nici o urma de masura concreta, alta decat "vom mari salariile profesorilor".
    Sunt lipsiti de curaj, ca si vechile partide incearca sa nu supere pe nimeni cu masuri reale, concrete, si de-aia sunt tratati cu neincredere. Par a urma tiparul celor pe care vor sa ii inlocuiasca, de aceia nu sunt credibili cand spun ca sunt diferiti.
  • +6 (12 voturi)    
    Dl. Plesu spunea... (Joi, 2 iunie 2016, 13:13)

    andipetre [utilizator]

    Asa cum am comentat si la articolul d-lui Pantazi, in 2012 dl. Andrei Plesu spunea: "Nu merg la referendum. Nu vad niciun motiv sa inlocuiesc un berbec cu doua gaste". http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12884742-andrei-plesu-nu-merg-referendum-nu-vad-niciun-motiv-inlocuiesc-berbec-doua-gaste.htm?nomobile=

    Ce s-a schimbat intre timp, sunt mai bune gastele, domnule Tapalaga?

    Eu sunt de acord ca participarea la vot e esentiala si nu sunt de acord cu cei care nu voteaza. Dar, domnule Tapalaga, ma deranjeaza ipocrizia presei in legatura cu acest subiect.

    Daca presa ar fi sustinut constant participarea la actul democratic, nu am fi ajuns in situatia de acum.
    Dar presa a fost "flexibila", unduitoare, interesele conjuncturale au contat pentru ea mai mult decat principiile democratiei.

    Prin urmare, presa, inclusiv hotnews, a sustinut adesea neparticiparea la actul democratic, fapt ce s-a dovedit extrem de nociv, dupa cum constatati acum, tardiv, si dvs.
  • +15 (15 voturi)    
    timp (Joi, 2 iunie 2016, 13:20)

    EXEs [utilizator]

    Problema nu a fost si nu o sa fie niciodata doar in clasa politica. Problema reala este populatia. Coruptii nu au aparut din neant, au aparut pentru ca poporul a acceptat mai mult sau mai putin tacit coruptia si furtul ca o realitate extrem de naturala si de viabila. Evident sistemul politic corupt stie sa se autoprotejeze, sa-si perpetueze existenta mizerabila aparandu-se in fata atacurilor DNA sau ale altor justitiari, impartind pomeni sociale, corupand politicieni, votanti etc, izoland si exterminand pe oricine nu gandeste ca ei. Dar sistemul traieste pentru ca i se permite sa traiasca, pentru ca o buna majoritate ar face absolut acelasi lucru daca s-ar afla intr-o situatie similara. M-am mirat cand dupa ce a tras luni de zile cu nesimtire de scaun in urma plagiatelor si a celorlalte prostii, Ponta a fugit mancand pamantul atunci cand risca sa fie linsat de furia populatiei dupa Colectiv. Realitatea e ca indivizii astia stiu bine ce au facut si ca daca ies la lumina toate mizeriile lor inchisoarea ar fi o scapare blanda fata de ceea ce merita.
    Poporul roman nu are inca maturitatea politica necesara, nici nivelul de civilizatie necesar pentru a alege inteligent solutii specializate si extrem de diferite pentru pozitii de primari, consilierii locali, parlamentarii si presedintele. Poporul alege lideri atunci cand poate, iar atunci cand nu se vede nici un lider aleg pragmatic cu burta sau cu buzunarul.
    Personal nu am ce sa aleg intre niste prosti capatzanosi care nu au inteles realitatea singurului tur (dar pe care au acceptat-o) pe care psdeii au impus-o si nimeni nu a iesit sa le traga o mama de bataie. Matematic mai multi candidati de dreapta vor fragmenta voturile si nu vor putea depasi votul unificat al stangii. Game over.
  • +14 (20 voturi)    
    Sectorul 1 (Joi, 2 iunie 2016, 13:27)

    eugenflorin [utilizator]

    Pentru cei care locuiesc in Sectorul 1 Bucuresti si sunt scarbiti de politicieni...le e lehamite sa mai mearga la vot pentru ca nu au cu cine vota..va invit sa va rupeti 20 minute din viata Dvs si sa o urmariti pe doamna Clotilde Armand in emisiunea Denisei Rifai de ieri 01.06.2016 ora 17
    http://www.realitatea.net/newsroom.html

    S-ar putea sa regasiti candidatul pe care il cautati de mult!
      #showComment
  • +2 (10 voturi)    
    despre votare (Joi, 2 iunie 2016, 13:30)

    Toni_Romania [utilizator]

    Toti candidatii importanti care defileaza sunt niste valutisti snapani (unii cu diplome si masterate, mare chestie). CUM sa pun eu stampila pe numele unuia din ei in aceste conditii? Si de ce? Doar sperand ca va fi mai bine cu snapanul X in locul snapanului Y? Dar ce-i asta, loz in plic? Nu, NU trebuie votat.
    Iar teoria ca “daca nu votezi iti ia altul votu” nu e dovedita. In plus cum sa votez eu intelectualul cu discernamant cot la cot cu toti tiganii si aurolacii si pensionarii senili?
    UNDE se duce votul meu?
    Si alta care ar trebui sa ne roada – CINE numara voturile?
    CINE are acces la servere in final?
    CINE muta virgulele pe servere?
    Atansion - De ani societatile civile din Vest militeaza pt. adoptarea rubricii ABTINERE in buletinele de vot - dar elitele hoate se opun, sa nu li se strice socotelile de jefuire „democratica” a natiilor.
  • -4 (20 voturi)    
    Articol irelevant, (Joi, 2 iunie 2016, 13:31)

    Andradda [utilizator]

    populist si plin de diletantism.
  • +11 (17 voturi)    
    PNL-PSD e un jeg, cu oameni de joasa speta (Joi, 2 iunie 2016, 13:39)

    Razvan_M [utilizator]

    Mizand pe faptul ca sunt "alternativa la PSD", ticalosii buni de nimic din PNL ne propun o gramada de resapati, resuscitati, epave politice, ciorditori nerusinati, in timp ce ataca - atentie - nu oferta la fel de proasta a PSD-ului, ci pe cei care au potentialul sa devina adevarata opozitie.
    Eu nu voi vota sub nicio forma cu un eventual candidat PNL, chiar daca este singurul contracandidat al unui PeSeDist. Ba chiar tocmai de aia, ca vor sa fie singura alternativa la un partid care actioneaza ca o organizatie mafiota.
  • +8 (16 voturi)    
    Clotilde Armand (Joi, 2 iunie 2016, 13:40)

    eugenflorin [utilizator]

    Pentru cei din Sectorul 1 care sunt scarbiti de politicieni si nu gasesc niciun motiv sa mearga la vot, va rog sa va rupeti 20 minute din viata Dvs si sa o urmariti pe doamna Clotilde Armand in emisiunea Denise Rifai de la Realitatea de ieri 01.06.2016 ora 17.
    S-ar putea sa regasiti candidatul pe care l-ati cautat de mult timp!
      #showComment
  • +9 (11 voturi)    
    Domnilor ziaristi de la HN: (Joi, 2 iunie 2016, 13:41)

    clint [utilizator]

    Votul este si o chestie de optiuni. Am stat mult si m-am gandit la ruptura dintre "clasa politica" si cetatean si concluzia mea e ca ruptura cea mare este intre cetateanul de rand si membrul de partid, dar nu acela din varf, ci tot cel de rand.

    Ideea e asa, noi nu alegem cand mergem la vot oameni pe care ii cunoastem, colegi, ii stim ce pot, cum gandesc, etc., ci "candidati" cu imagine formata cu bani multi, echipe de campanie si celelalte.

    Insa in interiorul partidelor, oamenii se mai cunosc si se voteza pe mai multe paliere, pana in varf. Dar cei care isi voteaza reprezentantul pe palierul lor il cunosc cumva, nu ca noi care votam doar imagine.

    Deci cand ajunge o lichea in varf si apoi e luata de DNA, noi, cetatenii de rand putem spune ca nu stiam ca e corupt, l-am votat pentru progam ( o prostie ), insa colegii lui de partid nu au scuza asta.

    Asa ca nici DNA nu va rezolva aceasta problema fiindca daca nu sunt atacate "la baza", partidele vor genera acelasi tip de candidati ca si pana acum. Cum, prin alegerile celor de la baza partidului, cei care fac "preselectia" pentru noi.

    Hai sa ne uitam mai bine cine sunt la baza partidelor: cei fara joburi serioase, cu mult timp liber, gata sa isi sacrifice o zi pe stadioane pentru o masa calda si 50 lei, fanaticii, asistatii, naivii ( useful idiots ) si mai ales oportunistii. Ce iese din votul lor intern ? Oameni care au trasaturile de mai sus cel mai bine pronuntate, pe scurt: oamenii ca ei, care insa stiu sa minta mai bine ca ei.

    Ei sunt cei care se opun, tot prin vot, oricarei incercari de reformare in partide, daca ea apare cumva, tot ei voteaza in unanimitate excluderea celor "incomozi".

    Odata trecuti de alegerile lor interne, candidatii au deja "garantia lichelismului" astfel incat sa nu mai conteze cu cine votam noi.

    Ca un corolar la toate astea, ar trebui sa votam doar candidati independenti cu adevarat la orice tip de alegeri daca vrem sa se schimbe ceva. Eu asta am de gand sa fac, daca ma duc la vot.
      #showComment
  • +1 (9 voturi)    
    SE VOTEAZA RAU CEL MAI MIC...deocamdata (Joi, 2 iunie 2016, 13:43)

    healthycity [utilizator]

    DEsi pare nmasol se voteaza raul cel mai mic ...si se va mai vota cativa ani de acum....

    Deja discursul de alegeri este mai mult despre proiecte, despre ce trebuie in orase, despre problemele urbei....

    Dc vom fi un procent din ce in ce mai mare....
    Si discursul lor trebuie sa se schimbe....treptat...si se vor schimba si concetatenii nostri si vor invata sa isi ceara drepturile.

    HAI LA VOT !!!
  • +2 (10 voturi)    
    o sa ma duc (Joi, 2 iunie 2016, 13:49)

    bobyrou [utilizator]

    o sa ma duc la vot cand te opresti sa-l denigrezi pe basescu.
  • 0 (14 voturi)    
    nu votez cu dl Nicusor Dan sau dna Firea (Joi, 2 iunie 2016, 13:49)

    mihaitzateo [utilizator]

    Desi initial am criticat pe dna Armand,mai nou am constatat ca,pe dansa as fi dorit sa o votez ca si primar al Bucurestiului.

    Dnul Nicusor Dan a venit cu un program slab,pentru PMB.
    Dna Armand,a venit cu un program foarte bun,pentru sectorul 1.
    (dar "mesterii" de la USB,in loc sa evidentieze,ce vrea dna Armand sa faca,nici macar un nume corect pentru programul cu plajele/strandurile de vrea dnia sa sa le amenajeze pe malurile lacurilor din sectorul 1,nu i-au gasit.
    "Mesterii" de la USB au zis programului "litoral Bucuresti"....Nu puteau sa ii zica, "Plaje in Bucuresti" ?
    Sau mai stiu eu cum,alta denumire inspirata?
    Sa puna si niste poze,cu ce se intentioneaza sa se faca ?
    Nu stiau sa o sfatuiasca pe dna Armand sa pozeze in mijlocul familiei dnei sale ,ca poze folosite pentru campania electorala ?
    Si asa mai departe?
    Cei de la USB "ie destepti,le stie pe toate".
    Dsoara Rifai le mai lipsea din echipa, "profesionistilor" de la USB....)

    De ce dl Nicusor nu s-a dat la o parte,sa o lase pe dna Armand ca si candidata la PMB?

    Eu cred ca dna Armand castiga,daca i si se facea campanie electorala calumea.
    Are 4 copii,are grija de familia sa,mai si munceste,ce mai, majoritatea bucurestenilor ar fi votat-o.
  • +4 (14 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Joi, 2 iunie 2016, 13:53)

    V. Veroiu [utilizator]

    Va citesc articolele si in mare sunt de acord cu ele, Dvs fiind un ziartist inteligent si punctual. Azi insa nu sunt de acord cu Dvs din 3 motive si vi le voi enumera mai jos:

    1. Alegeri cu un singur candidat pe lista. Asa arata in unele localitati. Merita sa mergi la vot? Adica cum arata votul? Pun stampila pe el (l-am votat) sau nu pun stampila pe el (nu l-am votat). Pai foarte bine se poate sta si acasa daca tot nu pun stampila pe el.

    2. Alegeri cu n candidati din care nici unul nu ma reprezinta. Am doua variante: raul cel mai mic (asta am facut in aproape 15 ani - eu - de mers la vot) sau pur si simplu in minte creez grupul "candidati in aceeasi oala" si problema se reduce la cea prezentata la punctul 1. Adica votez oala sau nu votez oala.

    3. Anulez votul. Un vot anulat nu se poate folosi fraudulos insa un vot anulat nu modifica rezultatul alegerilor. Cand anulez votul, este ca si cum acesta se distribuie procentual exact in acele valori numerice cu rezultatul final al scrutinului. Deci da, un vot anulat nu poate fi "reciclat" insa are valoare nula.

    Asadar am de fapt urmatoarele variante:

    1. Merg ca sa anulez votul. Deci nu ma duc. Tot ce pot face ei e sa il recicleze.

    2. Votez oala pentru ca nici un candidat nu imi place.

    3. Nu ma duc la vot.

    4. Votez raul cel mai mic: adica inlocuiesc porcul cu magarul. Nu, mersi. Nu fac zootehnie. Am facut destula pana acum. De fapt diferenta actuala nici macar nu este porc vs. magar ci este porc vs. vier.

    De departe cea mai eficienta metoda este 3. De ce? Pentru ca oricine iese tot nu ma reprezinta, asa ca votand cu cineva care nu ma reprezinta este ca si cum nu am votat cu nimeni pentru ca eu oricum nu sunt reprezentat. De ce? Simplu: nu pot vota pe cineva pe care il/o dezavuez. Esce ca si cum mergi la vot obligat, ai 3 casute si pe fiecare scrie Nicolae Ceausescu. Tu cu cine ai vota?
  • +2 (18 voturi)    
    legitimarea la sefie a infractorilor (Joi, 2 iunie 2016, 13:55)

    jackalphonse [utilizator]

    Dupa Pantazi, urmeaza cu Tapalaga cu indemnurile la vot. Apreciez efortul presei de a ne indemna la vot.
    Mor infractorii si viitorii infractori, zisi si personaje politice, de grija faptului ca vor lipsi votantii care sa i legitimeze pe scaunul de sefie. Asta este primul stres, al doilea este sa fie votati.
    Ei, uite eu REFUZ sa dau cu stampila ok-lui pe viitorul om care ma va fura. Sa l voteze naivii si votacii profesionisti, pentru ca eu NU, chiar NU mai vreau sa mai particip la legitimarea infractorilor in posturi din care ma pot fura si pentru care au si pensii speciale.
    Din cate vad tara asta este putreda de coruptie si eu am votat de fiecare data. Forta aia teribila votului meu este zero barat.
    Ar trebui sa fie un pprag vis a vis de procentul celor care voteaza, ca la referendum. Nu vad de ce trebuie MUSAI sa iasa un infractor, chiar daca se duc 20% la vot. Atunci cand numai infractori candideaza, ar trebui sa fie o metoda de anulare a votului prin neparticipare sau anulare a votului.
      #showComment
  • +3 (23 voturi)    
    @Tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 13:57)

    bogdan192 [utilizator]

    Nu mai votez cu nimeni nici daca ma bateti. Bag ceva-n tara asta. Majoritatea graitoarea doreste hoti si tradatori? Da. Minoritatea tacuta tace? Da. Cine sunt eu sa ma pun stavila dorintei unei tari de a se face scrum.
      #showComment
  • +3 (11 voturi)    
    Sa va explic pe scurt (Joi, 2 iunie 2016, 14:33)

    CezarN [utilizator]

    Pe scurt, caci nu am nici spatiu s nici timp.
    Nu de oameni cu idei si cu vorbele la ei, nu de doctori(adevarati) in administratie duce lipsa cu adevarat Romania, ci de oameni cu caracter. As vota si maine un instalator corect, vertical, om de caracter, cum se spune, in detrimentul unuia cu diplome in administratie obtinute la Londra sau Berlin.
    Dar sita partidelor cerne exact in sensul nedorit de noi iar, matematic, sansa ca un candidat sa aiba caracter nu depinde de prezenta la vot. As spune ca dimpotriva: o prezenta mare la vot in conditiile desemnarii tuturor sforarilor si oamenilor de carton drept candidati nu face decat sa incurajeze partidele sa continue pe aceeasi cale. O prezenta scazut poate sa le dea de gandit.
    Apoi, odata ce un candidat cu caracter si corect a aparut, voi merge la toate scrutinurile si referendumurile, si voi incerca sa-i conving si pe altii ca omul merita sa fie depozitarul sperantelor noastre.
      #showComment#showComment
  • -4 (8 voturi)    
    TOT EA (Joi, 2 iunie 2016, 15:06)

    EmilNae [anonim]

    nu va mai lamentati nu va mai agitati ca la Bucuresti tot Firea va iesi primar general si nu oricum cu cu un vot aproape de 50%.Asta este, pe ceilalti competitori ii va face tocanita.
    Si la nivel de tara pnl va minca o bataita zdravana si asta numai pentru ca s-au aliat cu cei mai mari hoti din romania cel de la pdl care de la referdum incoace se tot ascunde sub pulpana altora.Dar poporul nu este asa de prost, neinformat, needucat ,pe cum credeti voi, vede si voteaza in consecinta
    Bai fratilor asa zisa"" deapta"" nu este cea curata si cinstita cum o credeti voi este cu mult mai hoata decit stinga lui dragnea sau ponta.Stinga pina una alta a fost prinsa cu gainarii de genul unui termopan sau o zugraveala pe cind dreapta tata cu microsoftul, anpr, si fondul proprietatea au devalizat juma de buget national pe un an ce dracu.
    Asa ca nu fiti tristi vor ramine incontinuare gainarii in detrimentul devalizatorilor care unde dracu mai pui stateau si cu statul de drept in brate.
    Si va mai perde ceva tata adica""liderii"", adica daca nu stiati Mita baston si caporalul adica cei doi Stan si Bran ai dreptei pe care de cite ori ii vedeai nu puteai asculta ce sun pentru ca te umfla risul
    PS. Pentru D-l Tapalaga
    Lasati diversiunea cu penalii ca pina la pronuntarea unei sentinte definitive si irevocabile TOTI sint NEVINOVATI deci pot participa fara cea mai mica problema la alegeri.
    Cei deja condamnati NU pot participa la alegeri si nici NU PARTICIPA.
    Justitia asta cu care stati dumneavoastra in brate a distrus multi oameni asa ca fiti mai circumspect cind spuneti penali.Cred ca nu ati uitat cazul deputatului sau senatorului Pacuraru declarat pina la urma nevinovat dar el a ajuns la spitalul de nebuni.
  • +3 (5 voturi)    
    care-i baiul ? (Joi, 2 iunie 2016, 15:30)

    TRABI [utilizator]

    Mai sunt unii noi M10 ....ia comentati putin , carei baiul cu ei ?
      #showComment
  • +2 (6 voturi)    
    Propaganda la serviciu (Joi, 2 iunie 2016, 15:52)

    satanae [utilizator]

    Vad ca tot Agitprop-ul site-ului s-a pus in miscare sa mobilizeze masele de oameni ai muncii. Ieri Mihai Roller, astazi insusi Chisinevschi. Ambii - varianta mai proasta a personajelor istorice.
    Pe mine ma distreaza mult logica oamenilor astora patetici: adica trebuie sa te duci sa votezi un hot sau un dobitoc, pentru ca maine sa nu-ti rida in fata hotii, spunindu-ti ca i-a votat poporul. Dupa cum imi place foarte mult modul in care, in imaginatia lor, separa populatia tarisoarei in doua: aia energici, curati si intreprinzatori, furati de coruptii ticalosi, si ailalti, dependentii, mostenirea cruntului comunism, carora nu le iese lumina pe nas si nu vad ca nu e bine sa voteze PSD-ul, ci pe alti tilhari. Am o noutate pentru dl. Tapalaga: toti sintem la fel, de-aia nu iese nimic. Diferenta o fac virsta, unde lucram si banii la care avem acces, altfel nu ne deosebeste nimic. Si nu, nu poti sa te izolezi, cum isi imagineaza acest propagandist jalnic ca fac cei care nu merg la vot, dar poate sa nu-ti mai pese. Singura solutie, daca simti ca nu esti la fel ca restul, este sa pleci in alta tara, dar altfel nimeni nu-si imagineaza ca se poate izola daca nu voteaza. Stie numai ca, daca o face sau nu, este exact acelasi lucru si nu din alta cauza, dar oricum ramane in cadrul aceleiasi natii. Ca asta e problema, nu ca sint alesi coruptii de la PSD in locul alora de la PNL. Si daca nu-ti tihneste berea la terasa, este din cauza asta, nu pentru ca, vezi Doamne, iti ride coruptul in nas. Singura cale de a vota, ca sa conteze cu adevarat pentru tine, este cu picioarele: cara-te, du-te in alta tara, constata ca, de fapt, si tu erai la fel ca ei, si intoarce-te cu coada intre picioare sa-l votezi pe Mazare, Predoiu, Udrea, pe Capitan sau orice alt urangutan.
    Si ar mai fi ceva: mi se pare o porcarie fara margini sa ascultam teorii ale chibritului de la creaturi care ani de zile ne-au sfatuit sa votam cu Udrea, Videanu, Oltean, Capitanul samd, numai pentru ca nu erau de la PSD.
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Joi, 2 iunie 2016, 16:06)

    stani [utilizator]

    Am ajuns sa traim intr-o societate in care de dimineata pana seara ti se spune ce sa faci. E mai ceva ca in comunism.
  • +3 (9 voturi)    
    Lehamite vs puterea fiecarui vot (Joi, 2 iunie 2016, 16:14)

    Locke Lamora [utilizator]

    hahahahaha. Pai de 26 de ani se merge la vot cu acelasi rezultat, accentuarea coruptiei si a degradarii sociale. Solutia este una singura, plecatul din tara. Cu cat realizezi mai repede asta cu atat mai bine pt tine si familia ta. There is no hope. In Romania de mult timp votul nu mai schimba nimic.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce sa-i faci... (Joi, 2 iunie 2016, 16:26)

    taticutu [utilizator]

    Acuma ,domnule DT, daca nu iese , probabil 100%, cel dorit de D.voastra, nu trebuie sa influientati alegatorii !
    Stimulati-i sa iasa cat mai multi ; doriti sa iasa " acoperitul " cu procent mare ?
    Sa voteze toata lumea asa cum crede de cuviinta !
  • -1 (1 vot)    
    spun de mult timp (Joi, 2 iunie 2016, 16:51)

    xanti [utilizator]

    Lehamitea face ca PSD in special electoratul de stanga sa castige voturi.
    Legat de numarul alegatorilor si Klaus Johannis greseste nefacand apel sa iasa lumea la vot.
    Nicusor Dan a trimis scrisoare deschisa KJ s-a facut ca ploua.
    O sa votez PSD deoarece sunt de stanga asta nu inseamna ca imi plac borfasii ,am criticat de multe ori DNA ca e folosita ca arma politica cand de fapt ar trebui sa curete TOT spectrul politic nu doar PSD,ALDE ,UNPR vad ca Blaga e bine mersi si probabil a furat si asta destul cat a fost sef la vama.
    Mergeti la vot ca votati pentru voi nu pentru un partid sau altul,votati pentru orasele in care locuiti chiar daca votati dreapta ,nu asta e important.
  • +2 (2 voturi)    
    sunt o... (Joi, 2 iunie 2016, 17:02)

    Gaby51 [utilizator]

    ...baba comunista. Dar... votez cu creierul si cu gandul la viitorul copiilor si nepotilor nostri, nu cu gandul la... stomac. Frica, neputinta, lenea i-au ingenuncheat pe parintii si bunicii nostri, de n-au mai putut sa se ridice timp de 50 de ani.
  • +1 (7 voturi)    
    ORICE numai tehnocratisme NU (Joi, 2 iunie 2016, 17:16)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Mergeti la vot oameni buni ! Unei guvernari politice ii e mai frica de oprobiul public decat unor tehnocrati venetici care nu raspund in fata nimanui. Acestia nu au program, nu nasc asteptari, au doar agende de indeplinit ale unora care din umbra i-au sprijinit si finantat, adica a unui mediuluiu obscur, gri si ocult. Mergeti la vot Romani ! Votati ORICE, dar macar votati !
  • -1 (3 voturi)    
    ''cea mai proasta alegere'' (Joi, 2 iunie 2016, 17:21)

    cristi8691 [utilizator]

    Poate ca ai fost partas la acest sictir , draga Dane !!
    Cand a fost nominalizat Busoi ai spus ca este cea mai proasta alegere !!! Desi era , oricum , o optiune mai buna decat madam Pandele .L-ai ''ucis'' pe Busoi cu o daruire demna de o cauza mai buna .
    Cand a fost nominalizat Orban.... ''cea mai proasta alegere'' . Si mai ca mai proasta decat cea mai proasta / Busoi .Nici cu Predoiu nu ai fost foarte departe in exprimare ....Poate ca a fost dorinta de al inalta'' pe Nicusor Dan dar singura care a avut de castigat a fost Firea .
    Pentru ai indus in mintea nehotaratilor ( care sunt hotaratori si anti-PSD ) sa ramana in aceasta latenta pentru nu pot vota ''cea mai proasta alegere ''.......
  • 0 (2 voturi)    
    insuficienta optiunilor (Joi, 2 iunie 2016, 17:41)

    Schlossadler [utilizator]

    „Votul de blam” aka „votul împotriva tuturor”

    http://tazmaniandemoon.blogspot.ro/2015/08/votul-de-blam-aka-votul-impotriva.html
  • +4 (4 voturi)    
    insuficienta optiunilor (Joi, 2 iunie 2016, 17:43)

    Schlossadler [utilizator]

    Prea puțin se știe că undeva, la nivelul anului 2013, cu ocazia proiectului de revizuire a Constituției, în mediul online a existat un așa zis forum constituțional. Loc în care toți cei interesați, sau toți cei suficient de naivi să creadă că al lor cuvânt argumentat poate constitui o temă de dezbatere, puteau formula propuneri de revizuire a Legii fundamentale.
    Acolo, pe acel forum, au activat câteva zeci de ONG-uri, ceva reprezentanți ai Academiei, ai instituțiilor superioare de învățământ, ai cultelor religioase, precum și un număr destul de restrâns de naivi și frumoși visători ai unei țări ca soarele de pe ceriu.
    În total vreo trei sute și ceva de naivi visători care încă mai credeau că opinia lor argumentată poate fi luată în considerare de șobolanii veroși ai politichiei rrumânești. (112 subiecte de discuții, 316 participanți înregistrați și 700 de comentarii).
    Inutil de precizat că în această activitate civică, nu prea s-au regăsit magistrații țării, cei care ar fi avut pregătirea de specialitate și experiența necesară pentru a formula propuneri pertinente.
    No, no, no, no!
    Magistrații țării erau mult prea preocupați să-și numere miliardele de lei vechi cu care statul le răsplătește ineficiența instituțională, astfel încât nu au avut timp să se aplece asupra tuturor fostelor Constituții ale României, sau să le analizeze comparativ cu Constituțiile Belgiei, Franței, Austriei, Germaniei, Italiei, Marii Britanii etc.
    Tipii erau prea ocupați cu șobolănelile venale ca să mai aibă timp de activități donchișotești.

    Printre alte propuneri interesante, pe acel forum, unul din topicurile ce au suscitat cel mai aprig interes a fost cel corespunzător introducerii în sistemul electoral românesc a „Votului de blam” aka „Votului împotriva tuturor”
    Ce era acest vot?
    Propunerea ca pe buletinele de vot de la orice tur de alegeri, să se materializeze o căsuță specială, suplimentară numărului candidaților propuși. Acea căsuță, care ar fi purtat mențiunea „VOT ÎMPOTRIVA TUTUROR
      #showComment#showComment
  • 0 (6 voturi)    
    Vot cenzitar! (Joi, 2 iunie 2016, 18:05)

    MarcelP [utilizator]

    Vot cenzitar. Aia e solutia. In alta ordine de idei, da, merita votati independenti, merita votat M10 de ex, dar cand stii clar ca X de la PSD sau Y de la PNL (USL) castiga, pt ca e vot intr-un tur, nu are rost sa iti pierzi vremea. Nici eu nu m-as duce.
  • +3 (5 voturi)    
    Dane, tu, de fapt, ne indemni sa votam tot (Joi, 2 iunie 2016, 18:39)

    Susufler0 [utilizator]

    ca si pana acum RAUL CEL MAI MIC, sugerand ca raul cel mai mare este (dupa cum bine stim cu totii , inca din 1990 fostul FSN, actualul PSD.

    Dar, spre deosebire de alte dati, de data asta nu mai ai curajul sa indici (sa sugerezi) cine este raul cel mai mic, pt ca esti pus intr-o pozitie delicata, datorita ineditului alegerilor de anul acesta, dat de faptul ca se desfasoara intr-un singur tur.

    Acesta este si motivul pt care nu te referi in mod special la alegerile pt Bucuresti, ci incerci sa fi un ghid electoral pt restul tarii, spunandu-le tu oamenilor ca si in localitatea X si in localitatea Y si in Z, Q, W, sunt oameni capabili, noi, buni, independenti, in conditiile in care oamenii de acolo stiu mai bine decat tine, daca este asa sau nu.

    Demersul tau e slab tocmai pt faptul ca, de data asta nu exprimi o optiune clara, gen : Oameni buni, votati-l pe Nicusor Dan, pt ca..... si, in acest scop ii chem si pe cei care si-ar risipi voturile cu candidati de primari fara sansa sa il voteze tot pe Nicusor. Ai fi atras mai multe injuraturi asupra ta, dar si demersul ar fi fost mai eficient.

    PS. Asa, de exemplu, pe mine nu m-ai fi convins sa merg sa votez. Noroc ca nu am nevoie sa ma convingi tu !
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai votam nimic (Joi, 2 iunie 2016, 18:41)

    puiu54 [utilizator]

    Pentru ce sa votam? Eu am tot votat si lucrurile merg tot prost. Raul cel mai mic tot rau este.Tara asta e terminata . Urmeaza sfarsitul. Hotii sunt clar in majoritate. Statul e mafiot, administratia la fel, de partide nici nu mai vorbesc. S-a ajuns la crime pentru bani. Ma refer la sistemul medical.Ne jucam doar de-a democratia. Ceausescu poate zimbi fericit. Omul nou a fost creat si aproape toti suntem oameni noi. Asta e realitatea. Altfel cum se explica ca toti politicienii,bugetarii si o buna parte dintre ceilalti sunt pusi pe rele?
  • 0 (2 voturi)    
    Ar merita mers (Joi, 2 iunie 2016, 19:09)

    ACP [utilizator]

    daca ar fi o casuta de vot cu titlul "Niciunul" si asta sa apara in statistici. Cand iese peste 50% +1 intr-o circumscriptie se refac alegerile cu 100% alte nume pe buletinele de vot. Atunci s-ar mai trezi si partidele sa propuna oameni in regula.
    Asa decat sa aleg intre 2 corupti ca asa s-a ajuns cam peste tot mai bine stau acasa. Si poate sa iasa coruptul cu 20-30% din cei ~25% care se prezinta. Deci cam cu 8% din voturile de pe liste.
    Cred ca e mai putin legitimat asa decat daca e votat in masa.
    Cei norocosi care au totusi un candidat cat de cat gen Nicusor Dan si un contracandidat gen Stirea sa faca bine sa se prezinte la vot ca e totusi o diferenta.
    Din pacate multi nu au o asemenea sansa
  • +5 (5 voturi)    
    Eu cred ca (Joi, 2 iunie 2016, 19:23)

    Costel15 [utilizator]

    Problema votului este una falsa. Adevarata problema este ca poporul roman nu are, nu a avut vreodata spirit civic. Noi am fost mereu o gloata de barbari care s-a indoit ca o salcie in vant . La noi nu a existat idea de meritocratie, de pretuire a valorilor si de aceea comunismul a prins radacini atat de puternice. Am avut o sansa sa construim ceva imediat dupa ’90, cand “esalonul 2” a preluat puterea. Mintile luminate de atunci nu au reusit sa-si faca vocea auzita si fie au fost cooptati in noua nomenklatura, fie au capitulat. Partidele istorice nu au avut nicio viziune de marketing, sa foloseasca perioada interimatului lui Iliescu si sa construiasca o dreapta puternica, cu un mesaj profund si credibil pentru intelectuali care, la randul lor sa mearga din sat in sat, ca apostolii si sa le vorbeasca oamenilor, sa-I scoata din moaptea in care ne-a bagat comnuismul si 2000 ani de barbarie si balcanism. In schimb s-au pierdut in orgolii si acum s-a ales praful de ele. Sunt conduse de retarzi, fara vlaga, fara viziune, orgoliosi si egoisti pana in maduva oaselor. Ce speranta sa mai ai daca o afacere ca Hexifarma a inflorit intr-un minister care afecteaza pe fiecare dintre noi in mod direct? Si daca intr-un astfel de minister se intampla aceste monstruozitati, in celelalte ce credeti ca se intampla? Singura speranta pentru generatiile viitoare de romani este ca intelectualii care au mintea mai luminata sa mearga ca apostolii in toate comunitatile, sa foloseasca toate mediile de comunicare si sa “predice” spiritul civic noii generatii, pentru ca astfel sa speram ca in 20 de ani vom avea posibilitatea sa “emanam” o clasa politica decenta, care se gandeste si la cei care i-au ales.
  • -1 (1 vot)    
    Propunere optimista (Joi, 2 iunie 2016, 19:53)

    Rafaila [utilizator]

    Propun sa o voteze toata lumea pe Firea. Sa iasa cu vreo 90%. In felul asta si-o va lua in cap mai repede, mai abitir, pentru a comite fara-de-legile de care mai are nevoie pentru a se muta dupa gratii. Vreti sa scapati de ea mai repede? Atunci, votati-o!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu m-am uitat la mutrele lor la Cluj:) (Joi, 2 iunie 2016, 22:36)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Unguru e cinstit da e din Epoca Industriala
    ailalti fie is tarani,fie is nebuni sau hoti sau criminali pe alocuri
    cei mai multi is hoti totusi:)))
    deci ne modernizam ne apropiem de Bucuresti
    nu mai avem atata de multi bolunzi
    numa io am ramas si Laurentiu
    hihihi
    Apollo
  • 0 (0 voturi)    
    puteati alege alt titlu d-le Tapalaga (Joi, 2 iunie 2016, 22:40)

    Ochiana [utilizator]

    tocmai pentru ca sunteti formator de opinie e mai putin importanta scarba, lehamitea etc. d-voastra.
    Important este ce vreti sa se intample, spre ce directie ii indrumati pe cei care va citesc.
    Da, lehamitea exista la multi dar de asta se folosesc altii.
    REMEMBER : " THE DAY WE GIVE IN IS THE DAY WE DIE "
  • 0 (6 voturi)    
    Nu va amagiti (Vineri, 3 iunie 2016, 0:59)

    fluturel [utilizator]

    NU VA AMAGITI.Nu se va schimba nimic.S-au acumulat prea multe.Putinul pe care-l vor realiza cei care vin va fi nesemnificativ.Toti isi doresc PUTERE si BANI/AVERE..
    Se vorbeste mult si prost.S e fura mult iar masurile care se iau sunt ca si cum nu ar fi.Romania ramane o cauza pierduta.Cei care au furat-o si distrus-o in 26 de ani sunt tradatori.Au bani in conturi,case,masini,bijuterii,copii la studii in strainatatedar, ei sunt marii tradatori.Putini sunt cei ce au acumulat prin munca lor.Mafia este prea extinsa.iar prostimea are numar mare.Ati mai auzit ceva de HREBENCIUC.Pana se termina judecata trec ani.Pana atunci se trag sfori,iar daca va fi condamnat ,va fi simbolic.Oricum el ramane un om bogat.Si ca el sun foarte multi.NU VA AMAGITI!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca TP and company spun sa nu votam, mergem la vo (Vineri, 3 iunie 2016, 3:01)

    D-or [utilizator]

    Negresit mergem.
    A pornit o campanie acerba anti-vot. Am primit si pe FB astfel de mesaje. O fi mai greu de minarit daca sunt multe voturi.
  • -3 (3 voturi)    
    De ce trebuie sa votez? (Vineri, 3 iunie 2016, 8:19)

    dt1961 [utilizator]

    Mai frate!
    Suntem un popor de coma. Pai daca din cati candidati sunt intr-o localitate toti sunt „penali”, voi (majoritatea) spuneti ca trebuie sa votam. Pai ce dreaqu sa votez? Un excroc, un handicapat, un hot, un analfabet, un nimeni care s-a gudurat langa un partid si s-a trezit direct capabil sa conduca un oras, el (in realitate) ne cunoscand nici tabala inmultirii?
    Nu domnilor! Eu cred ca adevarata „epurare” ar fi tocmai faptul de a nu mai merge la vot. Astfel as vrea sa vad si eu un primar intr-un oras votat de 50 de persoane cum si-ar ocupa fotoliul?
    Din pacate insa adevarul este altul. In Romania cred ca numarul de inculti este cu mult peste 90 la suta si astfel se va vota in orice conditii si bineanteles „penalii” isi vor ocupa in continuiare fotolile mult ravnite.
      #showComment#showComment
  • 0 (2 voturi)    
    Constatare (Vineri, 3 iunie 2016, 10:08)

    feisbuk [utilizator]

    Justitia nu ii poate potoli pe politicieni doar atunci cand sunt condamnari cu executare.

    Cazurile lui Dragnea sau al numerosilor primari cercetati / pusi sub acuzare este definitoriu pentru tupeul romanilor.

    Singurul lucru care schimba ceva in tara asta este VIOLENTA (Targoviste) si DEMONSTRATIILE IN MASA CARE POT DUCE LA VIOLENTA (vezi si caderea lui Ponta plagiatorul, a lui Oprea, Piedone, scuzele lui $Daniel, etc.)

    Nu mai pierdeti timp cu votul.
    Votul nu schimba absolut nimic.
  • -1 (1 vot)    
    mde (Vineri, 3 iunie 2016, 10:20)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..cu mici variatii vor iesi la vot tot ca in anii trecuti...
    ...cu mici -mici exceptii... va castiga USL.

    Nu stiu de ce va agitati.... doar dvs ati pus la indoiala pe toti si toate... ce ati vrea sa fac alegatorii?
  • +1 (3 voturi)    
    NU mai votez (Vineri, 3 iunie 2016, 12:29)

    Alex2016 [utilizator]

    Pe baza principiilor expuse in articol, am votat pina acum de fiecare data de cind am implinit virsta de 18 ani.
    "Nu votezi, nu contezi" "o sa voteze/decida altii in locul tau" "iti fura votul"...etc erau si sunt inca argumentele care ar trebui sa prevaleze peste scirba, lehamite sau presupusa autosuficienta hipsterist-elitista care ne-ar face pe cei "sofisticati, educati, etc" sa nu mai votam.
    Am ajuns la concluzia ca e total gresit mersul la vot de dragul mersului.
    Singurul lucru ce il "dai" clasei politice mergind la vot este VALIDAREA/LEGITIMAREA lor. Au nevoie de ea ca sa spuna "ne-a votat popoprul".
    In 5 iunie va fi o prezenta undeva la 30 % (optimist). Ei bine, jogodiile politruce din partide vor stii ca 30% nu e "poporul". Daca cistigi o primarie cu 30 % prezenta la vot si procent de 50 % ..practic te-a votat 15 % din comunitate. Restul NU TE VOR.
    Mergind masiv la vot doar le sustinem hotia, coruptia si legitimitatea de care au nevoie.
    Majoritatea tacuta la vot poate si trebuie sa fie ff vocala in strada. Degeaba te voteaza 15 % din populatie, daca resptul de 85 % iti pot iesi in strada sa iti ceara capul.
    Iar iesitul in strada si cerutul capului tuturor politrucilor de partid si de stat e singura alternativa..Fara o revolta , boicot si presiune imensa - pina la luatul fizic al capului celor ce sunt in partide, cu functie si grade cu tot - putem tot vota ca vaca la pasune.
    As mai merge la vot daca ar fi o casuta "NONE OF THE ABOVE" anulind astfel votul - dar autoritatea electorala ar trebui sa le numere si pe acelea si sa mi le afiseze cind afiseaza procentele (infime de fapt) ce aleg un primar, un parlamentar sau alt sobolan din asta jmecher.
    Am votat 24 de ani la rind - gata. Nu spun ca nu mai fac politica, dar nu imi limitez actiunea politica la vot. Actualul jeg nu se mai poate reforma/modifica prin vot.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    "Dar ce pot sa fac eu?" (Vineri, 3 iunie 2016, 14:10)

    lrrr [utilizator]

    De jos in sus se fac schimbarile. Sictirul general al populatiei nu are nici o legatura cu candidatii. Daca s-ar pogori 3 ingeri din ceruri sa candideze tot nu s-ar schimba nimic. Fiindca poporul inca isi vede traiul determinat de "instiutie" si "ei" cand, de fapt, lucrurile se schimba prin "comunitate" si "noi". Ce dracu' va frecati cu partide si consilii si primarii si tururi si va vaitati ca nu se face si nu se drege dar unuia care scuipa seminte pe strada nu-i spuneti nimic? La o baba care nu-i strange cacatul pekinezului de pe trotuar va intoarceti capul. Va framantati ca trebuie sa alegeti raul cel mai mic cand raul cel mai mare sunteti voi! Du-te si pune o stampila insipida pe o foaie la fiecare n ani. Macar asta sa faci. Dar tu trebuie sa dai telefoane si mail-uri si sa bati la usi si sa te certi si sa vorbesti! Bucurestiului nu-i trebuie primar mai bun ci cetateni mai buni.