Manifest anti-lehamite. Sictirul nu e cool

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 19:42 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Conversii, blugii skinny si castile colorate au un concurent puternic printre tineri: lehamitea. Tot mai multor tineri inteligenti, sofisticati si informati li se rupe de alegeri. Starea de lehamite si dispret fata de clasa politica s-a instalat comod, indusa de sloganul anului 2012 - "Toate partidele, aceeasi mizerie". E comod, e la moda, aduce like-uri pe Facebook si priviri admirative in birourile racoroase si aseptice din corporatii. Dar lehamitea nu e gratis, ea se plateste scump. Cu vieti si cariere distruse.

In anii '90, ei, fostii comunisti, ajutati de fratii securisti, au vrut sa confiste tara. Atunci au inceput sa distruga ce mai era de distrus din sanatate, educatie, justitie. Au acaparat posturile-cheie din care se distribuie banii, onorurile, viata. Dar tinerii de-atunci nu au stat degeaba: au facut ce-au putut in Piata Universitatii si la mitinguri-mamut.

In '96 s-a intimplat prima bresa in sistem. Au urmat reveniri ale Sistemului corupt, apoi lupte zdravene in politica, justitie si media. Multi dintre tinerii anilor '90 au emigrat, sufocati de Sistemul care le refuza egalitatea de sanse in viata si-i privilegia pe cei corupti. Le-au urmat cei plecati in anii 2000, multi dintre ei membri ai elitelor profesionale, o pierdere uriasa pentru noi, cei ramasi.

De fiecare data, Sistemul a avut aliati de nadejde, vorba unui clasic in viata. Tot ce vrea Sistemul corupt e sa va fie lehamite. Va vrea indepartati de politica, exilati in lungi discutii incheiate cu constatarea unei stari generale de alienare. Va vrea cu castile bine indesate pe urechi, surzi si dezinteresati de treburile Cetatii.

Pentru asta sint folosite zeci de stratageme ascunse sub manipulari de manual. A inceput in 2012, cind toate partidele au fost declarate in strada egale in ce priveste mizeria dinauntrul lor. A continuat cu campanii sofisticate de presa si de manipulare pe retelele sociale, toate avind acelasi interes: sa va scirbeasca si mai mult, sa va arate ca nu mai exista solutii viabile.

Or, lucrurile nu stau chiar asa. Nu toate partidele sint la fel, asta e prima constatare. Sigur ca toate partidele au facut greseli uriase, au cazut in patima populismului, si-au ignorat votantii. Dar intre ele exista diferente.

Unele partide au incercat sa impiedice lupta anti-coruptie, altele au lasat-o libera, chiar si scrisnind din dinti. Unele s-au dovedit mai nocive in ultimii ani, altele au incercat sa stopeze initiative dezastruoase. Unele partide au vrut sa puna sub semnul intrebarii directiile mari ale Romaniei - NATO si UE, altele s-au tinut corect pe aceste directii.

Unele partide au aratat ca nu vor decit sa-si tina electoratul pauperizat si dependent de redistribuirea resurselor de catre stat, altele au incercat sa privilegieze initiativa privata. Unele partide au mimat reforma, altele au incercat sa o faca, asa cum s-au priceput. Ce le-a iesit? Vom putea vedea la vot. Dar nu putem pune semnul egal intre ele.

E foarte posibil ca cetatenilor anti-partide sa nu le fie suficiente cele de mai sus. Ei au si optiunea independentilor. Multi dintre ei sint produse reale al societatii civile, care au facut lucruri concrete, palpabile in comunitatile lor. Sigur ca si aici putem gasi umbre-n soare: ca au discursuri prea radicale sau prea moi, ca nu au experienta. Dar ei sint o optiune reala pentru votantii scirbiti de partide.

Optiuni exista. E un sofism sa spui ca toti sint la fel pina cind nu-i votezi si nu-i vezi la lucru. Cred ca e paguboasa respingerea in bloc a candidatilor doar pentru ca asa-i la moda, pentru admiratia prietenilor si a colegilor de corporatie. Mergi la vot, nu merge cu trendul. Voteaza, nu posta statusuri pline de spleen, ca spleen-ul nu se potriveste cu Bucurestiul.

Nu ne permitem luxul de a nu vota. Un vot in minus al vostru, al celor educati, al celor sofisticati, al celor informati, inseamna un vot in plus pentru cei ne-educati, pentru cei ne-informati, pentru cei ne-sofisticati.

Ce pierdeti daca nu votati? Ce pierdeti prin absenteism? Posibilitatea de a-i vedea la lucru, de a-i testa. E ca la cumpararea conversilor: de unde sa stii care model e mai bun pina nu incerci? O non-decizie e mai proasta decit orice decizie.

Sub presiunea voastra au inceput citeva reforme importanta. De frica voastra au instalat un guvern care abia a inceput sa urneasca lucrurile in sanatate, la fondurile europene si, cu forcepsul, la educatie. Opriti-va din votat si se vor opri si ei din reformat, ca partidele stiu acum doar de sanctiunea votului si-a strazii.

Stiu ca lehamitea e mare. Credeti-ma ca stiu, de 19 ani fac meseria asta si zi de zi vad mizerii peste mizerii facute de politicieni, mizerii pe linga care filmele lui Puiu si Mungiu par scrise de scenaristi in pana de imaginatie. Dar nu-mi permit luxul sa ma acresc. In acesti 19 ani am vazut cum tara a mers inainte sub presiunea voastra, a celor informati, educati si sofisticati. Nu e momentul sa va opriti din votat doar pentru ca e la moda.










17155 vizualizari
  • -8 (28 voturi)    
    cand te gandesti (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:53)

    xanti [utilizator]

    Ca sperantele in 1990 erau in tineri si mare dreptatea aveam ,asa a aparut Ponta .
    Acum e la fel peste 26 de ani va aparea si speranta dreptei aveti doar rabdare.
    • +6 (10 voturi)    
      Putem evidentia partidele noi? (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:23)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cred ca important este pentru mass-media sa ofere si o privire agregata a acestor partide noi si a rezultatelor pe care le vor obtine la alegeri.

      Desigur, rezultatele in alegeri nu vor fi foarte importante dar daca nu le prezentam majoritatea nici nu vor sti de aceste formatiuni noi.

      O alta problema ar fi separarea graului de neghina dar cred ca se pot urmari carierele profesionale pentru aceasta.
    • +15 (17 voturi)    
      O parere personala (Joi, 2 iunie 2016, 9:43)

      Om bun [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Stimabile, pe acesti tineri NOI i-am format, nu societatea. Noi le-am aratat cum se fac averile, noi i-am dotat cu masini bengoase, noi i-am indrumat catre facultati din strainatate si tot noi le-am platit toate fitele, justificabile sau nu.
      Nu tot Noi ne-am pus speranta in ei sa ne conduca afacerile si sa fie cei mai tari din parcare?
      Da, noi i-am impins la toate acestea: sa-si faca propriile "castele de fildes", ignorand pana la indiferenta pe semenul nostru care odata ne era prieten, ruda sau apropiat?
      Nu mai suntem toti "egali" nici in fata legii, pentru tot noi i-am invatat cum s-o ocoleasca.
      Da, noi i-am facut asa cum sunt ei astazi, dar nu ne-am gandit la maine si la copiii lor, care vor trai intr-o societate profund corupta. Abia acestia vor stii ce inseamna indiferenta celor de azi preocupati numai de sine. Si vor plati scump pentru egoismul nostru.
  • +23 (35 voturi)    
    Scurt si cuprinzator (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:54)

    Obiectivul [utilizator]

    Foarte bune observatiile. Nu cred ca mai e ceva de adaugat. mai ales ca cei care tipa ca toti sunt la fel au incele mai multe cazuri si interese ascunse.
    • +21 (29 voturi)    
      Adaug eu (Joi, 2 iunie 2016, 0:01)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Obiectivul

      Cei care acum au lehamite nu au fost niciodata sincer interesati de politica.

      Este naiv sa te astepti de la cei care au fost prinsi si ei de val sa se mobilizeze acum la alegeri.
      Am si eu prieteni care cu greu as fi putut sa discut serios de politica dar cand a fost nefericirea cu colectivul toti au sarit ca arsi,: ca politicienii, ca clasa politica.. ca-s toti la fel etc.

      Dar de mers la vot nu au fost pana atunci si nici nu merg! Tipic romanesc sa te plangi de ceva si sa nu te implici DELOC in schimbarea in bine asteptand altii sa o faca.
      • +7 (9 voturi)    
        Interes (Joi, 2 iunie 2016, 9:16)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        As face o observatie.

        Ca sa mergi la vot nu trebuie sa ai interes pt
        politica, ci pentru viata ta si a celor langa care convietuiesti.

        A, ca politicienii sunt cei care candideaza, asta e altceva. E ca si cum inginerii ar candida la Primarie. Asta nu inseamna ca trebuie sa te intereseze ingineria, nu?

        Pana la urma nici nu conteaza daca e independent sau de la partidul X. Dupa ce l-ai votat, ii urmaresti activitatea. Daca nu a prestat ceea ce a promis in campanie, ii trimiti petitii si nu il mai votezi nici pe el nici pe partid data viitoare.

        Doctrine, promisiuni, oratorie... toate astea iti fura ochii si urechile in campania electorala palesc in fata FAPTELOR care le urmeaza.

        Votul si responsabilitatea noastra ca si cetateni nu incepe si nu se termina cand bagam votul in urna, ci si pe durata ciclului electoral.
  • -35 (55 voturi)    
    NU mergeti la vot (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:04)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Pentru ca democratia se face prin boicot!
    • -21 (41 voturi)    
      Asa e.... (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:49)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      De la referendumul din 2012 oamenii au invatat ca trebuie sa stai acasa ca sa obtii ceea ce vrei.
      • +2 (6 voturi)    
        :))) (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:26)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Tare rau !!!!
      • +8 (10 voturi)    
        Da (Joi, 2 iunie 2016, 9:22)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Pai fiecare intelege din ceea ce se intampla atat cat ii duce bibilica, tu atat ai inteles.

        Ma bucur deci ca ramai acasa, am impresia ca mi-ai anula votul.
        • +1 (7 voturi)    
          tu ce ai inteles? (Joi, 2 iunie 2016, 11:36)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          El macar a spus ceva, dar tu?
    • +17 (19 voturi)    
      Boicoteaza-ti SMURD-ul cand ai nevoie de el (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:23)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      In anii 90' era la moda un slogan:
      "Cine nu voteaza, nu conteaza !"

      E valabil si azi...
      • +7 (7 voturi)    
        te contrazic! (Joi, 2 iunie 2016, 8:35)

        Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Sloganul ESTE la moda si azi, desigur.
        Insa eu am aflat asta nu in 90, ci in toamna lui 1992.
        Noi le strigam adeptilor Ilici: "vom vota si veti pleca", la care Bombo ne-a raspuns flegmatic: "votati vopi, dar le numaram NOI!"
        Si a avut dreptate, tot ei au castigat alegerile ...
        • +3 (3 voturi)    
          1992? (Joi, 2 iunie 2016, 11:37)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

          cred ca faci confuzii.In 1992 aveau toate sansele sa castige alde Ilici (ba au castigat chiar cu o majoritate complesitoare).
          Abia in 2000 a aparut Bombonel insa atunci pana si "dreapta" a "tipat" votati cu Ilici ca altfel vine Vadim.
          • +3 (3 voturi)    
            ei, da! (Joi, 2 iunie 2016, 16:09)

            baimarean [utilizator] i-a raspuns lui neurino

            ACELA a fost un moment important. Chiar daca un mascarici ajungea sa puna frana FSN-ului!
      • +2 (2 voturi)    
        valabil azi (Joi, 2 iunie 2016, 14:17)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Pacat ca nu a fost valabil si la ultimul referendum
      • 0 (0 voturi)    
        Plus: (Joi, 2 iunie 2016, 15:39)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        "cine nu merge la vot, Guvernul ii da in bot!
        "Iliescu nu uita, te votam la Moscova"
        "Iliescu nu ceda, muncitorii toti te vrea"
        "Cine este xxx-ist, este prost ori securist"
        Si sa nu uitam: "Nu conteaza cine voteaza, ci cei care numara voturile"; "Secretul votului: sa votezi cat de dimineata si cat de multe ori poti"

        PS Chiar: DACA nu se tem de justitie, ghici in fata cui au (cat de cat) emotii parlamentarii nostri ?"
        Pai, atunci..?!
    • +10 (12 voturi)    
      nihilism (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:19)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      O forma de lupta cultivata de bolshevici a fost reducerea la nihilism !
      • -2 (2 voturi)    
        cu bolsevicul numarul 1 (Joi, 2 iunie 2016, 14:18)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Care in calitate de presedinte al tarii indeamna tara sa nu mearga la vot
    • +12 (14 voturi)    
      Esti un fin cunoscator... (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:22)

      NameInFlame [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Boicutul si sabotajul au fost utilizate de comunisti, o minoritate doctrinara la aparitia ei, instaurata cu minciuna si forta.
      Asta inseamna democratie?
      • -1 (1 vot)    
        evident (Joi, 2 iunie 2016, 14:19)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui NameInFlame

        Boicotul a fost utilizat de comunisti, in 2010.
      • -1 (1 vot)    
        pardon, 2012 (Joi, 2 iunie 2016, 14:19)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui NameInFlame

        .
  • -6 (26 voturi)    
    Gargara de doi bani (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:56)

    CezarN [utilizator]

    Acest articol este o simpla mostra de newspeek si nimic mai mult. Un gel de invatamant corect-politic, un text pe care si Ceausescu il spunea ba chiar il si punea in aplicare punand soldatii sa ne scoata din camine sa votam, fara sa conteze ce faceai cu adevarat in cabina, cai sistemul, dragi tineri, cel mai mult isi doreste RECUNOASTERE, LEGITIMITATE, nu sa nu mergeti la vot. Dimpotriva, mergand la vot veti oferi sistemului legitimitate, le veti permite sa argumenteze ca au fost votati si reprezinta poporul.
    Asa va fi, caci deosebirea intre sistemul vechi, comunist, si cel actual de la noi nu este data decat ca cel actual a inlocuit apoftegma lui Stalin - "nu conteaza cine voteaza, ci cine numara voturile" - cu una mai subtila - "nu conteaza cine voteaza, ci cine propune candidatii".
    Peste 99 la suta dintre candidati sunt ai sistemului, nu conteaza partidul, asa ca veti ramane doar cu iluzia ca alegeti, dar ei raman cu legitimitatea ca au fost alesi. De exemplu, credeti Sorin Oprescu a fost independent,sau ca Scricaru(Btasov) este independent, sau ca Pandele(sotul lui Firea) este independent, pentru ca insasi sotia sa l-a exclus din PSD?
    Da, recomand celor din Bucuresti sa-si investeasca sperantele in Nicusor Dan, recomand celor care stiu sigur pe cine voteaza sa o faca, insa celor care se duc la vot orientandu-se doar dupa partidul din care face parte candidatul le recomand sa stea acasa.
    Nu legitimati sistemul mafiot prezentandu-va vot. Lasati sa-i intrebam noi, dupa aceea, "Da tu pe cine reprzinti,ba, ca ai fost ales cu 30 la suta din voturi la o prezenta de 20 la suta, asta insemnand cam o cinsprezecime dintre alegatori sau undeva intre 6 si 7 la suta?"
    • -3 (7 voturi)    
      Au mare durere de cot (Joi, 2 iunie 2016, 6:28)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      De legitimitatea indusa de nr mare de voturi . In schimb pe limba corporatista nu mergeti la vot = nu oferiti feedback si clasa politica + tara evolueaza ca sa fie pe placul celor ce o fac , asistatii si pensionarii care n-au pretentii mari si nici minte prea multa (dupa 30 de ani IQ-ul scade )
      http://sq.4mg.com/IQage.htm
    • +3 (7 voturi)    
      Un singur lucru nu ai inteles! (Joi, 2 iunie 2016, 10:51)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Nu ai inteles ca aceia care stau in casa, nu sunt dintre cei care ar vota vechile partide.
      • +1 (3 voturi)    
        ma lasi? (Joi, 2 iunie 2016, 12:22)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Simona_Srb

        Si ce partide noi sunt, sa zicem, in Sascut, Buhusi, Deta sau Bailesti?
        Si pe unde mai sunt, gen PMP sau M10, sunt facute cu/de sau si cu, si de oameni invechiti.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e chiar asa: (Vineri, 3 iunie 2016, 16:20)

          Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Exista USB, iar din M10, singurul om vechi in politica e Monica Macovei, care a facut destul de multe pentru justitie si pentru ca DNA-ul sa poata functiona.
  • +4 (26 voturi)    
    Păi dacă n-am ce vota? (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:21)

    AdrianCalin1 [anonim]

    Înțeleg că trebuie să ne asumăm și noi rolul de cetățeni dar chiar nu am ce vota. Puneți-mi și opțiunea asta pe buletinul de vot și mă voi duce. Ce să fac, să mă duc la vot să votez ce? Candidați despre care eu cred că nu sunt în stare de nimic? Alegerea mea este că niciunul nu este bun doar că această opțiune nu o am pe buletinul de vot. Democrație adevărată o să fie atunci când vom fi obligați să mergem la vot dar vom putea să bifăm și că nu ne place niciunul dintre candidați iar dacă majoritatea va bifa acea căsuță să se reia votul, cu alți candidați, până apar cei buni. Asta este singura soluție viabilă, așa, toate partidele își permit să trimită toate rapandulele iar eu trebuie să mă duc la vot, chiar dacă n-am ce vota, doar ca să nu iasă Firea cu un procent mare.
    • 0 (10 voturi)    
      Tarate in cap? (Joi, 2 iunie 2016, 9:39)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

      "Democrație adevărată o să fie atunci când vom fi obligați să mergem la vot dar vom putea să bifăm și că nu ne place niciunul dintre candidați iar dacă majoritatea va bifa acea căsuță să se reia votul, cu alți candidați, până apar cei buni."
      Realizezi ca pot trece ani de alegeri repetate pana cand o multime majoritara se va pune de acord asupra unui candidat? Ca sa nu mai spun, ca daca va aparea candidat Arsinel sau Stela Popescu probabil vor fi votati de o multime majoritara in orice oras din tara.
      Domne' atata inconstienta si prostie n-am mai vazut de mult... Greu cu ideologia asta comunista asta care se da democrata (auzi, alegeri obligatorii da' de fapt sa avem si optiunea de a nu alege :))))).
      • +1 (5 voturi)    
        Au trecut deja 26 de ani (Joi, 2 iunie 2016, 11:34)

        AdrianCalin1 [anonim] i-a raspuns lui abisala

        Lăsând la o parte modul de exprimare (îți recomand o minimă igienă a limbajului) o să răspund totuși. Realizezi că au trecut 26 de ani de la momentul în care avem din nou voie să votăm și lucrurile stau din ce în ce mai rău la nivel de personalităților politice? Da, este o soluție consumatoare de timp dar au trecut deja 26 de ani cu un sistem falimentar, ăsta cu "haideți la vot, oricum că nu cotează, de fapt, părerea voastră dacă nu vă place niciun candidat". Și mai e ceva, Arșinel și Stela (la modul figurat) au fost deja pe liste și au intrat în Parlament (îți aduc aminte de partidul lui Dan Diaconescu) iar asta s-a întâmplat cu sistemul actual, într-un sistem similar cu cel care mi se pare bun, Stela și Arșinel ar fi picat din start la vot. De unde ai tras concluzia că este vorba de ideologie comunistă? Azi, dacă nu ne convine ce spun ceilalți îi catalogăm fasciști sau comuniști, fără să avem habar ce înseamnă asta mai exact dar dă bine în text.
    • +9 (13 voturi)    
      Dezinteresul nu te scuză (Joi, 2 iunie 2016, 10:17)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

      Bă voi credeți că stă cineva cu voi de mână?
      Că vă roagă de 10 ori să votați?
      Că se vor cheltui bani pentru 7 rânduri de alegeri până catadicsiți voi ăștia scârbiți să vă informați?
      Că vor spune corupții ăștia nenorociți ”băi, s-au supărat ăștia și și-au anulat voturile, vai vai vai, să ne retragem”?

      Vă văicăriți ca niște mimoze ofuscate și nescărpinate în timp ce turma lobotomizată de antene valorifică de fiecare dată ăia cam 30% prin care, în absența voastră, a nehotărâților, ne căpăcim aproape mereu cu alde Iliescu, Născase, Tonta, Oprescu și probabil Fierea.

      Dacă aveți, puneți-vă neuronii la treabă și găsiți în lista aia o soluție sau măcar un rău mai mic, asta ca să nu încasăm TOȚI răul ăl mare!
      • +1 (9 voturi)    
        Tu ești cel care ... (Joi, 2 iunie 2016, 11:44)

        AdrianCalin1 [anonim] i-a raspuns lui Kap

        Nu am ce vota, pricepi? Chestia cu răul cel mai mic este gargară ieftină. Pe ce criteriu judeci candidații? Eu nu l-aș vota niciodată pe Turcescu, de exemplu, dar azi am vorbit cu oameni pe care-i respect și care sunt convinși că Turcescu este soluția. Totul este la nivel personal, îmi place sau nu-mi place candidatul. Este o chestie profund subiectivă, dacă privim obiectivi nu facem decât să perpetuăm o soluție proastă când, cu niște reglaje foarte fine, sistemul actual poate să ofere candidați mai buni și responsabilitate mai mare, atâta doar să nu mai facem pe comozii și să credem că două ore de plimbare, într-o duminică, la vot ne-a făcut buni cetățeni. Nu ești cu nimic mai bun decât mine că te duci la vot și nici nu propui o soluție, pur și simplu te mulțumești cu mersul la vot și cu criticatul, pe net, al celor care, de bine de rău, propun și altceva, mai greu de realizat, e adevărat, dar care rezolvă această problemă pe care o avem de atâta vreme. Tu ești cel comod care nu vrea să schimbe nimic, nu eu. Tu ești cel care se mulțumește cu răul cel mai mic pe când eu vreau să nu mai avem de ales între două rele, tu faci un minim de efort pentru că, în loc să gândești te duci și votezi ceva, nu contează ce, și crezi că e totul în regulă, gata, ești un cetățean model. Comoditatea asta și gândirea între niște ochelari de cal ne-au adus aici.
        • +1 (3 voturi)    
          Ușor cu ochelarii de cal de pe nas (Joi, 2 iunie 2016, 13:52)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin1

          Am și spus ”dacă aveți, puneți-vă neuronii la treabă”. Dacă e prea greu de priceput că nu există mereu alegerea perfectă și că-n viață trebuie de foarte multe ori să alegi din soluțiile reale varianta cât mai bună....
          ”votezi ceva, nu contează ce” e o minciună, un om care a făcut minimul de efort să se informeze și să găsească răul el mai mic (NU ESTE UN SLOGAN, chiar dacă unii s-au străduit să decredibilizeze această zicere, probabil chiar ăia care manipulează) a găsit o soluție.
          Deci rămâne fix ca-n tren: tu nu te informezi (dacă e prea greu atunci poate e mai bine, nu veni la vot), iar dacă nu ești comod ești de latrina 3. Iar scuza voastră SF că s-ar sinchisi cineva de ”voturile” voastre de blam sau de procentul de nepăsători care stau acasă e de râsul curcilor. V-a zis-o Gâdea?
      • -1 (1 vot)    
        opinii (Vineri, 3 iunie 2016, 0:45)

        ilenuca [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        Foaaarte bine spus!
  • +9 (23 voturi)    
    Lehamite (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:42)

    satanae [utilizator]

    Cel mai tare mi-este greata de povestea asta acra, obosita, pe care ne-o baga pe git propagandistii de serviciu la fiecare runda de alegeri. Cica Sistemul ne vrea acasa, Sistemul vrea sa credem ca toti sint la fel samd.. Multi fraieri pun botul, se duc si-si arunca votul pentru tot felul de urangutani obositi, vajnici reprezentanti ai natiei noastre, si dup-aia se mira ca e la fel si ca, de fapt, tuturor li se rupe daca ei voteaza sau nu. Ni se ofera niste reinterpretari ale istoriei postdecembriste, din care activistii de partid vor sa tragem concluzia ca lucrurile merg spre bine, dar cu pasi marunti. Stiti ceva? Sictir!
    Nu putem sesiza nici o schimbare pentru ca nu este nici una, decit in mai rau, de la un an la altul. Care este marele progres? Ca avem, o parte din noi, burtile mai pline decit acum 26 de ani? Ca sintem in UE si NATO? A insemnat ceva faptul ca am am fost bagati de sila, de mila, din interes, in niste organizatii cu care nu avem nici o legatura? S-a schimbat ceva in halul in care aratam sau cum ne comportam? S-a schimbat, in mai rau, pentru ca a disparut cu totul rusinea care mai exista atunci, in 90 si am ramas cum se vede. Si s-a mai schimbat ceva: incetul cu incetul, a disparut cu totul si influenta cit de cit benefica a scolii facute pe vremuri, astfel incit acum sintem cu totii niste idioti incompetenti cu multe diplome, care nu stim bine nici sa ne scriem numele, sintem de o nesimtire fara margini, dar ne urim unii pe altii la nemurire, ca niste maimute cretine ce sintem.
    Atita timp cit ne mintim singuri, nu o sa ajungem nicaieri. Cit timp nu recunoastem ca nu este nici un SIstem care ne manipuleaza, ci sistemul sintem noi, asa este natia noastra si alesii sint cea mai buna oglinda a ei, cit credem ca apartenenta la organizatii cu care nu avem nimic in comun ne va face mai buni si mai frumosi si cu burta plina, o sa fie la fel. Cind votam si vedem ce iese, ne privim in oglinda si nu ne place ce vedem, dar astia sintem. Uritenia noastra doare.
    • +19 (23 voturi)    
      Autocritica e buna (Joi, 2 iunie 2016, 0:20)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Eu sunt intr-o tara din "vest" si colegii mei nici nu le trece prin cap sa nu mearga la vot la alegerile locale desi mai multi primari la rand au dat-o in bara rau de tot in mod conzecutiv, dreapta si stanga. Totusi deschid ochii largi si mari cand le propui boicotul.

      Ceea ce este de neconceput la ei, este normalul la noi: sa stai sa astepti sa vina schimbarea din cer de altundeva, de la altii.

      Autocritica e buna. Chiar foarte buna si inteligenta. Este esentiala pentru imbuntatire. Dar daca nu treci si la actiune este ZERO! Tipic romanesc!

      Stai acasa ca vine mosu cu progresul...la Craciun!

      Pică pară mălăiaţă în gura lui Nătăfleaţă!
      • +9 (11 voturi)    
        un raspuns foarte bun (Joi, 2 iunie 2016, 10:47)

        andreexe [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        "Ceea ce este de neconceput la ei, este normalul la noi: sa stai sa astepti sa vina schimbarea din cer de altundeva, de la altii. " Exact. In opinia mea, votul este necesar, dar nu suficient - trebuie sa facem mai mult. Cati dintre noi si-au contactat vreodata deputatul sau senatorul? Cati dintre noi au participat la o sedinta a consiliului local? Cati dintre noi am facut petitii, am organizat grupuri civice, am iesit la proteste? Daca nu facem nimic din toate astea, practic le dam mana libera politicienilor sa faca ce vor. E ca si cum ai angaja pe cineva si apoi, timp de 4 ani, nu verifici in niciun fel cum lucreaza. Care sunt sansele sa fi multumit?
      • -1 (1 vot)    
        Vestul magic (Joi, 2 iunie 2016, 22:51)

        satanae [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Nu stiu unde sta omul asta in Vest si nici unde lucreaza, dar atitudinea asta civica nu cred sa fie intilnita nicaieri. Mare parte din lumea din Vestul de care vorbeste nu voteaza. Oamenii nici macar nu au de ce - nimic nu se va schimba, totul este, in general, bine. Si acolo este problema ca nu ai ce alege, dar nici pe departe la nivelul nostru. Din plictiseala, cei care voteaza au ajuns sa aleaga tot felul de mascarici si se vede ce iese.
        O dovada ca este asa: zilele astea este mare agitatie ca iese Marea Britanie din UE. Asta la televizor. S-a facut recent un sondaj - aia tineri nici macar nu stiu pentru ce se face referendum pe 23 iunie. Pentru ca nu-i intereseaza.
        In rest: ca autocritica nu duce nicaieri, ca daca nu treci la actiune rezultatul este zero, ca vine Mosul cu progresul samd - nu stiu despre ce vorbeste omul asta. Eu nu astept chiar nimic, nu mai am de multa vreme vreo iluzie de progres, totul o sa fie exact la fel, pina va interveni un factor extern care va inrautati lucrurile. Cica pica para malaiata - cine asteapta sa pice ceva, sau, ma rog altceva decit rahatul pe care-l inghitim acum. Aceeasi poezie, cum ca am astepta sa se schimbe Sistemul. Am o noutate pentru oamenii astia: nu are cum, Sistemul sintem noi si nu ne modificam alegind alti imbecili, dintre cei mai prosti din tagma noastra.
    • +3 (7 voturi)    
      Schimbarea nu vine deoarece nu participati! (Joi, 2 iunie 2016, 9:42)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Va plangeti ca sunteti pusi de propagandisti sa participati si nu vedeti nici o schimbare. Pai degeaba sunteti pusi, ca voi oricum nu participati, si nu faceti decat sa va plangeti pe net, si atunci de unde schimbare??? Prezenta la urne a scazut constant de la an la an, si acum se estimeaza a fi la 30%. Deci? Unde sunt aia care vin tot timpul la vot???? Numai gura e de ei!
  • +12 (22 voturi)    
    Neparticiparea la vot ne va lua si dreptul la (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:04)

    deval [utilizator]

    contestare !! Participarea scazuta inseamna victoria psd ! Eu cred ca manifestatii gen Colectiv le trebuie astora din 6 in 6 luni in care sa le cerem socoteala pentru pensiile speciale, afacerea Hexi, ranitii de la Colectiv, Apuseni, Siutghiol, nerecuperari din coruptie , ANRP si tot asa !!!
  • +4 (8 voturi)    
    Retragere tactica? (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:04)

    DragosParvu [utilizator]

    Si totusi, o mica infrangere acum, n-ar forta poate PNL-ul la o reforma reala pentru toamna?

    Nu toate retragerile sunt infrangeri. Exista si retrageri tactice.

    Si nu toti cei care tac inseamna ca nu vorbesc, sau ca nu participa. Poate vor sa transmita un mesaj, in singurul mod in care o pot face.
    • +1 (5 voturi)    
      nu e destul (Joi, 2 iunie 2016, 9:17)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui DragosParvu

      Trebuie votata o alternativa, astfel incat procentele date altui partid sa convinga PNL ca e groasa. Si trebuie ceruta urgent demisia celor doi idioti de la varf.
      In ceea ce priveste partidul care sa serveasca drept dus pt PNL, sunt deschis la sugestii.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Joi, 2 iunie 2016, 15:03)

        DragosParvu [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Da, cam asa e...
    • +3 (3 voturi)    
      Cum ai face tu reforma reala in PNL? (Joi, 2 iunie 2016, 9:44)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui DragosParvu

      Adica conncret, pentru ca vad ca spui multe cuvinte cu impact, si te vad om strategic. Care ar fi strategia ta de reformare a PNL-ului, pe cine ai vrea sa ai candidat?
      • -1 (1 vot)    
        Directia (Joi, 2 iunie 2016, 15:17)

        DragosParvu [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        N-as vrea un candidat anume, ci un partid care sa reprezinte cu adevarat clasa reformatoare a societatii romanesti.

        Pentru asta trebuie sa accepte sa piarda bani (sa paraseasca retelele informale ale coruptiei post-decembriste) si sa piarda poate cateva alegeri (adica sa renunte la populismul destinat electoratului de stanga, dar foarte enervant pentru cel de dreapta). Cu cat isi va asuma mai repede aceste sacrificii de moment, cu atat ele vor fi mai mici.

        Altfel, va cadea definitiv intre luntriile in care se da de ceva timp.
  • +8 (16 voturi)    
    De la un sofisticat... (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:17)

    intruderul [utilizator]

    Vreau ca pe buletinul de vot sa gasesc o caseta (CĂSUŢĂ, CHENAR, RUBRICĂ) in care sa scrie "NICIUNUL DINTRE CEI DE PE PREZENTA LISTĂ".

    Vreau ca votul meu negativ să nu fie anulat, ci luat în considerare ca atare. Şi, dacă se poate, să producă şi efecte. Cum ar fi ca 51% dintre votanţi să spună că nu vor pe nimeni de pe listă? S-o spună clar şi răspicat. N-ar fi un bun motiv pentru repetarea alegerilor cu alţi candidaţi?
    • +3 (3 voturi)    
      ar fi bine (Joi, 2 iunie 2016, 9:18)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Dar asta nu vor ticalosii care domina politica RO.
  • +12 (20 voturi)    
    Mie nu mi e lehamite, (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:29)

    Jijy [utilizator]

    Pentru ca mi ar fi rusine sa imi fie lehamite sa imi exercit un drept pt care au murit multi oameni in 89. Asa cum sunt gunoaiele care ni se propun drept candidati, din respect pentru acei oameni eu o sa ma duc sa votez.
  • -1 (19 voturi)    
    Tinerii din 2012 vs tinerii din 2014 (Miercuri, 1 iunie 2016, 23:29)

    stani [utilizator]

    Tinerii la care faceti referire in articol au contribuit masiv la alegererile din toamna lui 2014, printr-o sustinere masiva (online si offline) a actualului presedinte al Romaniei, Klaus Iohannis. Atunci ii laudati, acum ii criticati.
    Cat despre lehamite, e normal ca ea sa apara, cu atat mai mult atunci cand vezi ca cel pe care l-ai sustinut si i-ai facut campanie electorala moca, nu este decat o alta marioneta.
    • +1 (5 voturi)    
      daca tu poti repara in jumate de an (Joi, 2 iunie 2016, 9:41)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui stani

      ce s-a distrus (si aici vorbesc in primul rand de mentalitate) in 45 de ani de comunism + 25 ani de democratie originala, eu te votez presedinte
    • -2 (4 voturi)    
      pt ca (Joi, 2 iunie 2016, 11:01)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui stani

      sunt propusi numai aceia care au voie sa castige ! Nu conteaza cine voteaza nici macar cine numara voturile ! Conteaza cine propune ! PNL, PSD, ALDE ... tot o mi ze rie !
    • +3 (5 voturi)    
      Nu ma simt criticata! (Joi, 2 iunie 2016, 11:29)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui stani

      Sunt unul dintre tinerii despre care vorbiti si nu ma simt atinsa de aceste critici. Chiar si in 2014, cand am avut prezenta cica mare la vot, vreo 40% dintre noi, tot au stat acasa. E un procent mare de absenteism, daca 70-80% dintre oamenii cu drept de vot ar ajunge la urne, sunt convinsa ca lucrurile ar incepe sa se schimbe mai repede in bine, iar PSd nu ar mai castiga decat in cate un sat uitat de timp.
  • -3 (13 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 2 iunie 2016, 0:02)

    Ion2050 [anonim]

    in acest indemn. S-a vorbit la (modul idealist, desigur) de resetarea clasei politice dupa tragicul Colectiv, un fel de punctul 8 de la Timisoara aplicat intregii clase politice, dar de la vladica pana la opinca, nu doar liderilor. De exemplu, absolut toate partidele, de toate culorile, si-ar da afara toti membrii fara drept de reinscriere, si ignorand orice regula de vinovatie sau nediscriminare s-ar face doar inscrieri din randul tinerilor. Ar suferi cu ceva societatea romanesca? nici gand. E mai bun un guvern politic decat unul tehnocrat? nici gand. Un guvern politic poate avea oameni competenti doar din intamplare aterizati acolo, dar un guvern tehnocrat poate fi intocmai unui staf de conducere a unei mari companii economice, cu conditia sa aiba ceva timp sa se cearna.
  • +4 (14 voturi)    
    Mergeti la vot! (Joi, 2 iunie 2016, 0:33)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asta e toata treaba!
  • -8 (20 voturi)    
    Lol (Joi, 2 iunie 2016, 3:01)

    unAlterEgo [utilizator]

    Deci pe bune ca va agatati de miscarile de strada din anii 90 dupa ce ati sters pe jos cu Marian Munteanu? :D :D :D Hai mah, ce naiba? Mai rasfirati! Pe bune!
    • +1 (1 vot)    
      pai da (Joi, 2 iunie 2016, 10:43)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui unAlterEgo

      Subscriu.

      Mazilu (scriitorul, nu ...) dfescrie intr-o schita urmatoarea situatie:

      La o sedinta de partid seful isi critica subalterna (intamplator si sotie...). Aceasta ii raspunde: "Tovarase, tu critici ziua ce reg...ezi noaptea ?!"

      :-)
  • +5 (5 voturi)    
    Au invins (Joi, 2 iunie 2016, 10:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Securistii, cripro comunirtii si slugile lor, mafiile numite partide. O flegma si atit.
  • -2 (8 voturi)    
    s-a terminat (Joi, 2 iunie 2016, 10:21)

    puiu54 [utilizator]

    S-a terminat. De mult. N-are sens sa mai votam. Sistemul e depasit, statul e mafiot. Se omoara deja hotii intre ei. Am tot votat sperand ca nu sunt toti hoti. Cu 1-2 exceptii toti cei angrenati in politica si administratie s-au dovedit a fi hoti si banditi. Se calca pe cadavre nu vedeti?Ceausescu isi vede visul cu ochii. A creat omul nou care la randul lui creeaza alti oameni noi. Oameni? E impropriu sa le zicem oameni. Si voi tyoata ziua ii promovati. De ce? Va plac mafiotii? Am iesit sub gloante la revolutie ca sa-i vad pe astia ? Nu ma refer la cei 1-2 tehnocrati ok din guvernul actual.
    • +1 (3 voturi)    
      PSD castiga (Joi, 2 iunie 2016, 11:44)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui puiu54

      si uite asa, pSD-ul pentru a nu stiu cata oara, castiga.
      Bun asa!
      Fiecare popor are conducatorii pe care ii merita!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai e un lucru bun daca se omoara intre ei! (Joi, 2 iunie 2016, 12:25)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui puiu54

      Inseamna ca in scurt timp numarul lor o sa fie mult diminuat! :)))

      Acum, trecand la partea serioasa, cu gandirea asta, eu zic sa ne punem mainile pe piept si sa asteptam sa murim, ca altceva nu mai avem de facut.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu numai... (Joi, 2 iunie 2016, 10:31)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Nu numai cei descrisi in articol sau comentarii afirma ca nu se vor mai duce la vot, ci si oameni de buna credinta, care au votat pana acum afirma ca nu se vor mai duce!Sunt de inteles, cand vezi batjocura pe fata a "marilor " partide fata de bunul simt elementar: alegerea intr-un tur, bascalia cu verificarea plagiatelor,atacurile injuste la acest guvern de tehnocrati care incearca sa faca ceva etc.La care se raliaza si personalitati la care nu te-ai astepta!Ce sa mai inteleaga omul de buna credinta?Uitati-va la sondaje-e incredibil cum Tariceanu are atatia votanti potentiali, de exemplu!Ce sa votez? Sa votez cu inima stransa PNL?Ca de PSD nu poate fi vorba!Am sperat la M10, dar lipsa de notorietete, atacurile la adresa doamnei Macovei au dus la prezenta acestuia insignifianta pe scena politica!Mentalitatea generala se indreapta spre acceptarea acelorasi banditi la butoane.Nu suntem un popor rational, cu constiinta valorii de sine,ne umilim fata de orice demnitar ignorand ca a ajuns acolo datorita noua.
  • +4 (4 voturi)    
    primarii incognito (Joi, 2 iunie 2016, 10:40)

    Dedalus [utilizator]

    Oamenii s-au saturat de politiceni, NU de politica.

    Altfel spus, partidele fara doctrine si programe nu sunt parte a politicii. Si oamenii inteleg asta.

    De fapt vor fie alte partide, fie o forma de democratie fara partide.

    ====

    Dar discutia asta e fara sens in ce priveste localele. La locale pur si simplu nu exista nici un fel de comunicare cu alegatorii. Pur si simplu ofertele politice sunt inexistente.

    Cum poti vorbi de alegerea unui primar din 10 candidate, cand nici unul din cei 10 candidate nu spune nimic?!

    In Bucuresti, 3 candidati vorbesc in dodii la TV, atacandu-se aiurea unul pe altul, iar restul de 7 pur si simplu nu exista.
    ====

    Sigur, indemnul de a merge la vot ramane.

    Dar a allege un candidat dupa frizura din "afisul" A4(singura informatie disponibila) nu are de-a face cu democratia.
  • +4 (4 voturi)    
    Spune-ne ceva nou! (Joi, 2 iunie 2016, 10:45)

    delavrancea [utilizator]

    Stim cu totii toate astea, bineinteles cei ce vrem a sti.
    Nu vad sensul articolului.
    Stati pe scaun si dati in tastatura , fara rezultat!
    Mai luati si banu' pentru asta.
    Luati exemplu de la altii !
    Treceti la actiune , ca altii, care-si risca "pielea" pentru a face schimbare.

    Intrebare pentru "Tolo":
    Mai dormi bine noaptea?
  • +5 (7 voturi)    
    Caz concret la Iasi (Joi, 2 iunie 2016, 11:13)

    ciubex [utilizator]

    La Iasi de ani buni PSD-ul tot e la "putere" singurul care l-ar putea "detrona" este de la PNL, insa acum cativa ani, cand a fost marea "unire" intre PSD si PNL, formand USL-ul, amandoi erau in tabere "prietene".
    Asadar, pe cine sa votam? Pe aceeiasi?
    Lasati-o mai moale cu morala, am fost prezent la toate scrutinurile, am voatat insa de fiecare data cu "raul" cel mai putin, niciodata nu am votat pentru o persoana care mi-a fost apropiata de convingerile si idealurile mele.
    De ce as vota acum cu cineva care este sub 10%?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu aveti nici un alt candidat? (Joi, 2 iunie 2016, 12:29)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      Votati si voi un independent ceva sau un partid mic. La Iasi mi se pare ca situatia e si mai interesanta, sper sa nu confund, dar nu acolo Antenele fac anti-campanie candidatului PSD? Parca facusera niste reportaje de "investigatie" cu ceva manareli cu terenuri. Asa e?
    • +4 (4 voturi)    
      DA!!! (Joi, 2 iunie 2016, 12:42)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      DA, domule CIUBIX! Ai ajuns la miezul, problemei. Daca ai curiozitatea sa treci in revista si alegerile de pe alte meleaguri mai avansate ca noi intr-ale politicii ,vei vedea clar firul rosu al votarii ”raului cel mai mic”. Si vei vedea si cum ”raul cel mai mic” poate ajunge , pe nevazute si pe nesimtite, ”raul cel mare ”. Daca ...imi permiti, te-aș indemna sa reflectezi, apoi, si la binomul Shakespeare +Cervantes.Si in acest caz , poti vedea firul rosu de care am amintit,per universal! Revenind cu picioarele... pre pamîntul natal, am si pentru el trei repere :EMINESCU(marele cap in nori)- CARAGIALE(marele sictirist exilat ) - SLAVICI (cel care a facut puscarie si la unguri si la romani pentru... raul cel mai mic).Oamenii sunt ISTORIE si istoria e OM .Dar ca sa votezi raul cel mai mic trebuie sa ai CAP si SPERANTA. Nu merge una fara alta !
  • +4 (6 voturi)    
    comanda de astazi: indemnul la vot! (Joi, 2 iunie 2016, 11:55)

    jackalphonse [utilizator]

    "Ce pierdeti prin absenteism? Posibilitatea de a-i vedea la lucru, de a-i testa".
    Nu-i testam, dle. Pantazi. II LEGITIMAM! Practic, le legitimam pozitiile din care fura. Si o fac in 100% din cazuri (la cei alesi ma refer). Nu este frustrant?
    Imi veti spune ca i legitimeaza altii. Fiecare cu constiinta lui, unii chiar nu vor sa fie raspunzatori de alegerea unui hot prin propriul vot. Eu am sa votez, dar ii inteleg perfect pe cei care nu o fac.
    "O non-decizie e mai proasta decit orice decizie". Absenta este o decizie. Poate va referiti la "o noua alegere", insa, sincer, se pare ca nu sunt alegeri noi...
    Spuneti ca "E un sofism sa spui ca toti sint la fel pina cind nu-i votezi si nu-i vezi la lucru". 100% esec in ceea ce priveste candidatii de pana acum, din ultimii 25 de ani a transformat acest sofism intr o realitate.
    poate ca acei "oameni educati si sofisticati" au motivele lor pentru care nu mai voteaza, nu doar lenea si lehamitea. Poate au un motiv PRAGMATIC!
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar crezi ca le pasa lor? (Joi, 2 iunie 2016, 12:49)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Chiar crezi ca le pasa daca sunt alesi cu 20% sau 50% din populatia cu drept de vot? Mai mare e legitimitatea, daca se duc la vot doar aia 30% care ii voteaza pe ei, ca or sa spuna 100% dintre cetatenii prezenti la urne, m-au ales pe mine, ceilalti nu s-au prezentat, e optiunea lor, inseamna ca nu-i intereseaza.

      Tara asta a fost condusa de aceiasi caracatita, cu multe brate si culori politice, hai sa incercam sa distrugem caracatita, nu o sa fie usor si e posibil sa ajunga sa fie mai rau inainte de a fi mai bine, ca asa e cand vrei sa inlocuiesti total un sistem, dar cu siguranta, viitorul va fi mai bun. (Ca in ideea tampita de, hai sa nu destabilizam statul, s-a ajuns la situatia de acum, ca asa l-au votat 80-90% pe Iliescu in '90).
  • +3 (3 voturi)    
    Consiliu (Joi, 2 iunie 2016, 11:59)

    Tescovin [utilizator]

    Văd că toată lumea e fixată pe primar. Ok, primarul se alege într-un singur tur, sunt situații, cum e la București, unde e greu de crezut că tanti Știrea ar putea pierde. Pretext pentru unii de a închide subiectul și de a sta acasă.
    Greșit !
    Chiar dacă iese de-alde Știrea, hai să votăm și noi ăia care nu punem botu la PSD. Să votăm ce ne taie capul - USB, PMP, PNL, ce-o mai fi pe acolo, inclusiv (și mai ales !) la Consiliul Local. Dacă îi dai țaței Gabi un consiliu ostil, îi va fi greu să transforme orașul în feudă personală.
    Desigur, există și posibilitatea ca consilierii „ostili” să bată la un moment dat palma cu dracul. Dar totuși e doar o posibilitate. Pe când cu Știrea jupâneasă absolută, cu Consiliu PSD, lucrurile sunt cât se poate de clare.
  • +2 (4 voturi)    
    Andrei Plesu spunea... (Joi, 2 iunie 2016, 12:39)

    andipetre [utilizator]

    Andrei Plesu spunea in 2012:
    "Nu merg la referendum. Nu vad niciun motiv sa inlocuiesc un berbec cu doua gaste"

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12884742-andrei-plesu-nu-merg-referendum-nu-vad-niciun-motiv-inlocuiesc-berbec-doua-gaste.htm?nomobile=

    Cum e asta, lehamite sau nu, domnule Pantazi?

    Nu am nicio problema cu participarea la vot, o consider esentiala. Am probleme doar cu ipocrizia mesajelor transmise de mediile din presa.
  • +1 (5 voturi)    
    m-am săturat ... (Joi, 2 iunie 2016, 12:44)

    periscop [utilizator]

    ... să votez "răul cel mai mic"! De ce să aleg răul?! De ce "să mă fac frate cu dracul etc." Nu vreau să trec puntea! Mai bine o iau prin vad...
  • +2 (6 voturi)    
    Articol valabil pentru Bucuresti (Joi, 2 iunie 2016, 14:11)

    ACP [utilizator]

    Acolo trebuie scapat de Firea cum a trebuit sa se scape de Ponta la prezidentiale. Dar sunt orase mari unde efectiv nu ai pe cine sa votezi ca primar mai ales ca e un tur si castiga cine e in functie in majoritatea cazurilor. La consilieri e efectiv jale. Cei buni si-au dat demisia de mult iar cei ramasi sunt o adunatura de usl-isti plus niste pdl-isti reciclati. Asa ca e pierdere de timp...
  • 0 (2 voturi)    
    Eu merg la vot #singurasolutie (Joi, 2 iunie 2016, 16:55)

    MirceaEugen [anonim]

    Din cauza acestor persoane , care nu ies la vot , vom avea de pierdut cu totii. Persoanele inteligente trebuie sa voteze.