Pericolul major evitat la limita de Klaus Iohannis. De ce Marian Munteanu nu mai poate fi candidat

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 18:16 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis a luat distanta de neinspirata propunere a liberalilor intuind, probabil, dezastrul. Cu un candidat agitand ideile extremei drepte interbelice girat de un presedinte neamt, care credeti ca era urmatorul pas? Parca-i vad deja pe adversarii presedintelui desenandu-l cu o mustacioara sub nas si cu o zvastica pe brat. Cum mai putea Iohannis sa construiasca la Bucuresti un mare institut regional care sa studieze istoria evreilor, proiect anuntat in recenta vizita la Washington?

Cred ca ambasadele au inrosit in aceste zile telefoanele Cotroceniului: Sunteti cumva unul si acelasi presedinte cu cel care-l sustine la primarie pe barbosul inspirat de Miscarea Legionara? Pe exaltatul religios care viseaza si azi "insurectii civice" dupa ce in tinerete sustinea "militarizarea sectoriala" a tarii?

Cata credibilitate mai avea un presedinte neamt care viziteaza Yad Vashem din Israel, se reculege la Muzeul Memorial al Holocaustului din Statele Unite, dar defileaza acasa cu neolegionari gen Marian Munteanu la Bucuresti? Au trecut abia doua saptamani de cand presedintele Iohannis anunta ca doreste sa transforme Romania intr-un "centru regional in ceea ce priveste asumarea trecutului"
  • "Suntem în anul în care România detine președintia Aliantei Internationale pentru Memoria Holocaustului. După Memorialul ”Yad Vashem”, aceasta este a doua institutie de prestigiu din domeniu pe care o vizitez în decurs de o lună şi asta nu este o coincidenţă. Cele două vizite reprezintă un semnal foarte important pe care România îl transmite. În primul rând, suntem foarte hotărâti în asumarea propriului trecut, a onorării memoriei victimelor Holocaustului și luptei împotriva manifestărilor antisemite și xenofobe", anunta Klaus Iohannis pe 31 martie la Washington.
Ce valoarea mai au toate aceste promisiuni daca optiunea presedintelui pentru primaria Capitalei este un agitator al ideilor de extrema dreapta, pe care organizatiile evreiesti il percep ca atare. Institutul Elie Wiesel si-a facut cunoscut in aceste zile, la solicitarea HotNews.ro, destul de clar punctul de vedere: "Ne ingrijoreaza persoana publica Marian Munteanu, in masura in care se confunda sau promoveaza simbolistica extremismului de dreapta interbelic si respectiv face declaratii publice menite sa minimalizeze sau sa nege o serie de realitati istorice sau actuale" Or, cam intreaga societate civila autentica din Romania il conteste pe Marian Munteanu tocmai din cauza identificarii sale cu extremismul.

Grupul pentru Dialog Social
avertizeaza PNL ca este pe cale sa compromita  "valorile fundamentale ale liberalismului propunând electoratului Capitalei un candidat care nu are nimic în comun cu ele". Redau mai jos un fragment relevant din comunicatul GDS: 
  • "Saltul pe care Marian Munteanu îl face astăzi de la postura de candidat (în anul 2000) la prezidențiale propus de alianta din care făcea parte și Partidul Național Român al lui Virgil Măgureanu la cea de candidat la Primăria Generală al Partidul Național Liberal este tot atât de stupefiant ca acela pe care l-a făcut de la valorile Pieții Universității la cele ale Mișcării pentru România, impregnată de ideologii care au făcut ravagii în Europa secolului XX. Este, de asemenea, greu de acceptat confiscarea ideilor Pieței Universității de către o persoană care le-a contrazis prin evoluția lui publică ulterioară. E nefiresc ca, prin opțiunea făcută de PNL, drumul pe care l-a parcurs România în acești 26 de ani să ne ducă înapoi, la reabilitarea politicilor naţionaliste şi fundamentaliste din interbelic, la izolaţionism, antioccidentalism şi xenofobie. Socotim de aceea că alegerea PNL angajează nu numai viitorul politic al partidului care a făcut-o, ci deopotrivă imaginea României. Ca membru în cadrul Partidului Popular European, PNL este obligat să combată politicile extremismului, iar nu să şi le asume, așa cum o face prin această candidatură."
Ne putem lesne imagina ca reactii similare vor veni in avalansa in urmatoarele zile daca PNL se va incapatana sa mearga mai departe pe mana lui Marian Munteanu. Ca toata lumea civilizata se va simti agresata si ofensata de insistenta cu care liberalii indeasa pe gatul bucurestenilor o figura sinistra dupa alte doua incercari ratate de a se prezenta cu un candidat onorabil. Campania lui Munteanu - daca va mai fi, dar ma asept ca PNL sa-l retraga in urmatoarele zile - va insemna, previzibil, un lung sir de proteste perfect legitime. N-am vazut in viata mea de gazetar o catastrofa politica mai mare. In treacat fie spus, dupa toate astea PNL ori se va rupe, ori vine alta conducere dar asa nu se mai poate.

Cel mai probabil Munteanu este inventia lui Teodor Athanasiu, desemnat intre timp sef de campanie pe Bucuresti. Rares Bogdan de la Realitatea TV a jucat un rol evident in expandarea mediatica a lui Munteanu, dar neaga vehement ca le-ar fi sugerat liberalilor sa-l propuna candidat dupa retragerea lui Orban din cursa. Poate si-ar fi dorit chiar Rares Bogdan, cine stie (aparuse parca prin niste sondaje comandate de liberali).

Mai multe voci din partid sustin ca, spre deosebire de episodul Busoi, in cazul desemnarii lui Munteanu nici seful SRI, Eduard Helvig, nu s-ar fi implicat, asa cum a rezultat in prima faza in mod legitim date fiind precedentele sale. Helvig plateste si acum eroarea comisa la inceputul mandatului de a trage sfori politice.

Totusi, Munteanu era pregatit in mod clar pentru un rol politic de catre sistemul sulfuros de putere reprezentat de fosti securisti gen Virgil Magureanu.  Ne vom lamuri in timp cu precizie cine si de ce l-a resapat inventand Grupul pentru Romania si Alianta Noastra - Romania, doua vehicule anacronice si ultra-nationaliste. Sunt doua variante mari si late: fie cu scopul de a controla fenomenul izolationismului nationalist care se manifesta la nivel global, fie exact pe dos, pentru a-l amplifica printr-o voce credibila. Personal, nu cred ca jocul cu focul este in regula iar oricine a facut-o a gresit profund trezind demonii adormiti ai nationalismului de grota. Cineva trebuie sa plateasca.

In tot cazul, actuala conducere PNL s-a compromis iremediabil. Partidul are de luat acum o decizie grea: sa mearga mai departe cu actuala conducere in campanie dupa ce renunta la Marian Munteanu sau sa o schimbe rapid pentru a incerca sa salveze ce se mai poate. Apoi, mai trebuie sa vada daca risca al patrulea candidat, daca mai au timp si oameni dispusi sa se sacrifice la Bucuresti sau sustin pe cineva din afara. Orice vor decide, raul este deja facut.

Nota de plata pentru erorile majore comisa in aceasta campanie (inclusiv sustinerea prosteasca a votului intr-un singur tur) va veni peste nici doua luni. Daca liberalii castiga mai mult de o duzina de primarii mari in toata tara dupa comportamentul deplorabil din ultimul an si jumatate  pot zice bogdaproste.    Ororile comise in stabilirea candidatului pentru Bucuresti reprezinta bomboana pe coliva PNL. Sigur, mai exista si varainta sa mearga pana la capat cu Marian Munteanu, dar in cazul asta partidul se va odihni curand sub crucile lui, bine tamaiat de carduri intregi de popi.


Citeste mai multe despre   









33783 vizualizari
  • +24 (160 voturi)    
    Da Tapalaga, nu ai dreptate (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:25)

    cristiaan [utilizator]

    Este unul din cazurile cand pozitia ta mi se pare foarte deplasata.
    Marian Munteanu este unul dintre oamenii cei mai echilibrati din cati am cunoscut, si s-a mentinut asa nu doar pe perioada Pietei Universitatii, ci si de atunci pana acum.

    Nu stiu de ce scorniti chestia asta cu legionarismul. A fi patriot e un lucru de mandrie atata timp cat nu implica xenofobie sau ura rasiala. Si in cazul lui Marian Munteanu nu puteti vorbi despre asa ceva.

    Eu il respect pe Marian Munteanu si cred ca are sanse reale sa faca ceva bun pentru Bucuresti si sa inceapa astfel o schimbare a clasei politice. Nu ne-am saturat de hoti burtosi, imbuibati din furt de la butoanele tarii? Marian Munteanu ofera macar garantia unui om care a suferit demn, pentru tara lui si pentru o generatie in care si-a pus sperante. Respect Marian Munteanu!
    • +3 (75 voturi)    
      O sa-l votezi pe Nicusor Dan sau pe domnul Muntean (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:46)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      Cine se lupta de mai mult de 10 ani pentru Bucuresti, parcuri, dezvoltare urbana, protejare cladiri istorice?

      Sau ajunge ca ai trecut acum 20 de ani prin Piata?
      • -12 (80 voturi)    
        Pentru apucatii dacomani (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:21)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        nu conteaza ca mascariciul ales de PNL nu a existat in spatiul public prin ceva, ci a stralucit prin absenta. Ei au chef de caft, de mardeala.
        • +3 (5 voturi)    
          Conteaza vs il descalifica (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:32)

          epishebe [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Normal ca o sa conteze istoria acestui domn. Acestea fiind spuse, este de asemenea normal sa preferi pe unul care nu este cunoscut in fata unuia care este cunoscut dar pentru rele? Ce zici, are logica?
          • +3 (7 voturi)    
            MM a fost liderul Pietei (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 18:09)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui epishebe

            Universității dar și în partidul lui Magureanu. Sa nu ne pripim să-l judecăm. Sa așteptăm să vedem ce va face mai departe. Urmează campania electorală, interviuri si luări de poziție. Abia după să ne dăm cu părerea pentru că dacă o facem înainte o facem în necunoștință de cauză. Sunt convins ca exista o explicație pentru toate. Hai MM!
        • -1 (7 voturi)    
          Bine ca a existat basescu in spatiul public (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:26)

          SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          toti guralivii din spatiul public n-ai putea indura o lovitura de par pe spinare fara sa-si tradeze vorbele disociate.
      • +6 (10 voturi)    
        oricare dintre ei doi e un inceput bun (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:24)

        cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        NEAM de neamul meu nu va vota o hoata isterica. Si pesedista pe deasupra
    • -11 (89 voturi)    
      citește ”Mișcarea” (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:53)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      Marian Munteanu a fost, între 1992 şi 1996, șeful unei organizații numite Mișcarea pentru România. Gazeta acestei grupări politice s-a numit ”Mișcarea” și s-a publicat din martie 1992 până în 1996.
      Munteanu scria în paginile "Mişcării": "Îl admir pe marele om politic şi întemeietor de Mişcare, pe Corneliu Codreanu. Consider că ceea ce este util şi esenţial în ceea ce priveşte această parte a istoriei românești o găsim în opera şi activitatea lui."!!!
      Cele 51 de numere din această gazetă se găsesc la Biblioteca Centrală Unversitară. Liberalii care încă nu cred ce elucubrații legionaroide se publicau în paginile sale, inclusiv de către Marian Munteanu, să meargă pân la bibliotecă se convingă singur.

      O documentare poate fi găsită și aici: https://www.facebook.com/notes/dela0ro/firul-ro%C5%9Fu-care-l-leag%C4%83-pe-marian-munteanu-de-marian-munteanu/1243654398996212
      • +13 (63 voturi)    
        raspunsFFF (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:12)

        LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        Stimati bucuresteni
        Pt renasterea Bucurestiului ne trebuie un primar capabil nimeni nu vorbeste de calitatile lui Munteanu care sunt ci de ce minciunile tip PSD fiinda le este fric de el - totul este pt ca Firea s ajunga primar general ca si OPRESCU .
        • +5 (41 voturi)    
          care sunt? (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:58)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui LiviuDrula1

          pai si care-ar fi acele calitati marete care-l recomanda pe Munteanu drept primar ???(si bun). El nici macar administrator la el la bloc. nu-i daramite administrator pentur un oras de talia Bucurestiului?!!
          • +1 (15 voturi)    
            Demn, educat, articulat in expresie (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:29)

            SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui neurino

            civilizat, versatil in conversatii, bucurestean, doctor in stiinte.
            ori pe marinarul Basescu ce-l recomanda?
            • -1 (9 voturi)    
              ZECE .. (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:08)

              purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

              clase are Marinarul peste "versatil" din toate punctele de vedere, evident cele necesare pentru a fi un Bun organizator de Primarie a Bucurestiului !!!
            • -1 (1 vot)    
              pai (Duminică, 17 aprilie 2016, 8:39)

              toxx [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

              hai sa il punem pe Cartarescu sau pe Patapievici, nu ? cu ce ma incalzeste pe mine ca e versatil in conversatii si doctor in stiinte. Primaria e un job administrativ . Exista si o specializare la universitati pe tema asta, se numeste Administratie Publica. fii atent aici ce se invata asa, la prima strigare:

              Semestrul I: Bazele constitutionale ale administratiei publice; Economie; Elemente de drept civil; Elemente de tehnologia informatiilor; Limba straina (la alegere: limba engleza sau limba franceza); Sisteme politice si administrative; Statul si administratia publica in societatea moderna

              Semestrul al II-lea: Drept administrativ; Drept institutional european; Elemente de e-administratie; Institutii fundamentale de drept civil pentru administratia publica; Limba straina (la alegere: limba engleza sau limba franceza); Logica actiunii administrative; Practica; Istoria administratiei publice

              Asta doar in anul I .
      • +38 (76 voturi)    
        bun si care e faza? (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:49)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Vulcănescu, Sterian, Petru Comarnescu, Mircea Eliade, Constantin Noica, Anton Golopenţia, Eugen Ionescu, Octavian Neamţu, Emil Cioran
        toti nascuti intre 1904 si 1911, sunt alaturi de Miscare intre 1928 si 1933. care a fost problema? Ionescu a ajuns membru al Academiei Franceze, Eliade profesor la Chicago.
        daca mai traiau, ii puneati la zidul infamiei. nu ar mai fi avut voie nici sa deschida gura.
        • +2 (8 voturi)    
          Greșiți profund în ceea ce (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 13:32)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          îl privește pe Eugen Ionescu. Nu a fost absolut niciodată alături de legionari. A scris piesa de teatru RINOCERII.
        • +2 (6 voturi)    
          Ionesco bei? Aiurezi! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:08)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          Precis esti prof univ PSDist.
      • +1 (11 voturi)    
        Aveti mare dreptate! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 13:11)

        Om bun [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Da domnule, aveti dreptate dumnezeiasca.
        Cu mult mai bine era sub ceausescu (parerea mea), dar te rog, lumineaza-ne in legatura cu organizatia asta legionara a lui Marian Munteanu. Abia acum inteleg de ce s-a lasat "batut" de mineri si arestat de iliescu in '90. Da, da...da. Totul a fost o inscenare prea bunule roman. Ce fericit sunt acum, si chiar daca nu sunt bucurestean, va rog sa-mi trimite-ti macar o poza cu "cadavrul" lui Munteanu injunghiat de organizatiile civice.
        Dar mai vreau sa va intreb ceva: legionarii astia erau crestin - ortodocsi?
        • -3 (9 voturi)    
          Nu erau crestini (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:09)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

          Se foloseau de religie pentru agenda politica.
        • 0 (2 voturi)    
          dar (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 20:26)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

          tu,ce fel de crestin esti?
    • -32 (64 voturi)    
      Munteanu (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:50)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      Marian Munteanu s-a declarat anticorporatist. Mai vreți alte explicații? Nu se dorește încurajarea intreprinzătorului român, ci să fim în continuare piață de desfacere pentru produse din alte țări.
      • 0 (10 voturi)    
        Pana si pitaa de sicrie e controlata de corporatii (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:31)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

        MM vorbea de sugrumarea totala a antreprenorului roman.

        Absolut nici un sector economic nu mai e in controlul romanilor.
        • -2 (6 voturi)    
          A, m-am prins, acolo lucrezi tu (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:11)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

          ca antreprenor de pompe funebre. De-aia-ti place Munteanu .
    • -2 (44 voturi)    
      câine rănit în gard (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:13)

      Quintus [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      Unul dintre cei mai vehemenţi contestatari ai candidaturii lui Marian Munteanu la alegerile pentru primăria Capitalei este, iată, Dan Tapalagă, fostul purtător de cuvânt al Monicăi Macovei în vremea când aceasta era Ministrul Justiţiei!

      Alegaţiile lui Tapalagă sînt de-a dreptul psihiatrice. Și în cazul lui Tapalagă, legat ombilical de Monica Macovei, este absurd să dai cu zoaie în simbolul Pieţei Universităţii doar din speranţa iluzorie că acel Ciprian Ciucu, candidatul partidului „M 10”, va avea mai multe şanse! Adică Marian Munteanu este un pericol pentru România, nu Monica Macovei, care a lansat în Europa „lovitura de stat” din 2012, prin care România a avut atât de mult de suferit? Oricât de mare bine i-ar fi făcut Monica Macovei lui Dan Tapalagă, mai exact soţiei acestuia, totuşi, ceva mai mult discernământ pentru cineva care se pretinde jurnalist n-ar strica. Altfel, ţipătul ăsta de groază în faţa candidaturii lui Marian Munteanu nu este decât o jelanie care seamănă cu linsul rănilor unor câini răniţi în gard!
    • +1 (13 voturi)    
      Partial corect! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 5:00)

      Hohey [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      Este suficient sa-l asculti si sa iti dai seama ca MM nu este un extremist...poate un patriot.

      Din pacate, pentru el...a facut citeva greseli, din pacate, majore: asocierea cu Magureanu care implica aparentul success (afaceri/financiar) in viata de dupa 1990, apropirerea fara explicatii...cu miscarea legionara...otodoxismul dus la extrem.
    • -1 (1 vot)    
      Dupa cum spuneam, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 19:05)

      vasilachi [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

      Ieri intr-un comentariu care nu a aparut. Domnul Basescu aparatorul statului de drept in viziunea d-lui Tapalaga l-a absorbit complet pe sulfuros. Dar nu e nevoie sa mentionam acest mic amanunt. Cum zic americanii "pick and choose"
  • +3 (43 voturi)    
    ... (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:28)

    pathfinder [utilizator]

    Abureli...
  • +27 (117 voturi)    
    mai uşor cu istericalele monşer tapalagăq (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:28)

    RapceaMihai [anonim]

    De unde atâta isterie cu legionarismul lui Marian Munteanu ?!
    Hotărâţi-vă odată: ori e securist de-a lui Măgureanu, ori e urmaşul lui Zelea Codreanu !
    Şi de când au ajuns evreii şi holocaustologii să dicteze partidelor româneşti candidaţii şi puritatea rasială a convingerilor acestora ?
    Ce, românii dictează Israelului ce candidaţi să propună partidele la primăria Ierusalimului ?
    • -10 (66 voturi)    
      nea Mihaie, uite un exemplu:Iosif C-tin Dragan (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:42)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui RapceaMihai

      el a reunit victorios cele doua. Pretin cu Ceausescu si casier al tovarasilor, pardon, camarazilor amintiti.
  • +12 (82 voturi)    
    PNL e de ras. Dar e bine ca-l ajuta pe Nicusor Dan (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:35)

    zzztop [utilizator]

    Cand ai un candidat atat de serios si competent ca Nicusor Dan care a dovedit ca este implicat si cunoaste problemele Bucurestiului si tu vii si propui pe domnul Marian care probabil se mira si el de ce se intampla. asta e comdie deja.
    • +1 (61 voturi)    
      hei (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:54)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Nu stiu de M. Munteanu ce idei are acum, dar Nicusor Dan e reprezentantul tagmei de eco-comunisti si papagali care copiaza toate ideile stupide din Vest.
      • +6 (28 voturi)    
        Wow (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:43)

        Stely09ct [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Ce tampenii ai putut sa scrii. Orasele alea din Vest de care te minunezi tu cu gura cascata in concedii s-au dezvoltat exact cu ''ideile'' alea stupide preluate de Nicusor Dan. Adica dezvoltare urbana sustenabila, protejare cladiri istorice, spatii verzi cat mai multe, servicii publice eficiente, etc.
        Presupun ca tu esti multumit cu ideile pur romanesti vanturate de primarii Bucurestilor din ultimii 25 de ani care au facut capitala sa arate ca o cocina de porci in comparatie cu orasele din Vest.
        • -5 (15 voturi)    
          ??? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:11)

          LeeView [utilizator] i-a raspuns lui Stely09ct

          Ai mai vizitat un parc din Bucuresti in ultimii 2-3 ani ? Arata muuuult mai bine decat parcuri din alte capitale occidentale.
          • -3 (5 voturi)    
            Dar dumneavoastră ați mai fost, (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 13:39)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui LeeView

            de exemplu, prin parcul Herăstrău să vedeți cât de plin este de construcții și statui hidoase (capetele de politicieni europeni de pe fosta alee a trandafirilor) ridicate pe locul pe care au fost pomi, flori și iarbă?
        • +4 (14 voturi)    
          haha! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:01)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Stely09ct

          Orasele alea din vest nu mai sint de mult ce-au fost odata! In Londra sint cutii de McDonalds, hirtii si pungi chiar si prin autobuze pe jos. Cum vireaza autobuzul la stinga sau face vreo frina, te si trezesti cu un sos de ketchup pe pantofii tai. Ajungi in niste cartiere de nu-ti dai seama daca esti in Pakistan sau in Siria. Iar de spatii verzi nici nu mai mentionez. Compara tu Hyde Park-ul din Londra (care e cit de cit mare si emblematic) cu parcul IOR din Bucuresti. Diferenta ca de la cer la pamint si nu in favoarea celui londonez.
          • -2 (4 voturi)    
            Dar cu Moskva nu se compara, asa-i? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:50)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            .
            • +1 (5 voturi)    
              Pe drept vorbind... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:08)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              N-am fost acolo ca sa-ti pot raspunde. Dar din poze, metroul lor arata foarte elegant. Nu stiu cum sint parcurile. Tu, in schimb, ce parere ai de fetele moscovite? Sau cumva le preferi pe americance ca-s mai aratoase? Asa-i ca e greu sa te decizi?
        • 0 (2 voturi)    
          O cocină de porci (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 13:42)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Stely09ct

          plină de garduri și borduri triple la trotuare.
  • +18 (92 voturi)    
    Argumente (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:37)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Sunt argumente izbitoare ce confirma falsificarea istoriei romanilor. Ni se atribuie crime ce nu au fost comise. Cat de departe se poate merge cu minciuna si autovictimizarea?
    Articolul de fata este o dovada de atitudine partinitoare a autorului si de esenta antiromaneasca. Nu este aceasta pana la urma o instigare la ura/violenta prin denaturarea adevarului?
    • +4 (54 voturi)    
      la loc comanda! (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:46)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      asta e genul de nationalism promovat de Tapalaga si GDS.

      nationalism, dar sa nu suparam cumva vreun domn evreu.

      as vrea sa castige Nicusor Dan, insa nu bagat pe gat de servicii cu orice pret.

      M Munteanu nu mi-a fost simpatic niciodata, dar ce se intampla acum e prea mult.

      in loc sa discutati despre Firea, care este pur si simplu o catastrofa, atacati non stop PNL, doar pentru ca nu vor sa-l sustina pe omul serviciilor....si da, sigur, toti legionarii au fost odiosi

      partea proasta pentru unii este ca se va intoarce impotriva lor aceasta campanie antiromaneasca, deja e prea mult.
      • -5 (27 voturi)    
        pai, (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:57)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui gic

        daca-l sustinea pe Munteanu, precis spuneai ca e pt. a nu o supara pe Merkel!
      • -14 (36 voturi)    
        Amice (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:19)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gic

        a spune ca cine e antirecrudescenta ideologiei criminale legionare este campanie... e o porcarie si-o minciuna. Cine e pro legionarism e de fapt anti roman. Nu te mai cazni sa faci echivalarea intre cele doua.
        • +32 (54 voturi)    
          Noica, Eliade au fost anti romani, da (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:44)

          gic [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Tutea, Blaga, Cioran si lista poate continua...
          toti au fost antiromani.

          nu stiu care este idiotul dintre noi.

          bine ca este un institut plin de "romani" care ne explica pe indelete cum trebuie sa fii bun roman.

          ce se intampla zilele astea este deja prea mult!!!
          • -2 (16 voturi)    
            Bei, nu-l baga in ciorba pe Blaga (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:10)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gic

            mai pune mana pe carte ca habar n-ai.
          • -6 (20 voturi)    
            Second, marele 'telectual Tutea (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:12)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gic

            ce carti a scris cat era in viata? Sunteti varza si zgomotosi.
            • -2 (6 voturi)    
              Corect ! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:14)

              purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Daca baiaetii au ajuns sa-l compare pe MM cu Blaga, Tutea sau Cioran, este clar ca habar nu au despre ce bat 'la Tasta.
              • +2 (2 voturi)    
                Nu e vorba de comparatie... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 18:38)

                GOG [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

                Tzutzea era peripatetic, si ia spune matale ce editura l/ar fi publicat... daca nu ai pus mana pe nici un manuscrtis de al lui, crede/i pe altii care au avut asa ceva in mana, dactilografiat in anii 70...Oricum greu de citit, dar cand il ascultai nu/ti prea venea sa pleci...(in Cismigiu il puteai intalni nu la CC al PCR, sau academie)

                Blaga asta parca a scris ceva filosofie,, iar in una dintre cele 4 trilogii era o carte Spaţiul mioritic, si tot el a zis si ca Vesnicia s/a nascut la sat!, dar nu in asta de acu...
                Si nu e vorba de comparatie ci de consideratie..Asa ca ceea ce iubesti nu arata ca te compari ci cam ce fel de om esti...
                Daca asculti manele esti doar manelist, nu bogat, renumit ca Florin Salam sau dreacu stie...
          • +5 (29 voturi)    
            corect! (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:53)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui gic

            Hotnews si serviciile din spate ar trebui sa stie de teoria underdog. Cind lovesti cu atita ura intr-un personaj, restul oamenilor ajung sa-i ia apararea in fata ta. Si uite asa te poti pomeni cu el votat ca primar al bucurestenilor. Pe mine deja m-a cucerit omul, nu neaparat prin istoricul si declaratiile sale (am observat totusi ca are spirit de leadership, nu ca Nicusor Dan care are o alura de tocilar, vesnic pus pe reclamatii si niciodata neconstruind nimic), ci mai ales prin vrajba care s-a format in jurul sau. Evreii au sarit ca arsi, la fel si englezii, toti pupincuristii Bruxelles-ului, ONG-urile lui Soros...
            • -3 (17 voturi)    
              Daca mai aveam vreun dubiu- Rusia (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 0:01)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

              scrie pe tine si pe voi.
              • +1 (17 voturi)    
                Eu in schimb n-am avut niciun dubiu in privinta ta (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 0:21)

                cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                Soroist scrie pe tine!
                • -1 (3 voturi)    
                  De ce nu-i place lui Putin Soros? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:51)

                  Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

                  .
                  • 0 (4 voturi)    
                    pai... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 17:04)

                    cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                    fiecare e invidios pe celalalt pentru citi spalati pe creier are. Eu sint recunoscatoare ca am suficienta minte si verticalitate sa nu ma incred in niciunul. Tu poti sa spui acelasi lucru despre tine?
          • +1 (1 vot)    
            cel (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:31)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui gic

            putin stupida com0paratia.
        • 0 (12 voturi)    
          eroare (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:37)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          cine e "corect politic" si pro-corporatist e antiroman
      • +4 (8 voturi)    
        De acord! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:35)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui gic

        HN oricum nu conteaza decat pentru oameni instruiti care i-l simpatizeaza pe MM ( al doilea MM dupa Monica Macovei).

        interesant cat de invesunat e Tapalaga. inca o dovada ca strainii controleaza pana si mintile romanilor nu doar economia.
        • -2 (4 voturi)    
          Alo !! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:18)

          purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

          Cam asta iti imaginezi ca realizezi tu pe acest site...din pacate, pe acest subiect esti pe dinafara, cine Te controleaza, o face bine, zau !
        • -1 (3 voturi)    
          Ai patru clase? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:52)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

          nu stii sa articulezi si sa scrii anumite pronume.
    • +1 (1 vot)    
      exact... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 22:56)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      asta a si urmarit autorul. La fel ca multi alti asa zisi jurnalisti formatori de opinie. Ei sunt un cancer pentru societate. Mint cu nerusinare zi de zi falsificand istoria. Ipocriziile lor pot prinde doar la cei care habar nu au de istorie.
  • -17 (57 voturi)    
    Pentru "PNL" scopul scuza mijloacele? (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:38)

    Maniu [utilizator]

    Chiar asa, cu un astfel de personaj dubios rau si compromis? Pai s-au compromis pe plan european si asta o sa-i coste scump cand or sa mai strige ceva...c
    • +10 (22 voturi)    
      pai, (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:58)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      care scop, sustinerea lui Firea?
      • -2 (12 voturi)    
        Evident (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:09)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        PNL + PSD = USL.(fostul FSN). Romania e in pragul falimentului politic. Cine e in spate, e usor de dedus.
  • +25 (59 voturi)    
    democratie (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:57)

    OvidiuStoica [anonim]

    Sa vedem ce procent scoate si doar apoi putem vorbi.
    E o candidatura importanta pentru a testa opinia publica.
    Democratia "dirijata", democratia "doar daca Insititutul Elie Weisel e de acord", nu e ceva de dorit.
    • -7 (33 voturi)    
      teste (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:16)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Aha, pentru ca alegerile pentru primaria capitalei tarii sunt moment de facut teste de catre cel mai mare partid al tarii.
      Testele se fac inainte de a desemna pe cineva, dl Ovidiu Stoica, de asta exista consultanti politici si institute de sondare a opiniei publice.

      Nu, nu trebuie sa fie democratie "doar daca Insititutul Elie Weisel e de acord" dar in lumea asta iti pierzi credibilitatea daca vii cu indivizi care neaga trecutul, promoveaza obscurantismul si iti sperie aliatii.
      • +7 (17 voturi)    
        Trecutul (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:47)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Marian Munteanu are timp sa invete si sa delege .
        Cand Institutul Wiesel i-a dat binecuvantarea lui Basescu sa candideze la Presedentie acesta nu avea experienta necesara
    • -13 (23 voturi)    
      Apucatii, de pofta rafuielii nu mai vad; (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:20)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      foarte bine, nimeni nu te obliga sa fii destept, mai ales daca nu poti.
  • +1 (19 voturi)    
    ... (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:04)

    pathfinder [utilizator]

    Au venit minusariiiiiii!!!!!
    • -1 (17 voturi)    
      Cine-i mână pe-ăștia-n luptă? Nu Rassia? (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:16)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Dacă Puric e pe lista lui Dughin - Puric care încă din liceu turna la secu - și-acuma-i dă cu creștinismul și cu ”demnitatea” și-n același timp înjură obscen - cum erau înjurați țărăniștii bătuți la beci - în amfiteatre pline de studenți, nu-i greu de ghicit cine sunt minusarii.
      • -1 (3 voturi)    
        ..nu numai Ei (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:22)

        purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Sunt si destui tinerei cu mintea tulbure, cu , dar mai ales far'de prea multa scoala, imaginandu-si cat sunt de... trendy incurajand ideea creatza a pnl-ului cu MM.
  • +21 (43 voturi)    
    E prea mult (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:07)

    cormiz [utilizator]

    Eprea mult , domnule Tapalaga in comparatie ce ati scris despre Firea. Aurel Cormiz Hateg
  • +14 (32 voturi)    
    eu cred ca stia si minte (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:30)

    xanti [utilizator]

    Dupa cum a spus Alinutza ,a fost informat ca MM va fi candidat.
    Probabil a primit un telefon rosu sa se distanteze.
    MM e candidatul comun PNL Gandea dupa vizita in USA.
    Mai mult ca sigur Johannis stia dar dupa cum vede pe pielea lui nu poate fi presedinte de capul lui,are sefi in USA si Israel.
    Imaginati-va ca lua decizii singur singurel cam ce tara de generali aveam.
  • +11 (35 voturi)    
    sa nu uitam (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:41)

    Ike [utilizator]

    ca Marian Munteanu este cel ami mare GOLAN, ceea ce enerveaza la culme PSD-ul.
    • -2 (20 voturi)    
      Eroare gramaticala (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ike

      Nu 'este', ci 'a fost'. A fost si complice cu Magureanu sau, daca o fi adevarat, informator.
      • +2 (4 voturi)    
        N-a fost nici un complice cu Astalosz (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:39)

        SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Dez-informarea trece doar la cei care nu se informeaza. Mai usor cu asocierile brutale.
  • +21 (37 voturi)    
    doar o vorba sa va spun (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:50)

    freejack [utilizator]

    "Vai de voi, cărturari şi farisei ipocriţi!"
  • +2 (26 voturi)    
    Toti cei care se declara pro Marian Munteanu (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:58)

    Susufler0 [utilizator]

    sunt convinsi ca acesta a venit ca o izbavire pt Bucuresti (capitala fiind inteleasa in aceasta chestiune ca reprezentand intreaga tara). S-a vorbit chiar pe acest forum despre felul in care MM va
    influenta aparitia unei noi clase politice, atat de mult dorita de romani. Niciun cuvant despre vreo eventuala abilitate de administrator, despre vreo posibila calitate de a fi administratorul unei urbe. Cand a venit vorba de Nicusor Dan, de Ciprian Ciucu, de Busoi, de Orban sau de Firea, pe aceiasi ii auzeai vorbind de faptul ca unul sau altul dintre cei amintiti, nu are in programul sau cutare sau cutare lucru ; ca solutia propusa pt pasajul cutare e nefezabila ; ca nu cunoaste problemele ELCEN etc.
    In legatura cu toti acestia nu conta filosofia lor politica, ideologia lor, raportarea lor la crestinismul ortodox. Din perspectica cealalta, a celor anti-Marian Munteanu , iarasi avem de a face cu ingustime : Marian Munteanu nu e bun, nu pt ca habar nu are de administratie, nu pt ca nu-l intereseaza sa fie primar (pana sa-l "incurce" DNA pe Orban, lui Munteanu nu i-a trecut prin cap ca va fi liberal si va candida pt Primaria Bucuresti), ci pt ca e traco-geto-pac, protocronist si liber schimbist, ortodoxist si dinamovist si ...tot asa. Putea MM sa fie cel mai bun primar din lume, pe Tapalaga si pe Pantazi si pe cei de la GDS si Dilema Veche (sa ne intelegem am tot respectul pt acestia ca intelectuali dar in problema asta s-au plasat extrem de idealist, de nepractic), nu-i interesa acest lucru. Sunt tipul de oameni care prefera sa li se inunde apartamentul daca constata ca instalatorul pe care l-au chemat are o viziune ideologica absolut opusa lor, ireconciliabila filosofiei lor politice. Iata de ce toata aceasta discutie in jurul lui Marian Munteanu, este o mare capcana in care cad toti aceia care cred ca la iarna o sa-i incalzeasca discursurile nationalist-ortodoxe tinute de Primarul liberal in emisiunile lui Raresel, ori dimpotriva cei care se vor incalzi necrezand.
    • +3 (7 voturi)    
      Faci spumițe aiurea (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:32)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Bun administrator nu inseamna nimic, daca ai fi spus un bun lider da.Un lider construieste o echipa motiveaza o echipa, isi asuma riscuri si se va consulta pentru a trasa o directie .
      • 0 (4 voturi)    
        Bla-bla-bla ...! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 16:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Ce lider, mon cher ? La primarie e primar si urmeaza sa se confrunte cu Consiliul General. Ce riscuri ? Doar nu vrea sa construiasca visul "suspendat" al lui Oprescu ! Atunci am vorbi de riscuri. O echipa, da, trebuie sa-si construiasca, dar mai usor cu "motivatul" sa nu inteleaga echipa ceva gresit. Dumneata, cred ca ai fi potrivit pe post de consilier personal al lui Marian, cumva cum a fost Solomon (Moni) Wigler, pt ca spre deosebire de ala , pari a fi un om cumpatat. Unde mai pui ca , pari a-i intelege cel mai bine filosofia , ideologia, ideile
        politice.
        PS. Altfel spus, liderii cei grozavi cu directii sunt cei mai potriviti sa li se scurga bugetele printre degete, fara sa-si dea seama de ce si cum. Administratorii buni nu tin degetele rasfirate , tin palma caus , stiu sigur cat, cum si de ce vor cheltui din buget. Restul, cum ti-am spus la inceput e bla-bla.
        • 0 (2 voturi)    
          Argumente (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 18:38)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Carisma si persuasivitate.un lider trebuie sa aiba si aceste calitati pentru a convinge consilierii din alte partide.. administrator bun poate fi oricine, liderul se naste lider , ..un administrator bun cu banii in mana si fara sa-l asculte nimeni va fi legat la mani (Nicusor Dan ).
          • 0 (2 voturi)    
            Usor,usor, ca nu mai vorbim de carisma (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 20:19)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            lui Marian Munteanu din timpul Pietii Universitatii. Si el si noi si timpurile s-au schimbat. Ce carisma iti trebuie in fata unui consilier general burtos (chiar din partidul tau fiind), care are un smen cu altii consilieri, smen care nu se pupa cu interesul tau de primar general ? Persuasivitate... O are MM ? In ceea ce-l priveste pe Nicusor Dan, problema lui cea mai grea , daca ar iesi primar, este ca n-ar avea prea multi consilieri si ar avea un Consiliu General ostil. Asta nu inseamna insa, din punctul meu de vedere , ca nu trebuie votat. Carisma nu stiu cata are, dar persuasiv in acesti ultimi 7-8 ani s-a dovedit a fi.
  • +6 (18 voturi)    
    Va agitati ca spray-ul toti ! (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:04)

    PopGeo [anonim]

    Ce-i cu atatea aberatii pe voi? Va agitati pentru un fleac, e vorba doar de primarul bucurestiului nu de Presedintele Romaniei, ca sa merite macar disecat subiectul... PNL = 0 iar PSD = - ∞, prin urmare Base va castiga la pas !
    • +1 (5 voturi)    
      de la primaria Bucurestiului la presedentie (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:48)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui PopGeo

      Munteanu va fi suficient de articulat ca sa captiveze pentru a fi ales presedinte.
      daca iohannis cu mari dificultati in expresia in limba romana a castigat de ce nu un doctor in etnologie/
  • +16 (24 voturi)    
    stanga si extrema stanga (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:08)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    au dat in clocot.
    au iesit la suprafata o gramada de ziaristi care se credeau de dreapta.
  • +6 (16 voturi)    
    O fi evitat Johannis "pericolul major" (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:17)

    Andradda [utilizator]

    ..pt el insusi si pt distinsa doamna Carmen..
    Dar pericolul pt Romania a ramas batut in cuie.
    Cred ca dl Tapalaga e prea optimist in concluzia sa ca si Munteanu va fi retras.
    Vom vedea.
  • +13 (29 voturi)    
    sa nu ramanem turmentati (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:01)

    MConstantin [utilizator]

    E interesant ca Radu Banciu spune ca Marian Munteanu este cartea Americanilor. Cica PNL nu l-au vrut pe MM, dar SUA a decretat, iar PNL s-a conformat.

    Dar Dan Tapalaga spune ca Ambasada SUA critica propunerea lui M. Munteanu.

    Nu mai stim ce sa credem.

    Rugam Ambasada SUA sa ne spuna daca e OK Marian Munteanu.
    • +4 (12 voturi)    
      :)) (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:00)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      Hai sa facem un sondaj, care ambasadori il doresc si care nu.
      • -5 (13 voturi)    
        Rușii au sărit în sus de bucurie (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 0:11)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        și ai mai zis că l votezi pe Nicușor Dan... dar ai început să uiți ce scrii Dughninovna.
        • 0 (6 voturi)    
          Ma amuzi teribil! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 1:01)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Mai baiatule, am specificat ca nu mai votez cu el, dar tu erai ocupat tinind scorul la ceilalti comentatori, ca un adevarat microbist ce esti.

          De ce nu mai votez cu Nicusor Dan? Pentru ca nu a zis clar daca va da sau nu autorizatie la construirea unei moschei. Deci tipul imi miroase a neocomunism. Inteleg ca are know-howul administratiei, dar degeaba daca nu este mai vocal si mai categoric. Si faptul ca face reclamatii peste reclamatii, nu inseamna ca stie neaparat cum sa construiasca un proiect fezabil. In management, tipologia aceasta a vesnicului nemultumit arata si cealalta fateta, a incapacitatii de a lucra in echipa, de a negocia si de a cladi un proiect de la zero. Am lucrat cu destui perfectionisti d-astia, ca sa cunosc indeaproape stilul lor de lucru, de a nu face nimic, dar de a-i critica pe ceilalti.
  • +13 (27 voturi)    
    extremist (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:01)

    misunel [utilizator]

    ??nu stiu..dar eu cred,ca..pentru-ca ca articolul sa fie complet si obiectiv,poate ar trebui sa ne prezentati si niste luari de pozitii,declaratii ,gesturi ale lui Munteanu prin care sa aratati extremismul asta despre care tot vorbiti ..
  • +10 (20 voturi)    
    e bine (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:15)

    MConstantin [utilizator]

    ca avem un "anti-comunist" maxim, adica Marian Munteanu, dar ce pacat ca e "legionar, ortodox fundamentalist",....

    Nu au gasit si PNL-isti un alt anti-comunist, anti-Iliescu, curat fara sa fie legionar sau taliban sau "dacopat"?

    Poate Marian Munteanu are talentul oratoric sa se lepede de "nationalismul de grota", etc. Atunci D. Tapalaga va pierde.
    Cert e ca MM in zilnica prezenta prime-time nu flutura steagul dac sau ortodox, sa vedem daca poate poza in decent.
    MM daca prinde citeva replici bune, care sa ramana in constiinta populara, atunci se poate lansa in politica mare.
    Parca e mai bun orator ca Gorghiu sau Blaga, dar nu are metafore, comparatii sau epitete a la T. Basescu, nici debit verbal ca D. Diaconescu sau Vadim Tudor. Pare mai citit ca G. Firea sau Nicusor Dan.
    Pacat ca Nicusor Dan se exprima greu, aproape balbait. Are o imagine de curat, dar nu are carisma.
    • +1 (3 voturi)    
      oare conteaza charisma? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 14:41)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      Pe charisma asta a fost votat Oprescu de catre gospodine.
      La prima aparitie m-a dezamagit crunt dar dupa aia a inceput sa mai articuleze cate ceva,dovada ca nu are exercitiul dezbaterilor dar asta se poate corecta.
      Nicusor Dan nu are charisma dar totusi lasa impresia ca e mai pregatit decat MM,Firea si alti candidati.
      O singura vina are ca prea leaga tot si toate de constructiile de patrimoniu.
      Trebuie sa arate ca mai stie si altceva si anume cum sa dezvolti cartiere noi ,parcuri noi cum sa schimbi din temelii transportul in comun,suntem ultima tara din europa in afara de UK in care se urca in autobuz pe toate usile si in care urca toti nespalatii.
  • -7 (15 voturi)    
    purecu' primar (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:52)

    neurino [utilizator]

    Eu as propune sa il lasam pe Purecu' Penelist il slendoarea lui.
    E suficient , pentru aia cu 2 neuroni functionali, sa pui doar frazele sfornaitoare pe cale le scoate si gata.
    Altfel ii facem publicitate gratis si zau daca e cazul.

    Io l-as intreba pe dom' Marian doar daca stie unde e Platforma Magurele si care e "problema administrativa cu aceasta Platforma"! Atat!

    Restul e tacere.
  • +6 (14 voturi)    
    Pentru mai tarziu (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:13)

    munuc [utilizator]

    D-le Tapalaga, va citez: "Ne vom lamuri in timp cu precizie cine si de ce l-a resapat (pe Marian Munteanu, n.n) inventand Grupul pentru Romania si Alianta Noastra - Romania, doua vehicule anacronice si ultra-nationaliste." Ar fi bine (pt. dvs.) sa puteti sustine astfel de aprecieri.
  • +2 (10 voturi)    
    Alesul (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:13)

    PeterBadesco [utilizator]

    Pentru cei care scriu aici ( si in felul lor toti au dreptate )
    Alegeti persoana care a FACUT CEVA BUN , si se vede cu ochiu liber , nu cel ce promite ca o sa faca , stim sigur ca n-o sa faca nimic ,
    Nu conteaza cum il cheama , Marian Munteanu sau Nicusor Dan ,
    Ce au facut domnilor astia ? Ubde ? Cand ?
    Asta este testul final , restul este numai inghesuiala la ciolan ,...!
  • +6 (10 voturi)    
    serban (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:16)

    dum_i [utilizator]

    Serban Tapalaga Primar!
  • +10 (24 voturi)    
    articolul aduce acuze fara a aduce si dovezi (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:35)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dnule Tapalaga,puteti sa ne dati si noua niste dovezi concrete,ca Marian Munteanu ar fi "neo-legionar"?

    Apoi.ca sa mai scurtam un pic discutia,sa trecem la obiect,aveti dovezi concrete,ca Marian Munteanu ar fi facut declaratii sau fapte anti-semite sau "extremiste" ?
    Ca nu ii suporta pe bolsevici,cred ca nu e ceva impotriva legii,atata vreme cat si-a exprimat dezacordul fata de bolsevism prin manifestatii pasnice,iar nu prin actiuni violente.

    Dvs. , dnule Tapalaga,nu aduceti nicio dovada la acuzele pe care le aduceti dlui Munteanu .
    Apoi,fiecare cu parerea lui,sunteti liber sa va exprimati opiniile dvs. despre Marian Munteanu ; iar eu sunt liber sa zic,ca dupa parerea mea,dupa ce am facut suficiente cercetari referitoare la ce a facut si a zis dl Marian Munteanu , e ca opiniile dvs. despre Marian Munteanu,sunt eronate.
  • +5 (15 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:55)

    Vlad-I [utilizator]

    Domnul Tapalaga se ingrijoreaza ca se vor" trezii demonii adormiti ai nationalismului de grota", eu am senzatia ca nationalismul sanatos no adormit era in coma. Ma intrebam cum a fost posibil ca de la piata universitatii acum 26 de ani, studentii sa nu mai iasa in strada decat daca era vorba de subventii la camin (adica de burtile lor). Pur si simplu milioanele de studenti dintr-un sfert de secol, nu aveau constiinta de locul lor in historie si societate. Si dv. stiti bine ca in acesti 25 de ani au fost multe motive pt. care romanii trebuiau sa iasa in strada cu sutele de mii.
  • +3 (13 voturi)    
    Ce treaba au evreii ? (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:02)

    Vlad-I [utilizator]

    Avem, prea putini evrei in ro. si aceia foarte integrati. Nu vad de ce atata zarva de parca am avea risc de razboi civil. Europa este in pericol pe termen lung datorita unor politici gresite, votantii chiar daca au bombonit in casele lor nimeni nu i-a luat in seama pana nu au aratat ca sunt dispusi sa voteze Alternativa. Uite ca acum incepe sa le vina mintea la cap si lui tov. Junker. Roma nu a cazut din prea multa agresivitate ci dimpotriva au devenit prea moi si fircosi.
    • -1 (7 voturi)    
      scuze. (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:46)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ti-am dat un minus din greseala.
  • +11 (23 voturi)    
    Radu Banciu ma unge pe suflet, acum (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:38)

    Metec [utilizator]

    Pe Banciu de ce nu-l cenzurezi, mai Tapalaga?! Afla, baiete, ca sunt de accord cu tot ce zice si ca ma ung pe suflet toate epitetele cu care te gratuleaza. Merci, Radule, o merita cu prisosinta baieteii astia, care s-au trezit filozofii natiei!
  • +9 (21 voturi)    
    ce se face atata caz (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:51)

    Ochiana [utilizator]

    pe tema nationalismului si extremismului lui Munteanu ?!
    Eu sincer nici nu am auzit vreo declaratie de a lui nationalista, sovina etc...poate o fi avand si eu nu stiu ca oricum nu m-a interesat tipul asta deloc.
    Lasati-l sa candideze ca oricum nu-l alege nimeni.


    Toata balbaiala asta cu avem candidat, nu avem candidat creeaza impresia ca efectiv nu mai sunt politicieni care sa candideze. Treaba care oricum nu e departe de adevar.

    Marian Munteanu are dreptul la fel de mult ca oricare om sa candideze la Primaria Capitalei.
    Ca oricum nu o sa castige asta e alta treaba.
  • -3 (11 voturi)    
    PNL continua prabusirea! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 4:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Fatuca Gorghiu se joaca 'de-a Bucurestiul'.
  • +4 (8 voturi)    
    extremism de presa (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 7:19)

    tontu [utilizator]

    E putin cam mult sa-l comparam pe Marian cu Horia Sima, iar pe Klaus cu Adolf Hitler. Sa lasam electoratul sa decida. Cu putin ajutor din partea zeitei Fortuna s-ar putea sa avem in curand un triumvirat demential pe axa
    Washington-Bucuresti-Timisoara=Donald Trump-Marian Munteanu-Lorin Fortuna. Vom avea curajul sa-i votam, sau ne vom speria in continuare de fantoma lui Vadim?
  • +1 (9 voturi)    
    nu se retrage (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:58)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Atanasiu este un berbec fara minte ...
    Postacii deja functioneaza...
    Munteanu raspunde atacurilor....

    PNL este deja pe pozitie perdanta...masurile de siguranta pentru presedinte si servicii au fost luate...

    ... si MM nu se va retrage...
    • +6 (6 voturi)    
      pai de ce? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:19)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Piedone se retrage? Vanghelie se retrage? astia nu au de ce. MM are.
  • +6 (8 voturi)    
    mai obiectiv va rog...... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:17)

    TRABI [utilizator]

    Domnule Dan , imi pare rau .........
    De ce nu faci dumneata un plan , cam ce-ar trebui sa faca Iohannis ? Pe Iohannis l-am ales si-acum el este presedinte .
    Poate c-ar trebui sa analizezi si aspectul diplomatic si strategic international pentru a se atinge si tintele bune pentru tara . Cand s-a dat pe nimic avutia si resursele nationale , n-a mai facut nimeni atata zarva --> si-apoi nationalismul despre care se tot bate toba ,nu-i nimic pe langa ce i s-a intamplat Romaniei din '90 pana-n prezent , am mai ajuns si codasi in Europa la tot ce-ar trebui sa fie normal . Ce concluzii putem trage din aceste reactii ?
    Oricum Munteanu a promis ispravnicie fara furt , cu transparenta in cheltuieli si programe , posibilitatea participarii cetatenilor la hotararile ce se iau pentru orasul lor - Da , unii isi vor pierde furaciunile sub diferite forme-foarte bine pentru banul public . Ce vret mai mult ?
  • +9 (11 voturi)    
    Pro Munteanu (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:50)

    Piru [utilizator]

    Daca erte patriot – este nationalist, daca este credincios este ortodoxist, daca este anticomunist este legionar asa ca de ce sa-l alegem. Mai bine alegem unul de-al nostru care stie cum sa invart lucrurile prin primarie, stie ce se poate lua si de unde, stie cui sa plateasca mai departe, etc.
  • +9 (13 voturi)    
    prea ... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 10:23)

    astronaut [utilizator]

    mult dramatism si multa patima oare pentru ce ? pentru o candidatura a unui concetatean (oricare ar fi el) Culmea e ca nu veniti cu argumente concrete impotriva , veniti cu slogane bolsevice marca neocomunistoida si cu idei imprumutate ( MM , TB , etc), Duceti grija PNL ca vezi dne se ... mai bine ati face daca ati lauda deschiderea fata de socitatea civila a acestui partid , ati uitat ''strada'', ce vor oamenii ? lasati oamenii sa decida si sa aleaga pe cel mai bun , in fond la locale se alege ''OMUL''sau cel putin asa ar trebui sa fie si nu ''IDEOLOGUL'' de partid !
  • +6 (8 voturi)    
    piata universitatii (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:32)

    puiu54 [utilizator]

    E foarte intererant ce se intampla. Marian Munteanu e legionar,KG-ist,securist,varanist,etc.. E o guma buna. Care va sa zica , fenomenul Piata Universitatii, cea mai mare manifestatie anticomunista si pentru democratie de dupa 1990 a fost organizata de KGB,Securitate si Voiculescu&Gadea, adica de Iliescu. Te crucesti nu alta. Pe mine nu m-a pacalit niciodata nimeni. Am trait acele vremuri.Cine se teme de Marian Munteanu? Firea? Firea are mare experienta in administratie sau ce? Hai sa fim seriosi. Sa lasam bucurestenii sa aleaga. MM poate conduce primaria daca a reusit sa conduca Piata Universitatii.
  • +7 (11 voturi)    
    Ce ma indarjeste mai mult .... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:42)

    KTerinca [utilizator]

    .... este tocmai campania furibunda dusa impotriva lui Marian Munteanu de toti acesti comentatori politici, care numai impartiali nu sunt.
    Hai sa fim seriosi, ne luati drept tampiti si incercati prin orice mijloace sa manipulati.
    O tot dati in sus si in jos cu legionarismul, cu anti-occidentalismul, cu mai stiu eu ce, impotriva lui Marian Munteanu.
    Fara sa aduceti dovezi clare, doar scorneli si mizerii din partea voastra si a celor carora le sta in gat o astfel de candidatura.
    Numai ceilallti candidati sunt curati ca lacrima.
    De ce?
    Pentru ca pe unii dintre ceilalti aveti sarcina sa ii sustineti si pe Marian Munteanu sa il denigrati, cu orice pret.

    Votez Marian Munteanu !
    O vor face multi bucuresteni, care nu sunt fraierii vostri, sa se lase manipulati.
    Vom trai si vom vedea.
  • +2 (4 voturi)    
    DleTapalaga candidezi pt locul babei VANGA ? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 21:46)

    andreesanu [utilizator]

    Sa -ti dai cu parerea despre orce a devenit sport national la romani .S-a umplut lumea de jurnalisti si de pureci ,cum nu scapa cainele de purici nici romanii nu scapa de jurnalisti !.
    Unii scriu la comanda !,altii dupa ureche !,dar majoritatea scriu sa se afle in treaba ,far documentare fara argumetatie .
    Dl Tapalaga concureaza mai nou cu baba Vanga prezicatoare de dezastre. Cum vine campania electorala le da la jurnalisti apa la moara sa macine pe unii sau pe altii inainte sa se ajunga la urne.
    Manipulare ,manipulare pe orce cale cu orce mijloace praf te face ,cam asta-i esenta analistilor de
    mahala !!!.
    • 0 (0 voturi)    
      MM (Duminică, 17 aprilie 2016, 10:20)

      MarianClenciu [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      Ziaristii scriu la comandă.Comentatorii scriu la comandă,Serviciile se calcă pe picioare sau trag sforicelele si cu totii intepretăm după ureche.
      Oricum Bucureștiul și bucureștenii sunt o vacă de muls și aici se dă lupta .Cine va fi sau mai bine zis AL CUI VA FI MULGĂTORUL ȘEF și această intrebare și-o pun niște grupări disperate de posibilitatea preluarii orașului de către 1ROMÂN,ORTODOX,CU ORIENTĂRE NAȚIONALĂ. Problema noastră este că nu suntem in stare să judecăm drept și să hotărîm ce ne este benefic și ce nu.Trebuie să hotărască alții.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 18 aprilie 2016, 10:55)

    a.nonim [utilizator]

    Domnule Tapalaga, va jucati cu cuvintele. Exista un singur stat in Europa in care orice pozitie care nu cnvine este taxata imediat, si fara drept de apel, fascista. Mai e nevoie sa spunem care? Si la Chisinau exista o minoritate importanta pentru care daca spui ca esti roman, automat esti considerat fascist. Va place aceasta companie?
    Poate ca Munteanu este nationalist, poate si exaltat religios (desi e discutabil), dar de aici pana la fascist e cale lunga. Argumentele pe care le-ati prezentat saptamana trecuta erau bazate in principal pe articole din presa fesenista a anilor 90, despre care stim cum si de catre cine erau scrise. Daca se va dovedi ca Munteanu a facut vreo declaratie xenofoba (personal nu l-am auzit, dar nu exclud acest lucru) sa lasam justita sa se pronunte.
    Personal imi face impresia unui tip mediocru, in (perpetua) cautare de modele, practic inca o victima a falsificarii istoriei. Nu rezolvati nimic daca folositi aceeasi tehnica de etichetare mecanica si absoluta a comunistilor. E usor, dar nedemn pentru un jurnalist, sa te ascunzi in spatele unor etichete inatacabile. Gasiti argumente care pot si probate si combatute.