Fantoma nationalismului la Opera. Zorii unei noi ere

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2016, 13:25 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
"Afara cu strainii din tara!". Nu, nu muncitorii de la IMGB din 90 au strigat asta, ci angajatii Operei Romane, plus o artista emerita care a debutat in 1954. Si asta se intimpla acum, in 2016. Uriasul paradox e ca, dupa ce Romania a ales ca presedinte un minoritar, tot Romania ii goneste la propriu pe doi balerini de talie mondiala pe motiv ca nu vorbesc romaneste si castiga mai mult decat balerinii romani. Scandalul de la Opera Romana nu e un eveniment intamplator, anecdotic. E o secventa dintr-un film mai lung, care ruleaza deja: renasterea nationalismului si refuzul modernitatii.

UPDATE: La scurt timp dupa aparitia acestui articol, ministrul Culturii si premierul Ciolos au avut reactii publice pe tema scandalului de la Opera pe paginile lor de Facebook.

Mai intii, o scurta recapitulare a evenimentelor de la Opera Romana.

  • Acum doua saptamini, ministrul Culturii, Vlad Alexandrescu, l-a numit pe dirijorul Tiberiu Soare director al Operei Romane. Dupa o zi si o vizita printre balerini, carora o persoana din anturajul sau le-a cerut sa vorbeasca in limba romana (acolo fiind o echipa multinationala), Soare l-a scos pe dansatorul danez Johan Kobborg din functia de director artistic. Kobborg este unul dintre cei mai buni in domeniul sau.
  • La presiunea unei parti a presei si a unora dintre dansatori, Alexandrescu l-a "retrogradat" pe Soare director adjunct si l-a pus pe Vlad Conta director.
  • Conta a incercat o reconciliere cu Kobborg, care amenintase cu plecarea. Kobborg sustine ca Vlad Conta i-a cerut Alinei Cojocaru (una dintre cele mai mari dansatoare din lume, prietena lui Kobborg de mult timp) sa minta in legatura cu un spectacol.
  • Kobborg si-a anuntat demisia luni, 11 aprilie.
  • Marti, 12 aprilie, la un miting de sustinere a lui Kobborg, Alina Cojocaru a fost agresata verbal de mai multi angajati ai Operei, care striga "Afara cu strainii din tara"!. O fosta balerina a Operei, Ileana Iliescu, a acuzat pe Facebook ca strainii au ajuns sa faca legea in Opera Romana.
  • Ministrul Vlad Alexandrescu nu a luat nici o masura administrativa. A declarat pentru RFI ca "eu sunt ministrul culturii. Nu pot să urmăresc fiecare meandră. Artiștii au foarte multe și este normal".

Ca sa intelegem corect scandalul de la Opera Romana, va propun o comparatie.
Seful unul club romanesc de fotbal unde joaca Messi il numeste antrenor pe Piturca. Piturca ii ia banderola de capitan lui Messi pentru ca nu vorbeste romaneste, plus ca vrea sa se puna bine cu fotbalistii autohtoni nemultumiti de banii incasati de Messi. Seful clubului il demite pe Piturca, dar il lasa antrenor secund. Noul antrenor, Puiu Iordanescu, il pune pe Messi sa minta, iar Messi pleaca. Nu inainte ca maseurii, magazinerii si citeva rezerve sa strige la Messi "Afara cu strainii din tara!". Seful echipei de fotbal zice ca astea sint "meandre" de fotbalisti si anunta ca viata merge mai departe. Messi pleaca, Piturca si Puiu Iordanescu ramin, toata presa straina scrie despre o "mineriada" in fotbalul romanesc.

Revenim la evenimente. Impactul lui Johan Kobborg la Opera Bucuresti a fost urias, alaturi de Alina Cojocaru, care avea statutul de invitat permanent. Lumea artistica vorbeste despre o adevarata revolutie, cu un repertoriu care a umplut salile si a atras incasari semnificativ mai mari. Kobborg a adus si dansatori straini. Evident ca au aparut discrepante salariale si nemultumiri in rindul unor artisti si angajati romani.

Aceste nemultumiri au devenit evidente la mitingul de marti seara, cind Alina Cojocaru si dansatorii straini au fost huiduiti de angajati ai Operei. Alina Cojocaru, filmata plingind de toate televiziunile, e o imagine greu de uitat. Aceiasi angajati ai Operei au iesit miercuri la mitingul de sustinere a lui Tiberiu Soare.

Finalul scandalului: Kobborg si-a facut publica demisia, in care vorbeste despre "intimidari si amenintari" ale noii conduceri la adresa dansatorilor, despre temerile privind credibilitatea Operei si a culturii romanesti. Alina Cojocaru a anuntat si ea ca pleaca de la Opera Bucuresti, cu un mesaj pe Twitter adresat premierului Ciolos, cu care se intalnise in privat.

In mesajul pentru premier, Alina Cojocaru a scris ca "am realizat ca tara noastra nu este pregatita pentru ce Johan si eu le-am oferit acesti 2 ani... Pentru mine a avea frica si intimidare nu inseamna a avea o directie inainte, ci are ca unica destinatie - intunericul". Vreo rezolvare in urma intilnirii cu premierul Ciolos? Nu, dar Alina Cojocaru spune ca pleaca din tara cu amintirea zambetului lui Ciolos si cu promisiunea de a se vedea la un pahar de suc.

Vreo ancheta, vreo sanctiune la Opera, la Ministerul Culturii sau la Guvern pentru angajatii care au strigat "Afara cu strainii din tara"? NU.

Vreo reactie publica a premierului, poate chiar a presedintelui (scuzati indrazneala)? NU.

Vreo asumare a dezastrului de imagine de catre ministrul Culturii, artizanul acestui haos? NU, dimpotriva: Alexandrescu spune linistit intr-un interviu pentru RFI ca "din punct de vedere instituțional s-a făcut tot ceea ce este omenește posibil și instituțional posibil".

Vreun lider de opinie in lumea culturala care sa iasa in public si sa denunte obscurantismul periculos de la Opera si de la Ministerul Culturii? NU.

Singura reactie notabila a venit de la Ambasadorul Marii Britanii, probabil unul dintre multii spectatori atrasi in ultimii ani de spectacolele gestionate de Johan Kobborg.

In rest, tacere.

Atentie, acest scandal e cel putin la fel de periculos ca scandalul Poneiul Roz declansat de Antena 3 la adresa lui Patapievici. Atunci am vazut macar o reactie solidara din partea intelectualilor. La Opera, toata lumea buna tace.

Scandalul de la Opera e inca un semn al resurgentei nationalismului de grota (am scris despre el cu ocazia desemnarii lui Marian Munteanu drept candidat al PNL la Primaria Bucuresti). Dan Tapalaga scrie si el despre o lunga secventa de evenimente cu o conotatie nationalista extrem de puternica. Romania e pe un drum gresit si ma tem ca exista oameni sau grupari in sinul Puterii (executiva, legislativa) care urmaresc un scenariu precis.

Daca tacem in fata acestor evenimente, vom avea si noi partea noastra de vina. Toata marile schimbari in rau au fost acompaniate de tacerea vinovata a celor care credeau ca lor nu li se poate intimpla nimic.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
22628 vizualizari
  • -17 (33 voturi)    
    ministru tehnocrat... (Joi, 14 aprilie 2016, 13:34)

    king david hotel [utilizator]

    ne-am lamurit si cu "mitul" asta. Cu presedinte "neamt" mai avem putin.
    • -18 (36 voturi)    
      nenea pantazi (Joi, 14 aprilie 2016, 15:10)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Exista nationalism si nationalism. Iti convine cum se poarta tarile din ue cu romanii de acolo care teoretic ar trebui sa aiba aceleasi drepturi ca orice cetatean european? Mie nu-mi convine. Daca si in Romania urmeaza sa ne scuipe in cap europenii e de rau. Evident nu sunt de acord cu nationalismul promovat de latrine, pesedeu sau monta. Acesta este un nationalism pro rusia dar spre norocul nostru exista si altfel de nationalism ca al presedintelui Iohannis, al PNL-ului sau al Realiatatii tv orientat spre US si Nato. Cine cunoaste vede diferenta. Asa ca nu le amesteca nenea pantazi pentru ca te altfel am impresia ca esti de rea credinta...
      • +17 (31 voturi)    
        Nu de asta e vorba (Joi, 14 aprilie 2016, 15:37)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Nu e vorba de scuipatul de către alți europeni în capul nostru, ci de scuipatul nostru în capul altor europeni, pentru că, vezi doamne, ce dacă sunt ei între cei mai buni în domeniul lor, noi vrem musai să punem români verzi, indiferent de gradul lor de (in)competență.

        Exact asta e naționalism ieftin, de tip Vatra Româneasca-PRM-Antene. Și, când văd ce candidat are PNL la Primăria Capitalei, văd că și ei tind să subscrie la exact același fel de naționalism, așa că nu i-aș pune în oala „naționaliștilor orientați spre US și NATO”.
        • +1 (29 voturi)    
          trebuie puse in context (Joi, 14 aprilie 2016, 16:15)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          ce inteleg eu e ca balerinii straini erau platiti cu salarii mult mai mari decat angajatii romani, pe principiul ”ei sunt straini, nu pot sta pe salarii de mizerie ca noi”, ceea ce a creat multa frustrare printre multi angajati romani, pe buna dreptate.
          E regretabil ca s-a ajuns la asemenea scandari, dar puse informatiile in context, parca se vede altfel..
          Nu i-a apucat brusc nationalismul pe oamenii aia. De ce daca sunt balerina romanca sa primesc un salariu de rahat dar colega (atentie, nu zic una mai buna) sa primeasca salariu ca-n Vest? Oamenii sunt suparati pentru niste motive serioase acolo. Trebuie ascultati.
          • +16 (26 voturi)    
            e doar cerere si oferta (Joi, 14 aprilie 2016, 18:56)

            dan.c [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            Strainul, are alternativa. Daca a venit din Danemarca pana in Romania, el poate sa plece maine in Polonia, nu e mare diferenta pentru el. Vrei sa-l tii? Platesti. Nu? Renunti la el, dar fara faze de prost gust gen afara cu strainii...
            Daca esti balerin roman si muncesti in Romania ce alternative ai? Unde poti sa pleci? Managementul stie ca n-ai argumente in negociere si nu-ti da mai mult. A... iti asumi riscul sa pleci afara, te apreciaza oamenii aia acolo, e alta treaba, te intorci si ceri mai mult.
            Cam asta e. Nimic mai mult. Domnii si doamnele de la Opera mai bine ar incerca sa fie mai buni in ceea ce fac si la mentalitatea pe care vad ca o au, nu le-ar strica nici un contract de un an doi pe afara, sa vada de ce sunt platiti strainii mai bine.
            Arta e universala. Cum poti sa faci arta daca tu n-ai scos capul din cutiuta si nu vezi mai mult decat lungul nasului, eu nu inteleg.
            • +1 (15 voturi)    
              Foarte bine spus! (Joi, 14 aprilie 2016, 21:05)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

              Daca nu sunt multumiti de salarii, de ce nu pleaca unde sunt platiti mai bine? Vrei sa aduci valoare, o platesti. Tot atata spun de romanii din afara. Dar se refera doar la capsunari. De ce nu se uita si la microsoft, atatea universitati unde predau romani si nu cred ca nici unul e mai putin bine platit. Eu stiu un lucru: nu-mi place slariul, am plecat in alta parte. De asta e bine ca in vest nu se cunosc salariile intre salariati. Iti convine bine, nu ai plecat. Nu ma intereseaza cat are altul.
              • +1 (7 voturi)    
                sunteti sau faceti pe naivii (Vineri, 15 aprilie 2016, 9:46)

                andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                eu am trait printre straini si stiu ce spun! voi credeti ca ei ne trateaza fair si ne dau aceleasi sanse ca celor din propria natie?

                adica romanii nu pot la opera lor nationala sa castige cat strainii?

                si nu este bine ca salariille sa nu fie cunoscute de ceilalti salariati.

                chiar aveti mentalitate de sclavi!
                • 0 (2 voturi)    
                  Mentalitate tipic romaneasca! (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:36)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

                  Si eu am trait si traiesc asa, si nu pot sa spun ca am fost discriminat in nici un fel. Deci nici pentru nationalitate. Dar cand spuneam de mentalitatea specific romaneasca, la altceva m-am referit. Si anume, la "capra vecinului". Daca as fi vazut ca respectivii salariati cereau salarii mai mari, conforme cu pregatirea si capacitatea fiecaruia, de acord, i-as fi sustinut 100%. Dar nu, ei nu vor salarii mai mari pentru ei, vor salarii mai mici pentru cei care castiga mai mult. MA mir ca nimeni nu a sesizat asta!
          • -2 (6 voturi)    
            Ei, si? (Vineri, 15 aprilie 2016, 10:29)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            Cu ce e vinovat danezul ca el are un salariu mare (pentru ca este bun in bransa si faimos, ca si romanca Alina Cojocaru) si romanii nu au? Cu NIMIC!!! Dar romanii, in loc sa ceara salarii decente, ii dau afara pe cei care au norocul unor astfel de salarii, Tipic prostesc romanesc!
            • +4 (8 voturi)    
              vrem spitale nu dansatori straini in Romania (Vineri, 15 aprilie 2016, 10:48)

              1001001 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

              dar sa nu fie platiti din bugetul statului !!!! Daca sunt buni sa-si castige bani de pe urma prestatiei lor. Eu nu ma duc niciodata la opera. Sa nu fie platiti din impozitele platite de mine.

              Vrem spitale nu dansatori de opera !
              • -2 (2 voturi)    
                vrei spitale? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 11:51)

                MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui 1001001

                atunci nu construi biserici pe banda rulanta? sau mai bine nu vota hoti? sau recupereaza prejudiciul facut de hoti? cu ce te deranjeaza pe tine ca spectator o cheltuiala care a vandut sala pana la refuz? esti cam propagandist tovarase si gandesti asa cum ai fost invatat in studiourile anteniste.
                • +2 (2 voturi)    
                  Sintem intr-o tara democratica parca? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:29)

                  cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MarinelaMitria

                  Cu ce e mai presus Opera Romaniei fata de Biserica Ortodoxa? Intrebi cu ce-l deranjeaza pe el ca spectator o cheltuiala care a vindut sala pina la refuz. Dar pe tine cu ce te deranjeaza o cheltuiala pentru biserica care umple cladirile bisericilor pina la refuz? Vezi ca nu-ti convine reciproca?

                  Uite asa pot sa zic si eu despre tine ca esti o propagandista, spalata deja pe creier de catre Soros ateul. Iti convine generalizarea si bagatul intr-o cutiuta? Si nu, nu ma uit la Antene, dar tu crezi in continuare ce vrei sau, mai bine zis, ce vrea domnul Soros ca tu sa crezi.
      • +17 (29 voturi)    
        Ciudat (Joi, 14 aprilie 2016, 15:57)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Arta e universala. Mi se pare grotesc sa pretinzi unui balerin sa vorbeasca romaneste intr-o institutie - opera - in care exprimarea se face in limbi diverse oricum. Traditia artistica occidentala e cosmopolita prin necesitatea curiozitatii, iar cei care invoca nationalitatea in actul artistic nu pot fi decat niste simbriasi bigoti.

        Daca societatea romaneasca devine una xenofoba, intoleranta, atunci eforturile unioniste vor fi sortite esecului. E un pret greu platit gandirii optuze.
      • +8 (16 voturi)    
        vesnic nedreptatiti, vesnic victime (Joi, 14 aprilie 2016, 17:06)

        AncaNegreanu [anonim] i-a raspuns lui andreitr

        Categoric se poarte splendid cu romanii de dincolo care sunt de talia si nivelul celor despre care e vorba, de la Opera Nationala din Bucuresti. Sunt sute si mii de romanii afara care lucreaza ca medici, profesori si alte meserii frumoase si sunt RESPECTATI dincolo....aaa, tu vorbesti despre cei care mai fura, mai stau pe acolo ilegal si despre care strainii vorbesc urat? P.S. Cand vorbim despre europeni, sunt acei europeni din a caror munca primim fonduri?
        • -3 (17 voturi)    
          Ia cauta pe youtube (Joi, 14 aprilie 2016, 19:23)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui AncaNegreanu

          Interviuri cu Sergiu Celibidache. Sa vezi in ce limbi erau.

          Is curios la opera DE STAT din Berlin ce limba se vb (pt mine e relevant ca e vb de o opera de stat, in care un balerin roman e clar dezajantajat in cariera din cauza ca nu se poate intelege cu seful, nu cred ca atunci cand au fost angajati engleza a fost o conditie la recrutare).

          P.S
          1. Este incredibil nivelul de pupincurism la tot ce e west european de pe forum asta, is curios cati de aici au petrecut cativa ani acolo, sa cunoasca oamenii ca localnic si nu ca turist.
          2. A doua intrebare care mi se adreseaza intotdeauna dupa "De cand esti aici" este de ce nu vb inca limba locala. Asta asa sa intelegeti ce mare deschidere/intelegere au si ei.
          • +2 (12 voturi)    
            Cred ca ai gresit exemplul (Joi, 14 aprilie 2016, 21:10)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

            Sa zicem ca Celibidache a fost in China. Na indoiesc ca interviul a fost in Chineza. Si aici, nu a cerut nimanui sa vorbeasca in daneza, nu crezi?
            Nu cunosc multi in vestul europei, dar destiu peste ocean. Vezi ce am spus mai sus...
            • -2 (10 voturi)    
              Logica asta (Joi, 14 aprilie 2016, 22:44)

              The Special One [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Deci la un argument concret -artist roman la opera in afara vb limba locala, tu imi bagi supozitii, daca x si y. De unde stii ca nu invata si chineza mai ales daca era de cativa ani ca asta de aici? Imi dai contraargument supozitiii???

              P.S La fel si domnu Pantazi cu analogia cu Messi, daca era Messi era la o opera dintr-o mare capitala europeana, nu in Bucuresti.
              • -2 (2 voturi)    
                A fost si pe acolo si pun pariu cu tine... (Joi, 14 aprilie 2016, 23:33)

                mcris [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

                ...ca va fi.
              • 0 (2 voturi)    
                Care argument concret?? (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:45)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

                Citez: "Interviuri cu Sergiu Celibidache. Sa vezi in ce limbi erau." eventual si "cauta pe youtube"... Ce e concret in asta? Stii ce inseamna concret? Spune tara, link-ul la interviu, dovada ca nu a fost tradus in limba tarii respective (daca e video e mai bine). Daca asa ceva ce ai spus e concret, atunci si eu tot exemplu concret am dat.
              • -1 (1 vot)    
                Am uitat sa adaug (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:48)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

                Ca nu e valabil un exemplu de tara/interviu cu o limba de circulatie ca engleza, franceza chiar germana. Ci tot gen Olanda, Suedia, Norvegia, ceva in genul asta...
          • -2 (2 voturi)    
            o jeanne d´´arc? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 11:58)

            MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui The Special One

            mai sa fie? vezi ca exista un interviu cu Celibidache unde isi acuza maretii omologi romani de distrugerea vietii muzicale de acasa tocmai din pupincurism local.
            interviul este in romaneste asa ca nu ai nevoie sa traiesti in sec XX. trait si lucrat in arta si in vestul european ( nu sufar de adaptari ...temporale) mai mult decat dta. Garantat. stiu ca trebuie sa fii de doua ori mai bun decat ei dar stiu ca ai si conditii de viata de doua ori mai bune decat cei de acasa.
          • -2 (2 voturi)    
            si nu uita (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:04)

            MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui The Special One

            sa verifici si la ce cote pupincurismul local ( dependenta fata de sistem si sef versus onestitate si independenta individuala) este evaluat? din cate imi aduc aminte aveam aceiasi imdependenta fata de sistem precum tarile arabe. danemarca era in top.
            asta spune multe despre valorosul nationalism romanesc.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu nu sunt hoţ (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:04)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui AncaNegreanu

          şi nici n-am stat ilegal în ue. Am fost ca turist iar italienii, nemţii şi englezii s-au purtat de parcă aş fi fost întradevăr aşa cum spui tu. Nu vreau să mai dau detalii dar dacă vrei să-ţi faci o impresie urmăreşte documentarul "Vin românii!" şi atunci vei vedea dacă-ţi convine...
      • -1 (9 voturi)    
        Nationalism PRO ? Pro Rusia ? Pro SUA ? (Joi, 14 aprilie 2016, 17:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Ce legatura are nationalismul cu Rusia sau cu America? Nici una ! In momentul in care amesteci conceptul cu elemente de extraneitate faci o ciorba fara gust. Nationalismul e desantat sau moderat in Romania.
        PS. "Nu ne vindem tara", sau la 25 de ani distanta "Afara cu strainii din tara", nu-mi pare a se incadra in categoria "moderat".
    • +4 (12 voturi)    
      E drept (Joi, 14 aprilie 2016, 15:28)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ca era mai bine inainte cu ministru plastograf si sfertodoct ales in mod democratic de stransura de doctori fara bacalaureat numita parlament.
  • -5 (37 voturi)    
    un interviu cu cineva din tabara contra (Joi, 14 aprilie 2016, 13:35)

    Alex1512 [utilizator]

    Înțeleg că asta este opinia dumneavoastră, dar vă rog sa ascultați ce are de zis și cealaltă tabăra. Practic, singura persoană care a dat declarații este prietena/logodnica lui Kobborg. Din ele reiese faptul că ei au făcut ceva cu totul special, iar ceilalți, cei cu care au intrat în conflict, sunt niște barbari sălbatici.
    In rest, fiecare ne putem da cu părerea.
    • +20 (30 voturi)    
      oameni de cultura (Joi, 14 aprilie 2016, 13:52)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      Asa este, ne cam dam cu parerea la ce s-a intamplat. Dar avem niste declaratii din partea ambelor tabere pe care putem sa le comentam si, eventual sa ne facem o parere.

      Avem odata pe "prietena/logdnica" de care ziceti care mi s-a parut ca a avut o opinie rezervata, destul de matura as zice.

      De partea cealalta avem tabara "oamenilor de cultura" care se pare ca sunt frustrati ca nu s-a vorbit in romaneste (!!!!, deci doamna de cultura nu stie sa vb. o limba straina, si nu e vorba de ceva exotic gen Tagalog).
      Discursul e dezamagtor petru niste "oameni de cultura" as zice ei. Iar reactiile de aparare sunt pe masura: fie se joaca cartea nationalista fie cea mojica ("prietena/logodnica").

      Personal putin imi pasa ca l-a dat afara sau nu (e o chestie administrativa pana la urma in cadrul operei, sa fie sanatosi). Dar la cum s-au coborat unii sa justifice mishcare a.... asta merita o punga mare de popcorn :D
    • +17 (25 voturi)    
      I-au ascultat. Nu? (Joi, 14 aprilie 2016, 14:16)

      NadiaRamasawmy1 [anonim] i-a raspuns lui Alex1512

      N-au fost ascultati ?_Ceilalti. au spus - "Afara cu strainii din tara"


      Au mai patit-o si alti.

      Sub ferestrele.Mariei Curie s-a strigat in Franta "Afara cu evreii din tara " Nici macar nu era evreica, dar era in voga un climat antisemit si xenofob. Cam singura asemanare a Romaniei de azi cu Franta de atunci.

      Domnul Kobborg , este in buna companie.
  • +14 (18 voturi)    
    dar ce aveti (Joi, 14 aprilie 2016, 13:48)

    victor L [utilizator]

    cu Presedintele? el a declarat ca nu vrea sa fie mîrlan.
    Dar mi-a placut formularea: "Vreo reactie publica a premierului, poate chiar a presedintelui (scuzati indrazneala)? NU."
    • +15 (17 voturi)    
      dar urmareste cu atentie! (Joi, 14 aprilie 2016, 15:34)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      E inca incepator in ale baletului, e doar la "pas cu pas". Pana la pas adaugat si pas de deux mai are...
  • -6 (30 voturi)    
    Lucrurile sunt mai complicate (Joi, 14 aprilie 2016, 13:52)

    alin.ivan [utilizator]

    Lucrurile sunt mai complicate față de modul simplist în care le-ați prezentat Dvs. Sunteți un jurnalist bun, îmi doresc să citesc completări scrise de Dvs. la acest articol. Luați legătura cu noua conducere a Operei, posibil să fiți uimit de ce o să aflați.
  • +3 (9 voturi)    
    "scuzati indrazneala" (Joi, 14 aprilie 2016, 13:54)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    da, mi-a placut asta :))
  • +3 (27 voturi)    
    hm (Joi, 14 aprilie 2016, 13:55)

    Xorciser [utilizator]

    Nu inteleg aceasta remarca: "Evident ca au aparut discrepante salariale si nemultumiri in rindul unor artisti si angajati romani.".

    Pe ce baza au aparut discrepantele, pe baza de performanta artistica sau pur si simplu dansatorii straini au fost platiti mai bine pentru ca erau straini? Ar fi interesant de inteles acest aspect.

    Si totusi, cine stabileste salariile balerinilor- directorul artistic care nici nu are functie recunoscuta in organigrama (ca sa pastrez exemplul din articol, Messi stabileste salariul colegilor sai din echipa)? Nu cred. Asa ca nu inteleg de ce s-au spart toate borcanele in capul lui.
  • +12 (34 voturi)    
    Tribalismul (Joi, 14 aprilie 2016, 13:55)

    Megies [anonim]

    E dureros ca oameni carora le e frica sa se schimbe, oameni carora le e teama ca altii mai buni decat ei ar putea avea mai mult succes, castiga lupta asta bazata pe o mandrie infantila. Recent, cineva incerca sa imi explice ca noi, romanii, am fi in stare sa traim bine chiar si fara comertul cu exteriorul. Am fi in stare cica sa producem tot ce avem nevoie. E pacat ca atatia oameni inca nu inteleg ca e mai bine si mai profitabil sa folosesti avantajele aduse de straini si sa inveti de la ei, decat sa persisti in metode vechi. Nostalgia tineretii si durerea imbatranirii au probabil ceva de a face cu acest fenomen, in care ne imaginam ca o trecutul a fost mai bun in multe privinte.
    Mandria nationalismului ne orbeste atat de mult incat refuzam sa vedem cat am furat din cultura europeana. Ne credem creatorii acestui incredibil progres tehnologic si cultural, pe care il luam de-a gata si il promovam ca al nostru.
    E foarte trist ca niste oameni care sunt artisti pot gandi si chiar spune aceste cuvinte "Afara cu strainii din tara".
    • -7 (21 voturi)    
      Nu e vb de niciun tribalism (Joi, 14 aprilie 2016, 15:24)

      MarcelP [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Imi spui te rog daca tie ti-ar conveni sa fii platit de Stat, din banii semenilor tai, cu un salariu de 15 ori mai mic decat un coleg strain care face cam aceeasi munca cu tine?! Sa spunem ca o face cu ceva mai bine, ca e mai cunoscut in breasla, ca oamenii rad mai bine la glumele lui, dar in esenta sa faceti aceeasi munca. Efortul sa fie comparabil. Munca sa fie comparabila. Rezultatele comparabile. Si salariul de 15 - 20 de ori mai mic. :) Cum e cu nationalismul? :) Nu e vb de nationalism aici. E vb de o mare nedreptate.
      punct
      • +4 (14 voturi)    
        maturator? (Joi, 14 aprilie 2016, 16:49)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

        pardon, operator ecologic in Germania e mai bine platit decat cel de la Rosal. Putem sa platim aceleasi salarii? NU, ca nu avem aceleasi venituri la buget. Desi "patriotismul si capro-vecinismul " ar sugera sa taiem leafa neamtului,
        Daca-l aduci pe acel maturator aci, ca sa faca o treaba nemteasca, nu-l platim? sau preferam sa nu vina. Pe logica asta sa plece francezii de la Pitesti pt ca sunt platiti mai bine decat poftesc unii
        • -4 (12 voturi)    
          maturator (Joi, 14 aprilie 2016, 17:45)

          MarcelP [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

          Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca am spus ca e opera de Stat. Exemplul dat de tine e cel putin prost. Francezii sunt firma privata. Ii priveste cu cat isi platesc board-ul. Pot sa le dea 100k pe luna fiecaruia si muncitorii nu o sa comenteze pt ca e FIRMA PRIVATA!!!!!!!
          • +4 (14 voturi)    
            asa si? (Joi, 14 aprilie 2016, 20:13)

            J_W [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

            Sugerezi ca toate companiile de stat trebuie sa ii favorizeze pe romani in fata strainilor? Sau sa le egalizeze salariile numai pt ca sunt romani, chiar daca sunt mai slabi profesional? Sau sa nu mai angajeze deloc straini, indiferent cat de buni ar fi? Este aberant ce sustii, este exact nationalism PRM-ist.
    • +8 (22 voturi)    
      Așa este! E înspăimântător de trist! (Joi, 14 aprilie 2016, 15:59)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Comportamentul celor care i-au gonit pe Alina Cojocaru și pe Kobborg este al unor artiști mediocri încremeniți în proiect, vorba domnului Liiceanu. Arta nu e democratică, acolo cine este exceptional nu poate fi plătit ca unul care nu este. Pentru România plecarea acestei mari balerine a lumii, ca și plecarea lui Andrei Șerban de la conducerea TNB în anii 90, ca și plecarea de-a lungul timpului a atâtor mari artiști români, reprezintă o mare pierdere. Și o dovadă de mare înapoiere culturală și socială.
  • +12 (30 voturi)    
    Tara nimanui (Joi, 14 aprilie 2016, 13:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ROMANIA = tara din care sa pleci si sa scuipi in urma ta. Mediocritatea, mafiotii, coruptii, impostorii, astia da, o duc bine aici. FARA VALORI, ROMANIA VA DISPAREA DE PE HARTA EUROPEI, ĂENTRU CA ASTA MERITA. SA RAMINA NULITATILE, POLITRUCII, HOTII DIN PARLAMENT SI COMPLICII LOR, ceilalti, plecati cit mai e timp.
  • -7 (29 voturi)    
    Ghinion (Joi, 14 aprilie 2016, 14:08)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Spalarea pe creier care ni s-a facut in anii '90 cu Occidentul ni s-a imprimat in ADN. Cum e totusi ca toti expatii sa fie platiti dublu fata de romani pe acelasi post cu aceleasi atributii-exceptie IT unde expatii sunt pe dinafara total-chiar la noi in tara? Si cum se face ca Kobborg este platit din bani publici la o Opera nu tocmai bogata cu salariul unui europarlamentar de la Bruxelles plus drepturi conexe?
    • +5 (15 voturi)    
      e oarecum normal (Joi, 14 aprilie 2016, 15:06)

      croi2001 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Un expat lasa in urma sa familie, prieteni etc, deci trebuie motivat sa faca miscarea respectiva. Si eu am parte de chestii de care colegii olandezi nu au... faptul ca multi dintre noi pleaca in afara si aleg sa se vinda pe 2 lei e o alegere personala.
    • +12 (18 voturi)    
      e remunerata plusvaloarea (Joi, 14 aprilie 2016, 15:12)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      cand ai o agenda prafuita si joci cu artisti loco ai incasari de x, cand repui ONB pe harta artistica mondiala si afisezi nume de renume ai incasari y. dovada si vuietul iscat de "mica" neintelegere si despartire. toata presa internationala a scris despre asta. daca era sa plece din organigrama tovarasa incadrata in 57 nu vorbea nimeni de incident. acum lucrurile se vor calma si prestatorii loco vor recastiga uniform si putin. si publicul la fel.
      • +1 (9 voturi)    
        Absolut de acord! (Joi, 14 aprilie 2016, 16:08)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Dar e îngrozitor de trist! Parcă nimeni nu bagă de seamă comentariile din prfesa străină. Mi se pare grețoasă intervenția Ilenei Iliescu, o dansatoare bună la vremea ei, dar care nu se poate compara cu talentul uriaș și unic al Alinei Cojocaru.
        • +1 (3 voturi)    
          da, presa straina conteaza! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:36)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          S-o ridicam in slavi! Tot aia care-i face pe romani si hoti si cersetori!
      • -4 (8 voturi)    
        Hm (Joi, 14 aprilie 2016, 17:10)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui codo

        La nici o institutie publica de cultura vanzarea de bilete nu inseamna nimic financiar, diversele autoritati contribuind din plin cu subventii pe masura relatiei dintre director si puternicii politici ai zilei!
    • -3 (13 voturi)    
      de acord (Joi, 14 aprilie 2016, 15:17)

      MarcelP [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Exact asta am spus si eu intr-un comentariu mai jos. Daca era opera privata, OK, da-le cat isi negociaza oamenii. Daca e de Stat, ori ridici salariile tuturor cel putin la un nivel comparabil in asa fel incat sa fie echitat, ori le dai si "vedetelor" acelasi salariu sau comparabil cu al celorlalti. Altfel o sa ai catapultari de rosii si oua stricate in capu "specialilor". E absolut normal.
      • +7 (11 voturi)    
        Adica la stat se fie platiti la fel ??? (Joi, 14 aprilie 2016, 17:14)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

        Indiferent de valoare ?
        Pai asta este sistemul comunist, care tocmai a colapsat !
        Ce sa zic, buna "filozofie" !
        • +3 (9 voturi)    
          Cand a "colapsat" comunismul? (Joi, 14 aprilie 2016, 18:13)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          A fost o revolutie, dar comunismul e viu si nevatamat in Romania.

          Daca nu ma crezi, incearca, la stat, sa ajungi in conducere pe la vreo companie, sau intr-un CJ etc. fara pile.

          Indiferent de cat de bun ai fi, n-o sa reusesti niciodata. Mai sus de nivelul de salahor nu ajungi.

          TVR e controlata politic. Antenele si Romania TV varsa propaganda pro-hoti. Jaful national continua. Tariceanu e gata sa ne vanda rusilor.

          Alegerile sunt trucate pe scara larga (Dragnea, blocarea sectiilor, votanti adusi cu masini), mita electorala e la ordinea zilei. Prostimea defileaza cu portretul lui Ceausescu.

          Comunismul n-a incetat.
          • +2 (4 voturi)    
            Faci o confuzie uriasa (Joi, 14 aprilie 2016, 21:21)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

            Confunzi comunismul cu sistemul de pile. Nu e nici pe departe asa, ci tocmai munca egal platita si nu in functie de valoare (dar si altele) erau comunismul. Mai mult, sistemul de pile exista si in vest, si inca bine reprezentat. Numai ca acolo, indiferent de pile, nu o sa promovezi non-valoarea. Totdeauna o sa-mi pun familia si cunostiintele in functii bine platite, DAR NUMAI daca sunt si capabili. Nu o sa risc sa-mi duc firma de rapa datorita pilelor!
        • -1 (5 voturi)    
          da de unde stii tu (Vineri, 15 aprilie 2016, 9:50)

          andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          ca toti strainii erau mai buni si meritau mai mult?

          fusesera adusi de unul de al lor care le daduse salarii babane din bugetul romaniei!

          e jalnic sa luati apararea unor straini in fata compatriotilor!

          strainii nu fac asa si ii stimam pentru asta insa noi ne consideram nationalisti!
    • +6 (10 voturi)    
      aceeasi logica? (Joi, 14 aprilie 2016, 16:51)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      sa o aplicam la Dacia Pitesti. Cum isi permite un francez la Dacia sa castige mai mult decat.... ? Afara cu strainii din tara??? NE STRANGE CAPUL ! ?
      • +1 (3 voturi)    
        da asa ar trebui (Vineri, 15 aprilie 2016, 9:51)

        andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        ai lucrat tu cu francezi si ti s a parut ca sunt de 5 6 ori mai buni ca sa merite salarii de 10 20 de ori mai mari?
    • +3 (11 voturi)    
      mai intereseaza-te (Joi, 14 aprilie 2016, 20:18)

      J_W [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Peste tot in lume expatii sunt platiti mai bine decat localnicii! Si cam in orice domeniu, nu doar in arta.
      Ca nu ti se pare tie corect si egalitarist e posibil, dar asta nu inseamna ca lumea o sa se schimbe pt ca nu-ti convine tie.
      Cu cat ai sa intelegi mai repede ca economia de piata nu are legatura cu moralitatea si egalitatea, ci cu performanta si legea cererii si a ofertei, cu atat iti va fi mai bine!
      • 0 (6 voturi)    
        mai intereseaza te (Vineri, 15 aprilie 2016, 9:54)

        andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui J_W

        tu. expatii sunt platiti mai bine de catre firme private si in nici un caz de 10 ori mai bine ca ceilalti!

        aici e vorma de o institutie non profit platita de la buget si care are o lege de salarizare. nu se aplica legea cererii si ofertei. exista sindicate.

        si pentru ca sunteti ignoranti sa stiti ca in franta salariile inclusiv la privati sunt negociate de sindicate si nu se dau asa cum vrea patronul pe ochi frumosi. sunt indici clari
        • +1 (5 voturi)    
          mda (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:26)

          J_W [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

          Amesteci lucrurile cu "institutia non profit platita de la buget". De ce ma rog trebuie sa fie Opera non-profit, pt ca asa vrei tu?

          1) Nu orice este companie de stat este non-profit. Ai vrea ca Oltchim, Gaz de France sau alte companii de stat sa nu caute profitul doar pt ca sunt de stat? Este evident gresit, trebuie sa caute profitul si sa fie competitive, la fel ca orice companie privata.

          2) Cultura nu este non-profit! Uite-te la Broadway de exemplu, sau la Filarmonica din Viena, salile de opera, ce vrei, este o intreaga industrie in jurul artei si culturii. Este o piata imensa, in nici un caz nu e non-profit.

          Trebuie sa intelegi ca rolul statului nu este sa creeze locuri de munca vesnice si caldute pentru mediocritati. Nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu, acel sistem s-a dovedit falimentar peste tot unde a fost incercat.
          • -1 (3 voturi)    
            mai baiatule (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:51)

            andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui J_W

            eu nu am amestecat nimic.

            opera nationala este bugetara nu pentru ca vreau eu. asa este acum.

            cand o fi finantata privat pot avea ce politica salariala vor ei

            tineti cont ca salariatii din opera sunt afiliati unui sindicat si sunt niste contracte negociate pe ramura.

            voi sunteti niste pafaristi care nu au idee de cum functioneaza lucrurile si va dati cu parerea ca niste habarnisti ce sunteti.
        • -1 (1 vot)    
          nu exagera (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:22)

          MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

          miroase a isterie? salariul unui balerin roman este de 1500 dar exista in mod sigur anumite sporuri si al unui strain de 1000 de euro deci 4500 de lei? plateste mai mult impozit are calatorii mult mai dese si inchiriaza de obicei o locuinta.
          • 0 (2 voturi)    
            hai ca esti funny! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:42)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MarinelaMitria

            Astea sint scuzele tale pentru care un balerin roman e platit mai prost decit unul strain?

            Pentru ca ala strain are calatorii mult mai dese si inchiriaza o locuinta?? Pai si eu am lucrat in strainatate si inchiriam o locuinta si zburam aproape in fiecare saptamina. Dar asta nu insemna ca aveam salariu triplu fata de colegii mei straini!

            Si sa stii ca si dintre balerinii aia romani sint unii care inchiriaza locuinte. Iar restul, care stau cu parintii, stau ca nu au alta optiune.
  • -5 (27 voturi)    
    afisati povestea intreaga! (Joi, 14 aprilie 2016, 14:21)

    cititoare [utilizator]

    De ce nu specificati si ce salariu avea domnul Kobborg? 7,300 de euro pe luna vi se pare acceptabil? Plus inca 30,000 de euro pentru fiecare premiera? Si asta in timp ce restul echipei primeste in jur de 200-400 de euro?
    • +7 (19 voturi)    
      Dinescu, scarbosenia, cat primeste la TVR? (Joi, 14 aprilie 2016, 14:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      ca sa invarta in cratiti? Dar Esca? Dumneata esti "cititoare" si crezi ca excelenta artistica nu are pret?
      • -6 (18 voturi)    
        hei (Joi, 14 aprilie 2016, 15:13)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Cu banii aia, statul ar putea sa plateasca salariii bune la 5 medici.
      • +1 (5 voturi)    
        Frumoasa incercare! (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:33)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Schimbi subiectul cu tvr-ul. Dar de ce nu mentionezi si salariile popilor? Adica vrei sa zici ca e ok sa comiti o nedreptate pentru ca asemenea nedreptati se fac si in alte domenii? Frumoasa logica! Cu gindirea asta a ta, care vad ca predomina mult printre ceilalti cititori hotnews, nici nu ma mira ca sintem un stat asa de corupt!
      • 0 (4 voturi)    
        Iar Esca... (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:34)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        E la privat asa ca nu se ia in calcul.
      • +2 (2 voturi)    
        eu (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:41)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        nu am nevoie de excelenta artistica a lui kobburg si asa cum voi nu vreti ca din impozitele voastre sa se plateasca investitiile de la Catedrala,nici eu nu vreau ca din impozitele mele sa fie platite salarii mari unuia expirat in restul lumii si resapat in Ro!
    • +3 (7 voturi)    
      :) (Joi, 14 aprilie 2016, 15:09)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      "Dar balerinii străini ce caută într-o companie care îi plăteşte cu 200 de euro?

      Vin ca să acumuleze experienţă, fiindcă Opera Română este un teatru care are repertoriu. Spre exemplu, teatrele japoneze nu au un repertoriu aşa de bogat cum avem în Europa. Probabil şi-au găsit un echilibru aici şi au rămas. De multe ori mă întreb şi eu care sunt motivaţiile lor profunde, dar faptul că se lucrează mult şi capătă experienţă poate fi o explicaţie. Experienţa asta îi duce cu o treaptă mai sus sau în alte companii, care îi plătesc mai bine."

      Sursa: http://adevarul.ro/cultura/arte/gheorghe-iancu-coregraf-undansator-nu-trai-cu-200-euro-luna-1_52ecf45cc7b855ff56fc546c/index.html
      • 0 (4 voturi)    
        Pentru ca... (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:28)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Ei nu sint platiti cu 200 de euro, asa cum sint platiti balerinii romani. Ei sint platiti cu 400-600 de euro! De aici vine si frustrarea balerinilor romani!
        • +1 (1 vot)    
          o mica rectificare... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:44)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Balerinii romani sint platiti cu 300 de euro, iar cei straini cu 1000 de euro. Oricum salariu triplu.
    • +6 (14 voturi)    
      7300 e mizerie (Joi, 14 aprilie 2016, 15:14)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      inteleg ca kobborg e un as in meseria asta. adica daca nu isi batea capul ONB avea de zece ori mai mult pe atat in alta parte. o fi venit din dragoste pentru alina. si unul si altul s-au vindecat.
      • -3 (7 voturi)    
        Ok (Joi, 14 aprilie 2016, 17:14)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui codo

        E un as ca balerin, insa nu mai are varsta. Acum e doar coregraf, unde nu stim cat de as este inca. Cert e ca il plateam ca si cum ar fi fost un as adevarat! Asul este insa prietena dansului, care il sustine neconditionat...O fi luat credite?
      • +1 (5 voturi)    
        Un as ca balerin, nu ca si coregraf. (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:16)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Mai invata! A plecat de la Londra, cu tot cu Alina, pentru ca acolo nu l-au acceptat pe post de director artistic. Nu a vrut sa continue acolo ca balerin, pentru ca era peste mindria lui sa ramina acolo.
    • +3 (7 voturi)    
      era mai bine inainte? (Joi, 14 aprilie 2016, 16:52)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      nu a fost adus ca sa redreseze? acum a plecat urmeaza faliment dar tu vei fi fericita ca le-ai dat peste nas.
      • 0 (4 voturi)    
        Falimentul operei? (Vineri, 15 aprilie 2016, 7:52)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        Hai ca esti amuzant! Opera este finantata de stat. Daca era privata dadea faliment de 1000 de ori pina acum, pentru simplul fapt ca unii sint platiti enorm si nu direct proportional cu valoarea lor si cu aprecierea publicului. Dar voi continuati sa aruncati cu banii vostri in toate partile, pentru ca nu-i asa, si hotii trebuie sa manince o piine!
        • -1 (1 vot)    
          suna (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:56)

          MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui cititoare

          a Dr Jekyll si Mr Hyde care le stiau pe toate; si economie de piata , si cum se cheltuie banii si ce este valoare artistica si care sunt preferintele publicului. tare de tot!
      • +2 (6 voturi)    
        Si hai zi-mi ce a redresat? (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:12)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        Ce este exceptional in ce a realizat dinsul? Eu am vazut o coregrafie insipida, cu legaturi ratate si cu desincronizari. Nu mai zic de designul scenei, care era absolut minimalistic, pesemne nu mai erau bani pentru decoratiuni, pentru ca plateau deja niste salarii super-umflate unor incompetenti!
    • +2 (8 voturi)    
      @cititoare (Joi, 14 aprilie 2016, 17:12)

      VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Stimata cititoare, puneti problema intr-un mod pe care vi l-a infipt bine ceausescu si urmasii lui datatori de galeti electorale.
      In economia de piata (in care este si Romania, desi multi angajati de la Stat inca traiesc cu fixatia ca Statul "le da" la toti la fel), plata se face dupa performanta.
      • +1 (5 voturi)    
        N-am trait pe vremea lui Ceausescu. (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:04)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

        Din contra am trait in vest, in capitalism si am lucrat toata viata in mediul privat, in multinationale. Tocmai de aceea imi pasa unde ajung banii mei platiti la bugetul statului. Se dau astfel de salarii absolut nesimtite, fara nici un fel de calcul de Return on Investment, platite de la stat!!! Asta in timp ce doctorii primesc niste salarii de tot risul, ca sint nevoiti sa accepte spagi ca sa traiasca de pe o zi pe alta. Oare cind o sa ajungeti la spital si un doctor o sa va salveze viata, la fel o sa ginditi? Ca el merita numai 400-600 de euro, iar un coregraf de balerini merita peste 7 mii de euro?
    • -1 (3 voturi)    
      Si cu ce este el vinovat? (Vineri, 15 aprilie 2016, 10:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Daca statul nu da salarii decente, cu ce este vinovat danezul? Adica pleaca ma, ca tu prea esti bine platit si ne amintesti noua, prin salariul tau, cat suntem de prosti!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Pai uite... (Vineri, 15 aprilie 2016, 12:21)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Oamenii se revolta, dar sint portretizati ca niste nationalisti inapoiati, cind ei nu fac altceva decit sa-si ceara drepturile pe masura talentului lor, in tara in care s-au nascut. Si va mai mirati de ce pleaca toti artistii romani in strainatate; pentru ca aici sint batjocoriti cu salarii minime, in timp ce sefii lor iau niste salarii colosale.
  • 0 (22 voturi)    
    mai nene (Joi, 14 aprilie 2016, 14:28)

    DrInOrice [utilizator]

    Macar articolul nu e lamentare de batut cuiul mai departe ca a lui Tapalaga. E foarte bine sa fie dezbatut evenimentul. DAR:
    - comparatia cu clubul e fotbal e putin nefericita; un club de fotbal nu este finantat public, si nici nu are vreo importanta globala asupra unui domeniu; daca artistii noi calificati/absolviti etc sunt indepartati dintr-o institutie publica sau tinuti la distanta pe criterii neprofesionale, si nu cred ca limba engleza este criteriu de angajare la Opera, cum e treaba? daca se intampla la cabinetul unui parlamentar nu era acelasi lucru?
    - daca unul a strigat asa ceva, e de criticat evident, dar de ce punem atatea paie in cap? doar pt ca se mediatizeaza in continuare masiv pt ca face audienta pe la TV?
    - de unde stii dumneata, fara sa mergi sa faci un reportaj la Opera inainte de a curge gramezi de articole, ca poate oamenii aia aveau multe nemultumiri iar respectivul nu era vreun dictator?

    E foarte bine sa vorbim despre aceste lucruri aratand insa ca NU etnia, nu limba, nu etc sunt problemele, ci cele adevarate. Asta e intotdeauna calea, altfel nu faceti decat sa purtati curentul.
  • +8 (14 voturi)    
    Masinistii huduie artistii (Joi, 14 aprilie 2016, 14:51)

    Maniu [utilizator]

    asta pute a PSD si mai nou a PNL. Adica traiasca PCR!
    • -3 (13 voturi)    
      Ai sa razi, (Joi, 14 aprilie 2016, 15:20)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      dar daca pleaca un masinist de la Opera poate fi mai grav in desfasurarea spectacolelor decat daca pleaca un balerin.
      • +1 (11 voturi)    
        N-am scapat de dictatura femeilor de serviciu (Joi, 14 aprilie 2016, 15:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        e exact ca-n anii'80. Daca pleaca femeia de serviciu....si chiar au plecat, masinistii, auto, etc. sint in parlament, in "partide".
      • +1 (9 voturi)    
        Sa nu exageram ! (Joi, 14 aprilie 2016, 17:31)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Poate fi mai grav daca stai intr-un nr fix de astfel de muncitori si daca te lasa balta in seara spectacolului. Altfel, il aduci pe cel iesit la pensie pana gasesti un altul. Totusi profesia de masinist nu e chiar atat de rara in Romania cum e,sa zicem, aceea de ikebanist. Si apoi depinde si ce balerin iti pleaca.
  • +3 (21 voturi)    
    o pata mare pe obrazul romaniei (Joi, 14 aprilie 2016, 15:11)

    de-departe-vin [utilizator]

    si pe mine ma ingrijoreaza foarte tare scandalul de la opera romana. dincolo de orice, ma ingrijoreaza pentru ca este simptomatic pentru felul cum gandesc romanii. striga afara cu strainii, in timp ce 3 milioane de alti romani traiesc in strainatate si trimiti bani celor de acasa ca sa supravietuiasca. pe de alta parte cand se face vreun comentariu negativ la adresa romanilor in strainatate, in tara se protesteaza puternic, iar argumentul forte este ca suntem europeni. suntem europeni doar cand vrem, iar cand nu vrem ii dam afara pe straini. ce sa credem? e ipocrizie sau e adevarat ca romanii sufera de autism? daca este manifestarea unui nationalism, atunci cu adevarat trebuie sa ne ingrijoram, pentru ca are toate ingredientele unui natonalism de tip extrem.
  • +1 (21 voturi)    
    Nu aveti dreptate domnule ziarist (Joi, 14 aprilie 2016, 15:15)

    MarcelP [utilizator]

    Acolo a fost o nemultumire mocnita. Oamenii s-au razbunat pe "straini" pentru ca primeau salarii mai mari doar pt ca sunt veniti de la salarii mai mari. Nu contest ca erau mai buni. Probabil. Dar nu asta conteaza. Salariile trebuiau ridicate si aduse macar la un nivel comparabil cu cel al "vedetelor". Altfel, se acumuleaza frustrare si oamenii reactioneaza urat, pt ca e clar ca e f urata intorsatura pe care au luat-o lucrurile.

    Daca nu se puteau creste salariile, atunci trebuia sa se ramana la celeasi salarii (sau apropiate, comparabile) pt toata lumea chiar daca cei cu statut de invitati speciali ar fi renuntat la colaborare.

    O a treia solutie ar fi fost un sistem de departajare, o retributie in functie de numarul de bilete vandute, cumva, desi, fiind opera de stat, era f greu de facut asta.

    Daca lucrurile astea se petreceau in cadrul unei opere private, sau casa de entertainment privata, atunci era cu totul altceva. Asa, din bani publici, nu poti sa dai din pix unuia salariu mai mare fara sa ai asemenea reactii. Si asta chiar daca invitatii au prestatie mai buna.
    • +1 (17 voturi)    
      da (Joi, 14 aprilie 2016, 16:26)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      Din pacate editorialistii prefera sa scrie fara sa mearga sa vada despre ce a fost vorba. Sau sa ignore de ex adevarul pe care tocmai l-ati spus si dvs
    • +2 (4 voturi)    
      de acord (Vineri, 15 aprilie 2016, 9:59)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      sunt stupefiat de ignoranta multora de pe acest site care pur si simplu recicleaza locuri comune si vad nationalism intr o speta in care conationalii lor par a fi dezavantajati.

      oameni buni , poate multi dintre voi nu ati stat printre straini dar vorbiti cu pacat impotriva unor romani care cereau doar egalitate pana la urma!

      strainii nu acorda romanilor niciodata sanse egale sa stiti de la mine! asa ca nu va imbulziti sa dati cu pietre tot in ai nostri!
  • +1 (9 voturi)    
    Nu mai insistați (Joi, 14 aprilie 2016, 15:42)

    Omics [utilizator]

    Să ceri eliminarea discriminării de cetățenie la salarii nu este naționalism de grotă. Eu zic să nu mai insistați. Nu aveți nicio șansă. Olanda nu vrea o țară cu salarii mici în UE. România nu vrea să fie țara cu salarii mici. Ori cresc salariile în România, ori pleacă din U.E.
  • -2 (20 voturi)    
    înăuntru cu străinii! (Joi, 14 aprilie 2016, 16:37)

    Mazeta [utilizator]

    Propun ca și la Hotnews să angajați ziariști străini (mai buni, firește), cu salarii de 100 de ori mai mari. Ce ziceți?
    • +3 (9 voturi)    
      Daca-s mai buni, da ! (Joi, 14 aprilie 2016, 17:18)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nene principiul cu valoarea care trebuie platita, daca aduce castig, iti spune ceva ?
      Ce ne tot sacai cu romanii si strainii ?
    • +1 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:33)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si astia care sunt,tot straini de romani si problemele lor sunt!
  • +3 (13 voturi)    
    oare (Joi, 14 aprilie 2016, 16:44)

    xanti [utilizator]

    Cum ar fi ca UE sa zica afara cu romanii si sa se trezeasca guvernul cu 4 milioane de someri pe cap.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu se intampla, (Joi, 14 aprilie 2016, 17:08)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      deoarece este o chestie reciproc avantajoasa. Romanii castiga acolo, de regula, mai putin decat cetatenii statului respective si mai mult decat in Romania.
      • +1 (5 voturi)    
        ca la noi (Joi, 14 aprilie 2016, 18:23)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        http://www.romanialibera.ro/cultura/arte/ioan-holender-a-tinut-piept-crizei-financiare-la-opera-din-viena-150642

        Asa se face fata crizei de la Viena.
        Nu am vazut niciodata sa se vanda bilete in fata Operei de la noi si nici sa se faca reclama,e un sistem imbatranit.
    • 0 (4 voturi)    
      Pai la tembeli nu le trece prin cap (Joi, 14 aprilie 2016, 17:19)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ei nu se gandesc decat la "capra vecinului".
    • +2 (6 voturi)    
      ar fi bine (Joi, 14 aprilie 2016, 18:32)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cei 4 milioane, pe langa experienta lor in general buna dobandita in Occident, ar crea o presiune sociala care in final i-ar matura pe astia care ne conduc.
  • 0 (12 voturi)    
    O observatie... (Joi, 14 aprilie 2016, 17:05)

    VasilescuA [utilizator]

    Dle Pantazi: interesanta comparatia cu Messi & echipa, dar dvs.uitati sa mentionati un lucru: Opera Romana nu este un club privat si nici o firma privata, ci una de Stat. Si la Stat, chestiile astea cum ar fi competenta, concurenta, talentul, salarizarea in functie de performanta - NU EXISTA. La Stat este un fel de comunism, adica sugem banii Statului si ii impartim, pe cat se poate, in mod egal (avem desigur, niste sefi, directori un pic mai egali decat ceilalti, dar atat).
  • -4 (10 voturi)    
    anti arta (Joi, 14 aprilie 2016, 19:57)

    MConstantin [utilizator]

    Nu stiu despre altii, dar eu nu vreau sa dau banii mei pe mana altora, chiar daca cica ii cheltuie pe arta.

    De aici pleaca problemele. De la faptul ca sint banii nostri cheluiti de niste terti in afara controlului nostru direct.

    Chiar asa: acel strain+logodnica romanca sint mult mai bun decit alti artisti???
    De ce nu fac spectacole in privat daca sint asa buni. De ce mai sta la Opera Romana.
    Si daca se va ajnunge ca la Opera Romana Nationala sa fie majoritar straini angajati pe salarii straine platiti din salarii mici ale romanilor? Eu nu vreau din salariu meu de roman sa platesc salarii europene chiar daca e un mare "artist".

    daca altii vor, treaba lor, dar in privat, nu prin impozite obligatorii.

    De aceea zic iar, Statul nu trebuie sa plateasca artisti. Daca artistii sint buni, sa treaca in privat. Nu e cineva Dumnezeu sa hotarasca ce arta merita sustinuta din banii mei si ce arta nu merita.
  • 0 (12 voturi)    
    Extrapolare anapoda (Joi, 14 aprilie 2016, 20:32)

    I.A. [utilizator]

    Pai sigur, la fotbal si la balet se pricepe tot romanul! Ati asistat la vreun balet la Opera in ultimii 2 ani/ vreodata?! Nu cred. Eu am fost ultima oara simbata, 9 aprilie, la Manon. Citind distributia, la partea artistica sint 10 nume romanesti la 16 straine. Prim solista era romanca , cei 2 prim solisti erau straini : unul a tras o cazatura la o pirueta, celalalt nu se tinea prea sigur pe picioare. Cu toate acestea, va asigur ca toti cei 16 stranieri sint platiti mult mult mai bine decit cei in pozitii similare romani- care sint remunerati mizerabil- fara sa observ absolut nicio diferenta de valoare. Scoala romaneasca de balet e bunicica, scoate in fiecare an balerini foarte bun, din care multi pleaca prin strainatate. De ce sa nu-i platim foarte bine pe acestea ca sa-i atragem? Baletul Operei Nationale nu poate fi FC Barcelona, si comparatia e debila. In plus, cine stie ce alte probleme or fi pe acolo, caci sigur sint, nu e vorba de xenofobie, asta e sigur. Acest coregraf nu a catadicsit sa stea de vorba cu ministrul culturii din Romania, nici cu directorul Operei, schimbat special ca sa-i fie lui pe plac. Alina Cojocaru e o mare balerina dar nu vad care e legatura cu acest subiect, in afara de faptul ca este port parola logodnicului ei, asta inseamna ca Johan Kobborg nu poate fi criticat, pus la indoiala, atins cu vreo vorba?!
  • -1 (9 voturi)    
    Nationalism (Joi, 14 aprilie 2016, 20:58)

    athos64 [utilizator]

    Nationalismul a fost intotdeauna refugiul mediocritatii. De aceea, recrudescenta nationalismului nu reprezinta altceva decat simptomul unui nou avant al mediocritatii, Ceea ce vedem azi in societate reprezinta efectele unor cauze initiate acum zeci de ani. Un astfel de efect este o structura sociala profund modificata, iar unele din cauzele principale o constituie curentul emigrationist care a inceput pe vremea lui Ceausescu, (etnicii sasi din Transilvania), Iliescu, (emigratia dezamagirii, constituita in special de intelectuali, artisti, alti profesionisti cu calificare superioara), epoca post aderare, (emigratia antreprenoriala).
    • +1 (5 voturi)    
      Nationalismul este doar un simptom (Vineri, 15 aprilie 2016, 8:35)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      al unei boli a societatii.

      Uita'te de'a lunugul istoriei: nationalismul apare doar in conditii economice precare.
  • -1 (5 voturi)    
    Imi pare rau sa va contrazic ... (Joi, 14 aprilie 2016, 22:17)

    agentia_cagebista [utilizator]

    dar defapt sunt vremuri de trista amintire -- nu e nici o era noua.
    Ce e distractiv e ca toata lumea se mira: americanii de ascensiunea lui Trump si a lui Sanders; englezii de ascensiunea lui Corbyn si posibilitatea reala a unui Brexit, nemtii de ascensiunea AfD, Mugur cu Dan Popa de sustinerea populara pentru legea DIP.
    Cum bre, cand totu mergea foate bine? ( se intreaba Mugur, cu Angela si cu David) . Bine pentru cine? (se intreaba restul).
    Eu zic ca incepe sa puta tare a anii '30 ... iar anii aia au fost explicati destul de bine de istorici dar se pare ca lectia a fost uitata ...

    Dar dumbneavoastra sa continuati pe aceeasi linie ... nu bagati in seama prostii si fraierii ... stiti voi mai bine!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Corect... (Vineri, 15 aprilie 2016, 10:03)

    taticutu [utilizator]

    Imi place ca in toata demonstratia de " nationalism " al unor romani ( evident ne-europeni ! ) a adus aminte autorul si de perioda " poneiului roz " a lui Patapievici de la Antena ( Latrina dupa unii ! ) 3 , insa a " uitat " un amanunt : Poneiul roz avea pictat pe el o zvastica !
    Este ca nu are nici o importanta ?! In fond este un simbol foarte european !
  • -1 (5 voturi)    
    nationalismul si modernitatea, s..la si prefectura (Vineri, 15 aprilie 2016, 10:38)

    jackalphonse [utilizator]

    De cand nationalismum trebuie criminalizat? Sunt de acord ca nu este ceva bun ce s a intamplat la opera, dar de cand nu mai ai voie sa fii nationalist? Asta este democratia globalista?
  • 0 (4 voturi)    
    ai dreptul (Vineri, 15 aprilie 2016, 12:27)

    nedumeritul [utilizator]

    ai dreptul sa fii nationalist, dar nu uita ca nationalismul etnic exclude din capul locului statul de drept.
    In USA cand spui nationalism se subintelege nationalismul cetatenesc indiferent de etnie, in Europa cand spui nationalism se intelege nationalismul etnic care incearca sa favorizeze etnia respectiva adica nerespectarea legilor sau emiterea unor legi care favorizeaza etnia respectiva.
    Concluzia: ai nationalism = nu ai stat de drept. Ai stat de drept : poti fi nationalist, fara sa afectezi si sa nedreptatesti celelalte etnii.
    • +1 (3 voturi)    
      nu exista "nationalism etnic", este elementar (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:23)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Concluzia este astfel de vrajeli merg la tzatza aglaia nu la omul care a citit o carte macar odata in viata lui.
      Pentru discriminare etnica si de alta natura exista homofobie si rasism. daca iti accepti numai etnia ta ca fiind cu mot in frunte, te numesti homofob. daca iti accepti numai rasa ta, pe langa faptul ca esti homofob, esti rasist. Cam atat.
      Aia cu statul de drept este o prostie. Poti sa consideri ca statul de drept isi bate joc de drepturile tale, dar asta nu inseamna ca nu esti patriot (asa a luat nastere orice miscare de rezistenta).
      • -2 (2 voturi)    
        ai citit probabil mai multe carti (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:46)

        MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        dar le-ai amestecat din greu. poti sa dai dovada de stringenta si sa-ti definesti conceptele? asa ca sa te inteleaga si tzatza aglaia? pacat de citit daca nu te inteleg decat cumpanii.
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:16)

    miculescu-rucar [utilizator]

    "Ca sa intelegem corect scandalul de la Opera Romana, va propun o comparatie. Seful unul club romanesc de fotbal unde joaca Messi il numeste antrenor pe Piturca. Piturca ii ia banderola de capitan lui Messi pentru ca nu vorbeste romaneste, plus ca vrea sa se puna bine cu fotbalistii autohtoni nemultumiti de banii incasati de Messi. Seful clubului il demite pe Piturca, dar il lasa antrenor secund. Noul antrenor, Puiu Iordanescu, il pune pe Messi sa minta, iar Messi pleaca. Nu inainte ca maseurii, magazinerii si citeva rezerve sa strige la Messi "Afara cu strainii din tara!". Seful echipei de fotbal zice ca astea sint "meandre" de fotbalisti si anunta ca viata merge mai departe. Messi pleaca, Piturca si Puiu Iordanescu ramin, toata presa straina scrie despre o "mineriada" in fotbalul romanesc."

    cam confunzi "vaca cu vacanta" autorule! clubul ala de fotbal este o afacere privata,platita din bani privati si "seful clubului"face ce vrea cu banii lui!.
    Opera Romana este o institutie publica finantata din bani publici si problema se pune putin altfel!
    intreb si eu,asa,daca este atat de bun kobburg asta de ce nu se angajeaza la o companie privata,anglofona,sa arate ce poate in mediul privat si in limba engleza?
    • +1 (3 voturi)    
      Iti zic eu. (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:19)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Era balerin la Royal Opera House din Covent Garden, Londra pina in 2013. Atunci a aparut o pozitie de director artistic acolo, pe care nu a obtinut-o. Si-a dat demisia cu tot cu iubita si au venit aici la Bucuresti, unde era cel mai usor sa fie acceptat pe un asemenea post, data fiind relatia sa cu o romanca balerina, care prin succesul sau international, ar fi fost oricind primita cu bratele deschise la Opera Romana din Bucuresti, chiar si cu pretul de a ii fi gasita o pozitie de director iubitului sau.

      Deci raspunsul este ca s-ar duce, numai daca l-ar primi cineva.
      • -1 (1 vot)    
        si? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:51)

        MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui cititoare

        care este problema in afara de faptul ca dtale nu-ti place de Kobborg si vii cu amanunte picante? doresti sa spui ca ce nu este suficient lla Covent garden nu este suficient nici la ONB? trage-o cum trebuie daca vrei sa tragi altfel fasaie
        • +1 (1 vot)    
          Amanuntele picante... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 15:16)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MarinelaMitria

          Reprezinta realitatea in cazul de fata. Si ca sa-ti formezi o opinie clara si echidistanta trebuie sa cunosti toate dedesubturile problemei, nu doar sa asculti ce zice un grup de oameni.

          Omul asta a plecat cu iubita lui de la Royal Opera House in scandal. Aici el face din nou scandal, iar statul roman trebuie sa cedeze la presiunile sale, cind cel britanic nu a cedat? De ce? Si noi de ce trebuie sa acceptam reciclatii lor, cind putem sa investim in propriile noastre talente? Cumva si tu suferi de sindromul de cetatean roman complexat?
    • -1 (1 vot)    
      stat sau privat? (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:49)

      MarinelaMitria [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      orice afacere de stat trebuie sa fie profitabila sau sa asigure servicii de calitate. daca nu o face mai devreme sau mai tarziu intra concedierile in personal deci este timpul sa terminati cu pacaleala ca statul este angajator sigur.