Tara fara cap

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2016, 18:00 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Privita de afara, Romania nu prea exista pe harta. Este o mica tara din estul Europei, cu politicieni slabi si corupti, salvata doar de geografie si mult noroc. In cele cateva zile petrecute in Statele Unite am incercat sa vad politica romaneasca prin lentila celor de acolo, romani stabiliti in Washington sau alti prieteni atasati cumva de tara noastra. Pe Klaus Iohannis nimeni  nu prea stie exact de unde sa-l apuce, cum sa-l abordeze si nici nu se prea intelege ce doreste sa faca la Cotroceni. Nu pare sa fie in acest moment un interlocutor, un partener predictibil ci o aparitie stranie, la fel ca tara din care vine.

Comentam la Washington in compania unui excelent observator al politicii romanesti sondajul de opinie CURS care a anuntat cifre ingrijoratoare pentru un presedinte aflat totusi abia la inceputul mandatului. Am convenit amandoi ca presedintele Iohannis s-a prabusit dramatic in absenta unei opozitii puternice sau in urma unor decizii controversate. A cazut fara sa faca mai nimic scandalos. A ratat ca in tenis, pe mana lui, in urma unor greseli nefortate.

Luati, de pilda, cazul casei pierdute in instanta prin decizie definitiva. Nimic mai neinspirat si rusinos decat incapatanarea de a merge mai departe cu o contestatie in anulare. Intre timp, administratia fiscala din Sibiu a inceput demersurile de radiere din cartea funciara. Asta echivaleaza cu evacuarea oficiala a familiei prezidentiale din casa pierduta. Procesul prin care presedinteleIohannis incearca sa rastoarne situatia si sa-si pastreze casa, apeland la o cale extraordinara de atac, se va termina prost orice s-ar intampla.

Daca pierde, se face de ras pana la capat. In caz de castig, nimeni nu va crede ca a fost pe bune dupa ce trei instante au stabilit ca pierde casa.  O minima inteligenta anticipativa vede ca merge pe un drum infundat si renunta. Este doar un exemplu de greseala nefortata, de inadecvare la realitate, daca vreti, de prostie politica.

Asadar surpriza nu este caderea, toti presedintii incep mandatul sus si de acolo incep sa coboare, mai repede sau mai incet, in functie de ceea ce fac. Or, Iohannis a coborat in viteza tocmai din cauza ca n-a facut nimic, pe fondul unor asteptari majore dupa noiembrie 2014 si dupa Colectiv. In consecinta, seful statului are nevoie de actiune ca de aer, de idei si de proiecte masurabile mai mult decat oricand daca doreste sa evite un impact dur cu solul irelevantei spre care se indreapta vertiginos.

Pentru a schimba perceptia are nevoie si de o echipa consolidata de consilieri. In echipa de acum gasim prea putini consilieri de anvergura capabili sa imprime un nou ritm administratiei prezidentiale. Indepartarea lui Dan Mihalache se produce lent, dar seful administratiei este numai una din probleme. In acest moment, intreaga administratie cu presedintele in frunte reprezinta o problema. S-a instalat la Cotroceni convingerea ca seful statului nu trebuie sa se amestece prea mult in treburile publice, ca e mai sanatos sa fuga de conflict iar de politica sa nu se atinga.

De acord ca vechiul model nu mai putea functiona, ca a tine tara intr-o tensiune perpetua este ineficient. Dar nici caderea in extrema cealalta nu pare sa fie o solutie. Dimpotriva, fuga de atributiile prezidentiale genereaza o stare de confuzie in tot sistemul.

A respinge o numire care sta in atributiile presedintelui, a intoarce o lege nesimtita la Parlament (vezi suspendarea executarii silite in cazul partidelor pe durata campaniei), a lua pozitie in fata unor abuzuri institutionale sau cand Parlamentul face scut in jurul borfasilor inseamna exercitarea functiei in acord cu fisa postului si cu asteptarile publicului. A fost votat sa-si exercite functia in interes public, nu sa fuga de orice responsabilitate in speranta conservarii mandatului. Publicul il sanctioneaza azi, repet, pentru derobarea de puterea cu care a fost investit, nu pentru ca o exercita abuziv.

Daca ramane in modelul impus de Mihalache&co, cu aerul provincial de primar intr-o vacanta continua, presedintele Iohannis nu va avea nici o sansa sa-si revina din picajul abrupt.

La pachet cu presedintele Iohannis performeaza si guvernul Ciolos. Premierul, spre deosebire se seful statului, se misca mult mai bine institutional si politic, dar echipa sa a contabilizat deja cam prea multe rateuri fara ca vreun ministru sa raspunda pentru ele. Au inceput sa apara din nou zvonuri despre o posibila remaniere, dar au mai existat si in trecut si improspatarea n-a mai avut in cele din urma loc.

Daca Dacian Ciolos ramane prizonierul partidelor si al ideii ca in mod fatal nu va putea face mare lucru atunci si increderea in mitul tehnocratului se va spulbera. Partidele nu doresc ca Guvernul Ciolos sa performeze pentru a demonstra ca nu se poate fara ele si fac totul sa-l saboteze.

Vorba unui bun prieten american: nu inteleg ce au de pierdut, in politica e important ca, atunci cand cazi, macar sa o faci de sus, pe mize mari. Jocul acesta caldut, impaciuitor al premierului Ciolos nu impresioneaza pe nimeni, nici partide, nici public intern, nici extern. Si guvernul Ciolos are nevoie de mai multa fermitate si curaj, de ministri care sa-si asume proiecte, iar de cei neimplicati, ageamii si caraghiosi ar fi cazul sa scape rapid. Are nevoie de o schimbare.

In acest moment, luati la pachet, priviti cu detasarea pe care o ofera distanta in spatiu de tara aceasta mica, din estul Europei, presedintele si premierul ofera imaginea dezolanta al unui stat in deriva, in criza de autoritate interna, o tara fara cap pe care, repet, doar geografia si mult noroc o salveaza sa nu cada cu totul de pe harta.

Norocul celor doi este ca asupra proiectelor mari, NATO, UE, parteneriatul cu Statele Unite, nu exista mari controverse interne, ca pot conta pe o oarecare stabilitate politica si economica iar unele institutii, ca DNA-ul de pilda, functioneaza la turatie maxima facand din Romania un exemplu de bune practici in materie de anticoruptie.

Toate acestea - meritul altora, nu al lor - insularizeaza Romania intr-o regiune cu derapaje democratice majore, ceea ce nu-i deloc putin lucru. Asupra celor doi, presedintele Iohannis si premierul Ciolos, nu planeaza suspiciuni de coruptie si nici n-au adus dupa ei camarile flamande de partid. Toate acestea sunt atuuri importante, o buna baza de plecare.

Am inteles, ca oameni sunt total diferiti de predecesorii lor si nu cred ca e un lucru rau, dar politic trebuie sa-si exercite mandatele cu mai multa determinare daca vor sa ramana in joc, sa-si pastreze creditul in fata opiniei publice si prestigiul in afara tarii.


Citeste mai multe despre   









28111 vizualizari
  • +36 (66 voturi)    
    Dacian Ciolos imi place (Luni, 4 aprilie 2016, 18:08)

    zzztop [utilizator]

    Mi se pare foarte profesionist si ca incearca sa schimbe lucrurile unde conteaza cel mai mult, in tarmamul realitatii nu al deciziilor politice. De oameni ca el cred ca are nevoie Romania, o tara latina unde se vorbeste mult si degeaba.

    Iohannis, pentru mine e mereu varianta net superioara lui ponta si practic din ei am avut de ales unul. Dar, oricum am mai mare incredere in Monica Macovei.
    • +8 (52 voturi)    
      Ciolos e mai degraba amator (Luni, 4 aprilie 2016, 18:31)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      In Romania trebuie taiat in carne vie ca se schimbe ceva, or el umbla cu manusele, chirurgicale, sa nu deranjeze...ca e an electoral.
      Johan a prins un loc caldutz, se plimba, si el si prima doamna, parada modei, vorbe putine dar intelepte, timpul trece, leafa merge si gashca securistoida rade si se distreaza pe fundal si-si da bani si drepturi.
      • +6 (18 voturi)    
        Probabil ca-i pare rau ... (Luni, 4 aprilie 2016, 21:59)

        Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Presedintelui probabil ca-i pare rau ca a castigat alegerile. Nu pare sa-i pese ce lasa in urma, sau mai bine zis, nu-i pasa pe ce viitor calca in picioare. Nici macar scuza ca "sistemul m-a invins" nu mai merge. Nu are pur si simplu nici o scuza sa stea degeaba.
        Mai interesant este ca, intr-o tara "normala" partidele ar fi cele care l-ar critica pentru inactivitate, dar la noi, ca la nimeni, toata lumea tace si face.
        • +8 (8 voturi)    
          Iohannis e ca in bancul ala (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:21)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

          Doi politicieni stau de vorba:
          -Nu inteleg de ce ne uraste lumea... Doar nu facem nimic!?!
    • -2 (14 voturi)    
      Iohannis (Marţi, 5 aprilie 2016, 0:53)

      ddoina [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Nu stiu cum se face dar toti am votat Monica Macovei si a iesit iohannis pe locul 2.
    • +8 (8 voturi)    
      Adevarata problema e la Parlament (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:30)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Cu un Parlament corect si competent, aproape ca nu conteaza cine este Presedintele statului sau cine este premierul pt ca amandoi, orice decizii ar lua, pot fi pusi la punct de un parlament care isi cunoaste menirea si ii respecta pe alegatori.
      Dar, cum parlamentul Romaniei nu face altceva decat sa-si apere propriul interes, la o adica chiar amenintand cu demiterea guvernului sau suspendarea presedintelui, sunt slabe sanse ca Ciolos sa poata face ordine in mizeria politica a Romaniei. Cat despre Johannis, el e cu Antenele si cu casele sale. Nu prea are treaba cu ceea ce se intampla in Romania. Adica, el urmareste totul "cu ingrijorare" si...cam atat.
  • +24 (50 voturi)    
    ! (Luni, 4 aprilie 2016, 18:17)

    Kpriciu [utilizator]

    Iohannis nu-si va termina mandatul.
    Țara încă se afundă, așa cum o face din 1989 încoace.
    Nu se-ntampla nimic coerent în niciun domeniu. Niciun progres , nimic. Aceiasi politicieni, aceiasi hoti, care nu pleaca, ba mai mult, devin tot mai tupeisti; aceeasi coruptie impotriva careia lupta tot mai mult DNA, dar fara prea mare efect. Peste tot insolvente, datorii la stat, companii in pragul falimentului, taxe tot mai mari impuse celor care mai muncesc, infrastructura care nu se dezvolta, procese cu corupti care se intind pe ani de zile, pedepse nesemnificative, prejudicii mari care nu se recupereaza. Cetateni nemultumiti, tot mai multi. Trist si tot mai insuportabil!
    • +8 (14 voturi)    
      ba si-l (Luni, 4 aprilie 2016, 23:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      va termina, exact din motivele pe care le expui matale in comentariu si cu care sint perfect de acord.
      • +4 (4 voturi)    
        Perfect raspuns ! (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:20)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Exact asa va fi - tocmai din cauza asta si-l va termina - si numai dupa aceea se va scufunda in nerelevanta, ca si Constantinescu.
  • +18 (32 voturi)    
    Just (Luni, 4 aprilie 2016, 18:23)

    EugenEugen1 [anonim]

    Excelent articol.
    • +1 (29 voturi)    
      Doar ultimul paragraf (Luni, 4 aprilie 2016, 23:09)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui EugenEugen1

      mi se pare ok. Este o mare , mare diferenta fata de cei dinainte , Faceti o comparatie simpla Iohannis-Basescu, Ciolos-Ponta. Eu zic ca am evoluat mult de la doi indivizi care conduceau tara ca pe propria lor mosie, aranjand oameni in functii pe baza de interese de grup, inconjurati de oameni incredibil de corupti si influentati de amante sau prieteni care dadeau tunuri de sute de milioane de euro in bugetul statului la doi cetateni , nu cei mai sclipitori , dar pe care nu-i poti acuza ca au adus cu ei o camarila de lipitori , nu-i poti acuza ca iau decizii politice in functie de interesele personale ,de grup, sau de partid. Este o difererenta imensa pe care putini o oberva. In rest, sa fim seriosi, Romania nu sta in doi oameni , si nici nu se schimba datorita lor. Romania se schimba in timp, si doar atunci cand majoritatea oamenilor se emancipeaza si ei si aduc la putere altfel de oameni. Doar luand ca exemplu Bucurestiul, si obervam ca nici dupa atatia ani, oamenii nu constientizeaza ca partidele actuale nu au ce sa le ofere si refuza sa gandeasca si altfel si sa voteze altceva. Pentru ca nici macar nu realizeaza ca orasul asta poate arata si altfel.
      • -2 (2 voturi)    
        Comparatie? Este poanta zilei? (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:06)

        adrian1455 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Sa facem o comparatie Iohannis fata de Basescu?? Mare este gradina ta doamne!? Pai ce sa vedem: un amarat de primar, invechit in idei, fata de un inca actual presedinte, prin ceea ce spune si face. Pai diferenta nu este deloc de partea actualului presedinte voiajor. Mai bine sa facem o comparatie la cat de mult s-a ocupat Basescu de tara si de popor si cat de mult este neinteresat Iohannis. Mai fratilor ne trebuie un presedinte tacut si voiajor prin lume, sau un presedinte care sa fie activ acasa cand tara o cere? Pe ce lume traim?
  • +3 (43 voturi)    
    articol dulceag, (Luni, 4 aprilie 2016, 18:28)

    victor L [utilizator]

    sa nu supere pe nimeni. Si cu exemple de risu-plinsu:
    - "Asupra celor doi, presedintele Iohannis si premierul Ciolos, nu planeaza suspiciuni de coruptie".
    Doar coruptia conteaza? falsificarea unor acte pentru a obtine un bun nemeritat la ce intra?
    Mentinerea in guvern a plagiatorului Toba, ori a omunlui de la agricultura plin de "metafore", ce este?
    - "De acord ca vechiul model nu mai putea functiona", si totusi " Dar nici caderea in extrema cealalta nu pare sa fie o solutie. Dimpotriva, fuga de atributiile prezidentiale genereaza o stare de confuzie in tot sistemul."
    Ce va place, dle?
    • -1 (15 voturi)    
      de unde (Luni, 4 aprilie 2016, 20:04)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ai concluzionat ca-i un bun nemeritat ? Cu mai mult decat comoda preluare a enunturilor pafaristilor din toata media, ai descoperi ca e foarte meritat.
      • +8 (16 voturi)    
        pentru ca (Luni, 4 aprilie 2016, 20:40)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

        este o decizie a 3 complete de judecata si este o decizie definitiva. Sau si astia or fi "pafaristi"? nea Mumulea :P
        • -3 (11 voturi)    
          s-a mai vazut (Luni, 4 aprilie 2016, 22:33)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          parca de curand s-a desfiintat o decizie tot definitiva data de o profesionista cu nume asisderea. Dar chiar nu am citit in decizii si motivari ca imobilele ar fi nemeritate, ci cu totul altceva. Deasemenea, am citit si inteles multele decizii anterioare si motivarile lor.

          Citind si testamentul ultimului proprietar legal (Ghenea), constat ca imobilele ar fi ajuns oricum in situatia actuala, cu Bastea si Johannis proprietari, daca statul nu ar fi comis o suita de abuzuri, ceea ce in acceptiunea mea de justitie, inseamna ca imobilele sunt absolut meritate.
          In ceea ce priveste justitia statului roman in materie de proprietate si retrocedari, ma p.s pe ea - cadrul legislativ e facut de infraciori pentru ei, gasca lor pesedista si conservele lor din restul spectrului politic.
      • +2 (2 voturi)    
        domnule draga (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:23)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

        cam cate case ai dumneata,asa din pensia aia mica?
        sau din salariul ala de primar?
        ghinion!

        personal,ma amuza pana acum,ca mai existau cativa care sperau in marirea sa.insa in momentul de fata ma alarmeaza.
        • -2 (4 voturi)    
          pana acum vreo 2 ani (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:59)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Point

          pe masura ce antecesorii imi treceau la odihna si verdeata, am ajuns sa fiu proprietar si coproprietar la 5 case. Nu sunt pensionar, nici primar, nici buticar si nici bugetar. Faptul ca astfel fac parte dintr-o minoritate, nu ma face nici bandit, nici hot.

          Daca ati avea minima dorinta de a emite judecati in cunostinta de cauza si ati sacrifica poate si o zi de documentare pentru a studia modul si succesiunea dobandirii caselor de catre KJ, poate ati constata ca nu-i nimic spectaculos si n-are rost sa fiti frustrat ca soarta nu v-a rezervat destinul altora.
          • 0 (0 voturi)    
            dap,invidia (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:56)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

            imi da tarcoale.caci eu,ca un simplu amploaiat,fara banci pe cap sau alte angarale,cu multe zbateri reusii sa-mi cumpar un biet cotet.
            dar,fiind un om de lume,mai cunosc si eu niste mari bosi,care ca sa vezi,desi au un portofel decent,nu-si prea permit mai mult de doua.
            felicitari,dvs si mult prea maretului.
            cum se spune?la mai multe?
            • -1 (1 vot)    
              de lume ziceti ? (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:12)

              Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Point

              sa inteleg ca sunteti atent cand sa le turnati in pahar ?
          • +1 (1 vot)    
            O filiație fictivă (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:54)

            marki [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

            Ce-ar fi să sacrificați d-voastră o zi pentru documentare? Că, din câte îmi dau seama, nu aveți nici cea mai mică idee despre ce comentați. Asta în cazul (fericit) în care nu comentați cu... folos. Să recapitulăm, deci:
            „Baștea și Iohannis au avut succes în acțiunea lor de revendicare pretinzând că sunt succesorii celui care le deținuse înainte de naționalizare.
            În realitate, nu erau. În baza relației care îi lega de proprietarul istoric al clădirilor, ar fi avut dreptul să revendice maximum o optime din averea lui, nu întregul – așa cum procedaseră.
            După ce lipsa lor de legitimitate a fost descoperită, actul care le consifințise dreptul de proprietate asupra imobilelor – un certificat de moștenitor, întocmit în 1999 – a fost anulat în justiție, în 2005.
            Mai mult decât atât, la mijlocul anilor 2000, ca beneficiari ilegitimi ai acestei moșteniri, Baștea și Iohannis au fost cercetați penal, fiind acuzați de uz de fals – fără să fie, în cele din urmă, trimiși în judecată.”
            Schema care demonstrează filiația fictivă, și alte detalii interesante, aici:
            http://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/
            • 0 (2 voturi)    
              eroare (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:24)

              Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui marki

              Sa va lamuresc pe rand cu opiniile mele, nu cele servite de RiseProject:

              1. Documentele atasate anchetei RiseProject sunt mai interesante decat concluziile prefabricate ale anchetei - este evident ca nici macar autorii anchetei n-au citit sau n-au inteles pe deplin toate documentele atasate. Eu le-am citit pe toate, timp de o zi, chiar si pe cele aproape indescifrabile.

              2. O cercetare penala pentru uz de fals care nu se sfarseste prin trimitere in judecata ce denota ? Sa zicem ca procurorii au fost cumparati cu toate ca analizand documentatia atasata eu as zice ca au facut exces de zel si au insistat precum hienele.

              3. Nicolae Bastea este succesorul legitim al lui Eliseu Ghenea intr-o lume normala. Exista un testament cu semnatura autentica a lui Ghenea, e drept, nerecunoscut dupa codul civil deoarece nu este olograf sau autentificat. Dar, in tarile cu apa calda de unde ne-am copiat codul civil, se cauta solutii exceptionale pentru cazurile exceptionale - cazuri in testatorul se afla pe mare, in razboi sau in situatia in care situatia de fapt nu-i permite sa urmeze procedura. Ghenea nu-si putea autentifica testamentul prin care infrunta nationalizarea la notariatul de stat, la inceputul anilor '60, cand puscariile erau inca pline de dusmani ai poporului. Foarte probabil nici nu a indraznit sa ceara asistenta juridica de teama delatiunii. Daca exista suspiciunea ca a fost fortat sa semneze, a mai trait inca multi ani pentru a scrie un nou testament si a-l invalida pe cel lasat lui Bastea N. - nepotul sotiei sale - dar sa fim seriosi, Bastea N. era singura lui ruda, chiar prin alianta, care avea mostenitori valizi. Sau putem presupune ca Ghenea o fi dorit sa-si lase averea deja nationalizata, statului ?
            • 0 (2 voturi)    
              2 (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:25)

              Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui marki

              4. "In baza relatiei care il lega de propritarul istoric, ar fi avut dreptul sa revendice 1/8", "pretinzand ca erau succesorii ... In realitate nu erau".
              Sesizati o fractura logica ? Deci erau sau nu erau ? Erau, si va spun de ce.
              Cota de 1/8 se aplica cand acel nepot al sotiei predecedate vine la concurenta cu urmasii sotului supravietuitor. Daca este singurul, ia tot. Abia cand nu este nimeni si succesiune este declarata vacanta de catre un notar, statul devine succesor. Deci atat timp cat exista un succesor - statul nu are ce cauta in ecuatie. In al doilea rand, la mostenire vin doar viii, deci sora lui Eliseu Ghenea nu poate participa la succesiunea lui Eliseu Ghenea la momentul in care imobilele au redevenit masa succesorala. Implicit, nici statul roman, succesorul mostenirii ei vacante, deoarece, acum, exista un succesor cunoscut.

              5. "Falsul" (hai sa-i spunem un act ambiguu, caci nu e fals in forma, ci prin omisiune) in discutie a fost folosit pentru a demonstra calitatea procesuala a mostenitorilor lui Bastea N. prin care acestia cereau anularea nationalizarii - adica vreti sa-mi spuneti ca nationalizarea ilegala dupa chiar legile acelor timpuri era normal sa ramana astfel statuata pe veci ? A fost o decizie foarte justa de a anula dreptul de proprietate al statului obtinut in urma nationalizarii ilegale si de aici anularea contractelor de vanzare cumparare dintre stat si plosnitele securiste.

              Mai sunt si alte aspecte de comentat, dar eu mi-am epuizat timpul.
              • 0 (2 voturi)    
                sa nu uiti (Marţi, 5 aprilie 2016, 15:08)

                victor L [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

                sa treci pe la casierie, ca bine combati si meriti un spor :P
              • 0 (2 voturi)    
                Înțeleg... (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:07)

                marki [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

                că opiniile „servite” de Rise Project (una dintre cele mai competente echipe de jurnaliști independenți!) nu sunt pe placul stăpânului d-voastră. Ghinion!
                Și (vorba lui victor L :)), treceți pe la casierie! Poate că „efortul” de a mistifica datele, adevărul, merită remunerat...
                • 0 (2 voturi)    
                  as zice (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:48)

                  Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui marki

                  ca nu aveti discernamant daca opinia mea vi se pare o mistificare malitioasa, concertata si oneroasa. Nu mai comentez insulta, dar va provoc sa enumerati datele si adevarul mistificat.

                  Cat despre RiseProject, prestigiul se castiga greu si se pierde usor. II felicit pentru efortul de pana acum, dar de acum incolo as prelua cu prudenta concluziile lor.
              • 0 (0 voturi)    
                Multumesc pentru aceste comentarii... (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:34)

                IncaUnu [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

                Ma bucur sincer sa constat ca mai sunt (inca?) si oameni cu coloana vertebrala care se documenteaza (neaparat) din mai multe surse si nu "inghit" cu pofta doar informatia servita de o publicatie sau alta, mai ales daca se "potriveste" cu viziunea lor despre subiect. Adevarul doare de cele mai multe ori si trebuie sa intrii de multe ori in rol de avocatul diavolului ca sa incerci sa-ti combati convigerile, sa incerci sa le gasesti o fisura, ca sa poti sa te bazezi pe ceva mai ales cand faci afirmatii care afecteaza sau influenteaza si pe altii. Va multumesc pentru aceste "dezvaluiri" si o sa incerc cand am timp sa ma documentez singur despre subiect deoarece il consider unul delicat.
  • -5 (27 voturi)    
    exercitiu de imaginatie (Luni, 4 aprilie 2016, 18:29)

    xanti [utilizator]

    Castiga Trump,gandeste ca un afacerist si vrea sa reduca cheltuielile asa ca retrage trupe din Europa,isi baga picioarele in NATO ca asa vrea el ,doar e afacerist.
    Ia imaginati un KJ fara sa fie ghidat de USA pentru ca in Europa asa cum vedem Merkel l-a lasat in aer pe micutul neamt.
    Eu cred ca va fi atat de izolat incat va face doar excursii prin Africa,Asia si pe la Polul Nord.
    Pentru "abramburica" va fi ideal mai vede o tara noua.
    Daca castiga Clinton H sa vezi atunci vise de preamarire pe doamna Carmen ,pun pariu ca deja se viseaza Presedinta ceva gen Lula de Silva,Eva Peron sau alta doamna sud americana.
    Varianta 3 e ca KJ sa fie dat jos pentru coruptie ,are deja doua dosare pe rol si oricine ar participa dupa aia din parte PNL e compromis total .
    Opozitia de "dreapta" are o adevarata problema in acest moment.
    • +10 (22 voturi)    
      Gresit, avutia/bunastarea trebuie aparate (Luni, 4 aprilie 2016, 20:18)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum eu am pusca in basement o tara are armata. Oricand se gasesc fomalai care sa atenteze la munca altuia, tristii aia puturosi care vorbesc de egalitate sociala in stilul chiaburul satului sa fie egal cu betivul sau puturosul satului....or profesorul egal cu prostu satului.
      Sorry tovarasi dar socialismul inseamna doar impartirea in mod egal a mizeriei ca bunastare nu prea are.
      • +3 (13 voturi)    
        ce treaba are (Luni, 4 aprilie 2016, 20:42)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Socialismul cu ce a spus Trump , a spus clar el ca om de afaceri vede ca USA cheltuie prea mult.
        Am dat exemplu Trump dar si H.Clinton asa ca mai usor cu trimiterile la socialism erau doar exemple.
      • +3 (5 voturi)    
        gresit, legea, si nu avutia trebuie aparata! (Marţi, 5 aprilie 2016, 7:44)

        van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        atata timp cat legea este este scrisa in asa fel incat sa favorizeze si sa apere munca si initiativa si nu profitul salbatec, impudic si antisocial.
    • -2 (2 voturi)    
      tres bien, Giuseppe, ...allez, continuez :) (Marţi, 5 aprilie 2016, 7:36)

      van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sau: nu castiga trump, si- atunci ii status quo, since Rand is out

      sau: tanti M or nen' tu X ce vine, inca- l vor legana cu drag mereu pi micul neamt, de ce? consumatori.

      azi, milioane 20, potential inca vreo trei tomorrow, c' eshti copil ?!

      habar de fapt n- avem, si de aceea de- aur e tacerea,

      cu cat mai mult tacem, cu- atat mai firoscoshi parem.

      cu cat mai mult parem, cu- atat mai mult parem sa castigam.

      insa cu cat mai mult (numai) prin aparentze castigam, cu- atat mai mult ne balacim si ne- afundam: etic, moral si personal.

      and now, let' s all please raise and then bend over for the Anthem: "ciubuc, aferim, imam-baialdi, sugiuc".

      unde esti tu, Tzepesh- Doamne :))
  • -7 (31 voturi)    
    de ce fara cap (Luni, 4 aprilie 2016, 18:37)

    rochiri [utilizator]

    Justitia a inceput sa isi faca treaba cel mai bine in mandatul lui KJ!
    A avut foarte multe vizite in straintate foarte putin mediatizate. prespun ca nu are lacheii lui Basescu si Iliescu in presa!
    Cititi programul lui KJ si veti afla ce doreste sa faca!
    Sa stiti ca se vede ca hotnews a deviat...si si-a pierdut din obiectivitate!
    • +11 (31 voturi)    
      Lasati-l baiului de program (Luni, 4 aprilie 2016, 19:09)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Programul se citea in toamna lui 2014. Dupa 15 luni de mandat, nu ne intereseaza "ce doreste sa faca", ci ce a facut. Si de facut, Klaus Iohannis, n-a facut nimic. Singurul lui "merit", daca va consoleaza, e ca n-a facut nici nimic rau, cum s-ar fi intimplat daca VV Ponta cistiga alegerile.
      • +5 (13 voturi)    
        n-a facut nimic rau (Marţi, 5 aprilie 2016, 0:02)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        dar afirmatia ca o hotarire judecatoreasca definitiva este un moft administrativ, facuta cind cu evacuarea latrinei trei, unde o incadrezi matale, la fapte bune?
        Nereturnarea unor legi ticaloase de tip uselist cam ce fel de fapta o fi?
        • +3 (5 voturi)    
          CALM (Marţi, 5 aprilie 2016, 7:21)

          sun [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Cu justitia mai incet ca nu stiti cat de curati sunt judecatorii sau mai degraba cat de ticalosi sunt! sa nu ajungeti acolo!
          • +4 (4 voturi)    
            corect (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:56)

            van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui sun

            si de aceea, primul pas ii de a se- asigura ca

            1 exista Lege.
            2. Legea nu- i stramba, ci neaparat oarba.
            3. e Legea inteleasa si larg ingaduita, pentru c- atunci, si doar atunci sunt sanse ca sa fie de asemeni respectata si iubita - chiar si de stra-stra-stranepoti

            nu pot decat s' admir, din umbra nucului batran, intelepciunea celor care- au scris in 1215 Magna Charta, sau cea a celora care- n sfarsit de secol optushpe au stat pe kur pe gratis - ba mai mult, pe banii lor - scriind un text destul de scurt - dar indeobste nu prea rau, daca- l citesti la o distanta indeajuns de mare de la Dambovita
    • +3 (23 voturi)    
      Avem si troli de Cotroceni? (Luni, 4 aprilie 2016, 19:19)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Asta e ceva nou! Dupa lipsa de argumente relevante nu pot deduce decat ca ori esti un trol cotrocenean, ori unul din elevii care o admira pe profesoara lor de engleza, dna.J. Merg pe prima varianta, liceenii de azi sunt prea inteligenti ca sa argumenteze asa. Auzi argument, faimoasele vizite in strainatate! Parca n-ar fi ras lumea destul de visele de calatorie "dintr-o viata anterioara" a prezidentului. Macar un "cap limpede" care sa-i scrie discursurile putea sa-si gaseasca.
    • +11 (23 voturi)    
      Umor involuntar? (Luni, 4 aprilie 2016, 20:43)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      1.„Justitia a inceput sa isi faca treaba cel mai bine in mandatul lui KJ!”
      Și care ar fi aici meritul lui Iohannis? Că în afară de „urmărit cu atenție”, de contemplat, zero acțiune. Sau reacțiune.
      2. „Cititi programul lui KJ si veti afla ce doreste sa faca!”
      Asta-i tare de tot. Și când are de gând să înceapă să facă „ce dorește să facă”? Mai crede cineva în lozincile lui Iohannis? De un an jumate, tot așteaptă bieții români să vadă: a. măcar un lucrușor „bine făcut” („educația, sănătatea vor fi prioritățile mandatului meu”, vă amintiți?). b. poziții ferme în fața nenumăratelor abuzuri ale penalilor din parlament. c. vreo reacție, ceva, la dezvăluirile îngrijorătoare ale presei de investigație (à propos, de exemplu, de miniștrii Tobă și Curaj, numiți și „ocrotiți” (se pare) la sugestia părintelui de taină, Mihalache. Caz în care, domnul Cioloș nu mai are nici un cuvânt de spus.
      3.„A avut foarte multe vizite in straintate”. Aici ați nimerit-o. Perechea prezidențială s-a întrecut pe sine însăși. Au reușit chiar să ajungă în locuri la care au visat în viețile anterioare :) :)
      Dar cine-i de vină că nu și-a mediatizat vizitele în străinătate? Și ce rezultate răsunătoare au avut ele? Și, că veni vorba, din buzunarul cui este plătită doamna Iohannis să-l însoțească de fiecare dată, peste mări și țări? Și cum reușește, oare, doamna profesoară să-și țină orele la școala unde (teoretic) încă predă? Întrebări retorice, știu.
      • -2 (6 voturi)    
        La punctul 1 (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:50)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Exact asta este meritul: ca nu a intervenit in niciun fel in justitie, adica exact asa cum trebuie, fara nicio actiune si nicio reactiune, fara apucaturi de tatuc care se pricepe si la asta. A numit-o pe Codruta si a lasat-o sa-si faca treaba, fara sa-i dea si lectii despre cum si cu cine si asupra cui da sau nu.
      • +1 (3 voturi)    
        vai... (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:33)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui marki

        politica lui Iohannis este un fel de "sa vedem , sa vedem ... a zis orbul"
  • -8 (26 voturi)    
    Ordine noi (Luni, 4 aprilie 2016, 18:38)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cu alte cuvinte daca nu executa ce vine de la Washington si s-o lase mai moale cu Berlinul atunci el va fi linsat mediatic.
    In mintea autorului articolului nu conteaza cine are majoritara parlamentara ci trebuie sa iesi in fata sa creezi scandal indiferent ca o faci in zadar
    • +8 (18 voturi)    
      Asa zici tu? (Luni, 4 aprilie 2016, 19:45)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ca faci scandal daca se contesta niste legi la CC? Si este in zadar? Poate ca legea aia cu pensiile 'alesilor" daca era contestata la CC nu se mai punea in aplicare, asa cum a fost si in cazul "alesilor locali". Dar cine sa o faca? Si alte, multe alte legi si situatii. Dar de, de la prosti nu ai ce cere.
  • +13 (19 voturi)    
    Marii barbati de stat se gasesc greu (Luni, 4 aprilie 2016, 18:39)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca trebuie gasiti dintre cei dispusi sa faca politica . Iar cind ei apar , n-au destula putere , caci ne-am croit o Constitutie conceputa nu sa genereze guverne puternice ci sa impiedice o prea mare concentrare de putere in mina unui om . Daca omul acela e un bandit , abordarea aduce avantaje , dar daca este un adevarat barbat de stat , bine intentionat si patriot , il leaga de maini si de picioare . Ceterum censeo , ne trebuie o republica prezidentiala , dar cu un sistem foarte sofisticat de a selectiona candidatii . Si chiar si asa , tot putem avea uneori ghinion.
    • +10 (16 voturi)    
      "multumiti-i" lui Nastase (Luni, 4 aprilie 2016, 19:46)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ca el a taiat din prerogativele prezidentiale, ca sa aibe liber la furat, el si clica P$D.
    • +2 (2 voturi)    
      Ceterum censeo trully ROCKS, ma' man !! (Marţi, 5 aprilie 2016, 8:27)

      van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      splendid articol, l- am cetit pi nerasuflate pan- aproape di sfarsit, si- apoi m- o trecut si- o trebuit sa fug la buda- n fundu' curtii, undi l- am terminat cu ushurare.

      euforia eliberarii mi- a insa amintit duios/voios de- o ciupearca- n buline, numa' buna de lins, ce- acopera- ntr- o doara pe- unii dintre cei mai pi>>>z>>dosi barbati di stat (dar mai ales di lucrat):

      ecaterina teodoroiu
      hillary, and supporting spouse, ms clinton
      iekaterina, tzarina rusiei.. whatever... da' fu' tare:)
      jeanne d' arc
      elisabeth I
      codruta (gata, juma de milion limba deja si- or inghitit :))
      amelia, aviatoarea (stiu, din pacate n-o fo' de stat)


      ...si mai e si google, daca vrei de stat s-adaugi - de n- ai de lucrat, ori de te- ai varat in sindicat
  • +8 (24 voturi)    
    Multumesc lui Dumnezeu! (Luni, 4 aprilie 2016, 19:27)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Nu as pune pe acelasi palier pe domnul presedinte Johannis cu domnul PM Ciolos!La inactivitatea-cel putin asa se recepteaza-a domnului presedinte, avem un prim ministru harnic, onest, cu viziune.Ca tine cont de parerea partidelor-cred ca nici nu poate actiona altfel; ca raspunde la solicitarile, la chemarile pentru explicatii facute de niste ciurucuri ale Patriei-iar, n-are incotro!
    Asa cum este domnul presedinte Johannis-dezamagitor,inofensiv,cu mentalitate contrara celei dorite de strada-totusi, cand ma gandesc ce netrebnic obraznic, arogant si legat de mafiotii neamului putea sa fie in locul domniei sale-imi fac cruce si multumesc Domnului ca presedinte este Klaus Werner Johannis!
    • -3 (9 voturi)    
      nu (Marţi, 5 aprilie 2016, 0:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      era mai bine sa cistige ponta, se spargea dracului buboiul si tisnea puroiul, asa, cu ciolanis boala lunga, moarte sigura.
      • 0 (2 voturi)    
        sunt foarte curios (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:46)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ce-ai ales in 2000, intre ion, protectorul infraciorilor si vadim, regele nebunilor, cand rationamentul tau era chiar mai fezabil, iar situatia incomparabil mai dramatica.
    • -5 (7 voturi)    
      Da, cu viziune de birocrat bruxellez :) (Marţi, 5 aprilie 2016, 0:06)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      Mulțumește-i Domnului, că asta e ca aghiazma, nu face nici rău, dar nici bine.
  • +5 (21 voturi)    
    Cu ochii pe presedinte (Luni, 4 aprilie 2016, 19:53)

    Piru [utilizator]

    Am vrut cu totii un stat de drept (asta a fost una din devizele principale ale campaniei electorale, si nu numai a ultimei campanii electorale). Asta presupune o anumita independenta a principalelor puteri in stat. Presedintele nu poate sa-i bage pe hoti in puscarie, nu poate sa faca legi, nu poate sa confiste averi furate, nu poate sa imbunatateasca conditiile din spitale, etc. Nu stiu daca putea sa faca mai mult decat a facut, si oricum a facut mai mult decat altii de inaintea lui. E adevarat ca a vorbit mai putin si poate a facut unele greseli de imagine. Daca dorim mai mult de la presedinte trebuie sa schimbam costitutia
    • +1 (13 voturi)    
      n-a facut (Marţi, 5 aprilie 2016, 0:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Piru

      nimic, in afara de vizite si cheltuieli de protocol, a vorbit putin si prost in limba de lemn a lui ilici, a aruncat justitia in derizoriu, a servit drept paravan pentru penalii din parlament si nu numai, exact ca iliescu care este in mod clar modelul sau. Este presedintele grivco, numit cu asentimentul sopirlei securiste voikulescu, care, prin intermediul lui ciolanis, inca conduce romania.
    • +1 (7 voturi)    
      Mda... (Marţi, 5 aprilie 2016, 8:30)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Piru

      „Presedintele nu poate sa-i bage pe hoti in puscarie, nu poate sa faca legi, nu poate sa confiste averi furate”.
      Nu poate, desigur. Nimeni nu-i cere să facă toate astea. Dar lipsa unor poziții ferme față de corupți (vezi condamnarea cu mânie proletară a acțiunii ANAF la antena 3), fuga de întrebări incomode (de când n-am mai văzut o conferință de presă?), ambiguitățile în care „o scaldă” când e strâns cu ușa, toate acestea sunt (dacă mai era nevoie) dovezi clare că se află de aceeași parte a baricadei. Să ne reamintim niște date sumare:
      „Folosind adeverințe de stare civilă false și un certificat de moștenitor încheiat prin fraudă – acte care le atestau, în mod nereal, un drept de succesiune asupra celor două case din Sibiu ale lui Eliseu Ghenea – familiile Iohannis și Baștea au reușit, în 1999, să scoată clădirile din proprietatea statului și să le treacă pe numele lor.
      Ulterior, închiriind parterul uneia dintre aceste clădiri către banca Raiffeisen, Iohannis și Baștea au încasat, vreme de un deceniu și jumătate, rente totale de aproximativ 640.000 de euro.”
      http://www.agerpres.ro/justitie/2016/01/25/brasov-o-noua-amanare-in-dosarul-familiei-iohannis-privind-imobilul-din-sibiu-11-23-38
  • +3 (13 voturi)    
    dA (Luni, 4 aprilie 2016, 20:21)

    Babilou [utilizator]

    Depinde la ce nivel analizam perceptia Romaniei aici, dincoace de ocean.
    Daca ne luam dupa modul in care e tratata Ro si romanii pe 4chan, mai bine tacem.
    Dar ce conteaza e pozitia din cercurile diplomatice. Acolo nu e chiar rau, Ro e considerata ca tara prietenoasa si anti-rusa (chiar rusofoba), cu relativa stabilitate politica si economica, fara excese politice nationaliste. Romanii in schimb cam oportunisti. De asemenea, se stie aici ca nivelul de cunostere al limbii engleze e peste cel din tari vecine (Bulgaria, Ungaria), iar in mediul academic conf. IELTS romanii sunt pe poz a 3-a, imediat dupa englezii nativi, cu scor 6,9. Pacat ca lobby-ul romanesc e f slab aici in America.
  • +6 (12 voturi)    
    tara mica? (Luni, 4 aprilie 2016, 22:02)

    nu-conteaza [utilizator]

    ok, sunt de acord, fara cap, dar tara mica?
    cine este mai mare decat Romania in estul Europei, exceptand Ukraina,Polonia si bucata ruseasca? Nimeni.
    Da, tara mica privind din US. De acord. Probabil tara mica mai mult ca impact socio economic. Germania nu este cu mult mai mare si a ravasit lumea cand a vrut.
    In rest, total de acord cu tema articolului, intr-adevar avem parte de un presedinte boem si de o prima doamna dornica de multa afisare, avem parte de multa forma fara fond, poze, sclipire, rochii, dar lipsa de substanta.
    Tara are nevoie de educatie, infrastructura si sanatate. Restul vor veni aproape de la sine.
    Il respect foarte mult pe dl Ciolos, dar un pic de extra cojones nu i-ar strica in atingerea obiectivelor.
    • +2 (2 voturi)    
      AIUREA (Marţi, 5 aprilie 2016, 7:25)

      sun [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

      Un popor anormal de hotomani care se va schimba in 500 de ani genetic poate!
  • +2 (6 voturi)    
    Nedumerire... (Luni, 4 aprilie 2016, 23:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    Prin "a respinge o numire care sta in atributiile presedintelui" autorul se refera cumva la numirea doamnei Kovesi? :)
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:01)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Autorul este pe linia generala a site-ului si sustinerea Oanei Haineala contra propunerii d-nei Pruna :)
      Dar e foarte bine si ca ati inteles asa.
  • -3 (7 voturi)    
    Aaa.... (Luni, 4 aprilie 2016, 23:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si imi place mult de tot partea legata de procesul lui Iohannis. Mult de tot! Imi aduce aminte de cazul Rarinca. Daca Stanciu / Kovesi pierdeau contestatia in anulare si/sau Rarinca era declarata iar nevinovata se faceau de ras. Daca au castigat procesul si au condamnat-o (e drept cu suspendare) nimeni nu a crezut ca a fost pe bune. Oricum au facut tot prost a iesit. Iar doamnele tot pe posturile lor caldute au ramas. Superb sau ce?
    • +2 (2 voturi)    
      gigi, pls help (Marţi, 5 aprilie 2016, 8:45)

      van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu stiu cine s stanciu si rarinca

      din cate- am inteles d' aci d' afara, kovesi- i ok, in lipsa de ceva mai bun.

      am o- ntrebare simpla: io cu cine votez?

      numai bine
      • 0 (4 voturi)    
        Eh... (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:57)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui van d'AL

        Daca nu stii cine sunt Stanciu si Rarinca eu zic sa votezi in continuare anti sau pro Iliescu :-D
        • 0 (0 voturi)    
          ah bon, d' accord, mersic, pupici (Marţi, 5 aprilie 2016, 21:41)

          van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ...am inteles, crez ca- s pro anti
  • -4 (10 voturi)    
    x (Marţi, 5 aprilie 2016, 1:17)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    va ciuruie psd-ul la alegeri, si locale si aprlamentare
    de data asta, cand vor face majoritateta, sper sa nu va mai ierte
    vine vremea platilor
  • +5 (11 voturi)    
    Marele esec national! (Marţi, 5 aprilie 2016, 7:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Scurta perioada in care 'Klaus de Romania', asistat de prima doamna 'Carmen de Romania' au condus tara, i-a convins pe cei care l-au ales, in principal pentru a-l exclude pe Ponta - mitomanul plagiator, prieten la catarama cu infractorul Ghita - ca au facut o alegere care nu are 'viitor' (unul in folosul tarii)..
    In scurta perioada in care se afla in jiltul domnesc, de la Cotroceni, Klaus a intiparit convingerea unanima ca cel ce a promis ca va fi 'un altfel de presedinte' urma sa respecte doar telul uselist-voiculescian 'Jos Basescu' (inclusiv 'jos regimul Basescu').
    Familia 'regala', aflata acum la Cotroceni, avand o experienta de conducere a treburilor unei tari, ce nu depaseste (experienta) varful nasului sibian, si-a propus, aproape instinctiv, sa traiasca 'regeste', sa profite de conditiile oferite 'pe tava'.
    Inmugurise speranta ca Ciolos va face o echipa puternica, cu 'Klaus de Romania', ca acestia, impreuna, vor lua decizii rapide, de reformare a tarii, de fapt, de a le continua pe cele incepute de fostul presedinte Traian Basescu, neduse la sfarsit din cauza opozitiei atroce a uselistilor voiculescieni.
    Guvernul actual nu face nimic semnificativ, nici vorba de o alianta reformatoare cu 'un altfel de presedinte'. Ciolos s-a incurcat in itele politicii, "actioneaza" de parca asteapta sa treaca mai repede anul acesta.
    De fapt, decizia aducerii la conducerea tarii, a unor asa zisi profesionisti s-a dovedit pagubitoare, lipsita de sens, atata timp cat tot politicienii sunt la putere absoluta, in lipsa unui presedinte activ (jucator, da, jucator) care sa nu plece urechea la sfaturile suspectului Mihalache, ci sa faca echipa de conducere impreuna cu premierul Ciolos, sa fi taiat "in carne vie" coruptia, evaziunea si uneltirile politicienilor solidari in rele.
    'Klaus de Romania' nu face nimic pentru tara nu numai fiindca era total nepregatit pentru acest rol in stat, ci si pentru ca 'nu il tine capul' ca sa invete rapid ceva nou, de mare anvergura.
    • +1 (1 vot)    
      a bridge too far (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:25)

      van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      sorry ...midnioght siesta
    • 0 (2 voturi)    
      Sa mai rememoram cate ceva (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:16)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Famila 'regala' a locuit cu chirie vreo 6 luni. Nasol pentru 'maiestatile' astea.
      'Decizii rapide' am mai vazut: unele s-au terminat cu asumarea raspunderii guvernului si apoi neconstitutionalitatea legilor sau pachetelor de legi asumate - cireasa codurilor penal si de procedura penala e proaspata si da peste cap o gramada de procese penale chiar in momentul asta. De asemenea am mai vazut decizii rapide si populiste care s-au anulat brusc cu sintagma 'oi fi fost baut'...
      Poate oamenii normali din tara asta pricep ca guvernul Ciolos n-a avut un program pregatit dinainte de preluarea guvernarii - asa cum ar fi avut un guvern din umbra al opozitiei, de exemplu - si ca lucrurile facute pe genunchi in 2 luni risca sa fie mult mai rele si paguboase decat cele la care mai multe capete se gandesc mai mult timp inainte sa dea cu nuca-n perete, tocmai in scopul de a nu arunca excat nuca inspre perete.
      Valabil si pentru administratia prezidentiala. Nu spectacolul este cel care duce o tara inainte si nici tensiunea din societate, care ii consuma energiile. Indiferent cui place si cui nu, un presedinte chiar e trebuie sa fie al tuturor cetatenilor tarii, fara a-i imparti in categoria lux, I, II sau paria.
      Iar tara asta nu a mers inapoi in ultimul an, ca ar fi ajuns pana acum pusa cu spatele la zid, dar nu-i.
      De multa vreme sunt fascinata de viziunile democratice, liberale si tolerante ale vocilor 'dreptei' din presa si de pe forumuri!
  • +1 (7 voturi)    
    2 puncte (Marţi, 5 aprilie 2016, 7:39)

    toxx [utilizator]

    - Iohannis a fost premierul Grivco, asociat cu USL. e tardiv sa crezi ca se va misca, mai ales cu un comportament semi-infractional (chirie pe casa din Sibiu, chiar daca nu mai era a lui). Cat a stat in aceiasi 5mp stati linistiti, l-am votat.
    - Ciolos se poarta cu manusi pt ca nu risca o motiune de cenzura, tocmai ieri Alinutza penelista a spus ca sigur va fi schimbat pt ca in "Romania nu merge sa ai un guvern fara politic". Deci tupeul de borfas (spunea bine La Familia), e in continuare la nivel inalt, de astia mai scapam doar cu TATP, dar in Romania, pana si ala se produce scump, la cati trebuie sa dai spaga.
  • +4 (6 voturi)    
    tara mica (Marţi, 5 aprilie 2016, 8:57)

    ElGrecu [utilizator]

    folositi sablonul acesta cu "tara mica", mai uitati-va pe harta! am alte pretentii de la dvs.
    • +2 (6 voturi)    
      esti indulgent (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:21)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ElGrecu

      eu articolele lui Tapalaga le mai citesc doar pentru ca savoarea comentariilor sa nu ma lase sa uit unde am avut nenorocul sa ma nasc
    • -1 (1 vot)    
      ar fi util (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:59)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui ElGrecu

      si nu doar lui, sa priveasca si harta Evropei de la 1860, cand o multime de natiuni ce azi ne scuipa seminte-n cap, erau fara de tara. Romania este un exemplu de stat esuat, ce si-a risipit talantii, iar romanii, in majoritate, o populatie jalnica, cu mentalitate si frustrari dezgustatoare de rob.
  • +4 (6 voturi)    
    retinere (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:26)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...nu va prea este la indemana sa recunoasteti ca stilul Basescu trebuia continuat pentru a mentine Romania pe harta intr-o lume care fierbe, cu o clasa politica provinciala ...


    Habar nu am ce au gasit toti la Iohannis.... un mic burghez nu poate conduce o tara in momente de rascruce...
  • +2 (2 voturi)    
    deci la ce bun presedintele? (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:13)

    codo [utilizator]

    rolul acesta de suveran mai presus de politica il poate exercita cu mult mai mare simt de raspundere regele insusi. ba chiar cu si mai multa reprezentativitate si cu efecte palpabile in lumea civilizata, pentru ca partenerii internationali ar sti de unde sa il ia si cu ce se mananca. Dar noi, nu, dam cu comunismul de pamant dar ii pastram institutiile neatinse. fix cat sa se instaleze cate un amator cu camarila lui si sa se lase dus de val in ape obscure.
  • -1 (7 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:57)

    HoriaSerban [anonim]

    Domnule Tapalaga , sunt unul din tinerii plecati in afara de cativa ani. Pentru simplu fapt ca avem un presedinte de origini germane am castigat un respect enorm in afara ca si natie. Toata lumea s-a obisnuit cu un presedinte jucator , scandaluri si mizerii . Observ ca de cand e guvernu Ciolos si Iohnannis ca presedinte nu prea mai aveti subiecte si sunteti in cautarea unor carcoteli mizere. Rusine.
    • -1 (1 vot)    
      nu ca zic, da' vreu sa spui (Marţi, 5 aprilie 2016, 22:20)

      van d'AL [utilizator] i-a raspuns lui HoriaSerban

      este mere si cu pere, ceea ce cOmparati matale si- ncercati sa ne vindeti noua, domnu Tanar studios

      DA, e ff fain c- am fost in stare, ca si natiune, s- alegem in mod democratic un presedinte ce provine dintr- o minoritate.

      (...wait, wait, i just can' t help it, sorry dude: ce- ar fi ca urmatoru' prezident sa fie o evreica lesbiana din caracal, cu radadacini tzigane, si preferabil schioapa si- abuzata - n tinerete? ...would totally make my day, cheers, dude :))

      ok, inapoi la iohanis....superb, de fapt!
      (dom' tapalaga, aicea tre' s- admit, oleaca rushinat ca l- am votat, da' n- am avut de- ales, ok?...stai, nu dadea!! :)

      NU, asta nu- nseamna c- automat omu' sfinteste locu': minoritar, majoritar, cu patru ochi sau pene- n kur, harvard sau yale, whatever...

      sau mai precis:

      1. daca- i bun, nu- i neaparat german/european sau martzian.
      2. daca- i critica intemeiata, este folositoare, nu neaparat partinic / lucrativ- orientata.

      and who the hell is tapalaga, anyways :))
  • 0 (0 voturi)    
    Un partid (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:25)

    SfirlogeaAndi [anonim]

    Am vazut afise electorale in sectorul 6 cu un anunt cinstit:
    "Aveti probleme?
    Spune-i lu' MUTU"
    Asta spune tot, despre interesul politicienilor pentru problemele noastre.
    Cred ca este PSD dar sigur este valabil pentru toate partidele, chiar daca nu o spun.
  • +1 (3 voturi)    
    Capul este mai mult german .. (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:43)

    EXEs [utilizator]

    si din pacate mai deloc roman. Dupa parerea mea poporul german in medie este obedient, supus, ordonat, lipsit de initiativa, lipsit de creativitate, good slave. Ca mai toate popoarele normale a beneficiat de o serie de genii pe care a stiut sa le foloseasca la maxim datorita lipsei totale de opozitie si de gandire critica. Rezultatul a fost ca atunci cand a dat peste un geniu negativ (Hitler) s-a dus ca bolovanul la fund.
    Marele atu al germanilor a fost ca atunci cand au fost pe val si au stiut in ce directie s-o ia s-au dus ca din tun (vezi cazul Germaniei pre-naziste si al Americii pre-post- Razboi Rece cu populatie intre 50-30% de origine germana).
    Din pacate germanii actuali sunt total debusolati si dezorientati pentru ca toata lumea asteapta ca ei sa dea o noua directie, acesta fiind si cazul prezidentului de carton. Sincer am mai multa incredere in Ciolos decat in prezident. Macar asta are ceva in cap, chiar daca nu are nici timpul, nici spatele necesar pentru a face tot ce pare sa vrea. Oricum respect pentru efort Ciolos, ceea ce nu pot spune si pentru prezident.
  • -2 (4 voturi)    
    LASATI CA-I BINE (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:05)

    EmilNae [anonim]

    ce va tot lamentati, nu dumneavoastra dragi postaci l-ati ales pe johanis.Dumneavoastra dragilor asa ca acum cel mai bun lucru pe care puteti sa-l faceti este sa va puneti cenusa in cap sau sa bagati capul in nisip.
    ca i-a lat casa nu-i nici-o problema legea-i unica pentru toti dar ce ne facem cu MODUL IN CARE SI-A INSUSITO adica PRIN FALS in acte publice.Asta-i chiar GRAV.Un presedinte de tara banuit de falsuri este extrem de grav.Are cineva curajul sa declanseze cercetarile sa-l puna sa dea si banii luati ca chirie inapoi ca necuveniti.
    Ceia ce vrea el sa faca acum nu este decit o alta magarie.Face exact ce a facut sefa ICCJ in cazul Rarinca .Poate va cistiga dar dalmatian tot ramine.Nu il va spala nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      iarta-ne (Marţi, 5 aprilie 2016, 13:41)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      renunta la scris, ramai lipit de TV
  • +1 (3 voturi)    
    Nimic mai neinspirat si rusinos??? (Marţi, 5 aprilie 2016, 19:15)

    Carpi [utilizator]

    Ma dezamagiti domnule Tapalaga. Ati scris multe analize politice etc. reusite, dar in cazul de astazi ati ,,sarit calul (democratiei) '' . Sunt de acord ca foarte multa lume ar fi renuntat la procese intr-un caz similar cu cel lui Johanis si casa din Sibiu. Ar fi fost dreptul lor sa renunte. Dar in acelasi timp Johanis are dreptul DEMOCRATIC sa continue . Este vorba de un proces CIVIL si nu PENAL!!!! Johanis continua procesul PLATIND TAXE de Judecatorie pe BANII LUI si nu al POPORULUI!!!.
    Johanis nu incearca (imoral) sa scape de raspundere penala ca Ponta ,Sova sau Adrian Nastase prelungind procese si nerecunoscand propria vina penala pentru ca nu e cazul de asa ceva.
    Johanis nu incearca sa dovedeasca faptul ca nu a falsificat semnaturi in acte de proprietate etc.
    pentru ca nu acesta este obiectul procesului CIVIL pe care il are. Pentru eventuale falsuri in acte se fac eventual PROCESE PENALE pentru cu totul alti indivizi decat Johanis.
    Este similar cu situatia de a merge in talcioc si a cumpara o bicicleta veche, iar pe drumul de casa un
    echipaj de politie o confisca sub pretinderea ca este o bicicleta furata. Cine a cumparat bicicleta din talcioc are dreptul DEMOCRATIC la un proces echitabil si complet pentru este vorba de banii lui la mijloc!!
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa alegerea de presedinte din 2014 (Marţi, 5 aprilie 2016, 19:24)

    AEV [utilizator]

    Dupa alegerea de presedinte din 2014:
    - a continuat la intensitate maxima activitatea DNA;
    - a fost schimbat un guvern de penali cu un guvern de non-penali, ca sa spunem numai atat;
    - avem in sfarsit un prim-ministru pe care nu l-a acuzat inca nimeni de neseriozitate si necinste;
    - a fost stopata cvasidefinitiv ticalosia de la Rosia Montana (toti presedintii anteriori au balmajit acest subiect);
    - suntem in sfarsit reprezentati de un presedinte prezentabil, cu engleza corecta si cu germana si mai corecta;
    - suntem totodata reprezentati de un presedinte cu mentalitate inca provinciala, care face gafe de limba romana, inca ametit, impreuna cu sotia, de saltul de la Sibiu la Cotroceni!
    Tragand linie si insumand cele de mai sus, mie imi iese, inca, un rezultat pozitiv!