​Impresii de la o dezbatere despre noua politica

Primavara societatii civile -  versiunea lui Klaus Iohannis

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 22:44 Actualitate | Opinii

Klaus Iohannis a ajuns, miercuri seara, la dezbaterea organizata de Initiativa Romania cu punctualitatea binecunoscuta. Tema dezbaterii - "Dialog pentru România. Primăvara politică a societătii civile". Inainte de intra in sala BCU, Iohannis s-a oprit in fata camerelor decis sa spuna ceva in sprijinul Antena 3. Asta rezulta fara dubii din imaginile difuzate deja la televizor. De obicei nu sta la declaratii, dar acum s-a infipt direct in microfoane. Reporterul Antena 3 lanseaza intrebarea in timp ce presedintele se apropie de intrare: "Ati vazut actiunea in forta asupra trustului Intact, credeti ca poate fi vorba de un atac la libertatea de expresie?"

Klaus Iohannis se opreste si raspunde DOAR la aceasta intrebare in mai mult de doua propozitii, o performanta in sine: "Eu cred ca ati ajuns intr-o situatie neplacuta si inutila. In primul rand, cred ca libertatea de exprimare in media nu poate fi suprimata pentru banale motive administrative. In al doilea rand, aceasta abordare heirupista a ANAF mi se pare cel putin nepotrivita, daca nu discutabila. In fine, am constatat din discutiile pe care le-am avut ca exista deschidere la factorii de decizie si, cu siguranta, prin discutii asezate si calme, pana la urma se gasesc solutii convenabile".

Apoi intra in sala BCU pentru a vorbi despre "Primavara politica a societatii civile". Eram intr-una din loji si il ascultam pe seful statului silabisind de pe o bucata de hartie sintagme complet golite de sens: "altfel de politica", "controlul riguros al calitatii oamenilor", "innoirea clasei politice", "integritate", "responsabilitate" cand primesc de la Cristian Pantazi un SMS cu declaratia pe care Iohannis o facuse la intrarea in sala. Nu mi-a venit sa cred. Am zis ca e o eroare, dar intre timp oamenii au inceput sa se agite in jur. Citeau deja  pe Facebook declaratiile presedintele in apararea Antenei 3. Iohannis si-a incheiat discursul plat, plin de clisee infioratoare si prostii fara margini. De pilda, a spus ca ne grabim criticand alegerile intr-un singur tur deoarece dorim sa schimbam ceva nestiind inca daca functioneaza sau nu de parca n-am fi avut alegeri intr-un singur tur in 2012 - cu dezastrul aferent.

Dupa el au vorbit cu multa elocinta ministrul culturii, Vlad Alexandrescu, pe un ton grav si avand constiinta starii deplorabile a natiunii aflata la un pas de ruperea contractului social, cu institutii facute praf; Andrei Oisteanu admirabil, despre greutatea recladirii societatii civile ("mai usor sa faci dintr-un acvariu ciorba de peste, dar mai greu sa faci din ciorba de peste la loc acvariu"); Gabriel Liiceanu ca de obicei revoltat, pasionat si plin de miez. Ma uitam cu durere la toti acesti intelectuali de toata isprava de care presedintele Iohannis si-a batut joc ingrozitor cu numai cateva minute inainte fara ca ei sa stie asta. Presedintele lor tocmai capitulase in fata raului incarnat de o televiziune. Un grup de derbedei reusisera sa ingenuncheze presedintele si premierul unei tari practicand terorismul social vandut pe post de "libertate de exprimare".

Cata ironie amara in aceasta istorie: in timp ce presedintele Iohannis participa la "Primavara societatii civile", Dan Voiculescu tocmai invingea statul roman din puscarie. Presedinte si premier au cedat in trista zi de miercuri, 16 februarie, in fata unui puscarias, s-au predat unei televiziuni cu jurnalisti condamnati de instante civile pentru incalcarea demnitatii umane, mentionati in rapoartele Comisiei Europene si Departamentului de Stat din cauza agresiunilor la adresa valorilor democratice.

Unul din cei prezenti langa mine in loja de la BCU m-a intrebat daca stiu cumva ce a zis preseintele Iohannis la intrare. I-am spus ca da si ca e o mare rusine. S-a ridicat si a plecat. A spus: "Nu mai pot asculta mai departe". N-am mai rezistat nici eu, dintr-o data totul mi s-a parut o farsa sinistra. Cum poti, ca sef al statului, sa spui pe sleau ca aranjezi cu institutiile statului ca o televizuine sa nu fie evacuata din sediul confiscat de stat in urma unei sentinte penale? Sa afirmi asta cu cateva clipe inainte de a participa la o dezbateere intitulata "primavara societatii civile" inseamna sa dispui de uriase rezerve de cinism. Pentru asa ceva trebuie sa fii perfect amoral. Cei carora li s-a adresat presedintele la BCU reprezinta elita intelectualitatii, oameni care manifesta oroare organica fata de tot raul reprezentat de Antena 3.

A fost miercurea neagra, cand mai multe institutii ale statului au abdicat in mod rusinos.  A fost ziua cand Klaus Iohannis s-a despartit definitiv de o buna parte din publicul care l-a votat in noiembrie 2014, trecand de partea noilor sai aliati, inamicii reformarii si occidentalizarii acestui stat pus la pamant de borfasi.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
17866 vizualizari
  • +42 (50 voturi)    
    "Ficusul" loveste in noi (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:58)

    nano2k [utilizator]

    Repet a mia oara: Iohannis nu a fost decat "raul cel mai mic", dar tot "rau" a fost si se pare ca a ramas.

    In RO numai STRADA (mai) poate schimba ceva,
    • -17 (29 voturi)    
      poate (Joi, 18 februarie 2016, 1:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Dar Iohannis a făcut și un lucru foarte bun: a împărțit scena politică românească nu în două, ci în patru. Oamenii vor fi obligați de acum să gândească.
    • -10 (14 voturi)    
      Bravo Iohannis! (Joi, 18 februarie 2016, 12:20)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Cand citesc toate comentariile voastre in care vorbiti de "premierul de la grivco" parca il and pe basescu... Presedintele a spus doar ca antenele n-ar trebui inchise printr-o decizie administrativa. Le putem inchide noi poporul cel putin din telecomanda.daca.nu si altfel...
    • -3 (7 voturi)    
      Actiune-Reactiune. (Joi, 18 februarie 2016, 13:33)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Luni de zile am avertizat: nu asa heirupistic se actioneaza post Colectiv, e o greseala! Nu inchideti barurile si cluburile! Nu inchideti teatrele! Nu interziceti folosirea artificiilor! Fiti atenti! PSD va prospera in asa atmosfera! Erau apostolii ultrajustitiari pe aici toti "nu, asa e Legea!" In orasul meu natal inca este inchis teatrul care a functionat fara incendiu 60 de ani pe motiv de risc de incendiu. Si agentii pe teren PSD le susotesc la toti in ureche: "tu-le Colectivul mamei lor, ne-a nenorocit astia, in cateva luni a stricat tot in tara astia!" Iar in Romania postacii lucreaza doar la cei pana in 30 de ani, hai si la o patura 30-40 de ani, dar majoritatea electoratului tot cu munca susotitorilor de profesie din teren se castiga.
      Acum culegeti o parte din Reactiune. Restul va veni la alegeri. Inca acum e bine! Pregatiti-va sa va indignati muuuult mai mult decat acum! Sau sa emigrati! Pentru ca dreapta este tampit autista, complet nepoliticianista! Fara pic de diplomatie! Actioneaza in razbunare, si ghici ce, tot asa vor primi si voturi!
  • +30 (34 voturi)    
    Interlopi (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:01)

    mavis [anonim]

    Nu conteaza partidul, functia, ca sunt la sat sau la oras, toti sunt interlopi. Politicieni, pedofili, criminali in serie, pesti, toti fac parte din aceeasi mare grupa: infractori.
  • +39 (49 voturi)    
    O palma pe obraz (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:40)

    ContraTot [utilizator]

    Am stat 4 ore la coada sa il votez. Azi am simtit bataia de joc la adresa mea si a tuturor care am facut frigul in acele momente. Ar merita o iesire in strada si 10 cartoane de oua in directia Cotroceniului. Pe sambata?
  • +31 (37 voturi)    
    DIN NOU E VORBA DE "AUTOMUTILARE" ! (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Iohannis, erai de fata, cand Geoana "s-a impuscat singur in picior", dupa care a pierdut o cursa pe care altfel ar fi castigat-o la pas, UN SINGUR PAS, CUM AI SPUNE TU ! Ei, o sa treaca patru ani si va veni momentul in care o sa-ti dai seama ca si tu ai procedat exact ca Geoana, in iarna lui 2009. Si, culmea ! o sa-ti aduci aminte pana la detaliu cum a fost. Tine minte !
    PS Miluta Constantinescu a fost un zeu pe langa tine !
  • -22 (30 voturi)    
    trist (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:52)

    xanti [utilizator]

    Stau si ma intreb totusi de ce poporul alege presedintele din randul partidelor,de ce marea intelectualitate nu este in stare sa ofere o alternativa viabila, nu oare pentru de fapt intelectualitatea a sustinut cu ochii inchisi un badaran ca Basescu?
    Nu intelectualitatea a sustinut o Elena Basescu in parlamentnul european stiind ca nu are ce cauta acolo,nu cumva intelectualitatea a girat 10 ani un Basescu care dansa cu tiganii,care stia ca fratele fura,care vorbea ca un badaran nu ca un intelectual?
    Toti filozofii ,scriitorii,marile minti luminate au girat prin vocea lor un sistem corupt timp de 10 ani si atunci cum sa aleaga poporul altceva cand aud si citesc ce scrie si spune un Liiceanu care ridica osanale unui individ care mai mult decat copertile la "Orbitor" nu a citit.
    • +17 (25 voturi)    
      esti pe alaturi (Joi, 18 februarie 2016, 0:38)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      desteptarea, e vorba de klauz iohannis von grivco !
  • +30 (38 voturi)    
    Se confirma: Johannis e un ZERO (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu degeaba l-au bagat la inaintare gangsterii de la Grivco.
  • +19 (25 voturi)    
    dom'le draga (Joi, 18 februarie 2016, 0:00)

    nash pandelica [utilizator]

    un puscarias ! da ce puscarias ! sefu' de la grivco !!
    caci, tot ce este azi in tzara, se misca dupa planul izvodit la grivco. au mai fost rateuri, s'au schimbat, ba actorii, ba decorurile. dar, la fond, piesa continua si se joaca pe marea scena danubiano-carpato-pontica :))
    iar piesa, pe numele sau de nastere, este USL.
    cum impletea bunica, si pe fata, si pe dos...

    acum, aici, non stop : GRIVCO-USL-ILIESCU&VOICULESCU.
    • +4 (6 voturi)    
      iliescu, tariceanu, patriciu mpg (Joi, 18 februarie 2016, 0:53)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Raspunsul e aici:
      https://www.youtube.com/watch?v=KKf4LL7WpO0
  • +12 (16 voturi)    
    ar fi trebuit (Joi, 18 februarie 2016, 0:15)

    anonimicus [utilizator]

    să se cheme "Dialog pentru România 3"
  • +19 (25 voturi)    
    o declarație înfiorătoare ]mpotriva legii (Joi, 18 februarie 2016, 0:50)

    GheorgheSilvestrovici1 [anonim]

    O eroare gravă din partea lui Klaus Iohannis, Nimeni nu are dreptul să se opună legii sau actului de justiție. Cum este posibil ca președintele țării să promită că va interveni pentru ca o instituție a statului de drept să -și reconsidere decizia luată în urma unei hotârâri judecătorești.Acesta este trafic de influență și abuz în serviciu și un ATAC ÎMPOTRIVA INSTITUȚIILOR STATULUI DE DREPT ! Sunt foarte dezamăgit și mă simt umilit. Plătesc taxe cu convingerea că legea este și va fi respectată. Este incredibil cum manipulări ordinare au putut învenina o societate, cum indivizi lipsiți de scrupule și bine plătiți au mințit și înșelat bunul simț și buna credință a atâtor oameni . A fost o zi tristă și neagră pentru democrația din Rmânia !
    • -3 (9 voturi)    
      Constitutia primeaza (Joi, 18 februarie 2016, 11:42)

      generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheSilvestrovici1

      Statul nu poate suprima publicatii orice alta hotarare sau actiune a statului care contravine Constitutiei e nelegala
      • +7 (9 voturi)    
        ce (Joi, 18 februarie 2016, 12:29)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui generatiafacebk

        publicatie suspenda statul, mai slugoiule varanic?
      • +5 (7 voturi)    
        flagrant delict (Joi, 18 februarie 2016, 12:38)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui generatiafacebk

        Asta e citat mot a mot din Gadea. exact asta a spus si la CNA. Dar sa reformulati nu sunteti capabili? sa spuneti asa, cu vorbele voastre? tonomate de prostii! statul ar trebui sa suprime prostia, ca nici nu meritati alt raspuns la aberatia asta.
        • +2 (4 voturi)    
          eu l-am auzit pe basescu (Joi, 18 februarie 2016, 13:20)

          generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui codo

          declarand asta acum 5 minute.
          si afirmatia mea e la fel de adevarata ca a dvs.

          nu-i o problema Visinescu a ajuns la 90 de ani si l-au condamnat sunt convins ca si el avea sustinatori multi.
          O sa treaca anii si cu sau fara noi pe lumea asta si securistii de azi vor avea aceeasi soarta.
      • +2 (2 voturi)    
        Iar dezinformezi (Joi, 18 februarie 2016, 18:57)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui generatiafacebk

        cu buna stiinta.
        Acelasi lucru il repeti la fiecare postare: un amestec de minciuni cu jumatati de adevar - curat murdar, coane...
  • +13 (19 voturi)    
    Conspiratia sistemului mafiot (Joi, 18 februarie 2016, 1:03)

    Vlad-I [utilizator]

    Conspiratie vine din latina Conspiratio "grup de persoane care se reunesc sa respire inpreuna in acceiasi directie" Probabil dupa lungi discutii in culise iar s-a cristalizat o noua grupare transpartinica. Se vede ca nu vor lasa usor ciolanul puterii din gura. De cand santajisti de la antena 3 sunt exprimarea libera ?
  • +16 (20 voturi)    
    Asa se intampla (Joi, 18 februarie 2016, 1:41)

    talos [utilizator]

    cand scoti de la naftalina haina veche si mancata de molii, o cureti si te afisezi cu ea ca si cum ar fi noua. Ati uitat de "Proiectul Iohanis" copt in laboratoarele Grivco in 2009? Ma gandeam atunci: "ia uite ce discret, modest si scump la vorba e sasalaul" Eh, asa e cu variantele demo! Mai trece un mandat, alegeri din nou si de data asta Proiectu''e promovat la Prezidentu. Majoritatea am inchis ochii la stangaciile, balbele si stridentele din campania electorala ale edilului sibian, am facut uitat si comportamentul ambiguu din perioada USL si am votat cu doua maini cutremurati de ideea ca ar putea iesi faraonul psd-ist. Ne-am bucurat sincer: Ura, a iesit ficusu! A trecut un an si apele s-au linistit insa au inceput sa iasa la suprafata tot rahatul si toate mizeriile care le-am trecut cu vederea sau le-am confundat cu altceva, pas cu pas, bucata cu bucata. Din pacate cred ca der roboter Cotrocenu nu si-a epuizat cufarul cu surprize negative.
    Cat despre relatia cu A3 ce sa zic, pupat toti piata endepandeti , traiasca toti dar mai ales eu ca vreau sa ma realeg. Curat murdar nene Iancule.
  • +12 (16 voturi)    
    Semne bune anul (n-)are (Joi, 18 februarie 2016, 1:42)

    TudorC [utilizator]

    Deprimante evenimentele ultimelor zile. A3 si-a dat in petic ca de obicei, e adevarat, nimic surprinzator aici, insa declaratia lui KI si ezitarile lui Ciolos cu privire la subiect m-au afundat in butoiul cu melancolie. O oarecare alinare a reusit sa-mi aduca gandul ca tara asta a reusit, de cateva ori, in mod spectaculos, sa se redreseze, sa se scuture de cel putin un strat de cenusa, sa faca, nesperat, un prim pas in directia buna. Apoi mi-am amintit insa ca cel mai recent eveniment de bun augur a fost victoria lui KI la prezidentiale...
  • +12 (16 voturi)    
    Justitia ... (Joi, 18 februarie 2016, 2:19)

    za-k [utilizator]

    pentru nea' KJ genereaza "banale motive administrative" :)
  • +10 (14 voturi)    
    marele omulet GRIVCO (Joi, 18 februarie 2016, 2:45)

    revo [utilizator]

    Declaratia corecta ar fi fost: v-ati pus singuri intr-o situatie neplacuta si inutila. In primul rand, libertatea de exprimare nu v-a fost ingradita, deoarece emiteti din alte 3 sau 4 sedii pe care le aveti deja la dispozitie. In al doilea rand, este treaba Guvernului si premirului Ciolos sa cerceteze de ce a fost nevoie de un an pentru ca ANAF sa execute o sentinta definitiva a justitiei, care se refera la recuperarea unui prejudiciu adus Statului. In fine, nu este in atributiile presedentiei sa se ocupe sau sa se exprime in legatura cu problemele juridice sau locative ale unei firme private.
    Dar, cum omuletul este de fapt omul supus GRIVCO, la ce ne putem astepta? Poate cineva sa verifice daca nu a figurat, la propriu, pe statele de plata ale varanului?
  • +6 (8 voturi)    
    Sunt perfect de acord cu dvs aici, dar (Joi, 18 februarie 2016, 5:50)

    padrepadrone [utilizator]

    haideti sa surprindem realitatea reala fara echivoc sau clasicul spirit deontologic.
    Am sarit in barca democratiei, ca natiune, total nepregatiti sa ne pretuim libertatea, ca gramada sociala.
    Mentalitea noastra de atunci, ca si cea majoritatra de acum, era de descurcareti si dependenti de stat, cum bine subliniaza dl Liiceanu, dupa presedintele conjunctural KWJ,
    Deci credinta populara rezultanta era si este cel mai mare obstacol pe care trebuie sa-l depasim in cursa noastra catre democratie; dupa care urmeaza cam tot ce ati clamat dvs jurnalistii. Cumva il plagiam de seniorul Coposu: in politica negociem orice, mai putin principiile.
    Singurul politician puternic, credibil si dispus natural sa lupte cu credinta de grup a supravietuirii demo a fost forfecat si mazilit de intreaga clasa politica plus presa deontoloaga; sa inteleg ca va surprinde neplacut adevarata fata de oportunist politic a actualului presedinte, asa de tarziu ?
    Pacat de timpul pierdut, pacat de tinerii care pleaca, pacat de dvs ca jurnalist trezit la realitatea care este acum, ca si atunci, la inceputuri.
    Adevarata forta a lui Voiculescu si a antenelor sale consta in ecoul pe care-l face in societate, in rezistenta de supravietuire din fata democratieia tutulol celor care nu accepta decat reteta cunoscuta si traita deja; dar sigur cunosteati acest detaliu de ansamblu, ca doar nu v-ati format ieri, alaltaieri.
    Daca tot am ajuns aici, gratie si deontologiei breslei dvs, haideti sa facem ceva legitim si omogen in avantajul nostru, sa redescoperim strada si sa privim democratia in fata cu toata responsabilitatea; dl Liiceanu a dat startul, dvs il traduceti publicului larg pe intelesul lui ?
    • -3 (5 voturi)    
      @padrepadrone (Joi, 18 februarie 2016, 7:57)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      si daca descoperim si NOI strada ce va faceti?
      • +2 (4 voturi)    
        pai (Joi, 18 februarie 2016, 12:31)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        hai sa vedem, cine ce descopera. Te bagi? Nu prea cred, dincolo de gardul voikulescului va loveste lasitatea, asa fac toate jigodiile.
  • +2 (6 voturi)    
    OK, m-a convins. Ce urmeaza? (Joi, 18 februarie 2016, 8:45)

    BVP [utilizator]

    L-am votat pentru ca m-a convins. Este prima data, astazi, cand imi pare foarte rau ca am facut-o. Important este ce vom face de acum inainte. Domnule Tapalaga, poate impreuna cu colegii dumneavoastra ar trebui sa puneti bazele unui nou partid. Suntem multi, participanti sau nu la manifestarea de la BCU, care dorim sa schimbam (inca) in bine tara asta. Dar avem nevoie, ca de fiecare data in istorie, de cateva personalitati integre si vizionare. Iesirea in strada, poate fi o actiune de moment dar nu cred ca este o solutie. Sa nu uitam ca aceeasi actiune a fost mentionata si de "ziaristii" de la "TRUST IN GRIVCO". Sau poate cineva doreste ca strada sa puna in aplicare actiunile definitive si irevocabile ale justitiei....
    • -3 (5 voturi)    
      statul nu poate suprima publicatii (Joi, 18 februarie 2016, 11:45)

      generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui BVP

      confor Constitutiei
      daca o hotarare a instantei sau o actiune a statului incalca legea supreama atunci ele sunt nelegale.
  • +3 (7 voturi)    
    Ce e mai rusinos? (Joi, 18 februarie 2016, 8:58)

    M.aura [utilizator]

    Un presedinte de tara care primeste o sentinta definitiva care arata ca a obtinut o casa prin frauda sau o declaratie politica de-a sa controversata? Eu zic ca cetatenii sint interesati in primul rind de INTEGRITATEA PRESEDINTELUI, si apoi de integritatea unui trust de presa; dar probabil Hotnews are prioritati speciale in lupta anticoruptie.

    http://www.riseproject.ro/presedintele-iohannis-inca-face-bani-din-casa-care-nu-ii-mai-apartine/
  • -3 (5 voturi)    
    pareri si pareri (Joi, 18 februarie 2016, 8:59)

    rochiri [utilizator]

    Nu l-am auzit pe presedinte sa zica ca trebuie oprita executia.Abordare in forta a evacuarii nu va face altceva decat sa victimizeze Antenele.
    Si ceva ce este cel mai important: Antena 3 exista pentru ca publicul o cere, multi oameni urmaresc postul problema nu este televiziunea , problema este publicul.cum il educam sa nu mai fie usor de manipulat.
    Cat despre victoria lui voiculescu : omul are 10 ani de puscarie...si evacuare va avea loc, nu vad nici o victorie.
  • +5 (7 voturi)    
    Atitudine (Joi, 18 februarie 2016, 11:44)

    Mihai-hui [utilizator]

    Domnule Tapalaga, eu vad o singura varianta deocamdata. Fiti "vizibil" in ceea ce priveste faptul ca gesturile si discursurile lui Klaus sunt penibile - intoarceti-i spatele. Parasiti orice eveniment sau moment la care participa Klaus - in mod vizibil - si intorceti-va, tot vizibil, in clipa in care aerul redevine respirabil.
    Iesiti cu alte cuvinte din sala cand ia cuvantul Klaus si reveniti cand apare ministrul culturii, sau Liiceanu, sau un alt om care merita atentie.
    Zic ca a sosit momentul in care acest pico-presedinte sa inteleaga faptul ca s-a departat total de cei care i-au adus victoria in alegeri, haidem sa vedem cum isi asuma in continuare talentul de baiat de gasca pentru Gadea.
    Dar Ideea este ca aceasta greata pe care a ajuns sa ne-o inspire sa nu fie limitata doar la comentarii pe Facebook sau forumuri. Hai sa facem astfel incat sa sa fie vizibila, sa fie evident pentru oricine ca a devenit jenant sa-l bagam in seama.
  • -3 (5 voturi)    
    Domnule Tapalagă, (Joi, 18 februarie 2016, 11:59)

    Leul in iarna [utilizator]

    nu cumva sunteți puțin prea pătimaș în judecăți? Și pripit din această cauză? Cine are bunăvoință să asculte de la început până la sfârșit zisele domnului Cioloș din parlament înțelege ce a vrut să zică. Cam așa ceva a spus și președintele țării așa, la botul calului, în ușa bibliotecii. ANAF nu e ușă de biserică în multe situații, chiar și în aceasta (doar a așteptat UN AN și PATRU LUNI ca să execute o sentință a justiției).
    Cui îi folosește această gălăgie mediatică plină de indignare împotriva președintelui? Nu cumva lui Dragnea? Sau lui Băsescu? Mă tem că v-ați pierdut independența...
    • -1 (5 voturi)    
      uşa, ne-uşa (Joi, 18 februarie 2016, 12:32)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      dumneata ai parcurs epopeea judiciara prin care clanul voiculescu a atacat toate actiunile anaf de recuperare? ultima etapa a avut loc in ianuarie, cand curtea de apel a aratat ca imobilul nu trebuia sa mai aiba chiriasi de la sentinta din 2013. si tot recent a inceput si cercetarea DNA pentru nerespectarea sentintei. deci nu mai veniti cu "1 an si jumatate de pasivitate". n-o fi fost anaful prea energic, dar si avea in fata un munte de contestatii si actiuni.
      • -4 (6 voturi)    
        clan neclan singurii pe care CNN ii gireaza (Joi, 18 februarie 2016, 13:22)

        generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui codo

        in Romania sunt cei de la Intact.
        deci indiferent de manipularile ieftine 5 zile de evacuare e echivalent cu inchiderea televiziunilor.
        Care nu au avut nicun rol in procesul lui Voiculescu.