Inamicul presedintelui Iohannis pe termen lung

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2016, 16:59 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis s-a remarcat in ultimele zile prin cateva aparitii spectaculoase, devenite virale pe Facebook. A aparut cu o caciula de blana odioasa resapata din recuzita modei comuniste. Apoi, un hatru i-a adunat toate comunicatele pe teme importante in care zice invariabil ca "urmareste cu atentie" evenimentele. Altul a suprapus vocea lui Cristi, bai Cristi pe niste imagini cu figura presedintelui, usor agasata de un incident oarecare generand astfel un delicios comic de situatie. In fine, revista Kamikaze i-a dedicat un trucaj foto, o captura din filmul the Revenant cu  momentul in care Leonadro din Caprio este atacat de urs iar de dupa un copac se iteste capul imblanit al presedintelui spunand "urmaresc cu atentie".

Presa mainstream se ocupa si ea zilele astea, dar pe un ton ceva mai grav de presedinte. Ioana Ene i-a dedicat un editorial in ziare.com concluzionand ca intentia presedintelui dupa cele trei mandate de primar la Sibiu pare sa fie un "concediu de cinci ani". Daniela Ratiu a publicat acum trei zile in Adevarul un articol mai mult decat binevoitor incearcand sa priceapa ceva din "metabolismul de sarpe boa". In mod straniu, vede in lentoarea persedintelui, in reactiile tarzii sau in absentele lungi o strategie fina de conservare a primului mandat pentru a-l castiga lejer pe al doilea chiar cu pretul sacrificarii PNL in favoarea PSD.

Sigur, veti spune, inamicii presedintelui vor sa-l ridiculizeze cu orice pret. Nu-i chiar asa. Iohannis ofera publicului motive la tot pasul sa se amuze pe seama presedintelui. Toate instantaneele de mai sus surprind ceva din trasaturile lui Klaus Iohannis fara ca presedintele sa fi facut neaparat ceva notabil. Ele au un singur ceva in comun: alunecarea in ridicol a imaginii presedintelui.

In politica romaneasca poti fi orice: borfas, corupt, securist, dictator, vicios, imoral, cu amante, betiv, in fine, orice. Nimeni nu s-a compromis definitiv fiind ceva din toate astea. Dar, odata cazut in ridicol, nimeni nu s-a mai ridicat. Uitati-va la Geaoana. Dupa ce Ion Iliescu i-a pus celebrul diagnostic, cine l-a mai luat in serios? Si nu pentru ca n-ar avea ca sa spuna, ci din cauza ca ridicolul ucide oriunde in lumea asta.

Odata cazut in ridicol, autoritatea oricarui politician se face tandari. Fiecare simte ca poate face orice, cata vreme nu-ti mai poti lua in serios nici macar presedintele. Sistemul a inceput sa amusine cu cine are de-a face si se manifesta ca atare: procurorul sef refuza sa demisioneze zile in sir in ciuda unor acuzatii grave pe care i le aduc chiar subalternii sai, seful penitenciarelor la fel, Oprea si Dragnea au inviat etc. Absenta unei autoritati picate in derizoriu se manifesta printr-o confuzie totala instalata in institutiile din subordinea sa, care asteapta ca presedintele sa decida iar ele sa execute. De prea multe ori, din pacate, asta nu se intampla.

Incapacitatea de a simti ridicolul de situatie am vazut-o la lucru si in plimbarea lui Klaus Iohannis alaturi de Cristian Busoi, alt personaj care starneste zambete prin simpla aparitie. Candidatul PNL la primarie alaturi de presedinte - iata o scena irezistibila, ceva din Dumb&Dumber.

Klaus Iohannis se apropie periculos de consolidarea unei imagini de presedinte - caricatura. Nu atat reputatia de presedinte slab si ezitant, obsedat sa nu semene cu Traian Basescu si atent sa nu exercite in forta puterea, nu asta e marea lui problema. Nici complexele lui de minoritar vesnic preocupat sa-si arate ostentativ atasamentul la romanism nu-i altereaza chiar atat de rau imaginea. Seful statului se afla la un pas de caderea ireversibila in ridicol. Odata prabusit acolo, in spatiul de divertisment al politicii, nimic nu-l mai poate salva.

Ca poliltician, Iohannis este un cabotin desavarsit in comparatie cu Ion Iliescu sau Traian Basescu, doi fosti presedinti capabili sa vorbeasca cu insufletire si convingator despre orice enormitate, sa-si seduca publicul si sa-i capteze cumva atentie. Cand isi interpreteaza rolul citind caznit din hartii, Iohannis starneste cam prea des zambete sau hohote de ras fara sa-si propuna neaparat asta.

In schimb, fermitatea presedintelui se manifesta in gesturi mici si aproape maniacale: impune reguli stricte la intrarea in conferintele de presa, ai intarziat un minut, nu mai intra nimeni, tranteste paltonul de masina cand sepepistul nu-i destul de vigilent sa se transforme instant in cuier, se enerveaza si tace cand piuie cate un telefon mobil in preajma, tine mana la inima pentru a-si sublinia patriotismul cand se intoneaza imnul (parca de asta s-a plictisit) si, cum ne tot spune, "urmareste cu atentie" tot ce se intampla dar nu intervine in ruptul capului, nici macar in situatii de viata si moarte cum am vazut din ilustratia celor de la revista Kamikaze.

Radem si glumin, dar presedinte - ridicol n-am avut. Dictatori, neo-comunisti, narcisisti (si asta era putin ridicol, dar nu chiar asa tare) jucatori si autoritari - asta da, am servit. Dar un sef de stat care distreaza publicul cu aparitiile sale grave dar perfect irelevante asezonate mereu cu mici detalii ridicole - inca nu.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
30800 vizualizari
  • +48 (68 voturi)    
    Inamicul presedintelui Iohannis pe termen lung (Joi, 4 februarie 2016, 17:10)

    CititorulComentator [utilizator]

    Este chiar Iohannis insusi (mut ca o chitara fara corzi), apoi Mihalache.
    • +26 (38 voturi)    
      cred ca asocierea cu mahalache (Joi, 4 februarie 2016, 18:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      e mai criminala decat cea cu busoi.
      o plimbare, bratz la bratz, pe trotoarul din fatza zidurilor de la cotrocesti, cu mahalache....!wow !
      • -1 (47 voturi)    
        Vorbe goale ce din coada au sa sune (Joi, 4 februarie 2016, 22:47)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        Tapalaga vad ca a ramas tributar modelului impus de Basescu. Asteapta de la Iohannis sa dea cu pumnul in masa, sa dea oameni afara, sa se certe cu Parlamentul, sa hahaie la TV, sa faca scandal daca nu in fiecare zi, macar odata pe saptamana. Pot sa inteleg ca are un interes, din ce sa traiasca atatia ziaristi daca presedintele nu le da motive de scris ? Dar realitatea este ca numai in Romania suntem obisnuiti cu scandalurile. In tarile occidentale , modelul asta se numeste "normalitate" si nimeni nu asteapta ca presedintele sa iasa si sa spuna ceva ca tot romanul sa comenteze a doua zi la servici sau prin piete. Cred in continuare ca Iohannis face ce trebuie. Cum necum, a reusit sa sparga o coalitie ce parea invincibila, a reusit sa-si impuna un guvern care in mod sigur e mult mai onest si cinstit decat a avut vreodata Romania in ultimii 25 de ani si totul fara scandal, demagogie, minciuna, jigniri si discursuri pe la TV. L-a lasat pe Ponta sa se comporte ca un adolescent imberb si Ponta exact asta a facut cazand singur in capcana. Si guvernul pare facut pe chipul si asemanarea lui, Ciolos nefiind foarte departe de modelul dorit de presedinte. Deci care e problema in final , e prea liniste ? Sunt destule subiecte importante pentru presa, sunt destule probleme reale ca de pilda faptul ca ANRP este obligata sa despagubeasca cu 60 mil E pe unul din ecsrocii din familia Becali. Asta e o problema infinit mai mare : cum se poate ca instantele judecatoresti sa aprobe o suma de 3 ori mai mare decat a fost evaluata tarlaua initial , si acea suma exorbitanta ? Cata spaga au luat judecatorii aia ? Ce face DNA ? Cum se poate opri acest furt "legal" din bani publici ? Ce trebuie facut ca sa se opreasca acest jaf ? Banii astia puteau merge la scoli si spitale. De ce nu face Tapalaga o investigatie despre acest caz incredibil ?
        • +4 (16 voturi)    
          De ce nu...presa? (Vineri, 5 februarie 2016, 9:13)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          De ce nu Herr Klaus? De ce nu iese la conferinte de presa pe temele pe care le emiti macar la doua saptamani din respect fata de cei care l-au ales. Nu toti au timp de feisbucareala. Impresia este ca a acceptat rolul in favoarea "concediului" de 5 ani. Nici nu stie sa vorbeasca! Are deficiente grave de comunicare cu alegatorii, sintaxa, bat-o vina! Ordinea lucrurilor, structura genetica a perceperii ordinii "lucrurilor bine facute"(ha ha ha ha!) pare de o incoerenta jalnica. Se teme de greseli, are momente de nedumerire hilare, reactie 'in slow motion'. Ma intreb cum de-a stat la primaria aia. Cand imi amintesc de usl-eaua isterica ce-si plimba papitoiul fortat pe la tv numindu-l "proiectul Iohannis" si facandu-l un fel de Gagamita national reloaded la Grivco, ma apuca lehamitea romaneasca in fata "exactitatii sasesti"
          de ev mediu.
          • -7 (15 voturi)    
            Demisia si anticipate +50 (Vineri, 5 februarie 2016, 9:30)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

            La presedentie. Neam saturat.
            • +2 (4 voturi)    
              neam, untr-adevar... (Vineri, 5 februarie 2016, 14:02)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              Neam prost! :P
              • +2 (2 voturi)    
                citez din clasici (Vineri, 5 februarie 2016, 15:41)

                ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                cand spun "neam saturat"
                • +2 (2 voturi)    
                  mai adequat la situatie (Vineri, 5 februarie 2016, 18:53)

                  nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

                  neam satul. poetic spus. :))

                  satul de toate.
        • -2 (12 voturi)    
          invincibila coalitie (Vineri, 5 februarie 2016, 9:38)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          taman a semnat o strangere a randurilor. :)

          ba, asa cum spui, herr klauz lucreaza, pas cu pas, pe muteste, la refacerea unei coalitii mult mai mari, cu o supermajoritate, care sa asigure reformele ce vor sta la baza noii republici, cea de 1000 de ani ! amin ! :)
        • +8 (12 voturi)    
          Care . . . (Vineri, 5 februarie 2016, 10:04)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          . . . invincibila coalitie infranta? Acum este mai puternica decat cu patru ani in urma. Dragnea si Oprea (doi posibili viitori condamnati penali) impreuna cu Tariceanu (despre care inca nu stiu ce hram poarta) semneaza protocoale prin care joaca tara la ruleta si dumneata imi vorbesti despre uciderea hidrei? Chiar nu se vede, pe acolo pe unde iti duci zilele, ticalosia ce se pune la cale in aceste zile?
          • +6 (8 voturi)    
            Da.. (Vineri, 5 februarie 2016, 12:53)

            lucus [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            Într-adevăr, tăriceanu e de temut! Dacă face Dragnea alianță cu el se dărîmă Europa și Rusia cedează Crimeea, atît de puternici sunt împreună.

            Tăriceanu, amice, e un măscărici, un papă-lapte și „puterea” lui politică o vei vedea după alegeri, cînd Dragnea se va întreba retoric și tîmpește: „Pentru ce m-am aliat cu ăsta?”

            Hidra nu a fost ucisă, pierde capete, dar ce crește în loc e nesemnificativ.
            ALDE nu va fi niciodată tratat, văzut ca un partid serios. Tăriceanu cu fiecare declarație se sinucide politic.
            Cît despre PSD, electoratul său scade direct proporțional cu creșterea ratei mortalității. Practic, în cîțiva ani, nu va mai fi niciun moșneag care să voteze...PSD!
            • +4 (6 voturi)    
              aritmetica (Vineri, 5 februarie 2016, 14:02)

              nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui lucus

              daca nr. deputati PSD+UNPR+ALDE face majoritate poti sa-l batjocoresti si pe bunicul lui Tari sau pe a doua fosta nevasta.
              Daca electoratul vrea USL 2, 'geaba vorbim noi pe aici.
            • 0 (0 voturi)    
              Pare . . (Vineri, 5 februarie 2016, 18:30)

              Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui lucus

              . . .asa cum spui, insa electoratul nostru ca sa folosesc un termen mai dulce, e nauc si va vota fara nici un fel de criteriu dupa cum ii va spune primarul. Ori despre asta vorbim aici, ca aceasta monstruoasa coalitie va lupta pentru mentinerea primarilor lor in functii dupa locale si pentru asta au nevoie ca alegerile locale din acest an sa se desfasoare intr-un singur tur. De ce?Pentru ca la parlamentare acesti primari, carora li s-a facut cadou un alt mandat, sa dicteze electoratului lor cum sa voteze apeland la tot felul de metode salamistice(sic) Sunt de acord cu descrierea facuta lui Tariceanu dar vezi dragul meu, ca el este ACUM la butoane si face ce vor muschii lui.
              • 0 (0 voturi)    
                pai care "primarii lor"? >: (Vineri, 5 februarie 2016, 23:21)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

                Jumatate deja vad ca dau cu subsemnatul... pe la DNA ;)
                Iar cu restul... lupu-si schimba parul dar naravul ba! ;)
                Cred ca INTENTIONAT nu s-au zbatut prea tare pt. alegeri in 2 tururi, ca sa-i prinda trisand. In felul acesta, or sa mai scape de vreo 3 sferturi din jumatatea aia care (inca!) nu da cu subsemnatu' pe la DNA ;0
        • +1 (7 voturi)    
          excelent comentariu! (Vineri, 5 februarie 2016, 10:42)

          Ttus [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          excelent comentariu, dar se pare ca sunt prea multi galagiosi sau postaci pe forum sa dea cu minus
        • -2 (10 voturi)    
          Corect! In plus, (Vineri, 5 februarie 2016, 12:49)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          ce bag eu de seama e cat de greu ii este lui Tapalaga macar sa fie obiectiv, vorbind despre ridicol, stau sa ma intreb ce e mai ridicol, sa porti o caciula de-un model plicticos sau sa-ti tragi o suvita de par peste chelie? http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5733583-theodor-stolojan-candidatul-nostru-este-actualul-presedinte-traian-basescu.htm
          sau asta http://incomemagazine.ro/articole/ce-va-manca-traian-basescu-in-noaptea-de-anul-nou sau poate asta e mai putin ridicol https://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.libertatea.ro/typo3temp/pics/10-actualitate-1_4917_cdbf47b4be.jpg&imgrefurl=http://www.libertatea.ro/detalii/articol/de-cand-l-am-vazut-il-port-si-eu-pe-al-meu-144603.html&h=150&w=150&tbnid=R23R852_nwuVKM:&docid=jH0nagEkSHfjRM&itg=1&ei=-3q0Vru9O6vNygP5ipXADA&tbm=isch&ved=0ahUKEwj7pt3MtuDKAhWrpnIKHXlFBcgQMwgfKAMwAw . Sau poate candfostul idol declara ca e mai bine sa... licuriciului cel mare, in loc sa ... tuturor licuricilor mici! e greu, dupa ce Tapalaga a prestat atat de mult timp pentru marele licurici local, sa vada obiectiv ce inseamna ridicol. Mai pun o poza, care cred c-o bate p-aia a lui Iohannis cu Busoi - https://www.google.com/imgres?imgurl=http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3928/12572044/1/basescu-udrea.jpg%253Fheight%253D449%2526width%253D600&imgrefurl=http://www.gandul.info/politica/fotografii-traian-basescu-la-mare-cu-elena-udrea-12572044&h=448&w=600&tbnid=mKSnl-Pt54E6XM:&docid=r8h0MkdjvEIh2M&ei=BH60VrCKNYq2swGKt4nACQ&tbm=isch&ved=0ahUKEwiwnJe_ueDKAhUK2ywKHYpbApgQMwgcKAAwAA
        • -1 (7 voturi)    
          Aveți perfectă dreptate! (Vineri, 5 februarie 2016, 13:45)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Văd cu neplăcere că și Dan Tapalagă se lasă încet, încet cuprins de BĂȘCĂLIA românească, o trăsătură nu prea simpatică a poporului român.
          Sau poate, ca să intru și eu în atmosfera dumnealui, îi caută nod în papură președintelui și chiar lui Cioloș pentru că îl simpatizează încă pe Traian Băsescu?
      • 0 (4 voturi)    
        Dusmanul lui Ionannis e basismul iar prieten USL! (Vineri, 5 februarie 2016, 18:15)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Plimbarea la Munchen a lui Dan Mihalache alaturi de Mihai Gadea si a doamnei Gorghiu alaturi de aceeasi Mihalache si Mihai Gadea in USA confirma spusele de mai sus. Astia sunt sistemul ticalosit, s-a intins acum si pe dreapta si pe stanga si sub egida PNL si PSD mimeaza democratia.
  • +36 (60 voturi)    
    Va ramane de un comic/trist,ventrilocul KiWI ? (Joi, 4 februarie 2016, 17:11)

    Plagarus [utilizator]

    Precum Emil,asa va fi uitat si Klaus.
    Pacat de anii pierduti,cu asemenea experimente de conjuctura.
    • -3 (37 voturi)    
      hai domne' (Joi, 4 februarie 2016, 17:41)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ce atata rautate??pai sai mai dam omului putin timp.ce naiba...bine ca nu e ca tiranu' ala de basescu cu serviciile in buzunar si cu leana de gat! toata lumea stie ce dracu'?!

      oh nu credeam ca o sa-l regret pe matroz
      pana si pe tap,ala macar era bine intentionat
      • +2 (6 voturi)    
        Prea Inaltul KiWI,merita iertarea contribuabililor (Vineri, 5 februarie 2016, 7:22)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Prea tristi si neimpartasiti, ne va lasa dupa ce va pleaca acasa
    • -1 (9 voturi)    
      si totusi (Joi, 4 februarie 2016, 22:58)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      nu l-ai uitat pe Emil....ironic, ha ?
  • +18 (36 voturi)    
    instructorul de somn - e inamicul no 1 (Joi, 4 februarie 2016, 17:31)

    mnicku [utilizator]

    am ris cind am citit expresia undeva pe HN. E bestiala fraza in esenta ei. Ce sa greseasca cind nu face nimic ? Predecesorii lui macar au facut ceva, bun sau rau dar ceva, ceva au facut. Asta doarme

    kiwi pericol public, pina deschide gura il ia somnul si dupa ce incepe sa vorbeasca o ia pe aratura , deci tot degeaba a mai vorbit .

    S-apoi ce va mirati, a trebuit sa alegem intre un mincinos, hot, plagiator, .......samd si un somnambul, lenes, ridicol ?? pe cine sa fi ales?

    Dar e incredibil cita vointa , agnegatie si putere are ca sa ridice ridicolul la rangul de arta si asta doar in primul an, ce va face dupa 4 ani ?

    Pina acum citeva luni Carmen a confundat pozitia sa cu cea de prezentatoare de moda, acum a disparut. Nu mai sint rochii de prezentat ?

    Ridem glumim dar ar trebui sa-si vada de pasii lui si sa ne lase in pace ..... chiar e ridicol.
    • 0 (10 voturi)    
      am scris aici (Joi, 4 februarie 2016, 18:23)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Dar mi-au dat cu minusuri:

      hotnews . ro / stiri-esential-20770417-klaus-iohannis-efectua-vizita-oficiala-germania-10-13-februarie.htm
  • -14 (30 voturi)    
    Daca era oltean sau vasluian era mai bine (Joi, 4 februarie 2016, 17:41)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Transilvania l-a trimis pe Klaus Iohannis pentru ca dansul este reprezentativ pentru noi. Oamenii din-afara Transilvaniei nu pot sa inteleaga de ce asa e mai bine. Dar pana la urma care-i cea mai dezvoltata regiune?
    • +8 (18 voturi)    
      L- a trimis pnl , nu Transilvania. (Joi, 4 februarie 2016, 21:58)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyDepp

      Nici barem nu e reprezentativ pt Ardeal . Din pacate oricine candida impotriva lui Ponta , iesea presedinte.Cred ca intentionat l-a ales pnl, stiau ce hram poarta.
    • +1 (23 voturi)    
      Miticii sunt penibili (Joi, 4 februarie 2016, 22:22)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyDepp

      Mai terminati cu miticismele.
      Intai, amintiti-va ca Iliescu n-a mai facut nimic in perioada cand a fost Nastase prim ministru. S-a uitat cum fura ai lui si atat.
      Apoi, daca nu vedeti voi bagheta, nu inseamna ca Iohannis e absent. A spus ca vrea sa isi dea Ponta demisia? Pana la urma Ponta a demisionat. A spus ca vrea sa fie lasata justitia sa-si faca treaba? Justitia isi face treaba. I-a interzis PNL-ului sa faca alianta cu Oprea cand acesta a fost compromis de chestia cu plagiatul? A facut-o. Pana la urma Oprea a plecat si este acum cercetat penal. A spus ca vrea un guvern al lui?
      A spus. Si si-a facut guvern de tehocrati. Eu nu zic ca e bine ca Ponta a demisionat si ca avem guvern de tehnocrati, poate chiar e rau, dar e absurd sa spuneti ca Iohannis nu face nimic numai fiindca nu va ofera voua numere de circ.
    • -2 (4 voturi)    
      Transilvania sa nu se mai "ocoseasca" (Vineri, 5 februarie 2016, 14:39)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyDepp

      atat pentru ca a stat sub unguri muuuuuuuulta vreme.Noroc cu oltenii si moldovenii care si-au dat viata pentru reintregirea neamului. Si-apoi cate personalitati si genii ar fi dat Transilvania, daca era o zona fara munte, piatra si lemn, fara investitii ale statului de-a lungul vremii si lasata sa apere tara de turci, tatari si rusi? Este o ingamfare fara seaman si un cinism poluant din partea unora care au plecat capul in fata grofilor si-au cersit 'kener' la capatul podului!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Europa se vede in Transilvania,in rest jale! (Vineri, 5 februarie 2016, 17:20)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        "Nu este totuna să te fi stăpânit un imperiu înaintat şi european sau unul înapoiat şi euro-asiatic!
        De la Habsburgi : Punctualitate,Seriozitate,Ordine, Disciplină, Educaţie, libertate religioasă, rânduială şi ordine, reglementarea proprietăţii sub forma cadastrului, reguli de convieţuire între popoare şi sancţiuni pentru nerespectarea legilor.
        Transilvania - situată foarte aproape de Europa Centrală şi Occidentală - avea o pecete anume, marcată de puternicele influenţe ale lumii catolice şi protestante, ale spiritului. concurenţial, ale mobilităţii comerciale şi culturale etc.
        In primul rand unirea cu Biserica Romei (1697-1701),a deschis calea spre libertate şi egalitate a naţiunii române şi a confesiunii sale cu celelalte naţiuni şi confesiuni.
        Prin patentele imperiale, s-au modernizat învăţământul, armata, biserica, fiscalitatea, regimul proprietăţii etc. Crearea regimentelor de graniţă - privită ca o ofensă şi o apăsare de către elitele conducătoare – a adus românilor speranţa de emancipare, de instruire, de educare, a adus sistematizarea satelor, igienă, curăţenie".(adevarul.ro )
        • +1 (3 voturi)    
          Lucrurile bune le-au adus (Vineri, 5 februarie 2016, 18:20)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          habsburgii doar pentru stapanitori. Romanii erau exploatati si lasati in mizerie, umiliti de asiaticii hunguri care si-au batut joc de ei cum au vrut. Romanii nu aveau castele in Transilvania si nici drepturi.
  • +18 (38 voturi)    
    aia cu sepepistul e clasica (Joi, 4 februarie 2016, 18:09)

    Tomis [utilizator]

    Regele Iohannis nu intelege ca datoria sepepistului nu este sa-i care lui cojocul sau umbrela, ci sa-i protejeze blana. In cazul in care cineva va dori la un moment dat sa-i arunce majestatii sale niste cerneala in figura, sepepistul va fi indreptatit sa spuna "dom'le, eu sunt ocupat sa-ti car rufele, nu am cand sa ma ocup si de potentiali atacatori". Dar oricum Klaus nu a putut fi niciodata banuit de inteligenta sau modestie, asa ca mergem mai departe.
  • +3 (15 voturi)    
    alegeri americano-ruse (Joi, 4 februarie 2016, 18:25)

    xanti [utilizator]

    Hai sa ne uitam la vecini, la rusi e unul Putin care numai fraier sau tablou nu e ,la nemti e Merkel doamna de fier care tine loc de presedinte ,la americani oricare ar fi e bun de gura si bataios nevoie mare (chiar si Obama a mai sclipit cateodata).
    In restul Europei jale frate ,pai ce pretentie sa avem de la noi.
    Nu avem barbati de stat asta e concluzia
    Lumea a vrut neamt ,neamt a avut ce e sigur ca de acum inainte nici un neamt nu va mai fi presedinte.
    Eu zic ca una ca Alina Mungiu Pipidi ar fi tocmai buna ,are gura mare si la propriu si la figurat si e "barbata " frate nu gluma,daca da cu pumnul in masa ori o rupe ori inlemnesc consilierii de frica.
    E europeana ,iubeste musulmanii norvegienii si nemtii e perfecta ce mai.
  • -8 (26 voturi)    
    Miticilor (Joi, 4 februarie 2016, 19:57)

    neamprooost [utilizator]

    Stați jos.
    Omu a pus prim-ministru ardelean, ăla-l înțelege și fără mitocănii, becalisme și vangheleli. Uitați-vă la palmaresul DNA de când e Iohannis președinte și calmați-vă ... sau /// ;))
  • +2 (16 voturi)    
    radem, si radem pe banii nostri. (Joi, 4 februarie 2016, 20:12)

    mihaiff [utilizator]

    oricum, foarte bun articolul si observatia!
  • +5 (13 voturi)    
    CEA MAI DEZVOLTATA REGIUNE (Joi, 4 februarie 2016, 20:34)

    arheopterix [utilizator]

    a Romaniei este reg Bucuresti -Ilfov cu un PIB la nivelul mediei europene .
    • -1 (11 voturi)    
      si asa va fi (Joi, 4 februarie 2016, 22:55)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      atata timp cat firmele straine care activeaza in tara au sediul social in Bucuresti - de aceea cand auziti de regionalizare administrativa urlati ca vor ungurii Ardealul
    • +1 (9 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 4 februarie 2016, 23:10)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Tot ce se fura din tara acolo ajunge ;)
  • +8 (20 voturi)    
    Nu v-a placut presedintele jucator (Joi, 4 februarie 2016, 20:41)

    Ochiana [utilizator]

    Nu v-a placut de Basescu care era exaxct opusul : un spectacol in sine acel om.
    I-ati criticat fiecare aparitie si fiecare vorba spusa.....
    spuneati ca Romania are vorba de cineva neconflictual, cineva care sa nu tulbure apele....
    Ei, acum il aveti pe Johannis pe care vad ca il criticati ca e prea tacut, ca prea nu face nimic....

    Dumnezeu sa-i mai inteleag pe ziaristi !
    Presa din Romania trebuie sa aiba parte de show, de sange si can can in direct ca sa aiba ei material de aruncat pe bloguri.
  • +2 (18 voturi)    
    Pai, si cu asta, ce-am facut ? (Joi, 4 februarie 2016, 21:00)

    MenInBlack [utilizator]

    'Geaba batem shaua sa priceapa iapa, neamtzu' n-are de unde, e gol, kaputt. Il doare-n florida de noi.
    Ce facem acum ? Asta e intrebarea.
    Nu pot sa cred ce ne-am furat-o...
    Ani pierduti.
    • +13 (15 voturi)    
      Am facut ce trebuia (Joi, 4 februarie 2016, 22:25)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Sigur ca trebuie si merita criticat Johannis. Dar cred ca nu voiai sa iasa plagiatorul presedinte?! Noi am facut exact ce trebuia in 2014.

      Iar mai ridicol decat Ponta nu poate fi nimeni.
      • +8 (8 voturi)    
        ponta cu p mic de la Plagiat (Vineri, 5 februarie 2016, 10:15)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        este doar un impostor lingau, care a urcat in ierarhia partidului fiindca a pupat inelul stalinistului batrin si cine stie unde pe N0049. Inca n-ati intels ca in partidul asta nu face pui un cinstit, cu coloana vertebrala si intentii bune pt. Tara? Daca nu, studiati evolutia strabunicului PSD, Partidul muncitoresc roman, si veti descoperi gena originara, ereditara peste generatii. Fara ea, partidul te scuipa urgent.
        Un impostor, o jigodie trista, ce a mers cu slugarnia atat de departe incit s-a lasat divortat de partid, pt. a fi insurat cu fata unui cadru de nadejde, cu dosar curat. Garantia fidelitatii fata de Mala Vita politica de la virful partidului.
  • +1 (17 voturi)    
    . (Joi, 4 februarie 2016, 22:10)

    natbl73 [utilizator]

    Domnule Tapalaga, recunosc ca acum 2 zile, am cautat in sfarsit si eu pe youtube clipul cu Cristi. Printre primele rezultate era un colaj de faze amuzante, l-am urmarit pana la faza cu presedintele, cand l-am oprit. Admit ca nu am umor, si era pacat ca valoarea artistica a acelui montaj sa se risipeasca in fata ochilor mei.

    M-am ambitionat si am gasit si clipul original. M-am ambitionat si mai tare si l-am urmarit pana la capat. Inca o data, recunosc ca sunt inginer, nu intelectual - tot ce am remarcat este ca un taran avea un pittbul legumificat prin faptul ca a fost facut home pet in loc sa i se ofere dresaj.

    Dar sa va vad pe dumneavoastra jinduind dupa o "personalitate puternica" gen Vanghelie, asta chiar ma stradui sa mi se para amuzant.

    O zi buna
  • 0 (14 voturi)    
    Da de unde inamic? (Joi, 4 februarie 2016, 22:38)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca e doar o marioneta, nu are cum sa greseasca nimic atata vreme cat altii trag de atze.
  • 0 (22 voturi)    
    Atac la persoana (Joi, 4 februarie 2016, 23:17)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Un articol slab cu multe atacuri ls persoana ceea ce face ca autorul sa devina ridicol .
    • 0 (4 voturi)    
      ad hominem (Vineri, 5 februarie 2016, 12:20)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Zi dom'le care este problema cu articolul, ce nu este corect?
  • +1 (13 voturi)    
    v-ati virusat ... (Vineri, 5 februarie 2016, 8:57)

    astronaut [utilizator]

    dnilor jurnalisti ! dar , ma intreb aveti principii sanatoase dupa care sava ghidati in viata , chiar de jurnalisti ? tindeti sa duceti in derizoriu un comportament de om normal care voua nu va e pe plac
    deoarece nu provoaca scandal , nu este un ''bufon''!
    aseara la un canal de televiziune fostul pres. isi dadea cuvantul de onoare multimii intr-o sala si ce sa vezi I-A MINTIT adica n-a facut nimic din ce a promis ! Dmnilor asta e valoarea dupa care alergati si il preamariti !!
  • -5 (13 voturi)    
    Adevar (Vineri, 5 februarie 2016, 9:05)

    fatamorgana [utilizator]

    Adevar a grait nenea Cacarau cand a spus ca Iohanis vorbeste putin si gandeste cum vorbeste. Mare adevar. Si sa il compari pe acest Papaiani din "Pacala" cu Basescu? Sigur, il poti injura pe fostul presedinte, nu acesta e subiectul, dar sa compari, cum sa compari prostia cu CEVA?
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit, mai, Banciule! (Vineri, 5 februarie 2016, 12:59)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui fatamorgana

      Antonescu a spus ca Iohannis graieste putin dar gandeste ce vorbeste!
  • +3 (15 voturi)    
    Domnu profesor (Vineri, 5 februarie 2016, 10:04)

    prostu satului [utilizator]

    Atatea analize fara rost pentru descrierea unui profesor mediocru care nu te lasa sa intri la ora dupa el , se asteapta sa ii atarni catrafusele in cuier , nu preda ci doar dicteaza dupa fituicile proprii , detesta sa fie intrerupt ca pierde firul , etc ,etc . Totul cu un singur scop : meditatiile =))
  • -3 (13 voturi)    
    Nu ne place primul presedinte normal? (Vineri, 5 februarie 2016, 11:50)

    benicio [utilizator]

    In sfarsit are si tara asta un presedinte normal, care se tine departe de scandaluri si cancanuri dambovitene si ramane in limitele Constitutiei. Dar nu ne place. Poate ca e departe de modelul perfect, dar noi cum suntem, noi ca cetateni suntem model? O privire in oglinda s-ar putea sa ne dea angoase.

    Altceva mi se pare suparator si deprimant de-a dreptul. Politica sau, mai bine zis, lipsa politicii liberalilor. S-au comportat atat de slab in ultimii 2 ani, cu toate ca aveau cartuse la greu, incat par ca au cazut la blat cu pesedistii. Iar daca pesedistii castiga parlamentarele de anul asta, eu zic ca liberalii au o mare parte din vina. Pentru ca sunt slabi, ridicol de slabi, si aveau motive sa traga in lichele din toate partile. O sansa ar mai avea, dar pentru asta le trebuie viziune si curaj: sa nu propuna nici guvern propriu si nici primar pentru Bucuresti; in schimb, sa declare public ca sustin guvernul Ciolos si pe Nicusor Dan.
  • +3 (15 voturi)    
    Sper că articolul e un pamflet (Vineri, 5 februarie 2016, 12:18)

    m3th0dman [utilizator]

    Ce ne interesează (sau ar trebui să ne intereseze) este ceea ce face preşedintele în calitate de preşedinte al ţării.

    Ridicolul suprem a fost atins de Ponta când a fost pus sub urmărie penală şi nu şi-a dat demisia.

    E de-a dreptul absurd să te legi de ce căciulă poartă sau de faptul că ţine mâna la inimă când intonează imnul şi să nu spui absolut nimic despre ce decizii a luat şi în ce situaţii a fost pus în calitate de şef al statului.

    De exemplu - România a trecut printr-o criză politică şi socială profundă după Colectiv. A căzut în ridicol preşedintele în felul în care s-a manifestat atunci? S-a precizat ceva despre asta?
  • +1 (13 voturi)    
    Aveți dreptate. Din păcate... (Vineri, 5 februarie 2016, 12:27)

    marki [utilizator]

    Președintele Iohannis ne-a ucis speranțele din fașă, dovedindu-ne (prea) curând că e „omul nepotrivit la locul nepotrivit”.
    Ca să nu mai amintim de subiectul fierbinte (pe care observ că îl ocoliți) al problemelor domniei sale cu justiția. Care justiție a avut nerușinarea să constate modul fraudulos prin care familia Iohannis a intrat în posesia unei „colecții” imobiliare impresionante. Și în legătură cu care ne „amețise” în campania electorală, cum că ar fi rezultatul... meditațiilor.
    Iar faptul că, după ce a pierdut procesul, a declarat cu nonșalanță că se pregătește să atace o decizie „definitivă și irevocabilă” a Curții de Apel Brașov, spune multe despre „curățenia” președintelui nostru. Cu amărăciune zic...
    https://www.riseproject.ro/articol/mostenirea-din-spatele-averii-imobiliare-a-lui-klaus-iohannis/
  • +1 (11 voturi)    
    La Mãrutzã :P (Vineri, 5 februarie 2016, 13:03)

    Codruta N [utilizator]

    Sindromul "La Marutza" (mentionat de mine la alt articol zilele trecute) vad ca functioneaza din PLIN la Tapalaga - si spun asta pentru ca nu e prima data, a scris mai multe chestii in care-si manifesta nostalgia dupa galagie, scandaluri samd... >:)
    Da' CUM e posibil, frateeee... ca nici Ciolos si nici Iohannis sa nu fie buni de aparut intre tzatzele de la Marutza? si sa se rasteasca nitzel istericii de acolo la ei? :P

    Si CE daca se face misto de Iohannis? Asta inseamna ca lumea il percepe ca "uman" si ca le devine oamenilor obisnuiti chiar simpatic ;)

    Pai daca ar fi sa ne luam dupa "mistouri / ridiculizari", Iliescu bate de DEPARTE recordul - si uite ca totusi a rezistat vreo 3 mandate, bosorogu'!! Numa' Constitutia ce ne-a mai salvat de el - dar si aia, cu greu! >:

    Oricum, imi plac incercarile scremute ale lui Tapalaga de a induce neincredere, ba in Ciolos, ba in Iohannis! Asta inseamna ca ambii DERANJEAZA!
    Aata imi PLACE! Uite, tocma' ce a reusit Tapalaga sa ma convinga sa votez cu Iohannis si la alegerile urmatoare! :P
  • +1 (3 voturi)    
    iohannis... (Vineri, 5 februarie 2016, 13:48)

    liviu_ [utilizator]

    face, din pacate, multe greseli.
    pe de alta pare politicienii vor cu indarjire sa arate ca un altfel de om (la fel cum un alt fel de prim ministru - a politic) sunt foarte rele pentru tara.
    iohannis.... bun rau... este clar ca este altfel decat restul politicienilor, nu este badaran sau nesimtit... caracteristica de baza a tututori celorlalti. ori asta deranjeaza.
    evident ca o mare pårte din lucrurile care i se intampla sunt vina lui pentru ca este, din pacate, mult prea pasiv
  • +1 (3 voturi)    
    presedintele nostru (Vineri, 5 februarie 2016, 16:26)

    Irist [utilizator]

    1. Vad ca nimeni nu i-a comentat spusele cu privire la decizia d-nei JUSTITIE: "nu sunt de acord cu decizia (definitiva si irevoc) a justitiei cu privire la casa sa (a sasea) din Sibiu si se va sfatui cu avocatii sai ce trebuie facut'. Daca ar fi spus Basescu asa ceva cum ar fi reactionat CSM??
    2. Nu a comentat nimeni pretentia presedintelui de a i se adresa cu "Excelenta Sa" presedintele (la investirea ministrilor).