Ce poate face, totusi, Dacian Ciolos pentru revenirea la alegeri in doua tururi

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 12:57 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Premierul Dacian Ciolos nu poate dispune prin ordonanta de urgenta revenirea in doua tururi de scrutin, dar poate sa faca altceva: sa initieze un proiect de lege pe care sa-l trimita Parlamentului, sa solicite procedura de urgenta si sa lase in felul asta partidele si Parlamentul sa-si mai asume odata cum vor sa organizeze alegerile locale din acest an. Am explicat deja de de ce pozitia premierului Ciolos de a respinge cererea liberalilor care i-au cerut un OUG este corecta. Totusi, cei care-i reproseaza ca nu se poate deroba in intregime de responsabilitate pe o tema atat de serioasa au dreptate. De ce?

Premierul Ciolos a ajuns la putere cu guvernul sau de tehnocrati in urma protestelor din noiembrie 2015 care au maturat guvernul Ponta si au evacuat temporar partidele de pe scena. Printre revendicarile strazii se  numara si revenirea la alegeri organizate in doua tururi. Acesta este si motivul pentru care guvernul Ciolos a preluat-o initial in programul de guvernare, renuntand apoi verbal la aceasta promisiune constient ca atata vreme cat cele doua partide doresc alegeri intr-un singur tur nu are cum sa-i impuna vointa in Parlament peste capul lor.

Acum, insa, situatia s-a schimbat radical. Unul dintre partide nu mai doreste alegeri intr-un singur tur. Dacian Ciolos are datoria atat fata de public, dar mai ales din respect fata de democratie, sa incerce marea cu degetul. Nu-l costa nimic sa elaboreze un proiect de lege, sa-l trimita in Parlament solicitand procedura de urgenta. N-au decat sa negocieze apoi liberalii cu UNPR, cu minoritatile, cu PSD si cu cine mai doresc pentru a repera prostia comisa la inceputul anului. Puterea guvernului Ciolos se opreste oricum in pragul Parlamentului, de aici incolo nu mai poate face nimic.

Insa cred ca are datoria sa uzeze de increderea uriasa acordata de public post Colectiv pentru a incerca sa repare un rau imens facut de cele doua partide sistemului de vot si democratiei romanesti.

Premierul Ciolos a respins solicitarea liberalilor cu argumentul ca ar fi nedemocratic sa legifereze prin ordonanta de urgenta in domeniul legilor electorale unde partidele au luat deja o decizie. Dar la fel de nedemocratic, ba chiar periculos, ar fi sa organizam alegeri intr-un singur tur. Harta Romaniei s-ar inrosi, iar o multime de candidati cu putina legitimitate vor conduce administratii locale in urmatorii patru ani.

Liberalii s-au prins acum, tarziu, ca pesedistii i-au tras pe sfoara cand i-au convis sa sustina alegeri intr-un singur tur pe motiv ca ar avea si ei, ca un partid mare ce sunt, de castigat. In realitate, liberalii nu sunt un partid chiar asa mare, n-au avut niciodata forta administrativa a pesedistilor si capacitatea lor de mobilizare. In plus, tensiunile interne dintre vechiul PDL si vechiul PNL, injumatatesc forta partidului, si asa mult mai slaba decat a PSD-ului.

Prin urmare, liberalii tipa la premier sa-i ajute cu un OUG, desi premierul s-ar sinucide daca ar merge pe mana lor. Un OUG risca sa nu fie votat in Parlament la timp, iar daca se organizeaza alegeri locale in doua tururi doar pe baza unei simple ordonante, consecintele pot fi dramatice. Daca ordonanta pica la Curtea Constitutionala intre cele doua tururi s-a sfarsit cu tehnocratii. Intr-un astfel de scenariu, dupa cum am mai spus, premierul Ciolos si tot guvernul sau vor trebui sa plece in urma haosului generat de repetarea alegerilor.

Reiau pe scurt argumentele: da, teoretic s-ar putea schimba regulile jocului chiar daca recomandarile Comisiei de la Venetia spun ca nu se mai poate face asta in interiorul anului de dinaintea alegerilor. Totusi, daca modificarile sunt in sens democratic, Comisia de la Venetia lasa aceasta posibilitate, cu conditia sa se faca printr-un act juridic cu forta superioara, deci nu prin OUG, ci printr-un proiect de lege votat in Parlament. Apoi, un OUG care modifica o lege organica cum sunt legile electorale ar fi din start neconstitutional.
Daca trimite un proiect de lege  in Parlament, guvernul Ciolos n-are absolut nimic de pierdut, dimpotriva, numai de castigat in ochii publicului. Dupa asta, partidele n-au decat sa se justifice din nou in fata publicului daca tot la alegeri intr-un singur tur vom ajunge in cele din urma. Ciolos scapa astfel de raspunderea pe care PNL a aruncat-o in mod ipocrit pe urmerii sai. Si mai obtine ceva important: pareaza preventiv acuzatia ca a pactizat cu PSD, nefacind nimic si deschizind astfel calea spre PSD-izarea masiva a tarii.

Pe scurt, putina actiune si mai mult curaj nu strica. Premierul Ciolos are datoria de a face tot ce- i sta in putinta pentru a incerca sa repare raul facut de partide si pentru a nu dezamagi publicul care si-a pus atatea sperante in el.

Desigur, veti spune, dar exista deja un proiect de lege in sensul revenirii la alegeri cu doua tururi, de ce ar mai fi nevoie de unul si de ce ar fi treaba lui premierului Ciolos si nu a liberailor in primul rand? Veti mai spune ca, tinand cont de real politik, daca face asta, Ciolos isi pericliteaza relatiile cu PSD-ul de care depinde in Parlament. Prin urmare, de ce si-ar bate singur un cui in talpa?

Dintr-un singur motiv: Dacian Ciolos este acolo pentru a face totul in numele binelui public, nu ca sa caute pacea de dragul unei paci sterpe si inutile. Revenirea la doua tururi este un obiectiv suficient de important incat sa uzeze la maxim de toata greutatea functiei si a increderii de care se bucura pentru a incerca sa-l atinga.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14560 vizualizari
  • -10 (26 voturi)    
    oare? (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:18)

    worm [anonim]

    Recomandarile Comisiei de la Venetia spun clar ca nu se mai schimba regula in interiorul anului de dinaintea alegerilor. Nu cred in variante.

    De ce sa ajute Ciolos baronii din PNL?
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20729348-cine-sunt-candidatii-pnl-primariile-municipiilor-resedinta-judet-deja-validati.htm

    Binele public ar fi sa ajute baronii PNL in detrimentul baronilor PSD? Unde este impartialitatea unui tehnocrat?
    • +13 (27 voturi)    
      nu este adevarat (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:25)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui worm

      Se pot schimba regulile electorale oricat de tarziu atat timp cat acest lucru nu restrange drepturile electorale. Acest lucru reiese destul de clar din Constitutie si chiar din regulile Comisiei de la Venetia, care oricum nu au nicio putere juridica.

      Pe de alta parte nu este vorba de PNL/PSD ci despre democratie. Cu alegeri dintr-un singur tur ai o democratie slaba. In primul rand pentru ca o sa castige o multime de primari cu voturi de 10-15% din numarul cetatenilor. In al doilea rand pentru ca permite manevre antidemocratice precum candidati fantoma care sa candideze de forma in opozitie.
      • -8 (12 voturi)    
        Votul nu se schimba in an electoral (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:36)

        NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui RantCasey

        Venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-AD%282002%29023rev-e

        Esti un mincinos
        Votul NU SE SCHIMBA in an electoral, PUNCT!
      • +1 (5 voturi)    
        hai nu zau, (Joi, 21 ianuarie 2016, 21:00)

        worm [anonim] i-a raspuns lui RantCasey

        ce nu este adevarat?
        ca sunt baroni in toata clasa politica?
        ca niciodata nu vor veni mai mult de maxim 25-30% din numarul votantilor pentru ca au lehamite si asta este unul din motivele pentru care avem tehnocrati la guvernare?

        intarim democratia cu 2 tururi si dregem busuiocul acum la spartul targului? democratie slaba zici?
        acum cateva luni cand s-a votat legea electorala,cum s-a votat ?

        eu am crezut (in naivitatea mea) ca intarim democratia prin curatarea clasei politice de corupti,prin lustratie,prin indepartarea traseistilor,indepartarea plagiatorilor dovediti, integritate morala,etc.(sunt unii care au scos si un decalog in sensul asta)

        ce vrei sa-mi spui, ca am pe cine vota din lista aia a candidatilor PNL? ai deschis macar linkul ala sa vezi ce candidati populeaza lista aia?

        cred ca dl prim ministru Ciolos ar trebui sa fie predictibil si consistent ( pentru toata lumea cu aceeasi masura ) in ceea ce spune si ceea ce face.
        ca atare, nu cred ca poate schimba ceva acum.
        • +7 (7 voturi)    
          Gogoasa politica (Vineri, 22 ianuarie 2016, 0:01)

          Clop [utilizator] i-a raspuns lui worm

          "Politicul" in Ro este o distopie umflata ca o gogoasa fierbinte si cu mult zahar cumparata la ora 7 dimineata; pe care, daca din diverse motive nu apuci sa o mananci atunci, la ora 10, e deja rece, cauciucata si fara gust.
    • -1 (1 vot)    
      Ce poate face totusi Basescu (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:13)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui worm

      Sa se mentina alegeri in doua tururi. Domnule Tapalaga uneori in articole introducet un link catre un articol mai vechi al dumneavoastra intarind in acest fel mesajul pe care vreti sa-l transmiteti. Ar fi fost util acum sa putem citi acum ati comentat cind Basescu a introdus algerile intr-un singur tur.
  • -3 (13 voturi)    
    Ciolos nu se va atinge de PSD... (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:22)

    lili [anonim]

    Ar zbura in secunda urmatoare... d-aia nu s-a atins nici de pensiile speciale ale parlamentarilor....
    Asa arata "politica altfel" cu care ne-au balmajit....
    Aceeasi Marie cu alta palarie... vorbim la sfarsitul anului, tare ma tem ca vom fi tot ca acum, cu vorbe goale despre reforma dministratiei, despre maretele planuri ale tehnocratilor...
    Ma indoiesc eu ca politicienii vor vota schimbarile care sa le ia puterea din maini, in interviul de azi din Hotnews, Dl Dragos Tudorache, seful cancelariei Primului Ministru a spus:
    Rep: Aveti semnale de la partide ca vor permite o limitare a puterii lor, ca pana la urma unul dintre instrumentele de seductie ale partidelor in teritoriu este oferirea de functii. Vor accepta ele de buna voie limitarea acestei puteri?
    D. Tudorache: Nu vreau sa speculez comportamentul partidelor politice si felul cum se vor raporta la pachetul de reforme. Ce pot sa spun este intentia noastra ferma de a ne consulta deja de la momentul de pregatire al acestui pachet cu toate fortele politice, de a incerca sa ne punem argumentele in acea consultare, si cred eu, din nou, ca exista o intelegere foarte limpede si asumata a nevoii de schimbare in administratie, in actul de administratie, in actul guvernamental, ca poate exista o discutie reala, obiectiva, pe ceea ce trebuie schimbat."

    Eu am rezerve serioase ca politicienii nostri abia asteapta schimbarea de care vorbeste acest domn, dovada reactia PSD la pensiile speciale ale alesilor locali declarate neconstitutionale, parlamentarii au spus clar ca vor modifica ceea ce reclama CC dar ca pensiile alesilor locali vor RAMANE!!!
    La fel cum au ramas si pensiile lor SPECIALE!!
    O sa tot schimbam Romania cu acesti politicieni, asa-i?!
  • +8 (16 voturi)    
    PSD (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:29)

    mihai [anonim]

    Psd a reusit dea lungul timpului frecvent sa-si bata cuie in talpa , poate reusesc si de data asta , sa nu uitam ca atunci cand erau siguri pe Nastase au schimbat si constitutia ca sa-i dea puteri faraonice , ca au cazut tot in mainile cui nu trebuie e alta discutie..
    • 0 (4 voturi)    
      "puteri faraonice"? (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Le poti si enumera?
      • -2 (2 voturi)    
        ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 21:21)

        georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Nord Koreene, e mai bine?
        • +1 (1 vot)    
          Deci PSD-ul nostru se aseamana cu partidul (Vineri, 22 ianuarie 2016, 17:18)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui georgegeorgescu

          ce conduce Nord Korea. Ca are insemnate asemanari nu va contrazic dar are si oarece deosebiri: cica pe aia care-i prinde cu ciorditu se pare ca pe acolo ii cam executa.
  • +4 (12 voturi)    
    Si, ar mai fi ceva... (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:31)

    zarzarea [utilizator]

    ...in cazul in care ar elabora un astfel de proiect de lege (guvernul), iar PSD-ul s-ar supara si-ar da jos acest minunat guvern tehnocrat, probabil ca PSD-ul ar fi macelarit in alegeri.

    Va urmaresc cu interes abordarile, insa, va fi greu sa mai fie urniti romanii catre vot. Din nefericire, PSD-ul va castiga localele prin neprezentarea romanilor la vot.

    Lumea e scarbita de politica din ce in ce mai tare, si nu vad nicio reabilitare a politicului in ultima vreme, dimpotrivita.

    S-a cerut guvern tehnocrat pentru ca partidele sa se innoiasca. Unde este innoirea? Sa nu-mi spuneti ca vine de la Firea si de la Busoi!!!!
    • +1 (9 voturi)    
      Mda... (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:13)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui zarzarea

      Haideți acum să ne plângem de milă, să încremenim în contemplare, în nepăsare, să emitem clișee, cum că „lumea e scârbită de politică”, că „nu mai vine la vot”, că „votul nu schimbă nimic”. Și tot așa, bla-bla... C' așa-i stă bine poporului mioritic...
      • +4 (10 voturi)    
        Ai dreptate (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:52)

        lucus [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Da' e mai comod așa. Ce rost are să mergi la vot, să faci ce ești dator să faci, față de țară și față de tine?

        Cum spui și tu, marki, e mai ok să ne plîngem de milă, la asta ne pricepem.
        La general:
        Nu înțeleg ce te împiedică să mergi la vot? Nu-ți plac candidații partidelor PSD/PNL? Mai sunt și alte partide și mai mult de atît cu siguranță sunt și independenți. Nu la toate primăriile, dar la multe candidează și independenți. Poți analiza candidații, poți căuta unul care se apropie de ce ai vrea tu și poți sp-i dai votul tău.

        Sau poți să nu faci nimic.
        • +4 (10 voturi)    
          De fapt (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:53)

          zarzarea [utilizator] i-a raspuns lui lucus

          n-ai deloc dreptate...

          Se poate trai foarte bine si aproape fara politica...

          Uite, asa cum o facem noi din 90 incoace...

          La noi nu exista politica, nu va mai amagiti. La noi exista doar interes, si atat. N-are a face cu plansu, nici cu prostia, e treaba de mentalitate.

          Bine, pentru cei ce traiesc, intr-un fel sau altul de pe urma partidelor, e de inteles. Pentru mine nu conteaza ce partid conduce, de ce si pentru ce.

          Pentru mine conteaza sa fim in Europa, sa fim aliati cu SUA si sa nu se lase astia de noi. Altfel, toata cloaca asta de la noi numita politica este in zadar.
      • +3 (5 voturi)    
        Scart... (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:07)

        zarzarea [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Ei, chiar scart, pentru ca, n-am alte cuvinte...

        Nu vad ce-are cu prefectura si nici nu inteleg de unde vine plansu ala, una e sa creionezi niste realitati, oricat de neplacute ar fi ele, alta e sa bocesti prin diacritice.

        In fine, chiar n-are rost sa-ti explic ca, daca m-as fi plans, nu mai eram acum in Romania...

        Insa, m-am hotarat sa fiu si sa nu ma plang, mai ales ca a diaparut mirosul acela atat de apasator din blocurile anilor 90. Unde s-o fi dus, nu stiu....
  • +16 (16 voturi)    
    De ce nu initiaza PNL-ul ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:00)

    gv [utilizator]

    De ce sa initieze Ciolos, care e apolitic, un proiect de lege politic ?
    De ce nu initiaza PNL-ul un asemenea proiect, daca tot se da de ceasul mortii acum, dupa ce a votat in toamna pentru un singur tur de scrutin, iar acum a ajuns la concluzia ca ar castiga mai mult cu vot in 2 tururi ?
    • -4 (8 voturi)    
      --- (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:30)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui gv

      PNL cred ca va incerca sa initieze un asemenea proiect dar va fi degeaba, ca de atatea alte ori. Un proiect al unui guvern "apolitic" ar avea o mai mare greutate si ar naste dezbateri mai aprinse.

      Cred ca acest guvern ar macar obligatia morala fata de cei care i-au pus de fapt in functie - strada - sa sustina public un asemena proiect, chiar daca nu il impun, nedemocratic, printr-o OUG.

      La fel si presedintele are aceasta obligatie. In plus presedintele ar fi putut face un referendum pe aceasta tema si sa oblige practic parlamentul sa voteze o asemenea lege.
    • 0 (6 voturi)    
      Presedintele integrator trebuie sa-i adune (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Se pun frumos in jurul mesei si hotarasc 2 tururi. Mai pierd toti ceva din aura proprie dar alta solutie nu este. Restul e propaganda electorala.
    • +1 (3 voturi)    
      capra vecinului? (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:34)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui gv

      dar de ce blocheaza PNL discutarea unui proiect ce zace in sertare? exact in 2 tururi, dar nu a fost depus de ei, deci nu poate fi votat...
  • +5 (7 voturi)    
    initiere (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:11)

    maximus [anonim]

    Sa initieze parlamentul lege nu Ciolos.
  • -4 (10 voturi)    
    Gresit! (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:24)

    mcv [utilizator]

    Ciolos este acolo pentru BINELE lui Iohannis. DOAR pentru asta este Ciolos acolo. Si tot DOAR pentru asta VA FI si dupa alegeri, tot acolo, Ciolos!
    Cum de-i greu sa vedeti lucruri atat de evidente?
    Daca continuati in acest fel, va vad peste cateva luni sustinand PSD-ul sau USL-ul, cu Ciolos la butoane, evident, pentru BINELE PUBLIC!
    Ciolos NU risca nimic nici daca da OUG pentru doua tururi, caci scopul este BINELE PUBLIC! Asta are Ciolos de aparat acolo. Doar asta si nimic mai mult!
    Dar nu poate face asta, din motivul pe care vi l-am spus: Ciolos e obligat sa faca jocuri de culise cu PSD-ul, caci el va fi tatucul si dupa alegeri, iar Iohannis, curajosul nostru locatar de la Cotroceni, are nevoie de tot ce-i MULT.
    I-a folosit pe liberali iar acum trebe sa se reorienteze catre cei care pot fi folositi, PSD-ul, adica.
    Si asa cum am spus, d-voastra veti deveni peste cateva luni, APARATORUL PSD -ului!
    Nu-i asa ca nu vom mai fi nevoiti sa ne uitam la filme HORROR atunci cand ni se va face dor?
    • +3 (5 voturi)    
      exact (Joi, 21 ianuarie 2016, 21:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      si foarte bine punctat. Dar dl Tapalaga e mai ingrijorat de persoana ciolos decit de soarta democratiei in romania. Sa trimita parlamentului, ca si cum nu stie ce ar face aia cu un asemenea proiect de lege. L-ar ingropa in doua secunde. De ce e asa ''indragostit'' dl Tapalaga de ciolos si johanis e greu de inteles. Ciolos o fi un om competent, de fapt un birocrat european de oarecare succes si cam atit, dar johanis e cel mai slab presedinte din istoria romaniei, o sosie a lui iliescu inalta de 1,90. Faptul ca mialake, omul lui iliescu este presedintele de facto al romaniei este mai mult decit evident. Diferenta intre johanis si iliescu este ca ala voia doar putere, nu si avere, johanis vrea protocol, vizite, vacante, si case, multe case, la fel ca bombo. Dar amindoi sint la fel de nocivi.
      Iliescu a inoculat si instalat ciuma, johanis face totul ca ciuma sa ramina asa cum a vrut iliescu.
      Pacat, ziaristul Tapalaga era odata un om lucid si curajos.
  • +2 (4 voturi)    
    Cu o conditie! (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:41)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Sa vrea si Iohannes! Dar oare Iohannes vrea?
  • -5 (11 voturi)    
    un tur, doua tururi (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:48)

    MAXX [anonim]

    nu am inteles exact care-i problema cu votul intr-un sigur tur.Eu vad ca mai degraba sinteti ingrijorat ca se harta romaniei s-ar inrosi.Dar daca se albastrea ingalbenea era de bine? Mai vai dadeati de ceasul mortii ca se omoara democratia? Ei as, atunci era de bine nu-i asa? Daca totul era abastiru-galbeniu si ceia ce propui dumneata acuma o facea psd cum ai fi reactionat,tot asa? Aiurea sareai la gitul lor si ii faceai ca la usa cortului ca nu sint reformati, ca dispretuiesc legea etc etc.Ai uitat cind cu schimbarea legii referedumului cum mureai pe aici spunind ca nu se schimba regula jocului in timpul jocului.Si acum exact asta sustii.A dracului deontologie,a dracului democratie.Bag seama ca este democratic doar ce ne convine noua.Legea-i lege pentru altii pentru psd in special pentru noi nu .
    • +4 (8 voturi)    
      aritmetica, fir-ar.. (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:36)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui MAXX

      daca ai sase candidati, 5 cu 16% si unul cu 17% acela iese primar desi 83% nu l-au votat.
      Asta vrei?
      Iar 1% il fac si ceva galeti, pelerine, ulei.....
  • +7 (9 voturi)    
    mod de alegere (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:43)

    LEC [anonim]

    Propun ca alegerea primarului sa se faca prin tragere la sorti .
    Indiferent cine iese , tot la fel procedeaza
    Bine a zis candva Mark Twain : Daca alegerile ar schimda ceva , ar fi interzise !
    • -1 (3 voturi)    
      de ce ar fi valabil? (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:58)

      lucus [utilizator] i-a raspuns lui LEC

      doar pentru că pe autor îl cheama „Mark Twain”? Ai auzit de „Aventurile lui Tom Sawyer”? E literatură pentru copii. Scrisă de Twain. Mark Twain!
    • +2 (2 voturi)    
      Batul scurt, 3 din 5 ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LEC

      Cartea cea mai mica ?
  • +6 (6 voturi)    
    Dintr-o data democrati (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:01)

    Hermina [anonim]

    Daca se tot screm atata ca sa emita o OG si nu stiu cum , ar face bine sa-l intrebe pe Ponta care are mare experienta in domeniu si n-a suparat pe nimeni .
  • +1 (3 voturi)    
    Abia ce-i refuza si vreti sa se razgandeasca ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:13)

    Susufler0 [utilizator]

    D-le Tapalaga, nu va este clar ca Guvernul Ciolos, nu este un guvern politic ? Credeam ca ati inteles in momentul in care Dacian a pus-o la punct pe Alinutza, refuzand sa dea o ordonanta de urgenta in favoarea PNL. Cum credeti ca in cateva zile sau in cateva saptamani si-ar schimba pozitia. Ciolos si ai lui sunt administratori ai Romaniei, pana in decembrie. De altfel,chiar daca ar vrea nu ar avea argumente suficiente si puternice ca sa poata sa-i faca pe plac PNL-ului. De ce nu s-au luptat Alinutza si Vasile sa promoveze in Parlament legi in interesul tuturor, nu legi in interesul unui Partid care incepe tot mai mult sa aduca cu o adunatura de neputinciosi disperati ?Din pacate, pare ca va cuprinde si pe dvs disperarea ! Capul sus !
  • +3 (3 voturi)    
    OH. (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:38)

    Nea Costica [anonim]

    Cu cat PSD-ul este mai mare , cu atat e si prostia mai mare si lucrurile merg mai rau . Presa tot repetand chestia asta ( cu buna stiinta ) , determina oile sa se adune in jurul magarului . Lumea PSD-ista nu este de stanga , este o lume fomista usor de manipulat . Tehnocratii lui Peste tot fomisti sunt . Tehnocratul este pragmatic , sever , tenace si mai ales inteligent . Trece anul vere si nu se va intampla nimic . Hai noroc si-o moarte usoara , NC .
  • 0 (4 voturi)    
    Bine argumentat! (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:32)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Sper ca acest articol sa ajunga si la cunostinta Premierului.
  • +1 (1 vot)    
    Se poate trece la alt sistem intr-un tur (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:40)

    Daniel [anonim]

    Critica PSDistilor si celorlati la sistemul de 2 tururi (care e de 10x mai democratic decat 1 singur tur ca acum, si nu duce la extremism) ar putea fi complet ANIHILATA, daca se propune ca in loc de 1 tur ca acum sau 2 tururi ca inainte, sa se treaca la sisteme de vot de 1 tur, gen Ranked Choice Voting sau Approval Voting, care sunt si ele foarte democratice, si fac sa alegi pe candidatul pe care majoritatea oamenilor chiar il plac.

    Cum e acum pe 1 tur o sa vedem candidati gen Ponta care o sa castige la locale cu 35-40% din vot, pentru cel care are cele mai multe voturi dintre toti castiga. De asemenea o sa duca la extremism intre 2 partide mari si la distrugerea oricarei sanse sa mai existe vreodata alt partid local in afara de PSD si PNL.
  • +6 (6 voturi)    
    1vs2 (Joi, 21 ianuarie 2016, 20:59)

    Observer [anonim]

    Nu e cam jenant pentru PNL sa ceara acum 2 tururi, dupa ce cu numai cateva luni in urma a votat brat la brat cu PSD pentru 1 tur? Atunci n-a prevazut inrosirea hartii?
    PS: poate nu va mai amintiti ca intr-o postare pe vremea aceea am sustinut 2 tururi, dar din cu totul alte motive: inverzirea Transilvaniei si m-am ales cu destule minusuri
  • +1 (3 voturi)    
    Sa spargi o nuca fara miez... (Joi, 21 ianuarie 2016, 23:52)

    Clop [utilizator]

    "Dacian Ciolos are datoria atat fata de public, dar mai ales din respect fata de democratie, sa incerce marea cu degetul. Nu-l costa nimic sa elaboreze un proiect de lege, sa-l trimita in Parlament solicitand procedura de urgenta. N-au decat sa negocieze apoi liberalii cu UNPR, cu minoritatile, cu PSD si cu cine mai doresc pentru a repera prostia comisa la inceputul anului. Puterea guvernului Ciolos se opreste oricum in pragul Parlamentului, de aici incolo nu mai poate face nimic."
    --------------------------------------------------------------------------
    Si cam ce tip de negocieri pot purta mafiotii intre ei in al 11lea ceas? Aceste partide de unde s-a migrat copios in functie de interesele de partid si personale, prin OUG-uri, niste politicieni mafiotizati pana in maduva oaselor... maidanul nostru cu dragoste de partid si de ciolan, nu de tara...

    Suntem o tara zombificata politic... daca, si ieri, si astazi, tatucul de Teleorman, marele sef al marelui partid din Parlament, iese ca bufnita din negura partidului sa ne mai spuna cate ceva la ureche...
  • +3 (7 voturi)    
    Cum de nu sunt romanii in strada? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 4:05)

    Geo7 [utilizator]

    Și cu două tururi de scrutin am fost și probabil suntem furați și mințiți... Acum, cu un singur tur, vom fi și mai și...Orice regulă de fairplay și echitate este aruncată la gunoi de un grup mafiot politic care și-ar vinde și mama numai să fie la putere... Este imperios necesar să fie 2 tururi! Cum poate fi ales cineva doar cu 10 % daca ceilalți au mai puțin? Acum corupția nu (iarăși) ne ucide? NU ESTE DE IEȘIT ÎN STRADĂ?
  • 0 (4 voturi)    
    Mai bine ar face ce s-a angajat (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    "1.2. Democratie si reprezentativitate
    -
    Ame
    ndarea, de urgență, a
    legislației electorale
    cu
    stab
    i
    lirea a două tururi de scrutin
    pentru
    alegerile de
    primari si presedinti de consilii judetene, eliminarea pragului pentru
    consilii
    le
    locale, reducerea numărului de semnături pentru independenți,
    posibili
    tatea
    asocierii unor independenți pe liste pentru consiliile locale, facilitarea creării de secții
    de votare pentru diaspora
    , acolo unde există o prezență sem
    nificativă a cetățenilor
    r
    omâni, obiectivul fiind acela ca niciun proces electoral din Romania sa
    nu mai fie
    vreodata pus sub semnul intrebarii din cauza modului de organizare" Programul de Guvernare ciolos.
  • +1 (1 vot)    
    Opinie! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 6:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iohannis trebue sa intervina pentru medierea situatiei politice respective (alegerea primarilor). Trebue sa convoace partidele si sa le veara sa isi expuna punctul de vedere, el avand sa sustina alegerea in doua tururo.
    In acest fel, va fi invinsa opunerea PSD la alegerea in doua tururi.
    Ciolos trebue sa continue sa isi faca treaba de premier al guvernului de profesionisti, sa nu se amestece in deciziile pur politice.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt dl Tapalaga (Duminică, 24 ianuarie 2016, 11:48)

    Nae [anonim]

    "Dar la fel de nedemocratic, ba chiar periculos, ar fi sa organizam alegeri intr-un singur tur. Harta Romaniei s-ar inrosi, iar o multime de candidati cu putina legitimitate vor conduce administratii locale in urmatorii patru ani. "

    Daca populatia doreste ca harta sa fie inrosita - nu este democratic ?? Democratic inseamna doar "albastrita" ?