Un pericol: eroizarea suspectului de terorism din Targu Secuiesc 

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 12:49 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Pentru a treia oara de la arestarea lui Beke Istvan Attila, suspectat de teorism, cateva sute de persoane au iesit in strada in semn de solidaritate ca tanarul extremist maghiar. Prima data au fost cateva sute, a doua oara in jur de o mie, iar sambata numarul lor a crescut la peste o mie. In mod evident, cetatenii maghiari nu cred ca un tanar, desigur, cu idei extremiste in cap si lider al unei organizatii separatiste, dar cunoscut drept baiat de treaba, din familie instarita si cu ceva afaceri prin oras, ar fi putut pune in pericol viata altor oameni. Am explicat deja cum s-a nascut si a evoluat criza de incredere a cetatenilor maghiari in institutiile statului roman si cine sunt marii vinovati pentru ruptura.

In acest moment, urgenta este alta. Putem lesne observa cum avalansa nemultumirilor creste, iar Beke Istvan Attila risca sa se transforme intr-un erou local, desi este suspectat ca pregatea unul dintre cele mai grave evenimente de dupa conflictele interetnice de la Targu Mures din martie 1990. Atentie mare, asistam la prima tentativa - esuata din fericire - de operationalizare a ideilor radicale.

A face un erou dintr-un suspect de terorism este mult prea mult, chiar pentru o tara absurda ca Romania. Asa ceva trebuie oprit repede si fara mari ezitari.

Daca se ajunge aici, totul se complica teribil. Un extremist martirizat legitimeaza in ochii publicului cauza pentru care lupta. Solidaritatea maghiarilor cu unul ca Beke Istvan arata prost in ochii romanilor. Echivaleaza cu aprobarea ideilor separatiste si revizioniste pe care acesta le agita. De aici pana la radicalizarea publicului maghiar, mai ales in secuime, ne desparte un foarte mic pas.

Deja avem cateva indicii in acest sens. Relatarile agentiilor de presa de la mitingul de joi, de pilda, noteaza detalii interesante. Au fost auziti etnici maghiari strigand cuvinte grele impotriva autoritatilor locale reprezentate de lideri UDMR, numiti "tradatori", altfel spus acuzati ca nu fac mare lucru pentru comunitatea lor.

Liderii maghiari cu care am stat de vorba in aceste zile se declarau, la randul lor, ingroziti de evolutia evenimentelor. Unul dintre ei, cunoscut drept radical, mi-a reprosat, nu personal, ci presei in general, ca ne-am grabit cu caracterizarile.

Strada e mai radicala decat noi, cei ca Beke Istvan sunt extremisti, nu noi, mi-a spus. In replica liderului UDMR am citit insa altceva. Anume, ca nu va mai trece mult pana cand UDMR va cauta sa recupereze terenul pierdut. Vom asista la o previzibila schimbare de discurs iar asta nu o sa placa nimanui.

In fine, nici Ungaria nu va sta cu mainile in san. Ambasada Romaniei de la Budapesta a fost pichetata duminica de cateva zeci de persoane, statul roman fiind acuzat ca nu detine nici o dovada clara ca Beke Istvan se pregatea cu adevarat sa detoneze o bomba artizanala de Ziua Nationala a Romaniei. Nu m-ar mira ca guvernul Orban sa-i ia apararea lui Beke Istvan la fel cum il protejeaza pe fugarul Marko Attila, investigat in Romania pentru fapte de coruptie.

Daca toate acestea raman fara un raspuns convingator din partea statului roman, aura de martir a lui Beke Istvan va creste de la o zi la alta. Evident ca situatia este delicata, ca alimentarea presei cu informatii detaliate despre cum viseaza extremistii maghiari bai de sange risca sa inflameze resentimentele majoritatii. E usor de intrat in spirala urii, mai greu de iesit.

Insa va trebui gasita o justa masura, astfel incat nici minoritatea maghiara sa nu traiasca cu convingerea ca o amenintare reala, care se putea termina dramatic, reprezinta de fapt o uriasa farsa pusa in scena de statul roman. Daca exista dovezi suplimentare (din cate vad Beke si ai lui erau supravegheati inca din octombrie) ca gruparea extremista  pregatea divese actiuni, aceste detalii aduse cat mai repede la cunostinta opiniei publice.

Asta pe termen scurt. Pe termen lung, statul roman trebuie sa aiba mereu in vedere ca se apropie 2018, cand Romania va marca un moment simbolic, o suta de ani de la Marea Unire. Acest moment va fi simbolic si pentru maghiari, dar in sens invers. Altfel spus, incarcatura emotionala va creste in ambele tari pe masura ce ne apropiem de anul aniversar. Nu uitati ca in 2018, in Ungaria lui Victor Orban vor avea loc doua siruri de alegeri, locale si generale.

In consecinta, este usor sa ne imaginam de pe acum cum va arata discursul liderilor maghiari peste un an - doi. Deja, Orban vorbeste despre "proiectul unificarii teritoriilor maghiare" si acuza statul roman ca prigoneste minoritatea maghiara prin anchetele penale declansate in ultimul timp - vezi ultimele iesiri.

In plus, procesul de acordarea a dublei cetatenii conutinua, deja s-a ajuns la cateva sute de mii numai in Romania. Acest proces, alaturi de altele, leaga juridic, economic si cultural maghiarii din Romania mai mult de Budapesta decat de Bucuresti.

In fata acestor realitati tot mai tensionate, nu exista decat o singura solutie pe termen lung: investitii masive in infrastructura din Harghita si Covasna, construirea de drumuri si autostrazi pentru a scoate zona din izolare si saracie. Aceasta trebuie sa fie o tinta asumata si urmarita metodic de statul roman: ridicarea economica a celor doua zone, printr-o politica bugetara asumata de discriminare pozitiva.

Cand zona va prospera economic, cand tinerii vor avea locuri de munca si vor castiga bani inclusiv din afaceri cu romanii care vor avea mai usor acces in orasele lor si motive sa mearga acolo, abia atunci tensiunile si problemele de acum se vor stinge natural, iar ideile separatiste nu vor mai face doi bani. Altfel, saracia si izolarea vor alimenta extremismul - ca peste tot in Europa, spre bucuria Rusiei, cel putin.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
17409 vizualizari
  • -1 (27 voturi)    
    Plan (Luni, 7 decembrie 2015, 13:06)

    costea14 [utilizator]

    Poate ca tocmai acesta era planul. Situatia actuala este perfecta pentru ca secuii sa-si formeze un strat coeziv foarte dinamic. Cum spunea si CTP, cred ca cineva si-a batut joc de SRI, care s-a aruncat ca gaina la muci fara sa faca verificari!
    • +22 (34 voturi)    
      CTP, mare analist... (Luni, 7 decembrie 2015, 13:41)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui costea14

      Ce să spun..., mare analist mai este acest CTP. Nici SRI-ul n-o fi prea breaz, dar nici CTP-ul nu e prea departe.
      Secuii să-și clarifice înainte de toate situația lor. Sunt secui sau sunt unguri? Dacă sunt secui, sunt 532 de persoane în România. Iar 532 de secui nu pot forma o enclavă secuiască de mărimea a trei județe.
      Dacă sunt unguri, atunci sunt absurzi să ceară constituirea Ținutului Secuiesc.
      Deci, după cum vedeți, ei habar n-au cine sunt și pe ce lume trăiesc. Aaaa, ei nu au habar nici în ce perioadă trăiesc. Scaunele secuiești (nu Ținutul Secuiesc) au fost unități administrative desființate în 1876 prin reforma administrativă a REGATULUI UNGARIEI!!! https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%9Ainutul_Secuiesc#Scaunele_secuie.C8.99ti_.C8.99i_desfiin.C8.9Barea_lor_.C3.AEn_1876
      Deci, despre ce vorbim?
      • -6 (22 voturi)    
        Întrebări stupide... (Luni, 7 decembrie 2015, 15:38)

        Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        Oltenii sunt români sau olteni?
        Moldovenii sunt moldoveni sau români?
        Când vei răspunde la cele două întrwebări de mai sus vei afla răspunsul și la întrebarea ta.
        Secuii știu foarte bine cine sunt și își cunosc istoria mai bine decât și-o cunosc românii pe a lor.
        • +5 (13 voturi)    
          Draga... (Luni, 7 decembrie 2015, 17:30)

          tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

          Zsolt! Daca ar fi sa ma iau dupa logica ta, ar insemna ca secuii sunt romani. Atunci te intreb , mai draga, de ce se arboreaza la toate mitingurile lor drapele ale Ungariei? Secuii nu vor sa recunoasca ca au fost maghiarizati. Prin urmare, ei inca nu stiu cine sunt, iar daca stiu cine sunt rezulta ca fac un act de tradare fata de tara.
        • +7 (13 voturi)    
          Marotă (Luni, 7 decembrie 2015, 17:47)

          Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

          @ Zsolt Bodola, îți spun și ție cum am spus și altora din comunitățile voastre de maghiari și secui. Oltenii și moldovenii sunt români, au aceeași origine și vorbesc aceeași limbă. Secuii vorbesc aceeași limbă cu ungurii pentru că au fost maghiarizați, dar au origine DIFERITĂ de cea a ungurilor și dacă nu vrei să recunoști acest lucru înseamnă că ești depășit de situație.
          Pe subiectul istorie a ungurilor și secuilor discut ORICÂND și ORICÂT cu ORICINE care este dispus să discute pe ARGUMENTE susținute de SURSE documentare. Te bagi?
        • +2 (6 voturi)    
          Domokos pietrarul... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:35)

          Realist in tara lui.. [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

          Un om civilizat,si-a facut treaba in santier si m-a invitat la el acasa in secuime.Langa Miercurea Ciuc.
          Sotia lui mi-a spus cu parere de rau ca nu stie romaneste decat prea putiniar copiii lor deloc.
          Si ca ar vrea sa invete dar toti au profesorii "de romana" au fugit de zona cu pricina.Sau au fost alungati.Si de ceea se simt marginalizati...de comunitatea lor carea creat mizeria asta..Nu am avut unde sa dorm pt.ca mi-am pastrat numerele cu tricolorul meu drag romanesc.Abia in M.Ciuc am gasit insa adapost intr-un hotel( imens ) creat pt. pelerinii catolici...
        • 0 (2 voturi)    
          Ungaria Mare in UE? (Luni, 7 decembrie 2015, 20:03)

          verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

          Domnule Zsolt, sunt unul dintre urmasii romanilor fugiti spre Moldova de prin zona Harcov acum peste 150 de ani (puteti banui de ce au fost nevoiti sa plece). Cu toate acestea eu nu am niiciun resentiment fata de unguri, ba chiar imi plac multe dintre calitatile lor. Detest insa nationalismul lor hidos (cred ca eu ar trebui sa fiu nationalist avand in vedere trecutul) si ma intreb de ce numai ungurii au permanent, dar permanent si la cotele cele mai inalte, aceasta problema a largirii Ungariei, o stupiditate daca vor (ca si romanii) sa apartina UE. Sau poate nu mai vor in Europa comuna si, refacand Ungaria Mare, se vor alipi Uniunii Asiatice a lui Putin?
          • -1 (1 vot)    
            lãrgire (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:26)

            Zsolt [anonim] i-a raspuns lui verdeata

            As întreba foarte politicos, de ce apare peste tot inscriptia: Basarabia e România?
            Am putea afirma cã tot ungurii sunt care pe scriu?
            • +1 (1 vot)    
              natural (Duminică, 13 decembrie 2015, 19:02)

              verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt

              pentru ca Basarabia e Romania, o bucata din tara noastra (a mea si a dvs) rupta in urma pactului Molotov-Ribetropp. In urma aceluiasi pact a fost rupta si o parte din Transivania (in cea mai mare parte majoritar romaneasca, in pofida politicii de secole a ungurilor de a-i maghiariza pe toti ceilalti) si alocata Ungariei, tara care este vecina cu tara noastra (a mea si a dvs).
  • +14 (24 voturi)    
    asta se intampla... (Luni, 7 decembrie 2015, 13:12)

    liviu_ [utilizator]

    si pentru ca legea se respecta din 2 in 2...
    - cand suporterii lui dinamo au injurat ungurii (nu comentez cat de corecte au fost sau nu acesle scandari, eu vreau sa subliniez standardul dublu al romanilor), meciul suspendat 10 minute etc etc...
    - cand maghiarii sustin un terorist (lucru mult mai grav decat o manifestare de xenofobie), nimeni nu zice nimic (ba mai mult apar voci din ungaria de ingrijorare, si noii nu replicam)

    romania este tara in gare minoritatile (ungurii mai exact) au extrem de multe drepturi, pe de alta parte tot noi suntem cei mai blamati pentru drepturile minoritatilor....

    cand vad ca se poate , oamenii fac... daca i-ar fi legitimat, i-ar fi amendat etc... sa vezi cum s-ar fi potolit (atentie ce sugerez eu este sa se respecte legea, nu sa fie hartuiti protestatarii -> lucru cu care apropos, jandarmeria este familiara -> dar numai cu romanii)
    • 0 (0 voturi)    
      comparatie (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:29)

      Zsolt [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Existã o diferentã demnã de notat: Suporterii chiar au scandat, pe când Beke este un PRESUPUS terorist. Si tot mai putini sunt care cred aceastã poveste cusutã cu atã tricolorã de niste descendenti ai Securitãtii.
  • -5 (15 voturi)    
    un real pericol (Luni, 7 decembrie 2015, 13:12)

    RomartaCopiilor [anonim]

    subordonarea SRI aliatilor nostri dragi care cauta sa puna pocnitori pe aici in completarea actiunilor lor contra lui Orban
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule ungur, (Luni, 7 decembrie 2015, 21:53)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui RomartaCopiilor

      Faptul că pe voi ungurii vă deranjază SRI-ul este pentru mine o dovadă în plus că SRI-ul face ce trebuie. Bravo SRi!
  • +8 (12 voturi)    
    ISTORIA SE REPETĂ (Luni, 7 decembrie 2015, 13:14)

    pointless man [utilizator]

    Problema e dacă O CUNOAȘTEM

    1914 (11) 24 Fevr. ÷ Din Debreţin se telegrafiază că eri la orele 11 înainte de amiază s’a produs o groaznică explozie la palatul episcopului Miklossy Istvan. În urma exploziei aproape întreaga clădire s’a dărîmat, mobilele au fost aruncate în stradă. Publicul aflător la tribunalul învecinat a fost cuprins de panică. Episcopul a scăpat neatins. Vicarul Jaczkovici a fost ucis. În total au fost 5 ucişi şi 9 răniţi. Explozia se atribuie unui atentat: un colet poştal conţinând o mare cantitate de dinamită sosit pe adresa episcopului, şi expediat din Cernăuţi a făcut explozie în momentul când a fost desfăcut.

    1914 (12) 25 Fevr. ÷ În urma bănuelii ce s’a răspîndit în Ungaria că atentatul dela Debreţin ar fi fost pus la cale de români, partidul naţional român a protestat cu energie pe lângă guvernul ungar contra acestei bănueli întru nimic întemeiate.
  • +15 (21 voturi)    
    Autostrăzi în secuime? (Luni, 7 decembrie 2015, 13:14)

    Furnicuta [utilizator]

    Păi, domnule Tăpălagă, coridioarele de autostrăzi sunt stabilite de ani de zile și ele nu țin cont de etniile existente într-o zonă sau alta. În zona respectivă sunt proiectate în Master Plan (de fapt Plan principal, dar nu mai putem trage un pârț decât pe englezește) drumuri trans regio. Uitați un articol mai vechi cu harta aferentă: http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-esential-18808804-strategia-autostrazilor-varianta-finala-master-planului-intentioneaza-faca-romania-actualele-coridoare-europene-urmatorii-ani-indiferent-scenariu-sibiu-pitesti-prioritate-face.htm.
    În același timp, construcția autostrăzilor se face într-o anumită ordine a priorităților. Pitești-Sibiu nu este gata, Comarnic-Brașov nici măcar nu a început. Acum, ce să facem, să pocnim din bici ca să facem imediat aceste străzi pentru că se mitingesc o mână de secui? Dar când s-au tăiat pădurile din zonă de ce nu ai ieșit la miting acești cetățeni? Pentru că tartor-șef era Borbelly?
    Un ultim aspect: așa majoritari cum sunt ungurii pe-acolo, ei trebuie să țină seama și de existența unei minorități românești. Dacă se fac investiții în zonă ar trebui să se angajeze și români, nu doar unguri. Mergeți în secuime, stați o lună și documentați-vă ca să vedeți cum stau lucrurile în realitate. Ia vedeți, câți români sunt angajați la firmele conduse de patronii unguri, vedeți cum se organizează și cine sunt câștigătorii concursurilor de angajare în instituțiile publice din zonă. Stați de vorbă cu oamenii. Exclusivismul deșănțat promovat de UDMR în zonă se întoarce împotriva lor. Practic, cum și-au aranjat, așa dorm.
  • +5 (7 voturi)    
    deja-vu? (Luni, 7 decembrie 2015, 13:14)

    Al de sus [anonim]

    Sa fie un Tokes 2?
    • -7 (9 voturi)    
      Da! (Luni, 7 decembrie 2015, 14:58)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Al de sus

      E posibil un Tokes 2. Cum va evolua, depinde numai de rrromanii care vor pune paie pe foc sau se vor abtine de data asta. Si de autoritatile care vor dori sa se asigure de voturile rrromanilor. Care autoritati vor trebui sa decida ce e mai important: o autonomie a zonei pe model Tirol, sau dezmembrarea tarii pe model jugoslav. Sunt convins ca pentru etnicii maghiari rabdarea si stapanirea de sine au ajuns intr-un punct de cotitura. Raspunderea va fi numai a rrromanilor verzi, inconstienti ca se joaca cu focul. Sper ca in SRI sa fi ramas cat mai putini rrromani.
      • +2 (4 voturi)    
        eu sper ca da (Luni, 7 decembrie 2015, 16:34)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        si asta si pentru binele dvs.chiar daca nu vedeti alte optiuni decat cele de mai sus.si aruncarea felinei in gradina conationalului nu este o optiune


        va salut,calm, cu cat mai putina rabdare si stapanire de sine.
  • -11 (33 voturi)    
    hmm (Luni, 7 decembrie 2015, 13:16)

    Mazeta [utilizator]

    Toate țările își găsesc câte un terorist musulman, numai România a inventat un terorist ungur. Aici cred că SRI este de vină.
    • 0 (16 voturi)    
      aha (Luni, 7 decembrie 2015, 13:37)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si apoi se gasesc alti bozgori care sa protesteze...
      tot serviciile maica!

      evreii au o alta modalitate de a actiona impotriva presupusilor si apoi doveditilor atentatori.
      poate ar trebui sa-i sunam
      *evil laugh*
  • +13 (23 voturi)    
    Puncte de vedere . (Luni, 7 decembrie 2015, 13:18)

    Marx [anonim]

    Ia sa-l faca justitia erou cu ceva ani pe la Jilava si sa vedeti cum se linistesc spiritele . Pe cat sunt ungurii de belicosi , pe atat sunt fricosi in fata autoritatii statului . Atuni cand aceasta se manifesta real si justificat . Altfel , le doresc ungurilor convietuire normala cu majoritarii iar daca nu pot , cred ca cunosc drumul inapoi chiar si dupa cateva sute de ani .
  • +8 (14 voturi)    
    ISTORIA SE REPETĂ (continuare) (Luni, 7 decembrie 2015, 13:18)

    pointless man [utilizator]

    1914 (15) 28 Fevr. ÷ Din Cernăuţi se telegrafiaza ancheta în chestia atentatului din Debreţin a stabilit că autorii atentatului nu sunt români. Indivizii care se ascund sub numele de Măndăchescu şi Avram, autorii atentatului, au luat nume româneşti ca să îngreuneze ancheta.
    1914 (16 Fevr.) 1 Mart. ÷ S-a stabilit că autorii atentatului dela Debreţin sunt Cătărău şi Chirilov. Primul un agent străin pripăşit în România ca român basarabean şi care reuşise să fie admis ca student, iar al doilea fost marinar pe vasul Potemkin.

    Ar fi de remarcat viteza cu care ”decadenta” poliţie austriacă a finalizat ancheta (5 zile). Primii beneficiari de ”imagine” – românii din Ardeal (şi de pretutindeni). O, miliţieni, sri-iști şi alţi ”oameni ai (fărăde)legii”, ante şi post decem-brişti ! Ce mai ”lustruiţi” voi ”imaginea” României moderne !
  • +21 (23 voturi)    
    Decență (Luni, 7 decembrie 2015, 13:20)

    Furnicuta [utilizator]

    Comunitatea maghiară ar trebui să înțeleagă faptul că acum trebuie să aștepte ca justiția să-și facă treaba. Dacă sunt dovezi, individul să fie condamnat, iar dacă nu sunt dovezi să-l elibereze. Dar pentru asta trebuie RĂBDARE. Parchetul nu trebuie să pocnească din bici și să dea explicații în media pentru un caz care ține de latura penală. În plus, dacă nu greșesc, nici n-ar trebui să dezvolte subiectul în mass-media deoarece poate prejudicia cercetarea penală în cazul în care cel arestat a mai avut complici. Păi, dacă dai prea multe detalii, complicii își pot lua măsuri de apărare mai eficiente și procesul se poate termina cu un fiasco. Deci, atenție mare la ce propovăduiți pe-aici.
  • +5 (17 voturi)    
    stimate ......dan, (Luni, 7 decembrie 2015, 13:25)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ai niste idei naive, chiar puerile, pe care ar fi bine sa nu le mai faci publice........explicatia e urmaroarea:secuimea , oricate beneficii ar primi, nu se va desprinde emotional de ungaria...asa ca te rugam sa ne lasi.....ref. la niv. de trai al unor teroristi .....asta ar fi ultima prostie , sa le dam bani, ca sa-si procure bombe impotriva romanilor.
  • -4 (18 voturi)    
    Zero articol (Luni, 7 decembrie 2015, 13:25)

    ab1951 [anonim]

    Eroizare - cuvânt nou de pus în dicționar. Bravo nene "ziaristule". Degeaba combați extremiștii maghiari dacă bielești limba română!
    • +6 (10 voturi)    
      Zero comentariu... (Luni, 7 decembrie 2015, 13:51)

      1350 [anonim] i-a raspuns lui ab1951

      https://dexonline.ro/definitie/eroizare
      Mai bine învaţă limba română decât să o "bielești" prin comentarii.
  • +20 (20 voturi)    
    Cai verzi pe pereti........... (Luni, 7 decembrie 2015, 13:26)

    LegatusAugusti [anonim]

    Cand zona va prospera economic, cand tinerii vor avea locuri de munca si vor castiga bani inclusiv din afaceri cu romanii care vor avea mai usor acces in orasele lor si motive sa mearga acolo, abia atunci tensiunile si problemele de acum se vor stinge natural, .........................................................
    ======================================

    Daca Romania prospera economic nu plecau peste 4 (patru) MILIOANE de romani din tara ! Nu ne plecau medicii. Nu era jale ca in Moldova (cea din Romania, caci cealalta jumatate a fost parasita inca din 1940) - unde se platesc taxe dar nu se investeste nimic (doar se asista la pierderi de miliarde (gen Bechtel......Orastie-Sibiu & co.).
    Ce au de spus gazetarii care au fost formatori de opinie pentru gunoaiele care au condus Romania timp de 26 de ani ??? Se pare ca ei prospera !!!

    Este cam tarziu si incorect (chiar indecent) -d-le Tapalaga - sa vorbiti despre prosperitate intr-o tara in care imens de multi oameni se afla sub pragul saraciei. Cautati prosperitatea la alde Hrebenciuc- Mazare-Crinuta-Nelutzu Mexicanu-Sandu-Nechita-Pinalti-Mitrea-Cocos-Udrea-Fenechiu & co. Ei au si vile , au si bani si avocati , poate si vreo 2-3 ani de puscarie de lux ! Da' merita !
    Noi (poporul) ce avem ? Cu ce ramanem ?
    Cu parerile unor "docti" care tot lanseaza teorii si cauta prosperitatea de 26 de ani (ad minimum) !
    Praf in ochii oamenilor ! Iar "alegeri" si "campanii" sunt la anul ("cand va inflori bostanul", pentru mine) !
  • +12 (16 voturi)    
    Propunere (Luni, 7 decembrie 2015, 13:26)

    Furnicuta [utilizator]

    Eu, mai degrabă aștept un mesaj prezidențial pe această temă. Este un test pentru Klaus Johannis.
  • +6 (18 voturi)    
    domnu' Tapalaga m-ati dezamagit (Luni, 7 decembrie 2015, 13:37)

    danright [utilizator]

    Nu am citit ultimele dvs articole (cam de la tragedia Colectiv incoace), dar daca inainte imi scoteam mereu palaria in fata celor scrise de dvs, azi sunt total dezamagit. Cu atat mai mult cu cat dvs sunteti un pic mai aproape de subiect decat un gargaragiu gen Lucian Mandruta, care se da mare cunoscator al problemei, dar cred ca n-a vazut unguri in viata lui, decat in poza. Dvs chiar credeti ca problema din zona are legatura cu ciclul electoral din Ungaria? Orban e doar de cativa ani la putere acolo, dar problemele din Har-Cov dospesc de mult mai mult timp, poate chiar dinainte de '89. Populatia maghiara e manipulata necontenit spre separatism, ura fata de romani, sovinism. Asa cum spunea utilizatorul Furnicuta mai sus, incercati sa urmariti in teritoriu cati romani se pot angaja la firme conduse de etnici mahiari. O sa fiti surprinsi probabil sa aflati ca doar contabilul sef sau juristul vor fi romani (pentru ca din pozitiile astea e obligatoriu sa intelegi ceea ce scrie in Monitorul Oficial), in rest nici picior de roman nu veti gasi. Noi, majoritarii, ne imbatam cu apa rece, ne mintim intr-un mod corect politic si ipocrit. Ne invinovatm singuri de abuzurile pe care le fac maghiarii in Har-Cov, chipurile nu suntem receptivi la dorintele lor. Dar i-a intrebat cineva ce-si doresc? Actiunile lor arata clar ce-si doresc: exterminarea romanilor din zona. Am fost coleg cu 2 oameni din generatii diferite care au fost realmente izgoniti de catre maghiari din judetul Mures. Au fost izolati, sabotati si in cele din urma au plecat. Aceste lucruri se intampla de multa vreme in zona, si asta pentru ca discursul facil, nationalist sovin aduce voturi UDMR-ului. Da, UDMR e principalul beneficiar al acestei stari de fapt. Ei isi mentin privilegiile prin voturile celor cateva sute de mii de maghiari indoctrinati cu ura impotriva romanilor. Nu Orban din Ungaria, ci tradatorii care stau la masa guvernului Romaniei de prin anii 90, acestia sunt cei care trebuie sa raspunda.
    • +2 (6 voturi)    
      Felicitari.... (Luni, 7 decembrie 2015, 17:49)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui danright

      pentru comentariu. Foarte bine a-ti analizat situatia. Ea dateaza de dinainte de '89, dar guvernele din cei 26 de ani se fac ca nu aud. As vrea sa-l vad pe presedintele Johannis ce parere are.
  • +12 (12 voturi)    
    Yeah, right (Luni, 7 decembrie 2015, 13:42)

    profesoru [anonim]

    Ca si cum separatismul din Scotia si Catalonia ar fi cauzat de saracie.
  • +8 (10 voturi)    
    nasol ... (Luni, 7 decembrie 2015, 13:54)

    maryus999 [utilizator]

    daca exista probe si dovezi se va vedea la judecata ... daca nu le comvine sa faca plangere la cedo ... au destule cai legale de a se apara ... sa scoti un terorist dasta din puscarie doar finca e ungur si ca e baiat bun intre unguri ar fi o gresala finca ar incuraja si mai tare actele de terorism ... daca toata lumea era in armonie si tot globul traia pasnic nu ar fi crezut nimeni ca a vrut sa faca o bomba dar si-a gasit tocmai acum cand toata lumea e speriata de bombe si cand terorismul este in floare in europa ... prost moment si.a ales ... in momentul asta orunde ar fi judecat ar lua pedeapsa maxima ...
  • +5 (9 voturi)    
    Mda (Luni, 7 decembrie 2015, 13:56)

    Bka [anonim]

    Un articol de mentinere in forma.
    De cateva zile nu a mai aparut niciun "breaking news"despre subiect, in secuime nu e agitatie pe aceasta tema asa ca nu vad rostul acestui articol.
    Supectul e arestat pt. 30 de zile si urmeaza judecarea lui. Sa lasam justitia sa stabileasca daca e terorist sau nu.
  • +4 (16 voturi)    
    ma tem ca-i prea tarziu... (Luni, 7 decembrie 2015, 14:12)

    lili [anonim]

    Este o criza profunda de autoritate a statului roman, an de an, mai ales incepand cu mandatul lui T Basescu am vazut scaderea autoritatii statului, contestarea autoritatii statului roman.
    In secuime vedem la fel, ani de zile autoritatea statului roman a slabit in zona, actiunile extremiste s-au desfasurat in voie, acum vedem varful aisbergului si ne sperie, dar nici pana acum nu a fost altfel, maghiarii nu au gandit niciodata altfel despre statul roman, asa au reactionat de fiecare data, acum vedem solidaritatea lor totala cu fiecare individ de etnie maghiara, indiferent de faptele lui!
    Si dorinta apriga de separare de romani, de statul roman!
    Iar actinuile politicienilor de la Bucuresti le dau apa la moara, sa fim sinceri, coruptia si incompetenta damboviteana alimenteza tendintele separatiste!
    Si nu cred ca va mai trece mult pana ce si UDMR se va solidariza, am scris asta din primul moment cand Kelemen Hunor s-a "delimitat" discret, fara a condamna ferm, aceasta actiune a lui Beke Istvan.
    Grava mie imi pare a fi slabirea autoritatii statului roman, contestarea autoritatii statului roman, contestarea practic a Justitiei din Romania.
    Dar contestarea Justitiei din Romania o vedem si la romani, in frunte cu T Basescu, E Udrea, Victor Ponta si toti penalii din poitica romanesca ce ataca zi de zi DNAul si Justitia, in functie de iNTERESELE lor!
    Si maghiarii fac la fel, o comunitate care isi apara indivizii, asa cum Basescu o apara pe E Udrea!
    Care-i diferenta?!
    Nici una!
    Ce va face si cum va face, abia acum, statul roman pentru zona asta este greu de ghicit, mai ales ca politicienii de la Bucuresti au alte treburi, 2016 e an electoral si deja zbaterile lor electorale au inceput, mie nu mi s-a parut niciodata ca zona secuiasca a fost o preocupare pentru ei, Guvernul schimba Prefectul, dadea posturi in Guvern, Ministere si deconcentarte pentru UDMR si "instalau linistea" lor, dar nu linistea in secuime.
    Cam tarziu... poate, Doamne fereste, chiar prea tarziu...
  • +8 (12 voturi)    
    Tapalaga tu aiuresti (Luni, 7 decembrie 2015, 14:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    ''investitii masive in infrastructura din Harghita si Covasna, construirea de drumuri si autostrazi pentru a scoate zona din izolare si saracie''

    Poate inveti si tu ca o tara nu se poate moderniza atata timp cat resursele ii sunt exploatate de catre alte tari. momentan in Romania se exploateaza intens resurse minerale ( polimetale, aurifere etc) , masa lemnoase, gaze, petrol ..adica materie prima este scoasa din tara si vanduta pe piata libera. Si mai grav aceste firme profita de legislatia slaba sau neaplicata si nu tine cont de mediu..un cost ce-l va suporta Romania ce va depasi si valoarea zacamintelor exploatate si instrainate
  • +2 (6 voturi)    
    Dle (Luni, 7 decembrie 2015, 14:40)

    io [anonim]

    ..Domnu;e Tapalaga..subiectul si trtatrea...in regula.. dar este asa de greu sa evitati aceste inovatii lingvistice neavenite.."EROIZAREA"...Cum va suna va rog!?
    Nu putem evita schilodirea limbii!?
    Nu trebuie sa ma bagati in seama...dar va spun..nu por inghiti aceasta inovatie! E dezagreabila!
  • 0 (8 voturi)    
    Am spus eu ca e vorba de saracie (Luni, 7 decembrie 2015, 14:49)

    zarzarea [utilizator]

    Si da, sunt in continuare de parere ca problema maghiarilor, a secuilor si a minoritatilor din Romania, in general, este in primul rand saracia, ca de altfel a tuturor minoritatilor de peste tot.

    Insa, n-as crede ca aceasta situatie n-a fost cumva cunoscuta de politicienii nostri in timp, si n-a fost perpetuata tocmai pentru a rezolva altfel de probleme. Se pare ca aceste lucuri ne-au prins de la urma.

    Cei mai de blamat raman in continuare cei din UDMR, care si-au vazut doar interesul, fara sa-i intereseze de starea economica a oamenilor pe care-i reprezinta (sau se presupune ca-i reprezinta).
    • 0 (4 voturi)    
      Care saracie? (Luni, 7 decembrie 2015, 17:04)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui zarzarea

      Pentru ca in Tg Mures cele mai mari case, cei mai multi bani, cele mai bune masini si cele mai bune slujbe le au ungurii. Si in Tg Mures nu sunt ei majoritari. Sa le dai bani ungurilor e ca si cum ai cumpara cu mana ta dinamita ( sau artificiile) care te vor arunca in aer. Hai Romania!
  • -1 (5 voturi)    
    Organele la lucru (Luni, 7 decembrie 2015, 14:51)

    satanae [utilizator]

    Vad ca autorul nu are nici o indoiala ca ceea ce s-a intimplat cu Beke este pe bune, ca asta era un terorist care voia sa ne arunce in aer natia. Pe ce se bazeaza? Pe prostiile pe care ni le-a aruncat in brate SRI-ul de 1 decembrie, cind a vrut sa dea impresia ca organele lucreaza la zi aniversara. Cica asistam la prima tentativa de operationalizare a ideilor radicale - asta e curat limbaj de masteranzi in domeniul ''securitate'' de pe la ANI.
    Se spune ca organele ar trebui sa ne ofere cit mai urgent detalii suplimentare cu privire la ceea ce s-a intimplat - pai, daca si astia de la noi, convinsi de justetea actiunilor luptatorilor nostri pentru apararea patriei, mai cer detalii suplimentare, ce parere pot sa aiba maghiarii de acolo? Cind astia au vazut un spectacol penibil, plin de vorbe patriotarde, in urma caruia unul de-al lor a fost arestat si numit terorist. Nu stiu ce va face sa credeti ca organele mai pot da si alte detalii - asta e tot ce au detinut, au tras-o de par ca sa iasa in public cu o actiune spectaculoasa, care acum va exploda in fata celor care i-au crezut. Si, de fapt, ce interes ar avea organele sa "'detensioneze'' situatia? Cred ca ar trebui sa invatam odata ca, pentru asemenea specimene, o situatie, in care vor aparea mai necesari ca oricind, este ideala si nu au nici un interes sa mai dea inapoi acum, mai ales ca nu au cum, si nici ce sa explice. SRI-istii nostri nu ar fi primele organe din lume care s-ar preta la o manevra de genul asta, din care ar pierde toata lumea cu exceptia lor si asta se intimpla ori de cite ori sint scapate de sub orice control, asa cum este cazul si al celor din Romanica. Asa ca nu mai cereti detalii, pregatiti-va sa digerati roadele a ceea ce au semanat baietii nostri, care si-au facut astfel de lucru pentru multi ani de acum inainte. Daca voiati sa semanati a jurnalist care stie sa-si faca meseria, cereati detaliile de la bun inceput, nu acum.
  • -1 (7 voturi)    
    Un articol corect (ca de obicei) (Luni, 7 decembrie 2015, 14:59)

    EXEs [utilizator]

    Sunt total de acord cu pozitia Dlui Tapalaga, mai putin cu concluzia finala. Nu sunt de acord cu politicile de discriminare pozitiva. In cele mai multe cazuri ele nu functioneaza si creeaza nemultumiri in cadrul majoritatii, exemplele cele mai bune pot fi gasite in US unde discriminarea pozitiva a negrilor nu rezolva problemele acestora ci atrage nemultumirea albilor si umflarea tupeului negrilor de reacredinta, iar in vestul EU costul integrarii imigrantilor este urias atragand nemultumirea populatiei majoritare care trebuie sa duca toate costurile puradeilor islamisti care n-o sa munceasca niciodata.
    Intradevar maghiarii nu au fost tratati corect niciodata, iar nici acestia la randul lor nu au agreat vreodata o integrare in tara din care fac parte. Trebuie sa existe o politica bugetara CORECTA fata de toti cetatenii tarii si atat. Nu poti sa faci turism daca ungurul nu vrea sa primeasca romani, nu poti sa pui UDMR-ist care injura pe la spate romanii si fura tot pe la spate maghiarii, nu poti sa pui prefect corect roman iar toti ungurii sa nu vrea sa vorbeasca romaneste cu acesta. Tara se cheama Romania, limba oficiala este romana, fiecare cetatean este egal in fata legii, romanii care gresesc sa plateasca, maghiarii care gresesc sa plateasca. Se poate face infrastructura pe acolo dar vrem nu vrem totul va depinde de UDMR sau de alti lideri ai maghiarilor, asa ca fiecare trebuie sa se reformeze, romanii trebuie sa se curete de coruptii lor, iar maghiarii trebuie sa faca la fel cu ai lor.
  • -2 (8 voturi)    
    Un articol de analiza corecta a situatiei. (Luni, 7 decembrie 2015, 15:22)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Redactia ar putea insa sa contribuie concret la dezamorsarea situatiei, nepublicand comentariile care contin jigniri, insulte la adresa etnicilor maghiari, cum ar fi mai sus cele in care sunt numiti "bozgori" sau sunt invitati sa plece de unde au venit.
    Ei nu se afla aici prin decizia lor, ci prin hotaririle Puterilor invingatoare in Primul RM, cand noi, romanii, am avut sansa de a ne afla in tabara invingatorilor.
  • 0 (4 voturi)    
    cine uita istoria o repeta (Luni, 7 decembrie 2015, 15:35)

    serban [anonim]

    Nu trebuie sa ne uitam la altii In 1989 un pastor maghiar mutat de propria lui congregatie religioasa a devenit erou si factoul subiectiv al declanserii unei "revolutii " Cei care isi imagineaza ca diverse institutii avand in denumire cuvintele "roman" "nationala" servesc intradevar interesele tarii si ale natiunii se insala Ele servesc interesele ambasadelor si ONG -urilor finantate din strainatate , care le-au numit si le pot revoca sefii
    De aceea "greseala" SRI de acuma este tot atat de intamplatoare ca si "greseala" militiei din1989 care a executat solicitrarea episcopiei reformate de a evacua fortat un pastor care nu vroia sa se mute
  • +4 (6 voturi)    
    Informatii (Luni, 7 decembrie 2015, 15:50)

    mariaeva [utilizator]

    Este evident ca SRI are un stoc de inregistrari cu acest baiat , amuzant e ca unii vor ca media sa stie si sa publice tot. Va anunt ca anchetele pentru terorism se desfasoara altfel decit cele pentru furt iar faptul ca baiatul lucra cu artificii si ca a ratat actiunea , nu-l face mai putin vinovat. Nu uitati ca tipul conduce o organizatie extremista. Mai ginditi-va cum ati fi reactionat daca individul reusea sa omoare sau sa raneasca chiar si numai un om.
    • -1 (1 vot)    
      dA (Luni, 7 decembrie 2015, 18:06)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui mariaeva

      Desi nu agreez deloc ideea, probabil in cazul ca atentatul ar fi reusit problema era mai clara. Dar asa...... Si aici ma gandesc (pastrand proportiile, desigur) la bombardamantele de la Coventry de care Churchill stia inainte dar a decis sa nu faca nimic)...Politica e arta compromisului....
  • +3 (5 voturi)    
    o mie de persoane?? (Luni, 7 decembrie 2015, 16:02)

    manon [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, astia s-au adunat din 3 judete sa faca manifestatie, altfel de udne 100 de insi?. Atata vreme cat s-au gasit dovezi la el acasa ce le mai tot cautam in coarne?? Pana la urma autoritatile noastre ce fac? De ce s-a permis de atata vreme iesirea lor in strada cu mesaje antinationale si nu s-au luat masuri inca de acum 15-20 de ani?? Mergeti in Ungaria sa faceti la fel in numele romanilor de acolo si sa vedeti ce patiti. Si mai au tupeul astia de la noi sa sustina ca sunt prigoniti ca sunt unguri...
  • +4 (6 voturi)    
    "Procesul de acordarea a dublei cetatenii" (Luni, 7 decembrie 2015, 16:18)

    meme [anonim]

    D-le Tapalaga,

    Care e problema cu "acordarea dublei cetatenii" ?
    Doar Romania acorda exact la fel cetatenie romana celor din Republica Moldova.
    Toti cei cu care eu personal am contact in Republica Moldova au dubla cetatenie !!!

    Nu vad nimic rau in faptul ca "leaga" cum spuneti Dvs.
    Nici pe de o parte nici pe de alta.

    Cert este insa ca trecind granita intre Judetul Brasov si Judetul Covasna este de recomandat a se schimba masina.

    Le fel cum Ungaria sprijina zonele HarCov (financiar, etc) si Romania sprijina Republica Moldova.

    Inca o data, unde e problema ?
    • +1 (3 voturi)    
      Pai e simplu unde e problema (Luni, 7 decembrie 2015, 18:50)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui meme

      Statul Ungar, prin diverse cai, incurajeaza tensiunile interetnice in toate tarile pe unde exista minoritati maghiare.
    • 0 (0 voturi)    
      Brasov-Covasna (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:23)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui meme

      Mai tu cand ai fost ultima data pe ruta Covasna-Brasov. Nu de alta dar asta cu schimbatul masinii e o mare prostie (poate sa schimbi masina datorita drumurilor f. proaste din Covasna insa nu numerele).

      In rest, perfect de acord cu tine.
      • 0 (0 voturi)    
        Brasov Covasna (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:54)

        meme [anonim] i-a raspuns lui neurino

        Sorry daca propozitia nu a fost foarte clara.
        Me refeream la faptul ca in general e bine sa ai un jeep pe drumurile din Covasna. Deci da vorbeam de drumuri proaste si nu altceva.
  • -3 (9 voturi)    
    Corect Dl. Tapalaga (Luni, 7 decembrie 2015, 16:26)

    bl [utilizator]

    Foarte bine a prins esenta Domnul Tapalaga: cheia pacii este in dezvoltarea economica!
    Secuimea este f. saraca, cu oameni nemultumiti, numai buni de manipulare.
    Trebuia ca sa se inceapa macar parcurile industriale, nici asta nu s-a intimplat!.
  • +5 (9 voturi)    
    exagerarile sunt pericolul (Luni, 7 decembrie 2015, 17:26)

    eucomentez [utilizator]

    Nu exista nici "teroarea", nici eroul si nici pericolul in directia precizata de articol.

    "Teroarea" si pericolul vin din partea presei si a autoritatilor care exagereaza.
    • +1 (3 voturi)    
      exact ca in '90 (Luni, 7 decembrie 2015, 19:18)

      gulie [anonim] i-a raspuns lui eucomentez

      cu PNT si PNL cand s-au gasit masini de tiparit banbi, arme si droguri, asa si acum.
  • +4 (6 voturi)    
    Nevinovatia maghiara (Luni, 7 decembrie 2015, 19:26)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Pai sigur ca in ochii concitadinilor lui acel imbecil este nevinovat, caci a omora / rani roamani nu este, in ochii maghiarilor adevarati, o crima. Dimpotriva!

    Pana la urma nici nu mai stiu daca asta este o gluma.

    Eu personal as lua un batalion de trupe speciale, i-as inconjura pe toti manifestantii si i-as legitima pe toti (doar este manifestatie ilegala!). Ulterior i-as chema sa dea declaratii oficiale si sa justifice de ce il consider pe individ nevinovat cand la el in batatura u fot gasite materile interzise. iar daca individul este condamnat sa fie si ei judecati pentru favorizarea infractorului.
    • -2 (2 voturi)    
      re (Luni, 7 decembrie 2015, 21:37)

      Sandor [anonim] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

      De ce unul si nu doua - batalioane. Ceapa lor de minoritari care indraznesc sa aiba o alta opinie decat autoritatile. Mama lor de divergenti. Legitimati, judecati, condamnati! Medicamente!
      • 0 (0 voturi)    
        Ca tot m-ati cenzurat ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:11)

        Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Sandor

        HN, mai lasati-o naibii de cenzura ... O sugestie exprimata decent nu inseamna limbaj obscen ci doar ironie!

        Si acum raspunsul pentru micul fascist Sandor

        Referitor la medicamente: nu are rost sa le iei deoarece ideile tale de mic horty agresiv si care se victimizeaza nu-ti vor trece. Voi, ungurii, sunteti crescuti intr-un nationalism arogant si desantat, deci nu puteti fi altfel.

        Nu avem nevoie de 2 batalioane caci nu avem nevoie sa ajungem la Budapesta sa facem liniste printre fascisti. Caci, nu uita, voi ai castigt batalii cu romanii doar cand armata voastra s-a batut cu civilii romani. Si nici atunci totdeauna!

        Uite si o chestie interesanta: cu nici o alta minoritate din Romania nu avem probleme. Dovada ca am ales un presedinte de origine germana. Dar, orice minoritate ungureasca din tarile la care aveti pretentii teritoriale - Serbia, Uncraina si Slovacia - creeaza acolo mari probleme. Nu-i interesant? Ma abtin (pentru sensibilii de la HN!) sa definesc relatia voastra cu Austria. Sau Turcia, cand Buda a fost, pentru proape 200 de ani, doar un pashalac turcesc!
  • -1 (1 vot)    
    Acuș o săptămână de proteste (Luni, 7 decembrie 2015, 19:56)

    Madalina [anonim]

    S-a ieșit în stradă nu de trei ori, ci în fiecare seară, începând cu 2 decembrie.
  • +2 (2 voturi)    
    suna un pic cam prea alarmist articolul ! (Luni, 7 decembrie 2015, 20:59)

    Susufler0 [utilizator]

    fara suparare d-le dan tapalaga, te simt un pic cam incordat, parca te-ai teme de ceva. in mod inconstient induci o stare de anxietate. alaltaieri s-au strans cateva sute. ieri s-au strans o mie. azi s-au strans peste o mie. maine... si imediat vii cu propuneri. pe termen scurt si pe termen lung. din scurt, procurorii ar face bine sa dea din "casa" ,adica din dosare. pe termen lung, adica pana in 2018, (fie vorba intre noi, daca trei ani e termen lung, atunci termen mediu ce-o insemna?), ar fi bine sa le livram secuilor o autostrada "la cheie" ca sa le treaca pofta de iesit in strada. daca le-ar da prin cap moldovenilor sa te creada, maine ar anunta secesiunea moldovei si pregatirea unirii cu tara (de peste prut) s-ar razgandi pt o autostrada si vreo trei fabrici de avioane. apoi timisoara ar vrea la serbia, clujul la australia si tot asa... dar pt ceva investitii si autostrazi poate n-ar mai iesi in strada ca sa se separe de romania. nu,nu... nu eu sunt neserios. ideile din articolul tau sunt din pacate. lasa-i domnule pe secui sa manifesteze ca au dreptul daca o fac pasnic; lasa-i pe procurori sa lucreze cum stiu ei, ca stiu mai bine decat tine si nu mai pune presiune pe ei in mod inutil. ai incredere macar o data in autoritatile romane.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce tace Iohannis? (Luni, 7 decembrie 2015, 21:50)

    abc [anonim]

    Pe mine ma intriga tacerea lui Iohannis care, in mod sigur, are toate datele problemei pina in acest moment.

    Terorismul e problema cea mai nenorocita a Europei, in Romania nu s-a auzit despre asa ceva de ani de zile, iar Iohannis tace filozofic lasind zvonurile sa curga in voie. Sefii de state din Occident ies cu declaratii imediat ce au date, chiar partiale, despre arestari de suspecti de terorism, fiindca publicul e ingrijorat si are dreptul sa fie informat despre ce se intimpla.

    Daca exista dovezi clare, ori macar suspiciuni serioase ca e vorba de un potential terorist, situatia e foarte grava si ar fi datoria presedintelui sa apara la tv si sa informeze populatia.

    Daca e o provocare securistica, trebuie sa o spuna, iar in secunda urmatoare sa anunte demiteri si demararea unor anchete impotriva celor care i-au inscenat o porcarie unui nevinovat.

    Indiferenta lui mi se pare o proba de iresponsabilitate. Nu l-a votat nimeni pentru maiestria lui de a inmina decoratii sau de a calatori intr-un Mercedes blindat, ci pentru un presupus leadership care, pina acum, pur si simplu nu s-a vazut.

    Nu ii cere nimeni lui Iohannis sa iasa cu declaratii pentru fiecare arestare a vreunui fost ministru, dar cind acuzatiile sint de terorism, tacerea lui e condamnabila. Nu poti sa ocupi functia aia si sa te doara undeva de ce crede lumea.
  • -1 (3 voturi)    
    Romania (Luni, 7 decembrie 2015, 22:24)

    The Real Sasha [utilizator]

    Suntem o colonie exploatata pentru resurse si condusa de securisti. Suntem o tara bolnava.
    Simion Mehedinti spunea ca o tara nu se vindeca cu constitutii si institutii ci cu Oameni. Uitati-va in jurul vostru si veti vedea oameni de calitate slaba.
    Educatia este la pamant, sanatatea este resuscitata de medicii ramasi in tara si 500-1000 de cretini sunt lasati sa vorbeasca in numele maghiarilor. UDMR-ul, un partid ilegal, infiintat pe criterii etnice, este la guvernare de atatia ani! Pentru ca suntem un popor de impotenti. Un popor potent isi da jos conducatorii nevrednici. Un popor impotent se muleaza dupa conducatorii slabi.
    Priviti adevarul in fata! Scoateti-va nasurile din ecranele telefoanelor si lasati stirile de la ora 5!
    Treziti-va!
  • +5 (5 voturi)    
    infrastructura in zona? (Luni, 7 decembrie 2015, 23:37)

    amanda13 [utilizator]

    Pai cam tot in secuime a fost distrus sub protectia UDMR, toapa politica ce a fost la guvernare permanent si ai carei membri erau cei mai sovini dintre maghiari in anii '90. De pilda, fiica de trei ani a ministrului Akos Birtalan avusese parte de o educatie atat de aleasa acasa incat le spunea in fata copiilor romani de la gradinita ca sunt mai rai decat cainii si nu merita sa fie hraniti, vesnica inspectoare scolara pana de curand Keresztély Irma a jignit in fata ani de zile profesori romani si isi facea un titlu de glorie din asta, Almos Albert fostul primar din Sfantu Gheorghe si apoi senator a refuzat ani de-a randul sa dea autorizatii de funtionare unor firme romanesti, un sef de drept al directiei de sanatate publica a fost inlaturat pe motiv ca nu era din UDMR si deci prea moderat. UDMR NU a fost niciodata domnisoara de pension, desi acum cand lupii mai tineri care nu au avut loc la ciolan din celelalte formatiuni fac pe si mai durii, isi da ochii peste cap si pozeaza in intruchiparea moderatiei. UDMR este cea care sistematic a saracit zona, a transformat-o intr-o enclava plina de nostalgii pentru fostul imperiu, a tinut populatia maghiara in prostie si indobitocire pretinzand ca nu erau destul de maghiari daca nu refuzau tot ce-i romanesc, UDMR a transformat epurarea etnica a romanilor de acolo in arta - in timp ce tipau sus si tare ca nu au drepturi si ca sunt discriminati, ne "curatau" pe astia de acolo concediindu-ne, sicanandu-ne, lipsindu-ne de orice posibilitate de avansare in posturi, etc. De ce sa le facem strazi? Ca sa poate astia din Ungaria Mama si aiba partie si mai buna in Ardeal? Ca sa poata ei conduce frumusel pana la universitatea de vara de la Tusnad unde sa ne injure cat mai bine? Da' nu-i nimic, domnule Tapalaga, lasa sa fiti dvs. cei de la Bucuresti moderati si sa le oferiti fonduri ca nu degeaba se spune ca mielul bland suge de la 2 oi - asa si ei, dupa ce sug de la Mr. Orban ala' moderatu' si pretenu' lui Putin, dar si de la Bucuresti.
  • +2 (2 voturi)    
    Dovezi de prostie (Marţi, 8 decembrie 2015, 7:04)

    cipescu [anonim]

    Puteti sa faceti orice dpdv economic in zona asta, oamenii astia au fost indoctrinati ca autonomia si alte drepturi li se cuvin. De cine au fost indoctrinati? Stiti bine. Daca nu o au, sunt frustrati, marginalizati, li s-au stirbit "drepturile". De ce ar trebui date probe mai devreme? Sa astepte ca orice cetatean desfasurarea anchetei, iar copiii lui sa se laude peste 20 de ani cand o sa iasa taica-su de la inchisoare ca au un tata erou care a vrut sa arunce romanii pe pereti. Primarul Almos, care a fost 12 ani primar in Sf. Gheorghe, a spus ca nu a acceptat investitii in oras ca sa nu se strice echilibrul etnic, adica sa nu vina cumva romani. Mai vreti si alte dovezi de prostie si iresponsabilitate?
    • +4 (4 voturi)    
      am scris de nenumarate ori pe acest forum... (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:10)

      lili [anonim] i-a raspuns lui cipescu

      De la Bucuresti insa aceste situatii sunt greu de inteles...
      Iar politicienii de pe Dambovita au tratat zona asta la fel cum au tratat saracia generalizata din Romania rurala, adica superficial, cu indiferenta sau cu vorbe goale, fara actiuni eficiente...
      Azi vedem zona cu majoritate maghiara ca potential loc de conflicte, dar pana acum a fost la fel, maghiarii din zona asta au fost mereu uniti impotriva a tot ceea ce este romanesc, sa fim sinceri.
      Cum va explicati altfel sfidarea fostului deputat UDMR Marko Atilla anchetat in dosarul retrocedarilor si dat in urmarire generala prin INTERPOL care refuza sa vina in Romania si care este protejat de Ungaria impotriva prevederilor tuturor tratatelor internationale?!!!
      Ani de zile o realitate greu de inteles dinafara a existat si exista dintotdeauna in secuime, acum se ingrijoreaza cativa in presa, dar politicienii nu se ingrijoreaza.
      Nu intereseaza pe nimeni, nu stau sa inteleaga cum am ajuns aici si mai ales ce e de facut.
      Probabil ca ne vom trezi iar cu un 15 Martie, Doamne fereste...
      Dvs ii ziceti prostie si iresponsabilitate, ma tem ca este ceva deliberat ceea ce face UDMR de peste 25 de ani tocmai pentru a-i determina pe maghiari sa se radicalizeze, ca sa reuseasca dezideratul lor dintotdeauna: autonomia, adica separarea de romani.
      Asta vor, sa fie ei intre ei, sa se conduca ei, sa nu mai aiba treaba cu romanii.
      Au alergie la tot ce este romanesc, fara romani, fara lb. romana.
      Am mai scris aici despre fiul coafezei mele, o femeie cu minte la cap, unguroaica cu copil in clasa a VI-a, cu mari probleme la lb romana, mai ales la gramatica... ea a vrut sa-l ajut, dar el a refuzat spunand ca nu vrea sa vorbeasca romaneste!
      Am vazut cum era efectiv jenata sa-mi spuna asa ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    manevre sataniste (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:27)

    gica [anonim]

    pai papusarul Soros ce dreq credeti ca face din umbra?
    spurcaciunea aia umblatoare vrea cu orice pret distrugerea acestei tari, noroc ca mai sunt si altii care ii dejoaca planurile inainte de executie; problema e ca satanistul ala si gasca lui nu se lasa si desi si-o iau in dos, se replieaza si mai mult ca sigur ca vor incerca alta manevra. stay tuned for more BREAKING news
  • 0 (0 voturi)    
    povesti cu maghiari (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:37)

    neurino [utilizator]

    dom' tapalaga, va voi spune o poveste cu secuii din Brasov.
    In brasov, cum era de dorit, exista scoli maghiare: de la gradinitza pana la universitate.
    Am avut o vecina, neaosa, mandra de radacinile ei , asemeni familia, care nu au vrut sa se incurce niciodata cu romani...asa ca de la gradinitza pana la universitate, numai maghiara a vorbit, romana abia daca bolmojea 5 cuvinte.

    Si uite asa, fata a terminat si scoala, universitatea.
    A venit partea de joburi. Aici, s-a rupt filmul.
    Initial a vrut sa aplice la "pretenii" de prin harghita. A luat un mare pas- ca aia nu aveau nici pentru ei.
    Dupa cateva incercari esuate, s-a dus in ungaria, la patria Muma.
    Nici acolo n-a facut prea multi pureci ca de, era din Romania.

    Si uite asa, s-a intors fata noastra in tara, s-a apucat de invatat limba romana la 24 de ani si pe la 28 si-a gasit si ea un job decent, ca vorba aia, piatza in Brasov nu e chiar asa de saraca.

    Deci, care vrea sa pricepa, pricepe, care nu...soarta. Poti sa ii faci si mama autostrazilor suspendate, tot degeaba.

    Asta vara, m-am dus de 3 ori special in sate din covasna pt. Kurtos si culmea e ca satenii mi-au vorbit/raspund in romana 8si foarte bine-voitori mai ales cand au vazut ca apreciez cei 4 colaci pe care i-am cerut).
  • 0 (0 voturi)    
    terorist HA HA HA (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:47)

    UN SECUI [anonim]

    verificati care este judetul cu cea mai mica criminalitate si veti primi raspuns cat de civilizati sunt secuii
  • 0 (0 voturi)