Halloween cu Ponta si altii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2015, 20:49 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Costumat in premier al Romaniei, Victor Ponta i-a speriat pe jurnalistii americani veniti in Mexic la summit-ul inaugural al Open Government Pertnership cu aroganta si cinismul sau. Scena de groaza, care pentru marea democratie mexicana n-ar fi chiar nemaintalnita, ar fi urmatoarea. La o sindrofie internationala a unui organizatii care isi propune, intre altele, sa lupte impotriva coruptiei si pledeaza pentru responsabilitate in actul de guvernare, s-a prezentat un mort politic viu si uluitor de vioi. Numele sau este Victor Ponta, vine din tara lui Dracula, unde a fost trimis in judecata pentru complicitate la evaziune fiscala, spalare de bani si fals.

Jurnalistii americani de la Huffington Post au notat ca summit-ul a oferit "prea mult teatru politic si prea putina responsabilitate". L-au dat drept exemplu pe mortul nostru viu, devenit astfel un simbol  planetar al lispei de responsabilitate.

"Premierul roman Victor Ponta, care a vorbit chiar inaintea lui Pena Nieto (presedintele Mexicului), a fost trimis in judecata pentru coruptie in septembrie. Nu a pomenit de asta, in discursul sau, si nimeni nu a facut asta", arata ziaristii americani in articolul din Huff.

De notat ca de pe  site-ul organizatiei aflam ca "The Open Government Partnership is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empower citizens, fight corruption, and harness new technologies to strengthen governance".

In tara, cativa parlamentari germani s-au cutremurat la simpla ideea ca s-ar putea intalni cu un premier penal inca in functie. O delegatie a Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul german (Bundestag), condusa de presedintele forului, Gunther Krichbaum, a ales sa nu solicite o intrevedere cu premierul Victor Ponta, deoarece acesta este urmarit penal si trimis in judecata.

Kirchbaum a a explicat, citat de EurActiv.ro: "Nu am solicitat o intrevedere premierul Romaniei, Victor Ponta. Suntem de parere ca domnia sa trebuie sa stea de vorba cu alte institutii. Stiti ca premierul este urmarit penal si trimis in judecata (...) Va amintesc ca presedintele german Christian Wulff si-a dat demisia inca din stadiul in care existau doar unele suspiciuni. E o chestiune de cultura politica si democratica. Vrem sa evitam distrugerea reputatiei unei functii".

Victor Ponta distruge reputatia functiei la mare concurenta cu vicepremierul Gabriel Oprea, ministrul de interne pasionat de coloane cu girofar. Oprea a lasat in urma un politist mort si suspiciunea ca a abuzat de putere, dar ancheta se desfasoara cu el in functie existand un risc real ca probele sa fie astfel compromise.

Politician perfect zombificat, golit de orice urma de respect fata de public, ventrilocul unor centre obscure de putere, Oprea este tinut artificial in viata pentru a asigura supravietuirea celuilalt mort viu, personajul costumat in premier care i-a ingrozit pe americani.

Daca mai punem la socoteala faptul ca liderul principalului partid de guvernamant este condamnat in prima instanta pentru frauda la alegeri, ca Romania a trimis la inchisoare un fost premier al Romaniei de doua ori, ca a condamnat duzini intregi de primari, ministri si parlamentari si ca fratele, ginerele, nepotul si protejata fostului presedinte sunt anchetati pentru fapte de coruptie, peisajul horror se diversifica infricosator.

Imaginea Romaniei in exterior este in acest moment facuta tandari. Coruptia generalizata livreaza aceste scene de groaza pentru un stat UE si NATO. Nimeni de afara nu cred ca mai intelege mare lucru.  Cateva institutii lupta pe bune cu raul de cativa ani, Romania pare sa mearga pe drumul cel bun insa politicienii care o conduc arata sinistru.

Am fi avut demult soarta Ucrainei sau Moldovei daca n-ar fi avut norocul istoric de a nimeri pe harta intereselor americane sau daca rata integrarea in UE in urma cu sapte ani.

Singura sansa de a iesi din acest cosmar este continuarea curateniei pana la capat, oricat de neplacut miros straturile de coruptie adunate in politica romaneasca.

Nu mai avem cale de intoarcere si alta solutie nu exista.

Eliminarea lui Ponta si Oprea din guvern ar trebui sa constituie prioritatea zero a unui stat umilit in fiecare zi de simpla prezenta a celor doi in structurile puterii.

Happy Halloween :)


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14357 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    Si inlocuirea lui, cu Dragnea. (Vineri, 30 octombrie 2015, 20:58)

    mcv [utilizator]

    Asta-i a doua prioritate.
  • -43 (51 voturi)    
    vrăjitoarea (Vineri, 30 octombrie 2015, 20:59)

    Mazeta [utilizator]

    Păcat că a fost abandonat subiectul policienilor traseiști. De exemplu Monica Macovei, că tot vorbim de Halloween.
    • +7 (9 voturi)    
      hai sa vorbim despre traseism (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:23)

      ubu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Winston Churchill a fost la toate partidele inainte sa fie peemier.
      • -11 (13 voturi)    
        deci traseistii sunt buni acum (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 1:28)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ubu

        am inteles. Asa era si dupa alegerile din 2009. Ati aplaudat traseistii si ati gasit argumente precum dejectia asta scrisa de tine acum. Doar cand nu va convine faceti urat. Grupul ipocritilor, votanti pdl.
    • +11 (13 voturi)    
      care este (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 8:45)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      problema ta cu traseismul, pe care il invoci ca pretext pentru a te rafui cu Monica Macovei? In peisajul insalubru al politicii romanesti , M.Macovei este si ramane un reper pozitiv de onestitate , buna credinta si militantism pentru binele public, pe care tu se pare ca nu-l agreiezi. Esti cumva deranjat de ofensiva benigna a DNA impotrikva gunoaielor din acest peisaj?
      • -2 (4 voturi)    
        un reper de traseism (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 20:08)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        asta ramane, pentru cei care nu au dormit 25 de ani, de cand e madame in politica, pana anul trecut cand a si-a facut reclama de femeie noua si nepatata in politicia, si toti adormitii au crezut-o
  • -8 (12 voturi)    
    nu mi se pare corect (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:13)

    cu stangu-n dreptu [anonim]

    ...Adica deneila, procurila, sereila, nu stia de astea cand a fost propus si ras-propus PM ...

    Si daca au stiut, de ce au tainuit atata vreme, ca faptele sunt vechi...

    Concluzia e ca ne facem de ras in lume condamnand un PM in functie cu fapte vechi tinute la sertar pentru zile negre...po-li-tic !!!

    Oricare o mai veni dupa acest PM...ar fi de dorit sa fie puricat la sange inainte sa i se acorde onoarea sa ne administreze tarisoara... altfel o sa-l streseze orice procurel ulterior, si n-o sa doarma noaptea in loc sa guverneze... ceea ce e de mare kakao...pur romanesc !!!

    Cam asta e realitatea pe care o vede Lumea din afara Ro...Justitie la comanda cu dosare la sertar !
  • -11 (13 voturi)    
    mea culpa...dati-mi un sul de hartie igienica! (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:25)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    "fratele, ginerele, nepotul si protejata fostului presedinte sunt anchetati pentru fapte de coruptie". Chiar si fostul Presedinte este anchetat pentru tot felul de fapte mai mult sau mai putin penale! Recunosc ca am fost...neinspirat! Mai ales ca l-am si sustinut!
    • +9 (9 voturi)    
      Da' tu n-ai bani. (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 1:27)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui AlphaSiOmega

      ...sa-ti cumperi sulul? Sau tu cu ce te stergi acasica? Sau nu te stergi?

      Stim ca ai fost neinspirat ca l-ai sustinut. Ai vrut sa fie Nascase, ca acum sa nu mai citesti despre nici un arestat, condamnat etc. Treci pe la mine sa-ti dau sulul, ca-l meriti.
  • +12 (12 voturi)    
    Acesti vampiri cu alias de politicieni (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:28)

    SkyDan [utilizator]

    ..trebuie exocizati, crucificati. BOR se opune copilariilor si denudarea de continut a acestor forme hilare ca sa ne controleze mai bine. In creerele lor bolnave exista ingeri, draci, vrajitoare. Puneti mana pe carte leprelor!

    Excelent articol. Adevaratii monstrii si bau-bau in Romania de azi si de mai ieri sunt acesti mizerabili care au distrus sansa unui popor la demnitate. Au compromis total Romania. Bande de hoti, cersetori si prostituate romanesti bantuie Evropa si sunt mult mai periculoase decat refugiatii din Orientul Mijlociu.

    La puscarie analfabetilor, incapabililor, incultilor, hotzilor, prostituatelor, goilor!
  • -7 (9 voturi)    
    important (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:35)

    millenium [anonim]

    Nu conteaza ce parere au americanii sau nemtii important este ce votam noi in romania .
    Bagat la puscarie sau nu tot PSD votam tot noi dam Primul Ministru cu toti americanii si nemtii la un loc.
  • +3 (17 voturi)    
    pai daca am fi avut un adevarat Presedinte si nu (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:44)

    ernest.hemingway [anonim]

    un Primar, poate s-ar fi facut ceva...cind ascult limbajul de lemn al dlui KJ adorm instantaneu...e ca Iliescu...iar ca rezultate va fi comparat cu Emil C....ce vrei nici in nemti ai ajuns sa nu mai ai incredere...

    cit despre imaginea Ro ca e facuta tandari, Dle Tapalaga nu va mai amagiti cititori ca Ro conteaza pe undeva...despre Ro nu vorbeste nimeni pe nicaieri ....cit despre imaginea ei nu stiu daca a fost vreodata buna ca sa fie acum tandari

    cit despre Ponta, dezamagirea e atit de mare caci credeam toti ca trebuie sa dispara generatia neo-comunistilor ca sa se intimple ceva...iata ca incet incet dispar, si cine vine sa le ia locul tinerei ca Ponta

    Si by the way...nimeni nu se intreaba ce facea groapa aia nesemnalizata facuta de Distrigaz...ch
  • +10 (12 voturi)    
    ei, nu v-ati prins? (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:48)

    victor L [utilizator]

    In Mexic este etapa de Formula 1.
    Ocazie minunata.
  • -3 (9 voturi)    
    Gunther Krichbaum a gresit: (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:52)

    victor L [utilizator]

    s-a intilnit cu hulitul national.
    Traian Băsescu added 3 new photos.
    4 hrs · Edited ·

    Întâlnirea cu Gunther Krichbaum, Preşedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Bundestag-ul german.
    Principalele subiecte discutate:
    1. Problema migraţiei;
    2. Situaţia din Republica Moldova;
    3. Situaţia actuală a economiei României şi în perspectivă.
  • +13 (17 voturi)    
    ursul bolsevic (Vineri, 30 octombrie 2015, 22:13)

    zuzu [anonim]

    Ursul bolsevic de la est abia asteapta sa-si bage ghearele intr-o tara corupta! Curatenia mafiotilor din institutiile statului trebuie sa mearga pana la capt si sa usture si mai tare, confiscarea averilor pana la rude de grad 4 si ani grei de puscarie.
  • 0 (12 voturi)    
    Citeodata ... (Vineri, 30 octombrie 2015, 22:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cateodata realitatea pare, si chiar este, atat de mizerabila, incat merita sa luam o pauza. DNA-ul lucreaza pentru noi!!! DNA-ul este umbrela noastra!

    https://www.youtube.com/watch?v=OBmlCZTF4Xs
  • +5 (15 voturi)    
    Pai ce va faceti? (Vineri, 30 octombrie 2015, 22:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ca din jocul de-a politistul bun - Dragnea, politistul rau - Ponta, insotiti de Frankenstein-ul Oprea s-ar putea sa ramana PSD-ul la guvernare si din 2016. Atunci sa vedeti cosmar.
  • +8 (10 voturi)    
    „Singura șansă... (Vineri, 30 octombrie 2015, 23:01)

    Radu I [utilizator]

    ... de a iesi din acest cosmar este continuarea curateniei pana la capat”...
    Și ca să zărim luminița de la capătul tunelului, e nevoie de mai multă vigilență, de presiune civică asupra mafioților din Parlamentului Rușinii, a căror singură grijă e să „pritocească” legi care să-i apere de brațul lung al DNA-ului și care să le ocrotească averile strânse „cu trudă”. E nevoie de implicare, de „antemergători”, de voci lucide, credibile. Ceea ce, să recunoaștem, nu prea avem. Cu două-trei floricele nu se face primăvară...
  • +5 (7 voturi)    
    Dragnea (Vineri, 30 octombrie 2015, 23:23)

    Liviu [anonim]

    L-ati uitat pe Dragnea...
  • -6 (12 voturi)    
    angelafarc109@hotmail.com (Vineri, 30 octombrie 2015, 23:39)

    mirela din canada [anonim]

    dl,Tapalaga sunteti o mare dezamagire,cu regret va spun ca zelul dvs.ptr.Johannis nu va e de nici un folos.mai usurel.
  • +10 (14 voturi)    
    ponta m-a dezamagit (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 0:03)

    Leon [anonim]

    Ma asteptam de la plagiatorul mitoman urmarit penal sa vorbeasca in calitate de parlamentar si sa evidentieze eficacitatea institutiilor care combat coruptia in Romania, exemplificind prin cazul primului-ministru urmarit penal.
  • +2 (4 voturi)    
    Carlos Slim il vrea copylot pe penalul PM Ponta (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 8:01)

    Plagarus [utilizator]

    Suparat de lipsa performantelor sportive ale conationalilor sai Slim a facut oferta dupa ce si-a pus intrebarea urmatoare :
    -De ce n-are Mexicul niciun campion olimpic?
    -Pentru ca orice mexican care este in stare cat de cat sa sara,sa alerge sau sa inoate este deja in SUA.
  • +2 (2 voturi)    
    se astepta la un premiu??? (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 12:47)

    ..13 [utilizator]

    .. de la organizatori... Dar l-au ratat acum...

    Putea sa primeasca Zmeurica de Cacao pentru modul in care se opune sistematic justititiei si transparentei...

    Dar organizatorii au premiat anul trecut doar Danemarca, Muntenegru si Filipine...
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta fuge... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 8:26)

    John M. [utilizator]

    de Romania si de el insusi. A facut pe istetul vreo zece ani in politica (timp in care si-a facut plinul) si acum de-abia asteapta sa scape-oricum, dar sa scape! Cred ca-i trece prin cap chiar s-o taie definitiv din tara ca n-are caracter sa se lase judecat si condamnat aici.