Molustele

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2015, 20:19 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Moartea lui Vadim Tudor ne-a aratat, la fel ca momentul Paunescu, cati bezmetici traiesc printre noi. Din pacate, ingrijorator de multi: o armata de "patrioti" distrusi prin subsolurile netului, cohorte de bocitoare la televiziunile de stiri. Tamaierea mortului a devenit, in Romania, specialitatea casei. Cu cat mai gretos, cu atat mai bine. Ce deruteaza putin in cazul acestui mort recent imbalsamat in siropul televiziuinilor necrofage (unele si aceleasi, Romania TV, Antena 3 si B1 TV) este ceva cu totul nou, neverosimil. Anume, regretul exprimat de numeroase victime scufundate in mizerie ca nu mai are cine sa-i porcaiasca si sa-i injure cu talentul celui mai sinistru si toxic personaj politic de dupa '89.

De la politicieni nu e cazul sa avem mari asteptari, ei ne-au dovedit de atatea ori ca n-au decenta si un strop de demnitate. Dar nu credeam vreodata ca guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, va putea sa-l elogieze intr-un necrolog pe "marele om de cultura", "intelectualul public" pentru "inegalabilele lui pamflete". Asta la cateva luni dupa ce Vadim Tudor l-a numit intr-o postare pe Facebook "membru (organ) in pantalonii grupului Bilderberg". Pe deasupra, i-a mai trimis si o coroana de flori cu mesajul "Somn lin".

Cum sa-ti exprimi pe atatea cai admiratia fata de un om care te-a facut acum cateva luni o p...a de om in pantalonii altora? Capacitatea de a multumi defunctului calomniator pentru "inegalabilul pamflet" arata totusi o coloana foarte flexibila, capabila de contorsiuni morale imposibile in cazul fiintelor vertebrate. Iar ce deranjeaza aici este ca a semnat necrologul in calitate de guvernator, nu in calitate de molusca. Mare dezamagire. Nu vad de ce trebuie amestecata BNR in priveghiul asta murdar.

Ion Iliescu i-a acordat Steaua Romaniei, iar Traian Basescu n-a reusit sa-i retraga cea mai inalta distinctie acordata de stat, a pierdut procesul in instanta. Din acest motiv va fi ingropat cu onoruri militare. Dar pentru ce-l onoreaza, pana la urma, statul roman? Pentru marsul minerilor asupra Capitalei din 1999, cand liderul PRM si Miron Cozma sperau sa puna mana pe putere dupa modelul fascist? A fost unul din cele mai negre momente ale democratiei, iar Vadim Tudor s-a numarat tot timpul printre marii ei dusmani.

Pentru rusinea de a avea un extremist lugubru, anti-semit si xeonofob, in turul doi al prezidentialelor din 2000? Pentru circul facut in Parlamentul Romaniei in decembrie 2006, cand Vadim Tudor s-a dezlantuit ca un demnon exorcizat impotriva raportului Tismaneanu de condamnare a comunismului? Pentru turnatoriile la Securitate, pentru recuperarea tuturor securistilor in partidul sau? Pentru haznalele Romania Mare si Tricolorul? Pentru osanalele inchinate lui Ceausescu inainte de '89? Pentru ce-l onoreaza statul roman pe CVT? Pentru calomniile si insultele infioratoare proferate de-a lungul timpului impotriva tuturor? De ce este "mare patriot" si iubitor de tara, ca a improscat cu noroi in ultimele zile de viata intr-unul din putinele simboluri ale performantei in sport, Simona Halep, de care toti romanii se mandresc?

Pentru asta va prosternati azi la cel mai detestabil politician din cati a numarat tara asta in ultimul sfert de secol? De ce trebuie umanizata cea mai odioasa creatura politica zamislita in laboratoarele fortelor care au tinut ani de zile Romania in intuneric dupa 1990? Sau poate pentru ca nebunul tuturor regilor si-a aratat mereu cumva utilitatea, in felul lui abject. Am mai ratat, ca societate, un moment de necesara igiena publica. Am facut in schimb un nou exercitiu colectiv de bulversare a valorilor. Ne-am zapacit din nou propriul popor, explicandu-i ca negrul cel mai intunecat este albul pur, imaculat.  

Noi nu putem uita cine a fost in realitate Vadim Tudor. Vladimir Tismaneanu a pus semnul egal intre numele lui Vadim Tudor si poluarea spatiului public. Aceste cuvinte au devenit intr-adevar sinonime. La fel cum stim bine ca "Tribunul" facea parada de patriotismul sau de tejghea si de cultura tip "stii si castigi" pentru a insela electoratul. Cine n-a inteles atata lucru nu va pricepe nici textul asta.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
34915 vizualizari
  • +20 (28 voturi)    
    Romania, (Miercuri, 16 septembrie 2015, 20:40)

    nahir [utilizator]

    tara populata eminamente doar cu sado-masochisti.
    sa te ti d-le tapalaga acum, cati iti vor lua gatul, mediatic vorbind, desi vor fi si din cei carora le-ar placea sa o faca si fizic (aia de ar fi stat cu multa placere in tribunele stadioanelor, pe vremea cand cvt ar fi umplut stadioanele cu executii).
    • -10 (22 voturi)    
      Dreptul la replica (Joi, 17 septembrie 2015, 10:41)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Daca vorbiti rau de Vadim, sunteti obligati sa ii dati dreptul la replica. Mergeti dupa el si intrebati ce are de zis!
      • +4 (6 voturi)    
        ca de obicei, (Joi, 17 septembrie 2015, 14:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        si pe langa subiect si prost.
        daca tot il iubiti pe maretul troglodit, sariti in cosciug, langa el, sau, ar trebui sa va raspund : "dupa dvs." dar nu meritati.
        va promit ca nu o sa va mai bag in seama de acum in colo.
        • 0 (2 voturi)    
          cine dracu ti-a zis tie ca-l iubesc ? (Joi, 17 septembrie 2015, 20:51)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Vorbesti de raspuns pe langa subiect. Uite, esti exemplul perfect pentru chestia asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai..! (Joi, 17 septembrie 2015, 17:38)

        Trahanache [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Daca tot cunosti protocolul si caile, ne-am hotarat sa te trimitem pe tine cu mesajul catre VC...pardon Tribunu' !
        • 0 (2 voturi)    
          ma ameninti cu moartea ? (Joi, 17 septembrie 2015, 20:52)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Trahanache

          Vad ca vorbesti la plural. Tu si mai cine ? Ceilalti postaci platiti de.. cineva ? Sau platitorii tai ?
    • +1 (1 vot)    
      traiesc intr-un mediu universitar (Joi, 17 septembrie 2015, 23:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      cam toti sefii, toti cei care hotaresc destinele si directiile de dezvoltare il iubesc pe vadim si pe ponta. cand a pierdut ponta alegerile era tristete mare prin decanate. cam asa-i in toate institutiile de stat. este greu sa mai faci curetenie pe aici in urmatorii 20 de ani. bugetarii limitati si necompetitivi tin cu dintii la avantajele pe care le au. iar vlad tepes nu s-a nascut a doua oara.
  • -21 (33 voturi)    
    V.C,Tudor (Miercuri, 16 septembrie 2015, 20:40)

    was [anonim]

    Oricat de deject a fost omul acesta, totusi a oferit ceva pentru lume - poate intr-o zi vom citi definitia vadimismului in Oxford Dictionaries.
    • +22 (32 voturi)    
      da (Joi, 17 septembrie 2015, 4:22)

      george [anonim] i-a raspuns lui was

      a oferit ceva lumii, fecale
      • +8 (12 voturi)    
        Unele dintre ele merită atenție (Joi, 17 septembrie 2015, 9:42)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui george

        pentru că rămân lipite de veceu indiferent de câte ori tragi... timpul.
      • +3 (3 voturi)    
        ma uit la ratingul meu si al tau (Joi, 17 septembrie 2015, 20:22)

        was [utilizator] i-a raspuns lui george

        Desii se pare ca avem aceasi parere "de rau" pentru decesului sus numitului (pe deasupra mai sunt si ungur, he-he), dar comentatorii se pare ca m-au inteles gresit.

        Se pare ca avem deja o definitie pentru vadimism:

        o persoana care inprosca rahat prin vorbe
    • +22 (28 voturi)    
      poti da (Joi, 17 septembrie 2015, 9:09)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui was

      un singur exemplu de ceva ce C V Tudor a oferit lumii? nu neaparat ceva care sa ajunga in Oxford Dictionary, ci chiar ceva mai putin important. Orice. Oricat de putin. Oricat de mic. Poti?
      • -13 (25 voturi)    
        Off.. cat de infierati cu rautate sunteti... (Joi, 17 septembrie 2015, 10:12)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

        Lasand la o parte felul sau de exprimare, a oferit o portie de cultura, poezii, scenarii de teatru si film, unele puse in scene cu succes, schite umoristice si cateva celebre aforiste.

        A lasat un exemplu despre cum ar trebui sa ajuti semenii sarmani(sa nu uitam toate gesturi de umanitate, toate donatiile catre bolnavi care aveau nevoie de operatii, de programul sau cina crestina), sa nu uitam ca a fost un mare iubitor de animala. Oricine iubeste animalele, nu poate sa aiba un suflet rau.

        Sa nu uitam ca a militat constant pentru unirea cu Moldova, o cauza extrem de mareata, (pe care probabil voi nu dati doi bani...)

        A fost un om foarte cult, nu stiu daca exista vreun politician care sa cunoasca macar 15% din stia el despre istoria lumii si personalitatilor.

        A fost un om care se implica cu patima in ceea ce facea, cum cam nimeni nu mai face.

        A fost un om care cu nationalismul lui a contra-balansat unele situatii delicate pentru Romania.
        • +7 (17 voturi)    
          Iubitor de animale (Joi, 17 septembrie 2015, 10:29)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Creator

          Hitler iubea animalele.
        • +17 (25 voturi)    
          imi pare rau, (Joi, 17 septembrie 2015, 11:51)

          Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Creator

          dar nu e suficient.

          A fost un om cult? nope, sorry. Gabriel Liiceanu e un om cult. Horia Patapievici, Plesu, Cartarescu sunt oameni care fac cultura. Vadim Tudor nu a fost un om cult, ci unul care-si acoperea abisul psihic cu o spoiala culturala agresiva si sforaitoare.

          Portiile de cultura, de care vorbiti - nu au nicio valoare. Injuraturile - pe care sunt de acord ca unii le pot considera spumoase - nu au niciun fel de valoare.

          A ajutat semenii sarmani? pe cine? puteti da vreun exemplu concret?

          A militat pentru unirea cu Basarabia? pe bune? sau doar a facut-o la acelasi nivel declarativ sforaitor si steril, alaturi de exaltati precum Leonida Lari etc?

          Puteti da vreun exemplu de situatie delicata pt Romania "contra-balansata" de nationalismul lui Tudor?

          In rest, patima exprimarii si iubirea pentru animale nu se prea incadreaza in "lucruri oferite lumii". CV Tudor nu a oferit nimic lumii, pentru ca nu a avut de unde.
          • 0 (4 voturi)    
            E ridicol (Joi, 17 septembrie 2015, 14:04)

            Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

            sa invinuiesti niste persoane private ca nu au facut nimic pentru unirea cu R.Moldova in situatia cand statul roman se comporta in aceiasi chestiune ca o domnisoara lesinata. Si ar fi bine sa stiti ca Basarabia este denumirea data acestei parti a Moldovei de catre rusi ca sa musamalizeze furtul, Basarabia istorica este in Ucraina.
          • -2 (10 voturi)    
            Patapievici, om de cultura ??? (Joi, 17 septembrie 2015, 14:39)

            Creator [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

            Ia uitati la declaratiile lui Patapievici de prin anii 90, despre Romania si poporul roman:
            "Radiografia plaiului mioritic este ca a fecalei: o umbră fără schelet, o inimă ca un cur, fără şira spinării"

            Si asta e doar inceputul unei descrieri mizere a lui Patapievici despre poporul roman.

            Asta e om de cultura ? Asta e patriot ? Pe asta sa-l ascult ? Sau pe un om care spune: iubiti Romania, iubiti-l pe Eminescu, iubiti valorile romane !?!

            In momentul in care acest individ Patavievici devine argument pro cultura romana, cred ca putem intrerupe orice dezbatere..
            • -3 (5 voturi)    
              Intrebare (Joi, 17 septembrie 2015, 17:58)

              Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Creator

              Nu vi se pare ca avem de-a face cu o pacaleala ordinara pentru plebe: pe un flanc ni-l arata pe CVT, Funar si altii, iar in tabara opusa stralucesct "titanii" gen patapievici, tismaneanu si altii ca ei. Pe oricare nu l-ai alege, tot in ramai prost si Romania a nimanui...
            • +5 (7 voturi)    
              Da, Patapievici e om de cultura (Joi, 17 septembrie 2015, 18:05)

              v_sile [anonim] i-a raspuns lui Creator

              Incerc iarasi si iarasi sa explic.

              Acele texte sunt scrisori scrise e Patapievici la cald in 1990, dupa piata Universitatii si dupa castigarea alegerilor de catre Iliescu cu 90%.

              Scrisori private. Editorul cartii a cerut expres ca acele lucruri sa ramana, pentru ca ele indica de fapt durerea si rusinea pe care o simtea Patapievici cand scria acele lucruri pentru poporul lui.

              Stiu, stiu, nu era patriotic, Vadim era cel care le avea cu patriotismele de parade.

              Dar unde era Vadim inainte 89? Scriind si recitand poezii gretoase catre Elena Ceausescu, murdarind pe oricine in Saptamana lui Eugen Barbu si profitand la maxim de sistemul comunist?

              Unde era Patapievici in decembrie 89? Sa va zic eu. Era in Jilava, batut de securisti, pentru ca iesise pe strazi impotriva regimului si a lui Ceausescu. Asta inainte ca Ceausescu sa fuga. Adica avea sanse maxime sa o mierleasca nestiut de nimeni in puscarie, el si altii ca el.

              Poate ca poti intelege macar un pic de ce la cateva luni dupa ce era sa moara in puscarie, la Jilava, Patapievici a scris acele scrisori si ce a simtit el atunci.

              Altfel, ati putea sa treceti peste eternele citate din "Politice" si sa incercati sa cititi si altceva din Patapievici. Chiar are carti remarcabile.

              Dar daca sursa dumneavoastra de patriotism e Vadim, cred ca sunt mici sansele sa va schimbati.
              • -1 (5 voturi)    
                La cald se arata sentimentele adevarate (Joi, 17 septembrie 2015, 22:54)

                Creator [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

                Atata timp cat le-a simtit si scris, inseamna ca asta crede despre acest popor.

                Faptul ca sunt scrieri private, si una spunea in public si alta in particular arata si ipocrizia acestui individ.

                Sursa mea de patriotism nu e Vadim ci sunt sutele de mari Valori ale acestui neam.
                Vadim a avut meritul ca a promovat aceste valori prin reimprospatarea continua a memoriei poporului roman. A adus mereu in discutie numele mari ale istoriei, culturii si stiintei poporului roman.

                Patapievici a promovat doar elementele grobiene ale poporului roman.

                Asta e marea diferenta dintre cei doi !
                • +1 (3 voturi)    
                  din păcate a avut dreptate (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 2:42)

                  Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui Creator

                  v_sile când a spus că sunt puține șanse să înțelegeți. Păcat, Patapievici chiar e un mare român, iar ca filosof pentru mine este peste Pleșu și peste Liiceanu.

                  Dar fiți pe pace, pe cei mari îi pune istoria la locul lor, apărați fiind de cei cu minte îngustă care nu văd pădurea de copaci.
      • -12 (18 voturi)    
        hartia de turnesol (Joi, 17 septembrie 2015, 11:50)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

        E greu sa nu fii de acord cu afirmatia ca CVT a fost un personaj toxic, insa e si mai trist ca in afara de acest personaj nimeni nu a indraznit sa se "dezlantuiasca" impotriva asa-zisului raport tismaneanu. Nu ca n-ar fi trebuit sa condamnam crimele bolsevicilor, insa sa angajezi un pui de bolsevic sa scrie despre crimele gastii din care facea parte tat-su, e prea de tot chiar si pentru Romania.
        • +3 (9 voturi)    
          ati incurcat site-urile? (Joi, 17 septembrie 2015, 12:12)

          Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

          ati nimerit din greseala pe hotnews?
        • +2 (6 voturi)    
          asa, si ce altceva (Joi, 17 septembrie 2015, 15:38)

          dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Nickson

          mai stiti despre tismaneanu ?
          mana pe goagal ar fi de ajuns, burta pe carte stiu ca e greu
          • 0 (2 voturi)    
            dvs stiti ce e aia carte? (Joi, 17 septembrie 2015, 18:24)

            Nickson [utilizator] i-a raspuns lui dana eugenia

            ca doar tismaneanu nu scrie pentru carturari.
    • +20 (26 voturi)    
      a oferit un circ distrugator (Joi, 17 septembrie 2015, 9:51)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui was

      A oferit un circ distrugator, acest clovn pervers, care si-a asumat cu ardoare rolul de intruchipare a raului. Si-a jucat perfect rolul in care l-au distrbuit Iliescu &co., tarand in mocirla o tara intreaga, cu o fervoare dementiala.
    • +17 (21 voturi)    
      definitie - ia d'acilea : (Joi, 17 septembrie 2015, 10:06)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui was

      vadimism = curent care inglobeaza scursura umana la cel mai inalt nivel, protocomunistii (protozoare + comunisti), pseudo-cultii (sferto-doctii), reprezentantii non-valorilor care au avut avantaje pe vremea comunistilor si-apoi au fost mancati de vii in economia de piata
    • +3 (3 voturi)    
      cei care ti-au dat (-) (Joi, 17 septembrie 2015, 10:50)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui was

      nu au inteles umorul negru, as zice chiar englezesc ;)

      poate intr-o zi vom citi definitia vadimismului in Oxford Dictionaries
  • +34 (40 voturi)    
    DA, (Miercuri, 16 septembrie 2015, 20:54)

    verdeata [anonim]

    adevarat, un nemernic sustinut de clica nemernicilor care inca tin in bezna poporul nostru. Este ingrozitor sa stim ca ne conduc aceiasi derbedei, prin intermediul gloatei ne-educate pe care stiu sa o manipulee atat de bine. Se vede ca sunt extractia KGB via Securitate, este specialitatea lor de ooameni de nimic, ce nu stiu face niimic, decat rau, rau, rau celor care au valoare si incearca sa construiasca. Este clica acelora care continua sa mentina scara valorilor cu susul in jos. Aici nu este vorba despre 'de morti numai de bine', este vorba de recunoasterea odata si odata a raului imens facut unor zeci de miilioane de oameni, zeci de ani la rand. Nu avem dreptul sa uitam.
  • +51 (51 voturi)    
    cand a murit Ratiu, nu s-au inghesuit (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:10)

    __alex__ [utilizator]

    cu omagiile. Pe cand vadim e pe gustul publicului. Asta-i Romania si nu se va schimba niciodata.
  • +38 (46 voturi)    
    Astia suntem (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:20)

    MPopa [utilizator]

    Vadim a reusit sa distileze in persoana sa un profil trist al Romaniei. Multi s-au regasit in luarile lui de pozitie. Mii de fosti securisti l-au privit ca pe ultima lor speranta. A fost un om cu o anumita inteligenta, cu un bagaj de lecturi considerabil pe care stia sa-l puna in valoare datorita unei memorii remarcabile. Prin asta i-a pacalit pe multi ca ar fi intelectual. Dar un intelectual autentic n-ar fi putut sa faca circul pe care l-a facut Vadim in Parlament atunci cand presedintele tarii condamna formal comunismul. Aceea este una dintre cele mai rusinoase imagini din Romania post-decembrista, iar celor care il elogiaza azi pe Vadim ar trebui sa le dogoreasca obrajii de rusine.
  • -34 (46 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:35)

    cititor [anonim]

    Toate insultele dvs. nu vor mai valora nimic peste cativa ani, de fapt nu valoreaza nici acum. CVT va ramane cu adevarat in istoria pubicisticii de la noi pentru pamfletele sale, pentru articolele pasionale pro-Romania si anti revizionismul maghiar. Fara el, in societatea romana timorata a anilor 91-92 nimeni n-ar fi avut curajul sa ridice tonul si verbul scris impotriva anti-nationalismului revizionist.
    OK, cenzurati postarea, dar degeaba, pe CVT nu il mai puteti cenzura.
    • +24 (28 voturi)    
      l-a cenzurat moartea (Joi, 17 septembrie 2015, 4:23)

      george [anonim] i-a raspuns lui cititor

      si bine I-a facut
    • +23 (25 voturi)    
      există o soluţie mai bună: (Joi, 17 septembrie 2015, 9:05)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      ignorat şi uitat
    • +7 (9 voturi)    
      sint curios (Joi, 17 septembrie 2015, 10:56)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      daca te-ai muta in Canada tot cu ungurii "ai avea probleme"? Nu? cu mexicanii!! nu? cu brazilienii?!! cu columbienii???
      NUUU ????
      GATA !! STIU !!! CU UNGURII !!!
    • +2 (2 voturi)    
      pt. ca (Joi, 17 septembrie 2015, 14:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      tot va cheama @cititor si pt. ca tot v-a placut scrierea lui cvt, citati va rog cu un pamflet.
    • +2 (2 voturi)    
      incercati sa rezistati (Joi, 17 septembrie 2015, 14:11)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      vad ca foarte multi (NU TOTI) "locuitori" ai acestui site se comporta ca niste sectanti, nu sunt capabili sa dsitinga nuantele - vad totul in alb-negru - si manifesta o intransigenta uluitoare fata de orice parere ce nu concide cu a lor. Nu impartasesc opinia Dvs despre CVT, dar nu cred ca opinia Dvs trebuie cenzurata.
  • +42 (52 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:45)

    NO vadim [anonim]

    In sfarsit cineva are capul pe umeri si spune ceea ce trebuie zis. Deci nu mi-a venit sa cred cata lume l-a elogiat pe acest om dupa ce a murit.
    Imi vine sa-ti pup mainile cu care ai tastat.
  • +40 (48 voturi)    
    excelent articol (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:45)

    sophia [anonim]

    Excelent articol.
  • +37 (41 voturi)    
    In sfarsit... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:47)

    marianmarian [utilizator]

    Cineva care spune fara jena lucrurilor pe nume, contra curentului general si cu tenta vomitiva a "poporului", care pare ca orbeste instant in momentul in care orice odios da ortu'.

    Nu spun ca trebuie infierat acum deodata, profitand ca nu mai poate spurca drept raspuns, dar nici sa ne auto-scuipam pentru a cata oara, stergand cu buretele tot jegul datorita unui fapt absolut banal in sine - moartea.

    Somn cat mai zvarcolit sa ai, "tribunule". Dupa merit.
  • -34 (44 voturi)    
    Noi=tismaneanu-ovici (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:50)

    cristian_n [utilizator]

    Care noi?
    Si te rog sa iti mai aduci aminte...daca ai pierderi de memorie... .intreaba batranii din satul tau...ce oare insemna jobbágy....
  • +32 (36 voturi)    
    Sinistru (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:50)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Avem un stil propriu, noi ramani, de a scoate flori din mucigai. Din pacate, Vadim Tudor este dovada esecului societatii post revolutionare care nu si-a pozitionat corect valorile. Este un produs al securitatii, folosit cand si unde a fost nevoie.
  • +36 (44 voturi)    
    top 10 rele pentru romania (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:51)

    Dan [anonim]

    Poate cineva sa spuna ce a facut omul asta bun pentru tara lui in 20 de ani de politica la cel mai inalt nivel?! In afara de calomnii, limbaj suburban si galagie? Un personaj malefic, cu o memorie formidabila, memorie care l-a ajutat sa imbrace haina "omului de cultura", in realitate un impostor sinistru. Nu uitati ca a fost votat de cateva milioane de romani, prin urmare are cine sa-l planga. Cred ca este intre primele 10 rele ale romaniei in ultimii 25 de ani. Raul numarul 1 fiind imuabilul nea Nelu.
    • +7 (11 voturi)    
      milioane (Joi, 17 septembrie 2015, 2:15)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      dar si mai multe milioane pe nea nelu l-au votat si-acum se dau drept oameni cu printzipii (mai unduitoare). Judecand la rece si dupa 15 ani, WC Tudor a fost o buna sansa pentru autodetonarea sistemului criptocomunist, din pacate irosita.
    • +3 (5 voturi)    
      Geniala postare (Joi, 17 septembrie 2015, 10:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      o pastrez pentru dosarul meu de istoria Romaniei prin vocea oamenilor sai inteligenti si curajosi .
  • +23 (31 voturi)    
    stati linistiti (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:53)

    grongobar [utilizator]

    stati linistiti,pestilentialul cadavru va fi acoperit, nu doar cu pamant,ci si cu uitarea vesnica pe care o merita.
  • +26 (32 voturi)    
    ca-l plang la fel de multi ca si pe porcul (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de paunescu, nu ma mai mira, totusi nu ma asteptam sa-l planga si pe siteurile de sport, dar uite ca s-a intamplat. pe unii ii inteleg datorita varstei, probabil pastreaza cu sfintenie carnetele rosii de partid asemeni pozelor cu tribunul diliu, dar pe cei tineri nu am cum sa-i inteleg decat daca au scris la comanda, dar, oricum ar trebui sa le fie rusine.
    e rusinos, de neconceput ca cei care au contribuit la cultul personalitatii inainte de '89, astazi sa fie inmormantati cu onoruri militare !
  • +8 (22 voturi)    
    Aveti dreptate (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:58)

    Skeptical [utilizator]

    in ce-l priveste pe bardul latrinar. Bravo.

    Sper sa va dati seama insa ca felul in care il balacariti dv. continuu pe fostul presedinte Traian Basescu, nu numai contabilizandu-i pacatele reale, ceea ce e de datoria unui jurnalist, dar inventindu-i altele, distorsionind, strimbind, ametind obsesiv cuvintele intr-un efort de desfiintare a unei fiinte umane cu unele merite... este *exact* de calitatea si negativitatea emotionala a campaniilor calomniatoare ale lui Corneliu Vadim Tudor.
    • +1 (1 vot)    
      sa facem distinctie (Joi, 17 septembrie 2015, 11:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      intre critica (de dorit constructiva) si calomnie
  • +26 (34 voturi)    
    Doamne, in ce tara traim! (Miercuri, 16 septembrie 2015, 21:58)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Raman frapat de dezmatul televiziunilor care se intrec in a-l omagia, a-l jeli, a-i aprecia versificatiile ca mari evenimente poetice!Acest dezmat demonstreaza fara indoiala gradul de inconstienta, de imoralitate,de lipsa de discernamant al acestei societati, al acestui popor!Incredibil, individul marsav care a murdarit in deplina impunitate atatia oameni de valoare ai acestei tari, atatia oameni nevinovati, acest demagog care a dus in ridicol si abjectie sentimentul patriotic, acest profitor nemernic se bucura, post mortem, de o nemeritata ateytie.Decesul acestui induivid, de o abjectie nemaiintalnita, in orice tara civilizata ar fi fost trecut, din minima decenta, sub tacere!Doamne, in ce tara traim!
    • +14 (16 voturi)    
      "televiziuni" ai spus? (Joi, 17 septembrie 2015, 9:11)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      alea nu sunt televiziuni! mai degrabă nişte laxative sau purgative care există doar pentru că unii consumă (şi plătesc) energie electrică atunci când uită televizoarele pe canalele respective. cu ocazia asta, le fac şi rating...
  • +29 (37 voturi)    
    Nu puneți egal (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:07)

    Marianos [anonim]

    Intre poporul roman și bocitoarele Tribunului. Noi credem că defunctul a fost la fel de toxic ca și tovarășul lui, Iliescu
    • +6 (10 voturi)    
      Desi aberatiile lui CVT (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:40)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Marianos

      au fost mai amuzante.

      Medicamenteee!
  • -45 (57 voturi)    
    Tacerea e un semn minim de buna crestere. (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:16)

    EllenaS [anonim]

    In astfel de momente se vad caracterele alese. Dan Tapalaga, iti dau o veste! Nu esti printre ele. Daca tot nu ai sa spui ceva de bine despre Corneliu Vadim Tudor, ai fi putut sa taci inteligent, macar cateva zile.
    • +17 (25 voturi)    
      Hmm (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:48)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      Hop, te-ai grabit sa-i dai dreptate ziaristului. N-ai inteles nimic... Ironic!
    • +15 (23 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:51)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      Clar, caracterele alese sunt alea care găsesc ceva bun de spus despre omul care nu a avut nimic bun de spune despre nimeni în toată viaţa lui mizerabilă...
    • +17 (23 voturi)    
      hai (Miercuri, 16 septembrie 2015, 23:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      sictir, mai draga, ca sa vorbesc ca gunoiul ceausist infect admirat de tine care a crapat pina la urma, cam tirziu ce-i drept. Pur si simplu otravesti forumul cu balele tale ros brune.
      • +2 (2 voturi)    
        "mai draga" (Joi, 17 septembrie 2015, 11:09)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ????
        WTF ???
        a murit ilici si nu stiu ??? fug acasa sa iau tricoul rosu !!!! in semn de omagiu, bineinteles
    • +21 (33 voturi)    
      Iaca eu nu vreau sa tac (Miercuri, 16 septembrie 2015, 23:11)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui EllenaS

      Chiar asta seara am baut o bere in cinstea mortului. Sa-l manace viermii ca e gras si are de unde.
      Bine ca nu l-au expus la senat ca asta mai lispea sa mai imputa acolo a mortaciune ca parca nu pute destul a lene, coruptie si incompetenta.

      Moartea acestui comunist imi aduce aminte de un episod din Seinfeld care se termina cu cuvantul NEXT.
    • +1 (5 voturi)    
      corect (Joi, 17 septembrie 2015, 11:07)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      uite, eu la aflarea "tragicei" stiri, am tacut in loc sa deschid geamul si sa strig
      YES MOTHERFUCKER !!!! DIE, BITCH !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      de ce sa taca ? (Joi, 17 septembrie 2015, 15:43)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui EllenaS

      daca zoaiele societatii il omagiaza pe coprofag, daca isarescu se injoseste sa-l pupe in aripioara dorsala intepenita - CINEVA trebuia sa spuna adevarul: era un comunist inrait si zero ca persoana/om

      daca nu avea cineva sange in instalatie, ramaneau doar vorbele de duh ale pupatorilor de moaste comuniste
  • -1 (23 voturi)    
    Eu totusi..... (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:22)

    jas [utilizator]

    .....m-am distrat copios aproape de fiecare data cand bufonul aparea in public dupa 1989. A fost hilar. Toxic? Periculos? Da-i naibii, are romanul talentul sa-l voteze pe cine nu trebuie, dar nu chiar asa. Populisti-extremisti cu priza sunt destui in Europa. Nu aici. Noi am ramas cu CVT, Funar, Tokes - niste bufoni. Mult mai putin toxici decat politicienii 'mainstream'.
  • +26 (34 voturi)    
    Tacerea e un semn de pupincurism (Miercuri, 16 septembrie 2015, 22:53)

    MGFX [anonim]

    De ce sa nu spunem lucrurilor pe nume? Nu e decat realitatea. Omul a fost un xenofob, un turnator la securitate, un caracter mizerabil, un comunist care ii dedica ode lui Ceausescu. Tacerea reprezinta lipsa de coloana vertebrala. Acest popor e atat de indobitocit incat a ajuns sa fie fericit cand e improscat cu rahat si il plange pe cel ce a facut asta. Va rog, nu mai plangeti dupa VC Tudor, sunt suficienti discipoli care sa arunce cu rahat in voi.
  • +16 (18 voturi)    
    Raul ramine (Miercuri, 16 septembrie 2015, 23:15)

    n.dumiritu [anonim]

    "Friends, Romans, countrymen, lend me your ears!
    I come to bury [Vadim], not to praise him.
    The evil that men do lives after them,
    The good is oft interred with their bones" - Marele Will.

    "The evil that men do lives after them" (trad.: Raul ramine dupa moartea celor ce l-au facut). Doar un motiv in plus sa-ti pui problema daca nu cumva faci raul prea usor? Nu. Raul ramine, si ramine si numele tau legat de el. Nu te spala nici zicerea ipocrita "de morti numai de bine". Nu te spala nici prosternarile de complezenta ale celor care te conduc la groapa. Vadim trebuia sa fi stiut (in cultura-i mult laudata) acest lucru. Facea vreun act de caritate cind umplea cu zoaie pe oricine i se casuna, fie el rege, fie venerabil taranist cu ani multi de puscarie comunista, fie dizident? Cind a inceput sa aspire sa aiba puterea, inconjurindu-se de trogloditi multumiti sa-i stea docili sub comanda, facea dovada unei preocupari fata de binele public sau se lafaia in popularitatea de ins gregar, paranoic si ahtiat de putere? Ce credea el ca il recomanda sa se ocupe cu predilectie de binele natiei? Trecutul de poet de ograda la curtea despotilor ceausesti? Cultura aceea presupusa nu-l sfatuia sa fie si nitel modest?
    (am scris destul de furios; poate nu e elegant, ca e mort; trebuia sa fie Vadim, ca sa-mi ies din calm)
    • +7 (7 voturi)    
      VOILA POURQUOI J´AIME... (Joi, 17 septembrie 2015, 8:18)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      ...nu, nu e vorba de Rosine a lui Minulescu ci de Hotnews. Și asta datorită cîtorva comentatori care îmi arată că mai există OAMENI în România.
      • +5 (5 voturi)    
        Moi aussi! (Joi, 17 septembrie 2015, 10:21)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        excelente postarile celor care si-au pastrat barbatia si caracterul in pofida vietii in Romania mafiotizata.
  • -17 (19 voturi)    
    Bravo Tappy!!!!! (Miercuri, 16 septembrie 2015, 23:28)

    alvarados sentimento [anonim]

    Plezneste-l cu sticla de nectarr in cap...pottayye afurisita...
    vadimakke...LA TOT MAI CALD!!!
    Ca buzele matale pe "membrul" multiubit si stimat...barbat puternic...puppai-o sa-i placa!
  • -15 (17 voturi)    
    slabi si amnezici oameni (Miercuri, 16 septembrie 2015, 23:45)

    EU [anonim]

    macar a lasat padurile in pace (paduri cu terminatia "Y"
  • +14 (22 voturi)    
    articol (Joi, 17 septembrie 2015, 0:17)

    hot news [utilizator]

    Excelent articol!
  • +11 (17 voturi)    
    Da...ai dreptate! (Joi, 17 septembrie 2015, 0:22)

    apollo [anonim]

    Cu multe din precedentele editoriale n-am fost de acord, dar de data asta ati scris foarte bine. Jos palaria!
  • +24 (26 voturi)    
    inglorious basterd. (Joi, 17 septembrie 2015, 0:36)

    in_diff [anonim]

    candva pe la miljocul anilor ´80 am descoperit o carte de poezii unica. era primita la premiu de sora mea de la invatatoarea ei, sotie de activist. am deschis-o la intamplare. asa zisa poezie era doar o alaturare de cuvinte de lauda pentru elena, o "chimista" de geniu. o alta versificare il omagia pe genialul to'aras. am aruncat cartea la gunoi nu inainte de a retine numele autorului. cvt. era prima carte pe care am gasit-o imposibil de citit. apoi l-am vazut dupa revolutie la o interventie televizata..nu acoperit de rusine ci acoperind orice argument logic cu valuri de injurii aruncate la un nivel sonor insuportabil,cu fatza schimonosita de ura. un personaj bun de aruncat la gunoiul istoriei si al uitarii.
    • +3 (3 voturi)    
      asa se face! (Joi, 17 septembrie 2015, 12:49)

      FlaviusRotaru1 [anonim] i-a raspuns lui in_diff

      In '90 era terminat, si el si Paunescu, dar prin vina noastra au ajuns eroi nationali Faina tara, bravi alegatori in 2000!
  • +17 (23 voturi)    
    Bun articol (Joi, 17 septembrie 2015, 0:57)

    /./ [utilizator]

    desi nu ma uit la tv dar imi imaginez , jale mare.Nu ma asteptam de la Isarescu dar sa nu uitam ca si el este un produs la comunismului.
    Tara asta o sa se ridice dupa ce toti exponenti comunismului o sa dispara si apar oameni care astazi lucreaza la privat si multinationale la conducere ( dar cei tineri nu de genu Misu Negritoiu etc).Acestia care stiu ce inseamna munca si respectul.Pana atunci mai avem ceva de asteptat.
    • +13 (13 voturi)    
      esti in eroare (Joi, 17 septembrie 2015, 2:26)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Singura legatura a lui Negritoiu cu privatul este conectarea magistrala prin lege la buzunarele-ti private. Exponentii fratiei securiste (nu comuniste) nu vor disparea niciodata atat timp cat fraierii spera ca ciuma va trece de la sine.
    • +2 (4 voturi)    
      E bine ca nu va uitati la tembelizor, (Joi, 17 septembrie 2015, 8:55)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui /./

      nici copii mei nu o fac ! Pur si simplu nu au plasmele conectate la cablu. Adica nu ca evita ci se apara de stiri, de manipulare...Si din cate stiu multi dintre prietenii lor , de 25-30 de ani fac la fel. Nu stiu cat de productiva este aceasta abordare dar este o realitate.
      Dvs va spun ca prima, cea mai valoroasa si neta exprimare in acest sens a fost cea a lui Banciu din ziua decesului, dupa osanalele inchinate de ambuscatii postului B1 cu cateva minute inaitea lui...
      • 0 (0 voturi)    
        si HN r provider de stir...ce cauti aici ;)i (Joi, 17 septembrie 2015, 11:52)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        .
    • +4 (6 voturi)    
      Visezi (Joi, 17 septembrie 2015, 8:57)

      Cristi_B [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Oamenii care lucreaza la multinationale sunt ocupati sa munceasca, nu sa faca politica.

      Semnat: un angajat la multinationala.
      • 0 (0 voturi)    
        hmm (Joi, 17 septembrie 2015, 17:50)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Cristi_B

        Asa e , dar uite ca eu am colegi care s-au implicat in politica si lucreaza si la multinationale.
        Deci se poate dar nu peste noapte.
    • +1 (1 vot)    
      De parca in multinationale n-ar fi coruptie... (Joi, 17 septembrie 2015, 14:30)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Multinationalele corup politicieni, sau ii intretin pe cei deja corupti, ca sa le serveasca interesele. Nu mai fiti asa naiv. Lacomia si banii multi castigati usor nu tin cont de varsta, de "privat" sau "de stat", de multinationala sau ne-multinationala. Dovada scandalurile cu Enron si cu banci si mega corporatii cu vechime si traditie.
  • +8 (10 voturi)    
    complicat de explicat (Joi, 17 septembrie 2015, 6:13)

    zarzarea [anonim]

    Chiar daca se zice ca nu e bine sa-i vorbesti de rau pe morti, totusi, despre Vadim am crezut si cred ca a fost un buffer pentru Iliescu, atenuandu-i toate subiectele fierbinti si dandu-i posibilitatea sa fie mai uman, mai social, mai normal in final.

    Aproape toate marile subiecte de dezbatere pe care Romania le-a avut in anii 1990-2000, Vadim le-a acaparat, desumflandu-le pe rand.

    A fost cel care a stat cu acul deasupra mamaligii sa nu se umfle prea tare si sa faca POC.

    Molustele au fost atrase de Vadim din cauza amestecului de semicultura si nebunie. Amesteca in final totul. De la greseli ciudate pentru un om de cultura cu privire la fapte si oameni din literatura, pana la stropi de istorie improscati cu rahat, prezent in permaneta intr-o forma sau alta pe limba tribunului.

    A fost un rau pentru acest popor si, din pacate, o sa fie si dupa moarte.
  • -8 (14 voturi)    
    my 2 cents (Joi, 17 septembrie 2015, 7:43)

    Ovidiu [anonim]

    Dan Tapalaga, relax! Isarescu a facut ceea ce este uman si crestin: l-a iertat. Cel putin la moarte putem cerceta si ceea ce a facut bine un om, oricum cu totii avem greselile noastre. Vedem peste putin timp ce va ramane in urma lui.

    In final toti ajungem acolo, de ce sa ne stresam atat? Cotidianul? ... E putin important.
    • +2 (2 voturi)    
      sint confuz (Joi, 17 septembrie 2015, 11:53)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      l-a iertat Isarescu, sau i-a sters BR-ul datoriile?
  • -12 (16 voturi)    
    Indiferent de ce a fost (Joi, 17 septembrie 2015, 7:58)

    Incomod [anonim]

    omul ala are o familie... o sotie si niste copii... macar pentru ei daca nu din bun simt, cateva zile ar fi trebuit sa va abtineti... ca tot vorbiti de necrofagi
  • +12 (18 voturi)    
    Patriotismul contra cost ... (Joi, 17 septembrie 2015, 8:45)

    deval [utilizator]

    Iata cam cum se exersa in Tricolorul aparul im ziua mortii, cum umplea de bale tot ce-i iesea in cale tribunul ceausist dupa ce isi auzise ceausul ticaind atat de melodramaric :
    „Am auzit că bătrînul curvar Ion Ţiriac a pus ochii şi pe Simona Halep, ba chiar trăieşte cu ea. E posibilă o asemenea porcărie? Din partea Măcelarului de la Balc ne aşteptăm la orice. Fata a fost prietenă cu un aromân de-al ei, băiatul lui Teo Sponte, dar s-au despărţit recent. Satyrul matusalemic cu mustaţă flocăită ar trebui castrat chimic, dacă nu chiar fizic”
    Atat de toxicul personaj care a malversat ideea de patriotism inaintea lui oprea si pe a carui "mostenire"(electorala) se vor bate multi adepti, are o singura scuza posibila : aceea ca avea mai multe boli psihice ..Daca nu cumva simula si asta !
    • +1 (3 voturi)    
      am dat minus din greseala (Joi, 17 septembrie 2015, 9:32)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui deval

      scuzele mele!
  • -17 (21 voturi)    
    Prietene formator de opinie ... (Joi, 17 septembrie 2015, 8:46)

    korhonen [anonim]

    ... ar trebui sa iti dea de gindit faptul ca lumea se raliaya in jurul principiilor nationaliste, indiferent de calitatea sau non+calitatea oamenilor care sustin aceasta cauza. Ar fi frumos ca voi asa+yisii deontologi sa nu mai latrati cu totii impotriva curentului de opinie majoritar, doar asa, pentru ca puteti si pentru ca e trandz si politicallz corrrect si pentru ca banii nu au miros.
    • +8 (12 voturi)    
      cu cine, cu cine (Joi, 17 septembrie 2015, 9:33)

      zarzarea [anonim] i-a raspuns lui korhonen

      Parca aduci un pic a Mircea Badea?
      Cand latri dintr-un spagat poate fi si semn ca stai pe oua, domnule.
  • +12 (16 voturi)    
    Molustele (Joi, 17 septembrie 2015, 8:50)

    SIMUT IOAN IONEL [anonim]

    Toata stima si respectul DAN TAPALAGA ,pentru adevarul adevarat din acest istoric editorial care va dainui o vesniciie constiinta romanilor adevarati dar nu a molustelor...V.C.TUDOR in era comunista avea in fiecare duminica un editoriar la RADIO ROMANIA unde elogia in fiecare duminica cuplul Ceausescu cu ode si osanale ...Nu ar fi rau sa fie reluate acele inregistrari ca sa se mai lamureasca lumea cine a fost acest MARE MASCARICI..V.C.TUDOR NU A FOST NICI PAMFLETAR ,NICI MARE POET SI NICI OM DE CULTURA si asta pentru simplul motiv ca polemica cere idei ,iar pamfletul cere talent ,ori la el lipseau amandoua cu desavarsire ...Faptul ca isi alegea citate celebre in discursuri ,pe care nici macar nu le scria el in totalitate,nu da dreptul nimanui sa afirme sus si tare ca TRIBUNUL ar fi ,vezi Doamne ,un mare intelectual....V.C.TUDOR a ridicat injuriile,jignirile si calomnia la rang de religie a lui si numai de el stiuta ,dar din pacate ,acceptata de multi adepti mai mult sau mai putin educati..Tribunul nu a fost niciodar un mare pamfletar pentru simplul motiv ca nu a avut verb si talent pentru asa ceva...desigur va mai trece multa apa pe Dambovita pana romanii notri vor intelege asta ....TRIST FOARTE TRIST ,DAR FOARTE ADEVARAT DAN TAPALAGA !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si (Vineri, 18 septembrie 2015, 20:04)

      BN [anonim] i-a raspuns lui SIMUT IOAN IONEL

      te-ai gasit acum cand a murit sa faci parada cu adevarul tau fornaitor. Sigur, doar tu si dl Tapalaga sunteti niste adevarati, restul, niste tarani dom'le! Cu de-astia ca tine ajungem inapoi de unde-am plecat. Cu ce esti mai bun?
  • +5 (9 voturi)    
    timpul le cerne pe toate (Joi, 17 septembrie 2015, 9:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa vedem daca isi mai aminteste vreunul care plange sfasietor acum de grotescul personaj peste 10 ani , nici vorba !
  • +7 (9 voturi)    
    Va spun eu de ce (Joi, 17 septembrie 2015, 9:15)

    Pacala [anonim]

    Vadim este apreciat pentru ca avea reteta succesului in Balcani. Aici, personalitatile mor in lagar sau fug in vest. Cotropitorii vin, pe rand, din toate partile. Averile nu se castiga, ci se fura. Minciuna si tradarea sunt calitati si nu defecte. Ura, jaful si prostia sunt inoculate tuturor, de mici, prin basmele si baladele cu haiduci: erou este cel ce talhareste bogatii si arunca cu frimituri in maidanezi si saraci.
    Licheua a reusit fara nici un efort pe taramul unde Brancoveanu a sfarsit tragic, iar mostenirea lui a ajuns sa fie mulsa de alt infect, pe nume Oprescu. Aici nu merita sa faci nimic bun! Aici castiga parazitii!
    Vadim este adulat pentru ca el a fost intruchiparea lui Pacala!
    • 0 (0 voturi)    
      Alt (Vineri, 18 septembrie 2015, 20:07)

      BN [anonim] i-a raspuns lui Pacala

      filozof care ne lipsea! Daaaa, esti un Mozart al geopoliticii! Habar n-ai cat de destept esti! Bravo, mi-ai deschis ochii. Eu credeam ca exista si lucruri bune pe-aici. Iata vine unu' care-mi spune ca merita sa desfiintam neamul asta ca nu i-a placut lui Vadim. Ia mai citeste ceva istorie, poate te iluminezi de-a dreptul!
  • +4 (8 voturi)    
    Like (Joi, 17 septembrie 2015, 9:20)

    vasilemr [utilizator]

    Vedeti domnule Tapalaga, de-aia va "Like" eu pe dumneavoastra...
  • +4 (8 voturi)    
    cvt (Joi, 17 septembrie 2015, 9:28)

    Cristi [anonim]

    BRAVO BRAVO BRAVO

    atit pentru acest articol cit si pentru nenumarate altele

    esti cu mult deasupra colegilor de redactie , dar - mai ales - deasupra majoritatii colegilor de breasla ( daca mai exista in fapt aceasta breasla !! )

    si prezenta atitor comentarii ( mai mult sau mai putin pasionale si obiective ) dovedeste - daca mai era nevoie - ca totusi mai exista un pic de decenta si de bun-simt la romani.

    Cit priveste televiziunile , cei care mai spera altceva de la cele enumerate + altele de acelasi soi , amintiti-va de inmormintarea mamei Oanei Zavoranu.

    Din pacate , la noi nici macar nu e si paine , doar un circ jalnic si mizerabil
  • -3 (7 voturi)    
    Ecoul (Joi, 17 septembrie 2015, 9:36)

    nicolaie [anonim]

    Chiar nu ma mira,de cati il plang azi pe Vadim Tudor.Ipocrizia e nemasurata.Daca ar fi candidat la ceva,nu ar fi avut atatea voturi.Pe Mugur Isarescu,il inteleg in ironia sa.E chiar,foarte normal cum a procedat.E un om cultivat,cu o functie importanta in stataul roman.Mai mult decat a scris si spus la necrolog,nici ca se putea.,,Somn lin",e de fapt o urare dupa o viata agitata,in bucuria frustratilor.E nici mai mult,nici mai putin in respectul unei zicale,,Despre morti,numai de bine "si atat. Incercati sa vedeti,stilul mafiot,de a saruta mortul.O sa va surprinda,cat de prezent este.Pentru a face o poza buna,saruta si un rahat.S-a dus un mare mascarici.A iesit pe usa care merita.Ceea ce lasa in urma lui,sunt altii,care au asteptat ani buni,sa se desfasoare.Vor aparea acum,mai ales in campania electorala.Basescu,deja ascute sabia.Nu vom scapa de saltimbanci,pentru ca si la ei e competitie.Insa,vor iesi pe aceeasi usa,ca si Vadim cu tot cu ecoul lasat de el !
  • +3 (3 voturi)    
    eiiiiiii, acolo erau doar din Bucuresti (Joi, 17 septembrie 2015, 9:43)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu stiti cati sunt cei din judetele rosii.... care nu au internet, nu citesc ziare si nici nu au ajuns la inmormantare.

    de la CJuri si primarii la institutii descentralizate, scoli.... si organizatii de masa ale acestora....
    • +1 (1 vot)    
      asa e, sint mullti... (Joi, 17 septembrie 2015, 12:10)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ...cei care afla ca "duminica e alegeri" doar atunci cind opreste camionul in sat si se impart galeti, cizme si 1 kil de ulei / persoana
  • +2 (4 voturi)    
    Aveti curaj - sa vedeti ce de invective! (Joi, 17 septembrie 2015, 10:27)

    Maniu [utilizator]

    Momentan molustele nu s-au mobilizat.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Joi, 17 septembrie 2015, 10:48)

    cartograful [utilizator]

    La fel cum moartea lui Paunescu sau Vadim ne arata cati zombi traiesc in societate ele ne arata si "calitatea" intelectualitatii romanesti. Care acum si-a ales o tinta usoara in care cu elan pionieresc executa foc de voie. La fel cum o gasca de copii needucati isi bat joc de un om al strazii gasit beat pe strada.
    Vadim nu mai era relevant de cel putin 10 ani incoace:
    - cu probleme psihice inca din tinerete omul o luase razna complet in ultimii ani. In ultima emisiune in care l-am vazut o "asistenta TV" in corset si lenjerie intima ii facea un "lapdance" in timp ce el zambea tamp cu privirea in gol.
    - baza lui electorala (varstnici, diversi inadaptati ai Romaniei de dupa Revolutie) se stinge incet dar sigur prin disparitia fizica. Momentul lui de glorie si punctul critic pt. Romania au fost acum 15 ani. Atunci era de dus lupta, acum faptul e consumat.
    - problemele psihice pe care le avea au sfarsit prin a-l falimenta la cel mai propriu mod. Omul era o umbra, o bula de sapun, un decor de mucava. Ultimele luni era ocupat sa vanda nimicurile pe care le colectionase compulsiv in timpul vietii.
    - nu in ultimul rand tocmai a murit. N-a lasat in urma lui nici discipoli, nici vreo scoala de gandire, era dat afara din propriul partid-paiata, ingropat in procese si datorii, samd. Nici macar nu mai are posibilitatea sa riposteze.
    Nu inteleg care e vitejia de a da intr-un mort. Vadim trebuie sa se duca acolo unde ii e locul. In uitare. A fost personajul colorat, nebunul care radea isteric, al unei epoci triste a Romaniei. O epoca a unei tranzitii pline de excese si abuzuri, o perioada in care milioane de romani au facut cunostinta cu somajul, falimentul, emigratia economica. In care o industrie si o infrastructura construite cu mari eforturi si sacrificii timp de zeci de ani au ajuns sa fie facute praf. Dar vremurile acelea au trecut.
    Culmea e ca acum Ro e in pragul unor incercari la fel de dificile ca acum 15 ani dar de alta natura. Si e mai usor sa razi de Vadim.
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari... (Joi, 17 septembrie 2015, 14:49)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      ...pentru unul dintre putinele (daca nu singurul) comentariu inteligent, lucid si de bun simt de pe pagina asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt de acord! (Vineri, 18 septembrie 2015, 20:12)

      BN [anonim] i-a raspuns lui cartograful

      Foarte corect, sunt de aceeasi parere, pacat ca printre putinii de pe-aici. E o perioada a hahaielii si baterii pe burta, a intransigentei conforme a unor specimene care insa nu demonstreaza nimic din ce spun, in viata lor de zi cu zi. Unele pro si altele contra. Asta e una dintre marile probleme ale noastre, sau macar un simptom generalizat..
  • +3 (5 voturi)    
    Da, Isarescu, (Joi, 17 septembrie 2015, 11:09)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    cred ca i-a dezamagit pe toti cei care se uitau spre el ca spre speranta salvarii Romaniei.
    Dar mai e posibila o explicatie: daca a facut asta tocmai spre a scapa de insistentele asupra lui de a accepta functia de premier?
  • -4 (4 voturi)    
    Bietii calomniati ! (Joi, 17 septembrie 2015, 11:43)

    IulianH [anonim]

    Toti cei care au reactionat la calomniile,poreclele,pamfletele
    lui Vadim sunt doar niste oameni usor de sugestionat
    exact ca si naivii religiosi care prefera sa traiasca in ignoranta.Bietii calomniati probabil asta si asteptau
    adica sa fie ,,jignitii,ca apoi sa-l jecmaneasca de bani
    pe Vadim prin justitia de kkt
    Calomniatii care nu suporta caracterizarea probabil chiar li se aseamana din moment ce au reactionat.
    Libertatea Cuvântului,Gandului versus Reactie,Actiune,Rezultat
    Unii nu suportă libertatea cuvantului,criticii si vor sa pună fermoar gurii,sau să-ti puna pumnul in gură.
    Ce este Insulta,Lauda ?! sunt niste expresii
    iar reactiile de după expresie sunt cauzate de imaginile pe care ni le facem despre noi. Dacă cineva îti spune ce frumos,inteligent, esti sau că esti un bun crestin...iti devine prieten.
    Dacă cineva iti spune ce urât,prost,esti,sau ce religie stupidă ai ...iti devine dusman. Datorită a ceea ce noi ascultăm ne formăm IMAGINI, imagine de frumos, urât,bun,rău,prost,destept...Astfel se produce o separare ca un filtru care-ti controleaza mintea si iti spune ce sa accepti si ce nu.
    Reactia de după expresia receptată
    Actiunea ta = bună sau rea
    Rezultatul actiunii= armonie sau amenintare,teroare,crimă Unii Oameni nu pot trăi fără o imagine anume despre ei frumos,miss,vedetă,campion,sef,functie,rang,sfânt,sacru
    fără aceasta imagine se simt nimicuri,la fel si fără
    religie,credintă se simt nimicuri,goi,astfel ei singuri
    se înseală si uită că sunt oameni .
    Acuma referitor la omul Vadim să fie el omul negru,
    dusmanul societatii de e atat de denigrat de multi jurnalisti
    probabil aserviti unor partide mafiote,oare el a devalizat tara in ultimii 25 ani, el a indatorat tara cu peste 100 miliarde euro ?!
    oare din cauza lui milioane de romani au plecat din tară...si mai
    pleacă.
  • -5 (7 voturi)    
    "siropul televiziuinilor necrofage" (Joi, 17 septembrie 2015, 11:47)

    jackalphonse [utilizator]

    Tocmai ati plonjat in siropul mass-mediei necrofage.

    Acest "extremist lugubru, anti-semit si xeonofob" a facut mult rau, dar incomensurabil mai putin rau decat Isarescu sau cea mai mica banca din Romania, care fraierindu-si clientii sub obladuirea BNR-lui, a dat romanului senzatia ca sistemul capitalist nu este decat un sistem de jungla menita sa creeze cadru legal pentru transferul banilor de la saraci/fraieri in buzunarele hraparete a unor directori platiti cu milioane de euro pe an.

    Fara doar si poate ca sistemul capitalist clasic este unul sanatos, perfectibil, care creeaza competitivitate si da sanse unor intreprinzatori sa si valorifice abilitatile, imbunatatindu-si nivelul de viata. Capitalismul, uneori de cumetrie, a bulversat creierele unor romani care au fost invatati ca este un sistem bun, performant. Oameni ca Isarescu, Nastase samd., ne fac sa cred ca traim intr-o epoca medieval-contemporana, ceea ce este partial adevarat.

    Prin urmare, dvs, dle Tapalaga va infigeti exact in masa pe care o criticati. Vadim a fost un comunisto-securist, guraliv, dar infensiv pe plan global (economic si social, ori ca formator de opinie).
    Daca vreti sa vedeti comunisto-securisti periculosi, cu functii mari in timpul comunismului, uitati-va la ministrii si presedintii care ne-au condus cateva mandate la rand (nu dau nume, pentru ca sunt notorii deja). Aceia au fost cu adevarat nocivi, pentru ca au condus destine.
    Cu respect, un cetatean satul de ipocrizia presei aservite, care nu vede parul din ochii "preferatului" cotizator, dar vede paiul din ochiul tzatzei care creeaza involuntar diversiunea.
  • -5 (9 voturi)    
    LASATI OFTICA (Joi, 17 septembrie 2015, 12:11)

    ggogu [anonim]

    cel mai bun lucru care arata cit de apreciat esti este ca la moartea ta sa fie lume riuri riuri care sa te OMAGIEZE.Tocmai asta va dispera si va oftica de crapati.Vedeti cu ochii vostri cit de iubit si apreciat a fost.Si de aici diperarea unui asemenea text.
    Si inca ceva domunle Tapalaga MARELE OM DE CULTURA si INTELECTUAL sint chiar ultimile lucruri care se pot scrie cu ghilimele in ce il priveste pe Vadim.Daca nici asta dincolo de afinitatile lui politice nu este om de cultura si intelectual atunci stau si ma intreb cum dracu trebuie sa fii ca sa fii recunoscut.
    Parerea mea este ca toti intelecualii care il neaga si postacii care scriu si-l injura chiar si mort cu totii, cu familia ,casa si masina in spinare nu cintaresc jumatate din creierul lui Vadim ,asta ca sa nu spun ca nu au citit cu totii cit a scris si citit doar Vadim
    In rest despre morti numai de bine ca orice altceva este o barbarie.Si intelectual barbar nu am vazut.Cel mai bun lucru pe care il puteati face daca nu l-ati apreciat era sa taceti sa ignorati momentul.Asa eu cred ca v-ati descalificat ati lasat ura sa iasa la supafata.
  • +4 (6 voturi)    
    de ce trebuie sa vorbesti despre morti (Joi, 17 septembrie 2015, 12:32)

    Lucida [utilizator]

    Ca si in cazul lui lliescu, Nastase, Ponta, Paunescu, cel mai mare rau facut de CVT a fost smintirea mintilor celor neobisnuiti sa gandeasca cu capul propriu. De aceea este extrem de binevenit articolul de fata, fiindca pune punctul pe "i": este rusinos ca rasturnarea valorilor continua sa se intample, cu ajutorul unor oameni carora nu mintea le lipseste (vezi Mugur Isarescu si altii). Multumesc, Dan Tapalaga (inclusiv pt articolul despre refugiati) si tuturor celor care imi dau incredere, prin postarile lor, ca nu e totul pierdut in Romania.
  • +2 (6 voturi)    
    Romania= Spitalul 9 cel Mare (Joi, 17 septembrie 2015, 12:36)

    FlaviusRotaru1 [anonim]

    Trebuie sa ai niscaiva multe probleme la tartacuta pentru a vorbi de bine un asemenea nenorocit! La cat i-a pupat in c..r pe Ceausesti ma mir ca a avut public dupe 1989 si noi suntem vinovati pentru ca am pemis unor asemenea personaje sa iasa din nou inainte, cand locul lor era la groapa de gunoi!
  • -4 (8 voturi)    
    Desi ... (Joi, 17 septembrie 2015, 12:51)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... nu prea cred ca va fi postat comentariul meu (de, deontologi!) tots o sa spun: DT este invidios, despre el o sa se scrie dupa moarte, numai ca despre unul care l-a atacat pe Vadim In rest, asta este.
  • -2 (4 voturi)    
    Tot felul de bezmetici... (Joi, 17 septembrie 2015, 15:22)

    Skipper1 [utilizator]

    Unii bezmetici au impresia ca daca injura foarte urat un mort si scuipa pe mormantul lui, par ei mai virtuosi.

    Alti bezmetici au folosit ocazia pentru a iesi din anonimat.

    Bezmeticii astia nu-si dau seama ca ceea ce ii defineste pe ei e comportamentul LOR, nu al altora.

    Indiferent cat de abject e celalalt, daca te comporti si tu la fel, tot abject esti. Daca arunci cu fecale in cineva care arunca fecale, si tu o sa te murdaresti si o sa mirosi a fecale. Chiar daca celalalt a inceput.

    Genului asta de bezmetici ii place emulatia abjecta. Un om normal, cand da de mizerie, schimba postul sau arunca ziarul. Dar acesti bezmetici se uita la mizerie, o consuma, si sunt satisfacuti cand injura si ei inapoi. Iar mizerabilii de la TV castiga de pe urma audientei. Daca am ignora toate "vedetele" astea de 2 lei, n-ar mai fi vedete, nu?

    Ok, a fost cum a fost, dar acum a murit. Hai sa ne pastram decenta si omenia si sa ne vedem de treaba. Sunt lucruri mult mai importante care se intampla. Nu foloseste nimanui circul asta.

    P.S. Pentru creierel netede care au de gand sa spuna ca daca nu sunt de acord cu ei inseamna ca "l-am iubit pe CVT", nu va obositi. Nu numai ca nu l-am "iubit" absolut deloc, dar l-am ignorat complet.
    • 0 (2 voturi)    
      Subscriu (Joi, 17 septembrie 2015, 18:18)

      BN [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

      Postul dvs ma face sa mai sper. Restul ma intristeaza. Atat oportunism si pofta de ciolan sfartecat in comun, mai rar pe la altii. Climatul de la noi a devenit imund, mai ales prin asemenea atitudini. Lipsa de cea mai mica urma de educatie, pofta de pumni si picioare. Un amestec pestrit si ignorant de pretinse cunostinte despre istorie, stalinism, politica mondiala si alte chestii care desigur, acum sunt la indemana tuturor chiar daca n-au deschis o carte in viata lor. Si cei mai vocali se comporta mai rau decat cei pe care-i desfiinteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    O urare de pe vremea mortii lui Stalin (Joi, 17 septembrie 2015, 15:44)

    Gheo09 [utilizator]

    Sa-i fie tarana usoara ca plumbul!
  • +1 (3 voturi)    
    C.V.T. (Joi, 17 septembrie 2015, 16:43)

    Mircea M. Cociu [anonim]

    Domnule DT, la ce va asteptati de la cel mai longeviv guvernator de banca nationala! Longevitate care-i egalata doar de Securitate si de I.I. Care au fost, sunt si vor fi in spatele lui. Din acelasi unic motiv: supravietuirea!
  • 0 (2 voturi)    
    O fi (Joi, 17 septembrie 2015, 18:13)

    BN [anonim]

    Dar asa se obisnuieste la mort in Romania. Nu stiu de ce sar toti cu observatii despre bocitoare, traditionale in asemenea ocazii, despre lamentari si impacare cu cel care a decedat. Pana la urma ce-o sa facem dle Tapalaga? Sa scuipam pe mormantul lui ca sa fim conformi, sa-l uram in cor ca sa ne simtim mai puternici si mai uniti? Gesturile pot fi excesive in asemenea momente, dar suntem asa cum suntem si cu bune si cu rele.
  • 0 (0 voturi)    
    Isarescu (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:18)

    Inamu P. [anonim]

    ... eu inca imi mai pastrez increderea in el.
    Lauda preocuparilor lui CVT cu privire la istoria bancii nationale sint obiective si oficiale.
    In schimb “Somn lin” - venit de la guvernator – l-as citi ghidus si personal, cum Isarescu este des, un fel de “Caras rosioara”, ca tot i-a apreciat spiritul pamfletar...