Linistea presedintelui Iohannis

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2015, 18:53 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta isi traieste ultimele zile in functie. In locul sau se pregateste sa vina Gabriel Oprea, agreat de toata suflarea politica: de PSD, PNL si de presedintele Iohannis. Pare un scenariu suprarealist, insa toate informatiile obtinute de HotNews.ro, comportamentul lui Oprea si investitiile masive in protectia imaginii generalului indica faptul ca se pregateste pentru a prelua sefia Guvernului. Opozitia pare deja resemnata cu acest scenariu. Asa se explica lipsa totala de reactie fata de acuzatiile de plagiat si impostura.

Aceste dezvaluiri au culminat cu secretara facuta doctor tot printr-u plagiat si decorata de trei ori la rand, inclusiv cu cea mai inalta distinctie in stat, la propunerea "interesului national".
 
Victor Ponta ar fi promis in mai multe randuri ca va demisiona, dar de fiecare data a gasit noi pretexte pentru a amana momentul sperand sa se tarasca pana in 2016. Din cate aud, deja se faceau planuri de rezerva, cu retragerea unor ministri PSD de la guvernare si chiar iesirea lui Oprea pentru a-l scoate pe Victor Ponta cu forta din Palatul Victoria. Acesta, la randul sau, s-a agatat de functie pana in ultima clipa.

Ar fi recurs inclusiv la amenintarea ca va muri cu Dragnea si Oprea de gat, ca nu va pleca doar el, insa a tras cam toate cartusele. In aceste zile nu-i mai ramane decat sa se laude de dimineata pana seara cu realizarile mandatului sau in speranta ca-si va incheia mandatul in glorie.

Ponta viseaza sa ramana in constiinta publicului cu rezultatele obtinute in plan economic, nu cu ancheta penala si acuzatiile de fals, spalare de bani si complicitate la evaziune fiscala. Primul semn de capitulare a venit odata cu demisia lui Ilie Sarbu din functia de lider de grup la Senat, urmata de informatia ca tata socru doreste un loc caldut la Curtea de Conturi. Orice inceput de negociere prevestete un sfarsit.

In fine, pacea si armonia instalate intre putere si opozitie, cu binecuvantarea presedintelui Iohannis, l-au izolat si mai mult pe Victor Ponta, caruia nu i-a mai ramas decat ironia. Golit complet de autoritate, la un pas de trimiterea in judecata si cu o cerere adresata personal procurorilor de a disjunge cazul sau de restul dosarului, premierului nu-i mai ramane decat o demisie fie si tardiva.

In locul lui pare sa fi fost  pregatit din timp Gabriel Oprea, intrat deja in gratiile presedintelui Iohannis.  L-au facut mare lider politic, l-au umflat artificial in sondaje cu dedicatie, i-au asigurat elogii si protectie in peresa, l-au facut fondator de Academie, i-au trimis niste economisti prin UNPR si i-au dat generalului niste proiecte populiste cu care sa-si mai spele imaginea.

Rolul lui Oprea ar fi sa formeze un guvern-tampon care sa functioneze pana la alegerile din 2016. N-ar fi exclus ca bazele consensului pe teme majore pe care Iohannis le pune azi in politica romaneasca sa fie premisele unui viitor guvern de uniune nationala, dupa model german.

Dealtfel, asta a promis inca din campanie, Iohannis ramane in acord cu felul sau de a fi. Asa a functionat si ca primar al Sibiului mai bine de zece ani, cautand sa se impace cu toate partidele, prin numeorase intelegeri de culise si servicii reciproce. A evitat mereu scandalurile publice iar din linistea asternuta peste oras au avut toti politicieni cate ceva de castigat. Nimeni n-a fost indepartat de la masa, toti au profitat cumva de pe urma pacii si armoniei.

Cel mai ridicol personaj din politica romaneasca, un plagiator care si-a decorat de trei ori secretara cu cele mai inalte distinctii in stat si a facut-o doctor, ar urma sa asigure pentru o vreme linistea presedintelui Iohannis. Unii spun ca, pragmatic vorbind, nu exista alta solutie. Nu cred ca singura solutie de a guverna rezonabil aceasta tara este de a o duce mai intai pe culmile ridicolului. Chiar nu se poate altfel? Altfel de politica.


Citeste mai multe despre   









24896 vizualizari
  • +9 (17 voturi)    
    pai... (Joi, 3 septembrie 2015, 19:35)

    ..13 [utilizator]

    Trebuie ajutat sa plece!

    Acesta fiind de o calitate absoluta apare necesitatea a de a analiza cu maxima atentie cauza acestei inabilitati.

    Piciorul blonav il opreste pe Primul Mincinos sa fie mai rapid in miscari, si cand ma gandesc la rapiditatea in miscari ma gandesc cu prioritate maxima la miscarile legate de iesirea din functia si cladirea gubernului - oricare ar fi aceea.
    • +8 (16 voturi)    
      ce copil esti (Vineri, 4 septembrie 2015, 1:09)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Stii ce e mai rau decat Ponta ? Generalul! Un om care nu a castigat niciodata alegeri, dar a fost mereu la putere. Asta e un om periculos. Dar tu esti prea orb ca sa vezi chestia asta. Tu ai ramas inca pe banda din noiembrie, cand propaganda anti Ponta era in floare. Ai ramas indoctrinat cu ce ti s-a bagat atunci in gat (as zice cap, dar nu ai).
      • +6 (8 voturi)    
        Colonei & Generali (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:17)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Bre, colonele, ce sa-i faci, asta-i tara!
        1. Unii obsedati ca Iliescu nu este judecat pentru crimele din revolutie si mineriade,
        2. altii 'pe banda' ca cine plagiaza, minte si fura n-ar trebui sa fie prim-ministru,
        3. tot asa unii lunatici se gandesc ca partidul - PSD carevasazica - care a condus Romania (Prim-ministru si/sau Presedinte) timp de cel putin 17 ani din cei 25 ar trebui pedepsiti...
        4. altii, ca matale, cred ca Basescu i-a adus pe romanii rai care i-au invinsi pe dacii cei buni si d-aia traim noi mai prost ca altii.....

        Obsesii, obsesii!

        PS: Apropo, Matale preferi vodka sau whisky?
        Am inteles ca la PSD, de cand cu DNA-ul s-a trecut pe "Stalinskaya"!
        • -2 (4 voturi)    
          Jack si trabuc please (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:55)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

          Eu prefer Whiskey, nu Whisky.
      • +1 (1 vot)    
        Whisky versus Whiskey (Vineri, 4 septembrie 2015, 14:48)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Mai, mai colonele, vezi matale ca nu doar o perspectiva este adevarata in aceasta lume multipolara.

        Eu prefer Whisky in loc de Whiskey:
        http://www.scotch-whisky.org.uk/
        • 0 (0 voturi)    
          el prefera (Vineri, 4 septembrie 2015, 18:07)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

          un old Tennessee bourbon, deci, clar, whiskey.
        • +1 (1 vot)    
          Avem preferinte diferite (Vineri, 4 septembrie 2015, 20:43)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

          Ce vrei sa zici prin comentariul tau ?
      • +2 (2 voturi)    
        colonele (Vineri, 4 septembrie 2015, 14:54)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        vad ca ti'ai facut si suporteri !
        generalu' izmana este exact asa cum l'ai prins in ..isectar.
        usl traieste. si'au schimbat parul, dar naravul ba.
        marii luptatori anti basisti, dr. tonta si prof.kkrau si'au facut treaba, tre' sa plece. kkrau s'a lasat dus usor. probabil, avea un dosar mai bine facut. dottore, jurisdoktor, a lungit'o. dosare mai subtiri, subtiri. si'a luat precautii...

        deci, mai draga, kaizar klauz si gen.dr. gabby izamana au batut palma,
        livius primus inter penali si alinuta gorghiu (atentie la accent !) au fost desemnati sa resolve Concordia, sa puna partidele pe vechiul drum usl'amic.
        concordie mistocarita de insusi dottore, drept dragostea lui liviu cu alina...:)

        de unde ca, odata ce chioru a fost trimis la pensie, spoiala cu jos basescu nu'si mai are rostul. se trece la adevaratul rost al usl, Concordia nationala, eliminarea partidelor mici, fie prin absorbtie, fie prin marginalizare, si o politichie bipolara. pt. interesu' national.
        rotatia la guvernare va fi mai simpla, pleac'ai nostril, vin ai nostril. nici transhumantza palavramentarilor nu va mai fi necesara, caci la fiecare patru ani se revine la cascaval.
        concordie, interes national !

        si au trait ei asa, multi ani fericiti !

        ce'ati vrea voi sa auziti de la primarele de la cotrocesti ?!
        • +1 (1 vot)    
          in noiembrie cand ziceam (Vineri, 4 septembrie 2015, 20:45)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Ca avem de ales intre doi oameni usl, imi luam minusuri.. Cu toate astea, se pare ca oamenii care conduc nu sunt cei pe care ii votam, ci "sunt" Interesul National.
      • +2 (2 voturi)    
        si??? (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:26)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Totusi ce te face sa crezi ca musai Interesul National urmeaza la rand?

        Sa plece!
        Sa plece impreuna!

        Rand pe rand, ca a venit toamna si se scutura pana si frunzele dar pai ditamai gubernul...
        • +1 (1 vot)    
          Fara alegeri acolo se ajunge (Vineri, 4 septembrie 2015, 20:46)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          .
  • +34 (38 voturi)    
    In deriva (Joi, 3 septembrie 2015, 19:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Johannis a luat ca Noe toate fortele politice intr-o arca salvatoare. Poate ca intentiile presedintelui sunt bune, dar arca ia apa printr-o gaura masiva. Clasa politica se scufunda intr-un ocean de minciuni si imoralitate. Nu exista in apropiere nici o insula, nici o minciuna nu mai poate pacali lumea, nimeni si nimic nu mai poate salva arca condamnata.

    Deja au inceput sa creasca partide noi. Si vor mai aparea si vor creste. Dar PSD-ul si PNL-ul, impreuna cu marea majoritate a politicienilor actuali, vor disparea repejor, asa cum merita. Niste gunoaie toxice ale istoriei corupte. Mi-e greata si de amintirea acestor partide. Degeaba l-au lustruit pe Gabriel Porea. Gunoiul pute insuportabil dinspre intreaga galeata politica. Trebuie aruncat repede.
    • +3 (7 voturi)    
      Mafia nu dispare...... (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:47)

      marcus61 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ..... din pacate.
      Va curge multa apa pe Dambovita pana vor creste partidele noi.
      Foarte multi iau de bun ceea ce li se prezinta la televizor, nu judeca daca este adevarat sau fals.
      NU AVEM CULTURA POLITICA. De fapt nu avem nici un fel de cultura.
      • +1 (5 voturi)    
        acelasi electorat.. (Vineri, 4 septembrie 2015, 14:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

        Cum se poate cineva astepta la schimbari in varf cand baza ramane aceeasi? S-au schimbat cumva optiunile electoratului din 2012 pana azi? Cei care au votat atunci cu USL, majoritari, ar vota azi cu altcineva?
  • +8 (16 voturi)    
    dixit D.T. (Joi, 3 septembrie 2015, 19:41)

    Tomis [utilizator]

    "Nimeni n-a fost indepartat de la masa, toti au profitat cumva de pe urma pacii si armoniei. "

    Hai sa vedem daca de data asta vor profita si romanii.
  • +17 (19 voturi)    
    cand linistea e buna,chiar daca a fost devalorizat (Joi, 3 septembrie 2015, 19:45)

    mihail stanciu [anonim]

    A fost odata ca niciodata un lider comunist care cauta sa impiedice criticile cerand "liniste".Se numea Iliescu si a fost imediat taxat de societatea civila si presa cu adevarat libera( din care sunt sigur ca facea parte si dl.Tapalaga).Astazi un alt Presedinte,sper ca necomunist
    in ciuda consilierilor pe care si-i-a ales,vorbeste din nou de liniste pe care vrea sa o obtina punand un premier chiar mai mai toxic,desi nu pare ,decat cel care conduce acum guvernul.Societatea civila si presa responsabila (impreuna cu acelas domn Tapalaga) sunt de data asta mute(sper ca nu de admiratie).O tempora !
    PS In mod paradoxal cel ce a lasat cu adevarat ceva in urma este Presedintele care n-a vrut si n-a cerut niciodata liniste.Dl Tapalaga a ramas tot asa de mut
  • +6 (14 voturi)    
    Klaus "Ponteaza "cu oricine,ca-i papusa protejata (Joi, 3 septembrie 2015, 19:48)

    Plagarus [utilizator]

    Mostra de papusa protejata : Legea referitoare la pensiile diplomaţilor prevede ca membrii corpului diplomatic şi consular al României, cu o vechime de cel puţin 18 ani în Ministerul Afacerilor Externe, şi personalul cu funcţii de execuţie să se poată pensiona la cerere şi să beneficieze, la împlinirea vârstei de 60 de ani, de pensie de serviciu în cuantum de 80% din salariul de bază brut lunar, la care se adaugă indemnizaţiile şi sporurile avute în ultima lună de activitate. !!?

    Totusi a mai facut un pas mic pt. el dar mare pt. RO -versus Ponta Viorel & Kaz Munai Gaz-Rompetrol.
    semnand :
    *Decret pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a Tratatului între România şi Republica Kazahstan privind asistenţa judiciară în materie penală, semnat la Bucureşti la 14 noiembrie 2014;
    • Decret pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a Tratatului între România şi Republica Kazahstan privind transferarea persoanelor condamnate, semnat la Bucureşti la 14 noiembrie 2014;
    • Decret pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a Tratatului între România şi Republica Kazahstan privind extrădarea, semnat la Bucureşti la 14 noiembrie 2014.
  • +16 (28 voturi)    
    In orice caz,,, (Joi, 3 septembrie 2015, 19:49)

    Observator roman [utilizator]

    ...domnule Tapalaga, cel care era absolut entuziasmat de noul presedinte, fostul primar al Sibiului, erati chiar dvs... Eu am ramas un 'basist', chiar daca unul lucid. Si cand esti lucid vezi ca, din pacate, Romania a ratat pret de inca o generatie. Sau doua.
  • +12 (26 voturi)    
    ce pregateste Klaus? un somn de inca 3 ani (Joi, 3 septembrie 2015, 19:54)

    mnicku [anonim]

    + calatorii fara numar + plimbari cu consoarta , la fel fara numar + ...... nimicuri + carti cu pasu' fetelor de la Sapinta +....

    si pt toate astea are nevoie de sprijnul borfasilor si infractorilor din guvern+parlament ca altfel il dau jos si ii imputa deplasarile externe.
  • +31 (33 voturi)    
    Am avut premier pe dracu, urmeaza ta-su (Joi, 3 septembrie 2015, 20:10)

    zet [utilizator]

    Intreb si io: cum a ajuns Oprea general cu 4 stele, dupa o cariera in care nu a comandat nici macar un pluton? Cum a ajuns multi-milionar (avere de aproximativ 10 milioane euro) dupa o viata lucrata la stat, cu salarii de 1000 de euro pe luna? Cum a ajuns doctor fara sa stie sa vorbeasca romaneste (stapaneste aproximativ 80-100 de cuvinte)? Cum a ajuns parlamentar, fara sa il fi votat absolut nimeni, niciodata? Cum naiba o sa fie asta premierul Romaniei?
    Lasati orice speranta, romani. Singura abordare corecta este facutul bagajelor, vezi sa nu uiti pasaportul, si "on your way"
    • +7 (7 voturi)    
      " on your way " (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui zet

      nu este singura solutie. Mai este si LUPTA! Aici si acum !
      Cu solutii defetiste, ca a ta, nu facem decat sa-i bucuram pe banditi. Scapa de rezistenta oamenilor lucizi.
  • +13 (19 voturi)    
    Basescu ? (Joi, 3 septembrie 2015, 20:23)

    rusu [anonim]

    Domnule Tapalaga, faceti un exercitiu mintal si ghiciti ce ar fi facut Traian Basescu in situatia aceasta ? Ar fost mai bine ? ar fi luat decizii mai bune ?
  • +3 (17 voturi)    
    :) (Joi, 3 septembrie 2015, 20:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Domnul Tapalaga chiar merita sa se intample ce povesteste dansul mai sus. Scapa de "doctorand" si da de "profesor". :D

    Oricum vad ca dl Tapalaga a inceput sa scrie chiar si impotriva interesului national. E prea de tot!
  • +26 (28 voturi)    
    Doamna Macovei stie ceva! (Joi, 3 septembrie 2015, 20:30)

    luiz [anonim]

    Abia acum ii inteleg repetatele semnale de alarma privind posibilul plagiat al d.lui Oprea! Chiar nu exista niciun om politic necompromis pentru o functie atat de importanta si reprezentativa pentru un stat ? De fiecare data trebuie sa alegem solutia "imorala"?
  • +27 (29 voturi)    
    Afara (Joi, 3 septembrie 2015, 20:42)

    Andu101 [utilizator]

    Singura sansa pentru tara asta sunt protestele masive si scoaterea din politica a celor care au facut politica in ultimii 75 de ani. O sa ma intrebati pe cine punem in loc; avem destui nemultumiti care s-ar multumi cu un salariu onest si meritat de 3000-4000 de lei. repet, PROTESTE MASIVE! generale de carton Oprea, sa vad cum imi urmariti IP-ul pentru instigare. Sa ne tot puneti pumnul in gura pentru ca vrem sa traim decent. Iesiti in strada, romani!
  • +2 (14 voturi)    
    in vreme de razboi maresalii trec la conducere (Joi, 3 septembrie 2015, 21:27)

    jiji [anonim]

    sper sa nu-l regretam pe Ponta.
  • +3 (3 voturi)    
    Despre Oprea (Joi, 3 septembrie 2015, 22:00)

    satanae [anonim]

    Hai sa redam un comentariu mult mai inspirat despre Gabriel Oprea, de pe vremea cind era doar prim-ministru interimar: http://www.gandul.info/politica/de-ce-crede-cristian-tudor-popescu-ca-a-fost-numit-de-catre-ponta-premier-interimar-gabriel-oprea-14509248 .
    Asta e cu dedicatie pentru patriotii din Romanica, ce cred ca neamtul isi bate joc de sufletelul nostru national. Lucreaza si el cu ce poate si asta o sa fie rezultatul - generalul Izmana prim ministru! Sa ne fie de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru satanae (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:59)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      pagina pe care o dai nu este pe server.
  • +16 (16 voturi)    
    Sa fim realisti! (Joi, 3 septembrie 2015, 22:08)

    CezarN [utilizator]

    Daca pentru o politica externa stralucita Titulescu cerea o politica interna buna(macar buna), eu as adauga ca pentru o politica interna buna iti trebuie un POPOR macar mediocru din punct de vedere civic.

    S-ar fi umplut strazile Berlinului, Parisului sau Londrei, Budapestei, Pragai sau Varsoviei cu demonstranti daca un primministru plagiator deja si, in plus, trimis in judecata nu ar fi demisionat.

    La noi, s-au umplut dealurile cu sute de mii de "credinciosi" care se calcau in picioare sa ajunga la moaste atunci cand nu sustin violatorii in fata tribunalelor.

    Ecologistii din Pingesti-Vaslui care blestemau cu popii in frunte gazele de sist sustinuti de PSD si Ponta au fost batuti de jandarmii guvernului Ponta, pe care Ponta l-au votat la scurt timp dupa aia. Le-a dat Ponta sex surpriza cu spume ...

    La noi veti gasi deputati si/sau senatori votati de popor avand condamnari definitive de 3 sau 4 ani cu suspendare.

    Iar romanii de aceasta calitate, chiar daca nu sunt majoritatea electoratului, formeaza o masa critica a carei inertie la reforme atarna ca o bila de plumb de picioarele Romaniei si a putinilor politicieni sau demnitari reformatori care reusesc sa se strecoare la varful puterii printre eroii nostri nationali, modelele de viata ale "masei critice" - hotii neprinsi.

    Ponta va pleca de la putere atunci cand, incetul cu incetul, masa de submediocri va vedea la televizorul din crasma, prin fumul des de tigara si prin aburii alcoolului contrafacut, ca smecherul pe care il credeau a fi Ponta a fost prins. Atunci, stima lor pentru plagiator va scadea pana la desconsiderare. Vor ridica privirile din pahare si vor cauta un nou jupan care "sa fure, sa fure, dar sa ne dea si noua ceva!".

    O politica interna buna inseamna justitie, munca si seriozitate. Mergeti dvs in Vaslui, Teleorman sau Mehedinti si explicati-le asta!

    Si atunci, daca nu ai un asemenea popor, faci COMPROMISURI, domnule Tapalaga!

    Iertati-ma, dar cu un asemenea popor
    • +3 (3 voturi)    
      E trist, (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:03)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      dar e adevarat.Dar mai sunt posibile rasturnari spectaculoase. Sa nu uitam noiembrie 2014 !
    • +4 (4 voturi)    
      foarte frumos spus! (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:56)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      O explicatie de nota 10.
      Multa lumea uita ca s-a votat doar Presedintele nu si parlamentul in 2014.
      Toti acesti parlamentari sunt alesi democratic !
      Cand tu te duci si votezi ca oaie sa nu te astepti sa fi tratat altfel ,asta trebuie sa intelaga majoritatea.
    • +2 (2 voturi)    
      Cam trist dar FOARTE ADEVARAT! (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:24)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Apropo, de ceva vreme mi-am dat seama de 'adancimea' versurilor noului Phoenx / Nicu Covaci:
      "La umbra marelui URS"
  • +8 (8 voturi)    
    Taraful politic (Joi, 3 septembrie 2015, 22:24)

    Clop [utilizator]

    Ma intreb care este interesul national al Romaniei, la nivel civilizatoriu, de larga civilizatie europeana... sau mondiala sau universala...

    Manelele n-au fost trecute la index, nici crapatul semintelor, nici constructia otova de biserici - cate 2 sau 5 prin satele parlite ale Romaniei. Basca doctoratele facute pe bani sau ridicate cu cricul politic, deci nu pe studiul asiduu despre ceva. Infrastructura ioc, toti stabii din sunt pe meterezele obscure ale afacerilor personale.

    Iata un exemplu infinit de trist de interes national:
    https://www.youtube.com/watch?v=awwPcxmrxzU

    Daca fostul bodyguard al lui Miron Mitrea va ajunge prim-ministru peste Romania pana in 2016 - ca in troc politic de consens sub bagheta domnului Johannis - mi se pare absurd, de cosmar, de cosmar iliescian, si gestionat in continuare de lichelele din politica damboviteana a anului 2015.

    *Faptul ca Ponta este inca in scaunul de premier al Romaniei astazi, ne arata mafiotizarea totala a intregului taraf politic.
  • +9 (9 voturi)    
    OH . (Vineri, 4 septembrie 2015, 9:20)

    letsoc [anonim]

    Bai vere m-ati omorat cu raul cel mai mic ( propaganda securista ) . Ori mare , ori mic tot rau este . Ascultati bine ce va spune mosul . Se pregateste o dictatura XEROX adica PLURICEAUSISTA . Ce inseamna asta ? O copie ( micuta , dar rea ) a lui Ceasescu plasata in toate structurile (vorba lui Iliescu ) ,politice , economice , servicii secrete , etc. Terenul a fost bine pregatit si in plus populatia ( turma ) nu numai ca este condusa , dar IUBESTE aceasta situatie . Hai noroc si o moarte usoara , NC .
  • +5 (5 voturi)    
    Liniste (Vineri, 4 septembrie 2015, 9:57)

    Heruvim [utilizator]

    Sa poata fura
  • +4 (4 voturi)    
    Sa speram ca vom rade la urma (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:38)

    benicio [utilizator]

    Poate n-ar fi chiar asa rau scenariul. Ma gandesc ca toate provocarile din urmatorul an (dupa toate probabilitatile deloc putine si deloc usoare) vor fi picate cu brio de guvernul condus de generalul buhait, iar toate oalele sparte se vor sparge in capul lui. Astfel, poate in 2016 scapam de tot, cel putin pentru 4 ani, de sinecurile astea feseniste care s-au agatat de tara asta ca niste capuse modificate genetic.
  • +3 (3 voturi)    
    eee. (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:19)

    liviu_ [utilizator]

    deja ne-am obisnuit cu un plagiator prim-ministru...
    de ce sa punem acu unu cinstit?!
    doar nu vreti ca romanii sa se obisnuiasca (domane fereste) ca se poate sa aiba si consucatori fara condamnari, plagiate sau dosare penale...
  • +1 (1 vot)    
    O previziune... (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:20)

    sandokan [anonim]

    Cu aceasta pace politica are de pierdut doar PNL-ul, iar la viitoarele alegeri legislative rezultatul va fi una din doua:
    1 - PSD in jur de 50%
    2 - PSD + PUNR in jur de 75%
    • 0 (2 voturi)    
      PUNR (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:53)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      Mai exista aceasta formatiune politica?

      "În februarie 2006, PUNR a fuzionat prin absorbție cu Partidul Conservator, dispărând de pe scena politică"

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Partidul_Unit%C4%83%C8%9Bii_Na%C8%9Biunii_Rom%C3%A2ne
      • +2 (2 voturi)    
        corect Don Ciccio... (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:57)

        sandokan [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

        PSD + UNPR in jur de 75%

        (greseala sper sa nu afecteze 'interesul national'...)
        :)
  • 0 (0 voturi)    
    rex (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 1:20)

    revo [anonim]

    Ponta nu este izolat deloc, este securizat. Si-a trimis un nas (Maior) la Washington pentru a-i apara spatele de americani, are un var ministru la justitie si isi pune un alt nas prim-ministru, pentru a-i asigura totala protectie in fata unor institutii ale statului care mai misca in front (dar nu pentru mult timp, dupa cum se vede deja).
    Iar faptul ca socru-su renunta la imunitatea parlamentara arata clar ca s-au dus negocieri si s-a ajuns la un acord clar intre PSD si asa-zisa opozitie + malai marele de la Cotroceni. Cum buzunarele le sunt pline si seifurile doldora de banii din mita si deturnari de fonduri, iar firmele lor duduie de contractele incheiate cu statul, socru are o misiune importanta: sa le asigure protectia din noua pozitie la Curtea de Conturi.
    De fapt, dulapul plimbaret de la Cotroceni nu prezinta niciun pericol pentru nimeni; este atat de plin de bube (altfel nici nu ar fi intrat in politica) incat este suficient sa i se mai arate din cand in cand pisica; ultima pisica a fost aia cu declaratiile de avere neconcordante.
    Si nu s-a agatat de scaun; la cat este de superficial si nesimtit il doare exact in cot de imaginea lui. A ramas cu banii la tescherea, retelele mafiote formate, ce-i mai pasa. Muie Ponta doar executa niste ordine primite de la mafiotii ai batrani: trebuie sa se faca de rahat pana cand se aranjeaza toate ploile pentru toti hotii ai mari, banditii ca Dragnea, sobolanul rozaliu, socra-su si toata sleahta de penali ai PSD-ului si PC-ului.
    Adevarata familie princiara a Romaniei, absolut intangibila, este clanul lui Ponta - restul sunt nimicuri.
  • 0 (0 voturi)    
    DNA (Duminică, 6 septembrie 2015, 12:28)

    ghilotinadiplomata [utilizator]

    s-ar putea ca DNA-ul sa strice acest scenariu ...., nu il vad liber pe oprea mai mult de cateva luni