Se mai poate cineva compromite in vreun fel in Romania?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2015, 17:51 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Se poate cineva compromite în vreun fel în România? Să-şi piardă buna sau bruma de reputaţie în aşa fel încât, măcar un an, să nu mai îndrăznească să apară la televizor sau la vreun eveniment public? Să stea acasă, în familie, şi să-şi consume ruşinea acolo.

Şi care este pentru noi cel mai scăzut prag al neruşinării? Acela sub care se cuvine să intri în pământ. Acela sub care îi spui neruşinatului că refuzi să te aşezi la aceeaşi masă cu el; că refuzi să-i vorbeşti, să-l asculţi, până ce nu-şi spală ruşinea.


Neruşinarea la noi nu e blamată; din contră, e votată, e populară, la modă. Nu mai vorbesc de premierul României, Victor Ponta, ale cărui minciuni sunt colecţionate cu zecile, care îndrăzneşte să ne spună că are încredere în medicii români, dar merge pentru operaţii de rutină în străinătate; care promovează turismul în România făcându-şi vacanţele în Caraibe şi Dubai; care ne-a dat cel mai cinstit guvern din istorie plin cu cei mai mulţi miniştri penali din aceeaşi istorie.

Dar ce se poate spune despre generalul Gabriel Oprea, noua mare speranţă a politicii româneşti, despre care unii vorbesc la colţuri ca despre un posibil viitor premier de tranziţie? Generalul şi-a întrecut şeful de la Guvern: nu s-a mulţumit să-şi plagieze propria lucrare de doctorat, dar a început să şi conducă lucrări de doctorat la fel de plagiate (deocamdată trei furturi academice au fost identificate) la cea mai populară, printre politicieni şi viitorii înalţi funcţionari, instituţie de învăţământ din România: Academia Naţională de Informaţii a SRI. Generalul nu doar că refuză să dea vreo explicaţie, dar nu pare a avea niciun gând să se retragă. Nicio ruşine.

Şi ce să credem despre marii moguli, oameni cu bani mulţi, cu vizibilitate, care au ieşit proaspeţi din puşcărie şi oferă poporului sfaturi preţioase? Că e ciobanul-hoţ Gigi Becali sau afaceristul-pungaş S.O.Vântu, pe ambii închisoarea pare să-i fi înţelepţit, nu ruşinat. Se cred eroi, martiri, faruri. Becali a ieşit din puşcărie vorbind ca un călugăr după 10 ani de nevoinţă pe muntele Athos. SOV are aplombul unui profesor de la Oxford aflat pe lista scurtă pentru Nobel. Lipsa lor de ruşine se manifestă prin încercările de a ne convinge că deşi ne-au furat, acum ne vor binele. Vor să ne dea şi nouă lumina pe care au primit-o ei. Şi vor, în special, să continuăm să-i ascultăm.

Două vorbe şi despre cum (nu) e trăită ruşinea prin presă. După ce a înjurat greţos pe Facebook jumătate de Românie şi a minţit la televizor cealaltă jumătate, doar pentru a-şi apără patronul, un fost securist condamnat, Mircea Badea continuă să fie singurul care deţine integral adevărul. După ce s-a deconspirat ca ofiţer acoperit al unui serviciu secret, şi prin urmare şi-a trădat meseria şi publicul, Robert Turcescu s-a reîntors în presă şi în televiziune fără nicio explicaţie suplimentară. Ei sunt doar exemplele cele mai vizibile, mai sunt şi alţii mai puţin talentaţi dar tot atât de frecvent invitaţi la televiziuni pentru a spune naţiunii cum stă treaba.

Oare tuturor celor de mai sus nu le-a spus nimeni: prietene, puţină decenţă, un pas în spate, un bun simţ? Poate e din cauză că în limba română avem mai multe cuvinte pentru neruşinare decât pentru ruşinare.

Şi nu mă luaţi cu deontologia, nu-mi spuneţi că sunt moralist. Ştiu că avem toţi păcatele noastre, că fiecare dintre noi mai greşeşte. Dar după ce aşa ceva se întâmplă, ne e ruşine. Lor nu. După orice spovadă urmează o perioadă de căinţă în care te strădui, în tăcere, să te îndrepţi. Nu alergi imediat înapoi, în casa Domnului, icoană cu fruntea sus.  

Pentru persistenta promovare în spaţiul public a celor fără de ruşine există câteva explicaţii, despre care s-a scris deja. Dar pentru masochismul nostru nu. De ce nu închidem televizoarele când îi vedem? E Becali mai fascinant decât un meci în care joacă Messi? Învăţăm de la Vântu mai multe decât dintr-un discurs (orice discurs) de pe TED? Sunt talkshow-urile teleghidate şi comandate mai relaxante decât o tablă cu vecinii sau o plimbare cu prietena? Orice om întreg la cap ar răspunde că nu.   

Şi atunci? Ce nevoi mici ne sunt satisfăcute de toate aceste instrumente care aduc în faţă noastră, aproape seară după seară, neruşinarea, incompetenţa, lichelismul, hoţia, linguşeala, toate sub un subţire strat de fard care acoperă cu greu lucrurile? Nevoia noastră de bârfă? De a ne alimenta iluzia că suntem informaţi? Lenea? Pofta de iarmaroc, de ceartă, de precar? Sunt toate mici păcate omeneşti, dar sunt multe şi pe aceste păcate se clădeşte marea lor neruşinare.

Cu ani în urmă, un prieten apropiat m-a avertizat: trăim în ţara în care bunul-simţ e un mare handicap. Atunci nu i-am dat dreptate, dar astăzi mă tem că nu (mai) am de ales.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
21445 vizualizari
  • +28 (34 voturi)    
    Ce trebuie sa faci? (Marţi, 1 septembrie 2015, 17:57)

    sile [anonim]

    Sa faci un bine. A mai vazut-o cineva pe sticla pe Monica Macovei anul asta? Pe Horia Patapievici?
    • -26 (32 voturi)    
      Monica Macovei e compromisa ? (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:32)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Nu, desi trebuia sa fie, ca totusi e in politica de cand lumea si are multe bube negre in cap. Ce trebuie sa faci ca sa fii compromis ? Trebuie sa ajungi la putere si sa fii adversarul celor cu o propaganda uluitoare cu target tineretul (aia ce pot fi manipulati sa-si toarne o galeata cu apa cu gheata in cap, sau diferite alte metode experimentate asupra lor, fara ca ei macar sa-si dea seama).
    • 0 (18 voturi)    
      Monica Macovei (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:38)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui sile

      a facut greseala de a spune ca ingrijirile medicale costa. Si asta in tara in care vrem ca medicii sa presteze munca voluntara, ca doar au depus juramantul lui Hipocrate unde zice ca un medic nu trebuie sa aiba o viata cat timp mai e vreun bolnav in tara.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu mor caii cand vor cainii! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:57)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Laur

        La faza aia mme MM A FOST compromisa de cei ce au interpetat gresit fraza respectiva, adica au citit-o pana la jumatate doar si au sarit de c.. in sus fara sa citeasca pana la punct. cam asa se asimileaza informatia mai nou caci suntem toti isterici si repeziti.
    • +7 (7 voturi)    
      Mda, marota Macovei (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:28)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui sile

      Toti derbedeii PSD-isti cauta sa aplice replica 'ba pe-a matii', comparand puricele cu ELEFANTUL, micile greseli, neatentii, pasiuni umane cu MARILE CRIME si HOTII,...etc..

      Mai concret, se vad ca nu observa crimele lui Iliescu, rahatul in care ne-a aruncat PSD-ul de 25 de ani incoace (apropo, cati ani au fost la putere PSD-istii si prietenii lui Iliescu in Romania din 1990?), minciunile, aroganta si prostia lui Ponta & camarila lui....dar o dau cu Macovei...

      In plus am observat o evidenta tendinta pro-moscovita si anti-americana la PSD-isti,
      Inclusiv fraierii de oameni 'obisnuiti' o musca de parca nu rusii ne stau in coasta de sute de ani ci americanii....

      PS_1: hai sa fim optimisti si sa speram ca vom avea parte de o 'Maica Teresa' in politica romaneasca, un inger care sa nu poata fi denigrata, rastalmacita, murdarita de televiziunile PSD-iste....

      PS_2: PS_1 este pentru FRAIERII care n-au inteles nimic din viata traita si confunda basmele cu realitatea.
  • +35 (35 voturi)    
    Educatie (Marţi, 1 septembrie 2015, 18:18)

    methalman [utilizator]

    Domnule Mixich, tine de educatie, tine de fiecare individ in parte cat de mult isi doreste sa devina o persoana mai buna, de cat de mult isi doreste sa iasa din mocirla mioritica impusa de televiziuni.

    p.s.: nu am vazut in lista d-voastra numele lui Liviu Dragnea - care are o condamnare de 1 an de zile primita in primavara dar intre timp a ajuns presedinte interimar la cel mai mare partid al tarii...

    Sau un an alt personaj interesant: Ilie Sarbu care pleaca la rang de erou din PSD dar nimeni nu dezbate problema reala: faptul ca urmeaza sa ocupe un loc la Curtea de Conturi.
    • +23 (25 voturi)    
      ... (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:15)

      AlinL [anonim] i-a raspuns lui methalman

      @ Vlad Mixich
      Marea masa a alegatorilor sunt analfabeti functionali. Asta avem, cu asta defilam. Nu ma bucur. Constat. E important sa intelegem de unde vine problema. Chiar nu e de mirare. Mirarea si indignarea arata o neintelegere a situatiei reale.
      • -2 (12 voturi)    
        Gresit (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:53)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

        Cand zici ca victima (Marea masa a alegatorilor) e de vina, crezi ca ai descoperit vreun adevar?

        Si totusi criminalul nu are nici o culpa?
      • -1 (3 voturi)    
        Complexul de superioritate (Miercuri, 2 septembrie 2015, 16:59)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

        se manifesta masiv pe aici.

        Va simtiti bine cand va imaginati ca ceilalti (cei multi si, vai, atat de prosti) sunt vinovati ca se lasa manipulati?

        Chiar credeti ca sunteti/suntem imuni?
        Supriza, mare supriza, nu suntem!
        • +3 (3 voturi)    
          Va inselati (Miercuri, 2 septembrie 2015, 21:43)

          AlinL [anonim] i-a raspuns lui VictorS

          Nu am nici un complex de superioritate. Am gandit ce am scris in mod neutru, fara satisfactie, fara rautate. Orice sociolog va poate spune cam care sunt caracteristicile "individului statistic" care voteaza in Romania.

          Este greu de spus care sunt cauzele care au dus la aceasta situatie. Ar fi de observat ca policienii nu sunt singura cauza. Profesorii au responsabilitatea lor. Parintii celor care astazi voteaza au si ei responsabilitatea lor. Cei care voteaza au responsabilitatea lor ca sunt de-acum adulti. "Noi", cei care nu rezistam in partide sau in tara datorita atmosferei "irespirabile", avem responsabilitatea noastra. E foarte bine ca politicienii sa fie sanctionati dar dupa parerea mea asta e mai mult o satisfactie pentru "noi" decat un mod eficient de a schimba ceva. Ma tem ca politicienii sunt relativ imuni la criticile noastre si, cu mici exceptii prilejuite de DNA, isi vad de combinatiile lor.

          Probabil nu m-am exprimat foarte bine sau am fost prea critic. Este timpul sa facem lucruri care pot aduce o schimbare, indiferent ca politicienii sunt cu noi sau impotriva noastra, fiecare pe bucatica lui. Cand nu trancanesc critic pe forumuri sa stiti ca actionez in realitate.
          • +1 (3 voturi)    
            Si cum facem asta? (Joi, 3 septembrie 2015, 9:22)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

            generalizand cinic.

            Sincer, ma indoiesc de ca rationamentul dvs are suport.

            Am traiti in alte doua tari si am vazut cum sunt oamenii acolo.

            Nu m-as arunca sa acuz masele din Romania pentru ca voteaza prost ci oferta de vot.

            Nu i-as acuza pentru ca nu au valori ci m-as uita ce lideri am avut in ultimii peste 25 de ani si cum s-au autoselectat ei.

            Doar acuzand (patetic) majoritatea, nu rezolvam nimic ci doar ne justificam lipsa de reactie.

            Ati incercat vreodata sa faceti ceva in politica sau intr-una din institutiile statului?
            Ati schimbat ceva undeva, ati protestat vreodata?

            Ca sigur ati votat corupti si mafii, nu aveati ce altceva,
            • +2 (2 voturi)    
              Educatie - Hai Romania! (Joi, 3 septembrie 2015, 12:14)

              AlinL [anonim] i-a raspuns lui VictorS

              Doua raspunsuri punctuale la intrebarile dumneavostra:
              1) Da, am incercat. Am studiat Stiinte Politice pentru un an de zile. Am fost membru in mai multe partide politice cand eram in tara. Peste tot am gasit aceeasi cloaca si nu am rezistat pentru ca nu aveam putere financiara ca sa influentez masina de vot din partide. Sa nu credeti ca acolo se voteaza pe ideologii sau pe argumente de tipul "binele general" sau "interesul national" - nici vorba, se voteaza pe interese individuale si de grup.
              2) Am schimbat mai multe lucruri de-a lungul timpului.
              ----------------------------------------
              Eu consider ca solutia la problemele cu care ne confruntam este cresterea accesului la o educatie de calitate. Prin ceea ce fac mi-am propus sa reduc rata analfabetismului functional in speranta de a urni, atat cat pot si pe bucatica mea, media unor categorii mai largi de populatie in directia buna. Daca populatia devine mai educata probabilistic vorbind si oamenii care se vor regasi in partide si pe listele de vot vor fi mai educati. Iata despre ce vorbesc (sper sa nu se considere publicitate mascata): www.lectii-virtuale.ro. In cateva luni de zile la maturizarea proiectului veti regasi aici, daca sunteti interesat, 16 ani de "scolarizare" la disciplinele esentiale Matematica, Fizica, Chimie - 8 ani de Matematica, 4 ani de Fizica si 4 ani de Chimie.

              Schimbarea este responsabilitatea oamenilor obisnuiti ca mine si ca dumneavoastra. Am mai facut si alte lucruri. Din considerente practice nu pot fi discutate toate aici. Hai Romania!
              • 0 (0 voturi)    
                Suna bine (Joi, 3 septembrie 2015, 22:08)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

                ce spuneti si ma bucur sa aud asta.

                Cred ca sunteti un idealist (dupa aventurile din politica) si pentru ce faceti nu ar trebui sa judec vorbele dvs.

                Dar cred in continuare ca va focusati pe victime cand incercati sa vedeti vinovatul.

                Cred sincer ca faceti o greseala de rationament.

                Cunosc cel putin sute de persoane cu mult peste majoritatea persoanelor publice din Romania, atat moral si intelectual. Ei isi vad insa de familii si cariere, si nu se implica in politica nu din cauza acestor 'analfabeti functionali' ci din cauze ce tin de instinctul de conservare si de cei care au mentinut puterea prin metode specifice.
    • +13 (13 voturi)    
      ati atins un punct esential (Miercuri, 2 septembrie 2015, 8:10)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Ilie Sarbu se duce la Curtea de Conturi nu doar pentru salariu, ci si ca sa impiedice controale la apropiati.
  • +31 (31 voturi)    
    O vorba (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:11)

    petrol_head [utilizator]

    Mama mea spune: "Capra cat e de raioasa, coada tot sus si-o tine". Cam asa si cu personajele mentionate mai sus. Mai este unul, cu nume de oras, care cica ne-a reprezentat pe la Bruxelles, parca Adrian Severin i se spune pe strada. Nici cu asta nu mi-e rusine :))
    Totusi, mai este o persoana care s-a retras din viata publica, si as putea spune ca e un exemplu pozitiv: Mona Musca. S-ar putea ca doar eu sa nu o ma fi vazut pe sticla sau printre titlurile stirilor, insa mi se pare ca s-a retras din viata publica. Atentie, e posibil sa ma insel, asa ca va rog sa ma corectati daca exemplul nu este potrivit.
    • +11 (11 voturi)    
      Da, e un exemplu potrivit (Miercuri, 2 septembrie 2015, 11:06)

      v_sile [anonim] i-a raspuns lui petrol_head

      Iar vina ei este totusi sub ce putem spune de un Voiculescu, Vantu sau Nastase, condamnati pentru fraude de milioane de euro. Ca sa nu mai vorbim de dosarul de turnator al lui Voiculescu, in care isi turna in mod clar rudele ca au planuri de a fugi din tara.

      Notele alea scrise de Mona Musca (din cate stiu eu) erau absolut benigne, nu era una in care sa scrie ceva de rau despre colegi sau studentii arabi, ceva care sa duca la persecutarea vreunuia de mai sus.

      Dar Mona Musca a facut ce trebuia facut. S-a retras din viata publica total dupa asta.
  • +31 (31 voturi)    
    Uitati un deontolog (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:02)

    marian [anonim]

    Un deontolog de mare clasa, care zilele trecute vorbea foarte doct la o televiziune de casa: Sorin Rosca Stanescu.

    Comenta cu extrem de mare detasare evenimentele din viata politica; ca si cum nu ar fi lipsit o perioada de pe ecran din motive bine intemeiate...
  • +21 (21 voturi)    
    NE DOMINA CORUPTII (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:16)

    niku56 [utilizator]

    Pt. ca drojdia societatii, cu gulere albe, din agitatia decembrista, a ajuns in sferele inalte ale tarii, unde grupurile infranctionale multiplu dezvoltate, se recunosc, indiferent de camuflajul politic folosit, se ajuta si colaboreaza, respectand zicala: "Corb la corb, nu'si scoate ochii"
    Detin puterea si o folosesc in folosul grupurilor, neabandonind, complicii ajunsi din eroare la: racoare, tubulatura, beci domnesc, sau spital penitenciar, pe diagnostic D.N.A.
    Pregatindule, reabilitarea, spalarea imaginii, repunerea in drepturi, la eliberarea, neaparat inainte de termen, conditionata de f. buna purtare si "multiplele editari stincifice"
  • +11 (13 voturi)    
    Rodul masinii de propaganda (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:18)

    VictorS [utilizator]

    unde presa are un rol esential dar si nerespectarea legilor.

    De-a lungul timpului au intors sentimentul negativ legat de idea de a fi securist, corupt, turnator, tradator, hot, etc.

    Cum?
    Foarte simplu, in presa au fost atacati toti fara a se lua vreo masura sau fara a se verifica, si in felul asta s-au bagatelizat subiecte foarte serioase si dureroase.

    Eu cred ca de aici e problema, nu s-au luat masuri cand cineva a fost acuzat, pe drept sau nu.

    Ce ar trebui sa fie jurnalism de investigatie sau dezvaluiri politice au devenit o simpla balacareala, care a culminat in anii 2000.
    si tot culegem roadele, cu o societate seaca, lipsita de valori, o societate romaneasca abuzata.
  • +17 (17 voturi)    
    POVESTEA NU SE REZUMĂ LA ACTUALITATE (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:39)

    pointless man [utilizator]

    Dacă nu uităm ”cazul” Beligan de anul trecut (și cîte altele…) ”se pare” că AVEM O PROBLEMĂ.

    NIMENI nu s-a șters (la gură) cu hîrtia igienică trîntită în studiourile TVR de Rebengiuc. Mai mult, chiar și ”maestrul” a devenit brusc foarte îngăduitor, acceptînd să ”joace” alături de mumia teatrului comunist (în ”Danaidele”).

    Eu nu susțin nici împușcarea, nici întemnițarea, nici măcar arderea în efigie a ”foștilor” (securiști, activiști, artiști – ăia cu o mie de fese risipite prin toate bărcile oportunităților ”profitabile”). NU ! Niciodată nu am sperat ca respectivii MĂCAR să se șteargă la gură de balele varanice secretate din belșug în cei 45 de ani de mizerie (în primul rînd intelectuală).

    ȘTIAM că pentru sociopați Isus NU EXISTĂ.

    Doar am crezut că MĂCAR ”intelighenția” noastră îi va ostraciza minimal. Adică MĂCAR să le întoarcă spatele disprețuitor (un fel de „Punctul 8 de la Timișoara”).

    N-a fost să fie ! După 1945 Furtwängler, pentru infinit mai puține ”greșeli” decît Breban & Comp., a fost de-a dreptul persecutat; Ferdinand Porsche a făcut chiar și pușcărie. La noi, însuși toxicul Adrian Păunescu și-a putut lăbărța nesimțirea orinde i-a venit bine.

    Nu vă mai legați de politicieni ! Cîtă vreme ”floarea națiunii” se complace în compromisuri călduțe (NICI AȘA, NICI ALTMINTERI) rămînem captivi ai termenului brucanian (x2, x3, x infinit).
  • +9 (15 voturi)    
    Nu cred ca e o problema noua, (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:00)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    romanii sunt mari amatori de scandal de cel putin 100 de ani si ajunga sa le tina pumnii personajelor din mijlocul acestor demonstratii de nesimtire crasa si egoism absolut.

    Problema reala e lipsa valorilor. In absenta valorilor, oamenii se pot orienta spre orice e la indemana.
    • +14 (14 voturi)    
      Valorile, ierahizarea există. (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:33)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Elevii îi știu pe cel mai bun și pe cel mai slab din clasă la o materie anume. Problema este că ierarhizarea nu este reflectată de profesor în catalog, și implicit nu este respectată în evoluția ulterioară în societate. Scara valorilor umane este responsabilitatea profesorilor.
      • +9 (9 voturi)    
        e mai grav (Miercuri, 2 septembrie 2015, 8:15)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Nu este vorba de profesori, ci de o intentionata si sistematica distorsionare a valorilor, promovata de nulitatile ajunse in functii, care evita orice om competent (valoros). La aceasta distorsionare participa si presa, pe de o parte datorita proprietarilor, pe de alta parte datorita propriei incompetente.
    • -8 (10 voturi)    
      Iarasi romanul e de vina (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:03)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Chiar crezi ca romanul e mai amator de scandal decat englezul sau italianul?
      Nu!
      • -2 (2 voturi)    
        Romanul e mereu iritat (Miercuri, 2 septembrie 2015, 23:44)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        tafnos, acru si trist.
        • 0 (2 voturi)    
          haios (Joi, 3 septembrie 2015, 10:05)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Adevarul e ca romanul a devenit acru si trist.

          Tafnosi sunt cititorii Hotnews :)
  • +5 (9 voturi)    
    romanul are memoria scurta (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:18)

    anau [anonim]

    Uita repede si ei pe asta mizează. De ce sa se arate rusinati? Ca sa le amintească romanilor cum sunt ei de fapt? Nu, ei trebuie sa pozeze in semizei, in adevărate modele de urmat. Pana la un punct am impresia ca pana si ei sunt convinsi ca asta sunt.
  • +20 (20 voturi)    
    Ridic manusa, raspund la intrebare (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:44)

    Laur [anonim]

    Ca sa se compromita un om politic nu trebuie sa fure milioane, nu trebuie sa acopere uciderea a vreo mie de persoane, ca poporul e indelung rabdator, a se vedea Nastase si Iliescu.

    Ca sa se compromita trebuie numai sa dea o veste proasta, sau sa iasa in fata si sa isi asume raspunderea pentru cea mai mica masura de strangere a curelei. Sau si mai bine, sa propuna vreo afurisita de reforma. Asa iti pui sindicatele in cap si te compromiti instant.

    Tii capul la cutie si taci malc... poti supravietui chiar si inflatiei galopante din anii '90. Iesi in fatza si anunti chiar si cea mai mica masura austera - "boborul" iti cere capul.
    • -12 (14 voturi)    
      reforma! austeritate!... (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:38)

      k [anonim] i-a raspuns lui Laur

      ce cuvinte marete, cata melodiozitate,...ce bine le zici!...cum faci!? cum le gasesti...??

      spune-ne si noua....!! nu? ce ziceti?!

      din ce sfere neintelese, inaccesibile vulgului, s-au itit aceste perle de intelepciune...?!?!?

      REFORMA! AUSTERITATE!

      brucane, i-auzi!!!

      discipolii tai....bine educati. Spalati, curati...aseptici.
      • +16 (16 voturi)    
        Comiteti o confuzie (Miercuri, 2 septembrie 2015, 0:10)

        Laur [anonim] i-a raspuns lui k

        Brucan si nomenclaturistii lui de astazi au alergie la schimbare (=reforma), si le place situatia actuala. Intrebarea este daca si dumneavoastra va place, ca mie sigur nu.

        In privinta austeritatii, e suficient sa ne gandim ca opusul ei se numeste "trai pe datorie" sau "consumi mai mult decat produci" ... nu stiu cui ii serveste dar sigur nu celor care urmeaza sa plateasca ratele - si ma tem ca nu vor fi mici.
      • +5 (5 voturi)    
        da (Miercuri, 2 septembrie 2015, 11:48)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui k

        draga, ''melodiozitate'', nu altceva. Proaste programe de tradus din rusa in romana aveti la savuskina.
      • +2 (2 voturi)    
        stapanul putin ce-ti face? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 14:52)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui k

        Tot de 2 cm o are si se simte frustrat din cauza asta?
  • +14 (16 voturi)    
    Aproape nimic nu s-a schimbat (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:09)

    Sorin Manea [anonim]

    "Pentru nimic in lume n-as parasi acest colt de lume straina pentru a ma reintoarce in patrie. Să mai văd ceea ce am văzut, să mai sufăr ceea ce am suferit, aceleaşi mutre, aceleaşi fosile cari conduc viaţa publică, otrăvindu-te numai cu privirile lor stupide şi bănuitoare.

    Nu, dragul meu, nu. M-am exilat şi atâta tot. Aerul de aicea îmi prieşte, sunt mulţumit cu ai mei şi n-am ce căuta într-o ţară unde linguşirea şi hoţia sunt virtuţi, iară munca şi talentul viţii demne de compătimit.”

    Astfel îi scria Caragiale bunului său prieten, Vlahuţă, din Berlinul în care se autoexilase.
    • +5 (7 voturi)    
      infiorator, (Miercuri, 2 septembrie 2015, 13:22)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Manea

      sa constati ca defectele noastre fundamentale : "într-o ţară unde linguşirea şi hoţia sunt virtuţi, iară munca şi talentul viţii demne de compătimit", nu provin de la comunisti ci sunt constante traditionale stravechi enorm de greu sau imposibil de eliminat .
      Astia suntem fratilor, dar , cu ajutorul unor jurnalisti lucizi, poate devenim constienti de problemele pe care le avem si facem primul pas catre rezolvarea lor.
  • +10 (14 voturi)    
    Avem deja... (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:30)

    Paganelis [utilizator]

    ... nu un popor, ci o turmă, în care o mare parte a locuitorilor acestei țări se uită la tembeliziunile care i-au pre(a)spălat pe creier mai ceva ca la Sfintele moaște! Iată două exemple, din mediul universitar: cu ceva ani în urmă (cred că prin 2011-2012) mă întreabă o studentă la un laborator dacă am văzut-o la tembelizor pe țoapa care, atunci era „sinistra” Dezvoltării (fostul „marinar prezidențial” știe de ce) - îmi pare rău, dar nu pot să-i pronunț/scriu.tehnoredactez numele... Și o întreb: „Respectiva personulitate vă cunoaște?”. „Nu!” - vine răspunsul. Continui: „Acordați-i atunci exact atâta atenție câtă vă acordă ea dumneavoastră, viitoare personalitate!”... Nu știu să fi ținut cont de sugestie...
    Al doilea exemplu e din vara aceasta, din timpul unei aplicații practice cu studenții anului I. Vreo 2-3 zile, în timpul zilei, o parte a lor ascultau man(iv)ele. I-am luat cu binișorul, le-am cerut să-mi explice, argumentat, la ce sunt bune aceste miorlăieli pe note ale unor indivizi ce fac mega-evaziune fiscală și am adăugat: „Am să mă fac că nu înțeleg că voi n-ați înțeles, până când veți înțelege!” (eu numesc această regulă „Principiul cocoșului din „Punguța cu 2 bani”!”). Urmarea, de a doua zi, până la finele aplicației practice, NU am mai auzit aceste miorlăieli pe note! Ca să închei, ideea de bază este să insistăm, argumentat, că personulitățile - nu este nici o greșeală! (cei de care vorbește domnul Mixich) trebuie IGNORATE, cel puțin veșnic și trebuie dusă, în acest sens, „muncă de lămurire”, temeinică, „din om în om”... Altă soluție civilizată, cu tot respectul, eu nu văd!...
  • +6 (6 voturi)    
    Ce e nevoie ca sa se compromita (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:37)

    Munca Cinstea Modestia [anonim]

    E nevoie de un singur lucru. Sa plaseze vina bine meritata la fiecare. Toti asteapta sa se schimbe ceva dar sa nu se schimbe ei. Daca le spui ca ei trebuie sa se schimbe imediat te-ai compromis. Daca le spui la inundatii ca nu e normal sa primeasca bani si case si ajutor de la jandarmerie cat ei stau cu o tuica de la birt in mana si privesc, te-ai compromis. Daca ii spui ca nu e normal sa alegi un hot si dupa sa te miri ca esti furat te-ai compromis. Daca ii spui ca nu e normal sa crezi un minciunos ca dupa sa descoperi ca nimic nu e asa cum ai sperat te-ai compromis. Daca ii spui ca nu e normal sa fie mandru fara sa aiba de ce te-ai compromis. Daca ii spui ca nu are de ce sa se considere crestin daca asta nu il opreste sa bata, sa injure, sa ucida si sa fure te-ai compromis. Daca ii spui ca nu e normal sa-si vanda mama si tata si copiii pe o mana de arginti te-ai compromis. Daca ii spui ca nu e normal sa ceara fara sa ofere, sa primeasca fara sa merite, sa parvina fara un alt fundament decat relatiile te-ai compromis. Si tu Vlade, esti baiat destept dar te-ai compromis de multe ori alaturandu-te lor si manipuland adevarul. Pacat. Mi se face mila de toti si ma izolez in lumea mea in care macar ma mai pot schimba. Asta e.
  • +7 (9 voturi)    
    traditii stramosesti (Miercuri, 2 septembrie 2015, 8:49)

    Dogaru [anonim]

    Ehei, dragii mosului, prin 1970, cind am inceput stagiul doctoral, proful meu mi-a spus (pe cind discutam despre o carte-plagiat publicata atunci de un reputat prof): "In tara aceasta totul este posibil, co o singura exceptie, sa te compromiti". Asa ca, nimic nou sub soare, doar continuarea unor traditii stramosesti.
  • +1 (5 voturi)    
    Ehe he, (Miercuri, 2 septembrie 2015, 9:00)

    victor L [utilizator]

    astia sint atit de compromisi incit au compromis si compromiterea; nu mai e loc de intoarcere.
    Profesorul Klaus colaboreaza cu bine loaze ca Plagiologu si generalul Izmana. Vrea sa-i dea pe brazda.
  • +7 (9 voturi)    
    sa vedeti cum sta treaba 1 (Miercuri, 2 septembrie 2015, 10:32)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Omul de la noi este mandru cand :
    un stab/interlop il invita la o ceremonie
    insoteste ca subaltern un stab pe la marile "intamplari" din urbe
    un stab/interlop il saluta
    un stab/interlop locuieste in vecinatate
    un stab/interlop stie cum il cheama
    un stab/interlop i-a fost coleg de scoala
    un stab/interlop i-a fost prieten din copilarie
  • +8 (10 voturi)    
    sa vedeti cum sta treaba 2 (Miercuri, 2 septembrie 2015, 10:42)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    un om de pe la noi dispretuieste :
    saracia
    castigul prin munca cinsitita
    discretia in viata de fiecare zi
    batranul demn
    tanarul realizat
    scoala prea multa
    omul educat
    femeia de succes
    legea
    omul civilizat



    mai adaugati si dvs
  • +3 (5 voturi)    
    Mai am o speranta (Miercuri, 2 septembrie 2015, 11:49)

    Tddrg [anonim]

    1. Am citit cu atentie articolul d-lui Mixich. Cred ca este unul dintre cele mai bune articole pe care le-am citit in ultimii ani...
    2. Multa vreme am spus ca atunci cand voi putea sa debarc din metrou civilizat fara sa se urce peste mine populatia romaneasca nesimtita si disperata sa prinda un loc, ceva inseamna ca s-a schimbat in bine in tara mea. Dar mi-am pierdut speranta si am inteles pe cine se bazeaza nesimtitul de Ponta si altii ca el.
    3. Astazi, vazand comentariile d-voastra, de bun simt, incep din nou sa sper... Va multumesc.
  • -1 (1 vot)    
    Rezistența există. (Miercuri, 2 septembrie 2015, 13:29)

    Andrei [anonim]

    http://rezistența.ro
  • -2 (2 voturi)    
    Pop... (Miercuri, 2 septembrie 2015, 15:52)

    maria [anonim]

    ...onar sau lezi de esti, dar in cazul ala esti compromise. Ori n-ai vrut sa se afle niciodata si atunci te dai la fund in liniste ori nu te mai cheama nime' sa spui ce parere ai despre starea de lucururi caci cum gandesti e total compromis de faptul ca stie romania profund ortodoca cum te f... :))). In rest...ce-o mai fi compomitator? Tot chestii despre intimitati erotice, cred. :)))))
  • +1 (1 vot)    
    Nerusinare (Miercuri, 2 septembrie 2015, 17:15)

    roko [anonim]

    Stimate domn Vlad,
    Aceste personaje descrise de d-voastra si muulte altele pe care le toleram de 25 de ani, ne-au facut Tara de ras, Cultura si tot ceea ce inseamna poporul Roman. Nu stiu ce insemna Rusinea ptr ca asa au fost educati in familiile lor. Ei au dus nerusinarea la rag de Mandrie si Aroganta fata de Poporul Roman si de Cultura Romana. Romania este cuprinsa de acesta 'pecingine' ..si de care , am mari dubii ca va mai scapa..Trist dar Adevarat. Toata stima ptr articol.
  • -1 (1 vot)    
    Tara hotilor si delatorilor. (Joi, 3 septembrie 2015, 9:42)

    dezamagitul [utilizator]

    In tara in care cei care ne conduc sant in frunte, hoti , mincinosi si delatori. Unde sa avem loc noi cei care santem cinstiti. Eu am o propunere ca sa fie scosi toti din inchisori si sa ne adune pe cei cinstiti si sa ne inchida pentru ca sanatem mai putini si cu cheltuieli mai putine . Si atunci sa vedem cum muncesc si platesc taxe pungasii. Nu uitati ca toti delatorii mincinosi si ciobanii alaturi de pseudo dive si manelisti sant creatia presei care i-au format ca modele pentru tineri . Daca nu iar baga in seama deloc sa urle singuri precum lupii nar mai sti nimeni de becali,zavoranca si alti neica nimeni cu bani cu tot . Ce televiziuni sant astea care si-au fixat ca obiectiv distrugerea unui om fie el si basescu cu toate hibele lui , improscand cu mizerie inclusiv functia timp de peste 8 ani cu majoritatea neadevaruri . Aceste televiziuni de doi lei continua si cu urmatorul presedinte desi este o mare dezamagire nu merita acest tratament .Si nu uitati ca se mai uita la aceste posturi ceva lume cu un nivel precar de cultura si bun simt. : "cum e turcul si pistolul" Aceste posturi de nimic daca tot nu il lasa in pace pe basescu nici acum cand nu mai are nici o functie si incalzirea globala nu i-se datoreaza pentru a scapa de el de ce nu trimite comandourile cu huiduieli care se prezinta pe la DNA de fiecare data cand apare cate un dusman al puscariasului turnator voiculescu sa-l impuste . Oare atat de jos am ajuns noi romanii ca sa ii alegem pe pungasi si sa le cantam osanale celor mai de jos gunoaie.