Securistule!

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2015, 16:21 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Vrei sa compromiti azi pe cineva? Acuza-l ca-i securist, acoperit, ofiter, omul serviciilor, ca executa ordin pe unitate etc. Politicieni, jurnalisti sau o parte din public s-au obisnuit sa arunce cu aceasta acuzatie ca sa-si darame adversarul sau cand cauta sa-si discrediteze interlocutorul. Scopul final este sa demonstreze ca omul nu e liber, ca nu actioneaza/scrie de capul lui ci gesticuleaza papusat de altii, ca lucreaza la comanda. Este una din cele mai lase si, culmea, securiste metode de a submina credibilitatea cuiva.

Acuzatia nu poate fi dovedita dar, odata lansata, cel acuzat nu se poate apara. Orice ar spune va pluti mereu o umbra de indoiala care, odata strecurata sub piele, se intinde ca raia si, in timp, lucreaza. Singura varianta este un proces in justitie si despagubiri civile.

Victor Ponta, Traian Basescu, Elena Udrea, Ion Cristoiu, B1 TV, Antena 3, Mircea Badea, Mihai Gadea, Sebastian Ghita, Cosmin Gusa si in general tot ce e mai putred astazi in spatiul public utilizeaza aceasta arma pentru a convinge publicul ca exista o conspiratie a serviciilor impotriva lor.

De notat grotescul situatiei. Adica tocmai postul unui securist dovedit, ca Dan Voiculescu, unii ca Ponta sau Basescu, amandoi cu niste semne de intrebare legitime in propriul CV, unul ca Ghita care a avut contracte cu SRI in timp ce era in comisia de control al serviciului, ii acuza pe altii de ceva ce lesne li se poate imputa chiar lor.

Cand li se usuca gura si nu le mai ajunge scuipatul, politicieni asupra carora exista indicii ca au colaborat cu serviciile se acuza unii pe altii de securism. Asta se cheama sa actionezi securistic pana la capat, cu maxim tupeu: pune in carca altora ceva ce ti s-ar putea imputa chiar tie.

Cam asta s-a intamplat si luni seara, la B1 TV, dezlantuit din senin impotriva lui Mugur Isarescu pe motiv ca a lucrat pentru securistatea lui Ceausescu. Acuzatia e veche insa ea pare resapata dintr-un singur motiv: pentru a-i da satisfactie lui Victor Ponta. Premierul se teme ca locul sau va fi luat de cineva din BNR plus ca Isarescu i-a torpilat Codul Fiscal, suficiente motive sa atace furibund.  

Din nou trebuie subliniat scopul manipulator al acuzatiei. Nu aflarea adevarului pare sa-i fi macinat pe autorii mizeriei ventilate la TV. Nu mai putea dormi Oancea noaptea, care a lucrat 18 ani pentru Voiculescu, din cauza ca Isarescu e securist. Guvernatorul BNR trebuia improscat, tarat in noroi, murdarit cu ceva. A nu se intelege gresit: trecutul lui Isarescu are umbrele lui, dar impunerea temei in mod artificial are stricta legatura cu evenimentele politice tot mai precipitate din subteranele PSD. In treacat fie spus, in aceste zile se duce o lupta crancena pentru debarcarea premierului Ponta.

Implicarea lui Mugur Isarescu in delegitimarea unui proiect cheie al Guvernului, cum este Codul Fiscal, l-a scos din minti pe Victor Ponta. Premierul arunca mai nou cu acuzatia de securism in oricine ii sta in cale, o posibila trauma de pe vremea cand Traian Basescu l-a acuzat ca a lucrat ca ofiter SIE pe vremea cand era procuror. Oricat de siguri am fi ca a spus adevarul, trebuie spus ca nici fostul sef al statului n-a produs vreo dovada. I-a convins insa pe multi, prin simplu fapt ca a lansat acuzatia de la inaltimea functiei de presedinte, ca stie ce spune.

Acest efect spera sa-l obtina si Ponta cand sugereaza ca unii jurnalisti sunt ofiteri acoperiti. Numai ca nu-l prea ajuta reputatia de mitoman. Acuzatia de acoperit/securist/ omul serviciilor este ultima reduta in care se piteste azi, de regula, un mare ticalos. A spune, de pilda, despre niste jurnalisti onesti ca actioneaza la comanda serviciilor, deci ca nu apara interesul public ci executa comenzi, nu reprezinta altceva decat o ticalosie si un jalnic atac sub centura.

Exista si categoria celor care au inceput sa vada peste tot securisti, se simt urmariti si aud voci. Printre ei se numara cei din categoria Mircea Badea, cu ochii mereu bulbucati si vena umflata pe gat. Dupa decizia instantei de a rejudeca dosarul Rarinca, Badea a scris pe blog: ”Ti-ai dracului de Securisti! Nu se mai poate trai in tara asta. Este o atmosfera pestilentiala. Anii 50 au fost o gluma infantila. Pur si simplu nu se mai poate trai. Securitatea de pe vremea lui Ceausescu? Ha,ha,ha! Niste naivi imberbi. Romania este abia acum, oficial, tara Securitatii! Este odios!”.

In acest caz, vorbim tot de un act de tip securist: discreditarea justitiei prin incercarea de a convinge publicul ca judecatorii si procurorii nu actioneaza independent. Ati recunoscut, desigur, teoria tuturor penalilor si a avocatilor lor din presa: Tot, dar absolut tot ce se intampla in justitie nu are legatura cu legea, cu ancheta, cu actul de judecata ci tine de vointa oculta a serviciilor.

Manipularea consta in repetitia acestei acuzatii imposibil de dovedit sau de negat pana cand ea incepe ca capete valoarea de adevar prin simpla ei reluare la nesfarsit. Este, daca vreti, din manualul de manipulare: o minciuna repetata la nesfarsit tinde sa devina adevar. Calomniaza, calomniaza, ca tot ramane ceva.

Apoi, pentru amatorii de teorii conspirationiste, Romania a devenit raiul pe pamant. Acuzatia de securism aruncata de-a valma se sprijina totusi pe farame de adevar. Cu totii am constatat de vreo doi ani o tot mai mare implicare a serviciilor in viata publica, a fost tema centrala a companiei de anul trecut iar Serviciul Roman de Informatii joaca un rol determinant in lupta anti-coruptie pe care tine sa-l sublinieze de cate ori are ocazia. In plus, unii jurnalisti au pus umarul la decredibilizarea breslei pretinzand public ca au lucrat pentru servicii. Asadar, publicul are unele motive reale de ingrijorare.

Insa una este sa elucubrezi pe tema serviciilor care conduc lumea, intreaga justitie si ne controleaza viata, alta sa pui in discutie puterea tot mai mare pe care acestea incearca sa si-o ia in Romania. Expansiunea serviciilor este o realitate care poate fi discutata cu calm, cu fapte si argumente pe masa, nu cu acuzatii aiuritoare. Nu vad totusi legatura intre securistii de azi si cei de pe vremea lui Ceausescu, intre un serviciu integrat si apreciat de partenerii occidentali - cu toate derapajele lui - si fostul aparat represiv.

S-a produs intre timp la o rasturnare ciudata de paradigma. Romania a trait, in urma cu mai bine de zece ani, febra deconspirarilor de adevarati securisti. A fost o vreme cand presa "lingea" dosarele CNSAS, cum ironic se exprima pe atunci fostul premier Adrian Nastase la adresa ziaristilor care cautau sa dezgroape retelistica subterana de complicitati dintre ofiteri, colaboratori si oamenii papusati de acestia plasati in functii cheie din sistem. In paranteza fie spus, Nastase insusi era consiliat de fosti securisti, unul mai slinos decat altul.

Acestia erau si au ramas pana azi una din franele majore ale Romaniei, sursa de coruptie si rau. Astazi, asistam la o butaforie sinistra: tocmai cei care se lupta pe bune cu raul si coruptia sunt denuntati ca securisti de catre unii care au tinut ani de zile Romania in loc. Este ultima lor incercare disperata de a tine Romania trucata, rasturnata, intoarsa cu susul in jos.










27238 vizualizari
  • -17 (67 voturi)    
    disclosure (Marţi, 18 august 2015, 16:58)

    Mazeta [utilizator]

    Bun articol, dar mă așteptam ca autorul să scrie la sfârșitul lui un post scriptum în care să declare - nu față de autorități, ci față de cititorii săi - că nu este și nu a fost plătit de serviciile de informații. Care e cinstit.
    • +8 (24 voturi)    
      esti pe negativ (Marţi, 18 august 2015, 17:16)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar nu zici rau de data asta.

      Raspandacii sunt printre noi si pe pariu ca multi nici macar nu sunt platiti.
      • -14 (22 voturi)    
        Securistule! (Marţi, 18 august 2015, 18:53)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Intr-adevar, asa se manipuleaza prostovanii din tara. Zici de unul ca-i securist si toti retarzii sar in sus. Mai e o alta modalitate de manipulare care merge mai bine decat asta cu Ponta, ofiter acoperit: "Plagiatorule!". La fel de penala, la fel de eficienta.
        • +15 (17 voturi)    
          ... (Marţi, 18 august 2015, 20:50)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Pai Ponta chiar e plagiator, musiu.
          Nu-i nici o manipulare...
          • -6 (6 voturi)    
            este este, a dovedit-o instanta, nu ? (Miercuri, 19 august 2015, 8:38)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            poate ca toti cei facuti securisti chiar sunt sau au fost. Cand nu te poti lua de om profesional, il ataci cu mijloacele propagandiste.
            • 0 (2 voturi)    
              creier (Miercuri, 19 august 2015, 13:18)

              Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

              ai, foloseste-l.

              cand toata lumea vede ca iti arde casa si striga la tine sa iesi, doar tu nu vezi, poate e mai bine sa stai. pentru noi toti.
              • 0 (2 voturi)    
                "cand toata lumea spune" (Miercuri, 19 august 2015, 14:49)

                ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

                un prim exemplu de eroare de rationament, trecuta in toate cartile despre gandire rationala.
                • +1 (1 vot)    
                  diversionist (Miercuri, 19 august 2015, 14:59)

                  Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

                  am adaugat pe lista ta de "calitati". am spus vede, nu spune.

                  e ultimul post care ti-l acord. imi place ca nu dai referinte exacte, ci "toate". ceea ce spune ca nu ai un punct de vedere ci esti pe aici doar sa ametesti lucrurile.
          • +6 (8 voturi)    
            as da un mare minus (Miercuri, 19 august 2015, 9:01)

            eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            la tot articolul...

            1. pai dle Tapalaga cum sa nu se acuze unii pe altii ca sunt securisti cand se cunosc foarte bine, ca vb aia sunt colegi ce naiba!

            2. in Romania cu afirmatia "Securistule", nimeresti in 90% din cazuri... se vede cu ochiul liber ca e plin de ei si la stat si in privat si daca nu sunt ei sunt copii lor, nepotii lor si asa mai departe...

            Asa ca nu va mai suparati asa de tare... vrem si noi sa vedem care e si care nu e... ca daca toata lumea tace malc sigur nu mai aflam nimic in tara asta
        • +1 (1 vot)    
          legionarule, don colonel (Miercuri, 19 august 2015, 11:51)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ultima moda este sa'i zici unuia: legionarule !
          sau mai exact, daca'i zici securistule, raspunsul va fi, legionarule.
          vom asista la razboiul securistilor cu legionarii, cu regale si mosierii !
          • +1 (1 vot)    
            :))) (Miercuri, 19 august 2015, 14:50)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Foarte tare :)) totusi, ceea ce e spectacol pentru unii reprezinta informatii pentru creduli.
      • +5 (15 voturi)    
        Hai SRI! (Marţi, 18 august 2015, 19:01)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        mircea badea şi latrina 3 împreună cu mafia roşie care-i patronează se tem de "securişti". Dacă n-au furat nimic nu văd de ce le e teamă. Înseamnă că se simt cu musca pe căciulă şi vor să ne simţim toţi la fel.
        Dar nu tot românul are posturi în guvern şi peste tot, case şi maşini, milioane de euro furate în ultimii 25 de ani cum au psdeii. Din punctul meu de vedere Bravo SRI!
        • +7 (7 voturi)    
          CRESCENT (Miercuri, 19 august 2015, 7:51)

          Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          ""Conform Raportului realizat în 2000 de procurori ai DIICOT şi ofiţeri SIE, privind "fondurile statului român deturnate în decembrie 1989, Dan Voiculescu şi Mugur Isărescu au fost colegi la ASE timp de 14 ani având relaţii mai mult decât colegiale.
          În prima parte a raportului, procurorii DIICOT şi ofiţerii SIE susţineau că Dan Voiculescu este suspectat că şi-ar fi însuşit în decembrie 1989 şi 1990 o sumă între 150 şi 300 de milioane de dolari. De asemenea, anchetatorii afirmau că Voiculescu nu ar putea justifica suma de 230 de milioane USD folosită de acesta pentru capitalul social a trei firme infiinţate în anul 1990.

          MOMENTUL CHEIE AL RELAŢIEI VOICULESCU- ISĂRESCU a fost în 1990, când şeful BNR conducea Comisia care investiga fondurile deturnate din patrimoniul statului, printre care la loc de cinste era firma Crescent. " flux24

          PS. Firea a fost purtator de cuvant al lui Isarescu si apoi omul de baza al lui Voiculescu
        • 0 (2 voturi)    
          Obedienta (Miercuri, 19 august 2015, 8:50)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Serviciile secrete ale unei Mari Puteri Coloniale sunt loiale si obediente acelei Mari Puteri. Serviciile secrete ale coloniilor acelei puteri sunt loiale si obediente tot acelei Mari Puteri. Daca Romania este o colonie, cum demonstreaza unii, serviciile secrete romanesti cui sunt loiale si obediente????
    • +9 (11 voturi)    
      pe cand tu ai putea sa o faci... (Marţi, 18 august 2015, 17:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Este exact ce a lipsit din articol pentru a detalia realitatea tarii, interesul unui stat din zona ca Romaniei sa-i mearga rau...
    • +21 (35 voturi)    
      Tare de tot! (Marţi, 18 august 2015, 17:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca sa ajungi sa spui despre Traian Basescu ca ar fi legat de serviciile secrete, cand el e singurul care le-a reformat pe langa alte insitutii din justitie, denota o mare ipocrizie....Iar ca sa spui ca Traian Basescu este putred, cand Isarescu l-a plagiat imediat dupa ce Presedintele a spus ca noul Cod Fiscal va aduce Romania in situatia Greciei, denota mult obscurantism jurnalistic....Mai usor domnilor acoperiti, ca va cad tresele de nervi...si condeiul din mana! :)))
      • -12 (28 voturi)    
        cum a reformat Basescu serviciile? (Marţi, 18 august 2015, 18:37)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Prin ce actiune a reformat Basescu serviciile? Ai vreun exemplu concret sau doar vorbe? Iti aduc aminte ca legea de functionare este din 1992!!! N-a reformat nimic Basescu, serviciile sunt nereformate si necontrolate. Restul sunt vorbe
        • -9 (15 voturi)    
          Ura si vrajba ! (Marţi, 18 august 2015, 19:40)

          Valahu [anonim] i-a raspuns lui robotel corporatel

          Complotul, organizat de P.P.E, la care este supusa Romania de astazi este INDUCEREA AGRESIVITATII insotita de ura : femei contra barbati, tineri contra batrani, unguri contra romani, Cluj contra Craiova si amandoi contra Bucuresti etc. dar mai ales dreapta politica (PPE-ul)impotriva romanismului ! “Probabil că a reprezentat un avantaj în perioada oamenilor cavernelor pentru a avea mai multă mâncare, mai mult teritoriu sau un partener”, însă acum ameninţă să ne distrugă tzara, fibra natzionala, Romanismul. Mai ales agresivitatea presei si a clasei politice ce depinde de banii de la P.P.E.( incluzand aici implicarea justitiei in politica) este deosebit de corosiva Ura promovata de PPE, ca arma de campanie electorala, ne va cauza mult rau noua, romanilor. Vom avea greutati mari in a pune piatra peste piatra, in a construe. Agresivitatea ar trebui înlocuită de mai multa empatie cu o stare de suportabilitate reciproca si intelepciune. Dreapta ar avea cu sigurantza de castigat politic. Eu unul sunt tentat, de exemplu, sa votez Ponta , nu atat pt. ca-mi place acest politician ci datorita mirosului de complot raspandit de campania de haituire a premierului declansata de P.P.E..
          Aceasta ura indusa cu intentzie cred, este menita sa ne tzintuiasca in subdezvoltare sa fim o colonie a P.P.E. –ului. Dar cine este PPE : puterea politica din Germania, Ungaria, Olanda, Austria ! Astia-s ! Suntem supusi unui bombardament bine orchestrat apartinand stiintei manipularii maselor . Intai trebuie sa intelegem asta, apoi va fi mai usor !
          • 0 (10 voturi)    
            lista urii e mai mare (Marţi, 18 august 2015, 22:26)

            robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Valahu

            medici contra pacienti, tineri contra batrani, privati contra bugetari, oraseni contra sateni, parinti contra profesori, extremisme din astea
          • 0 (4 voturi)    
            Daca iti place minciuna, prostia... (Miercuri, 19 august 2015, 8:28)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Valahu

            incompetenta, hotia si mistocareala, e imposibil sa nu-ti placa un personaj ca Tonta. Si in aceste conditii, este firesc sa tot vezi comploturi si alte scenarii.
    • +5 (15 voturi)    
      nu are voie (Marţi, 18 august 2015, 18:10)

      millenium [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa se dea de gol.
      Il paste puscaria daca recunoaste.
    • +8 (18 voturi)    
      Păi... (Marţi, 18 august 2015, 18:26)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      după cum bine știm noi, cititorii domnului Tăpălagă îs „mai deștepți decât ei înșiși” (am citat din Diacritica :)), așa că n-au nevoie de post-scriptumuri lămuritoare...
      Ceea ce mă nedumerește pe mine e faptul că țara clocotește, iar președintele stă ca mortu-n păpușoi, nici o atitudine, nici o reacție, nici o părere nu adie dinspre Cotroceni. Singurul „lucru bine făcut” până acum e... peretele feisbucului, de pe care ne trimite mesajele alea „de lemn” religios-înălțătoare sau despre minunatele, „fructuoasele” călătorii pe care le-a întreprins...
      • 0 (8 voturi)    
        ... (Marţi, 18 august 2015, 20:53)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Ti-am dat plus, dar...
        Presedintele, asa cum este el, nu trebuie sa sara in sus de fiecare data cand presa "independenta" scoate cate un schelet (real au ba).
    • +4 (10 voturi)    
      cinste lor, cinste lor, cinste securistilor (Marţi, 18 august 2015, 19:49)

      anonimusolahus [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      cinste lor, cinste lor, cinste securistilor
    • +7 (9 voturi)    
      base a zis ceva (Marţi, 18 august 2015, 20:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca daca intri in moara de tocat a serviciilor, iesi bucati. da, metoda de a arata cu degetul, este nascocita de securisti. nu de ai nostril. de ai lui ilici, de kaghebisti/nkvd'isti.
      imediat dupa declararea raspublicii populare, a inceput aratarea cu destu. oricine trebuia tocat, era declarant, in presa lui brucan, drept burghez, educatie burgheza, exploatator, sugator de sangele poporului, etc. asa incepea, se sfarsea la ocna, la stuf, la canal.
      mai dragilor, badea, cel invocate de dl. tapalaga, a zis un adevar, caci gura prostului adevarul graieste.
      in anii cincizeci, a fost marea vanatoare de vrajitoare, de burgheji si mosieri. a fost inceputa de noua secoritate, cum ii zicea cel batran. ai lui draghici, nikolski, valter roman.
      ana, teo si cu dej, bagau spaima in burgheji.

      acum, mergand pe paralela lui badea, este al doilea mare jaf al tzarii, facut de oamenii aceleiasi institutii mostenitoara invatzaturilor nkvd.
      cand Regele MIhai vroia sa revina, ilici, kaghebistul nr. 1 al tzarisoarei, capo de la loviruzzione rumena, ne spunea ca vine regale cu mosieriii. campeanu, ratiu, coposu, toti cei vechi, au fost manjiti cu noroi de tot felul. ba, de unii s'a spus cu asa zise dovezi, cum ca au cooperat, au turnat. etc.

      acum este vorba de un om care a detinut pozitii importante, in reteaua de comertz ext. a romaniei lui al batran..
      sa fi director la institutul de economie mondiala, la acea vreme, era musa sa fi inside. nu cooperant, ci active, cu epoletii sub costumul purtat la...tratative.
      daianu a fost securest, a recunoscut. de fapt, la el e traditie de famile. tov. daianu, cel batran, a fost directorul trustului carpati, apoi ministru adjunct la ministerul agriculturii, coordinator al activitatii externe a ministerului agriculturii si a ice'urilor apartinatoare: prodexport, fructexport, romagrimex si vinexport.

      e notoriu va poate spune orice fost lucrator in comertul exterior, cum ca: agentia argus, institutul de economie agrara, ice tera, ice dunarea...
      • +5 (7 voturi)    
        ice delta si agroexport (Marţi, 18 august 2015, 22:27)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        erau direct sub conducerea securitatii.
        ice atroexport avea si garniture de trenuri, silozuri, etc. formal, tzinea de ministerul comertului exterior. sef absolut, tritza fanitza, erou al muncii socialiste, de pe timpul cand dadea productii mari la hectar, dup lovirutie, mare magnat in economia de piatza :)
        ice terra si ice agroexport erau abilitate sa faca tranzactii pe bursele de marfuri. erau active la Chicago, londra...
        erau operatiuni unde era nevoie de reactii rapide, nu puteau functiona in reteaua obijnuita a intreprinderilor de comert ext. la fel si institutul de economie agrara, cel care participa la definirea politicilor in activitatea de comert exterior.
        in ultimii ani ai lui al batran, cam in ultimul deceniu al sau, s'a incercat extinderea operatiunilor speciale cu aport valutar. si, pt. ca e vorba de reactie rapida, piata nu asteapta, normal, a fost pusa sub controlul ochilor albastri.
        astfel, in fiecare ice= intr. de comert ext., au aparut departamente specializate in operatiuni speciale. astea erau incadrate numai cu baieti epoletizati.

        asa ca, mugurel, fie ca recunoaste, fie ca nu, a fost parte din acel system. cu functie, deci si cu grad adecvat...
  • +1 (15 voturi)    
    Greșit! (Marţi, 18 august 2015, 17:01)

    un cititor [anonim]

    Cînd vrei să compromiți pe cineva îi spui legionar.
    • -6 (14 voturi)    
      sau plagiator (Marţi, 18 august 2015, 18:55)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un cititor

      .
      • +11 (13 voturi)    
        Da mai, am inteles... (Marţi, 18 august 2015, 22:09)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Tonta nu a plagiat. El este foarte destept, a facut chiar si un Master in Italia sau Spania numai in cateva saptamani. L-a sters din CV, ca cica nu e asa important, dar realizarea ramane.

        E ok, nu trebuie sa mai amintesti. Toti aia din parlament care au doctorate le-au facut de destepti ce sunt, unii chiar dupa ce au luat bacalaureatul la 40 de ani.
        • 0 (0 voturi)    
          cate stiri cu plagiate ai avut (Miercuri, 19 august 2015, 8:39)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          in ultimii 5 ani ?
          • +1 (1 vot)    
            Nu asta este intrebarea corecta. (Miercuri, 19 august 2015, 9:32)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Intrebarea corecta este: "cati dintre politicienii de la noi si-au facut doctoratele pe bune?".

            Sau inca o intrebare pentru tine: "Cate condamnari au fost date pentru hotii de politicieni in vremea lui Nascase?"
          • +5 (5 voturi)    
            Ia sa mai vedem.. (Miercuri, 19 august 2015, 9:35)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            ..din inteligenta lui Tonta:

            "Ponta are trecut in CV ca a urmat liceul "Ion Neculce" din Bucuresti intre anii 1987-1991. Numai ca, potrivit declaratiilor maica-sii si ale lui deopotriva, in iunie '90, dupa Mineriada si la sfirsitul clasei a XI-a, Ponta a plecat la Paris si a stat acolo opt luni, pina in FEBRUARIE '91! Deci, la revenirea in tara, din clasa a XII-a Ponta nu a mai "prins" decit un trimestru si jumatate din trei! Iata structura anului şcolar 1990 - 1991:

            15 septembrie – 20 decembrie – trimestrul I
            21 decembrie – 10 ianuarie – vacanţa de iarnă
            11 ianuarie – 27 martie - trimestrul II
            11 aprilie – 27 iunie – trimestrul III
            28 iunie – 14 septembrie – vacanţa de vară

            Prin urmare, cind s-a intors la liceu dupa opt luni petrecute la Paris, domnul Ponta a facut-o la jumatatea trimestrului II (22 februarie 1991, dupa propriile-i declaratii). Si cu toate astea, nu numai ca a absolvit clasa a XII-a, dar a mai luat si BAC-ul cu 10 si a intrat si la Facultatea de Drept, la stat, intr-un an, 1991, cind concurau 21-22 de insi pe un loc!"
            • +1 (1 vot)    
              ponta ,remus borza (Joi, 20 august 2015, 12:09)

              N.O.S. [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Tot cu zece a intrat si Remus Borza ,cred ca in acelas an.Alt geniu specializat in afaceri cu statul roman, feblete de-a lui Iliescu
  • +9 (15 voturi)    
    "in general tot ce e mai putred astazi in spatiul (Marţi, 18 august 2015, 17:27)

    ty [utilizator]

    public"?
    Esti suparat rau Dane. Face rau la scris.
  • +11 (21 voturi)    
    e ok (Marţi, 18 august 2015, 17:42)

    dum_i [utilizator]

    autorul va fi mereu securistul nostru preferat :)
  • -5 (21 voturi)    
    Redactia hotnews incurajeaza asta... (Marţi, 18 august 2015, 17:44)

    echidistantul_ [utilizator]

    Daca ai o parere care nu este pe directia dorita esti imediat catalogat ca si " mujic", "putinist", "uslamist" etc.
    Se spune ca ceea ce seamana omul, aia culege.
    • 0 (2 voturi)    
      sunt atributele tale (Miercuri, 19 august 2015, 9:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      cu care te a inzestrat Familia Ta
  • +9 (23 voturi)    
    mircea badea are dreptate (Marţi, 18 august 2015, 17:50)

    noriel [anonim]

    nu-i suport stilul si nu-l urmaresc, e ciudat sa afirmi asta din pozitia lui, dar fraza in sine e corecta: Romania e condusa de aceleasi structuri 'vechi' care au preluat puterea dupa revolutie, fara sa apuce sa fie vreodata judecate si condamnate pt ororile facute timp de 50 de ani.
    Cred totusi cu tarie ca va veni un moment cand aceste personaje vor ajunge sa fie judecate. Nimeni nu are vesnic puterea.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 18 august 2015, 20:55)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui noriel

      Vor fi judecate post-mortem.
      Din pacate...
  • +4 (12 voturi)    
    Cine se scuza/se acuza (Marţi, 18 august 2015, 18:09)

    n italy [utilizator]

    In fosta ddr s-a recunoscut ca tot al patrule om era in slujba stasi ..va inchipuiti in RO !Si azi s-a perpetuat obiceiul in mod sigur.Se vad de la o posta cine sunt invitati pe la ambasade..si nicidecum nu se cearta e contrar legilor interne ci exact ca in cazul de fata-se apara !
  • +9 (11 voturi)    
    Compromiterea ideii de insanatosire morala (Marţi, 18 august 2015, 18:16)

    uluit [utilizator]

    Un articol care incearca sa faca lumina intr-o lume mizera. Dar foarte bine punctat.

    Din pacate, la noi deconspirarile din dosarele CNSAS au venit mult prea tarziu, dupa ce s-a distrus o mare parte din arhive cu incendiile de la Revolutie si Mineriade.
    La noi toate deconspirarile s-au oprit doar la colaboratori si nu la adevarati securisti. Ba din potriva, au avut un efect invers (a se vedea cazul Mona Musca). As putea spune ca, planurile celor din umbra au reusit sa rastoarne efectele in favoarea lor.

    Exemplul Germaniei a fost cu mult mai simplu, analiza si deconspirarea serviciilor secrete STASI (preluate in intregime de cele din Vest) a inlaturat aceasta dilema cu care noi inca mai orbecaim.
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 18 august 2015, 20:56)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Si cine or fi aia din umbra?
      hi hi hi hi hi
  • +7 (9 voturi)    
    calm, fapte si argumente (Marţi, 18 august 2015, 18:18)

    opo [anonim]

    Articolul pare un pic contradictoriu pentru ca tocmai domnul Dan Tapalaga a vorbit despre expansiunea necontrolata a serviciilor, despre faptul ca este un pericol care ne indeamna la a nu ramane indiferenti si a scris chiar in acest articol despre inexistenta dovezilor despre fapte. Domnul Basescu i-a acuzat pe multi de legaturi cu serviciile, inclusiv pe domnul Tapalaga sau pe mincinosul de Ponta. Noi cei simpli ce sa mai credem cand nicio ipoteza nu e nici verificata, dar nici falsificata? De ce sa credem mai mult decat sa nu credem? Sau de ce sa nu credem mai mult decat sa credem?
  • +7 (11 voturi)    
    Ceata la mal (Marţi, 18 august 2015, 18:38)

    feral [anonim]

    In ianuarie 1990 Securitatea a disparut "la un semn" "s-a pus in slujba poporului" si a reaparut in martie dupa nebunia de la Targu Mures ca S.R.I. noua, curata si cu aceiasi oameni. Apoi au reaparut si altele, doi si un sfert si toate celelalte, vag stiute, rareori pomenite. Proclamatia de la Timisoara a cerut disparitia canibalilor din prim-planul politicii romanesti dar a fost contrata cu Proclamatia de la Podul Inalt (isi mai aminteste cineva de ea ?!) si lucrurile au ramas in ceata ca si pina atunci. In ceata suntem si acum, nu stim nimic clar despre Securitate dar barfele zbarnaie peste tot; oricine ar fi putut fi sau este agent acoperit, actiunile serviciilor secrete raman secrete, comisia parlamentara care ar trebui sa controleze serviciile este compusa din insi care au relatii neclare tocmai cu acele servicii. In conditiile astea, acuzatia de a fi securist a devenit neclara, mai degraba cu sensul de "om rau" decit cu sensul clar de agent al politiei politice. Nu stim nimic, nu numai ca nu stim cine au fost securistii dar nu stim nici cine sunt cei de azi, nu stim cum functioneaza de fapt stat in care traim, nu stim nimic. Este Romania o democratie, este o democratie originala iliesciana, este altceva, nu stim. Ceata. Ne minunam de un cuvant; dar este vreun cuvant care sa descrie realitatea din Romania si care sa aibe acelasi sens pentru toti ?
  • +11 (17 voturi)    
    cand te etichetezi singur (Marţi, 18 august 2015, 19:22)

    MihaiStanciu1 [anonim]

    Regret ca dl Tapalaga s-a coborat intr-atata incat sa-l bage in aceeasi oala pe Traian Basescu cu Ponta si Antena3.Sfidarea ratiunii elementare nu a ajutat pe nimeni sa faca jurnalism credibil.Am sa folosesc insasi cuvintele dlui Tapalaga pentru a caracteriza acest jalnic
    antibasism al autorului:" este una din cele mai lase si, culmea, securiste metode de a submina credibilitatea cuiva".Pana la urma proverbul cu sapatul gropii nu exista degeaba.Obsesiile,ca si manipularile nu-si au loc in jurnalism
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 18 august 2015, 20:58)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui MihaiStanciu1

      Da, asta cu sapatul gropii e buna.
      Dar cred ca astia de la secu se prind mai tarziu...
  • +6 (6 voturi)    
    Cine zice, ala e! (Marţi, 18 august 2015, 19:35)

    George2 [anonim]

    E clar ca ne-au incalecat, ne-au calcat in picioaree si nu se dau dusi. Ce Dovezi mai vreti?
  • +8 (8 voturi)    
    Secu X3 (Marţi, 18 august 2015, 20:05)

    e-Miron [utilizator]

    Cel mai mishteaux e ca unul sa-l acuze pe al doilea ca a fost securist, cu dovezi de doi bani de nici el nu crede ce spune, si... culmea... sa aiba perfecta dreptate. Cu alte dovezi, bien-desigur, de care nici ca are habar. La fel de mishteaux cum e ca un al treilea sa-i ia apararea celui de-al doilea pentru ca dovezile folosite de primul sunt de kko si de fapt sa eziste altele, de care nici el nu are habar. Intrebarea e... care din astia trei e cel mai securist? Si care dintre ei e securist bun si care e securist rau??
  • +6 (8 voturi)    
    un articol (Marţi, 18 august 2015, 20:43)

    victor L [utilizator]

    in trendul obisnuit: Basescu este cu răii, Tapalga ziarist bun.
    Dar ce-si face omul cu mina lui nici posteritatea nu poate dezlega, adica o verba volant, scripta manent.
    - "trebuie spus ca nici fostul sef al statului n-a produs vreo dovada".
    /// dle Tapalaga: singura dovada este in arhivele SIE, care a refuzat sa dea detalii.
    Cit de sibilinic: "In treacat fie spus, in aceste zile se duce o lupta crancena pentru debarcarea premierului Ponta."
    Lupta nu e deloc crincena, ci subterana.
    Dar daca va fi debarcat, dau de baut!
    Pentru viitorul democratiei, sper ca metodele sa fie ale unui stat de drept. Chiar "la limita legii".
    • +5 (5 voturi)    
      victorL (Marţi, 18 august 2015, 22:47)

      n italy [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Daca sunteti aceasi persoana care scrie si la Contributors-nota 10..daca nu tot 10 !
      • +5 (5 voturi)    
        nu-mi schimb (Marţi, 18 august 2015, 23:07)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui n italy

        numele; salut, multumesc.
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 18 august 2015, 21:00)

    pathfinder [utilizator]

    Si pana la urma, ce la suparat pe domnul Tapalaga ACUM, ATAT de tare?
    Raspunsul la intrebarea asta explica articolul de fata...
    • 0 (0 voturi)    
      supararea lu domnu Tapalaga e (Miercuri, 19 august 2015, 10:59)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      cunoscuta de toti dar comentata doar deontologic.
      Daca nu te descurci, nu contezi: fenomenul basist a ilustrat cu subiect, predicat, punct si virgula, ce inseamna pesedeu uselizat impotriva tarii democraturate. Drept urmare s-a trecut la planul B de decredibilizare, la gramada, a tot ce evidentia caracterul de gasca hamesit transpartinica a politicii dambovitene.
      Care politica damboviteana promoveaza, tot la gramada, dreptul spagii si al furturilor nedovedite ca cea mai cinstita politica democraturata: fura ei, furam si noi, ne descurcam(tot la gramada) cumva, deoarece nu se doreste clarificarea legislativa corecta(legal=moral) functionala in occident.
      Deci originalitatea ne erodeaza cu zambetu(de la o ureche la cealalta, mai animalut infantil) pe buze si cu constiinta impacata: la noi DOAR asa merge treaba, democratia si restul... cine nu e cu noi, e musai impotriva noastra!
  • +4 (4 voturi)    
    despre oamenii rai (Marţi, 18 august 2015, 21:01)

    nae ionescu [anonim]

    de uni securisti..nu vom scapa decat atunci cand Doamna cu coasa ii va duce unde ..vrea "seful mare"..
    norocul ca influenta lor in societate ..este din ce in ce mai mica .....atacul acesta stupid si ridicol in acelasi timp..nu va avea efectul scontat ..probabil a fost o reactie de ura de clasa ..de care \bolsevicii astia de la PSD au dat dovada de la nastere ....
  • +6 (6 voturi)    
    hahaha (Marţi, 18 august 2015, 21:04)

    nash pandelica [utilizator]

    pai taman asta face si hn, infiereaza, arata cu degetu'. numai ca in sens invers.
    am vazut emisiunea lui orcan. nu condamna activitatea de securist a lui mugurel. poate ca a facut lucruri bune pt tzara, nu o fi facut politie politica.

    problema lui orcan, si a multor romanai, este ca nu recunosc. ca ascund...onoarea de a'si fi servit tzara ! :)
    nu ca a fost securist a fost problema lui orcan, ci ca, in jobu' avut, membru al unei comitzii privind averile lui al batran, a ascuns ca il cunoastea pe unul din acuzati, ba mai mult l'a ajutat sa musamaleizeze acapararea unor conturi din strainatate, asa zisii bani ai lui ceaushescu. de fapt banii tzarii.
    e datoria presei sa investigheze si sa scoata la lumina.

    multi dintre voi acuzati ca e chestie veche, de care nu s'a discutat, nu s'a invesigat, scoasa acum la suprafata, oarecum opportunist, etc.
    pai taman asta e durerea !!
    se fac eforturi mari pt spalarea unora.
    se vede chiar aici pe hn.

    ps. nici ilici n'a fost kaghebist. o sa ne scrie dl. tapalaga si despre asta. mai ales daca se vor redeschide dosarele lovirutiei...daca !
  • -2 (4 voturi)    
    hahahahha (Miercuri, 19 august 2015, 0:40)

    DanOprea [utilizator]

    problema nu este asta... cine e si cine nu
    in conducerea tarii dupa 89 securistii au dictat
    doar un orb nu vede
    deja nu mai contaza... au facut averi
    problema este cum "devenim" stat democratic
    parerea mea este ca "nu exista stat democratic"
    de la sua pina la rusia si inapoi la china
    toti se lupta ptr o pozitie ce eu personal nu o inteleg
    eu vreau doar pace ptr mine si familia mea
    nu vreau sa am baze nato, sa ma atace rusii, sa imi de o bomba iranu....
    eu vreau pace
    se pare ca nu se poate :)
  • +6 (6 voturi)    
    Nu inteleg! (Miercuri, 19 august 2015, 8:11)

    Craioveanul [anonim]

    Nu inteleg jocul care il face Dan Tapalaga in ultimul timp.
    Chiar nu intelege ca orice demers de-a identifica ,,sursa,,raului in Romania ultimilor 25 de ani este bine venita.
    Coruptia de acum de fapt este numai efectul produs de ,,ceva,, si am impresia ca se incerca astfel mascarea adevaratei surse a raului.
    Sa fie clar, este rau si ca avem corupti si spagari de milioane de euro, insa de fapt întrebarea este cine a distrus BANCOREXUL, cine a ascuns si ce s-a intamplat cu banii datorati Romaniei de alte tari inainte de 1989?
    Cine a distrus industria ,, de fiare vechi,, a Romaniei?
    Cine acum inlesneste vânzarea pamantului pe nimic unor cetateni straini?
    De fapt marea problema este faptul ca lucratorii din securitate si armata au jurat ,,credinta,, tarii si partidului si nu si-au respectat juramantul, de ce sa-i credem acum, daca au jurat pe Biblie?
  • +1 (1 vot)    
    au (Miercuri, 19 august 2015, 9:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cine sunt cei care au luptat pe bune cu raul si coruptia...?

    Nu faceti macar o aluzie, sau nu stiti pe cine sa cadorisiti cu increderea dvs?
  • +6 (8 voturi)    
    Domnule Tapalaga .... (Miercuri, 19 august 2015, 9:14)

    Diletant [utilizator]

    .... da' de Iohannis ati uitat? Teoretic asta ar trebui sa fie omul momentului ca doar l-ati sustinut cat v-au tinut puterile! ... Tot pe Basescu il tocati?
    Ati dat-o in bara cu Iohannis, care s-a dat la fund si isi vede de casa aia mare de la Cotroceni, de nevasta, de excursii, ..., de ca orice parvenit care se respecta, iar acum va indreptati armele tot catre Basescu. Aveti acum si o veste buna! Revine in politica! Ce mai ciolan pentru dumneavoastra si A3! ... Ce ocazie sa va dovediti iar arta manipularii ...!
    .... Numai ca nu mai sunt asa de sigur ca veti mai repurta vreun succes.
  • +7 (9 voturi)    
    300 (Miercuri, 19 august 2015, 9:37)

    cristi8691 [utilizator]

    S-a luat cineva de eternul si fascinantul isarescu si dl.Dan s-a sesizat din oficiu ? Sau a fost o indicatie pe linie masonica sau SRI ?

    PS-sunt ultimul om de care se poate spune ca as avea vreo simpatie pt. VV Ponta, dar articolul acesta miroase urat.....
  • +2 (2 voturi)    
    Este foarte simplu. (Miercuri, 19 august 2015, 10:04)

    dinica [anonim]

    Trebuie publicate listele cu ofiterii de securitate in 1989.
    La fel cu colaboratorii.
    Stim dupa ceea cine este copilul sau ginerele cui.
    In functie de comportamentul lor, putem sau nu sa trecem cu vederea.
    Nu orice colaborator facea rau. Sau ofiter de securitate.
    La etajul doi, in blocul unde locuiam era un locotent colonel aproape de pensie( peste 50). Ura securitatea din tot sufletul. Eram un pusti, student. Intr-o seara mi-a povestit cum a intrat in securitate din ucenic la Vulcan si care-a fost prima lui misiune( la casa croitorului casei regale. Avea doua fete. Cand l-au saltat, fetele apropiate cu el de varsta, l-au intrebat ce se va intampla. Le-a spus ca deoarece au gasit un sul de stofa, vor merge la sediu, va da o declaratie, si de dimineata se va-ntoarce. Mi-a zis apoi: "Pe Dumnezeul meu, asa credeam, caci asa mi-a zis capitanul. L-am suit in masina si direct la vagon, la canal s-a dus". A plans toata noaptea.) A facut Dreptul si apoi a evitat sa mai participe la anchete. In jur de 50 de ani a iesit din securitate cu scandal si a devenit avocat. Intr-o seara prin 85, era fericit. "Azi am castigat un proces. Nu orice. Sunt fericit. Impotriva lui Secu, fu... sa-i ... "
    Sa se publice lista, ca stim noi sa judecam. Daca nu se publica, orice securist va putea spune si despre mine ca am fost securist. Daca nu se spune numele lor, atunci avem tot dreptul sa credem ca cei din varf sunt urmasii lor.
  • +2 (4 voturi)    
    Bun articolul... (Miercuri, 19 august 2015, 10:08)

    skanda7 [utilizator]

    ... dar totusi ce cauta Basescu langa ceilalti? Observ cu dezamagire ca pana la urma intoxicarile Antena3 si-au facut treaba in cazul dvs. Nu ca Basescu ar fi inocent dar sa-l amesteci la gramada cu Badea sau Voiculescu ...
  • -1 (1 vot)    
    BNR = ultima redută neocupată (Miercuri, 19 august 2015, 10:19)

    studose2013 [utilizator]

    Am urmărit emisiunea de la B1TV de luni seară, dar eu am altă părere decât dl Dan Tapalagă, și anume: consider că atacul provine de la forțe oculte ce vor să pună stăpânire și pe BNR (nu mai există capital românesc în mass media, nici în industrie, iar în domeniul financiar-bancar 100% străin). Părerea mea este că forțele oculte sunt foarte cunoscute, și anume ocupantul României: securitatea + Mossad + CIA + Comunitatea evreiască (grupul Marco deține Alro Slatina, ne vând gazele importate de la ruși la cel mai mare preț din Europa, LC Koveși a eliminat-o din magistratură pe dna Ciurea – care a reușit să dovedească în Dosarul Alro că gruparea de crimă organizată: Elena Udrea, Dorin Cocoș, Megaesctocul teodor stolojan și Cel Mai Mare Pușcăriabil din Ro = trăian bă-secu au primit mită 4 milioane euro, ofițerul SRI Crivăț, cel care a depus 70 de CD cu interceptări, a murit în condiții suspecte, la vârsta de 31 ani, după ce a jucat fotbal, a făcut spume la gură și a murit subit, iar dl Iacobescu susține că șpagă dată de grupul Marco a fost de 10 milioane euro).
    Securitatea criminală a poporului român a fost în toate (BOR are ca patriarh pe Daniel, al cărui frate Gh. Ciobotea a dezvăluit că actualul patriarh era col de securitate și la vârsta de 43 ani a primit misiunea de a se călugări la Mânăstirea Secu de la Băneasa). Acum ofițerii SIE și SRI sunt apreciați de către Mossad, actualul șef SIE este nepotul Anei Pauker și doctor în ebraică, etc.
    Dacă-l elimină și pe dl Mugur Isărescu înseamnă că ocupantul și-a atins toate obiectivele !
  • +1 (1 vot)    
    Ar fi foarte simplu.... (Miercuri, 19 august 2015, 11:13)

    marualla [anonim]

    dle Tapalaga sa se termine cu aceste afirmatii,dintre care unele pot fi mincinoase.Toate dosarele securitatii vechi, cu fostii membri si colaboratori sa fie publice, dar pe bune nu coafate.Iar intre cei activi,cei care fac orice altceva decat meseria lor de securisti (ma refer la cei din presa,tv,justitie, banci, etc.) sa fie identificati si aratati cu "destu".Numai asa va fi asanata societatea romaneasca iar acuzatii de genul "securistule" no vor mai reprezenta nimic! Dar la noi...Ponta da o OU care secretizeaza toate aceste nume si dosare! Asa suspinciunille si invectivele nu se vor termina niciodata. De ce voi presa nu urlati zilnic pentru asa ceva? De ce societatea civila nu ia atitudine in totalitatea ei?De ce corpul magistratilor,a tuturor celor care fac parte din sistemul judiciar nu se implica? De ce Avocatul Poporului nu contesta OU aberante?Din cauza scheletelor din dulapuri si a fricii ca,Intr-o zi, secretul bine pazit al mutora din "elitele" vietii politice, economice, sociale, culturale de azi vor iesi la iveala.Complotul non-valorilor lucreaza si este foarte greu de combatut atata vreme cat banii negri, forta fizica si relatiile intre fosti colegi din sistem, pe langa dezinteresul aproape general,fac ordinea in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    sint si agenti serei? (Miercuri, 19 august 2015, 11:36)

    gazuldebasist [utilizator]

    Cind stii de peste 25 de ani ca alde Mugur si Dinu (Patriciu), Voiculescu, Catarama, Cuptor si inca atitia altii au fost securisti de seama in aparatul comunist ce relevanta are ce spune neicusorul Tapalaga?
  • 0 (2 voturi)    
    E si mai simplu (Miercuri, 19 august 2015, 12:52)

    Qu [utilizator]

    Daca ai o parere contra curentului, acum esti rus sau comunist. Nu mai conteaza nimic. Comunist, buhuhu. Poti sa ai 100% argumente.
    La americani le-a trecut faza cu comunistii. Acum la ei esti terorist. Aia e noua eticheta.