Pizza la Palat. Anchilozarea Casei Regale

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 10 august 2015, 19:32 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Cit de greu trebuie sa fie pentru un tinar de 28 de ani sa nu-si poata comanda o pizza acasa, din cauza ca vinzatorii cred ca adresa "Palatul Elisabeta" e o farsa? Cit de greu poate fi pentru acelasi tinar, crescut ca un copil normal, sa renunte la aproape orice pasiune care-l leaga de prieteni pentru a se dedica etichetei scrobite de la Casa Regala? Extrem de greu. Plus ca mai trebuie sa supravietuiasca intrigilor de palat, nelipsite nici macar de la o Casa Regala aflata in afara mizelor puterii.

Cam asta e, in citeva cuvinte, mica drama prin care a trecut Nicolae Mihai Medforth-Mills, pina acum citeva zile Principele Nicolae de Romania. Probabil ca au existat si citeva excese din partea lui - genul de excese la care se dedau mai toti mostenitorii caselor regale din Europa - greu tolerate de Regele Mihai.

Nu e o drama din cele teribile, care tin cu rasuflarea taiata tot internetul - pina la urma el si-a asumat de buna voie, pina la un punct, supliciul de a trai sub acelasi acoperis cu Principesa Margareta, Radu Duda si suita.

Dar pentru Casa Regala e o drama. Principele Nicolae a reprezentat o vreme speranta Regelui Mihai de improspatare a suflului obosit al unei institutii (Casa Regala a Romaniei). Regele Mihai stie, fara indoiala, ca mai toate casele regale din Europa sufera de inadecvare la realitate, de incremenire in proiect, de mers in paralel cu evenimentele.

Regele Mihai a facut o miscare aproape fortata cu Principele Nicolae. In afara tinarului crescut intr-o familie normala, ceilalti reprezentanti ai Casei Regale erau extrem de putin credibili pentru publicul romanesc: Principesa Margareta nu poate comunica suficient de bine, Radu Duda (sotul sau) este doar un print consort, celelalte fiice ale regelui sint imprastiate in toate colturile lumii.

Principele Nicolae avea toate datele pentru a incerca o actiune de seducere a publicului roman. Regele Mihai a incercat inca din anii 90 un transfer de capital simbolic dinspre propria persoana spre micul principe. Dar tocmai atuurile lui Nicolae s-au transformat in piedici insurmontabile.

Un om viu, nascut si crescut departe de rigorile unui palat regal, simte ca se sufoca in eticheta stricta. Nu poate trai liber, nu poate trai nici macar pe jumatate liber. Teama de ziaristii care l-ar putea prinde intr-un moment omenesc, indiferenta fata de mizele financiare ale Casei Regale, incorsetarea in reguli absurde - toate l-au indepartat pe Nicolae de misiunea pe care i-o daduse Regele Mihai. Nu stiu daca au contat si contrele cu Radu Duda, dar aproape ca nu mai conteaza.

Si un amanunt interesant: preocuparile reale ale Principelui Nicolae erau perfecte pentru un tip de public sofisticat, tot mai numeros: ecologie, ciclism, CSR, copii in nevoie, reciclare. Aceasta comuniune de valori ar fi asigurat - culmea - o mai buna acceptare a Casei Regale in rindul publicului de care va vorbeam.

Dar Casa Regala a socotit ca nu e suficient. Ca tinarul viitor rege e incompatibil cu valorile si principiile regalitatii. Cu alte cuvinte, ca e un pic prea viu. Si l-a ejectat ca pe un corp strain. De-acum cu siguranta nimeni nu-i va mai deranja pe dispecerii de la pizza cu o comanda stranie pentru Palatul Elisabeta. La Palat vor zangani infundat doar tacimurile argintate vechi de sute de ani, pe care potentialii-viitori-supusi ai Casei Regale le-ar considera vestigii istorice bune de pus in muzeu. Cam asa vor face, probabil, si cu institutia in sine.










41497 vizualizari
  • +21 (29 voturi)    
    super articol (Luni, 10 august 2015, 19:41)

    ..13 [utilizator]

    Multumesc.
    • 0 (2 voturi)    
      Ca fapt divers (Marţi, 11 august 2015, 17:39)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui ..13

      E greu de inteles comunicatul casei regale.

      Se pare ca singura abatere a fostului Principe Nicolae de la cutumele regale este dorinta de antrepenoriat. Asa ceva, in mai ales in Romania, e de admirat si un creaza un bun exemplu pentru toti, in special pentru cei tineri, care ar putea in felul acesta deveni sustinatori ai monarhiei.

      Casa Regala ar trebui sa ia mai in serios rolul ei moral fata de romani si sa explice de ce Principele Nicolae a fost exclus de la succesiune. Altfel, aparentele indica spalarea unor rufe murdare in vazul tuturor - atat de tipic politicii de Dambovita.
  • +18 (24 voturi)    
    Trist de frumos. Multumesc Cristiane ! (Luni, 10 august 2015, 19:50)

    Plagarus [utilizator]

    Comentariile nu mai pot adauga nimic.
  • -20 (34 voturi)    
    Hmmm... (Luni, 10 august 2015, 20:09)

    cititoare [utilizator]

    Asta mi se pare un articol subiectiv si propagandist din cale afara. Ok, nici eu nu-l suport pe Duda, desi pentru Principesa Margareta am tot respectul.

    Dar care-i faza cu Nicolae?? De ce toata lumea il ridica in slavi?? Ce a realizat acest pustan la viata lui?? Nimic! Mi se pare ridicol cum promoveaza lectura printre copiii romani, cind el de atitia ani de zile nu a reusit sa invete limba romana.

    In acesti ani s-a comportat mai degraba ca un turist strain care se bucura de ospitalitatea romanilor si viziteaza Romania. Nu ma intelegeti gresit, nu e nimic rau in a-ti vizita tara care te-a primit cu bratele deschise, dar sa faca si altceva in afara de asta!! Ceva concret, de baza, care sa-i aduca un plus de valoare.

    Uitati-va la William, la Harry. Nu-mi sint deloc dragi, nici ei nu par foarte inteligenti, dar se straduiesc sa faca ceva in viata lor, nu doar sa viziteze locuri si s-o tina intr-o petrecere continua. Unul e pilot de elicoptere in situatii de urgenta, celalalt e in armata. Nicolae al nostru ce face? Se da cu bicicleta pe Transfagarasan!
    • +7 (13 voturi)    
      Bun articol (Marţi, 11 august 2015, 11:54)

      Grig [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      @Hmmmm: farmecul printilor William si Harry este acela ca sunt oameni normali. Si Nicolae e la fel de normal. Eu, unul, ma simt mai bine reprezentat de Nicolae decat de Principesa Margareta.

      Dupa parerea mea retragerea titlurilor printului Nicolae e o mare greseala a Case Regale.
      • -2 (4 voturi)    
        Poate... (Marţi, 11 august 2015, 12:43)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Grig

        Dar Margareta asa acra cum este, are prestanta si prin fundatia ei a reusit sa stringa foarte multi bani pentru grupuri sociale neajutorate. Imi amintesc ca ea suna pe la multinationalele Romaniei si asa cum ziceau unii ea "cersea agresiv" sponsorizari. Si bine facea, altfel cum ar fi fost ajutati acesti oameni? In fine, eu nu sint deloc pentru monarhie, avind in vedere trecutul binecunoscut si nici pentru Duda, pentru ca nu vad nici un fel de chemistry intre el si Margareta, mai degraba e o casatorie aranjata din niste motive probabil mult prea rusinoase de pus pe tapet.

        Dar cu toate acestea nu pot sa nu recunosc efortul depus de aceasta femeie de cind a venit in Romania. Este cu mult peste decit cel depus de Nicolae. Poate ca ea deja cind a venit in Romania era mai matura, da fiind virsta si inexperienta de viata a lui Nicolae.

        Oricum, chiar si asa, ca Margareta sa ajunga sa conduca Romania trebuie sa realizeze inzecit mai mult decit pina acum! Si de ce nu, sa incerce sa se apropie mai mult de viata politica a Romaniei, sa fie mai conectata la realitatea dezvoltarii Romaniei la nivelul infrastructurii, industriei si economiei. Sa aduca investitori in Romania care sa construiasca lucruri de buna calitate, nu ce-am avut pina acum. Dar na, poate ca este peste puterile ei, peste influenta ei la nivel european si mondial, desi mi-ar placea sa o vad zbatindu-se mai mult.
        • +1 (3 voturi)    
          recomand (Marţi, 11 august 2015, 15:22)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          o intalnire cu Margareta asa acra cum crezi ca este...

          S-ar putea sa pleci fermecat/fermecata...
          Inteligenta, placuta, extrem de comunicativa chiar si atunci când mai greseste putin in folosirea limbii romane...

          Recomand!
          Poti sa fii victima de la prima intalnire.

          P.S.
          Nick este la fel de fermecator.
          Cred ca acum fara atat de multe etichete o sa fie si mai dragalas - destept este. Deh...
      • +2 (2 voturi)    
        Da, bun articol ! (Marţi, 11 august 2015, 14:22)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Grig

        Dar, @Grig, păcat că nu l-ai înțeles...
    • +5 (5 voturi)    
      In oglida cu realizarile lui Duda (Marţi, 11 august 2015, 13:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      tinut la mare pret de casa regala. Un oportunist de duzina (cat pe ce sa spun de provincie dar nu vreau sa jignesc pe cei din afara spatiului bucurestean pentru un fripturist) cu solide referinte familiale de partizan de stanga. Cand fsn-ul il fugarea pe rege duda era la Iasi in dubiu daca sa aleaga o cariera de politruc fsn (ajutat de tatal sau) sau sa alega cariera regala cu o printesa tomnatica.
  • +25 (35 voturi)    
    printul (Luni, 10 august 2015, 20:13)

    mamasitatarusu1211377215 [utilizator]

    Este penibil,rusinos,nu se putea sa nu ne dam in petic.Baiatul asta mi se pare un om normal,chiar deosebit,cu nimic diferit de printii Marii Britanii.Rolul malefic al securistului Duda nu mai poate fi ascuns.
  • +28 (32 voturi)    
    Tipic romanesc! (Luni, 10 august 2015, 20:21)

    Stefan Michiu [anonim]

    Tipic romanesc!Duda- un cabotin, un fals,un sub mediocru- e principe de Romania, principele Nicolae,probabil singurul din Casa Regala simpatic, simpatizat,uman,modern-nu mai este principe de Romania!
    "Si face ochii mari batranul rege/Si-al vremii mers el nu-l mai intelege"!
  • +17 (29 voturi)    
    doua scenarii paralele (Luni, 10 august 2015, 21:08)

    derblauereiter [utilizator]

    senzatia mea e ca la palatul Elisabeta doua scenarii s-au derulat o vreme in paralel: unul de bun simt cu principele Nicolae ca alternativa rezonabila si unul cu izul inconfundabil al serviciilor noastre omniprezente, cu "principele" Duda oferind dineuri amatorilor de butaforie ridicola de prin provincie.

    ca de obicei, serviciile si-au facut treaba, au rezolvat-o si cu monarhia asta care-i tot angoaseaza de 25 de ani.
  • +9 (19 voturi)    
    furtuna (Luni, 10 august 2015, 21:14)

    victor L [utilizator]

    intr-o duda cu apa: Romania este Republica, nu are ca institutie "casa regala". Cautati in Constitutie.
  • +28 (34 voturi)    
    de acord (Luni, 10 august 2015, 21:25)

    ovidiu2 [utilizator]

    Nu eram mare monarhist, mai curand eram indiferent, insa aceasta miscare m-a dezamagit profund. Tipul era singura legatura a institutiei cu lumea reala. Acum aceasta s-a pierdut.
    • -4 (10 voturi)    
      Ce lume reala? (Marţi, 11 august 2015, 10:30)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

      Din viata acestui Nicolae, ce te face sa crezi ca a trait intr-o lume reala, cu picioarele pe pamint, nefiind finantat de parinti sau rude?? Inteleg sa te finanteze in timp ce tu iti cladesti o cariera, dar aici nu a fost cazul. Pur si simplu s-a lungit mai mult decit ii era plapuma.
  • +19 (23 voturi)    
    Eliberare! (Luni, 10 august 2015, 21:35)

    Spartacus [anonim]

    Ai dreptate Cristian Pantazi! De fapt cred ca Principele Nicolae este fericit cu acest deznodamant, tocmai ce s-a eliberat de jugul si strictetea regulilor Case Regale cu toata stupiditatea lor. De azi il cheama doar Nicu, sau Nick, ma rog, si va putea calatori, iubi, comanda pizza (vorba ta), va putea sa-si duca mai departe proiectele personale fara a se mai stresa de etichetele de palat.
  • +30 (34 voturi)    
    Duda (Luni, 10 august 2015, 21:51)

    Maria [anonim]

    uite asa, intrusul iliescian Radu Duda isi mplineste misiunea...casa regala a devenit iremediabil anosta si antipatica
    • +3 (7 voturi)    
      Sa fie primit! (Marţi, 11 august 2015, 12:05)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Intrus iliescian? Oare... N-avea Duda nicio treaba cu parintii fesenisti sau ce-or fi fost acestia. Dar avea (si are) de lucru masiv cu "agenturilii".
      • +6 (6 voturi)    
        Tatal lui a fost in conducerea FSN Iasi (Marţi, 11 august 2015, 13:26)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

        Chiar in anii mineriadelor si a fugaririi regelui prin tara.
  • -17 (35 voturi)    
    aiurea... (Luni, 10 august 2015, 23:15)

    sertar [anonim]

    "familia regala" e o relicva din care in curind n-o sa mai ramina nimic... de ce va consumati pretiosul timp sa va ocupati de niste indivizi oricum nuli din toate punctele de vedere? asta ca sa pun o intrebare mai veche: cu ce au ajutat regii Romaniei dezvoltarea tarii? sa nu-mi spuneti ca au construit una si alta... au fost nevoiti de necesitatile momentului sa fac asta; n-o faceau ei, o faceau altii.
    • +19 (29 voturi)    
      Au creat Romania moderna! (Luni, 10 august 2015, 23:55)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui sertar

      Ne place sau nu asta este adevarul!
      N-am fost in stare sa ne conducem singuri si am chemat un arbitru care ne-a saltat din evul mediu in epoca moderna. Nu a fost o constructie perfecta - dar care este? Ne-a lasat cu scoli bune si meseriasi in toate domeniile, dar am avut noi grija sa distrugem tot si s-o luam de la capat!
      • +3 (3 voturi)    
        Nici din acea Romanie (Marţi, 11 august 2015, 13:27)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui PERIFERIGERI

        nici din acea familie regala nu a mai ramas nimic. Dar amintiri
      • +2 (4 voturi)    
        Aminteste-ti si de Cuza (Marţi, 11 august 2015, 13:27)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui PERIFERIGERI

        practic el a pus bazele Romaniei moderne. De aceea a si fost mazilit si a murit prin strainatati.
        • -1 (1 vot)    
          A fost mazilit pentru ca (Joi, 20 august 2015, 11:56)

          PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui ty

          nu a respectat intelegerea. El trebuia sa asigure interimatul pana la venirea regelui. Dar i-a placut puterea si a platit pentru asta. Meritele lui sunt incontestabile dar slabiciunile la fel.
    • +18 (24 voturi)    
      Mai mult (Marţi, 11 august 2015, 0:14)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui sertar

      Decît au făcut președinții. Carol I și Ferdinand au racordat practic țara la instituțiile moderne.
      • +2 (10 voturi)    
        Ok (Marţi, 11 august 2015, 10:34)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Si Carol al 2-lea ce-a facut? Dar Mihai? Concluzia: nu toti regii sint buni asa cum nici presedintii nu sint, dar pe ultimii ii alegi tu, nu se nasc ei presedinti. Trebuie sa razbata in viata ca sa ajunga acolo sus, sa demonstreze, nu sa i se puna pe un platou totul.
  • +19 (21 voturi)    
    Notorietate (Marţi, 11 august 2015, 5:31)

    Emigrant [anonim]

    Nu stiam mai nimic de Nicolae. Mi-aduceam aminte doar de imaginea simpatica a copilului de 4 ani...Cautind pe net mi-am data seama ca e un om educat, fin, caruia chiar ii pasa de Romania. Oricum excluderea asta chiar i-a adus notorietate. Si cred, simpatia multor romani. All the very best!
  • -6 (22 voturi)    
    v-ati prostit toti cu titulatura asta de rege? (Marţi, 11 august 2015, 7:22)

    dadan [utilizator]

    este obligatoriu prin vreo lege sa va adresati cetateanului mihai cu titlul de rege? poti fi rege daca nu ai regat? pot sa-mi iau si eu un titlu de rege? se cumpara? daca tot sunteti melancolici si tineti neaparat la acuratete istorica puteti folosi titulatura de "fost rege" sau "rege abdicat", "fost rege demisionar" , sau " aspirant perseverent la recucerirea titlului inexistent de rege al Romaniei" etc.... eu ca cetatean adept al valorilor democratice moderne ma simt jignit de discutiile astea despre regi, sange albastru , nascuti din zei, descendenti din fii soarelui, etc... demne de evul mediu...
  • +5 (13 voturi)    
    speranta (Marţi, 11 august 2015, 8:11)

    mica [anonim]

    Un articol excelent. Sa speram ca Nicholas , chiar renuntand la acest Nicolae care nu i se potriveste, nu se va indeparta complet de Romania unde chiar a fost apreciat de oamenii de o anumita calitate. Altii decat matusa , unchiul sau bunicul lui care si-au pierdut mult din calitati sau poate nu le-au avut niciodata.
    • +3 (7 voturi)    
      Deja s-a indepartat... (Marţi, 11 august 2015, 10:35)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui mica

      Nu vezi ca prefera Kenya in locul Romaniei??
  • -7 (17 voturi)    
    ! (Marţi, 11 august 2015, 9:13)

    j001 [anonim]

    ..printul sa-si caute ceva de lucru...sa lase viata de gura-casca de pana acum...sa-si gaseasca o profesie onesta si sa-si castige corect existenta ..sa-si caute nevasta si sa faca copii...si casa regala sa mai lase actiunile de seducere a poporului roman..care, slava domnului, a fost sedus destul de-a lungul istoriei..
  • +1 (3 voturi)    
    CSR (Marţi, 11 august 2015, 10:06)

    mihai [anonim]

    Îmi place ca să înțeleg tot ceea ce citesc. Nu știu însă ce e CSR. Mă poți lumina?
    • -3 (7 voturi)    
      asta e (Marţi, 11 august 2015, 10:34)

      Sandi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ce sa-ti facem? goagal stii ce e? da pe goagal, ca sa afli.
      • -2 (2 voturi)    
        ai focului dastepti (Marţi, 11 august 2015, 12:02)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Sandi

        Sa-l "Alphabet"-izam, nu? Sau sa o rugam pe Mona Nicolici sa-i explice cu desene...
    • +1 (1 vot)    
      Este o... (Marţi, 11 august 2015, 12:16)

      maumau [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ... titulatură folosită de corporații pentru a mima precuparea/implicarea în lucruri diametral opuse propriului sistem de valori.
  • +8 (10 voturi)    
    tot despre secoritate vorbim si aici (Marţi, 11 august 2015, 12:00)

    anaerobik [anonim]

    Asta e momentul doveditor ca "secoritatea" - cea veche cu sau fara odrasle + cea noua afiliata la "structurile euroatlantice" - conduce Romania. Au infiltrat pina si in casa regala un agent care-i inlatura orice sansa de continuitate in viitor. Intr-o familie regala cu 5 principese, faptul ca una din ele avea un baiat, iar acesta avea buna crestere si o blindete genuina era o mare speranta. Ei, a pus secoritatea bocancul si pe ea...
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Marţi, 11 august 2015, 15:06)

    ovidiu [anonim]

    iti apreciez mult articolele
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Marţi, 11 august 2015, 16:17)

    mmo [anonim]

    Fain articolul!
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic (Miercuri, 12 august 2015, 15:14)

    Andreea [anonim]

    Dar te-ai gândit că poate e altceva la mijloc? Nu ai de unde știi ce se întâmplă, ce motive au fost la mijloc și așa mai departe.

    Că nu suntem de acord e una, dar că e o greșeală impardonabilă..nu știu ce să spun.