Cine vine dupa Victor Ponta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2015, 19:22 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Lupta pentru putere arata, mai ales in cazul PSD, ca lupta de clasa: nu se termina niciodata. In ziua in care unul castiga presedintia partidului se si naste urmatorul lider sau chiar mai multi. Acestia incep a doua zi neobosita munca de subminare din interior a noului sef, cauta sa se ridice, sa castige baronii, sa cumpere bunavointa televiziunilor, pe scurt, sa faca totul pentru a creste suficient de mare cat sa puna intr-o buna zi mana pe functia mult ravnita. Tot de a doua zi, daca vrea o viata cat mai lunga in fruntea partidului, noua capetenie trebuie sa-si elimine rivalii. Fiind totusi un lider slab, o fantosa, marioneta altora, alesul "cercului intim", Ponta n-a avut puterea sa se impuna de la inceput, dar l-au ajutat altii.

Cu ceva noroc in viata pana la un punct, pe Victor Ponta l-a prins marea curatenie in functia de sef al celui mai corupt partid din Romania. DNA si serviciile nu doar ca i-au facut curatenie la locul de munca, dar l-au scapat si de concurenta. Liderii puternici din PSD au sfarsit neutralizati in arest sau puscarii, altii s-au compromis singuri. Aceasta a fost una din consecintele luptei anticoruptie. Nu am avut de-a face cu vreun plan premeditat de distrugere a partidului. Pur si simplu, fiind vorba de o alcatuire politica roasa de coruptie, anchetele procurorilor au ras cam toti "capo dei capi."

Unul dintre fostii liderii de temut ai PSD, Adrian Nastase a ajuns azi o umbra dupa cele doua condamnari, cazut in irelevanta, complet in afara jocului. Ponta a avut toate motivele sa deschida sampania dupa fiecare condamnare sau arestare, la fel cum a facut-o pesemne si dupa sentinta in prima instanta in cazul lui Liviu Dragnea. Fara aceasta condamnare, fostul baron de Teleorman, tatucul baronilor din partid, ar fi avut sanse mai mari sa-i ia locul. Asa, mai are de asteptat pana la o decizie definitiva, timp in care va continua sa-l hartuiasca pe Victor Ponta. Cei doi nu s-au simpatizat niciodata. Au lucrat de nevoie impreuna la vedere, dar au uneltit pe ascuns unul impotriva celuilalt.

Pe Liviu Dragnea l-a mai cizelat Vasile Dancu in incercarea de a face dintr-un fost presedinte de Consiliu Judetean, vataf pe mosia  Teleormanului, caruia-i placea sa i se cante cu lautarii "Capitane de judet", un lider mai slefuit, capabil sa conduca ceva dincolo de hotarele unui baronat. Dragnea negociaza azi cu toata lumea, inclusiv cu opozitia, visand probabil sa obtina o in final o achitare si rugandu-se intens sa nu se deschida alte dosare cu adevarat grele. Alina Gorghiu, unul din copresedintii PNL, nici macar n-a mai ascuns prefererinta pentru Dragnea cand l-a numit, in urma cu doua saptamani "omul rational", "singurul lider politic care mai reuseste sa dea o directie politica in Partidul Social Democrat". 

De notat ca in pe toata durata absentei lui Ponta din tara, Dragnea a batut tara in lung si in lat, a mers in filiale, le-a spus liderilor locali cat rau face absenta lui Ponta din tara si cat de nociv este parteneriatul cu Gabriel Oprea care joaca in tabara procurorilor, de partea serviciilor, in numele interesului national. Apoi, suspiciunile cresc, nefiind clar daca Oprea si Ponta n-au jucat tot timpul impotriva lor, chiar daca azi liderul PSD trece si el printr-o ancheta.

Dragnea nu a recunoscut in prima faza decizia lui Ponta de a se autosuspenda, atentie, nu de a demisiona, si de a prelungi interimatul Rovanei Plumb la conducerea PSD, cerand sa fie organizat un congres. La masa negocierilor n-a reusit sa obtina decat convocarea Comitetului Executiv pentru saptamana viitoare (for largit al partidului format din 57 de membri, inclusiv liderii locali). Acest for ar urma sa decida "calea de urmat", adica fie prelungirea interimatului Rovanei Plumb pana dupa alegerile de anul viitor, fie convocarea unui Congres imediat dupa vacanta si alegerea unei noi echipe.

Pana una alta, Rovana Plumb conduce partidul ca presedinte interimar, fiind considerata om de incredere de catre Victor Ponta,  cum a fost si pentru familia Nastase (buna prietena cu Dana Nastase). Plumb n-are mare autoritate in partid, insa dispune de bune relatii, vechime si a stiut sa castige simpatia filialelor. Ponta isi imagineaza ca va conduce partidul cu mana Rovanei Plumb. Loialitatile tin, insa, in acest partid, pana la usa biroului de presedinte. Odata ocupat locul, nu mai garanteaza nimeni pentru nimic. Or, si Rovana Plumb vrea cat mai multa putere, inclusiv cea de prim-ministru daca se poate. Cand Victor Ponta  a tasnit in cursa pentru sefia partidului, i-a transmis din varful buzelor maestrului sau, Nastase: "Ca vanator, stie ca glontul odata plecat din pusca nu se mai intoarce". 

In cazul lui Ponta, glontul a plecat in clipa in care procurorii l-au anuntat ca este suspect de spalare de bani, evaziune fiscala si trafic de influenta. Si Ponta stie ca glontul  nu se mai intoarce, dar incearca sa-l pareze prin trucul autosuspendarii de la partid, pastrand insa puterea reala oferita de functia de premier. S-ar putea ca Plumb sa-i transmita lui, la un moment dat, ca glontul nu se mai intoarce - si sa nu fie doar un joc de cuvinte.

Ponta nu ar fi demisionat nici de la partid daca n-ar fi generat in interior o uriasa frustrare. Toti pesedistii cu probleme penale au trebuit sa plateasca un pret politic, mai putin Ponta. Culmea-culmilor, liderul lor le-a mai si impus in martie, inainte de a deveni suspect in dosarul Sova, un asa numit cod de integritate. Odata ajuns in fata procurorilor, Ponta a fost primul care a refuzat sa respecte regulile impuse chiar de el. In cele din urma, n-a mai avut incotro. Ca decizia de a demisiona de la varful partidului a fost determinata si de presiunea interna rezulta chiar din scrisoarea in care Ponta isi explica gestul. Spune, intre altele: 
  • "Exista insa si o situatie noua, speciala, fata de care trebuie sa reactionez: presedintele PSD este anchetat de DNA (nu conteaza cum si de ce!). Si alti colegi ai nostri au renuntat temporar la functiile politice pentru a-si lamuri situatia juridica. Iar eu nu pot sa cer altora sa faca un sacrificiu pe care eu nu sunt dispus sa mi-l asum! Pentru a nu lasa ca aceasta situatie sa afecteze PSD, va aduc la cunostinta decizia mea de nu mai ocupa nicio functie de conducere in Partid pana la momentul in care imi voi demonstra nevinovatia fata de acuzatiile aduse (in ce ma priveste nu functioneaza prezumtia de nevinovatie prevazuta de Constitutie!). In cazul in care nu voi avea o solutie a justitiei in acest sens pana la data Congresului PSD, nu voi candida la nicio functie si voi lupta din simpla si onoranta calitate de membru de partid."
Curatenia de care Victor Ponta s-a bucurat ani de zile, scapand pe rand de aversari, a ajuns, in fine, la el. Si, ce ironie: propriul partid l-a fortat sa faca pasul inapoi. Desigur, si-a agravat situatia in clipa in care a decis sa fuga de procurori in Turcia sub pretextul operatiei la genunchi, ascunzandu-se acolo timp de aproape o luna. Acest gest las a amplificat frustrarile. Partidul s-a simtit nu doar nedreptatit, dar si abandonat de un lider dispus sa-si scape in orice conditii pielea, chiar cu pretul sacrificarii celorlalti.

Fuga sa din tara a trezit din adormire si alti ambitiosi. Un alt baron local, Marian Oprisan, a prins aripi, mai ales ca se numara printre putinii pesedisti care se poate lauda cu o achitare. E drept, tot in prima instanta, dar e o achitare. Aceasta sentinta rara intr-un partid ca PSD il transforma pe posesorul ei intr-un potential lider, insa Oprisan vine, la fel ca Dragnea, cu handicapul baronului provincial, de moda veche. Oprisan  l-a criticat pe Victor Ponta pentru plecarea din tara, l-a chemat la ordin, l-a ironizat dar nu e clar daca va ataca sefia partidului sau lucreaza intr-un tandem conjunctural cu Dragnea (cei doi nu se inghit). Acelasi Oprisan a fost sustinatorul trecerii partidului in opozitie cel tarziu la 30 iunie anul curent. Daca acest lucru se realiza, Victor Ponta nu scapa de ancheta, dar o infrunta din pozitia de victima, de lider al opozitiei haituit de procurori. Altele erau perspectivele de supravietuire.

In fine, cei doi, atat Dragnea, cat si Oprisan ar putea ajunge in situatia de a-l sustine la sefia PSD, cel putin temporar, pe Valeriu Zgonea. Este ultimul nume care poate fi luat in calcul. Presedintele Camerei Deputatilor n-ar prea dori o sefie temporara, pe care a o piarda eventual dupa alegerile din 2016, ci tinteste cu bataie lunga. Si lui Zgonea ii lipseste anvergura, prestanta si greutatea dar nici ceilalti posibili competitori nu dispun de mari calitati de lider. Dupa autosuspendara lui Ponta si inevitabila cadere din fruntea Guvernului, intre aceste nume se va duce, cel mai probabil, lupta pentru succesiune in PSD. Aparitia unui candidat-surpriza este improbabila.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
24794 vizualizari
  • +40 (50 voturi)    
    aoleu! (Marţi, 14 iulie 2015, 19:42)

    lili [anonim]

    Toti unu' si-unu" !!
    Unu' mai catastrofa ca celalalt!
    Ponta in multe copii PSDiste!
    • +8 (16 voturi)    
      Lili, tu esti penalista! Eu sunt basist! (Marţi, 14 iulie 2015, 23:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ai impresia ca in PNL sunt altii mai buni? Iti spune ceva Fenechiu, Rusanu, Tariceanu? Ca e de la voi, nu din alta parte, chiar daca au mai fugit ca sa-si stearga urmelel. Iar cu Ludovic Orban, Atanasiu, Busoi, Calimente, Sapunaru numai pentru viitorul Romaniei nu sunt buni!!! Lasa-ne cu tampeniile asta si cu toti penalii pe care vrei sa-i inlocuiesti cu alti penali. Ne jignesti inteligenta...
      • -1 (3 voturi)    
        PNLista??!!! (Miercuri, 15 iulie 2015, 8:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        NU am timp sa caut alte comentarii d-ale mele, l-am gasit pe net pe asta, care arata cat de PNLista "sunt" !!!

        "Din pacate, la Brasov..... (Vineri, 3 iulie 2015, 17:27)
        lili [anonim]

        Vai de "pacatele" voastre...
        PACAT este ca sunteti toti o adunatura de PENALI, nu ca acum trebuie sa cautati voi un candidat pentru Primaria Brasov si va va fi greu sa gasiti, pentru ca toti furati si deja romanii nu va mai cred!
        Sila!
        Am vazut azi Declaratia de avere a liberalului Cristian Busoi, cu N facultati si nu stiu cate colegii, institute, masterate care la 37 de ani(!!!!!!!) intre timp a facut o avere uriasa de cateva MILIOANE de Euro, lucrand EXCLUSIV la stat, facand de fapt POLITICA !!!
        Cum o fi reusit asta, dle Atanasiu?!
        Cum naiba va imbogatiti voi politicienii, iar noi oamenii obisnuiti chiar cu studii superioare si cu functii inalte la privat NU reusim asemenea "performante" ca voi, politicienii !!?
        CUM????!!!
        Din FURAT, toti furati!
        O adunatura de HOTI!"

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20274808-lider-pnl-emil-boc-spus-nu-candida-pentru-nou-mandat-primaria-cluj.htm

        V-au angajat acum "postac" la PMPul dnei Udrea, daca afirmati ca sunt PNLista?!?!
        Cristi Calugaru inca face angajari?!
        Mai aveti bani?!
        • -2 (4 voturi)    
          Aoleu (Miercuri, 15 iulie 2015, 11:28)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Scrii mult si foarte prost. Si foarte ilogic. Cu vreo doua articole in in urma ne spunea ca nu te intereseaza ca Romania e pe primul loc la crestere economica in UE dar te-ar interesa sa avem standardul de viata din vest (UK, Germania etc). Pai cum sa ajung la un PIB mare sau la un PIB/cap de locuitor indestulator daca nu ai crestere? Cu -8% din timpul lui Boc? Cu DNA-ul? DNA-ul poate din punct de vedere economic realiza o redistribuire a resurselor (de la corupti la bugetul de stat) dar nu creaza prosperitate direct.
          • +1 (3 voturi)    
            NU am spus (Miercuri, 15 iulie 2015, 16:12)

            lili [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Ca nu ma intereseaza cresterea economica, am spus ca Ponta este ipocrit cat timp se lauda cu aceasta crestere economica in schimb NU zice o vorbulita despre SARACIA ce distruge vietile a peste 5 milioane de romani, nu zice nimic despre faptul ca romanii sunt cei mai sacari din UE, ca au cele mai mici salarii, pensii.....etc
            Dar, cum sa zica asa ceva bogatul Ponta a carui avere depaseste 1 milion de Euro, curat sef de partid social democrat, votat de milioanele de romani saraci din cele mai sarace judete ale Romaniei, asa-i?!
            Oricum este singura data cand va raspuns, bateti campii ca si Ponta al Dvs!
      • -1 (7 voturi)    
        esti basist? :) (Miercuri, 15 iulie 2015, 9:57)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Esti basist? Pai zi asa, fratioare… Udrea, Cocos, Videanu, G.Sandu, Pinalti, Blejnar, Bica, H.Georgescu, Boureanu, Berceanu, M.Basescu, Bercea Mondialu, Apostu…. Mai vrei ? O asemenea insiruire de caractere nici la PSD nu gasesti ! E o performanta pentru un partid de 2% :)))
  • +29 (33 voturi)    
    Cine vine dupa Ponta. (Marţi, 14 iulie 2015, 19:46)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Cred ca un cuvant greu il va avea Iliescu! Sa promovam muncitorii, mai draga! Zgonea este favorit, avand in vedere ascensiunea lui. Si mai ales IQ-ul sau!
  • 0 (18 voturi)    
    predictie (Marţi, 14 iulie 2015, 19:47)

    xanti [utilizator]

    Vine unul si mai naspa pentru PNL,Tariceanu.
    Tocmai a fost anuntat la antena 3 de catre Ponta.
    Tariceanu e perfect ca sa vad PNL cu unghia in gat ca doar ei vor demisia lui Ponta.
    • +11 (13 voturi)    
      Unde "vine" Tariceanu?! (Marţi, 14 iulie 2015, 21:45)

      PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui xanti

      La sefia PSD?! NU! La sefia guvernului PSD?! NU! Tariceanu a fos bun de "iepure" intr-o anumita conjunctura si disperatul Ponta incearca sa mai prosteasca populimea credula, reincalzind, a nu stiu cata oara, "supa" veche si inacrita a USL-ului! Sper ca bietul "Razgandeanu" sa nu "puna botul" la gogorita asta si sa nu accepte "joace" rolul omonim din piesa "Cine e fazanul?!" PSD-istii, vorba personajului: "iubesc tradarea, dar nu-i iubesc pe tradatori" si in nici un caz nu vor accepa ca un "jolly jocker liberal" sa se amestece in "paruiala tovaraseasca" ce va urma plecarii, inevitabile, a mitomanulu-plagiator inculpat! Si in cazul lui Ponta, ca si in multe alte cazuri anterioare, se verifica adevarul crud al proverbului: "Fiecare pasare pe limba ei piere!"
      • +4 (8 voturi)    
        De iepure? (Miercuri, 15 iulie 2015, 0:40)

        georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui PostolacheNicolae

        Am auzit ca a fost bun de manechin.
        • +9 (11 voturi)    
          Da, de iepure! (Miercuri, 15 iulie 2015, 2:45)

          PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui georgegeorgescu

          "Iepurele" este acel sportivm care intr-o cursa de 3000de metrii alearga primii 2000 ca "un disperat", epuizandu-i pe celalti sportivi si care "se lasa" depasit pe ultima suta de "platitorul", care pana atunci "a stat la cutie" la coada plutonului! "Iepurii" din politica au si fac "misiuni" mult mai complexe, dar sunt dispretuiti "de public" la fel ca si cei din sport!
  • +32 (40 voturi)    
    Pai... (Marţi, 14 iulie 2015, 19:50)

    dragos_k [utilizator]

    ...se pare ca primii care vin dupa VVP sunt cei de la DNA...
  • +38 (46 voturi)    
    Trei subiecte de care m-am saturat sa aud: (Marţi, 14 iulie 2015, 19:58)

    Lucky1 [utilizator]

    1. Rusia in lume;
    2. Grecia in UE;
    3. PSD in Romania

    Dar dintre cele trei subiecte numai unul cuprinde persoanele a caror fata urasc s-o mai vad pe ecranul TV sau al computerului: figurile celor din PSD. Nu le mai pot suporta figurile lor perverse, mincinosi, mahalagii, negriciosi la culoare, gusati cu falci puternice si burti pe masura falcilor si frunti "late" cat grosimeea degetului mic...

    Incet, incet, incep sa cred ca astea sunt trasaturile romanului nou, creat de "revolutia" lui Iliescu. Ma uit la Tapalaga si cred ca vine din alta tara. Cred ca nu este roman, n-are cum sa fie...
    • +24 (34 voturi)    
      Tapalaga (Marţi, 14 iulie 2015, 20:32)

      Marcel G [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Ca si expat, multi ani am ales sa ignor mass media din Romania pentru ca citeam / vedeam / auzeam doar baliverne, ma faceau sa ma simt, cu gandirea mea, mai strain de Romania decat unde am emigrat. Descoperindu-l pe dl. Tapalaga a fost ca o revelatie: "sunt si oameni in tara cu o gandire cu care ma pot identifica!"
      Similari par a fi si unii comentatori de pe hotnews.
      • -25 (29 voturi)    
        ramai acolo (Marţi, 14 iulie 2015, 20:58)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Marcel G

        Nici nu stii ce bine faci poporului asta ,ramaneti toti acolo sa nu va mai intoarceti.
        • +8 (10 voturi)    
          Am o curiozitate (Miercuri, 15 iulie 2015, 6:54)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui xanti

          Cine te-a desemnat sa vorbesti in numele poporului roman. Eu unul, roman din Romania nu, Si nici cunoscutii mei. Mai fedesenarilo, de c nu aveti curajul sa vorbiti in nume propriu si va erijati in purtatori de cuvant ai poporului, locuitorilor dintr-o regiune sau localiatte, etc.?
          • +5 (7 voturi)    
            propagandishtii p$d penalo-antiDNA (Miercuri, 15 iulie 2015, 8:05)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

            asa sunt invatati sa ia cuvantul fara sa ceara voie...ei sunt produsul MBA al scolii Iliescovici
  • +2 (12 voturi)    
    Am inteles! (Marţi, 14 iulie 2015, 20:31)

    inganduratul [utilizator]

    Dar chiar nimic despre "tradatorul" Basescu?
    • -10 (12 voturi)    
      Ai putintica rabdare stimabile!!! (Marţi, 14 iulie 2015, 21:50)

      PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui inganduratul

      Dupa ce se rezolva cazul "mitomanului plagiator" se ia la mana si cazul "marinarului matrofoxat"! Parol!
    • +2 (8 voturi)    
      Urgenta cred ca e alta (Miercuri, 15 iulie 2015, 6:58)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui inganduratul

      Basescu e mai mult istorie si nu prea mai are putre reala. Trebuie luat la "puricat" mare;le prof. dr. care este "primarele" Bucurestiului. Desi presa si in special mizeria de Antena 3 il tot promoveaza e un corupt mult mai mare ca Videanu si trebuie sa raspunda.
      • +1 (3 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 15 iulie 2015, 8:40)

        inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Draga romane anonim, de accord cu ceea ce ai scris despre copilasul de general si actualul tatuc al Bucurestiului. Interventia mea la cele scrise de Tapalaga s-a vrut o ironie la faptul ca omul nu rateaza nici un inscris sa-l mai atace pe Pirat.
        Am avut un comentariu exact in aceasta directie , scris decent, dar mai explicit. N-a trecut de cerberul site-ului si m-am multumit cu acesta.
        O sa mai comentez,ironic, la alte articole, in aceeasi maniera, poate, poate o sa inteleaga si editorialistul cat de important a fost Basescu pentru Romania.
  • +12 (16 voturi)    
    Conjuratia coruptilor fara frontiere e fericita (Marţi, 14 iulie 2015, 20:41)

    deval [utilizator]

    ca are oficial in motul statului un infractor ca si ei care acum va fi si mai motivat sa-i salveze salvandu-se pe sine ! Asteapta ca el, cu mana cozilor de topor oprea sau tariceanu sa faca o minune impachetata in drapel si pe care sa scrie "interesul national al hotilor fara frontiere "sau "democratie"care sa-i scoata pe toti de sub presiunea DNA ...Niciodata haita numita alianta nu-l va inlatura pe plagiator pentru ca este intruchiparea coruptiei, minciunii, malversationismului, tupeului ....... Au mai vazut si ca nu reactionam la absolut nimic...Asta insemnand ca ei pot face orice !
  • +6 (8 voturi)    
    Cine vine după Ponta? (Marţi, 14 iulie 2015, 21:02)

    Melkedisiec [utilizator]

    Nota de plată a guvernării și apoi potopul. Sau Romexit-ul?
  • +6 (8 voturi)    
    Dintre cei trei... (Marţi, 14 iulie 2015, 21:39)

    Barosanu#1 [anonim]

    ... cred că tovarășul Zgonea are originea cea mai sănătoasă.
  • -4 (6 voturi)    
    Catalin Ivan (Marţi, 14 iulie 2015, 22:20)

    rely [anonim]

    Catalin Ivan e cel mai bun. Iliescu il vrea pe Ionut Vulpescu. Oricine ar fi e mult mai bun decat lepadaturile PEDELISTE DIN PNL /// Gorghiu, o femeie total antipatica ///.ori /// Blaga.
    • +4 (6 voturi)    
      Auzi tovarasa? (Miercuri, 15 iulie 2015, 7:01)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui rely

      Nu au nici cei din opozitie cine stie ce figuri cinstite si carismatice dar fedesenarii, de la cel mai batran pana la cel mai tinar sunt o gasca de corupti, populisti si demagogi. Eu si cunoscutii mei si se pare ca cea mai mare parte a celor ce gandesc cu propria minte si nu au cine stie ce interese oculte s-au saturat comple si total de acesasta gasca nuita partid.
  • +8 (10 voturi)    
    Teroristii nostri! (Miercuri, 15 iulie 2015, 4:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Avem, si noi, teroristii nostri :
    Printre politicienii care ne conduc, isi fac de cap teroristi 'Made in Romania'!
    Acestia terorizeaza intregul popor, discretionar, cum le place, cum le este nivelul moral., cum le dicteaza interesele personale.
    Cei mai agresivi, care distrug fibra morala a acestei tari (atata cat a mai ramas in urma asalturilor continui pe care le-au dat acesti ticaloosi dupa '89), sunt chiar cei iesiti, ca paduchii, pe fruntea tarii.
    Unul dintre ei este Dan Voiculescu - securistul Felix, borfasul de talie XXXXL. Borfasul si-a batut joc de parlament cum i-a placut (de "senatul" Romaniei, ha, ha!). A intrat si a iesit din senat cand a vrut, in vazul si spre indignarea dar si amiratia celor 22 de milioane de oi behaitoare, a facut dus-intors, ca sa amane ceea ce nici avocatul maestru al ticalosiilor avocatesti - Mateut - nu a putut sa evite : condamnarea exemplara.
    Un balet asemanator face un alt ticalos de marca - Victor Viorel. Acest ticalos talentat la furtisaguri si minciuni (plagiator, mitoman) incearca, si el, stratagema 'dus-intors', renuntand la titlul de 'dottore' acum, intr-o incercare disperata de a scapa de acuzatia : 'furt ordinar', printr-o stratagema care sa ii permita, in viziunea lui, sa isi reia acest titlu, dupa linistirea apelor, cand va mai uita lumea.
    Astfel de ticalosi au condus si conduc inca tara; acestea sunt 'standardele' de moralitate in Romania de azi, pe care poporul inconstient le considera 'divertismente', potrivite pentru talk show-uri TV'.
    Toate partidele sunt populate de astfel de 'teroristi' care asasineaza moralitatea pe care ne-o dorim 'remanenta'.
    • +4 (6 voturi)    
      De acord. . (Miercuri, 15 iulie 2015, 8:47)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Adaug la cele postate de dvs constatarea trista ca si media a devenit si devine la fel de terorista. Banutul e ochiul dracului iar sinecurile trebuie platite intr-un fel.
  • +4 (6 voturi)    
    A inceput " Daciada "la PSDerbedei!Ja chere! (Miercuri, 15 iulie 2015, 6:27)

    Plagarus [utilizator]

    BUCUREȘTI, reprezinta 10% din electorat, ce exprima urmatoarele pareri :
    Credeti ca actualul guvern ar trebui sa demisioneze?
    DA 53 % NU 35 % Nu raspund 12 %

    Credeti ca primul ministru - Victor Ponta ar trebui sa-si dea demisia ?
    DA 58 % NU 39 % Nu raspund 3 %

    TRANSILVANIA, reprezinta 25% din electorat, ce exprima urmatoarele pareri :

    Credeti ca actualul guvern ar trebui sa demisioneze?
    DA 62 % NU 23 % Nu raspund 15 %

    Credeti ca primul ministru Victor Ponta ar trebui sa-si dea demisia ?
    DA 61 % NU 32 % Nu raspund 7 %
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai credeti o iota din sondale astea ! (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 6:22)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ati vazut ce multe firme de sondare a opiniei publice sunt , de cine sunt conduse si faptul ca unii si-au permis sa modifice rezultatele chiar cand era vorba de alegeri. Rezultatele corecte le stiu doar cei care le platesc.....Eu le-as zice institute de influentare a opiniei publice.Daca totusi ma insel, putem sa ne confruntam pe langa faptul ca multi confunda plagiatul cu copiatul (...), coruptia cu evaziunea, curajul cu tupeul, interesul national cu interesul unora ....si cu sindromul Stockholm (cand victima-si adora calaul).....
  • -1 (3 voturi)    
    OH . (Miercuri, 15 iulie 2015, 8:29)

    letsoc [anonim]

    Nu vine nimeni dupa Ponta . Ponta va sta la guvernare pana-si termina Klauss cele doua mandate . Se inteleg institutional perfect ( ei se fac ca muncesc , noi prostii ii platim ) . Cu stima , NC .
  • 0 (4 voturi)    
    DE CE, ce vor de fapt ? (Miercuri, 15 iulie 2015, 10:54)

    Olahu [anonim]

    Eu unul nu inteleg de unde si mai ales DE CE aceasta URA OARBA impotriva lui V.Ponta ? Tipul este tanar, scolit(cel mai scolit din generatia sa de politicieni), limbi straine, serios, are caracter,familist,invata foarte repede ceea ce denota un grad de inteligenta ridicat, este roman si patriot(oare aceasta sa fie cauza?). I se reproseaza un contract de asistenta juridica cu Termo Turceni pe cand era avocat. Dar asta fac toti avocatii din lume : alearga cu limba scoasa dupa contracte avantajoase de reprezentare juridica ! Este normal ! Acum insa nici nu mai este avocat !
    Suntem supusi unui bombardament bine orchestrat apartinand stiintei manipularii maselor . Si cine are interesul sa ne ia mintile astfel ? Americanii ? Dar de ce ? CE VOR DE FAPT ? Cu tipul acesta(Ponta) Romania are stabilitate. Inseamna ca nu asta se doreste ! De ce vor "ape tulburi"in Romania ?
    • +2 (4 voturi)    
      Cateva indicii... (Miercuri, 15 iulie 2015, 13:49)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Olahu

      Pai FMI-ul zice ca nu e bine ce face guvernul. Comisia Europeana zice ca nu e bine ce face guvernul. Eu zic ca nu e foarte greu de intuit ca se doreste o tara slabita, aflata pe perfuzii, cu populatia tanara apta de munca care sa munceasca in vest. Aici fiind loc cel mult de o piata de desfacere pe datorie (tip credite cu buletinul) si eventual daca e nevoie de ceva productie cu mana de lucru ieftina (aia care mai ramane dupa ce pleaca majoritatea in vest). Si mai ales tara asta nu trebuie condusa de cine vrea majoritatea populatiei ci de cine vor ei. De CCR / CSM cand se face referendum pentru demiterea presedintelui, de DNA cand vrea sa aresteze prim ministrul in functie, de SRI, cozi de topor ale unor interese externe dubioase.

      Ponta nici macar nu a avut contract cu Turceni. A avut contract cu firma lui Sova care a avut contract cu Turceni.

      Majoritatea cititorilor de pe acest site ca si ziaristii traiesc intr-o lume paralela. Si din pacate influenteaza si pe multi altii. Perversitatea situatiei e ca atunci cand ai absolut tot (cum a fost intre 2009-2012) poti prezenta realitatea cum vrei tu. Se fura in draci prin retrocedari, prin bugetele lui Udrea, prin Hidroelectrica, prin ANRMAP dar atunci cand ai toata propaganda jurnalistica, si toata justitia poti incerca sa vinzi o imagine de lupta anticoruptie (care aresteaza doar adversarii politici). Nefericirea lor a fost ca au mai existat voci impotriva, un USL, o Antena 3 ca altfel era vai de noi. Ne furau si chilotii si ne spuneau privindu-ne in ochi cat de importanta e lupta anticoruptie.