Marele razboi al generalului Oprea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2015, 13:46 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
O vorba zice ca acolo unde se termina logica incepe armata. Poate n-o fi chiar asa, dar cu siguranta acolo unde se termina logica incepe Gabriel Oprea. Cel desemnat premier interimar al Romaniei se lauda cu multe calitati ascunse si arata cateva defecte. Punctul sau slab este, de departe, vorbirea. Urmariti interviul acordat marti seara la Realitatea TV. Vorbirea inseamna pentru  Oprea un chin nesfarsit de a inghesui cu forta generalului de intendenta cateva cuvinte intr-o propozitie. Indiferent de intrebare, Oprea raspunde printr-un numar limitat de sunete.  

Cuvintele, sunetele si lozincile preferate din arsenalul lingvistic cu care generalul isi bombardeaza interlocutorul sunt: interesul national, UNPR, ne respectam cuvantul dat, suntem oameni seriosi, respect, Romania, armata, militari, disciplina, securitate nationala, geostrategie, partenerii nostri externi, camaraderie si cam atat. Cam asta a spus, in esenta, si marti seara.

Raspunsurile vin,  in general, sub forma unor enunturi simple, limitandu-se la subiect si predicat. Nu nimereste tot timpul acordul, ultima problema.  Dificultatile majore apar cand introduce subordonate. Cand complica propozitiile si trebuie sa le imbine cumva intre ele face eforturi uriase de a termina fraza. Iata un raspuns la o intrebare despre pensiile speciale votate de parlamentari: "Romanii nu au incredere in parlament si normal ca sunt suspiciosi cand apar alte drepturi unor oameni in care nu au incredere".

Nu stim ce fapte de vitejie a comis cu adevarat in teatrele de operatiuni, insa generalul  macelareste limba romana fara mila de cate ori deschide gura. Adevaratul sau razboi de eliberare se duce cu gramatica. Ea il tine prizonierul unor reguli complicate impiedicandu-l sa se exprime asa cum, poate, si-ar dori. N-o fi retorica arma preferata a militarilor, insa Oprea se lauda ca intrat printre primii la drept. Or, in aceasta disciplina, stiinta de a vorbi corect si coerent nu e chiar facultativa.

Oprea mai duce o lupta interioara dificila atunci cand vorbeste. Se citeste pe fata lui, la fiecare aparitie publica, un conflict vizibil intre nevoia de a-si privi in ochi interlocutorul si convingerea ca e mai bine sa spui o groaza de tampenii cu ochii inchisi. In rarele momente cand nu citeste discursuri, fata lui Gabriel Oprea se transforma intr-un spectacol unic. De pilda, cand spune ca este un om care se tine de cuvant, pentru a sublinia seriozitatea care il caracterizeaza, trage colturile gurii in jos pana la cota de avarie, riscand mereu o dislocare de mandibula.

In astfel de momente inaltatoare cade intr-un fel de transa cazona. Cel mult militarii o pot intelege. Nu pare intodeauna constient de sensul cuvintelor utilizate, ca intelege de pilda ce vrea sa spuna cand se defineste un "nationalist pozitiv, constructiv, de tip european". Intr-o logica politica relativ simpla, nationalistii nu prea pot fi europeni, nici viceversa.

Posibilitatile lui Gabriel Oprea par insa nelimitate. Scara lui de valori permite orice. De pilda, sa faca parte din mai toate guvernele de la Nastase incoace, sa tina concomitent si cu Ponta si cu Iohannis, totul in numele interesului national, desigur. Mai rau, sa ajunga premier interimar visand, de data asta cu ochii deschisi, ca intr-o buna zi va fi uns mare lider peste un imens partid subordonat interesului national.

Am ajunge, totusi, de rasul lumii.

PS: La cererea publicului vigilent, adaug aici inca o capodopera de exprimare, tot din emisiunea de aseara. Pacat sa se piarda. Oprea despre Ponta: "Il astept din zi in zi sa se intoarca, acum are o culpa medicala, a fost explicata foarte clar, chiar stiintific, oricui i se poate intampla acest lucru, il astept (...) Va fi public cand se va intoarce in Bucuresti".



Citeste mai multe despre   









33557 vizualizari
  • +49 (51 voturi)    
    ochii (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:01)

    fotograf [anonim]

    Clipind pe invers, omul e foarte greu de prins in poze: apare ba cu ochii inchisi, ba cu gura strimba (pina la cota de avarie, asa cum spui), ba cu fel de fel de grimase - oricum, dar nu bine. Acolo unde, de regula, trebuia sa faci 10-15 poze, noi trebuie sa facem peste 100.

    Dificultati speciale apar pe teren, la accidente si dezastre. Ministrul sta putin, dar vrea poze ("vezi, sa ma vad!"). Dezastrul e irepetabil (in general, viata e irepetabila). Accidentul nu se viziteaza de 10 ori. Ministrul apare, dar nu apare bine. Evident, fotograful e de vina.

    Si mai greu e cind vin delegatii straine: pozele trebuie facute, selectate, retusate si aprobate pina sa plece oamenii, care primesc un album, pentru istorie. De la caz la caz, asta e aproape imposibil. O data, fotograful care selectase si retusase pina la nesat, a trebuit sa duca albumul direct la aeroport, la scara avionului. Nu se facea ca inaltii oaspeti sa ramina fara amintiri!
    • +31 (35 voturi)    
      Păi Gabriel Oprea .... (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:20)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui fotograf

      La bază, ăsta, este un bodyguard. Meseria lui nu are treabă cu vorbitul.
      • -3 (15 voturi)    
        minus (Miercuri, 24 iunie 2015, 15:18)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

        Sunt de acord cu tine dar minusul a fost pentru virgula intre subiect si predicat.
        • +1 (3 voturi)    
          ...fenomenala contributzie ... (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:26)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

          ... la subiectul discutat .
          ( Atit este nivelul ) .
      • +5 (5 voturi)    
        Intendenta (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:31)

        sanlav [anonim] i-a raspuns lui _CK_

        Usor gresit

        Intendenta inseamna rufele armatei, bocanci, armament, tinute de parada, etc...

        Sunt uimit ca e nevoie de un General (nu stiu in ce grad) pt. asta...

        la cit personal militar exista acum (profesionalism versus cantitate ruseasca).
      • +3 (3 voturi)    
        oprea (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:51)

        ilidia [anonim] i-a raspuns lui _CK_

        Nici macar. Celor de la "servicii" li se mai spunea ofiteri de paie sau chiar izmanari. Cum o fi ajuns asta general !?
        • 0 (0 voturi)    
          cum? (Joi, 25 iunie 2015, 18:16)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ilidia

          Pai cum cum?

          Interesul national omule!
    • +42 (44 voturi)    
      cariera fulminanta (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:50)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui fotograf

      Asa ca demers jurnalistic vad ca nu e nimeni interesat de gaura din CV acestui mandru produs din Fundulea, Calarasi din 1993-2001.
      Din 1990 – 1993: ofiţer activ de Justiţie Militară ajunge direct in 2001: "în 2001 a fost activat drept colonel de Justiție. În decembrie 2001 a fost promovat la gradul de general maior activ de justiție militară"
      Intrun singur an a fost avansat de la capitan la colonel apoi general maior activ de justiție militară.
      De aici cariera merge in sus cu zeci de carti publicate, functii, diplome, articole si alte mentionari in presa.
      Evident ca se tace chitic de filmarea din 1996 in care Oprea apare ca paznic al "Luceafarului Huilei" si informatiile in presa sunt cvasinexistente din perioada asta.
      Cine e de fapt omul cuvintelor putine si al "interesului national"?
      • +15 (15 voturi)    
        CV incomplet (Miercuri, 24 iunie 2015, 17:01)

        alinuţa plagiatoarea [anonim] i-a raspuns lui Inuka

        Opt ani (între 1993 şi 2001) a dormit!!???
        • +3 (3 voturi)    
          alinuta, mai draga ....... (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:18)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui alinuţa plagiatoarea

          .....nu stii ca intrebarea pentru astia este "ce ati facut, in ultimii cinci ani, domnule Iliescu" ?
          Asa ca, cei opt ani de care vorbesti, "nu se pune, ca e dinainte de...." .
      • +9 (9 voturi)    
        ! (Miercuri, 24 iunie 2015, 18:08)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        O limba straina ceva? ...nici nu poate fi vorba.
    • +12 (14 voturi)    
      oprea; imagine si cuvant (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:23)

      TzaranuRoman [utilizator] i-a raspuns lui fotograf

      Asa este , foarte greu de prins intr-o pozitie favorabila lui.
      Fata lui inghetata de secunda fotografica exprima tot timpul interiorul lui, adica : zbucium, chin, efort, prefacatorie.
      Daca mai si vorbeste dezastrul e total !
      Oprea este ilustrarea perfecta a zicalei: - Te puteau banui prost, dar, ai vorbit, acum sant siguri !
  • +40 (42 voturi)    
    genial (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:02)

    Mihai [anonim]

    Fara sa fiu un mare fan al autorului, trebuie sa recunosc ca analizele nu sunt rele si cvasi-obiective. Descrierea facuta "interesului national" este extrem de concludenta iar anamneza subiectului ne explica de ce Romania este un stat falimentar si falimentat.
  • +31 (33 voturi)    
    De unde nu e... (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce poti cere de la un g'ral de intendenta? Stie sa numere - bocanci, sosete, noserve de fasole si atit/. Ca e o HAHLERA o demonstreaza faptul ca a fost complice la hotiile tuturor guvernarilor. E un nesimtit cu vise de marire, adica un mafiot tipic zilei de azi. Oricum, cu sau fara el, Romania ramine rusinea Europei. Cu el, insa, incompetenta si carierismul e la vedere.
  • +31 (33 voturi)    
    Mda (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:15)

    HP [utilizator]

    Asa e, Dane, dar pana una alta - vezi ce faci cu editorii si redactorii HotNews - ca unii dintre ei sunt praf si pulbere la capitolul asta.

    Nu mai departe de acum jumatate de ora - troneaza mare pe prima pagina titlul "Cine sunt senatori care vor evalua democratia in Romania".

    Serios ?
    • +12 (12 voturi)    
      Corect (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:26)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Asta e o chestie pe care o semnalez de vreo 2 ani, dacă nu mai mult. Majoritatea comentariilor n-au apărut niciodată. Mă mir (dar mă şi bucur) că al tău a trecut de "cenzură".
      • +1 (1 vot)    
        Așa este! (Joi, 25 iunie 2015, 16:59)

        leul in iarna [anonim] i-a raspuns lui war4peace

        Dar au corectat. Cel puțin așa mi s-a întâmplat mie de câte ori am sesizat o eroare.
        • +3 (3 voturi)    
          Poate (Joi, 25 iunie 2015, 17:09)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui leul in iarna

          Nu zic nu, dar mie nu mi se pare normal ca la fiecare a doua ştire să găsesc 3-4 enormităţi. Să semnalez greşeli de 15 ori pe zi e part-time job. Poate ar trebui să fim plătiţi? :)
          • +1 (1 vot)    
            Ar fi minunat să fim plătiți, (Vineri, 26 iunie 2015, 15:38)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

            dar eu aș zice că măcar un mulțumesc discret s-ar putea transmite din când în când. Oricum vă dau dreptate, nici mie nu mi se pare normal să corectez greșeli de gramatica și ortografia limbii române într-o publicație care posedă un oarecare ștaif. Dupa cum nu mi se pare normală scrierea fără diacritice care produce uneori efecte de un comic absolut.
            Am sesizat de-a lungul timpului această problemă fără nici un rezultat.
  • +29 (31 voturi)    
    oprea (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:17)

    liliana enache [anonim]

    Draga Dan Tapalaga,
    Tu nu ai cum sa accepti un astfel de personaj pentru ca nu ai fost contemporan cu acesti politruci comunisti..........Daca acestia provin din armata ,lucrurile stau si mai rau . Generalul Oprea este mumificat intr-un comportament tipic al unui obedient militar dornic sa avanseze in grad, care isi recita singura poezie ce poate fi considerata bagajul lui de cultura, educatie si comunicare, poezie care il apara de toate relele, si il scapa de toate raspunderile.( interes national, Europa, securitate nationala si tot ce mai enumerai in articol..)
    Inca un personaj demn de a fi studiat de psihologi , in lunga lista care incepe cu Natimeir, trece pe la VC Tudor si nu se incheie din pacate cu mitomanul Ponta.......
  • +17 (19 voturi)    
    as avea de adaugat (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:19)

    victor L [utilizator]

    doo aspecte:

    - ati omis o declaratie soc: "„Premierul interimar Gabriel Oprea a declarat că îl aşteaptă zilnic pe premierul Victor Ponta să se întoarcă la serviciu, arătând că acesta are acum „o culpă medicală” care a fost explicată ştiinţific.” (Mediafax.)
    - apoi, puteati aminti ca una sau doo stele i le-a dat vinzatorul Justitiei.
  • +12 (14 voturi)    
    de nota 10 (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:32)

    CRMS [utilizator]

    Acest pamflet !
    • +23 (27 voturi)    
      din nefericire, (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      nu e pamflet.
      e cruda realitate a celui mai cel guvern din istoria Romaniei.
    • +13 (17 voturi)    
      din pacate nu-i pamflet... (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:52)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui CRMS

      ...
  • +21 (23 voturi)    
    mos teaca facut la apelu' ...., pe intuneric (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:37)

    mnicku [anonim]

    sa nu-l vada nimeni ce viteaz e.

    -interesul national in viziunea lui e ca toata gasca de derbedei strinsi cu grija si truda in jurul lui sa prospere prin orice mijloace, ciordeala e loc de cinste
    - negociere politica - adica santaj pe la spate, daca nu-mi dai bag interesu' national in fata
    - fapte de vitejie - a fost surprins calcind pe sapun in baie si ca atare a fost decorat pt minunata cazatura

    "suntem oameni seriosi," ....... ce dragostea mea

    indivizi de teapa jen oprea, mincinosu. kkrau, nicolicea,,,,,,,........... lista e lunga, imi genereaza o scirba continentala
  • +13 (15 voturi)    
    Eh... (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:56)

    Paulista [anonim]

    Trebuia sa aiba si Vanghelie un urmas de soi...
  • +25 (27 voturi)    
    Si totusi! (Miercuri, 24 iunie 2015, 15:01)

    Razvan [anonim]

    Si totusi, dl Oprea nu reprezinta Armata Romana. Dansul este un general fara armata si un inexistent in frontul ostasilor care servesc tara. Dansul este un produs sintetic si omogen de prostie si aroganta - nespecifica Armatei. La fel ca si generalul Ontanu, a aparut de nicaieri sa ne demonstreze ca si daca esti prost, poti face cariera.
    Pe de alta parte, tendinta de generalizare creaza oarecare frustrare.
    Va asigur ca Armata Romana are oameni de valoare care, in fara faptului ca isi fac datoria fata de Patrie, au si o retorica de caliatate.
    Altfel, chiar nu stiu ce rau am facut pe lumea asta sa fim condusi de asemenea nulitati. Amin!
    • +11 (13 voturi)    
      Oprea si Ontanu (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:43)

      TzaranuRoman [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      Oprea si Ontanu
      Turcu si pistolu
      Amandoi sant la fel de agramati, reddusi in gandire si vocabular si amandoi s-ar vrea mari oameni de arme.
      Doi caraghiosi, doua caricaturi, pretioase si ridicole !
      • +2 (2 voturi)    
        Mos Teaca (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:56)

        ilidia [anonim] i-a raspuns lui TzaranuRoman

        E intruchiparea lui Mos Teaca. Dar acela n-a putut ajunge decat capitan, iar asta ditamai general!?
    • +1 (1 vot)    
      ...pai... (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:22)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      ... unde ai pus stampila !
  • +12 (14 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 24 iunie 2015, 15:26)

    Sorin Manea [anonim]

    Excelent text!

    Observatiile sunt corecte, starea culturala a subiectului e infatisata limpede.

    Felicitari!
  • +10 (12 voturi)    
    de rasul lumii (Miercuri, 24 iunie 2015, 15:35)

    koalla [utilizator]

    valeu, am ras citind. bun bun
  • +11 (13 voturi)    
    omu făptuiește nű vorbește.. (Miercuri, 24 iunie 2015, 15:37)

    timp tamp [utilizator]

    omu' făptuiește nu vorbește... ai cam multe pretenții de la unul care a trecut de la număratul izmenelor la șefia guvernului
  • +10 (12 voturi)    
    "am ajunge"... (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:01)

    lili [anonim]

    Nu cumva am ajuns deja ?!!
    Ma uit la emisiunea Starea natiei a lui Dragos Patraru de pe TVR1 si cele mai tari momente sunt acelea in care Dragos Patraru vorbeste despre aparitiile si spusele lui Gabita Oprea!
    Merita vazuta emisiunea, macar si pentru acele momente desi nici celelalte nu-s deloc altfel!
    Gabriel Oprea este sinteza oportunismului si a imposturii ce caracterizeaza majoritatea celor care sunt azi in politica romaneasca!!!
    Uitati-va la ei, cati sunt in stare sa vorbeasca corect in limba romana, cati au facut ceva inainte sa intre in politica, cati au facut ceva pentru cei care i-au ales dupa ce-au intrat, cati pot merge in fata Parlamentului European sa SPUNA ceva, cati ar intra intr-un sondaj referitor la INCREDEREA romanilor si ar depasi 20%...???!!!
    O adunatura de penali, incompetenti si ipocriti rar de adunat decat in politica romaneasca!!!
    A-propos de scara de valori a lui Gabriel Oprea, aveti impresia ca a lui Ponta e mai "valoroasa"?!
    Sau a oricarui alt politician roman aflat zi in functii inalte in stat, gen Valeriu Zgonea de exemplu...
  • +2 (4 voturi)    
    Ce tare! (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:09)

    mcv [utilizator]

    Bine mi-a prins sa citesc!
  • -3 (7 voturi)    
    Articol... (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:30)

    Stefan [anonim]

    Vad Dan Tapalaga, vad Gabriel Oprea, ma gandesc, ok, un articol bine argumentat, analitic, si asa mai departe, ia sa citim.

    Din pacate am fost dezamagit profund. O analiza gramatica, fizionomica si aprecieri asupra persoanei.

    Analiza politica cred ca implica altceva... sau eu as dori sa citesc altceva.

    P.S. Nu contest ca omul e certat cu gramatica.
  • +6 (8 voturi)    
    Ponta are o „culpa medicala”? (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:32)

    marki [utilizator]

    Și dacă are? N-ar fi bine să-l contrazicem. O fi știind generalul ceva ce noi n-am aflat încă... :) :)
    Cât despre „arsenalul lingvistic” al domnului Oprea, nimic nu-i de mirare sub soare. Cei mai mulți dintre aleșii nostri nu știu să citească și să memoreze decât... cifre, cifre, cifre. Cu cât mai multe zerouri, dacă se poate. Lor le trebuie mâini, încă două-trei în plus, și nu rafturi de bibliotecă...
  • +5 (7 voturi)    
    Am râs ca prostu', poate unde... (Miercuri, 24 iunie 2015, 16:43)

    Ion B [utilizator]

    mi'am folosit la maximum imaginația "ascultandu'l" pe domnul general.
    Nu l'am vazut vorbind niciodată, am sa încerc să caut interviul respectiv, sa văd ca de bine creează imaginea, textul domnul Tapalaga.
  • +5 (7 voturi)    
    Incredibil unde a ajuns acest agramat (Miercuri, 24 iunie 2015, 17:02)

    Comentatorul-x [utilizator]

    L-am vazut odata la depunerea juramantului, vai de mama lui, abia leaga doua silabe. Ar fi interesant de vazut foaia matricola, sunt tare curios ce note avea in scoala acest domn. Pariez ca a fost un mediocru.
  • -4 (6 voturi)    
    Mda...dar (Miercuri, 24 iunie 2015, 17:12)

    Igsu [anonim]

    Dl. Oprea este cel mai bun ministru de interne pe care l-a avut Romania in ultimii 20 de ani.
  • +3 (5 voturi)    
    Sacul si peticul (Miercuri, 24 iunie 2015, 18:09)

    Radu [anonim]

    Parafazand afirmatia lui Base din campania electorala din 2004: "cu ce a gresit tara asta sa aleaga intre doi comunisti", am putea spune: "cu ce a gresit tara asta sa se aleaga cu Ponta si Oprea"
  • +4 (6 voturi)    
    Oprea prim-ministru (Miercuri, 24 iunie 2015, 18:15)

    horian [anonim]

    In general se stie ca limbajul corpului spune mai mutl decat cuvintele. Omul acesta nu numai ca nu vorbeste corect dar se observa ca una zice si alta crede...se chinuie sa (se) creada pe el. Mie imi aminteste putin de domnul Geoana care la fel nu creadea nici el unele lucruri pe care le zicea.
  • -1 (1 vot)    
    iata omul nou (Miercuri, 24 iunie 2015, 23:38)

    compozitia chimica a lui Oprea [anonim]

    Oprea = 30% Becali + 12% Basescu + 33% Vadim + 8% Ionut Lutu + 4% Gica Hagi + 3% Hrebenciuc + 10% Nicolae Ceausescu
    Greu de gasit un prostovan mai mare...
  • +2 (4 voturi)    
    Exceptionala caracterizare (Joi, 25 iunie 2015, 2:02)

    n.dumiritu [utilizator]

    L-am urmarit si eu o data 10 minute. Intra in repetitie destul de repede. Cind a zis "sintem seriosi" si a lasat colturile gurii in jos, ii si vedeam pe el si pe Nicolicea umbind solemni, constipati si ofuscati printre ceilalti, sarlatani si pamblicari. Hai sa zicem ca nu elocinta e punctul lui tare. Dar smecheria cu "interesul national" la cine tine? Ce vrea cu asta? Sa aiba loc permanent in loja oficiala? Dogaru cu sindicatul lui vroia ceva asemanator (cite 2 sindicalisti in fiecare institutie, de veghe la linistea societatii).
  • 0 (0 voturi)    
    sindrom tourette (Joi, 25 iunie 2015, 8:38)

    carmen [anonim]

    Niciodata nu ai avut atat umor. Dle Tapalaga se pare totusi ca exista cineva din politica care te amuza, care nu te enerveaza la culme. Bravo, ai fost cumva in concediu?
  • +1 (1 vot)    
    Mi-e greu sa va inteleg, d-le Tapalaga ! (Joi, 25 iunie 2015, 10:04)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Dvs, ca si d-l Cristoiu, nu intelegeti ca Romania nu a depasit inca stadiul "raului cel mai mic". Avem alternativa? Spuneti-o, ca sa o stim si noi.
  • +1 (1 vot)    
    BUN LA RAZBOI (Joi, 25 iunie 2015, 11:30)

    NICOLAS [anonim]

    tipul e om de actiune,nu el a inventat teoria chibritului. faceti si dregeti ca altfel va ia mama dra-cului.Asta trebuie sa fie discursul de capatai al unui sef adevarat ca doar nu e vorbaret pocait care sa convinga locatari in scara blocului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pandele (Joi, 25 iunie 2015, 13:40)

    andrei [anonim]

    Puneti-l alaturi pe primarul de Voluntari, Florentin Costel Pandele Vranceanu Firea. Si veti avea un cuplu perfect. Si veti afla ca daca pica unul, pica si al doilea. Pe pricipiul: ori amandoi ori niciunul.
    • 0 (0 voturi)    
      N-as crede! (Joi, 25 iunie 2015, 18:13)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Pandele scrie poezii...care poezii au fermecat-o pe doamna Firea...care doamna Firea este o persoana docta...ca doar poarta cuvintele guvernului catre urechile electoratului...
  • 0 (0 voturi)    
    domnule si totusi... (Joi, 25 iunie 2015, 18:29)

    ..13 [utilizator]

    Doua lucruri inca nu s-au spus despre Generalu'

    1. afacerea aia venita din R. Moldova numita "La Placinte" care a crescut in 1-2 luni cat altii in 7 ani are niste locatii interesante... Unele au fost sedii de UNPR...

    PP ca exista maruntis sovietic/rusesc spalat prin "La Placinte" cred ca acesta a intrat si in circuitul UNPR - se pot verifica actele pentru a infirma sau confirma, dar mie de la distanta imi miroase a spalare de bani ruseasca

    2. Ref. relatia Ponta - Oprea lucrurile sunt extrem de clare - nu a existat un sector mai bogat si cu reclame mai mari si mai dese decat sector 2 - Ontanu - UNPR - pentru Ponta...

    Baietii astia Oprea & Ponta merg unul dupa altul si cred ca si la racoare se vor conduce caci interesul national o cere...

    Este trist ca RO este o varza asa de mare.