Gena Ponta. O posibila explicatie neurosociala a comportamentului premierului Romaniei

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2015, 8:06 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
​În plin tsunami anti-corupţie, în România există demnitari care nu se tem să primească în continuare şpăgi de zeci de mii de euro, ziua în amiaza mare. Doar în ultimele săptămâni, un funcţionar şi un consilier din Primăria lui Sorin Oprescu şi un procuror de la Parchetul Bucureşti au fost prinşi de DNA cu mita între dinţi, chiar în timpul actului.

Oare ce-i face pe aceşti oameni să nu se oprească? E lăcomia atât de puternică încât le şterge orice urmă de precauţie? Sau au o genă aparte, una care nouă, oamenilor obişnuiţi, ne lipseşte?


M-au fascinat întotdeauna consecvenţa şi lejeritatea cu care minte premierul României, Victor Ponta. Omul e un fenomen. Ultimele ţinte au fost jurnaliştii străini, căci pe români deja i-a epuizat: britanicii de la The Guardian, cărora Victor Ponta le-a spus că el nu susţine iniţiativele parlamentare de schimbare a codului penal, iniţiative propuse chiar de partidul pe care tot el îl conduce; şi francezii de la L'Express, cărora Victor Ponta le-a explicat că în guvernul său nu au existat miniştri acuzaţi de acte de corupţie făptuite în timpul mandatului.

Sunt minciuni grosiere, uşor de demontat (a făcut-o Liviu Iolu, în doar 500 de cuvinte, aici), şi cu toate astea premierul României le-a emis fără nicio frică. Nu în privat, acolo unde ar fi putut scăpa neprins, ci în două dintre cele mai citite publicaţii europene.

Există o teorie neurosocială bine documentată care susţine că hormonul numit oxitocină inhibă senzaţia de frică socială. Şi chiar studii minuţios efectuate care arată că acţiunea excesivă a acestei molecule în organism stimulează şi facilitează minciuna atunci când aceasta serveşte intereselor grupului din care face parte mincinosul. Chiar dacă acea minciună produce rău persoanelor aflate în afara grupului.  

Să deţină Victor Ponta o variantă aparte a genei care creşte receptivitatea organismului la oxitocină? Nu putem şti şi nu vom şti asta niciodată dar dacă, în viitor, o astfel de variantă va fi descoperită, ea ar putea fi numită gena Ponta.

Însă dincolo de particularităţile fiziologice ale lui Victor Ponta, sigur este că toate minciunile premierului României sunt banalizate chiar de grupul în folosul căruia Victor Ponta minte. În realitate, Ponta nu este exponentul cel mai important al tupeului amoral şi al fraudei intelectuale, ci doar o fantoşă aflată, temporar, în fruntea unui grup unit chiar de aceste atribute.

Principala preocupare a acestui grup astăzi, în România, este să banalizeze defectele comportamentele determinate de gena Ponta. Atunci când furi din banul public de nenumărate ori, atunci când minciuna devine o normalitate şi tupeul o virtute, atunci toate aceste comportamente devin banale, fapte pentru care nimeni nu trebuie să se ruşineze. Ponta minte tot mai gros şi pentru că experienţa l-a învăţat că repercusiunile acestor minciuni sunt nesemnificative.

Ce contează că şi-a plagiat doctoratul?

Ce contează că a promis cel mai cinstit guvern din istorie şi a sfârşit, în trei ani, prin a ne da guvernul cu cei mai mulţi miniştri acuzaţi de corupţie din istorie?

Ce contează că a pierdut categoric alegerile prezidenţiale în urmă cu doar jumătate de an, iar acum îşi motivează legitimitatea în fruntea guvernului prin alegerile parlamentare din urmă cu trei ani?

Ce contează că nu a construit autostrăzi şi nici spitale noi, deşi le-a promis pe toate?

Oricât de mult, de gros, de abracadabrant ar minţi, Victor Ponta rămâne de neclintit în fruntea guvernului României.

Poate că Victor Ponta este susţinut la putere de anumite instituţii mai mult sau mai puţin secrete. Dar principalul stâlp al puterii sale este mult mai vizibil şi mai numeros.

Sunt toţi acei oameni în al căror ADN se găseşte gena Ponta. Toţi acei oameni care mint şi fură fără frică atunci când aceasta serveşte intereselor grupului din care fac parte.

Îi cunoaşteţi: mulţi dintre ei sunt parlamentarii voştri, primarii voştri, directorii voştri. De altfel, gena Ponta nu este o raritate în specia umană, fiind destul de frecventă şi la alte popoare. Dar în timp ce anumite societăţi o identifică ca anormală, imorală şi o tratează ca atare, în societăţi ca a noastră asta nu se întâmplă. Încă.

Însă esenţial în această perioadă, în care spaţiul public românesc este asaltat de deţinătorii genei Ponta, este să nu uităm că cei normali suntem noi, nu ei.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
22488 vizualizari
  • +26 (32 voturi)    
    Evolutie! (Marţi, 16 iunie 2015, 8:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    :Poporul spunea despre unii care aveau o suferinta medicala nedefinita clar : 'e cu glanda'.
    Acum, poporul s-a mai dezvoltat, stie mai multe, si zice : 'e cu gena'.
    • -31 (37 voturi)    
      Vai de capul nostru (Marţi, 16 iunie 2015, 10:16)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Unde am ajuns, sa punem diagnostice in presa (facepalm)
      • +22 (24 voturi)    
        Poate de al tau cap, (Marţi, 16 iunie 2015, 10:56)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        doar vai.Are nevoie de nu doar de un diagnostic,ci de mai multe.Si toate infricosatoare.Am o intrebare,cum te rabzi,cum te simti cand butonezi toate ineptiile astea.Sunt convins ca esti constient ca nu spui adevarul,ca tot ce spui este fals .Totusi,de ce o faci?Ce te determina pe tine impreuna cu ceilalti sa negati tot ce este EVIDENT SI VIZIBIL CU OCHIUL LIBER.Pana unde merge abjectul in ceea ce va priveste?
      • +11 (17 voturi)    
        da (Marţi, 16 iunie 2015, 11:56)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        tu esti usor de diagnosticat, ma, orice amator te citeste imediat. Si nici sanse de vindecare nu ai.
        Asta e,n-ai ce sa faci.
      • +17 (19 voturi)    
        păi dacă fuge (Marţi, 16 iunie 2015, 12:41)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Nu vezi că plăgiuță fuge de medicii din România, îi este frică să nu transpire către presă diagnosticul de psihopat.
        • +2 (4 voturi)    
          Se teme de Dr Ciomu (Marţi, 16 iunie 2015, 15:27)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

          Ala care niveleaza omul. Nu prea are ce nivela la phonta...nici de scurta....dar phonta stie el ceva.
  • +34 (38 voturi)    
    al saselea nesimt.... (Marţi, 16 iunie 2015, 8:22)

    dadan [utilizator]

    nesimtirea cronica este stimulata de iluzia puterii si expansiunea orgoliului.... cum spunea diavolul (Al Pacino) in avocatul diavolului : Vanity, Definitely my favourite Sin.
  • -14 (28 voturi)    
    Aha... (Marţi, 16 iunie 2015, 8:39)

    Kata [anonim]

    Asadar cei 7,4 milioane de ...bip... au primit inca un criteriu de departajare. Sunt ingrijorat de numarul lor si de alte criterii care pot sa mai apara....
    • +8 (14 voturi)    
      Este eroarea făcută și de naziști (Marţi, 16 iunie 2015, 9:45)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Kata

      și de comuniști. Vede numai efectele negative induse de hoți și mincinoși. Ar fi interesant un articol despre cum influențează pozitiv societatea faptul că avem un PM hoț și mincinos.
      • +8 (10 voturi)    
        Am fost putin contrariat (Marţi, 16 iunie 2015, 11:04)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        ... pana mi-am dat seama ca esti ironic. Alternativa ar fi prea de tot.
    • +17 (19 voturi)    
      Cine? (Marţi, 16 iunie 2015, 10:42)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Kata

      A primit Ponta 7 milioane de voturi vreodata?
      • +5 (9 voturi)    
        Nu (Marţi, 16 iunie 2015, 14:58)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Au primit cei din jurul lui, cei ca el.

        Stii tu, aia care chiar ies la vot pentru interesul personal (pensii, salarii de la stat, etc.).

        Noi, astialalti, stam la caldurica in ziua votului, pentru ca "toti sunt la fel", iar apoi iesim cate o suta in strada sa comentam, tardiv.
    • +4 (6 voturi)    
      Erata... (Marţi, 16 iunie 2015, 11:44)

      Kata [anonim] i-a raspuns lui Kata

      Daca inlocuim in enuntul de mai sus "bip" cu "idioti" poate sensul devine mai explicit. E trist ca eu, fiind un basist inrait, dotat cu sapca de marinar plus ochelarii de rigoare, sa iau minusuri de la personaje care nu au simtul "umorului".
  • +7 (15 voturi)    
    Vesnic dator lui Base (Marţi, 16 iunie 2015, 8:42)

    Om bun [utilizator]

    Si cand te gandesti ca smecherasul asta ii datoreaza TOTUL lui Base; si celor care nu ies din televizor toata ziua.

    P.S. L-am alintat pe micul Titulescu deoarece mi-i asa de drag Mickey Mouse...
    • +15 (17 voturi)    
      Nu-i datoreaza nimic (Marţi, 16 iunie 2015, 12:17)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

      lui Basescu, pe care legile facute de-a lungul timpului de tatucii politici ai mitomanuli Prim, l-au constrins sa-l numeasca. Sa ne amintim cum voia uslamul sa scoata in strada toti asistatii social, daca Basescu nu l-ar fi numit pe ponta. Amintiti-va ce s-a intimplat cind n-a vrut sa-l numeasca pe Klaus si cind a spus ca doctorul Moarte, aka Arafat, e un excroc. Dupa ce va reamintiti spuneti ca-i "datoreaza". Daca va mai vine.

      Nu exista o gena ponta. Asta e caracterul tuturor comunistilor si al urmasilor lor. Batrinii isi aleg mereu pupilii ideologici dupa caractere de nimic, precum cel al lui ponta. L-au mirosit, bunicul Ilici si taticul N0049, ca e labil, santajabil, mitoman si hot si au stiut ca e de-al lor. L-au maritat dupa aia, tot in partid si acum fac ce vor din el, caci le seamana. Poarta gena comuna a partidului originar, partidul muncitoresc roman, orice nume ar fi luat de-a lungul timpului.
      • +1 (1 vot)    
        Caracterul omului conteaza! (Miercuri, 17 iunie 2015, 13:39)

        Om bun [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

        Nu mai e vorba demult de P.C.R. si de tot ce asociati dv. cu acesta. Este vorba de caracterul acestui individ crescut in "capitalismul nostru romanesc", pe care, cei amintiti de mine mai sus, l-au ignorat si, ca atare, l-au votat.
        Asemenea lui Ceausescu, si Base a patit-o, starnind antipatia celor mai multi si asta l-a costat.
        Dar atunci cand tara a fost in criza, pesedistii ce solutii economice au avut? De fapt, ei voiau doar puterea. Si iata acum ce fac cu ea.
        Dupa 3 ani de guvernare ponta, care se dovedeste a fi cel mai mare rau, Base sau ponta?
    • 0 (4 voturi)    
      și tu omule bun... (Marţi, 16 iunie 2015, 12:38)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

      faci sex cu lozinci anti Băsescu, voi comuniștilor sunteți niște impotenți
  • +20 (24 voturi)    
    e un putoi si un las (Marţi, 16 iunie 2015, 9:07)

    Catalin_N [utilizator]

    care de frica sa nu raspunda pt tampeniile care le face se ascunde dupa minciuni cat mai mari
  • +24 (28 voturi)    
    Gena si-a facut loc pana la varf (Marţi, 16 iunie 2015, 9:07)

    MPopa [utilizator]

    Un articol care m-a incantat si care va ramane valabil inclusiv atunci cand dl. Ponta va fi istorie si altii asemenea lui vor incerca sa ajunga in varful scarii politice.
    De retinut e faptul ca Ponta nu e tolerat din intamplare, ci pentru ca multi oameni din tara asta se regasesc in comportamentul lui. Poate il si invidiaza.
    • +10 (12 voturi)    
      „Atunci cand dl. Ponta va fi istorie”... (Marţi, 16 iunie 2015, 10:28)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      va trăi și va muri cu această etichetă atârnată de gât. Ce dacă-i de tinichea? Ce dacă-i oferă o „celebritate” tristă? Va fi mândru de ea. Ca toți nefericiții pe care prea multă putere îi îmbolnăvește...
  • +23 (27 voturi)    
    gena ponta (Marţi, 16 iunie 2015, 9:10)

    cristian [anonim]

    ca toti tiranii autisti, ponta inoata intr-o mlastina pe care si-a construit-o singur si cum nu poate sa iasa la mal nu poate decat sa sape fundul tot mai adanc. la nivel psihic cred ca nici el nu mai stie ce a zis, ca a zis sau sa creada ce a zis dar ca orice patologic spera ca cineva de afara il va salva de sine insusi.
  • +13 (17 voturi)    
    totusi, (Marţi, 16 iunie 2015, 9:34)

    Cezy [utilizator]

    la chestia cu inhibarea fricii as avea doua amendamente: episodul cu emisarul american si genunchiul dus in Turcia!
  • +10 (12 voturi)    
    il domina... (Marţi, 16 iunie 2015, 9:47)

    astronaut [utilizator]

    frica de propriul partid , le-a promis ''TOTUL'' si nu prea a reusit , e treaba cu (sarpele-n san ), frica stresul provoaca devieri de comportament ! singurul remediu
    este judecata si restabilirea adevarului !
  • +15 (17 voturi)    
    Gena? Nu. (Marţi, 16 iunie 2015, 9:50)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    E vorba de o combinatie de factori, in patologia lui Ponta si a celorlalti ca el:

    -aroganta si dispretul extrem fata de populatie, inoculate lui Ponta de Iliescu si Nastase, perceptia ca poporul e alcatuit din vite
    -lacomia
    -dorinta de putere, de control total al statului asupra fiecarui aspect al vietii in Romania
    -tendintele naturale ale tanarului Ceausescu, acelea de a fi o sluga a celor mai puternici ca el si de a face orice pentru ei, fiindca fara ei, Ponta nu mai are nicio valoare.
    • +8 (10 voturi)    
      să mai adăugăm (Marţi, 16 iunie 2015, 12:49)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      mitomania, mârlănia, josnicia, ura, disprețul, incompetența, hoția patologică...
  • +16 (18 voturi)    
    ”NESFÎRȘITA INVENTIVITATE A TIPULUI INFECT” (Marţi, 16 iunie 2015, 10:20)

    pointless man [utilizator]

    de Marin Preda (în culegerea de eseuri ”Imposibila întoarcere”). Adică acel coleg de joacă insidios și nesuferit care cînd a dat de greu și toți credeau că nu mai poate evita caftela corectoare, a scăpat trăgînd o...

    Comunismul i-a scurtat viața lui Marin Preda (și aproape tuturor românilor de caracter) promovînd în draci ”indivizi infecți” - Ponta e doar un caz particular.
  • +14 (16 voturi)    
    Jena Ponta (Marţi, 16 iunie 2015, 10:40)

    alter_ego2013 [utilizator]

    As zice mai degraba Jena Ponta... Mi se pare extrem de jenant ca acest individ e in fruntea Romaniei de mai bine de 3 ani. Jignitor pentru milioane de romani onesti. Inca mai cred ca exista o majoritate (tot mai fragila) de oameni onesti si cu bun simt intr-o tara condusa doar de ticalosi si impostori.
  • +6 (10 voturi)    
    Traiasca Victor Ponta (Marţi, 16 iunie 2015, 11:07)

    Emil Proscan [anonim]

    Ce tot aveti cu Victor Ponta ? E cel mai bun prim ministru si cel mai bun sef de partid . Eu numai pentru el m-am inscris in PSD .
  • +13 (15 voturi)    
    romanii care-l voteaza pe Ponta (Marţi, 16 iunie 2015, 11:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Exista romani care il vor vota in continuare pe Ponta pentru ca: fie nu vor sa recunoasca ca au gresit, deci vor continua sa greseasca, fie traiesc in lumea imaginara creata de Antena 3 si restul de televiziuni ce spala creiere. Informatiile pe care le citim prin presa scrisa apar rareori la televizor sau sunt atat de manipulate incat albul nu mai este alb, iar negrul devine orbitor de alb.
    Recent imi spunea o asemenea persoana sa nu vorbesc de rau Romania pe acolo pe unde merg...
  • +2 (4 voturi)    
    apetit pentru risc (Marţi, 16 iunie 2015, 11:32)

    Vlad [anonim]

    Au apetitul pentru risc mai crescut pe de o parte, pe de alta nu au constiina ca fac ceva gresit.

    Intr-un fel tine si de un anume grad de autonomie si capacitate decizionala. A fi pur si simplu un individ absolut conform denota niste carente severe si o incapacitate de a fi asertiv. Genul de oameni care nu pot judeca cu capul propriu vor fi cei care aplica legea si regulile orbeste fara a sesiza nuantele, exceptiile si a-si asuma abaterile in lumina conditiilor oferite de fiecare situatie in parte.

    Cei care nu vad la ce sunt bune niste reguli, in extremis sunt similari cu cei care, in extremis respecta regulile cu maxima pedanterie. Ambele tipologii coabiteaza greu cu semenii.

    Oricum prima tipologie e intalnita foarte des in politicieni, care aflati in pozitii decizionale, reusesc sa creeze cadrul legal care sa-i exonereze de orice obligatii si indatoriri firesti pe care le impune pozitia pe care o au. Cam cum se intampla in momentul de fata in Guvern cand se pregateste reforma justitiei in asa fel incat cei care si-au creat avantaje nemeritate sa scape fara a fi trasi la raspundere.
  • +7 (9 voturi)    
    Simplu (Marţi, 16 iunie 2015, 11:35)

    ovidiu [anonim]

    De ce inca mai fura? De ce nu se sperie de DNA? Pentru ca inca e profitabil sa fii corupt si sa corupi. Infractiunea economica, coruptia, nu e nimic altceva decat o activitate economica, avand costuri si profit. Costul e pedeapsa. Profitul e obiectul infractiunii. Este evident ca pedepsele (costurile) nu sunt corect proportionate la prejudiciul creat (profitul) obtinut. Pentru 5 ani de puscarie, si eu as fura/delapida/spala/evaziona/primi mita/etc 3 milioane de euro de as avea de unde. Ce e asa greu de inteles? Posibilitatea de a fi prins e luata in calcul inca de la inceput de acesti paraziti si accepta acest risc drept unul suportabil, deoarece pedepsele nu ii descurajeaza. Numai sa fie prinsi nu e suficent. Rusine nu au. Pedepsele cu adevarat drastice ar putea sa ii descurajeze si nu doar prinderea lor.
  • +9 (11 voturi)    
    te înșeli domnule (Marţi, 16 iunie 2015, 12:34)

    timp tamp [utilizator]

    1. Gena Ponta nu există, există însă gena bolșevică care o întâlnim la o largă categorie de oameni.
    2. Spăgile luate de amicii lui ponta nu sunt de ordinul zecilor de mii de euro ci de ordinul zecilor de mii de hectare sau de ordinul zecilor de milioane euro
  • +3 (5 voturi)    
    excelent (Marţi, 16 iunie 2015, 13:58)

    gigi [anonim]

    excelent articol
  • -5 (7 voturi)    
    Invidia (Marţi, 16 iunie 2015, 14:50)

    neacsu [anonim]

    Multa invidie este in noi,vindecarea nu se intrevede.ZToti spunem sa respectam legea dar nimeni nu o respecta.Alegem pentru 4 ani,dupa care cei care sunt pe margine s-au si mai rau,au pirdut la alegeri,incep un adevarat razboi cu tot arsenalul,sa-l dam jos dupa un an,s-au doi,sa nu stea patru ani cum e la lege,ca nu vrea el s-au ei.Se foloseste politica cainelui batran,el nu mai poate dar nu-l lasa nici pe cel tanar sa faca ceva.Si uite asa toate la noi se fac cu viteza melcului,pentru ca doar spunem sa respectam legea dar tot noi nu o respectam.Daca facem azi o lege,o aproba parlamentul,de poimaine,opozitia care o fi ea,incepe sa critice,s-au sa-i aduca modificari.Si uite asa traim in propria noastra mocirla,si ce este rau ca condamnam la saracie pe cei multi,si neputinciosi.
    • +2 (4 voturi)    
      Dilemă: „sau... s-au”? (Marţi, 16 iunie 2015, 15:37)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui neacsu

      „Cei care sunt pe margine SAU, și mai rău, au pierdut la alegeri încep un adevărat război (...) să-l dăm jos dupa un an SAU doi. ”
      De ce oare, domnule Neacșu? Să vă răspund eu?Pentru că ăia de au fost aleși S-AU pus imediat pe furat! Ce să facem? Să-i așteptăm patru ani să fure tot SAU să-i pedepsim?
      „Îi condamnăm la sărăcie pe cei mulți si neputinciosi” doar dacă stăm cu mâinile în sân, uitându-ne tâmp la drobul de sare, domnule Neacșu!
      p.s. Atenție la „sau/s-au”! (Nu mi-o luați în nume de rău...)
    • +5 (5 voturi)    
      s-au (Marţi, 16 iunie 2015, 15:52)

      un_guru [anonim] i-a raspuns lui neacsu

      Doar atat. Restul e gargara.
  • +3 (5 voturi)    
    De ce minte Ponta? (Marţi, 16 iunie 2015, 15:35)

    ciriano [anonim]

    Sunt multe motive si de fapt Ponta in sine e doar o unitate de masura a nebuniei in care traim. El este urmarea a multor ani in care ni s-au servit minciuni si noi le-am inghitit. Este ultima provocare a politicii romanesti. Cinstit vorbind de 25 de ani incoace suntem mintiti de toti politicienii si pe masura ce timpul a trecut si valorile reale ale societatii romanesti au fost demolate una cate una a venit momentul suprem in care un mare mincinos ne guverneaza nonsalant. Pur si simplu acest moment era previzibil din anul 1990 cand Iliescu si gasca lui de Revolutionari au furat revolutia si au mintit poporul. Uite asa a fost posibil sa ne trezim cu minerii aici, sa fim la un pas de a-l avea pe Vadim presedinte si altele. Toate aceste lucruri sunt cele care ne-au adus la momentul in care suntem acum. Ponta minte pentru ca stie ca nu poporul il voteaza si aceia care voteaza isi vand votul pentru un kilogram de zahar si o caldare de plastic. Ponta minte pentru ca stie ca mituieste electoral biserica cu tot felul de legi ca sa fie sustinut in continuare. Ponta minte pentru ca stie ca mama prostilor e mereu gravida si ei voteaza cu totii. In final, Ponta minte pentru ca i se permite. Daca s-ar iesi in strada si daca in emisiuni ar fi luat mereu peste picior asa cum el ne ia pe toti cred ca s-ar gandi ceva mai mult. Deci, singura vina a lui Ponta e ca exista dar daca nu exista el ar fi fost altul care ar fi facut acelasi lucru pentru ca societatea romaneasca este indoctrinata si imbolnavita sistematic de toti inaintasii politici ai lui Ponta. El e doar o urmare a evolutiei normale a politicii de scandal practicata in Romania. Simplu, Ponta minte pentru ca cineva oricum o facea si lui ii e comod asa.
  • 0 (2 voturi)    
    normalitatea lui Ponta (Marţi, 16 iunie 2015, 19:09)

    florin [anonim]

    zice Ponta:ca un om normal m-am dus la DNA...
    noi ceilalti care nu mergem la DNA nu suntem normali...asa ca...
  • 0 (2 voturi)    
    repaly (Marţi, 16 iunie 2015, 22:52)

    Triluliru [anonim]

    O vorba romaneasca spune : "Pestele de la cap de impute". Daca Ponta isi permite, fara consecinte, ei de ce nu ar face-o? Acesta e modelul, idealul lor. Se cred intangibili si se comporta ca atare.
    Trebuie sa ne hotaram odata daca si cat timp ii mai suportam.
  • -1 (1 vot)    
    Toate vechi si ........ (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:07)

    niku56 [utilizator]

    Noi porecle pt. V.P.Viorel alias "ALUNECOSUL" care a gasit in Dr. Codorean un nou Grajdan !
    Acadelu" nu sari departe de Bombonelu"
  • 0 (2 voturi)    
    Acest articol nu e o gluma ! (Miercuri, 17 iunie 2015, 8:22)

    MenInBlack [utilizator]

    Exista studii stiintifice foarte serioase care demonstreaza statistic ca au loc modificari genetice de la o generatie la alta, si ca urmare a unor atitudini dobandite si transmise genetic urmasilor, nu doar educational sau conjunctural, ci genetic. Aceste modificari (specific) comportamentale, daca nu sunt sustinute, aplicate, dispar in trei sau patru generatii. Pot fi deci amplificate (vezi unele etnii, popoare, etc), pot fi reduse sau sterse...cu ajutorul DNA de ex...in circa 50 de ani de activitate neintrerupta !
    Suntem permanent supusi mutatiilor, depinde de noi cum ne construim profilul, atat noua, cat mai ales urmasilor, generatiilor viitoare. Ar trebui dezvoltat acest subiect, eventual comparativ intre profilul comunistoid viclean-dibaci autohton romanesc, si cel suedez, din tara unde inchisorile se inchid din lipsa de infractori !!! Sa ne privim toti cu atentie in oglinda mai intai.
  • -1 (1 vot)    
    mirare (Miercuri, 17 iunie 2015, 12:29)

    radux_iasi [utilizator]

    Nu s pontist, chiar dimpotriva, dar vreau sa amintesc ca toate cele 12 guverne post-decembriste au jefuit tara in mod egal, toti membrii lor avand grave probleme "neurosociale" (asta o fi un nou nume pt. "hoti lichele"????)