Victor Ponta pentru L'Express: Sunt dezamagit de Klaus Iohannis, a tinut partea PNL. Opozitia a folosit procurorii pentru scopuri politice. Daca voi fi condamnat voi demisiona

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2015, 14:01 Actualitate | Opinii

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Victor Ponta a declarat vineri publicatiei L'Express, cu cateva ore inainte de respingerea motiunii de cenzura, ca este dezamagit ca presedintele Klaus Iohannis a tinut partea PNL si ca opozitia foloseste procurorii in scopuri politice. Premierul a spus si ca isi va da demisia imediat daca va fi condamnat de justitie.

Seful Guvernului a spus ziarul francez ca este "dezamagit" de seful statului.

In ultimele sase luni  a jucat rolul de arbitru de care tara avea nevoie. dar in ultimele zile a fost de o singura parte, cea a partidului sau. Cred ca a fost supus la o presiune mare din partea anturajului sau", a declarat Victor Ponta.

Premierul a sustinut si ca procurorii sunt folositi de opozitie si a acuzat faptul ca ancheta DNA a demarat in acelasi timp cu motiunea.

"Am remarcat si ca am fost chemat in fata DNA exact cand opozitia a impus o motiune in Parlament. Nimeni nu crede in coincidente. (...) Cred ca opozitia a folosit procurorii pentru scopuri politice. Daca judecatorii vor spune ca sunt vinovat, voi demisiona in acelasi moment. Procurorii pot sa ma acuze, dar justitia este facuta de judecatori. Pana acum, nu am aparut niciodata in fata unui judecator", a declarat Victor Ponta.










4319 vizualizari
  • +26 (28 voturi)    
    daca (Duminică, 14 iunie 2015, 14:05)

    AnderT [utilizator]

    pai odata ce esti pe masa procurorilor, nu iesi tu curat... deci hai hai hai, lase-ne si dute la Rahova, iti vom plati noi detentia cu mare bucurie... mitomanule...
    • +12 (12 voturi)    
      de ce (Duminică, 14 iunie 2015, 15:10)

      raudegura [anonim] i-a raspuns lui AnderT

      sa-i platim detentia ?
      Ce nu poate sa munceasca si el,sa mai faca un copypaste ,sa mai scrie o carte despre arta minciuni in care si-a dat doctoratul.
      ehee cat am mai avea de invatzat ...
    • +6 (6 voturi)    
      Dupa ce te baga la mititica.... (Duminică, 14 iunie 2015, 20:58)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      o sa spui: cand ies de aici o sa demisionez. Cu ce o sa gasesti acolo, in jurul tau, poti sa faci doua guverne iar pe voiculescu poti sa-l bagi iar vice-prim ministru ca pe vremuri.
      • +2 (2 voturi)    
        Daca-l condamna (Duminică, 14 iunie 2015, 22:36)

        CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Nu mai schimba codul penal. Schimba constitutia pentru ca premierul sa fie neaparat ales de la bulau, cu conditia ca inainte de condamnare sa fi fost tot premier. Si ca nu cumva sa aiba si Nastase o sansa, o sa scrie la sfarsit si "dar sa nu-l cheme Nastase".
  • +29 (31 voturi)    
    Puie Monta (Duminică, 14 iunie 2015, 14:07)

    andreitr [utilizator]

    "Daca voi fi condamnat voi demisiona" doar n-o sa conduceti guvernul de la Jilava....
    Poate doar guvernul de ministri aflati in puscarie care oricum nu e mai breaz decat ministri aflati in libertate....
    • +19 (21 voturi)    
      Ba se poate (Duminică, 14 iunie 2015, 14:30)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Parlamentul actual poate chiar legifera exercitarea functiei de premier din puscarie. Da, se poate!

      Sa nu ne punem mintea cu parlamentul actual, caci orice scenariu, oricat de incredibil, este perfect posibil. Daca origanizam referendum pe tema asta, peste 5 milioane de uslamisti vor ingadui puscariasilor sa ocupe orice functie in stat, chiar si in timpul detentiei.

      Uslamismul nu-i vreo gluma.
      • +11 (11 voturi)    
        Radem, glumim ... (Duminică, 14 iunie 2015, 17:15)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Dar vorbele tale spun un mare (si trist) adevar. Nu stiu cati de aici isi amintesc (su sunt destul de in varsta) ca Ponta can era tanar, abia intrat in politica, parea initial un mascarici pe care nu il lua nimeni in serios.

        Imi aintesc si acum cum vorbeam cu fostii colegi de facultate de atunci (terminasem toti), spunand ca nu merita sa-i dam atentie, ca dispare singur.

        Ponta, Becali si restul de porci spurcati apoi s-au ridicat intr-un ritm infiorator de alert. Am subestimat aprecierea romanului de rand a mitocaniilor publice, mistocareala publica, furtisagul si pacaleala publica (facuta in semn de mandrie, parand mai destept decat victima), etc .. pana cand ne-am trezit cu el prim-ninistru, apoi castangand alegerile cu 70% in Decembrie 2012.

        Va rog pe toti: a venit timpul sa luam in serios problema Ponta si PSD (si PNL si restul ... pe rand). Hai in strada. Legal sunt putine parghii, majoritatea parlamentara e atot-protectoare.
        • +4 (4 voturi)    
          "majoritatea parlamentara ....... (Duminică, 14 iunie 2015, 19:46)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui alex

          ...... e atot-protectoare."
          Corect dar asa este in marea escrocherie numita "democratie parlamentara", escrocherimea parlamentarista stapaneste, dupa bunul sau plac.

          In ceea ce il priveste pe dezamagitorul de la Cotroceni, ar fi trebuit sa stie ca "pe cine nu lasi sa moara, nu te asa sa traiesti" iar asta este abia inceputul.
    • +7 (7 voturi)    
      S-a si tuns (Duminică, 14 iunie 2015, 14:59)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      in acest scop !
  • +14 (18 voturi)    
    Și el e dezamăgit de tine (Duminică, 14 iunie 2015, 14:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Din mai multe motive.
  • +28 (30 voturi)    
    Ha ha ha! (Duminică, 14 iunie 2015, 14:15)

    Ricochet [utilizator]

    "Daca voi fi condamnat voi demisiona"!!!

    Nu, mizerabile, daca vei fi condamnat nu vei demisiona, ci vei merge la puscarie, acolo unde e locul tau si al tuturor celorlati hoti si talhari care nenorocesc tara asta de 25 de ani incoace.
  • +14 (16 voturi)    
    mi-e rusine cu tine (Duminică, 14 iunie 2015, 14:19)

    kostel [utilizator]

  • +21 (23 voturi)    
    nu-l cred nici cand ma intreaba (Duminică, 14 iunie 2015, 14:20)

    timi [anonim]

    De cate ori a promis ca demisioneaza? Cand era cu plagiatul, cand a pierdut alegerile, iar acuma... Un asemenea om,in tarile civilizate, nu ar ajunge nici macar presedinte de asociatie de locatari...
  • +19 (21 voturi)    
    Coincidenta penala (Duminică, 14 iunie 2015, 14:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    Exista o coincidenta intre cererea DNA de urmarire penala si respingerea ei de catre parlament. Abia asta e ditamai coincidenta penala!!!! Si spune multe despre Ponta si parlamentul penal.

    Plagiator penal
    Mars la tribunal!
  • +19 (21 voturi)    
    Jigodie (Duminică, 14 iunie 2015, 14:25)

    the obvious [utilizator]

    Pai le-ai zis ca nu te lași judecat?
    • +9 (9 voturi)    
      that's the point (Duminică, 14 iunie 2015, 16:30)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      asta este evident partea pe care a *uitat-o* sa le-o spuna...
  • +10 (12 voturi)    
    Daca judecatorii vor spune ca sunt vinovat (Duminică, 14 iunie 2015, 14:26)

    Traian2015 [utilizator]

    Varianta opozitiei: Voi demisiona ca sa pot fi judecat si sa demonstrez ca nu sunt vinovat.
    Varianta imposibila: Voi fi judecat desi am imunitate pe perioada exercitarii mandatului.
    Varianta de compromis a lui Ponta: "Daca judecatorii vor spune ca sunt vinovat, voi demisiona in acelasi moment." A gasit solutia: nici inainte, nici dupa.
    Varianta corecta dar probabil fara acoperire legala: Sa renunte la imunitate doar referitor la acest caz si sa-si pastreze functia pe perioada in care va fi judecat.
  • +19 (21 voturi)    
    Hmmm... (Duminică, 14 iunie 2015, 14:31)

    carcotel [anonim]

    Demisie zici??? Demis e termenul corect!!!
    Demisia o fac cei cu onoare si verticalitate.... ori stim ca nu e cazul....
    '' daca autostrada Comarnic-Brasov nu este gata pana.....demisionez ,,
    ''Daca se deschide dosar penal pe numele meu demisionez....,,
    qed...
  • +13 (13 voturi)    
    bai... (Duminică, 14 iunie 2015, 14:57)

    liviu_ [utilizator]

    asta ar trebui sa aiba interdictie sa mai deschida gura...
    el chiar crede ca acel ziar o sa puna botu la ce zice el?!
    aia nu concep ca un procuror sa nu fie independent!
    daca e condamnat nu o sa mai aiba dreptul sa conduca tara asa ca sa nu mai latre aiurea ... el trebuia sa-si dea de mult demisia!
  • +14 (14 voturi)    
    yoy... (Duminică, 14 iunie 2015, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    ma doare in fund daca esti dezamagit sau nu de opozitie si iohannis...

    eu sunt dezamagit de tine si asta ar trebui sa conteze... poporukl nu te mai vrea ... si au aratat asta pe 16 noiembrie!
    tu când nu demisionezi nu te impotrivesti lui iohannis ci dorintei poporului roman jigodie
  • +13 (13 voturi)    
    Cateva mentiuni (Duminică, 14 iunie 2015, 15:15)

    fanegr1ja [utilizator]

    1. In Romania nu procurorii dau sentinte, nu procurorii judeca, nu procurorii aresteaza sau asculta telefoane. Toate acestea se fac de catre judecator(i) sau cu mandat de la ei pentru a se pune in aplicare. Hotararile se dau pe baza probelor de la dosar si in concordanta cu legile in vigoare. Alea pe care politiciemnii incearca sa le sluteasca.
    2. Demisia ar trebui sa vina ca o masura de minimizarea a imaginii terfelite a Romaniei in plan international si ar arata ca omul Ponta inca este viu. Din pacate lipsa acestui gest arata ca omul Ponta nu exista, si ca tot ce a ramas este papusa Ponta, marioneta familiei Sarbu si a clanului PSDist.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca voi fi condamnat;;;; (Duminică, 14 iunie 2015, 15:43)

    mariage [utilizator]

    Asta la cat e de mincinos, pariez ca doreste sa fie premier si din puscarie'
  • +8 (8 voturi)    
    OH. (Duminică, 14 iunie 2015, 16:48)

    letsoc [anonim]

    Dezamagit de Basescu , dezamagit de Antonescu , dezamagit de procurori , dezamagit de Klaus . Dezamagit de Victor Viorel Ponta o fi oare ? Cat ne mai pacaleste acest smecheras de Gorj ? Nu-i nicio diferenta intre ce zice el si ce spunea Dan Diaconscu . Amintiti-va comedia cu privatizarea CFR si multe , multe altele . Daca asta-i interesul national pe care-l apara generalul Oprea , m-am lamurit . De ce oare are incredere poporul in armata , nu inteleg ? Asta-i onoare de militar ? Ma indoiesc . Oprea este ghidonat de oameni ca Nicolicea . Oprea il iubeste si pe Ponta , si pe Klaus , si pe Tariceanu , si pe Zgonea , si pe Romania , asa , ca sa nu se supere nimeni . Razboaiele au fost castigate de generali care au luat taurul de coarne nu de cei care dansau perinita . Cu stima , NC .
  • +4 (4 voturi)    
    dezamagit de Klaus, (Duminică, 14 iunie 2015, 19:14)

    anonim [anonim]

    ...bai ///, incepind cu tender, iancu, Procurorul Panaint(despre care se spune ca...) si pina la aceasta vizita la o competitie organizata de un infractor care a fugit din tara sa nu fie prins judecat si condamnat, ai cel mai mare lant de infractiuni comise,
    tu nu trebuie sa dimisionez tu trebie sa fii condamnat pe viata(ca la chinezi),
    cum mai iesi dimineata din casa?,
    cum mai dai ochii cu opinia publica?,
    cum mai nai ntupeul sa suspenzi din partid diversi infractori cind tu esti in fruntea lor?,
  • +4 (4 voturi)    
    Premier? (Duminică, 14 iunie 2015, 20:02)

    o baba [anonim]

    Dle premier, nu mai spune ca :" daca cutare si cutare....imi voi da demisia". Ai spus asta de foarte multe ori si nu ai facut-o. Mai bine taci chitic ca tot ca tine este. Sti zicala:"caini latra,caravana trece". ///
  • +4 (4 voturi)    
    Esti condamnat de propria-ti impostura "dr" ! (Duminică, 14 iunie 2015, 22:17)

    Plagarus [utilizator]

    S-a crezu maretz si el este un biet arivist necalificat !
  • +5 (5 voturi)    
    băsescu e de vină (Luni, 15 iunie 2015, 0:27)

    visio [anonim]

    știm prea bine