Victor Ponta in fruntea Guvernului - o vulnerabilitate pentru Romania in contextul regional actual

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2015, 15:14 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Un premier urmarit penal in fruntea Guvernului, cu un partid intesat de lideri urmariti penal si o coalitie parlamentara cu agenda impotriva interesului public: este amestecul perfect pentru a crea o vulnerabilitate majora intr-o tara ca Romania. Aflata aproape de epicentrul celei mai mari crize din Europa ultimilor 25 de ani, izolata intre trei tari (Ungaria, Serbia, Bulgaria) apropiate de Rusia, Romania poate deveni extrem de vulnerabila daca Victor Ponta ramine premier dupa ce procurorii DNA au inceput urmarirea penala.

Premierul Victor Ponta, acuzat de DNA de fapte de coruptie in dosarul Dan Sova - Turceni - Rovinari, a refuzat sa-si depuna demisia ceruta public de presedintele Klaus Iohannis. Soarta lui in fruntea Guvernului atirna acum de decizia colegilor deputati, unde coalitia PSD-UNPR-PC-PLR are o majoritate confortabila. Cu alte cuvinte, in Parlament Ponta nu va avea mari emotii la votul pe cererea DNA. Poate sa aiba emotii daca se ridica valul popular de nemultumire.

De ce e o vulnerabilitate pentru Romania raminerea premierului Victor Ponta in fruntea Executivului? Iata principalele motive:

1. Premierul Romaniei devine nefrecventabil pentru aliatii Romaniei. Nu imi imaginez ca prea multi lideri din UE sau NATO vor vrea sa apara alaturi de Victor Ponta, stiind ca acesta urmeaza sa fie trimis in judecata.

2. Asupra activitatii Guvernului vor plana constant suspiciuni. Rationamentul e simplu: tot timpul opinia publica va suspecta ca in spatele unei Ordonante de Urgenta, al unei Hotariri de Guvern sau al unui proiect de lege se poate ascunde o masura care sa-l ajute pe premierul urmarit penal sa scape de probleme.

3. Un guvern condus de un urmarit penal va fi o invitatie larga pentru coruptie. Exact asa actioneaza acum Parlamentul Romaniei, in raspar fata de interesul public, legiferind in interesul unui grup de persoane cu probleme in justitie. Or, experienta Ucrainei, dar si a Moldovei ne arata ca un stat cu institutii corupte este usor de penetrat de cei care au interesul fragilizarii acelui stat. In cazul Romaniei, Rusia ar fi principalul beneficiar al acestei situatii, pentru ca stie sa valorifice la maximum vulnerabilitatile institutiilor.

4. Situatia politica redevine irespirabila. Raminerea lui Victor Ponta la Palatul Victoria inseamna inceputul unei tensiuni clare pe ruta Guvern - Presedinte - Parlament, iar ultimul lucru de care are Romania nevoie acum ar fi blocaje politice pe teme mari.










14458 vizualizari
  • +27 (33 voturi)    
    e... (Vineri, 5 iunie 2015, 15:22)

    liviu_ [utilizator]

    o sa avem si noi euro la vreo 5 lei... sau 6...
    e un preti mic pentru a-l scapa pe premierul copiuta de parnaie
    • -12 (18 voturi)    
      Johannis presedinte (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:52)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      O vulnerabilitate inacceptabila. Demisia domnule Johannis pentru ca intrii in jocul asta murdar al mafiei care vrea sa execute inca un om. Razboiul public dintre un presedinte si un premier nu poate decat sa genereze instabilitate si scaderea leului. De ce porti un razboi al declaratiilor cu Ponta ?
      • +6 (6 voturi)    
        este simplu (Duminică, 7 iunie 2015, 9:55)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Pana marti la sedinta CSAT, Ponta trebuie saltat, pentru a nu avea drept de vot (cel care il inlocuieste nu are drept de vot la sedinta). Ce se discuta? AAAAAA, mafia padurilor si Ponta a avut tupeul de a propune sistarea exporturilor. Da, merita saltat..... Trist
        • +1 (1 vot)    
          Se pare ca e puternica (Duminică, 7 iunie 2015, 11:18)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

          Mafia asta a padurilor.
  • -28 (46 voturi)    
    poate (Vineri, 5 iunie 2015, 15:25)

    Mazeta [utilizator]

    Problema este că Ponta a fost numit de Parlament și numai acesta poate să-l demită.

    Dacă Parlamentul nu răstoarnă Guvernul, ce facem? declarăm și Parlamentul o vulnerabilitate pentru România?
    • +37 (43 voturi)    
      Da! (Vineri, 5 iunie 2015, 16:09)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce sa mai declaram, ca parlamentul e demult o vulnerabilitate pentru Romania!!! Acu' afli?
    • +34 (40 voturi)    
      Sigur (Vineri, 5 iunie 2015, 16:13)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Păi nu este Parlamentul de mult o vulnerabilitate pentru România?
      • +17 (21 voturi)    
        eu (Vineri, 5 iunie 2015, 17:40)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        propun sa betonam intrarile la casa popurului cand se intrunescin plen.....cate o betoniera la fiecare intrare.....
    • +22 (28 voturi)    
      Mazeto (Vineri, 5 iunie 2015, 16:47)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Erai mai inteligenta, ce drecu'?
    • +7 (13 voturi)    
      Mai Mazeta.. (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 1:36)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      A fost "numit" de Basescu, deh conjunctura si doar votat de parlament (parlamentul lui) . Imi esti simpatic pentru psihicul tau, tare, dar comunistii tai pleaca. Putem sa te rugam sa pleci impreuna cu ei? Drum bun si inspiratie!
  • +33 (35 voturi)    
    1907 INCEPE AZI !!!!! (Vineri, 5 iunie 2015, 15:25)

    Hanscecantalamitraliera [anonim]

    Haideti in strada !!!!!! p$dul TREBUIE Scos in afara legii, Parlamentul TREBUIE Dizolvat !!!!
    • +13 (21 voturi)    
      romanu (Vineri, 5 iunie 2015, 16:12)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Hanscecantalamitraliera

      se complace. Nu iese nimeni in strada. Din pacate.
    • -6 (16 voturi)    
      bai razboinicilor (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:54)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Hanscecantalamitraliera

      Ati auzit ca sunt si alte moduri de rezolvare a problemelor, pe cale democratica si pe calea justitiei ? Vreti sa fim urmatoarea Ucraina ? Vreti sa incepem razboi civil ? Sa vedeti atunci ce o sa "creasca" leul. Eu sunt pregatit sa lupt pentru dreptate si pentru apararea democratiei, impotriva protestatarilor de serviciu care sustin fara sa stie interesele mafiote.
      • +7 (7 voturi)    
        democratia (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:56)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        insemna ca oamenii cu mic cu mare au voie sa iasa in strada si sa demonstreze! E garantat de constitutia Romaniei! Sau vrei sa induci teama ca in '89 sau ca altadata. Despre ce razboi vorbesti ? initiat de PSD ? sau de cine ? razboi civil intre cine ? intre cei ce fura si cei ce aplica legea ?

        Nu spun protest ca are conotatie negativa dar oamenii pot si trebuie sa demonstreze duminica de duminica, cand au timp, cateva ore, cu o tema unica: eliminare imunitatii (cu exceptia celei politice) si ridicarea penalilor. Tara asta nu mai poate. Cine esti tu sa ameninti aceasta tara ?

        Politica nu inseamna sa votezi daca cinvea e judecat de Justitie sau nu. Acolo regulile si procedurile sunt clare! Parlamentul nu trebuie sa se interpuna in deciziile Justitiei, ale judecatorilor, altfel nu avem Justitie!

        Politica sa se ocupe de starea deplorabila a poporului Roman! Sunt sute si mii de probleme ce asteapta solutii, strategii de rezolvare, de la strazi, spitale, sanatate, educatie, locuri insalubre, coruptie, economie, concurenta..
        Asta inseamna politica, nu lupta de interese ale unor grupuri meschine, mici dar indraznete, fara respect pentru Poporul Roman!

        Un prim ministru poate fi oricine e mai capabil decat cel actual si care e pentru aceasta tara si nu pentru interesele unui partid sau ale unui grup!
        • +1 (5 voturi)    
          subscriu la acest comentariu (Duminică, 7 iunie 2015, 9:57)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Dar am o intrebare - cine fura si cine aplica legea?
        • +1 (5 voturi)    
          Initiat de mine (Duminică, 7 iunie 2015, 11:20)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Intre cei manipulati si cei cu capul pe umeri. Ne-am saturat sa traim sub dictatura voastra cu amenintari, cu oameni batuti in strada de protestatarii "constitutionali" pentru ca nu sunt la fel de manipulati ca voi. Nu e loc pentru amandoi in tara asta. Fie te informezi, fie pleci in tarile arabe, unde poti sa iti impusti conationalii daca nu sunt de aceeasi parere cu tine.
        • +1 (5 voturi)    
          DNA nu e justitie (Duminică, 7 iunie 2015, 11:23)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Si eu nu amenint "tara asta". Voi, protestatarii de serviciu, sunteti cei care amenintati tara asta. Voi, care la alegeri va amenintati parintii ca nu ii mai vizitati daca nu castiga cine vreti voi. Voi, care amenintati ca daca iese Ponsta o sa faceti prapad. M-am saturat de dictatura voastra pe sistemul jihadist. Putem mai mult si tara o sa se ridice si o sa va deporteze.
      • 0 (4 voturi)    
        Pai daca (Duminică, 7 iunie 2015, 11:26)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        zici ca vrei sa lupti pentru ceea ce zici si impotriva a ceea ce zici, de ce nu esti in strada (poate ai auzit si de mijloace democratice de lupta)
        sa ceri demisia PM-ului plagiator, aparator al infractorilor, el insusi pe cale de-a fi cercetat si judecat ca infractor.
        • +1 (5 voturi)    
          o sa ies in strada (Duminică, 7 iunie 2015, 15:48)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui canuta

          Sa cer demisia tuturor oamenilor din functii legate de justitie, care au fost numiti politic.
  • -26 (38 voturi)    
    ia-o usor... (Vineri, 5 iunie 2015, 15:31)

    Gustav555 [utilizator]

    Ponta nu este urmarit penal. Pentru aceasta, este nevoie de aprobarea Parlamentului.
    • +18 (26 voturi)    
      care parlament bre (Vineri, 5 iunie 2015, 16:10)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ? Da' ce, ala-i parlament?
      • -6 (14 voturi)    
        e ala care conteaza intr-o democratie (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:55)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

        Si pe care voi il vreti jos, sa fie un dictator si va ajunge. Cred ca statul de drept este un cadou pe care nu il meritati. V-as deporta pe toti in somalia, autistilor.
        • 0 (4 voturi)    
          Curat (Duminică, 7 iunie 2015, 11:31)

          canuta [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          democratie, nene Iancule ! Mare ghinion pe
          Caragiale ca n-a apucat sa te cunoasca!
    • +9 (15 voturi)    
      tu (Vineri, 5 iunie 2015, 17:41)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      existi cu adevarat?
    • +4 (8 voturi)    
      Ce spui tu straine??? (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:54)

      carcotel [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

      Ia citeste:
      " .Procurorii din cadrul Secției de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus efectuarea urmăririi penale față de Ponta Victor-Viorel, la data faptelor avocat, reprezentant legal al Cabinetului Individual de Avocat „Ponta Victor-Viorel”, în prezent prim-ministru al României, cu privire la săvârșirea infracțiunilor de:

      - fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracțiuni)
      - complicitate la evaziune fiscală în formă continuată
      - spălarea banilor "
      Ce spuneai gustave???
      • -5 (9 voturi)    
        esti cu capul? (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 16:34)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui carcotel

        Urmarirea penala poate incepe numai dupa aprobarea Camerei din care face parte.
        Vrei si desen?
        Poate n-ai retinut ca DNA-ul a solicitat Camerei Deputatilor avizul "pentru inceperea urmaririi penale".
        • +5 (7 voturi)    
          Usurel... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 18:47)

          carcotel [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

          Usurel.... nu te ambala amice ca faci poc.....
          Spui tu ceva dar nu tot. DNA-ul a solicitat CD aviz pentru incepera urmaririi penale PENTRU infractiunile efectuate pe perioada cand era deputat/pm , Pentru cele din perioada lui de avocat ..... este URMARIT PENAL.
          Daca vrei desen ... nu se poate ca nu imi pierd vremea. Haraso???
      • -1 (3 voturi)    
        le dam prea mult nas procurorilor si asta e rau... (Duminică, 7 iunie 2015, 3:01)

        catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui carcotel

        care justitie?sunt niste procurori care stim bine cum sunt numiti...si care fac un dosar...cu probe sau nu..judecatorii sunt cei ce se pronunta..din pacate am avut experiente cu domnii procurori..niste jigodii..multi din ei mai rai ca militienii avizi dupa spaga din vremea comunista... nu zic sa nu-si dea demisia...,asa e barbateste....dar nu trebuie sa punem botul la ce spun niste domni procurori..eu imi pun in primul rand problema cat de competenti sunt daca descopera acum fapte petrecute de 7-8 ani..daca Ponta si Sova nu erau acum la putere le descopereau??si imi palce cel mai mult cum alti penali striga demisia...Predoiu,Gorghiu,Pavelescu..macar Blaga are bunul simt sa taca...si dupa cate imi aduc aminte domnul presedinte mut Iohanis era trimis in judecata cand a candidat...dar uita repede...
      • -1 (1 vot)    
        Draga straine (Luni, 8 iunie 2015, 10:19)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui carcotel

        esti pe dinafara, toti sunt o apa, gggghorghiu si -a tras din bani publici acum 15 ani , miliarde, iar hotul de la vama , ma obliga sa dau 100 euro la iesirea din tara, asa ca din ambele tabere sunt hoti infricosatori , care vor la ciolan....
  • +28 (34 voturi)    
    citat (Vineri, 5 iunie 2015, 15:33)

    sfinx [anonim]

    "Este un premier corupt profund. A încercat să facă să dispară pur si simplu 400 de milioane de dolari pe care ni-i datora Rompetrolul."

    Ramane de vazut cu restul da astea doua deja s-au adeverit.
  • +23 (27 voturi)    
    ca plagiator (Vineri, 5 iunie 2015, 15:34)

    victor L [utilizator]

    si ofiter acoperit pe cind era procuror, tot "penal" se numeste.
  • +16 (20 voturi)    
    fain (Vineri, 5 iunie 2015, 15:42)

    Gicu_007 [utilizator]

    Scurt si la obiect. Deci Poanta: talpashitza!
    • +10 (12 voturi)    
      ne ne ne, (Vineri, 5 iunie 2015, 17:42)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      talpasitza da, dar spre rahova....
    • +1 (1 vot)    
      am o curiozitate (Duminică, 7 iunie 2015, 3:09)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui Gicu_007

      citesc si ma minunez la fel ca in noiembrie....atunci ne-am luat tara inapoi si am pus pe unul care pana acum se plimba pe banii mei si nu spune nimic cand se intoarce din excursiile sale externe.....am inceput sa-l regret pe Basescu..macar ala intre doua ranjete mai spunea cate ceva...
      si sa revin la subiect..sa plece....pe cine vezi pus in locul lui?
  • +17 (19 voturi)    
    corect (Vineri, 5 iunie 2015, 16:15)

    dum_i [utilizator]

    de data asta, cianuristul are dreptate.

    asta nu inseamna ca nu te stiu de cianurist

    oricum, PUIE MONTA ca asta conteaza
  • +20 (24 voturi)    
    * (Vineri, 5 iunie 2015, 16:23)

    ion ionescu [anonim]

    victor viorel ponta nu e numai o vulnerabilitate pentru Romania, el este o RUSINE!
  • +17 (21 voturi)    
    Asa si? (Vineri, 5 iunie 2015, 16:26)

    Gicu_007 [utilizator]

    E adevarat ca ponta e egal cu zero si tre sa plece. Ce mai conteaza cine si cand ii mai da un shut in dos?
  • +18 (22 voturi)    
    In ce conditzii se poate dizolva parlamentul? (Vineri, 5 iunie 2015, 16:41)

    transalpinarum [utilizator]

    E clar ca suntem intr-o situtie din care nu putem iesi cu acualul parlament. Deci intrebarea cheie este in ce conditzii se pot organiza alegeri parlamentare anticipate? Klaus at trebui sa declansheze acet lucru, astfel ca in August cel tarziu septembrie sa avem alegeri.
  • -3 (17 voturi)    
    Solutie (Vineri, 5 iunie 2015, 17:55)

    A310 [anonim]

    Codruta si cu Coldea , ce se mai incurca in detalii , sa ii inhate pe toti care sunt la putere acum , si sa ramana cei neprihaniti . cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai avem simulacrul asta de asa zisa democratie , mai bine sa preaia ei puterea , sa nu mai avem parlament , sau sa fie ceva asemanator cu Marea Adunare Nationala , facem economie , se da o alta destinatie Palatului Parlamentului . Ramane Iohanis cu Codruta cu Coldea si cu cine mai agreeaza ei si am incheiat povestea .
    Era de asteptat ca Ponta sa o fure , daca si-a permis sa exprime un punct de vedere la adresa dumnezeilor Romaniei .
    • +1 (1 vot)    
      corect (Duminică, 7 iunie 2015, 3:13)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui A310

      suntem o natie indobitocita...paine si circ..asta vrem..asta ni se da...
      si nu sunt PSD-ist..dar cand vezi cum le curg balele celor de la marele PNL sa puna gura pe ciolan ti se face de tot sila...
      • 0 (2 voturi)    
        Raspuns Domnului Catalin (Duminică, 7 iunie 2015, 17:16)

        A310 [anonim] i-a raspuns lui catalin060666

        Eu nici atat nu sunt PSD-ist , nu am fost nici membru PCR inainte de '89 , dar cand vad ca vin cu niste mizerii . Absolut nimic nu este corect structurat in Romania . Referitor la PNL , eu pot sa ii spun ca i-am votat , dar acum de cand s-au imperecheat cu PDL-ul , mi-am schimbat opinia . Absolut toate partidele au ca tel ajungerea la guvernare , dar eu condider ca nu prin asemenea metode , care sunt de perioada lui Groza si Dej , dar constat cu parere de rau ca SRI-ul si DNA-ul aplica aceleasi metode pe care la alpicau cei din Directia a -5-a a Sacuritati -Directia de cercetari penale . Daca te acuzau de ceva cei din acesta directie , erai condamnat automat , fara excepti , nimeni nu indraznea sa aiba vreo alta opinie , ca erai declarat dusman al poporului , exact ca acum , daca esti de o alta parere , esti dusmanul democratiei , ataci preacurata justitie si in consecinta esti impotriva poporului . Ei sunt depozitari adevarului suprem .
  • -3 (11 voturi)    
    Iresponsabilitate! (Vineri, 5 iunie 2015, 22:25)

    I.Puscas [anonim]

    Mai postacilor, cine are cu tot dinsdinsul interesul ca Romania sa plonjeze acum intr-o criza politica si tara sa cada rapid la nivelul rahatului imens in care a lasat-o Boc?Trebuie sa fiti de o totala si deplina rea credinta sa vreti cu tot dinadinsul dezastrul acestei tari prini revenirea la guvernare a lacustelor basiste si sa nu vedeti ceea ce a facut bun pentru aceasta tara guvernarea Ponta,care a restabilit echilibrele macro-economice, a dat inapoi oamenilor salariile si pensiile pe care le-au taiat cei doi mizerabili, a plasat economia intr-un ritm de crestere care asigura stabilitate si siguranta zilei de maine, a marit salariul minim, cu perspective apropiate de crestere generala a salariilor si multe altele. Da mai, asa este, la toate astea voi nu aveti ce spune pentru ca sunteti platiti cu aceleasi sacose ale aleia blonde ca se scrieiti si sa spuneti mizeriile pe care le puneti pe hartie.
    Si faceti asta ca sa sustineti campania acelora care au lansat acum atacurile la adresa parlamentului si a guvernului in momentul cand Rusia va ataca din nou Ucraina cu armada sovietica prezenta deja pe granita acestei tari si cand va urma o noua perioada de tensiune maxima in Europa. Nu trebuie sa fi mare strateg sa intelegi ce va insemna acest lucru pentru Romania iar cei care vor neaparat acum o criza politica in Romania actioneaza ca si cum ar fi teleghidati de la Moscova, daca nu chiar asa si este.
    • 0 (2 voturi)    
      Uau fara Ponta Viorel crapa Romania ? (Luni, 8 iunie 2015, 7:29)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui I.Puscas

      + a marit alocatia pt. copii de la 9,5 euro la 19 euro !
      A facut un gest de bun roman,cucernic ortodox stergand o nimica toata de datorie de 600 milioane $ debitor KazMunayGas,proprietar Rompetrol !
  • +2 (4 voturi)    
    Viorel va accepta semnalarea HotNews! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 6:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    De aceasta data, smecherasul Viorel va tine seama de sesizarea pe care i-o face HotNews prin articolul de fata : ar prelua titlul articolului - 'Victor Ponta in fruntea Guvernului - o vulnerabilitate pentru Romania in contextul regional actual -, si l-ar face public, ca din partea sa, cu o mica modificare'institutionala' in text : ar inlocui 'Victor Ponta' cu 'Klaus Iohannis'.
    • 0 (4 voturi)    
      Pai Viorel (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:05)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      de fiecare data a tinut seama de semnalarile din HN !!!
  • 0 (6 voturi)    
    Comentariu (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 8:52)

    Nea Csu [anonim]

    Domnul Pantazi e modest, si nu se lauda cu faptul ca a dat interviuri si in presa straina, dar noi il popularizam. Bravo, Dl. Pantazi!
    http://www.rferl.org/content/romania-ponta-corruption-crisis/27055673.html
    • +1 (9 voturi)    
      pai pentru asta e platit un pion al mafiei (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 12:01)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Nea Csu

      ca sa sustina planul. Cum crezi ca altfel puteau sa apara brusc toate dintr-o data ? Simplu: Ponta si-a permis sa atace niste oameni din justitie care au executat o femeie nevinovata. Mare greseala, domnule Ponta. Pana acum se multumeau cu demiterea ta si poate un arest preventiv de ochii lumii. Acum o sa devii mielusel cuminte ca sa nu iti petreci toata viata dupa gratii. Nu te joci cu mafiotii justitiei! Asa iti trebue!
    • 0 (6 voturi)    
      Adica la Europa Libera (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 12:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Nea Csu

      halal presa straina!!!
  • -2 (6 voturi)    
    What? (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:07)

    dolf [utilizator]

    Nu contăm în nicio confruntare. Ever. Despre ce e vb în articolul tău?
  • -4 (6 voturi)    
    Pai de ce nu-l demite Iohannis ? (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 11:57)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Daca tot se imbatoseaza pe sticla precum Zavoranca ?
    Ca de gura e tare. Fapte nene !!!

    Hai, /// ! Fa ceva ! Vai de capu tau ...
  • -2 (6 voturi)    
    Haidi (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:47)

    Trolex [anonim]

    Haidi bree... E clar mana lui Basescu.
  • 0 (6 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 15:42)

    Nea costica [anonim]

    Nu se atinge nimeni de Ponta . Comunistii sunt foarte grosi la obraz . Il vor suspenda pe Iohnis fara sa le pese de nimic . L-ati auzit pe Savu sau Sava ( de la PSD ) in interventia telefonica , la B1 ? Reactia lui este reactia PSD-ului . Nu ne pasa de presedintele tarii , nu ne pasa de ce zic cancelariile Europene . Punct . Bai vere , mamaliga a fost deja taiata cu ata . Cu stima si regrete eterne , NC .
    • +3 (5 voturi)    
      S-a exprimat un singur lider european (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 16:35)

      caandra [anonim] i-a raspuns lui Nea costica

      ”Liderul Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor din Parlamentul European, Gianni Pittella, susţine că premierul Victor Ponta nu are niciun motiv să demisioneze din fruntea Guvernului României, el exprimându-şi ”deplinul sprijin” pentru acesta.”
      http://www.mediafax.ro/politic/liderul-grupului-socialistilor-din-pe-victor-ponta-nu-are-niciun-motiv-sa-demisioneze-14411500

      Cei cu care eram noi obișnuiți să-i auzim vorbind, acum tac.
  • +1 (1 vot)    
    lui Cristian (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:22)

    melanj [anonim]

    ceva, ceva adevar este in ce zici , Cristi;

    referitor la articol : e bine scris !

    chiar daca nu sunt de acaord cu tine 100%, vad , totusi, in tine o persoana inteligenta, cu care se poate dialoga;

    cam asta ar trebui sa fie relatia dintre putere si opozitie ;

    mult succes in activitatea ta !
  • 0 (4 voturi)    
    Pantazi - Radu Moraru zice ca esti de la SRI (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:00)

    alexm [anonim]

    Pantazi - Radu Moraru zice ca esti de la SRI

    Ce raspunzi?

    Folosirea cuvantului "vulnerabilitate" suna a
    "ordin pe unitate" cum zice Ion Cristoiu
    care mai zice ca
    HotNews este OFICINA SRI

    Vad ca taceti chitic idesi
    ziaristi faimosi va acuza pe fata
    ca sunteti oamenii SRI-ului
  • +2 (2 voturi)    
    Mai usor cu pianul pe scari ! (Duminică, 7 iunie 2015, 14:57)

    I.Puscas [anonim]

    ///, Ponta asta pe care il balacaresti cu indarjire a facut, ca prim ministru , cel mai mult pentru a scoate tara din dezastrul catastrofal in care a aruncat tara nefasta guvernare basista in cei 10 ani nenorociti! si a deschis larg ferestrele pentru aerisirea generala si repunerea tarii pe locul pe care trebuia sa fie daca nu era gravul accident politic cu Basescu. Nu va convine, vreti din nou haos si mizerie! L-am vazut si auzit azi la TV pe Blaga, eminentul "lider reesapat" al liberal democratilor. PENIBILl!! Am avut neplacuta senzatie ca s-au reintors timpurile trecute. MI-e greata .Ar trebui ca individul sa nu mai aopara in public cu declaratii vreo 50 de ani. Pentru binele lui si al tarii.
  • +1 (1 vot)    
    simpla chestiune de timp pana la demisie! (Duminică, 7 iunie 2015, 17:21)

    lili [anonim]

    "După începerea urmăririi penale Ponta își pierde cele două aure.
    Își pierde aura de uz intern, pentru pesediști, de uns al Sistemului și decident în ale justiției și își pierde și aura de uz extern, de reformator al PSD, de susținător moderat al luptei anticorupție. Își pierde așii din mînecă.

    Ponta e inutil Occidentului.
    Ponta e inutil pesediștilor. Nu-i poate băga sau scăpa de pușcărie. A mințit. Nu are puterea asta. Nu le poate garanta viitorul, libertatea și prosperitatea pesediștilor. Se va mai zbate puțin. Va mai da din gură, mîini și picioare. Cîteva zile, cîteva săptămîni sau cîteva luni. Depinde de cît de pregătiți sînt călăii din PSD. Dacă nu-s pregătiți, îl mai lasă să respire cîteva săptămîni sau luni, pînă se organizează. Însă mitul de supraviețuitor al lui Ponta s-ar putea să lucreze împotriva lui de data asta. Speriați că și-ar putea reveni miraculos în cîteva luni, pesediștii l-ar putea executa cît mai repede, chiar dacă nu sînt încă organizați.

    N-avea mușchi. Era doar costum din plastic, umflat cu gura chiar de Ponta. Codruța i-a înțepat costumul și pesediștii îi admiră acum coastele și ceea ce ar fi trebuit să fie pectoralii și bicepșii de Arnold."

    http://www.stiripesurse.ro/e-terminat-ponta-i-daca-da-de-ce_958028.html