Celalalt Traian Basescu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 20:06 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Problema fostului presedinte nu este azi cartea Adrianei Saftoiu, ci propria insistenta de a arata un alt Traian Basescu decat cel cunoscut. Cartea fostului consilier prezidential poate sa placa sau nu, sa starneasca indignare in randul sustinatorilor neconditionati sau satisfactia demitizarii in tabara criticilor, dar nu poate sa-i faca un rau mai mare decat Traian Basescu si-l face siesi de la iesirea din mandat incoace. Incoerenta sa a ajuns greu de urmarit si de inteles, schimbarea in rau evidenta pentru orice om de buna credinta.

Cand ataca direct sau prin interpusi oameni cheie din sistem, cand spune ca i-ar numi din  nou fara sa clipeasca. Cel considerat a fi cel mai pro american presedinte s-a remarcat prin cateva iesiri antiamericane greu de explicat. Cel considerat a fi reformatorul justitiei s-a transformat in demolatorul si detractorul ei la mare concurenta cu inamicii clasici ai procurorilor si judecatorilor. Apara toti penalii cu un elan demn de Antena 3. Au intrat la reevaluare pana si cei care alergau sa-l demita in 2012.

Mai nou aflam din gura sa ca nu atat Dragnea, cat nemernicii din sectiile de vot poarta vina pentru ce s-a intamplat atunci. Culmea cinismului, basistii injurati de moguli ani de zile au ajuns batjocoriti chiar de Traian Basescu pe motiv l-au sustinut fara sa le-o fi cerut cineva. Pe scurt, se dezice treptat de tot ceea ce l-a consacrat ca presedinte.

Nici cel mai mare inamic al sau nu va putea sa-l decupleze de imaginea presedintelui in plina glorie mai bine decat reuseste de unul singur. Prin tot comportamentul sau din ultimele luni, fostul presedinte ni-l arata pe celalalt Traian Basescu, cel despre care stiam cu totii ca exista dar speram sa-l vedem cat mai rar la fata, in rest sa incurajam capacitatea unui politician de mare forta de a schimba sisteme si institutii in bine. Pe scurt, interesul nostru este sa ne folosim de Basescu cel bun si sa-l tinem pe cat posibil la distanta pe Basescu cel rau. De pilda, Basescu ne-ar fi fost extrem de util in opozitie, mai ales acum, cand adversarii puterii sunt atat de slabi si de debusolati. Din pacate insa, un Traian Basescu atarnat de gatul Elenei Udrea nu foloseste la mare lucru.

Celalat Basescu loveste insa cu barosul propria statuie pana cand, intr-o buna zi, nu mai ramane mare lucru din ea. Plus ca din urma il prind, la fel ca pe multi alti politicieni, demonii trecutului despre care credea ca i-a ingropat definitiv. Aici nimeni nu va putea sa-l apare, decat avocatii, platiti cu ora, tocmiti de la barou sau din presa.

Totusi, cei zece ani petrecuti la Cotroceni nu vor putea fi redusi prea usor la nimic, la cateva scene frivole (doar atat a retinut presa dintr-o carte infinit mai complexa) sau anulati de un fost presedinte hotarat sa se sinucida politic. Ce ramane din mandatul lui Traian Basescu? In nici un caz un lung sir de orori, pentru ca a lasat institutional destule lucruri bune in urma sa. Acestea din urma risca sa le compromita de unul singur, nu prin gura altora.

Poate ca publicul nu crede chiar tot ce spun altii despre el, dar cu siguranta crede ce vede cu ochii lui.

Apoi, Traian Basescu se iluzioneaza crezand ca-si apara mandatele prin intermediul unor scribi de cea mai proasta calitate umana. Acestia l-au torpilat cand era presedinte avand exact credibilitatea de care se bucura azi, cand il apara. Adica minuscula. Istoria are un filtru ciudat in a retine doar faptele cu adevarat importante, de a stabili cu precizie marimea statuii. Iar aceasta nu prea depinde nici de scribii zilei, dar poate tine cont de dorinta candidatului la un loc intre paginile ei de a-si arunca in aer edificiul.


Citeste mai multe despre   









25547 vizualizari
  • +21 (75 voturi)    
    oricum, (Luni, 25 mai 2015, 20:18)

    victor L [utilizator]

    nu Dan Tapalaga este indrituit sa-l judece pe Basescu.
    Esti la fel de obsedat de Basescu ca si Haznaua 3.
    • +45 (59 voturi)    
      oare de ce? (Luni, 25 mai 2015, 23:44)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui victor L

      faptul ca basescu este parca o obsesie mai mare decat oricand pentru latraii lui voiculescu si pentru presa in general, imi sugereaza ca reprezinta inca o miza mare, ca are inca o putere mare.
      Ceilalti presedinti au disparut de pe sticla dupa incheierea mandatelor, Basescu e mai prezent ca niciodata.. Astept episodul urmaor
      • -8 (32 voturi)    
        corect (Marţi, 26 mai 2015, 0:14)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        base joaca cu ponta... circ, ca sa uite lumea de paine :))))))

        oricum, mai mult il plesneste pe iohannis...
      • -7 (11 voturi)    
        Iliescu nu a disparut (Marţi, 26 mai 2015, 11:28)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        A fost folosit de Basescu ca sa il bata pe Geoana. A fost si este obsesia permanenta a basistilor, desi nu mai are treaba cu puterea de peste 10 ani.
    • -16 (34 voturi)    
      basescu se dezice de el insusi (Luni, 25 mai 2015, 23:57)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      "Traian Basescu, cel despre care stiam cu totii ca exista dar speram sa-l vedem cat mai rar la fata"
      oooooo, stiati ca exista acel traian basescu dar l-ati sustinut frenetic
      poate va ganditi si daca ati facut bine
    • -16 (24 voturi)    
      ete, scart! (Marţi, 26 mai 2015, 1:17)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      nu despre judecata e vorba, s-o lasam institutiilor abilitate, ci de altceva, ce nici Tapalaga n-a inteles din cartea Adrianei Saftoiu, pentru ca iar cade in acelasi pacat: oamenii politici trebuie urmariti cu atentie ce nu fac bine, din vreme, nu sa ne facem ca vedem doar ce fac bine si sa le trecem usor cu vederea derapajele. Ori, Tapalaga exact cu asta incheie, cu marea lui apreciere pentru ce a facut bine Basescu, epic, si cum isi pune el mana la ochi sa nu-l vada cand deviaza de la cale. Si ce parere de rau are el ca Basescu isi torpileaza el singur mandatele, dupa ce a plecat de la Cotroceni? Dupa? pai, le-a torpilat incontinuu, ce a ramas dupa el, au ramas institutii bune si stabile? Nu. Aparente.
  • +28 (88 voturi)    
    Va contrazic, domnule Tapalaga! (Luni, 25 mai 2015, 20:21)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Traian Basescu este singurul politician adevarat la ora asta si tot ce spune se adevereste mai devreme sau mai tarziu. E mult peste Ponta si Iohannis care sunt doar trompetele ale aceluiasi USL care dadea cu statul de drept de pamant in 2012.
    Faptul ca apare acest articol aproape la pachet cu cartea mizerabila Adrianei Safotiu si demontata elegant si argumentat de fostul presedinte, ma face sa cred ca e ordin pe unitate sa fie linsat Basescu. Mai ales ca Sorina Matei promoveaza cartea de zici ca isi ia si ea cateva procente. Eu cred ca e vorba de trese....:)
  • -56 (72 voturi)    
    dictatorul (Luni, 25 mai 2015, 20:26)

    xanti [utilizator]

    A insemnat pentru Romania cel mai mare rau posibil dupa Gheorghiu Dej un alt dictator ce baga oameni nevinovati la puscarie.
    Multi il compara pe TB cu Ceausescu dar Ceausescu a fost cel care a eliberat detinutii politici ai lui Dej ,a construit Romania de la zero,a facut multe pentru aceasta tara.
    Cine a citit Fenomenul Pitesti va intelege.
    A intors Romania cu 50 de ani adica in anii lui Dej,Pauker si alti evrei comunisti bolsevici ce au distrus tara.
    Sper sa isi sfarseasca zilele acolo unde ii e locul adica dupa gratii.
    Sustinatorilor le doresc vizite cu chiftele la Jilava,Rahova sau Poarta Alba daca tot il iubesc pe TB.
    • +38 (44 voturi)    
      WTF??? (Luni, 25 mai 2015, 22:55)

      MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Frate, sa-l ridici in slavi pe Ceausescu si apoi sa-l citezi pe Virgil Ierunca ca sa-ti justitfici aberatia in aceeasi propozitie e aiuritor! Nu pot sa cred. :)))
      Astept urmarea: Ceausescu a fost un bun patriot, si-a iubit poporul, cine a ascultat-o pe Doina Cornea sau pe Paul Goma va intelege. What?????
      • -10 (14 voturi)    
        nu dau 2 bani (Marţi, 26 mai 2015, 10:18)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

        Pe dizidentii lui Ceausescu,multi au batut palma cu securitatea ca sa isi ingroape eroismul de carton.
        De fapt erau niste oportunisti ca Dinescu carora le convenea sistemul dar vroiau sa fie mai teribilisti.
        Chiar Ierunca scrie ca Ceausescu a eliberat puscariile lui Dej asa ca nu te mira prea mult.
        Cand Hossu Longin il punea pe Nastase alaturi pe disidentii de pe vremea lui Dej stia ce spune.
        • +10 (10 voturi)    
          Nici nu e nevoie... (Marţi, 26 mai 2015, 11:03)

          MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui xanti

          sa iti mai raspund. "Nu dau doi bani pe dizidenti dar dau milioane pe Ceausescu care a facut si a dres. Marele erou national etc etc" Interesant este ca folosesti conceptul de dictator, dar il folosesti discriminatoriu - la Dej si la Basescu se aplica, la Ceausescu nu. Cat cameleonism. :))))
          • +2 (2 voturi)    
            cata (Marţi, 26 mai 2015, 17:07)

            Manes [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

            aberatie..... latrina 3 ar fi putut sa fie acolo pe vremea lu' Ceasca?
    • +10 (10 voturi)    
      corect nume ti-ai ales (Marţi, 26 mai 2015, 11:34)

      cris64 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ti se potriveste de minune "cameleonul". Ai citit "Fenomenul Pitesti" sau doar ai auzit si tu de ea. Sau poate ti-a povestit ce facea la Pitesti vreo ruda de-a ta, cand ii tortura pe detinutii politici. A propos, ce grad ai ?
      • +7 (7 voturi)    
        Atentie! (Marţi, 26 mai 2015, 12:16)

        MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui cris64

        Ce spune cameleonul nostru este ca fenomenul Pitesti nu are legatura cu Ceausescu (ceea ce e adevarat, e anterior perioadei Ceausescu). Numai ca e o aberatie sa folosesti o referinta gen cartea lui Ierunca, profund anti-comunista nu anti-ceausista pentru a-l legitima pe Ceausescu. Cameleonul nostru e un revisionist care alege din dementa comunista ce ii convine. Dej baga in inchisoare oameni nevinovati, Ceausescu nu. :)) De canalul Dunare-Marea Neagra nu a auzit. etc etc Nu are sens sa intram in amanunte pe care le stim cu toti.
      • -9 (9 voturi)    
        normal ca am citit (Marţi, 26 mai 2015, 13:28)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui cris64

        Tot ce tine de perioada detinutilor politici ,inclusiv am vazut Memorialul Durerii(nicaieri in film nu se spune de perioada Ceausescu cand au fost eliberati ci de perioada Dej),Hossu Longin avea dreptate punandu-l le Nastase alaturi de detinutii politici ai lui Dej,Nastase a fost victima politica lui Basescu la fel ca pe vremea lui Dej.
        Numai orbii nu vad acest lucru.
        • +4 (4 voturi)    
          SI ATUNCI (Marţi, 26 mai 2015, 16:15)

          MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui xanti

          Cum de-i apararea unui dictator ca Ceausescu daca trimitea la inchisoare sute de oameni pentru opinii POLITICE? Daca tot spui ca ai citit tot ce tine de perioada detinutilor politci????
    • +3 (3 voturi)    
      he-he-he (Marţi, 26 mai 2015, 17:49)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu, draguta, cel mai mare rau ramaneti voi, postacii unsurosi, care scrieti la comanda lucrurile pe care nu le intelegeti, nu le stapaniti dar va plac banii pe care ii produc. Voi nenorociti prostimea, care din pacate va asculta, va citesc. Voi sunteti tradatorii de neam veritabili
  • +17 (65 voturi)    
    schizo (Luni, 25 mai 2015, 20:34)

    Mazeta [utilizator]

    Era un film, nu mai știu cum îi zice, în care personajul principal, neputând să admită realitatea (că și-a omorât nevasta), imaginează un alter-ego malefic, pe care dă vina în mintea sa.

    La fel și d. Tapalagă, inventează acum un „Băsescu cel rău”, demolator al justiției, anti-american și corupt. Deci băsiștii să stea liniștiți, nu s-au înșelat timp de 20 de ani. Ei l-au susținut pe „celălalt Băsescu”.

    P.S. Evident, personajul din film ajunge la balamuc.
    • +16 (24 voturi)    
      capitanul e ultimul (Marţi, 26 mai 2015, 3:49)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      care paraseste corabia ce se scufunda.Echipa care a facut gaurile in carena am vazut-o. Intrebarea este unde e echipajul care sa o scoata la mal?
      • +8 (8 voturi)    
        risipit (Marţi, 26 mai 2015, 8:57)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        de ce intrebati?
        Nu doar Basescu locuieste in Romania.
        Echipajul putem di noi...,

        sau nu?
      • -4 (8 voturi)    
        intotdeauna TB a sabotat corabia (Marţi, 26 mai 2015, 10:39)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        ...si a parasit o primul. vezi PD, PDL, PMP (asta numai in ultimul timp). nu degeaba n a ramas nimic, nicio organizatie viabila in urma lui. doar ruine.
        sa defilezi cu Udea si Ungureanu, ambii salvati prin redistribuire de voturi, inseamna sa ti faci rau in mod deliberat. pana si boc ar fi avut mai multe sanse, avea o anumita sobrietate al cuvantului scos pe gura in comparatie cu primii doi.
  • +26 (68 voturi)    
    Rusine, Dana Tapalaga! (Luni, 25 mai 2015, 20:45)

    George [anonim]

    Ai ajuns o rusine, Dan Tapalaga. Daca nu cumva asa ai fost de la bun inceput, un prefacut oportunist. Chiar nu vrei sa vezi planul ocult de distrugere al lui Traian Basescu. Evident ca nu vrei sa-l vezi. Doar esti unul dintre pionii care participa la punerea in aplicare a acestui plan mizerabil. Dati-i inainte cu Traian Basescu, exact asta isi doresc toti dusmanii sai, fie ca e Klaus Iohannis, fie ca e victor Ponta, fie ca e menajera Adriana Saftoiu, fie ca sunt Nitu si latinistiI din spatiul public. Sunteti o rusine toti cei care il injurati pe Basescu. Faceti jocurile Sistemului din care sunteti parte.
    • -1 (5 voturi)    
      gresesti (Marţi, 26 mai 2015, 13:39)

      nescu [utilizator] i-a raspuns lui George

      D.Tapalaga a constatat o realitate - lui Basescu i-ar fi stat perfect in haina de opozant al guvernarii, insa de cand a terminat mandatul a avut mai putine remarci la adresa guvernului decat la adresa justitiei.

      Trebuie sa ai ochelari de cal si sa nu te uiti in jur - Basescu nu mai e acelasi, se simte incoltit, iar asta ii dauneaza grav sanatatii. Daca ieri ar fi tacut ramanea filozof, nimeni nu sarea sa-i reproseze ceva, dar asa nu a facut decat sa atraga atentia inutil si negativ asupra sa.

      Asta nu inseamna ca ceea ce a facut bun se uita peste noapte, insa daca o tine tot asa, la un moment dat "basistii" isi vor vedea de treaba si vor uita ca au fost candva sustinatorii acestuia - mai raman cei ca tine.. pana in panzele albe.
  • -25 (49 voturi)    
    Pe T Basescu l-au ajuns minciunile... (Luni, 25 mai 2015, 20:45)

    lili [anonim]

    T Basescu a mintit tot timpul, de cand a aparut in politica romanesca.
    Are o usurinta, periculoasa chiar si pentru el, in a minti.
    Se spune ca poti minti o data pe toata lumea, ca poti minti de multe ori o persoana, dar ca NU poti minti tot timpul pe toata lumea!
    Daca adevarul este unul singur si nu minti atunci nu exista riscul ca azi sa spui una si maine alta.
    T Basescu minte mereu, d-aia el una spune azi, alta maine.
    Azi il vedem pe T Basescu adevaratul, cel care azi spune una si maine alta, dar el a facut asa ceva tot timpul, am scris de multe ori despre asta, mi-a ajuns deja..
    Un mincinos tipic pentru un "mare" politician, in sensul usurintei de a minti, de a jigni, de a manipula, de a fi cinic fara masura, de a rastalmaci, de a da replici fara nici o problema....
    T Basescu nu are scrupule, este o persoana periculoasa si perfida, stie atat de bine sa-si urmerasca interesul, dar sper ca i s-a cam infundat si intr-o zi va plati si minciunile si toate matrapazlacurile facute in politica romanesca.
    Slabiciunea lui este E Udrea, nu familia lui, care are multe bube, dar E Udrea l-a dus la fund, de aici cred eu ca i se va trage sfarsitul lamentabil in politica romaneasca.
    Mai rau decat isi face el, eu cred ca-i (va) face E Udrea.
    Si ceea ce va consemna istoria la final in ceea ce-l priveste pe T Basescu va fi relatia amoroasa cu E Udrea.
    Atat.
    Cam cum a ramas in istorie Bill Clinton, intrebati azi orice om de pe pamantul asta despre Bill Clinton si va raspunde: Monica Lewinsky!
    • +27 (37 voturi)    
      conita @ lili, (Luni, 25 mai 2015, 23:16)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui lili

      tu esti aia care declarai:

      "lili [anonim]
      In lupta cu penalii din PSD, eu cred ca Johannis nu e omul potrivit..
      Pentru asta recunosc sincer ca numai T Basescu putea face fata !!
      Are T Basescu muuulte bube, dar la a-i pune la punct pe penalii lui Ponta nu-l batea nimeni!"

      Cum judeci? functie de perioada lunara?
      • -11 (19 voturi)    
        cum judeca si base (Marţi, 26 mai 2015, 0:16)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        in fuctie de "loialitate"... de unii penali nu a zis nimic nimic nimic... ntz ntz ntz
      • -5 (13 voturi)    
        exact asa am spus... (Marţi, 26 mai 2015, 8:01)

        lili [anonim] i-a raspuns lui victor L

        Sensul este simplu de inteles: T Basescu este omul perfect pentru scandal, replici, razboaie cu toata lumea!!
        Stilul lui Johannis este departe de asa ceva, in schimmb in T Basescu PSD si Ponta si-a gasit nasul la replici: T Basescu chiar daca critica ceea ce el si oamenii lui au facut si ei, nimic nu l-a impiedicat pe T Basescu sa iasa de fiecare data si sa atace PSDul lui Ponta!
        Chiar daca nici T Basescu si ai lui PDListi nu erau altfel!
        La replici lui Ponta, ca si Ponta la replici lui T Basescu, cei doi se potrivesc!!
        Asa atragea cel putin atentia asupra matrapazlacurilor PSDiste ceea ce Johannis nu face deocamdata ar Ponta zburda vesel fara opozitie.
        Asa am si subliniat de fiecare data IPOCRIZIA lui T Basescu, cel care critica de fiecare data la altii ceea ce si el facea fara probleme insa...
      • 0 (4 voturi)    
        precizare (Marţi, 26 mai 2015, 11:28)

        Loda [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        victoras, ti-am dat vot negativ pentru ca ,nici aici, nu te poti abtine sa fii marlan .
    • +7 (7 voturi)    
      P.M.(primul mincinos)al Romaniei (Marţi, 26 mai 2015, 10:59)

      denver [anonim] i-a raspuns lui lili

      Despre Plagiatorul Mincinos,ai auzit?
    • +2 (2 voturi)    
      he-he-he (Marţi, 26 mai 2015, 17:52)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Dar despre tine ce va ramane? Relatia ta amoroasa cu dosul lui voiculescu?
  • +34 (48 voturi)    
    Pare a fi... (Luni, 25 mai 2015, 20:50)

    mircea_cjn [utilizator]

    comportamentul unui om supus unei formidabile presiuni , timp de 10 ani si care acum, eliberat de presiune si stres - se descarca.
    Vorbeste vrute si nevrute, manifesta incoerenta amestecata cu parti lucide.
    Cel mai bine pentru el ar fi fost sa faca o excursie pe mare de vreo 6 luni. Sa viziteze lumea, sa se odihneasca.Cu conditia ca si el sa fie lasat in pace.

    Numai ca "deranjul"provocat sistemului in cei 10 ani este atat de mare, incat fostul presedinte, nu numai ca nu este lasat in pace, ba este atacat zi de zi ! In fiecare zi i se deschide de catre Nitu cate un dosar. Antena 3 calculeaza anii de puscarie- au ajuns la 487 de ani.

    In aceste conditii, ce poti face domnule Tapalaga, nu-ti pierzi mintile?
    • +22 (26 voturi)    
      "deranjul provocat sistemului" a fost greu platit (Luni, 25 mai 2015, 23:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      de alti conducatori din istoria noastra. Vezi Cuza a trebuit sa paraseasca tara si a murit prin strainatati.
      • 0 (2 voturi)    
        Cuza (Marţi, 26 mai 2015, 10:54)

        ilidia [anonim] i-a raspuns lui ty

        Comparatiae ste fortata.Cu tot progresul realizat in anii de domnie,Cuza a trebuit sa-si respecte angajamentul luat la numirea lui, ori el ajunsese sa doreasca o monarhie ereditara. Acesta este adevaratul motiv al "plecarii" lui.
    • 0 (4 voturi)    
      alta este explicatia... (Marţi, 26 mai 2015, 11:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Nu poate sa isi iasa din rol...

      Uita ca nu mai este presedinte si asta il enerveaza la culme...

      Nu este singurul care trece printr-o astfel de dilema - Bill Clinton spunea ca cel mai greu lucru pe care a trebuit sa il suporte era faptul ca atunci când intra intr-o sala nu se mai intona imnul SUA si lumea nu se mai ridica in picioare când il vedea... Deh, dupa 8 ani - se mai intampla - dar cum este dupa 10 ani in care ai tot luptat si de fiecare data te-ai intors invingator...
  • +31 (63 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 25 mai 2015, 21:11)

    the [utilizator]

    dupa ce v-am urmarit ani de zile cu interes si simpatie, regret ca trebuie sa va spun, ca articolele dv din ultima vreme nu mai merita niciun comentariu.
    Va urez succes in noua cariera.
  • +25 (51 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 25 mai 2015, 21:16)

    Diletant [utilizator]

    Ati dat-o in bara si cu "analizele" despre Traian Basescu si cu cele despre Iohannis. Lasati-o balta!
    Amintiti-va de reclama aia cu halatul! ... Pe acolo va situati.
  • -22 (40 voturi)    
    Poate ne spui si despre Coana Mitza (Luni, 25 mai 2015, 21:23)

    newlook [utilizator]

    Poate ne spui si despre Coana Mitza.

    Basescu e doar un pensionar ce-si asteapta puscarioara....dar ce zici despre Coana Mitza, care tocmai se oferi sa se bage ministresa la bulgari?

    Nu e galactic?
  • +5 (7 voturi)    
    Din păcate, (Luni, 25 mai 2015, 21:26)

    Ronis ot Astria [anonim]

    în ultimul timp, îmi este din ce în ce mai greu să vă urmăresc logica și să vă înțeleg argumentația ... :-(
  • -7 (13 voturi)    
    :) (Luni, 25 mai 2015, 21:38)

    owl [anonim]

    sau a fost manipulat sa fie si "bun"?!?!?
  • +36 (52 voturi)    
    Dan Tăpălagă (Luni, 25 mai 2015, 21:39)

    aac [utilizator]

    Arată-mi unde a fost TB antiamerican? Link-uri, citate, etc. Sper că te-ai documentat și n-ai dat numai din blocul B.
    • +33 (39 voturi)    
      obisnuita EXAGERARE (Luni, 25 mai 2015, 23:12)

      MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui aac

      Iti spun eu la ce banuiesc ca se refera. La situatia cand atasatul cu AFACERI al ambasadei SUA s-a dus peste Parlament in birou la presedintele camerei Deputatilor Zgonea sa-i urecheze. :)) Iar Basescu a spus nici mai mult nici mai putin decat ca discutia IN SINE nu e un scandal, ca e ok sa existe un dialog DAR ca ea nu ar trebui sa se faca strident, provocator! El nu l-a criticat pe Dean Thompson ca a avut ceva de spus, ci modul cum a ales sa o faca. Atat. Brusc, Basescu a devenit antiamerican, isi ataca aliatii, isi darama furibund mandatul etc Toata propaganda de rigoare. :)) Dan Tapalaga a devenit rizibil. Mi-este rusine de ne-rusinea lui.
    • +6 (10 voturi)    
      METODE STALINISTE (Marţi, 26 mai 2015, 10:42)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui aac

      pe vremea stalinismului nu trebuia să dovedești vina, era suficientă delațiunea unui aktivist și te trimiteau la pușcărie
  • -9 (23 voturi)    
    Instincte primitive... (Luni, 25 mai 2015, 21:43)

    Nedumeritu [anonim]

    Poporul roman asa cum arata el astazi, format dintr-un amestec de etnii, unic probabil in Europa are tendinta de asi devora elitele !
    Istoria e plina de sriitori de geniu care au sfarsit in mizerie sau exil , dezamagiti profund de poporul din care faceau parte ( vezi Eminescu , Caragiale,Brancusi, Cioran, Tutea etc ),de conducatori de stat ucisi miseleste la comanda unor stapanitori straini ,vremelnici ( Vezi Antonescu , Ceausescu, Dej )
    Atata timp cat nu-si vor schimba atitudine fata de propriile valori, vor fi condamnati la mediocritate intre popoarele lumii si vor continua sa fie un popor la periferia Europei si civilizatiei !
  • -17 (37 voturi)    
    ce lucruri bune? (Luni, 25 mai 2015, 21:45)

    MADMAX [anonim]

    Spune un singur lucru bun stimabile !
    TB este un individ mediocru ca si gasca de tutari din jurul lui.
    • -10 (14 voturi)    
      neah (Marţi, 26 mai 2015, 0:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MADMAX

      mediocru nu este. E ca si cum ai spune de un talhar bun, ca nu stie ce face. Problema lui tb este ca este un talhar foarte bun care se da procuror. Unii l-ar face si ministrul justitiei.

      tutzerii neconditionati insa... mediocrii ar fi un compliment nemeritat.
  • +26 (42 voturi)    
    Alb si negru, atit stim. Decit atit! (Luni, 25 mai 2015, 21:48)

    LiviuIordache [utilizator]

    Da, pierdem vremea, lipsa cronica de lectura profunda duce la ochii de musca: vad multe, dar numai in alb si negru, nu au nuantele pe care ti le da obisnuinta citirii unor lucruri profunde. De azi pe miine: daca a zis unul ca ai luat-o alaturi de drum, in mintea unuia care nu are timp si nici pregatirea intelectuala sa gindeasca inseamna ca, gata, respectivul deviant trebuie desfiintat, nu a facut nimic in viata lui, daca acum face un lucru criticabil. Asadar, daca un Coldea isi pierde, la un moment dat, reperele, luat de val si scapat de "ochiul soacrei", tot ce a facut in viata lui nu mai conteaza.
    Tot asa, Basescu, in 50 de ani de munca (scoala, ajuns in virful ierarhiei in ambele meserii pe care le-a avut, comandant si politician) dispare total din lumea asta, pentru ca nu face ce-i spune noi.
    Chiar nu puteti trage putin aer in piept inainte de a da drumul la sentinte definitive? Chiar muriti in momentul in care nu aveti ultimul cuvint?
  • 0 (36 voturi)    
    Degeaba domnule Tapalaga (Luni, 25 mai 2015, 22:17)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Cand era in functie il slujeai cu toata abnegatia. Acum este tardiv sa pui concluzii la concluzii.
  • +23 (35 voturi)    
    Exista oameni de buna credinta cand e vorba de TB? (Luni, 25 mai 2015, 22:17)

    ty [utilizator]

    "schimbarea in rau evidenta pentru orice om de buna credinta"
    Oriunde privesti toti tipa cat mai tare si mai des cat de rau e Basescu.
    Unde pot fi gasiti cei de buna credinta?
  • +43 (69 voturi)    
    ESTI OBOSITOR (Luni, 25 mai 2015, 22:27)

    MihaescuCorneliu [anonim]

    Atata reavointa a devenit obositoare. Nu pot sa cred ca un om pe care l-am citit si apreciat pentru luciditatea lui poate sa vina constant, la nesfarsit cu aceeasi aberatie. "Cel considerat a fi reformatorul justitiei s-a transformat in demolatorul si detractorul ei la mare concurenta cu inamicii clasici ai procurorilor si judecatorilor." Bai frate, Basescu nu a criticat Justitia IN BLOC, in intregul ei. El n-a spus niciodata: TOT ce se face acum este prost. TOT ce face Kovesi e prost. A spus ca se fac greseli. A spus ca se fac abuzuri. A spus ca Justitia a facut progrese, dar e departe de a fi perfecta. Unde Dumnezeu vedeti dvs. in aceste atitudini ca Basescu ataca JUSTITIA???? Daca eu am un copil in care investesc, si pe care il iubesc, daca face greseli si eu il critic, tocmai pentru ca vreau sa se indrepte, sa se corecteze, pentru ca tin la el, inseamna ca il ATAC??? "Cand ataca direct sau prin interpusi oameni cheie din sistem, cand spune ca i-ar numi din nou fara sa clipeasca." Aceeasi chestiune. El e corent cu ce spune. Isi asuma numirea lui Kovesi de ex, nu o regreta, ar face-o din nou, de fapt isi si expima opinia ca merita inca un mandat DAR ca nu e perfecta si ca trebuie sa isi corecteze anumite derapaje. Ce e in neregula cu asta? Cand Lidia Stanciu spune din postura de Judecator, ca nu e la mijloc, intre acuzat si acuzator, ci de partea acuzatorilor e in neregula sa-i spui ca a DERAPAT? Ar trebui sa o dezavueze total??? Basescu spune ca e profesionista, ca merita sa fie unde este dar ca face si greseli. Pentru numele lui Dumnezeu, domnule Tapalaga, nu mai fiti atat de orb. Avem pentru ce sa-l criticam pe Basescu. Nu inventati acuze care nu tin decat propagandistic. Aveti putin respect.
    • +19 (23 voturi)    
      Trebuie remarcat si momentul in care Tapalaga (Luni, 25 mai 2015, 23:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

      scrie astfel de articole.
      • +28 (36 voturi)    
        STIU (Marţi, 26 mai 2015, 1:27)

        MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui ty

        Aveti dreptate si e trist. Eu sunt imun la traznai cu conspiratii, cu agende oculte etc Dar, stiindu-l pe Dan Tapalaga inteligent si, in ciuda acestui lucru, vazand cum tine isonul de luni de zile unor naivitati, n-am decat sa il banuiesc de implicarea intr-o agenda curioasa. Varianta ca e brusc prost nu tine. Nu crede tot ce spune, a imbratisat (din ratiuni care imi scapa) o agenda si isi adapteaza ce vede si ce spune in functie de acea agenda. Orice om simplu, cu o inteligenta medie, daca asculta cu atentie declaratiile lui Basescu intelege cum stau lucrurile. Criticile lui au fost PUNCTUALE si s-au referit la chestiunea X, chestiunea Y etc Niciodata nu a atacat Justitia la pausal. Criticile nu au fost irationale ci s-au referit la chestiuni concrete. Cand a comentat ce a spus gen. Dumbrava, titlurile titrau: un nou ATAC al lui Basescu la Justitie. Cand, in sfarsit s-au trezit si Uniunea Judecatorilor si a cerut CSM-ului sa apere independenta Justitiei de interferentele declarate ale SRI, nu era acelasi lucru? Cum de n-au existat titluri gen: Judecatorii ATACA Justitia? Cand Basescu o spune e ATAC, cand o spun Judecatorii insisi e altceva - exprimarea unei ingrijorarari, o critica legitima? Dan Tapalaga a coborat la nivelul celei mai crase propagande. E pacat pentru ca Basescu a facut si o gramada de prostii, pentru care n-au decat sa-l critice. Sa inventezi insa propagandistic asemnari gen: s-a aliat cu Voiculescu nu este inocent, ci semnul unei agende defaimatoare.
        • -7 (15 voturi)    
          Mai taie din aberatii (Marţi, 26 mai 2015, 7:11)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

          ca pari sa fii un izvor nesecat de ele. "Udrea nu e vinovata, ginerele meu nu e vinovat, CSM e un baros, procurorul general e pus de Ponta, inspectia judiciara e agresiva,etc etc etc" - astea sunt "critici punctuale"? Basescu e un borfas care ameninta judecatorii, gen "va tai cand ies". Borfas. Deal with it.
          • +12 (18 voturi)    
            TOTAL PE LANGA (Marţi, 26 mai 2015, 9:38)

            MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

            - Cum sa nu fie CSM un baros cand declara ca opinia cetateanului Basescu si a cetateanului Cristoiu face nici mai mult nici mai putin decat ca stirbeste insasi INDEPENDENTA Justitiei. Ce fel de aberatie e asta? E suficient sa spun eu ceva despre Justitie si brusc ea devine NEindependenta? Halal Justitie atunci. Cum vi se pare ca CSM-ul nu s-a mai autosesizat pe declaratiile lui Ponta? Facute in acelasi timp! Cum ca au reusit sa le dea romanilor ceea ce USL-ul a promis (i.e. incarcerarea lui Udrea)??? Cum sa nu fie un baros cand opinia CSM este ca NICI UN CETATEAN NU ARE VOIE SA ISI EXPRIME O OPINIE CRITICA FATA DE JUSTITIE PENTRU CA IPSO FACTO ADUCE ATINGERE INDEPENDENTEI ACESTEIA. ??? QED

            - Pai procurorul general a fost numit de Ponta. Negocierile au tinut 6 luni si au facut presa oficiala. Asta nu e o informatie oferita acum de Basescu. Nu fiti ridicol. Poftim un link din 2013 de la numire. Luat la intamplare. http://www.gandul.info/politica/solutia-basescu-ponta-pentru-sefia-parchetelor-codruta-kovesi-la-dna-tiberiu-nitu-procuror-general-10696441
            QED

            - Faptul ca el considera ca Udrea si ginerele e nevinovat vi se pare ca ataca Justitia? :)) Aberati copios. Pai la momentul asta e liber sa o spuna. Nu exista o hotarare a Justitiei. Daca dvs. v-ar pune in inchisoare preventiva sotia sau sotul, sa inteleg ca ATACATI Justitia daca va exprimati convingerea ca va fi dovedita nevinovata? :)) Conflictul ar putea apare cand ar fi declarati vinovati si el ar continua sa spuna ca sunt nevinovati. Asta ar implica ca Justitia a facut o greseala. La momentul asta insa nu presupune un atac, darmite o critica. Nu mai aberati pe langa. QED
            • 0 (10 voturi)    
              evident, n-ai priceput nimic (Marţi, 26 mai 2015, 10:15)

              Lovercraft [anonim] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

              "Procurorul general e pus de Ponta" in sensul ca e asmutit de Ponta. Deci Base afirma ca atare ca parchetul general nu e independent, deci justitia nu e independenta. A, am inteles, astea sunt "punctuale". Abereaza in continuare linistit, probabil faci si tu bani de o paine pe azi.
              • +6 (12 voturi)    
                Hai mai... fii antibasist dar nu pueril (Marţi, 26 mai 2015, 11:23)

                MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

                Cum Dumnezeu nu ti se pare "manarita" avalansa de incercari sa-l prinda pe Basescu dinspre parchetul general? Acuzat ca a facut-o tiganca imputita cand a fost provocat de jurnalista cu pricina (iesire impardonabila, admit) si acuzat acum de FURT! :)) Hai bai, ca nu suntem toti prosti. Nu spun ca Basescu era un inger si e adevarat ca a avut atitudini neconforme cu statutul lui cand vine vorba de comunicare. L-a luat cineva pe Ponta la intrebari cand a spus jurnalistilor ca sunt PROSTI? :))) etc etc Nu-mi veni cu scuza care nu tine ca dosarele se desfac asa by default. Ca nu s-au putut judeca pana acum. :)) Eu nu-l apar pe Basescu in orice privinta, a fost destul de tampit pe alocuri si e treaba lui sa dea socoteala unde a dat rasol. Dar nu-mi veni nici tu cu puerilitati ca ceea ce se intampla dinspre parchetul general este INOCENT. Poti sa te bucuri, este perfect legitim, dar poti sa te bucuri si admitand ca face parte dintr-un proiect clar. Daca imi spui "bine ii face" nu am ce sa iti spun. Daca imi spui ca Nitu e rezultatul unei conceptii imaculate, ne batem gura de pomana...
              • 0 (8 voturi)    
                Neat (Marţi, 26 mai 2015, 11:33)

                MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

                Imi place ca din trei demontate comentezi una si aia schiop. Plus noua marota cu acuzatia de postaceala, cand nu ai argumente... Tipic. :))
                • 0 (4 voturi)    
                  ce vrei sa comentez la celelalte doua palavre (Marţi, 26 mai 2015, 17:55)

                  Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

                  Cand cei din USL spuneau ce spune basescu acum, si parca totusi nu atat de radical, urlai ca ataca justitia si ne vand la rusi si jubilai cand CSM spunea ca xulescu din USL a afectat independenta justitiei. Asa ca las-o jos ca macane.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Logica (Marţi, 26 mai 2015, 22:10)

                    MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

                    lipsa. Nu mai folosi argumentari falacioase, poti trece direct la concluzii, daca tot nu conteaza cum iti argumentezi ce spui. Poate daca ai avea argumente, le-ai folosi.
        • +5 (9 voturi)    
          inteligență??? (Marţi, 26 mai 2015, 9:39)

          timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

          Unde ai văzut tu inteligență la Tapalagă. El e sluga foștilor....
        • -2 (8 voturi)    
          lol (Marţi, 26 mai 2015, 10:58)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

          care naivitati bai nene? ce tot bati campii aici?
          adica un fost presedinte zice ca prietena lui, udrea, sigur e nevinovata ca stie el, dar tot el stie ca sova e vinovat, se pronunta in public, face acuze la adresa procurorilor, dar numai acelor CARE O ANCHETEAZA PE UDREA, restul sunt foarte buni si tu vii si vorbesti de naivitati. alea sunt la tine.
          si ce propaganda face tapalaga, cand zice lucrurile pe nume? propaganda pt cine si pt ce? ca nu pricep.

          va mai si dati plusuri intre voi, postacii. daca va taiau macaroana astia de la hotnews, tipati ca aoleo, cenzura! nu e democratie si alte aberatii.
          • +3 (7 voturi)    
            N-are sens (Marţi, 26 mai 2015, 11:36)

            MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Daca ai sti sa citesti ce scriu ti-as raspunde. Daca ai avea vreun argument si nu acuza clasica de postaceala ti-as raspunde. :))
        • 0 (0 voturi)    
          Apreciez modul in care va sustineti parerile (Marţi, 26 mai 2015, 22:37)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

          lucru destul de rar pe aici.
  • +1 (23 voturi)    
    obositor (Luni, 25 mai 2015, 22:41)

    marcel [anonim]

    esti obositor _

    chiar esti obositor!
    • -10 (22 voturi)    
      Sunteți obositori... (Luni, 25 mai 2015, 23:19)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui marcel

      postacilor! Și răuvoitori. Este unul dintre cele mai lucide articole scrise vreodată despre Traian Băsescu!
      Dacă ar mai avea un rest de stimă de sine, fostul președinte ar trebui să învețe pe de rost și să-și repete zilnic fiecare frază din acest... „rechizitoriu”. Poate i-ar folosi la ceva. Dar nu cred că o va face. Pentru că... cherchez la femme!
      • +20 (28 voturi)    
        ce e lucid? (Marţi, 26 mai 2015, 1:32)

        MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui marki

        Poate ma lamuresti si pe mine. Si inceteaza cu prostia asta cu postacii. E cea mai mare stupizenie din ultimul an. Eu n-o sa te acuz ca esti postacul lui Voiculescu doar pentru ca il ataci pe Basescu. Asa ca, te rog, mai sunt unii care apreciaza ce a facut Basescu fara sa fie postaci platiti. Ca sunt prosti si gresiti, e nerelevant pentru discutia de fata. Sa folositi mereu argumentul "esti postac" e jenant si vine din lipsa argumentarii. E mai simplu sa spui: esti postac si gata.
        • +2 (8 voturi)    
          Udea a declarat ca platea postaci cu 50 bani (Marţi, 26 mai 2015, 10:47)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

          asa ca las-o mai moale cu "...inceteaza cu prostia asta cu postacii". a fost alocat un buget pentru postaci. cred ca toate partidele au facut asta, dar Udea a spus o.
          in plus, daca esti contra lui TB, esti brisc acuzat ca urmaresti haznale, ca pupi felicsi, ca mangai poante samd. cine face acuzatiile? basistii de 50 de bani. ceilalti isi vad de subiectul articolului si vin cu argumente intr o controversa, nu duc discutia in derizoriu.
          • +3 (5 voturi)    
            Corect (Marţi, 26 mai 2015, 11:27)

            MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

            Ai perfecta dreptate. Eu nu neg existenta postacilor. De ambele parti. Daca citesti cu atentie eu spun altceva. Si in parte ce spui si tu. Nu mai poti avea o opinie personala (buna rea, e nerelevant aici) dar e a TA, ca esti acuzat ca esti postac. Hai bai, eu am mai spus-o, si daca sunt basist prost (asa ca sa va dau o satisfactie ieftina) e pe gratis. Acum pricepi ce vreau eu sa spun? E simplu. Eu n-am folosit niciodata cuvantul postac atunci cand i-am raspuns cuiva. As simple as that.
          • -1 (5 voturi)    
            Mulțumesc, jackalphonse! (Marţi, 26 mai 2015, 12:03)

            marki [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            M-ai scutit de efortul de a explica (a câta oară?) că mă refeream DOAR la postaci. Și că nu neg că sunt, au mai rămas destui admiratori fanatici de-ai lui Băsescu, care nu concep că „idolul” poate fi atins vreodată cu vreun reproș. Nici măcar acum, când calcă în străchini. Când „loveste cu barosul” în propria-i statuie, cum bine spune Dan Tapalagă.
            Revenind la postaci, se pare că s-a dat ordin „pe unitate” să fie atacat cu bâta tocmai jurnalistul care are curajul să-i arate unde greșește, să pună punctul pe „i”, să pună degetul pe rană, cum s-ar zice... Același jurnalist (nota bene!) care l-a lăudat și l-a apărat pe Traian Băsescu până mai ieri, până în pânzele albe...
            Așa cum nu se sfiește să facă și cu actualul președinte. Lăudându-l când e cazul, criticându-i „derapajele”. Și bine face...
  • +25 (31 voturi)    
    Oho, "apara toti penalii "? (Luni, 25 mai 2015, 22:49)

    Plagarus [utilizator]

    Ceva lucruri arzatoare domnu Dan ?
    ANAF -ul verifica conturile din Elvetia a 50 de mafioti romani. Zic ei ca daca vor exista diferente intre sumele declarate si cele existente atunci diferenta se va impozita cu 16% !!! Prin comparatie , daca la un ospatar gasea 2,5 ron in buzunar se lua masura inchiderii unitatii , confiscarii sumei etc. In cazul MAFIEI cand vorbim poate de milioane de euro NU confisca suma ci i se impoziteaza !!! Masura social-democrata pentru prosti. Normal ar fi ca pentru suma pentru care are declaratie dar nu a platit impozit sa i se impoziteze iar suma pe care nu a declarat-o sa i se confiste dar te pui cu MAFIA ! (nicolaeb)
    S-a accidentat saracul Viorel si nu cred ca mai poate duce in spate " guvernarea cinstitilor" (asta-i subiect !)
  • -9 (17 voturi)    
    Corect! (Luni, 25 mai 2015, 22:54)

    mihai1986 [utilizator]

    Aveti dreptate, pe zi ce trece basescu devine din ce in ce mai penibil si ridicol cu pozitiile pe care le adopta, care contrazic propriile actiuni din cei 10 ani de mandat. Parca cineva i-a luat mintile! Dar stim cine, blonda nuti! Pacat...adversarii politici nu fac decat sa stea cu mainile incrucisate...Dar asta e, cand ataci justitia mai rau ca varanul, nici fostii simpatizanti nu-ti mai sunt alaturi, dimpotriva!!!
  • +29 (35 voturi)    
    PONTA este fericit! (Luni, 25 mai 2015, 22:55)

    bizonul_nou [utilizator]

    Toata mass media este cu tunurile pe fostul presedinte al Ro.

    De ponta nu se mai ocupa nimeni,
    dar absolut nimeni.

    normal ca borfasul ponta este fericit si face ce-i trece prin capul acela sec.
    • +7 (9 voturi)    
      pai, nu prea (Marţi, 26 mai 2015, 8:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      are cum.
      e si greu, tinand cont de faptul ca daca base are doua personalitati, conf. dan tapalaga, tonta are infinit de multe personaitati. stim toti de minimum : deputat, sot, prim ministru, tata, fiu. cate au iesit la socoteala? 5.
    • 0 (0 voturi)    
      Si-i trec multe... (Marţi, 26 mai 2015, 21:43)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui bizonul_nou

      ...deoarece nu mai in au loc in cap si-i coboara pana in picioare...Diversiune peste diversiune !
  • +25 (33 voturi)    
    D-le "celalalt" Tapalaga.. (Luni, 25 mai 2015, 23:05)

    romaya [utilizator]

    imi produceti repulsie, ati devenit un penibil incrancenat si inchistat intr-o idee fixa . Nu stiu ce va "mana-n lupta" dar sunt sigura ca vom afla ..
  • +24 (28 voturi)    
    Hm.... (Luni, 25 mai 2015, 23:11)

    AliB [utilizator]

    Despre celalalt Dan Tapalaga cand vorbim?
  • +25 (33 voturi)    
    Ultima data (Luni, 25 mai 2015, 23:24)

    HardCorePolitics [anonim]

    Cand deschid un articol semnat Dan Tapalaga. Deja e prea mult, nu mai suport sa aud la nesfarsit aceleasi tampenii. Daca voi credeti ca ce spune acum TB despre justitie e un atac, imi pare rau, va las.
    Pe Iohannis il inteleg ca vorbeste de blat Basescu-Ponta in celebra carte..mai mult nu poate omul...dar de la Tapalaga aveam alte asteptari:)
    Se grabeste sa traga concluzii domnul Tapalaga sau o face intentionat. Nu ma refer neaparat la acest articol, si nu zic ca TB e perfect dar totusi tampenii de genul blat, mostenirea Ponta, acum incoerenta...
    Aveti grija cu barosul. Poate va cadea o statuie pana la urma:)
    Succes!
  • +23 (27 voturi)    
    Asa cred ... (Luni, 25 mai 2015, 23:29)

    solar [utilizator]

    Mi se pare ca de-acuma e cazul sa-l lasam pe dl TAPALAGA sa-si consume si singur propriile interventii formative asupra opiniei publice.E nevoie si din partea OPINIEI PUBLICE si din partea gazetareasca a componentei sale , de oaresce distantare prin SOLITUDINE.Da, reciproca.Eu unul nu ma voi face partas la... noua strategie. Politica tarii mutata la Facebook , lansari foarte comerciale de carti prin care se castiga in cateva ore milioane dintr-un autograf,show-uri justitiare aruncate in lupta cu coruptia si facatoare de minuni ale... dreptatii precum sfintele icoane etc etc.Toata aceasta panarama numai bine nu da si numai bine nu aduce. Asa e cand esti convins ca drepturile omului e achizitia doar a 25 de ani si nu o cale lunga , singura care poate bara RESTAURATIA COMUNISTA CARE BATE LA USA..E atat de greu sa intelegem ca singura arma cu care se poate invinge utopia comunismului din noi si din lume,ca de atfel a oricarui alt totalitarism sunt drepturile omului?
  • -14 (24 voturi)    
    Prea tarziu... (Luni, 25 mai 2015, 23:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Prea tarziu incepeti sa vedeti adevarul domnule Tapalaga. Inca va e greu sa acceptati ca ati trait intr-o minciuna timp de 10 ani. Vezi si "capacitatea unui politician de mare forta de a schimba sisteme si institutii in bine". E greu e crezut ca un grobian limitat intelectual care se injura cu ziaristii care ii pun intrebari incomode, da capete in gura la arabi si palme peste fata copiilor la mitinguri e capabil de mai mult decat un fas. Care schimbare? Numirea, spre exemplu, a unei sefe la ICCJ (un fel de judecator suprem) care nu stie ce e aia "santaj"? Mi-e scarba ... "celalalt Basescu" e de fapt un comunist, securist, prost crescut care s-a catarat pe aiurelile din capul unei mari parti a electoratului roman (antibolsevism, anticomunism, culmea antisecurism) transformate toate in "sa moara PSD_ul!" din mintea unora care au ramas ancorati in realitatile anilor '90 (Jos Iliescu!) Domnule Tapalaga sa recunoastem dupa acesti 10 ani ati ramas si cu banii luati si ne.... V-a smecherit smenarul de Basescu. Cel pro-American si "de dreapta" :D
  • +20 (28 voturi)    
    Fara empatie=timpanie (Marţi, 26 mai 2015, 0:21)

    Carmen [anonim]

    Cred ca este prea devreme sa-l judecam pe Base. Trebuie sa fii capabil de empatie ca sa intelegi un om care s-a luptat cu un sistem si care acum se uita la blegeala opozitiei si a lui Iohannis. Base poate va ramane singurul presendinte care si-a ignorat partidul luand la Cotroceni consilieri fara de partid. Numai asa puteai sa stai departe de putregaiul politic si sa-l schimbi. In oglinda ce face Iohannis? Ii mangaie pe cap si se teme sa nu-si piarda puterea. Base a jucat-o riscand la maxim. Cine il ataca pe subiectul Udrea ori e homosexual ori impotent. E vre-un ministru sa nu aiba un amant/amanta? Dragnea are 4 iar Teodorovici 6 si pana si sfanta Cati avea un SPP-ist.
  • -13 (19 voturi)    
    Sincer (Marţi, 26 mai 2015, 0:44)

    Basescu si Antena 3 [anonim]

    Sincer l-am simpatizat pe Basescu si am urat Antena 3 si inca o urasc...dar trebuie sa recunosc ca au avut dreptate in anumite privinte...un batranel gretos, mi-e mila de Maria, saraca femeie tot timpul cand iesea in public se vedea pe fata aia ca e trista ce o fi suportat....

    Atacul la justite este datorat doar din cauza elenei udrea daca Elena Udrea nu era ridicata basescu nu zicea absolut nimic...Doar un gunoier poate sa il faca pe actualul presedinte lichea...

    Asa cum e il prefer pe Iohannis de 1000 de ori peste Basescu...

    P.S. multi postaci pe hotnews de la basau.
  • +20 (26 voturi)    
    Succes! (Marţi, 26 mai 2015, 2:18)

    un dac [utilizator]

    "Celalat Tapalaga loveste insa cu barosul propria statuie pana cand, intr-o buna zi, nu mai ramane mare lucru din ea."
  • +26 (28 voturi)    
    ccand nu ai curajul sa scrii ceace ar trebui (Marţi, 26 mai 2015, 6:16)

    mihailstanciu [anonim]

    Logica dlui Tapalaga este cel putin curiosa.Domnia sa
    decreteaza lucrurile complementare ca fiind opozabile si incompatibile.Zice dansul ca nu poti sa lauzi si sa critici o persoana in acelas timp.N u poti face in viata si bune si rele.Probabil ca nu poti merge si fluera in acelas timp.Poate dl .Tapalaga ar trebui sa caute in dictionar cuvantul incoerenta.Daca esti arhitectul celei mai mari apropieri din istorie de America nu mai poti critica nici un aspect al politicii americane.Criticarea "spectacolului catuselor "il face"demolatorul si detractorul justitiei"!!!!(Tapalaga a uitat convenient ca si Iohannis a spus acelas lucru).Criticarea punctuala a unei persoane nu-ti mai da voie sa continui sa ai incredere in ea si sa o numesti din nou.Ziaristi autoproclamati de "dreapta" si "basisti" care s-au dedicat in ultimii ani demolarii mandatelor fostului presedinte(nomina odiosa) nu trebuie atinsi cu nici macar o floare.Dl.Tapalaga e prea ocupat cu emiterea acestor enormitati ca sa observe ca fostului Presedinte i se redeschid dosare inchise prin hotarari judecatoresti,ca minciunile demonstrabile abunda in cartea dnei Saftoiu,Te apuca rasul a vezi ca la 6 luni dupa ce nu mai e Presedinte BASESCU ramane pragul de care se impiedica toti cei care nu au ce sa spuna sau nu au curajul sa spuna cat de absurda si periculoasa este realitatea pe care o traim.Basescu nu face opozitie,el ESTE opozitia impreuna cu MM.De ce ?
    Pentruca alti oameni politici cu coloana vertebrala nu avem iar niciun jurnalist nu indrazneste sa scrie asa ceva
  • +10 (14 voturi)    
    sa fie asa? (Marţi, 26 mai 2015, 7:41)

    maia [anonim]

    ma intreb mereu ce o fi avand base asta de nici dupa ce nu mai e presedinte nu ne putem vedea de ale noastre. ce o fi avand de presa simte sa-l pomeneasca de mii de ori pe zi, mai ceva ca pe Ceausescu! daca as fi in locul lui base mi-as inregistra numele ca marca, pentru cei din media sa plateasca decate ori il pronunta! de ce domnule tapalaga nu pomeniti de presedintele care scrie carti in timpul programului, pe banii nostri si de prima doamna, care se plimba in timpul cat functioneaza scoala, tot pe banii nostri? mai lasati-ne cu basescu ca ne-am saturat si i-a trecut mandatul. n-ati inteles chiar niciunul? iohanis este(sau nu?)la cotroceni. scrieti si analizati-l pe el si pe prima doamna!sau nu prea indrazniti?
  • +10 (14 voturi)    
    Voi v-ati schimbat (Marţi, 26 mai 2015, 8:07)

    Gabriela [anonim]

    Traian Basescu nu s-a schimbat deloc. S-a schimbat felul in care il vedeti voi, fostii propagandisti, odata ce nu mai curg banii cu care sa va fie unsa deontologia.
  • +13 (15 voturi)    
    "Mutenia" ar fi fost solutia potrivita (ratata)? (Marţi, 26 mai 2015, 8:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    In alternativa, cum si-ar fi aparat Traian Basescu, mai bine, mandatele? Prin "mutenie"?
    Daca ar fi fost "mut", dusmanii lui 'nemuritori' (politicieni - unii fosti apropiati ai lui, azi trecuti in tabara fostilor lor dusmani -, o parte dintre ziaristi, etc.) ar fi vorbit 'de bine' despre mandatele lui? Nu ar mai fi dainuit pana in prezent (si in viitor!) sloganul uselist : 'Jos Basescu'?
    A ratat Presedintele Traian Basescu posibilitatea de a-si aleage solutia comportamentala care sa-i fi salvat mandatele?
  • +9 (15 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 26 mai 2015, 8:30)

    hazica [anonim]

    Sunt curios daca dupa toate comentariile de mai sus, majoritatea nefavorabile lui, domnul Dan Tapalaga a inteles ceva.
  • +12 (18 voturi)    
    confuzie (Marţi, 26 mai 2015, 8:54)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    retineti doar ce va place din spusele lui Basescu . Aveti de facut o demonstratie si va tineti cu dintii de ea.

    O sa patiti ca Saftoiu, care astzi a retractat ce a scris despre numirea sefilor de servicii de care Basescu, si motiveaza ca a observat prea tarziu ca sa mai faca modificarea...

    Ma astept ca perceptia dvs sa depaseaza ranchiuna fata de Basescu si unii colegi care v-au dat peste degetutze...
  • +8 (10 voturi)    
    Sila (Marţi, 26 mai 2015, 8:55)

    verucu [utilizator]

    O lichea ,in Romania se poate trai si din minciuna.Iti vine sa vomiti!!!! O mizerabila care minte si ventileaza minciuni ”la greu”!!! Mi-e greatza!!!!
  • -3 (13 voturi)    
    Cine ne apara? (Marţi, 26 mai 2015, 8:56)

    M.aura [anonim]

    Dincolo de indiciile rezonabile de coruptie, de lipsa de scrupule si de imoralitate a fostului presedinte, mi se pare ca ar trebui sa privim cu atentie si latura de evidenta instabilitate psiho-emotionala a acestuia. Oare am avut un presedinte bolnav de la inceput sau a devenit pe parcurs?

    Cred ca ar trebui ca societatea sa dezbata aceasta problema: cum putem opri accesul unor decidenti cu mintea tulburata la butoanele puterii? Se vede cit de "puternice" si "reformate" sint institutiile statului daca nu sint in stare sa previna sau sa rezolve astfel de probleme. Controalele medicale oficiale sint o formalitate, n-o sa indrazneasca nici un medic sa puna la indoiala starea de sanatate mintala a unui VIP. Serviciile de informatii nici atit, ba poate chiar le convine situatia.

    Asadar trebuie sa gasim un mecanism care sa fie un filtru pentru decidentii cu boli psihice, boli care pot fi foarte bine ascunse opiniei publice, dar cu efecte dezastruoase in planul deciziilor care privesc o natiune.
    • +9 (11 voturi)    
      Cam vechi ordinul asta "pe unitate"! (Marţi, 26 mai 2015, 10:14)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      L-ati reactivat ?! Sau sunteti o victima ? Vorbiti despre sindromul "betiei puterii"care nu poate fi prevenit si nici combatut -in timp util nici de statele care dispun de instrumente adevarate. Faptul ca asociati cu fostul presedinte elemente ca :coruptie, lipsa de scrupule, imoralitate mi se pare corect , in spirit usl-ist .Asa-i trebuie oricarui politician -daca va mai fi in viitor vre-unul- care sa spuna adevaruri despre clasa politica, care sa vrea sa se asocieze doar cu cetatenii si care sa vrea sa dea un branci tarii spre dezvoltare democratica, in spiritul dreptei ......
      • -1 (3 voturi)    
        Sa echilibrez (Marţi, 26 mai 2015, 11:16)

        M.aura [anonim] i-a raspuns lui deval

        Taberele politice de care putin imi pasa.

        "Dincolo de indiciile rezonabile de coruptie, de lipsa de scrupule si de imoralitate ale fostului primar Gheorghe Nichita, mi se pare ca ar trebui sa privim cu atentie si latura de evidenta instabilitate psiho-emotionala a acestuia. Oare am avut un primar bolnav de la inceput sau a devenit pe parcurs?"

        Si lista poate continua, bolnavii care ne conduc disimuleaza foarte bine. Asta si pentru ca li se permite de anturaj si societate.

        Cit despre fostul presedinte - cel sincer, cinstit, reformator si solidar cu cetatenii - povestea abia incepe. Va recomand un alt "ordin pe unitate":
        http://sorinamatei.blogspot.ro/2015/05/omul-fara-dumnezeu.html
    • -2 (2 voturi)    
      dezastruos ... (Marţi, 26 mai 2015, 11:18)

      Dana EugeniaMoinescu1 [anonim] i-a raspuns lui M.aura

      ... ca toti neavenitii platiti de cei trasi in teapa de Base pot comenta ... as propune control psihiatric la admiterea de comentarii/logare pe orice site.
  • +16 (22 voturi)    
    intrebare pentru dl. Tapalaga (Marţi, 26 mai 2015, 8:58)

    Ileana [anonim]

    De ce va ocupati atat de mult de fostul presedinte? Este, pana la urma, treaba lui ce face, ce spune, cum se poarta. Fiecare pasare pe limba ei piere sau nu piere. Doar timpul ne va spune asta. Nu mai are putere de influenta, nu mai are putere institutionala, toata lumea observa ca face si drege, isi anuleaza mandatele, etc. Oricum, nu e un om prost si are destule informatii ca sa credem ca ori si-a pierdut uzul ratiunii, ori are ceva dreptate. In primul caz,nu prea merita atentie, in al doilea nu merita comentariile dvs. atat de asemanatoare cu ale celor obsedati si deranjati demult de persoana lui.
    Domnule Tapalaga, din pacate si dvs v-ati scimbat iar insistenta dvs. ma face sa cred ceea ce se spune despre ase
    rvirea dvs. unor anume interese care va dicteaza acum sa scrieti asa.
    • -1 (5 voturi)    
      E nevoie (Marţi, 26 mai 2015, 10:24)

      M.aura [anonim] i-a raspuns lui Ileana

      De o analiza riguroasa a mandatelor fostului presedinte ptr a nu mai repeta aceleasi greseli. Sa fim atenti chiar de la primele derapaje, sa nu mai fim asa indulgenti cum am fost cu TB, sa nu mai aplicam dubla masura in evaluarea unor decidenti, sa intelegem ca justitia nu e cu adevarat independenta daca nu se sesiseaza si in timpul mandatului, nu numai dupa terminarea lui. Spiritul critic trebuie sa fie treaz permanent, sa nu ne lasam orbiti de simpatiile politice; doar asa democratia va o stare de fapt si nu doar o lozinca lipsita de continut. Poate asa vom ajunge sa avem un presedinte care sa-si incheie mandatul cu o prestatie mai buna decit la inceput.
      • +2 (4 voturi)    
        Când începem analiza? (Marţi, 26 mai 2015, 11:38)

        Viceversa [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

        În ultimele luni, de exemplu,totul a fost în regulă? În afară de Băsescu , desigur.
  • +9 (13 voturi)    
    dan tapalaga, (Marţi, 26 mai 2015, 9:28)

    den [utilizator]

    te rog nu mai scrie nici un articol despre basescu si basisti, pt ca nu pastrezi impartialitatea ...dovedeste ca ai talent journalistic "venind" cu alte articole . basescu este cine Este!!!
  • -3 (5 voturi)    
    DT (Marţi, 26 mai 2015, 10:01)

    Aurel [anonim]

    DT ești un scrib plătit. Dacă nu, ești un jurnalist de doi bani!
  • +9 (13 voturi)    
    Bre, l-ai sustinut pe dnul Basescu, nu ce promova (Marţi, 26 mai 2015, 10:04)

    deval [utilizator]

    domnia sa ?! Zici in articol :
    "Culmea cinismului, basistii injurati de moguli ani de zile au ajuns batjocoriti chiar de Traian Basescu pe motiv l-au sustinut fara sa le-o fi cerut cineva." Ti-am mai spus Tapalaga ca privitul indelung in hantene provoaca leziuni cerebrale si morale ireversibile ! Eu am fost si sunt basista fix pana in ziua in care -daca o sa fie cazul-nu o sa mai fiu ! Adica atunci cand cand o sa sustina un principiu major cu care nu sunt in acord ! Daca o sa se intample, nu o sa simt nevoia sa ma "spal" de adeziunea anterioara .Si asta din simplul motiv ca nu am cum sa uit de ce am aderat la ideile lui, pentru ca nu am nevoie de un dumnezeu ci de un promotor si pentru ca sunt un om liber ! Ceeace matale nu esti ! Nu stiu -si nu ma intereseaza-daca esti tributar material sau unei pauperitati ideatice (adica un idiot sincer) dar nu esti liber si nu "produci" nimic valoros pentru ca nu ai cu ce.Cam tot asa a fost si "sustinerea"ta, paupera ! Inteleg azi ca tu sustineai omul/Presedintele ca un grajdan veritabil si nu ce afirma/sustinea/promova cetateanul Basescu !!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Mai cade un bastion? (Marţi, 26 mai 2015, 10:32)

    benicio [utilizator]

    Observ o scadere drastica a calitatii comentariilor pe Hotnews, de ceva vreme incoace. O decadenta a limbajului, dublata de o inregimentare pe calapodul Antena3, adica o sustinere oarba a tribului Basescu. ma oameni buni, nu ma criticati ca niste zombi spalati pe creier opiniile care arata the dark side of Basescu, va transformati in niste adulatori ridicoli. Daca vrem o clasa politica mai buna, atunci trebuie sa invatam sa traim cu dezamagirile produse de niste oameni pe care i-am sustinut. Si sa le dam bobarnace pentru ca si-au batut joc de increderea noastra, nu sa-i pupam la nesfarsit in fund, orice ar face ei.
    • -1 (7 voturi)    
      forumul NU respecta realitatea preferintelor (Marţi, 26 mai 2015, 11:14)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      dupa cum ai vazut, la vot abia s-au catarat pe procente minuscule. nu uita ca Udea a declarat negru pe alb ca era alocat un buget pentru comentarii pe forum.
      majoritatea sunt doar mercenari ai tastaturii nu sustinatori. Asemenea si pentru pesedisti si alte animale necivilizate din politica.
  • -3 (11 voturi)    
    felicitari! foarte buna analiza (Marţi, 26 mai 2015, 10:34)

    jackalphonse [utilizator]

    cu bune si rele si cu degetul apasat pe realitate. cand te uiti la epoca nastase, in care presei ii era frica sa si deschida gura, poti sa ti dai seama ca, institutional, a lasat basescu ceva bun in urma lui, chiar si cu dosarele penale care rasar la apropiati si la el insusi.

    totusi, nu poti sa treci cu vederea lovirea cu indarjire a dreptului cu stangul, care in final o sa i nenoroceasca si bruma de reputatie care i a mai ramas.

    articolul nu este un atac la basescu, doar pune pe tabla fapte care se vad cu ochiul liber.

    noul lui comportament surprinde numai pe cine nu avea ochii decshisi. sincer, pentru mine noul basescu este vechi din momentl in care a instigat clasele sociale: tineri vs batrani, lucratori vs pensionari si someri, bogati vs saraci, privati vs bugetari, atei vs religiosi. toata aceasta schema s-a facut ca sa se abata atentia de la neputinta unui guvern incapabil sa gestioneze rsursele vremii. nu incerc sa critic acel guvern, au fost si guvernari mai proaste, insa metoda prin care populatia trebuia sa aiba vina pentru ce nu pot ei face este criticabila si arata un caracter indoielnic. prin urmare, basescu nou este basescul vechi, dar fara putere.
  • +5 (11 voturi)    
    e acelasi (Marţi, 26 mai 2015, 11:29)

    cris64 [utilizator]

    D-le Tapalaga, cu parere de rau dar deformati grav realitatea. Basescu nu a spus niciodata ca se dezice de Kovesi sau Codlea spre exemplu. A spus insa intotdeauna ca nu-i place modul acesta de a face justitie prin circ televizat. Referitor la Dragnea, nu spune ca nu e vinovat, ci ca acei care i-au executat orbeste, cu exces de zel comunist, sarcinile sunt chiar mai vinovati decat el. Este o chestie tipic romaneasca. Continuam sa-l consideram pe Ceausescu singurul vinovat cand in fapt el a fost sustinut si incurajat de o multime de comunisti de la cel mai inalt pana la cel mai mic rang. Deranjeaza Basescu pe ca spune direct lucrurile, pentru ca ne arata Romania asa cum e, cu realizarile dar si cu multele nerealizari.Din postura de Presedinte a avut unele constrangeri in a vorbi - si asa l-au suspendat de 2 ori - acum nu le mai are. Basescu ne e perfect, dar, exceptandu-l pe Seniorul Coposu, e de departe cel mai bun produs politic de dupa '90.
  • +6 (10 voturi)    
    despre caracter (Marţi, 26 mai 2015, 11:50)

    IoanaMunteanu1 [anonim]

    Domnule Tăpălagă, dacă aţi ieşi un pic din obsesia asta antibăsistă, aţi putea observa că nu caracterul lui Băsescu iese în evidenţă prin cartea d-nei Săftoiu. Cei care au avut ochi de văzut şi urechi de auzit în ultimul deceniu, ştiu foarte bine ce fel de om e fostul preşedinte. Apreciază ce e de apreciat, regretă ce e de regretat. În schimb, ar fi de comentat caracterul autoarei. Întotdeauna am avut sentimentul, ascultînd-o, că îndărătul ifoselor de arbitru al moralităţii în politica românească, se ascunde o persoană calpă, îngîmfată, nu foarte inteligentă, mînată în politică de porniri mult prea joase. Chiar dacă aţi întoarce pe toate feţele "contribuţia" dumneaei la cunoaşterea interstiţiilor politichiei româneşti, un lucru e limpede: iese la iveală, chiar cu surle şi trîmbiţe, o fire mizerabilă. Numai o ţaţă e în stare să verse în acest mod mîrşav ligheane de lături împotriva foştilor colegi. Nu-mi spuneţi că urmează o reţetă occidentală de succes, nu-mi spuneţi că e bine intenţionată, nu-mi spuneţi că are sentimentul împlinirii unui act de justiţie. E ieftin şi degradant ceea ce a făcut. O răzbunare muierească, prin care se plasează exact la nivelul Elenei Udrea, inamicul dumisale numărul 1. O doamnă nu procedează aşa, chiar dacă a fost umilită, marginalizată, nepreţuită sau mai ştiu eu cum. Dacă spuneţi că vă interesează mobilurile morale dindărătul faptelor persoanelor publice, vă rog să binevoiţi a observa că este exact aşa cum spun. Vă salut, fără stimă.
    • -1 (3 voturi)    
      dar despre ce vorbim? (Marţi, 26 mai 2015, 12:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui IoanaMunteanu1

      Despre TB sau despre altcineva?

      NU prea are legatura ceea ce ati scris Dvs. cu articolul dl. Tapalaga - daca imi permiteti.- si nici prea mult cu TB.

      Spor va doresc!
      • +2 (8 voturi)    
        tocmai (Marţi, 26 mai 2015, 13:16)

        IoanaMunteanu1 [anonim] i-a raspuns lui ..13

        Vorbim "despre caracter", domnule 13! Caracterul politicienilor şi, în al doilea rînd, al jurnaliştilor, pare a fi preocuparea fundamentală a d-lui Tăpălagă. Or, nu ştiu ce sens mai are să vorbim astăzi despre măsura în care relaţia cu Udrea mînjeşte caracterul lui Traian Băsescu. A devenit un subiect complet răsuflat. Răsuflat este şi a sublinia azi, în anul de graţie 2015, că Băsescu a folosit tot felul de metode, mai ortodoxe sau mai puţin ortodoxe, pentru a-şi atinge scopurile. Dl. Tăpălagă găseşte că, totuşi, cartea d-nei Săftoiu prezintă un interes, că e mai complexă decît se spune etc. Nu pare defel sensibil la lipsa de caracter a d-nei Săftoiu, care mi se pare a fi lucrul cel mai izbitor în această poveste. Dl. Tăpălagă ia ca pretext pentru un nou atac la Băse şi Udrea cartea lui Săftoiu. Putea să nu pomenească de această carte, totuşi o face. De aceea vorbim despre lipsa de caracter a d-nei Săftoiu şi a d-lui Tăpălagă însuşi, care, orbit de propriile-i afecte, pare să nu mai aibă noţiunea de onoare.
  • +5 (9 voturi)    
    Esti sigur ca nu esti manipulat Dane? (Marţi, 26 mai 2015, 11:52)

    Dante [anonim]

    Dan Tapalaga ar trebui sa-si aminteasca despre un alt FOST care a incercat sa se lupte cu sistemul, Emil Constantinescu. Isi mai aminteste oare cate laturi s-au turnat si in capul lui? Fortat sa se dea invins Constantinescu a facut obiectul unor picanterii de salon mult timp dupa ce n-a mai fost astfel incat sa nu mai ramana nimic din ceea ce a facut bun. Si atunci echipa Felix aducea mineri, inventa povesti amoroase, trafic de tigari, trafic de masini. Sistemul n-a suflat o vorba despre Iliescu si budoarul sau unde Corina Cretu si-a lasat "amprenta" pe covorul prezidential. A pus in practica Base un sistem mai diabolic decat Iliescu care iata inca functioneaza? Ma asteptam la Tapalaga sa nu muste asa de repede din momeala intinsa de Saftoiu tot cu sprijinul finaciar al lui Felix. Dar nu, Tapalaga nu-i in stare de analize de substanta. Pacat! Cand il va regreta pe Base va fi prea tarziu!
  • 0 (6 voturi)    
    sunt 2 aspecte de comentat la TB - o parere (Marţi, 26 mai 2015, 12:02)

    ..13 [utilizator]

    Primul aspect important, dpmdv, este legat de perioada in care TB s-a aflat in funcția de Președinte - după 2012.

    In vara 2012, după o susținere puternica, atât cat s-a putut, din interior, dar mai ales din exterior Băsescu a cotit vizibil si ireversibil către Udrea si sistemul învechit in primăvara lui 2013 la Congresul PDL-ului.

    Atunci a fost momentul in care TB S-A POZITIONAT VIZIBIL GRESIT - dpmdv -de partea propriilor sai moguli condusi cu gratie de Udrea...Daca pana la aceea data a aratat, si uneori doar a mimat, ca da si cu stanga si cu dreapta, de toti peretii când este vorba despre coruptie - atunci la Congresul PDL a aratat ca iubeste si sustine o anumita parte a sistemului corupt...Sa il apere in continuare - Nu imi pasa....

    Partea aceea apărata de el este CORUPTA, dar ii slujea interesele - pana la un punct se poate înțelege - Basescu a avut o pohta dar fara sa isi atinga rezultatul visat...
    Deh, cateodata este nevoie de sacrificii mari si unele pot sa fie extrem de dureroase/costisitoare...

    Daca este sa mă întorc mai mult in trecut, se putea limpede observa ca oamenii care l-au susținut si încurajat s-au dat de o parte - nu au suportat mocirla corupției in care începuseră unii sa coboare... Ieșirea lor - a specialiștilor/ experților - începe cam după 2009-2010 cred ...

    Cel de al doilea aspect important in viată lui Băsescu cu care nu se acomodează încă cu faptul ca NU MAI ESTE PRESEDINTE.

    Asta ii creează o stare de rău, de frustrare si încă mai vrea sa se dea Cocos - Uite ca NU MAI ESTE COCOS, este un simplu cetățean.

    După ce ai avut atâtea ani cea mai mare putere in stat, timp de 10 ani, sindromul acesta este de înțeles...O sa ii treacă după oarece vreme...

    Vreme vine, vreme trece = din Băsescu este recomandabil sa rămână ceea ce este BUN. Evident ca totul depinde de Băsescu si de ceea ce va face el mai departe.

    Ii urez succes mai departe si multa liniște in suflet si putere de munca p[pentru ca mai poate sa aducă contribuții pentru RO
    • +1 (1 vot)    
      aveti dreptate, dar... (Marţi, 26 mai 2015, 22:06)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui ..13

      ....cred ca va si inselati in unele privinte...Atitudinea lui nu este cea a unui om care regreta o putere pierduta, ci mai degraba a parintelui disperat ca fiica sa, in care a investit grija si dragoste parinteasca pentru a o creste frumos, a incaput pe mana unui proxenet care distruge tot ce a cladit el ! Fiica aceea fiind chiar Romania !
      ...In ceea ce-l priveste pe domnul Tapalaga...dezamagire... nu credeam ca subestimeaza intr-o atat de mare masura inteligenta celor ce-l citesc !
  • -1 (9 voturi)    
    Surpriza e a voastra! (Marţi, 26 mai 2015, 12:03)

    EllenaS [utilizator]

    Numai voi, cei care l-ati adulat pe Basescu, vedeti acum un alt Basescu! Pentru mine Basescu e acelasi dintotdeauna, de cand l-am vazut prima data. Nu el s-a schimbat! Voi, datorita intereselor voastre meschine, v-ati schimbat acum si, culmea, din aceleasi motive!
  • +4 (8 voturi)    
    dezamagire (Marţi, 26 mai 2015, 14:37)

    arhiton [utilizator]

    domnule tapalaga ma uimiti !!!!! se vede de la o posta atacul concertat impotriva lui Basescu .....iar cartea AS nu este decat o piesa in acest puzzle ....( absolut jenanta atitudinea doamnei ....de necalificat !!!!!!)N-o fi Base Alba ca Zapada dar atitudinea sa fata de justitie n-a fost "in bloc"....interventiile sale referitoare la justitie au fost corect nuantate !!!!
    Desigur ca in acest bombardament facut de presa ,servicii,dusmani mai noi si mai vechi,impotriva lui Base face ca totul sa para confuz.......iar aici puneti si dvs umarul din plin...!!!!! va credeam mai impartial si....mai inteligent dar din pacate sunteti inca una din dezamagirile care se adauga la lungul sir ...anterior dvs !!!! PACAT !!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    E trist (Marţi, 26 mai 2015, 16:57)

    generalu [utilizator]

    ca unii analisti raman rigizi in a-l judeca pe fostul presedinte, neintelegand ca acesta a evoluat si are mai multa capacitate de manevra, inclusiv verbala. Chiar daca a fost nevoit sa-si schimbe maniera de lucru, Traian Basescu a ramas consecvent luptei contra coruptiei, edificarii statului de drept, eficientizarii institutiilor, asigurarii securitatii si sigurantei nationale, domenii in care Romania a facut pasi uriasi. In loc sa-l demolati pentru motive imaginare, stimate domnule Tapalaga, mai bine ati urmari ce se intampla cu mostenirea Basescu, sa nu cumva s-o luam de la capat cu o justitie aservita politic ...
  • -2 (4 voturi)    
    Eroare! (Marţi, 26 mai 2015, 18:00)

    Joseph Porta [utilizator]

    Nu exista un Base bun si un Base rau, domnule Tapalaga. Exista doar un singur om, cu bune si cu rele. Nu pot nega ca sub domnia lui justitia a inceput sa functioneze si pentru asta a avut respectul meu, dar este profund dezamagitor ca acum el e unul din detractorii ei principali. Probabil ca una din conditiile impuse pentru a sprijini justitia a fost impunitatea sa personala, lucru care nu pare a fi respectat de cealalta tabara. De altfel, e si imposibil de respectat atat timp cat (inevitabil) sunt vizati in anchete oameni apropiati lui, care incep sa toarne cand se simt amenintati de justitie. Atacurile asupra justitiei sunt tot ce poate face Base pentru fostii camarazi de matrapazlacuri in speranta ca nu va fi la randul sau turnat. Ceea ce ne arata ca omul nu e, de fapt, cu nimic diferit de tagma din care face parte. Dincolo de carisma personala indubitabila, de inteligenta si spontaneitatea nativa pentru care l-am admirat candva, de capacitatea extraordinara de a vedea esenta lucrurilor, e doar un politician siret, lipsit de scrupule, razbunator, oportunist, cu gura mare, duplicitar samd. Exact ca majoritatea covarsitoare a mebrilor clasei politice. Ca fost "basist", ma simt pacalit la greu. Pentru ca un "basist" adevarat nu e un fan neconditionat al omului Basescu, ci unul care crede in acele principii pe care o vreme Basescu le-a promovat cu tarie.