7 motive care explica de ce este atat de slab noul PNL in opozitie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2015, 16:40 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Exista cel putin 7 motive mai putin stiute de marele public care explica de ce noul PNL se comporta slab in opozitie, reactioneaza anemic la temele propagandistice sau de guvernare lansate de guvernul Ponta si pare, la fel ca presedintele Iohannis, total depasit. In esenta, liberalii, sub conducerea bicefala Blaga-Gorghiu, se confrunta cu: o serie de conflicte intre fostii liberali si fostii pedelisti in teritoriu, generate inclusiv de problema reala a coabitarii liberalilor cu pesedisti in unele administratii, cu fragilitatea pozitiei interne a noului presedinte liberal impus de Klaus Iohannis in locul lui Crin Antonescu, cu teama reala a pedelistilor din guvernarea Boc de achetele DNA, cu o criza de comunicare fara precedent si cu ocuparea terenului media de PSD. Sa le analizam, asadar, pe rand.

1. Fuziunea din vara anului trecut dintre PNL si PDL genereaza, cum era de asteptat, tensiuni in teritoriu pe masura ce se apropie alegerile locale si trebuie intocmite listele electorale cu viitorii candidati la functiile de consilieri locali sau judeteni, primari sau sefi de consilii judetene. Cum va fi o singura lista, conflictele incep sa apara. Apoi, pana in 2017, adica in mai putin de doi ani, din doi lideri locali (unul PNL, altul PDL) va ramane unul singur, cel care va taia si spanzura in numele noului PNL. Alta sursa de conflict in batalia pentru supravietuire. Pe de alta parte, pedelistii acuza public ca in unele judete sau administratii (vezi sectorul 3, vezi primaria Braila) fostii liberali au ramas la putere, in alianta cu PSD.

2. Cu putine exceptii, liderii PDL traiesc cu groaza anchetelor DNA si prefera sa dispara de pe radar, evita televiziunile, in speranta ca vor fi uitati si astfel vor scapa. Mai ales cei care au facut parte din guvernarile Boc se intreaba zilnic cand le vine randul si daca nu se vor trezi cu procurorii la usa. Aceasta temere cvasi-generalizata in partidul lui Blaga paralizeaza orice reactie. Insusi despre liderul PDL s-a spus ca ar fi vizat de ancheta EADS, insa aceasta deocamdata intarzie. In tot cazul, frica de procurori i-a cam imprastiat din spatiul public.

3. Noul presedinte al PNL, Alina Gorghiu, nu si-a consolidat suficient pozitia in interior. A fost impusa de Klaus Iohannis, votata de conducerea liberalilor, nu aleasa intr-un Congres, avand sustinere de la baza partidului. La fel de usor va putea fi data jos, tot de grupul mic care a impus-o, mai ales ca nu este un lider care sa se bucure de mare notorietate, charisma, forta etc. Singura protectie de care se bucura vine de la autoritatea sefului statului, in rest lidership-ul Alinei Gorghiu arata fragil. In interior are parte de un rival neobosit, Ludovic Orban. Acesta ii submineaza metodic autoritatea pentru a-i lua intr-o buna zi locul.

4. Noul PNL este demobilizat in esaloanele inferioare, deoarece deciziile sunt luate dupa intalniri intr-un cerc restrans desfasurate la inceputul saptamanii. Din cercul initiatilor fac parte, din partea PNL, Alina Gorghiu, Marian Petrache, Teodor Athanasiu, iar din partea PDL, Vasile Blaga, Catalin Predoiu, George Scripcaru, Mircea Hava si Gheorghe Falca. Altfel spus, decizia politica nu mai este asumata de intreg partidul, din acest motiv unii lideri se simt exclusi. O frustrare suplimentara se manifesta in PDL, partid care a tras greul in campania electorala, dar nu are nici un reprezentant in echipa lui Klaus Iohannis.

5. Se observa apoi ratarea fuziunii pe comunicare, cele doua partide avand departamente diferite.
Liberalii au propria echipa, se lupta sa apara in presa, in timp ce pedelistii joaca pe cont propriu, cei putini care mai apar prin studiourile TV par sa iasa de capul lor, fara mesaje clare. Apoi, noul PNL in ansamblu nu pare preocupat de o politica serioasa de resurse umane, de identificarea si promovarea unor figuri noi, proaspete si credibile. Purtatorii de mesaj ai noului PNL sunt, in mare, oamenii vechilor partide, mai buni sau mai rai, dar aceiasi.

6. La toate acestea se adauga o modesta si ineficienta actiune parlamentara, un PSD care lanseaza tema dupa tema si confisca inclusiv discursul de dreapta (reducerea TVA, noul Cod Fiscal) si eterna victimizare ca mogulii blocheaza accesul opozitiei in presa. Acest din urma argument este partial adevarat, insa oricat s-ar carteliza presa in favoarea puterii, i-ar fi dificil, in lumea retelelor sociale si a libertatii de comunicare oferite de internet, sa ignore toate actiunile si mesajele opozitiei daca acestea ar avea consistenta si forta necesare. In plus, in capul unor lideri s-a instalat speranta iluzorie ca guvernul Ponta oricum isi va rupe gatul de la toamna incolo, cand puterea va trebui sa treaca inca o iarna cu toate problemele ei (scumpiri, facturi la utilitati, diminuarea drastica a bugetelor familiare etc).

7. In fine, dar nu in ultimul rand, noul partid nu mai dispune de lideri puternici, cu forta de tractiune a lui Traian Basescu. Klaus Iohannis s-a dovedit, dimpotriva, detasat complet de orice jocuri politice si total neinteresat sa rastoarne majoritatea parlamentara pentru a duce mai repede noul PNL la putere. Acest comportament i-a dezorientat atat pe fostii pedelisti, cat si pe liberali. Azi, sunt convinsi cu totii ca nu vor ajunge la putere mai repede de 2016, chiar daca in primele saptamani dupa castigarea presedintiei se bateau deja de  functii si imparteau cu spor ceea ce s-a dovedit a fi, cel putin pana azi, blana ursului din padure.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
16966 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    familiaLe (Miercuri, 29 aprilie 2015, 16:52)

    fam [anonim]

    ^
    • 0 (2 voturi)    
      bugetele sunt familiaLe (Miercuri, 29 aprilie 2015, 23:41)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui fam

      diminuarea familiaRa :)
      • +7 (9 voturi)    
        pnl e slab (Joi, 30 aprilie 2015, 0:10)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        pentru ca n-are nici proiect de tara, nici vointa politica, nici program de guvernare, nici mincinosul suprem in capul caruia se vor sparge toate oalele dupa ce va fi demis din functie.
  • +19 (25 voturi)    
    partidul perfect (Miercuri, 29 aprilie 2015, 16:58)

    xanti [utilizator]

    Care a dat presedintele perfect,este condus autoritar de catre PSD.
    De fapt Ponta conduce la ora asta Romania fie ca ne place ssu nu.
    Pana in 2016 se va alege praful si de PNL si de Domnul tablou.
    Intrebare pentru cei de dreapta,cine e de vina ca nu avem opozitie de dreapta Klaus sau poporul?????
    De unde vine opozitia reala, nu cumva din societatea civica?
    Atunci sa ne spalam cu astia pe cap daca suntem un popor de legume.
    • +12 (18 voturi)    
      Sintem iar prizonierii unui premier (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:28)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Asa cum e legea, Romania cade foarte usor prizoniera unui premier cu "sustinere". Atita timp cit in parlament ajung specimene ca placinta, care a preferat sa pice un guvern in speranta ca isi scapa progenitura de puscarie!
      KJ a abut un singur gind: sa devina presedinte. Si atit. In rest e ff ornamental, er sprach deutsch, e un presedinte altfel, nu trebuie sa comenteze sau sa controleze el trebuie sa se plimbe prin lume....
      PE moment Predoiu incearca si chiar reuseste sa ia la remorca actualul pnl. Are insa nesansa sa apara "liderii" vechi sau Miss Gorghiu la tv si dau cu bita in balta. Singurul lucru ce tine aceasta alianta fortata impreuna este intradevar frica de DNA. psd este un partid marioneta, teleghidat din afara, care se foloseste de tot felul de penali cu putere in teritoriu pentru a crea iluzia de partid de mase. DNA ii creeaza probleme mari din acest punct de vedere. pnl are norocul ca Base a iesit din nou in public. Si a iesit ca paratraznet pentru a permite pmp-ului sa se inventeze si sa creasca. Doar ca nu au lideri cu adevarat. Asa ca nu avem opozitie. Daca avem noroc va aparea un partid cu lideri si idei adevarate. Daca norocul nu este asa de mare pmp va reusi sa devina el un partid cu adevarat si sa inceapa sa se poarte ca atare. Dar trebuie sa renunte complet la actualii lideri. Si asta e imposibil din orgolii personale. In acelasi timp ar trebui sa iesim in strada. Permanent. Altfel creem iluzia ca sustinem orice idiotenie a parlamentabililior
  • +15 (23 voturi)    
    Cand faci din doua partide de hoti (Miercuri, 29 aprilie 2015, 16:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    un singur partid de hoti, evident ca vei avea un partid de hoti, fiecare cautand sa acapareze cat mai mult pentru sine.

    Ce poate salva noul PNL este ca toti "liberalii" sa se puna de acord ca obiectivul partidului este sa conduca tara spre succes, si nu sa fure, ca acum.

    Asa ca, "good luck with that..."

    P$D este o organizatie mafiota puternica pentru ca membrii famigliei nu au uitat niciodata scopul partidului: sa fure cat mai mult si sa scape de consecinte, crezul oricarui P$Dist.
  • +16 (22 voturi)    
    Cauza principala... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 17:16)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Cauza primordiala in speta mi se pare,dezinteresul,distanta pe care d-l Presedinte Johannis le arata fata de "noul" PNL; cred ca in viziunea sa vrea sa demonstreze ca e total distant fata de partide, mai ales de al sau propriu, atitudine eronata si total contra-productiva pentru interesul Romaniei.Domniei sale ii convine, fluturandu-ne "o altfel de abordare a Presedintiei".
    Cum crede-daca in realitate il intereseaza -ca ,cu aceasta detasare, fara o majoritate parlamentara va reusi sa-si realizeze programul promis?
    Atunci cand PSD cu genialul lui lider erau groggy,putea sa realizeze chiar prin metode neortodoxe, avea sprijinul maselor-o majoritate care sa trimita nulitatea obraznica acasa, spre binele Patriei!N-a facut-o,d-l Johannis e "un alt fel de presedinte"!Spre linistea lor!
    • 0 (14 voturi)    
      Raspuns la comentariu (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:15)

      Ernest Viorel [anonim] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      Cu respect, parerea mea ( eu avand viziune de dreapta) este ca in momentul in care dl. Johannis a depus juramantul de Presedinte el este si pentru noi cei de dreapta, dar si pentru cei de stanga (eventual si alte orientari politice) Presedinte, deci el trebuie sa fie neutru d.p.d.v. politic, nu sa reprezinte un partid sau pe alcineva, ci dansul reprezinta pe fiecare cetatean al acestui popor. Cred ca este bine ca fiecare sa-si duca mandatul in limitele constitutional atribuite, nu sa asistam la ce a fost pana acum. Da PNL a dat Presedintele, dar in acelasi timp a si pierdut un lider. Un partid, mai ales dreapta nu poate sta intr-un singur om, trebuie sa invatam ca nu un om face un partid. Problema este poate la resursele umane ale dreptei la care se adauga ceea ce face fostul Presedinte prin faramitarea dreptei, chiar jocul PSD-lui. Este nevoie urgenta de lider pe partea dreapta. Asa cred eu .
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Joi, 30 aprilie 2015, 10:32)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Ernest Viorel

        Si "FUCK OFF!" promisiuni electorale!
  • +18 (20 voturi)    
    greșești maestre.... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 17:17)

    timp tamp [utilizator]

    UN SINGUR MOTIV usl trăiește în cotloanele Cotroceniului viu și nevinovat, doar Pagiuță acționează la vedere, zi de zi, pas cu pas
    • +13 (19 voturi)    
      nimic mai adevarat ! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:58)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Plagiatorul si turistul si-au dat mana peste capul celor care au crezut in schimbare si "pas cu pas" USL-ul isi dezvaluie existenta, niciodata intrerupta.

      Nu va trece mult si cei care mai cred in "vorbaretul" de la Cotroceni, vor intelege ca iar am fost prostiti si ca "stop si de la capat" inseamna, de fapt, restauratia.
      Cel mai mare semnal, in acest sens, il da atitudinea politicienilor din parlament, care si-au reluat vechile obiceiuri "de la capat", dupa o scurta perioada de "stop".

      Asa cum va tot plictisesc de la o vreme, acesta este perfidul sistem politic parlamentarist si nu vom avea nicio sansa, atata timp cat ii vom fi captivi.
      Stati sa vedeti capcanele din modificarile aduse la Constitutie.
  • +14 (22 voturi)    
    Il regretati pe Basescu, nu ? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 17:46)

    Plagiatorul Universal [anonim]

    O singura concluzie: USL traieste ! Traiasca USL !
    • +2 (10 voturi)    
      a ratat Tapalaga? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 20:15)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Plagiatorul Universal

      adica nu e de vina Basescu? Desi Tapalaga -voalat- o si spune.
      • +2 (6 voturi)    
        N-a ratat. (Joi, 30 aprilie 2015, 0:25)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui curios

        La punctul 7 spune ca penaleul n-are lideri cu forta de tractiune a lui Basescu, deci Basescu e de vina, nu? Pai de ce nu vine el sa-si puna forta de tractiune la picioarele saltelistei?
  • -1 (7 voturi)    
    da ce pdl.... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 17:48)

    eugeniu [anonim]

    cand era Antonescu am zis ca nu mai votez
    a venit Iohanis m-am dus la vot

    dar

    acum cu buldocul langa voi...

    de 20 de ani va votez dar ......de ce?

    bafta
    • +11 (13 voturi)    
      din nefericire... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:32)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui eugeniu

      de 25 de ani votam fara sa si alegem..... Listele sint facute din interesele altora, noi doar mimam democratia si le certificam ororile.
      Asta nu e democratie, e democratura. Nu exista partide, exista Famigli, conectate de la virful statului pina la nivelul cel mai de jos: mafii locale, mafia parcarilor, a fierului vechi, alcool, etc. Toate se intimpla ca sa aiba partidu' bani si cind ajunge la putere sa stie sa inchida ochii
  • +18 (22 voturi)    
    Eu cred ca nu vor ajunge la putere nici in 2016 (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:00)

    abisala [utilizator]

    Dupa cum se misca lucrurile probabil ca noul PNL va sta mult mai mult pe bara. Iohannis nu are nici un interes sa-i aduca la guvernare (traieste fericit in vizite si acum -> probabil ca va rafina modul lui de a fi presedinte si va creea un nou val de "nobilime" :)), PNL-ul este foarte divizat, iar PSD-ul nu are rival si creste vazand cu ochii.
  • +10 (16 voturi)    
    Asa e, fara lupta PD L in campanie (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:05)

    Maniu [utilizator]

    astazi jucau toti sobolanii direct pe mesele romanilor iar KJ n-a luat pe nimeni la Cotroceni din PD L. Nu stiu ce se mai aude cu/de MRU.
  • +16 (20 voturi)    
    motive pnl slab (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:06)

    dorel [anonim]

    Foarte corect.Din pacate.
  • +7 (15 voturi)    
    OH. (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:24)

    letsoc [anonim]

    Un motiv mare care le inglobeaza pe toate este poporul pomanagiu . In colo suflare de vant . Cu stima ,NC .
    • +8 (14 voturi)    
      foarte bine caracterizat (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:34)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      EU CRED - Ana BLANDIANA,
      Eu cred că suntem un popor vegetal,
      De unde altfel liniştea
      În care aşteptăm desfrunzirea?
      De unde curajul
      De-a ne da drumul pe toboganul somnului
      Până aproape de moarte,
      Cu siguranţa
      Că vom mai fi în stare să ne naştem
      Din nou?
      Eu cred că suntem un popor vegetal-
      Cïne-a văzut vreodată
      Un copac revoltându-se?

      Versuri de la: http://www.versuri.ro/
  • +9 (15 voturi)    
    poate in 2020 (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:27)

    nash pandelica [utilizator]

    ma refer la sansele noului si marelui penele, cu metehne usele.

    herr klauz va preda stafeta in 2019, caci va sta linistit, nu va risca cearta si eventuala suspendare.
    e bine la cotrocesti, s'au facu schimbari, au si cantina.
    multe vizite p'afara, cu prima doamna, in toalete tineresti.

    singura sansa ca viktor viorel sa mai plece de la viktoria, este 2019, spre cotrocesti.

    cum spunea si el, scapa cine poate.
    el a sarit asta, ne'a dat'o noua.
    deci, baieti, scapa cine poate.
    go west young man ! :)
  • -1 (21 voturi)    
    8. (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:29)

    Mazeta [utilizator]

    În plus, PNL este foarte slab pentru că nu a reuşit să atragă de partea sa nici un serviciu secret românesc, o televiziune sau măcar un ziar.
    • +10 (14 voturi)    
      pai, cine nu s'a aliniat (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:41)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      l'a lovit fiscul.
      adica, bratul inarmat al dottorelui de Catania.

      realitatea, b1, dar mai ales nasul tv, sunt tzinte vii.
      gushe si'a pus gashka sa coteasca stanga. el se da mai greu, ca de, dom profesor e om greu, anti pontist hotarat :)
      dar ia are pe hodoroanca, pe batistutza, fetele...
      apropos de titlul asta, de dom professor, a mai fost unul cu o singura sticla la ochelari. acum e la odihna.

      intr'un glas: jos basescu !:)
  • +10 (12 voturi)    
    PNL +PDL=adunatura de pripas !! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:30)

    andeesanu [anonim]

    Gloata sau oaste de strinsura ,adunatura de pripas fara cap si fara scop, batuta de soarta ,udata de ploi gasca numita PNL nu-i buna decit de-o miuta or o haulita !!!.
    Daca ai musca pe caciula !,daca te-ai scuipat 3 ani !,daca ati depasit si ursarii de la cort cu balacarelele cum dracul sa aveti azi forta necesara sa guvernati ???
    In noiembrie si-un bobirnac era deajuns sa cada Ponta si gasca lui de neispraviti,voi ati tot lalait pina si-a revenit din suturi in cur si Ponta azi va rade in nas ,nici lui nu-i vine sa creada ca l-au prins 3 ani pe scaun la Palatul Victoria !!!
  • +6 (10 voturi)    
    sus ponta (Miercuri, 29 aprilie 2015, 20:01)

    dvm [utilizator]

    ROMANIA SE DEZVOLTA PRI TAXE LETALE
  • +4 (6 voturi)    
    asa cum ii vad... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 20:38)

    lili [anonim]

    Mi-e ca PNListii nu vor ajunge la putere nici in 2016!!
    O sa ne pricopsim iar cu populistul si mincinosul Ponta alaturi de analfabetul Gabriel Oprea plus nelipsitul UDMR!
    Cam asa ii vad pe PNLeii lui Johannis...
  • +6 (10 voturi)    
    Din ce în ce mai trist... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 21:39)

    marki [utilizator]

    Șmecherașului Ponta, rodat în potlogării, nu i-a trebuit mult să priceapă cu cine are de-a face, și să ia atitudinea de non-combat, de calm olimpian a președintelui drept slăbiciune. Ceea ce și este, într-o oarecare măsură. Sigur, nimeni nu se aștepta la scandaluri, insulte, pumni în masă la ore de vârf, dar e nevoie de multă fermitate. Pentru că, iată, se alege praful de toate promisiunile din campanie, Ponta și ai lui își fac de cap, fentează, desființează, plagiază, modifică legi după bunul plac, în timp ce-și râd în barbă... Nici în visele lui cele mai frumoase n-a sperat Ponta să fie în fruntea unui partid-stat, să dirijeze tot-tot, fără opoziție, fără președinte...
  • +5 (9 voturi)    
    noi suntem de vina (Miercuri, 29 aprilie 2015, 21:55)

    xanti [utilizator]

    Nu altcineva,

    Cine opreste societatea civica sa faca un partid de dreapta de la zero?
    A fost mai destept PPDD de a facut un partid de 20% din scursuri,ma indoiesc.
    Vad ca M10 nu are succes, nici nu avea cum atata timp cat singura idee in jurul caruia e construit este justitia.
    Unde sunt liderii?
    Sunt pline facebook si forumurile de oameni destepti ,oricum mult mai destepti decat actuala clasa politica.
    Din pacate poporul vrea un partid condus de o figura publica cunoscuta chiar daca imbatranita in rele in loc sa caute oameni noi.
  • +4 (6 voturi)    
    barna din fata nasului (Miercuri, 29 aprilie 2015, 23:32)

    Corina [anonim]

    Lasati partidele d-le Tapalaga, stim, romanul e expert la vazut acul din ochiul altuia si nicidecum barna din fata ochilor. Dar presa, cum e presa d-le Tapalaga? Lasati PNL-ul, vorbiti de dumneavoastra si colegii dvs. Din presa inainte de darama, impreuna cu cel care v-a aratat pisica, TB, tot ce va iese in cale. Ce fel de neam de traista am ajuns incat nu putem pune caramida pe caramida in aceasta tara?
    • 0 (0 voturi)    
      Presa e așa cum este... (Joi, 30 aprilie 2015, 8:38)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      Despre presă și jurnaliștii post-decembriști s-au scris zeci, sute de articole care pot fi adunate în tomuri (și chiar sper să se întâmple asta... ).
      De la „găina care naște pui vii” până la declarația -șoc, potrivit căreia „noi toți ne-am bucurat de banii din corupție”. (Recunoașteți autorul, nu?)
      Eu aș zice că, pe lângă cei aserviți intereselor „stăpânului” (majoritatea, din păcate) și lăsând la o parte doza de subiectivism (inerentă unui mesaj scris) există și jurnaliști adevărați, formatori de opinie, prea puțini (tot din păcate...).
      Important este ca noi, cititorii, să avem... discernământ.
  • +1 (5 voturi)    
    Pregatire preliminara cu carente grave! (Joi, 30 aprilie 2015, 5:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cunoscandu-l mai bine pe Iohannis, dupa cateva luni de presedintie garnisita bogat cu gafe in alegerea consilierilor (inclusiv alegerea lui Mihalache!), se intrezareste posibilitatea ca profesorului de fizica (de liceu!), fost primar al unui orasel, dominat de 'complexul provincialului', sa ii convina ca PSD sa ramana la guvernare si dupa 2016. In acest fel, ii se va atenua, pana la anihilarea completa, implicarea si raspunderea in politica PNL, va fi 'un presedinte constitutional', nu unul 'jucator' (implicat in treburile tarii), va instaura 'de facto' o republica parlamentara sau, alternativ, un regim 'regal'
    S-ar realiza visul regalistilor, s-ar forma o aripa noua a Casei Regale - 'aripa germana Klaus', alaturi de 'aripa Duda'
    Profesorul de 'fizica de liceu' care nu a raportat inca despre elevii pe care i-a transformat in olimpici, in studenti la universitati celebre, a intrat prea direct, el insusi, in 'Universitatea Presedintia Tarii', in care cursurile se desfasoara la locul de munca. Ii lipseste o pregatirea temeinica in scoli preliminare, in care pregatirea se face tot la locul de munca : profesii dure, in care lupta nu se da cu niste copii (elevi), ci cu petrolierul de 150.000 de tone, cu marile si oceanele, cu raspunderea de a aduce marinarii acasa, cu problemele aferente functiilor multiple de ministru, de sef al delegatiei care a tratat cu FMI, cu rezolvarea problemelor capitalei tarii -cu o populatie mai mare de zece ori decat cea a oraselului Sibiu, capitala in care se afla toate institutiile importante ale tarii, etc.
    Basescu este de calibru mult prea mare comparativ cu Klaus. Si-a permis sa fie 'jucator' fiindca a intrat infinit mai bine in functia de presedinte al tarii, nu a fost dominat de complexe, a avut un orizont mult mai larg, realizari mult mai profunde, invinsese in batalii prealabile mult mai dificile si mai variate, a intrat 'pe merit' in Universitatea Presedintia Tarii, nu printr-un complex de imprejurari manipulate de niste politruci
  • 0 (2 voturi)    
    Carente grave! (Joi, 30 aprilie 2015, 6:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cunoscandu-l mai bine pe Iohannis, dupa cateva luni de presedintie garnisita bogat cu gafe in alegerea consilierilor (inclusiv alegerea lui Mihalache!), se intrezareste posibilitatea ca profesorului de fizica (de liceu!), fost primar al unui orasel, dominat de 'complexul provincialului', sa ii convina ca PSD sa ramana la guvernare si dupa 2016. In acest fel, ii se va atenua, pana la anihilarea completa, implicarea si raspunderea in politica PNL, va fi 'un presedinte constitutional', nu unul 'jucator' (implicat in treburile tarii), va instaura 'de facto' o republica parlamentara sau, alternativ, un regim 'regal'
    S-ar realiza visul regalistilor, s-ar forma o aripa noua a Casei Regale - 'aripa germana Klaus', alaturi de 'aripa Duda'
    Profesorul de 'fizica de liceu' care nu a raportat inca despre elevii pe care i-a transformat in olimpici, in studenti la universitati celebre, a intrat prea direct, el insusi, in 'Universitatea Presedintia Tarii', in care cursurile se desfasoara la locul de munca. Ii lipseste o pregatirea temeinica in scoli preliminare, in care pregatirea se face tot la locul de munca : profesii dure, in care lupta nu se da cu niste copii (elevi), ci cu petrolierul de 150.000 de tone, cu marile si oceanele, cu raspunderea de a aduce marinarii acasa, cu problemele aferente functiilor multiple de ministru, de sef al delegatiei care a tratat cu FMI, cu rezolvarea problemelor capitalei tarii -cu o populatie mai mare de zece ori decat cea a oraselului Sibiu, capitala in care se afla toate institutiile importante ale tarii, etc.
    Basescu este de calibru mult prea mare comparativ cu Klaus. Si-a permis sa fie 'jucator' fiindca a intrat infinit mai bine in functia de presedinte al tarii, nu a fost dominat de complexe, a avut un orizont mult mai larg, realizari mult mai profunde, invinsese in batalii prealabile mult mai dificile si mai variate, a intrat 'pe merit' in Universitatea Presedintia Tarii, nu printr-un complex de imprejurari manipulate de niste politruci
  • +1 (3 voturi)    
    Carente grave! CONTINUARE! (Joi, 30 aprilie 2015, 6:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tara va avea la dispozitie mii de profesori de liceu dintre care sa isi aleaga viitorul presedinte!
  • +3 (5 voturi)    
    incredibil (Joi, 30 aprilie 2015, 9:06)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    d-le Tapalaga,
    va uitati in directioa gresita
    Lumea merge dupa cel ce propune si sustinecu convingere un plan

    Nu-mi amintesc ce plan sustine Iohannis . Probabil nici PNL nu-si aminteste. Dvs va aminiti?

    Ponta merge dupa planul adaptat al USL, Vad ca tine si coaguleaza. Reduce la tacere PNL.

    PNL nimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic.

    Singurul palier ramas liber si pe intelesul tuturor este justitia si statul de drept.

    Sinugurul mesaj clar in piata este al lui Traian Basescu: mergem inainte dar cu respectarea drepturilor omului.

    In rest, PSDeeeeeeeeeeeeeeeee.
    • 0 (0 voturi)    
      PNL a fost o bomba, a ramas o petarda (Joi, 30 aprilie 2015, 15:02)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Au pus mana alaturi de PSD si au comis mizerie peste mizerie inca de prin 2007. Forget about Traian Basescu, mizeriile NOI le-am suportat cu varf si indesat.
      Asadar PNL este partidul cu oameni care au votat disciplinat, timp de muuuuulti ani, contra Romaniei, contra romanilor, pe teme precum justitia, independenta institutiilor statului fata de politic, redesenarea structurala a bugetului Romaniei. Chiar presupunand ca oamenii au fost bine intentionati, ca au crezut cu tarie in votul lor "contra dictatorului", raul a fost facut, iar ei au ramas marcati de prostiile facute. Au distrus cu ochii pe procentele din sondaje, fara a avea capacitatea sa inteleaga ca favorizeaza Partidul Mafiot-Ciorditor PSD. Deci PNL este departe de o alternativa reala la PSD si este departe de un partid capabil sa ne scoata din rahatul in care ne-a bagat.
  • +6 (6 voturi)    
    Varianta scurta (Joi, 30 aprilie 2015, 10:47)

    benicio [utilizator]

    De fapt cred ca lucrurile stau, din pacate pentru noi, mult mai clar si mai simplu: oamenii astia din opozitie nu se mai inghesuie atat de tare la butoane pentru ca incepe sa nu mai fie rentabil. Nu se mai poate fura ca inainte, riscurile sunt incomparabile, iar pentru salariul ala nimeni nu isi pierde vremea si nervii. Trist, dar asta e situatia. Singurul imbold de a ajunge la putere pentru marea majoritate a politicienilor, in toti acesti 25 ani de la revolutie, de la toate partidele si din toate regiunile tarii (da ardelenilor, si de acolo vin o multime de hoti), este accesul la influenta, la pozitii aducatoare de spagi si/sau alte foloase. Cum monstrul DNA a blocat acest acces, brusc nu mai este deloc interesant sa fi la putere. Singurul care ma da din gura e marinarul, dar o face pentru ca demoazela e la parnaie, fratelo la fel, probabil se pregateste ginerica si cine stie ce-i mai rezerva viitorul.
  • 0 (2 voturi)    
    Unde greseste Iohannis? (Joi, 30 aprilie 2015, 15:09)

    Viorel [anonim]

    Avnd partidul sau in opozitie, Iohannis ar trebui sa-i faca agenda lui Ponta. Ma refer la un plan de masuri pe care nici PNL-ul nu l-ar agreea cand va fi la putere. Este insa clar: lipsesc ideile, managementul politic si strategia atat la PNL cat si la Iohannis. Ponta face ce stie mai bine: copiaza din toate partile si se lauda. Oare de ce PNL-ul nu-l impinge in groapa fortandu-l sa aplice masurile promise: cresterea salariilor profesorilor cu 50%, cresterea alocatiilor pentru copii, reangajarea disponibilizatilor, impozit progresiv, marirea burselor pentru studenti, construirea de gradinite, etc. Sa vedem de unde ia banii? PNL-ul nu trebuie sa spuna ce vor face ei. PNL-ul trebuie sa ceara ca Ponta sa-si onoreze promisiunile cu USL-ul. Atat si nimic mai mult. Si asa Ponta cade in groapa sapata de el.