Cateva observatii la aniversarea lui Ponta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2015, 20:38 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta a exploatat ca la carte momentul caderii guvernului MRU. Le-a amintit liberalilor ca erau impreuna in USL acum trei ani, a infierat in filmulete de propaganda regimul Basescu si a confiscat doua institutii care se bucura azi de simpatie: presedintia si justitia. La aniversarea celor trei ani de la caderea guvernului MRU,  recurgand la o smecherie utilizata de strategii campaniilor murdare pentru a instala in capul oamenilor mesaje serioase cu aerul ca o spun in gluma, Ponta a prezentat in Parlament "si doua slideuri un pic mai glumete".

Cu cele doua "glumite", Ponta s-a catarat pur si simplu pe imaginea altora si s-a laudat cu realizarile lor. Tehnica e simpla. Propagandistii premierului stiu ca publicul  nu va retine ca e vorba de o tentativa de gluma, ci enuntul in sine. Iar enunturile aruncate la ceas aniversar de liderul PSD sunt doua enormitati, una mai mare decat alta:
  • "Mi-am permis la final să fac şi două slide-uri un pic mai glumeţe. Dacă veţi aprecia acest lucru, o să văd. În primul rând, am vrut să spun că USL a promis premier de la PSD şi preşedinte de la PNL şi ne-am ţinut de cuvânt. Şi am mai promis ceva: Băsescu şi Udrea la închisoare! Parţial realizat", a încheiat Ponta bilanţul celor trei ani de guvernare"
A sugera chiar si in gluma ca presedintele Iohannis a ajuns la Cotroceni gratie unui plan de care PSD s-a tinut tradeaza multa micime politica si frustrare aproape nedisimulata. A insinua apoi ca guvernul Ponta are vreo legatura cu arestarea Elenei Udrea este o proba de iresponsabilitate. Asa se genereaza perceptia in randul oamenilor ca justitia actioneaza la comanda politicienilor, cand politicieni de rang inalt se lauda cu o putere pe care in realitate nu o detin pentru a-si da mai multa importanta. Neincrederea in institutii cheie se instaleaza la fel, din cauza ca premieri sau fosti presedinti au parazitat fara jena munca altora, pentru a mai ciupi ceva capital politic sau din dorinta de poza in Dumnezeii Romaniei. Nu mai departe de saptamana trecuta, fostul presedinte Traian Basescu se lauda cu echipa sa:
  • "Pentru mine doamna Bica, Georgescu de la ANI, Elena Udrea alaturi de Kovesi, Stanciu, Coldea au fost din echipa mea, in care eu am crezut si cu care am transformat institutii (...) Trei oameni din echipa mea aresteaza alti trei oameni tot din echipa mea si nu imi place deloc. Au fost echipa mea cu care am modernizat statul. E greu pentru un presedinte sa vada ca trei aresteaza pe alti trei"
Ce intelege omul simplu din fraza ca Udrea si Kovesi faceau parte din echipa lui Basescu pana intr-o zi cand, nu se stie exact de ce, s-a rupt lantul de iubire? Cei mai multi vor fi inca odata convinsi ca magistrati si politicieni jucau, de-a valma, dupa cum le cerea fostul presedinte. Ce auziti din gura lui Traian Basescu despre justitie suna la fel de indecent ca vorbele fara discernamant scoase pe gura de Victor Ponta. Astfel de afirmatii fac un mare rau modului cum publicul percepe lipsa de independenta a justitie, desi avem de-a face pur si simplu cu doi politicieni laudarosi, disperati sa-si arate mereu muschii, sa se umfle in pene si sa para mai fioros decat sunt in realitate.

Culmea e ca atat Ponta, cat si Basescu nu dau astazi doi bani pe independenta justitie, cand rude sau apropiati de-ai lor sunt sub anchetele procurorilor. In realitate, cei doi fac astazi front comun impotriva ei, folosind aceleasi cuvinte si idei (Detalii aici).

In cazul de fata mai avem de-a face cu ceva insuficient subliniat: cu un discipol si un maestru. N-as dori sa elaborez prea mult, insa acestea sunt singurele produse politice lasate mostenire de Basescu: Udrea si Ponta. Ii leaga atat de multe, incat sunt sigur ca doar ei si alti cativa inteleg perfect fraza de mai sus. Nu e cazul sa dezvoltam aici subiecte altfel simpatice: cum s-a implicat Basescu in sustinerea lui Ponta pentru a fi ales in fruntea PSD, cum l-a ajutat cu televiziunea pe amicul Ghita, legaturie avocatului Ponta cu familia Cocos sunt deja notorii etc.

In treacat fie spus, nu-mi pasa ce spun habotnicii si jurnalistii tinuti in colivia de aur a politicienilor. Sunt perfect imun la injuraturile lor.

Insa daca tot discutam despre aniversarea lui Victor Ponta, ar merita spuse inca doua-trei cuvinte. Fostul presedinte Traian Basescu a restabilit, luni seara, adevarul despre cine a dat guvernul Boc jos in aprilie 2012. "Nu Oprea a dat jos guvernul Ungureanu, el a fost corect. Mihai Razvan Ungureanu a fost dat jos de oameni din PDL, dar e si vina lui ca stia ca e in pericol si a plecat din tara atunci", a spus fostul presedinte pentru un post tv. Un mare adevar, dar cam imprecis. Care oameni din PDL?

La aceasta intrebare cativa fosti apropiati de Vasile Blaga pot oferi niste raspunsuri. Sigur, MRU a reusit performanta de a-i monta rapid impotriva sa si pe baronii PDL, tratati cu multa inabilitate si ceva aroganta de outsider. Insa nu ei au jucat rolul esential.

In urma cu trei ani, cineva foarte conectat la puterea de atunci mi-a spus ca Mihai Razvan Ungureanu a cazut din doua motive mari si late: l-a schimbat pe Blejnar de la fisc, spre disperarea maharilor PDL, si a intrat puternic in mafia de la Agentia Nationala de Restiuirea Proprietatilor (ANRP), unde functionea reteaua Bica-Cocos. Astazi putem intelege mai bine ca asa a fost. Asta de dragul detaliilor si pentru a restabili cat de cat, in marea de manipulari de azi, un mic adevar istoric.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
15574 vizualizari
  • -45 (61 voturi)    
    Altfel, (Marţi, 28 aprilie 2015, 20:48)

    newlook [utilizator]

    Altfel, "guvernul Ungureanu" era plin de "succesuri", n-asa?
    • +38 (50 voturi)    
      Corect (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:21)

      sile [anonim] i-a raspuns lui newlook

      Doar a scormonit doua musuroaie de coruptie. Sau tu asteptai sa construiasca autostrazi in doua luni cat a guvernat?
      • -23 (29 voturi)    
        Ungureanu a guvernat? (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:30)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui sile

        A guvernat? Cand?
        • +20 (24 voturi)    
          cand? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 7:46)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          cand a organizat summit-ul NATO la Bucuresti. cand l-a dat jos pe Blejnar si i-a lasat "cadou" lui Ponta 1 miliard RON in trezorerie..
      • +14 (26 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:38)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Puteti sa-mi traduceti si mie ce-a vrut sa spuna Ponta prin "Am promis Băsescu și Udrea la închisoare. Parțial realizat!"?...Macar sa stim daca e o promisiune pentru actualul cincinal sau pentru urmatorul, ca sa ne linistim si noi...
        Eu am spus-o demult ca DNA a fost penetrata de PSD via SRI si ca nimic nu i se va intampla lui Ponta si acolitilor apropiati, cel mult niste puneri sub control judiciar sau sechestru pe cateva bunuri de ochii lumii. Mai vorbim. Iar o sa am dreptate...Asta e! :)
        • -9 (23 voturi)    
          Bre, (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:01)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Bre, matale esti masochist ("impotriva prostiei").

          Pana si Tapalaga - care a inghitit un vagon de lamai - admite scrasnit ca ala a facut o gluma, matale o tii ca Stan cu Fluierul, asa-i?
          • +6 (12 voturi)    
            Imi pare rau ca trebuie sa (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:49)

            Kecske [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            te contrazic, dar un prost precum tonta nu e capabil sa faca glume. Pentru asta e nevoie de inteligenta si ii ceri prea mult unui papagal/gugustiuc precum tonta.
      • +9 (11 voturi)    
        MRU a facut ceva mai mult... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:09)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Nu doar i-a scormonit; daca imi amintesc bine imediat s-a schimbat conducerea si incepuse o ancheta seriasa la ANRP. Pe loc a luat foc arhiva institutiei si a cazut guvernul, chiar cu sprijinul unor ex-pdlisti retrasi temporar din partid (Mustata lui papa Olteanu se misca cu inteles). Faina traba!
    • +9 (15 voturi)    
      Ahaaaaa! (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:30)

      Sionut0122 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Acum realizez ca tu esti d-ala platit per post sa fie fan PSD online.
      • -10 (16 voturi)    
        Bravo (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sionut0122

        Bravo. Te-ai prins!

        416 euro/postare + taxe de vanzare.

        PSD-ul plateste mai bine ca Lenuta?
      • +3 (9 voturi)    
        ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 9:38)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Sionut0122

        Fan PSD si "activist" moscovit.
    • +22 (34 voturi)    
      Ce are Basescu in comun cu Ponta? (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:44)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Daca nu era Basescu, astazi DNA era o dulce amintire, caci el s-a incapatanat sa o puna pe Kovesi acolo, nu Ponta. Iar acum jurnalistii bat campii ca ar fi fost un blat cand de fapt blatul care se vede din avion este ca Iohannis si Ponta coabiteaza perfect pe sub masa mimand democratia cu un partid pe stanga si unul pe dreapta, facand parte din aceeasi gloata de hoti. Toti impotriva lui Basescu, care coabiteaza cu ei doar in capul unor acoperiti...
      • -16 (22 voturi)    
        Dar cine-i acest Basescu? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:30)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        Dar cine-i acest Basescu? Serios. E vreun altceva decat un speriat sa nu ajunga si la el DNA-ul? Ma rog, aia trei din echipa lui care i-a arestat pe ceilalti trei.
        • +4 (10 voturi)    
          vezi ca ai (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:14)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          depasit norma la postari.
          iar ai facut cincinalul in 4 ani si jumatate.
    • -11 (25 voturi)    
      dnul asta bate campii (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:11)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      MRU a picat din cauza lui Boc si a realizarilor marete facute de Boc. El nu a apucat sa isi puna amprenta pe tara asta. Ca e de bine sau de rau, nu putem judeca. Dar conspiratiile astea stupide sunt caracteristice domnului Tapalaga.
  • +12 (34 voturi)    
    ce sa intelegem din articol (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:04)

    xanti [utilizator]

    Ca Basescu si Ponta sunt din acelasi aluat?
    Ce e de facut pana la urma sa nu mai votam nimic ?
    Sa ne fie scarba de romania ?
    • +19 (29 voturi)    
      pai... (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:24)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca lu' mataluta trebuie sa-ți spună dl. Tăpălagă ce sa votezi, ai dreptate, stai mai bine acasă.
  • +5 (37 voturi)    
    adevarul istoric (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:09)

    marina popa [anonim]

    Eu pun pariu ca "marele secret" despre caderea guvernului Ungureanu pentru ca ar fi intrat in mafiile de la ANAF si ANRP a fost suflat chiar de MRU, care adesea si-a plasat propaganda la HN. Nu cred ca avut nici timpul, nici curajul, nici expertiza de a demonta retele mafiote. Iar daca ar fi fost asa, de ce a intrat tocmai in PDL cu Forta Civica cu tot? .
    • +10 (28 voturi)    
      Ponta s-a dat de gol, orbit de fudulie si frustrar (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:24)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui marina popa

      Nu sunt glumite, Ponta a scapat un adevar. Udrea este executata politic, arata cu mandrie in fudulia sa ca Justitia ii este supusa deci, nu este independenta!
      In acest caz, Udrea a spus permanent adevarul, iata ca gura pacatosului adevar graieste, pentru ca Ponta a scapat-o prosteste, chiar dorea sa se afle ca el este tartorele Justitiei si ca nu se lasa pana nu-l inchide si pe Basescu ca razbunare ca din cauza sa a pierdut alegerile si ca l-a umilit in toti acesti ani.
      Nu conteaza ca Udrea este nevinovata, o executa ca sa dea in Basescu. Ponta este un tip periculos, deoarece prostia, fudulia, trufia il domina, il face sa isi arata acea parte intunecata si frustranta din el. Pentru a parveni a facut orice, si-a lasat nevasta copil, a intrat ca un sarpe in casa lui Sarbu la borcanul cu miere, mai departe stiti doar cum a avansat ca discipol al lui Nastase. Ca sa vedeti ce a creat, ce monstru ca si maestul, nu-i asa? Ponta este un produs odios al bolsevicilot Nastase si Iliescu, Basescu cu toti trei a luptat pentru a [utea sa avansam cat de cat, daca mai avea un an de mandat il termina definitiv pe Ponta si asa tara scapa si de USL si de Inlatul de la palat, din fericire mandatul i s-a terminat, asta e.
      Udrea va invinge datorita adevarului, ii va umili pe toti, sa vedem cum si cine o va despagubiri pentru tot acest rau care i s-a facut?! Sper sa ceara despagubiri majore, cat PIB-ul celei mai bogate tari din lume, numai asa Justitia isi va face corect treaba si nu la ordinul grupurilor de interese mafiote.
      • +1 (1 vot)    
        mai (Miercuri, 29 aprilie 2015, 20:53)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        tu o tii toarta ca gaia matzul?
        udrea e gata! e dusa!kaput!konet!finish!
        cand ii da drumul e la menopauza!
  • -34 (44 voturi)    
    Simtul "omorului" (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Constat ca domnul Tapalaga nu sesizeaza o gluma nici macar atunci cand i se spune inainte "atentie, urmeaza o gluma". In rest bate campii in continuare cu "realizarile justitiei", aceeasi justitie care a permis timp de 10 ani pe vremea basescului sa fure camarilla lui pana nu a putut iar acum are "realizari marete" pe care sa si le asume Ponta. ///
    • +5 (11 voturi)    
      Gluma de nivel inalt (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:03)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Acest circ (asa se cheama de fapt) este toxic.
      Am citit pe acest ziar online multe opinii conform carora Presedintele ar trebui sa raspunda mascariciului Ponta.

      Asta ne lipsea, ei au jucat tenis (ca asa-i in tenis) 25 de ani... nu v-ati plictisit inca?
  • +15 (19 voturi)    
    caut și nu găsesc (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:35)

    Mazeta [utilizator]

    În ce articol ați scris, acum trei ani, despre faptul că MRU a căzut din cauza mafiei PDL a retrocedărilor? Poate ne ajutați cu un link. Mulțumesc.
  • +13 (15 voturi)    
    Tara glumitelor de 2 bani si tunuri mari (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:35)

    Clop [utilizator]

    Da, traim in tara glumitelor, nimic nu e serios aici decat subzistenta, supravietuirea, buda din fundul curtii, gaurile din asfalt etc.
  • -3 (21 voturi)    
    domnule Tăpălagă, (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:39)

    Gustav555 [utilizator]

    Nu ține figura, sa-l scoți pe MRU erou in lupta anticorupție este o dovada de infantilism de care chiar nu va suspectez.
    Ca prin propulsarea la Cotroceni in funcție de consilier urmată de o campanie mediatica favorabilă se urmărește inocularea in public a ideii de soluție pentru demnitatea de prim ministru in persoana lui MRU, e alta poveste. In condițiile se vede de la o posta ca Predoiu nu are cum sa sara peste valoarea lui Gorghiu sau Pocora, este posibil sa se caute o noua varianta.
    Dar cu MRU, mai lăsați-ne.
    • +9 (13 voturi)    
      canapeaua din biroul lui kkrau (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ma gandeam la valoroasele gorghiu si pocora...

      voi peneleii va luati prea mult avant, credeti ca puteti mai mult.
      de fapt, va folositi de altii, sunteti un partid symbiotic, care are nevoie de un trunchi pe care sa'l paraziteze. ///
      a fost psd, in usl, cel ce v'a propulsat in alegeri, unde ati obtinut un scor nevisat, la paritate fifty fifty. atunci, v'ati folosit de aparatul din teritoriu al psd.
      de aici oftica lu' dottore, care se simte frustat, inselat ca hranit si crescut lichenii, lichelele, si ei au kakarit'o spre alta...gazda. singura mangaiere este ca kkrau a luat'o si el de la herru din sighii.

      noul trunchi este al pdl, al doilea ca aparat, structura teritoriala, nu cu mult mai mica, sau mai slaba decat cea a psd.

      asa ca_cand de vorba de valoare, ////
  • +5 (11 voturi)    
    cine ataca independenta justitiei (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:50)

    nash pandelica [utilizator]

    dl. tapalaga, conchide ca mru a intrat tare in reteaua bica cocos, care functiona la retrocedari.....
    sau, probele furnizate in prea binomului sunt suficiente, nici nu mai e cazul sa se ajunga la iccj, care oricum este solidar cu dna ...:)
    s'a pronuntat vreo sentintza, oare ?
    • +1 (3 voturi)    
      corectie (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ..probele furnizate in presa binomului...
  • +7 (11 voturi)    
    si marmota... (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:54)

    cris64 [utilizator]

    Si Iohannis ? In timpul asta Iohannis ce facea, sau macar ce face ? Inveleste ciocolata in staniol !
  • +9 (13 voturi)    
    Aia din PDL care-au tradat, gen tov.Placinta (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:13)

    Maniu [utilizator]

    gen to'arasu' Frunzaverde.
  • +19 (23 voturi)    
    "Cateva observatii la aniversarea lui Ponta" (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:23)

    ofCAER [utilizator]

    2/3 din text sunt despre Basescu si "MRU".
    Nu-i aiurea?
  • +8 (16 voturi)    
    VIP (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:38)

    Don Ciccio [utilizator]

    "... cineva foarte conectat la puterea de atunci mi-a spus ca..."

    Bla, bla, bla...
  • +3 (17 voturi)    
    ce sa intelegem? (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:42)

    Adrian [anonim]

    Basescu isi cam construieste singur statuie. vrea sa ocupe pozitia de "tata lor" din care sa isi satisfaca ego-ul tragandu-i pe altii de urechi. evident "tata lor" nu greseste, "tata lor" stie mai bine, "tata lor" e intelept, etc, etc.

    Ponta guverneaza din pix. cand a intrat la guvernarea bugetul Romaniei era stabilizat. a mai pus niste taxe, a mai oprit niste cheltuieli (in special la investitii) si acum se prezinta la TV cu cifre "pozitive". Nu are niciun plan si evident nicio solutie. Tot ce face e doar pt a-si cultiva propria imagine.
  • +9 (17 voturi)    
    Slab (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:52)

    anti_q [utilizator]

    - Deveniti obositor domnule Tapalaga. Va citeam de obicei cu placere. V-am citit cu placere "Bulversarea valorilor". Insa orbirea in care va instalati de ceva vreme devine de-a dreptul iritanta. Exista suficiente motive pentru a-l critica pe Basescu. Dar nu in devalmasie ca la Antena 3. /// de a pune egal intre critica lui Basescu si critica lui Voiculescu (vezi Andrei Cornea), A3, Ponta etc nu va face cinste si oricat de imun sunt eu la chestiuni conspirationiste incep sa cochetez cu ideea. Nu pot sa cred ca va lipseste minima inteligenta sa va scape un lucru atat de evident. Tipul asta de rationament e obositor si aiuritor sa-l aud clamat obsesiv si de dumneavoastra. Pe acelasi principiu, pentru ca sunteti impotriva lui Ponta inseamna ca sunteti CU Basescu. Dar sunteti si impotriva lui Basescu deci sunteti CU Ponta. Concluzia e evidenta. E un rationament falacios. Pentru numele lui Dumnezeu, parasiti-l. Nu va face cinste. Nu exista identitate de continut intre cele doua critici ale Justitiei, ale lui Ponta si ale lui Basescu. Nu e ca si cum nu ati avea de ce sa-l criticati pe Basescu. Criticati-l pentru ceea ce trebuie....

    - Si pentru Dumnezeu. Poti critica ceva NU PENTRU CA VREI SA IL DISTRUGI, ci pentru ca vrei sa fie puternic!!! Independent!! Functional!! Il critici pentru ca iti pasa. Pentru ca vrei sa fie asa cum trebuie. Daca aveti copii (nu stiu daca aveti) ati sti despre ce vorbesc. Daca credeti ca Ponta critica Justitia din aceleasi ratiuni ca si Basescu atunci... I rest my case...
  • +15 (21 voturi)    
    Maestrul parca era Nastase (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:39)

    HardCorePolitics [anonim]

    Dar sa ii multumim domnului Iohannis pentru functionarea justitiei. A luptat continuu de la preluarea mandatului pentru consolidarea justitiei. Si rezultatele se vad=))

    Serios vorbind, TB pare ca inca mai e presedinte. Din cate stiu e un pensionar care posteaza pe facebook. Nu cred ca parerile lui asupra desfasurarii anchetelor, procesului de justitie, ar trebui sa aiba un ecou atat de mare. TB e pensionar, Udrea e inclupata, Tariceanu e presedintele senatului, Ponta e premier. Cine trage in justitie cu munitie reala si nu cu gloante oarbe?

    TB si-a facut treaba ca presedinte, dar gata s-a terminat, e pensionar acum. Cine vrea sa tina cont de ce spune sa o faca, cine nu, nu. Institutiile in mod sigur nu dau 2 bani;)

    Daca citeam ca Ponta il are ca maestru pe Nastase si e mostenirea politica si investitia lui Voiculescu
    eram de acord.
    • +5 (11 voturi)    
      apropo de herr (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:16)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HardCorePolitics

      prima doamna, care nu'l lasa singur, chip, a starnit din nou discutii pe baza de garderoba...
      ma rog, femeile au discutat mai mult.
      barbatilor, sunt sigur, le'a placut lungimea fustei ..prezidentiale

      nu stiu dece, cuplul presidential adduce din ce in ce mai mult cu printzu' paul de alexandria si printzesa lia ciocarlia de rrroumania.:)
  • +7 (13 voturi)    
    Cateva observatii (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:47)

    PETRE [anonim]

    Prin tradare s-a format Givernul USL_Ponta !
    "Iubesc tradarea dar nu si pe tradatori"-se zice.
    Iata ca asa este:s-au cosit ca iarba,mai apoi !
    Acum sarbatoresc tradarea ?
    O,tempora !
  • +11 (13 voturi)    
    MRU si jefuirea Romaniei (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:54)

    Crup [utilizator]

    Adevarat, asa imi face si mie impresia. In efemera perioada cat MRU a fost prim-ministru am remarcat ca a fost unicul politician de top care "s-a legat" de restituirea proprietatilor, sugerand ca noi, ca tara, am luat o teapa istorica cu aceste restituiri, intrucat suntem unica tara din estul Europei care despagubim in intregime si ca asta ne va omora financiar. Imi amintesc cum a trebuit sa puna arhiva ANRP sub paza jandarmeriei, fiindca existase o incercare de incendierea a ei.
    Pe vremea aia nu stiam nimic despre subiectul ANRP. Acum vad lucrurile cu totul altfel.
    ANRP este un jaf national istoric si reprezinta o pata grava pentru toti politicienii care au acceptat asa ceva. MRU a fost unicul politician de top care a luat atitudine. Restul au fost niste tradatori de tara. La propriu.
    In prezent, eu personal - care sunt si voi fi mereu un "basist imputit" mai cred in doi oameni politici: MRU si Monica Macovei. Am crezut si in Base pana sa imi dau seama ca se autodistuge (politic) din cauza unei piz....e (iertati-ma, mi-e prea scarba de dependenta lui de Udrea inca sa pot folosi o expresie decenta). Si si el stia despre ANRP, in fond.
    Mai sunt doua jafuri nationale de proportii istorice in derulare. Cel forestier (Iohannis a tradat interesul national pentru firma Holz, slavit fie noii stapani austrieci) si cel legat de vanzarea de pamant catre straini. (asta cu vanzarea, pusa la cale de Ponta, va fi o calamitate nationale pentru secole de acum inainte). In China de exemplu (fara a considera China o referinta), atat Ponta cat si Iohannis ar primi pedeapsa capitala pentru tradare.
    • -1 (1 vot)    
      il (Miercuri, 29 aprilie 2015, 21:03)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      doare-n cot pe fostul membru al cc al utc de interesul national al Romaniei!
      realizarile lui marete au fost achizitionarea din banii publici a carnii de vita kobe-ca de! doar asta este kosher,bauturi scumpe,tigari si alte delicatesuri,kosmeticale ptr uzul sau personal,toate in valoare de 1mld de lei vechi,doar intr-o luna!
  • +7 (13 voturi)    
    Cand vorbeste serios (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:57)

    ipolitic [utilizator]

    Ponta de obicei minte.
    De unde inferez ca poate spune adevarul sub forma de gluma.
    Chiar voi credeti ca, de ex. Dan Mihalache e dusmanul (politic) de moarte a lui Ponta? Ca "incitarea" la vot din turul doi a fost rezultatul neghiobiei celor de la MAE sau analfabetismului politic al PSD-ului? Aiurea. Iepurasul apare din joben si spectatorii aplauda fericiti. Nici nu trebuie, nici nu doresc sa afle cum a ajuns acolo, ceea ce conteaza e iluzia participarii la ceva magic si inaltator. Ca iepurasul a aparul acolo pentru ei.
    • -3 (9 voturi)    
      Dom'le, esti in terenul "Dan Tapalaga": (Miercuri, 29 aprilie 2015, 7:03)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      blatu' a fost intre Ponta si Udrea/Basescu!
      Nu conteaza ca dinspre Cotroceni ne vine alt damf...
  • +2 (8 voturi)    
    Citind cu interes... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:20)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Citind-cu interes- articolul, am ramas cu un gust amar:oricate aberatii ar mai scoate presedintele Basescu-pe gura, ca altfel nu mai are cum-, totusi a-l pune pe picior de egalitate in influentarea Justitiei cu neispravitul PM,pare de domeniul absurdului.Sau d-l Tapalaga are un resentiment de nereprimat fata de Basescu, sau pur si simplu nu realizeaza situatia.Merg pe prima varianta!
  • -4 (6 voturi)    
    "oameni din PDL".... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:20)

    lili [anonim]

    Cred ca madam Udrea in frunte cu T Basescu au fost in fruntea celor care l-au dat jos pe MRU!
    Ca intrase in afacerile lor murdare!!
    Au stiut toti in frunte cu TB Basescu despre mafia retrocedariilor de la ANRP, ca doar Guvernul si PDLul erau conduse de T Basescu si E Udrea, nu de figurantul E Boc!
    Le vine randul la toti, E Udrea e deja la beciul domnesc, mai e ceva timp si o va urma T Basescu!
    Succes DNA, succes Codruta!!
  • +9 (13 voturi)    
    Vax! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:45)

    triciupa [utilizator]

    Un alt articol anti-Basescu in linia deja consacrata... Observ ca dl. Tapalaga incearca sa-si pacaleasca cititorii: pune un titlu despre ponta, ne face curiosi dar in articol gasim aceleasi injuraturi la adresa lui Basescu motivate de prezumtia ca Basescu e anti-justitie. Zau? Hai sa vedem o stire d-le Tapalaga: dosarul Duicu va fi judecat la CAB de nimeni alta decat viorica costiniu! Cererea DNA de recuzare a cucoanei a fost respinsa!!! Decizia e definitiva deci Duicu va fi judecat de nevasta judecatorului costiniu, condamnat la 5 ani in dosarul catalin voicu! Ce ziceti d-le Tapalaga, asta o fi bine? Ce credeti dvs. ca e mai grav, faptul ca justitia s-a lasat manipulata pentru ca Duicu sa fie scos basma curata (ca doar n-o sa-l condamne costiniu, cea care initial respinsese chiar rechizitoriul DNA) sau ca Basescu posteaza pe fessebouche impotriva arestarii preventive?
    • +4 (6 voturi)    
      ... si ca baronul Oprisan fuse achitat... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 9:59)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ... si nu mai ciriie deloc, da' deloc!, impotriva lu' dr. ponta, ati observat?!
  • +1 (7 voturi)    
    "imun la injuraturi" ?... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 9:36)

    urbaniesiconstructie [utilizator]

    ...pai si Mircea badea e !... Vezi sa nu ajungi ca el, Dane... Ciudat, cum ai devenit tu un "justitiar antibasist" - eu nu asa te tin minte... Si-i pacat.
  • -4 (4 voturi)    
    bine punctat (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:03)

    dorin valeriu [anonim]

    In cuvinte putine ati redat o realitate, e drept, uneori dureroasa. Articol excelent, felicitari !
  • +1 (3 voturi)    
    Au mai fost cateva momente (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:14)

    Iocan [anonim]

    fff importante as putea spune chiar hotaratoare legate de caderea guvernulului MRU.

    1. La ultima mare adunare a PDL MRU si-a incheiat discursul foarte neinspirat...era pe val atunci dar nu trebuia sa le zica participantilor de fata atunci cu toti mafiotii batrani din PDL "fiti Ungurenii mei" facand aluzie la Basisti!!!
    2. Refuzul de a participa la negocierile din parlament pe Buget. Le-a trantit usa in nas parlamentarilor PDL cand au inceput sa ceara pomenile dinainte de votarea motiunii!!!
    3. Trecerea cu surle si trambite (impreuna cu to judetul), a lui Frunzaverde in barca PNL!!!
  • -2 (6 voturi)    
    Ridicol (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:36)

    florin [anonim]

    Posibil ca o farama de adevar este in ceea ce scrieti,
    ca motiunea de cenzura a trecut cu ajutor din PDL, cu toate ca si aici e de discutat. Adica daca oamenilor aia din PDL care au tradat le-a convenit venirea la putere a USL-ului, era inevitabil daca motiunea trecuse, ceea ce, cu toate legaturile transpartinice, mi se pare putin probabil.
    Dar articolul il pune intr-o lumina mult prea favorabila pe MRU, fata de cat merita. In primul rand, sa ajungi prim-ministru direct din functia de sef de serviciu secret denota lipsa de simt al ridicolului, din partea subiectului in primul rand, din partea majoritatii parlamentare si din partea presedintelui. Apoi, sustinerea pentru afacerea Rosia Montana, sotia care a luat bani frumosi de la OMV Petrom ca si angajata si multe alte lucruri...
  • -3 (7 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:16)

    Lucian [anonim]

    Felicitari d-le premier. Sunteti cel mai bun prim ministru pe care l-a avut Romania dupa revolutie. Mult succes in continuare, romanii va sprijina.Ignorati atacurile meschine ce vin din presa sau de la critici sunt doar comandate politic de adversari. Le este teama ca au vazut adevaratul potential. Luptati pana la capat, Romania va este alaturi!!
  • -2 (6 voturi)    
    Ghinion! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:26)

    EllenaS [utilizator]

    1. Basescu si-a creat o jucarie cu telecomanda: DNA. Repede a devenit si jucaria preferata. Numai ca, acum, dupa plecarea sa, telecomanda jucariei este in alte maini. Asta e!
    2. Cand a fost pus MRU premier, erau coapte niste conditii pentru ca guvernarea PDL-ista sa pice. Isi epuizase toate competentele si scartaia rau din toate incheieturile. MRU nu putea face minuni pentru ca el insusi e o "minune" de caricatura!