Sfarsit de epoca si in presa

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 14:23 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cel putin patru televiziuni din Romania emit sub controlul unor oameni condamnati sau dependenti de finantarea unor mari cercetati penali. Au trait mereu cu ambitia de a controla agenda editoriala, de a dicta cine intra si iese de pe post. Din cate vedem, doi jurnalisti onesti - Catalin Prisacariu si Sorina Matei - au zburat din grila fara prea multe explicatii. Primul pus pe liber sambata, al doilea suspendat a doua oara de pe post. Cei doi mai au ceva in comun: pasiunea pentru justitie si stat de drept. Amandoi se asteptau, din cate inteleg n-a fost chiar o mare surpriza. Cazul lor pune in discutie libertatea presei in Romania si inca ceva: modul cum s-au construit televiziunile de stiri in Romania.

Cu mici si rare exceptii, acestea n-au aparut ca oportunitati de business, n-au fost concepute ca afaceri capabile sa produca profit din piata de publicitate curata. Au fost gandite ca arme de razboi, bune de utilizat in lupta politica sau in jungla afacerilor cu statul, ca masini de spalat bani sau ca instrumente eficiente de santaj. Parintii spirituali ai televiziunii-maciuca sunt generatia mogulilor din anii 90. Noii moguli le-au preluat integral creatia.

Cu totii au ajuns, mai devreme sau mai taziu, condamnati si anchetati. In cazul unora, e inca mare minune ca n-au dat cu subsemnatul. Unii si-au construit afacerea pe spagi si santaje, altii si-au ridicat-o pe evaziune fiscala la scara industriala. Prea putini au contat pe banii din piata, pe exigentele publicului, de unde si o agenda editoriala in general rupta de realitate. Romania se poate lauda in prezent cele mai multe televiziuni de stiri de pe glob, probabil, daca ne raportam la numarul de locuitori si la forta economiei.

Insa aici gasim explicatia: cele mai multe nu s-au nascut televiziuni, ci masini de razboi. Astfel modificate genetic, au generat distorsiuni majore atat in societate, cat si in sanatatea mediului de afaceri, au erodat masiv credibilitatea presei. Au facut-o fie prin falsificarea grosoloana a agendei, prin campanii de linsaj sau de spalare in functie de comanda, fie prin comportamente economice ilegale in dauna redactiilor care si-au propus sa joace dupa reguli.

In treacat fie spus, un jurnalist decazut, obisnuit toata viata sa latre din lesa, scrie, tocmai el, ca toata presa a fost platita din bani negri, proveniti din coruptie. Are dreptate pana la un punct: se refera probabil la toata presa pe unde a trecut el, adica presa jocurilor de culise, a intovarasirilor cu politicienii, presa captiva. Acest tip de jurnalist nu-si poate imagina viata fara o lesa, fara o zgarda, fara o colivie de aur din care sa ciripeasca la ordin. Nu crede in libertate, onestitate si alte valori, nu le pretuieste si nu le doreste.

El si alti aparatori ai borfasilor se fac vinovati de intretinerea starii de confuzie, de lehamitea din societate, de bulversarea pe scara larga a valorilor. Ele, televiziunile mogulilor mana in mana cu finantatorii lor din politica sau din lumea oamenilor de afaceri corupti, au confiscat fluxul de idei si de informatii care circula in venele societatii, otravindu-l.

Insa lumea lor, ca si cea a politicienilor corupti, a intrat in agonie. Aceste televiziuni au simtit primele efectele ofensivei anti-coruptie. Pe masura ce procurorii le-au saltat finantatorii obisnuiti, s-au imputinat banii. Astazi se confrunta cu dificultati economice majore, patru televiziuni avand o problema serioasa cu plata salariilor. In cazul lor, business-ul s-a blocat, intr-adevar, de unde stau ei se vede ca tara intreaga a paralizat.

Concedierile si renuntarea la anumiti colaboratori sunt justificate de regula de adancirea crizei interne, dar in realitate putinii bani disponibili vin conditionati. Libertatea presei a intrat in coliziune cu libertatea penalilor. Ar fi si culmea sa vedem promovate justitia si statul de drept pe banii unor borfasi tot mai speriati ca nu ramane piatra pe piatra.

Din fericire, nu toate televiziunile se comporta la fel. Exista cel putin una care creste in audienta, promoveaza agenda corecta, respecta reguli si, prin contrast, se vede si mai bine toata mizeria celorlalti. Atunci cand dispune de alternativa reala, publicul renunta la lipsa de continut, la scandalul sterp, la monologul fara sens.  

Pe masura ce foamea televiziunilor creste, vocile oneste si echilibrate vor trebui sa-si caute viitorul in alta parte sau sa intre in isteria anti-DNA, anti-justitie, sa abordeze subiecte artificiale, sa calce in picioare reguli. In cele din urma, aceste televiziuni stricate vor sucomba, dar nu expediate in neant cu telecomanda de catre telespectatorii exasperati de harmalaia lor, ci lasate balta de finantatori. Din publicitate nu supravietuiesc deoarece nu vor, nu stiu si nu pot sa o faca. N-au produs niciodata continut vandabil, ci au inchiriat mici armate de mercenari gata oricand sa taie, sa spanzure sau sa coafeze contra cost.

Veti spune ca de serviciile lor va fi oricand nevoie, ca o sa-i vedem reciclati prin alte redactii etc. Posibil, dar nu prea cred. In tot cazul, nu vor mai putea utiliza televiziunea ca arma. Un intreg edificiu corupt se prabuseste sub loviturile procurorilor, vechile metode de a face afaceri nu mai dau randament. Acest proces lent si implacabil de prabusire se desfasoara azi sub ochii nostri, consecintele se vor vedea pe termen mediu si lung.

Acesti oameni nu inteleg ca lumea se schimba, ca un mod de viata si de business a ajuns, din fericire, drumul sigur catre faliment. Nu inteleg ca nu se mai pot substitui statului, ca nu-l pot controla la fel ca inainte, ca nu mai detin monopolul informatiei, ca nu mai tine sa minta si sa manipuleze publicul intr-o lume in care forta internetului naste revolutii sau schimba presedinti. Sfarsit de epoca si in presa. O epoca inceputa cam pe cand gainile nasteau pui vii si incheiata odata cu mica apocalipsa romaneasca, in care pier ultimii dinozauri ai lumii vechi.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
32677 vizualizari
  • -11 (59 voturi)    
    Superficial comentariu (Luni, 6 aprilie 2015, 13:55)

    cliffhanger [utilizator]

    Dan Tapalaga, e totusi penibil sa faci dintr-o submediocritate ca Sorina Matei o eroina. Este de fapt foarte slaba profesional, citeste referate si se revolta ca o tata. Ai uitat adoratia pentru Basescu si Udrea? Acum a abandonat-o pe EU, dar putem presupune ca a facut-o din oportunism. Dar la Antena ce a cautat?dar la Rtv-Ghita? B1 e demult o ghena de gunoi, dar te duci acolo, ca si Andreea Pora, de altfel.
  • -5 (29 voturi)    
    Sorin Matei (Luni, 6 aprilie 2015, 14:27)

    aladdin [utilizator]

    E de fapt SorinA Matei.
    • -16 (34 voturi)    
      Si amandoi mai aveau ceva in comun (Luni, 6 aprilie 2015, 14:55)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Bateau campii la greu.
  • +11 (49 voturi)    
    ati observat si dvoastra (Luni, 6 aprilie 2015, 14:34)

    victor L [utilizator]

    "Sfarsit(ul) de epoca si in presa"?
    Bine ca ne-ati anuntat, nici nu observasem.
    Dar mai usor cu Sorina Matei; numai jurnalista corecta nu era/este.
  • +22 (24 voturi)    
    DA... (Luni, 6 aprilie 2015, 14:38)

    solar [utilizator]

    Nene Tapalaga,
    acum o spui pe aia buna. Asa e . Sfarsit de epoca ...in politica, in presa, in cultura...Alti ani, alte orizonturi plutesc in aer.
  • +12 (26 voturi)    
    ...exista... (Luni, 6 aprilie 2015, 14:41)

    ALTAN [anonim]

    ...Nasul TV ...si asa B1,dupa plecarea lui Radu Moraru,s-a degradat treptat...
  • -14 (42 voturi)    
    Mai usor cu Sorina... (Luni, 6 aprilie 2015, 14:55)

    I.Puscas [anonim]

    Torontane, las-o mai usor cu libertatea presei cel putin in cazul Sorinei Matei. Poate nu stiai si afla chiar acum, Sorina asta, dupa cum a declarat public chiar Nuti Udrea, primea bani cu sacosa pentru a fi pstaciul PDL la acel labe 1, cum il apela pe buna dreptate Mircea Badea(poate il sti; il poti chiar intreba).
  • +4 (20 voturi)    
    PS-pt. Dan Tapalaga (Luni, 6 aprilie 2015, 15:01)

    I.Puscas [anonim]

    Scuze pentru confuzia de nume-dar este cam acelesi lucru in materie de opinii

    Nu este sfarsit de epoca si in presa ci este sfarsitul "asazisilor ziaristi" fara coloana vertebrala si fara verticalitate. Si este bine ca se produce aceasta asanare in privinta celor care intoxicau-pentru bani-opinia publica.Asta este adevarata violare a libertatii presei!
    • +1 (1 vot)    
      Exact! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 2:56)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui I.Puscas

      Ziaristii au profitat pana acum din plin de banii murdari ai mogulilor si ai politicienilor! Informatia a fost distorsionata mereu in functie de interesele platitorului. Cand se schimba finantaorul asa zisii jurnalisti isi schimbau si ei discursul, trecand cu arme si bagaje de partea chiar a adversarului pe care-l bestelisera pana in acel moment, daca el era cel care avea sa devina urmatorul "sponsor", si daca platea mai bine ca predecesorul sau! De cate ori nu am constatat cu stupoare schimbarea brusca a macazului! Ce se intampla acum? O parte din cei cu multi bani, dar cu disponibilitate de a sustine financiar presa au intrat la tubulatura. iar in ceilalti, care ar fi putut sa le ia locul, a intrat frica sa nu ajunga si ei in puscarie, asa ca prefera sa se dea la fund, cu bani cu tot. Pana la urma, vor face jurnalism doar cei pregatiti sa-si faca meseria pentru bani castigati cinstit, ce-i drept mult mai putini! Vor disparea ziaristii cu conturi grase, de regula prin banci dinafara tarii. Presa se va curate de lichele! Deci,daca nu mai are cine-I "cumpara", pseudo- jurnalismul va disparea, si va renaste presa adevarata, cea care sa se puna in slujba consumatorului de informatie si nu a milionarilor corupti.
      Imi pare rau de disponibilizarea lui Catalin Prisecariu dar si de cea a Sorinei Matei. Ei isi vor gasi loc oriunde se va dori presa de calitate.
  • +12 (22 voturi)    
    Finantatorii pleaca, finantarea ramine. (Luni, 6 aprilie 2015, 15:35)

    Trojan.H [utilizator]

    Atita timp cit Putin e dispus sa arunce cu miliardele in propaganda vom mai avea de-a face cu aceste televiziuni.
    Altfel, articolul e scris bine si cu bun-simt. Confirma ceea ce si noi, ca parerologi cu vechime pe acest site, spunem de ani de zile ;)
  • +5 (27 voturi)    
    biodiversitate (Luni, 6 aprilie 2015, 15:48)

    Mazeta [utilizator]

    Nu există jurnaliști independenți. Toți depind, în mare măsură, de credite la bancă, de ordine de la superiori, de audiențe sau de propriile obsesii.

    Ce putem spera în România este să avem jurnaliști mulți și variați, nu independenți.
    • +5 (17 voturi)    
      ...gresesti... (Luni, 6 aprilie 2015, 16:30)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...Nasul tv si toti colaboratorii sunt independenti financiar,editorial s.a.m.d...
      • +2 (14 voturi)    
        MĂ SCUZAȚI, DAR (Luni, 6 aprilie 2015, 22:20)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

        cîtă vreme pe la Nașul TV defilează cînd vrea și cît vrea ”maestrul” Talpeș mă îndoiesc FOARTE tare că ar fi un post independent.
        • +1 (1 vot)    
          Radu Moraru rupe fâșu! (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:57)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui pointless man

          http://www.nasul.tv/drama-lui-dan-tapalaga-hotnews/
    • +3 (5 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxx (Marţi, 7 aprilie 2015, 8:34)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Corect. Peste tot la fel. In Germania daca incerci sa fi independent sau sa nu te exprimi la unison pe "firul rosu trasat de partid" risti sa fi marginalizat sau considerat declasat mintal. Fiind zilnic in uz cu lectura atat a publicatiilor germane cat si romane, pot sustine ca presa romaneasca prezinta o mai mare diversitate.
  • +5 (17 voturi)    
    Eu.. (Luni, 6 aprilie 2015, 16:14)

    bancheru83 [utilizator]

    De aproape 2 ani urmaresc digi24.mi se pare mie ca sunt impartiali deocamdata.plus ca aici ii vad din cind in cind pe liciianu,plesu,patapievici,cartarescu,hurezeanu,ctp si altii.nu stiu acum b1 cum e dar pe mandatul lui basescu trageau tare pt.el.antena 3 era la polul opus de b1.nu e ok sa tii fatis ori cu unii ori cu ceilalti!
    • +7 (13 voturi)    
      Fara hurezeanu... (Luni, 6 aprilie 2015, 22:41)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      ...aparatorul coruptilor....
  • 0 (20 voturi)    
    Incet incet dispar (Luni, 6 aprilie 2015, 16:21)

    tepesvoda [anonim]

    Acum ceva timp in urma cineva, undeva cumva a spus la B1 este o doamna moderatoare care e ofiter acoperit care este foarte vocala ( numai vocala dar slab professional) si care face jocul unor servici Cred ca domnul care pleaca cu ea in afara de comentarii de genul "Asa" si " Asa" si " Asa" nu spunea nimic. Cred ca domnul Turcescu a primit ordin sa isi retraga omuleti. In afara de Lumea lui Banciu si 360 grade nu prea mai ai ce sa vezi la B1. Banciu e un tip peste nivelul grupului de la B1 cu 100 de clase, prin umorul sau fin si intelligent nu prea isi gaseste locul acolo la B1 unde in afara de tipi stersi si țațe care țipa nu mai vezi altceva. Dumnezeu sa ii ierte.
  • +6 (12 voturi)    
    selectie naturala... doamne ajuta (Luni, 6 aprilie 2015, 16:21)

    dadan [utilizator]

    ce faceau B1, RomaniaTV,RealitateaTV si mai ales A3 nu e deloc natural in lumea televiziunilor de stiri... daca se taie putregaiul de la radacina se usuca si florile de mucegai... singura care are sanse reale este Digi, care dupa cum se vede creste , joaca cat de cat impartial si se concentreaza pe calitatea stirilor mai degraba decat scandal/tabloid. Si are si o finantare reala din cate vad, adica digi este un imperiu care se construieste din interior...
  • -5 (21 voturi)    
    Intradevar... (Luni, 6 aprilie 2015, 16:31)

    taticutu [utilizator]

    Intradevar, se vede de la o posta ca aici la B1 e mana lui Voiculescu...
    Daca il ascultai pe fostul Presedinte, el, Voiculescu conducea tara...Toate manevrele politice erau numai ale lui Voiculescu, iar el ,ca Presedinte nu putea sa faca nimic...
  • -10 (22 voturi)    
    fasss (Luni, 6 aprilie 2015, 16:38)

    amycus [utilizator]

    uite asa se desumfla blonul basist, cu tot cu corifei.

    cand ai sustinut o himera, care de fapt era o hidra, te astepti la compasiune din partea publicului?

    poate emotioneza cativa basisti, dar aia nu prea mai intereseaza pe nimeni.

    acum se dau victime politice. ghinion.
  • +3 (9 voturi)    
    Nume? (Luni, 6 aprilie 2015, 16:50)

    Unu-2 [utilizator]

    Nu ar fi ami simplu sa dam si nume, macar sa avem un articol informativ, nu doar comentarii de pe margine?
  • +5 (7 voturi)    
    spre profesionalism (Luni, 6 aprilie 2015, 16:59)

    anonymus ct [anonim]

    Intr-adevar exista in acest moment o televiziune de stiri care se aproprie de profesionalism si echidistanta.
    daca ne uitam la redactorii ei, sunt foarte multi care au venit la momentul oportun de la celelalte tv care sunt acum in colaps. Sunt oameni profesionisti care probabil isi fac meseria asa cum ar trebui intr-o televiziune.
    despre a3, rtv, b1, realit, ce sa zicem. Au ramas la aceleasi metehne cu zeci de parerologi in platou, care se pricep la toate, cu subiecte plicticoase. Multi dintre ei vor disparea definitiv cat de curand din audiovizual!
  • +5 (15 voturi)    
    Ce insulta! (Luni, 6 aprilie 2015, 17:31)

    mcv [utilizator]

    Ce insulta sa asociezi numele lui Catalin Prisacariu cu cel al Ciuvicei/Gadistei/Badistei, Sorina Matei. Ce treaba are aceasta, "ce-o fi ea", cu un jurnalist ca Prisacariu?
    Dar nu conteaza ca insusi Prisacariu a considerat ca nu poate fi o legatura intre cele doua situatii, dl. Tapalaga, LE LEAGA. De ce? Pentru ca manipuleaza. De dragul spalarii Sorinei, il murdareste pe onestul Prisacariu.
    Asta-i PRESA la care aspira dl.Tapalaga. Acest tip de presa il gaseste dl. Tapalaga ca fiind de dorit. Dumnezeule!!!
    Totusi, ce-ti poate intuneca mintea atat de profund, incat sa-ti merite?
    A... Stiu. UDREA. Adica, nu. "Apararea Justitiei"!
  • +3 (9 voturi)    
    adevarat grait 'sfarsit de epoca' (Luni, 6 aprilie 2015, 17:35)

    ds [anonim]

    ... 16 comentarii in 3 ore... asta ar trebui sa va cam puna pe ganduri.
    • +3 (7 voturi)    
      e mai greu (Luni, 6 aprilie 2015, 22:01)

      vali [anonim] i-a raspuns lui ds

      sa comentezi cand nu mai sunt bani din spaga de la partid; basca nici nu stii pe cine trebuie sa lauzi sau sa injuri
  • -3 (9 voturi)    
    Va propun spre lectura (Luni, 6 aprilie 2015, 17:52)

    solar [utilizator]

    Telefon mobil

    Moldova
    În jurul Moldovei
    Диалоги
    Rubrici
    Cultură
    Comentarii / Blog
    Multimedia
    EL special
    Despre noi

    luni, aprilie 06, 2015 Ora Locală 16:56
    Audio menu
    Rubrici / Jurnal de Corespondent
    Despre identitatea României și Moldovei

    România se încadrează solid între culturile „masculine”, în vreme ce Moldova e în mod limpede o cultură „feminină”.

    Tipărește
    Comentariu (1)
    Recomand
    Republish

    Geert HoftstedeGeert Hoftstede

    [Pin It]

    Multimedia
    Audio

    Jurnal de corespondent: Dan Alexe (Bruxelles)
    Ascultă
    Playlist

    Dan Alexe

    06.04.2015



    Sunt România si Moldova culturi masculine sau feminine? Intrebarea nu e frivola, ci provine din setul de unelte teoretice propuse de un sociolog olandez, Geert Hofstede, fondatorul Institutului de Cercetari asupra Cooperarii Interculturale din Maastricht, în cadrul caruia distinsul profesor a pus la punct o serie de concepte gratie carora putem intelege mai bine diferentele culturale, de la interactiunile la birou, pina la functionarea presei.

    Aplicand grilele propuse de institut, reies diferente fundamentale intre culturi. Un prim pas e sa facem abstractie de limba si de romantismul istoric. La urma urmei, germanii, austriecii si elvetienii vorbesc cam aceeasi limba, dar sint societati total diferite. In cazul „masculinitatii“ si „feminitatii“ culturilor - etichete ludice si provocatoare, desigur -, concluzia studiilor institutului este ca putem impărți Europa intre, pe de o parte, societati „masculine“, in care ceea ce conteaza e performanta exterioara, fatada publica, pretentia succesului si a prosperitatii; iar pe de alta, culturile „feminine“, care pun relatiile interpersonale si viata domoala inaintea succesului individual.

    Din aceasta perpectiva, culturile masculine in Europa acopera tarile mediteraneene, mai ales Italia si Grecia - insa cu exceptia notabila a Spaniei -, si mai includ si tarile germanofone - lucru de inteles, daca n
  • +8 (10 voturi)    
    DIAGNOSTIC CORECT (Luni, 6 aprilie 2015, 18:51)

    Raymond [utilizator]

    de mult timp televizorul pentru mine a devenit un obiect casnic care ocupa inutil un loc de cinste in sufrageria de bloc (20mp),televiziunile de NESTIRI abunda in debitat minciuni,linguseli,mese rotunde in care vorbesc invitatii unii peste altii-o gargara de mahala-breking news = vuvuzele.Deasemenea TV-urile generaliste sau culturale au devenit vectori ai infestarii morale,dezumanizarii societatii,promovarii unor falsi idoli publici,au inventat personaje noi :cocalari,manelisti,pitipoance ,interlopi,hoti,excroci,criminali,OAMENI DE AFACERI =majoritatea niste bisnitari semianalfabeti concluzia o intreaga jungla care se doreste a fi prezentata ca adevaratele valori ale Romaniei.
    Senzatia personala este ca tot acest circ mediatic este sponorizat de CINEVA care ne doreste altceva decat binele si cozi de topor nu lipsesc sunt la supra oferta......
    CONCLUZIA : TRAIASCA INTERNETUL TE JUTA SA FII LIBER - imi pot selecta informatiile,filmele fara reclame mincinoase si filtra ce doresc.
  • -9 (15 voturi)    
    E destructurarea basismului (Luni, 6 aprilie 2015, 18:56)

    newlook [utilizator]

    E destructurarea basismului, presa basista y compris.

    Poporul roman are mai multa vitalitate decat au crezut cozile de topor basiste si, in ciuda faptului ca o buna parte a populatiei (nicicand majoritatea !) a avut mintea inegurata o peioada de timp, acum, numarul basistilor scade dramatic si revine la cel natural al celor plecati mai mult sau mai putin cu sorcova (aprox 3% din populatie, cat aduna MM10 si Udrea).

    Normal ca un asemenea procent de populatie si calitatea scazuta a componentilor nu poate genera cinstit venituri care sa sustina foamea presei basiste, formata mai ales din oportunisti.

    Concluzie: cand sursa de banuti (bugetul statului, via Elena Udrea) a secat si "politiciana" (HN, nu cenzurati, nu am scris "lepadatura" !) a ajuns acolo unde ii e locul, se reduce si basismul din media si din postari....hello !

    Pentru cei ce mai au indoieli, pun mai jos definitia de dictionar a basismului:

    "basismul" nu e aderenta la Basescu - desi de aici a pornit termenul.
    Basismul e noaptea mintii, fudulia prostiei, pura imbecilitate in actiune, refuzul realitatii; misticismul corect politic, hotia trufasa si ipocrizia lasa, servilismul ingamfat (tare cu cei mici, umil cu cei mari).
  • +4 (8 voturi)    
    Articol bun (Luni, 6 aprilie 2015, 19:57)

    Valentin [anonim]

    Bun si oportun articol, mai ales finalul. D-la Tapalaga, ar fi de dorit o detaliere a tarifelor din presa, sunt sigur ca aveti informatii. De exemplu:
    1.Cat poate sa ia (bani) un jurnalist cunoscut ca Ion Cristoiu pe articol pro Udrea si contra Johanis si DNA?
    2. Jurnalistul care ia bani e ca un contractor general si subcontracteaza la alti jurnalisti mai mici ca sa tina presiunea 24 de ore , 7 din 7?
    3. Jurnalistul care ia bani cu buna stiinta de la cineva a carei avere e pusa sub sechestru judiciar ( Udrea) nu cumva comite o infractiune?
    Multumesc.
  • +4 (8 voturi)    
    Cu permisiunea d-voastra, (Luni, 6 aprilie 2015, 21:37)

    stefan [anonim]

    d-le Tapalaga, as face o completare la articolul de mai sus.Acel post tv care tot creste isi alege cu foarte mare atentie calitatea invitatilor din platou.Pe de alta parte, personalitatile publice cu oarece coloana vertebrala au cam inceput sa ocoleasca tv-urile compromise.Aceeasi ciuvici de dimineata pana seara ti se cam acreste , nu credeti?
  • +1 (15 voturi)    
    B1 tv - Antena 4 (Luni, 6 aprilie 2015, 22:39)

    mihai1986 [utilizator]

    Din pacate asta a ajuns B1 TV, dintr-o televiziune cat de cat echidistanta politic, dar care a militat pentru adevar si independenta justitiei, s-a transformat incet incet intr-o cloaca in care se zbat maistrul cristoiu, cel mai josnic asa-zis ziarist si in care mai nou sunt invitati toti aparatorii coruptilor printre care si basescu traian. RUSINE basescu traian, ce-ai fost si ce-ai ajuns...Daca stiam adevarata ta natura, nu te mai sustineam deloc la scrutine si referendum...RUSINE, ai ajuns mai rau ca varanul!!!
    • +1 (7 voturi)    
      Tariful lui Cristoiu (Luni, 6 aprilie 2015, 23:42)

      Obiectivul [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      Ai punctat bine "maistrul" in loc de maestrul.
      Cam cat of fi tariful lui?
  • -3 (9 voturi)    
    Lasa-ne (Luni, 6 aprilie 2015, 23:18)

    crsitian [anonim]

    Domnule Tapalaga, stim pentru cine lucrati si la ce ordin raspundeti. stim cine controleaza hotnews. acest popor nu mai poate fi pacalit.
  • -3 (3 voturi)    
    Sfarsit de epoca si in presa (Marţi, 7 aprilie 2015, 7:50)

    Dan-Sorin [anonim]

    Foarte frumos. Felicitari.
  • -2 (6 voturi)    
    Ei uite cam asa (Marţi, 7 aprilie 2015, 8:45)

    xrogo [utilizator]

    vor pieri toti basistii,pre limba lor!!!
  • -4 (4 voturi)    
    oooof (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:45)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    d-le Tapalaga,
    Din tipetele d-nei Matei nu intelgeam ce vrea sa spuna.
    Din emisiunile "fiecare spune ce vrea" chiar in acelasi timp ale lui Prisacariu, la fel.

    despre ce vorbiti?
  • -2 (2 voturi)    
    vrabia malai viseaza (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:21)

    xanti [utilizator]

    Antena 3 e cea mai puternica tele iziune din romania,nu a reusit Basescu sa o inchida dar barem Johanis.
    Cum puteti cimpara B1 o latrina tv cu alte televizuni corecte din trustul Intact.
    Singurele televiziuni cu probleme sunt cele basiste ,irealitatea tv,B1 ,nasul tv,pro tv.
    La gunoi cu ele sa ramana doar trustul Intact singurul care 10 ani a informat publicul corect.
  • +1 (3 voturi)    
    Televiziuni (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:14)

    fluturel [utilizator]

    In primul rand toate televiziunile ar trebui sa-si plateasca DATORIILE RESTANTE la stat.Este imoral.
    Eu nu cred ca in Romania au existat sau exista JURNALISTI INDEPENDENTI.
    Fiecare jurnalist este arondat la ceva, la cineva.
    Unii dintre ei sunt platiti cu sume fabuloase pentru ca fac jocul celor care ii controleaza.
    Asa cum JUSTITIA nu este INDEPENDENTA nici presa nu este INDEPENDENTA.
    Multe din prestatiile jurnalistilor sunt lamentabile, vorbesc mult si prost. Nu sunt jurnalisti obiectivi, care sa-si faca datoria fara niciun interes.
    Sunt obligati sa prezinte publicului ceea ce vor patronii de televiziuni, altfel sunt pusi pe liber.
    INDEPENDENTA este o utopie pentru Romania.Si in alte tari cred ca nu este totul perfect, dar la noi cred ca este prea mult aiurea.
  • +1 (1 vot)    
    pentru Prisecariu,punctual (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:27)

    dekar [utilizator]

    D-le,nu stiu in ce proportie plecarea sau scoaterea dvs.din B1 vi se datoreaza ,direct sau indirect. Vreau doar sa va asigur ca v-am apreciat prestatia si prestanta in analizele facute,atitudinea neechivoca. Astfel ca pot,de asemenea,sa inteleg foarte bine ca intre dvs. si duplicitarul Striblea ,spre exemplu,reprezentativ acum pt B1,chiar daca ati fi ramas (sau ati fi fost pastrat) nu ar fi existat punti de legatura .Altfel spus,locul dvs. nu mai era acolo.Priviti in fata si nu in spate.