Cand si cum se schimba Romania

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 19:53 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Bine, bine, si cand se va schimba ceva dupa toate astea? Am evitat sa-i spun ce cred, oricum nu m-ar fi crezut sau, mai bine zis, s-ar fi dezumflat. Am balbait, in schimb, ceva fara sens, niste platitudini. Insa  nu e deloc simplu de dat un raspuns onest. Chiar asa, cand si cum vom simti ca a meritat? Peste un an, doi, zece? Si mai ales, cu cine? Cu politicienii de azi, cu altii? Azi ne racorim cu procurorii, dar stim cu totii ca nu e suficient. Si atunci de ce ar mai fi nevoie? Aici, avem deja o groaza de raspunsuri. Asadar, e pe alese.

Cel mai uzual raspuns vine de la prapastiosi: nu se schimba nimic, niciodata, in Romania totul va fi la fel. Chiar si dupa atatea arestari, dupa curatenia generala din politica si afaceri? Da, nicidoata, ever never, tara asta e blestemata, condamnata, ma rog, cunoasteti genul plangacios, vesnic nefericit. N-ar misca un deget dar se smiorcaie intr-una ca totul merge prost. Cu cat vrei sa pari mai optimist, in prezenta lor te vei simti mereu ultimul idiot.

In extrema cealalta gasim geniile neintelese. Astia se apuca mereu de munci sisifice, au asa o placere aproape bolnavicoasa de a face un inventar precis al cailor verzi de pe pereti. Pentru ei nimic nu e simplu. Tara are nevoie de viziune pe termen lung, de un plan bine elaborat. In preajma lor te simti mic si prost, mai ales cand ajungi la discutia despre competitia intre state, despre masinile viitorului sau despre schimbarile globale tot mai rapide. Ce facem noi azi si  unde vrem sa ajungem? Cu asta, te-au inchis. Sah mat.

Totusi, ei merita uneori ascultati. Nu bat campii tot timpul iar inviatia de privi in viitor are ceva sens. Problema ar fi una singura cu strategii sistemului: traiesc prea mult in viitor. Cu prezentul au rezolvat-o, gata, next level. Ne trebuie, va sa zica, strategii intinse pe doua-trei decenii, o foaie clara de parcurs pe invatamant, educatie, sanatate. Nu ca n-ar fi dulapurile ministerelor si ong-urilor pline de strategii globale si sectoriale pe zece, cinspe, douazecisicinci sau chiar o suta de ani. Dar tot timpul mai este nevoie de inca una, de una pe bune, mai bine pritocita, mai atent gandita. Asadar, sa mai coacem inca o strategie. Putem scrie acolo tampenii oricat de mari, oricum nu vom apuca sa le verificam.

Preferatii mei sunt, insa, pragmaticii. Pe astia ii cam doare in cot de procurori, de fisc, de valori morale, de coruptie si anticoruptie. Gandesc tot timpul ca niste pacienti pe masa de operatie care asteapta sa fie taiati fie de doctori, fie de macelari. Daca ai sansa unui doctor priceput, inca mai poti spera. Daca ai ghinion sa incapi pe mana unui macelar, ai murit, la revedere, pa. Iar astia, pragmaticii, cred ca azi ne conduc niste carnatari.

Varati pana in gat in lupta pentru supravietuire, pragmaticii tipa din spatele unui birou, sufocati de facturi si bonuri fiscale: avem nevoie urgenta de masuri economice, de reducerea birocratiei, de mai putine taxe, impozite si functionarime parazitara, de mai multa viteza in circulatia banului. Pragmaticii au si ei dreptatea lor. Arestarile nu tin loc de foame. Iar daca fiscul mai strange mult garoul pe venele prin care curge sangele economiei, pacientul moare.

Insa pragmaticii nu vor neaparat o tara, ci doar mai multi bani in buzunar. E si asta o perspectiva.

Bun. Si ajungem la borfasi. Ei si avocatii lor spun mereu aceleasi prostii inainte de a intra la puscarie sau dupa aia. Tara a luat-o pe un drum periculos, democratia a murit. Plus lozincile binecunoscute tipate la televizor: justitia distruge vieti, anchetele au paralizat Romania, ne guantanamizam, republica procurorilor, fiscul omoara cu premeditare capitalul romanesc, daca bagam la puscarie toata elita politica cine ne mai conduce, am ajuns tara denuntatorilor, ne conduce binomul sri-dna, etc. Din fericire, toti astia se asculta intre ei, publicul nu mai da doi bani pe mizeriile lor. Nici un om intre la cap nu-i poate lua in seama dupa doua decenii de jaf ca in codru. Din nefericire, si-au dat mana si nu se stie niciodata de ce sunt in stare. Prin urmare, de tinut un ochi pe ei.

Vin apoi la rand lucizii, care pun totul in context, stau cocosati deasupra unei harti si holbeaza crispati la razboiul nervilor dintre rusi si americani, la jocul cinic al nemtilor, maruntind iute din buze. Se roaga sa nu picam, ca de atatea ori, de partea proasta a istoriei, vanduti eventual la masa negocierilor. Ei stiu ca jocul nu este inca jucat si ca nu putem spune azi cu certitudine ce se va intampla in Romania. Pe ei n-as risca sa-i deranjam cu intrebarea incotro ne indreptam deoarece o vor da pe geopolitica unde totul e clar dar nimic nu e sigur.

In treacat fie spus, o categorie larga o formeaza cei care nu pricep absolut nimic, incurca personaje si institutii sau pentru care tot ce traim azi e o uriasa farsa. Nu merita sa ne batem prea tare capul.

De departe, cei mai enervanti sunt cu scepticii de meserie, gata sa aduca noi vesti proaste. Astia va spun ca nu se schimba nimic de pe azi pe maine si ca nu exista un singur raspuns, ca toti cei de mai sus au putina dreptate. Ca tot ce se intampla azi are nevoie de timp, perseverenta si multa forta pentru a nu obosi plus rezistenta la presiuni pentru a schimba ceva in tara asta.

Va trebui sa treaca inca o generatie intreaga inainte sa apara rezultate notabile. Pentru asta, estential este sa dispara o garnitura intreaga din liderii celor care au format establishment-ul in ultimul sfert de veac, ca vorbim de politicieni, oameni de afaceri, jurnalisti. Nu se vor preda prea usor, nici de buna voie. Generatia mea e cam pierduta, sunt toate sansele ca nu noi sa ne bucuram de marea schimbare, ci copiii nostri, in cel mai fericit caz.

Tot ce se intampla azi e inutil daca nu dureaza cel putin zece ani de acum incolo, daca nu vom elimina si descuraja treptat cultura coruptiei si neincrederii raspandita de sus pana jos. Daca totul se va opri intr-un an, doi, trei, totul va fi fost inutil. Vom rata sansa de a ne creste copiii intr-o tara cu alta mentalitate, cu mai mult respect fata de reguli, legi si institutii.

Apoi, ar mai fi nevoie de ceva. De un mic efort din partea fiecaruia dintre noi, dupa atatia ani in care am asteptat mereu de la altii sa faca ceva in locul nostru. De ceva mai multa determinare de a schimba, intr-adevar, cat de putin in jur, atat cat sta in puterea noastra. Sunt destui care misca, s-au organizat si numai stau cu mana intinsa. Cer mai mult, se bat petnru drepturile lor, protesteaza, provoaca. In comparatie cu acum zece ani, Romania chiar s-a schimbat in bine, e mult mai vie. Am vazut, in noiembrie, cum s-au dat peste cap toate socotelile, ca miracolul e posibil.

Cam asta as fi vrut sa-i pot raspunde in cateva cuvinte cand m-a intrebat: si cu noi, cu viata noastra ce se va intampla, de maine incolo?


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18264 vizualizari
  • +22 (34 voturi)    
    Punem pariu?! (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nimic nu mai sta in calea Romaniei domnule Dan. Acum stim toti ca se poate. Chiar si uslamistii cred ca justitia independenta e un concept realist, functional.

    Si putem avea incredere in oameni. Nici una din categoriile descrise de dumneavoastra nu pare a fi in stare de ceva. Dar toti impreuna vom ajunge foarte repede, nu acolo unde ne dorim, ci mult mai departe si mai sus, si foarte repede.

    N-aveti idee ce inseamna libertatea economica care soseste odata cu purificarea morala. Am iesit demult din comunism, nu mai avem inhibitii si complexe. In schimb avem o tara de invidiat, iar noile generatii si-au recistigat curajul adevarat, romanesc, stramosesc.

    Eu pariez pe Romania domnule Dan.
    • +17 (27 voturi)    
      What?! (Vineri, 3 aprilie 2015, 23:45)

      Weishaupt [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Despre ce vrea domnul Tapalaga sa scrie in editorialul acesta? Fii dom'le mai explicit, mai concis si punctual! Ce insemneaza elucubratiile astea?! Stim doar cu totii foarte bine ca Romanica avanseaza, se dezvolta si evolueaza in pas cu planeta, numai ca intr-un ritm mult mai lent decat ne dorim noi. Noi am avea nevoie de o dezvoltare de economie emergenta (7-8% pe an) pt a ajunge macar la paritate cu Europa Centrala. Din pacate cu 2,5-3% pe an, vom ramane de caruta pe viata, decalajul fata de occident se va acutiza in permanenta. Nu e vorba despre optimisti, pesimisti, pragmatici si alte specii inventate de dumneata...
      • +10 (12 voturi)    
        Pana la urma vine vorba de cine conteaza (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 15:37)

        Caligula [anonim] i-a raspuns lui Weishaupt

        Dintre toate speciile, optimisti, pesimisti, pragmatici, etc., cei care conteaza sunt doar cei care actioneaza. E ca la un spectacol in care nimeni nu poate parasi sala: actori si spectatori.

        Pe 16 noiembrie sa dovedit ca cei care vor sa fie actori pot schimba radical asteptarile.

        Cum va arata Romania in viitor depinde doar de cei care sunt capabili de schimba asteptarile.
        • -2 (2 voturi)    
          e mai complicat (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:50)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          ca si limba romana
          • 0 (0 voturi)    
            Mda, remarca de geniu neinteles (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:22)

            Caligula [utilizator] i-a raspuns lui doru001

            Fiecare cu bibilica lui...
            • 0 (0 voturi)    
              explicatii suplimentare (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:02)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

              "sa" trebuia cu liniuta.

              "sa schimbe asteptarile", nu "de schimba asteptarile".

              Actorii in general spun si fac ce le dicteaza altii, mai bine spui cetateni.

              Structura sociala din Romania este integrata vertical, si foarte stabila.

              Contextul international este extrem de nepotrivit pentru o schimbare pozitiva. Schimbarile structurii sociale au aparut numai in conjucturi extrem de favorabile.
              • 0 (0 voturi)    
                da... (Joi, 9 aprilie 2015, 2:38)

                Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui doru001

                Hiroshima e un exemplu clasic :)
    • +6 (10 voturi)    
      optimist pariu... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 6:03)

      finic92 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      "N-aveti idee ce inseamna libertatea economica care soseste odata cu purificarea morala. Am iesit demult din comunism, nu mai avem inhibitii si complexe. In schimb avem o tara de invidiat, iar noile generatii si-au recistigat curajul adevarat, romanesc, stramosesc."

      ...dar va dura foarte mult pina cind se va ajunge la nivel de industrializare competitiv pe piete internationale si care bineinteles vor aduce bunastare pe fondul careia va fi posibila si purificarea morala...
      ... existenta asa-zisului "blestem" este datorata tocmai din cauza invidiei si trebuie recunoscut faptul ca initiatorii "dezechilibrului" mizeaza mult pe lipsa de experienta a "curajoasei noi generatii"...
      ... reala schimbare va putea fi posibila abia cind hotarul dintre cele doua "mari interese contradictorii" se va deplasa care est, astfel ca noile generatii vor putea pune in practica ceea ce isi propun, fara "blocaje externe"...
    • +2 (10 voturi)    
      sunteti un optimist entuziast....... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 7:04)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      .......dar nu e rau ! Optimismul pentru tara ta, vine din patriotism.
      Totusi, pentru a avea o "tara de invidiat", pe langa patriotism, mai trebuie si un realism pragmatic. Doar legatura indisolubila intre cele doua, urmate de o activitate continua pentru schimbare, va aduce rezultatul dorit de noi toti, adica acea "tara de invidiat".

      Cea mai importanta etapa in rezolvarea unei probleme, este depistarea cauzei care a generat-o. Abia dupa aceea se pot gasi solutii pentru rezolvarea ei.

      In opinia mea, dupa cum bine se stie, cauza principala a problemelor noastre este actualul sistem politic, aceasta pseudo-democratie bazata pe minciuna electorala si de aceea, cu umilele mele mijloace, incerc o constientizare a acestei cauze, in randul celor care chiar sunt interesati de rezolvarea acestei probleme.

      Poate ca solutia gasita de mine, cea cu administrarea statului prin contract, nu este cea mai buna dar macar incerc sa fac ceva, constient fiind ca, oricat de mult ne-am lustrui pantofii, daca vom merge prin aceiasi mocirla, rezultatul va fi acelasi.
      Exemplul cel mai elocvent in acest sens este rezultatul la alegerile prezidentiale care ne-a aratat ca schimbarea unor oameni, nu este de ajuns pentru a aduce o adevarata schimbare ci este aceiasi baba Marie dar cu alta palarie.

      Cand vom constientiza de unde ne vine raul, abia atunci vom incepe adevarata schimbare, spre acea "tara de invidiat" pe care ne-o dorim cu totii.
      • -1 (3 voturi)    
        si cine sa semneze "contractul"? (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:06)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui novator

        Fraaateee...!!
        Unii folosesc cuvinte doar pt. ca suna frumos :(
        • +2 (2 voturi)    
          draga Doamna..... (Duminică, 5 aprilie 2015, 17:03)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          .....daca ati fi citit pe forum HN despre administrarea statului prin contract, nu ati mai fi pus asemenea intrebare.
          Din nefericire, foarte multa lume, inca, vorbeste in necunostinta de cauza.

          Pentru dvs si pentru cei care i-ar putea interesa, in campania electorala, fiecare candidat la sefia administratiei va prezenta proiectul de tara, termenul de realizare, parametri, finantarea....etc iar poporul va alege unul dintre proiecte.
          Dupa alegeri, proiectul ales, va fi publicat in Monitorul Oficial si din acel moment, programul respectiv, va avea valoare de contract intre administratie si popor, fiecare cu drepturile si obligatiile stipulate in programul respectiv.

          Daca nu vi se pare prea complicat sau plicticos, puteti intra pe forum HN la sectiunea politica, dezbateri pe termen lung, la schimbarea sistemului politic si acolo va veti putea informa asupra ideii dar puteti sa va si aduceti propriul aport.
          In fond, este vorba despre traiul nostru si al copiilor nostri.
          • +1 (1 vot)    
            politicile publice (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:52)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui novator

            si contractele private pot fi garantate doar de o societate civila puternica si aceasta poate apare doar intr-o societate integrata orizontal.
            • +1 (1 vot)    
              absolut..... (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:15)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui doru001

              ....de acord dar se mai poate si prin Constitutie.

              Oricum, actualul sistem politic nu permite acea societate civila puternica, fiind axat doar pe batalia pentru ciolan, in care orice magarie este si posibila si permisa, pentru ca "alesii" nu au nicio raspundere materiala/penala in caz de neandeplinire a promisiunilor electorale.

              Partea proasta este ca toata aceast sistem pagubos este suportat de popor, care plateste taxe si impozite dar nu primeste nimic in schimb.
              • 0 (0 voturi)    
                Constitutia (Vineri, 10 aprilie 2015, 13:29)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui novator

                este doar o bucata de hirtie, si uneori nici nu are sens. si ea poate fi garantata doar de o societate civila puternica.

                aveti dreptate ca structura sociala este stabila: http://teoria001.blogspot.ro/2007/02/economie-aplicat-pentru-tineri.html
    • +11 (15 voturi)    
      zero (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:36)

      escrocu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Atata timp cat votul meu este anulat cu un mic si o bere, un kil de faina sau ulei nu s-a schimbat nimic. Ne bucuram ca prostii la 3 corupti arestati de DNA. O sa spun ca s-a schimbat ceva cand o sa ii vad pe Becali, Udrea, Voiculescu si restul cersind pe strada pentru ca li s-a confiscat toata averea. O sa ma bucur cand o sa mi se dea cei 25 de ani de viata pe care mi i-a furat Iliescu inapoi.
      • +2 (2 voturi)    
        cel (Duminică, 5 aprilie 2015, 2:20)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui escrocu

        mai bun comentariu citit de mine de cind exista forumul asta. Fara gluma. Am putea o bere impreuna. Sa traiesti multi ani fericit domnule escrocu.
      • +1 (1 vot)    
        Exceleeeeeent! (Duminică, 5 aprilie 2015, 23:17)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui escrocu

        Coane, esti mare!
        Bere, tyzuica, vin, ... ce vrei tu, aia sa fie!
        Meriti orice.
        Din pacate poporul asta asa este!
        Ceva de valoare este egal cu ceva .... pragmatic. Ce te chinui tu sa demonstrezi ca poti atata timp cat alalalt te anuleaza cu un mic, o minciuna, o promisiune?!
        Doamne, ce bine ca exista si oameni care gandesc; putini, dar merita; sunt de calitate!
        Restul sunt pe latrine cu ochii mari si gura deschisa.
        Bravo, nenea escrocu.
        Am o varsta (si pot fi asimilat usor unui nene) dar pentru mine esti un... nene!
        Cum ar spune mamaie, BRAVA, MAICA!
    • +2 (2 voturi)    
      Eu sunt un optimist moderat. (Duminică, 5 aprilie 2015, 9:46)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Au avut loc niste schimbari importante, aproape neverosimile intr-o tara in care coruptia devenise sistemica.
      Insa noi romanii nu avem nici o parghie prin care sa schimbam societatea in folosul nostru. Am in sensul acesta cateva teme de gandire pe care vi le expun:

      1. Cum se faca ca justitia, parte a sistemului corupt si beneficiara a situatiei de fapt, intoarce armele la 180 de grade taindu-si practic creanga de sub picioare ?

      2. Uitandu-ne la Revolutia din 89, desi am fost entuziasti si a adus schimbari pe care ni le doream, acum ne dam seama ca peste dorintele populare s-a suprapus un proces ocult pe care cetatenii nu l-au controlat si ale carui dedesubturi nu le cunosc nici acum. Revolutia procurorilor, desi baga oameni evident corupti dupa gratii acolo unde le e locul, este tot un proces ocult care risca sa aduca tot felul de efecte nedorite de noi, cei multi.

      3. Revolutia procurorilor, desi este in asentimentul populatiei, nu este initiata de popor si acesta nu o poate controla in nici un fel. Din contra, cand poporul a fost intrebat, in mod paradoxal a votat in procente covarsitoare cu indivizi care acum sunt dupa gratii sau vor intra in viitorul apropiat. Ca si in alte situatii, altcineva trebuie sa vina si sa faca ordine in ograda noastra, insa noi nu facem nimic, doar ne entuziasmam ca sa cadem ulterior in dezamagire.

      4. Se pune acum, ca si in evenimentele relativ recente cum ar fi lovitura de stat din 2012, problema separatiei puterilor in stat. Democratia se invata si aceste teme trebuie lamurite pentru a putea spera la un stat functional. Retorica celor prinsi astazi desi nu trebuie crezuta, adauga totusi niste teme acestei discutii despre statul de drept care ar fi bine sa fie discutate in afara contextului actual. Ar fi bine daca la rece am discuta despre puterea absoluta si oculta a unor servicii, revenind la tema centrala a controlului direct sau indirect pe care cetatenii ar trebui sa il aiba pana la urma asupra tuturor institutiilor statului
  • +5 (31 voturi)    
    eu nu pot sa spun decat (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:15)

    amanda13 [utilizator]

    ca am plecat din tara de ani buni. Voi cei ramasi, uimiti-ma va rog cand vin inapoi. Atunci voi sti ca s-a schimbat ceva.
    • +3 (21 voturi)    
      Adica... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 0:29)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui amanda13

      ... tu ai plecat la mai bine si esti dispusa sa te intorci daca altii iti fac treaba in tara ta?? Lasa, mai bine ramai unde esti si citeste online ce se mai intampla prin Romania si baga filozofii in fotoliu la greu ...
      • 0 (0 voturi)    
        ce gandire! (Luni, 6 aprilie 2015, 0:44)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        si de ce ar trebui cineva sa se intoarca? sa fie obligat sa traiasca langa oameni cu gandirea dumitale?

        cand vad zvarlitori cu noroi ca dumneata, tare mi se pare potrivit ca nu sunteti in Schengen. la periferie va sta mult mai bine.

        caci cine si-ar dori sa aiba vecini ca dvs.?

        aveti o gandire nombrilista. un neamt sau un american ar fi reactionat cu totul altfel la o critica, incercand sa se amelioreze pentru a nu-i da iarasi nastere.

        dumneata ce faci? arunci cu noroi, te uiti la buric ca sa te vezi cat de perfect esti, altii-s de vina, nu-i asa? sa plece si sa te lase in luxoasa dumitale mocirla!

        reprezinti exact ce are mai urat tara aceea: patura sociala de infumurati fuduli.

        si, vorba aceea, parca lipsea ceva daca nu erai si fudul.

        ei, nu lipseste nimic. esti si fudul.
    • +9 (15 voturi)    
      Daca veniti rar in tara (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:46)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      progresul devine vizibil. In orice caz, nu mai este ce era acum 10 ani.
      • +3 (3 voturi)    
        Da, cum spunea cineva (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:18)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui John M.

        "nu se mai fura asa cum se fura acum 10 ani".

        Si ei, hotii, si-au imbunatatit metodele si in mod sigur nu se vor opri aici. Presiunea de a fura vine de fapt de la partide care isi pun oamenii la ministere cu mandat clar de a sifona banii. Evident, vor cauta metode mai noi si mai bune ca sa faca din acest proces un lucru cat mai legal.

        Cat timp DNA nu ataca baza coruptiei din aceste tari care sunt partidele, probabil ca presiunea pe a sifona banul public va ramane. Sa nu credeti ca vrea cineva sa fie ministru pe 1000-1500 EUR cat este un salariu de-al lor.

        Revenind la partide, ele sunt temelia coruptiei in romania. Tot ce genereaza ele, ministri, parlamentari, primari, etc. precum si tot ce graviteaza in jurul lor capuse, media, sunt indivzi care se baga in partide pentru a primi o "certificare" de corupt. Altfel, nu pot face cariera politca si sunt marginalizati instinctiv de catre sistem. "Cine nu e cu noi, e impotriva noastra", stiu ei mai bine cata dreptate a avut Lenin.

        Ar trebui sa va intrebati cati oameni absolut integri au generat aceste partide in ultima vreme. Dupa un relativ entuziasm in '89 cand au intrat si oameni bine intentionati si integri, acestia s-au retras incet-incet pentru a lasa locul unor lichele sau in cel mai bun caz nulitati. Uitati-va la ce ministri ai invatamantului avem. Daca Mang ( o lichea ) sau Liviu Pop ( o nulitate sinistra ), la fel ca si Adomnitei ( tot o nulitate sinistra ) sunt tot ce pot scoate partidele mai bune, poate ca ar fi mai bine ca acestea din urma sa fie desfiintate, dat fiind si numarul mare de corupti dovediti pe care l-au produs.
    • 0 (0 voturi)    
      dar nu te deranja... (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:07)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Stai linistita acolo, stai foarte bine unde esti
  • -11 (23 voturi)    
    Întrebarea legitimă e.. (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:44)

    max# [utilizator]

    Când se schimbă conducerea DNA?
    • 0 (0 voturi)    
      -11 (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:55)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui max#

      dar sa stiti ca se schimba.
  • +7 (15 voturi)    
    ne-am putea aminti (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:44)

    victor L [utilizator]

    de Mani Pulite a a gintei noastre latine.
    S-a schimbat in mare masura clasa politica din Italia?
    pe ici, pe colo, prin partile esentiale, dar a ramas cam la fel.
    (Imi place cum l-ati bagat pe vinzatorul Justitiei in grupul borfasilor :P )
    - " Am vazut, in noiembrie, cum s-au dat peste cap toate socotelile, ca miracolul e posibil."
    Pai, intr-un articol anterior nu vorbeati de un miracol, ci de altceva!
    E usor ca sa dai sfaturi, geniale chiar, dar sint frectie la piciorul de lemn daca nu se trece la actiune, iar mass media este imbirligata cu mafiotii.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Duminică, 5 aprilie 2015, 2:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      nu s-a schimbat clasa politica in italia pentru ca camarazii judecatori erau stingisti si procomunisti si luau in vizor numai adversarii politici, si asta s-a vazut clar. Reactia populara a fost clara, berlusconi, cu toate defectele lui, a fost ales de doua ori, si a stat odata patru ani la putere, cel mai lung guvern din istoria postbelica a italiei.
      • 0 (0 voturi)    
        asta spuneam si eu: (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:30)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ca nu s-a prea schimbat.
        Si ca mi-e teama, dupa ultimele intimplari, sa nu se repete si la noi; prea spectaculoase sint arestarile, si prea mult se bazeaza pe delatiuni.
        Pe delatiunile unora implicati in mafiotisme.
        Intii arestezi si apoi faci dosarul bazat pe delatiunile altor suspecti, carora le promiti pedepse mai usoare.
        Mi-ar parea bine sa ma insel
  • +15 (19 voturi)    
    atata timp (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:47)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    cat majoritatea cetatenilor romani ies din inertie doar pe la alegeri, iar in restul timpului stau si asteapta ca alesii si institutiile sa isi faca treaba, in loc sa ii ia la rost ca nu si-o fac sau sa isi manifeste public sprijinul cand e necesar, lucrurile se vor misca foarte incet.

    Cetatenii romani au nevoie de cultura civica, trebuie sa invete sa se implice in treburile Cetatii, pentru ca ei sunt "stapanii" acesteia si ochii stapanilor "ingrasa" Cetatea.
    • +4 (8 voturi)    
      Până la cultură civică, relansare economică (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Cultura civică nu se poate dezvolta într-o societate cu o permanentă grijă a zilei de mâine.

      La 8 ani de la aderarea la UE, România are 400 de euro salariul mediu, adică jumătate cât Portugalia. Relansarea economică nu se poate face cu fiscalitate furibundă, iar la momentul de față nu există nici un plan și nicio strategie pentru a duce salariul mediu la 800 de euro în următorii 5 ani, de exemplu..

      Mentalitatea publicului, a funcționarilor publici și a guvernanților, transpusă din plin în legislație, este profund ostilă antreprenoriatului. S-a ajuns la fel ca pe vremea lui Ceaușescu, este preferabil să ai activități complet nedeclarate, fără firmă, pentru că funcționarii publici au puteri discreționare și dau amenzi de zeci de mii de euro, ceea ce în Vest face numai un judecător. Nu dă amenzi orice funcționar care a dat șpagă pentru ”un serviciu la stat”.

      Nimic din toate astea nu se va schimba în următorii 20 de ani. Se vor petrece tot felul de schimbări, dar mai mult la întâmplare, fără un scop și fără o strategie. România e un loc de care merită să-ți fie dor, însă ca să-ți fie dor trebuie să fii departe :P
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prea se poate una fara alta. (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:50)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Harald

        Cum e la noi, nu prea merge. Nu putem plati armate de maturatori ca sa mature cojile de seminte si mizeria pe care o lasa unii din noi si asta e doar un exemplu plastic pentru ceea ce se intampla in societatea noastra.

        Sunt de acord ca o situatie economica buna face oamenii mai buni, dar sunt si cercuri vicioase aici. Cand ai burta plina iti poti permite sa fii generos. Civismul are la baza educatia si generozitatea. Cel care arunca la cos gunoiul sau mai mult, ridica gunoiul lasat de celalalt, o face pentru ca este generos. Cel care are timp sa citeasca o carte si sa reflecteze singur la ce este important in viata dincolo de ce se ii se inoculeaza pe toate canalele, o face pt ca se simte generos cu el insusi.

        Daca ne uitam la ei, acestia sunt in general oameni bine imbracati, cu studii, care au luat decizii bune in viata ca sa isi permita pe langa standarde materiale de viata si anumite standarde morale si diverse grade de generozitate.

        Dar o societate nu se dezvolta egal. Acesti indivizi generosi sunt clar o minoritate si ei ar trebui sa ajunga cumva sa traga dupa ei si alti indivizi. Dar nu sunt lasati. Ei in general sunt in lumea lor, muncesc in multinationale pentru altii din vest si banii pe care ii castiga abia le ajung pentru un trai decent insemnand rate la casa, masina, concedii si cumparaturi de calitate, ne-fiind total imuni la consumerism, noi avand si o traditie a formei fara fond de la coana Chirita incoace. Din pacate intr-o tara ca a noastra, standardele de viata mai bune costa foarte mult. Trebuie sa platesti tu sau firma din buzunar o asigurare medicala privata, un dentist privat, spagi la medici, meditatii, parcare, peste cei 50% pe care statul ti-i ia oricum, asa ca pacate nimeni nu prea ajunge sa capitalizeze, sa investeasca si sa angajeze oameni mai saraci ca ei si sa fie astfel un exemplu pentru ceilalti, sansa asta o au mai degraba politrucii care se pot imbogati rapid la noi desi par sa fie tocmai opusul generozitatii si al moralei.
  • -2 (14 voturi)    
    stiu io don professor (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:22)

    nash pandelica [utilizator]

    can' va fi recunoscuta institutia primei doamne ! :))
  • +4 (12 voturi)    
    What? (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:49)

    dolf [utilizator]

    Ce miracol în noiembrie?

    Miracol e articolul ăsta scris la plictiseală.

    Punem și noi la treabă ăia 80% de sărăcani care ar munci oricând fără șpagă pe o pâine bună?
    • +7 (9 voturi)    
      Numai întreprizătorii ar putea face asta (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:11)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui dolf

      Nu sunt 80% cei disponibili să muncească, dar veo 3 - 400.000 s-ar găsi imediat.

      Însă e nevoie de 30 - 40.000 de întreprinzători, fiecare cu câte 10 angajați, pentru a putea face asta. Și statul e profund ostil întreprinzătorilor, așa că ei vor face asta în țări mai calde.
  • +11 (15 voturi)    
    Infuzie de optimism (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:49)

    marki [utilizator]

    O „radiografie” completă a nației de cârcotași ce ne aflăm. Subscriu optimismului (chiar dacă moderat) al autorului. Da, a durat cam mult, dar s-au schimbat multe, justiția funcționează, românii încep să-și cunoască (și să-și ceară) drepturile, societatea civilă s-a trezit, politicienii vor fi în slujba cetățenilor sau nu vor fi deloc. (Ghinionul lor... :) )
    Mulțumim, domnule Tăpălagă!
  • +16 (18 voturi)    
    Inca o generatie?????? (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:58)

    EuSiCuMine [utilizator]

    "Va trebui sa treaca inca o generatie intreaga inainte sa apara rezultate notabile." Multi dintre noi tot asteptam sa treaca generatiile, ca timpul le rezolva pe toate. Si Rusia dupa '90 parea ca a pornit pe calea democratiei, dar acum trecerea generatiilor se pare ca nu va rezolva mai nimic. Chestia cu trecea generatiilor e o scuza perfecta pentru lipsa de actiune. Si bineinteles noi nu vom mai apuca, poate copiii nostri!!!! Cu fatalismul inainte!
    Romania se schimba acum si aici, zi de zi, prin implicare in politica, in societatea civila, nu asteptand trecerea timpului. Tara asta chiar se schimba si beneficiem deja cu totii, nu doar copiii nostri!
  • +6 (16 voturi)    
    speranta moare ultima (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:59)

    smaranda [anonim]

    totul se va rezolva cind se vor intoarce cele peste trei milioane de romani raspinditi aiurea. nu mai devreme.
    • +7 (13 voturi)    
      Am înţeles (Vineri, 3 aprilie 2015, 22:32)

      Cetăţeanul [anonim] i-a raspuns lui smaranda

      E clar, adică niciodată. Am întrebat sute de români care muncesc în vest şi toate răspunsurile au fost în majoritate NU întoarcerii în ţară şi câteva de nu ştiu să mai vedem. Domnul Tapalagă şi-ar putea trece pe cartea de vizită calitatea de filozof. Că filozofează la adresa ţării.
    • +5 (9 voturi)    
      Vorbitzi de pashtele cailor? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:33)

      lupulsas [anonim] i-a raspuns lui smaranda

      Cetatzenii romani plecatzi in alte tzari au revelatzia, ca se poate trai civilizat din munca cinstita, chiar fara sa fi vre-un geniu. Se platesc impozite rel. mari, dar toate serviciile publice functzionezeaza (de regula) prompt.
      De ce s-ar mai intoarce acesti oameni in RO, altfel decat in concediu? Ca doar in ziua de azi te potzi informa online, shi starea natziunii e catastrofala la ori ce capitol.
    • 0 (0 voturi)    
      Da! (Duminică, 5 aprilie 2015, 23:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui smaranda

      Dar MOARE!
  • +11 (15 voturi)    
    Cu un pres KiWI si interlopi "acoperiti"politicie (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 7:02)

    Plagarus [utilizator]

    Greu cu "ramasii " indigeni, a caror mentalitate, genitori, dascali sunt un fiasco evident.
    Cand vom avea oameni educati temeinic care nu vor mai emigra preponderent,iar parvenitismul social prin politica va fi de domeniul trecutului va fi de trait intr-o RO normala.
  • +9 (13 voturi)    
    altfel de schimbare (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 7:38)

    mihailstanciu [anonim]

    Nimeni nu poate spune ca Romania de azi nu s-a schimbat fata de cea din 1990.Prin constientizarea a ce inseamna libertatea,prin liberttea de miscare,prin globalizare,ne-am miscat mai departe de comunism si mai aproape de democratie.In plus am fost primiti in cluburi precum UE si NATO care ne obliga discret dar persistent sa jucam dupa regulile lor.Justitia a inceput sa functioneze,desi imperfect si numai datorita consecventei a doua mandate de presedinte.Schimbarile in bine nu sunt insa ireversibile.Se fac incontinuu incercari de restauratie nu in intregime fara sanse de reusita.Pentru ca sa se schimbe cu adevarat ceva in sensul intrebarii puse in articol trebuie sa se petreaca o altfel de schimbare.Trebuie sa se schimbe paradigma
    psihologica.Sa sarim peste " hotul neprins e negustor cinstit" ,iar cinstea sa devina in capul nostru normalul in loc de " daca se poate,dece nu?".Trebuie sa invatam sa respectam regulile si legile pentru a putea functiona ca o societate.Trebuie sa respectam pe altul asa cum ne respectam pe noi.Trebuie sa recapatam mandria in ceeace facem,mandria de a face un lucru bun in loc de "merge si asa" sau " noi ne facem ca muncim.....".Trebuie sa intelegem ca numai muncind mult avem dreptul sa ne intrebam despre cand se vor vedea schimbarile in viata si buzunarul nostru.Trebuie sa invatam se ne iubim elitele.Atunci vom putea sa ne gandim la planuri de tara,situatia politica interna si cea geopolitica .
    • +2 (4 voturi)    
      dar mult prea putin! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 21:08)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui mihailstanciu

      Sigur ca s-a schimbat in bine, si nu doar fata de '90, ci si fata de feuda lui Bombo, cum era in 2004!
      Numai ca ritmul schimbarii este mult, mult prea lent!
    • 0 (0 voturi)    
      in Romania se iarta orice, mai putin succesul (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:19)

      xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui mihailstanciu

      Cred ca Cioran a spus asta, iar eu as indrazni sa adaug ca ar trebui mai multa ingaduinta cu privire la succes din partea romanilor in general.
  • -6 (10 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 8:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ne propunetis a avem rabdare pana se schimba generatiile ca sa se inradacineze actualul leadership.

    Care leadership ce face?

    Nu continua ce s-a facut ci rastoarna lucrurile.

    Asta spuneti.

    Pacat ca am citit pana la capat.
    • +4 (10 voturi)    
      Păcat... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 10:58)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      că n-ați înțeles ce-ați citit până la capăt...
  • +7 (11 voturi)    
    elita .... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 9:46)

    Ionut [anonim]

    "daca bagam la puscarie toata elita politica cine ne mai conduce" ... ce elita , mecanici de locomotiva , ciobani , electricieni , oameni cu 12 clase (ca ce au obtinut unii dintre ei dupa revolutie e doar o hartie de forma) .
    Momentan elita inseamna doar niste oameni de nimic(care se lupta pentru contracte cu statul prin interpusi) pe care daca i-am baga pe TOTI la racoare Romania ar incepe sa o duca mult mai bine (cu conditia sa nu fie inlocuiti de altii tot ca ei) .
    • 0 (0 voturi)    
      elite si ''elite'' (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:41)

      xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Da, asa arata elita pentru ca cei calificati a face parte din ea nu s-au implicat in politica probabil din comoditate, lasitate, si platesc acelasi pret impreuna cu restul societatii de a fi condusi de lideri nepotriviti. Si cum ''natura uraste vidul'' in acest caz locul s-a umplut de scursuri. Cand vor realiza ca pretul neimplicarii este prea mare poate se vor implica, cine stie...
  • +2 (4 voturi)    
    elita .... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 9:46)

    Ionut [anonim]

    "daca bagam la puscarie toata elita politica cine ne mai conduce" ... ce elita , mecanici de locomotiva , ciobani , electricieni , oameni cu 12 clase (ca ce au obtinut unii dintre ei dupa revolutie e doar o hartie de forma) .
    Momentan elita inseamna doar niste oameni de nimic(care se lupta pentru contracte cu statul prin interpusi) pe care daca i-am baga pe TOTI la racoare Romania ar incepe sa o duca mult mai bine (cu conditia sa nu fie inlocuiti de altii tot ca ei) .
  • +1 (9 voturi)    
    taxe (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:19)

    vladisor [utilizator]

    Pe mine ma doare fix in cot de toate categoriile mai sus mentionate precum si de indemnul lansat. Eu vreau sa nu mai platesc taxe. Eu personal, nu ma intereseaza ce fac altii eu nu vreau sa mai platesc unor indivizi care e cat se poate de clar ca nu fac nimic pentru mine de banii respectivi.
  • +6 (8 voturi)    
    "Demnitarii" (vai de mama lor) (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:53)

    John M. [utilizator]

    ar putea sa intrebe si sa-i asculte pe cei care au facut cariere in Vest timp indelungat de ce acolo lucrurile merg si in Romania nu. Numai asa s-ar schimba ceva. Dar nu intereseaza pe nimeni. Dimpotriva. Parca se intrec in a inventa lucruri absurde.
  • +8 (10 voturi)    
    o propunere (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:57)

    cris64 [utilizator]

    Ati uitat ceva domnule Tapalaga. I-ati uitat pe cei din care si dvs. faceti parte: jurnalistii. Cum credeti ca se poate intampla ceva bun in tara asta, cum credeti ca ne puterm imagina un viitor bun, atata timp cat dumneavoastra jurnalistii, cei care sunteti formatori de opinie si influentati in mare masura modul de gandire al romanilor, sunteti impartiti pe interese. Cand veti reusi sa va constituiti intr-o societate jurnalistica reala, care sa nu mai raspunda la interesele de ordin economic si politic al patronilor dvs., atunci vom avea si noi o sansa.In rest, vorba filmului - totul e tacere.
  • +4 (8 voturi)    
    corectie (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:51)

    juliandumitru [utilizator]

    In paragraful cu prapastiosii, se zice "never ever" (nu "ever never"), eventual cu virgula intre cele doua cuvinte.
  • -5 (7 voturi)    
    Este, Tappy. (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:20)

    skoobska [anonim]

    Un Necctar pentru tine!
    Lucrurile se schimbā mult mai repede decât crezi.
    Dar, cum zici, trebuie o vreme capul la cutie si ignorat bāāiieeetziiiii'.
    Se rezolvā.
    Hair baftā!
  • +5 (7 voturi)    
    Fapte nu vorbe (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:54)

    Codin [anonim]

    Cei cu virsta 25-40 de ani dupa razboi n-au luptat impotriva comunistilor. Cei care au avut aceasi virsta dupa revolutzie n-au luptat impotriva comunistilor. Cei care au acum 25-40 de ani daca nu lupta efectiv impotriva comunistilor vor avea aceasi soarta si ei si urmasi lor. Nu va facetzi iluzii. Analizatzi ce au facut ei in ambele cazuri si vetzi avea calea de urmat. Aia in vest s-au taiat multe sute de ani sa aiba sistemul actual. Voi il vretzi asa din talk-show-uri si editoriale?
    • +2 (6 voturi)    
      trebuia să știi pâna la vărsta asta că (Duminică, 5 aprilie 2015, 0:16)

      crisic [utilizator] i-a raspuns lui Codin

      în război, după, și în comunism cu toate urmările lui, până să te naști, au MURIT mulți români doar ca să ai tu libertatea să bălmăjești idioțenia asta.
  • -5 (9 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:03)

    santa vasile [anonim]

    Justitia a inceput sa functioneze intamlator sau nu o data cu plecarea celui mai mare dusman al ROMANIEI . Ponta are actiuni bune in guvern si este dispus sa colaboreze cu noul presedine totul e ca d-l Iohanis sa vrea....
  • +1 (5 voturi)    
    Germania are (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 21:18)

    bizonul_nou [utilizator]

    Germania are strategii in domeniul invatamintului, transporturilor, economiei in general pe 5 decenii!
  • +3 (5 voturi)    
    n-are legătura cu subiectul, totuși (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 21:57)

    crisic [utilizator]

    Azi am văzut la tv 5 min dintr-un talk-show despre cum își petrecea cuplul ceaușescu sărbatorile pascale. Un invitat sa-și dea cu părerea despre subiect, habar n-am cine era, dar avea par alb pe cap, zicea că românii salivează de Paște în fața televizorului pentru că nu-și permit sa aibă o masă tradițională. E posibil sa fie scoasă din context afirmația, am schimbat programul, însă nu ma pot abține să întreb:
    - cui îi mai pasă ce făcea ceaușescu?
    - cine sunt românii care salivează în fața TV-ului cu masa goală, având în vedere că începând de saptămâna trecută nu mai aveai loc să arunci un ac în hipermarketuri
    - de ce se difuzează chestiile astea la TV și de ce mai există bătătoare de covoare în România în 2015?
    Cu toate astea și multe altele, eu zic că în România s-au tranformat în bine o grămadă de lucruri.

    Legat de fiscalitate, rămân la părerea mea: până nu se schimbă toată legislația, statul nu va avea de câștigat. Nu e rău că am primit bon fiscal de la coafeza pe care o știu de 10 ani, până la florăreasa de la care am luat astăzi flori pentru prima dată. Însă dacă s-ar lucra puțin și la impozitele pe salarii pentru intreprinderi mici, nu numai că vom avea aproape 7 mil de angajați plătitori de taxe, ci și mai multă producție în țară. Dacă statul dă sistematic în cap angajatorilor (care nu sunt corporații) cu taxe pe care nu le pot acoperi, nu are de ce să se aștepte la altceva decât la plăți la negru, rată mare de șomaj și asistență socială. Sistemul nu încurajează nici angajatorul, nici angajatul. Ar trebui să ne mai gândim și la ce e de făcut în viitor. Că am băgat la pușcărie o gloată de pușcăriabili (ceea ce nu e rau deloc), poate fi doar începutul.

    Și nu uitați: toate sutele de parlamentari există pentru că au fost aleși de români. Nu s-au pus acolo singuri.
    • -1 (1 vot)    
      in general ai dreptate ;) (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui crisic

      Dar cu batatoarele de covoare ce ai? :O
      Sunt foarte bune: ii mai pun pe barbati la ceva gimnastica ;)
      • -1 (1 vot)    
        Ai văzut bătătoare de covoare în Gerrmania? (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:39)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        E vorba de gradul de civilizație.

        Și nevastă-mea mă agasa în urmă cu vreo 20 de ani cu insistența de a bate covoarele, până când am adus primul Hoover din Germania. Și după l-am folosit prima dată, am dus și covorul pe bătător, ca să se convingă că nu mai iese fir de praf din el, după întâlnirea cu Hoover.

        Iar în UK merg lucrurile și mai bine. Un anume James Dyson nu numai că i-a dat clasă lui Hoover cu aspiratoarele sale, dar în 1999 a câștigat și procesul pentru patent infringement. Adică Hoover ajunsese să-l copie.

        În peisajul ăsta, bătutul covoarelor a rămas doar o tradiție românească destul de vulgară. Vasele presupun că nu le spală nimeni de față cu vecinii. De ce ar trebui curățate covoarele în modul ăsta?
  • +2 (4 voturi)    
    noi sa ne schimbam (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:34)

    Liviu [anonim]

    Noi trebuie sa ne schimbam, si sa nu mai dam vina pe persoana a treia (comunistii, rusii, etc)! De fapt noi i-am ales pe Ilici&Co, pe toti magarii.
    Daca reusim sa ne schimbam noi (pozitiv, se subantelege), o sa se schimbe si Romania! Cumva trebuie ca comunismul sa se termine in mentalitatea noastra!

    Si aici pot sa dau un exemplu negativ, Ungaria, cetatenii ei nu au reusit sa-si schimbe mentalitate si conducatorii, si uitati ce s-a intimplat: dintr-un fruntas al Europei de Est o caricatura...
    • -1 (1 vot)    
      Exact (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:06)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Suntem out of control. Trebuie sa o luam de jos, de la primarii, sa ii convingem pe primari cum sa foloseasca banii in folosul nostru pe scoli, spitale, nu cum vor ei, pe panselute si concerte cu trupe de 2 lei iau ochii prostimii. Ne trebuie comitete de cetateni bine selectati care sa discute la nivel de comunitate care sunt nevoile comunitatii. Si sa nu lasam sa se infiltreze in ele politruci si agitatori care le-ar deturna si pe acestea, la fel cum au deturnat orice forma de organizare in aceasta tara. Daca va intrebati cum s-ar selecta acesti indivizi incat sa fim siguri ca nu sunt politruci, trebuie sa masuram cat au dat societatii vs cat au luat. Politrucii, desi se lauda ca au facut si au dres, sunt doar niste paraziti. Si Ceausescu se lauda ca a facut blocuri, fabrici, samd, in realitate nu a facut nimic, nici el, nici gasca de paraziti din Partid. Cei care s-au sacrificat traind in frig si intuneric sunt cei care au dat, iar ei, politrucii doar au luat. Cei care au indurat greul n-au ajuns niciodata sa poata avea o parere cat de mica cu privire la cum ar trebui sa stea lucrurile in tara asta.

      Apoi trebuie sa urcam incet incet pana la serviciile secrete care habar nu avem ce fac dar o fac pe banii nostri.

      Sa nu uitam ca si la Revolutie, noi oamenii de rand am incasat gloantele insa schimbarea s-a facut in mod ocult. E drept, atunci, in 89 eram atat de naivi incat probabil ca am fi luat decizii proaste. Dar libertatea inseamna si sa iei decizii proaste si sa inveti din greseli. E mai bine decat sa fii spalat pe creier cu lozinci. Poate ca acum, la 25 de ani de la Revolutie suntem suficient de maturi in ale democratiei sa incepem sa ne luam soarta in maini. Dupa o serie de teste pe care le-am picat, in noiembrie se pare ca am trecut in sfarsit un test. Chiar daca vom mai gresi, tot e mai bine decat sa ne tina unii ca niste vite in tarc si sa ne anestezieze cu lozinci si propaganda.
    • -1 (1 vot)    
      De acord! (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:27)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Si o parere personala:

      Suntem prea plini de vizionari si de experti in ale conducerii mondiale. Nu de acum, de mult. NOI (fiecare diuntre noi) stim cum trebuie condus nu numai judetul X, dar avem solutii la toate problemele, de la scara de bloc la modul cum ar trebui Statele Unite sa isi conduca politica externa. Nu exista semidoct in tara asta care sa nu stie totul despre toate. E o rusine sa spui ca nu stii.

      Mie mi-ar fi rusine intr-o adunare de portari si spalatorese sa spun ca nu sunt familiarizat cu politica in materie de sanatate a statului Utah.. as fi privit ca un ageamiu. Condusi de un dottore, pe buna dreptate...

      Daca nu renuntam la mentalitatea ca suntem buricul pamantului si ne vedem de treburile noastre, poate ca ar fi mai usor.

      (Astept minusuri de la cei pentru care situatia din Orient ar fi fost rezolvata de mult daca aveau ei putere, nu ca astia... :)
  • -1 (1 vot)    
    Tot ce se face bine in Romania, (Duminică, 5 aprilie 2015, 9:46)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    vine din cateva surse:

    1) UE ne obliga sa facem ceva bun pentru Romania. Ca daca era sa fie lasati guvernantii singuri, nu faceau nimic bun. Au avut puterea in anii '90, niste ani... aoleu...

    2) Banii au trecut neobservati de sistem/a fost noroc chior. Se mai intampla ca finantarile sa ajunga unde sunt utile, nu neaparat "in buzunarele cui trebuie".

    3) Un roman s-a batut singur cu statul timp de ani sau zeci de ani si in final a castigat, i s-a dat voie sa faca ceva bine.

    Deci tot ce se face bine in Romania, se face in ciuda opozitiei criminale P$D+PNL+UNPR+PC. Iar orice schimbare vine in ciuda opozitiei criminale a politicienilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Schimbarea Romaniei (Duminică, 5 aprilie 2015, 11:29)

    Solovan Caius [anonim]

    Doresc sa aduc in discutie domeniul academic din Romania,educatia cercetare etc; este un domeniu care perpetueaza practici inca de dinaite de "89 adica un amalgam de trafic de influenta de criterii clientelare adica politic, cumetrii si influente obscure , care promoveaza indivizi nu pe criterii de performmanta de unde si dezastrul din invatamint,cercetare;
    toti acesti factori s-au perpetuat si dupa '89 dind un start trisat acestor indivizi care acum s-au ajuns in posturi de conducere,decizie si ne dau lectii, ducind mai departe metodele!!!
    Intrebarea este cum se corecteaza acest fapt, si nu peste noapte daca nu luam atitudine;
    Daca luam in discutie deciziile lor atunci esti etichetat drept rebel ,ei protejindu-se sub Autonomia Universitara/ de fapt o Dictatura...
  • +1 (3 voturi)    
    Dilema (Duminică, 5 aprilie 2015, 16:33)

    Raceanu [anonim]

    Zice dl Tapalaga : " ne mai racorim cu procurorii ".
    In decurs de doua saptamani dupa procese indelungate au fost achitati : G. Oprea , C. Rizea ,M. Oprisan , Surupaceanu , si mai alaltaieri cei 18 vamesi , care isi vor cere retroactiv salariile si despagubiri la CEDO , platite tot de cetateni . Cine dintre ei au gresit dle Tapalaga , procurorii sau judecatorii? De unde putem sti ca multi dintre cei serviti la cina seara de seara de catre DNA nu vor fi achitati , iar condamnarile noastre si balele scurse in fata televizorului n-au fost degeaba ?
  • -1 (1 vot)    
    În România nu este democrație, este plutocrație. (Luni, 6 aprilie 2015, 9:44)

    ABC [anonim]

    În România nu este democrație, este plutocrație.
    Constitutia Romaniei
    ARTICOLUL 40
    (1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere.
    ARTICOLUL 8
    (2) Partidele politice se constituie şi îşi desfăşoară activitatea în condiţiile legii.
    Practic , Art 40 , care vorbeste de dreptul la asociere ( si care face parte din "Drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale" , si nici macar nu pot fi obiect al unei revizuiri a Constitutiei care ar putea sa le restranga ) nu face nici o diferenta intre formele de asociere.