Aparitia primei doamne

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2015, 18:07 Actualitate | Politic


Sursa Foto: Diasporaromaneascaunita.com

In timpul vizitei de la Paris, sotia presedintelui, Carmen Iohannis, a atras din nou atentia presei tabloide tot prin detalii vestimentare: tinuta all black, fusta deasupra genunchilor, etaland o pereche de picioare frumoase. Subiectul pare la prima vedere chiar asa: frivol, bulevardier si numai bun de can-can. Aruncati o privire ceva mai atenta. Asistam, cred, la ceva mai mult. Uitati cateva clipe de frivolitatea jurnalistica. Si daca ne aflam la inceputul unei schimbari de paradigma? La aparitia primei doamne in peisajul puterii dupa 25 de ani de stat in umbra presedintelui?

Sotiile presedintilor de dupa '89, Nadia Constantinescu, Nina Iliescu si Maria Basescu au fost prezente ultra-discrete in spatiul public. Complexul Elena Ceausescu le-a determinat sa se retraga chiar mai mult decat, poate, si-ar fi dorit. Romania a desfiintat practic cabinetul doi dupa caderea lui Ceausescu, incercand sa ingroape cat mai adanc imaginea sinistrei sale sotii. Astfel, sotiile urmatorilor presedinti din Romania democratica au jucat un rol pur decorativ. Ele n-au fost, in ultimul sfert de veac, niciodata mai mult decat atat: o prezenta obligatorie, atunci cand protocolul o impune.

Din punct de vedere legal, in Romania nu functioneaza institutia primei doamne ca in Statele Unite, Franta sau chiar in Republica Moldova. La Palatul Cotroceni nu exista un birou destinat sotiei presedintelui, cu secretara si mic aparat functionaresc aflat la dispozitia sa, care sa o ajute in activitatea publica. Nadia Constantinescu, Nina Iliescu sau Maria Basescu au evitat reflectorele, nu s-au implicat zi de zi in activitati publice si s-au tinut cat mai departe de presa. Nu veti gasi prea multe interviuri cu ele.

S-ar putea ca acest model sa fi apus. In fond, a trecut un sfert de veac de la caderea comunismului. Carmen Iohannis l-a insotit pe seful statului in vizita de la Paris si Bruxelles, desi nu era o vizita de stat care sa reclame prezenta obligatorie. N-a participat la intalnirea oficiala cu presedintele Hollande, prima doamna a Frantei fiind un subiect ceva mai delicat, dar l-a insotit in schimb pe Klaus Iohannis la intalnirea cu diaspora. Nu doar ca l-a insotit, insa Iohannis le-a multumit celor prezenti pentru votul din noiembrie "si in numele sotiei".

Iar aceasta, la randul ei, a coborat de pe scena dupa discursul presedintelui, facand poze cu romanii din diaspora cot la cot cu presedintele. Am urmarit o vreme comportamentul ei in sala: o prezenta vie, cu priza la public, cautata de aparatele foto si camerele de luat vederi. Parea sa-i faca si ei placere contactul cu publicul, prezenta in dreapta presedintelui. A acordat chiar un mic interviu, in care a manifestat empatie fata de alegatorii de la Paris: "Ne-a durut sufletul să-i vedem câte ore au trebuit să stea în ploaie, dar si în ce conditii si... sigur că suntem emotionati. Mai emotionati ca aici nu putem fi nicăieri pentru că sunt oameni dragi care au fost alături de noi si de care ne bucurăm acum în premieră" (Interviu acordat PrimaTV, potrivit diasporaro.com).

Deocamdata prima doamna si-a pastrat cateva ore la liceul Gheorghe Lazar din Sibiu unde preda limba engleza. Dar in viitor, acest lucru s-ar putea schimba, asa cum se anunta din acelasi mic interviu acordat la Paris: "Mi-am organizat în asa fel orele la scoală, încât să mai pot pleca din când în când, să fac si altceva, nu doar scoală. Momentan o să rămâneti la Sibiu? Da, rămân două zile la scoală, la Sibiu si restul... probabil... o să mă mut la Bucuresti sau mai vedem! Când o să avem si noi un loc acolo în Bucuresti, o să mai vedem. O să-l însotiti pe domnul presedinte si în alte deplasări? Sigur că da. De câte ori este nevoie sunt alături de el!" (Sursa)

Ramane de vazut cum isi imagineaza Carmen Iohannis "locul" ei la Cotroceni: unul la fel ca pana acum, de simpla jumatate a cuplului prezidential, care merge in urma presedintelui oriunde o cere protocolul, sau de prima doamna functionand alaturi de primul om in stat, eliberata de complexul Elena Ceausescu. Daca vrea mai mult, va fi nevoie de o reforma a institutiei prezidentiale.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lipsa de educatie lasa Romania fara doua locuri superbe. Cum au disparut narcisele salbatice din muntii Rodnei si satul Vad

Delicatele narcise nu mai infloresc luna aceasta, asa cum se intalmpla in anii trecuti, in doua zone protejate din tara. Oameni fara educatie si fara respect pentru natura au smuls aceste flori din radacina si le-au luat acasa.
62748 vizualizari
  • -12 (40 voturi)    
    Nu exista noțiunea de "prima doamna" (Vineri, 13 februarie 2015, 18:15)

    verid [utilizator]

    Nu avem așa ceva in Romania.Sunt absolut sigur ca doamna Johannis și-a plătit cheltuielile de transport si cazare pentru aceasta vizita.
    • -5 (77 voturi)    
      Singura Prima doamna a fost doamna Maria! (Vineri, 13 februarie 2015, 19:02)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Cu adevarat o doamna! Discreta, modesta, distinsa, eleganta fara a fi extravaganta.
      In timp ce Iohannis e un cuier in care multi isi agata sperantele desarte si oportunismele dambovitene care paseste de parca e intors cu cheia, sotia domniei sale vrea sa frapeze si reuseste in sens negativ, pana una alta. Vom vedea in viitor daca se mai schimba....
      Ce faceti domnule Tapalaga, va reorientati? Nu se supara doamna Macovei? S-ar putea sa va ia la ochi cu M10!!!!...:)))
      • -19 (45 voturi)    
        oh, da (Vineri, 13 februarie 2015, 19:36)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ai aici o poză memorabilă de familie:

        http://ampress.ro/stiri/basescu-se-dezice-de-cumatrul-bercea-nu-mi-a-placut-ca-sotiei-mele-i-s-a-pus-o-moneda-tiganeasca-la-gat-nici-ei-nu-i-a-placut/
        • +19 (47 voturi)    
          Nu vad nicio problema. Si ei sunt romani! (Vineri, 13 februarie 2015, 19:48)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Ca si ungurii, sasii, aromanii...Daca tu esti rasist din prostie, un Presedinte este al tuturor romanilor. Asta e, atata poti. De aia iei si atatea minusuri. Pentru ca si tu esti un minus...:)
          • -11 (37 voturi)    
            ba deloc (Vineri, 13 februarie 2015, 20:16)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Problema nu este că sunt țigani sau români, ci că sunt interlopi. De ce trebuia domnul Anghel să se înhăiteze cu clanul Băseștilor?
            • +7 (31 voturi)    
              Stia cumva ca sunt interlopi atunci? (Vineri, 13 februarie 2015, 20:47)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              Basescu n-a fost atentionat nici macar ca Alina Bica, propusa pentru sefia DIICOT, era urmarita de SRI si DNA, de unde vroiai sa stie cand a mers acolo ca erau sau urmau sa fie penali? Mazeto, pe tine te fac praf cand vrei tu. Cu argumente, nu cu fumigene pesediste. De dimineata, la pranz si seara, dar zau daca meriti timpul cuiva de pe forum. Ti-am mai spus odata ca esti pierdere de timp, acum esti si pierdere de calitate. Eu cu cei care sustin comunistii penali care au distrus si distrug Romania nu discut. Asta e! Sa ai o viata frumoasa! :)
              • -1 (25 voturi)    
                ihi (Vineri, 13 februarie 2015, 23:36)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Nu stia nimic cel mai informat om din stat, dupa cum spunea ca e. nu nu nu.

                Hai, lasa vrajeala. Voturile au fost bune indiferent de culoare. Si cu voturile ramai presedinte si poti pune pe cea mai onesta iar ministru.
              • -3 (29 voturi)    
                Esti penibil, tot mai penibil (Vineri, 13 februarie 2015, 23:54)

                Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                pe zi ce trece, pe masura ce basescu devine tot mai mic. Get a life!
              • -7 (21 voturi)    
                Ma revolta (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 0:30)

                o baba [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Dle Dan Tapalaga, imi pare rau ca vad cum va revolta cum se imbraca Dna Carmen Iohannis. Ce daca are rochita mai scurta. Seriozitatea nu consta in asa ceva. Foarte bine ca il insoteste pe Sotul ei, Presedintele Romanilor. Cine doriti sa-l insoteasca? Elena Udrea l-a insotit pe Dl. Basescu. Ati dori ca Dnul. presedinte Iohannis sa fie insotit de alta persoana feminina? Cred ca Dl. Iohannis nu va face asa ceva ,never. Sotiile celorlalti presedinti anteriori , sa ma scuze Dle, dar erau babe ca mine. Ce sa arate publicului, excludem pe Maria Basescu.
                Cu bine!
                O baba
                PS. Nu ma deranjeaza ca sunt o anonima.
            • +5 (23 voturi)    
              Si ce lagatura (Vineri, 13 februarie 2015, 21:58)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              are asta cu Iohannis?
              Dar la voi pe latrine, orice rahat vomitat dfe varan are legatura cu neuronii electrocutati ai lui gadea, badea si ciuvica.
              Si, normal, cu ai madamei care face politica cu curul pe aragaz!
              Ce altceva mai vrei?
              O mostra vde logica ce populeaza creierul bolnav al unui mazetian!
        • +1 (5 voturi)    
          Era numai una. (Vineri, 13 februarie 2015, 22:18)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Stimabilului îi place ... mormanul.
      • -2 (12 voturi)    
        Pentru Marian si Eugen (Vineri, 13 februarie 2015, 21:51)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Mai dar ce frumos pasesti dumneata, nu ai vrea sa-i ei locul?
      • +5 (7 voturi)    
        Prefer eleganta si discretia doamnei Maria Basescu (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 22:53)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Fustitele scurte si piciorul frumos al doamnei Johannis l-au impresionat mai mult decat m-as fi asteptat pe dl Tapalaga. Ce prevede ea oare ?

        E bine ca dna Johannis este vioaie si instruita, dar sper si sa inteleaga ca cel votat de romani a fost sotul domniei sale si ca discretia este o adevarata arta, o forma a rafinamentului si a finetii inteligentei..

        Citez din replica dlui Cristoiu la articolul de mai sus :
        "E mai mult decît curios că la interviul pe care i l-am luat înaintea campaniei, la Realitatea Tv, împreună cu Rareș Bogdan, întrebat de mine, Klaus Johannis a declarat ferm că nici în campanie, nici după ce ajunge președinte, soția sa nu va fi decît o prezență discretă în viața publică.
        Eu, care mai știam cîte ceva despre raportul de forțe din cuplul Carmen Johannis – Klaus Johannis, am zîmbit ironic.
        Viața m-a confirmat.

        Ca urmare a Operațiunii Prima Doamnă a Țării, Carmen Johannis va fi o prezență mai mult decît spectaculoasă pe scena publică a țării.

        Asta deoarece funcția de Primă Doamnă va face din Carmen Johannis o veritabilă instituție a României, care va funcționa independent de instituția soțului – Președinția, atît în planul faptelor, cît și în cel al comunicării publice".
  • +4 (48 voturi)    
    O doamnă (Vineri, 13 februarie 2015, 18:32)

    charlie [utilizator]

    Eu am încredere în femeia asta.
    • -9 (9 voturi)    
      si eu! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:38)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      arata ca o adevarata doamna: cultivata, fina, eleganta.

      si sa fim pe pace: asa cum a facut cand a proptit-o taica-sau pe eba la europene, tot astfel va proceda alina mungiu in cazul ca ...noi am fi cei care se inseala.
      de acord, domnule tapalaga?
  • -22 (64 voturi)    
    prima doamnă (Vineri, 13 februarie 2015, 18:45)

    Mazeta [utilizator]

    Îmi permit să îl corectez pe autor. Pe vremea lui Băsescu, prima era Udrea, a doua era Maria, doamne niciuna.
    • +36 (50 voturi)    
      Maria Basescu (decembrie 2009): (Vineri, 13 februarie 2015, 19:38)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      “Sunt una dintre femeile care şi-a dedicat întreaga viaţă familiei ei. De dimineaţă până târziu în noapte, zi de zi, timp de câteva zeci de ani, m-am îngrijit să le fie bine copiiilor şi soţului meu. Aceasta este cea mai importantă misiune pe care mi-am asumat-o. Nu am lucruri de spus în faţa camerelor de luat vederi. Viaţa mea, cu bune şi cu rele, nu diferă de viaţa câtorva milioane de femei din România. Pentru acest motiv am stat departe de presă, chiar dacă am fost de multe ori supărată pentru lucruri neadevărate care se spuneau despre noi. Rup astăzi tăcerea pe care am păstrat-o timp de câţiva ani fiindcă ceea ce presa şi oamenii care sunt în spatele ei fac astăzi mi se pare de neacceptat”
      • -14 (40 voturi)    
        a vorbit DIRECT dna Basescu?! (Vineri, 13 februarie 2015, 19:55)

        lili [anonim] i-a raspuns lui ty

        Sau le-a transmis in SCRIS, scrise fiind vorbele astea de vreun consilier.
        Sincer, de cate ori am auzit-o Dumneaei NU a spus mai mult de cateva cuvinte si alea cu mare greutate.
        Am rezerve serioase ca Dumneaiei a spus DIRECT acele cuvinte...
        Dar asta nu-i schimba meritele de femeie simpla, la locul ei, asa cum spune in cuvintele de mai sus.
        • +8 (26 voturi)    
          Iohannis ne vorbeste din fituica de doua luni! (Vineri, 13 februarie 2015, 20:51)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Si e profesor si om politic de peste 10 ani. Tu nu mai ai propietatea cuvintelor? Eu am stat de vorba cu doamna Maria. E o femeie admirabila, fara fite, care nu vrea sa epateze, ca madam Iohannis care isi dezveleste picioarele ca o toapa. Cand o sa o vezi pe madam Obama facand asa ceva, sa-mi spui si mie. Te cred ca esti din PeNeL, dar nu incerca sa ne jignesti inteligenta. Sunteti un partid de vechi nomenclaturisti si securisti de rangul doi. Mi-e scarba!!!
        • +4 (8 voturi)    
          ai vorbit DIRECT? (Vineri, 13 februarie 2015, 22:40)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

          ai transmis in SCRIS, vorbele astea scrise fiind de vreun consilier . . .
          • -6 (8 voturi)    
            Evident, cum am banuit! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:26)

            lili [anonim] i-a raspuns lui ty

            Cum nu ati raspuns intrebarii mele am cautat eu pe net si am gasit: este Scrisoarea Dnei Maria Basescu adresata mediei din Romania !
            Adica, un mesaj SCRIS de vreun consilier!
            Nu-s vorbele dnei Maria Basescu, ea nu este in stare sa scrie un astfel de mesaj, uitati-va ca nu leaga 2 fraze mai lungi fara sa se balbaie si sa se piarda pentru ca stie ca mai mult nu poate.
            Asta nu-i ia cu nimic meritele de femeie la locul ei dar asta-i altceva, dar nu-i distinctie deloc!
            Si sunt de acord ca majoritatea romanilor o admira pe Dna maria Basescu si NU pe dna Udrea!

            http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2009-12-2-6599160-0-scrisoarea-deschisa-mariei-basescu.pdf
            • +1 (3 voturi)    
              Stii cum se spune despre Udrea: (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 14:56)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

              il acuza pe Coldrea dar nu are nici o dovada.
              Fata draga nu fii trista dar nu ai nici o dovada ca nu sunt cuvintele doamnei Basescu.
              Explicabil, in cea ce te priveste, faptul ca nu ai scris nimic despre motivele care au dus la aceasta scrisoare deschisa. Motive usor de gasit pe net dar nu la aresa indicata de tine.
  • +18 (54 voturi)    
    discretie... (Vineri, 13 februarie 2015, 18:48)

    cristina [anonim]

    nu stiu ce se intampla cu dl Tapalaga de e asa de incantat de dna Iohanis...Imi placea mai mult dna Basescu ,cu discretia ei,dar asta nu inseamna ca era ok sa poarte minijup,sa ma sufoce cu prezenta ei in spatiul public...Sincer...
    • -2 (50 voturi)    
      la doamna Basescu .. (Vineri, 13 februarie 2015, 19:25)

      lili [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Scuzati-ma, dar era ceva mai mult decat discretie, adica era ceva "mai putin"...
      Va place nu va place, nu prea avea ce arata in afara discretiei care acoperea de fapt lipsurile evidente....
      Dna Johannis este o prezenta care are ce arata fiind o femeie inteligenta si scolita, care nu poate trece neobservata si care place!!
      • +10 (34 voturi)    
        mi-e (Vineri, 13 februarie 2015, 20:09)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui lili

        ca e la fel de inteligenta si scolita ca tine, care e clar ca esti recent urbanizata si ai ceva scoala gen spiru haret. Nu-mi lipsea nici un fel de prima doamna, romania nu arte nevoie de asa ceva, asa cum nici postacii ca tine nu-mi lipsesc. Altfel, daca stii sa crapi seminte si sa scuipi cojile pe jos, la tine in sat esti tare, mai bine ramineai acolo si nu mai poluai aici. Iar johanis, acum e destul de clar, e doar portavocea lui mialache si acoperirea lui ponta, cu care se intelege perfect.
        • +10 (18 voturi)    
          Toti penalistii sunt asa! (Vineri, 13 februarie 2015, 20:35)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui bec

          Gorghiu, esenta penalilor din PNL, trecuta prin alcovurile lui Bogdan Olteanu si Mihai Voicu este ca si madam Iohannis care se misca la fel de intoarsa cu cheia ca sotul ei inodor, modelele pe care ni le prezinti tu, o antibasista si o antiromana de ultima speta. Daca cineva a distrus tara asta, se numeste mai intai PNL si apoi PSD, terminand frateste in USL. Mi-e sila!
          • +8 (8 voturi)    
            pnl partidul securistilor (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:56)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            a tradat pntcd, pd, psd, a inselat blagii de la pdl.
            un lung lantz de tradari, incepand imediat dupa razboi, odata cu ascensiunea comunistilor.
            partidul rosu, cum l'a numit marele poet national.
            reinfiintat de turnatori si tradatori ca cvintus, campeanu, impanat cu nomenclaturisti si securisti jmecheri, care s'au ferit ca dracu' de tamaie de asocierea cu ilici...
            • 0 (0 voturi)    
              YES ! (Duminică, 15 februarie 2015, 12:33)

              solar [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              Cunosc f multi justitiabili.Din judetul meu, aproape pe toti.Peste 90 la suta din odraslele lor "mostenesc" meseriile parintilor- cele mai banaoase din Romania actuala:avocati, procurori,judecatori, notari publici,evaluatori etc + politie,administratie,SRI. Toti acestia formeaza ...birocratia statului.Nu stiu cat din totalul populatiei active in munca reprezinta,Dar s-ar putea sti printr-un studiu sociologic dedicat. Se incumeta cineva sa-l faca? NU ! Oricum ,ponderea celor direct productivi, cu aport direct la PIB este sensibil mai mic.Dupa 25 de ani de la LOVILUTIE e cazul sa dovedim SERIOZITATE si ca stim sa muncim,sa producem plus valoare,sa stim pentru ce muncim si cum sa ne dezvoltam tara si pe noi insine si familiile noastre.Altfel administram si pe mai departe aceeasi saracie comunista ,cea mai... nobila saracie a celui mai... nobil umanism comunist din lume.Si sa NE MANDRIM CU STATUL NOSTRU DEMO-SECURIST ACTUAL.
              Nu se intelege odata pentru totdeauna ca ponderea sociala a celor productivi PIB trebuie sa fie covarsitoare social pentru a progresa INCLUSIV MORAL?
        • 0 (8 voturi)    
          in 1979 cand eu am terminat Politehnica (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:29)

          lili [anonim] i-a raspuns lui bec

          NU existau fabricile de diplome Spiru Haret sau Dimitrie Cantemir, astea-s creatie post '89 a politicienilor si a clintelei politice sa aiba diplome ca sa ajunga in functii sus-puse si de unde sa-si traga banii din taxele studentesti!!
          A-propos, dna Udrea este mare absolventa de Drept la Dimitrie Cantemir, pe seara si de la Distanta!!
          • 0 (0 voturi)    
            lili (Duminică, 15 februarie 2015, 13:20)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui lili

            si zgornea, colegul lui mihai bravul, tot injiner, tot politehnist.
            sa nu mai vorbim despre vestita caterinca aburescu, aka abramburica.
            la varf, injinerii au dominat politichia de dumbovitza, imediat dupa descalecatul lui ilici de la balcon. el, injiner scolit la rusi...injiner specialist kgb.
            don pedro, tarliceanu, mitrea, etc.
            avuram injiner electronist la agricultura, injineri pe la cultura, educatie, sport.

            in Romania, inca in tranzitie, universitatile de stat, prin traditie, sunt oleaca peste cele particulare.
            cele particulare, mai noi, n'au avut cadrele cu experienta celor din invatamantul de stat, nici baza materiala.

            dar, e un inceput bun. cele ce vor rezistea, vor fi mai bune in viitor, pt. ca banul in maini private este din ce in ce mai consistent.
            iar, la statul condus de injinerii lui ilici, saracia se adanceste.
            invatamantul de stat traieste in virtutea inertiei, supravietuieste, ca sa spun mai precis.

            in tzarile cu capitalism vechi, traditional, invatamantul privat este cu mult peste cel de stat, pt. ca, si pe acolo, statul nu e prea dispus sa cheltuie cu scolile.

            in sua, scolile publice sunt ale obstilor, ale comunitatilor, nu tzin de un govern central.
            sunt subventionate de guvernarile locale, in functie de darea de mana.
            in impozitul local, un procent acceptat si votat de alesii locali, merge, in mod sigur, la scoli. nu la pomeni elektorale sau in buzunarele primarilor si ale rudelor lor.
      • +9 (15 voturi)    
        lili (Vineri, 13 februarie 2015, 20:45)

        titi [anonim] i-a raspuns lui lili

        Buna seara, d-na Lili,
        puteti sa ne spuneti cum v-ati dat seama ca este inteligenta (ceea ce eu nu contest)?
      • +10 (18 voturi)    
        Cui place? (Vineri, 13 februarie 2015, 21:51)

        Primula [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Da, suntem dispusi sa o vedem, dar numai dupa ce Iohannis dovedeste prin fapte ca e Presedintele acestei tari, careia i-a promis multe!
        • -2 (8 voturi)    
          Sinteti dispusi? Voi? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 2:10)

          GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Primula

          In numele cui postezi?
          Vorbeste pentru tine!
          • +2 (4 voturi)    
            Eventual in numele celor ce au votat (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:00)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

            raul cel mai mic. Si nu numai . . .
    • -2 (4 voturi)    
      e nevoie... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:40)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui cristina

      de o astfel de prezenta in spatiul public. macar ca model-alternativa.
      altfel, ramanem la guristele plimbate pe televiziuni, prin paturile afaceristilor si, mai nou, chiar pe la politie.
  • +11 (49 voturi)    
    ,. (Vineri, 13 februarie 2015, 18:52)

    ubu [utilizator]

    Nu vreau sa platesc pt nicio prima doamna, nici pt cabinetul ei, nici pt deplasarile ei.
    • -4 (22 voturi)    
      hahahaha (Vineri, 13 februarie 2015, 19:09)

      animalutul20 [anonim] i-a raspuns lui ubu

      lasa ubu-le ca ai cotizat din greu la paltonasul de 3k euroi , gentutzele si gimiciu-urile lu madam woodrea...........la cat a ciordit laeana ot plescoi ce mai conteaza maruntisul pe care l-ar solicita madam johanis?

      First lady e OK in tarishoarele bogate, in care chiar se strang bani din actii caritabile - la RROManica mi-e si frica sa ma gandesc cat s-a furat din banii stransi pt diverse cauza nobile.......se spune ca e blestemul natiei noastre dar cred doar ca e blestemul unui sistem care a promovat nonvaloarea, nepotismul, spaga, datul limbilor , pusul koorului la bataie, etc.....
  • +25 (41 voturi)    
    presa (Vineri, 13 februarie 2015, 18:53)

    titi [anonim]

    Buna seara.
    Spuneti ca presa a comentat fara sa exemplificati. Puteti fi mai concret(in le Monde si le Figaro nu am citit asemenea comentarii)? Altfel "stirea"este pupincurism.
  • +17 (25 voturi)    
    asa si asa (Vineri, 13 februarie 2015, 18:57)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Sincer cei care l-au votat l-au votat pe Iohannis nu pe doamna Carmen asta desi personal cred ca dansa ar fi luat mai multe voturi.
    Dar lasand gluma la o parte, ideea este ca nu Carmen Iohannis a fost aleasa ci domnul Iohannis. Desigur daca doamna vrea sa faca ceva, acte de caritate, strangeri de fonduri, coordonare de proiecte, poate sa faca asa ca orice alt om care isi doreste sa faca o contributie pe acest pamant si consider aceste gesturi foarte frumoase. Dar una e sa faci aceste gesturi ca si persoana privata si alta ca si persoana publica. Nu sunt deacord ca ar trebui infiintat un birou la Cotroceni pentru simplul motiv ca nu se candideaza in grup, daca mai aveau 2 copii ce se punea ca si idee ? Punem birouri si pt ei si le gasim ceva de facut ? E absurd.
    Deci sa nu confundam aparatul de stat cu initiativele private indiferent cat de laudabile ar fi ele.
    • +5 (7 voturi)    
      corect: ca idee! (Vineri, 13 februarie 2015, 21:04)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      scoateti "si"-ul ca nu este necesar; nu este cacofonie pe acolo; deci: ca idee!
      :)
    • -2 (10 voturi)    
      Ce scorneli! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 1:56)

      o baba [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Stimabililor,
      De cand tot citesc pe toate ziarele, eu am inteles ca Dna Iohannis ar dori sa predea L Engleza la vreo scoala in Bucuresti si cand cere situatia il insoteste pe Dl. Iohannis. Nu am auzit ca ar visa la un cabinet(2) la Cotroceni. Cred ca este o Dna discreta, nu cred ca vrea sa se expuna cum se zvoneste. Este o Dna cultivata.
      Ar trebui sa fim mai rezonabili in a inventa ceva ce nu cred ca e cazul.
      Scuzati va rog de interventie.
      O baba.
      • +6 (6 voturi)    
        Hollande nu are prima doamna! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 13:38)

        LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui o baba

        Din cele 200 de tari ale lumii, Franta este, in acest moment una dintre cele doar citeva, le numeri pe degete, cu presedinte fara sotie (sot). Asa ca fix la Paris nu trebuia sa se duca rugbysta neozeelandeza (ca asa ne spune Dan Tapalaga, ca era all black). In rest, tristete maxima...
  • +10 (32 voturi)    
    :) (Vineri, 13 februarie 2015, 19:13)

    nash pandelica [utilizator]

    de la udrea la prima doamna, un schimb de barci, acum, clar asumat.
    adica, de la base la von klauz. deci, klauzash. :)
    dl. tapalaga s'a orientat. de fapt a fost foarte previzibil, inca de pe la inceputurile campaniei elektorale. chiar ceva inainte.
    deci, stim cum cititm articolele semnate d.t. :)
  • +11 (39 voturi)    
    Schimbare (Vineri, 13 februarie 2015, 19:14)

    n italy [utilizator]

    Da asistam la ceva frivol :la gudurare pe langa putere..fara perdea !
  • +10 (36 voturi)    
    Picioarele frumoase ... (Vineri, 13 februarie 2015, 19:22)

    HaraldHarfagre [anonim]

    ... nu își au locul într-un astfel de peisaj.

    O persoană care se îmbracă în felul ăsta la ocazii oficiale nu înțelege noțiunea de ”respectabilitate la nivel protocolar”. De altfel, este o problemă destul de des întâlnită la românce, ele manifestă lipsă de respectabilitate la nivel protocolar și le apucă brusc accesele de respectabilitate tocmai la nivel neprotocolar. Carențe în educație, asta e concluzia.
    • -2 (16 voturi)    
      hahaha (Vineri, 13 februarie 2015, 20:18)

      Cristian5 [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

      In alt articol o aparai pe madam Udrea.
      Daca Udrea e de dat exemplu de "respectabilitate" si "respectabilitate" si cu "educatie", e clar ce valori ai.
      • +2 (6 voturi)    
        Logica asta ne omoară ... (Vineri, 13 februarie 2015, 22:31)

        HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui Cristian5

        Poți să citezi fragmentul unde aș fi dat-o eu pe Udrea ca exemplu de respectabilitate?
    • +6 (22 voturi)    
      las bah (Vineri, 13 februarie 2015, 20:21)

      englez [anonim] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

      ca e urati aman2
      nu au fete de haine presedentiale
      si daca tot e clampaul deficitar in exprimare a luat si cucoana pentru o translatie, ca el nu prea stie unde se pune virgula intr-un discurs citit in limba romana

      PS
      acum are pont-aC bani pentru deplasarile presedintelui ?
      hai la mai multe kisuri in ass dl. DAN
    • +6 (12 voturi)    
      dansa n'a fost oficiala (Vineri, 13 februarie 2015, 21:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

      vizita a fost la invitatia presh hollanda, care e ,,,becher.
      nu pricep cu care prima doamna a frantei, a corespuns dna von klauz, in acest sejour.
      daca, presh hollanda il invita pe presh klauz, cu sotia, ar fi trebuit ca si frantzuzul sa posede o dama cu titlul de nevasta. deci, o prima doamna a frantei, oficiala.

      seamana mai mult cu vizitele din trecut, iepoca dea aur. dar, si atunci, numai daca era invitat cu sotia.

      cat de trecerea prin bruksal, asta este exclusiv de lucru, nu o vizita oficiala. a mers la comitzia la care tzara este membra, deci la lucru.

      deci, este clar ca dna iohanis a fost numai cu scop touristic.
      deci, cine plateste ?!
      • +4 (10 voturi)    
        si apropos de prima doamna a francilor (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 0:09)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        holande e celebru, chiar pt. un francez, ca si'a inselat ...concubina.
        sarkozea a fost un adevarat innocent, comparand.
        de fapt, hollande este, socialist. dsk, cel prins cu nadragii jos, la ny, fost sef la fmi si fost viitor catindat socialist la prezidentura, ar fi fost cel mai bun preshedinte pt. o tzara de virtuosi.
        si'au mai avut ei o catindata, mama copiilor lui hollande. aia a pierdut la sarkozea.

        sarkoazea, si el, a avut o prima doamna de avarie. de imprumut. neoficiala, sa vorbim in limbaj diplomatic.

        asa ca, s'o lasam jos cu institutia primei doamne in frantza.
    • -1 (1 vot)    
      prima doamna (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 14:24)

      alexandra [anonim] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

      Foarte corect comentariul Dvs, cuprinde insasi esenta
      problemei.
      Cit priveste - carenta in educatie , de acord cu o adugire iti trebuie umilinta ca sa recunodti ca nu le cunosti pe toate si sa ceri ajutorul/parerea altcuiva.
  • +4 (28 voturi)    
    probabil (Vineri, 13 februarie 2015, 19:24)

    nash pandelica [utilizator]

    deplasarea/plimbarea doamnei, a fost platita de sot, din banii de chirii.
    probabil, invitata de dna. hollande.:)

    plimbarea cu helicopterul a fetitei lui boc, platita de taticu. marre tam tam prin presa divers colorata.
    nu la bruksal, a paris, ci, colea la brasov.
  • -3 (23 voturi)    
    misogini (Vineri, 13 februarie 2015, 19:42)

    cristi [anonim]

    ce de comentarii misogine!!!

    Nu ati inteles nimic din articol.
    • -2 (12 voturi)    
      Corect (Vineri, 13 februarie 2015, 21:55)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Deci mai sunt si barbati romani care respecta femeile si nu se tem de 'emanciparea' lor.
      Merci Cristi
  • -2 (34 voturi)    
    Bravo Tapalaga (Vineri, 13 februarie 2015, 19:46)

    VictorS [utilizator]

    din pacate insa nu suntem inca o tara moderna si europeana. Citesc comentariile si ma crucesc.

    Adica Presedintele alaturi de o toapa corupta si cu sotia acasa (ascunsa dupa cratita) era 'discretie'

    Va e teama de femei domnilor?
    • -5 (21 voturi)    
      super! (Vineri, 13 februarie 2015, 20:11)

      lili [anonim] i-a raspuns lui VictorS

      Mi-a placut ce-ati scris!
      Felicitari pentru sinceritatea din cuvintele Dvs!
  • +14 (34 voturi)    
    doamna acasa (Vineri, 13 februarie 2015, 20:09)

    anaana [utilizator]

    Doamna Iohannis trebuie sa renunte la fustele prea scurte si sa nu creada jurnalistii care-i spun ca are picioare frumoase.
    Daca tot e mai "telectuala" decit fostele doamne , poate citeste ceva despre "cum ne imbracam la 50 de ani, cind am ajuns persoana publica" !
    Chiar ma gindeam ca o "prima doamna" e tot ce lipsea tarii noastre. Deocamdata asteptam ca "primul domn" sa se comporte ca un presedinte , nu ca un comentator pe facebook .
  • +17 (29 voturi)    
    Nu stiam eu ce-mi lipsea (Vineri, 13 februarie 2015, 20:26)

    derblauereiter [utilizator]

    in Romania anului 2015: institutia primei doamne.

    asa, ca a venit vorba, pana ne apucam noi de reformat institutia prezidentiala, poate ne face d-na Carmen Johannis favoarea unui mic efort de adaptare la mediul urban, in sensul minimal al conceptului;

    de exemplu nu ne suim niciodata in masini la dreapta soferului daca n-avem o urgenta medicala si nu ignoram codul vestimentar la ceremoniile oficiale indiferent in ce calitate participam la ele - e o dovada de respect pt. toata lumea;

    altfel, daca are Carmen Johannis ceva de spus, vreo competenta, vreun proiect, nu vad ce ar putea-o impiedica sa se exprime - simplul fapt de a fi sotia presedintului nu creaza dupa parerea mea o institutie.
    • +7 (11 voturi)    
      despre competentze, (Vineri, 13 februarie 2015, 21:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      ne'a lamurit autorul: o pereche de picioare..frumoase.
      hm. asta ar face'o si pe dna nutzi, geloasa.

      poate pe dansa s'o fi enervate si'a dat cu baltonu'n masina :)
  • -2 (14 voturi)    
    timpul schimbarii (Vineri, 13 februarie 2015, 20:30)

    ioana [anonim]

    Si eu ma crucesc....cand vad ca majoritatea vor schimbare, dar inca au vechile mentalitati de atine femeia in umbra....domnilor traiesc in Norvegia si aici jumatate din functii atat in companiile de stat cat si private sunt detinute de femei, in parlament sunt 50% femei , 50 % barbati reglementat prin lege,dar la pensie toti si femei si barbate ies la 67 de ani .....prim ministra este o femeie, ...care este problema ?....sunt atat de multe femei inteligente , scolite iar unele sunt si frumoase....d-na Iohanis ar trebui de acum incilo sa se implice din ce in ce mai mult in viata sociala a tarii si in special a femeilor, in domeniul educatiei pe care il cunoaste f. bine....sa aiba o viata sociala active si benefica imaginii Romaniei.....sa nu fie doar de décor pe langa sotul ei ...presedintele....
    • +6 (12 voturi)    
      cuvantul cheie este Norvegia. (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 2:53)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Se stie ca nordicii isi promoveaza femeile muult mai mult decat alte tari.
      Deci exemplul tau nu e concludent pentru tara noastra.
      Si parca mi-ar fi placut ca doamna Iohannis sa mai stea un pic pana sa iasa asa mult in evidenta. Mai ales chestia cu tinutele e discutabila.
      O "Prima Doamna" trebuie sa-si arate mai intai inteligenta, bunul simt, bunul gust, calitatea de a face acte caritabile si multe altele inainte de a-si arata picioarele.
    • +6 (12 voturi)    
      Nu e vorba de a tine femeia in umbra (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 3:07)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      E vorba expunerea mediatica a sotului/sotiei unui politician ales prin vot. L-ai vazut pe sotul doamnei Merkel tinindu-se dupa ea prin lume? Sau pe cel cu care era maritata Margaret Thatcher?

      Exemple de eleganta, discretie si bun gust de urmat pentru Carmen Iohannis: Nancy Reagan, Jacqueline Kennedy, Raisa Gorbaciova, Regina Sofía a Spaniei.

      Contraexemple: Michelle Obama, Hillary Clinton, cele doua doamne Bush (soacra si nora), Carla Bruni, Valérie Trierweiler (de fapt, tot ce e consoarta de politician francez).

      p.s. in Norvegia, la cit petrol exporta si la cite sute de miliarde de dolari se pravalesc peste ei intr-o avalansa de neoprit, bani cu care pur si simplu nu stiu ce sa faca, ar putea sa puna nu doar 50% femei in parlament, ci 101%. Ba ar putea sa puna si copii de gradinita, foci, pinguini, ursi polari sau chiar animalutele alea ale lor foarte simpatice: fiorduri. ;-)

      Dar n-as vrea sa fiu pe-acolo daca de miine nu mai cumpara nimeni petrol si dolarul ajunge brusc la adevarata sa valoare: hirtia pe care e tiparit.
    • -3 (13 voturi)    
      Uiti ca te adresezi unor ortodocsi feroce? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 3:14)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Femeia in Romania trebuie sa fie la cratita sau pe directia pumnului. Asta e treba mostenita de pe vremurile cand eram sub tutela otomanilor....pe la astia mai musulmani femeile nu interfera cu treburile barbatesti...doar slugi pot fi.
    • +2 (4 voturi)    
      @ioana: timpul schimbarii in... neveste? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 8:26)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      poate daca va uitati dvs. mai cu atentie o sa remarcati ca in Norvegia majoritatea femeilor invata, muncesc, se apuca de o cariera si se tin de ea - nu sunt de profesie neveste, prime doamne etc.

      ceea ce ne propuneti dvs. si Tapalaga este oficializarea institutiei de "nevasta de presedinte" - un concept prafuit si cat se poate de misogin care acolo unde mai persisita e o reminescenta a anilor '50.

      daca d-na Johannis intelege "timpul schimbarii" ramane la profesia ei pedagogica si intre timp face efortul sa invate cateva reguli de comportament urban elementare, ca sa nu se umple de ridicol chiar la fiecare iesire publica.
  • 0 (2 voturi)    
    Regina Maxima si regele Willem Alexander- Olanda (Vineri, 13 februarie 2015, 20:40)

    Asa e bine ? [anonim]

    https://royaltyworld.wordpress.com/2013/07/10/willem-alexander-en-maxima-op-bezoek-bij-koningin-elizabeth/
    • +4 (10 voturi)    
      Regina Maxima e o actriță argentiniană ... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 3:21)

      HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui Asa e bine ?

      ... la origine. Când mi-a arătat o prietenă din Olanda prima poză cu ”regina” lor, am zis din start că n-are nimic regal în ea, nicio urmă de prestanță. Abia după aceea mi-a spus că respectiva e de fapt actriță, cam asta a fost educația primită de ea în Argentina.

      Cine vrea să vadă cum se îmbracă și cum se comportă o adevărată doamnă poate învăța de la Kate Middleton, actualmente Ducesă de Cambridge.
      • +2 (2 voturi)    
        Maxima il pune in valoare pe Willem Alex (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 11:42)

        Acesta-i trendul acum [anonim] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

        Da, tocmai de asta am dat link-ul.
        Maxima este ff bine promovata nu numai in Olanda, ci peste tot in lume. Ca de fapt toata casa regala olandeza.
        Maxima nu-i actrita, este economist la baza, care a studiat in SUA. Este fiica unui mare demnitar din Argentina.
        Este iubita mai ales pt ca a adus un suflu nou unei societati invechite. Iar toaletele afisate sunt moderne, costisitoare si bine cotate peste tot.
        • -3 (5 voturi)    
          si este foarte distinsa! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 12:05)

          lili [anonim] i-a raspuns lui Acesta-i trendul acum

          Asa arata o femeie distinsa!
          Aviz amatorilor care scriu mai sus....
          • +2 (2 voturi)    
            Dacă și Regina Maxima a ajuns ”distinsă”... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 21:49)

            HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui lili

            ...atunci Carmen Iohannis poate și ea să devină Michelle Obama de România.

            Kate Middleton este etalonul eleganței și prestanței în materie de vestimentație protocolară, iar faptul că românii nu o apreciază spune mai multe despre ei decât despre ea.

            Carmen Iohannis e cam la fel ca Dacia: un brand bun pentru România, dar fără a fi niciodată o mașină adevărată. Dixit.
            • -2 (2 voturi)    
              Elisabeta este regina Angliei (Duminică, 15 februarie 2015, 0:25)

              Diferenta intre Regina- Prima Doamna si Ducesa [anonim] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

              Kate Middleton nu este inca regina sau prima doamna. Mai are 20-30 ani pina sa ajunga.
              Elisabeta, Maxima, Michelle Obama sau Carmen Iohannis sunt regine- prima doamna.
              Comparatiile nu-si au rostul.
              • 0 (0 voturi)    
                Rangul sau vestimentația contează? (Duminică, 15 februarie 2015, 15:09)

                HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui Diferenta intre Regina- Prima Doamna si Ducesa

                Kate Middleton participă la destule ceremonii oficiale cu protocol strict, prin urmare compararea ei cu diverse ”prime doamne” este acceptabilă. Mai ales că d-na Iohannis este ”primă doamnă” doar în ghilimele.

                Dacă argumentul tău este că vestimentația lui Kate nu poate fi luată ca exemplu pentru că ea nu are rangul corespunzător, atunci e din aceeași categorie cu reclamația prințeselor nemulțumite că niciodată Kate Middleton nu se înclină îndoind genunchiul când se intersectează cu ele prin palat.

                În prezența prințului William nu trebuie să facă asta pentru că preia automat rangul lui, care e superior. Dar când el nu e prezent, ar trebui să facă gestul respectiv, însă tot personalul de serviciu din palat jură că n-au văzut-o niciodată pe Kate făcând asta :)
                • -1 (1 vot)    
                  Diferenta au facut-o alegerile nu vestimentatia (Duminică, 15 februarie 2015, 18:11)

                  Pt HaraldH [anonim] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

                  Ce legatura are statutul de prima doamna cu ce descrii acolo ?
                  Sincer,nu inteleg de ce dna Carmen Iohannis nu este socotita prima doamna.
                  Sotul ei a castigat alegerile, este presedintele ales al Romaniei.
                  Nimeni nu a comentat nimic despre vestimentatia lui Kate.
                  In Olanda sunt destule reviste regale, prin toate supermarketurile (de la 5 euro/ bucata in sus) si oricine poate citi/ vedea membrii caselor regale, copiii, verii, etc sau alte personalitati.
                  Daca ai afirma despre Maxima sau alte doamne ce ai scris mai sus, te poti trezi cu o ''plingere'' pt subminarea increderii cetatenilor olandezi in institutia statului.
                  In Ro sunt multe libertati prost intelese.
  • +14 (18 voturi)    
    Articol de umplutura (Vineri, 13 februarie 2015, 20:45)

    Azoth [utilizator]

    Dna Iohannis chiar pare puterea din spatele tronului, spre deosebire de cazurile Iliescu si Basescu. N-am nimic impotriva sa apara in public, dar nu stiu daca merita un editorial pe tema asta, mai ales cand tara arde.

    Ceva despre problemele reale, de exemplul agentul acoperit de la Justitie, despre care Hotnews nu zice nimic? Sau despre situatia din Ucraina?

    Media romaneasca pare cuprinsa de o frivolitate ridicola in ultimele zile: chiar si pe Hotnews, de la care astept seriozitate, vad editorial despre aparitiile lui Carmen Iohannis, sa nu spun stiri despre Udrea ca vrea sa-si vopseasca celula. Pe Adevarul vazui un 'headline' ca nu si-a schimbat chilotii de cateva zile. Pentru numele lui Dumnezeu! Orice numai sa se uite de Coldea.
  • +7 (19 voturi)    
    bunul simt (Vineri, 13 februarie 2015, 21:07)

    ne cam lipseste [anonim]

    ma intreb ce predam liceenilor, daca noi nu il avem? Nici n-a invatat dl. KJ sa repete cateva fraze fara biletel si a si aparut 'prima doamna'. Poate publica Dl KJ pe Facebook biletul de avion si chitanta platii hotelului pentru prima doamna, sa ne lamurim cum stam. Pe cand vom vedea si SPPiste special insarcinate sa-i tina haina primei doamne?
    Cat despre zelul Dlui Tapalaga de a o populariza in premiera, ce sa mai zicem. Jos Elena, sus Carmen! Are deja o bila alba si garantat invitatie la urmatorul bal la Cotroceni.
  • +6 (14 voturi)    
    viata bate filmu/presa/media (Vineri, 13 februarie 2015, 21:58)

    padrepadrone [utilizator]

    O tara intreaga geme sub hotzie, iar maestrul DT isi face freza in oglinda institutiei primei doamne......doamna cu spaga, maistre, e singura stapana a mentalitatii dambovitesti moderne: fura ei, furam si noi, ce mama masii, macar 3 euro la hectar!
    Cititi si va cruciti(cat nevoie avem de conduita unei primei doamne deontoloage, sic), si felicitari unanimiste, desigur, ca asa e modern in democratie:
    "http://www.stiripesurse.ro/stenograme-cum-se-negociau-retrocedarile-ilegale-afaceristii-dadeau-bani-la-greu-partidelor_947225.html:
    • -4 (6 voturi)    
      Cârcoteală... dâmbovițeană (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 11:34)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      Fraze ca: „zelul Dlui Tapalaga de a o populariza in premiera, ce sa mai zicem. Jos Elena, sus Carmen...” sau: „O tara intreaga geme sub hotzie, iar maestrul DT isi face freza in oglinda institutiei primei doamne...” sunt de-a dreptul răuvoitoare.
      Dacă n-ați observat, Dan Tapalagă a fost mereu pe baricade, i-a demascat, atât cât i-a stat în putință, pe toți hoții (și mânăriile lor) din Parlament și de aiurea. Și, de cele mai multe ori, a scris (despre toți și despre toate) cu obiectivitate.
      Iar acum, când apare un articol mai relaxat despre prima doamnă și despre rolul pe care aceasta ar trebui să-l joace... gata, îl taxați drept „pupincurist”!
      • -1 (1 vot)    
        nimeni (Duminică, 15 februarie 2015, 11:24)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui marki

        in afara de matale, nu l'a ...taxat, cum zisesi...
  • -4 (12 voturi)    
    Ei na (Vineri, 13 februarie 2015, 22:00)

    UnOmLiber [utilizator]

    Hai ba, ma lasi?
    Numai comentatori ofticati.
  • +9 (17 voturi)    
    NENE (Vineri, 13 februarie 2015, 22:35)

    io [anonim]

    TAPALAGA...ITI CAUTI ALT STAPAN?
    INCALTA ALTI PAPUCI..PT TAPALAGA TA!
  • +11 (13 voturi)    
    jegul din media (Vineri, 13 februarie 2015, 22:42)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Imi aduc aminte de reclamele postate de hotnews cu privire la proiectul Rosia Montana si tacerea greilor..
    Imi vine greata cand vad ca toata presa este aservita intereselor altora , mai putin interesului Romaniei si al romanilor.iar Tapalaga nu face exceptie..
  • +13 (17 voturi)    
    Ii recomand retinere, prudenta, sobrietate (Vineri, 13 februarie 2015, 22:42)

    GRadu007 [utilizator]

    Iar de vorbit in public sa vorbeasca mai mult alesul natiei.

    In Franta si in USA "institutia" Primei Doamne exista legal si are la dispozitie un buget si, evident, birouri si personal. Daca o sa priviti cu atentie spre evolutia institutiei presedintiei in USA si Franta, veti vedea ca alesii sa prezideze temporar treburile natiunii au ajuns, in zilele noastre, sa se poarte si sa fie tratati ca niste regi. Ceea ce e oribil.

    In Romania nu exista "institutia" Primei Doamne si e mai bine ca lucrurile sa ramina neschimbate, sa nu ne apucam sa ii imitam pe altii de mii si mii de ori mai bogati decit noi. Asa cum nu ne permitem portavioane, expeditii spre Luna sau spre Marte, avioane invizibile de un miliard de dolari bucata etc., e de dorit sa raminem modesti si in zona fandoselilor cu parfum regal din curtea prezidentiala. Stiu ca doamna Iohannis ar vrea sa intre intr-un astfel de rol si sa se implice, urmind exemple din Occident, in avansarea unor cauze sociale, umanitare etc., dar, sincer, nu cred ca ar trebui sa isi ia prea mult avint. Romania nu e inca pregatita pentru asa ceva si ar fi mult mai bine sa "keep a low profile". Daca se duce la un orfelinat sau la un spital, sa o faca in modul cel mai discret, fara nici un fotograf sau ziarist prin preajma. Pe domnul Iohannis poate sa-l insoteasca in calatoriile in strainatate insa, tot asa, cit mai discret.

    Tinuta trebuie adaptata mediului politic: eleganta si sobra. Ca sa fiu si mai precis, invers decit Michelle Obama (pe care, am aflat cu mare regret, doamna Iohannis o admira). Modelul de urmat ar fi Margaret Thatcher.

    Stiu ca e capabila sa stea de vorba pe multe teme cu orice ziarist bine intentionat fara sa devina ridicola, dar ar fi mai bine sa se abtina, sau cel putin sa fie extrem de circumspecta, pentru ca specia asta de ziaristi e pe cale de disparitie si cei in ghiarele carora ar putea sa incapa sint, de obicei, ofiteri acoperiti sau jurnalisti vinduti, cu totii servind orice alte interese decit cel public.
  • +4 (10 voturi)    
    Sotia unui presedinte (Vineri, 13 februarie 2015, 23:24)

    ChildoftheGrave [utilizator]

    Poate fi un instrument politic/diplomatic incredibil de puternic. Cu atat mai mult daca doreste aievea sa isi sprijine sotul in job-ul lui.

    Determinare, caracter si inteligenta sa fie!
  • +13 (19 voturi)    
    Doamne fereste ! (Vineri, 13 februarie 2015, 23:43)

    Mihai Escu [anonim]

    Doamne fereste de infiintarea unui cabinet 2 la Cotroceni. Dupa prima aparitie cu aspect de ultima doamna, nu ar reusi decat sa completeze gafele in lant cu care a inceput Klaus Iohannis. O diploma universitara si cunostintele de limba engleza nu pot inlocui niciodata un bun-simt elementar referitor la o tinuta adecvata unui eveniment ca investirea unui presedinte. Comparativ, trebuie semnalata eleganta Mariei Basescu la orice aparitie ! In concluzie, subliniez, nu vestimentatia ca atare ma ingrozeste, ci ceea ce semnifica: bunul-simt. Si sa fiu sincer, a fost de ajuns un palton aruncat pe capota, vrei sa vezi si alte piese vestimentare . . .
    • -4 (10 voturi)    
      Kakaya gafa? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 4:22)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Escu

      Tu stii ce e aia o gafa?

      Peste 5 ani Klaus Iohannis va obtine nu 55% din voturi, ci peste 75%. Stai sa vezi!

      p.s. "eleganta Mariei Basescu"...

      saraca femeie...
      • +2 (4 voturi)    
        sau poate 5%... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 8:33)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

        pana acum si'a plimbat statura impozanta pe la diferite...evenimente.
        s'a ocupat, exclusiv, de reprezentare.
        in ultimul timp, si dottore s'a dedat ..afacerilor externe.
        iar in tzara, n'avem sefi la servicii si diicot, palavramentul isi face de cap, marele penele n'a format majoritatea sa rastoarne guvernarea de stanga.
        majoritatea s'a vazut cu ocazia miruirii lui varu jan.

        communicate de presa elogioase, un nou cult al personalitatii, doua vorbe cu merkel, in anticamera conferintei, anuntzata ca o intrevedere cu cancelarul germaniei. si alte cateva stranger de mana, anuntate tot ca intrevederi.

        in ultimele saptamani a dat cateva interviuri la presa straina. in tzara, fuge de presa.

        daca o tine tot asa, va fi cel mai umblat si reprezentativ prim domn cu prima doamna, de la al batran, incoace. :))
        • +2 (4 voturi)    
          sa n u uitam ca Presedintele munceste pe FB (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 23:44)

          V. Val [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Posteaza ! Nu mai e mult si va deveni primul postac al tarii. Glumesc, dar amar.

          Interviuri in presa straina a dat, dar putine; Pe 20 ianuarie a dat unul penntru NY Times. Imediat dupa, a dat fuga pe internet si s-a laudat pe FB cu ce a spus in interviu. Rezultatul a fost ca interviul n-a mai fost publicat. Asa este cand iti ridici poalele inainte de a ajunge la râu.
      • +2 (2 voturi)    
        Peste 5 ani vom alege o femeie presedinte (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:05)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

        pentru a beneficia si de un distins prim domn care sa o sprijine.
  • +5 (15 voturi)    
    sotia presedintelui (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 0:43)

    niki [anonim]

    eu, chiar am impresia ca nu este o persona sa merite atentia noastra. despre felul cum se imbraca pare ca ar merge la party decit la intilniri oficiale. by the way, a auzit-o cineva cum vorbeste?
    • +1 (1 vot)    
      a vorbit putin (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 23:54)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui niki

      dupa alegri si la liceul unde preda. Nimic special ori stralucitor.
  • +5 (11 voturi)    
    problema? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 1:00)

    Orizont [utilizator]

    Care e problema? In citi cm. mai scurta este fusta unei doamne?
    Hmm, avem probleme mult mai mari, majoriatea parlamentarilor si senatorilor sint niste idioti/hotzi/corupti si noi ne certam pe lungimea fustei?
    Avem prim ministru mincinos si cel mai timpit politician si noi ne luam de vestimentatia sotiei presedintelui?
    Ciudata natie mai sintem.
    • -2 (6 voturi)    
      Problema? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 2:09)

      o baba [anonim] i-a raspuns lui Orizont

      Aveti mare dreptate!
      O baba.
      • +1 (3 voturi)    
        are (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 12:53)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui o baba

        dar, numai ca'n articol e vorba de vestimentatia primei doamne.
        cum zice si autorul, e ceva nou.
        de corupti, de dr.tonta, de udrea sau mitrea sau varu jan, zeci de articole.

        deci, la obect, babutzo !
  • +5 (15 voturi)    
    Talibanismul ortodox e crunt in Romania (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 3:16)

    Parzivall [utilizator]

    20000 de biserici in care se predica cica valori morale sanatoase ...dar nu le respecta nimeni.
    Evul Mediu Tarziu de Rit Balcanic.....
  • +8 (14 voturi)    
    prima doamna (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 3:23)

    alexandra [anonim]

    Dle Tapaloaga, aveam buna impresie , pina acum ca va ocupati de lucruri serioase.
    Laati subiectul consilierilor pe problema de moda,tinuta
    in raport cu virsta .
    • +1 (9 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 10:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui alexandra

      ca zisesi ce consilierii de la cotrocesti, nu cred ca dan mahalache l'a sfatuit, in legatura cu vizita la bratzeta.
      mai repede doamna aia cu draperiile.
      a dovedit ca are gust. doamna traita p'afara, de !:))
  • +5 (5 voturi)    
    imi place (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 8:24)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    imi place Carmen Iohannis.

    Mi-a placut si Maria Basescu. Cei care acuza discretia ei, sa stie ca Maria Basescu a facut acte de caritate pentru dincolo de ochii presei.
  • +2 (4 voturi)    
    :))) (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:02)

    HeyRup [utilizator]

    Mie imi pare rau ca dl Tapalaga, furat fiind de minijupe si de-o noua institutie aferenta acestora, n-a catadicsit sa citeasca ce scrie pe acolo. :))

    Am dat click pe linkul de sub poza de mai sus, diasporaromaneascaunita.com si am dat de scrisoare, scrisoarea care l-a emotionat pe presedinte si pe distinsa sa sotie:

    "Să ne reprezentați în apărarea României în fața a ceea ce poate fi mutilator, distrugător în ceea ce corporațiile străine fac în propriul interes.” si bla-bla, semnata de Românii din Italia împotriva exploatării gazelor de șist Milano, Vienna Against Fracking si alte chestii de genul asta.

    Pai astia nu erau in slujba Moscovei ? :))
    Aferim!
  • +2 (4 voturi)    
    Da'.... halatu'?, halatu' l-a aruncat si ea ? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:33)

    lute_ipse [utilizator]

    .
  • -2 (8 voturi)    
    domnule tapalaga! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 9:35)

    barbu007 [utilizator]

    in principiu, va inteleg grija.
    dar uitati-va la calitatea acestei prime doamne si... cred ca ne putem astepta la muolt mai bine decat lasati d. sa se inteleaga,

    da, nici nina iliescu, nici nadia constantinescu sa maria basescu nu s-ar fi amestecat in afacerile de stat ale hotilor (pardon! sotilor).
    dar acestia au fost manevrati, in liniste, de-alde dan iosif, hrebenciuc, nastase&priboi, dorin marian, harnagea&bacanu, badraleaxa, elena udrea &comp...
    aveti vreun dubiu in privinta asta?
  • 0 (8 voturi)    
    Jalnic! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 12:12)

    Primula [utilizator]

    Exista consilieri de imagine, de respectare a protocolului in diverse situatii. Nu-i invata nimeni cum sa iasa in lume?
    . In plus, Iohannis ar face bine sa nu ne-o mai bage pe gat si pe nevasta-sa. Se inseala cand afirma ca el a venit pe un val de simpatie, a ajuns la Cotroceni in urma votului negativ dat lui Ponta. Pana acum se dovedeste a fi doar un "Presedinte Facebook". Omul asta nu pricepe ca reprezinta o tara trista din toate punctele de vedere? A afisa aceasta mina fericita inseamna a nu avea nimic comun cu suferinta romanilor. Putina decenta nu ar strica. Si nevasta lui sa ramana in plan secund, acolo e locul ei, chiar daca il insoteste in calatorii.
    • -2 (8 voturi)    
      las' ca au reprezentat Basescu si Udrea DECENTA ! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 16:08)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Primula

      Dimpotriva, SFIDAREA a fost cuvantul de ordine al mandatelor lui Traian Basescu si al guvernarii Boc-Udrea!
      Puteti spune ca Traian Basescu si mai ales dna Udrea aveau ceva in coumun cu SUFERINTELE milioanelor de romani saraci si bagati la austeritate grea si la TVA de 24% ???!!!
      Doamne, Dumnezeule, in ce tara traim!
      In seara din mai 2010 cand Traian Basescu a ANUNTAT taieri de salarii cu 25% si de pensii cu 15%, NIMENI nu a vazut o tresarire de EMPATIE la Presedintele Romaniei fata de milioanele de romani ce urmau sa SUPORTE greutati de NEIMAGINAT pentru Traian Basescu, familia lui si mai ales de Elena Udrea si acolitii ei care FURAU bine mersi zi de zi milioane de Euro, dupa cum vedem acum din megadosarele de coruptie ale dnei Udrea si ale acolitilor ei penali!
      Si inca nu am vazut totul, urmeaza grosul cu restul PDListilor, deja dna Udrea a cerut in fata judecatorilor si anchetarea lui Boc, Anastase, Blaga &company Orange!
      In final vom ajunge la Traian Basescu!
      Succes DNA, succes SRI!!
      La puscarie cu hotii astia!
      • +4 (4 voturi)    
        lili de Torquemada (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 18:32)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

        e numele tau?
        • 0 (2 voturi)    
          o, nu !! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:37)

          lili [anonim] i-a raspuns lui ty

          Dar tatal meu, Dumnezeu sa-l ierte, si-ar fi dorit sa devin avocat, sa fac Dreptul!
          Cand colo, eu am terminat Politehnica!!
      • +1 (3 voturi)    
        lili (Duminică, 15 februarie 2015, 11:34)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui lili

        o singura intrebare: fura romanii saraci, mai bogati in vremurile lui ilici si bonbon, sau, mergand mai indarat, in vreme, pe timpul carpatului din scornicesti ?!
        s'au imbogatit, cumva, romanii, in urma dreptatii facute de ilici cu fesnenaua, sau in urma privatizarilor lui bonbonel ?!

        macar, base, asa cum fura el, a tzinut carma cap compass vest. a sprijinit statul de drept si justitia si a tzinut, cu onoare, steagul nato, in palatal de la cotrocesti.

        sa vedem ce vor face peneleii lui tarliceanu, kkrau, convertiti la iohanizm.
        dupa ce facura pana acum, de cate ori putura, nu prea se vede avea lapte si miere prin santurile satelor romanesti.
  • 0 (4 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 17:44)

    redmc [utilizator]

    Pana acum prestatia doamnei Iohannis a fost foarte decenta. Nimic arogant, notiunea de prima doamna e doar o eticheta traditionala care nu comparta nimic rau. Criticile sunt complet premature, puerile pe alocuri.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 15 februarie 2015, 8:37)

    tirolez [utilizator]

    Si daca urmatoarea va fi o vipera intriganta? Va prelua direct la pachet prerogativele dnei Iohannis, pe motiv ca asta e traditia, nu? Dansa are o cariera care poate continua foarte bine la Bucuresti. Daca doreste o cariera politica poate candida, la fel ca sotul, la fel ca Hillary Clinton. In partid sau in alegerile europene/locale/generale.
  • -1 (1 vot)    
    Oameni. (Duminică, 15 februarie 2015, 15:35)

    Mircea O [anonim]

    DOUĂ ARTICOLE DESPRE consoarta președintelui (am ales cu grijă ultimele vorbe!).
    Al lui Dan Tapalagă.
    Și reacției generate la Ion Cristoiu, de acesta.
    .
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-19371502-aparitia-primei-doamne.htm

    http://www.b1.ro/stiri/politica/ion-cristoiu-s-a-declan-at-opera-iunea-incoronarea-lui-carmen-johannis-ca-prima-doamna-a-arii-103423.html

    .
    Ambele îmi par în sine un pic grăbitec - dar cine oare nu a călcat pe așa teren, al categorisirilor pripite, al afirmațiilor sigure pe ele?
    .
    M-a făcut atent și altceva, în cazul ambelor materiale.
    Cei doi condeieri îmi par mînați în luptă, dincolo de toate, de optica pe care o au asupra Femeii.
    .
    Dl Tapalagă, dincolo de previzibila mască a fiecăruia, pare la stadiul în care (sufletul rămîne mereu tînăr...) se entuziasmează de fetițe dulcici.
    În vreme ce dl Cristoiu mi se pare cramponat de poziția băiețelului lipsit (via experiențe formative anterioare) de succes la pomenitul gen feminin. De unde o mică supărare aparent din senin, pe ele și pe cei cărora dumnealor le zîmbesc din cînd în cînd.
    .
    Zic și eu, să n-adorm...